emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama ve PTT Başvuru

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama ve PTT Başvuru

e-Devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemi yapabilmek için, e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak paranın hesabınıza yatıp yatmadığını hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin masrafları konusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve şartları karşılayan tüm kadınlara verilmektedir.

Genellikle hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe karşın gidilen hekimden ve doğum yapılan hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.

Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler

Doğum parası alma aşamasında kişilerin yapmaları gerekenler, öncelikle kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kişiler, bu şekilde başvurularını nasıl yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Eğer işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde kişinin iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile arasında bir yazışma geçmesi gerekmektedir. yapılan yazışmalar sayesinde kişilerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların tamamlanması ve onay gelmesi ile kişilerin doğum parası alması mümkün hale gelir.

Eğer işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak mümkün olacaktır. Doğum parası kaç günde yatar konulu makalemize de bakınız.

Doğum Parasında Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Doğum parası alımında zaman aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğum yapan işçi, doğumunun ardından 5 yıl içinde doğum parasını alabilir. Ancak bu zaman aşımı sadece işyeri SGK bünyesinde yer almayan kişiler için geçerlidir.

SGK ile çalışan işyerinde zaten herhangi bir işleme gerek  kalmadan doğum parası alınabilir. Zaman aşımı, bebeğin doğum belgesi tarihi baz alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Neden Gecikir?

Doğum parasının gecikme nedeni işyeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Ancak hiçbir koşulda yazışmaların süresi yasal zaman aşımını bulmaz. Bu durum da sadece SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir.

Kurum Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme arasında bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma sırasında dosyaların kaybolması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum parası başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SGK altyapısında yer alan kurumlarda çalışılıyorsa, hastane kişi adına başvuru yapmış kabul edilir.

Bu nedenle kişilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Yani kişinin bireysel olarak herhangi bir başvuru yapması söz konusu olmayacaktır. Çalışmayan anne doğum parasını nasıl alır konumuza da gidiniz.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Mümkün mü ?

Otomatik olarak doğum parası almak mümkündür. Ancak bunun için doğumun kayıtlara hızlı bir şekilde geçmesi, hastanenin doğru bir şekilde doğumu bildirmesi gerekir.

Otomatik olarak doğum parasını almak için kişilerin hastane tarafından başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler sadece SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine böyle bir imkan tanımaktadır.

Doğum Parası Şartları

Doğum parası alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalıştığı günlerin parasını fazladan alır ancak doğum parası alamaz.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması sırasında sadece son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Dolayısıyla anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık maaş, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü hesaplanır.

Bunun sonucunda doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Ardından bulunan sonuç, kişinin izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak doğum parası miktarı bulunur. doğum parası miktarı konumuza da bakınız.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası Alma Şartları

Birden fazla bebeğin dünyaya getirilmesi durumunda doğum izni uzar. Bu konuda uzayan doğum izninin doktor raporu ile belgelenmesi şarttır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni süresi 20 hafta olarak belirlenmiştir.

Ancak sağlık sorunları nedeniyle iznin uzaması söz konusu olursa, doktor raporu ile durumun belgelenmesi gerekmektedir. izin ne kadar uzarsa, alınacak doğum parası o kadar artar.

Üçüz doğum yapan anneler için sağlık sorunları şartı aranmadan izin süresini arttırma imkanı sunulmuştur. Annelerin herhangi bir mazeret sunmadan doğum izinlerini arttırması, sadece üçüz doğumlar için mümkündür. Dolayısıyla annenin alacağı doğum parası da artar.

Çoğul Gebelikte Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Çoğul gebelikte alınacak doğum parası, yasal doğum izninin artması ile birlikte artış gösterecektir. Maaşın son 3 ayki toplamı yine 90’a bölünür. Ardından çıkan sayının 2/3’ü alınır.

Bulunan miktar, yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpılır. Buradan ikiz doğumda alınacak doğum parasının miktarına ulaşılmış olunur.

Örneğin 3 ayda toplam 8.500 TL maaş alan bir anne düşünelim. Bu durumda annenin alacağı doğum parasını hesaplarken 8.500/90 şeklinde bir formül kullanmamız gerekecektir.

Buradan günlük ücreti 94.44 TL olarak buluruz. Ardından bu miktarın 2/3’ünü aldığımızda 62.96 TL kalır. Bu miktarı, çoğul doğumlarda yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpmamız gerekecektir.

Bu işlem sonucunda annenin alması gereken doğum parasını 8.814.04 TL olarak buluruz.  Tek çocuk dünyaya getiren aynı anne için aynı işlemleri yaptığımızda ise annenin yasal izin süresini 140 gün olarak hesaplamamız gerekecektir.

Bu nedenle tek çocuk dünyaya getiren ve aynı maaşı alan annenin doğum parası 7.051.85 TL olarak bulunur.

İşten Ayrılan Kişi Doğum Parası Alabilir Mi?

İşten ayrılma durumunda doğum parası alınamaz. Doğum parasının alınması için kişinin geçici doğum iznini kullanıyor olması gerekmektedir. Kalıcı olarak işi bırakmış elemanın doğum bildirisi işveren tarafından yapılamaz. Bu nedenle doğum parası da alınamaz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası almak için kullanılacak kurum PTT’lerdir. Bir defalığına toplu olarak alınacak miktar, PTT şubelerine başvuru yapılarak elde edilir. Miktarın başka bir hesaba yatırılması ya da hesap aktarımı yapılması mümkün değildir.

Ayrıca miktar, sadece doğum yapan kadına verilir. kadının yakınları, hatta eşi bile doğum parasını almaya yetkili değildir. Kadın, doğum parasını almaya gelirken yanında kimliğini getirmelidir.

Kimliksiz başvurularda ödeme yapılmamaktadır. Kişilerin PTT’de hesapları bulunsa bile, para alım işlemi veznelerden gerçekleştirilmelidir.

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama

Doğum parasının sorgulanması için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Şifrenin alınmamış olması durumunda kişiler PTT’ye başvuru yaparak şifrelerini edinebilirler.

Giriş işleminden sonra en alt kısımda bulunan ‘Hizmetler’ kısmına girilmelidir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklanmalıdır.

Burada açılan pencereden başvuru yapılabilecek tüm Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenebilir. Bu hizmetler arasından doğum parası seçilmelidir. Ekrana doğum parasının hangi PTT şubesinden alınabileceği, yatma zamanı, yatırılan miktar gibi belirli bilgiler yansıtılacaktır.

E- devlet sisteminin kendi hafızası bulunur. Bu nedenle ekrana form yansıtılmaz. Bilgi vermenize gerek kalmadan doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

PTT Doğum Yardım Parası Sorgulama

Başvurunuz tamamlandıktan sonra, PTT’den doğum parası sorgulaması yapmak için telefon ile 444 1 788’i arayıp müşteri temsilcisine T.C kimlik numaranızı söyleyerek sorgulama yapabilirsiniz. Şubeye giderek işlemlerini yaptırmak isteyenler ise, en yakın PTT şubesine giderek doğum parası sorgulaması yapabilirler.

Çalışan Bir Annenin Alabileceği Devlet Destekleri

2021 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır.

Çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

 • Birinci çocuğu için 300 TL
 • İkinci çocuğu için 400 TL
 • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 202 TL alabilmektedir.

Çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

 • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
 • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir. Bağkurlu olanlar doğum parası alabilir mi konumuzu da inceleyiniz.

Kamu Çalışanları Başvurularını Nasıl Yapabilir ? Memur, Sürekli İşçi 4/D İşçi

Kamuda çalışan personeller, doğum parası alabilmek için kendi kurumlarına başvuru yapabilirler. 658 DKM tabi olan memur görevlileri, 4/B ve 4/D statüsünde çalışanlar, sürekli işçi çalışanları, hizmet alımı olarak görev yapan personeller ve diğer tüm çalışanlar aynı şekilde işlemlerini başlatabilirler.

Başvuru Süreci ;

 • Personel biriminize başvuru dilekçenizi bırakınız.
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Anne” ise : Doğum parası dilekçelerini kurumlarına teslim etmeli
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır.
Yorumlar
 1. Kbr dedi ki:

  Merhaba ben ise gireli 3 ay olacak ve şimdi 8 haftalık hamileyim paradan yararlanabiliyor muyum acaba alabilirmiyim 32. Haftada basvursam iskurdan girdim ise tam.32. sayfamda iş bitiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödeneği alabilmek için raporlu olduğunuz dönemde iş akdinizin devam etmesi gerekir. 32. hafta başka bir işte başlayabilirseniz ödenek alabilirsiniz.

  2. Kbr dedi ki:

   Peki gebeliğim riskli raporu 30. Haftada felan alsam.oluyor mu

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   MErhaba,

   30 haftada aldığınız rapor hastalık raporu olur. Raporlu olduğunuz dönemde mutlaka iş akdinizin devam etmesi gerekir. İş akdiniz feshedildiği tarihten itibaren 10. güne kadar ödenek alabilirsiniz.

 2. Elif dedi ki:

  Merhabalar ben rahatsızlığımdan dolayı işten ayrılmak zorunda kaldım kasım ayında son 1 yıl içerisinde 90 gün primimde var 32.haftadan kaç gün önce işe girmem gerekiyor ödenekten yararlanmak için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bir önceki gün dahi başlasanız yeterli olur. 10 gün önce işe başlamakta fayda far.

 3. Seda dedi ki:

  Mrb ben aralık ayından beri sigortalı çalışıyorm nisan ayında hamile kaldım şuan 34 haftalık hamileyim ama 32.haftada işe devam edebilir raporu almadım direk 37.haftada izne ayrılma raporu alcam 32.haftada işe devam edebilir raporu almadım için bir sıkıntı olur mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tabi ki sıkıntı olur. Çalışabilir raporu almadığınız için bu süreleri doğum sonrasına ekleyemezsınız. Daha fazla vakit kaybetmeden raporunuzu alıp izne ayrılın.

 4. Seda dedi ki:

  Merhabalar benm 2020 Ocak Şubat ve Mart ayından 61 gün prim ödemem var ve şu an tam 32 haftalığım çalışablr raporu alıp günlerimi tamamlayacagım fakat dogumum ocagın 21 i gözüküyor ben ocakta dogum yapcagım için 2020 Ocak ayında yatan primim boşa mı gider yani Ocak ayı sayılmazmı ?? çnkü son bir yıl içine balıklar ve dogum ocagın sonuna dogru gerçekleşcek

 5. Zehra dedi ki:

  Merhabalar ücretli öğretmenim yüzyüze eğitime geçildiğinde işten ayrıldım,çıkışım verildi.2020 yılı prim günüm 87 görünüyor.Doğum 2021 Nisan da nasipse.Doğuma son bir ay kala farklı bi yerde çalışıp 87 günümü 90 a tamamlayıp 32 de çalışamaz raporu alsam,Doğum parası alabilirmiyim?yoksa kesintisizmi olması gerekiyor yanı Doğumdan önce kesintisiz 3 aymı yatması gerekiyor sigorta

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   doğumdan önce kesintisiz olmasına gerek yok. 32. haftadan önce işe başlayarak 90 güne tamamlayıp rapor alır ve rapor süresi boyunca da iş akdiniz feshedilmez ise rapor ödeneğini alabilirsiniz.

 6. Burcu dedi ki:

  Merhaba
  Suanda 6 haftalik hamileyim. Ocak 2021 de ise baslayacagim hemen hemen 12 haftalik olacagim. 6 ay sonra haziranda isden ayrilacagim. Bende dogum parasi alabiliyormuyum. 32. Haftamda rapormu almam gerekiyor. 6 aylik bi calisma doneminde primi saglamis oluyorum. Bende alabilirmiyim dogum parasi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   6 aylık süre ile primi tamamlamış olursunuz. Raporu alacağınız zaman ve rapor süresince iş akdinizin fesih edilmemsi gerekiyor. Yani işten çıkışınızı rapor bittikten sonra yaparsanız rapor parası alırsınız. Öncesinde yaparsanız alamazsınız.

 7. Fatma özydn dedi ki:

  Merhabalar kasım 20 de 24 haftalık gebe olucam sigortamda hiç aksama olmadı.ancak iş değişikliğinden siğortam kesilip 15 20 gn içinde tekrar giriş yapılacak doğumum 10.03.2021 gbi olucak 37 den sonra izinli gösterleceğim .yeni yılda 90 günü tamamlanmazsa ödenek alamazmıyım

 8. Müşerref dedi ki:

  18.04.2020 adet tarih başlangıcım ve hamileyim. Normale göre 1 hafta onden gidiyor gebeliğim. Doğum izni hakediş tarihim ne zaman olur. Pandemiden dolayı hakeder etmez ayrılmak ve daha fazla çalışmamak istiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 9. Aslı dedi ki:

  Ağustos ayında sigortam başladı şuan hamilelikte 13.haftadayim doğum parası alabilr miyim

 10. Kochan dedi ki:

  Ocak ayında 32. Haftama giriyorum raporumu 32. Haftada başlatacagim 90 gün prim sayım ocak 2020 den 0cak 2021 olarak baz alınacak değil mi? Yani raporumun başladığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü tamamlamış olmam mı gerekiyor? Yoksa doğum gerçekleştikten sonra mı hesaplanıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor parası ile ilgili maddede DOĞUM dan önceki 1 yıl ibaresi mevcut. Dolayısıyla doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü aramalısınız.

 11. Kübra dedi ki:

  Merhaba,

  Nisan 17 den beri ücretsiz izindeyim ve pirim ödemem gerçekleştirilmiyor. Haziran ayında hamile olduğumu öğrendim ve aralığın ilk haftası 32. Haftama gireceğim. E devlet sisteminden 2020 yılı gün sayıma baktığımda 103 yazıyor aralıkta raporumu başlattığımda doğum parasından yararlana biliyor muyum acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum Şubat 2021 de olacak gibi gözüküyor. Eğer 2021 şubattan 2020 şubata kadar 90 gün oluyor ise ücretsiz izine mücbir sebep ile (pandemi) nedeni ile çıkartılıysanız alabilirsiniz.

  2. Kübra dedi ki:

   Süreç eğer aralıktan hesaplanmazsa 75 gün gibi bir sayıda kalıyorum doğum olduktan sonra mı hesaplanıyor yoksa rapor başladıktan sonra mı? 🙁

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor parası ile ilgili maddede DOĞUM dan önceki 1 yıl ibaresi mevcut. Dolayısıyla doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günü aramalısınız.

 12. Esma dedi ki:

  Merhaba şu anda 16 haftalık hamileyim bu zamana kadar hiç çalışma hayatım olmadı. Şu anda güzel bir iş buldum doğuma kadar çalışmayı düşünüyorum, size sorum şu ki, acaba bende bu ödenekten faydalanabilir miyim, birde bu süreçte ne yapmam gerekiyor hiç bilgim yok bilgi verirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. haftaya kadar çalışarak rapor aşacaksınız. Bu rapor 37. haftaya kadar çalışabilir de olabilir. Hemen 32. hafta izine çıkma raporu da olabilir. Doğumdan sonra rapor ödemenizin ödemesi başlar. Siz rapor alıp işyerine bildirmeniz yeterli

 13. Aygül dedi ki:

  Mrb şuan 26 haftalık hamileyim. Ücretli öğretmenim. 90 günlük sigortam yatacak fakat ben izin aldığımda yerime hemen çıkmışım yapılıp başka ücretli öğretmen gelebilir. Böyle Bi durumda ben doğum parası alabilir mym? Ve 32.haftada mı ben doktordan çalışabilir raporu almalıyım. Bu arada 4A sigortalıym.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. haftada çalışabilir raporu almalısınız. Doğum iznine çıktıktan sonra iş akdiniz feshedilirse sadece 10 günlük bir rapor ödeneği alabilirsiniz.

 14. Escape dedi ki:

  Merhabalar ben 4 yıllık aktif sigorta calisaniyim , mart pandemiden dolayı KS alıyorum ve evdeyim hala aktif calisanim. 32. Haftamdayim çalışabilir raporu aldım .37. haftada da çalışamaz raporu almayı düşünüyorum .Bunlar sonunda doğum parası alabilirmiyim ? .
  Şöyle bir yazı okumuştum bundan faydalanmak için doğumdan önce 8 hafta sonrasında 8 hafta izin kullanmak zorunludur diye.
  Eğer öyleyse bende 32. Haftadan çalışamaz alayım diyorum lütfen yardımcı olun bana

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alabilirsiniz. kısa çalışmada durum farklı. 37. haftada çalışamaz alarak işyerine bildirim yapın.

 15. Seher dedi ki:

  Merhaba 18 haftalık hamileyim şuan 1 Nisan 2019 da ilk çıkışım yapılmıştı pandemi dolayısıyla ama 10 aydır aynı iş yerinde sigortam vardı 17.08de tekrar girişim yapıldı ama kısmi çalışıyor olarak görüşüyorum şimdi 1. 10 2020drn itibaren ücretsiz izine ayıracaklar beni doğum iznine çıkaracaklar sonra doğum rapor parası alabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ücretsiz izin pandemi nedeni ile olduğu için rapor ödeneği alabileceksiniz.

 16. ADİL Keflioğlu dedi ki:

  Merhaba eşim aralık ayında doğum ıznıne ayrılacak 2020 Ocak subat mart nısan aylarında prımı 120 gun olarak yatırıldı mayıs hazıran temmuz ağustos ve eylül aylarında pandemı dolayısıyla ücretsiz izine cıkarıldı ekım kasım da ısıne devam edecek bu durumda esım doğum parası almaya hak kazanırmı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün primin dolacağı gözüküyor. Rapor ödemesi alabilir.

 17. Yelda dedi ki:

  Ben yelda 27 haftalık hamileyim son 4 aydır sigortalıyım toplam 101 gün sigortam var 32 hafta da rapor aldıktan sonra işyeri çıkışı olacak sözleşmem doluyor rapor parası alırmıyım ne kadar alırım siz den ricam

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor aldıktan sonra iş akdiniz fesih edilir ise sadece 10 günlük bir rapor parası alabilirsiniz.

 18. Feride dedi ki:

  Mhb bu doğum parası rapor parası değil değil mi rapor ücreti haric rapor ücreti aldım ayriyeten doğum ücreti alacakmıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mayıs 2015 sonrası İlk çocuk için 300 tl çocuk yardımı alabilirsiniz. Bu rapor ödeneğinden farklı bir ödenektir.

 19. ayten dönmez dedi ki:

  Merhaba,

  Hamilelikten önce iş görüşmesine gitmiştim. İŞ başvurum olumlu sonuçlandı haftaya 14.09.2020 tarihinde iş başı yapacağım. Nasip olursa doğum nisan 2021 gibi olacak henüz 8.haftamdayım. 3 yıldır sigortalı çalışan değilim. Doğum parasından yararlanabiliyor muyum?
  İyi günler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim sağlayıp rapor alacağınız tarihte de aktif sigortalı olursanız ödenek alabilirsiniz. Kısacası yeni işyerinde çalışmaya başlayarak 32. haftada rapor aldığınızda ödenek alabileceksiniz.

 20. Cansu dedi ki:

  Merhaba. Şu anda 32. Haftalık hamileyim. 20 Ekim de 90 günlük sigortalı oluyorum. Ancak 38. Haftaya denk geliyor. Doktorumuz 37. Haftada izin vereceğini söyledi. Bu şartlar altında doğum parası alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödemesinde ki şart primin doğumdan önce tamamlanmasıdır. İşyeriniz raporlu olsanız da prim yatırabilir. 90 günüö tamamlayacak şkilde prim yatırdıktan sonra raporunuzdan dolayı prim yatırmayı kesebilir. İşyerinizle bu konuyu konuşabilirsiniz.

 21. Burcu dedi ki:

  Iyi gunler ben belediye de öğretmenlik yapmaktayım haziran ayinda herkezin is cikisi verildi ağustos ayında tekrar giris yapıldı 90 gun giris yapıldığında tamamlanıyor 8 Eylül de 37 haftalık olup izne ayrılacağım 32. Haftada çalışabilir raporu almıştım giris çıkış yapıldığından dolayı ucreti yine alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet 37. haftada yine aktif sigortalı olacağınız için rapor ödemesi yapılacaktır.

 22. Merve dedi ki:

  Merhaba şuan 20 haftalık hamileyim eylül ayında iş değişikliğim olacak doğumum aralık sonu ocak başı gibi görünüyor bu durumda iş değişikliği sebebim doğum parası almama engel midir acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İş değişikliği analık rapor ödeneğinin alınmasına engel değil. sigortanızın devamlılığı önemli

 23. Eda dedi ki:

  Merhabalar özel bir okulda öğretmenim fakatpamdemiden dolayı son bir kaç aydır kısa çalışma ödeneği alıyoruz ağustos ayı sonunda hamileliğimin 31. Haftası olacak ve eylülde sözleşme yenilemesi yapılmayacak ben bu durumda doğum ücreti alamıyor mu oluyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İş akdiniz feshedilir ise Feshedildiği tarihten itibaren 10. güne kadar rapor ödeneği alınabilir. Siz henüz 32. haftayı bile doldurmadan iş akdiniz fesih edilir ise rapor ödeneği alamazsınız.

 24. O. B. dedi ki:

  İYİ GÜNLER;
  26 HAFTALIK GEBEYİM. 4 AY BOYUNCA KISMİ ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANDIM. KISMİ ÇALIŞMA 01.08.2020 İTİBARİ İLE BİTİYOR. DOĞUM İZNİME 6 HAFTA KALIYOR. İŞVEREN BU 6 HAFTADA DA ÜCRETSİZ İZİN KULLANDIRACAĞINI SÖYLEDİ BU DURUM RAPOR PARASINA ETKİ EDER Mİ?

 25. Mine elif dinç dedi ki:

  Merhaba ben suanda 41 haftalık hamileyim. 2020 ocak subat mart 90 gün nisan 12 mayis 18 gun yani toplamda 32. Haftaya kadar 120 günüm var. 32. Hafta dogum izni raporu da aldım ve sgk ya bildirdim. Bu durumda ben dogum parası ne kadar alabiliyorum acaba? Yani tamamlamış oluyormuyum şartları çünkü 32. Haftadan once olan son 3 ay olan güne bakılır diye okumuştum bi yerde hangisi dogru acaba hamileliğin oldugu tum sene icinde 90 gün mü yoksa son 3 ay mı??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışılan son üç aylık prime bakarak ödeme yapılır. en az asgari ücrete denk gelen rapor paranız ödenir.

 26. Nesli dedi ki:

  Merhaba, 32. Haftalık doğum iznine ayrıldım. Doğumdan sonra rapor bitiminde çıkış isteceğim. Rapor bitikten sonra çıkış alsam, sigorta aktif görünmese de rapor ücreti alınabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor bitiminde iş akdiniz feshedilirse rapor ödeneğinizi almanıza mani olmaz. Ödenek yine de yatırılır.

 27. Berna dedi ki:

  Merhaba şu an 30 haftalık hamileyim 2019 aralık ayında askıya alındım mart ayında geri işe girdim 6 gün çalışıp ücretsize çıkarıldım ve hala ücretsizdeyim doğum parasından yararlana bilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere Doğumdan önceki son 1 yıl için 90 gün primi dolduramayacağınız gözüküyor. bu nedenle rapor ödeneği alamazsınız.

 28. Mutlu Bodur dedi ki:

  Merhaba,

  Eşim bir yerde sigortalı bir çalışan olarak görünüyor.Ve doğum parası almak için gerekli şartları sağlıyor.32. haftada doğum iznine çıktı ve bebek 36.haftasında geldi.(08.07.2020’de).Daha sonra hastaneden alınan raporu işveren muhasebesine verdik,bununla ilgili işlemi sgk ne zaman yürürlüğe alır?emzirme ve doğum parası(202 TL ve 300 TL) e devlette yatmış görünüyor ancak diğer rapor parası görünmüyor.Bununla alakalı herhangi bir yere başvurmama gerek var mı?

  İlginiz için şşimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Analık izni yani doğum rapor parası için başvuru yapmanıza gerek yok. Daoğum öncesi rapor parası rapor bitimi takip eden 30 gün içinde ödenir. Şuan ödeneğin gözükmesi için çok erken. Rapor bitiminden sonra sisteme bakmanız gerekiyor. İşlemleri işyeri ve hastane tamamlıyor.

 29. hanife dedi ki:

  merhaba,
  şuan 17 haftalık hamileyim. bu yıldan sadece 82 günlük sigortam var.2019 da tüm yıl sigortam yattı.normal şartlarda doğum aralığın başına geliyor.ben şuanda çalışıyorum ama ücretsiz izin maaşından yararlanıyorum.bir ay daha uzatıldığı söyleniyor.ben bu şartlarda doğum parası alabilecek miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Pandemiden dolayı zorunlu ücretsiz izin olduğu için 32. hafta rapor alarak doğum izin parasından yararlanırsınız. son bir yıl bakıldığından geçen senenin aralık ayına bakılacağı için 90 günü tamamlıyor gözükeceksiniz.

 30. Deniz dedi ki:

  Merhaba 32 haftalık hamileyim doğum iznine çıkıcam ama son 3 haftaya kadar çalışsam doğum parası alabilir iyimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.

 31. Ömer Gökhan Taşkesen dedi ki:

  Merhabalar eşim özel bir kolejde öğretmen olarak çalışıyor. Bu pandemi döneminde isteği dışında ücretsiz izine çıkardılar. Bu dönemde sadece ücretsiz çalışma ödeneği aldı devletten. Hamilelikte 31. Haftadayiz okullar tatil olduğu için çalışabilir raporu almalimiyiz bilemedik. Birde ücretsiz izinde olduğu için raporu alsak isyeri raporu işleme koyabilir mi ? Doğum izninin 37. Haftadan sonra başlamasını istiyoruz bu konuda bilgimiz de yok. Sözleşme süresi 31 Ağustos ta doluyor ama 15 Ağustos tada 37. Haftamız bitiyor 15 Ağustos ta raporu isyerine versek 16 haftalık raporu işleme koyabilir ler mı biz doğum parasından yararlanabilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ücretsiz izinde olduğu için çalışabilir raporu kabul edilmeyebilir. 31 ağustosta sözleşmesi bitecek ve yenilenmeyecek ise bu tarihten sonraki rapor ödeneğini alamaz. Yani raporlu olduğu dönemde iş akdi feshedilirse kalan günlerin ödeneğini alamaz. Siz 32. haftada raporu işyerine bildirmelisiniz.

  2. Ömer dedi ki:

   Hocam şimdi iş akdi feshi doğum izninde olduğu için feshedilemiyor diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum yeni sözleşme imzalamasa dahi geri döndüğünde işe almak zorunda değiller mi devletimiz doğum iznindeyken işten çıkarılamaz diyordu o kanun değişti mi ? Birde raporluyken çalışmaya baslayabilir mı başlarsa rapor parasını başladigi güne kadar mı alır yoksa rapor parasını yinede tamamını alir

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   MErhaba,

   Doğum izninde sözleşme feshinde bir engel yok. İşveren açılacak davalara katlanarak iş akdini sonlandırabilir. Raporluyken başka bir işyeri ile iş akdi yapılabilir. Yeni işyeri sigorta başlangıcı yapar ancak raporunuzu sisteme girerek prim ödemez. Bu durumda da rapor ödeneği almaya devam edilebilir.

 32. Kullanıcı dedi ki:

  Merhaba ben 15 Eylül 2016 da dogum yaptım. İş çıkışım 15 haziran 2016.Rapor hazırlandı fakat sisteme işlenmemiş. Doğum yaptıgım hastane geriye dönük rapor girse dogum parasını alabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alamazsınız. Süresi içerisinde işlemleri tamamlamanız gerekiyordu.

 33. Dilek dedi ki:

  Mrb suan 32. Haftaya gırdım 3 aydır calısıyorum hamılelık oncesı baska bı sırkette calısıuodum hamıleyken baska bı sırkete basladım 3 ay oldu tam 32. Haftaya yenı girdim rapor almalımıyım yoksa bu ayın pırımını yatırmalarını mı beklemelıyım halen calısmaya devam edıyorum hazıran pırımı yatınca 90 tamamlanıyo

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Primin yatmasını beklemeyin. Raporunuzu alın. Rapor ödemesi yapılacağı zaman prim zaten sisteme düşmüş olacak.

 34. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Ücretli öğretmenim. 32. haftada çalışabilir raporu aldim. Çalışmaya devam ettim. 37. haftam dolmadan okul kapandı. Çıkış verildi. Şimdi yeni bir işe giriş yapsam, sigortam tanimlansa, ardından 37. hafta çalışamaz raporu alsam iş yerine versem, bu şekilde rapor parası alabilir miyim? ( Bu arada 36. haftadayim. Bir kaç günlük surem var. )

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni bir işe başlayıp rapor alıp işyerine verdiğinizde rapor parası alabilirsiniz.

 35. ömer faruk dedi ki:

  merhaba eşim 8 haftalık hamile pandemi döneminde olduğumuz için 3 aydır ücretsiz izinde ve 9. aya kadar ücretsiz izni devam edecek doğum tahmini 2021 ocakta 9.ayda sigorta aktif olsa doğum parası alabilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün primi dolduracak gibi gözüküyor buna göre de rapor ödemesi alabilir.

 36. Merveee dedi ki:

  Öncelikle merhaba bulunduğum isyerinde 2 yıldır çalışıyorum corona nedeniyle ve risk grubunda yer almam sebebi ile haziran ayında ücretsiz izne çıkarıldım ve sigortam yatmadı ağustosun ilk haftası 32. Haftam doluyor sgk’ya gidip olayı anlattığımda son 3 ay da 90 gün primin olması gerekiyor dedi ve hazıran ayında ücretsiz izinde olduğum için doğum ödeneğini (16haftalik) alamayacağımi söyledi bu durum hakkında bir bilginiz var mı devlet bununla ilgili bir düzenleme yaptı mi çünkü bu ücretsiz ızin keyfi değil

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Pandemi nedeni ile ücretsiz izin olsa dahi rapor ödenekleri ödeniyor. Ayrıca analık izin ödeneğinde son 3 aya değil son 1 yıla bakılır ve İş akdinin fesih olmaması gerekir. Sigortanız aktif görünüyor ise rapor ödeneği almanızda bir engel yok. siz raporunuzu alarak iş yerine bildirim yapın.

 37. Yıldız dedi ki:

  Merhaba truzmde calisiyorum mart 9.3.2020 işe giriş yapıp 14.3.2020 is cikisi yaptilar pandeni doneminden dolayi kisa calisma odeneginden yararlandim sigortam aktifti daha onceki calistim yerlerle beraberinde 622 gunluk sigortam var suan ise giris tarihim 9.3 .2020 olan yer den 2.5.2020 ise giris tarhim bulunuyor 9 haftalik hamileyim dogum hakki kazanmismiyim kazanmadiysam daha nekadar calismam gerekiyor tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Doğum yapacağınız tarihten itibaren 1 yıl içinde 90 gün prim olması gerekmektedir. Verdiğiniz bilgilere göre çalışmaya başlayınca 32. haftaya kadar 90 günü doldurabileceğiniz gözüküyor.

 38. İlknur dedi ki:

  Merhaba,
  Şuan 13 haftalık hamileyim. Nisan ayında pandemiden dolayı iş yerimiz izine çıkardı. Bu ay son bitiyor. İş yerimden 32. Haftaya kadar ücretsiz izin alsam 32. Haftada doğum iznimi baslatsam analık parası alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Pandemi nedeni ile verilen ücretsiz izinlerde rapor ödemesinde sıkıntı olmuyor. ncak sonrasında ücretsiz izin alıp 32. hafta rapr alırsanız ödenek alamazsınız. 32. haftadan en az 15 gün önce tekrar ssk nızın aktif olması yani prim ödenmesi gerekir.

 39. Melike dedi ki:

  Merhaba PTT de sözleşmeli personel olarak çalışıyorum 28 haftalık hamileyim pandemi dolasıyla şuan idari izindeyim 24. Haftamda olan raporumu kurumuma verdim bu 24. Haftadan sonra dogum izninde mi sayılıyorum resmî olarak
  Çünkü hala maaşım yatıyor doğum olduktan sonra bu yatan maaşım zimmet olarak çıkar mi yeni bir durum olduğu ucun bilgİm yok Cvp icin tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   24. haftada aldığınız rapor hasatlık raporu olarak geçer. doğum izni doğumdan önce ve sonra ki 8 er haftadır. 32. haftadan sonra doğum izni olarak başlanır. 32. hafta tekrar rapor alarak iş yerine bildiriniz.

 40. Ahu mutlu dedi ki:

  Merhaba,5 yıldır aynı yerde ssk lı olarak çalışmaktayım.Mart 2018 de doğum yaptım ve süreçte gerekli işlemlerim yapılarak başvurum gerçekleşti.Doğum parasıda yattı fakat bulunduğum bölgede ptt olmadığı için zamanında gidemedim,para geri çekilmişti ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ssk ya gidemedim tekrar,hakkım geçerlimidir bugün istesem tekrar sskya gidip alma şansım var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu tür ödemelerin zaman aşımı 5 yıldır. Alo 170 i arayarak tekrar ödemenizi canlandırabilirsiniz.

 41. Bahar aktürk dedi ki:

  Merhaba şuan 10 haftalık hamileyim ve hamileligin riskli olduğu için için ayrılmak zorundayim fakat 2 yıldır aynı isletmede çalisiyorum şuan işten ayrilirsam ve 32. Haftayı doldurmadan başka bir iş yerine girersem analık parası hakkı kazanıyormuyum?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. haftadan önce işe başlarsanız ve doğumdan önceki bir yılda 90 gün primi sağlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizin feshedilememsi gerekmektedir.

 42. Esmanur yavuz dedi ki:

  Merhaba biz Nisa’ndan beri ücretsiz izindeyiz coronadan dolayı işveren bizim Mayıs atımda 6 günlük sigortamızı yatırmış fakat fiilen biz işe gitmiyoruz 30 haftalık gebeliğim var bu durumda 38 haftaya kadar doktorumdan çalışır raporu alırsam Doğum parasından yararlanabilir miyim yoksa 32 haftada mecbur yine Doğum iZnine ayrılmak zorundamıyım teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne ayrılma hakkınız var. Pandemi nednei ile ücretsiz izin olduğu için rapor ödeneğini de alabilirsiniz. Raporu almadan işyeri personel brimine de bilgi vermelisiniz.

 43. Asel dedi ki:

  Merhaba ,
  Özel bir işyerinde 2018 kasım ayından beri çalışmaktayım. Fakat 2020 Mart ayından beridir kısa çalışma ödeneğine tabi tutuldum. Ve şuan da 27. Haftalık hamileliğim var Kısa çalışma ödeneği bu ay bitti Temmuz ayında ücretsiz izne çıkarılacağım. Temmuz ayının sonunda 32. Haftaya girdigimde doktorum rapora ayıracagını söyledi. Şimdi bu yıl içinde ise 80 gün sigortam yattı gözüküyor ve aktifim. Doksan günü2018ve 2019 dan tamamlamış oluyormuyum. Ücretsiz iznli olmam rapor parasını olumsuz etkilermi . Bu durumlarda rapor parası alabiliyormuyum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Normal doğumun eylül ayında gerçekleşceğini düşünürsek eylül 2019 dan itibaren 90 gün prim aranır. Dolayısıyla 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. Normalde sgk 10 günü geçen ücretsiz izinlerde alınan raporları ödemiyor. Ancak pandemi nedeni ile ücretsiz izin durumu oluştuğu için bu döneme denk gelen iş göremezlik raporunun ödemesi yapılacaktır.

 44. Hilal dedi ki:

  Merhaba 2 Şubat’ta doğum yaptım 6 Mayıs’ta doğum iznim bitti fakat hala işin ödemesi yapılmadı edevletten baktığımda göremiyorum. doğum izninden onceki izin ve analık ödemelerini aldım.cevabini için teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum sonrası rapor ödeneği rapor bitimini takip eden 45 gün içinde ödenmektedir. ay sonuna kadar yatması beklenir. Ayrıca Alo 170 den de bilgi alabilirsiniz.

 45. Ayfer kamer dedi ki:

  Merhaba ücretli öğretmenlik olarak şuanda çalışmaktayım 31 haftamda okullar kapanıyor 19.06.2020 tarihinde 32 haftamın dolmasına 1 haftam kalıyor bu durumda farklı bır işe girip çalıştığımda 1 hafta sıgortam farklı bır yerde devam ettıgınde 32 haftamı doldurdugumda doktorumdan aldıgım doğum izni kagıdıyla yenı iş yerım basvuru Yaptıgında bu parayı alabılıyormuyum1 hafta sıgortalı olmam yeterlı oluyormu bırde bu basvuruyu baslattıktan sonra ne kadar sure ıs yerınde devam etmem gerekıyor ? Şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni bir işe girip 32 hafta raporunuzu alıp yani iş yerinize vermelisinz. Onlarda sistemden onaylayarak raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizi feshetmemeliler. Rapor süresi boyunca zaten prim de ödemeyecekler. Bu şekilde rapor ödemesi alabilirsiniz.

 46. seda dedi ki:

  Merhaba eşinin çalıştırdığı iş yeri üzerine olan kadın doğum raporu parasını alabilir mi? alması için yapması gereken hususi işlemler/başvurular var mıdır? teşekkür ederim şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet alabilir. 32. hafta rapor alarak muhasebecinize bildirin. Diğer işlemleri halledecektir.

 47. Selma dereci dedi ki:

  Merhabalar
  24 haftalık hamileyim yeni işe başladım.ne zamana kadar primim yatarsa doğum parası alırım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışırsanız 90 günü tamamlayabilme şansınız olur.

 48. recep dedi ki:

  eşim sürücü kursunda hocaydı sigortalıydı 18 martta öğretmen olarak atandığı için işten ayrıldı 22 haziranda öğretmen olarak sigortaya tekrar başlangıç yapacak . 18 marttan 22 haziran arası sigortası yatmamış olacak ve ağustosun ilk haftasıda doğum öngörülüyor .. eşim doğum parasından yararlanabiliyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başladıktan sonra 32. hafta çalışabilir raporu alması gerekiyor. Sonrasında 37. hafta izne ayrıldığında rapor ücreti alabilecek.

 49. Meryem dedi ki:

  29 haftalık hamileyim is yeri ise cagirmiyor bende 10 gunde bir rapor alıyorum ucretsiz izin ve odenekten yararlanmiyorum. Bu durumda yinede 32.haftada dogum iznine cikmak zorunda miyim. Yoksa calisabilir raporu alip yine 37.haftaya kadar 10gunluk raporlar alsam olur mu 5 hafta mi dogumdan sonra degerlendirmek istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. haftayı geçtikten sonra hastalık raporu alamazsınız. 32. hafta doğum iznine ayrılmanız gerekiyor.

 50. Sema dedi ki:

  Merhabalar ben 32. Hafta da raporumu aldım 14 temmuz da doğumum olacak özel ya da devlet hastanesi farkediyor mu doğum parasini almak icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSK anlaşmalı hastanede doğum yaparsanız hastane sisteme işleyecek ve rapor ödeneğini alabileceksiniz. SSK anlaşmalı değil ise ayrıca raporu tam teşekküllü bir hastanede onaylatmanız gerekecektir.

 51. Gülten dedi ki:

  Mrh ben şuan 32haftalık hamileyim, çalışabilir raporu aldım, ama işyeri virüsden dolayı 24haftaya düştüğünü söyledi, ben kısmi part olarak çalışıyorum şuan senelik izin aldım 10 gün ve sigorta günümün virüsden dolayı nisan ayında sadece 4gün görünüyo, bu sgk gün olarak kabul olurmu, yoksa sağlık içinmi geçerli, sınırda kalıyorum kabul olursa 90gün,olmaz ise 86 neyapabilirim bu durumda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kamu çalışanı hamilelerin izni 8 hafta uzatıldı ve 24. haftaya düşürüldü. Özel sektör çalışanlarının yani sizlerin izni hala aynı durumda. bu nedenle yine 37. hafta izne çıkabilirsiniz bu süre zarfında prim ödemesi ile 90 günü tamamlayabilirsiniz. Sağlık için yatan primler sistemde gözükmez. Bu primi de toplama dahil edebilirsiniz.

  2. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba 2018 yılında 1 ay çalıştım sonra 2 aylık hamileyken bbidaha ise girdim su An hala calisiyorum 6 aylık hamileyim. Dogum parasından yararlanabikirmiyim

 52. Hediye dedi ki:

  Merhabalar ben 4 senedir aynı yerde çalışıyordum.İşten ayrılmak zorunda kaldım 1ay sonra başka bir işe girdim ve hamile olduğumu öğrendim.90 günlük prim şartını hamilelik süresinde tamamlarsam 32. Haftaya kadar çalışıp doğum izni alabiliyormuyum. Haklarda faydalanabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre mevcut durumda prim ödenmeye devam ederse 32. haftada rapor alıp ödenek alma hakkını var. Kanunda son işyerinde 90 gün aranmıyor. Son 1 yıl içinde 90 gün olması ve aktif sigortalı olması yeterli.

 53. Elif dedi ki:

  Merhabalar şuan 23 haftalık hamileyim 19 haziranda isten çıkışım olacak doğum parasi için 32.haftaya kadar 1.5 ay var ve sigortam olmayacak elden yatırma oluyor mu işe mi girmek gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Analık iş göremezlik rapor ödemesi alabilmeniz için bir iş yerinde aktif çalışan olmanız gerekir. İsteğe bağlı prim yatırırsanız ödenekten faydalanamazsınız.

 54. Dilan dedi ki:

  Merhabalar 30 haftalık hamileyim 50 günlük primin var 32.inci haftada değilde 37ınci haftada rapor hakkımı kullansam o sırada sigortam yatsa faydalanma hakkim varmi doğum parası alabilirmiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alark 37. haftada izne ayrılırsanız izin hakkınız da kayıp olmaz. 90 günü dolduracağınız için de ödenek alabilirsiniz. Bu nedenle 32. hafta doktorunuzdan çalışabilir raporu almalısınız.

 55. Songül dedi ki:

  29 hafta 4 günlük hamileyim. ve korona virüsten dolayı işyerimiz 20 marttan beri kapalı ssk çıkışı yok prim yatmıyor ama aktif gözüküyorum 1 yılda 90 günümü doldurdum 32 haftamda rapor alacam ve ağustosta doğum bekleniyor bu şartlarda rapor parası alabilirmiyi teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Zorunlu sebeplerden dolayı ücretsiz izne ve kısa çalışma ödeneği durumlarında olduğunuz için rapor ödeneğiniz yapılacaktır.

  2. Fulya dedi ki:

   Merhabalar ben 11.02. 2020 de dogum yaptim daha oncesinde tum belgelerimi verdim. Ilk ay 200 tl aldim pttden daha sonra virus cikti ve gidemedim 2.ay. 3.ayda gittigimde 300 tl verdiler daha oncekini vermediler. Simdi 4. Ay geldi toplu dogum parasini almak icin gidicem pttye fakat e devlette buna dair birsey cikmiyor nerden ogrenebilirim.

 56. Seren dedi ki:

  Merhaba 32. hafta da izine çıkılan tarih itibari ile sigorta gözükmeli peki ilerleyen haftalarda sigorta gözükmez ise bu hakkım yanar mı yani doğuma kadar sigortalı mi gözükmeli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor süresince işten çıkarılmamalısınız. Aktif sigortanız devam etmeli. Ancak rapor dönemi boyunca zaten prim yatmasına gerek yoktur.

 57. Ayşegül dedi ki:

  Merbaha bugün 37. Haftayı doldurdum ve çalişamaz raporu alacağım. 32. Haftada çalişabilir raporumu almıştım. 20-23 Haziran sezeryan tarihim. Ama 30 haziranda sözleşmem bitiyor ve 1 yıl ücretsiz izinli olacağım. Yani kurum 30 hazirandan sonra sözleşmemi yenilemeyecek. Bu durumda doğum parası alabilir miyim ? Teşekkürler şimdiden .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   10 Temmuza kadar olan rapor ödeneklerini alabilirsiniz. Kalanını alamazsınız.

 58. Tülay dedi ki:

  İyi günler. Ben 32 haftalık hamileyim ve prim sıkıntım yok.ama 19martta ucretsize gonderdiler ve hala cagirmadilar virusten dolayi. 11haziranda rapor alicam 34. Haftama denk geliyor. Ucretsizdeyken rapor alsam dogum parasi alabiliyor muyum?bu arada kısa calisma odenegi aliyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Zorunlu sebepten dolayı kısa çalışma ödeneği aldığınızdan rapor aldıktan sonra rapor ödeneğini alabileceksiniz.

 59. Elif Kahraman dedi ki:

  Merhaba 25 haftalık hamileyim, ücretli öğretmenim. 19 haziranda okullar kapanacak ve Çıkışımız yapılacak. Daha sonra doğum parası için hemen sigorta başlatmalı mıyım yoksa 30.haftada başlatıp 32.haftada izne ayrılsam doğum parası alabilir miyim? Yoksa aynı iş yerinde 90 gün çalışma şartı mı var?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Diğer işyerine 30. hafta başlayarak 32. hafta rapor alıp izne ayrılabilirsiniz. son işyerinde 90 gün şartı bulunmuyor.

 60. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben doğum yapalı iki ay olacak sgk parası nı nerden alacam iş yeri bilgi vermedi nasıl alacam

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devlet şifreniz ile sgk ödemeleri sorgulama işlemlerinden takip edebilirsiniz. Buradan ödemelerin ne zaman atacağını görebilirsiniz.

 61. Suat dedi ki:

  Birinci çocuk için 300₺ yardım için başvuruda bulmaya gittiğimde anne çalışan baba 4d personeli olması sebebiyle bu yardım için babaya dilekçe verdiler doldurup kurumuma vermemi belirttiler ama burda yazılana göre “ Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır” diyor ama anne çalışan ve kamu personeli değil sıkıntı olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   doğum yardımı anneye yapılır. Bu nedenle annenin başvuru yapması gerekir.

 62. Gonca dedi ki:

  Merhabalar, öğretmenim,15 Temmuz da doğumun olacak.32 haftalık gebeyim,koronadan dolayı malum evdeyiz. Çalışır raporu almak zorunda mıyım ? Yoksa 37.haftaya kadar beklemeli miyim? 37.hafta sonrası da çalılabilir görünebilir miyim? Amacım doğum izin süremi Eylül ayından itibaren eklemek. Ve ben ne zaman işe başlayacağımı yaz tatilinde doğum olduğu için bir türlü yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim .Çok tşkr ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. haftanızda yani şimdi rapor almalısınız. Hemen izne çıkmayacaksanız yine bu hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkmalısınız. Raporu geciktirirseniz geciktirdiğiniz günlerin ödemesini alamazsınız. Ayrıca bu hafta rapor almazsanız 37. haftaya kadar da çalışabilir raporu alamazsınız. Ksaca bu hafta rapor için doktorunuza başvurun.

 63. Fatime dedi ki:

  Merhabalar ben usta ögretici olarak çalışıyorum 01.07. 2019 da dogum yaptım ama kurum benım raporum olmasına ragmen dogum paramı yatıramayacagını soyledı. Yanı çıkışımı yaptı yalnızca 9 gunlük bir rapor parası ödendi. Ama bir cok arkadaşım dogum parasından yararlandı. Yapılması gereken sıgorta cıkışımı vermemelerıydı ve ücretler yapılırken ücreti 0 göstermeleri gerekti dogum raporum bitene kadar ama bunu yapmadılar. Benim dogum raporum herşeyım vardı. Sizce ben bu dogum parasını yeniden talep etsem kurum sgk ile iletişime geçip yatırırmı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurum çıkışınızı yaptığı için rapor ödemesini talep etmeniz de almanız da mümkün değil.

  2. Nesrin dedi ki:

   aynı durum bende de geçerli şuan ben 32 haftamda çalışabilir aldım ama 36 haftamda iş cikisimi vereceklerini söylediler benim alabileceğim haklarım nelerdir

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sözleşme durumu var ise sözleşme bitiminde işten çıkartılabilir. Başka bir işyerine başlayarark rapor ödeneğinizi alabilirsiniz.

 64. Özge dedi ki:

  Merhaba ben 19 Haziran 2020 tarihinde işten ayrılacağım ve 90 günlük primim bu süreçte zaten dolmuş oluyor ama iş akdim devam etmediği için doğum parasından yararlamıyorum, anladığım kadarıyla. İş akdimim devam etmesi için 22 haziran, 2020 tarhinde yeni bir işe başlıyacağım. Yeni işe bağladığım tarihte 33 haftalık hamilelik durumum olacak. 33 hafta veya daha ileri bir tarihte doğum raporu alabilir miyim? Yeni bir iş yerinde uzun bir süre çalışma şartı aranıyor mu?…. Bir şey daha sormak istiyorum, iki ayrı iş yerinde yarım zamanlı çalışıp, sigorta yapılabılıyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni işyerine başlayıp 33. hafta rapor alıp kalana haftaların ödeneğini alma hakkınız mevcut. yarı zamanlı iki işyerinde çalışabilirsiniz. Raporunuzu iki işyeri de bildirmek zorunda.

  2. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba 2018 yılında 1 ay çalıştım sonra 2 aylık hamileyken bbidaha ise girdim su An hala calisiyorum 6 aylık hamileyim. Dogum parasından yararlanabikirmiyim

 65. Esmanur dedi ki:

  6 nisandan beri ücretsiz izne tabi tutulmaktayim. 26 haftalık hamileyim. 32. Haftada zorunlu doğum iznine cikmak zorunda miyim. Eger değilsem. 37. Haftada çıktığımda doğum analık parasi alabilir miyim. 90 gun primim mevcut bir diğer sorum da 37. Haftaya uzattigimda is veren ise çağırmayacagi icin bir sorun olur mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aktif çalışmadığınız için 37. haftaya raporunuzu uzatamazsınız. 32. haftada raporun başlaması gerekir.

 66. Nihan ege dedi ki:

  Merhaba , benim 32. Haftamda rapor alıp izne ayrıldığımda devletin bana ödeyeceği ücret extra bir ücret midir. Ben maaşı alabilecekmiyim bu süreçte. Ayrıca zaten istediğim zaman doğum iznine ayrıldığımda zaten devler bu parayı parayı rapor parası olarak yatırmıyor mu . Ve bu aldığım toplu paranın benim maaşımdan daha az mi olacak tutarı daha fazlamı. 32. Haftada rapor almak bi gebe için maddi açıdan avantajlı mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor aldığınızda ücretiniz sgk tarafından rapor ödeneği olarak yatar. Çalıştığınız yer ücret ödemez. Brüt ücretin 2/3 ü oranında yatacağı için hemen hemen maaş kadar olur. 32. hafta veya 37. hafta izne ayrılmanız maddi açıdan bir şey katmaz veya eksiltmez. Sadece bebek doğduktan sonra doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğumdan sonra kullanmanıza yarar

 67. Suzan dedi ki:

  Sözleşmeli öğretmenim. 4a dan yatıyor sigortam. Bende faydalanabilcekmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporlu olduğunuz dönemde iş akdiniz fesih edilmez ise ödenek alırsınız. ancak kurum rapor aldığınızda sözleşmeyi fesih ediyor.

 68. Behice dedi ki:

  Merhabalar doğum parası almak için şartlardan birtanesi kesinlikle 32.haftada izne ayrılmak mı çalışan anneler doğum öncesi rapor alıp izinlerini doğum sonrasına aktarirsa bu parayı alma hakkını kayıplı ediyor izinleri tam olarak kullanmak yazmış doğrumu anladim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne ayrılıp 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

 69. Leyla dedi ki:

  Ben turuzim de calisiyorum sezon bitince askiya aldilar 10 gun sonra hamile oldugumu ogrendim sezon acilinca erken baslatiriz dediler coronadan dolayi cagirmadilar bu sekilde dogum parasi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   32. haftaya kadar 90 günü doldurursanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

1 40 41 42