SSK

SSK Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

Doğum parasının sorgulanması ve başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi direkt olarak kurumdan yapılabileceği gibi, e- devlet sistemi de bunun için kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin masrafları konusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve şartları karşılayan tüm kadınlara verilmektedir. Genellikle hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe karşın gidilen hekimden ve doğum yapılan hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.


Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum parası alma aşamasında kişilerin yapmaları gerekenler, öncelikle kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kişiler, bu şekilde başvurularını nasıl yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Eğer işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde kişinin iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile arasında bir yazışma geçmesi gerekmektedir. yapılan yazışmalar sayesinde kişilerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların tamamlanması ve onay gelmesi ile kişilerin doğum parası alması mümkün hale gelir. Eğer işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak mümkün olacaktır.

Doğum Parasında Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Doğum parası alımında zaman aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğum yapan işçi, doğumunun ardından 5 yıl içinde doğum parasını alabilir. Ancak bu zaman aşımı sadece işyeri SGK bünyesinde yer almayan kişiler için geçerlidir. SGK ile çalışan işyerinde zaten herhangi bir işleme gerek  kalmadan doğum parası alınabilir. Zaman aşımı, bebeğin doğum belgesi tarihi baz alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Neden Gecikir?

Doğum parasının gecikme nedeni işyeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Ancak hiçbir koşulda yazışmaların süresi yasal zaman aşımını bulmaz. Bu durum da sadece SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir. kurum Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme arasında bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma sırasında dosyaların kaybolması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum parası başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SSK altyapısında yer alan kurumlarda çalışılıyorsa, hastane kişi adına başvuru yapmış kabul edilir. Bu nedenle kişilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Yani kişinin bireysel olarak herhangi bir başvuru yapması söz konusu olmayacaktır.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Mümkün Müdür?

Otomatik olarak doğum parası almak mümkündür. Ancak bunun için doğumun kayıtlara hızlı bir şekilde geçmesi, hastanenin doğru bir şekilde doğumu bildirmesi gerekir. Otomatik olarak doğum parasını almak için kişilerin hastane tarafından başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler sadece SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine böyle bir imkan tanımaktadır.

Doğum Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Doğum parası alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalıştığı günlerin parasını fazladan alır ancak doğum parası alamaz.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması sırasında sadece son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Dolayısıyla anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık maaş, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü hesaplanır. Bunun sonucunda doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Ardından bulunan sonuç, kişinin izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak doğum parası miktarı bulunur.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Birden fazla bebeğin dünyaya getirilmesi durumunda doğum izni uzar. Bu konuda uzayan doğum izninin doktor raporu ile belgelenmesi şarttır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni süresi 20 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak sağlık sorunları nedeniyle iznin uzaması söz konusu olursa, doktor raporu ile durumun belgelenmesi gerekmektedir. izin ne kadar uzarsa, alınacak doğum parası o kadar artar.

Üçüz doğum yapan anneler için sağlık sorunları şartı aranmadan izin süresini arttırma imkanı sunulmuştur. Annelerin herhangi bir mazeret sunmadan doğum izinlerini arttırması, sadece üçüz doğumlar için mümkündür. Dolayısıyla annenin alacağı doğum parası da artar.

Çoğul Gebelikte Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Çoğul gebelikte alınacak doğum parası, yasal doğum izninin artması ile birlikte artış gösterecektir. Maaşın son 3 ayki toplamı yine 90’a bölünür. Ardından çıkan sayının 2/3’ü alınır. Bulunan miktar, yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpılır. Buradan ikiz doğumda alınacak doğum parasının miktarına ulaşılmış olunur.

Örneğin 3 ayda toplam 8.500 TL maaş alan bir anne düşünelim. Bu durumda annenin alacağı doğum parasını hesaplarken 8.500/90 şeklinde bir formül kullanmamız gerekecektir. Buradan günlük ücreti 94.44 TL olarak buluruz. Ardından bu miktarın 2/3’ünü aldığımızda 62.96 TL kalır. Bu miktarı, çoğul doğumlarda yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpmamız gerekecektir.

Bu işlem sonucunda annenin alması gereken doğum parasını 8.814.04 TL olarak buluruz.  Tek çocuk dünyaya getiren aynı anne için aynı işlemleri yaptığımızda ise annenin yasal izin süresini 140 gün olarak hesaplamamız gerekecektir. Bu nedenle tek çocuk dünyaya getiren ve aynı maaşı alan annenin doğum parası 7.051.85 TL olarak bulunur.

İşten Ayrılan Kişi Doğum Parası Alabilir Mi?

İşten ayrılma durumunda doğum parası alınamaz. Doğum parasının alınması için kişinin geçici doğum iznini kullanıyor olması gerekmektedir. Kalıcı olarak işi bırakmış elemanın doğum bildirisi işveren tarafından yapılamaz. Bu nedenle doğum parası da alınamaz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası almak için kullanılacak kurum PTT’lerdir. Bir defalığına toplu olarak alınacak miktar, PTT şubelerine başvuru yapılarak elde edilir. Miktarın başka bir hesaba yatırılması ya da hesap aktarımı yapılması mümkün değildir. Ayrıca miktar, sadece doğum yapan kadına verilir. kadının yakınları, hatta eşi bile doğum parasını almaya yetkili değildir. Kadın, doğum parasını almaya gelirken yanında kimliğini getirmelidir. Kimliksiz başvurularda ödeme yapılmamaktadır. Kişilerin PTT’de hesapları bulunsa bile, para alım işlemi veznelerden gerçekleştirilmelidir.

Doğum Parası Nereden Sorgulanır?

Doğum parasının sorgulanması için e- devlet sistemi kullanılmalıdır. E- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Şifrenin alınmamış olması durumunda kişiler PTT’ye başvuru yaparak şifrelerini edinebilirler. Giriş işleminden sonra en alt kısımda bulunan ‘Hizmetler’ kısmına girilmelidir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklanmalıdır.

Süt Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Burada açılan pencereden başvuru yapılabilecek tüm Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenebilir. Bu hizmetler arasından doğum parası seçilmelidir. Ekrana doğum parasının hangi PTT şubesinden alınabileceği, yatma zamanı, yatırılan miktar gibi belirli bilgiler yansıtılacaktır. E- devlet sisteminin kendi hafızası bulunur. Bu nedenle ekrana form yansıtılmaz. Bilgi vermenize gerek kalmadan doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

2020 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

2020 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

 • Birinci çocuğu için 300 TL
 • İkinci çocuğu için 400 TL
 • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 202 TL alabilmektedir.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

 • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
 • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

Kamu Çalışanları Başvurularını Nasıl Yapabilir ? Memur, Sürekli İşçi 4/D İşçi

Kamuda çalışan personeller, doğum parası alabilmek için kendi kurumlarına başvuru yapabilirler. 658 DKM tabi olan memur görevlileri, 4/B ve 4/D statüsünde çalışanlar, sürekli işçi çalışanları, hizmet alımı olarak görev yapan personeller ve diğer tüm çalışanlar aynı şekilde işlemlerini başlatabilirler.

Başvuru Süreci ;

 • Personel biriminize başvuru dilekçenizi bırakınız.
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Anne” ise : Doğum parası dilekçelerini kurumlarına teslim etmeli
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Süt Parası ve Doğum Yardımı Alabilir mi?

SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

4.862 Yorum

 1. İyi günler. Ben 32 haftalık hamileyim ve prim sıkıntım yok.ama 19martta ucretsize gonderdiler ve hala cagirmadilar virusten dolayi. 11haziranda rapor alicam 34. Haftama denk geliyor. Ucretsizdeyken rapor alsam dogum parasi alabiliyor muyum?bu arada kısa calisma odenegi aliyorum

  1. Merhaba,

   Zorunlu sebepten dolayı kısa çalışma ödeneği aldığınızdan rapor aldıktan sonra rapor ödeneğini alabileceksiniz.

 2. Merhaba 25 haftalık hamileyim, ücretli öğretmenim. 19 haziranda okullar kapanacak ve Çıkışımız yapılacak. Daha sonra doğum parası için hemen sigorta başlatmalı mıyım yoksa 30.haftada başlatıp 32.haftada izne ayrılsam doğum parası alabilir miyim? Yoksa aynı iş yerinde 90 gün çalışma şartı mı var?

  1. Merhaba,

   Diğer işyerine 30. hafta başlayarak 32. hafta rapor alıp izne ayrılabilirsiniz. son işyerinde 90 gün şartı bulunmuyor.

  1. Merhaba,

   E devlet şifreniz ile sgk ödemeleri sorgulama işlemlerinden takip edebilirsiniz. Buradan ödemelerin ne zaman atacağını görebilirsiniz.

 3. Birinci çocuk için 300₺ yardım için başvuruda bulmaya gittiğimde anne çalışan baba 4d personeli olması sebebiyle bu yardım için babaya dilekçe verdiler doldurup kurumuma vermemi belirttiler ama burda yazılana göre “ Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır” diyor ama anne çalışan ve kamu personeli değil sıkıntı olurmu

  1. Merhaba,

   doğum yardımı anneye yapılır. Bu nedenle annenin başvuru yapması gerekir.

 4. Merhabalar, öğretmenim,15 Temmuz da doğumun olacak.32 haftalık gebeyim,koronadan dolayı malum evdeyiz. Çalışır raporu almak zorunda mıyım ? Yoksa 37.haftaya kadar beklemeli miyim? 37.hafta sonrası da çalılabilir görünebilir miyim? Amacım doğum izin süremi Eylül ayından itibaren eklemek. Ve ben ne zaman işe başlayacağımı yaz tatilinde doğum olduğu için bir türlü yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim .Çok tşkr ediyorum.

  1. Merhaba,

   32. haftanızda yani şimdi rapor almalısınız. Hemen izne çıkmayacaksanız yine bu hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkmalısınız. Raporu geciktirirseniz geciktirdiğiniz günlerin ödemesini alamazsınız. Ayrıca bu hafta rapor almazsanız 37. haftaya kadar da çalışabilir raporu alamazsınız. Ksaca bu hafta rapor için doktorunuza başvurun.

 5. Merhabalar ben usta ögretici olarak çalışıyorum 01.07. 2019 da dogum yaptım ama kurum benım raporum olmasına ragmen dogum paramı yatıramayacagını soyledı. Yanı çıkışımı yaptı yalnızca 9 gunlük bir rapor parası ödendi. Ama bir cok arkadaşım dogum parasından yararlandı. Yapılması gereken sıgorta cıkışımı vermemelerıydı ve ücretler yapılırken ücreti 0 göstermeleri gerekti dogum raporum bitene kadar ama bunu yapmadılar. Benim dogum raporum herşeyım vardı. Sizce ben bu dogum parasını yeniden talep etsem kurum sgk ile iletişime geçip yatırırmı.

  1. Merhaba,

   Kurum çıkışınızı yaptığı için rapor ödemesini talep etmeniz de almanız da mümkün değil.

 6. Merhaba ben 19 Haziran 2020 tarihinde işten ayrılacağım ve 90 günlük primim bu süreçte zaten dolmuş oluyor ama iş akdim devam etmediği için doğum parasından yararlamıyorum, anladığım kadarıyla. İş akdimim devam etmesi için 22 haziran, 2020 tarhinde yeni bir işe başlıyacağım. Yeni işe bağladığım tarihte 33 haftalık hamilelik durumum olacak. 33 hafta veya daha ileri bir tarihte doğum raporu alabilir miyim? Yeni bir iş yerinde uzun bir süre çalışma şartı aranıyor mu?…. Bir şey daha sormak istiyorum, iki ayrı iş yerinde yarım zamanlı çalışıp, sigorta yapılabılıyor mu?

  1. Merhaba,

   Yeni işyerine başlayıp 33. hafta rapor alıp kalana haftaların ödeneğini alma hakkınız mevcut. yarı zamanlı iki işyerinde çalışabilirsiniz. Raporunuzu iki işyeri de bildirmek zorunda.

 7. 6 nisandan beri ücretsiz izne tabi tutulmaktayim. 26 haftalık hamileyim. 32. Haftada zorunlu doğum iznine cikmak zorunda miyim. Eger değilsem. 37. Haftada çıktığımda doğum analık parasi alabilir miyim. 90 gun primim mevcut bir diğer sorum da 37. Haftaya uzattigimda is veren ise çağırmayacagi icin bir sorun olur mu

  1. Merhaba,

   Aktif çalışmadığınız için 37. haftaya raporunuzu uzatamazsınız. 32. haftada raporun başlaması gerekir.

 8. Merhaba , benim 32. Haftamda rapor alıp izne ayrıldığımda devletin bana ödeyeceği ücret extra bir ücret midir. Ben maaşı alabilecekmiyim bu süreçte. Ayrıca zaten istediğim zaman doğum iznine ayrıldığımda zaten devler bu parayı parayı rapor parası olarak yatırmıyor mu . Ve bu aldığım toplu paranın benim maaşımdan daha az mi olacak tutarı daha fazlamı. 32. Haftada rapor almak bi gebe için maddi açıdan avantajlı mı

  1. Merhaba,

   Rapor aldığınızda ücretiniz sgk tarafından rapor ödeneği olarak yatar. Çalıştığınız yer ücret ödemez. Brüt ücretin 2/3 ü oranında yatacağı için hemen hemen maaş kadar olur. 32. hafta veya 37. hafta izne ayrılmanız maddi açıdan bir şey katmaz veya eksiltmez. Sadece bebek doğduktan sonra doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğumdan sonra kullanmanıza yarar

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz dönemde iş akdiniz fesih edilmez ise ödenek alırsınız. ancak kurum rapor aldığınızda sözleşmeyi fesih ediyor.

 9. Merhabalar doğum parası almak için şartlardan birtanesi kesinlikle 32.haftada izne ayrılmak mı çalışan anneler doğum öncesi rapor alıp izinlerini doğum sonrasına aktarirsa bu parayı alma hakkını kayıplı ediyor izinleri tam olarak kullanmak yazmış doğrumu anladim

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne ayrılıp 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

 10. Ben turuzim de calisiyorum sezon bitince askiya aldilar 10 gun sonra hamile oldugumu ogrendim sezon acilinca erken baslatiriz dediler coronadan dolayi cagirmadilar bu sekilde dogum parasi alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   32. haftaya kadar 90 günü doldurursanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

 11. Merhaba
  23 haftalık hamileyim Şubat ayı sonu itibariyle işten ayrıldım Rahatsızlığım sebebiyle arada Mart ayı boş geçmiş olacak.Tekrar işe girersem 90 günü doldurduğumda doğum parası alabilirmiyim Daha önceki yıllara ait SGK var.

  1. Merhaba,

   Tekrar girdikten sonra 90 günü tamamlamanız şart değil. Son 1 yıl içinde 90 gün var ise aktif ssk lı olduğunuzda rapor ödeneğinizi alabilirsiniz.

 12. Mrh bn 32 haftalıkken çalışır raporu almıştım ama sağlığım el vermedi için 35.haftamda izne ayrıldım ama izne çıkmış gorunmeme rağmen raporda izin başlamış gözüküyor raporda Analık çalışır yazıyor ne yapmam gerekli şu anda doğum yaptım bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   Konuyu tam olarak anlayamadım. Detaylı bir şekilde yazar mısınız

 13. Meraba 26 haftalık hamileyim is yerim hamileligimden dolayı işe cagirmiyor. Ucretsiz izin olarak gorunuyorum . Doğum iznine 37.haftada ayrilabilir miyim 32.haftada çıkma zorunluluğu var mi

 14. Merhaba suan 7 aylik hamileyim ve 83 gundur ssk’m var 5000 lira maasim var 90 gun dolunca dogum iznine cikacagim ama erken dogum yapma riskim var yani belki 1 ay icinde dogum gerceklesebilir yani dogum iznim dolmadan dogum yaparsam yuklu olan dogum parasini alabiliyor muyum?

  1. Merhaba,

   90 günü doldudrduğunuz takdirde erken doğum da olsa rapor ödneğini alabilirsiniz. Kullanamadığınız doğu öncesi izinleri doğum sonrasına eklenerek kullanabilirsiniz.

 15. Mrb ben Aralık 2019 da ucretli ogretmen olarak gorev yaptim hazirana kadarda sigortam koronadan dolayi yatirilmaya devam edecek.. ve ben tekrar eylul ekim gibi ucretli öğretmen olarak goreve devam edip 90 gunluk primimi tamamlarsam dogum parasindan yararlanabilirmiyim.. bide kacinci haftada zorunlu izin almaliyim dogum parasindan yararlanmak icin

  1. Merhaba,

   90 günü tamamlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz. 32. haftada isterseniz izne ayrılabilirsiniz. Ya da 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılabilirsiniz. Ancak her iki durum içinde de raporlu olduğunuz sürece iş akdinizin fesih edilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı