• 2019 SSK Doğum Parası Başvurusu

  2019 Yılında doğum parası almak ve başvurmak, SSK yani yeni ismiyle 4A güvencesinde çalışan kadınlar için mümkün olmaktadır. Doğum izni çalışan kadınlar için verilmiş olan yasal bir haktır ve doğum izni süresince çalışamayan kadınlar için SGK tarafından doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Yasa kapsamında analık iş göremezlik ödeneği olarak geçen SGK doğum parasının alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir.


  Ülkemizde yasal olarak verilen doğum izni hakkı doğum önce 8, doğum sonrası 8 hafta olarak verilmektedir. Bu süreler çalışan kadınların İş Kanunu kapsamında hakkıdır. Bu sürelerde çalışan kadınlar ücretsiz olarak izin alır ve çalışamadığı süreler SGK tarafından ödenir.

  Doğum Yardımı Ve Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Doğum yardımı ve doğum parası çok sık karıştırılan iki ödenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat iki ödenek birbirinden çok farklı şartlara sahiptir. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tek sefere mahsus olarak yapılan bir yardım ödemesidir. Bu yardım çalışan, çalışmayan ve Türk vatandaşı olan her kadına verilmektedir. Doğum yardımı alınabilmesi için şartlar;

  • Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olunması,
  • Doğum olayının gerçekleşmiş ve bebeğin hayatta olmasıdır.

  Doğum yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olacak şekilde tek seferlik ödenmektedir. Doğum parası ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir ve bu paranın alınabilmesi için SSK (4A) kapsamında çalışılıyor olunması gerekmektedir. Doğum parası aktif olarak çalışan SSK’lı kadınların doğum izni sırasında çalışamadığı günler için mağdur olmaması adına verilmektedir.

  Kimler SSK Doğum Parası Alabilir?

  Doğum parası 2019 SSK kapsamında aktif olarak çalışan ve doğum yapan tüm kadınlar için verilmektedir. Bu ödenek bir yardım parası değildir. Bu ödenek SSK kapsamında çalışan kadınlara yasal olarak verilmiş olan bir haktır. İş Kanunu’nun 74. Maddesi kapsamında doğum yapacak olan ve SSK kapsamında çalışan kadınların doğum iznine ayrıldığı yasal süreler için ödeme yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Çalışan anneye doğum parası SGK tarafından verilmekte olup yine SGK tarafından belirlenen şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum parası alınabilmesi için kişinin hala aktif şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni için alınan raporun başlangıç tarihi itibariyle iş yerinde SSK kapsamında çalışmaya devam ediliyor olmalıdır. Yani işten çıkışın gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.
  • Yasal doğum izni sürelerinde kendi iş yerinde ya da herhangi başka bir işte çalışılmıyor olması gerekmektedir. Rapor alındığı tarihten itibaren ilgili istirahat gün sayısı boyunca kişinin çalışmaması gerekmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Düşük yapan SSK’lı kadınlar bu ödenekten faydalanamazlar. Bunun yanı sıra doğum gerçekleştikten sonra bebek ölü doğmuş olsa dahi bu ödeme alınabilmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumu yapan kişinin SSK’lı olması gerekmektedir. Eşi SSK’lı olanlar bu ödenekten faydalanamazlar.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası başvurusu günümüzde otomatik olarak sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Doğumun gerçekleştiği hastane iş göremezlik raporunu e-rapor sistemi üzerinden işlemektedir. Bu işlemden sonra iş yerine başvurulması ve rapor onaylatılmalıdır. İş yerleri SGK sistemi üzerinden raporu onayladıktan sonra herhangi başka bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Faka bazı iş yerleri SGK sistemini kullanmadığı ya da kullanamadığı zamanlarda SGK il müdürlükleri ile resmi yazışmalar yaparak başvuruyu onaylatmalıdır. Böyle bir süre yaşanırsa takibinin yapılması daha sağlıklı olacaktır.

  Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası hesaplama 2019 yılında çalışan kadınının izin almadan önceki son 3 aylık brüt ücretler toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. Son 3 aylık brüt ücret toplamı ile yapılan hesaplamayla günlük brüt ücret bulunur ve kişi bu ücretin 3’te ikisi kadar günlük doğum parası alabilmektedir. Asgari ücret ile çalışan SSK’lı bir kadının doğum parası hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

  • 2019 yılı asgari brüt ücret 2558 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda kişinin günlük brüt ücretinin hesaplanabilmesi için öncelikle 3 aylık brüt ücretinin toplamı gerekmektedir. 7674 TL 3 aylık toplam brüt ücrettir.
  • Çalışan SSK’lı kadının günlük brüt kazancı 85,26 TL (7674/90) olarak hesaplanmaktadır.
  • Çalışan SSK’lının alabileceği günlük doğum parası ise günlük brüt ücretinin 3’te ikisidir. Bu durumda alabileceği doğum parası günlük 56,84 TL (85,26 x 2/3)’dir.
  • Doğum izninin normal şartlarda alındığı düşünülürse doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Toplam 112 gün alınabilecek olan doğum parası 6.366,08 TL’dir.
  • Çalışan anne ikiz bebek sahibi olacak olan bir anne için doğum parası ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı ise;
   • İkiz bebek sahibi olunacaksa alabileceği doğum iznine doğum öncesi ve doğum sonrası 2’şer hafta eklenmektedir. 20 haftalık izin için 140 gün üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu durumda kişinin alacağı toplam doğum parası 7.957,6 TL’dir.

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine uğrayarak 2 TL karşılığında temin etmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra telefon aracılığıyla da sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için Alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz.

  SGK ile ilgili tüm sorgulamalarınız ve detaylı bilgi talepleriniz için Alo 170 hizmet vermektedir. E-Devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına geçilmelidir.
  • E-Devlet şifresi ile ya da diğer alternatif kimlik doğrulama seçeneklerinden biriyle sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama otomatik olarak yapılacaktır.
  • Sorgulama sonucunu inceleyebilir, doğum paranızın yatıp yatmadığını detayları ile görebilirsiniz.

  2019 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

  2019 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

  • Birinci çocuğu için 300 TL
  • İkinci çocuğu için 400 TL
  • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

  Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 149 TL alabilmektedir. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

  • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
  • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

  Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ   tıkla sorunu sor

  2019 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Eminedncsy dedi ki:

   Benim 8 mayısta 32.haftam doluyor ve o gün hastanedn rapotumu alip ayrılmayı dusunuyorum işten brnim o gun hemen rapor tarihim baslarmi sigortam keslip yoksa bi kac gun surermi bu islemler sigorta kelinde mi başlar rapor od3ngi tarhi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra 32. hafta doğum iznine çıkabilirsiniz. Ancak işten çıkmayın. Eğer iş akdiniz fesih edilir ise rapor ödeneği alamazsınız. Çıkış isteyeceksiniz rapor sonunda yaptırın

  2. Leyla dedi ki:

   İşe giriş tarihim 02.02.2019 şuan gebeliğin 26.haftasindayim.Doğum parasi alabilecek miyim. Raporu hangi tarihte alabilirim.
   Ayrica rapor suresi bittikten sonra 1. Cocuk icin yarim gunluk para alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 90 gün sağlayacak gibi gözüküyorsunuz. Rapor ödeneği alabilirsiniz.

    Yarım çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, 4857 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ve doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

    yukarıda ki şartları sağlıyorsanız yarım çalışma ödeneği alabilirsiniz.

  3. Burcin dedi ki:

   Ucretli ogretmen olarak calismaktayim suanda 34 haftalik gebeyim 32.haftamda calisabilir raporumu aldim aktif olarak calismaktayim 36.haftamda isterim cikisimi vermekte cikisimi verir vermez ayni gun icinde baska bir isyerine is girisim yapilacak dogum ucretinden faydalanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalılık çıkış verilen günde pasif olmaz çıkış verilen tarihin 10. gününde pasife düşer. Bu nedenle aynı gün başka bir işyerinde sigorta başlanır ise sıkıntı olmaz. ancak yeni işyeri de raporunuzu sgk ya bildirmelidir.

  4. Ayla dedi ki:

   24haftalık hamileyim ama riskli olduğu için 32.haftaya kadar istirahat raporum var,32. Haftada zaten Doğum iznine ayrılacağım fakat öncesinde istirahat raporumdan dolayı Doğum parası normal alacağımdan daha az mı yatar?İstirahatı olduğum için brüt maaşım farklı görünüyor ve bi kısmını SSK dan aldığım için bu durum Doğum parasını etkiler mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık raporunuz Doğum rapor parasını etkilemez. Rapor öncesi tam ayların ortalaması alınarak hesaplama yapılacaktır.

  5. Oktay dedi ki:

   Eşim 27 haftalık hamile. Mayıs ayı sonu veya Haziran ayı başında doğum gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl vekil öğretmenlik yaptı. Haziran ayında sigortası sona erdi. Mart 2018 de 18, Nisan 2018 de 24, Mayıs 2018 de 26 ve Haziran 2018 de 5 gün olmak üzere toplam 73 gün sigortası var. 2 Mart 2019 da yeni sigorta girişi oldu. Rapor ödeneği alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prim şartını sağlamış olacak. Rapor döneminde de aktif sigortalığı devam eder ise rapor ödeneği yapılır.

  6. güldane dedi ki:

   Merhaba

   yaklaşık 2 buçuk yıldır aynı iş yerinde ssk lı olarak ve tam zamanlı çalışıyorum 37 haftaya kadar çalışacağım. benim sormak istediğim 37 haftada işten ayrılacağım
   1 sorum ben doğum iznindeyken işveren beni işten çıkartabilir mi böyle bir hakkı var mı
   2 sorum ise bu rapor ücreti ve doğum ücreti ayrı mı birbirinden ve ayrı ise ikisini de talep etmek için neler yapabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu iken işten çıkartamaz diye bir hüküm yok ama zaten siz raporlu iken işyerine bir maliyetiniz yok. Çıkartması için bir sebep de yok. Raporlu iken işten çıkartmada bir çok tazminat doğacağından böyle bir işe kalkışmazlar. Doğum rapor ücreti çalışan bayanlara verilir. Bir de ayrıca doğum yardımı var. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine başvurarak 300 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

  7. Yunus dedi ki:

   Merhaba eşim 12 haftalık hamileyken işten çıkarıldı ve 1 yıl içinde 90 gün primi yatmıştı. Eşim şuan 31 haftalık hamile ve eğer Doğumdan önce aktif sigortası olur ise rapor parası alabilir mi? Yani şu an işe girmiş olsa ve 32 hafta rapor alsa rapor parasından faydalanıyor mu?2018 Ağustos Eylül Ekim aylarındaki brüt ücreti 2880 tl. Yararlanabiliyorsak bu son 3 ayın brütümü baz alınarak hesaplanıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rapor alacağı zaman aktif sigortalı olursa rapor ödeneği alabilir. Rapor ödeneği hesaplanırken yatan son 3 aylık maaşın ortalaması alınmaktadır.

  8. Sevda dedi ki:

   10.12.2007 işbaşı tarihim ikinci oğlum 14.01.2018 doğumlu 07.11.2018 işbaşı yaptım tekrar hamileyim 29.03.2019 32. Hafta iznine ayrılıyorum günlük brüt ücretim 11.38 ayda sendika ikramiyesi ile elime 2700 TL geliyor ne kadar analık ödemesi alabilirim+işbaşı tarihinde işten ayrılmam analık ödeneğinin kaybına neden olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Günlük brüt ücretinize göre 111,38/3*2 = 74,25 tl oluyor 8+8 16 hafta yani 112 gün için 8316,37 TL rapor ödemesi çıkar. doğum sonrası rapor sonunda işten çıksanız da rapor ödeneğiniz yatar.

  9. Songül dedi ki:

   Merhaba ben dogum parası şartlarında şunu gördüm.ben ssk li çalışmaktayım suandada hamileyim.ve esimde sigortalı çalışıyor ama orada eşi sigortalı çalışan kişiler doğum para si hakedemez yazmaktadır.bunun doğruluk payı varmıdır?Ben alamicakmiyim doğum para si

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Orada anlatılmak istenen ‘Sadece eşi çalışyor, kendi çalışmıyor ise rapor ödeneği alamaz’ sizinle ilgili aksi bir durum yok rapor ödeneğinizi alabileceksiniz.

  10. Havva dedi ki:

   Slm iş yeri 37.haftaya kadar çalıçabili raporu aldığımı bildirdim o tarihten sonra calışmadım ama iç yeri bana sigorta yapmış yanı 37 cihaftayı 5 gu geçmiş bu sebeple doğum rapor parası alamıyorum
   Paramı nasıl alabilirim… Tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri raporrunuzu onayladı ise sigort göstermesinde bir sakınca yok. alamadığınızı kurum söylüyor ise bir hata olmalı.

  11. Dncsy dedi ki:

   Merhaba
   Raporlu olduğumuz surede iş akdinin fesih edilmemesi gerekiyormus ya ben 8 mayısda 32 haftalıkken doğum iznine ayrilcaggim 1 temmuzda doğum olucak raporumda 28 agustosada bitoyor o zman yani ben raporlu iken işyeri sadce beni işten cikarmis gorunmeycek sözleşme yi fesih etmemiş olcak demi yani sigortam veya maaşımı yatrtmayacaklar ama sözleşmeyi fesh etmeyecekler sadce doğrumu anladım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet. İşyeri rapor süresi boyunca raporunuzu sgk sistemine girerek hem maaş hem de prim yatırmayacak. Ancak işten çıkış da olmayacak.

  12. Eminedncsy dedi ki:

   Ben 24 haftalik hamileyim 32. Haftam dolduğunda izne ayrılmayı dusunuyorum 1 temmuz gbi dogumum var bu 8 haftalık rapor parasını ne zaman alablirim toplu alabilirmiyim birde bu rapaor suresi içinde işten çıkarılmış görünürsem veya cikarrlarsa parayı yine alabilirmiyim yoksa rapor bitene kadar cikarilmamammi gerekiyor yani beni cikarirlarsa fesihmi etmis oluyirlar sozlesmem eylülde bitiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneği ilk 8 hafta doğumdan sonra sonraki 8 hafta ise rapor bitiminde ödeniyor. Raporlu olduğunuz dönemde işten çıkartılmamanız gerekiyor. Eğer işten çıkartılırsanız çıkarıldığınız tarihten sonraki 10. güne kadar rapor ödemesi yapılır kalan günler yapılmaz.

  13. ELİF DOĞANÖZMEN dedi ki:

   Merhaba,
   ücretli öğretmenlik görevi yapmaktayım. 10 gün oldu doğum yaptım.Fakat ücretli öğretmenlerin 1. dönem sonunda 18 şubatta cıkış yapıldı..Benim doğum öncesi iznim 25. şubat tarihinde başladı. doğum parası alabilir miyim? Takip edeceğim aşamalar nelerdir?
   Teşekkür ederim.
   İyi Çalışmalar:)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine ayrıldığınız ve daoğum izinli olduğunuz tarihlerde iş akdiniz olmadığı yani aktif sigortanız olmadığı için rapor ödeneği alamazsınız.

  14. Ebru dedi ki:

   Ben 36. Haftaya kadar calissam dogum iznine ayrildiktan sonra isten cikartirsalar dogum parasi ve digerlerinden yine de faydalanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor süresi boyunca veya başında iş akdiniz fesih edilir ise rapor ödeneği alamazsınız. Çıkış işleminizin rapor bitiminden sonra yapılması gerekiyor. Raporlu olduğunuz dönemde işverene zaten bir maliyetiniz yok.

  15. Ebruli dedi ki:

   Merhaba ben 20 haftalik hamileyim yaklasik 1.5 yildir ayni is yerinde ssk.liyim fakat suan isten cikip baska bir iste devam etsem 32. Haftaya kadar calistigimda yine dogum parasindan yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş değiştirmenizin rapor ödemesinde bir sıkıntı yaratmaz. Rapor ödeneği şartlarına sahipsiniz. 32. hafta rapor alacağınız zaman ve rapor dönemi boyunca iş akdinizin fesih edilmemesi yeterli.

  16. Duygu al dedi ki:

   Selamlar yazdıklarım yayınlanmıyor bekliyorum çoğu zaman.
   SSK dan Doğum parasıyla ilgili bir sorum olacaktı sizlere. Cevaplarsanız çok sevinirim. Benim net maaşım 2500 tl ne kadar Doğum parası alıyorum bide yatan paramı toplu alma şansım var mı bölük bölük almadan? Hesaplanacak tutar Doğum gerçekleştikten ne zaman sonra yatıyor? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yoğunluktan dolayı sorunuz bekliyor olabilir. Gecikme için üzgünüz.

    Sorunuza gelince 2500 tl agi dahil net maaşınızın brütü 3228,55 tl dir. Bu bedelin 2/3 olarak ödenmektedir 8+8 16 haftalık yaklaşık toplam 12.053 TL civarı bir ödeme yapılmalıdır.

    Rapor ödemesi doğum öncesi doğumdan sonra. Doğum sonrası rapor bitiminden sonra ödenmektedir.

  17. Eminedncsy dedi ki:

   Ben şu an 24 haftalık hamileyim 6 7aydir tam sigirtali olarak calisiyotum her ay 30 gun olarak yatıyor sigortam ve asagri ucretli olarak 90 gün sigirta prim şartını sağlıyorum yani 32.hafataya kadar çalışmayı dusunuyorum 32.haftam 8 mayıs da doluyor 32.haftam dolduktan sonra izne çıkmayı dusunuyorum yani ödeneği alabilirmiyim nereye başvurmalıyım hastane ve iş yerinden bi evrak almam gerekiyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta analık izin raporunuzu doktordan aldıktan sonra işyerinize bildirmeniz yeterli. iş yeri ve hastane kendileri kuruma bildirim yapmaktadır. Rapor dönemi boyunca iş akdinizin fesih edilmemesi önemli

  18. Sıdıka akgün dedi ki:

   Merhaba,
   Aktif olarak 5 yıldır çalışıyorum hamilelikte riskim olduğu için 27. Haftada
   Rapor verdiler bebeği 34 veya 35 .haftada riski olduğu için sezeryan ile alacaklar.34 . Haftaya kadar heyet raporum var Doğumdan sonra ki yasal iznimi kullanarak akabinde işime devam edeceğim bu durumda doğum parası iş görmezliği ssk dan alabilirmiyim.
   Teşekkür ederim.Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar olan kısım hastalık izni; 32 . haftadan sonraki izin ise doğum izni olacak ve 8+8 16 haftayı kullanabileceksiniz.

  19. Ayfer dedi ki:

   Merhaba

   Benim işe başlama tarihim 14 ekim 2018.
   Şuanda hamile kalsam bütün bu ücretlerden faydalanıyor muyum ? Yoksa 1 yılı doldurmam mi gerekiyor?
   Sigortam her ay 30 tam yatıyor.
   Ve ben ücreti elden alıyorum bankaya yatmıyor herhangi bir sıkıntı olurmu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ücretin ödeme kısmı SGK yı etkilemez. SGK primlere göre hareket eder. Doğumdan önce 1 yıl içinde 90 gün prim, rapor alacağınız 32. haftada ve raporlu olduğunuz dönemde iş akdinizin fesih edilmemesi gerekmektedir.

  20. Harun dedi ki:

   Merhaba, eşim doğum yaptı 10 gün önce.
   Ben sigortalıyım ama hanımım (eşim) sigortalı değil. Doğum yardım ücreti alabilir miyiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal hizmet müdürlüklerine başvuru yaparak 300 tl doğum yardımını alabilirsiniz. Ayrıca 120 günlük sigortanız varsa Hesabınıza 1 ay içinde 180,00 TL süt parası ödemesi yapılacaktır.

  21. Yeşim dedi ki:

   Part çalışıyorum 15 gün sigortam yatıyor yani aylık 1400 TL alıyorum kaç ay sigortalı olmam gerekiyor ve doğum parası ne kadar alırım tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim yeterli 32. haftada İzine çıkacağınız için bu tarihe kadar doldurmalısınız. Günlük ücretiniz 1400 tl nin brütü / 15 olarak belirlenerek hesaplama yapılır.

  22. Hilmi aksu dedi ki:

   Selamlar..eşimin 1 yıl içinde 7 ay sigortası bulunuyor.hamile olduğu için işten çıkarıldı.yeni bir iş teklifi var doğuma 3.5 ay var.yani 1 ay 10 gün daha calisabilecek..1.ay 10 gün sigortası yattıktan sonra doğum iznine ayrılsa..doğum parasından yararlanabilirmi?tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olacağından rapor ödeneği alabilir.

  23. printemps dedi ki:

   Merhaba , 28 haftalık hamileyim. 1 Nisan 2019 tarihi itibariye 32. hafta için çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum. Şu an ders ücreti usta öğretici olarak çalışıyorum. Sigorta primim aylık 6 gün yatmaktadır. Bu durumda 31 mayıs 2019 tarihinde doğum gerçekleştiğinde doğum raporu parası alma imkanım var mı? (Daha önce çalıştığım kurumda tam zamanlı çalışıyordum ve 08.06.2018 tarihinde ayrıldım ve o tarihe kadar sgk prim 30 gün yatmıştı.)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi sağlıyorsanız ödenek alabilirsiniz. Hesaplamanız Sın 3 ayın ortalamasına göre yatacağından 6 günlük prim için düşük bir ödenek çıkabilir.

  24. Halide dedi ki:

   Merabalar doğum parasını devlet mi veriyo yoksa işverenden mi kesiliyor acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporlarının ödeneğini sgk yapıyor. İş veren bu dönemler için maaş ödemesi yapmıyor. Bazı firmalar çalışanı mağdur olmasın diye avans niteliğinde maaşını ödeme yapıyor. Ancak sgk rapor ödemesi yaptığında bu bedeli işyerine vererek avans hesabını kapatabiliyorsunuz.

   2. Gülşen er dedi ki:

    Merhaba

    18.10.2018 tarihinde doğum yaptım ve iznim 04.02.2019 tarihinde bitti. Mart 2019 da doğum paramın yatması gerekiyordu fakat e-devlet üzerinden kontrol ettiğim de hale doğum ücreti yatmadi. Alo 170 aradığımızda raporda bir sorun olmadığını söylediler, beklememiz gerektiğini söylediler
    Size sorumuz ise mart ayının hangi tarihine kadar yatar bir fikriniz var mi yada mart da değilde nisan da mi yatar.
    Edindiğimiz bilgilere göre bir sonraki ayın 5-15 arası yatacağını yani mart 15 e kadar yatması gerekiyordu Ayrıca bir aksilik olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?
    Hangi kuruma başvurmamız gerekir. Bilgi paylaşabilir misiniz

  25. Sema nur dal dedi ki:

   Merhaba
   – ben şuan da 6 haftalık hamileyim. Son 1,5 yıldır sigortam yatmıyor eşimin de sigortası yok maalesef. Doğum parası hak kazanmak için 90 gün çalışmam gerekiyor eniştemin yanında işe gireceğim bende sigortalı olarak ama sadece 90 gün çalıştırabilirim dedi. Hangi aya denk getirmem gerekiyor benim çalışmamı? Tahmini Doğum 30 Ekim 2019. Hangi ay çalışmaya başlamam lazım?
   Ayrıca bi sorun çıkarda çalışamazsam Sigorta pirimi dışarda yatırarakta hak kazanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    19. haftadan itibaren işe başlamanız gerekiyor. 32. hafta rapor aldıktan sonra iş akdinizin devam etmesi gerekiyor. Raporlu olunan süre boyunca prim ödenmeyecek ancak işyeri tarafından doğum izninde olunduğu ssk ya verilen bildirgede gözükmesi gerekecek. İsteğe bağlı dışarıdan ödem ile doğum rapor ödeneği alınamamaktadır.

  26. melisa dedi ki:

   merhaba şuan çalıştığım iş yerinde 228 günlük sigortalıyım önce ki işyerimden de 134 gün var 2 aylık hamileyim kaç ay daha çalışmam gerekiyor rapor parası alabilmem için ve ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar aktif sigortalı omalı ve raporunuzu almalısınız. Raporlu olduğunuz süre içinde de iş akdinizin fesih edilmemesi gerkmektedir.

  27. Zehra dedi ki:

   Merhaba 12 haftalık hamileyken işten çıkarıldım yani 31.10.2018 tarihinde şuan 29 haftalık hanileyim işe girip 32 haftama kadar çalışmış olup rapor aldığımda rapor parası alabiliyor muyum? Birde benim son 3 ayım ard arda sigortalı olumuyorum hesaplanırken nasıl hesaplanıyor son 2 haftam sigortalı olarak olmuş olacak. 1 yıl içinde 90 gün prim sayım var ve brüt ücretim 2880 tl idi. Rapor parası almaya hak kazanır mıyım çok ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise dediğiniz gibi işe grip 32. hafta rapor alırsanız ve raporlu olduğunuz süre boyunca da iş akdiniz fesih edilmez ise rapor ödeneği almanızda bir engel yok.

  28. ADMİN dedi ki:

   Merhaba eşim şuan 24.haftada sigorta girişi 14 şubatta 90 gün primi doldurabiliyormu?rapor ödeneği alablirimiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    75 civarı bir gün oluyor 32. haftaay kadar. 32. haftada çalışabilir raporu alarak 37. haftada izne çıkarsa 90 günü doldurmuş olur.

  29. ayşe dedi ki:

   Merhaba! ben ben 7haftalık hamileyim ve zor durumdan dolayı işe baslamak zorundayım ama 8yıl oncesınden bı gırısım var ve sıgortalı calısmadım sımdı ıse baslarsam dogum parası alabirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şimdi işe başlayarak 32. hafta rapor alıp iş akdiniz rapor sonuna kadar fesih edilmez ise rapor ödeneği alabileceksiniz.

   2. cagseli dedi ki:

    Ben suan 19 haftalik hamileyim ne yapmam gerek

  Sorunuzu Yazın