• 2019 SSK Doğum Parası Başvurusu

  2019 Yılında doğum parası almak ve başvurmak, SSK yani yeni ismiyle 4A güvencesinde çalışan kadınlar için mümkün olmaktadır. Doğum izni çalışan kadınlar için verilmiş olan yasal bir haktır ve doğum izni süresince çalışamayan kadınlar için SGK tarafından doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Yasa kapsamında analık iş göremezlik ödeneği olarak geçen SGK doğum parasının alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir.


  Ülkemizde yasal olarak verilen doğum izni hakkı doğum önce 8, doğum sonrası 8 hafta olarak verilmektedir. Bu süreler çalışan kadınların İş Kanunu kapsamında hakkıdır. Bu sürelerde çalışan kadınlar ücretsiz olarak izin alır ve çalışamadığı süreler SGK tarafından ödenir.

  Doğum Yardımı Ve Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Doğum yardımı ve doğum parası çok sık karıştırılan iki ödenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat iki ödenek birbirinden çok farklı şartlara sahiptir. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tek sefere mahsus olarak yapılan bir yardım ödemesidir. Bu yardım çalışan, çalışmayan ve Türk vatandaşı olan her kadına verilmektedir. Doğum yardımı alınabilmesi için şartlar;

  • Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olunması,
  • Doğum olayının gerçekleşmiş ve bebeğin hayatta olmasıdır.

  Doğum yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olacak şekilde tek seferlik ödenmektedir. Doğum parası ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir ve bu paranın alınabilmesi için SSK (4A) kapsamında çalışılıyor olunması gerekmektedir. Doğum parası aktif olarak çalışan SSK’lı kadınların doğum izni sırasında çalışamadığı günler için mağdur olmaması adına verilmektedir.

  Kimler SSK Doğum Parası Alabilir?

  Doğum parası 2019 SSK kapsamında aktif olarak çalışan ve doğum yapan tüm kadınlar için verilmektedir. Bu ödenek bir yardım parası değildir. Bu ödenek SSK kapsamında çalışan kadınlara yasal olarak verilmiş olan bir haktır. İş Kanunu’nun 74. Maddesi kapsamında doğum yapacak olan ve SSK kapsamında çalışan kadınların doğum iznine ayrıldığı yasal süreler için ödeme yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Çalışan anneye doğum parası SGK tarafından verilmekte olup yine SGK tarafından belirlenen şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum parası alınabilmesi için kişinin hala aktif şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni için alınan raporun başlangıç tarihi itibariyle iş yerinde SSK kapsamında çalışmaya devam ediliyor olmalıdır. Yani işten çıkışın gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.
  • Yasal doğum izni sürelerinde kendi iş yerinde ya da herhangi başka bir işte çalışılmıyor olması gerekmektedir. Rapor alındığı tarihten itibaren ilgili istirahat gün sayısı boyunca kişinin çalışmaması gerekmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Düşük yapan SSK’lı kadınlar bu ödenekten faydalanamazlar. Bunun yanı sıra doğum gerçekleştikten sonra bebek ölü doğmuş olsa dahi bu ödeme alınabilmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumu yapan kişinin SSK’lı olması gerekmektedir. Eşi SSK’lı olanlar bu ödenekten faydalanamazlar.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası başvurusu günümüzde otomatik olarak sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Doğumun gerçekleştiği hastane iş göremezlik raporunu e-rapor sistemi üzerinden işlemektedir. Bu işlemden sonra iş yerine başvurulması ve rapor onaylatılmalıdır. İş yerleri SGK sistemi üzerinden raporu onayladıktan sonra herhangi başka bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Faka bazı iş yerleri SGK sistemini kullanmadığı ya da kullanamadığı zamanlarda SGK il müdürlükleri ile resmi yazışmalar yaparak başvuruyu onaylatmalıdır. Böyle bir süre yaşanırsa takibinin yapılması daha sağlıklı olacaktır.

  Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası hesaplama 2019 yılında çalışan kadınının izin almadan önceki son 3 aylık brüt ücretler toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. Son 3 aylık brüt ücret toplamı ile yapılan hesaplamayla günlük brüt ücret bulunur ve kişi bu ücretin 3’te ikisi kadar günlük doğum parası alabilmektedir. Asgari ücret ile çalışan SSK’lı bir kadının doğum parası hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

  • 2019 yılı asgari brüt ücret 2558 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda kişinin günlük brüt ücretinin hesaplanabilmesi için öncelikle 3 aylık brüt ücretinin toplamı gerekmektedir. 7674 TL 3 aylık toplam brüt ücrettir.
  • Çalışan SSK’lı kadının günlük brüt kazancı 85,26 TL (7674/90) olarak hesaplanmaktadır.
  • Çalışan SSK’lının alabileceği günlük doğum parası ise günlük brüt ücretinin 3’te ikisidir. Bu durumda alabileceği doğum parası günlük 56,84 TL (85,26 x 2/3)’dir.
  • Doğum izninin normal şartlarda alındığı düşünülürse doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Toplam 112 gün alınabilecek olan doğum parası 6.366,08 TL’dir.
  • Çalışan anne ikiz bebek sahibi olacak olan bir anne için doğum parası ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı ise;
   • İkiz bebek sahibi olunacaksa alabileceği doğum iznine doğum öncesi ve doğum sonrası 2’şer hafta eklenmektedir. 20 haftalık izin için 140 gün üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu durumda kişinin alacağı toplam doğum parası 7.957,6 TL’dir.

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine uğrayarak 2 TL karşılığında temin etmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra telefon aracılığıyla da sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için Alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz.

  SGK ile ilgili tüm sorgulamalarınız ve detaylı bilgi talepleriniz için Alo 170 hizmet vermektedir. E-Devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına geçilmelidir.
  • E-Devlet şifresi ile ya da diğer alternatif kimlik doğrulama seçeneklerinden biriyle sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama otomatik olarak yapılacaktır.
  • Sorgulama sonucunu inceleyebilir, doğum paranızın yatıp yatmadığını detayları ile görebilirsiniz.

  2019 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

  2019 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

  • Birinci çocuğu için 300 TL
  • İkinci çocuğu için 400 TL
  • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

  Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 149 TL alabilmektedir. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

  • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
  • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

  Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ   tıkla sorunu sor

  2019 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Havva dedi ki:

   Mrb.ben calisiyorum dogumdan sonra calismayi dusunmuyorum.dogum izinden sonra,dogum paradini alabilmem icin en kac gun calismam gerek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneğini alabilmek için doğumdan sonra çalışma şartı bulunmamaktadır.

  2. Funda Kızılkaya dedi ki:

   Merhaba. Ücretli öğretmenlik yapıyorum. Haziran a kadar 50 günlük sigortam var. Ekimin 20 si gibi doğum yapacağım. Doğum parasından yararlanmak için kaç ay önceden başka işte çalışmam gerek. Ve doğum sonrası da çalışıyor gözükmem gerekir mi? Bildiğim kadarıyla doğum öncesi ve sırası sigortalı olup 90günü doldurmuş olmam gerekiyor. Ve 32.hafta da rapor almam gerekiyor değil mi? Sonrasından otomatik ödeme yapılıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız ve prim yatırılamayacağı için 90 gün primi doldurmanız gerekiyor. 32. haftadan 1 hafta önce sigortalı bir işe girmeniz yeterli.

  3. Ezo dedi ki:

   Ben en son Aralık 2016 da sgk lı idim doğundan sonra ara verdim tekrar çalışmaya başladım 6 aydır sgk lıyım hamle kalsam doğuma kadar doğum parasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet verdiğiniz bilgilere göre rapor alacağınız zamanda aktif ssk lı olursanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

  4. Emine dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmen olarak görev yapıyorum.okul bitiminde 27 haftalık hamile olacağım. Doğumum okullar açılmadan önce olacaktır. Doğum parasından yararlanabilir miyim? 90 günlük primimde dolmustur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmeniz fesh edilip sigortanız sonlanırsa rapor ödemesi alamazsınız. Maalesef sizin gibi birçok öğretmenimiz aynı durumda bu kanun 2017 aralık ayında ki düzenlemeden kaynaklanıyor. Bize göre düşünülmeden çıkartılan bir yönetmelik.

  5. Betül dedi ki:

   Merhaba 32 haftalık hamileyim 90 gün pirirmim doldu ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.37. Haftam okullar kapanmadan 1 gün önce doluyor vr ben p zaman çalışamaz raporu alsam sıkıntı olur mu.Yani okullar kapanmadan 1 gün önce mi akşam bir kaç gün önce mi almalıyım çalışamaz raporunu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışamaz raporu otomatikman 37 haftada devreye girer. Ne zaman aldığınızın önemi yok. Burada can sıkıcı olan iş akdiniz fesih edileceğinden fesih edildiği tarihten 10. güne kadar rapor ödeneği alabileceksiniz.

  6. Sena dedi ki:

   Merhaba
   Ücretli öğretmenlik yapıyorum. 33.haftada çalışamaz raporu ile ayrılacağım. Okullar 35.haftamda kapanıyor. Okul fesh işlemi yapmamış olursa iş görmezlik ödeneğinden rapor süresi boyunca yararlanabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fesih tarihinden 10. gün sonrasına kadar ödenek alabilirsiniz. Maalesef 2017 5 aralıkta değişen yönetmelik ile bu durumla karşı karşıya kalan sizin gibi binlerce sözleşmeli öğretmen var.

  7. Derya dedi ki:

   Merhaba
   Ücretli öğretmenlik yapmaktayım.
   34. Hafta gibi çalışamaz raporu verip ayrılacağım. 35.haftamda okul kapansa da çıkış olmayacak dedi.
   Doğum 10-20 Temmuz gibi.
   Ben iş görmezlik raporundan yararlanabilecek miyim
   Kadrolu Öğretmenlerin doğumunun yaza gelmesi durumu benim için de geçerli midir ? Yoksa ben herhangi bir iş yerinde çalışır gibi mi görünmüş oluyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmeniz devam edip sgk nız ödenmeye devam ederse rapor ödeneği alabilirsiniz. Ancak iş akdiniz fesih edilirse ödeneğiniz kesilir.

  8. Merve dedi ki:

   Merhaba
   30 haftalık hamileyim Doğum raporumu almaya gittiğimde 33.haftaya denk gelmesi sorun olur mu?

   Bir de ücretli öğretmenlik yapıyorum 35.haftamda fesh oluyor.
   Başka bir işe giriş yapmak için ne yapmak lazımdır.
   Çalışabilir raporu ile mi devam etmem gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    33. haftada rapor almanızda bir sakınca yok ancak 35. hafta fesih olunca sonraki rapor ödemelerini alamazsınız. 32. hafta çalışabilir raporu alarak 35. haftadan sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

  9. Handan dedi ki:

   Merhaba
   Ücretli öğretmenlik yapiyorum 30. haftam dolduğunda okullar tatil oluyor sigortamiz da sonrasinda yatmayacak. Sigortami kendim yatirirsam ozel bir iş yeri üzerinden doğum rapor parasini alabilir miyim? Sigortamin meb den özel bir sirketle tamamlanmasi bir sıkıntı yaratir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okullar tatil olduktan sonra başka bir işyerinde sigortalı olarak başlar ve 32. haftada rapor alırsanız doğum rapor ödeneği alabilirsiniz.

  10. Ayben dedi ki:

   Merhaba;

   2017 yılından beri çalışmıyorum ve eşim üzerinden Banka Sandığına tabiydim. 8 Nisan 2019 da eşim iş değiştirdi ve SSK lı old. 9 nisanda doğum yaptım. Doğum yardımından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yaparak 300 tl doğum yardımı alma hakkınız var. Birde eşinizin sigortalığından dolayı 149 tl süt parası alabileceksiniz.

  11. Pelin dedi ki:

   Merhaba ben 16 haftalikken isten cikarildim analik ucreti alabilmem icin esimin yaninda ssk girisi yaptircam kacinci haftada yaptirmam gerekiyor 1yil icinde 90 gun primimde var bu raporlu olunan 16 hafta boyunca isveren sskya hicbirsekilde para yatirmiyormu sadece giris yaptirmasi yeterlimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ya işe girişiniz bildirildkten sonra raporunuzun bildirimi yapılıyor. İşte bu rapora göre de prim yatırılmıyor. rapor süresi yani 16 hafta boyunca.

  12. Şilan dedi ki:

   Merhaba ben 31 haftalik gebeyim 7 aydır çalışıyorum ucretli ogretmenlik yapıyorum 32 haftamda isgormezlik raporu alıp cikarsam bu ödenekten faydalanabilecek miyim çünkü 37 hafta okul bitimine denk geliyor yani o zamana kadar devam edemm 32 haftada rapor alıp ayrılırsam bu ödenekten faydalanir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra iş akdi feshiniz olursa fesihten itibaren 10. güne kadar ödeme yapılmaktadır. Kalan günleri alamazsınız. Bu kanun 05/12/2017 tarihinde yürürlüğe girdi bu tarihten önce ödeme yapılabiliyordu.

  13. Yusuf dedi ki:

   Merhabalar
   25.04.2019 tarihinde çalıştığım özel şirketten kendi rızam ile işten ayrıldım.Eşimin ve benim Hiçbir sağlık güvencemiz Yok ,eşim 10 haftalık hamile ikili test ve kontrolleri olacak sağlık güvencemiz olmadığı için ne yapacağım diye kara kara düşünmeye başladım eşimin annelik hakkı yada yararlanabileceği başka bir sağlık güvencesi hakkı var mı Varsada ne zamana kadar yararlanabilir yardımcı olabilir misiniz ?şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönek 90 gün prim var ise 90+10 gün yani 100 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz. Eğer yok ise Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yaparak ücretsiz veya 2019 yılı için 70 tl bir primle sağlıktan yararlanabilir. Karar kara düşünmeye gerek yok.

  14. Aziz dedi ki:

   Mrb analık ücreti hesaplanırken bankaya yatan maaşmı yoksa sgk ya bildirilen brüt ücretine göremi hesaplanıyor teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya yatırılan brüt maaşınıza göre hesaplama yapılmaktadır.

   2. Arzu dedi ki:

    Merhaba
    Ben ev hanimiyim. Esimin ve benim hic evimiz yok. Kiraye kaliyoruz. Aldigi maas yetmiyor. Ben kendim Azerbaycanliyim. Cocukum turkiye vetendasidi. 1 yasindadi cocukum. Ben cocuk sosial yardimdan parasindan yararlana bilirmiyiz???

  15. Selma yldz dedi ki:

   Merhabalar ben suanda 27.haftadayim sigortamda suanda 90 prim gununu doldurmus. Ama geriye tam.olarak ne yapmam gerektigini tam bilmiyirum. Buarada birsey daha sormak istiyorum dogum.izni bittikten.sonra belli bir sure daha isyerimdeki patronlar 1 sene cikmamam.gerektigini aksi takdirce isyerinin ceza kesilecegini.soledi dogru mudur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alarak izne ayrılacaksınız. Doğum sonrası öyle çalışma zorunluluğu falan yok. Şehir efsanesi.

  16. Hasan aydin dedi ki:

   Merhabalar eşim 6 senedir aynı yerde çalışıyor şuan ucuz bebeğimiz oldu ve ısı bırakmak zorunda kalacak tazminat almak için izleyebileceğimiz bir yol var mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğumdan dolayı istifalarda kıdem tazminatı ödenmiyor.

  17. Feride dedi ki:

   26 haftalık hamileyim. Ücretli öğretmenlik yapiyorum 30. haftam dolduğunda okullar tatil oluyor. Bu yuzden sigortam yatmayacak. Doğum parasi alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortanız devam etmediği için doğum rapor parası alamazsınız.

  18. Ali dedi ki:

   Merhaba ben askeri personelim esim 4 ay once isten cikto 3 aylik hamile ama rapor almadi daha oncesi soigortasi vardi hep bundan yararlanabilir mi acaba yararlanamiyosa ne yaomamiz lazim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneği alabilmek için doğumdan önceki son 1 yılda 90 gün primi olmalı. 4 ay önce çıkış yaptı ise bunu sağlayamaz. Ayrıca 32 hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olmalıdır. Yapmanız gereken 32. haftaya gelmeden 3 ay önce sigortalı bir işte çalışmaya başlayacak ve rapor döneminde de iş akdi fesih edilmeyecek. Rapor bittikten sonra işten çıkabilir. Ayrıca Rapor süresi boyunca raporlu olduğundan prim ödemeyecek.

  19. Aziz dedi ki:

   Mrb eşimin 15 mayıs 2018 giriş 02 haziran çıkış ve 17 günü ve 15 ocak 2019 tekrar sigorta girişi var 89 günü var doğum yaptı toplamda 106 günü var analık işgörememezlik ücreti alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 32. haftada rapor almalı ve rapor alacağı bu zamanda aktif sigortalı olması gerekiyordu. Geriye dönük primleri ile rapor ödeneği alamaz.

   2. Hasret dedi ki:

    Merhaba ben 25 haftalık hamıleyım işim rahat herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorum doğumdan önce 8 dogum dan sonra 8 toplam 16 hafta izin hakkım var. Peki dogum dan önce kullanmam gerekn 8 haftayı çalısabilsigim süre boyunca çalısıp dogum dan sonra kullanabilir miyim.

   3. Kerim dedi ki:

    Hanım 12.12.2018 iskur üzerinden ise girdi 4.4 2019 da sgk ödemeye başladı uzun vade 87 sgk 27 gözüküyor 32 Hafta ya kadar 90 da dolacak bu yüzden 32 da rapor alırsak rapor tarihinden sonra iş yeri kapanırsa bizim halimiz ne olur.

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işyeri kapanır ise iş akdi de fesih edilecek bu durumda fesih tarihinden sonraki 10. güne kadar ödenek alabilecek. Rapor bittikten sonra kapanırsa bir kesinti olmaz.

  20. Su Öztürk dedi ki:

   Merhabalar 37.haftamı doldurdum ve işyerime raporumu teslim ettim. Doğumdan sonra doğum parasını ne şekilde alacağım toplu olarak mı her ay düzenli olarak bir miktar mı yatacak acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki rapor doğumdan sonra. Doğum sonrası rapor ise rapor bitimini takip eden ayda ödenmektedir.

  Sorunuzu Yazın