SSK

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

E-Devlet Doğum parasının sorgulanması ve başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi direkt olarak kurumdan yapılabileceği gibi, e- devlet sistemi de bunun için kullanılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev alan annelerin daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesi ve bebeğin masrafları konusunda destek bulması için sağlanan yardım, sigortalı olarak çalışan ve şartları karşılayan tüm kadınlara verilmektedir. Genellikle hastane doğumlarında başvuruya gerek kalmasa da, herhangi bir aksiliğe karşın gidilen hekimden ve doğum yapılan hastaneden doğum belgesi talep edilmelidir.


Doğum Parası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum parası alma aşamasında kişilerin yapmaları gerekenler, öncelikle kendi işyerlerinin SGK altyapı bilgisine ulaşmak olmalıdır. Kişiler, bu şekilde başvurularını nasıl yapacaklarını da belirlemiş olurlar. Eğer işyeri SGK altyapısında yer almıyorsa, hekimden rapor alınmalı ve doğum belgeleri saklanmalıdır.

Doğum parası alma taleplerinde kişinin iş yerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile arasında bir yazışma geçmesi gerekmektedir. yapılan yazışmalar sayesinde kişilerin işlemleri tamamlanır. Yazışmaların tamamlanması ve onay gelmesi ile kişilerin doğum parası alması mümkün hale gelir. Eğer işyeri SGK altyapısında yer alıyorsa, herhangi bir işlem bir yapılmadan da doğum parasını almak mümkün olacaktır.

Doğum Parasında Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Doğum parası alımında zaman aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğum yapan işçi, doğumunun ardından 5 yıl içinde doğum parasını alabilir. Ancak bu zaman aşımı sadece işyeri SGK bünyesinde yer almayan kişiler için geçerlidir. SGK ile çalışan işyerinde zaten herhangi bir işleme gerek  kalmadan doğum parası alınabilir. Zaman aşımı, bebeğin doğum belgesi tarihi baz alınarak hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Alma İşlemi Neden Gecikir?

Doğum parasının gecikme nedeni işyeri ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki yazışmalardır. Ancak hiçbir koşulda yazışmaların süresi yasal zaman aşımını bulmaz. Bu durum da sadece SGK bünyesinde yer almayan kurumlar için geçerlidir. kurum Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu il çalışılan işletme arasında bir yazışma yapılmalıdır. Bu yazışma sırasında dosyaların kaybolması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gecikme yaşanabilmektedir.

Doğum Parasına Başvuruyu Kim Yapar?

Doğum parası başvurularını işveren, işçi yerine yapmaktadır. SSK altyapısında yer alan kurumlarda çalışılıyorsa, hastane kişi adına başvuru yapmış kabul edilir. Bu nedenle kişilerin herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmaz. Yani kişinin bireysel olarak herhangi bir başvuru yapması söz konusu olmayacaktır.

Otomatik Olarak Doğum Parası Almak Mümkün Müdür?

Otomatik olarak doğum parası almak mümkündür. Ancak bunun için doğumun kayıtlara hızlı bir şekilde geçmesi, hastanenin doğru bir şekilde doğumu bildirmesi gerekir. Otomatik olarak doğum parasını almak için kişilerin hastane tarafından başvurusunun yapılması gerekmektedir. Hastaneler sadece SGK ile anlaşması bulunan iş yerlerinin işçilerine böyle bir imkan tanımaktadır.

Doğum Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Doğum parası alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:
 • Verilen doğum izni kullanılmış olmalı ve doğum izninin kullanıldığı raporla belgelenmelidir.
 • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışan, izinlerini tam kullanmalıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta izinli sayılmalıdır. Belirtilen sürelerde izin kullanmayan işçi, çalıştığı günlerin parasını fazladan alır ancak doğum parası alamaz.

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Doğum parasının ne kadar alınacağının hesaplanması sırasında sadece son 3 aydaki maaş durumu dikkate alınır. Dolayısıyla anne, doğum parasını güncel maaşından hesaplar. 3 aylık maaş, 90’a bölünerek günlük maaş miktarı bulunur. Bulunan miktarın 2/3’ü hesaplanır. Bunun sonucunda doğum parasının günlük olarak ne kadara hesaplanacağı bulunur. Ardından bulunan sonuç, kişinin izin günü sayısı ile çarpılır ve sonuçta alınacak doğum parası miktarı bulunur.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Birden fazla bebeğin dünyaya getirilmesi durumunda doğum izni uzar. Bu konuda uzayan doğum izninin doktor raporu ile belgelenmesi şarttır. İkiz doğumlarda yasal doğum izni süresi 20 hafta olarak belirlenmiştir. Ancak sağlık sorunları nedeniyle iznin uzaması söz konusu olursa, doktor raporu ile durumun belgelenmesi gerekmektedir. izin ne kadar uzarsa, alınacak doğum parası o kadar artar.

Üçüz doğum yapan anneler için sağlık sorunları şartı aranmadan izin süresini arttırma imkanı sunulmuştur. Annelerin herhangi bir mazeret sunmadan doğum izinlerini arttırması, sadece üçüz doğumlar için mümkündür. Dolayısıyla annenin alacağı doğum parası da artar.

Çoğul Gebelikte Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Çoğul gebelikte alınacak doğum parası, yasal doğum izninin artması ile birlikte artış gösterecektir. Maaşın son 3 ayki toplamı yine 90’a bölünür. Ardından çıkan sayının 2/3’ü alınır. Bulunan miktar, yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpılır. Buradan ikiz doğumda alınacak doğum parasının miktarına ulaşılmış olunur.

Örneğin 3 ayda toplam 8.500 TL maaş alan bir anne düşünelim. Bu durumda annenin alacağı doğum parasını hesaplarken 8.500/90 şeklinde bir formül kullanmamız gerekecektir. Buradan günlük ücreti 94.44 TL olarak buluruz. Ardından bu miktarın 2/3’ünü aldığımızda 62.96 TL kalır. Bu miktarı, çoğul doğumlarda yasal izin süresi olan 140 gün ile çarpmamız gerekecektir.

Bu işlem sonucunda annenin alması gereken doğum parasını 8.814.04 TL olarak buluruz.  Tek çocuk dünyaya getiren aynı anne için aynı işlemleri yaptığımızda ise annenin yasal izin süresini 140 gün olarak hesaplamamız gerekecektir. Bu nedenle tek çocuk dünyaya getiren ve aynı maaşı alan annenin doğum parası 7.051.85 TL olarak bulunur.

İşten Ayrılan Kişi Doğum Parası Alabilir Mi?

İşten ayrılma durumunda doğum parası alınamaz. Doğum parasının alınması için kişinin geçici doğum iznini kullanıyor olması gerekmektedir. Kalıcı olarak işi bırakmış elemanın doğum bildirisi işveren tarafından yapılamaz. Bu nedenle doğum parası da alınamaz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası almak için kullanılacak kurum PTT’lerdir. Bir defalığına toplu olarak alınacak miktar, PTT şubelerine başvuru yapılarak elde edilir. Miktarın başka bir hesaba yatırılması ya da hesap aktarımı yapılması mümkün değildir. Ayrıca miktar, sadece doğum yapan kadına verilir. kadının yakınları, hatta eşi bile doğum parasını almaya yetkili değildir. Kadın, doğum parasını almaya gelirken yanında kimliğini getirmelidir. Kimliksiz başvurularda ödeme yapılmamaktadır. Kişilerin PTT’de hesapları bulunsa bile, para alım işlemi veznelerden gerçekleştirilmelidir.

E-Devlet Doğum Parası Nereden Sorgulanır?

Doğum parasının sorgulanması için e- devlet sistemi kullanılmalıdır. E- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Şifrenin alınmamış olması durumunda kişiler PTT’ye başvuru yaparak şifrelerini edinebilirler. Giriş işleminden sonra en alt kısımda bulunan ‘Hizmetler’ kısmına girilmelidir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne tıklanmalıdır.

Süt Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Burada açılan pencereden başvuru yapılabilecek tüm Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenebilir. Bu hizmetler arasından doğum parası seçilmelidir. Ekrana doğum parasının hangi PTT şubesinden alınabileceği, yatma zamanı, yatırılan miktar gibi belirli bilgiler yansıtılacaktır. E- devlet sisteminin kendi hafızası bulunur. Bu nedenle ekrana form yansıtılmaz. Bilgi vermenize gerek kalmadan doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

2020 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

2020 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;
 • Birinci çocuğu için 300 TL
 • İkinci çocuğu için 400 TL
 • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 202 TL alabilmektedir.

2020 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;
 • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
 • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

Kamu Çalışanları Başvurularını Nasıl Yapabilir ? Memur, Sürekli İşçi 4/D İşçi

Kamuda çalışan personeller, doğum parası alabilmek için kendi kurumlarına başvuru yapabilirler. 658 DKM tabi olan memur görevlileri, 4/B ve 4/D statüsünde çalışanlar, sürekli işçi çalışanları, hizmet alımı olarak görev yapan personeller ve diğer tüm çalışanlar aynı şekilde işlemlerini başlatabilirler.

Başvuru Süreci ;
 • Personel biriminize başvuru dilekçenizi bırakınız.
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Anne” ise : Doğum parası dilekçelerini kurumlarına teslim etmeli
 • Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Süt Parası ve Doğum Yardımı Alabilir mi?

SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

4.944 Yorum

 1. Merhabalar özel bir okulda öğretmenim fakatpamdemiden dolayı son bir kaç aydır kısa çalışma ödeneği alıyoruz ağustos ayı sonunda hamileliğimin 31. Haftası olacak ve eylülde sözleşme yenilemesi yapılmayacak ben bu durumda doğum ücreti alamıyor mu oluyorum

  1. Merhaba,

   İş akdiniz feshedilir ise Feshedildiği tarihten itibaren 10. güne kadar rapor ödeneği alınabilir. Siz henüz 32. haftayı bile doldurmadan iş akdiniz fesih edilir ise rapor ödeneği alamazsınız.

 2. Merhaba ben suanda 41 haftalık hamileyim. 2020 ocak subat mart 90 gün nisan 12 mayis 18 gun yani toplamda 32. Haftaya kadar 120 günüm var. 32. Hafta dogum izni raporu da aldım ve sgk ya bildirdim. Bu durumda ben dogum parası ne kadar alabiliyorum acaba? Yani tamamlamış oluyormuyum şartları çünkü 32. Haftadan once olan son 3 ay olan güne bakılır diye okumuştum bi yerde hangisi dogru acaba hamileliğin oldugu tum sene icinde 90 gün mü yoksa son 3 ay mı??

  1. Merhaba,

   Çalışılan son üç aylık prime bakarak ödeme yapılır. en az asgari ücrete denk gelen rapor paranız ödenir.

 3. Merhaba, 32. Haftalık doğum iznine ayrıldım. Doğumdan sonra rapor bitiminde çıkış isteceğim. Rapor bitikten sonra çıkış alsam, sigorta aktif görünmese de rapor ücreti alınabilir mi?

  1. Merhaba,

   Rapor bitiminde iş akdiniz feshedilirse rapor ödeneğinizi almanıza mani olmaz. Ödenek yine de yatırılır.

 4. Merhaba şu an 30 haftalık hamileyim 2019 aralık ayında askıya alındım mart ayında geri işe girdim 6 gün çalışıp ücretsize çıkarıldım ve hala ücretsizdeyim doğum parasından yararlana bilir miyim?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere Doğumdan önceki son 1 yıl için 90 gün primi dolduramayacağınız gözüküyor. bu nedenle rapor ödeneği alamazsınız.

 5. Merhaba,

  Eşim bir yerde sigortalı bir çalışan olarak görünüyor.Ve doğum parası almak için gerekli şartları sağlıyor.32. haftada doğum iznine çıktı ve bebek 36.haftasında geldi.(08.07.2020’de).Daha sonra hastaneden alınan raporu işveren muhasebesine verdik,bununla ilgili işlemi sgk ne zaman yürürlüğe alır?emzirme ve doğum parası(202 TL ve 300 TL) e devlette yatmış görünüyor ancak diğer rapor parası görünmüyor.Bununla alakalı herhangi bir yere başvurmama gerek var mı?

  İlginiz için şşimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Analık izni yani doğum rapor parası için başvuru yapmanıza gerek yok. Daoğum öncesi rapor parası rapor bitimi takip eden 30 gün içinde ödenir. Şuan ödeneğin gözükmesi için çok erken. Rapor bitiminden sonra sisteme bakmanız gerekiyor. İşlemleri işyeri ve hastane tamamlıyor.

 6. merhaba,
  şuan 17 haftalık hamileyim. bu yıldan sadece 82 günlük sigortam var.2019 da tüm yıl sigortam yattı.normal şartlarda doğum aralığın başına geliyor.ben şuanda çalışıyorum ama ücretsiz izin maaşından yararlanıyorum.bir ay daha uzatıldığı söyleniyor.ben bu şartlarda doğum parası alabilecek miyim?

  1. Merhaba,

   Pandemiden dolayı zorunlu ücretsiz izin olduğu için 32. hafta rapor alarak doğum izin parasından yararlanırsınız. son bir yıl bakıldığından geçen senenin aralık ayına bakılacağı için 90 günü tamamlıyor gözükeceksiniz.

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.

 7. Merhabalar eşim özel bir kolejde öğretmen olarak çalışıyor. Bu pandemi döneminde isteği dışında ücretsiz izine çıkardılar. Bu dönemde sadece ücretsiz çalışma ödeneği aldı devletten. Hamilelikte 31. Haftadayiz okullar tatil olduğu için çalışabilir raporu almalimiyiz bilemedik. Birde ücretsiz izinde olduğu için raporu alsak isyeri raporu işleme koyabilir mi ? Doğum izninin 37. Haftadan sonra başlamasını istiyoruz bu konuda bilgimiz de yok. Sözleşme süresi 31 Ağustos ta doluyor ama 15 Ağustos tada 37. Haftamız bitiyor 15 Ağustos ta raporu isyerine versek 16 haftalık raporu işleme koyabilir ler mı biz doğum parasından yararlanabilir miyiz

  1. Merhaba,

   Ücretsiz izinde olduğu için çalışabilir raporu kabul edilmeyebilir. 31 ağustosta sözleşmesi bitecek ve yenilenmeyecek ise bu tarihten sonraki rapor ödeneğini alamaz. Yani raporlu olduğu dönemde iş akdi feshedilirse kalan günlerin ödeneğini alamaz. Siz 32. haftada raporu işyerine bildirmelisiniz.

  2. Hocam şimdi iş akdi feshi doğum izninde olduğu için feshedilemiyor diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum yeni sözleşme imzalamasa dahi geri döndüğünde işe almak zorunda değiller mi devletimiz doğum iznindeyken işten çıkarılamaz diyordu o kanun değişti mi ? Birde raporluyken çalışmaya baslayabilir mı başlarsa rapor parasını başladigi güne kadar mı alır yoksa rapor parasını yinede tamamını alir

  3. MErhaba,

   Doğum izninde sözleşme feshinde bir engel yok. İşveren açılacak davalara katlanarak iş akdini sonlandırabilir. Raporluyken başka bir işyeri ile iş akdi yapılabilir. Yeni işyeri sigorta başlangıcı yapar ancak raporunuzu sisteme girerek prim ödemez. Bu durumda da rapor ödeneği almaya devam edilebilir.

 8. Merhaba ben 15 Eylül 2016 da dogum yaptım. İş çıkışım 15 haziran 2016.Rapor hazırlandı fakat sisteme işlenmemiş. Doğum yaptıgım hastane geriye dönük rapor girse dogum parasını alabilir miyim.

  1. Merhaba,

   Alamazsınız. Süresi içerisinde işlemleri tamamlamanız gerekiyordu.

 9. Mrb suan 32. Haftaya gırdım 3 aydır calısıyorum hamılelık oncesı baska bı sırkette calısıuodum hamıleyken baska bı sırkete basladım 3 ay oldu tam 32. Haftaya yenı girdim rapor almalımıyım yoksa bu ayın pırımını yatırmalarını mı beklemelıyım halen calısmaya devam edıyorum hazıran pırımı yatınca 90 tamamlanıyo

  1. Merhaba,

   Primin yatmasını beklemeyin. Raporunuzu alın. Rapor ödemesi yapılacağı zaman prim zaten sisteme düşmüş olacak.

 10. Merhabalar. Ücretli öğretmenim. 32. haftada çalışabilir raporu aldim. Çalışmaya devam ettim. 37. haftam dolmadan okul kapandı. Çıkış verildi. Şimdi yeni bir işe giriş yapsam, sigortam tanimlansa, ardından 37. hafta çalışamaz raporu alsam iş yerine versem, bu şekilde rapor parası alabilir miyim? ( Bu arada 36. haftadayim. Bir kaç günlük surem var. )

  1. Merhaba,

   Yeni bir işe başlayıp rapor alıp işyerine verdiğinizde rapor parası alabilirsiniz.

 11. merhaba eşim 8 haftalık hamile pandemi döneminde olduğumuz için 3 aydır ücretsiz izinde ve 9. aya kadar ücretsiz izni devam edecek doğum tahmini 2021 ocakta 9.ayda sigorta aktif olsa doğum parası alabilirmi?

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün primi dolduracak gibi gözüküyor buna göre de rapor ödemesi alabilir.

 12. Öncelikle merhaba bulunduğum isyerinde 2 yıldır çalışıyorum corona nedeniyle ve risk grubunda yer almam sebebi ile haziran ayında ücretsiz izne çıkarıldım ve sigortam yatmadı ağustosun ilk haftası 32. Haftam doluyor sgk’ya gidip olayı anlattığımda son 3 ay da 90 gün primin olması gerekiyor dedi ve hazıran ayında ücretsiz izinde olduğum için doğum ödeneğini (16haftalik) alamayacağımi söyledi bu durum hakkında bir bilginiz var mı devlet bununla ilgili bir düzenleme yaptı mi çünkü bu ücretsiz ızin keyfi değil

  1. Merhaba,

   Pandemi nedeni ile ücretsiz izin olsa dahi rapor ödenekleri ödeniyor. Ayrıca analık izin ödeneğinde son 3 aya değil son 1 yıla bakılır ve İş akdinin fesih olmaması gerekir. Sigortanız aktif görünüyor ise rapor ödeneği almanızda bir engel yok. siz raporunuzu alarak iş yerine bildirim yapın.

 13. Merhaba truzmde calisiyorum mart 9.3.2020 işe giriş yapıp 14.3.2020 is cikisi yaptilar pandeni doneminden dolayi kisa calisma odeneginden yararlandim sigortam aktifti daha onceki calistim yerlerle beraberinde 622 gunluk sigortam var suan ise giris tarihim 9.3 .2020 olan yer den 2.5.2020 ise giris tarhim bulunuyor 9 haftalik hamileyim dogum hakki kazanmismiyim kazanmadiysam daha nekadar calismam gerekiyor tesekkurler

  1. Merhaba

   Doğum yapacağınız tarihten itibaren 1 yıl içinde 90 gün prim olması gerekmektedir. Verdiğiniz bilgilere göre çalışmaya başlayınca 32. haftaya kadar 90 günü doldurabileceğiniz gözüküyor.

 14. Merhaba,
  Şuan 13 haftalık hamileyim. Nisan ayında pandemiden dolayı iş yerimiz izine çıkardı. Bu ay son bitiyor. İş yerimden 32. Haftaya kadar ücretsiz izin alsam 32. Haftada doğum iznimi baslatsam analık parası alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Pandemi nedeni ile verilen ücretsiz izinlerde rapor ödemesinde sıkıntı olmuyor. ncak sonrasında ücretsiz izin alıp 32. hafta rapr alırsanız ödenek alamazsınız. 32. haftadan en az 15 gün önce tekrar ssk nızın aktif olması yani prim ödenmesi gerekir.

 15. Merhaba PTT de sözleşmeli personel olarak çalışıyorum 28 haftalık hamileyim pandemi dolasıyla şuan idari izindeyim 24. Haftamda olan raporumu kurumuma verdim bu 24. Haftadan sonra dogum izninde mi sayılıyorum resmî olarak
  Çünkü hala maaşım yatıyor doğum olduktan sonra bu yatan maaşım zimmet olarak çıkar mi yeni bir durum olduğu ucun bilgİm yok Cvp icin tesekkurler

  1. Merhaba,

   24. haftada aldığınız rapor hasatlık raporu olarak geçer. doğum izni doğumdan önce ve sonra ki 8 er haftadır. 32. haftadan sonra doğum izni olarak başlanır. 32. hafta tekrar rapor alarak iş yerine bildiriniz.

 16. Merhaba,5 yıldır aynı yerde ssk lı olarak çalışmaktayım.Mart 2018 de doğum yaptım ve süreçte gerekli işlemlerim yapılarak başvurum gerçekleşti.Doğum parasıda yattı fakat bulunduğum bölgede ptt olmadığı için zamanında gidemedim,para geri çekilmişti ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ssk ya gidemedim tekrar,hakkım geçerlimidir bugün istesem tekrar sskya gidip alma şansım var mı?

  1. Merhaba,

   Bu tür ödemelerin zaman aşımı 5 yıldır. Alo 170 i arayarak tekrar ödemenizi canlandırabilirsiniz.

 17. Merhaba şuan 10 haftalık hamileyim ve hamileligin riskli olduğu için için ayrılmak zorundayim fakat 2 yıldır aynı isletmede çalisiyorum şuan işten ayrilirsam ve 32. Haftayı doldurmadan başka bir iş yerine girersem analık parası hakkı kazanıyormuyum?

  1. Merhaba,

   32. haftadan önce işe başlarsanız ve doğumdan önceki bir yılda 90 gün primi sağlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz. Raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizin feshedilememsi gerekmektedir.

 18. Merhaba biz Nisa’ndan beri ücretsiz izindeyiz coronadan dolayı işveren bizim Mayıs atımda 6 günlük sigortamızı yatırmış fakat fiilen biz işe gitmiyoruz 30 haftalık gebeliğim var bu durumda 38 haftaya kadar doktorumdan çalışır raporu alırsam Doğum parasından yararlanabilir miyim yoksa 32 haftada mecbur yine Doğum iZnine ayrılmak zorundamıyım teşekkürler

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne ayrılma hakkınız var. Pandemi nednei ile ücretsiz izin olduğu için rapor ödeneğini de alabilirsiniz. Raporu almadan işyeri personel brimine de bilgi vermelisiniz.

 19. Merhaba ,
  Özel bir işyerinde 2018 kasım ayından beri çalışmaktayım. Fakat 2020 Mart ayından beridir kısa çalışma ödeneğine tabi tutuldum. Ve şuan da 27. Haftalık hamileliğim var Kısa çalışma ödeneği bu ay bitti Temmuz ayında ücretsiz izne çıkarılacağım. Temmuz ayının sonunda 32. Haftaya girdigimde doktorum rapora ayıracagını söyledi. Şimdi bu yıl içinde ise 80 gün sigortam yattı gözüküyor ve aktifim. Doksan günü2018ve 2019 dan tamamlamış oluyormuyum. Ücretsiz iznli olmam rapor parasını olumsuz etkilermi . Bu durumlarda rapor parası alabiliyormuyum ?

  1. Merhaba,

   Normal doğumun eylül ayında gerçekleşceğini düşünürsek eylül 2019 dan itibaren 90 gün prim aranır. Dolayısıyla 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. Normalde sgk 10 günü geçen ücretsiz izinlerde alınan raporları ödemiyor. Ancak pandemi nedeni ile ücretsiz izin durumu oluştuğu için bu döneme denk gelen iş göremezlik raporunun ödemesi yapılacaktır.

 20. Merhaba 2 Şubat’ta doğum yaptım 6 Mayıs’ta doğum iznim bitti fakat hala işin ödemesi yapılmadı edevletten baktığımda göremiyorum. doğum izninden onceki izin ve analık ödemelerini aldım.cevabini için teşekkürler

  1. Merhaba,

   Doğum sonrası rapor ödeneği rapor bitimini takip eden 45 gün içinde ödenmektedir. ay sonuna kadar yatması beklenir. Ayrıca Alo 170 den de bilgi alabilirsiniz.

 21. Merhaba ücretli öğretmenlik olarak şuanda çalışmaktayım 31 haftamda okullar kapanıyor 19.06.2020 tarihinde 32 haftamın dolmasına 1 haftam kalıyor bu durumda farklı bır işe girip çalıştığımda 1 hafta sıgortam farklı bır yerde devam ettıgınde 32 haftamı doldurdugumda doktorumdan aldıgım doğum izni kagıdıyla yenı iş yerım basvuru Yaptıgında bu parayı alabılıyormuyum1 hafta sıgortalı olmam yeterlı oluyormu bırde bu basvuruyu baslattıktan sonra ne kadar sure ıs yerınde devam etmem gerekıyor ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Yeni bir işe girip 32 hafta raporunuzu alıp yani iş yerinize vermelisinz. Onlarda sistemden onaylayarak raporlu olduğunuz süre boyunca iş akdinizi feshetmemeliler. Rapor süresi boyunca zaten prim de ödemeyecekler. Bu şekilde rapor ödemesi alabilirsiniz.

 22. Merhaba eşinin çalıştırdığı iş yeri üzerine olan kadın doğum raporu parasını alabilir mi? alması için yapması gereken hususi işlemler/başvurular var mıdır? teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba,

   Evet alabilir. 32. hafta rapor alarak muhasebecinize bildirin. Diğer işlemleri halledecektir.

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışırsanız 90 günü tamamlayabilme şansınız olur.

 23. eşim sürücü kursunda hocaydı sigortalıydı 18 martta öğretmen olarak atandığı için işten ayrıldı 22 haziranda öğretmen olarak sigortaya tekrar başlangıç yapacak . 18 marttan 22 haziran arası sigortası yatmamış olacak ve ağustosun ilk haftasıda doğum öngörülüyor .. eşim doğum parasından yararlanabiliyor mu ?

  1. Merhaba,

   Başladıktan sonra 32. hafta çalışabilir raporu alması gerekiyor. Sonrasında 37. hafta izne ayrıldığında rapor ücreti alabilecek.

 24. 29 haftalık hamileyim is yeri ise cagirmiyor bende 10 gunde bir rapor alıyorum ucretsiz izin ve odenekten yararlanmiyorum. Bu durumda yinede 32.haftada dogum iznine cikmak zorunda miyim. Yoksa calisabilir raporu alip yine 37.haftaya kadar 10gunluk raporlar alsam olur mu 5 hafta mi dogumdan sonra degerlendirmek istiyorum

  1. Merhaba,

   32. haftayı geçtikten sonra hastalık raporu alamazsınız. 32. hafta doğum iznine ayrılmanız gerekiyor.

 25. Merhabalar ben 32. Hafta da raporumu aldım 14 temmuz da doğumum olacak özel ya da devlet hastanesi farkediyor mu doğum parasini almak icin

  1. Merhaba,

   SSK anlaşmalı hastanede doğum yaparsanız hastane sisteme işleyecek ve rapor ödeneğini alabileceksiniz. SSK anlaşmalı değil ise ayrıca raporu tam teşekküllü bir hastanede onaylatmanız gerekecektir.

 26. Mrh ben şuan 32haftalık hamileyim, çalışabilir raporu aldım, ama işyeri virüsden dolayı 24haftaya düştüğünü söyledi, ben kısmi part olarak çalışıyorum şuan senelik izin aldım 10 gün ve sigorta günümün virüsden dolayı nisan ayında sadece 4gün görünüyo, bu sgk gün olarak kabul olurmu, yoksa sağlık içinmi geçerli, sınırda kalıyorum kabul olursa 90gün,olmaz ise 86 neyapabilirim bu durumda

  1. Merhaba,

   Kamu çalışanı hamilelerin izni 8 hafta uzatıldı ve 24. haftaya düşürüldü. Özel sektör çalışanlarının yani sizlerin izni hala aynı durumda. bu nedenle yine 37. hafta izne çıkabilirsiniz bu süre zarfında prim ödemesi ile 90 günü tamamlayabilirsiniz. Sağlık için yatan primler sistemde gözükmez. Bu primi de toplama dahil edebilirsiniz.

  2. Merhaba 2018 yılında 1 ay çalıştım sonra 2 aylık hamileyken bbidaha ise girdim su An hala calisiyorum 6 aylık hamileyim. Dogum parasından yararlanabikirmiyim

 27. Merhabalar ben 4 senedir aynı yerde çalışıyordum.İşten ayrılmak zorunda kaldım 1ay sonra başka bir işe girdim ve hamile olduğumu öğrendim.90 günlük prim şartını hamilelik süresinde tamamlarsam 32. Haftaya kadar çalışıp doğum izni alabiliyormuyum. Haklarda faydalanabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre mevcut durumda prim ödenmeye devam ederse 32. haftada rapor alıp ödenek alma hakkını var. Kanunda son işyerinde 90 gün aranmıyor. Son 1 yıl içinde 90 gün olması ve aktif sigortalı olması yeterli.

 28. Merhabalar şuan 23 haftalık hamileyim 19 haziranda isten çıkışım olacak doğum parasi için 32.haftaya kadar 1.5 ay var ve sigortam olmayacak elden yatırma oluyor mu işe mi girmek gerek

  1. Merhaba,

   Analık iş göremezlik rapor ödemesi alabilmeniz için bir iş yerinde aktif çalışan olmanız gerekir. İsteğe bağlı prim yatırırsanız ödenekten faydalanamazsınız.

 29. Merhabalar 30 haftalık hamileyim 50 günlük primin var 32.inci haftada değilde 37ınci haftada rapor hakkımı kullansam o sırada sigortam yatsa faydalanma hakkim varmi doğum parası alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alark 37. haftada izne ayrılırsanız izin hakkınız da kayıp olmaz. 90 günü dolduracağınız için de ödenek alabilirsiniz. Bu nedenle 32. hafta doktorunuzdan çalışabilir raporu almalısınız.

 30. 29 hafta 4 günlük hamileyim. ve korona virüsten dolayı işyerimiz 20 marttan beri kapalı ssk çıkışı yok prim yatmıyor ama aktif gözüküyorum 1 yılda 90 günümü doldurdum 32 haftamda rapor alacam ve ağustosta doğum bekleniyor bu şartlarda rapor parası alabilirmiyi teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Zorunlu sebeplerden dolayı ücretsiz izne ve kısa çalışma ödeneği durumlarında olduğunuz için rapor ödeneğiniz yapılacaktır.

  2. Merhabalar ben 11.02. 2020 de dogum yaptim daha oncesinde tum belgelerimi verdim. Ilk ay 200 tl aldim pttden daha sonra virus cikti ve gidemedim 2.ay. 3.ayda gittigimde 300 tl verdiler daha oncekini vermediler. Simdi 4. Ay geldi toplu dogum parasini almak icin gidicem pttye fakat e devlette buna dair birsey cikmiyor nerden ogrenebilirim.

 31. Merhaba 32. hafta da izine çıkılan tarih itibari ile sigorta gözükmeli peki ilerleyen haftalarda sigorta gözükmez ise bu hakkım yanar mı yani doğuma kadar sigortalı mi gözükmeli

  1. Merhaba,

   Rapor süresince işten çıkarılmamalısınız. Aktif sigortanız devam etmeli. Ancak rapor dönemi boyunca zaten prim yatmasına gerek yoktur.

 32. Merbaha bugün 37. Haftayı doldurdum ve çalişamaz raporu alacağım. 32. Haftada çalişabilir raporumu almıştım. 20-23 Haziran sezeryan tarihim. Ama 30 haziranda sözleşmem bitiyor ve 1 yıl ücretsiz izinli olacağım. Yani kurum 30 hazirandan sonra sözleşmemi yenilemeyecek. Bu durumda doğum parası alabilir miyim ? Teşekkürler şimdiden .

  1. Merhaba,

   10 Temmuza kadar olan rapor ödeneklerini alabilirsiniz. Kalanını alamazsınız.

 33. İyi günler. Ben 32 haftalık hamileyim ve prim sıkıntım yok.ama 19martta ucretsize gonderdiler ve hala cagirmadilar virusten dolayi. 11haziranda rapor alicam 34. Haftama denk geliyor. Ucretsizdeyken rapor alsam dogum parasi alabiliyor muyum?bu arada kısa calisma odenegi aliyorum

  1. Merhaba,

   Zorunlu sebepten dolayı kısa çalışma ödeneği aldığınızdan rapor aldıktan sonra rapor ödeneğini alabileceksiniz.

 34. Merhaba 25 haftalık hamileyim, ücretli öğretmenim. 19 haziranda okullar kapanacak ve Çıkışımız yapılacak. Daha sonra doğum parası için hemen sigorta başlatmalı mıyım yoksa 30.haftada başlatıp 32.haftada izne ayrılsam doğum parası alabilir miyim? Yoksa aynı iş yerinde 90 gün çalışma şartı mı var?

  1. Merhaba,

   Diğer işyerine 30. hafta başlayarak 32. hafta rapor alıp izne ayrılabilirsiniz. son işyerinde 90 gün şartı bulunmuyor.

  1. Merhaba,

   E devlet şifreniz ile sgk ödemeleri sorgulama işlemlerinden takip edebilirsiniz. Buradan ödemelerin ne zaman atacağını görebilirsiniz.

 35. Birinci çocuk için 300₺ yardım için başvuruda bulmaya gittiğimde anne çalışan baba 4d personeli olması sebebiyle bu yardım için babaya dilekçe verdiler doldurup kurumuma vermemi belirttiler ama burda yazılana göre “ Başvuru yapacak kişi, “Çalışan Baba, Çalışmayan Eşi” için ise : Yine doğum parası dilekçenizi personel biriminize bırakmanız yeterli olacaktır” diyor ama anne çalışan ve kamu personeli değil sıkıntı olurmu

  1. Merhaba,

   doğum yardımı anneye yapılır. Bu nedenle annenin başvuru yapması gerekir.

 36. Merhabalar, öğretmenim,15 Temmuz da doğumun olacak.32 haftalık gebeyim,koronadan dolayı malum evdeyiz. Çalışır raporu almak zorunda mıyım ? Yoksa 37.haftaya kadar beklemeli miyim? 37.hafta sonrası da çalılabilir görünebilir miyim? Amacım doğum izin süremi Eylül ayından itibaren eklemek. Ve ben ne zaman işe başlayacağımı yaz tatilinde doğum olduğu için bir türlü yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim .Çok tşkr ediyorum.

  1. Merhaba,

   32. haftanızda yani şimdi rapor almalısınız. Hemen izne çıkmayacaksanız yine bu hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıkmalısınız. Raporu geciktirirseniz geciktirdiğiniz günlerin ödemesini alamazsınız. Ayrıca bu hafta rapor almazsanız 37. haftaya kadar da çalışabilir raporu alamazsınız. Ksaca bu hafta rapor için doktorunuza başvurun.

 37. Merhabalar ben usta ögretici olarak çalışıyorum 01.07. 2019 da dogum yaptım ama kurum benım raporum olmasına ragmen dogum paramı yatıramayacagını soyledı. Yanı çıkışımı yaptı yalnızca 9 gunlük bir rapor parası ödendi. Ama bir cok arkadaşım dogum parasından yararlandı. Yapılması gereken sıgorta cıkışımı vermemelerıydı ve ücretler yapılırken ücreti 0 göstermeleri gerekti dogum raporum bitene kadar ama bunu yapmadılar. Benim dogum raporum herşeyım vardı. Sizce ben bu dogum parasını yeniden talep etsem kurum sgk ile iletişime geçip yatırırmı.

  1. Merhaba,

   Kurum çıkışınızı yaptığı için rapor ödemesini talep etmeniz de almanız da mümkün değil.

 38. Merhaba ben 19 Haziran 2020 tarihinde işten ayrılacağım ve 90 günlük primim bu süreçte zaten dolmuş oluyor ama iş akdim devam etmediği için doğum parasından yararlamıyorum, anladığım kadarıyla. İş akdimim devam etmesi için 22 haziran, 2020 tarhinde yeni bir işe başlıyacağım. Yeni işe bağladığım tarihte 33 haftalık hamilelik durumum olacak. 33 hafta veya daha ileri bir tarihte doğum raporu alabilir miyim? Yeni bir iş yerinde uzun bir süre çalışma şartı aranıyor mu?…. Bir şey daha sormak istiyorum, iki ayrı iş yerinde yarım zamanlı çalışıp, sigorta yapılabılıyor mu?

  1. Merhaba,

   Yeni işyerine başlayıp 33. hafta rapor alıp kalana haftaların ödeneğini alma hakkınız mevcut. yarı zamanlı iki işyerinde çalışabilirsiniz. Raporunuzu iki işyeri de bildirmek zorunda.

  2. Merhaba 2018 yılında 1 ay çalıştım sonra 2 aylık hamileyken bbidaha ise girdim su An hala calisiyorum 6 aylık hamileyim. Dogum parasından yararlanabikirmiyim

 39. 6 nisandan beri ücretsiz izne tabi tutulmaktayim. 26 haftalık hamileyim. 32. Haftada zorunlu doğum iznine cikmak zorunda miyim. Eger değilsem. 37. Haftada çıktığımda doğum analık parasi alabilir miyim. 90 gun primim mevcut bir diğer sorum da 37. Haftaya uzattigimda is veren ise çağırmayacagi icin bir sorun olur mu

  1. Merhaba,

   Aktif çalışmadığınız için 37. haftaya raporunuzu uzatamazsınız. 32. haftada raporun başlaması gerekir.

 40. Merhaba , benim 32. Haftamda rapor alıp izne ayrıldığımda devletin bana ödeyeceği ücret extra bir ücret midir. Ben maaşı alabilecekmiyim bu süreçte. Ayrıca zaten istediğim zaman doğum iznine ayrıldığımda zaten devler bu parayı parayı rapor parası olarak yatırmıyor mu . Ve bu aldığım toplu paranın benim maaşımdan daha az mi olacak tutarı daha fazlamı. 32. Haftada rapor almak bi gebe için maddi açıdan avantajlı mı

  1. Merhaba,

   Rapor aldığınızda ücretiniz sgk tarafından rapor ödeneği olarak yatar. Çalıştığınız yer ücret ödemez. Brüt ücretin 2/3 ü oranında yatacağı için hemen hemen maaş kadar olur. 32. hafta veya 37. hafta izne ayrılmanız maddi açıdan bir şey katmaz veya eksiltmez. Sadece bebek doğduktan sonra doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğumdan sonra kullanmanıza yarar

  1. Merhaba,

   Raporlu olduğunuz dönemde iş akdiniz fesih edilmez ise ödenek alırsınız. ancak kurum rapor aldığınızda sözleşmeyi fesih ediyor.

 41. Merhabalar doğum parası almak için şartlardan birtanesi kesinlikle 32.haftada izne ayrılmak mı çalışan anneler doğum öncesi rapor alıp izinlerini doğum sonrasına aktarirsa bu parayı alma hakkını kayıplı ediyor izinleri tam olarak kullanmak yazmış doğrumu anladim

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne ayrılıp 5 haftayı doğum sonrası kullanabilirsiniz.

 42. Ben turuzim de calisiyorum sezon bitince askiya aldilar 10 gun sonra hamile oldugumu ogrendim sezon acilinca erken baslatiriz dediler coronadan dolayi cagirmadilar bu sekilde dogum parasi alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   32. haftaya kadar 90 günü doldurursanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

 43. Merhaba
  23 haftalık hamileyim Şubat ayı sonu itibariyle işten ayrıldım Rahatsızlığım sebebiyle arada Mart ayı boş geçmiş olacak.Tekrar işe girersem 90 günü doldurduğumda doğum parası alabilirmiyim Daha önceki yıllara ait SGK var.

  1. Merhaba,

   Tekrar girdikten sonra 90 günü tamamlamanız şart değil. Son 1 yıl içinde 90 gün var ise aktif ssk lı olduğunuzda rapor ödeneğinizi alabilirsiniz.

 44. Mrh bn 32 haftalıkken çalışır raporu almıştım ama sağlığım el vermedi için 35.haftamda izne ayrıldım ama izne çıkmış gorunmeme rağmen raporda izin başlamış gözüküyor raporda Analık çalışır yazıyor ne yapmam gerekli şu anda doğum yaptım bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   Konuyu tam olarak anlayamadım. Detaylı bir şekilde yazar mısınız

 45. Meraba 26 haftalık hamileyim is yerim hamileligimden dolayı işe cagirmiyor. Ucretsiz izin olarak gorunuyorum . Doğum iznine 37.haftada ayrilabilir miyim 32.haftada çıkma zorunluluğu var mi

 46. Merhaba suan 7 aylik hamileyim ve 83 gundur ssk’m var 5000 lira maasim var 90 gun dolunca dogum iznine cikacagim ama erken dogum yapma riskim var yani belki 1 ay icinde dogum gerceklesebilir yani dogum iznim dolmadan dogum yaparsam yuklu olan dogum parasini alabiliyor muyum?

  1. Merhaba,

   90 günü doldudrduğunuz takdirde erken doğum da olsa rapor ödneğini alabilirsiniz. Kullanamadığınız doğu öncesi izinleri doğum sonrasına eklenerek kullanabilirsiniz.

 47. Mrb ben Aralık 2019 da ucretli ogretmen olarak gorev yaptim hazirana kadarda sigortam koronadan dolayi yatirilmaya devam edecek.. ve ben tekrar eylul ekim gibi ucretli öğretmen olarak goreve devam edip 90 gunluk primimi tamamlarsam dogum parasindan yararlanabilirmiyim.. bide kacinci haftada zorunlu izin almaliyim dogum parasindan yararlanmak icin

  1. Merhaba,

   90 günü tamamlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz. 32. haftada isterseniz izne ayrılabilirsiniz. Ya da 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne ayrılabilirsiniz. Ancak her iki durum içinde de raporlu olduğunuz sürece iş akdinizin fesih edilmemesi gerekir.

 48. Merhaba 36 haftalık hamileyim. 32. haftamda doğum iznine ayrılmadan ücretsiz izne gönderildim ve kısa çalışma ödeneği alıyorum. 1 hafta sonra 37. haftada doğum iznine ayrılacağım. rapor parası alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Kısa çalışma zorunlu sebeplerden doğduğundan rapor parası almaya engel değil. bu nedenle rapor ödeneğinizi alabileceksiniz.

  1. Merhaba,

   Sgk da ki ilgili memura kendi sitelerinde ki http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/hastalik_ve_analik/analik_hali yazıyı göstermenizi tavsiye ediyoruz

   Geçici İş Göremezlik Ödeneğinden Faydalanmak İçin Şartlar Nelerdir?

   Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;

   > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
   > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş ya da ödenmiş olması,
   > Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
   > Doğum olayının gerçekleşmiş olması,

 49. Merhabalar. Ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. 19 Haziran okul kapanış tarihi. Bu duruma göre konusacak olursam, 32. haftam 2 Haziran tarihine geliyor. Doktordan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alsam, işime devam etsem, 37. haftayi doldurmadan okul kapanıyor ve iş akdim, sigortam sona ermiş oluyor. Böyle bir durumda doğum parası alınabiliyor mu? Nasıl bir yol izlemeliyim? 32. haftada raporumu almalı miyim?

  1. Merhaba,

   32. hafta çalışabilir raporu veya izne çıksanızda iş akdiniz fesih edildikten sonraki rapor ödeneğini alamazsınız. 32. hafta raporunuzu alın en azından 17 + 10 27 günlük bir ödeme alırsınız.

 50. Merhaba.
  15 ekim 2019 da bagkurlu olarak işyerini açtım.22 şubat 2020 de doğum yaptım.bagkura hicbir borcuna yok..ilk işgöremezlik raporum 6 ocak 2020 de ikincisi 24 şubat 2020 de başlamakta.fakat doğum parası vermiyorlar.dedikleri 90 günlük prim ödemesi dolmamış.sorum 90 günlük sigorta ödenme suresi doğumda olan zamanımı yoksa ilk rapor başlangıç tarihine kadar olan zamanımı tamamlamalı.cunku ilk raporum 6 ocak olduğu için bu süre tamamlanmamış oluyor.

  1. Merhaba,

   Kanunda doğumdan önceki 1 yıl ifadesi var. Dolayısıyla 22/02/2020 den önceki 1 yıl içinde 90 gün aranır.

 51. Merhabalar.
  18.03.2019 da işe başladım 07.02.2020 işten ayrıldım. 06.05.2020 yine işe başladım 30 haftalık hamileyim. Doğum rapor parasından yararlanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   İş akdiniz devam eder ise 32. hafta rapor alarak analık izin ödeneğini alabilme şartlarını sağlıyorsunuz.

 52. Merhabalar,
  Şu an 29 haftalık hamileyim.13 Mart tarihinde corona nedeniyle ücretsiz izne çıkarıldım.Ücretsiz izin desteği alıyorum.Bu yıl içinde toplam yatan prim gün sayım 70 doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekli?
  Toplam prim gün sayımda 70 ilk defa bu yıl çalıştım.

  1. Merhaba,

   32. haftaya kadar veya doğuma kadar 90 günü tamamlamanız gerekiyor. Aynı zamanda rapor alacağınız tarihte de aktif sigortalı olmalısınız.

 53. Merhaba bi özel kurumda çalışıyorum 31 mart 2020 tarihinde 32.haftam doldu ve iş göremez raporumu iş yerine verdim ve iZne ayrıldım. E devlette mart ayı 12 gün eksik ödeme yapılmış sigortama bu durum Doğum parası almamı engeller mi?

  1. Merhaba,

   Sigortalığınız aktif devam ettiği için herhangi bir kesinti olmadan rapor ödeneğiniz ödenir. eksik gün mani olmaz.

 54. Merhaba benim isyerim var bagkurlu olarak çalışmaktayım 25haftalik hamileyim Doğum yardımı alabiliyormuyum calisamadigim zamanlar için? 3yildir ödememi düzenli yapıyorum calisamadigim süre için nasıl bir yol izlemeliyim doktordan kaçıncı haftamda rapor almalıyım rapor alıp doğumdan önce mi başvuru yapicam doğumdan Sonrami bağkur ödemem devam etmelimi calisamadigim zaman için nasıl olucak bilgilendirir misiniz? teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Şirket ortağı değil gerçek kişi iseniz 32. haftada 16 haftalık rapor almanız gerekiyor. Raporlu olduğunuz süre boyunca primlerinizi ödemeye devam etmelisiniz. Raporunuzu rapor bitiminde dilekçe ile bağlı olduğunuz sgm ye iletmeniz gerekiyor. Ödemeniz 45 -60 gün sonra hesabınıza yatacaktır.

 55. İyi aksamlar. Ben 24 haftalık hamileyim is yerim beni kisa çalışma odeneginde. Yararlandirdi. Fakat ben 1 ay ise gitmiyorum is yeri ise 15 gun iste 15 gun evde gostermis. Evde gösterdiği vakitte ise ucretsiz izin olarak girmiş. Bu korona sebebiyle sigortamiz aksıyor. Ve Ağustos ise gitsek bile dogum rapor paramiz azalir mi son 3 ay hic yatmadi çünkü. Ne kadar bir fark olur. Normalde 11 bin almam gerekirken düşer mi

  1. Merhaba,

   Tam yatan aylara göre hesaplama yapılacağından ödeneğiniz düşmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı