• 2019 SSK Doğum Parası Başvurusu

  2019 Yılında doğum parası almak ve başvurmak, SSK yani yeni ismiyle 4A güvencesinde çalışan kadınlar için mümkün olmaktadır. Doğum izni çalışan kadınlar için verilmiş olan yasal bir haktır ve doğum izni süresince çalışamayan kadınlar için SGK tarafından doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Yasa kapsamında analık iş göremezlik ödeneği olarak geçen SGK doğum parasının alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir.


  Ülkemizde yasal olarak verilen doğum izni hakkı doğum önce 8, doğum sonrası 8 hafta olarak verilmektedir. Bu süreler çalışan kadınların İş Kanunu kapsamında hakkıdır. Bu sürelerde çalışan kadınlar ücretsiz olarak izin alır ve çalışamadığı süreler SGK tarafından ödenir.

  Doğum Yardımı Ve Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Doğum yardımı ve doğum parası çok sık karıştırılan iki ödenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat iki ödenek birbirinden çok farklı şartlara sahiptir. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tek sefere mahsus olarak yapılan bir yardım ödemesidir. Bu yardım çalışan, çalışmayan ve Türk vatandaşı olan her kadına verilmektedir. Doğum yardımı alınabilmesi için şartlar;

  • Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olunması,
  • Doğum olayının gerçekleşmiş ve bebeğin hayatta olmasıdır.

  Doğum yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olacak şekilde tek seferlik ödenmektedir. Doğum parası ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir ve bu paranın alınabilmesi için SSK (4A) kapsamında çalışılıyor olunması gerekmektedir. Doğum parası aktif olarak çalışan SSK’lı kadınların doğum izni sırasında çalışamadığı günler için mağdur olmaması adına verilmektedir.

  Kimler SSK Doğum Parası Alabilir?

  Doğum parası 2019 SSK kapsamında aktif olarak çalışan ve doğum yapan tüm kadınlar için verilmektedir. Bu ödenek bir yardım parası değildir. Bu ödenek SSK kapsamında çalışan kadınlara yasal olarak verilmiş olan bir haktır. İş Kanunu’nun 74. Maddesi kapsamında doğum yapacak olan ve SSK kapsamında çalışan kadınların doğum iznine ayrıldığı yasal süreler için ödeme yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Çalışan anneye doğum parası SGK tarafından verilmekte olup yine SGK tarafından belirlenen şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum parası alınabilmesi için kişinin hala aktif şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni için alınan raporun başlangıç tarihi itibariyle iş yerinde SSK kapsamında çalışmaya devam ediliyor olmalıdır. Yani işten çıkışın gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.
  • Yasal doğum izni sürelerinde kendi iş yerinde ya da herhangi başka bir işte çalışılmıyor olması gerekmektedir. Rapor alındığı tarihten itibaren ilgili istirahat gün sayısı boyunca kişinin çalışmaması gerekmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Düşük yapan SSK’lı kadınlar bu ödenekten faydalanamazlar. Bunun yanı sıra doğum gerçekleştikten sonra bebek ölü doğmuş olsa dahi bu ödeme alınabilmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumu yapan kişinin SSK’lı olması gerekmektedir. Eşi SSK’lı olanlar bu ödenekten faydalanamazlar.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası başvurusu günümüzde otomatik olarak sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Doğumun gerçekleştiği hastane iş göremezlik raporunu e-rapor sistemi üzerinden işlemektedir. Bu işlemden sonra iş yerine başvurulması ve rapor onaylatılmalıdır. İş yerleri SGK sistemi üzerinden raporu onayladıktan sonra herhangi başka bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Faka bazı iş yerleri SGK sistemini kullanmadığı ya da kullanamadığı zamanlarda SGK il müdürlükleri ile resmi yazışmalar yaparak başvuruyu onaylatmalıdır. Böyle bir süre yaşanırsa takibinin yapılması daha sağlıklı olacaktır.

  Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası hesaplama 2019 yılında çalışan kadınının izin almadan önceki son 3 aylık brüt ücretler toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. Son 3 aylık brüt ücret toplamı ile yapılan hesaplamayla günlük brüt ücret bulunur ve kişi bu ücretin 3’te ikisi kadar günlük doğum parası alabilmektedir. Asgari ücret ile çalışan SSK’lı bir kadının doğum parası hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

  • 2019 yılı asgari brüt ücret 2558 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda kişinin günlük brüt ücretinin hesaplanabilmesi için öncelikle 3 aylık brüt ücretinin toplamı gerekmektedir. 7674 TL 3 aylık toplam brüt ücrettir.
  • Çalışan SSK’lı kadının günlük brüt kazancı 85,26 TL (7674/90) olarak hesaplanmaktadır.
  • Çalışan SSK’lının alabileceği günlük doğum parası ise günlük brüt ücretinin 3’te ikisidir. Bu durumda alabileceği doğum parası günlük 56,84 TL (85,26 x 2/3)’dir.
  • Doğum izninin normal şartlarda alındığı düşünülürse doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Toplam 112 gün alınabilecek olan doğum parası 6.366,08 TL’dir.
  • Çalışan anne ikiz bebek sahibi olacak olan bir anne için doğum parası ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı ise;
   • İkiz bebek sahibi olunacaksa alabileceği doğum iznine doğum öncesi ve doğum sonrası 2’şer hafta eklenmektedir. 20 haftalık izin için 140 gün üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu durumda kişinin alacağı toplam doğum parası 7.957,6 TL’dir.

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine uğrayarak 2 TL karşılığında temin etmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra telefon aracılığıyla da sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için Alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz.

  SGK ile ilgili tüm sorgulamalarınız ve detaylı bilgi talepleriniz için Alo 170 hizmet vermektedir. E-Devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına geçilmelidir.
  • E-Devlet şifresi ile ya da diğer alternatif kimlik doğrulama seçeneklerinden biriyle sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama otomatik olarak yapılacaktır.
  • Sorgulama sonucunu inceleyebilir, doğum paranızın yatıp yatmadığını detayları ile görebilirsiniz.

  2019 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

  2019 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

  • Birinci çocuğu için 300 TL
  • İkinci çocuğu için 400 TL
  • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

  Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 149 TL alabilmektedir. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

  • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
  • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

  Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ   tıkla sorunu sor

  2019 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. müge dedi ki:

   Merhaba,
   Doğum parasını raporum bittiğinde mi alabiliyorum yoksa aylık olarak alabiliyor muyum? Aylık olarak alabiliyorsam bunun için neler yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aylık alamazsınız. Doğum öncesi rapor doğumdan sonra doğum sonrası rapor ise bitiş tarihini takip eden 1 ay içinde ödenir.

  2. Kübra dedi ki:

   Merhaba asgari ücretli çalışanım raporumun 14haftasındayım.
   SGK’den 1933lira yatmış hepsi bu kadar mı yoksa daha sonra yatar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporun bir kısmı yatmış devamı yatacaktır.

  3. Merve dedi ki:

   Merhaba, benim doğum parası almak için bütün şartlarım tamam fakat adıma açılmış bir dava var. Borcumu ödemediğim takdirde doğum parası alamıyor muyum ? Bunun doğum parasıyla ilgisisi var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK krurumuna bir borcunuz yok ise diğer borçlardan mahsup işlemi yapılmaz.

  4. Kubrat dedi ki:

   Merhaba dogum paralari rapor bittikten ne kadar sure sonra yatâr

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor bitimini takip eden 1 ay içinde ödemeler yapılmaktadır.

  5. Sevgi dedi ki:

   Merhaba dogum rapor parasi alabilmem icin rapor aldigim tarihten itibaren bir yil icinde 90 gun mu olmasi lazim (170 bu sekilde oldugunu soyledi ) yoksa dogum gerceklestigi tarihten onceki 1 yil icinde mi 90 olmasi lazim ( ustteki yazilarda boyle diyor ) kafam iyice karisti yardimci olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda doğumdan önceki 1 yıl içinde diye yazar. Ancak 170 in söylediği de yanlış değil. Şöyle ki zaten rapor aldığınız da sigortalı olamayacaksınız bu zamana kadar primi sağlamalısınız demek istiyor.

  6. Tuğçe dedi ki:

   Mart’ta doğum yaptım hemsireyim maaşım normal bı sekilde yattı.heyet Raporu aldım 2 kez doğum parası emzirme parası ve rapor parası aldım SGK dan PTT ye yatt.i Şimdi hastene alınan bütün rapor ve analık paralarını geri istiyor.Odeme gerekiyor mu ve taksit imkanı var mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem hemşirelik hem de sgk dan mükerrer para lınmış. aldığınız paraların maaşınızdan taksitle çekilmesini talep edebilirsiniz.

  7. Onur dedi ki:

   Merhaba eşim doğum yaptı doğum parasını almak için ne yapılmalı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Sağlık hizmet müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

  8. Kübra dedi ki:

   Mrba ben hamile kalmayı düşünüyorum geçen seneden sigortam yok hamilelik halinde 3.ayımdan sonra sigorta yatırsam doğum parası alabilirmiyim acaba cevap verirseniz çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. aydan sonra sigortalı bir işte başlarsanız rapor tarihi 32. haftaya kadar yeterli prime ulaşır ve rapor ödeneği alabilirsiniz.

  9. Leyla dedi ki:

   Merhaba ben 33haftalik hamileyim yarın rapor alcam çalışabilir raporu . Hamileliğimin başından beri hatta öncesinde de calisiyordum. Anlamadığım şey işe devam etsem mi daha fazla devam etmesem mi daha az mı alıyorum. Ödeneğin ne kadar olduğunu da bilmiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödeneğin hesaplaması rapordan önceki son 3 ayın ortalaması alınarak yapılıyor. Çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışmanız ödeneği artırmaz. Sadece doğum sonrası izne doğum öncesi kullanmadığınız 5 hafta eklenir. Böylece doğum sonrası bebeğinizle daha fazla vakit geçirme şansınız olur.

   2. Melek dedi ki:

    Merhabalar 14 haftalık hamıleyım geriye dönük 10 ay sıgortam mevcut . 30.Haftaya kadar çalışacağım . 15 günlük yıllık izinimi kullAnsam . Doğumdan sonrada işten çıksam rapor ödeneği ne kadar alıyorum ve alabılıyormuyum. Çalışmadığım in dpgumdan sonra 150₺ sanırım emzirme yardımı almıyorum yardımcı olursanız sevınırım teşekkür ederim şimdiden

  10. Orkide dedi ki:

   Merhaba
   Ozel bir kurumda part time calişan bir ogretmenin mavi kimlik kartim var geriye donuk 2yil duxenli ama part time ssk primim yatmakta oncelikle bu sartlarda dogum yardimlarindan faydalanabiliyormuyum onu ogrenmek istiyorum eger alabiliyorsam 2. Olarak geriye donuk ne kadar fulltime pirim odersem kesintisiz dogum yardimi alirim merak ediyorum tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Part time çalışarak da rapor ödeneğ alma hakkınız var. Kurum rapor hesaplamasında son üç ayın ortalamasına bakıyor.

  11. Filiz dedi ki:

   Merhaba 32. Haftada dogum iznine ayrıldım 8 hafta sonra dogum gerceklesicek rapor ödeneğini ne zaman hesaba geçiyor. Birde dogum yardim parasını almak için ne zaman basvurmak gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki rapor ödeneği rapor bitimini takip eden 1 ay içinde ödeniyor. Doğum yardımını da doğumdan sonra başvurabilirsiniz süre şartı yok.

   2. Busra dedi ki:

    Merhaba 24 haziranda dogum yaptim dogum oncesi raporum calismadi yazilacagina calisti olarak yazilmis isveren tarafindan para alamadim bu yuzden isyerim yatirdi bu dogum oncesi rapor dogum sonrasi raporumda sikinti cikarir mi.Dogum sonrasi raporum 30 eylul bitiyor odemesi ne zaman yapilir bilgilendirirseniz sevinirim

  12. Dilara Devran dedi ki:

   Merhaba, ben normal 32. Haftada doğum iznine ayrılıp doğum sonrası birlikte olan tüm izinlerimi kullandıktan raporların süresini doldurduktan sonra işten kendi isteğimle çıksam doğum parası almaya hak kazanır mıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu sonrasında işten ayrılsanız bile rapor parası alabilirdiniz

  13. AYŞE GÜZEL IŞIKTAN dedi ki:

   Doğum izni komple bittikten sonra doğum sonrasıda dahil olmak üzere işe döndükten sonra; doğum parası almam için iş yerinde ne kadar bir süre çalışmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu bittikten sonra çalışmak zorunda değilsiniz. Rapor bittikten sonra istifa etseniz de rapor ödeneği alabileceksiniz.

  14. Sinem dedi ki:

   Merhaba benm dogum izninden önceki 3 ayım riskli gebelikten dolayı heyet raporuyla geçti. 32. haftada doğum iznine ayrılırsam ben de doğum parası alabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 1 yıl içinde 90 gün var ise heyet raporunuz ödenek almanıza engel değil.

  15. serdal dedi ki:

   Merhaba,

   Mart ayında dogum iznine ayrıldım, aralık ocak şubat ayları brüt ücret toplamım 16900 tl ve 90 gün kesintisizdir, ancak doğum rapor parası olarak 12500 tl hesabıma yattı internetten yaptıgım hesaplamalarda 14.020 olarak cıkmaktadır sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    verdiğiniz bilgilere göre bizim hesaplamamız da 14.020 tl çıkıyor. Alo 170 ile görüşme yapabilirsiniz.

  16. Demet dedi ki:

   Merhaba ben 22 Mayıs’ta doğum raporu aldım ve 8 Eylülde bitiyor raporum.Doğum yaptım Temmuzda.Raporum bittikten sonra tekrar rapor alabiliyormuyum ve sigorta bana bu raporum için ödeme yaparmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu bittikten sonra hastalık raporu alabilirsiniz. Rapor ödeneğiniz de ödenir. Bir sakıncası yok.

  17. Öznur dedi ki:

   Merhaba
   70 gün primim vardı. Hamile olduğumu öğrendim ve zor geçtiği için işten ayrıldım. 32. Haftadan önce Yine çalışmaya başladım ve 40 gün primim yattı. Böylelikle 32.haftadan önce 110 günlük primim oldu. 32. Haftada doğum iznine ayrıldım. Doğum parası alabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor süresince iş akdiniz fesih edilmediği sürece rapor ödeneği alabileceksiniz.

  18. Çiğdem yılmaz dedi ki:

   Merhabalar şu an 25 haftalik hamileyim ücretli öğretmenlik yapıyorum sorum şu ki 32. Haftada doğum iznine ayrılacağım zaman doğum parasi almam için sigortamin doğum yapacağım tarihe kadar mı yatirilmasi gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim ödemesi var ise 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalığınızın devam etmesi ve rapor süresi boyunca iş akdinizin fesih edilmemesi gerekir. Yani raor aldıktan sonra işten çıkışınız yapılır ise ödenek alamazsınız.

  19. Merve dedi ki:

   Merhaba,devlette sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayım.Doğum iznim bitince sgk 10 bin küsür lira yatırdı. Doğum iznim sırasında da devletten maaş aldım. Ancak bir grup bu parayı haketmediğimi ve devlete geri ödemem gerektiğini çünkü izin sırasında devletin maaş ödediğini söylüyor. Fakat sgk ile yaptığım görüşmede bu paranın yasal hakkım olduğunu,geri ödemesini yapmayacağım şeklinde söylendi.Kurumum ile görüşmem gerektiğini söyledi Ama bu şekilde yatan bazı arkadaşlarım parayı mal müdürlüğüne iade etti. Ben bu parayı geri ödeyecek miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre mükerrer bir ödeme mevcut. Milli eğitim personel müdürlüğüne durumu dilekçe ile bildirip görüş talep edin.

  20. Sevda özcan dedi ki:

   Adıma kayıtlı bir shovrom işyerim var.fakat bir yıldır başka bir işyerinde ssk 4-a kapsamında çalışmaktayım.doğum raporu aldığımda doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    MErhaba,

    Evet ssk kapsamında rapor ödeneği alabilirsiniz.

  21. Sevgi dedi ki:

   Merhaba,30 haftalık hamileyim.32. Haftada çalışabilir raporu alıp 37. Haftaya kadar çalışmak istiyorum. 37 nin sonunda calisamaz raporu alip bildirmeye gerek var mi?Böyle bir durumda 4 aylık doğum parasının tamamını hakediyor muyum? Ve hakedebilmek için ne şekilde davranmam gerekiyor?ayrıca hakediyorsam 5 haftasını doğumdan sonra 8 haftasını da rapor bittikten sonra mi alabiliyorum.tesekkurler.

   1. Sevgi dedi ki:

    Patdon. 5 haftasını degil de 8 haftasını doğum önce 8 haftasını doğumdan sonra mi alabiliyorum tamamını hakkediyorsam.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada otomatikman izinli oluyorsunuz. Ayrıca rapor almanıza gerek yok. Kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  22. Ayaz dal dedi ki:

   Merhaba 21.06.16 tarihinden itibariden aynı iş yerinde full çalışıyorum 1ay önce 4aylık ölü Doğum yaptım iş gereği radyoloji içinde olduğumdan dolayı işten ayrılıp tekrar hamile kalsam Doğum parası alabilir miyim? Yani geçmişe dönük sigortalarım tam ödendiği için alma şansım varımı yada işten ayrıldıktan sonra eşimin iş yerinde sigortalı çalışan olarak gözükmem mi gerekiyor para alabilmem için sigorta başlatmam gerekir mi gerekmez mi bunu anlayamadım yada gerekirse gebelikten öncemi olması gerekir teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün prim şartı var. Bunun yanında 32. hafta rapor alacağınız zaman mutlaka aktif sigortalı olmanız gerekiyor.

  23. Ayaz dal dedi ki:

   Merhaba 21.06.19 tarihinden itibariden aynı iş yerinde full çalışıyorum 1ay önce 4aylık ölü Doğum yaptım iş gereği radyoloji içinde olduğumdan dolayı işten ayrılıp tekrar hamile kalsam Doğum parası alabilir miyim? Yani geçmişe dönük sigortalarım tam ödendiği için alma şansım varımı yada işten ayrıldıktan sonra eşimin iş yerinde sigortalı çalışan olarak gözükmem mi gerekiyor para alabilmem için sigorta başlatmam gerekir mi gerekmez mi bunu anlayamadım yada gerekirse gebelikten öncemi olması gerekir teşekkürler 🙏

  24. Selin dedi ki:

   Merhaba,
   2009 Ekim ayında doğum yaptım, doğum belgem elimde mevcut, şirket o dönem sgk’ya bildirim yapmadığı için doğum paramı alamadım, beni de o dönem kimse yönlendirmedi zaten doğumumda çok sıkıntılıydı, şimdi sgk’ya dilekçe yazsam doğum paramı alabilir miyim, sigortalıydım o dönem çalışıyordum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Sgk dan ödenek almak için zaman aşımı 5 yıldır. Zaman aşımı süresi dolmuş. Ödenek alamazsınız.

  25. Tuğçe dedi ki:

   Doğum parası alınması için gerekli şartlarda açıklama yapılmış;
   “Doğum parası alınabilmesi için doğumu yapan kişinin SSK’lı olması gerekmektedir. Eşi SSK’lı olanlar bu ödenekten faydalanamazlar.”

   Doğum parasını sadece, eşi SSK’lı olarak çalışmayan bayanlar mı alabilmektedir?

   Bu durum, 16 haftalık süreçte iş yeri maaş ödemeyecek ve eşi SSK ‘lı olarak çalışan bayan doğum parası da alamayacak şeklinde mi yorumlanmaktadır.

   Bu maddenin dayanağına nasıl ulaşabilirim?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tuğçe hanım yanlış yorumlamışsınız. Eşi ssk lı olup kendi ssk lı olmayan kadınlar rapor ödeneği alamaz. Kendi sigortasından dolayı rapor alanlar ödenek alabilirler. Eşi de sigortalı olsa bile alabilirler.

  26. elif dedi ki:

   merhabalar
   ben 32 haftalık hamileyim. bu hafta çalışabilir raporu alacağım. doğum rapor parasını toplu olarak değil aylık olarak almak istiyorum. bunun için ne yapmamız lazım? dilekçeyi ne zaman ve nereye vermemiz lazım? yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödemeler aylık yapılmıyor. Rapor sonlarında yapılıyor. Dilekçe ile böyle bir uygulama yok. raporunuzu işyerine teslim etmeniz yeterli onlar onaylama işlemini yapacaktır.

  27. dilek dedi ki:

   raporu 32.haftada almak sartmidir yoksa daha sonraki haftalardada alınır mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha sonra ki haftalarda alırsanız hafta kaybınız olur. ama alabilirsiniz.

  28. erman.e dedi ki:

   merhabalar . eşimin 90 günlük pirim ödemesi ćalıstıgı is yeri tarafından yapildi 16 haftalik rapor icin bir sorun yok sormak istediğim şu . bir kaç yorumda bu soru sorulmuş raporlu süre içerisinde iş akdi sonlandırılsa ödenek ödenmez . bazı kaynaklarda rapor alındıktan sonra isveren herhangi bir ödeme zorunluluğu bulunmadıgından ssk pirimi ödemek zorunda degildir buda rapora etki etmez deniyor . yani pirim ödenmemesi ile çıkıs yapılması farklı seyler mi isveren pirim ödemez ama çıkış yapar ise rapor ücreti ödenmez mi . tesekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet aslında son izah ettiğiniz gibi Rapor döneminde işveren raporu onaylar ve bu rapora istinaden prim ödemez. Ancak ssk bildirgelerinde ismi gözükür ve prim kısmı boş olur. Bu iş akdinin devam ettiğini gösterir. İş veren eğer rapor süresi içinde iş akdini fesih eder ise alamaz.

  29. Seda dedi ki:

   Merhaba 5 haftalık hamileyim 2 aydır sigortalı çalışıyorum çalışmaya devam edersem günü gelince doğum parası alabilirmiyim tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar çalışır ve raporlu olduğunuz dönemde iş akdiniz feshedilmezse rapor ödeneği alabilirsiniz.

  30. Işıl dedi ki:

   Merhaba iş yeri 17 Temmuz 2019 itibari ile işten çıkarıcaklar ve ben suan 26 haftalık hamileyim başka bir işe başlarsam ve 32 haftamda rapor alsam toplam 4 ayın Doğum parasını alabilirmiyim ? Toplam 4 ayın parasını alabilmek ve hakkımı kaybetmemek için 17 Temmuz’dan itibaren kaç gün içinde sigortamın başlaması gerekmektedir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadan 1 gün önce dahi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor ödemesi alabilirsiniz.

  31. Selda dedi ki:

   Merhaba 28 haftalik hamileyim geriye donuk 90 gun sigortam var 32.haftaya kadar yeniden calısmaya baslasam dogum parası alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya gelmeden yeniden çalışmaya başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

   2. Selda dedi ki:

    Tesekkur ederim peki ödeneği alabilmem icin 32.haftadan ne kadar önce işe başlamam lazım yani 30 haftalikken olabilir mi ?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet olabilir.

  32. ZEYNEP dedi ki:

   Merhaba ben 28 haftalık hamileyim özel bir okulda muhasebede calısıyorum.31. haftamda çalışamaz raporu alarak doğum iznine ayrılmak istiyorum.Benim yerime 4 aylık sürede baması için yeni bir muhasebe elamanı alındı.Bu süreçte kurum beni işten çıkarabilir mi?ve doğum paramı 31. haftada rapor alsam alabilir miyim?ayrıca kurum ücretli izne ayrdığı halde maaş vermeyip sadece doğum parası veriyor bu yasal mıdır?Yardımlarınızı rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    ;Merhaba,

    Doğum iznini 32 hafta almalısınız. İşyerinin iszi çıkarması mümkün ama sonrasında dava açtığınızda sıskıntı yaşarlar bu nedenle bu riske girmezler. Doğum rapor izin parasını sgk dan alacaksınız

  33. sevda dedi ki:

   merhaba ben 16 haftalık hamileyim iş yerimin iflas durumu var 3 senedir aynı yerde çalışıyorum iflas etsede yinede doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde aktif sigortalı olmalısınız. O zamana kadar iflas ederse ödenek alamazsınız.

  34. Serap doğru dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmen olarak görev yapıyordum 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 34. De rahatszlanıp çalışamaz alıp izne ayrıldım 8 haziran da doğum yaptım 14 haziranda ise iş çıkışım yapıldı ben doğum parası alabilir miyim 90 günüm de var son 1 yılda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ne sebeple olursa olsun iş akdi feshedilenler feshedildiği tarihten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabiliyor. dolayısıyla 25 hazirana kadar olan rapor ödeneğini alabileceksiniz. Kalan günler ödenmez.

  35. Nur dedi ki:

   Merhabalar 32 haftalikken calisamaz raporu aldim ücretli öğretmenlik yapıyordum. Okul müdürü işten çıkışımı vermiş raporluyken. Doğumdan sonra bu durumu öğrendim. Ücretli öğretmenlik yapip alanlar var fakat böyle bir durumda nasil bir yol izlemek gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her ne sebeple olursa olsun iş akdi feshedilenler feshedildiği tarihten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabiliyor. Dolayısıyla 10 günden fazla bir rapor ödeneği alamazsınız.

  36. Zuhal dedi ki:

   Merhaba ben şu an 4 haftalık hamileyim özel nedenlerden dolayı işe devam edemeyeceğim doğuma kadar ücretsiz izin alsam doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ücretsiz izin almanızda sakınca yok ama 32. hafta rapor alacağınız aman ücretli çalışan olarak gözükmeniz şart. Bu nedenle 32. haftadan 1 hafta önce gibi ücretli çalışan olmanızı tavsiye ederiz.

  37. Sevim dedi ki:

   Doğum parası nereye yatıyor acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası PTTBank a yatmaktadır.

  38. Bahar su dedi ki:

   Ücretli öğretmenim şuan 77 gün sigortam var okullar tatil olduğu için iş cikisim yapıldı. Eylülde tekrar baslasam 32. Haftam Ekim’de oluyor ücret alabilir miyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer raporlu olduğunuz tarihte iş akdiniz fesh edilmez ise evet rapor ödeneği için şartları sağlarsınız.

  39. Zülfiye dedi ki:

   Merhaba en son SGK lı çalıştığım ay 31.08.18 tarihinde suan çalışmıyorum ve 22 haftalık hamileyim Benim 90 günüm olmuş oluyor mu?sadece sigorta girişimi mi yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum yapacağınız tarihten geriye doğru 1 yıl içinde 90 gün gerekir sizin doğumunuza göre sigorta günü 0 oluyor.

   2. Ayşe dedi ki:

    Merhaba ben 29 haftalık hamileyim ve çalışıyorum benim anlamadığım nokta 37. Haftada Doğum iznine ayrıldığımızda işveren bizim sigortamızı yatırmaya devam edecek mi

  40. mücahit dedi ki:

   sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaktayım. doğum öncesi rapor tarihlerinde çalışmadım ancak maaşım yattı bu nedenle bu parayı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz onaylandı ise ödenek alabilirsiniz. Alo 170 hattını arayarak kontrol edebilirsiniz.

   2. mücahit dedi ki:

    genel sgk ( 170 ) alabileceğimi söylüyor ancak bulunmuş olduğum ildeki sgk muhabesi parayı bankaya aktarmıyor alamazsın diye bu durumda ne yapabilirim

  41. Özlem dedi ki:

   Sigortalı çalışan bı anne 2 çocuğuna doğum ücreti ne kadar alabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2. çocuk için 400 tl doğum yardımı ve rapor parası alabileceksin.

  42. OYA dedi ki:

   MERHABA
   DOĞUM RAPORU ÜCRETİ SGK TARAFINDAN TEK SEFERDEMİ YATIYOR YOKSA DOĞUMDAN ÖNCE DOĞUMDAN SONRA OLARAKMI BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi raporun parası doğumdan sonra. Doğum sonrası raporun ödeneği ise rapor bitiminde yapılıyor.

   2. emel dedi ki:

    merhaba
    dogum izni raporu aldim fakat is yerim raporun acik oldugunu ve hastaneyle gorusup kapatilmasi gerektigini soyledi
    acik rapordan kasit nedir

  43. hatice dedi ki:

   merhaba ben 32 hafta 1 günlük hamileyim pazartesi gitsem dogum raporu alabilirmiyim doktorumdan bi sıkıntı olur mu 32 hafta 4 günlük olacagım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorun olmaz rapor alabilirsiniz.

  44. Asli dedi ki:

   Merhaba 16 haftalık hamileyim hamileligim başta sıkıntılı geçtiği için çalışamadım daha yeni çalışmaya başlayacağım geçmişe dönük 3000 güne yakın sigortalayım.Simdi çalışmaya başlayacağım ama doğum parası hakkım olur mu acaba?Bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar daha 16 haftanız var. Yani 90 günü doldurmaya yeterli olacak ve rapor ödeneği almanızı sağlayacaktır.

  45. çiğdem dedi ki:

   merhaba 3 yıldır aynı özel okulda çalışmaktayım 31 ağustosta sözleşmem bitiyor ve hamile olduğum için kurum anlaşma yapmıyor sözleşmem bittiğinde 25 haftalık oluyorum doğum parasından nasıl yararlanabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlamanız gerekmektedir

  46. Hande yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   32.haftada geçmişe dönük sigortam 80 gün.Doğum izni raporunu 34.hafta alabilir miyim 90 günü sağlayabilmek için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsterseniz 32. hafta çalışabilir raporu alark 90 günü tamamladıktan sonra doktorunuzdan çalışamaz raporu alabilirsiniz. Hem bu sayede 2 haftanız boşuna gitmemiş olur.

   2. Derryaa dedi ki:

    Merhaba 10.10.2018 tarihinde işyeri kapandığı için işten ayrıldım suan iş ve sigorta yok 10 haftalık hamileyim ödenekten yararlanabilmek için ne zaman çalışmaya baslayabilirim 900 gun 2018 den günüm var yararlanabilimiym bu mumkunmu

   3. Kübra dedi ki:

    Merhaba doğum parasını toplu olarak değilde aylık almak mümkünmüdür?

  47. Nergis yalcın dedi ki:

   merhaba ,
   Ben şuan 27 haftalık hamileyim işe giriş tarihim 1.4.2019
   Şuan prim gün sayım 441 sigortam aktiv doğum iznine ne zaman ayrılmalıyım ve doğum ücreti için ne zaman başvurmalıyım ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftayı doldurduğunuzda doktorunuzdan izne çıkacaksanız doğum izni raporu. izne çıkmayacaksanız çalışabilir raporu alarak 37. haftada im-zne çıkar doğı-um öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  48. Ömer dedi ki:

   Mrb,
   Eşim 37 haftalık hamile 32. Haftada çalışabilir raporu almadı 37 haftada çalışamaz raporu aldı ve iş yerine teslim.rdildi bu durumda bizim izin kullanma hakkimiz azaloyir fakat bununla beraber .alacagimiz ödenek de değişir mi yoksa aynı miktar geçerli mi tskler
   ..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    rapor almadığınız eksik 5 hafta kadar ödeneğiniz de eksik olarak yatacaktır.

  49. Ezgi dedi ki:

   Merhaba şuan 32 haftalık hamileyim sigorta prim günüm 69 ne zaman Doğum iznine ayrılabilirim birde 36. Haftada modülüm bitecek ve işten ayrılmam gerekecek 36. Haftada ayrılabilirmiyim izne

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılarak 90 günü tamamlayabilirsiniz. ancak 36. hafta işten ayrılacaksanız rapor alsanız da aktif sigortalığınız biteceğinden ödenek alamazsınız.

  50. ERCAN dedi ki:

   MERHABALAR
   30 HAFTALIK BİR GEBELİĞİMİZ VAR VE BEN 10.07.2019 TARİHİNDE İŞİ BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYORUM SGK KAPANACAK.GEBE OLMADAN PİRİMİM DE VAR BUNA DAYANARAK BEN DOĞUM ÜCRETİ ALMA ŞANSIM VARMIDIR
   TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10.07.2019 tarihinde çıkışınız yapılırsa rapor ödemesi alamazsınız. 32. hafta rapor alın. Çıkış işleminizi doğum sonrası rapor bitiminde yaptırın. Rapor süresi boyunca işyerine bir maliyetiniz yok. böylelikle rapor ödeneği de alabileceksiniz.

   2. Ozgul dedi ki:

    Tskler aydinlttiginiz icin yalniz en son soruma cevap alamadim alacagim ucret degisir mi diye? O zamn alacağım ücret miktarı aynı değişmiyor demi sadece izin kullanma sürecim değişiyor anladigim kadarıyla bide yeni sisteme gire doğum öncesi 3 ay doğum sonrası 3 ay yani toplamda 6 ay izin kullanma hakkı olduğunu biliyorum yanlış mi biliyorum acaba sizin söyleminize gire konuşursak eğer doğum öncesi 2 ay doğum sonrası 2 ay olmak üzere toplam da 4 ay yani 16 hafta oluyor bu 2019 uygulaması mi acaba

  51. Ozgul dedi ki:

   Merhabalar; ben özel bi şirkette 5 sene çalışmaktayım ve sigortam aktif halde ve şu an 37 haftalık hamileyim 32. Haftada çalışabilir raporu almadım bilgim.yoktu şu an 37 haftada çalışamaz raporu aldım.ancak doktorum. Bu raporu verirsem.3 haftan boşa gidecek dedi ben aldım amacım.kullanacihim izin hakkımı doğum.sonrasina kullanabilmekti kac ay izin kullanma hakkim.var calisabilir raporunu 32. Haftafa almadim diye bi sıkıntı olur mu ya da alacağım paranın miktarında erhangi bi değişme olur mu tskler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadığınız 5 haftayı doğumdan sonra kullanamazsınız. Çalışabilir raporu almanız gerekiyordu. doğum öncesi 3 doğum sonrası 8 hafta izin kullanabilirsiniz.

   2. Merve dedi ki:

    Merhaba doğum izini süresince alınamayan maaş ssk tarafından hangi periyotlarda yatırılıyor her ay düzenli alınabiliyor mu teşekkürler iyi günler dilerim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki rapor doğumdan sonra; doğum sonrası rapor ise rapor bitiminde ödenmektedir.

  52. Derya dedi ki:

   Merhaba şu an sigortam yok bir hafta önce çıkışım oldu 580 gün sigortalıyım 6 haftalık hamileyim tekrar ne zaman sigortamı başlatırsam doğum parası alabilirim? Ve ne kadar doğum parası alırım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumu hesaplayarak öncesindeki 1 yıl içinde 90 gün prim olması şartı ve 32. haftadan önce aktif sigortalı olunmalıdır. Bu şartlara göre iş başı yapabilirsiniz.

  53. Betül B. dedi ki:

   Mrhb ben şuan 26 hftalık hamileyim ssk girişim 18 nisan 2019 rapor parası almam için ne zman rapor almam gerrkiyor kaçıncı hafta rapor almam lazım şuan itibarı ile toplam ssklı 60 günüm var ödenekden faydlanabilirmiyim bu arada eşimde ssklı çalışan yardımcı olurdanız sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. haftada 90 günü doldurmuş oluyorsunuz. Bu haftada ister rapor alıp izne çıkabilir isterseniz çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkabilirsiniz.

  54. Serap dedi ki:

   Mehaba 27 mayis pazartesi çalışamaz raporu aldım.. raporu isyerine teslim ettim. E devletten bakınca halen raporum olduğu gorunmuyo

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş yeriniz onayladı ise 10 gün içinde görürsünüz. daha sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.

  55. Meliha dedi ki:

   22 haftalık hamileyim Ücretli öğretmenlik yapmaktayım haziran 15inde okullar kapanacak sigorta çıkışim yapılacak ve sonrasında bir hafta arayla halk eğitimde işe başlıyacağım sigortam da haftasonları yatırılmadoğından ayda 20 gün yatacak bu durumda doğum parasından yararlanabiliyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hafta sonları prim yatmasa da sigortanız aktif kalacağı için rapor ödemeniz yapılacaktır.

  56. Isimsiz dedi ki:

   Merhabalar 04.04.2019 da dogum yaptim aile sosyal politikalar birimindeki sorumlu 2 ay icinde ucretin yatinca mesaj gelicek dedi fakat hala mesaj gelmedi e devlet uzerindede gorunmuyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yaptığınız Sosyal politikalar biriminde durum ile ilgili cevap alabilirsiniz. Sorgulayabileceğiniz başka bir ekran yok. sonuç alamazsanız. BİMER veya CİMER e yazı yazabilirsiniz.

  57. Esma dedi ki:

   İyi günler 7 ay sürekli çalıştığım iş yerinden mayısın 5 de çıkış yapmışlar yeni iş yerine işe başladım mayısın 8 de ayın 15 de çalışamaz raporu aldım ayın 25 de erken doğum oldu rapor parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta süreçlerinizde bir sıkıntı gözükmüyor rapor ödeneğinizi alabilirsiniz.

  58. Tolga kızılay dedi ki:

   26.04.2019 işe girişli. 29.haftadayız. 32. Haftada rapor alaak ?
   Doğum parasından faydalanabilirmiyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rapor alırsanız eğer daha önce primi yok ise 1 yıl içinde 90 gün prim şartını sağlayamıyor. Bu nedenle 32. hafta çalışabilir alıp 37. haftada çalışamaz raporu almanız daha yararlı olacaktır.

  59. Sinem dedi ki:

   4 aydın sigortam yatıyor çocuk düşünüyorum hamile kaldığımda kaç ay daha çalışmam lazım Doğum parası almam için bodroda yazan ücretim 2049 tl bunun 29 TL’si ilk çocuğum için çocuk parası ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim yeterli olacaktır. Ancak 32. haftada rapor alacağınızı zaman aktif sigortalı olmanız gerekir. Bu nedenle 90 gün prim yeterli olsa da 32. haftada sigortalı olmanız şart.

  60. Tuğçe Deniz dedi ki:

   Merhaba 30. Haftadayım normalde 12 aylık anlaşmam var 40. Haftaya kadar maaşım yaz tatilinde de olsa yatmak zorunda. Hem maaşımı alıp hem de rapor verip Doğum ödeneği alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rporunuzu sistemden onayladıktan sonra prim yatırarak maaşınız verebilir. Bunda bir kısıtlama yok. rapor paranızı da etkilemez.

  61. Kumsal polat dedi ki:

   Ben 31 haftalik hamileyim 32 de rapor almayi dusunuyorum. Dogum izininden sonra cocuguma bakacak kimsem yok 3 yillik tazminattim var dogum izini bittikten sonra tazminatini almam mumkun mu acaba maddi acidan cok zor durumdayim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tazminat şartlarından biri olarak geçmemektedir. Bu nedenle tazminat alma hakkınız bulunmuyor.

  62. Tugce dedi ki:

   Merhaba 30 haftalık hamileyim 2 yılı aşkın sigortalı çalışanım. Rapor aldıktan sonra doğum parasını alabilmek için isterim rapordan sonrada beni sigortalı göstermek zorunda mı yoksa rapor alındıktan sonra çıkışımi verebilirler mi bu durumda rapordan sonra çıkışm olursa ben bu doğum parasını hakediyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu aldıktan sonra işyeri çıkışınızı verirse rapor ödeneği alamazsınız. Rpoar bitiminde çıkışınızı verilirse ödenek alabilirsiniz.

  63. Esma dedi ki:

   Mrb ben ssk çalışanım 32. haftada çalışamaz raporu aldım lakin 29 nisanda çıkışım yapılıp aynı gün başka bi işverene giriş yapıldı 5 Mayıs ta da çalışamaz raporunu alıp bildirdim muhasebecim bir sorun olmayacağını söyledi fakat burada okuduklarım kafamı karıştırdı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Burada okuduklarınız hep faklı sorulara verilen cevaplar. Siz yapılması gereken işlemi doğru yapmışsınız. Muhasebe yeni işyerinde raporu bildirdi ise sorun çıkmadan ödemeniz yapılır.

  64. Büşraa Gül dedi ki:

   Merhaba ücretli öğretmen olarak çalışıyorum.. 90 gün prim sınırını fazlasıyla doldurdum
   32. Haftada çalışabilir raporu aldım
   33. Haftada özel bir iş yerinde de çalışmaya başladım..
   35. Haftada doğum izni için çalışmaz raporu alacağım..
   Milli eğitim çıkışımın yapılacağını söylüyor..
   Çalıştığım diğer özel iş yeri sigorta çıkışımı yapmayacak..
   Doğum ödeneğinden yararlanabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Diğer iş yerinde çalışmaya devam ettiğiniz için sigortanız aktif kalacak ve dolayısıyla rapor ödeneği alabileceksiniz. Raporunuzu diğer işyeri de onaylamalı. Buna dikkat edin.

  65. Pembe dedi ki:

   Merhaba. 18 haftalık yani 4 bucuk aylık gebeyim. Daha önce sigorta başlangıcım olmadı. Doğuma 150 günüm var gözüküyor. Sigorta başlangıcım olsa 90 gün ödenmiş olsa , sigortamın aktif olması durumunda doğum parası alabiliyo muyum. Bu 32 ve 37. Hafta rapor meselesi nedir anlayamadım. Acıklayabilirmisiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş başlar ve 90 günü doldurursanız rapor ödeneği alabilirsiniz. 32. hafta doğum öncesi rapor alırsanız doğum öncesi ve doğum sonrası 8 hafta izin kullanılmaktadır. 32. hafta çalışabilir raporu alırsanız doğum öncesi 3 doğum sonrası 13 hafta rapor kullanılabilmektedir.

  66. ESMA dedi ki:

   MERHABA
   31 HAFTALIK HAMİLEYİM ÇALIŞMAZ RAPORU ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM AMA SAĞLIK OCAĞINDAKİ EBE ÇALIŞABİLİR RAPORU ALANLAR DAHA ÇOK DOĞUM PARASI ALIYOR DİYORLAR DOĞRUMUDUR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneğinin ebeyle alakası yok. Brüt maaşınızın yüksekliği ile alakalı. İster hastaneden ister sağlık ocağından alın brüt maaşınıza göre hesaplanır ve ödenecek tutar değişmez.

   2. Zehra dedi ki:

    Rapor ödeneği neden geri alınıyor bizden? Almazsak oluyor mu

   3. Zehra dedi ki:

    Rapor ödeneği neden geri alınıyor bizden? Almazsak oluyor mu lütfen bunu bana acil olarak cevaplayabilir misiniz? Almamak için ne yapmak lazım

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneği sizden geri alınmaz. Para yattıktan 1 ay sonrasına kadar almazsanız sgk ya iade aolur.

  67. İrem dedi ki:

   Merhaba,
   Bi kaç sorum olacak. Ben 22 haftalık hamileyim önceden sigorta girişi yok yeni işe başladım 34.haftasında 90 gün prim yatmş olacak 34.haftasında doğum raporunu alsam analık ödeneği alabiliyormuyum. 2.sorum raporluyken sigorta priminin yatması gerekiyor mu. 3.sorum asgari ücretle çalışıyorum bu ödenekten alacağım net para nedir ve başka ne gibi yardım alınıyo

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. hafta rapor alarak ödenek alabilirsiniz 14 haftalık bir ödeme alacak ve bu da yaklaşık 5000 tl ye tekabül edecektir. Raporluyken prim yatırılmaz.

  68. Gülfer dedi ki:

   Merhaba ben 37. haftadan sonra 04 ocak 2019 da doğum iznine ayrıldım ve 2 mayıs 2019 da iznim bitip geri döndüm. bu doğum izni sürecim boyunca ihale ile çalışan işyerim bana kesintisiz maaaşımı ve sigortamı yatırdı. işe başlayınca da devlet bana doğum paramı yatırdı. şimdi işyeri bu parayı kendilerine iade etmemi istiyor. Ben doğum izninde iken maaş ve sigortamın yatması ve sonrasında gelişen bu süreç yasalmıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanızı ödemesi maaşınızı hak ettiğinizi belgeler. Ancak normalde yapmaları gereken size prim ve maaş ödememeleriydi. Kanunen sizden parayı isteme hakları yok ama firmanız pek çok firmanın yapmadığını yaparak sizi raporlu olduğunuz sürede mağdur etmemiş ve hem priminizi yatırmış hem de maaş vermiş. Rapor ödeneğini iade etmeniz daha etik bir durum olacaktır. Normal şartlarda primlerinizi ve maaşınızı ödemek zorunda değillerdi.

  69. Bahar dedi ki:

   Merhaba ;
   20 haftalık hamileyim yeni işe başladım kaçıncı haftada doğum iznine ayrılmam gerekir ayrıca Bn izne ayrıldıktan sonra sigorta primim yatmazsa doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37 haftada izne ayrılmanızda fayda var. Yada 32. haftada 90 gün tamalarsanız izne ayrılmanızda sakınca bulunmuyor.

  70. Serap dedi ki:

   Merhaba suan31 haftadayim 27mayis pazartesi yani 32. haftada rapor alicam.. 16haftalık doğum izni süresince sigortayı isyerimi oduyo sigorta mi karsiliyo

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    16 hafta boyunca sigortanız iki taraftan da ödenmiyor. Ancak rapor ödeneği sgk tarafından ödeniyor.

  71. Havva dedi ki:

   Mrb.ben calisiyorum dogumdan sonra calismayi dusunmuyorum.dogum izinden sonra,dogum paradini alabilmem icin en kac gun calismam gerek.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneğini alabilmek için doğumdan sonra çalışma şartı bulunmamaktadır.

  72. Funda Kızılkaya dedi ki:

   Merhaba. Ücretli öğretmenlik yapıyorum. Haziran a kadar 50 günlük sigortam var. Ekimin 20 si gibi doğum yapacağım. Doğum parasından yararlanmak için kaç ay önceden başka işte çalışmam gerek. Ve doğum sonrası da çalışıyor gözükmem gerekir mi? Bildiğim kadarıyla doğum öncesi ve sırası sigortalı olup 90günü doldurmuş olmam gerekiyor. Ve 32.hafta da rapor almam gerekiyor değil mi? Sonrasından otomatik ödeme yapılıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız ve prim yatırılamayacağı için 90 gün primi doldurmanız gerekiyor. 32. haftadan 1 hafta önce sigortalı bir işe girmeniz yeterli.

  73. Ezo dedi ki:

   Ben en son Aralık 2016 da sgk lı idim doğundan sonra ara verdim tekrar çalışmaya başladım 6 aydır sgk lıyım hamle kalsam doğuma kadar doğum parasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet verdiğiniz bilgilere göre rapor alacağınız zamanda aktif ssk lı olursanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

   2. Ayse dedi ki:

    32 haftalık iken çalışabilir rapor aldım. Şuan 39 haftalık oldum bu saatten bu ödenek için neler yapılması gerekiyor???

  74. Emine dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmen olarak görev yapıyorum.okul bitiminde 27 haftalık hamile olacağım. Doğumum okullar açılmadan önce olacaktır. Doğum parasından yararlanabilir miyim? 90 günlük primimde dolmustur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmeniz fesh edilip sigortanız sonlanırsa rapor ödemesi alamazsınız. Maalesef sizin gibi birçok öğretmenimiz aynı durumda bu kanun 2017 aralık ayında ki düzenlemeden kaynaklanıyor. Bize göre düşünülmeden çıkartılan bir yönetmelik.

  75. Betül dedi ki:

   Merhaba 32 haftalık hamileyim 90 gün pirirmim doldu ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.37. Haftam okullar kapanmadan 1 gün önce doluyor vr ben p zaman çalışamaz raporu alsam sıkıntı olur mu.Yani okullar kapanmadan 1 gün önce mi akşam bir kaç gün önce mi almalıyım çalışamaz raporunu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışamaz raporu otomatikman 37 haftada devreye girer. Ne zaman aldığınızın önemi yok. Burada can sıkıcı olan iş akdiniz fesih edileceğinden fesih edildiği tarihten 10. güne kadar rapor ödeneği alabileceksiniz.

  76. Sena dedi ki:

   Merhaba
   Ücretli öğretmenlik yapıyorum. 33.haftada çalışamaz raporu ile ayrılacağım. Okullar 35.haftamda kapanıyor. Okul fesh işlemi yapmamış olursa iş görmezlik ödeneğinden rapor süresi boyunca yararlanabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fesih tarihinden 10. gün sonrasına kadar ödenek alabilirsiniz. Maalesef 2017 5 aralıkta değişen yönetmelik ile bu durumla karşı karşıya kalan sizin gibi binlerce sözleşmeli öğretmen var.

   2. Funda dedi ki:

    Merhaba, ben 2018 2019 egitim ogretim yili boyunca ücretli öğretmenlik yaptım. Şubatın 24ünden itibaren hamileyim ve hamilelik süresince 48 gün sigortam var. Eğitim öğretim yılı bittiğinden beri çalışmıyorum. Su an 27 haftalik hamileyim ve 32. haftaya kadar sigortam 90 günü bulmayacak çünkü ucretli öğretmenlerin sogortasi tam gün degil yarim gün yatiriliyor. Bu durumda doğum parası alamayacak mıyım?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    analık izni yani rapor ödemesi nin ilk şartı doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim olması. siz dolduramzsznız ödenek de alamazsınız.

  77. Derya dedi ki:

   Merhaba
   Ücretli öğretmenlik yapmaktayım.
   34. Hafta gibi çalışamaz raporu verip ayrılacağım. 35.haftamda okul kapansa da çıkış olmayacak dedi.
   Doğum 10-20 Temmuz gibi.
   Ben iş görmezlik raporundan yararlanabilecek miyim
   Kadrolu Öğretmenlerin doğumunun yaza gelmesi durumu benim için de geçerli midir ? Yoksa ben herhangi bir iş yerinde çalışır gibi mi görünmüş oluyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşmeniz devam edip sgk nız ödenmeye devam ederse rapor ödeneği alabilirsiniz. Ancak iş akdiniz fesih edilirse ödeneğiniz kesilir.

   2. Tugçe EK dedi ki:

    Merhaba ben 2 ay once dogum yaptim 2 aylik sigortam var 5458 olara gozukuyor 64 gun yatmis çalışamama raporu aldim sgk dan para alabilecekmiyim?

  78. Merve dedi ki:

   Merhaba
   30 haftalık hamileyim Doğum raporumu almaya gittiğimde 33.haftaya denk gelmesi sorun olur mu?

   Bir de ücretli öğretmenlik yapıyorum 35.haftamda fesh oluyor.
   Başka bir işe giriş yapmak için ne yapmak lazımdır.
   Çalışabilir raporu ile mi devam etmem gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    33. haftada rapor almanızda bir sakınca yok ancak 35. hafta fesih olunca sonraki rapor ödemelerini alamazsınız. 32. hafta çalışabilir raporu alarak 35. haftadan sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

  79. Handan dedi ki:

   Merhaba
   Ücretli öğretmenlik yapiyorum 30. haftam dolduğunda okullar tatil oluyor sigortamiz da sonrasinda yatmayacak. Sigortami kendim yatirirsam ozel bir iş yeri üzerinden doğum rapor parasini alabilir miyim? Sigortamin meb den özel bir sirketle tamamlanmasi bir sıkıntı yaratir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Okullar tatil olduktan sonra başka bir işyerinde sigortalı olarak başlar ve 32. haftada rapor alırsanız doğum rapor ödeneği alabilirsiniz.

  80. Ayben dedi ki:

   Merhaba;

   2017 yılından beri çalışmıyorum ve eşim üzerinden Banka Sandığına tabiydim. 8 Nisan 2019 da eşim iş değiştirdi ve SSK lı old. 9 nisanda doğum yaptım. Doğum yardımından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yaparak 300 tl doğum yardımı alma hakkınız var. Birde eşinizin sigortalığından dolayı 149 tl süt parası alabileceksiniz.

   2. Tuğçe Deniz dedi ki:

    Merhaba, ben özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum.şu an 30. Haftadayım çalıştığım kurumla 12 aylık anlaşmam var.Yani yaz tatilinde de maaşım yatıyor.Fakat Doğum ödeneğinden yararlanmam icin iş yerimden maaş almıyor olmam gerekiyormuş.Bu durumda iş yerimden maaş almayıp Doğum ödeneği mi alacağım? Bu durumda hangisi benim icin daha avantajlı olur? Normalde 40. Haftamda sözleşmem bitiyor. İş yerimden maaş almayıp Doğum ödeneği alırsam daha mı avantajlı oluyorum?

  81. Pelin dedi ki:

   Merhaba ben 16 haftalikken isten cikarildim analik ucreti alabilmem icin esimin yaninda ssk girisi yaptircam kacinci haftada yaptirmam gerekiyor 1yil icinde 90 gun primimde var bu raporlu olunan 16 hafta boyunca isveren sskya hicbirsekilde para yatirmiyormu sadece giris yaptirmasi yeterlimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK ya işe girişiniz bildirildkten sonra raporunuzun bildirimi yapılıyor. İşte bu rapora göre de prim yatırılmıyor. rapor süresi yani 16 hafta boyunca.

  82. Şilan dedi ki:

   Merhaba ben 31 haftalik gebeyim 7 aydır çalışıyorum ucretli ogretmenlik yapıyorum 32 haftamda isgormezlik raporu alıp cikarsam bu ödenekten faydalanabilecek miyim çünkü 37 hafta okul bitimine denk geliyor yani o zamana kadar devam edemm 32 haftada rapor alıp ayrılırsam bu ödenekten faydalanir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra iş akdi feshiniz olursa fesihten itibaren 10. güne kadar ödeme yapılmaktadır. Kalan günleri alamazsınız. Bu kanun 05/12/2017 tarihinde yürürlüğe girdi bu tarihten önce ödeme yapılabiliyordu.

  83. Yusuf dedi ki:

   Merhabalar
   25.04.2019 tarihinde çalıştığım özel şirketten kendi rızam ile işten ayrıldım.Eşimin ve benim Hiçbir sağlık güvencemiz Yok ,eşim 10 haftalık hamile ikili test ve kontrolleri olacak sağlık güvencemiz olmadığı için ne yapacağım diye kara kara düşünmeye başladım eşimin annelik hakkı yada yararlanabileceği başka bir sağlık güvencesi hakkı var mı Varsada ne zamana kadar yararlanabilir yardımcı olabilir misiniz ?şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönek 90 gün prim var ise 90+10 gün yani 100 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz. Eğer yok ise Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuru yaparak ücretsiz veya 2019 yılı için 70 tl bir primle sağlıktan yararlanabilir. Karar kara düşünmeye gerek yok.

  84. Aziz dedi ki:

   Mrb analık ücreti hesaplanırken bankaya yatan maaşmı yoksa sgk ya bildirilen brüt ücretine göremi hesaplanıyor teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya yatırılan brüt maaşınıza göre hesaplama yapılmaktadır.

   2. Arzu dedi ki:

    Merhaba
    Ben ev hanimiyim. Esimin ve benim hic evimiz yok. Kiraye kaliyoruz. Aldigi maas yetmiyor. Ben kendim Azerbaycanliyim. Cocukum turkiye vetendasidi. 1 yasindadi cocukum. Ben cocuk sosial yardimdan parasindan yararlana bilirmiyiz???

  85. Selma yldz dedi ki:

   Merhabalar ben suanda 27.haftadayim sigortamda suanda 90 prim gununu doldurmus. Ama geriye tam.olarak ne yapmam gerektigini tam bilmiyirum. Buarada birsey daha sormak istiyorum dogum.izni bittikten.sonra belli bir sure daha isyerimdeki patronlar 1 sene cikmamam.gerektigini aksi takdirce isyerinin ceza kesilecegini.soledi dogru mudur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alarak izne ayrılacaksınız. Doğum sonrası öyle çalışma zorunluluğu falan yok. Şehir efsanesi.

  86. Hasan aydin dedi ki:

   Merhabalar eşim 6 senedir aynı yerde çalışıyor şuan ucuz bebeğimiz oldu ve ısı bırakmak zorunda kalacak tazminat almak için izleyebileceğimiz bir yol var mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğumdan dolayı istifalarda kıdem tazminatı ödenmiyor.

  87. Feride dedi ki:

   26 haftalık hamileyim. Ücretli öğretmenlik yapiyorum 30. haftam dolduğunda okullar tatil oluyor. Bu yuzden sigortam yatmayacak. Doğum parasi alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortanız devam etmediği için doğum rapor parası alamazsınız.

   2. Tolga dedi ki:

    Eşim 9 aydır benimle birlikte çalışıyor. 9 aylık sigortası var eksiksiz yatırırlıyor şuan 8 aylık hamile benim yanımda çalışıyor gözüküyor doğal olarak. Eşim rapor ücreti ve Doğum parası alamadı engel teşkil eder mi

  88. Ali dedi ki:

   Merhaba ben askeri personelim esim 4 ay once isten cikto 3 aylik hamile ama rapor almadi daha oncesi soigortasi vardi hep bundan yararlanabilir mi acaba yararlanamiyosa ne yaomamiz lazim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneği alabilmek için doğumdan önceki son 1 yılda 90 gün primi olmalı. 4 ay önce çıkış yaptı ise bunu sağlayamaz. Ayrıca 32 hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olmalıdır. Yapmanız gereken 32. haftaya gelmeden 3 ay önce sigortalı bir işte çalışmaya başlayacak ve rapor döneminde de iş akdi fesih edilmeyecek. Rapor bittikten sonra işten çıkabilir. Ayrıca Rapor süresi boyunca raporlu olduğundan prim ödemeyecek.

   2. Zeynep dedi ki:

    Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum. 32. Haftamda işgörebilir raporu aldım. 37. Haftamda okullar kapanıyor. İşimize son verilecek. 37. Haftamda başka bir iş yerine giriş yapsam bu ödenekten yararlanabilir miyim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    37 haftada başka bir işyerine giriş yaparak raporunuzu sistemden onaylanmasını sağlayarak ödenek alma hakkı kazanabilirsiniz.

  89. Aziz dedi ki:

   Mrb eşimin 15 mayıs 2018 giriş 02 haziran çıkış ve 17 günü ve 15 ocak 2019 tekrar sigorta girişi var 89 günü var doğum yaptı toplamda 106 günü var analık işgörememezlik ücreti alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 32. haftada rapor almalı ve rapor alacağı bu zamanda aktif sigortalı olması gerekiyordu. Geriye dönük primleri ile rapor ödeneği alamaz.

   2. Hasret dedi ki:

    Merhaba ben 25 haftalık hamıleyım işim rahat herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorum doğumdan önce 8 dogum dan sonra 8 toplam 16 hafta izin hakkım var. Peki dogum dan önce kullanmam gerekn 8 haftayı çalısabilsigim süre boyunca çalısıp dogum dan sonra kullanabilir miyim.

   3. Kerim dedi ki:

    Hanım 12.12.2018 iskur üzerinden ise girdi 4.4 2019 da sgk ödemeye başladı uzun vade 87 sgk 27 gözüküyor 32 Hafta ya kadar 90 da dolacak bu yüzden 32 da rapor alırsak rapor tarihinden sonra iş yeri kapanırsa bizim halimiz ne olur.

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra işyeri kapanır ise iş akdi de fesih edilecek bu durumda fesih tarihinden sonraki 10. güne kadar ödenek alabilecek. Rapor bittikten sonra kapanırsa bir kesinti olmaz.

  90. Su Öztürk dedi ki:

   Merhabalar 37.haftamı doldurdum ve işyerime raporumu teslim ettim. Doğumdan sonra doğum parasını ne şekilde alacağım toplu olarak mı her ay düzenli olarak bir miktar mı yatacak acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki rapor doğumdan sonra. Doğum sonrası rapor ise rapor bitimini takip eden ayda ödenmektedir.

  91. Rabia dedi ki:

   Doğum öncesi raporumu 32’den 37 uzattım ama tekstilde çalıştığımdan dolayı Orlanıyorum erkene alma şansım var mı şuan 35 haftadayım bilgilendirirsenizsevinirim 🙏🏻

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doktorunuza müracaat ederek doğum rapor izninizi başlatmak için rapor almanız yeterli.

  92. Seda. dedi ki:

   Merhaba ben 2 yılı aşkın süredir bir fabrikada çalışıyorum. Şuan 14 haftalık hamileyim ve bu süreçte sadece 30 küsur gün sigortam yattı. Şuan riskli gebelik durumu ile heyet raporundayim. Bu süreç böyle giderse yani raporlu devam eder isem doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamilelik süresi 9 ay olduğuna göre son bir yıl içinde 90 gün prim ödemiş olursunuz.

  93. Semra dedi ki:

   Sut para yardimi nasil anir
   G

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin veya eşinizin son 1 yıl içinde 120 gün primi var ise doğumdan sonra adınıza başvuruya gerek kalmaksızın PTT hesabına yatacaktır.

  94. dilek dedi ki:

   Merhaba
   Ben 20,04,2015den berı aynı yerde calısıyorum 2018 29Agustosta evlendım suan 8 aylık hamıleyım dogum ıznındeyım mayıs ayında dogum yapacagım dogum parası almam ıcın raporumun bıtmesı mı gerekıyor birde ben evlılık tazmınatı almadım raporum dogum yaptıktan sonra temmuz ayında bıtecek ama ben agustosta evlendım agustosun ayının 25 cıkıs versem evlılık kıdem tazmınatıda alabılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödeneği doğum öncesi raporunun ödemesi doğumdan sonra, doğum sonrası raporu ise rapor bitimini takip eden ayda yapılmaktadır. Rapor bittikten sonra 25 Ağustosa kadar evlilik nedeni ile istifa ederseniz tazminatınızı da alabilirsiniz.

  95. Muhammet dedi ki:

   Merhaba, ben SSK lı olarak çalışıyorum. Eşim de aynı şekilde doğuma 2 ay kala raporla ücretli izin alacak anladigim kadarıyla. Bir kac sorum var
   1. Ben SSKlym eşim de yine de doğum parası alabilir miyiz?
   2. Doğum yardımı (300 TL) ve Süt parasini (149TL) ne zaman telep etmemiz gerekiyor ve nereden?
   3. Doğum parası doğum sonrasında raporu bittikten sonra verilecek yazıyor. Bu paranin takibini nasil yapabilirz? Ve rapor bittikten sonra çalışmak istememesi durumunda kesinti yaşar miyiz,?

   Yardımlariniz icin simdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz kendi sigortalığından dolayı doğum izin rapor parasını alabilir. Sizin ssk lı çalışan olmanız etkilemez. Doğum yardımı olan 300 tl için doğumdan sonra başvuru yapmalısınız. Süre şartı yok. Süt parası için başvurmanıza gerek yok 1 ay içinde eşinizin adına ptt ye yatacaktır. Rapor bittikten sonra iş akdini feshetmesi doğum rapor parası almasını engellemez.

  Sorunuzu Yazın