SSK

SSK Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

Doğum parasının sorgulanması ve başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi direkt olarak kurumdan yapılabileceği gibi, e- devlet sistemi de bunun için kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin masrafları konusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve şartları karşılayan tüm kadınlara verilmektedir. Genellikle hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe karşın gidilen hekimden ve doğum yapılan hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.


Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum parası alma aşamasında kişilerin yapmaları gerekenler, öncelikle kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kişiler, bu şekilde başvurularını nasıl yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Eğer işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde kişinin iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile arasında bir yazışma geçmesi gerekmektedir. yapılan yazışmalar sayesinde kişilerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların tamamlanması ve onay gelmesi ile kişilerin doğum parası alması mümkün hale gelir. Eğer işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak mümkün olacaktır.

Doğum Parasında Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Doğum parası alımında zaman aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğum yapan işçi, doğumunun ardından 5 yıl içinde doğum parasını alabilir. Ancak bu zaman aşımı sadece işyeri SGK bünyesinde yer almayan kişiler için geçerlidir. SGK ile çalışan işyerinde zaten herhangi bir işleme gerek  kalmadan doğum parası alınabilir. Zaman aşımı, bebeğin doğum belgesi tarihi baz alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Neden Gecikir?

Doğum parasının gecikme nedeni işyeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Ancak hiçbir koşulda yazışmaların süresi yasal zaman aşımını bulmaz. Bu durum da sadece SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir. kurum Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme arasında bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma sırasında dosyaların kaybolması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum parası başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SSK altyapısında yer alan kurumlarda çalışılıyorsa, hastane kişi adına başvuru yapmış kabul edilir. Bu nedenle kişilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Yani kişinin bireysel olarak herhangi bir başvuru yapması söz konusu olmayacaktır.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Mümkün Müdür?

Otomatik olarak doğum parası almak mümkündür. Ancak bunun için doğumun kayıtlara hızlı bir şekilde geçmesi, hastanenin doğru bir şekilde doğumu bildirmesi gerekir. Otomatik olarak doğum parasını almak için kişilerin hastane tarafından başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler sadece SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine böyle bir imkan tanımaktadır.

Doğum Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Doğum parası alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalıştığı günlerin parasını fazladan alır ancak doğum parası alamaz.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması sırasında sadece son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Dolayısıyla anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık maaş, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü hesaplanır. Bunun sonucunda doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Ardından bulunan sonuç, kişinin izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak doğum parası miktarı bulunur.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Birden fazla bebeğin dünyaya getirilmesi durumunda doğum izni uzar. Bu konuda uzayan doğum izninin doktor raporu ile belgelenmesi şarttır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni süresi 20 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak sağlık sorunları nedeniyle iznin uzaması söz konusu olursa, doktor raporu ile durumun belgelenmesi gerekmektedir. izin ne kadar uzarsa, alınacak doğum parası o kadar artar.

Üçüz doğum yapan anneler için sağlık sorunları şartı aranmadan izin süresini arttırma imkanı sunulmuştur. Annelerin herhangi bir mazeret sunmadan doğum izinlerini arttırması, sadece üçüz doğumlar için mümkündür. Dolayısıyla annenin alacağı doğum parası da artar.

Çoğul Gebelikte Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Çoğul gebelikte alınacak doğum parası, yasal doğum izninin artması ile birlikte artış gösterecektir. Maaşın son 3 ayki toplamı yine 90’a bölünür. Ardından çıkan sayının 2/3’ü alınır. Bulunan miktar, yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpılır. Buradan ikiz doğumda alınacak doğum parasının miktarına ulaşılmış olunur.

Örneğin 3 ayda toplam 8.500 TL maaş alan bir anne düşünelim. Bu durumda annenin alacağı doğum parasını hesaplarken 8.500/90 şeklinde bir formül kullanmamız gerekecektir. Buradan günlük ücreti 94.44 TL olarak buluruz. Ardından bu miktarın 2/3’ünü aldığımızda 62.96 TL kalır. Bu miktarı, çoğul doğumlarda yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpmamız gerekecektir.

Bu işlem sonucunda annenin alması gereken doğum parasını 8.814.04 TL olarak buluruz.  Tek çocuk dünyaya getiren aynı anne için aynı işlemleri yaptığımızda ise annenin yasal izin süresini 140 gün olarak hesaplamamız gerekecektir. Bu nedenle tek çocuk dünyaya getiren ve aynı maaşı alan annenin doğum parası 7.051.85 TL olarak bulunur.

İşten Ayrılan Kişi Doğum Parası Alabilir Mi?

İşten ayrılma durumunda doğum parası alınamaz. Doğum parasının alınması için kişinin geçici doğum iznini kullanıyor olması gerekmektedir. Kalıcı olarak işi bırakmış elemanın doğum bildirisi işveren tarafından yapılamaz. Bu nedenle doğum parası da alınamaz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası almak için kullanılacak kurum PTT’lerdir. Bir defalığına toplu olarak alınacak miktar, PTT şubelerine başvuru yapılarak elde edilir. Miktarın başka bir hesaba yatırılması ya da hesap aktarımı yapılması mümkün değildir. Ayrıca miktar, sadece doğum yapan kadına verilir. kadının yakınları, hatta eşi bile doğum parasını almaya yetkili değildir. Kadın, doğum parasını almaya gelirken yanında kimliğini getirmelidir. Kimliksiz başvurularda ödeme yapılmamaktadır. Kişilerin PTT’de hesapları bulunsa bile, para alım işlemi veznelerden gerçekleştirilmelidir.

Doğum Parası Nereden Sorgulanır?

Doğum parasının sorgulanması için e- devlet sistemi kullanılmalıdır. E- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Şifrenin alınmamış olması durumunda kişiler PTT’ye başvuru yaparak şifrelerini edinebilirler. Giriş işleminden sonra en alt kısımda bulunan ‘Hizmetler’ kısmına girilmelidir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklanmalıdır.

Süt Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Burada açılan pencereden başvuru yapılabilecek tüm Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenebilir. Bu hizmetler arasından doğum parası seçilmelidir. Ekrana doğum parasının hangi PTT şubesinden alınabileceği, yatma zamanı, yatırılan miktar gibi belirli bilgiler yansıtılacaktır. E- devlet sisteminin kendi hafızası bulunur. Bu nedenle ekrana form yansıtılmaz. Bilgi vermenize gerek kalmadan doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

2020 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

2020 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

 • Birinci çocuğu için 300 TL
 • İkinci çocuğu için 400 TL
 • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 202 TL alabilmektedir.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

 • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
 • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

Kamu Çalışanları Başvurularını Nasıl Yapabilir ? Memur, Sürekli İşçi 4/D İşçi

Kamuda çalışan personeller, doğum parası alabilmek için kendi kurumlarına başvuru yapabilirler. 658 DKM tabi olan memur görevlileri, 4/B ve 4/D statüsünde çalışanlar, sürekli işçi çalışanları, hizmet alımı olarak görev yapan personeller ve diğer tüm çalışanlar aynı şekilde işlemlerini başlatabilirler.

Başvuru Süreci ;

 • Personel biriminize başvuru dilekçenizi bırakınız.
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Anne” ise : Doğum parası dilekçelerini kurumlarına teslim etmeli
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Süt Parası ve Doğum Yardımı Alabilir mi?

SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

4.781 Yorum

 1. merhaba
  ikiz bebek bekliyorum. 4A ya bağlı çalışıyorum. 5 ay ücretli izine çıkacağım yani 5 ay maaş alacağım. bu izindeyken doğum parası alabilecek miyim?

  1. Merhaba,

   Çoğul gebelikte 30. haftadan itibaren rapor alabilirsiniz. Doğum öncesi 10 doğum sonrası 8 hafta raporlu doğum izni kullanma hakkıznız var. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise 18 haftalık ödenek alabilirsiniz.

 2. Merhaba
  Şubat 3 te 32. Haftalıkta izine çıktım 19.03 doğum yaptım e devlette emzirme ödeneği yattı Analık ücreti ise kısmi işlemde 2bin küsür / diğer geri kalan ödeme ne zaman yapılıyor ? İzin bitimindemi acaba ?

  1. Merhaba,

   Doğum sonrası rapor ödeneği rapor bitimini takip eden 1 ay içinde ödenir. 300 tl doğum yardımını da Sosyal hizmet müdürliklerine başvuru yaparak alabilirsiniz.

 3. Merhabalar 01.10.2020 doğum yaptım ücretli izindeyim doğum paramın ilk kısmı yattı kalan kısmını bekliyorum ancak bu arada devlete atandım ve kurumdan istifa edeceğim ücretli izin döneminde istifa edersem param yanar mı ücretli iznim 6.4.2020 de bitiyor ya da 7.4.2020 de istifa dilekçemi versem yanar mı

  1. Merhaba,

   Rapor ödeneğiniz iş akdinizi fesih ettiğiniz tarihten sonra ki 10. güne kadar ödenir. Kalan günler ödenmez. Örneğin 20/03/2020 tarihinde iş akdiniz fesih edilir ise 30/03/2020 tarihine kadar olan raporunuz ödenir. 07/04/2020 tarihinde istifa ederseniz tüm rapor ödeneğini alabilirsiniz.

 4. İyi geceler şuanda 34 haftalık hamileyim 11 /26 2019 da üçretsiz izne ayrıldım ve 32 haftalıkolunca dogum izni olarak degiştirdim ve 04. 25.2020 de dogum yapıcam dogum parası ala bilirmiyim

  1. Merhaba,

   10 günü geçen ücretsiz izin durumu oluştuğu için sigortanız pasife düşmüştür. Bu nedenle de rapor ödeneğinde sorun çıkar. Ödenek alamazsınız.

 5. merhaba iyi günler ben 36 haftalık hamileyim 90 günümüde tamamlamış bulunmaktayım ve 32. haftamda çalışabilir rapor aldım 37. haftaya kadar. iş yeri iflas ettiği için beni işten çıkardılar iş fesih verildi. şuan 36 haftalık hamileyim doğum paramı almam için başka işe mi girmem gerekiyor ne yapmam gerekiyor okadar çalıştım emeklerim boşa mı gidecek ?

  1. Merhaba,

   Rapor ödeneği alabilmeniz için iş akdinizin devam etmesi gerekiyor. Başka bir yerde işe başlamalısınız. Maalesef 2017 / aralık da bu kanunu çıkararak bir çok insanı mağdur ettiler… 🙁

 6. İyi çalışmalar, 28.02.2020 tarihinde doğum yaptım. 37. Haftaya kadar çalışabilir raporum vardı. 90 günlük sigorta şartımda tamamdır. Şu an işten ayrılmak istiyorum. Eğer ayrılırsam analık rapor ödeneği alabilir miyim ya da ne kadar alabilirim? Okuduklarıma göre hem doğum öncesi rapor hem doğum sonrası rapor olarak 2 ödenek alınmış. Fakat ben ilk doğumumda (2016 yılı) doğumdan sonraki 10 gün içerisinde hesabıma toplu ödeme yatmıştı. Bu durum değişti mi? Artık 2 ödenek mi yatırıyor öncesi ve sonrası olarak?

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz dönemde iş akdinizi fesih ederseniz kalan raporlu günlerin ödemesini alamazsınız bu nedenle iş akdinizi rapor sonrası fesih etmeniz gerekecek. Evet 2 seferde yapılyor.

 7. Meraba ücretli öğretmenlik olarak görev yapıyorum 32. Haftam okulun kapandığı son haftaya denk geliyor doğum izni o zaman alsam acaba doğum parası alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Rapor ödemeleri Doğum öncesi raporu doğumdan sonra; Doğum sonrası ise rapor bitimini takip eden ayda ödenir. Aylık ödeme yok.

 8. Merhabalar
  Ben 4 C Li çalışıyorum doğum parası ,doğum yardımı ve süt parasından hangilerini alabiliyorum. Almak için nereye başvuru yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   4/c li çalışan olarak rapor süresinde maaşınız yatacağı için rapor ödeneği alamazsınız. Emzirme ödeneği de hesabınıza yatar. Siz sadece Doğum yardımı (300 TL) için kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapacaksınız.

 9. Merhaba hazirana kadar aktif çalışandım ama temmuz itibariyle işten ayrıldım şuan 35. Haftadayım. Ücretli öğretmenliğe geri dönsem acaba bir ay çalışsam 6 binlik ödenekten yararlanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Rapor ödeneğini alabilmek için analık iznine ayrıldığınız tarihte ve raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizin fesih edilmemesi gerekiyor.

 10. Merhaba İşbaşı eğitim programı değil bize söyledikleri işkur teşvikli yapılan bı uygulama imiş. işveren fabrikayi kapatmasin elemanları kaybetmesin diye uygulanan bir yöntem dendi bizlere. İşsizlik ödeneği olarak alıyoruz paramızı. Ama çıkış verilmedi dendi bize. Sigorta aktif görünüyor ama bnde bilemiyorum kafam çok karıştı. Peki bu durumda bn alamazsam doğum parasını izleyeceğim bir yol var mıdır. Mesela bu işkur u iptal ettirip direkt sigortam yapılsa alabilir miyim peki.

  1. Merhaba,

   Dediğinizi anladım. Ücret garanti fonundan 3 ay süreyle yararlanılan bir fon. Konuyu Alo 170 e bir danışın. Hemen cevap veremezlese de araştırıp mutlaka dönüş yaparlar.

 11. Merhaba ben 29 haftalık hamileyim. Çalıştığım yer küçülmeye gidiyor ve biz çalışanlari işkur üzerinden sigortalı olarak yaptılar. Çıkış verilmedi sadece sağlık sigortamiz var. Aynı iş yerinde bnm toplamda 720 gün sigorta primim var. 10 Şubat’ta 32. Haftam dolacak ve rapor alcam. Sorum şu sadece sağlık sigortası yattigi için şu anda bn doğum parasını alabilir miyim. Ben 27 haftalıkken bize bı iskur yapıldı.yanitlarsaniz çok sevinirim..

  1. Merhaba,

   Sadece sağlık ve iş kazası primi yatıyor ise rapor ödeneği alamazsınız. İş başı eğitim proğramı kapsamında çalışıyorsunuz galiba.

 12. Merhabalar,
  90 günden fazla süredir sigortalı çalışmaktayım. Doğum iznimin tamamını yani 16 haftalık resmi iznimi doğum sonrası kullanmak istiyorum. 16 haftalık ödeme almam mümkün mü? Muhasebemizle görüştüğümde olabildiğini söylüyor. Ama cevaplarınıza bakınca, doğumdan sonra sadece 8 hafta ödeme veriliyor gibi anlıyorum. Umarım olabiliyordur. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Doğumdan önce 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. 37. haftada izne çıkmak mecburiyetindesiniz. Doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz. Yani doğum sonrası 13 hafta kullanma hakkınız var.

  2. Ucretli ogretmen olarak gorev yapiyorum. 23nisanda 32.hafta doluyor ve dogum iznine ayrilacagim.19 haziranda okulun kapanmasi ile cikisim yapilacaktir 8 haftalik dogum parasini alabilirmiyim toplam 110 gun primim oluyor

  3. Merhaba,

   Eğer çıkışınız haziranda yapılır ise o zamana kadar ki rapor ödemenizi alabilirsiniz.

 13. merhaba,bayan sigortalı doğumun gerçekleştiği yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primi yatırılmış oluyor,fakat eşi çalışmıyor eşinin sigortası yok,doğum parası alabilir mi ?

  1. Merhaba,

   Doğum yapacak kadının 1 yıl içinde 90 gün primi olması, rapor alacağı 32. haftada aktif sigortalı olması, ve raporu boyunca iş akdinin feshedilmemesi şartlarını sağlıyor ise eşinin sigortalı olup olmamasına bakılmaz.

 14. 19.08. 2019 da başladı 30.09.2019 da doğum yaptım 2385 tl yattı doğum sonrası raporum ise 08.12.2019 da bitiyor ne zaman yatar ve ne kadar alırım teşekkürler…

 15. merhaba 3 aylık brütüm 9,231,00 tl hesaplamaya göre 7.000 bin tl doğum rapor parası almam gerekiyor ama raporum bittikten sonra 3,160tl
  ptt ye para yattı geri kalanın almam için ne yapmam gerekli
  teşekkürler

 16. merhaba 37 haftalıkken doğum iznine ayrıldım rapor bittiğinde tekrardan işe başladım rapor paramın yarısı yatmış
  diger ödemesi ne zaman yatar teşekkürler

  1. Merhaba ben 22 haftalık hamileyım şuanda hiç sıgortam yatırımamış 3 ay sigortalı bir işte çalışsam dogum parası alabilirmıyım aceba

  2. Merhaba,

   Sigortalı bir işte çalışmaya başlayıp 32. haftada çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkarsanız rapor ödemesi alabilirsiniz.

 17. Merhabalar ben 34 haftalik.hamileyim. 11 haftalik hamileiken iş yerimden istifa ettim şu an tekrar baska bır işe girdim doğumdan önce 90 gün calismislik şartını yerine getirdim . 34.haftada baska bir işe girişim olduğunda çalışabilir raporumu.aldim.şu an 3u.haftaya kadar çalışacağım bu.şartlar da doğum ücreti alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   evet alabilirsiniz ancak 32 değil de 34. haftada çalışabilir raporu aldığınız için 2 hafta daha az ödeme alırsınız.

 18. Merhaba,
  eşim part time çalışan. Yukarıda belirttiğiniz hesaplama part time için de mi geçerli yoksa farklı mı hesplanır? Çünkü bu şekilde hesaplanıyorsa günlük ücret bana göre yüksek çıkıyor. Bilgilerin tamamı e devletten alınan rakamlar. Cevap verirseniz sevinirim.

  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Eşinizin günlük ücreti ay içinde çalıştığı günlere bölünerek bölünür. Brüt 1500 ise 15 gün 1500/15=100

 19. merhaba 32.haftada çalışabilir raporu aldım raporumda istiharat başlangıçı olarak 03.12.2019 gözükmektedir. O tarihe kadar çalışacağım ama ssk prim günüm 83 gün oluyor.İstiharat başlangıcından sonra 7 gün daha Ssk lı gözüksem 90 gün hesabına dahil edilir mi doğumdan önceki 1 yıl deniyor yoksa hiç bir şekilde hak kazanamaz mıyım

  1. Merhaba,

   İşyeriniz raporunuzu sistemden onaylayarak isterse 7 gün daha prim gösterebilir. bunda kanunu bir engel bulunmuyor.

 20. Merhaba kizim icin yaziyoum 38 haftalik hamile bir hafta önce izne ayrildi ama 32.haftada rapor almadi dersanede ögretmen dogum parasindan yararlanirmi

  1. Merhaba,

   Diğer şartları sağlıyor ise Doğum izninden yararlanır. Ancak 32. haftadan değil. 38. haftadan itibaren yararlanır. Doğumdan önceki 2 haftayı ve doğumdan sonraki 8 haftanın ödeneğini alabilir.

 21. Merhabalar sozlesmeli ogretmenim ve suan 31haftalik hamileyim sözleşmeli oldugum icin sigortamda giris cikislar oluşuyo 37.haftama kadar calisabilir raporu aldim ama sigortam 1hafta önce giris yapildi ama hamileligim suresince hesaplarsam 160gun sigortam var ama okullar tatil oldugunda otomatikmen sigortamiz kesiliyo acildiginda tekrar açılıyo ben bu giris cikislar doğrultusunda sgk dan ödenek alabilirmiyim ?????

 22. Merhabalar. Ben 5 ayda çalışmaya başladım 1 kasımda doğum iznine ayrılacağım. Sigortamda girdi çıktım var iş yeri değişikliği olarak 90 iş gününü doldurdum ama farklı yerlerde oldu. Yani bi yerde değil 2 iş yerinde 90 iş gününden fazla günüm var hamilelik dönemimde. Buna rağmen acaba sigortadan analık vakasının ödeneğini alabilir miyim?

 23. Ekim 23, 2019, 6:58 pm
  İyi günler eşim şu an 26 haftalık hamile özel bir üniversite de çalışıyor. Bugün itibariyle ücretsiz izine çıkarmışlar. Sonra da doktor dan raporunu al gel sgk ya bildirelim demişler. Bu arada prim ödemeyecek 5hafta kadar yine de doğum parası alabilir mi. 1 yıldır çalışıyor.alırsa da eksik mi alacak son 90 gün sadece 1.5 ay prim ödenecek bu engel oluyor mu

 24. Merhabalar
  Son üç ayın 90 gün tam ve brüt 9488 TL buna göre ne kadar analık rapor ücreti alabilirim teşekkürler

 25. Merhaba
  Hamile kaldıktan sonra doğum parası alabilmek için hemen bi işe girmeye çalıştım ve girdimde 90gün pirimimi doldurup işten ayrıldım hamile olduğumu sölememiştim çünkü.. şuan 29uncu haftadayım bi tanıdığımızın şirketinde işe girdim 32inci haftama kadar burada çalışacağım sonrada doğum iznine ayrılacağım. Bu durumda doğum parası alabilir miyim.

  1. Merhaba,

   32 hafta rapor aldıktan sonra çıkışınız yapılırsa ödenek alamazsınız. Raporunuzu bildirim yapıp hizmet bildirgelerinde raporlu olarak görünmeniz gerekiyor. Rapor bitiminden sonra isterseniz işten çıkabilirsiniz. bu şekilde rapor ödeneğini hak edebilirsiniz.

 26. ocak1970 dogumluyum 16 senedir abd de yasiyorum
  turkiyede ilk sigortali oldum 01.02.1988 ve 31.1.200 de ayrildim sonra 01 02 2000 de bagkurlu oldum ve 31 8 2004 de bagkurdan ayrildim ssk da 3365 gun bagkurda 4 til 7 ay gun var emekli olma durumum nedir 1 agustos 2019 torba yasasi onaylandi mi ssk dan erken emekli olabilirmiyim

  1. Merhaba,

   son sigortalık durumu bağkur olduğu için bağkur borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.

 27. Merhaba,
  Bir yıl önceden 190 gün primim var. 4 ay işsiz kaldım. Yeni işe girdim, bu yeni iş yerinde de doğum öncesinde 60 gün primim var. Ne kadar doğum parası alabilirim? Brütüm 3500 tl. Teşekkürler.

 28. Merhaba
  Belge kodum 43. Üniversitede yüksek lisans yapıyorum ve 30 Mayıstan beri üniversitede bursiyer olarak çalışıyorum. Doğum parasından yararlanabilirmiyim?

 29. 32. Haftamda doğum izni aldım fakat bana doğumdan önce 8 hafta rapor verilmemiş 46 gün rapor vermiş doktor. ve rapor ücretim ilk ödeme 2615 yattı. Diğer kalan daha yatmadı. Yani doğum rapor iznimi doktor az vermiş bu düzeltilebiliyormu yada 2.ödemede fazla yatarmı

 30. merhaba,doğum sürecinde işyerinde 3 aylık sigortam yattı.sonra başka şirkette başladım.2aylık sigortam yattı,doğumuma 1hafta kaldı.hala aktif olarak çalışıyorum..doğum parası hakediyormuyum.tşkrler.

 31. Merhaba 2020 mayıs ayında dogum yapıcam 2019 ocak ayında sigortam 30 dıger aylar 15 gun yatıyor 2020 de dogum yapacağım ıcın dogum parası alabılırmıyım

  1. Merhaba Aylin hanım
   Doğum parası, doğum yardımı ve emzirme parası alabilirsiniz.

 32. Merhabalar ben şuan 7 haftalik hamileyim ücretli ogretmenlik yapiyorm doğumum Mayıs 2.haftasina denk geliyor ben ille 32.haftada izne ayrılmak zorunda mıyım
  Eşim iş yeri var kendi sigortasını yatırıyor bağkur olarak o benim doğum parası almamı engeller mi ve benm şuan ki süreden Mayıs’a kadar 90gun primim mi olmak zorunda herkes birşey diyor net bir bilgi verir misiniz

 33. Merhabalar.
  Eşimin brüt maaşı 4700 . Son 3 aylık toplam 14100 yapmakta günlüğü brüt 156.6 yapıyor 3de 2 si 104.4 tl yapıyor 112 günün sonunda ise 11692tl yapıyor. Ancak işveren ile görüştüğümde brütten hesaplanıp sgk size neti yatırır dedi. Yani
  Eşimin net maaşı 3452. Son 3 aylık toplam 10356 yapmakta günlük net 115.06 yapıyor 3 de 2 si 76.7 tl yapıyor 112 gün sonunda ise 8591 tl yapıyor.
  İş veren bana 8591 tl yatacagını bürütten hesaplanıp nete çevrildiğini söyledi. Anlamadığım nokta. İşveren sgk ya brüt maaşınımı düşük gösteriyor(net maaşı brütmüş gibi mi gösteriyor? Bu mümkün mü ?) yoksa sgk gerçekten brütten hesaplayıp neti mi veriyor? Bu noktada çok ciddi kafam karıştı arada 3000 tl lik para söz konusu. Böyle birşey olması mümkün mü cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…

 34. Slm benim is gorememezlik parami yatirlimadi ilgili birimi aradigimda dosya arsive kaldirildi denildi ne yapmaliyim bilgi verirseniz sevinirim

 35. Merhaba, aktif olarak çalışmıyorum ama sigortam yatıyor. 32. haftamda doğum izni için hastaneden gerekli raporu aldım. Hastane raporu sgk sistemine işleyeceğini ama benim de işverene teslim etmem gerektiğini söyledi. Fakat şu an raporu işverene teslim etme imkanım yok. İşverene teslim etmezsem sgk doğum parasını alamaz mıyım ?

  1. ALAMAZSINIZ ALABİLMENİZ İÇİN İŞVERENİN SGK SİSTEMİNE GİPİŞ YAPMASI GEREKİR

 36. Merhaba,

  Ben 28 haftalık gebeyim. 31.08.2019 tarihinde işten çıkarıldım. 2019 yılında 90 gün sgk primim mevcut. Bugün yeni bir işe sigortalı olarak başladım. Brüt ücretim 6000 tl, 30 gün sgk primi yatırdıktan sonra 32.haftada doğum iznine ayrılacağım. SGK’dan alacağım doğum rapor parası ne kadar olur?

  1. Merhaba Doğum parası almak için Doğum öncesi 8 haftalık rapor ve sonrası içinde 8 haftalık rapor veriliyor acaba Doğum sonrasını öncesinden kullansam rapor hakkımı Doğum parası alabilir miyim

 37. Eylül 22, 2019, 10:01 pm
  Merhaba,

  Raporlu olduğunuz süre boyunca prim ödeme si de yaprsanız. Ödenek alabilirsiniz. AKsi halde raporlu olduğunuz dönemde prim ödemesi yapılmayacağından ödenek alamazsınız.

  Tam olarak anlayamadim cevapinizi.

  yani odeneki alabilcekmiyim yoksa alamayacakmiyim.
  Primim dogum gerceklestigi tarihlerde geriyr donuk oluyor rapor aldigim tarihte 90 olmuyor kanun da yazan dogum tarih inden geriye donuk 90 gun e bakiliyor yaziyor budurumda nasil olcak alabilcekmiyim yoksa alamayacakmiyim

  1. Merhaba,

   Normal şartlarda rapor alınan dönemde prim yatmaz. Bunu kasdediyoruz.

 38. Vaka Ödeme Durumu Ödeme Tutar Evrak İşlem Tarihi
  ANALIK ÖDENDİ 4033.33 16.07.2019
  ————————————————————————————-
  Rapor Başlangıç Tarihi Rapor Bitiş Tarihi Bankaya Gönderilme
  06.07.2019 16.07.2019 02.09.2019
  Merhaba Edevlette bu beyana göre 102 günlük bir ödeme daha yapıllması gerekiyor bu hesaba göre rapor bitiminden soraki ay ne kadar daha bir ödeme yapılacaktır.
  son 3 ay toplam bürüt 56,912.00 TL
  bu hesaba göre yatan parada bir eksiklik söz konusumudur. öyleyse bu durumda ne yapmam gerekir.
  şimdiden teşekkür ederim.

 39. 6 aylik hamileyim doguma kadar bi yerde sigortali calisirsam dogum parasindan yararlanabilir miyim 90 gunum tamam olursa

 40. Merhabalar doğum öncesi 8 haftalık iznimin 5 haftasını aktardım şu an 40. Haftam doğumu bekliyorum SSK li 4 a olarak çalışıyorum doğum param 16 haftalık tek seferde mı yatar aylık mı yatar ve yatış zamanları neye göre belirlenir

  1. Merhaba,

   Doğum öncesi rapor ödemesi doğumdan sonra, Doğumdan sonraki rapor ödemesi rapor bitimini takip eden 1 ay içinde ödenir.

 41. Merhaba benim sigorta primim dogum gerceklestiginde 90 gunluk oluyor rapor u alali 3 hafta oldu rapor tarihinden once 90 gun olmuyor fakat dogum gerceklestiginde oluyor bu sekilde alabilirmiyim alo 170 i aradim dogum gerceklestigi tarihden geriye donuk 90 gun prim isteniyor dedi bu sekilde oluyor primim dogrumudur

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz süre boyunca prim ödeme si de yaprsanız. Ödenek alabilirsiniz. AKsi halde raporlu olduğunuz dönemde prim ödemesi yapılmayacağından ödenek alamazsınız.

 42. Merhabalar ben 13 hamileyim hamile kalmadan önce 4aylıksgrtalıydım 12 inci haftamda dşük riskin vardı işten çıktım 32 haftamagirmeden son 1ay işe girsem bu ödenekten yararlanabiliyor muyum

 43. Merhaba şu an hamileliğimin 6 . haftasındayım işten ayrılmayı düşünüyorum 2017 yılından bu yana sigortalı olarak çalışmaktayım . eğer işten ayrılırsam başvuru yapıp . doğum parası alabilir miyim doğumdan sonra .

 44. Merhaba ,
  Aralık 15 gibi doğumum planlanıyor.Ben kasım sonunda izne cıkıcam planlanan şekilde dogum gercekleşirse kasım sonu ve aralık 15 dogum parasını dogum yapınca,diğer kullandıgım izinlerin parasınıda raporum bittiğinde işe başladıgımda alıcam dogru mudur? Yani 2 şekilde odeme olucak.

  Teşekkürler,

 45. Merhaba 15 haftalık hamileyim 31.03.2019 tarihinde işten ayrıldım rahatsizligimdan dolayi 32.haftaya girmeden sigortaya tekrar giris yapsam doğum parasından yararlanabilir miyim ?

 46. Merhaba,
  Doğum parasını raporum bittiğinde mi alabiliyorum yoksa aylık olarak alabiliyor muyum? Aylık olarak alabiliyorsam bunun için neler yapmalıyım?

  1. Merhaba,

   Aylık alamazsınız. Doğum öncesi rapor doğumdan sonra doğum sonrası rapor ise bitiş tarihini takip eden 1 ay içinde ödenir.

  2. İyi günler eşim şu an 26 haftalık hamile özel bir üniversite de çalışıyor. Bugün itibariyle ücretsiz izine çıkarmışlar. Sonra da doktor dan raporunu al gel sgk ya bildirelim demişler. Bu arada prim ödemeyecek 5hafta kadar yine de doğum parası alabilir mi. 1 yıldır çalışıyor.

 47. Merhaba asgari ücretli çalışanım raporumun 14haftasındayım.
  SGK’den 1933lira yatmış hepsi bu kadar mı yoksa daha sonra yatar mı ?

 48. Merhaba Eşim 30.06.2019 tarihinde doğum yaptı ve doğum öncesi döneme denk gelen 56 günlük olan “analık” adlı maaşını sgk 05.08.2019 tarihinde bankaya (ptt) gönderdi ve aldık. Doğum sonrası dönem olan 56 günlük maaş halihazırda 17.09.2019 tarihinde e-devlette görünmüyor. Bu normal bir süreç midir, beklemek gerekir mi? Yoksa gözden kaçan bir durum var da itiraz mı etmeliyiz?

 49. Merhaba çalışabilir raporu aldığım gün 11 Eylül ve o gün benim tam 90 gün oluyo sigortam doğum parasından yararlanabilirmiyim
  Teşekkürler alamiyorsam birşey yapabilirmiyim çünkü raporu hala sskya vermedim

 50. 3.5 yıl bı işyerinde calistim bunun 4 ayını hamile olarak çalıştım ve iki ay önce işten ayrıldım. Şimdi 28 haftalık hamileyim. Şimdi yeniden sigortalı olarak calissam 32. Haftamda rapora çıksam doğum parasını alabiliyor muyum acaba ?

 51. Merhaba şuan 14 haftalık hamileyim 31.03.2019 da işten ayrıldım 32 haftadan önce sigorta başlangıcın olursa eğer bu ödemekten faydalanabiliyor muyum?

 52. İlk rapor paramı aldım ama 2 . Rapor paramı alamıyorum sgk haziran ve temmuz ayındaki prim gün yerine 0 girişi yapmamış iş yerim bu yüzden sgk hesaplayamıyor iş yerim ise raporluydun işlem yapmadık diyip geriye dönük bir şey yapamam diyor ben ne yapmam lazım

 53. İyi günler. Eşim doğum yapacak ve e-devlet üzerinde Hizmet Dökümü sayfasında “Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
  553 gün” yazıyor. Asgari ücretle çalıştığı için 6336 TL olan yardımdan yararlanma durumumuz nedir? 600 gün olması gerekiyor diye bir duyum almıştık. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

 54. Merhaba, benim doğum parası almak için bütün şartlarım tamam fakat adıma açılmış bir dava var. Borcumu ödemediğim takdirde doğum parası alamıyor muyum ? Bunun doğum parasıyla ilgisisi var mı?

  1. Merhaba,

   SGK krurumuna bir borcunuz yok ise diğer borçlardan mahsup işlemi yapılmaz.

 55. Merhaba dogum rapor parasi alabilmem icin rapor aldigim tarihten itibaren bir yil icinde 90 gun mu olmasi lazim (170 bu sekilde oldugunu soyledi ) yoksa dogum gerceklestigi tarihten onceki 1 yil icinde mi 90 olmasi lazim ( ustteki yazilarda boyle diyor ) kafam iyice karisti yardimci olabilir misiniz

  1. Merhaba,

   Kanunda doğumdan önceki 1 yıl içinde diye yazar. Ancak 170 in söylediği de yanlış değil. Şöyle ki zaten rapor aldığınız da sigortalı olamayacaksınız bu zamana kadar primi sağlamalısınız demek istiyor.

 56. Mart’ta doğum yaptım hemsireyim maaşım normal bı sekilde yattı.heyet Raporu aldım 2 kez doğum parası emzirme parası ve rapor parası aldım SGK dan PTT ye yatt.i Şimdi hastene alınan bütün rapor ve analık paralarını geri istiyor.Odeme gerekiyor mu ve taksit imkanı var mi.

  1. Merhaba,

   Hem hemşirelik hem de sgk dan mükerrer para lınmış. aldığınız paraların maaşınızdan taksitle çekilmesini talep edebilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Sağlık hizmet müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

 57. Mrba ben hamile kalmayı düşünüyorum geçen seneden sigortam yok hamilelik halinde 3.ayımdan sonra sigorta yatırsam doğum parası alabilirmiyim acaba cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba,

   3. aydan sonra sigortalı bir işte başlarsanız rapor tarihi 32. haftaya kadar yeterli prime ulaşır ve rapor ödeneği alabilirsiniz.

 58. Merhaba ben 33haftalik hamileyim yarın rapor alcam çalışabilir raporu . Hamileliğimin başından beri hatta öncesinde de calisiyordum. Anlamadığım şey işe devam etsem mi daha fazla devam etmesem mi daha az mı alıyorum. Ödeneğin ne kadar olduğunu da bilmiyorum.

  1. Merhaba,

   Ödeneğin hesaplaması rapordan önceki son 3 ayın ortalaması alınarak yapılıyor. Çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışmanız ödeneği artırmaz. Sadece doğum sonrası izne doğum öncesi kullanmadığınız 5 hafta eklenir. Böylece doğum sonrası bebeğinizle daha fazla vakit geçirme şansınız olur.

  2. Merhabalar 14 haftalık hamıleyım geriye dönük 10 ay sıgortam mevcut . 30.Haftaya kadar çalışacağım . 15 günlük yıllık izinimi kullAnsam . Doğumdan sonrada işten çıksam rapor ödeneği ne kadar alıyorum ve alabılıyormuyum. Çalışmadığım in dpgumdan sonra 150₺ sanırım emzirme yardımı almıyorum yardımcı olursanız sevınırım teşekkür ederim şimdiden

 59. Merhaba
  Ozel bir kurumda part time calişan bir ogretmenin mavi kimlik kartim var geriye donuk 2yil duxenli ama part time ssk primim yatmakta oncelikle bu sartlarda dogum yardimlarindan faydalanabiliyormuyum onu ogrenmek istiyorum eger alabiliyorsam 2. Olarak geriye donuk ne kadar fulltime pirim odersem kesintisiz dogum yardimi alirim merak ediyorum tesekkurler

  1. Merhaba,

   Part time çalışarak da rapor ödeneğ alma hakkınız var. Kurum rapor hesaplamasında son üç ayın ortalamasına bakıyor.

 60. Merhaba 32. Haftada dogum iznine ayrıldım 8 hafta sonra dogum gerceklesicek rapor ödeneğini ne zaman hesaba geçiyor. Birde dogum yardim parasını almak için ne zaman basvurmak gerekir

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki rapor ödeneği rapor bitimini takip eden 1 ay içinde ödeniyor. Doğum yardımını da doğumdan sonra başvurabilirsiniz süre şartı yok.

  2. Merhaba 24 haziranda dogum yaptim dogum oncesi raporum calismadi yazilacagina calisti olarak yazilmis isveren tarafindan para alamadim bu yuzden isyerim yatirdi bu dogum oncesi rapor dogum sonrasi raporumda sikinti cikarir mi.Dogum sonrasi raporum 30 eylul bitiyor odemesi ne zaman yapilir bilgilendirirseniz sevinirim

 61. Merhaba, ben normal 32. Haftada doğum iznine ayrılıp doğum sonrası birlikte olan tüm izinlerimi kullandıktan raporların süresini doldurduktan sonra işten kendi isteğimle çıksam doğum parası almaya hak kazanır mıyım?

  1. Merhaba,

   Doğum raporu sonrasında işten ayrılsanız bile rapor parası alabilirdiniz

 62. Doğum izni komple bittikten sonra doğum sonrasıda dahil olmak üzere işe döndükten sonra; doğum parası almam için iş yerinde ne kadar bir süre çalışmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Doğum raporu bittikten sonra çalışmak zorunda değilsiniz. Rapor bittikten sonra istifa etseniz de rapor ödeneği alabileceksiniz.

 63. Merhaba benm dogum izninden önceki 3 ayım riskli gebelikten dolayı heyet raporuyla geçti. 32. haftada doğum iznine ayrılırsam ben de doğum parası alabiliyor muyum ?

  1. Merhaba,

   Son 1 yıl içinde 90 gün var ise heyet raporunuz ödenek almanıza engel değil.

 64. Merhaba,

  Mart ayında dogum iznine ayrıldım, aralık ocak şubat ayları brüt ücret toplamım 16900 tl ve 90 gün kesintisizdir, ancak doğum rapor parası olarak 12500 tl hesabıma yattı internetten yaptıgım hesaplamalarda 14.020 olarak cıkmaktadır sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   verdiğiniz bilgilere göre bizim hesaplamamız da 14.020 tl çıkıyor. Alo 170 ile görüşme yapabilirsiniz.

 65. Merhaba ben 22 Mayıs’ta doğum raporu aldım ve 8 Eylülde bitiyor raporum.Doğum yaptım Temmuzda.Raporum bittikten sonra tekrar rapor alabiliyormuyum ve sigorta bana bu raporum için ödeme yaparmı?

  1. Merhaba,

   Doğum raporu bittikten sonra hastalık raporu alabilirsiniz. Rapor ödeneğiniz de ödenir. Bir sakıncası yok.

 66. Merhaba
  70 gün primim vardı. Hamile olduğumu öğrendim ve zor geçtiği için işten ayrıldım. 32. Haftadan önce Yine çalışmaya başladım ve 40 gün primim yattı. Böylelikle 32.haftadan önce 110 günlük primim oldu. 32. Haftada doğum iznine ayrıldım. Doğum parası alabiliyor muyum ?

  1. Merhaba,

   Rapor süresince iş akdiniz fesih edilmediği sürece rapor ödeneği alabileceksiniz.

 67. Merhabalar şu an 25 haftalik hamileyim ücretli öğretmenlik yapıyorum sorum şu ki 32. Haftada doğum iznine ayrılacağım zaman doğum parasi almam için sigortamin doğum yapacağım tarihe kadar mı yatirilmasi gerekiyor

  1. Merhaba,

   Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim ödemesi var ise 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalığınızın devam etmesi ve rapor süresi boyunca iş akdinizin fesih edilmemesi gerekir. Yani raor aldıktan sonra işten çıkışınız yapılır ise ödenek alamazsınız.

 68. Merhaba,devlette sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım.Doğum iznim bitince sgk 10 bin küsür lira yatırdı. Doğum iznim sırasında da devletten maaş aldım. Ancak bir grup bu parayı haketmediğimi ve devlete geri ödemem gerektiğini çünkü izin sırasında devletin maaş ödediğini söylüyor. Fakat sgk ile yaptığım görüşmede bu paranın yasal hakkım olduğunu,geri ödemesini yapmayacağım şeklinde söylendi.Kurumum ile görüşmem gerektiğini söyledi Ama bu şekilde yatan bazı arkadaşlarım parayı mal müdürlüğüne iade etti. Ben bu parayı geri ödeyecek miyim ?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre mükerrer bir ödeme mevcut. Milli eğitim personel müdürlüğüne durumu dilekçe ile bildirip görüş talep edin.

  2. Ben de sözlesmeli ögretmenim hocam.Arkadasim da ayni sıkıntıyi yasadi ve geri ödedi.Simdi ben de stres ediyorum ben de dogum iznine ayrilacagim.siz ne yaptiniz hemen odediniz mi miktari yoksa aylara böldüler mi

 69. Adıma kayıtlı bir shovrom işyerim var.fakat bir yıldır başka bir işyerinde ssk 4-a kapsamında çalışmaktayım.doğum raporu aldığımda doğum parası alabilirmiyim.

 70. Merhaba,30 haftalık hamileyim.32. Haftada çalışabilir raporu alıp 37. Haftaya kadar çalışmak istiyorum. 37 nin sonunda calisamaz raporu alip bildirmeye gerek var mi?Böyle bir durumda 4 aylık doğum parasının tamamını hakediyor muyum? Ve hakedebilmek için ne şekilde davranmam gerekiyor?ayrıca hakediyorsam 5 haftasını doğumdan sonra 8 haftasını da rapor bittikten sonra mi alabiliyorum.tesekkurler.

  1. Patdon. 5 haftasını degil de 8 haftasını doğum önce 8 haftasını doğumdan sonra mi alabiliyorum tamamını hakkediyorsam.

  2. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada otomatikman izinli oluyorsunuz. Ayrıca rapor almanıza gerek yok. Kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

 71. Merhaba 21.06.16 tarihinden itibariden aynı iş yerinde full çalışıyorum 1ay önce 4aylık ölü Doğum yaptım iş gereği radyoloji içinde olduğumdan dolayı işten ayrılıp tekrar hamile kalsam Doğum parası alabilir miyim? Yani geçmişe dönük sigortalarım tam ödendiği için alma şansım varımı yada işten ayrıldıktan sonra eşimin iş yerinde sigortalı çalışan olarak gözükmem mi gerekiyor para alabilmem için sigorta başlatmam gerekir mi gerekmez mi bunu anlayamadım yada gerekirse gebelikten öncemi olması gerekir teşekkürler

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün prim şartı var. Bunun yanında 32. hafta rapor alacağınız zaman mutlaka aktif sigortalı olmanız gerekiyor.

 72. Merhaba 21.06.19 tarihinden itibariden aynı iş yerinde full çalışıyorum 1ay önce 4aylık ölü Doğum yaptım iş gereği radyoloji içinde olduğumdan dolayı işten ayrılıp tekrar hamile kalsam Doğum parası alabilir miyim? Yani geçmişe dönük sigortalarım tam ödendiği için alma şansım varımı yada işten ayrıldıktan sonra eşimin iş yerinde sigortalı çalışan olarak gözükmem mi gerekiyor para alabilmem için sigorta başlatmam gerekir mi gerekmez mi bunu anlayamadım yada gerekirse gebelikten öncemi olması gerekir teşekkürler 🙏

 73. Merhaba,
  2009 Ekim ayında doğum yaptım, doğum belgem elimde mevcut, şirket o dönem sgk’ya bildirim yapmadığı için doğum paramı alamadım, beni de o dönem kimse yönlendirmedi zaten doğumumda çok sıkıntılıydı, şimdi sgk’ya dilekçe yazsam doğum paramı alabilir miyim, sigortalıydım o dönem çalışıyordum.

  1. Merhaba

   Sgk dan ödenek almak için zaman aşımı 5 yıldır. Zaman aşımı süresi dolmuş. Ödenek alamazsınız.

 74. Doğum parası alınması için gerekli şartlarda açıklama yapılmış;
  “Doğum parası alınabilmesi için doğumu yapan kişinin SSK’lı olması gerekmektedir. Eşi SSK’lı olanlar bu ödenekten faydalanamazlar.”

  Doğum parasını sadece, eşi SSK’lı olarak çalışmayan bayanlar mı alabilmektedir?

  Bu durum, 16 haftalık süreçte iş yeri maaş ödemeyecek ve eşi SSK ‘lı olarak çalışan bayan doğum parası da alamayacak şeklinde mi yorumlanmaktadır.

  Bu maddenin dayanağına nasıl ulaşabilirim?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Tuğçe hanım yanlış yorumlamışsınız. Eşi ssk lı olup kendi ssk lı olmayan kadınlar rapor ödeneği alamaz. Kendi sigortasından dolayı rapor alanlar ödenek alabilirler. Eşi de sigortalı olsa bile alabilirler.

 75. merhabalar
  ben 32 haftalık hamileyim. bu hafta çalışabilir raporu alacağım. doğum rapor parasını toplu olarak değil aylık olarak almak istiyorum. bunun için ne yapmamız lazım? dilekçeyi ne zaman ve nereye vermemiz lazım? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba,

   Rapor ödemeler aylık yapılmıyor. Rapor sonlarında yapılıyor. Dilekçe ile böyle bir uygulama yok. raporunuzu işyerine teslim etmeniz yeterli onlar onaylama işlemini yapacaktır.

  1. Merhaba,

   Daha sonra ki haftalarda alırsanız hafta kaybınız olur. ama alabilirsiniz.

 76. merhabalar . eşimin 90 günlük pirim ödemesi ćalıstıgı is yeri tarafından yapildi 16 haftalik rapor icin bir sorun yok sormak istediğim şu . bir kaç yorumda bu soru sorulmuş raporlu süre içerisinde iş akdi sonlandırılsa ödenek ödenmez . bazı kaynaklarda rapor alındıktan sonra isveren herhangi bir ödeme zorunluluğu bulunmadıgından ssk pirimi ödemek zorunda degildir buda rapora etki etmez deniyor . yani pirim ödenmemesi ile çıkıs yapılması farklı seyler mi isveren pirim ödemez ama çıkış yapar ise rapor ücreti ödenmez mi . tesekkürler

  1. Merhaba,

   Evet aslında son izah ettiğiniz gibi Rapor döneminde işveren raporu onaylar ve bu rapora istinaden prim ödemez. Ancak ssk bildirgelerinde ismi gözükür ve prim kısmı boş olur. Bu iş akdinin devam ettiğini gösterir. İş veren eğer rapor süresi içinde iş akdini fesih eder ise alamaz.

 77. Merhaba 5 haftalık hamileyim 2 aydır sigortalı çalışıyorum çalışmaya devam edersem günü gelince doğum parası alabilirmiyim tşkler

  1. Merhaba,

   32. haftaya kadar çalışır ve raporlu olduğunuz dönemde iş akdiniz feshedilmezse rapor ödeneği alabilirsiniz.

 78. Merhaba iş yeri 17 Temmuz 2019 itibari ile işten çıkarıcaklar ve ben suan 26 haftalık hamileyim başka bir işe başlarsam ve 32 haftamda rapor alsam toplam 4 ayın Doğum parasını alabilirmiyim ? Toplam 4 ayın parasını alabilmek ve hakkımı kaybetmemek için 17 Temmuz’dan itibaren kaç gün içinde sigortamın başlaması gerekmektedir ?

  1. Merhaba,

   Rapor almadan 1 gün önce dahi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor ödemesi alabilirsiniz.

 79. Merhaba
  Ben 37 haftalik hamileyim dogum iznine yeni ayrildim Raporumu uzattirdim ve bitince ciktim tekrar rapor almama gerek varmi .dogumdan snra dogum parası tüm mü yatırıyolar yoksa parca parca mi

 80. merhaba ben 37 haftalik hamileyim 35.haftadamda dogum izinine ayrildim 11 yillik calismisligim var ancak ayrildigimda isyerimiz kisa donem calisma yapti yani son 3 ayim eksik primli yatti (nisan21 mayis14 haziran 15 gun)bu primler benim dogum izin parami olumsuz etkilermi

 81. Merhaba
  Ben 37 haftaya kadar calisabilir die raporumu uzattirdim ve 37 haftam doldu tekrardan calisamaz die rapor almama gerek varmi ve bu para dogumdan sonra otomatikmen mi dusucek yoksa hem is yerine hemde ssk ya dogum yaptima dair kagit mi goturmeliyim ve kesin bu parayi alabilirmiyim tum mu yatiyo yoksa parca parca mi

 82. Doğum raporunu aldım iş yeri onaylamadan kaçıp gitmiş şuanda prim yatıyor rapor parası almak için nasıl bi yol izlemem lazım ulaşacak kimsede yok

 83. Merhaba ; ise giriş tarihim 15.12.2008 işten çıkış tarihi:10.09.2018 bu tarihe kadar sigortali calistim şuan 8 haftalik hamileyim sgk li dogum yardimi 7.658 tl alabiliyor muyum?

 84. Merhaba ben hamıleyken bı ıs yerınde fıılı calısmadım evden ınternetten satıs sayfalrında satıs yaptım sıgortam odendı dogum yaptım dogum parası aldım dogumdan sonra sıgorta arastımıs ısyerınde bırı benı tanımadıgını oyle bırı calısmadıgını soylemıs patron calısdı dıye rapor vermıs fakat bana borc cıkardılar calısmamısım dıye dogum parası gerı ıstenıyor ben sıkayette buluncam nasıl ıspatlıyabılırım

 85. Merhaba 28 haftalik hamileyim geriye donuk 90 gun sigortam var 32.haftaya kadar yeniden calısmaya baslasam dogum parası alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   32 haftaya gelmeden yeniden çalışmaya başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

  2. Tesekkur ederim peki ödeneği alabilmem icin 32.haftadan ne kadar önce işe başlamam lazım yani 30 haftalikken olabilir mi ?

 86. merhaba.şu an 5 haftalık hamileyim.31 temmuzda işyerimden çıkışım yapılacak.geriye dönük 1 sene sigortam mevcut.32. haftada bir yere asgari ücretten sigortam başlasa doğum rapor parası alabilir miyim.şu an net 2100 tl alıyorum.buna göre mi yoksa asgari ücrete göremi rapor parası ödenir.teşekkürler

 87. Merhaba ben 28 haftalık hamileyim özel bir okulda muhasebede calısıyorum.31. haftamda çalışamaz raporu alarak doğum iznine ayrılmak istiyorum.Benim yerime 4 aylık sürede baması için yeni bir muhasebe elamanı alındı.Bu süreçte kurum beni işten çıkarabilir mi?ve doğum paramı 31. haftada rapor alsam alabilir miyim?ayrıca kurum ücretli izne ayrdığı halde maaş vermeyip sadece doğum parası veriyor bu yasal mıdır?Yardımlarınızı rica ederim.

  1. ;Merhaba,

   Doğum iznini 32 hafta almalısınız. İşyerinin iszi çıkarması mümkün ama sonrasında dava açtığınızda sıskıntı yaşarlar bu nedenle bu riske girmezler. Doğum rapor izin parasını sgk dan alacaksınız

 88. 32.hafta çalışamaz raporu aldım SSK il çalışanım hastaneden raporu alıp işyeri muhasebecimize verdik Suan 35.
  Haftadayım e devletten kontrol ettim sisteme işlenmiş
  Bir rapor görünmüyor muhasebeciyi aradım oda raporu giremediğini SGK Yı aradıgını onlarda demişler ki dogum raporu gelince dogum gerçekleşince sisteme gireceksiniz 4 aylık ödeme toplu olarak yapılacak yine de emin olamadım bi sorun olur mu ayrıca süt parası ve 1 çocuk için 300 TL olan ödeme için şimdiden başvurmamız gereken birsey var mı o paralar ne zaman yatıyor teşekkür ederim

 89. ŞU AN 4 HAFTALIK HAMİLEYİM.İŞE BAŞLAYALI SİGORTAM YATALI TAM BİR SENE OLDU.ŞİMDİ İŞTEN ÇIKARACAKLAR.DOĞUM RAPOR PARASI ALABİLMEK İÇİN GERİYE DÖNÜK 1 YIL İÇİNDE SSK LI PRİM GÜN SAYISI 90 OLMALI DİYOR.DOĞUMA 2 AY KALA BİR YERDE SİGORTALI İŞE BAŞLASAM.1 AY SİGORTALI GÖSTERSELER DAHA SONRA RAPORLU OLARAK GÖZÜKSEM DOĞUM RAPOR PARASI ALABİLİR MİYİM.ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİLSEM MESELA NE KADAR OLUR.

 90. merhaba ben 16 haftalık hamileyim iş yerimin iflas durumu var 3 senedir aynı yerde çalışıyorum iflas etsede yinede doğum parası alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz dönemde aktif sigortalı olmalısınız. O zamana kadar iflas ederse ödenek alamazsınız.

 91. Merhaba ben ücretli öğretmen olarak görev yapıyordum 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 34. De rahatszlanıp çalışamaz alıp izne ayrıldım 8 haziran da doğum yaptım 14 haziranda ise iş çıkışım yapıldı ben doğum parası alabilir miyim 90 günüm de var son 1 yılda

  1. Merhaba,

   Her ne sebeple olursa olsun iş akdi feshedilenler feshedildiği tarihten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabiliyor. dolayısıyla 25 hazirana kadar olan rapor ödeneğini alabileceksiniz. Kalan günler ödenmez.

 92. Merhabalar 32 haftalikken calisamaz raporu aldim ücretli öğretmenlik yapıyordum. Okul müdürü işten çıkışımı vermiş raporluyken. Doğumdan sonra bu durumu öğrendim. Ücretli öğretmenlik yapip alanlar var fakat böyle bir durumda nasil bir yol izlemek gerekir?

  1. Merhaba,

   Her ne sebeple olursa olsun iş akdi feshedilenler feshedildiği tarihten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabiliyor. Dolayısıyla 10 günden fazla bir rapor ödeneği alamazsınız.

 93. Merhaba ben şu an 4 haftalık hamileyim özel nedenlerden dolayı işe devam edemeyeceğim doğuma kadar ücretsiz izin alsam doğum parası alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Ücretsiz izin almanızda sakınca yok ama 32. hafta rapor alacağınız aman ücretli çalışan olarak gözükmeniz şart. Bu nedenle 32. haftadan 1 hafta önce gibi ücretli çalışan olmanızı tavsiye ederiz.

  2. tabikide hayır çünkü aktif görünmüyor olacaksın biz dişimizi sıkarak çalısıyoruz hak ediyoruz

 94. Merhaba ,
  5,5 senedir bir firmada çalışıyorum 31/07 tarihinde işten çıkarım işlemimiz olacak.
  Doğumum ekim sonu olacak ve temmuz sonunda hamileliğin 26. haftasında olacağım bu durumda doğum parası alabiliyor muyum ?

 95. Doğum raporu aldım iş yeri onaylamamış kimse yok muhattap olcak artık primde yatıo halen ne yapmam lazım rapor parasını alabilirmiyim

 96. Merhaba bi kamu kuruluşunda 13.yılım ikiz hamileyim 31.haftam çalışıyorum halen bu hafta çalışamaz raporu alıcam maaşım nasıl yatacak ilk sorum.. doğum parası ne kadar ve ne zaman alıcam teşekkürler..

 97. Merhaba benim işe başlangıcım 03.05.2019 şuan 21 haftalık ikizlerime hamileyim 10.09 2019 da 30. Haftada rapor alırsam Doğum parası alabilirmiyim şuanki günüm 29 gün gözüküyor yardımcı olurmusunuz

 98. Merhaba eşim su an sigortalı işinden ayrıldı yaklaşık 10gundur sigortasız benimde raporlu olmam geregiyle sigortam yatmiyo.. dogumada 10gun kaldı devlet hastanesinde doğum yapi cam sigortasız olmamız ne gibi zorluk cikartir

 99. Merhaba ben 26 haftalik hamileyim geriye donuk 1 yil icinde 90 gun primim var fakat su an calismiyorum 32. Haftada rapor almam icin sigortamin en gec ne zaman baslatmam gerekir yani 2 hafta oncesinden ise girisim yapilsa, sigortam baslasa dogum parasi alabilir miyim ?

 100. Merhaba ben 26 haftalik hamileyim geriye dönük 1 yıl icinde 90 gun sigortam bulunuyor 32.haftada rapor alabilmem icin ise giris tarihimin 1 ay yani 28 haftalıkken mi olması gerekiyor ? Yoksa 30 haftalikken sigortamı baslatsam rapor alabiliyor muyum ?

 101. -ben ek ders ücreti karşılığında çalışmaktayım(ek ders ücretli öğretmen değilim).doğum iznine eylül ayında ayrılacağım.bayramlar nedeniyle sigortam düşük olacak haziran ve ağustos ayında. normalde asgari ücretten fazla ödeme alıyoruz.tatiller ve izinler olmadığında
  -benim sorum şu son 3 ay en az kaç gün sigortalı olmalıyım ki bana doğum sonrasında ödenecek para asgari ücret üzerinden hesaplansın.
  -ya da kaç gün sigortalı olmalıyım asgari ücret üzerinden hesaplanıp doğum sonrası paramı almalıyım.

 102. Merhaba
  Ben Eylül 6 sı ya da 9 gibi doğum iznine ayrılacağım. Son 3 ayın bürüt ücreti derken buna temmuz-ağustos-eylül ayı olarak bakmalıyım.
  haziran -temmuz -ağustos olarak mı?

 103. kamu personeliyim, Yönetmeliğin 6(6)maddesinde her ne statüde olursa olsun kamu çalışanlarının doğum yardımı dilekçesini çalıştığı kurma teslim eder ifadesi yer alsa da kurumum almamakta ve il Aile ve Sos Pol Müd’ne teslim etmemi zorluyor
  Mevzuata uygun mu

 104. Merhaba,
  2 sorum olacak.
  Bu 90 gun meselesinde yani hesaplamadaki son 3 ay; mevcut isyerime 50 gun once girdim buradan oncede 10 gun boslukla baska bir isyerinde calisiyordum. Dolayisiyla 3 ay nasil hesaplanacak?
  Bu soruyu sormaktaki maksadim 2. Sorumla soyle alakali; 5 aylik hamileyim ve dusuk riskiyle doktorum heyet raporuyla seni aylik istirahate cikariyoruz dedi. Biraz karisik farkindayim ama cevaplayabioirseniz sevinirim

 105. Ücretli öğretmenim şuan 77 gün sigortam var okullar tatil olduğu için iş cikisim yapıldı. Eylülde tekrar baslasam 32. Haftam Ekim’de oluyor ücret alabilir miyim???

  1. Merhaba,

   Eğer raporlu olduğunuz tarihte iş akdiniz fesh edilmez ise evet rapor ödeneği için şartları sağlarsınız.

 106. merhaba 24 haftalık hamileyim . yeni çalışmaya başladım. sigortam ödeniyor. ekim ayında doğum yapacam. 32 haftada rapor alacam ama işten çıkış yapımayacak. doğumdan 2 ay sonra tekrar çalışacam. doğum öncesi 120 günödenmiş olacak sigortam. doğum parası alabilecek mıyım?

 107. Merhaba ,
  31. haftalık iken işe giriş yaparsam doğum rapor parası alabilir miyim. Bir önceki iş çıkışım 11.01.2019 . Son bir yıl içerisinde 90 günlük sigortam olması zorunluluğunu karşılıyorum galiba . 31. hafta da işe girsem rapor parası alabilir miyim ?

 108. rapor ücreti konusunda genel sgk ( 170 ) alabileceğimi söylüyor ancak bulunmuş olduğum ildeki sgk muhabesi parayı bankaya aktarmıyor alamazsın diye bu durumda ne yapabilirim

 109. Merhaba en son SGK lı çalıştığım ay 31.08.18 tarihinde suan çalışmıyorum ve 22 haftalık hamileyim Benim 90 günüm olmuş oluyor mu?sadece sigorta girişimi mi yapmam lazım

  1. Merhaba,

   doğum yapacağınız tarihten geriye doğru 1 yıl içinde 90 gün gerekir sizin doğumunuza göre sigorta günü 0 oluyor.

  2. Merhaba ben 29 haftalık hamileyim ve çalışıyorum benim anlamadığım nokta 37. Haftada Doğum iznine ayrıldığımızda işveren bizim sigortamızı yatırmaya devam edecek mi

 110. sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaktayım. doğum öncesi rapor tarihlerinde çalışmadım ancak maaşım yattı bu nedenle bu parayı alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Raporunuz onaylandı ise ödenek alabilirsiniz. Alo 170 hattını arayarak kontrol edebilirsiniz.

  2. genel sgk ( 170 ) alabileceğimi söylüyor ancak bulunmuş olduğum ildeki sgk muhabesi parayı bankaya aktarmıyor alamazsın diye bu durumda ne yapabilirim

 111. Mrb ben 1yıldır özel bir firmada sgklı olarak çalışıyorum gebeliğim riskli biraz 1 aylık ücretsiz izin verdiler sigorta çıkısım olmadı rapor hakkımı alabilmiyim yine

 112. MERHABA
  DOĞUM RAPORU ÜCRETİ SGK TARAFINDAN TEK SEFERDEMİ YATIYOR YOKSA DOĞUMDAN ÖNCE DOĞUMDAN SONRA OLARAKMI BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

  1. Merhaba,

   Doğum öncesi raporun parası doğumdan sonra. Doğum sonrası raporun ödeneği ise rapor bitiminde yapılıyor.

  2. 20/12/2018 işten ayrıldım 25 haftalık hamileyim 28haftaya gelince sigortalı bir işe giriş yapsam 1 ay sigorta yatsa doğum parası alabilir miyim

  3. merhaba
   dogum izni raporu aldim fakat is yerim raporun acik oldugunu ve hastaneyle gorusup kapatilmasi gerektigini soyledi
   acik rapordan kasit nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı