SSK DOĞUM PARASI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SSK DOĞUM PARASI  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  2

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SELİN dedi ki:

   Merhaba,
   Şuan 28 haftalık hamileyim.Eylül 2012 den Şubat 2013 e kadar 90 günden fazla sigorta primim var fakat şubatta işten ayrıldım ve şuan çalışmıyorum.Bu hafta bir işe girsem, sigortam başlasa 32. haftada iş görmezlik raporu aldığım taktirde doğum parası alabilirmiyim? Rapordan sonra sigortalılık durumum ne kadar devam etmesi gerekiyor?Cevaplarsanız sevinirim…İyi Çalışmalar…

   1. Pınar dedi ki:

    Merhaba aykut bey dogum parası alabilmek icin bi sorum oalcak ekim ayinda isten ayrilicam sezonluk calistigim icin ocak yada subat gibi dogumum gerceklesecek dogum parasi alabiliyormuyum bu durumda yoksa ekim ayinda isten cıktıktan sonra baska yere girip sigortali gostermem gerekiyormu kendimi ocak yada subata kadar

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Doğumdan önceki 1 yıllık süreçte 90 prim günü şartını sağlıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

   2. Dilek özkaya dedi ki:

    Merhaba ben ucretli ogretmenlik yapiyorum ve 31 haftalik hamileyim 1 hafta sonra rapor alip isten cikicam ama okullarin kapanmasina 2 hafta kadar bir sure kaliyo rapor parasini alabilrmiym . Yani raporu aldiktan sonra calistgin kurumun belli bir sure acik kalma zorunlulugu varmi. Sizce bu rapor parasndan bende yararlanbiliyomuyum ?

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Doğum raporu aldığınızda iş yerinize vermelisiniz. İş yeriniz raporu SGK müdürlüğüne iletmelidir. Doğum parası alabilirsiniz.

     1. Zeynep dedi ki:

      Benim 90 günden fazla primim olmasina rağmen doğumdan önce 1 aylık ücretsiz izin talep ettim çıktım izin biti iş yerine 32 hafta raporumu teslim ettim normal izin hakimi kullandım calisiyo olarak gorunmeme rağmen 1 aylık primin yatmadigi için hakkimi kaybettiğim söylendi yardimci olurmusunuz

  2. TUĞBA dedi ki:

   merhaba, çeşitli sitelerde doğum izni parası hesaplama butonları var onları kullanarak hesaplama yapıyorum fakat iki sonuç çıkıyor bir ayakta tedavide birde yatarak tedavide ödenen miktar acaba hangisini alıcam yada ikisinin toplamımı alınıyor??cevaplarsanız sevinirim .,iyi çalışmalar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konuyu ALO 170’i arayarak öğrenirseniz size daha ayrıntılı yardımcı olacaklardır.

    1. Selma dedi ki:

     Ben 11.11.2015 de dogum yaptim 02.07.2015de sigortam basladi 21.09.2015 de is goremez raporu sldim doktordan tum bildirimlerimi sgk ya yaptim fakat hala odenegi alamadim bana sgk diyorki 90 is gunun yok ama ben sigortali gozukuyorum ne yapabilirim odenek alabilecekmiyim

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Doğumdan önceki 1 yıllık süreçte 90 prim gününüz bulunmadığı için doğum parası alamıyorsunuz, Selma Hanım.

    2. banu dedi ki:

     28 haftada işten ayrıldım isverenle karşılıklı anlaşmayla bu durumda doğum parasi alma hakkım varmı

    3. KEMAL DURMUŞ dedi ki:

     Merhaba. eşim 01.04.2016 tarihinde çalışmaya başladı. 12.12.2016 tarihinde bulantılarından dolayı ayrılmak zorunda kaldı.Doğum parası alma gibi bir durum söz konusumudur . Varsa ne yapmamız gerekir. (tahmini doğum süresi 15.07.2017

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan Kanunun 9 uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.Analık rapor için ise 12.12.2016 tarihinde çıkış olduğu için sigortalı çalışmıyor olduğundan alamaz.

  3. burcu dedi ki:

   Iyi gunler.ben 34 haftalik hamileyim 2 haftadır calisabilir raporu ile calismaya devam ediyorum. Bu 2 haftanin dogum sonrasina eklenmesi ile ilgili yapmam gereken ayrica bir islem varmi ve dogum parasini alabilecekmiyim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında detaylı bilgi yazı içerisinde yer almaktadır.

    1. Asli dedi ki:

     Mrb 1 hafta sonra doğumum war yaşım tutmuyo herangi bi iste çalışmıyorum dogum parasi almam için ne yapmam lazim .

  4. ramazan dedi ki:

   Merhaba benim eşim calismiyor ev hanımı bir çocugumuz oldu ssk ya basvurup dogim yardımı alabileceğimi soylediler alabilirmiyim. İyi günler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK’ya başvurarak bunu öğrenebilirsiniz.

  5. sabri tekidi dedi ki:

   Ya benim anlamadığım bu doğum yardımları 3 ve 3 ten sonrası çocuk için çıkan ödenekler hep çalışan bayanlar içinmi? Mesela kızkardeşim çalışmıyor eşi malülen emekli yeni doğum yaptı buna ve bunun gibi bayanlara her hangi bir ödenek varmı. varsa nereye baş vuru yapılması gerekiyor yardımcı olurmusunuz.. saygılarımla sabri tekidi

   1. Aykut Otu dedi ki:

    3 çocuk için yardım yapılacağı konusu henüz resmiyet kazanmamıştır Sabri Bey. Bu konu hakkında ALO 170 i arayarak öğrenebilirsiniz.

  6. ramaza özesen dedi ki:

   Cocuk parası yatmıs mıdır ogremek ıstıyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yanda verdiğimiz adrese tıklayarak öğrenebilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula#

  7. esra mut dedi ki:

   Iyi günler,
   Benim öğrenmek istediğim analık parasını rapor tarihim bittikten sonra mı alabilirim. Her ay paramı alma gibi bir şansım varmı. Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Esra Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonra doğum paranızı 1-15 gün içerisinde alabilirsiniz.

    1. mevlüde yılmaz dedi ki:

     Aykut Bey şöyle bir durumum söz konusu ben 32.haftamda yanı 21.10.2013 de doktora gittim ve 37.haftaya kadar çalışabilir izni aldım.Ancak bir hafta sonra rahatsızlandığım için tekrardan doktoruma işgöremezlik raporu almak üzere gittim.Ancak işyerim işgöremezlik raporumun başladığı gün 28.10.2013 de sgk dan çıkışımı vermiş bu durum dahilinde ben doğum parası alabiliyormuyum.doğum parası almama engel bi durum teşkil eder mi.Yada doğum izni açtırma demişsiniz onu nasıl yapıyorum sgk ya bilgi almak üzere gittim ancak bununla ilgili birşey söylenmedi.Yardımcı olursanız sevinirim.

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Mevlüde hanım doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

    2. yusuf dedi ki:

     birşey öğrenmek istiyorum dogumdan sonra sigortadan analık parası yattı bu bi keremi yatıyor yoksa 4 ay raporlu oldugu için parça parçamı yatıyor

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Tek seferde yatar.

  8. handan dedi ki:

   pardon ben bişey duymuştum ama hamilelikte 7 aylık olana kadar çalısılırsa doğum parası alınıyor diye duydum ama bu nasıl oluyor bunun herhangi bi sartı varmı acaba ayrıca benim su an itibariyle 1.5 yıllık kesintisiz ssk primim var ve hala çalışmaktayım hamileliğimi yeni öğrendim yapmam gereken bişey var mı

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Handan Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatmış olması gerekiyor.

  9. Murat Aydın dedi ki:

   Merhaba eşim ev hanımı ben çalışıyorum eşim doğum yaptığı takdirde doğum parası alabilirmiyiz?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır Murat Bey doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

   2. adnan yaldız dedi ki:

    çifcilik bakuru yatıranlar doğum parası alabiliyormu

    1. Aykut Otu dedi ki:

     Alabilir Adnan Bey.

  10. esra dedi ki:

   merhabalar,
   doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş şart mı ?
   yani ben çalışmak istemiyorum o zaman doğum parası alamaz mıyım ?

   teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır Esra Hanım, doğum parası alabilmek için öncesinde çalışmak şart. Doğum paranızı alabilirsiniz.

  11. gizem dedi ki:

   merhaba ben 35 haftalık hamileyim iş için yurt dışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım ve şimdide hava yolları uçağa almadığı için geri dönemiyorum doğumu bekliyorum burdaki doğum raporu ile hakkımı alabilirmiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alabilirsiniz Gizem Hanım.

  12. nezihe dedi ki:

   ev hanımıyım eşim ssk lı doğum parasın dan yararlanıyormuyum acaba

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum parasından çalışan kadınlar yararlanabiliyor Nezihe Hanım.

    1. ELİF KAYNAK dedi ki:

     Merhaba Aykut bey; 16 ekim 2015 de doğum iznime ayrılıyorum ve uzun zamandır sigaortalı yım ve izinde görüneceğim ama maaşımı doğum sonrası değil de her ay almak istiyorum bunun için nasıl bir işlem yapmalıyım? iş yerime ya da SGK dilekçe vermem mi gerekiyor i yolunu gösterirseniz memnun olurum

     Teşekkürler

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      SGk müdürlüklerine dilekçe vermelisiniz.

  13. gulseren dedi ki:

   yaklaşık 7 aydır bi inşaat firmasında çalışıyorum ve 4.5 aylık hamileyim. işyerinde bazı sorunlar olduğu için işten ayrılmayı planlıyorum ve çalışmayı düşünmüyorum. doğum dan sonra doğum parası alabilir miyim acaba.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gülseren Hanım doğum parası alabilmeniz için, Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması gerekmektedir. Yani doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız alamazsınız.

    1. METİN dedi ki:

     İşten çıkma değilde çıkarılma durumu söz konusu olursa da mı aynı durum geçerli?

  14. gul dedi ki:

   Merhaba, ben iki aylik hamileyim ve yeni bir ise basliyacagim.dogum zamani geldiginde bende yaralanabilirmiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum parası alabilmek için , doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim ödemiş olmak, doğum raporu ve doğum izni sırasında çalışmıyor olması gerekmektedir.

  15. fatma dedi ki:

   merhaba 20 haftalık hamıleyım 2 yıldır çalıştıgım işyerim sözleşmeyi bu ay sonunda bıtırecegını soyledı.doalyısıyla dogum parası bu durumda alabılıyor muyum ? yoksa iki- 3 ay daha baska yerde calısmam mı gerekiyor?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fatma hanım doğum parası alma şartları şöyledir : Sigortalı olarak çalışmak, doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 iş günü SSK primlerinin ödenmiş olması,
    doğum izni süresince herhangi bir yerde çalışmamak.

    1. Peri dedi ki:

     Aykut bey doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün sigortalı olmak diyorsunuz ok. Ama birde doğum iznine ayrılırken SGK li olmak şartı diyorsunuz. Ben anlayamadım bir türlü yardimci olur musunuz.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Doğum iznine ayrıldığınızda sigortalı olmamanız gerekir. İzne ayrılırken SGK’lı olma şartı bulunmuyor.

  16. sevgi dedi ki:

   Benim sorum bu dogum parasi ile is goremezlik parasi ayni sey mi yani asgari ucretle calisan bir anne dogum iznine ayrildiktan sonra hem kendi ayliginin bir kismini aliyor birde dogum parasi adi altinda eksta bir para aliyor mi acaba

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hem kendi aylığı hem de doğum parası şeklinde bir uygulama yok Sevgi Hanım, zaten doğum parasını, doğumdan önce ki son 1 yıl içinde 120 günlük prim ödemesinin olması gerekiyor.

  17. şenayy dedi ki:

   doğumama 4ay var sıgortamı sımdı baslatsam doğum parasından yararlanabılırmıyım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum öncesi 8 haftanın başladığı tarihte sigortalı olunması yeterlidir. Yani siz şimdi işe girdiğinizde 2 ay sonra doğum iznine ayrılmak zorunda kalacaksınız, ve bu tarihte sigortalı olduğunuz için yararlanabilirsiniz.

    1. susam dedi ki:

     dogumuma 2 ay var sigortam şimdi başlarsa dogum parası alabilirmıyim yardımcı olursanız sevirim iyi günler kolay gelsin

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 120 gün sigortalı çalışmanız gerekiyor.

      1. Nevin dedi ki:

       Aykut bey 90 diyordunuz.simdi de 120 gun diyorsunuz.ben anlamadim.ben simdi 4.5 aylik hamileyim is ariyorum.sadece 90 gunluk sigortam odenecek kadar calissam alicammi para? Yoksa 120 gunlukmu calismam gerek?

      2. Yusuf Karataş dedi ki:

       90 gün sigortalı olmanız gerekiyor. Ayrıca doğum iznine ayrılmadan sigortalı olmanız gerekir.

     2. halime Agaç dedi ki:

      Mrb ben. Dogumdan tam 33gun olmasina ragmen. Dogum parasini alamadim kacgunde yatar

      1. Yusuf Karataş dedi ki:

       45 günlük bir süre içerisinde yatmaktadır, Halime Hanım.

  18. nurdan dedi ki:

   Merhabalar
   dogum parasi icin sigortaya dogumdan en gec ne kadar sure icerisinde basvuru yapmak gerekiyor ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Rapor tarihiniz dolduktan sonra doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

    1. murat dedi ki:

     murat
     rapor alınmamışsa atıyorum geriye dönük 5 sene içerisinde bu para sgk ya başvurup alınabilir mi?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Rapor alınmadıysa para alınamıyor, Murat Bey.

  19. seren dedi ki:

   aykut bey ben gecen sene şubatta hamile kaldım fakat sigorta girişim 1 mart olarak gırıldı ve doguma kadar sigortam ödendi eylül ayındada dogum yaptım ve bu ay çalışmaya başladım iznim bittigi için ama sigortam hala ödeniyor. bana dogum parası alamazsın dedıler hamile kalmadan en az bi ay önce sigortanın başlamış olması lazım dendi bu dogrumudur benım dogumdan önce 90 günden fazla günüm var zaten ödenmeye devam ediyor bilgi verirseniz sevinirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu bilgiyi kim verdiyse biraz saçmalamış Seren Hanım, hamile kalmadan şeklinde bir yaklaşım yanlış. Doğum parası alabilmek için şart : SSK’lı çalışan kadının, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemiş olması gerekmektedir. Bu şartı sağlıyorsanız doğum parası için başvurabilirsiniz.

  20. sultan dedi ki:

   Ben 3,5 sene calistigim iş yerinden 1 ocak 2011 tarihinde 6 haftalikken isten cikarildim.dogumum 26 agustosta oldu.1 yil icinde 4 ay calismisligim var.zaman aşimi diye bişey varmı.dogum parasını alabilirmiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yaptıysanız alabilirsiniz.

  21. NURAY dedi ki:

   MERHABA BEN 4YILDIR SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORUM HAMİLELİĞİMİN 31,HAFTASINDAYIM KAÇINCI HAFTADA RAPOR ALMAM GEREKİYOR ŞİRKETİN RAPORU KABUL ETMEME GİBİ BİR HAKKI VAR MI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Şirketin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Doğumdan 8 hafta önce doğum izni almış olmalısınız.

  22. su dedi ki:

   merhabalar 22.10.2013 tarihinde doğum yaptım 20.09.2013 tarihi itibariyle işten ayrıldım doğum parası alabilirmiyim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için , doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız, ve doğum izni süresi içinde çalışmamış olmanız gerekiyor. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  23. Tuğba Ada dedi ki:

   Mrb ben hamileliğimin 35. Haftasında izne ayrıldım normalde 24.12.2013e kadar izinliydim doğum o tarihte bekleniyordu fakat 3 hafta erken gerçekleşti doğum 04.12.2013te doğum yaptım. 07.03.2014e kadar izinliyim. Bu arada SSK prim ödemem devam ediyor ve doğum öncesi 90 günlük prim şartını taşımaktayım. Bu yardıma başvurabilmem için doğum sonrası iznimin bitmesini beklemek zorunda mıyım. Yoksa şimdiden başvurup paramı alabilir miyim? Cvp verirseniz sevinirim teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Tuğba Hanım doğum parası alabilmeniz için yasal izin olan doğumdan önce ve sonraki 8 haftalık sürede prim ödenmemesi gerekiyor.

  24. özlem dedi ki:

   4 mayıs 2013 tarihinde çalışmaya başladım ve 20 ekim 2013 tarihinde askıya alındım ve 2014 ocak ayında 4.5 haftalık hamile olduğumu öğrendim doğumum yaklaşık 2014 eylül aylarında olucak ve ben güvenlik görevlisiyim bu şekilde normal şartlarda nisan ayında tekrar askıdan geri çağrılcam ama ben kendimi çalışmaya karşı güvende hissedemiyorum bu durumda doğum parası alabilirmiyim vea almam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Özlem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor.

  25. fatma meltem kılıç dedi ki:

   mrb ben 23 haftalık hamileyim şu an çalışmıyorum budan iki bhçuk yıl öncesinden 144 günlük sigortam var ben doğum parası almak için ne yapmalıyım işe girsem doğuma kadar alabilirmiyim yada iki buçuk yıl içindeki sigortamdan yatırsam ne yapmalıyım durumumuzda pek iyi değil ne yapmalıyım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fatma Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatmış olması gerekiyor. 2,5 yıl öncesindeki sigortanızın bir etkisi yok.

    1. Davit dedi ki:

     Merhaba aykut bey benim sorum dogumdan onceki 1 yil icerisinde dediginiz konu 2017 mart da dogum yapacak bir bayan icin 2016da 90 gun mu yoksa ornegin 2016 kasimda baslayip mart 2017 ye kadar olan kisimdaki 90 gun mu aciklar msisoniz.

  26. zubeyde tokgoz dedi ki:

   merhaba ben 28 03 2006 da ıstege baglı bagkur gırısım var artı aynı zamanda ssk gırısım var bagkur gunum 2050 ssk gunum 689 atı ay ssk lı calısıyorum yaz donemınde ıstege baglı bagkur oduyorum ben dogum borclanması yapabılırmıyım benım ıcın ssk danmı emeklı olabılırım yoksa bagkurdanmı benı bılgılendırırsenız sevınırım tesekkur ederım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Zübeyde Hanım doğum borçlanmanızı yapabilmeniz için doğum yapmadan önce herhangi bir sigorta koluna kısa süreli de olsa prim ödenmiş olması gerekiyor. Yani sizin doğumunuzu 28.03.2006 tarihinden sonra gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

  27. ali dedi ki:

   Iyi geceler diliyorum..benim sorum su .. 02.10.2013 tarihinde sigortali bir ise giris yaptim.hamileligin 32. Haftasinda 37.haftaya kadar calisabilir raporu aldim.37.hafta raporunu da 10.01.2014 tarihinde aldim..demem o ki 90 gun prim sarti var malum..benim 32. Ve 37.hafta arasi çalıştım gunler prim gun sayisina eklenir mi..yoksa gunu kurtarmiyor da.s

  28. Şule dedi ki:

   Merhaba. Ben şu anda 33haftalık hamileyim. Yurt dışında yaşıyorum aslında ama ekim ayından beri Türkiyedeyim ve çalışıyorum. Doğum öncesi izin raporunu almak için geç mi kaldım yoksa istediğim bir anda bunu doktorumdan alabilir miyim? Bu raporu almadığım takdirde doğum parası alma hakkım yanar mı?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Raporu almadığımız taktirde doğum parası alamazsınız.

  29. Nur şenel dedi ki:

   Merhaba 1,5 aylık hamileyim çalışıyorum 8-9 ayıma kadar çalışmak istiyorum sonra işyerinden kendi isteğim ile ayrılmak istiyorum doğum parası alabilirmiyim şuan çalışma günüm 2700 gün.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nur hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemeniz yeterli.

  30. aysun dedi ki:

   merhaba aykut bey ; ben 10.04.1995 doğumluyum ve 29.07.2013 de evlendim. şuan 3,5 aylık hamileyim doğum parası alabilmem için 170 i aradım ve 1 yıl önceden en az 90 gün sgk prim olması gerekiyor denildi ama ben 1 yıl önce 17 yaşındaydım ve yaşım gereği 18 yaşından küçük olduğum için sgk olamazdı. 21.01.2014 tarihinden itibaren sigortalı işe başlıyorum. doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor. şimdiden tşk ler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Aysun Hanım doğum parası alabilmeniz için bu şartı sağlıyor olmalısınız, başka herhangi bir şey yapılamaz.

  31. eda dedi ki:

   Aykut bey merhaba
   13 ocakta doğum iznim bitti ve 6 aylık ücretsiz iznimi kullanmaya başladım. 8 haftalık rapor parasının ödemesi 6 ay sonundamı ödenir acaba. teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konuda net bir bilgi veremiyoruz Eda Hanım. Başvuru yaparken sorabilirsiniz.

  32. ZEYNEP dedi ki:

   merhaba.bir sorum olacak şuan 19 haftalık hamileyim ve 3 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.doğum iznini nisan ayının ortalarında hak ediyorum.fakat çalıştığım işyerinden ayrılmayı düşünüyorum bu ay sonu itibariyle. nisana kadar başka bir işyerinde çalışsam arada sgklı olarak doğum parası alabilirmiyim.yani doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerindemi çalışmak lazım.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır böyle bir şart yok Zeynep Hanım, doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum izin süresi içerisinde herhangi bir yerde çalışmıyor olmak yeterli.

  33. öznur tekir dedi ki:

   merabalar 2013 14 öğretim yılında ücretli öğretmenlik yaptım 14 haziranda okul tatil oldu bense 12 ağustosta ikiz bebek yaptım hastanede doğum parasından bahsedildiancak ben kadrolu olmadığımiçin ve okul tatil olduğu için bundan yararlanamayacağim söylendi ama sonra araştırdım iki ay sonra alma hakkım varmış sonra hasta güç bela temmuzun 8 rapor verdiler ancak budaa istenilen tarih değilmiş benim yapabileceğim bisey kaldımı ssk ya dilekçe yazsam faydası olurmu yada hastanede tanıdığım var 17 haziranda muayene olmuştum buna istinaden rapor çıkarabilirmiiyim has tanıdıklarım var yapabilecekleri bisey varmı teşekkrler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Öznur Hanım bu noktada ALO 170 i ararsanız daha ayrıntılı yardımcı olabilirler.

  34. aysel dedi ki:

   Mrb ben suan 8 haftalik hamileyim doguma kadar yasal sure icinde calismak istiyorum fakat suan sigortali oldugumda dogum parasi alabilirmiyim acaba ??

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız gerekli.

  35. fatma dedi ki:

   merhaba ben 6 aylık hamileyim 1.5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum fakat iş yerinden promlemler var başka bir iş yerine geçersem bu doğum parası almamı etkiler mi ya da son 3 ay çalışmasam doğum parası hakkımı kaybedermiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fatma Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması, doğum iznine ayrıldığınız yani doğumdan önce ki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız ve doktorunuzdan aldığınız doğum raporunuz gerekli. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  36. Roxana dedi ki:

   Merhaba ben temuz 2013 sıgortalı calıstım 87 gun akadar! dogum temuz 2014 olacak.ben sigorta açarsam simdi 90 gun olmak icin , o yardım parası alabilirmıyım?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Olur, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olmalı ve doğum raporunuzun olması gerekiyor.

  37. Cemre dedi ki:

   Merhabalar doğumdan önceki bir yıl içinde 90 günlük sigortam ödenmiş olacak ama ben doğuma bir ay kala işten tamamen ayrılmayı düşünüyorum doğum parası alabilirmiyim ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum raporunuzun olması gerekiyor Cemre Hanım, doğum parası almak için başvuru yaparken doğum raporunu da vereceksiniz.

  38. fahriye dedi ki:

   iyi günler benim bi sorum olacak 8 aylık sigortam var 32.haftada raporu alıp işyerine verdim ve işten ayrıldım iş yeri doğum nedeniyle ssk çıkışımi yaptı doğum parası alman da sıkıntı olurmu acaba

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır olmaz Fahriye Hanım, doğum izni döneminde herhangi bir yerde çalışmamış olmanız ve doğumdan önceki 1 yılda en az 90 iş günü prim ödemiş olmanız gerekiyor.

  39. perii dedi ki:

   aykut bey mrb ben suan 3 aydır calısıyorum 1 ay daha calısıp ayrılmayı düsünüyorum daha öncede 1 yılda 90 gunluk yatmıs pirimim var 4 ayı tamamlayıp cıkarsam ve toplam dogum iznım 16 haftayı kullanabılırmıyım ve dogum parası alabılırmıyım ve işten ayrıldıgım sürece sigortamın yatması gerkıyomu tesekkur ederımm.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Peri Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğum raporunuzun olması gerekiyor, bunun yanında doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve doğum izni(doğumdan önce ve sonra 8 hafta) süresince herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor. Yani ayrıldığınız zaman sigortanızın yatmaması gerekiyor.

  40. şerife dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin ben 9 aydır çalışıyordum 4 aylık hamileyim 8 ocakta işten ayrıldım.
   doğum parası alabilir miyim ? toplam 727 gün primim var.
   Bir bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Şerife Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum raporunuzun olması gerekiyor, bunun yanında doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve doğum izni(doğumdan önce ve sonra 8 hafta) süresince herhangi bir yerde çalışmamış olmanız gerekiyor.

  41. serap dedi ki:

   merhaba benım sıze 2 sorum olucak
   1 ısverenım sıgortamı gostermıs ama prım odemesı yapmamıs bu benım dogum parası almama engel olurmu
   2 11/10/2013 te 32 haftalık dogum ıznıne ayrıldım bır nushasını muasebecıye verdım 02/12/2013 te dogum yaptım onunda bır nushasını muasebecıye verdım benım raporun ucu acık bunu kım kapatıyor.Ssk hızmet dokumu ıs gorememezlık bolumune baktım zıraat bankasına 20/01/2014 te 1180,4 yattıgı gozukuyor bgun gıttım goremedıler ancak bana her ayın 8 ıle 14 u arası rapor ucret odemesı yaptıklarını bana o zaman gelmemı soledıler.hesaplamalarıma gore 2665 almam gerekıyor neden bu para boyle nasıl yapıcam nereye gıdıcem aslını astarını kımden ogrenıcem anlamadım ne yapacagımı sasrımıs durumdayım muasecemızde bana yardımcı oluyor lutfen yardımcı olur musunuz?sımdıden tesekkuler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Serap Hanım öncelikle şöyle söyleyelim, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde 90 iş günü prim ödemesi yapılmış olmalı. Yani sadece sigorta gösterilip prim ödenmediyse siz zaten bu haktan yararlanamazsınız.

  42. Halil Altınkaya dedi ki:

   eşim 2 senedir ssk lı olarak çalışıyor ve suanda yaklaşık 6 aylık hamile 15 gun sonra ısı bırakmayı düşünüyor. doğum parsından yararlanabilirmiyiz?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum parasından yararlanabilmeniz için doğum raporu gerekiyor, ayrıca doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı taktirde alınabilir .

  43. naciye kıncal dedi ki:

   merhaba kolay gelsin 1983 tarihinde sigorta girişim var şuanda 2300 gün primim var 3 çocugum var dogum parası ödeyerek 3600 günden hemen emekli olabilirmiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Naciye Hanım 3600 günden emeklilik şartınız : 52 yaş ve 1300 gün daha prim ödemektir. 3 çocuğunuzun 2 si için 2 şer yıldan 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Ama size 1300 gün gerektiği için gerektiği kadar borçlanma yapabilirsiniz. Ancak yaş şartınızı doldurduğunuzda emekli olabileceksiniz.

  44. ilkay dedi ki:

   merhaba ben 24 ağustosta2013 işten ayrıldım.şu an 11 haftalık hamileyim. doğumum 15 ağustos 2014 te olacak nasipse. geriye dönük 1 yıl içinde 90 günden fazla sigortam var. yalnız ben rapor falan almadım henüz.doğum parası alabilirmiyim. cevaplarsanız çok sevinirim. bu paraya çok ihtiyacım olcak cünkü.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için;
    doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemenizin olması,
    aldığınız doğum raporu, ve doğumdan önce ki ve sonraki dönemde (önce ve sonra 8 hafta) herhangi bir yerde çalışmıyor olmak gerekiyor.

  45. sevgi dedi ki:

   merhaba 31.10.2013 tarihinde hamileyken işten çıkarıldım bu zamana kadar başka bir işe başlamadım şimdi sigortamı bir yerde başlatsam tekrardan doğum parası alabilir miyim
   doğumuma iki buçuk ay var
   cevaplarsanız çok teşekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sevgi hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  46. FİLİZ dedi ki:

   merhaba
   kesintisiz 13 yıldır aynı şirkette çalışıyorum ( Ltd şti ) 34 haftalık hamileyim. 16 haftalık doğum iznimden sonra , yıllık izin haklarımıda kullandıktan sonra 6 aya kadar olan ücretsiz izinden sadace 3 ayını değerlendirmek istiyorum. doğum sonrası 3 ay ücretsiz izin talep etsem işveren bu iznimi kullandırırmı ? kullandırmaz mı . vicdanına mı kalmıştır yoksa ben talep ettikten sonra vermek zorundamıdır ? bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ? ona göre doğum öncesi iznimi belirlemek istiyorum teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz Filiz Hanım, eğer böyle bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa şikayet edebilirsiniz böyle bir hakkınız mevcut.

  47. gülten dedi ki:

   ben 18 haftalık hamileyim doktorum 6ayım bittiğinde istersem rapor verecek.ama rapor şartlarına göre 32 haftayı doldurmak gerekiyormuş. yani sorum şu ben raporu 32 haftalıkken değilde 28 haftalıkken alsam olurmu

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.

  48. serap dedi ki:

   aykut bey dogumdan oncekı son 1 yıl ıcerısınde 2012 kasım 30 aralık 30-2013 hazıran 30 temmuz 30 agustos 30 gozukuyor ssk hızmet dokumunde ve ben 11/10/2013 te dogum ıznıne ayrıldım 2/12/2013 te dogum yaptım sgk ıs gorememezlık durumuna baktıgımda 20/01/2014 te zıraat bankasına 1180.4 yattıgını gosterıyor nasıl bu parayı alamayacagımı soyluyorsunuz anlamadım 🙁
   muasebecı bu ısverenın sorunu parasını o oder dıyor aynısını benım bı akrabam muasebecı var oda soyluyor sen paranı alırsın ısverenın sorunu odemesını yapıp yapmaması dıyor sgk ya gıttım onlarda alırsın ısverenın sorunu dıyor!..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Serap Hanım biz sizin bu durumunuza cevap vermemiştik zaten sadece 90 iş günü şartınız sağlanmıyorsa ve raporunuz yoksa alamayacağınızı bildirdik. Sağlıyorsanız zaten alırsınız.

  49. edasu dedi ki:

   merhaba , ben 2013ün 01 -02-03aylarında (ocak-şubat-mart) çalıştım , sonrasında işten ayrıldım ve 2013ün 11ayında işe başladım 11-12( kasım-aralık) aylarında primim yattı , ve şuan 33 haftalık hamıleyım 29ocak 2014 te izne ayrıldım , sigortadan paramı alabılırmıyım? hesaplarsanız sevınırım? işe ara vermiş olmam engellermı ? ve ocak-şubat-martı saymazsak 89. günümde izne ayrıldım 🙂
   kafam allak bullak oldu cevabınıza cok ihtiyacım var, eğerki parayı alabiliyorsam 32 değilde 33 te izne ayrıldım ,parada kesinti olur mu? şimdiden teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eda Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Eğer bunu sağlamıyorsanız alamazsınız.

    1. edasu dedi ki:

     doğum iznine ayrıldığım tarihten itibaren toplamda 1 yılda 150 gün prim yatmış ,yalnız benım merak ettiğim 1 yılda aralıksız olarak 90 gün mü çalışmış olmak gerek? çünkü ben işten ayrıldım tekrar başladım bu sıkıntı olur mu?

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Hayır sıkıntı olmaz Edasu Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatırmış olmak ve 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almış olmanız gerekiyor.

  50. didem dedi ki:

   merhabalar aykut bey ; benim sorum şu 32.haftamı doldurdum doğum izni zamanım geldi fakat işyeri beni işten çıkartacak benim haklarım nelerdir..? doğum parası kıdem tazminatı ihbar tazminatı alabiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum yapacağınız için sizi işten çıkartma gibi bir hakkı bulunmuyor Didem Hanım. İş mahkemelerine şikayette bulunabilirsiniz.

   2. Metin Kutluay dedi ki:

    Eşim ev hanımı doğum parasını alabiliyormu

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Hayır alamıyor.

     1. abdullah dedi ki:

      maddi durumu iyi olmayanların çoğunluğu zaten sigortası olmayan ev hanımı olur
      asıl ihtiyaç sahibi alamıyor

      durumu iyi olsa sigorta yapar zaten.

  51. merve dedi ki:

   merhaba;
   ben su anda dogum iznindeyim dogum parasi almak icin her kosulu sagladim.
   benim sorum para almak icin sgkya basvuru yapmak gereklimi 170i aradigimda gerek yok isyeri sisteme isledikten 20-45 gun arasi ziraat bankasi hesabiniza gececek dedi ama icinde suphe varr yinede sgkya gitsem mi acaba

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK ya başvurun Merve Hanım.

  52. yasin dedi ki:

   Merhaba Aykut bey. Lise yıllarında sigortaya girişim oldu 1998 yılı,staj yaptığım yerlerden sigortam yatmadı ama okuldan sonra 1 sene kadar çalışmıştım fakat sigortamı sorguladığımda o senelerdeki primlerim gözükmüyor. Çalıştığım senelerde maaş boduromuzu alıyorduk sigortamız ödeniyordu. Bu primleri başka nereden sorgulayabiliriz veya neden gözükmez. Benim için çok önemli ,çünkü askerden önce 1998-2000 arası çalışmışlığım var ,daha sonrası ise 2005 yılında çalışmaya başladım,eski primlerim gözükmez ise sigorta başlangıcımhangi tarih olur? teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yasin Bey staj için yapılan SSK girişleri emeklilik hesaplama da geçerli değildir. Aynı şekilde 18 yaşın altında yapılan girişler de SSK giriş tarihi olarak sayılmaz ancak ödenen primler sayılır. Böyle bir durum olabilir. Eğer bu şekilde değilse SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

  53. ilknur dedi ki:

   Merhaba. Ben şuanda 26 haftalik hamileyim 2 yildir ayni firmada calisiyirum .doğum raporunu 32. Haftada alacagim.rapor olunca is veren isten cikarmis mi oluyor.yoksa rapor bittiğinde mi çikartiyor.işsizlik maasi alabilmek için ne yapmak gerekiyor. Birde bez ve mama yardimi diye birşey var mi sskda?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İşveren işten çıkardı diye bir durum yok İlknur Hanım, siz hakkınız olan doğum iznini kullanmış oluyorsunuz. Eğer işveren sizi hamilelik yüzünden işten çıkaracak olursa iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

    1. Mehmet dedi ki:

     Merhaba eşim şuanda çalışmıyor ve 26 haftalık hamile ve 15/05/2016 yılında 48 prim günü bulunuyor .90 günü tamamlayabilmek için tekrar dan işe giriş yaparak. Hamileliğin 32 haftasına kadar 90 prim gününü tamamlarsak doğum parasından hak elde edbiliyomuyuz . Teşekkürler

  54. esra dedi ki:

   Merhaba analık parasi alabilmek için izin dönüşü eski işyerinde en az bir gün çalışip sigortalı görünmem gerekiyormus ben işi birakmak istiyorum simdi o bir gün calismasam parami alamayacak mıyım bana verilen bu bilgi dogru mudur ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Böyle bir durum bulunmuyor Esra Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almış olmalısınız.

  55. Gamze Yıldırım dedi ki:

   Aykut Bey merhabalar;

   33 haftalık hamileyim, 32. haftamda rapor alarak 5 haftalık iznimi doğum sonrasına aktardım. Sorularım şu şekilde:

   1- 37. hafta bitiminde izne ayrılmak için tekrar rapor almam gerekiyor mu?

   2- Doğumum kesin olarak 39. haftada sezeryanla gerçekleşecek. Bu durumda “doğum öncesi izin” olarak nitelendirilen 3 haftalık iznimi ancak 2 hafta olarak kullanabilmiş olacağım. Bu durumda kullanamadığım bu 1 haftalık iznim doğum sonrasına aktarılabiliyor mu yoksa yanıyor mu? Kullanabiliyorsam bununla ilgili yasal bir hüküm, tebliğ,…vs mevcut mudur?

   Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gamze Hanım doğum parası alabilmeniz için raporunuzu 32 haftayı doldurduktan sonra alabilirsiniz. Eğer daha geç rapor alırsanız doğumdan önce kullanmadığınız haftaları doğumdan sonraya aktarabiliyorsunuz. Çünkü toplam 16 hafta (doğumdan önce ve sonra 8 hafta) izniniz var ve siz bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

  56. Nesrin dedi ki:

   Mrb ben işe gireli 1 ay oldu ve şimdi 2haftalık hamile olduğumu öğrendim bundan öncede son 1yıl içinde çalışmadım.hamileliğim boyunca çalışıyor olursam doğum parası hakkım oluyor mu?ve işsizlik ödeneği alabiliyor muyum?yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nesrin Hanım son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemeniz yeterli. Ayrıca rapor alacaksanız 32 haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor. Eğer daha geç rapor alırsanız o süreyi doğumdan sonraki izin sürenize ekleyebilirsiniz.

  57. AYGÜN dedi ki:

   mrb şuan 14 haftalık hamileyim 32.haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum.o tarihe kadar ki süreçte sgk ya hamile olduğuma dair bir bildirimde bulunmama gerek var mı??

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır Aygün Hanım.

  58. ibrahim dedi ki:

   Merhaba size bir sorum var eşim şuan çalışıyor ve hamile doğum iznine ayrıldığı zaman iş yerindeki sigortası iş veren tarafından izin süresince yatırılmaya devam eder mi? yoksa çıkış verilir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum iznine ayrıldığı zaman prim ödemesi yapılmaz, yapılırsa doğum parası hakkı elde edemezsiniz. Çıkış da verilmez işverenin doğum izni yüzünden işçi çıkarma hakkı bulunmuyor. İzin almış oluyorsunuz sadece.

  59. arzu dedi ki:

   merhaba ben dogum iznine ayrılamadan 37. haftamda doğum yaptım suan dogum raporumu elime aldıgımda 26/11/2013 de izne cıkısım 10/02/2014 tarihinde iznimin bittigi raporumda yazıyor hesapladıgımda 75 günlük bir izin cıkıyor dogum izni 120 gün değilmi? hastane yanlıs hesaplayarak bir rapor vermiş olabilirmi? ayrıca dogum iznim bitince hemen evraklarla sgkya mı gidicem ödenek için nasıl bir basvuru yapmak gerekiyor

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet Arzu Hanım doğum izninizden sonra doğum raporunuz ile birlikte başvurmaya gidebilirsiniz. Doğum izin süresi doğumdan önce ve sonra 8 haftadır. Bu noktada yanlışlık varsa doktorunuza başvurunuz.

  60. yıldız dedi ki:

   merhaba ben şuan çalışıorum doğumdan iznine ayrılmak istiyorum.Doktorumdan raporumu aldıktan sonra hemen işten çıkarılsam doğum parasından yararlanabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz. Ancak eğer işten çıkmak istemiyor ve işvereniniz doğum iznine ayrılacağınız için sizi çıkaracağını söylüyorsa böyle bir hakkı bulunmuyor, şikayette bulunabilirsiniz.

  61. gülten güngör dedi ki:

   iyigünler ben doğumdan önce 14 gün rapor kullanabildim erken doğum yaptım sonrasına eklenicekmi diğer günlerim ve doğum yaptığıma dair doktordan rapor almam gerekiyormu yoksa sistem sgkda gösteriyormu yaptığımı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumun gerçekleştiğini gösteren belge gerekiyor. Doğumdan önce ki 8 haftalık doğum izin surenizin ne kadarını kullanmadıysanız doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

  62. aysun dedi ki:

   merhaba benim 2013 yılı boyunca sigortam yattı ve 2014ün 1.ayında işten ayrıldım.şimdi 1aylık hamileyim doğum parası alabilecekmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır Aysun Hanim, doğum parası alabilmeniz için doğum raporu gerekiyor, yani çalışıyor olmsnız gerekmektedir.

  63. Begüm dedi ki:

   Şuan 18 haftalık hamileyim. Doğum izni bitiminde çalışmayı tekrar işe dönmeyi düşünmüyorum. Bu durumda doğum parası alabilir miyim? Doğum parası alabilmek için geri dönüş şartı var mıdır?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır böyle bir şart bulunmuyor Begüm Hanım.

  64. emel dedi ki:

   Merhaba, birkaç sorum olacaktı.. doğum iznini aldığımda 31+4 günlük hamileydim. Doktoruma 32 haftalık olma kuralını söylediğimde “31+0 ve 31+6 arası zaten 32 haftalık hamile oluyorsun” dedi ve yasal olarak izne hak kazandığımı söyledi. Ama sanırım yanlış yönlendirildim. Bu benim doğum parası almama engel olur mu? Bir de 40+2 günlükken doğum yaptım. Bir tanıdığım 40 haftayı geçtiğinde hala doğurmadığına dair belge almalısın dedi, böyle birşey var mı? Son olarak doğum belgesi ve doğum sonrası 8 haftalık raporumu da aldım, hastane bana tek kopya verdi, işverenime teslim ettim. İkinci bir kopya alıp sgk ya teslim etmem gerektiğini söylediğimde hastane görevlisi sistemden otomatik sgk görüyor raporları dedi ve ikinci kopyayı vermedi. Sgk ya başvuru yaparken bu belgeler bana gerekecek mi yoksa gerçekten sistemden kontrol edebilirler mi? Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Malesef yanlış yönlendirilmişsiniz Emel Hanım, 32 haftayı doldurduğunuz yani 32+0 haftalık iken rapor almanız gerekiyor.

  65. aysun dedi ki:

   merhaba benim 2013 yılı boyunca sigortam yattı ve 2014ün 1.ayında işten ayrıldım .şimdi 1aylık hamileyim doğum parası alabilecek miyim?

  66. ayşegül dedi ki:

   merhaba 5 yıldır aynı iş yerinde çalışmakta iken 14/01/14 işten ayrıldım 15/01/14 başka bir işyerinde işe başladım. 2 haftalık hamileyim bu iş değişikliği doğum parası almama engel teşkileder mi? iyi çalışmalar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır etkilemez Ayşegül hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde 90 iş günü priminizin olması ve doğum raporunuzu 32 haftayı doldurduktan sonra (32+0) alamnız yeterli.

  67. ecesu dedi ki:

   eşim çalışıyor ama ben çalışmıyorum ev hanımıyım doğum parası alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parası hakkından yararlanabiliyorsunuz ancak bunun için eşinizin doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olması grrekiyor.

  68. dicle dedi ki:

   ev hanımıyım evde nakış dikiş yapanlara devlet sigortalı olma hakkı vermişti bende ondan yararlanyorum 8 aydan beri düzenli ödemde yapıyorum suanda 30 haftalık hamileyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için en az 32 haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor. Ayrıca doğumdan önce ki 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  69. Murat dedi ki:

   merhabalar benim eşim yabancı Ukrayna vatandaşı ve çalışmıyor 4 Aylık hamile çocuk parası almamıç için ne yapmamız gerekir konu hakkında aydınlatırsanız memnun olurum
   Saygılarımla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Murat Bey eşiniz sizin üzerinizden SSk dan yararlanıyorsa, doğum parasından yararlanabilmesi için sizin doğumdan önce ki 1 yıl içinde 120 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

    1. nurten dedi ki:

     Merhbalar ben 18 haftalık hamileyim özel sektörde işçi olarak calisiyorum 26. Haftamda 6 haftalık bir rapor almayi istiyorum bu raporun bitişi 32. Haftaya denk geliyor ve 32.haftada doğum iznini kullanmak istiyorum boyle birsey mümkün mu? 6 haftalık raporlu olduğum süreçte işveren beni cikartirsa doğum isminden faydalanma biliyor muyum? Ve cikisimin ihbarini kaç gün önceden bildirmek zorundadır? 19 aydir ayni işyerinde calisiyorum

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Nurten Hanım böyle bir şey yapabilirsiniz. Rapor parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Yine de ALO 170 i arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  70. hatip dedi ki:

   merhaba ben guvenlık sertıfakası ıcın 1 ay boyunca kursa gıtmem gerekıyo is yerınden izin almakta sorun yasadım ve 07.02.2014 tarıhı ıtıbarıyle ısten kendı rızamla ayrıldım isyerınde 8 ayım bulunmaktaydı suan ıcın 1 ay calısacak durumda dıyılım bu sure zarfında her hangı bır yardım alabılırmıyım bırde esım bu ay doğum yapacak esım calısmamakta doğum parası ve sut parası alabılırmıyız bu ıkı konuda benı aydınlatırsaanız sevınırım şimdiden tşk/ler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hatip Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için sizin doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemiş olmanız gerekiyor. İşsizlik ödeneğini soruyorsanız malesef alamıyorsunuz.

  71. esen dedi ki:

   merhaba 8 haftalık hamileyim benim hiç sigorta girişim yok şimdi yeni bir sigortalı işe girsem doğumuma kadar çalışsam doğum parası alabilirmiyim cvp larsanız çok memnun olurum tşk

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Esen hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca en az 32 haftayı doldurduktan sonra rapor almalısınız. Siz şimdi işe başlarsanız 32. haftada rapor alamazsanız 90 iş gününü doldurmak için. Ancak doğumdan önce mutlaka rapor almanız gerekiyor doğum parası almanız için bu şart.

    1. Fatma dedi ki:

     1 yıl icinde 90 gün prim ödemek. Ne demek ya ben pem pek anlamıyprum da bu ialerden o nasıl oluyor

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün boyunca adınıza sigorta ve prim yatması gerekiyor.

  72. gülten dedi ki:

   iyigünler doğum sonrası rapor parasını rapor bittikten sonramı yoksa her aymı alıyoruz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor bittikten sonra alırsınız.

  73. erkut aydın dedi ki:

   eşim çalışmıyor benim ise sgk var özel bir hastanede doğum yaptırmak istiyoruz.
   özel hastane giderlerini devlet karşılıyor mu.
   ve devletin doğumla ilgili ne gibi yardımları var bunu öğrene bilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hastane ile konuşmanız gerekiyor bu durumu Erkut Bey.

  74. gamze dedi ki:

   merhaba ben 2012 yılının eylül ayında işten çıkarıldım bir buçuk yıldır çalışmıyorum 300 gün primim var şuan bir buçuk aylık hamileyim yeniden sigortalı işe girsem doğum parası alabilirmiyim vereceğiniz cevap benim için çok önemli ne olur geniş kapsamlı cevap verirseniz minattar olurum ALLAH a emanet olun

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gamze Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca doğum raporunu 32 haftayı doldurduktan sonra almalısınız.

  75. GÜLER dedi ki:

   ben ocak ayının sinde doğum yaptım 32 haftalıkken izne çıktım iznim 27 martta bitiyo doğum paramı ne zaman alırım bunun için hastane ve işyeri bildirim yapıyomuş benim yapmama gereken bişey varmı teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum raporunuzu SGK ya götürmeniz gerekiyor Güler Hanım.

  76. cansu dedi ki:

   merhaba ,

   Ben özel bir bankada çalışmaktayım. Bankam doğum iznim boyunca maaşımı ödeyecek.Fakat daha sonra doğum parasını ben bankama ödeyeceğim. Benim SGKdan ayrıyetten alacağım bir ücret varmıdır ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır Cansu Hanım.

  77. GÜLER dedi ki:

   ben ocak ayını 2sinde doğum yaptım 32 haftalıkken izne çıktım doğum paramı ne zaman alırım birde yapmam gereken bişey varmı yani biyere rapor falan götürecekmiyim birde ekim ayından sigortamda 16 günlük bi boşluk var sorun olurmu teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor Güler Hanım, SGK ya raporunuzu götürmeniz gerekiyor.

  78. burcu dedi ki:

   Mrhb. aralık ayında çıkışım yapıldı şuan hamile değilim ama 1 2 ay içinde hamile kalırsam doğum parası alabilirmiyim önceki 1 yıl içerisinde 90 gün ödenmiş olması gerekiyor yazıyor yıl olarakmı o yani 2014 yılında hiç prim ödemesi olmadı ama 2013 ve 12 de eksiksiz prim yattı bu durumda alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yıl olarak değil Burcu hanım, doğumdan önce geriye doğru 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapılmalı, ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra doğum raporu almalısınız. Bunun için de çalışıyor olmanız gerekiyor.

    1. burcu dedi ki:

     Yani bu durumdan anladığım yanlışsa düzeltin. 90 gün prim ödemesi olsada rapor almadan yani 32. Haftaya kadar çalışmazsam yada 32. Haftadan önce işten ayrılırsam hak kazanamıyorum anladığım doğru mu?

  79. filiz dedi ki:

   06″06″1013 de sigorta gitişim var 11″09 2013 de 32 haftayı doldurdum dogum parası alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Filiz Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32 haftayı doldurduktan sonra doğum raporu almış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  80. Dikmen dedi ki:

   Merhaba,doğum parasını,doğum izninde olunan her ayın sonunda alınabilir mi? yoksa toplu olarak izin sonrasında mı verilmekte ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Toplu olarak alınır.

  81. ASLI dedi ki:

   AYKUT BEY BEN 20 HAFTALIK HAMİLEYİM ÇALIŞIYORUM DOGUM ÖDENEGİ ALMAK İSTİYORUM DOKTORUMA DANIŞTIM BİR BİLGİSİ OLMADIGINI YALNIZCA 32 HAFTADAN SONRA VERİLEN BİR RAPORDAN BAHSETTİ AMA DETAYLI BİLGİYİ SSK ÖGRENMEMİ İSTEDİ BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ. RİCA ETSEM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aslı Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında rapor almanız gerekiyor ve bu raporu da en az 32 haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor , yani 31.haftada rapor alırsanız bu geçerli olmaz.

  82. yasin dedi ki:

   aykut bey mrb. Esım 04/10/2013 tarihinde işe girişi yapıldı, esim o tarihde hamileydi, hamileligin 32 haftasında (19-12-2013) rapor girişi yapılması gerektiğini bilmedigmden girişini yapmadm. Daha sonra griş yapılcgını ögrendm ama hesplama gore o tarhde izne ayrlsa rapor ödemesi alamıycgm için esim calışmya devam etti, daha sonra 09-01-2014 tarihnde esim dogm öncesi izne ayrıldı, 13-02-2014 tarhde esim dogum yaptı. simdi aykut bey esimin dostum öncesi iznine kadar (09-01-2014) ödenen sigrta gunu 97 gun, yanlız 32 hafta öncesi ise 76 gun. Ssk gttm gorstm ödeme alamzsnz dendi, alo170 aradm ordanda alırsnz dedilr ssk giittm ama ordanda alamzsnz deniyor,,, Durum karsk ne yapmm gerekyor. Tesekkurlr

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yasin Bey şimdi ortada karışık bir durum mevcut sanırım, normalde doğum parası alma şartı, doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapılması ve doğum raporunun da 32 haftayı doldurduktan sonra ki haftalarda alınması gerekiyor. Siz zaten 32 haftayı doldurduktan sonra almışsınız raporunuzu, yani bizce alabilirsiniz. Ancak yine de kararı SGK verecektir.

  83. selin dedi ki:

   doğum parasını hesapladığımda Doğum için ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği toplamı ve Doğum için yatarak tedavilerde işgöremezlik ödeneği toplamı çıkıyor bunların hangisini alacağım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bunu siz bileceksiniz Selin Hanım, ayakta tedavi ise ona göre, yatarak tedavi ise ona göre.

  84. ahmet dedi ki:

   kolay gelsin Aykut Bey,

   bugun itibariyle 37. haftami doldurdum ve isgoremezlik raporumu aldim. yalniz ben 32. haftamda yurtdisinda is seyahatinde oldugum icin 32. hafta calismaya devam edebilir raporumu alamadim. Turkiyeye dondugum zaman 35. haftamda 37. haftaya kadar calismaya uygundur raporu aldim. bu durumda bana 32 ve 35 haftalar arasi iznimin yanacagi (yani dogum oncesinden yalnizca 2 hafta aktarabilecegim) soylendi. acaba bu bilgi dogru mu?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet doğrudur Ahmet Bey. Önce ki haftalardaki günlerinizin doğum sonrasına aktarılabilmesi için çalışabilir raporu almanız gerekiyordu. 35 ile 37 hafta arasındaki dönemde aldığınız için sadece o dönemleri aktarabilirsiniz.

  85. yıldız dedi ki:

   Merhaba ben 32.haftada doğum iznine ayrılacağım iş yerinin muhasebesiyle görüştüğümde bana doğum iznim süresince sigortamın devam etmesi gerektiğini söyledi.Aksi takdirde doğum parası alamazsın dedi. Doğum parası alabilmem için doğum iznim süresince işten çıkışımın verilmemesimi gerekio.Ben doğumdan sonra çalışamıyacağım bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Doğum iznine ayrıldığımda ben çıkışım verilirse doğum parasından yararlanmam mümkünmü?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yıldır Hanım doğum parasından yararlanmanız mümkün ancak şu şartları sağlamanız gerekiyor,
    İşten ayrıldığınız günden itibaren itibaren 300 gün içinde doğum yaparsanız, doğumdan önceki 15 ay içinde 120 gün prim ödediyseniz, bu haktan yararlanabilirsiniz.

  86. sema hanım dedi ki:

   merhaba aykut bey
   temmuza kadar sigortalı 1.5 yıl olarak özel sektörde çalıştım fakat eylül ayında evlendim ve artık çalışmıyorum. şubat ayında isteğe bağlı sigorta GİRİŞİ YAPTIM
   acaba doğum parasından faydalanabilir miyim? şuan 5.5 aylık hamileyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sema Hanım SSK üzerinden doğum raporundan yararlanabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 iş günü prim ödemiş, BağKur üzerinden doğum raporundan yararlanabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 iş günü prim ödemiş olmanız gerekiyor. Ayrıca doğumdan 8 hafta önce ki dönem için rapor almanız gerekiyor.

  87. sevgi dedi ki:

   merhaba ben 12 haftalık hamıleyım suan çalısıyorum 32 haftadan sonra calısabılır raporu alıp dogum sonrası ıznımı arttırmak ıstıyorum fakat dogum oncesı parasıyla dogum sonrası parasının degıstıgını dogum paramın azalacagını soyledıler arkadaslarım bu dogrumu dogum oncesı hesaplanan parayla dogum sonrası hesaplanan para farklımı ayrıca doktor ıkı adet rapor verıyo bırını ısyerıne bırını sgkyamı verıyoruz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır böyle bir durum bulunmuyor Sevgi Hanım. 32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alarak doğumdan önce kullanmadığınız izinleri doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

  88. öznur dillek dedi ki:

   günaydın aykut bey size bişey sorucaam bben hamileyim ve çalişiyorum sigortam şubatta başladı yeni yani ben hamileliğimin 8. ayına kadar çalışmayı düşünüyorum bir sakıncası varmı ve nne yapabilirim. teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öznur Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim yatırmış olmanız gerekiyor. Ayrıca 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor. Ancak biraz daha çalışmak istiyorsanız 32. haftada rapor aldığınızda doktorunuzdan ‘çalışabilir raporu’ almanız gerekiyor. Böylece doğumdan önceki kullanmadığınız izinleri doğumdan sonraya aktarabilirsiniz.

    1. sinem dedi ki:

     Mrb aykut bey evlilik sebebiyle 2012haziran ayında işten ayrıldım daha sonra 2013mart ayında başka biyerde ise basladim aralık ayindada doğum yaptm gdogum parası için gerekli evraklari tamamladım fakat dogum öncesi son 1yil içerisinde 90 gün işini pek anlamadım ben bu haktan yararlanabiliyormuyum öğrenebilirmiyim 2012 haziran ayından 2013 mart ayına kadar sigortam işlemedi

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Sinem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğum yaptığınız tarihten geriye doğru 1 yıl gittiğinizde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız gerekiyor.

  89. Merve dedi ki:

   Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yaparken yarı yıl tatilinde yani 24 Ocak’ta hamile olduğum için dilekçe vererek kurumdan ayrıldım. Ayrıldığımda 23 haftalık hamileydim.sigortadan doğum parası alınabildiğini öğrendim ben de bu haktan yararlanabilir miyim.teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merve Hanım doğum parası alabilmeniz için öncelikle doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız, eğer çalışmak istiyorsanız da yine 32 haftayı doldurduktan sonra doktorunuzdan çalışabilir raporu almanız gerekiyor aksi taktirde doğumdan önce kullanmadığınız izinler doğumdan sonraya aktarılmaz.

  90. funda dedi ki:

   merhaba son biryıl içinde 90 gün pirimim yeterli.31 mart itibariyle 8 haftalık doğum öncesi raporumu alacam.Kamu kurumunda taşeron firmada çalıştığım için 31 mart rapor aldığım tarihten sonra sigortalılık sürem devam edecekmi.(doğum raporu aldıktan sonra izne ayrılmam halinde şirket başka personel gönderiyor.sigortalılık sürem devam edermi ve doğum parası alabilirmiyim.yardımcı olursanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Funda Hanım biz size direk şartları söyleyelim. Doğum parası alabilmeniz için öncelikle doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Bunun yanında 32. haftayı doldurduktan sonra rapor almanız, eğer çalışmak istiyorsanız da yine 32 haftayı doldurduktan sonra doktorunuzdan çalışabilir raporu almanız gerekiyor aksi taktirde doğumdan önce kullanmadığınız izinler doğumdan sonraya aktarılmaz. Bunun yanında rapor aldığınız taktirde primleriniz ödenmeye devam etmeyecektir, ederse zaten doğum parası alamazsınız. Eğer işveren doğum yapmanız sebebiyle sizi işten çıkaracağını söylüyorsa böyle bir durumda işverene dava açma hakkınız bulunuyor. İşverenin böyle bir şey yapma hakkı yok.

  91. çiğdem dedi ki:

   merhaba.ben devlet üniversitesinde 1 yıldır memur olarak çalışmaktayım.doğum yapmama az bir süre kaldı.bu imkandan bende yararlanabilirmiyim? yani ssk ,bağkur, işçi gibi ayrım varmı?eğer yararlanabiliyorsam doğum sonrasında rapor sskya verildikten ne kadar süre sonra parayı alabiliyoruz?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çiğdem Hanım bu konuda verdiğimiz numarayı(ALO EMEKLİ HATTI) arayarak ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. (0312) 414 5434

  92. dilara dedi ki:

   merhabalar iyi çalışmalar,

   26 haftalık hamileyim.doğum izni sürem geldiğinde izne inşallah ayrılacağım..sonraki ay iş yerinden mi maaş alacağız yoksa ssk dan mı ? teşekkür ederim iyi çalışmalar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dilara Hanım doğumdan sonraki süreye kadar herhangi bir maaş almayacaksınız. Çünkü doğum izni süresinde prim ödemesi yapmamanız gerekiyor. Ancak prim ödemesi yapılmadan işverenle anlaşabilirsiniz. Birçok işveren izin sürenizde maaşınızı size öder ve doğumdan sonra ki SGK dan alacağınız doğum paranızı kendisine ödemenizi ister. Bu şekilde bir anlaşma yaparak maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

  93. muharrem dedi ki:

   merhaba eşim 6 aylık hamile 32. haftada doğum iznine ayrılacak doğumdan sonraki 8 hafta kullanacak yani doğum izninde olduğu tarihlerde işvereni maaşını ödeyecek.doğumdan sonraki 8 hafta sonra tekrar işe devam edecek. Yinede sgk dan doğum parası alabilecek mi alabilirse yapmamız gereken işlem nedir teşekkürler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Muharrem Bey bu sizin işverenle anlaşmanıza bağlı. İşveren muhtemelen size SGK’nın ödeyeceği doğum parasını aylık olarak verecektir, daha sonra SGK’dan almanız gereken parayı kendisi alacaktır. Böyle olduğunda ayrıyetten alamazsınız zaten almış olacaksınız. Başka türlüsü de mümkün değil çünkü doğum izni süresinde prim ödemesi yapmamanız gerekiyor.

  94. merve yildiz dedi ki:

   ben 32 haftalik hamileyim iznimi 5 hafta daha ertelettirdim cunku 90 gunu doldurmama 15 gun daha var bu surede calistigim sure de yani 5 haftada primim tamamlanirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Merve Hanım 90 günü doldurmanıza 15 gün varsa 5 haftada tabii ki tamamlanacaktır.

  95. gülşah dedi ki:

   Merhaba. 27 haftalık hamileyim. 01.09.2013 tarihine kadar sigortalı olarak çalıştım. 11.03.2014 tarihinde tekrar işe başladım.32. haftamda rapor alırsam doğum parası alabilirmiyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gülşah Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartı sağlıyorsanız 32. haftayı doldurduğunuz tarihte rapor almanız gerekmektedir. Ancak dikkat edin 32. haftanın içinde değil doldurduktan sonra yani 32+0. haftada alabilirsiniz. Eğer çalışmak istiyorsanız yine 32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alarak devam edebilirsiniz.

  96. Özlem dedi ki:

   Merhaba Doğum parasını sgk dan ne zaman alabileceğimiz ile ilgili olarak bilgi verirseniz çok sevinirim.Bebek doğduktan sonra gidip işlemlerimi yaptırdığımda alabiliyorum yoksa 16 hafta sonra işe başlayacak olduğum tarihtemi alıyorum şimdiden tşkler cevabınız için

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parası işlemlerinizi tamamladıktan sonra paranızı ara ara da alabilirsiniz izin sonunda da alabilirsiniz Özlem Hanım.

  97. imren dedi ki:

   merhaba ben hamileliğin 35. haftasında rapor almaya başladım.işverenle de konuşarak sigortamın kesilmemesini istedim.16 hafta boyunca rapor alırsam doğum parasını alabiliyor muyum acaba

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İmren Hanım doğum iznine ayrıldığınız tarihten sonra başlayana kadar prim ödemesi yapılmamalıdır. Aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

  98. Roxana dedi ki:

   Merhaba benim 87 gun prim odemesi var simdie kadar , nisanda sıgortam acarsam cunku eksik gunum var ben mecbur son 8 haftam doğum olmadan rapor almam lazım hastaneden ve sigorta kapanması degil mı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hanımefendi doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl da en az 90 iş günü prim ödemesi yapmanız ve raporunuzu 32. haftayı doldurduktan sonra almanız gerekiyor.

  99. tugba dedi ki:

   Ücretli öğretmenler doğum Parası alabiliyor mü ? Ben bugün 32. haftada calisabilir raporunu aldım nereye bırakmam gerekiyor ve bundan sonraki süreç nir ? Biri cevap verebilir mi ? Aramadığım yer kalmasın ama kimseden cevap yok… 144 günden fazla primim var…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tuğba Hanım SSK’lı iseniz alabilirsiniz. Raporunuzu işyerinize götürünüz.

  100. Gülcan dedi ki:

   Merhaba ben suan 3.5 yıldır aynı şirkette sgk ki olarak çalışmaktayım 34.haffalik gebeyim 32.haftamda raporunu aldim fakat bu hafta sonu itibari ile tüm haklarını alarak işten ayrılacağını. Size sorum doğum parası alabilecekmiyim ve aynı zamanda işsizlik maaşını alabilecekmiyim yapmam gereken nedir teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gülcan Hanım iş çıkışınızın raporunuzun bitiş tarihinden sonra olması gerekiyor.

    1. Gülcan dedi ki:

     Raporum
     da sadece 32.hafta izini uygundur yazıyor

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Gülcan Hanım daha raporunuz bitmiyor. Şu anda siz doğum öncesi izninizi almışsınız, bu izin bitene kadar işten ayrılmamalısınız aksi taktirde doğum parası alamazsınız.

  101. tugba dedi ki:

   ssk’liyim ve su an çalışmaya devam ediyorum… çalıştım okula mi götürme gerekiyo raporu… son olarak ne kadar doğum parası alabilirim acaba ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Tuğba Hanım. Yukarıdaki yazımızda gerekli tüm bilgiler yer almaktadır.

  102. menşure dedi ki:

   Merhaba lütfen bana bu konu hakkında detaylı bilgi verirmisiniz buna ihtiyacım var. 19 aydır aynı is yerinde çalışıyorum ve 17 haftalık hamileyim haziranda yani 28 haftalikken bazı sebeplerden dolayi işten çıkacağım yada çıkartılacagım. Çıktıktan sonra iki yada üç ayligina başka bi işe girsem ve sigorta orda devam etse doğum ödeneği alabilirmiyim yani doğum öncesi süreçte farklı zamanda iki farklı iş yerinde çalışmis olmam bir sıkıntı yaratirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır hanımefendi bu konu sıkıntı yaratmaz. Doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yatırılmış olması gerekiyor. Ancak şunu da belirtelim ki 32. haftada izin aldıktan sonra işten ayrılamazsınız o zaman doğum parası alamazsınız.

  103. İDİL dedi ki:

   merhaba,
   ben 29 hafta+1 günlük hamileyim. 3 yıldır özel bir sektörde çalışıyorum. 32. haftada izne çıkabilmem için 32+0 haftalığı hakettiğim zaman mı doktoruma gitmeliyim? bugün 2 nisan yanlış hesaplamadıysam 22 nisanda 32+0 oluyor. Doğum parası için ekstra birsey yapmama gerek var mı? yoksa doktorum rapor verdiğinde yeterli oluyor mu raporum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Idil hanım söylediğiniz gibi 32. Haftayı doldurduğunuzda yani 32+0 haftalıkken doktorunuza giderek rapor almanız gerekmektedir. Daha başka şu an için yapmanız gereken herhangi bir şey bulunmamaktadır.

  104. Pınar dedi ki:

   Merhabalar. Aykut bey 4 aylık hamileyim eşimin sigortasından yararlanıyorum. Doğum ödeneği alabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz Pınar Hanım ancak bunun için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde eşinizin 120 iş günü prim ödemesi olması gerekiyor.

  105. ayşe dedi ki:

   merhabalar.20.10.2013 tarihinde doğum yaptim. Bu süreye kadar ücretli ögretmenlik yapıyordum. Sadece 10 gunluk rapor aldim. On gunden sonra tekrar calismaya basladim bu durumda dogum parasi alabilir miyim. Calismak zorundaydim. Cunku ücretli öğretmenlikte çalismadiginiz ve rapor aldiginiz zaman hicbir ücret alamiyorsunuz. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  106. zeynep dedi ki:

   hayırlı gunler ben bır lısede taşoren işçi olarak çalışıyorum doğum yardımı alabılırmıyım vede nasıl alablırım teşekkür ederım ıyı gunler..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum yardımı için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  107. Damla dedi ki:

   Merhaba ben bugun 170 i aradim ordaki gorevli bana dogum iznine ayrildigim sure icerisinde isten cikar yada cikartilirsam yinede dogum parasini alabilecegimi soyledi fakat burada izin bitmeden isten cikilirsa bu para alinmaz diyorsunuz acaba benmi yanlis anladim?

  108. Damla dedi ki:

   Birde izin suresince sigortamin yatip yatmayacagi isverenin insafina kalmis denildi yani sigortam yatsa bile bu paradan yararlanabiliyormusum.

  109. didem dedi ki:

   Merhabalar.ben 32 ci haftamda doktorumdan çalışabilir raporu aldım ve mecburi izin olan 37 ci haftamda izne ayrıldım.iş yerim 32 ci haftada aldıgım çalışabılır raporunu gönderdiğini söyluyor ancak dogumdan sonra sgk’ya gittigimde bu raporun sisteme gırılmediği söylenıyor ve suan 35 gunluk dogum paramı alamıyorum.sgk’dan.Bu sorunla ilgili bir tanıdıgımız bize yardımcı oldu ve bir evrak doldurup baglı oldugumuz ilçenin sgk kurumuna verdik bu paranın ödenmesi için.Ancak kurum bunu kabul etmedıgını soyluyor bızde şikayet etmek ıstıyoruz.Bu sorunla ilgili sizin önerecegınız bır cozum varmıdır ve nereye şikayet edebılırız.İyi çalışmalar.

   1. didem dedi ki:

    benım soruma neden cevap vermedıgınızı öğrenebılırmıyım? objektif bir site degılmı burası?şikayet oldugu ıcınmı cevap vermıyorsunuz?

  110. Kubra dedi ki:

   Ben ucretli ogretmenlik yapiyorum ve bu hafta 32.haftama giriyorum ben 37.haftaya kadar calismak istyorum calisabilir raporunu alip calistigimd dogum odenegi aalabiliyormuym prim gunum 90 nin ustunde

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz Kübra hanım.

  111. gizemozkaya dedi ki:

   Merhabalar. Ben suan ucretli ogretmenlik yapiyorum 32. Haftamdayim ve calisamaz raporu alacagim. Fakat ben okuldan ciktigim gun ssk ile olan iliskimde bitiyor yani isten ayrilmis olarak gorunuyorum. Bu sekilde dogum parasi alabiliyormuymuyum ve ne yapmam gerekiyor? Raporu okula teslim edecegim sonra sgk merkezine mi gidecegim ? Tesekkuler..

  112. Nilgun Cengiz dedi ki:

   Merhaba hocam 1 yil icinde 90 gun sigortali olmak sartini yerine getiriyorum yalniz Ucretli ogretmen oldugum icin 32 haftalik raporu almadan 1 ay once okullar tatile girince isten ayrildim. Ocakta ayrildim isten subatta rapor aldim kisaca. SSK ya gittigimde bana rapor almadan once isten ayrildiginiz icin alamazsiniz ddiler beni Aydinlatir misinjz iyi calismalar.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nilgün Hanım ne yazık ki bu doğru. Siz rapor almadan önce işten ayrıldığınız için doğum izninin burada bir anlamı kalmamış oluyor. Yani biraz düşünürseniz mantıklı olduğunu sizde anlayacaksınız işten ayrıldıktan sonra aldığınız raporun anlamı yok bu durumda.

  113. meryem dedi ki:

   Merhaba ben 2 3 aylık hamileyken antalyada sigortalı çalışmaya başladım kendim istanbulda yaşıyorum 4 ay orda çalışdıkdan sonra ordan ayrılıp istanbula dönmek zorunda kaldım dogumparasını ala bilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Meryem Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmalısınız. Bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra (32+0) izne ayrılmanız veya çalışmak istiyorsanız çalışabilir raporu almış olmanız gerekiyor.

  114. kadir dedi ki:

   merhaba aykut bey eşim 24 haftalık hamile 2aydır özel sektörde calısmakta dogum parası alabilmesi icin daha ne kadar calışması gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kadir Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. Yani eşinizin 1 ay daha çalışması gerekiyor. Ancak bununla birlikte 32. haftayı doldurduktan sonra (32+0) doktora giderek çalışabilir raporu alması gerekiyor. Böylelikle doğumdan önce 8 hafta olan doğum izninde kullanmadığı günleri doğum sonrası izinlerine ekleyebilir.

  115. Asli dedi ki:

   Merhaba belki çok geç bir soru olacak ama merak ettiğim için soruyorum. Ben 2008 Nisan ayında doğum yaptım. O tarihte 10 senelik sigortalı olarak çalışıyordum. Herhangi bir ücret için SGK başvurum olmadı. Geriye dönük olarak başvuru yapma şansı var mıdır?

  116. Sümeyra dedi ki:

   Merhaba.esim sgklı ben ise ev hanımıyım.doğum parası ve süt parası alabiliyormuyuz.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde eşinizin en az 120 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  117. özlem dedi ki:

   Merhaba benim 14 nisanda 27 haftalıkken dogumum gerçekleşti. Fakat 21 martta sigorta girişi yapılan is yerinden ayrılıp , 8 nisanda sigorta girişi yapılan yeni is yerindeyken gerçekleşti. Hastanede nisan girişi ekranda henüz görünmediği Icin , çıktığım is yerinden doğum raporu girilmiş. Bu durumda eski is yerinden ayrılmış biri olarak rapora onay verilir mi ? Yoksa yeni is yerindeki sigortam mayısta gorununce otomatik olarak düzelir mi ? Ne yapmam gerekiyor ?

  118. zühre dedi ki:

   Merhaba Ben Zühre
   Doğum izninden sonra kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabiliyormuyum.Cevaplarınızı bekliyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Haklı bir sebep olmadan tazminat alamazsınız.

  119. selma dedi ki:

   Merhaba ben selma
   8 aylık hamileyim eskiye dayalı sigortam var ve 4 yıldır tarım bağ-kur’u ödüyorum doğum parası alma hakkım varmı.varsada nasıl, beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  120. Sibel dedi ki:

   Selam. Benim sigorta 2013 hazıranda açtı 87 yedi gun icin simdi benim sıgorta yeniden açtım 90 gun olmak icin , 32 haftada doktordan rapor ile kapatacam sigortam, 1 sene olmadan doğum olacak. Simdi bi sıkıntı olmaz para almak icin?ve doğumdan sonra ne zaman almam lazım doğum raporu hastaneden?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sibel hanım doğum parası almanız için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekyor.

  121. merve dedi ki:

   Ben 03.03.2014 de doğum.yaptım ve 03.05.2014 de iş başı yapmam.gerek fakat o tarihlerde çalışamıycam ve döndüğümde de istifa etmeyi düşünüyorum bunun için belli bir çalışma günü gerekir mi yoksa.işe başladığım gün istifa etsem doğum para mı alabilir miyim belirttiğiniz bütün şartlar da var 90 iş günü prim sayısı falan

  122. tuba dedi ki:

   Şu an 21 haftalık hamileyim, Milli eğitim bakanlığında ücretli öğretmen olarak çalışıyorum, beklenen doğum tarihimiz Ağustos ayının sonlarında. Çalıştığım okuldan ssk’m haziranın 15 inde bitecek, doğum parasını hak ediyormuyum, hak ediyorsam izlemem gereken yol nedir? 90 günlük primimi dolduruyorum.

  123. nilay osmani dedi ki:

   merhaba benim gecen yıl yani 01-01-2013 ten 30-10-2013 tarinine kadar sigortalığım var ve bu yıl 20-02-2014 tarihinde başka bir işyerinde calışmaya basladım primlerim düzenli bi şekilde ödeniyor 28-04-2014 tarihinde 32 haftalık hamilelik raporu alıcam bende doğum parası alabilirmiyim ve alıcaksam da asagari ücret üzerinden ne kadar doğum parası alabilirim

  124. tugba dedi ki:

   Ücretli öğretmenim ve 37. Haftaya kadar çalıştım… Şimdi rapor gün sayım nasıl hesaplanabilirim acaba? Neye göre hesapıyor. İstiraha raporunu aldıktan sonra ne yapmam gerekiyor ?bilgi verirsiniz sevinirim

  125. belkıs dedi ki:

   mrb aykut bey ben 13 haftalık hamileyim üç gün önce işe başladm benm dogum parası almam için neler yapmam gerekıyo kafam cok karıstı dogumdan 1 yıl once 90 gun sıgortalı olmak gerekıyo yazmıssınz yanı hamılelıkten once mı 90 gun yoksa hamılelık sureside buna dahılmıdır yanı benm bu parayı almam ıcın toplamda ne kadarlık sıgortalı olmam lazım

  126. cihat bereket dedi ki:

   merhabalar bizim 8 aylık bir iş yerimiz var eşimin üzerine işyerini çalıştıran ve çalışan eşim 32+5 günlük hamile doğum parası alabilir mi

  127. Nur dedi ki:

   1969 dogumluyum. Sigorta girisim 16.06.1986 . Suan itibariyle 4001 gunum var yas ve hizmet yilimi tamamladim ancak primin eksik. 1994 dogumlu bir evladim var. Prim gunume dogum ekleniyormu? Eger ekleniyorsa kac gun ekleniyor? Bu konuda yardimci olurmusunuz lutfen

  128. BULUT dedi ki:

   Merhaba

   Eşim 7 yıldır aynı şırkette çalışmaktadır. Şimdi 37 haftalık hamile.
   32. haftasında calışabilir raporunu devlet hastanesinden aldı
   37. haftasında da iş göremezlık raporunu yıne aynı sekılde devlet hastanesınden aldı. Bu raporların 1 er nüshasını işyerine teslim etti. Yalnız hastane gerek yok dediği için baglı bulundugu ssk kurumuna göturmedık raporları. Şimdi sormak isteğim eşim özel hastanede doğum yapacak. Doğum sonrasında nasıl bır yol izlememiz gerekmektedir. Doğum raporunu tekrar devlet hastanesıne göturmemız gerekmektedir.İşyerıne hangı belgelerı göturmeliyiz
   Doğum sonrasında herhangı bır sorun ıle karsılasırmıyız. Doğum parasını nereden ne zaman alabılırız.

  129. zeynep dedi ki:

   Merhaba ben ev hanımıyım sadece neden çalısan bayanlara dogum yardımı yapılıyor onlar zaten maaş alıyorlar bence ev hanımlarının da böyle birşeyden yararlanmaları gerekiyor. Birde hamilelikte ev hanımlarınin hakları nelerdir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Zeynep Hanım eşiniz çalışıyor ise doğum parası alabilirsiniz. Bunun için eşinizin doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde 120 iş günü prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.

  130. eda dedi ki:

   iyi günler 36 haftalık hamileyim mayıs 2013 de işden ayrıldım 319 gün sigorta gün sayım var acaba doğum parası nasıl alabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eda hanım doğum parası alabilmeniz için 32. haftada (32+0) rapor almanız gerekmektedir. Ayrıca doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  131. ünzile dedi ki:

   mrh ben suan 7 haftalık hamileyim ve 410 gümlük sigortam var dogum parası alabilirmiyim ve ne kadardır birde dogum için işten cıkacagım için işsizlik maaşı alabiliyormuyuz acaba tesekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. İşsizlik maaşı da alabilirsiniz.

  132. Meral çetin dedi ki:

   Merhaba,
   Ben doğum yapalı 5 ay oldu, sgk ya başvuramadım. Ama belgelerim ve raporlarım hazır. doğum parasını almanın bir süresi var mı? Geç mi kaldım..
   Teşekkür ederim.

  133. tugba dedi ki:

   Merhaba..doğum raporumu aldım bundan sonra ne yapman gerekiyor acil.bilgilendiri misiniz ?

  134. mehmetD dedi ki:

   Merhaba. ben özel sektörde 8 senedir çalışıyorum eşim 3 senedir benim sigortamdan faydalanıyor. eşim yeni doğum yaptı doğum ödeneği alabilirmi, birde doğum ödeneğiyle emzirme yardımı aynı şeymi.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilir Mehmet bey bunun için sizin doğumdan önce ki son 1 yıl içerisinde 120 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Aynı şeydir.

  135. duygu dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftam doldugunda isten evlilikten istifami verip ayrilmayi dusunuyorum ancak dogum parami da almak istiyorum bu mumkun mu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet rapor aldıktan sonra doğum parası alabilirsiniz. Ancak bunun için doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor.

  136. Nuray marangoz dedi ki:

   Merhaba,
   Şu an 34 haftalık ikiz gebeyim. 30. Haftada doğum izni için rapor alıp işyerine verdim. 30. Haftadan sonra prim ödemesi yapıp yapmayacakları konusunda detaylı bilgiler yok. Doğum parası almam için doğuma kadar prim ödemesi yapılmalı mı yapılmamalı mı? Bir de eğer doğumdan hemen sonra çıkışımı yaparlarsa doğum sonrası 10 haftalık iznin parasını da alabiliyor muyum?
   Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nuray Hanım doğum iznine ayrıldıktan sonra prim ödemesi yapılmaz. Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önce ki 1 yıl içeriisnde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmanız yeterli. Doğumdan sonra sizi işten çıkaramazlar. İzninizin bitmesi gerekiyor.

  137. esrag dedi ki:

   merhaba,
   şuanki iş yerimde çalışmaya başlayalı 4 hafta oldu.
   Yeni öğrendim 5 haftalık hamileyim.Daha oncesınde farklı iş yerlerinde 3,5 yıl + 7 ay gibi sürelerde çalışmışlığım var.
   Şuan doğum parasına hak kazanır mıyım?
   Hamilelik haklarımı kullananabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Esra Hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödemesi yapmış olmanız ve 32. haftada rapor almanız yeterli.

  138. safiye dedi ki:

   merhaba 12 haftalık hamileyim 6 aydır özel bir şirkette çalışıyorum,iki ay sonra ayrılmayı düşünüyorum acaba doğum parası alabilirmiyim illa 32.hafta mı çıkmam gerek işten

  139. ridvan dedi ki:

   Eşim 24 haftalık hamile gecen seneden 150 günü var 2ay önce sigorta girişi yapıldı 32. Haftada doğum iznine ayrılıyor doğum olasiya kadar olan sureçde doğum parası verilir mi veya izne ayrildikdan ve doğum olduk dan sonra iş yeri haber vermeden is den çıkışı ni yaparsa başka bir ise başlayıp da doğum ücreti alınır mi

  140. nazli dedi ki:

   Merhaba 14 haftalik hamileyim dun isten cikarildim.hamile oldugum sure icinde iki aylik sigortam var.diger yillara aitde sigortam var.dogum para alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor.yardimci olursaniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nazlı Hanım doğumdan önce ki 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor.

  141. Derviş dedi ki:

   Merhaba
   Eşim doğumdan 1 ay önce 34 haftalık hamîleyken işten ayrıldı ve toplamda 180 günü geçen yatmış primi var.
   elimizde Sadece doğum raporumuz var , doğum parasını alabilirmiyiz.
   Şuanda eşim çalışmıyor.
   Veya hastaneden iş göremez raporu almamız gerekiyormu.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz Derviş Bey.

  142. Mine dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta yerine 34. haftada iş yerinden doğum iznine çıksam doğum sonrası için arada ki 2 haftayı kullanabiliyor muyum?
   Teşekkürler,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır kullanamazsınız Mine Hanım. 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekiyor.

  143. Çiğdem dedi ki:

   Analık borçlanması ile ilgili torba kanuna gore borçlanabileceğim yıl sayısı 3 mu oldu? Bununla ılgili işlemlerimi nereden yaptıracagım. İstanbul Bahcesehirde oturuyorum. Bilgilendirmenızı rica ederim.

  144. zubeyde dedi ki:

   Mrblar ben şu an 23 haftalik hamileym 10 günlük rapor almak zorunda kaldım .Ancak bu yıllık 90 günden fazla sgk giriş var. Bizim kurum bu 10 günlük raporlu sure de ssk Yapmiyo arada böyle kesinti olsa ben yine doğum odemesi alabilir miyim… tskk

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz Zübeyde Hanım.

  145. dilek dedi ki:

   ben 2012 yılının 11.ayından itibaren sgk lı olarak çalışıyorum şuan 28 haftalık hamileyim yanlız sözleşmem bu ayda bittiği için bugun çalışmam sonlandı ben bu haktan yararlanabiliyormuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ne yazık ki Dilek Hanım, 32. hafta rapor almanız gerekiyor ve bu raporu işyerinizin onaylaması gerekiyor. Çıkışınız verildiyse bu haktan yararlanamazsınız.

  146. burcu dedi ki:

   mrb ben 1 senedir çalışıyorum ve suan hamileyim benim 90 günlük sgk primim var ama benim merak ettiğim su benim sigortam yarım ödeniyorum yani ayda 15 gün ödeniyor bu şartlarda da alabilirmiyim doğum parası

   1. feyza dedi ki:

    Burcu Hanım doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki bir yıllık dönem içerisinde 120 gün prim yatırmış olmanız gerekmektedir.

  147. gokhan dedi ki:

   merhaba eşim bir işyerinde calışıyordu doğum öncesi rapor aldık ve eşim doğum yaptı doğum öncesi roporum bitti ve doğum sonrası rapor aldım. dogum öncesi raporum bitti 15 gün gectiği halde sgk bize ödeme yapmadı kac gün sonra ödeme yapıyor bir süresimi var yoksa bilgilen dirirseniz sevinirim..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gökhan Bey gün hakkında net bir sonuç veremiyoruz. Ancak SGK ile iletişime geçebilirsiniz.

  148. Aybek dedi ki:

   Merhaba eşim 24 haftalık hamileyken ücretli öğretmen olduğu için mecburen işten ayrıldı. 1 ay işsiz kaldı şimdi tekrar işe girip 32 haftada rapor alsa doğum parasından faydalanabilir mi? doğumdan önceki 1 yılda 90 iş günü sigortası oluyor. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler…

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Aybek Bey, doğumdan önceki 1 yılda 90 iş günü sigorta yatmışsa doğum parası hakkınız bulunmaktadır.

  149. aslı dedi ki:

   Merhaba;
   Şirketim doğumum süresince maaş ve primimi ödeyecek. Ben doğum parası alabiliyor muyum?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Aslı Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatmışsa gerekli belgeleri SGK ya vererek doğum parası alabilirsiniz.

  150. Rabia dedi ki:

   MERHABA ACİL CEVAP LÜTFEN BEN 25 haftalık hamilerin ve bu hafta işten ayrılacağım yani SGK ödemem sonlandırılacak bu durumda dogum ödeneği alabilirmiyim bir diğer sorum ise eğer alabiliyosam 32 hafta sonrasında aldıgım raporu muasebeci olmadıgı için nereye vermem gerekiyo ve ya boyle durumlarda farklı bir rapor mu almak gerekiyo şimdiden teşekkür

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Rabia Hanım, gerekli belgeleri SGK ya vermeniz halinde doğum parası alabilirsiniz. Doktor raporu ve sigortalılığınız hakkındaki bilgileri SGK ya vermeniz gerekmektedir.

  151. Ceren kantaroğlu dedi ki:

   Merhaba,iki yıldır düzenli olarak sigortam yatmakda.Temmuz itibariyle 4 aylık hamileyim ve çalışmış olduğum işimden istifa ettim.Dogumum aralık ayında daha beş ay var.doğumdan sonra doğum parası almam için ne yapmalıyım.iyi çalışmalar

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ceren Hanım, sigortalılığınızı gösteren belge ve doktor raporunuz ile SGK ya başvurarak doğum parası alabilirsiniz.

  152. Esra dedi ki:

   13 haftalık hamileyim.Ocak ayından beri sigortalıyım.Temmuz sonunda işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu durumda doğum parası alabilir miyim? Alabilirsem ne yapmam gerekiyor?

   1. feyza dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için gereken şartlardan birisi doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 günlük prim borcunuzun ödenmiş olmasıdır. Bu şarı yerine getirdiyseniz doğum parası almaya hak kazanırsınız.

  153. merve dedi ki:

   merhaba ben dogum iznine ayrildim dha oncdn rapor parasi aldim suanda toplam 317 gun pirimim war.dogumdan snra 437 gun oluyo isten cktktan snra issizlik maasi alabilirmiym?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşten haklı sebeplerle çıkmanız veya çıkarılmanız halinde işsizlik parası alabilirsiniz.

  154. duygu dedi ki:

   Merhaba dogum parasi almak icin sigortalilik niteliginin devam etmesi sarti var deniliyor sigortalilik niteligim istifa edince sona ermiyor mu ancak 32. Haftada istifami verip raporumu istifadan sonra isyerine onaylatmam durumunda dogum parasini almaya hak kazaniyor muyum yada raporu sgk ya mi onaylatmaliyim TEŞEKKÜR EDERIM

  155. merve dedi ki:

   merhaba ben su anda 317 gunluk sigortaliym ve hamileyim dogum raporumu aldim ama dogumdan sonra clismaya bi sure ara wermek istiyorum isten ayrilirsam issizlik maasi alabilirmiym beni bilglendirirseniz cok sevinirim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Merve Hanım, doğum parası alabilirsiniz. Doğumdan sonra doğum izni haricinde 6 ay daha izin alabilirsiniz.

  156. Fatma dedi ki:

   Merhaba, doğum iznine ayrildigim zaman sgk parasını aylık almam mümkün mü? Mümkünse Bunu nasıl yapabilirim?

   1. feyza dedi ki:

    Fatma Hanım konu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ALO 170 hattını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  157. hasan dedi ki:

   Benim eşim şuan sekiz haftalik hamile ve sekiz hafta sonra işten çıkarılacak doğum parasından yararlanacak mı lütfen cevap Yazın

   1. feyza dedi ki:

    Hasan Bey eşinizin doğum parası alabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 gün priminin yatırılmış olması gerekmektedir.

  158. ipek dedi ki:

   merhaba ben 2011 yılından beri işyerimde çalışmaktayım fakat 32. haftama bir hafta kala yani 31. gebelik haftamda işyeri çıkışımı veriyor. ben doğum paramı alabilir miyim. 2011 den bu yana sigortam işliyor yardımcı olurmusunuz?

   1. feyza dedi ki:

    İpek Hanım iş yerinden aldığınız dilekçeyi SGK’ya iletmeniz gerekmektedir.

  159. fatma zehra firat dedi ki:

   Ben 5 ay önce doğum yaptım herşey tamamdı yani 90 gün pirim rapor vs ama hala paramı alamadım SGK yede basvurdum

   1. feyza dedi ki:

    Fatma Hanım doğum parası için geçtiğiniz 1 yıl içerisinde 120 gün priminizin yatırılmış olması gerekmektedir.

  160. nuriye dedi ki:

   ben 5 buçuk aylıkken hamile olduğumu öğrendim. o an çalışıyordum doktorumdan rapor alıp çalıştığım yere verdim. doğum öncesi bir gün çalışmışlığım var iki gün ücretsiz raporum var . ama 5 bes buçuk aylıkken 90 günlük süreyi doldurmuştum .doğumum erken oldu 8 aylıkken ikiz ..ve sigortaya gittiğimde son 1 aylık sürede 1 günluk çalışmışlığım gözukuo . doğumdan sonrada 4 ay raporum var para albilirmiyim…..

   1. feyza dedi ki:

    Nuriye Hanım erken doğum durumunda doğum öncesi kullanılmayan süre doğum sonrasına eklenmektedir. Ayrıca çoklu doğum durumunda doğum izninize 2 hafta eklenmektedir.Eğer doktordan çalışabilir şeklinde rapor aldıktan sonra çalıştıysanız bir aksama olmayacaktır.

  161. ela dedi ki:

   Sigortami isteğe bali odedegimde de doğum parasi alabilirmiyim

   1. feyza dedi ki:

    Ela Hanım doğum parası alabilirsiniz. Sadece gerekli başvuruyu yapmanız yeterli olacaktır.

  162. ebruu dedi ki:

   meraba 32.haftada izne ayrılacağım doğum için ,sigorta çıkışım yapılacak problem olurmu?çıkışım yapıldıktan sonra maaşlı 1 ay kadar daha çalışsam sigortasız kendi isteğimle olurmu acaba

   1. feyza dedi ki:

    Ebru Hanım doğum parası için SGK’ya bağlı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir.

  163. demet dedi ki:

   İyi gunler 02.11.2013e isten ayrildim 22.05.2014 te dogum yaptim dogum parasi ile ilgili yeni bilgim oldu da esim de 657 tabi acaba dogum parasi almam mumkun mu? Ozel bir sirkette calisiyiordum sskli olarak artik calismiyorum

   1. feyza dedi ki:

    Demet Hanım doğum ile ilgili evraklarınız ile birlikte başvuru yapmanız halinde doğum parası hakkınızı kullanabilirsiniz.

  164. hatice dedi ki:

   Mrb. Ben eylülun 10 unda dogum yaptim raporum bu ayin 13 unde bitiyo 170 i aradiktan sonra ucretimi ne zaman bankadan alabilirim

   1. feyza dedi ki:

    Hatice Hanım doğum parası alabilmeniz iin doğumla ilgili bütün işlemleri bitirmiş olmanız gerekmektedir. Doğum paranızın yatıp yatmadığını “https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme” bu siteden sorgulatabilirsiniz.

  165. demet dedi ki:

   Cocugun nufus cuzdanini dogum raporu olarak kullanmamiz dogru olur mu cunku raporu kimligi cikarmak icin mifusa vermistik.

  166. fatma dedi ki:

   mrb ben şuan 17 haftalık hamileyim işyerine ve sigortaya hamilelikle ilgili bilgi vermedim bilgi vermem gerekiyormu başka biryerede bilgi vermem gerekirmi tşk ederim

   1. feyza dedi ki:

    Fatma Hanım doğum parası için SGK’ya doğum raporu ve vizite kağıdınız ile birlikte giderek başvuru da bulunmanız gerekmektedir.

  167. özlem dedi ki:

   merhaba 1 yıldır özel bi şirkette çalışıyorum.21 haftalık hamileyim işveren yasal hakkım olan 16 haftalık doğum iznimi vermeyeceğini söyledi bende işten ayrılma kararı aldım.ssk dan geçici iş göremezlik ödeneği alabilmem için kaçıncı haftaya kadar çalışmam gerekiyor bide doğum izninden sonra çalışıyor gözükmem gerekirmi

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Özlem Hanım, geçici iş göremezlik ödeneği almak için son 1 yılda en az 90 gün prim yatması gerekmektedir. Yani doğumdan sonra gerekli belgeler ile doğum parası için başvuruda bulunabilirsiniz.

  168. Ceylan dedi ki:

   Merhaba ben 35 haftalık hamileyim ve 32. haftada herhangi bir rapor almadım iznimi doğum sonrasına eklemek için. 36. haftada rapor alıcam bu durumda doğum parasında bir kesinti oluyor mu?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Herhangi bir kesinti olmamaktadır. Tabi doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız koşulu ile

  169. ayşe dedi ki:

   Merhabalar 01 06 2014 te isten ayrildim suan doguma 3 ay var tekrar calismaya baslasam dogum parasi alabilirmiyim dogum tarihinden once son 120 gun sigortali olmak sartmi? Benim dogumdan onceki bir yil icerisinde 90 gunluk pirimim var

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşe Hanım, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük priminiz olduğu için doğum izni sürecindeki doğum parasını alabilirsiniz.

  170. arda dedi ki:

   Merhabalar sigortalinin calismayan esi dogum parasindan faydalanabilirmi?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Arda bey sigortalı olarak çalışmayan kişiler doğum parasından yararlanmazlar.

  171. yelizz dedi ki:

   mrb bir sorum olacak 10 aydır aynı yerde çalışıyorum 2 aylık hamileyim. doğum parasını en az kaçıncı ayda işten çıkarsam alabilirim. doğum parası almam için hangi işlemleri yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Yeliz hanım doğumdan 8 hafta önce izin aldığınızda doğum paranızı alabilirsiniz. Bunun için doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvuru yaparak talepte bulunabilirsiniz.

  172. fatma dedi ki:

   iyi günler
   ben 4 yıldır ssk’lı olarak özel bir kurumda sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum şuan 18 haftalık hamileyim ve asgari ücretle çalışıyorum.
   devlet hastanesinde muayene oluyorum ve muhtemelen doğumum da devlet hastanesinde gerçekleşecek. sorum şu doğum parası tam olarak nasıl hesaplanıyor ve bir kereye mahsus mu o para alınıyor çalışmadığım 4 aylık süreçte kurumumdan aylık ücretimi almaya devam edecek miyim?
   şimdiden teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Fatma hanım doğum parası bir kereye mahsus alınmaktadır. Yazımızdan nasıl hesaplandığını öğrenebilirsiniz.

  173. aysegul dedi ki:

   Merhaba ben 25.04.2014 tarihinde işe başladım 18.08.2014 tarihinde isten ayrildim ve önümüzdeki hafta yeniden ise baslayacagim dogumum mart 10 gibi dogum parasi alabilirmiyim negibi bi yol izlemem gerekir teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşegül Hanım, doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir.

  174. fatih dedi ki:

   merhaba esim 3 hafta sonra doğum iznine ayrılıyor, son 5 aydır işyerinden taksitli avans aldı ve net maasından 250 tl her ay kesiliyor.doğum parası net maasımı yoksa son 3 ayda avans nedeniyle kesilen maası üzerinden mi hesaplanarak verilecek, şimdiden tesekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Fatih Bey, doğum parası eşinizin günlük kazancı üzerinden hesaplanmaktadır. Yani net maaşı üzerinden hesaplanır.

  175. sema dedi ki:

   iyi günler ben şuan bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum. Fakat doğum iznine çıktığımda yerime vekalet birini bırakmam gerekiyormuş. Geçici süreliğine kimse gelmeyeceğini düşündüklerinden bana çıkış verme ihtimalleri varmış. Peki iş yeri doğum izninde kendi çıkarttığında yine de doğum parasını alabilir miyim?? kanunen bu konu hakkında bilgi nedir?.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Sema hanım doğum parası için doğum izninin başladığı tarihte sigortanızın devam ediyor olması gerekmektedir. İşten çıkma durumunda doğum parası alamazsınız.

  176. ayşe dedi ki:

   meraba benim hiç sigorta girişim yok.20 haftalık hamileyim şimdi işe başlasam doğum parası alabilirmiyim?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşe hanım sigorta girişiniz olmadığı için maalesef doğum parası alamazsınız.

   2. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşe hanım doğum parası alabilmek için doğum izin başladığında sigortanızın devam ediyor olması ve doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir. Bu nedenle doğum parası alamazsınız.

  177. Büşra solakoglu dedi ki:

   45 gün önce doğum yaptım doğum parasını alabilmek için gerekli her raporum sgk nın sisteminde bulunmaktadır ama hala bna bir geri dönüş olmadı ne yapmalıyım

   1. sukufe kalay dedi ki:

    https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula
    Büşra hanım yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak doğum paranızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca SGK’ ya giderek gerekli bilgiyi oradan da öğrenebilirsiniz.

  178. zehra dedi ki:

   slm ben 31 haftalık gebeyım haftaya dogum ıznımı yazacak doktorum ama ben 36 haftaya kadar calısmayı dusunuyorum dogum parasını ona gore fazladan mı alırım yoksa aynı mı alırım

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Zehra hanım alacağınız ücret raporlu olduğunuz gün sayısına göre değişiklik gösterir. Bunun hakkında SGK’ ya giderek bilgi edinebilirsiniz.

  179. Büşra solakoglu dedi ki:

   Merhaba bulunduğum yerin sgk kurumunu arayarak dogum paramı ne zaman alacağımı öğrendim bna süt parasınındaa yatırıldığını söylediler fakat nerden çeke bileceğimi söylemedilr

  180. Sedanur dedi ki:

   İyi günler doğum parası alabilmek için geçerli her türlü raporu aldım. Şu an ücretli izindeyim merak ettiğim şey 6 aylık ücretsiz izin alırsam doğum parası alabiliyor muyum? Ücretli iznim biter bitmez kullanabiliyor muyum ücretsiz izni, yoksa çalışmam gereken bir zaman var mı?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Sedanur Hanım, doğum parası 16 haftalık izin süresi için geçerlidir. 16 haftalık süreyi doğumdan önce ve sonra olmak üzere kullanabilirsiniz.

    1. Sedanur dedi ki:

     16 haftalık süreç bittikten sonra ücretsiz izne hemen ayrılabiliyor muyum?

     1. sukufe kalay dedi ki:

      Ayrılabilirsiniz Seda hanım.

  181. Sibel Celik dedi ki:

   Merhaba ben 2 yildir bir sirketde calismaktayim. Dogum izinine ayrilip direk yurtdisina cikacam dogumum almanyada gerceklescek.
   Dogumdan 1 -2 ay sonra tekrar Türkiyeye geri dönecem bir aksilik cikmadigi sürece.

   Dogum parasini ala bilmem icin almanyada hangi evraklar lazim? Ve burda sgk ya ne lazim olcak yoksa hic bisey lazim degilmi? Sonunda normal dogum izinine ayrilcam.

   Duyduguma görede dogum parasini ala bilmek icin tekrar ise baslanmasi gerekmis nekadar dogru?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum raporu ve iş yerinden alacağınız belgeler ile doğum parası alabilirsiniz.

  182. süheyla dedi ki:

   Halk eğitimde usta öğretici olarak çalışıyorum bitecek olan kursumun son günü Cuma yani sigorta çıkışı cuma olcak fakat doğum öncesi iznim 32. Hafta pazartesi başlıyor bu durumda Doğum parasını alabilir miyim yoksa pazartesi de sigortamın ödenmesi mi gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  183. tuğb dedi ki:

   Merhaba ;
   benim sorum şu olucak.çalışan bayanlara doğum izin parası ve süt parası dışında ödenen doğum parası adı altında ödenen bir ücret varmı acaba.
   böyle bir ücret olduğunu doğum belgesi ile sgk ya başvurulduğunda alınabileceğini duydumda
   bilgilendirirseniz sevinirim…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum belgeniz ve iş yerinden alacağınız sigortalı olarak belirli bir süre çalışmıştır belgesi ile SGK ya başvuruda bulunabilirsiniz.

  184. Ceylan sarica dedi ki:

   Merhaba,30 haftalik hamileyim ozel hastaneden doktorum 32.hafta rapor verecek ssk dan onaylatmam gerekiyomu? Ayrica etiler de oturuyorm eve yakin olan Besiktas SGK ya mi gotmem gerekli yoksa sirketin bagli oldugu Bagcilar SgK ya mi? Bir de randeu ile mi calisiliyor?yardimlariniz icin tesekkkurler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ceylan Hanım, doktor raporu gereklidir. İş yeriniz ile anlaşmalı SGK daha iyi olur. İş yerinize belgelerinizi teslim edebilirsiniz kendileri de SGK ya götürebilirler.

  185. umut koc dedi ki:

   Merhaba.
   Esim calisan bayan ve doğum yapti sigorta sorunu yok 8 yildir ayni yerde calisiyor.
   Doğumdan sonra hastane 2 tane doğum kagidi verdi biri çocuğun kimliği için dieride calistigi işyeri için.
   Simdi bizim doğum ücretini talep etmemiz için sigortaya basvurmamiz gerekiyordu ?
   Yoksa
   Eşimin calistigi yer bunu gerçekleştiriyor mu ?

   Birde doğumdan sonra ödenen ek destekler varmiş sut parasi vs. Bunlari alabilmek için ne yapmaliyiz hangi evraklarla basvurmaliyiz. Teşekkürler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Umut Bey, gerekli belgeler ile SGK ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak eşinizin çalıştığı yer anlaşmalı ise doğum belgesini iş yerine vermeniz yeterli olacaktır. Daha fazlası için SGK ya gidebilirsiniz.

  186. gulcan dedi ki:

   Merhaba.ben gecen sene subattan hazirana kadar ücretli öğretmen olarak görev yaptım.şimdide eylülden marta kadar öğretmenlik görevi yapicam ve her hafta 29 saat + 10 saat kurs veriyorum 39 saat ediyor.Martin ortası gibi okulu doğum sebebiyle bırakmamış gerekicek.simdi ben doğum izni doğum parası ve bebek yardımı.ayriyeten geri kalan 3 ay içinde gene maasimin bi miktarını alabilecek miyim?yani sonuç nasil olucak acaba bilgilendirir deniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  187. deniz dedi ki:

   merhaba benim eşim yaklaşık 3.5 yıldır aynı iş yerinde çalışmakta 32. hafta raporunu aldık fakat iş yeri rapordan 1.5 ay sonra çıkış göstermiş buna göre biz doğum parasını alabilirmiyiz…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum zamanı sigortalı olarak görünüyorsanız doğum parası alamazsınız.

  188. evin dedi ki:

   merhaba, ben doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum ama doğum parası da almak istiyorum, buna hakkım var mı ve neler yapmalıyım. teşekkürler.
   13 haftalık hamileyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün sigorta primi yatırmanız durumda doğum parasından faydalanabilirsiniz.

  189. önder dedi ki:

   önder .sorumu yanıtlardan sevinirim.eşim 17 haftalık hamile 4 ay haftalık hamile özel sektörde yeni işe başladı .doğum sonrasında dört buçuk aylık bir süresi var,bu doğum parası yasasında faydalana bilir mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Faydalanabilir.

  190. Merve Arslan dedi ki:

   Merhaba. Doğum iznine ayrıldığımda çalıştığım şirket doğum izninde olduğu sürelerde sigortamı yatırmaya devam edecek mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu süre zarfında sigorta primi yatırılmayacaktır.

  191. MÜLKİYE dedi ki:

   5 HAFTALIK HAMİLEYİM 1,5 AYDIR ÇALIŞMAKTAYIM. İŞSİZLİK MAAŞI VE DOĞUM PARASINDAN YARARLANABİLİR MİYİM…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasından yararlanabilirsiniz. İşsizlik maaşını alamazsınız. Sigortalı olarak çalıştığınız için

  192. dilek sim. dedi ki:

   Merhabalar 30 haftalık hamileyim.şuan yeni bir yere ise basladim bu haftalarda sigortami baslatacaklar 1yil içerisinde 90 günlük primimim yatmis durumda.32.haftadarapor aalacagimbu rapordan sigortam bu hafta başlarsa yararlanabilir miyim?raporum bitince isten ayrilirsam parami alabilirmiyim?TSK ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yararlanabilirsiniz. Doğum parası alabilirsiniz.

  193. melisa dedi ki:

   merhaba,ben 7aydır aynı iş yerinde çalışıyorum fakat sigortam yarım olarak ödeniyor.şuan 1 aylık hamileyim,hamileliğimin 8.ayında işten ayrıldığımda doğum parasından yararlanabilirmiyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yararlanabilirsiniz.

  194. Arya dedi ki:

   Merhaba,
   16.01.2015 tarihinde doğum iznine ayrılıcam , sonrasında da çalışmayı düşünmüyorum. Bu durum alacağım parayı etkiler mi? Birde doğum parası rapor bittikten ne kadar süre sonra alınıyor?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasını etkilemez. Doğumdan sonra taburcu olmanızın ardından başvuru yapabilirsiniz.

  195. fatma dedi ki:

   Merhaba;
   ben bu işlerden pek anlamıyrum şimdi benim daha önce 2 yıllık bi sigortam vardı o iş yerinden çıktım şimdiki işyerimde de 60 günlük bi sigortam var ve de 2 haftalık hamileyim bende doğum parası alabilirmiyim? şimdiden teşekkür ederim..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatması gerekmektedir.

  196. Arya dedi ki:

   Doğum iznine ayrıldıktan sonra iş yeri beni işten çıkarabiliyor mu? Çıkarırsa doğum parası alabiliyormuyum ?Yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çıkartabilir. Ancak doğum parası alabilirsiniz.

  197. arzucan07 dedi ki:

   mrb 23.10 da dogum yaptım. dogum iznindeyim. emzirme ücreti diye bir bilgi aldım. böyle bir söylenti varmıdır acaba? varsa NASIL YARARLANABILIRIM SAYGILARIMLA

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Süt parası adı altında bir ödenek bulunmaktadır.

  198. çiğdeö dedi ki:

   Merhabalar 2 aylık hamileyim ve 1 yıldır çalıştığım iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum. Benim bu sosyal haklardan yararlanmam için ne zaman ve ne şekilde ssk ya başvurmam gerek ya da nereye başvurmam gerek yardımcı olabilir misiniz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz. Doktor raporu ve çalışma belgeniz ile SGK ya başvurmanız durumunda alabilirsiniz.

  199. ozlemSağır dedi ki:

   Merhaba benim sorum ben 11 haftalık hamileyim sigortom şimdi başlasa doğum parası ala bilir miyim acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 gün sigorta priminizin yatması durumunda doğum parası için hak kazanabilirsiniz.

  200. Ayşe dedi ki:

   3.5 aylık hamileyken çalıştığım yerde askıya alındım . Doğum parası alabilir miyim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız halinde doğum parası alabilirsiniz.

  201. Emel dedi ki:

   01.10.2014 tarihinde 35 haftalik erken doğum yaptım(Tek).32.hafta doktor raporu almadım,doğuma kadar çalıştım(ssk 4a calişanı) 12.06.2013 tarihinde üç sene sigortali çalıştığım iş yerinden ayrıldım.15.07.2014 tarihinde sigortali olarak başka bir işe başladım.Buna göre; *32. Hafta doktor raporu olmadan analık parası alabilirmiyim? *Doğum gerçekleşmiş olmasına rağmen doktora şimdi gidip rapor alabilirmiyim? * Analık parası için sigorta gün sayım tutuyor mu? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktor raporunun olması gerekmektedir. Şimdi gidip alabiliyorsanız SGK ya başvurabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatması durumunda doğum parası almaya hak kazanırsınız.

  202. Hande dedi ki:

   Merhaba, 3,5 aylik hamileyim ise baslayali 1 ay oldu market sektorunde calismaktayim isim cok agir sartlar hic iyi degil surekli agir kaldirma zorunlulugum var ve 2 kisi calismaktayiz diger arkadasin izinli gununde sabah 7 den 9 30 a kadar calisiyorum belim cok agriyor daha onceden 1 seneden fazla yatmis sigortamda var size sorum 15 gun rapor alip dinlenmek istiyorum is yerinin deneme suresini bahane edip bu yuzden cikarmaya hakki varmidir rapor aldim diye beni cikartabilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İş yerine kalmış bir durumdur. Çıkarabilir. Doğum parası alabilmeniz içinde doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim yatmış olması gerekmektedir.

  203. esra dedi ki:

   Merhaba şuan 4 aylık hamileyim . 14 aydır kesintisiz sigortam yatmaktadır. Doğumum haziran ayında ama ben doğumdan 3 ay önce işten ayrılmayı düşünüyorum. Doğum parasını hak edebilir miyim. Teşekkür ediyorum.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Ever doğum parası alabilirsiniz.

  204. Gülşen dedi ki:

   İyi günler,
   15.09.2014 tarihinde yaklaşık 8.5 yıldır çalıştığım iş yerinden 9 haftalık hamileyken çıkarıldım. Primlerim bu tarihe kadar düzenli olarak ödendi.
   Şuan 26 haftalık hamileyim. Tahminen mart ayı sonuna kadar işsizlik maaşı alacağım
   Tahminen 14 nisanda doğum yapacağım. Eşim de sgklı oarak çalışmakta.
   Benim merak ettiğim doğum parası alabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir. Bu durumda doğum parası alabilirisiniz.

  205. gizem dedi ki:

   Su anda 25 haftalık hamileyim.eylülden beri giriş ciksli bi şekilde sigortam ödendi. Okullar tatil olduğunda 15 gün cikisimiz verilecek. 9 şubatta tekrar giriş yapilsa mart 31 e kadar 36 hafta olacagim.bu cikislarin bana zarari olur mu?ihale usulü sözleşmeli calisan olduğum için işyerinin beni cikartma hakki var mi?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası alma hakkınız vardır. Sözleşmenize göre değişmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  206. derya dedi ki:

   Meraba ben hamilelim boyunca çalışmadım ama hamile kalmadan önceki 1 sene 1 senelik sigortam var doğum parası alabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  207. Eren dedi ki:

   Merhaba 2 yildir ayni işyerinde calisiyorum 34.haftalık hamileyim. 32.haftada doğum iznine ayrildim.Doğum raporunu işyerine verdim fakat işyeri maasimin her ay yine düzenli yatacagini soyledi.doğum sonrasi SSK ya yatan parayida alip şirkete verecekmisim.Böyle bir şey olabilir mi. SSK maasin 3te 1 yatiyor diye biliyorum sonradan bir sorun yasar miyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İzinli olduğunuz zaman SSK priminin yatmaması gerekir. Yatarsa doğum parası alamazsınız.

  208. Duygu dede dedi ki:

   Merhaba ben eylul 2014 de 2 yil calistigim is yerinden cıkarıldım.isten cıktigim zaman 4 haftalik hamileydim dogum mayis 2015 yılında.şuan işsizlik maaşı alıyorum 8 ay alıcam.ben dogum parasından yararlanabilirmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

    1. Zeynep dedi ki:

     Merhaba ben 13/06/2014 de kendi isteyimle işten ayrıldım 8 aylık hamileydim doğum parasından yararlana bilirmiyim acaba

  209. canan tekin dedi ki:

   merhaba, ben 4 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım.15.eylül 2014de evlendim ve suan 3 aylık hamileyim. 31 martta işten ayrılacağım evlilik tazminatımla birlikte. işten ayrılırken 5 aylık hamile olacağım için doğum parası almaya hakkım var mı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasını alabilirsiniz. Ancak tazminattan vazgeçmiş olmaktasınız.

  210. ayse dedi ki:

   Merhaba
   Ben 15 aralık 2014 te ise başladım. Ve tahmini doğumum 10 Mayıs 2015 te gerçekleşmesi planlanıyor. Doğum parasi alabilecek miyim. Ve doğum raporum bittikten sonra ise devam edersem sorun olur mu ? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çalıştığınız dönemde 90 gün prim yatması durumunda doğum parası alabilirsiniz. İşe devam etmeniz sorun yaratmayacaktır.

  211. GİZEM dedi ki:

   MERHABA 24 HAFTALIK İKİZ GEBEYİM VE 2 YILDIR AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM.TAHMİNİ DOĞUMUM 15 NİSAN FAKAT GÜNDEN GÜNE AĞIRLAŞTIĞIM İÇİN ÇALIŞMAKTA ZORLANIYORUM AMA DOĞUM İZNİNİDE ÇOCUKLARIM DOĞUNCA KULLANMAK İSTİYORUM.BEN 1 MARTTAN İTİBAREN İŞGÖREMEMEZLİK RAPORU ALIRSAM. DOĞUM İZNİ SÜREMDEN Mİ KULLANMIŞ OLURUM.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet doğum izninden kullanmış olursunuz. Doğum izniniz bitince iş yerinden de izin alabilirsiniz.

  212. AYSE dedi ki:

   merhabalar.26 aralık 2014 tarşhşnde doğum yaptım doğum parasını ne zaman alırım veya ne zaman baş vurmam gerekiyor 5 yıllık sigortalı çalışandım doğum iznine ayrıldım.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasını gerekli belgeler ile SGK ya başvurmanız halinde istediğiniz zaman alabilirsiniz.

  213. fatma a dedi ki:

   merhaba ben 6 aylık hamileyim mayısta doğum yapacam ve bu süre zarfında 2 yıl çalışmamış oluyorum ve onun öncesinde çalışıyordum. doğum parası alırmıyım şartlara göre alamıyorum ama yinede size sormak istedim ve eşim çalışıyor ssk lı süt parası sadece 105 lira alabiliyoruz heralde ilk çocuk parasıda alabiliyor muyuz.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

  214. ramazan dedi ki:

   mrb ya benim eşim hamile hamilelik parası ala biliyomu acaba bi yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl önce 90 gün sigorta primi yatırılması durumunda doğum parası alabilmektedir.

  215. Ali karayigit dedi ki:

   iyi gunler ben sigortali calisiyorum.esim 15 haftalik hamile yalniz 60 gun sigortasi var yeni isten ayrildi.simdi 32.nci haftasinda rapor aldigi tarihte mi 90 gun sigortasi olmali.yoksa rapordan sonraki tarihte yani dogum oncesi 30 gun sigortasi olsa dogum parasi alablilr mi.not.birde kesintisiz sigortali erkegin calismayan esi dogum yaparsa dogum parasi alabiliyirmu. Raporu 32.nci haftada alip isten ayrilsa sigoirta cikisi yapilsa hemen dogum parasi gene alabilir mi tesekkurle

  216. Nesrin dedi ki:

   İyi Günler
   Şu anda 27 haftalık hamileyim. Ücretli öğretmenlik yapıyorum. Okula gittiğim gün itibariyle sigortam yatırılıp ve ücretim gün bazında ek ders karşılığı hesaplanıyor. Son 1 yıl içerisinde sigortam 90 gün var. şimdi soruları mı sormak istiyorum müsadenizle
   1-Ben 32 haftada rapor alıp kendimi iyi hissettiğim taktirde 2-3 hafta daha çalışabilir miyim?
   2- Aldığım raporu okula verdiğim taktirde Ücretli öğretmen olduğum için okul ve milli eğitim sigortamı yatırmayıp görevime büyük ihtimalle son verip Sigortamı yatırmayacaktır bu durumda ne yapmalıyım?
   3- 32 hafta raporu SGK ya hemen mi götürmeliyim yoksa ve doğumdan sonra aldığım raporla birlikte mi SGK ya başvurmalıyım.
   İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar diliyorum

  217. Ayşe dedi ki:

   3.5 aylık hamileyken çalıştığım yerde askıya alındım .Doğum parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    ALO 170 hattından sorunuzun yanıtını öğrenbilrisiniz.

  218. filiz dedi ki:

   merhaba yukarıdaki yorumlarinizdan anladığım kadarıyla eşinin sigortasından yararlanan bir ev hanımı doğum parası alıyor fakat ben 170 arayıp ayni soruyu sordum doğum parası alamazsınız dediler yanlızca emzirme parası alabilirmisiz.hangisi doğru acaba teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl süresinde en az 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

  219. erol dedi ki:

   Aykut Bey doğum parasını daha doğrusu geçici iş görmezlik ödeneğini alabilmek için doğumdan önceki bir yıl içinde mi 90 gün çalışmış olmak gerekmekte yoksa doğum izni için alacağım rapor tarihinden önceki bir yıl mı 90 günlük prim gerekmekte?? Eğer ikincisi gibiysae durum ben yalnızca 10 gün ile kaçırıyorum. Benim için çok önemli cevaplarsnız sevinirim

  220. Zeynep dedi ki:

   7 ocakta doğum Yaptım ve özel bir kurumda çalışıyordum son 3 haftaya kadar çalıştım aslında 17 Nisan’a kadar iznim var ama ben 9 Şubat’ta işe başlamak istiyorum. Çalışabilir raporu alabilir miyim ? Ayrıca Analık parası dışında şu anda gündemde olan ve çalışan anneye verilen hangi haklardan yararlanırım.. Bilgilendirirseniz sevinirim

  221. Özge dedi ki:

   Mrb ben 08.10.14 de dogum iznine ciktim 08.02.15 4 aylik izinim bitiyor sgk hic gitmedim gitmelimiyim orayada bildiriyormuyuz 6aylik izinide kullanicam ne yapmaliyim tsklr

   1. Beyza dedi ki:

    Ben işe yeni girdim ve tam 3 aylık hamileyim. Sigortam aktif işliyor. Sorum o ki doğum iznine kadar yani 4 ayım var sigortam yatarsa ben analık işgörmezlik ücretinden yararlanabilir miyim.

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

     Yararlanabilirsiniz.

  222. merve dedi ki:

   merhaba benim işe giriş tarihim 16.01.2015
   25+2 haftalık hamileyim 17.05.2015 gibi doğum görünüyor benim 90 günüm ne zaman doluyor ona göre rapor alacağım 1 sene içinde ödenmiş primim yok işe yeni girdim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    16.04.2015 de 3 ayınız dolar.

  223. aylin dedi ki:

   32 haftalık doğum izin raporumu aldım fakat 4 ay Brüt =1,538.66 tl’den son İki Ay Brüt 1.200 den ödendi sigortam ben ne kadar doğum parası alırım yardımcı olurmusunuz ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son 3 ayın ortalamasına göre günlük brüt kazancınızdan hesaplanır. Hesaplama işlemi yazı içerisinde mevcuttur.

  224. merve dedi ki:

   ben 4/b li sözleşmeli çalışırken 2008 de ve 2011 de iki doğum yaptım parasını şuan alablirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum belgeleri ve o zamanlara ait sigortalılık durumlarınızı gösteren belgeler ile başvurmanız durumunda büyük ihtimalle alabilirsiniz. Bazı belirsizlikler bulunmaktadır.

  225. senem dedi ki:

   Merhaba ben 30 haftalik dogum yaptim kullanamadigim doğum oncesi izinlerim dogum sonrasina aktarildi ve tek rapor seklinde düzenlendi henuz doğum param yatmadi napmaliyim ???

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    raporun bitti mi , bitti ise sistemden onaylanması gerekiyor. 170 i arayıp sistemde ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

  226. simge doğanay dedi ki:

   iş görememzlik raporuna e devletten baktıgım da merkeze gönderildi yazıyor o nedemek oluyor yardımcı olabilicek varmı ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    170 arayıp durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  227. zeynep dedi ki:

   merhaba ben muhtarım buna bağlı olarak da mecburi bağ kur sigortalısıyım. 32 haftalık gebeyim rapor aldığım takdirde maaş almaya devam edecek miyim yada benimde doğum parası almaya hakkım varmı. nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  228. pınar dedi ki:

   merhaba özel bir okulda 29 aydır çalışmaktayım yıllık sözleşme yapıyorum fakat sigorta giriş çıkışı yapılmıyor. Mayıs ayında bebeğim olacak ve okul yetkilileri haziran ayında okulu devretmeyi planlıyorlar, sözleşmem 10/10/2015 tarihinde bitecek olup okulun tatil olduğu 3 ayda normalde maaşlarımızı alıyoruz benim size 4 sorum olacak
   1-doğuma 3 hafta kalıncaya kadar doktor raporuyla çalışıp sadece 1 ay doğum iznine ayrılırsam o ay için doğum parası alabilirmiyim?
   2- 16 haftalık doğum izninin tamamını kullanmam durumunda ağustos sonunda raporum bitecek ve şirkette haziranda devir yapacağı için işten çıkarılmış olacağım bu durumda tatildeyken almamız gereken 3 aylık maaşlarımızı bize ödemeyebilirlermi ?
   3-doğum iznindeyken ssk mız yatarmı? yatacaksa devletmi şirketmi yatırır?
   4-aldığım maaş 1900 lira olup 1250 bankaya 650 ise elden verilmektedir ssk primim ise 1520 olarak görülmektedir bu durumda dogum parasını hangisine göre alırım ?
   teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    1- 1 aylık doğum izni parası sigortadan alırsınız.

    2- haziranda şirket devredilirse sizinde raporunuz bitmeden işte çıkarılmanız durumda tatil de maaş alamazsınız.

    3- doğum izninde ssk yatmaz sağlıktan faydalanmanız devam eder.

    4- doğum parası 1520 üzerinden hesaplanır .

  229. derya dedi ki:

   merhaba: ben şuan 31 haftalık hamileyim,2014 yılının ağustos ayına kadar çalıştım,ağustos ayının 31 nde sigortam kesildi, işten ayrıldım hamileliğimin kötü geçmesinden dolayı.. yaklaşık 8 yıllık sigortam var.ve 2015 nisan ayında doğum yapacağım, doğum parasından yararlanabiliyor muyum ?sigortamın yatmadığı aylar doğum parası almama engel olur mu ? teşekkürler…

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yararlanamazsınız.

    1. ilknur dedi ki:

     Merhaba,

     Sgk anlasmasi bulunmayan ozel bir hastaneden aldigim 32. Hafta calisabilir raporunu sgk hastanesinde onaylatmama gerek var mi?

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Belgeyi SGK ya bildirmeniz yararınıza olabilir.

  230. muhammet dedi ki:

   Merhaba ben ssk emeklisiyim eşim doğum yaptı ama çalışmıyor doğum parası yada süt parası alabilirmiyiz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmek için eşinizin doğumdan önce 90 gün prim yatırmış olması gerekmektedir.

  231. Beyza dedi ki:

   Ben işe yeni girdim ve tam 3 aylık hamileyim. Sigortam aktif işliyor. Sorum o ki doğum iznine kadar yani 4 ayım var sigortam yatarsa ben analık işgörmezlik ücretinden yararlanabilir miyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet yararlanabilirsiniz.

  232. duygu dedi ki:

   Merhaba ben 31 haftalık gebeyim.Ücretli öğretmenlik yapıyorum.Son bir yılda 154 günlük sigorta primim var. Doğum iznine ayrılmak istiyorum ancak milli eğitimden gerekli bilgiyi vermediler ve benim işten çıkış yapmam gerektiğini söylediler.Kadrolu değilsin sen dediler. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum sadece bir haftam kaldı.Nasıl bir yol izlemeliyim. Lütfen yardımcı olun.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK ya bildirebilirsiniz. Doğum parası alabilirsiniz.

  233. canan dedi ki:

   Aykut Bey merhaba

   özel bir sektörde yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum.SSK Prim açısından bir sıkıntım yok ancak şu an 5 aylık hamileyim. Doğum iznine ayrılacağım zaman iş yeri benim çıkışımı verecek sebebi ise doğumdan sonra çalışamayacak olmam. Yukarda okuduğum kadarıyla son 1 yıl içerisinde 90 günlük primin yatmiş olması ve doğum öncesi izin başladığı surede sigortalılık durumunun sona ermiş olmaması gerekiyor. ama benim sigortalık durumum sona erecek yani kafam çok karıştı doğum parası alamaz mıyım ? diğer bir sorum da işsizlik maaşı alabilir miyim?
   şimdiden teşekkür ederim…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  234. Emine Sude dedi ki:

   İyi çalışmalar..31.05.2013 tarihinde doğum yaptım çocuğum 21 aylık. Bu imkandan faydalanmanın süresi var mı? Ben kaçırdım mı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hamileliğinizde belli bir süre sigortalı olarak çalışmışsanız, SGK ya durumunuzu açıklayabilirsiniz.

  235. rikasel dedi ki:

   1: çocuk parasından yararlanması için annenin ne kadar sigorta geçmişi olması gerekiyor böyle bir zorunluluk var mı.?
   2:eşim şu an hamile oldugunu ögrendik 6-7 haftalık kadar sigortalı bir işe başlasa 7. ayda izin ve çocuk parasından yararlanabilirmi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim ödenmesi gerekmektedir. Belirttiğiniz durumda işe başlarsa doğum parasını alabilir.

  236. pınar dedi ki:

   30 haftalık hamileyim fakat 1 aydir rapor kullanıyorum. dogum parası alabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  237. serhat dedi ki:

   Merhaba eşim 2 senedir çalışıyor bazı aylar işveren is olmadığı zamanlar eşimin ggitmediği günleri sigortadan kesiyor Esim 17 haftalık hamile am son 1 senedir 120 günden fazla primi var doğum parasını hak edebiliyomuyuz

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    evet

  238. Elif ceren dedi ki:

   Merhaba. Iki yerden sigortam devam ediyor. Doğum parası alabilmek için isyerlerinden herhangibir belgeye ihtiyaç varmi ? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek? Teşekkürler. ..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İş yerinden alınacak belgeye ihtiyaç vardır. Tek firmaya göre belirlenir büyük ihtimalle.

  239. YASEMİN dedi ki:

   temmuz 20 2014 te işe başladm 5 ay aynı yerde çalıştım sigortam düzenli olarak yattı 30 aralık 2014te çalıştığım yerden ayrıldım 31 aralıkta başka bi yerde işe başladım 28 günlük de ordan sigortam yattı yani ocağın 28 ine kadar sonra ordan ayrıldım mart 1 de tekrar işe başlıcam ve 25 haftalık hamileyim mart ve nisan mayıs ayı sigortam yatsa son 3 hafta işi bıraksam doğum parasından yararlanabilir miyim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    son bir yılda 90 gün prim ödemeniz varsa paranızı alabilirsiniz.işi bırakırsanız doğum parası alamazsınız.

  240. gizem dedi ki:

   Dogum yaptim Dogum parasi alamadim hastanede ufak bi sorun olmuş cikis islemlerini yaparken herşeyim tam ama Dogum parami alamadim sigortamda var ala bilirmiyim acaba Dogum parami nasil olacak yardimci olurmusunuz sigortam calisiyir hala

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Hastahanenin raporunuzu sisteme girmesini sağlayın.Çalıştığınız yerdende raporun sgk nın sisteminden onayını yaptırın.

  241. bahar dedi ki:

   merhabalar ben 28 haftalık hamileyim.sigortalı işçiyim..dogum parasını her ay alabilme şansınız varmı?yoksa işe başladıktan sonra mı alabiliyoruz.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan sonra SGK ya gerekli belgeler ile başvurmanız durumunda doğum parası talebinde bulunabilirsiniz.

  242. ZEYNEP dedi ki:

   merhaba.ben 3 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum.10.08.2014 te evlendim.şuan 20 haftalık hamileyim.doğumdan sonra işten ayrılmayı düşünüyorum.yalnız evliliğim 1 yılı doldurmadığı için dilekçe verdiğim zaman kıdem tazminatımı alıp çıkabiliyorum.doğumum temmuz ayına denk geliyor ben mayıs haziran gibi ayrılmayı düşünüyorum.bu durumdada Doğum parasından yararlana biliyor muyum. yada kıdem tazminatımı doğum parasımı benim için daha iyi olur yardımcı olurmusunuz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasından faydalanabilirsiniz. Sanırım kıdem tazminatı daha iyi olur.

  243. hatice dedi ki:

   slm ben altı aylık hamileyim iki yıldır aynı yerde ssk lı çalışıyorum doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonra çalışmam gerekiyo faka çok ağırlaşmaya başladım ayrıca oturamıyorum uykusuzluk başladı bunu için 12 hafta öncesi 4 hafta sonrası kulana biliyomuyum izinleri bunun
   üzerine ben doğum parasını ala bilirmiyim bir sorun olur mu teşekürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. İzinlerinizi de en erken doğumdan önce 8 hafta ve sonra 8 hafta olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz.

  244. Murat ALTUĞ dedi ki:

   Merhaba eşim 2. dogumunu yaptı çocuk parası nerden ve nasıl alırız

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    doğumdan önce en az 90 günlük sigorta priminiz yatmışsa doğum belgeniz ve iş yerinden alacağınız belgeler ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  245. Elif ceren dedi ki:

   Merhaba. Iki yerden sigortam devam ediyor. Doğum parası alabilmek için isyerlerinden herhangibir belgeye ihtiyaç varmi ? Ayrıca bana ödenecek tutar iki firmanın ödediği prime göre mi belirlenecek? Teşekkürler. ..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İş yerinden sigortalılık belgesi almanız gerekmektedir. Ödenen primlere göre verilmemektedir. Günlük kazancınıza göre belirlenmektedir.

  246. Ozlem dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben şu an 30 haftalık hamileyim, Martın 18 inde 32. haftam başlıyor ve raporumu alacağım hastaneden, sorum şu ben 20 Mart itibari ile işten ayrılsam, çıkışım yapılsa. Raporumu iş yerinden onaylatmadan sgkya götürerek doğum paramı alabiliyor muyum? İş yerimin bunu onaylaması şart mı? 2011 yılından beri sigortam düzenli yatıyor.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    rapor başlangıcından sonra işyerine ekstra bir maliyet yok. raporunuz bittikden sonra işten ayrılın. raporunuzu işyerinizin onaylaması gerekir.

  247. Ozlem dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 18 martta 32 haftalık hamile oluyorum ve rapor alacağım. 5 yıldır düzenli sigortam yatıyor. Sorum şu ben raporu iş yerine vermeden direk sgkya götürüp sgkdan doğum paramı alabilir miyim? Nisan başı itibari ile işten tamamen ayrılmış olacağım ilişiğimi kesecekler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    raporunuzu işyerinin onaylaması gerekli.

  248. ERHAN dedi ki:

   Merhaba hayırlı gunler eşim 7senedir özel sektörde ssk lı çalışmakta 13ocak itibariye ücretli doğum iznine çıktı 05mayıs itibariyle ucretlı ızını bitecek Aylık olarak analık parası ziraat bankasına yatacak onun dısında ucretlı ızını bıttıkten sonra baska işlem yapılıp doğum parası ayrı olarak verılecekmı yoksa sadece her ay bankaya yatan analık rapor parası mı alınacak ucretlı ızın bıtene kadar yardımcı olabılırmısınız tam olarak anlayamadık

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  249. halil koyuncu dedi ki:

   eşim bir yıldır ek 5 sigortalı primleri zamanında yatıyor 6 aylık hamile doğum parası alabilirmi teşekkürler,

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet Alabilir.

  250. emine aydemir dedi ki:

   Benim dogum iznim 19 martda bitiyor ve 20 martda iş bası yapıcam doğum parası için sgk ya gitmem gerekiyor mu yoksa online olarak sisteme dusuyor mu tesekkur ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sgk ya gitmenize gerek yok. online olarak sisteme düşer. esgm den takip edebilirsiniz.

  251. Emel dedi ki:

   01.10.2014 tarihinde 8 aylık iken erken doğum yaptım. Doğumdan bir yıl içerisinde 90 gün prim ödeme şartına göre (01.10.2013-01.10.2014). Sigorta giriş tarihim 15.07.2014′ dir. Prim gün sayım yeterlimidir. ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet yeterlidir.

  252. özge sunar dedi ki:

   27haftalik hamileyim işe baslayacagim 2gün sonra 2yıldır çalışmıyorum doğum parasından yararlanma biliyor muyum?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

  253. aysun dedi ki:

   Slm 1 Şubat ta sigortam başladı suan 28+4 hamleyi msuan 60 günlük sskliyim doğum yardımından faydalanabilimiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasından yararlanmak için prim günlerinizin en az 90 olması gerekmektedir.

  254. suzan dedi ki:

   Merhabalar,
   Doğum yaptığım tarih itibariyle son 1 yıl içinde prim yatırılan gün sayım 102 gün olmasına rağmen , doğum iznine ayrıldığım 37.haftaya kadar 90gün primim tamamlanmadığından SGK bana doğum parası ödenmeyeceğini belirtti , kanunda belirtilen 90 günün izne ayrıldığım 37.hafta ve daha öncesinde tamamlanmış olması gerektiğini ifade ettiler.
   Kanunda ise 90 günlük primin doğumdan önce yatırılmış olma şartı aranıyorsa , sgknın yaptığı bu uygulama yanlış değilmi? Birde rapor tarihinden sonra yani 37.haftadan sonra işveren 40.haftaya kadar prim ödemeye devam etti , bu bir sıkıntı yaratırmı?
   BU KONUDA İVEDİLKLE BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM
   İYİ ÇALIŞMALAR

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum izni zamanı prim yatmaması gerekir. Bu durumda doğum parası hakkından faydalanamazsınız.

  255. ummu dedi ki:

   Meb benim sorum beş aylık hamileyim ise girdim doğum parası alabilirmiyim doğumdan önceki bir yıl 9o gün çalışmak gerekli olduğunu söyleniyor 2015 doğum yapicam 2014demi 90 gün olması gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim yatması yeterlidir. Yılı farketmiyor.

  256. buse erdem dedi ki:

   merhaba benm
   2 yıldır çalışmıyorum.şimdi 2 aylık hamileyim.acaba abimin işyerinden sigortalı görünsem 90 gün bende doğum parası alabilirmiyim.birde alınan ücret neye göre hesaplanp alınıyo acaba.merak etti

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alabilirsiniz. Hesaplama yöntemi yazıda verilmiştir.

  257. rabia doğan dedi ki:

   Merhaba 33 haftalik hamileyim ve fahri olarak kuran kursu ogretmenlii yapiyorum.
   Sigortam yatiyor lakin calismadigim zaman direk kesiliyor dogum ucreti alabilmek icin ne yaomaliyim gorevim mayista kadrolu bir hocanin yerine gorev yaotigim icin otomatikmen bitiyr dogumum da mayis gibi gozukuyor
   Ne yapmam lazim yardimci olabilrseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekir. Ayrıca doğum izninde olduğunuz zaman prim yatmaması gerekir.

  258. Ceren Derin dedi ki:

   Merhaba,
   10 yıldır çalıştığım işyerinden Eylül 2014 de ayrıldım ,Kasım 2014 de başka bir yerde çalışmaya basladım fakat ssk mı ocak 2015 de ödemeye başlamışlar. Suan 17 haftalık hamileyim ve işyeri ile sorun yasıyorum. Doğumum eylül ayında olacak , Nisan ayında işten ayrılsam aynı yıl içinde 90 gün prim ödemem olmuş olacak ,doğum parası alabilme imkanım olabilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  259. hilal dedi ki:

   Iyi akşamlar ben çalıştığım yerde sözleşmeli çalışıyorum 32 hafta sonunda zaten okul kapandigindan çalışma durumum olmuyo ama 8 aylık pirimi olmuyo doğum parası alabilirmiyim okul kapandigindada izin kağıdı götürmek zorundamiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet doğum parasından yararlanabilirsiniz.

  260. Aslı YAYLA dedi ki:

   Ben şuan bir markette 5aydır çalışmaktayım ama bazı nedenlerden dolayı çıkmayı düşnyrm ama şuan hamile değlim ben işten çktkdan sonra doğum flan yaparsam doğum parasından yararlanablrmym lütfen yardımcı olun cvap bklym bir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parasından yararlanmak için doğumdan 1 yıl öncesine kadar 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir.

  261. sadik dedi ki:

   Esim calis miyor doğum yaptı sut parasını nasıl alabiliriz..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu parayı alabilmesi için sigortalı olarak çalışmış olması gerekir.

  262. hilal güven dedi ki:

   17.03.2015 te doğum yaptım.21.01.2015 te 32.haftada doğum iznine ayrıldım.Aralık ve ocak ayında sigorta primlerimi işverenim yatırmadı.Doğum izni paramı alabilir miyim?Halen sigortadan çıkışım da yapılmadı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu dönemde sigorta primlerinizin yatmaması gerek zaten. Doğum parası alabilirsiniz.

  263. Ali KRY dedi ki:

   Merhaba,
   iyi çalışmalar, eşimin son 3 aydaki brüt sigorta primi; son iki ay farklı, 3. ay biraz daha yüksek(maaşa zam geldi). Bu durumda doğum parasında nasıl bir değişme söz konusu ? son 3 ayın aritmetik ortalaması mı alınıyor yoksa son ay ne yattıysa ona göre mi değerlendirme yapılıyor? cevaplarınız için teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son 3 aya göre değerlendirilir. Artma durumunda az da olsa artacaktır.

  264. Kader Arslan dedi ki:

   merhaba iyi çalışmalar ben beş buçuk aylık hamileyim özel sektörde çalışıyordum özel nedenlerden çıkmak zorunda kaldım yaklaşık iki yıldır da sigortalıydım doğum parasından faydalanabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki bir yıl içerisinde 90 gün prim şartını tamamlıyorsanız ve diğer şartları sağlıyorsanız doğum parasından yararlanabilirsiniz.

  265. Pınar İŞBİLEN dedi ki:

   Şu Anda 4.5 Aylık Hamileyim ve 7 inci ayımda doğumdan önce 2 aylık olan iznimi kullanmak ıstyıorum yanı. Doğum iznimi başlatmak istiyorum bu izni kendi doktorum mu yazıcak. Yoksa o yazı yazıp sgk ve işyerinemi vericeğim. Birde ben bu aylık doğum paramı aylık alabilirim değilmi iş veren ile anlaşsam. Bana yardımcı olun kafam çok karışık lütfen. Şimdiden Teşekkurler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktorunuzdan izin ve iş yerinden gerekli belgeleri alarak SGK ya teslim etmeniz gerekmektedir. Doğum parasını tek seferde alabilirsiniz.

  266. Kader Arslan dedi ki:

   Evt 90 gün prim şartını tamamlıyorum da diğer şartlarla ilgili de biraz bilgi verir misiniz ve doğum parasından faydalanmak için ne yapmam gerekli herhangi bir başvuru yapmama gerek var mı

   1. Gönül dedi ki:

    Merhaba ben özel bir işyerinde 3 Yıldır çalışıyorum ve hamileliğimin 7.ayında işten çıkarıldım alo 170 Aradım doğum parası alamazsınız dedi sigorta primlerim de bi sıkıntı yok günü gününe yatırılmış.Doğum parası alabilirmiyim?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Doğum parası alabilirsiniz.

  267. NİHAL KURUOĞLU dedi ki:

   merhabalar benim sorum şöyle olacak şuan itibari ile 21 haftalık hamileyim we haziranda işyerim tatile giriyor sözleşmem bitiyor ve o zaman diliminde benim 31.haftam oluyor böle bir durumda doğum parasından yararlanabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası almaya hak kazanırsınız.

  268. meryem dedi ki:

   ben 2014 ekim ayından beri sigortalı çalışıyorum 32 haftalık hamileyim bu hafta içerisinde istirahat raporu alacam dogum haziranın ilk haftası sonrada dogum sonrası istirahat raporu alacam peki geçici iş görememezlik ödeneğini ne zaman alabilirim ve eşim çalışmıyor süt parasını da ben alabiliyor muyum?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doğum sonrası gerekli belgeler ile SGK ya başvurabilirsiniz. Diğer sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  269. meryem dedi ki:

   ayrıca Sigortalı olsun veya olmasın herkese doğum sonrası 1. çocuk için 300 2.si için 400 ve 3. sü için 600 TL para verilmesi ile ilgili Kanun TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. bu parayı ne zaman nerden nasıl alıyoruz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu yasa yeni kesinleşti. Nereden nasıl alabileceğinizi Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  270. Banu dedi ki:

   Sezonluk turizm calisaniyim.26 ekim 2014 de askiya alindim ve kisin sgk ya kendim bagkur pirimi odedim.su an 29 haftalik hamileyim ve 25 nisan 2015 de tekrar ssk li olarak isime donecegim,ancak 3 hafta calisip 32.haftada rapor alacagim dogum parasi alabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öncesine kadar 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası için hak kazanabilirsiniz.

  271. Kader Arslan dedi ki:

   Merhaba beş buçuk aylık hamileyim iki hafta önce işten ayrıldım 90 gün prim şartını sağlıyorum alacağım doğum parasını nasıl hesaplayabilirim

  272. hakan dedi ki:

   Mrb benim kendi isyerimden kendi esimi calisan sskli gosterip bu yasadan faydalanabiliyormuyuz yani oluyorsa 90 gun primini yatirip raporunu aldiktan sonra ssk cikisini yapicakmiyim yada o hamilelik ve sonradindaki 8 haftada ssk primini yatirmaya devam edicekmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırırsanız hak kazanırsınız. Ancak izinli olduğu zaman primlerinizi yatırmamanız gerekir.

  273. Nevzat budak dedi ki:

   Merhaba benim esim hamile ve calisiyor doguma 5 yada 6 ay kala sigortası basladi bundan dolayi ssk dan hamilelik ucreti alabilirmiyiz teşekkür ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  274. TUĞBA dedi ki:

   merabalar şuan doğum parasını toplu olarak almak istemiyorum parça parça almak için ne yapmam lazım yada sadece toplu olarak mı alabiliyoruz ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  275. Aygül dedi ki:

   benim öğrenmek istediğim sgk dan paramızı aylık olarak alabiliyor muyuz. birde kurum çalışana aylık maaşını ödeyebiliryormuş. izin bitiminde de çalışan sgdan aldığı parayı iş yerine ödüyormuş böyle bir durum söz konusu mudur.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  276. nazlı babalık dedi ki:

   Merhaba
   30 nisanda dogum oncesi raporum basladi. dogum parasini alabilmek.icin dogum yapmak sartmi. Ve parayi dogum yapmadan once alabilirmiyiz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hayır doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

  277. Serap dedi ki:

   Merhabalar. şuan son işyerimde 8 aydır sigortalı olarak calışmaktayım ve 1 aylık hamileyim 7. aya kadar calışmayı ve doğum sonrası işe dönmeyi düşünüyorum doğum parasından yararlanabilirmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz.

  278. Ahmet dedi ki:

   Merhaba Eşim part-time çalışıyor.

   Doğumdan 1 yıl önce gerekli 90 gün SGK prim gününü tutmuyor, 10 gün eksik çıkıyor. Bunun için -part-time işine devam ederken- kendi çalıştığım iş yerinde 10 gün giriş-çıkış yaparak bu eksik süreyi tamamlayabilir miyiz? Sorun olur mu?

   Şimdiden çok teşekkürler….

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet çakışma durumu olabilir. Bu durumda çakışan hizmetler silinir.

  279. NUR dedi ki:

   mrb doğum iznine çıkmam için 32.haftayı mı dordurmam gerekir.32. hafta dolduğunda kendi isteğimiz ile ayrılış yapabilirmiyiz.genelde doktorlar 32. haftanın geçmesini bekleyip diğer haftalarda mı rapor verebilir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktorunuzu danışıp raporunuzu alabilir ve çıkabilirsiniz. En az 32. haftada alabilirsiniz.

  280. kevser dedi ki:

   Ben ev hanimiym calismiyorum 09.10 2014 de dogum yaptim 6 ve7 yasinda cocugum var dogum parasi alabilirmiym

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alabilirsiniz. SGK ya başvurun

  281. sedef dedi ki:

   Mrb ben ozel eğitimde calismaktayim 32 hafta rapor alacağım 37 haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum doğum iznine 37 haftada ayrilacagim sira yıllık sozlesmem bitiyor o sırada işveren sozlesmemi yenilemek zorunda mi yoksa ben dogum iznindeyken isten çıkarabilir mi? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşten çıkarabilir iş yerine kalmış bir durumdur.

  282. Nevzat budak dedi ki:

   Merhaba benim esim hamile ve calisiyor 3 aylik sigortasi var ama benim yok doguma 3 ay var esim isten ayrilirsa doğum parası alabilir mi ve ne kadar alir teşekkür ederim

  283. zafer dedi ki:

   Merhaba benim eşim yaklaşık 7 buçuk aylık hamile ve 7 aydır da işkurun toplum yararına çalışma programında sigortalı olarak çalışmakta. doğuma yaklaşık 2 ay kaldı ve acaba doğum parası alabilir mi ? ve doktordan çalışabilir raporu almadı çalışmaya devam ediyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Doktordan iş göremezlik raporu almayı unutmayın. 32.haftada alabilirsiniz.

  284. burcu dedi ki:

   Bn doğum sonrası 2 aylık raporum bitti ücretimi ayin 10 14 arası alabileceğim söylendi dün bankaya gittim ve yatırılmamış tam tarih öğrenmek için ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  285. yeşim dedi ki:

   sigorta primim de sorun yok sormak istediğim Ben 13 haftalık hamile iken rapor alınca(iş Göremezlik) benim doğumuma 8 haftadan çok olduğu için doğum parası alamammı illaki 32 haftada mı rapor almam gerekiyor.birde 13 haftalık iken rapor aldım ve iş yerim ağustosta kapanacak bende bu aysonu işten çıkaraılacağım bu durumda doğum parası alabilirmiyim TEŞEKKÜRLER

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatmalıdır. Bu durumda doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  286. Şefika dedi ki:

   Ben turizm sektöründe sezonluk çalışıyorum. Ahıska Türküyüm , Türk vatandaşı ile evliyim , 1 çocuk var ve çalışma iznim var. Şu an 5 aylık hamileyim ve bu sezon işe başlayalı 1 hafta oldu. Geçen sene 6,5 ay sigortam yatırıldı. Bu durumda ben doğum parasını hak ediyor muyum?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatmalıdır. Bu şartı sağlıyorsa alabilirsiniz.

    1. Şefika dedi ki:

     BEN TÜRK VATANDAŞI DEĞİLİM. AHISKA TÜRKÜYÜM TÜRK VATANDAŞI İLE EVLİYİM VE ÇALIŞMA İZNİM VAR . BU DURUMDA DOĞUM PARASINDAN YARARLAN BİLİYOR MUYUM?

  287. D. çalış dedi ki:

   Merhaba ben 14 Ocak 2015 den beri ücretli öğretmenlik yapıyorum, temmuzun başında ikiz bebek bekliyorum şuan 30 haftalık hamileyim. Ücretli öğretmenlilte yarım gün sigorta yatıyor diye biliyorum acaba doğum parası alabilir miyim? 90 gün tam mı yatması gerekiyor? Tesekkurler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet doğumdan önceki 1 sene içerisinde 90 tam gün prim yatması gerekir.

  288. fuat yavuz dedi ki:

   eşim yenı hamıle’ dogum parası ıcın dogumdan once en az 90 gun prım ıstenıyo esimın 6ila 7 yıl sıgortası var ama son 6 yıldır ssk pırım odenmemiş. dogum parası alamıycakmıyız.??

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatmış olması gerekir. Eğer doğuma kadar 90 gün sigorta primi yatmazsa doğum parası alamazsınız.

  289. ayşe yavuz dedi ki:

   merhaba ben 3 buçuk aylık hamileyim yeni işe başladım. daha önce sigortasız çalışıyordum. şimdi sigortam ödeniyor doğum parasından faydalanabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim ödemeniz durumunda doğum parası alabilirsiniz. Bu durumda doğum izninize kadar işten çıkmazsanız doğum parası alabilirsiniz.

  290. Gamze IŞIK dedi ki:

   Merhaba.
   3 aylık hamılıyken İşten cıkarıldım fabrıkanın ıcınde bulunmus oldugu krız nedenıyle. ısten cıkarılana kadar sıgorta prımımım hep yattı. Suan halı hazırda ıssızlık parası alıyorum.
   Suan doğumuma 10 gunum kaldı.
   Sorum su : 6 ay once ısten cıkarıldım ve suan Doğum parası alabılırmıyım.
   konu hakkında destegınıze ıhtıyacım var
   konu hakkında tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminizin yatmış olması gerekir. Doğum parası alabilirsiniz.

  291. Şefika dedi ki:

   YANİ TÜRK VATANDAŞI OLMASAM DA ALA BİLİYORUM…?

  292. Çağla dedi ki:

   Merhaba, ben şu an 24 haftalık hamileyim. 32. Haftam temmuz başına denk gelecek. Doğumum ise ağustos sonu, fakat benim iş yerim ile sözleşmem normal şartlarda 8 Ekim tarihinde bitiyor. Ben iş yerime 1 ay önceden sözleşme yenilemeyeceğimi bildirmek durumdayım, doğum iznim bitmesine 4 hafta kala iş yeri çıkışımı verirse doğum parasını alamayacak mıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

    1. BÜŞRA COŞKUN dedi ki:

     merhaba, 32. haftada, 8 haftalık doğum iznini aldığımız zaman . sigortamız yatmaya devam ediyor mu. sigortamız devam etmiyorsa eğer 8 haftalık raporumuz bittiği zaman işe başlamama durumunda doğum parasını almaya hak kazanıyormuyuz. işe tekrar başlama olmazsa işsizlik maaşı alabilme hakkımızda oluyormu

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Doğum izni sırasında sigorta yatmıyor. Eğer yatarsa doğum parası hakkınız bulunmuyor. İzin bittikten sonra çalışmasanız bile doğum parası alırsınız. Doğum nedeni ile işten çıkma durumunda işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. İşten çıkarılmış olursanız alabilirsiniz.

  293. SELEN dedi ki:

   Merhaba şu an doğum iznindeyim. Doğum yaptıktan sonra işverene ve sgk ya hangi evraklar ile başvuru yapmalıyım sadece hastaneden alınınan doğum raporunu bır nusha işverene bir nüsha sgk ya mı teslim edeceğiz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum raporu ve iş yerinizden alacağınız sigortalılık belgeniz ile SGK ya başvurabilirsiniz.

    1. SELEN dedi ki:

     yardımınız için teşekkür ederim

  294. özge dedi ki:

   merhaba, şuan 31 haftalık hamileyim 32. haftam dolduğunda çalışabilir raporu alacağım. 5 haftadan fazla çalışılmadığını biliyorum yalnız diyelim ki doktordan 5 hafta çalışabilir raporu aldım ama 2 hafta çalışabildim bi problem yaratmıyor değil mi yani 5 hafta raporum var diye 5 hafta çalışmam mecburi değil ? birde bu çalışabilir raporu alıp çalıştığım zamanın parası ssk tarafından mı ödeniyor yoksa işveren mi çalıştığım zaman kadar maaşımı yatırıyor?. teşekkür ederim iyi günler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşvereniniz tarafından yatırılır. Rapor hakkında ise doktora danışılarak tekrar raporun güncellenmesi durumu olabilir. Aksi taktirde çalışıyor görünüp çalışmamanız sıkıntı yaratabilir.

  295. hulya kırbuga dedi ki:

   merhabalar ben 19 mart 2015 tarihinde işe basladım 20 temmuzda dogum olucak işallah suan 9 hafta var fakat ben sgk ya hamile oldugumu bildirmedim bu sorun olurmu bide alo 170 i aradıgımda rapor tarihinden once 90 gunluk sıgorta olması gerekıyor dedi.buna gore Ben 1 hafta sonramı (yanı doguma 8 hafta kala) ama 90 gunluk sure dolmuyo yada doguma 4 hafta kala mı alsam 90 gunluk sure buzaman doluyo yanı doktor raporunu nezaman almalıyım ilginiz için şimdiden tesekkur ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  296. melis dedi ki:

   merabalar ben yarı zamanlı çalışıyorum doğum parası aylık ne kadardır yanı sgk bana ne kadar ödeme yapacak.tşk

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

   2. ayşe dedi ki:

    melis hanım, yarı çalışma yasalaştımı?ben 170 e sordum henüz resmileşmedi dedi..bende henüz hamileyim. ama yarı çalışmayı merak ediyorum. kullanmak istiyorm

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

  297. kezban kurdas dedi ki:

   Merhaba ben 24 haftalik hamileyim.yeni ise basladim sigortam yeni baslatildi. Dogum parasindan yararlanabilirmiyim acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekir. Bu durumda doğum parasından yararlanamazsınız.

  298. meral dedi ki:

   31 hafta 5 günlük hamileyken doktor doğum izni için rapor verir mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet verebilir.

  299. seda dedi ki:

   bu yasa 2012 yılındaki doğumlarıda kapsıyormu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Kapsayabiliyor. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  300. nursel kaya dedi ki:

   ben gaziantep de çalısıyorum sigortam mardinde olarak gözüküyor dogum parasını antepden alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortanızın yatıyor olması önemlidir. Alabilirsiniz.

  301. zeynep dedi ki:

   merhaba ben 12 haftalık hamıleyım özel sektörde çalışıyorum sigortam bu hafta başlatıldı 90 gün sonra tahminen 6 buçuk 7 aylık falan olurum peki bu durumda o yardım parasını alabilmem mümkünmü bunun için ne yapabilirim yardım edebilirmisiniz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet doğumdan sonra alabilirsiniz. Doğum raporu iş yerinden alacağınız sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurmalısınız.

  302. aslan alarslan dedi ki:

   Ben tum yorumlarinizi okudum anlayamadigim nokta su dogum parasi almak icin 1 yil icinde 90 gun sgk priminizin odenmesi gerekiyor demissiniz bir yerde de 120 gun calismaniz gerekir demissiniz yani olmasi gereken hangisidir?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigortalı olmayan kadın için kocasının doğumdan önce 1 yıl içerisinde 120 gün prim yatırmış olması gerekir.
    Sigortalı çalışan anne içinse doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 prim yatırmış olması gerekir.

  303. Merve dedi ki:

   Eylul ayi 2014 tarihinde sgk girisim yapildi ucretli ogretmemlik yapiyorum kasim ayinda hamile kaldim ocak ve subat aylari arasi 12 gun sgk odenmedi sorun olur mu? Birde o zamandan haziran ayina kadar sgk odenmesi devam etti 30 haftalik hamilelik olana kadar odenicek 30 haftadan sonra baska is yerinden sigorta girisi olsa 32 haftada rapor alsam dogum parasi alabilirmiyim? Sgk dogum oluncaya odenmesi gerekiyor mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız durumunda doğum parası almaya hak kazanırsınız.

  304. zehra cinibulak dedi ki:

   Merhaba dogumdan önce 90 gun sigartali olursam nekadar para alicam

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  305. aslan alarslan dedi ki:

   Size durumu soyle acikliyim benim esim hamike kalmadan once calisiyordu ve o zamana ait 60 gun primi var riskli bir hamilelik geciriyor ikiz gebelik yasiyor suan daha 15. Haftamizdayiz normalde 20 kasimda bitecek olan gebeligimiz buyuk bir ihtimalle 1 ay onceden olucak yani ekim ayi icerisinde simdi ben esimin primini nasil odeyebilirim 90 gune mi 120 gune mi tamamlamaliyim.

  306. merve dedi ki:

   iyi günler ben ücretli öğretmenlik yapıyorum ve doğumuma tam 8 hafta varken işten çıktım..ücretli öğretmenlerin hiç bir hakkı yok dendiği için raporda vermedim..dilekçeye 32. haftada olduğum için doğum iznine ayrılıyorum yazdım..doğum yaptım bebeğim 12 günlük..sgk çalışanı eşime süt parası hakkım olduğunu ve bunu kaybettiğimi söylemiş..120 gün prim var..ne yapmalıyım..doktorumdan geriye dönük rapor alsam olurmu..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eşinizin veya sizin doğumdan önce 120 gün priminiz varsa doğum parasından yararlanabilirsiniz. Rapor alıp SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  307. esmahan dedi ki:

   çalışmadığımız gün içerisinde sigortalarda devam ediyor mu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet devam eder.

  308. nahide dedi ki:

   Mrb.lar. dogum oncesi ve dogumdan sonra toplam 16 haftalik dogum iznimi dogumdan 4 ay ya da daha önce kullabilir miyim. Dogum parasini bu sekilde hak edermiyim ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır. Bu şekilde izin kullanamıyorsunuz. 8 hafta önce 8 hafta sonra olarak kullanabilirsiniz. Doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışabilirsiniz. Daha erken izine çıkmak içinde doktor raporu gerekir.

    1. nahide dedi ki:

     2014 ekim ayindan bu yana ayni yerde calisiyorum ve 1.5 aylik hamileyim fakat daha fazla calisabilcek durumda degilim. Şu an itibariyle işten ayrilsam dogum parasini hak eder miyim

  309. ömer dedi ki:

   Merhabalar, esimin geriye dönük 1 yıl içerisinde 90 günlük primi bulunmaktadır, brüt 2.407-TL den yattı 30 haftalık iken özel sektörde sgk lı işe başladı asgari ücret ile calisiyor, hastane den çalışabilir raporu aldı, doğum iznine 37 haftasında cikacak, alacağı doğum izni bedeli ne kadar olacak, şimdiden tesekkur ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yazımızda bu konu ile ilgili bilgiler verilmiştir.

  310. ayşe dedi ki:

   merhaba ,ben 29 haftalık hamileyim.32. haftada çalışabilir raporu alıcağım. 35. haftaya kadar çalışıp,son 2 haftasınıda yıllık izin almak istiyrum.sizce mantıklımı? çalışabilir rap. alınca pirimin işliyormu?yoksa son iki hafta yıllık izin yerine,raporumu bozmak daha mı mantıklı? teşekkürler,

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Normal doğum izninden hemen sonra yıllık izin alabilirsiniz.

  311. hasan dedi ki:

   Merhaba eşim 19.06.2015 tarihinde doğum yaptı aldığımız
   Raporun süresi de 21.08.2015 tarihinde bitiyor bu süreden sonramı doğum parası alacağız ve bu süre bşttikten sonramı sgk ya baş vurmamamız gerekiyo?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet izin bittikten sonra başvurabilirsiniz.

  312. Emel dedi ki:

   Merhaba ben suan 30haftalik hamileyim is yeri cikisimi verdi diger sartlari sagliyorum dogum parasi alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  313. meltem dedi ki:

   Merhabalar ben şuan 2 aylık ( 8haftalık) hamileyim geriye dönük 1 yıl da 120 günümde var ama ben bundan önce bir bebeğimi kaybettim çalışırken işyerim korkuyor tekrar bu durum olur diye o yüzden beni işten çıkarmak istiyorlar ama doğum parası almak için çıkışımın olmaması gerekiyor peki benim firmam doğum iznine kadar yani 5 ay beni ücretsiz izin verseler yinede doğum parası alabilir miyim çıkışımı vermeyip izinli gibi gösterseler böyle bir teklif sunacağım ayrıca onlar için herhangi masraf oluyormu ücretsiz izinde

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    120 günlük şartı sağlıyorsanız doğum parasından yararlanabilirsiniz. İşten çıkıp çıkmama durumunuz size kalmıştır.

  314. ŞERİFE dedi ki:

   Merhaba ben bir kurumda şirket ortağı olarak çalışıyorum. Bağ-kurluyum. Yeni doğum yaptım. SGK’dan doğum parası alamayacağımı söylediler. Güya SSK ve Bağ-kur birleşti işlemleri aynı diye söyleniyor ama hala farklı işlemler yapılıyor. Sonuçta ben de bir çalışanım. Bu haksızlığın sebebini öğrenmek istiyorum.Yardımcı olur musunuz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  315. Gurbet dedi ki:

   Merhaba,

   Benim sorum şu an bir özel şirkette çalışıyorum doğumum 12 ay da olacak. Doğum öncesinde primlerimde sıkıntı olmayacak, bu durumda benim işverene ne götürerek işverenden doğum parası alabileceğim ve de ne kadar olacaktır bu miktar konu hakkında yardımlarınızı rica edeceğim. Birde doğumdan ne kadar sonra bu işlemi yapmak gerekiyor. Çünkü doğum sonrası istirahatten sonra çalışır kağıdı alınca çalışmaya devam etmeyeceğim. Teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum öncesi primleriniz yatmışsa, doğumdan sonra çalışmasanız bile doğum parasından yararlanabilirsiniz. Doğum belgesi ve sigortalılık belgenizi SGK müdürlüklerine götürmeniz gerekir. Doğum parasını iş vereniniz ödemez.

  316. dilara dedi ki:

   Merhabalar.dogum parasi icin ikametim olmayan bi ilde 32 haftaya kadar toplam 120 gunluk primim mevcut.32 haftada raporumu aldim.ve sigirta odemem kesildi.simdi ben dogum parasi alabilirmiyim.yani sigorta prim odemem ikametim olmayan bi ilde yapilmasi dogum parasi almaya engelmidir.bi sorum daha var.bu sigorta odemem 1.dereceden bi akraba tarafindan tarafindqn yapilmasi dogum parasi almamda sikinti yaratirmi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sorun olmaz doğum parası alabilirsiniz.

  317. serap dogan dedi ki:

   İyi günler.. Ben 25.05.2015 tarihinde doğum yaptım. Doğum yardımı için gerekli başvurularda bulundum. Doğum yardımını alabilmek için doğum iznimin sona ermiş olması mi gerekiyor. Bir de ptt şubesi artik ödemelerin banka üzerinden yapılacağını söylüyor.bu doğru mu.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet izin sonrası bankadan alabilirsiniz.

  318. Damla dedi ki:

   Merhaba ben 32. Haftada izne cıktım Kasım 2014 de işe girmiştim dogum parasından yararlanabiliyormuyum? Ayrıca bide toplu dogum parası mı ne veriyorlarmış ?Bi de dogum yapınca hastaneden verilen belgeyi şirkete verip sonra mı ücret yatıyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet yararlanabilirsiniz. Doğum belgesi ve sigortalılık belgenizi SGK ya vermeniz gerekir. Eğer işyeriniz anlaşmalı ise doğum belgesini iş yerinize verebilirsiniz. Toplu olarak alabilirsiniz.

  319. gülşah dedi ki:

   Benim sorum şu benim geçmişinde hiç sigorta ödenmişliğim yok birgün bile çok çalıştım ama sigartasız şimdi 4 haftalık hamileyim ve sigortalı bi işe girsem bende doğum parasından yararlanabilir miyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet şuan sigortalı bir işe girip doğum iznine kadar çalışabilirsiniz. Bu sayede doğum parasından yararlanabilirsiniz.

  320. derya dedi ki:

   iyi günler kolay gelsin.120 gün prim şartını sağlıyorum.şuan yeni doğum yaptım ve doktordan kalan izin sürem için rapor aldım.süt parası ve doğum yardımı için sgk ya raporları şimdimi vermeliyim yoksa izin sürem bitincemi vermem gerekir.teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İzin süresi bitince verebilirsiniz. Dilerseniz şimdi de verebilirsiniz. Ancak detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayınız.

  321. sultan dedi ki:

   Merabalar.ben 5 yıldır aile hekimliğinde ebeyim emekli sandığına bagliyim 31 haftalik gebeyim hafta 32.haftanın çalışabilir raporunu alicam. Doğum parasından emekli sandigina bağlı olanların yararlanamadigini soyledir böyle birşey gerçekten var mı bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Böyle bir şey söz konusu değil doğum parası alabilirsiniz.

  322. gülşen dedi ki:

   Merhaba. Benim prim günlerim 4 yıl önce doldu. Şuan çalışmıyorum eşimin sigortasından yararlanıyorum. 90 günlük sigorta ödemem gerekiyor mu? Yoksa eşimin sigortası üzerinden dogum parası hakkını kazanıyor muyum. Teşekürler şimdiden.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eşinizin üzerinden hak kazanıyorsunuz. Ancak doğumdan önce eşinizin en az 120 gün prim yatırmış olması gerekir.

  323. nehir dedi ki:

   Merhaba 32haftalik hamileyim doktorumdan 37.haftaya kadar çalışabilir diye rapor aldım fakat artık calisamiyorum bu raporu iptal etme şansım varmı yenisini alıp ayrılmak istiyorum isten

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doktorunuza başvurunuz yeni rapor çıkarabilirler.

  324. Şükran dedi ki:

   Merhaba 18.02.2015 te dogum yaptim 20 gun onceye kadar dogum parasi yatmamisti ne zaman yatip yatmayacagini nasil ogrenebilirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  325. cihangir dedi ki:

   merhaba eşim 8 haftalık hamile iş yerinden ayrılmak zorunda ve doğuma kadar çalışmak istemiyor işten çıkarılacağı için işsizlik maaşı alıcak bu durumda doğum parası alabilirmiyiz.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  326. aslı dedi ki:

   iyi günler diliyorum öncelikle.şuanda 35 haftalık hamileyim.25.09.2013-31.03.2014 tarihleri arasında ve 2009-2010 yılında ücretli öğretmenlik yaptım.bende doğum ücreti alabilirmiyim acaba. şimdiden teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekmektedir. Bu durumda alamıyorsunuz. Ancak doğum yardımı alabilirsiniz.

  327. Yalçın dedi ki:

   Esimin gecici is gormezlik parasi başvurusunu ben yaoabilirmiyim esim suan sezaryan oldugu icin istirahat ediyor yoksa kendisinin mi direkt olarak basvuruda bulunmasi gerekiyor ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Siz yapabilirsiniz. Doğum raporu ve sigortalılık belgesi ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  328. asli dedi ki:

   Doğum raporu aldıktan sonra sigortam ödenmeye devam etse 5 ay sonra ise baslayacam bu zaman suresi icinde sigortam kesilmese doğum parasından yararlanabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alınabilmesi için belirtilen izin tarihlerinde sigorta yatmaması gerekir.

  329. gözdecn dedi ki:

   iyi günler.çalıştığım iş yerinden doğumdan önce 8 hafta önce değilde 3 hafta önce ayrılsam ssk dan alacağım iş görmezlik ücretinde değişiklik olur mu daha mı az alırım.teşekkürler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Ücrette değişiklik olmaz. Doğumdan sonra 13 hafta izin yapabilirsiniz.

  330. hatice önem dedi ki:

   Merhaba aykut bey,
   Bi yıldı bir ozel okulda öğretmenlik yapmaktayim ve ocak 2015’ten itibaren sigortanın ödenmektedir. suan 30haftalik hamileyim.okul nasıl oluyorsa yalnislikla 02.07.2015 tarihinde benim cikişimi sağlamış.simdi tekrar girişimi yapacaklar 15.07.2015.tarihi itibariyle. size sorum su;
   -bu durum beni dogum parasi almamdan mahrum bırakacak midir?
   Şayet birakmiyacaksa 32haftada alacagim raporla birlikte alacagim dogum parası tam olarak neyi kapsamaktadır.süt parası mıdır yada ,sigortanın maasimi kismi olarak karşılaması midir bu dogum parası mıdır anlamış değilim?yani son bir yıldır sigortali olarak çalışan annelere yapilacak geri ödenekler tam olarak nelerdir?
   Tesekkurler iyi calismalar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parasından faydalanabilirsiniz. Süt izniniz ve son çıkan yasa doğum yardımından da faydalanabilirsiniz.

  331. ebruu dedi ki:

   yi günler.dört ayda bir çift maaş alıyorm bunlar ikramiye olarak sayılıp alacağım işgörmezlik ücretini etkiker mi ve sgk ya bildirilen brüt ücrete göre mi hesaplanıyor bu ücret??? teşekkürler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  332. zeliha dedi ki:

   Ben 30 haftalik hamileyim eşim sigortami yatiriyor 6 ay kadar oldu ne yapmam gerekir

  333. serap dedi ki:

   iyi günler ben 8 haftalık hamileyim eşim isteye baglı bagkur ödüyor dogum parası alabılırmıyım yoksa ssk da calısan olmammı gerekiyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sigorta primleriniz yatıyorsa doğum parasından yararlanabilirsiniz.

  334. mehmet arslan dedi ki:

   ben memur emeklisiyim,eşim sigortalı çalışmakta ,eşimin rahatsızlığı nedeniyel yani rahminde sorun olduğundan dolayı özel bir hastaneye gittiğmizde benim sperm,ve kan tahlili,eşimin ise kan tahlili ve rahim filmi çekildi birde muayene ücreti falan toplmda 300 tl üzerinde 2mizden ücret alındı.sonuçta rahim eğriliği teşhisi konuldu ve şimdide 740 tl ameliyat için istenmekte, makbuzları elimizde bu ücretleri tekrar alabilirmiyiz saygılarımla cevap bekliyorum aydınlatırsanız sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  335. Özlem dedi ki:

   Merhaba. Ben 18 haftalık hamileyim 4 ay önce sigortam vardi. Şuan çalışıyorum ama sigortam 1 ay sonra baslatilcakmis bu durumda çalışmak istemiyorum. Doğum parasindan yararlanabiliyomuyum? Şimdiden tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Şuandan itibaren sigorta işlemezse doğum parası alamazsınız. Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırmanız gerekir.

  336. melek dedi ki:

   Merhaba ben sgk calisaniyim ve dogum iznindeydim 40. H aftamda ölü dogum yaptim ölüm yardımı alabilirmiyim yoksa sadece memurlar mi alabiliyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  337. Tuba dedi ki:

   Merhabalar. Hamileligimin 20.haftasindayim daha önceden sigortam girişim de yok ise başlasam faydalanabilir miyim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan 1 yıl öcesinde 90 gün prim yatırmanız durumunda faydalanabilirsiniz. Şuan sigortalı bir işe girerseniz faydalanabilirsiniz.

  338. Kutlu dedi ki:

   iyi günler,

   Ben özel sektörde çalışan 4a.ya bağlı bir hamileyim.
   28.07.2015 tarihinde işten ayrıldım.
   21 haftalık hamileyim.
   Son 1 yıl içinde 90 gün primim var.
   Sorum şu şekilde;
   1. Doğuma kadar SSK.lı olmaya devam eder miyim ? Sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim yoksa doğum için eşimin üzerine mi geçmem lazım ?
   Şu anda 21 haftalık hamileyim ve 33.haftaya (doğum izni alınabilecek hafta) 12 hafta yani 3 ay var. Doğuma da 19 hafta yani 4.75~ 5 ay var.

   2. Doğum parasını alabilir miyim ? (bazı yerler doğum izni aldığım tarihte faal olarak çalışma zorunluluğu olduğunu söylüyor, işten ayrıldığım tarihten doğum iznine kadar 3 ay var, doğuma kadar da 5 ay var)

   3.Eşim öğretmen, onun doğum izninden önce onun üzerine geçsem doğum Parasını alabilir miyim ve doğum için ondan yararlanabilir miyim ?

   Cevap verebileceğiniz en erken sürede cevap verebilirseniz çok sevinirim

   kolay gelsin

   iPhone’umdan gönderildi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  339. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 36+3 günlük hamileyim Eylül 2014 yılında işten ayrıldım ,Eylül ayına kadar primlerim tam, herhangi bir rapor almadım, Eylül ayından sonra çalışmadım,doğum parası almam için isteğe bağlı SSK ödesem bu haftadan sonra faydası olur mu, yada isteğe bağlı ödeme yapmadan doğum parası alabilirmiyim? Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu saatten sonra faydası olmaz. Eşinizin sigortası varsa doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 120 günlük prim yatırmışsa doğum parası alabilirsiniz.

  340. canan_zeynep dedi ki:

   merhaba . ben 30 haftalık hamileyim. İş yerimde 21.03.2014 ten beri sigortalı çalışıyorum. 1-2 hafta içinde işten ayrılmayı düşünüyorum. bu durumda doğum parasını hak etmiş oluyorum doğrudur değil mi* şimdiden teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum parası alabilirsiniz.

  341. HASRET KAYA dedi ki:

   merhaba iyi günlerbenim bir sorum olucak yardımcı olursanız çok sevinirim. çalıştığım iş yermde 15 aylık sigortalıyım ve suan 1 aylık hamileyim. iş yerim beni bu şekilde çalıştırmak istemiyor. benim ne gibi haklarım vardır merak ediyorum. şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İş yeri sizi çıkarırsa tazminat alabilirsiniz. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün priminiz yatarsa doğum parası alabilirsiniz.

  342. Ayşe dedi ki:

   10 ay önce evlendim yaklaşık 6 Yıldır çalışıyorum ve 7 aylık hamileyim iş yerinden evlilik tazminatı ile istifa edicem sonra başka bi yerde doğum iznine kadar çalışıp doğum parası alabiliyormuyum?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  343. SÜREYYA dedi ki:

   9 AYDIR ÇALIŞIYORUM DOGUM DAN DOLAYI CIKIYORUM RAPOR PARASI ALABİLİR MİYİM

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırma şartını sağlamanız gerekir.

    1. Alev dedi ki:

     Merhaba ben kendi iişimize çalışıyorum şuan 5aylık hamleyi dört aydır sigorta var bende rapor alcakmıyım acaba yardımcı olurmusunuz namaz gerekiyor

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Doktor raporu ve sigortalılık belgelerinizi izin aldığınız zaman SGK müdürlüğüne götürmeniz gerekir. Doğum parası alabilirsiniz.

    2. çiğdem dedi ki:

     merhaba benim sigorta girişim14/10/2015 tarihinde 23 haftalık hamile iken yapıldı doğum şubat başı gibi olacak doğum parasını almaya hak kazanır mıyım ve raporu hangi tarihte almam gerekir? yardımcı olabilir misiniz

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  344. sevda dedi ki:

   ben işe yeni girdim 1 aylık hamileyim dogum parası alabilirmiyim yani 1 yıl içinde 90 günü doldurmak nedir beni bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 gün sigortalı olarak çalışmış olmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz. Sizin durumunuz doğum parası almaya müsaittir.

  345. Türkan dedi ki:

   Merhaba ben yeni işe girdim ve çocuk yapmayı düşünüyoruz sigortam yatıyor 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortam yatması gerekiyormuş yalnız girdiğim iş yerinden çıkşam ve başka bir yere sigortalı olarak girsem 2 veya 3 ay çalışsam doğum parası alabilir miyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde herhangi bir yerde sigortanızın ödeniyor olması yeterlidir. Ayrıca izin sırasında sigorta yatmaması gerekir.

  346. sevda dedi ki:

   demek istedigim bu ay sigortam basladı 1 aylık hamileliyim yani dogumumda 9 aylık sigortam olacak dogum parası alabilirmiyim bilgilendirirseniz çok sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Alabilirsiniz.

  347. SERİFE dedi ki:

   BENİM 13.07.2015 DE DOGUM İZNİM BİTTİ İŞYERİNDEN ÜCRETSİZ İZİN KULLANMAKTAYIM ANALIK PARASI YADA GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK RAPOR PARAM NE ZAMAN YATAR

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten paranın yatacağı tarihi öğrenebilirsiniz.

  348. saliha dedi ki:

   merhaba 35 haftalık hamileyim doğum paramı aylık olarak alabilir miyim yoksa doğum sonrasında toplu almak zorunda mıyım.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  349. Selami dedi ki:

   Iyi günler. Eşim şu an 18 haftalık hamile. Hiç sigortası yok ssk pirimi 90 gün yatirsam doğuma kadar. Doğum parası alabilirmi ve tahmini ne kadar alabilir. Birde doğum parası alan çocuk parasıda alabiliyormu. Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önce 1 yıl içerisinde 90 gün prim yatırılması durumunda doğum parası alabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  350. ayşe cer dedi ki:

   merhaba, 20. haftamda işten ayrıldım, şuan 29. haftamdayım ve yeni bir işe sgk girişim yapılıp primlerim ödenirse 32. haftada alacağım raporla yardımdan faydalanabilir miyim? geçtiğimiz 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olarak da çalıştım.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet faydalanabilirsiniz.

  351. Mevlüt özgül dedi ki:

   Eşim 14 08 2015 de çocuğumuz dünyaya geldi ve doğum parası alman için sosyal yardım Vakfına yonlendirildim doğum parası ni ne zaman alırım teşekkür ler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

  352. Ferda dedi ki:

   2013 10 aydan beri sigortalıyım şuan 29 haftalık hamileyim 37 haftada mecburi izne çıkmam gerektiğini biliyorum. Doğum dan önce kalan 5 haftalık iznimi doğumdan sonra kullanabilirmiyim ve bunun için ne yapmam gerekiyor. Birde doğum parası süt parası bakıcı parası tarzında yardımları nasıl alabiliyoruz. Nereye başvurmamız gerekiyor.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum öncesi kalan izinleri doğum sonrası kullanabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor.

  353. berna taşıyan dedi ki:

   merhabalar 25 haftalık hamileyim ve çalışıyorum sigortam 4 aydır devam etmekte ve doğum iznime kadar sigortalı olarak çalışmaya devam edicem ama şu anda evli değilim SKK dan dogum parası almakta bi sorun yasarmıyım evli olmamamla alakalı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır bir sıkıntı olmaz.

  354. HATİCE AKINCI dedi ki:

   merhaba ben sigortalı çalışıyorum 25 haftalık hamileyim ve sigortalı çalısıyrm doğuma kadarda çalışmaya devam edicem benim sorum resmi nikahlı evli değilim doğum parası almakta sorun olurmu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır sorun olmaz.

  355. MERVE dedi ki:

   32 haftalık hamıleyım raporumu alıp nereye götürmem gerekiyor dogumdan sonra dogum parasını ne zmn alabılırım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğum raporunu sgk müdürlüklerine götürmeniz gerekir.

  356. hilal dedi ki:

   ben iki aylık hamileyken işyerim kapandı ve bir senelik siğorta geçmişim var doğum ücretini yeniden çalışmadan alabiliyomuyum yoksa hamileliğim suresince 120 gün ve ayrıyetten 32.haftayı da bitirme zorunluluğum varmı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde sizin 90 prim yatırmanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

  357. Erdal dedi ki:

   Slm 08.05.2015 te eşim doğum yaptı ssk ve sosyal yardımlaşma başvuru yaptım hastaneden doğum parası için sosyal yardimlasmaya süt parası için ssk başvuru yapmam gerektiğini söylediler.Şimdi e devletten sorguladigimda 112 tl görünüyor.Bu benim ikinci çocuğum 400 tl olan doğum parasını nerden alicam bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  358. pelin dedi ki:

   Merhaba.ben bu yil bir okulda çalıştım ve 80 günlük sigortam yattı.su an 25 haftalık hamileyim.eylülde tekrar calismaya baslarsam,doğum iznine ayrildigimda doğum parasi alabilir miyim? Bu sigortalılık şartı 90 gunmu 120 gunmu onu anlayamadım.birde calismazda o farkı kendim ödeyerek kapatsam yine de para alabilir miyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet doğum parası alabilirsiniz. Kendiniz sigortalı olarak çalışıyorsanız 90 prim günü şartına bakılır. Eşiniz sigortalı olarak çalışıyorsa ve siz onun üzerinden sigortalı iseniz eşinizin 1200 prim günü şartına bakılmaktadır.

  359. Sevil dedi ki:

   Merhaba,dogum izni raporumu iş yerine verdim,ayrıyetten gidip şahsen sgk ya benimde raporu vermem gerekli midir? Tesekkurler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İş yerinize danışınız iş yerinin bildirmesi gerekiyor.

  360. nurten filiz dedi ki:

   doğum iznim bitti işime devam ettim ama maaşımı sıfırdan yani asgari ücretten ödüyorlar ben bukonuda napa bilirim eski maaşım alamammı 3yıldan beri aynı yerde calışıyordum cıkarsam benim haklarım ne olur teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki: