GSS

GSS’den Emekli Olunur Mu?

GSS’den emekli olup olmama durumu özellikle son dönemde oldukça merak edilen bir durum olmakla beraber Genel Sağlık Sigortası (GSS) tanımı da bir başka detay konumunda karşımıza çıkmaktadır. Genel Sağlık Sigortası (GSS) 1 Ocak 2012 tarihinde itibaren Yeşil Kart yerine getirilen bir uygulamadır. Özellikle Yeşil Kart uygulamasında geçmişte yaşanan bir sürü aksaklık nedeniyle ortaya çıkan sorunlar Genel Sağlık Sigortası’nı (GSS) zorunlu hale getirmiş; gelir tespitiyle birlikte Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), BAĞKUR ve Emekli Sandığı’na tabi olmayan kişilerin sağlık güvenceleri devlet tarafından sağlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin öncelikle sağlıklarının korunması, herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşma durumlarında ise ortaya çıkan masrafların finansmanın sağlandığı bir sistem olarak göze çarpmaktadır. 01.01.2012 tarihinde başlayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasıyla daha önceden uygulanmayan bir şekilde tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden eşit olarak faydalanmasının da önü açılmış olurken hakkaniyetin yanında her an ortaya çıkabilecek sağlık problemleri riskine karşı da koruma sağlandığından bahsetmek gerekmektedir. Verilen bu sağlık hizmetlerinde etkinlik ve kesintisiz hizmetin de önemli bir detay olduğu görülmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kapsamında Bulunan Kişiler

Genel Sağlık Sigortası (GSS) tanımı kadar kapsamında kimlerin yer aldığı da oldukça önemli bir husustur. Bu yönde Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına giren kişiler;

 • Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, herhangi bir kapsam içerisine girmeyen
 • SGK dan herhangi bir gelire sahip olmayan
 • SGK dan emekli maaşı almayan
 • Eş, çocuklar, anne ve baba olarak bakmakla yükümlü olunan kişiler üzerinden herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmayan herkes Genel Sağlık Sigortası (GSS) zorunlu kapsamına girmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarı

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemeden sağlık hizmeti alabilmek için hanede kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden daha az olması gerekirken, hanede kişi başına düşen aylık geliri 676 TL ile 2029 TL (2018 asgari ücret) olan kişilerin de aylık 81 TL ödeyerek sağlık hizmeti alabilmeleri de Genel Sağlık Sigortası son dakika haberleri olarak da belirtileceği üzere mümkün hale getirilmiştir. Ayrıca aylık geliri bir aylık brüt asgari ücretten fazla olan kişiler için (maksimum iki asgari ücret) aylık Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim tutarı da 2018 yılında 243 TL olarak belirlenmiştir.

Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) Emekli Olma Durumu

Genel Sağlık Sigortası (GSS) herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin gelir testi yaptırmalarıyla birlikte devlet tarafından sunulan sağlık hizmetleri anlamına gelirken, GSS nedir sorusu yanında Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) emekli olunur mu sorusuna verilecek cevap kesinlikle “hayır” cevabıdır. Genel Sağlık Sigortası (GSS) herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden faydalandığı bir sistem olmanın yanında yüksek ücretli Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödenmesi koşuluyla isteğe bağlı sigortalı olunabilmekte, bununla birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanabilmenin yanında emekli olabilme fırsatı da ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini ödeyemeyen kişilerin gelir testi yaptırmaları durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanma şansları da olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Ödeyenlerin Emeklilik Hakları

Kişilerin zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) mükellefi olmaları;

 • Herhangi bir işte çalışmamaları (sigortalı olarak çalışmamaları)
 • Herhangi bir ticari ve tarımsal faaliyette bulunmamaları
 • İsteğe bağlı sigorta primi ödememeleri
 • İşsizlik sigortası parası almamaları sonucunda otomatik olarak başlayan bir uygulamadır. Bunun sonucunda kişiler zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi öderken sağlık hizmetlerinden faydalanabilirken, ödenen bu primlerin emeklilikte geçerli olmadığı da belirtilmelidir. Bunun sonucunda zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödeyenler için ödedikleri sağlık primleri ile emekli olabilmeleri de mümkün değildir.

Ödenen Primler Sadece Sağlık Hizmetleri İçin Geçerli

Genel Sağlık Sigortası (GSS) mevzuatında detaylıca belirtildiği üzere Genel Sağlık Sigortası (GSS) için ödenen primler yalnızca sağlık hizmetlerinin alınabilmesi için kullanılmaktadır. Bu nedenle Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır.

 • Sigortalılık başlangıcı
 • Genel sağlık sigortası tescili
 • Prim ödemeleri
 • Ödenen prim miktarı sadece Genel Sağlık Sigortası (GSS) için geçerli olup kişilerin emeklilik sürelerini etkilememektedir.

Ayda 53 Lira Ödeme Koşuluyla Sağlık Hizmeti

Son yıllarda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için devlet tarafından atılan önemli adımların yanında, 7 milyon vatandaşı kapsayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması bu yönde oldukça önemli bir avantaj sağlarken; Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasından özellikle EYT olarak tabir edilen “Emeklilikte Yaşa Takılanların da faydalanması da çok önemli bir detay olarak göze çarpıyor. Emekliliğe hak kazandığı halde gerekli yaş haddini bekleyen kişilerin ayda 53 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasından faydalanmaları; 53 TL ödeyerek Genel Sağlık Sigortası emekli olunur mu sorusunu da beraberinde getirmektedir. Üstelik bu durumda olanların ailece Genel Sağlık Sigortası (GSS) testine girmesine de gerek bulunmamaktadır.

7 Milyonluk Büyük Bir Kesim Faydalanacak

Prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi gibi şartları tamamladığı halde emekli olabilmek için yaş durumunu bekleyen kişiler 2018 yılı itibariyle 7 milyonu geçerken, devlet tarafından yapılan düzenlemeyle bu kesim için gelir testi uygulamasının kaldırıldığı da görülmektedir. Ayrıca bu avantajların yanında aylık 53 TL ödeyen vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlanma şansına sahip olmakla beraber yaşa takılan ve emekli olmak için bekleyen vatandaşlar yeşil kartlı statüsüne sahip olmakta, yıllardır faydalanamadığı sağlık hizmetlerine de erişebilme şansına sahip olmaktadırlar. Uygulama sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşları kapsamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borcu Emekli Olmaya Engel Mi?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunanların emekli olup olamayacakları da bir süredir oldukça merak edilen bir durumdur. Kişilerin 2012 Ocak ayı itibariyle başlayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunması emekliliğe bir engel teşkil etmezken bu yönde belirtilmesi gereken detaylar ise aşağıdaki gibidir;

 • 4A statüsünde emekli aylığı almaya hak kazanan kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları emekli olmak için herhangi bir engel teşkil etmezken bu yönde emekliliğe engel teşkil eden tek husus kişilerin 4B kapsamında prim borçlarının bulunmasıdır. Özel sağlık sigortasından emekli olunur mu sorusu için de aynı cevap verilebilir.
 • 4A kapsamında emekli aylığı almaya hak kazanan kişiler 60/G kapsamında Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcuna sahip olmaları durumunda, bu detay emekli aylığı bağlanmasına herhangi bir engel teşkil etmezken, kişilerin borçları ödeyemeseler bile emekli aylığı almaları mümkün olmaktadır. Ancak kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları silinmemekte ve bir an önce ödenmesi gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) İle İlgili Diğer Detaylar

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarıyla alakalı devlet tarafından her yıl getirilen ödeme kolaylıklarının yanında 2018 yılında yapılan düzenlemeler de oldukça önemlidir. 2017 yılının 4.ayına kadar oluşan prim borçları 31 Aralık 2018 tarihine kadar ertelenmiş ve büyük oranda indirime girmiş, borçların ödenmesi koşuluyla tekrardan sağlık hizmetleri almak da mümkün hale gelmiştir. Bu yönde 6824 yasa kapsamı iyi incelenmeli, Genel Sağlık Sigortası (GSS) emeklilik ilişkisi de iyi irdelenmelidir.

GSS Emekliliği Etkiler Mi?

Hangi Durumlarda Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekmektedir?

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

46 Yorum

 1. Hocam benim 2 sorum olacaktı
  1-Dul yetim maaşı alan isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?
  2-Sadece isteğe bağlı sigortalılar yeşil kartlı olabilir mi hocam?

  1. Merhaba,

   Dul Yetim maaşı alan kişi aynı zamanda maaş aldığı hak sahibinin sosyal güvencesi kapsamında olduğu için ayrıca yeşil kartlı olamaz.
   İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapan kişi de aynı zamanda ödediği prim vasıtası ile sosyal güvence kapsamındadır.
   Hiç geliri olmayan aynı zamanda muhtaçlık kapsamında olan kişiler. Prim ödemeden GSS kapsamına alınır.

 2. iyi günler benin 2500 tl GSS borcum vardı. daha sonra bağkurlu oldum şimdi tarım bağkuru ödüyorum .ancak 2500 tl GSS borcum hala duruyor. bunu yatırmak zorundamıyım. tarım bağkuru borcuna cevire bilirmiyim lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba,

   Tarım bağkuru ve GSS farklı işlemektedir. Dolayısıyla GSS borcunuzu ödemek zorundasınız.

 3. Benim babam 2016 yılında vefat etti.Kendisi bağkurdan emekliydi.Ben ssk’lı çalıştığım işyerinden mayıs 2019 ayrıldım.Kasımda kuruma müracat edip babamın emekli maaşını talep ettim.Bekarım o yüzden alma hakkım varmış.Ben 2021 de sskdan emeklilik hakkımı kazanıyorum.O zaman babamdan aldığım yetim maaşı kesilir mi?çünkü o bağkurlu ben ssk dan emekli olacağım.

  1. Merhaba,

   SSk dan maaş almaya başladığınızda babanızdan aldığınız maaş kesilir.

 4. Ben daha önceden 2927 gün 4a sigortalı olarak çalıştım daha sonra ailevi sebeplerden çalışmıyorum fakat ortalama 7 senedir gss primi ödüyorum daha önce çalıştığım günlerimi 4a sigortalılık günlerimi gss primi ödeyerek emeklilik için saydırılırmı isteğe bağlı eskiden ssk primi ödenebiliyordu şimdibu sistemi kaldırıp sadece isteğe bağlı bağkur sistemi getirdiler bu konuda ne yapabilirim.

  1. Merhaba,

   Maalesef gss primi ödediğiniz günleri prim ödeyerek borçlanma hakkınız bulunmuyor. İsteğe bağlı ödemeye devam edip primi dolduracağınız zamana 3,5 sene kala ssk lı bir işte çalışarak yine ssk dan emekli olabilirsiniz.

 5. Bu ssk GSS yi zorunlu yapmiş ve kisilere haber vermeden bide borç yuklemiş bu adil değil kesinlikle bu nasil bi duzen sizi mahkemeye verecem ssk cunku gözunuzu calismayan kisilerin cebine dikmişsiniz mahkemede görusuruz . Asla ödemem ve tazminat davasi acacam size .

 6. 30/04/2008 sigorta başlangıcım 3800 sigorta prim SGK günüm çalıştığım iş durumu çalışma saati vs.çok yorucu olduğu için işimi bırakmak zorundayım İsteğe bağlı bağkur ödemek istiyorum kaç yıl öderim ne kadar öderim aylık birde ailemin 2 çocuk var sağlık hizmetinden nasıl yararlanırlar (gss)

 7. merhaba ben 87 lyim benim 2005 te sigorta girism var staj yaptigm icin önce 3 ay,sonra 4 ay ve daha snrj 20 fabrikada diger 20 günde insaatta calismsligm var. yani 8 buck ay gss ciktignda da gelr testi yaptirdm istege bagli sgorta olmam icin genel saglk sgortasi ciktgndan belli ne kadr para yatrmam lazm suanda 2000 tl filan gözükyr

 8. Merhaba,
  Ben 53 tl gss primi ödüyorum. Bana dedilerki 43 tl daha yatır .emeklilikten saydırırsın öyle bir şey varmı beni bilgilendirin lütfen.

  1. Merhaba,

   Emeklilik için isteğe bağlı sigorta yaptırmalısınız. GSS sadece sağlık için yapılan ödemeleri kapsar emeklilik için bir etkisi yoktur.

 9. merhabalar, gs s primi ödüyorum 53 tl.. bana ssk dan 43 tl daha öde emekli olursun dediler doğrumu acaba değişen birşeymi oldu aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar

 10. Merhaba ben hasan karataş 1967 dogumluyum 1987 yılından ssk girişim var toplam ödenmiş pirim günüm 3650 gündür emekli olmam için 25 yıl 50 yaş tamam ama olması gereken pirim günüm 1175 günüm eksik Bu yeni çıkacak yapılandırmadan eksik günümü yatırıp emekli olabilirmiyim bu konuda beni aydınlatırsanız cok memnun olacagım tşk

  1. Merhaba,

   Geriye dönük borçlanma sadece askerlik süreniz için yapabilirsiniz. Boş kalan günlerinizi borçlanma şansınız yok. Yapılandırma prim ve idari para cezası borçlarına ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

 11. Ben Ocak 2012 de GSS ye girdim. 3 sene sonra 2015 te isteğe bağlı sigortalı oldum. İleride bu 3 senelik kısmı ödeyerek emekliliğe saydırabilir myim? Diğer ifadeyle sigorta başlangıcını GSS başlangıcına çekebilir miyim? Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Genel Sağlık Sigortası sağlıktan yararlanmanız için çıkarılan bir uygulama. İşe başlangıç tarihiniz 2015 tir. Geriye dönük borçlanma yapamazsınız

   Ek Bilgi,

   Kanunda çerçevesi belirlenen bazı SSK’lılar geriye dönük borçlanma yoluyla erken emekli olabiliyor. Bu haktan faydalanabilecek olanlar ise erkekler için askerlik, kadınlar için doğum, hizmet ihyazı ve yurtdışı borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor

 12. Babam 1963 doğumlu 1987 de 10 günlük sigorta girişi var ve 2005 yılından beri diyaliz hastası ve yüzde 90 sağlık raporu var 2005 ten beri de eski adıyla yesilkart yeni adıyla genel sağlık sigortası ndan faydalanıyor 1987 de ki 10 günlük girişinden ustunu tamam layip emekli olma şansımız varmı ? Bilgi verirseniz sevinirim

 13. Ben gecen sene ozel sirkette calisiyordum 1 senedir issizim banada gss borcu cikmis bunun icin ne yapmam gerekiyor

  1. Eğer aylık geliriniz 313 TL’nin altında ise ya da 25 yaşın altında ve öğrencilik halinde okuyorsanız GSS primleri ödemek zorunda değilsiniz. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 hattını ARAYINIZ

 14. Yaşar
  Iyi gunler,
  Eşim ev hanımı 61 yaşında. Sorum şu: ev hanımları emekli kocasından sağlık yardımı alıyorsa, isteğe bağlı olarak Bag Kur dan, sadece siğorta maaşı almak isterse, Sağlık primi ödemeden borçlanıp emekli olabilir mi? kaç yıl ve yıllık kaç para prim ödemeli?
  Teşekkürler

 15. isteğe bağlı sigorta yaptırırsam , genel sağlık sigortasını da ödemek zorunda mıyım ?

  isteğe bağlı sigorta ya prim ödersem genel sağlık sigortası bunun içinde mi olur ? iki tarafa birden sigorta primi ödemek zorlayabilir ?

  bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. İsteğe bağlı sigorta öderseniz Genel Sağlık Sigortası ödemek zorunda kalmazsınız.

 16. merhaba benim 7.000 lira borcum cıktı ben hastaneye giddiğimde parasını alıyor hastane güvencen yok diye hem hastaneye hem sskyamı para ödicem benim gelirim yok hastayım calışamıyorum bu borçu sildirebilirmiyi çalışamıyorum ailemin yanında yaşıyorum

 17. Kiz kardeşim 09.02.2018 tarihinde emeklilik yaşını dolduruyor.(4/a)
  Kendisi 09.02.1969 doğumlu. Yaklaşık 7500 günü var.(4/a)
  Gün olarak doldurdu.Fazlası var.
  Çalıştığı işyerinden çıkartıldı.Yaklaşık 10 ay işsizlik maaşı alacak.
  İşsizlik maaşı bitiminde GSS yaptırıp yaşı beklemek istiyor.
  GSS ‘li olması 4/a emeklilik koşulunda olumsuzluk yaşatır mi?
  GSS ile günü doldurup (Ayda yaklaşık 400 TL ödeyecek galiba) 4/a dan
  emeklilik tarihi geldiğinde dilekçesini verecek.

 18. merhaba.. ben normalde sgk lıyım 2013 den beri düzenli olarak işveren tarafından yatırılıyor ama gss borcum cıktı itiraz ettim sonra borc 8.000 den 1600 e düşmüş sgk lı olduğum tarihlerde hesaplanmış yine ve hala devam ediyor gözüküyor.ne yapmam lazım. ben zaten sigortalıyım her türlü sağlıktanda yararlanıyorum

  1. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz, Esma Hanım.

 19. Merhaba Ben yaklasik 5yildir rusyada calisiyorum ve su an rusyadayim bana 2012 yilindan 2016 gunumuz tarihinde kadar 8 000tl borc cikmis ikematgahimin 2 yili rusyada iki yili iśe turkiyede sistemde gozukmus rusyadayim ikametgah gunleremin borcunu silinebilecegi ama turkiyedeki ikematgah gunlerimin silenemeyecegi soylendi fakat pasoportumda rusyada bulundugum tarih ve kaseler sabit by konuda yardimci olurmusunuz borcumdan nasil kurtulabilirim simdiden cok tesekkur ederim

  1. İkametinizin Türkiye de olduğu dönemler için borç işlemiş ve silinemeyecektir, Kemal Bey. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz.

 20. Sayın yetkili calismakta odugum isyerinden ayrıldım ve istege bağlı odeyerek hayatima devam ediyorum ancak e-devletten gss borcum olduğunu ogrendim ancak ben istege bağlı zaten duzenli oduyorum bu durumda gss primi iptal olmazmı bu konuda acil bilgilendirme yaparsanız sevinirim

  1. Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtiniz. GSS borcunuza itiraz edip sildirebilirsiniz.

 21. Merhaba erkek kardeşim 27 yaşında herhangi bir geliri yok ancak ailede 3 kişi çalışıyor gssyi ödemesi zorunlu mu bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

  1. gelir testi yaptırdıktan sonra prim ödeyip ödemeyeceği belli olur.

 22. merhabalar,ben turizimde calısıyorum ve genelde ssk yapmıyorlar bize,aylık gelirimi kaymakamlıga bildirdim fakat istege baglı sigorta yatırmaya gucum yetmiyor.gss yeyatırdıgım gunleri emeklilikten saydırma hakkım varmı?

 23. sigorta primimi doldurmadığımdan emekli olamıyorum acaba gss ile kalan prim borcumu doldurabilir miyim herhangi biryerde çalışmıyorum

  1. Hayır Mehmet Bey GSS sadece sağlık sigortasından yararlanmak için bulunuyor. Ancak yüksek ücretli bir GSS primi ödüyorsanız bunun yerine isteğe bağlı sigortalı olarak bu isteğinizi karşılayabilirsiniz.

  1. Yusuf Bey geliri 313 TL’den düşük olan GSS yaptırmalıdır. Aksi durumda gss borcunuz çıkacaktır.

 24. “Eğer yüksek ücretli GSS primi ödüyorsanız isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz.” Burayı biraz daha açmanızı istiyorum. Nasıl olunuyor ne kadar ücret ödeniyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. Siz eğer bir okulda okumuyorsanız ,GSS kapsamına alınacaksınızdır. Fakat isteğe bağlı sigortalılık farklı bir durum. Konuyla alakalı bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğünüze başvuru yapmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu