• 2019 SSK Doğum Parası Başvurusu


  2019 SSK doğum parası başvurusu ve almak için, SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların doğum yapması halinde yasal haklarıdır. Doğum parası genel olarak doğum yardımı ile karıştırılmaktadır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, T.C vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi tüm kadınlara tek seferlik olarak ödenen bir yardımdır. Doğum parası ise yalnızca SSK (4A)’ya bağlı olarak çalışan ve gerekli şartlara uygunluk sağlayan kadınlara verilmektedir.


  Doğum parası bir diğer adıyla analık iş göremezlik parası, SSK (4A)’ya bağlı olarak çalışan bir kadının yasal hakkı ola doğum iznine bağlı olarak verilmektedir. Bu hak sigortalı kadına doğumdan önce 8, doğumda sonra 8 hafta olacak şekilde verilmektedir. Sigortalı kadının doğumu sebebiyle çalışamadığı tarihler için doğum parası ödenerek, bu konudaki mağduriyeti giderilmektedir. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılında da verilmeye devam edecektir.

  Doğum İçin Yapılan Ödemeler ve Aralarındaki Farklar

  Devlet tarafından çocuk sahibi olan ailelere farklı yardımlarda bulunulmaktadır. Bu yardımlar arasında doğumlar için verilen üç farklı yardım bulunmakta olup bu yardımlar genellikle birbiriyle karıştırılmaktadır. Bu yardımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum Parası: Bu yardım yalnızca SSK (4A) ya da Emekli Sandığı (4C) kapsamında çalışan kadınlara verilmektedir. Bu yardım SGK tarafından ödenmekte olup başvurularda SGK’ya yapılmalıdır.
  • Doğum Yardımı: Bu yardım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan tüm kadınlara verilmektedir. Tek sefer mahsus olarak birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL olarak ödenmektedir. Bu yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmekte olup başvurular bu kuruma yapılmaktadır.
  • Süt Parası: Emzirme ödeneği olarak da bilinen bu yardım için yine SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak verilmektedir. Doğum parasından tek farkı ise annenin sigortalı olarak çalışması gerektiği koşulu bulunmamasıdır. Bu yardım için babanın SGK’ya bağlı olarak çalışması yeterlidir. Süt parası tek sefere mahsus olarak 149 TL olarak ödenmektedir. 2019 yılında zamlanarak 149 TL olan süt yardımı 2019 yılında da şuan için aynı miktardadır.

  SSK Doğum Parasını Kimler Alabilir?

  SSK doğum parası bir yardım parası değildir. SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların, SSK’lı olmasından dolayı sahip olduğu yasal bir haktır. SSK doğum parası alınabilmesi için şartlar şu şekildedir;

  • SSK doğum parası alınabilmesi için, raporun başladığı tarihten sonra iş yerinden çalışılmıyor olması gerekmektedir.
  • Doğum öncesi, doğum izni tarihi başlamadan önce ilgili sigortalı kadın işten çıkarsa doğum parasını alamamaktadır.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 90 günlük prim ödemesi yapılmış olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 haftalık olan doğum izni süresince iş yerinde kesinlikle çalışmaya devam edilmemesi gerekmektedir. Böyle bir durum tespit edildiğinde doğum parası ödemesi yapılmamaktadır.
  • Doğum parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Düşük gibi olumsuz bir olayın gerçekleşmesi durumunda doğum parası alınamamaktadır.

  SSK Doğum İzni Nedir, Şartları Nelerdir?

  SSK (4A) ya da Emekli Sandığı (4C) kapsamında çalışan kadınlar için devlet tarafından yasal olarak izin süreleri verilmiştir. İş Kanunu’nun 74. Maddesi kapsamında tanınan bu hak çalışan kadınlara; doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık ücretli izin hakkı tanımaktadır. Doğum çoklu olarak gerçekleşecekse bu izin süresi doğum öncesi 10, doğum sonrası 10 hafta olacak şekilde toplamda 20 hafta şeklinde verilmektedir. SSK doğum izni şartları ise şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • SSK doğum izni süreleri ilgili hekimin vereceği rapora göre değişebilmektedir. SSK’lı kadın çalışanının sağlık durumuna, çalıştığı işin şartlarına ve hamileliğin gidişatına göre bu süre uzatılabilmektedir.
  • Hekim tarafından uygun görülürse ve raporda belirtilirse doğum öncesi 8 haftalık izin doğum sonrasına belirli bir sürede aktarılabilmektedir. Normal şartlarda hamileliğin 32. haftasında, 8 haftalık doğum öncesi izne çıkılması gerekmektedir. Hekim uygun görürse SSK’lı kadın doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilmektedir. Doğum öncesi çalıştığı sürelerde izin hakkı doğum sonrasına eklenmektedir.
  • Doğum izni bittikten sonra SSK’lı kadın dilerse 6 ay ücretsiz izin alabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama işlemi, SSK’lı kadının aldığı brüt ücrete göre yapılmaktadır. Hesaplamalar doğum öncesindeki son 3 ayda alınan brüt ücretin toplamı üzerinden yapılmakta olup bu toplam üzerinden günlük brüt ücret hesaplanmaktadır. Doğum parası olarak çalışan annenin günlük brüt ücretinin 3’te ikisi ödenmektedir. Düşünüldüğünün aksine bu ödemeyi işveren değil, SGK ödemektedir.

  2019 doğum rapor parası ne kadar merak ediyorsanız, hesaplamalar çalışan annenin maaşına göre değişiklik göstermektedir. 2019 yılı için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadının aldığı son üç aylık brüt ücret toplamının 8500 TL olduğu düşünülürse;
   • 8500/90 hesabıyla günlük brüt ücret hesaplaması 94,44 TL olacaktır.
   • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadının 16 hafta doğum izni yaptığı düşünülürse 112 günlük doğum parası ödemesi alacak demektir.
   • Günlük brüt ücret 94,44 TL olduğuna göre, alınabilecek günlük doğum parası 62,96 TL (94,44 x 2/3) olacaktır.
   • Alınacak toplam doğum parası ise 7.051,85 TL (62,96 x 112) olarak hesaplanmaktadır.
   • Aynı şartlara sahip SSK’lı kadın çalışanın ikiz bebek sahibi olduğu düşünüldüğünde, doğum izni 20 hafta olacaktır. Bu durumda alınacak olan doğum parası 8.814,4 TL (140 x 62,96) olacaktır.

  SSK Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Günümüzde devletle ilgili kurumlarla yapılabilecek pek çok işlem online olarak sistem üzerinden tamamlanabilmektedir. Bu sayede zamandan ve işgücünden tasarruf edilmektedir. SSK doğum parası sorgulama işlemi için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sorgulama için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılmalıdır.
  • Açılan sayfada kimlik doğrulama sayfasına gidilebilmesi için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ kutusu tıklanmalıdır.
  • Kimlik doğrulama sayfasında en uygun kimlik doğrulama seçeneği seçilerek, sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Otomatik olarak sorgulama işlemi sistem tarafından yapılmakta olup sonuç sayfası görüntülenmektedir.

  SSK Doğum Parası Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

  SSK doğum parası başvurusu için SSK’lı kadın çalışanın yapması gereken tek şey hekimden aldığı raporu işverenine teslim etmektir. Bu durumda yalnızca SGK sisteminde raporların kullanıldığı modüle sahip olmayan işyerleri için geçerlidir. Normal şartlarda süreç hekimin ilgili raporu sistem üzerinden işlemesi ile başlamaktadır.

  Hastaneden alınan raporun işyerine teslim edilmesi gerekmektedir. Diğer işlemler işveren tarafından gerçekleştirilmektedir. İşyeri ve SGK il ya da ilçe müdürlükleri arasında yapılan yazışmalar sonrasında doğum parası başvurusu tamamlanmış olacaktır. SGK doğum parasını PTT üzerinden ödemekte olup anne kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek parasını alabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 
  tıkla sorunu sor

  2019 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Duran dedi ki:

   Merhaba eşim 14.01.2014 te işe başladı ve nikah izni dolacaği için 25 şubatta işten çıkıcak son 1 yıl içinde 90 gün sigortası dolmuş durumda şuan 16 haftalık hamile hazırlan da Doğum yapacak 32. Haftada sigortalı işte çalişiyor görünmesi yeterli mi yoksa yine 90 gün sigorta yatmadı mı gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 1 yıl içinde 90 gün ve 32. haftada aktif sigortalı olması yeterli. Rapordan önceki 90 gün olması şart değil.

  2. Keziban dedi ki:

   Merhaba ben 2014 ocaktan beri çalişiyorum 5 yıldır be şubat 25 te işten çıkıcam son 1 yıl içerinde 90 günüm dolmuş oluyo 16 haftalık hamileyim haziranda Doğum yapacağim ben son üç ay sigortam yatmadı mı gerekir yoksa 32. Haftada iş yerinde çalişiyor göründüğümde Doğum rapor parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son bir yılda 90 gününüz dolmuş oluyor. 32. haftad rapor alacağınız zaman sigorta girişiniz tekrar yapılmış olursa doğum rapor ödemesi alabilirsiniz.

  3. Öğretmen dedi ki:

   Merhabalar. Ben özel bir kurumda öğretmenim.sözleşmemız Ağustos un 1nde bitiyor ama ben 27 ağustosta doğum yapacağım. Aradaki 27 günlük süreçte işsiz olmuş oluyorum. Bu şartlarda doğum parası alabilir miyim. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldıktan sonra sözleşmeniz fesh edilirse fesih tarihinden itibaren 10. güne kadar rapor ödeneği alabilirsiniz. Kalan günleri alamazsınız. Bu kanunda 5 aralık 2017 de çıktı. Maalesef sözleşmeli öğretmenlerimiz bı konudan dolayı çok mağdur oluyor. Geriye dönük bakarsanız çok fazla soru soruluyor.

  4. Kader Sirtmaç dedi ki:

   Ben 3 aylik hamileyim ne zamn bu dogum izni ve parasi basvurusunu yapmalıyım bana acil donus yapar msnz neler yapmaliyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar bişey yapmanıza gerek yok. 32. hafta eğer çalışmak istiyorsanız doktorunuzdan 37. haftaya kadar çalışabilir rapor alıp işyerine bildireceksiniz. Yok eğer 32. haftadan sonra çalışmak istemiyorsanız doğum izin raporu alarak işyerine bildireceksiniz. Bir de doğumdan sonra rapor alacaksınız.

  5. seher dedi ki:

   Merhaba 22 haftalık hamileyim 12 yıldır aynı şirkette 4a olarak çalışıyorum. Benim sormak istediğim şey benim maaşım 2400 tl bodroda brüt 2200 görünüyor nettede askeri ücret üzerinden. Ben rapor parası alırken brüt görünen üzerinden alıcam parayı ama geri kalan farkı bana kim ödeyecek. sgk sistemde ne görürse onu ödüyor sonuçta. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi Çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zaten başta usulsüz bir durum var. sigortanız 2400 TL nin brütünden yatmalı. Sigorta sistemde gözüken brüt maaş göre ödeme yapar. Bu soruyu işverninize sormanız gerekiyor.

  6. Sema dedi ki:

   Merhaba. Doktorun verdiği 32. Hafta çalışamaz raporunu iş yerine götürdüğümde 90 gün şartında sıkıntım yok fakat iş yeri işten çıkışımı verdi. Bu durum doğum parası almama engel mi acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz süre içinde iş akdiniz fesih edilirse. Fesih edildiği tarihten 10. güne kadar ödeme yapılır. sonrası için ödeme yapılmaz.

  7. Nehir dedi ki:

   Benim dogumum oldu doguma 1hafta kalasiya cikisim verildi ssk gittim 120gunum dolmasina ragmen alamadim parayi sorun kagidi gotur ciktigin isyeri onaylasin dediler otel kapandigi icin onaylanmadi ben para alamadim nasil yapabilirim 2.cocuk parasi alayim dedim kocan berber vergi oduyor veremeyiz dediler dogrumudur bu arastirdim oyle bi sart yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde iş akdinizin devam etmesi gerekiyor. Çıkış verildiyse ödeme alamazsınız. 2. çocuk için doğum yardımında eşinizin vergi mükellefi olması engel teşkil etmez. Orada bir yanlışlık var.

  8. Beyaz dedi ki:

   Merhaba son 90 günde çalışma gün sayım 44 gün. Bu durumda analık rapor parası 44 gündeki brüt maaşıma göre mi hesaplanır. Sonrasın da raporluydum çalışamadım. Raporunun bitiminde ise doğum iznine ayrıldım. 2019 yılında çalışma günüm yok budurum etkiler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlu olduğunuz aydan önceki ayların ortalamasına göre hesaplama yapılmaktadır.

  9. zehra dedi ki:

   6Haftalik hamileyim simdi ise baslasam ve 90gun calissam sonrasinda izne ayrilsam dogum rapor parasi alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine ayrılacağınız 32. haftada 90 günün sağlanmış ve aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  10. hasan dedi ki:

   meraba ben bişey merak ettim cevaplarsanız sevinirim şimdi eşim 30.haftaında gebeliğin bu 90 gün sigorta olayı doğumdan hemen önceki günlerde olucak yani 2019 yılında doğum yapıcak eşim sigortası 2017 değil demi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki son bir yıl içinde 90 gün prim olması gerekiyor. 2019 mart doğum ise 2018 Mart ile 2019 mart arasında 90 günü olmalı.

  11. Esra dedi ki:

   Merhaba doğum dan sonra yarim gun calisma hakkindan yararlanmak istiyorum işyeri ile anlaşabilirsem iskurdan yarim calisma ödeneği almak istiyorum 120 gün için dogum parasi almaya engel mi bu durum mu yada dogum parasiyla bir baglantisi yok herhalde dogum parasi alındığı takdirde bu haktan yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu hak zaten 8+8 16 haftalık izninizden sonra doğuyor. Doğum rapor parasına engel teşkil edecek bir durum yok.

  12. Sibel dedi ki:

   Merhaba ben ssk li olarak çalisiyorum 31 haftalikken dogum iznine 1 hafta kala bebegkmin kalbi durdu ve òlû dogum gerceklesti ben rapor parasi alabilirmiyim alabilirsem nasil basvuru yapmam lazim

  13. pınar dedi ki:

   merhaba
   işkur üzerinden iş başı eğitim programı ile 15/10/2018 -12/01/2019 tarihleri arası çalıştım.aynı iş yerine 14/01/2019 tarihinde sgk girişim oldu.1 haziranda doğum yapacağım.8 nisanda doğum iznime çıksam 90 günüm dolmuş olurmu.iş başı eğitimi programında çalıştığım günler geçerlimi?

  14. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba, çalışabilir raporum 21.12.2018 de başladı ve izin başlama tarihim 25.01.2019 olarak görünüyor. Ancak sağlık problemlerimden dolayı 14.01.2018 tarih ile iznimi başlatmak istiyorum. İşyerim direk izinli gösterdiğinde sürem başlamış oluyor mu? Rapor mu yenilenmesi gerekiyor?

  15. merve kilit dedi ki:

   merhaba doğum öncesi yıllarda 71 günlük primim var sgkda.şuan çocuğuma bakıyorum çalışmamaktayım.durumumuz iyi durumda değil .birkaç yerde gördüm 90 günlük prim olan anneler 4.küsürlerinde bir kerelik para ödeniyormuş kızım 2 buçuk yaşında geç kaldım mı ve kalan 20 günlük primi elden yatırarak 90 a tamamlayarak bu parayı almaya hak kazanabilir miyim lütfen yardımcı olurmusunuz

  16. bahar dedi ki:

   Merhaba,

   03.09.2018 tarihinde aldığım doğum öncesi raporumun ücreti 07.12.2018 tarihinde ödendi fakat doğum 11.10.2018 de olmasına rağmen 23.12.2018 tarihinde biten doğum sonrası rapor ücretim henüz ödenmedi ve e-devlet sisteminde ne kadar ödeneceğini de görmüyorum, durum normal midir, yardımınızı rica ederim

   teşekkürler

  17. Demet12 dedi ki:

   Merhabalar ,ben 35 haftadayim ,32.haftada çalışabilir raporu aldım 37.haftaya kadar ,Bi sorun oldu doktorum.calismazsin diyor.35 haftadayim Analık ödeneği alırken 37.haftaya tamamlayamadigim icin eksik ödeme mi alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    eksik ödeme almazsınız. Doğum sonrasına kullanmadığınız hafta eklenir. Yine toplamda 8 + 8 16 hafta rapor ödeneği alırsınız.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memurlarında maaşlar ödenmeye devam ettiği için siz ek olarak 300 TL doğum yardımı alacaksınız.

  18. Özden dedi ki:

   mrb ben devlet memuruyum 34 haftalık hamileyim 32. hftamda çalışamaz raporu aldım ve kuruma teslim ettim.Benim devletten alacağım yardım sadece 300 tl doğum parası mı olur ayriyeten bir para yardımında bulunuluyor mu nasıl bir yol izlemem gerekiyor şimdiden teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet memurlarında maaşlar ödenmeye devam ettiği için siz ek olarak 300 TL doğum yardımı alacaksınız.

  19. Burcu dedi ki:

   Merhabalar 04/04/2018 tarıhınde işten çıktım şuan 30 haftalık hamileyim kalan günlerde sigortam yapılırsa doğum parası alabilirmiyim.

  20. Sümeyye dedi ki:

   Merhaba iyi günler. 17.10.2015 te sigortam başladı kesintisiz 31.12.2018 e kadar ödendi. 31.12.2018 ayında işten çıkartıldım. Eğer yeni bir işe giremezsem alabileceğim yardımlar nedir acaba ?

  21. özlem dakni dedi ki:

   merhaba alacğım maaşımdan kayıp olmaması açısından doğum öncesi raporumu 33 hafta 4 günlükken yani 1 şubat 2019 dan itibaren almak istiyorum toplam alacağım doğum parasından kaybım olur mu raporumu 32. haftada mı başlatmam gerekir yani kaybım olur mu doğumdan sonraki raporuma bu süre eklenmiyor mu ?

  22. EMİNE dedi ki:

   Merhaba; eşim sigortalı çalışan 1 hafta sonra doğum yapacağım. Doğum yardımı ve emzirme yardımı için ne zaman ve nereye başvurmalıyız. Ben çalışmıyorum. Toplamda ne kadar ücret alacağım acaba?

  23. elif yildiz dedi ki:

   meraba benim ilk hamileligim ve uc aydir calisiyorum sskliyim dogum parasindan nekadar yararlanabilirim

  24. KENAN dedi ki:

   9 ŞUBAT 2018 DE İKİZLERİM OLDU DOĞUM YARDIMI VE SÜT ÖDENEĞİ BİR SEFERE MAHSUS ALDIM, EŞİM ÇALIŞMIYOR , ASGARİ ÜCRETİN ÇOK AZ ÜZERİNDE MAAŞ İLE ÇALIŞMAKTAYIM 2019 İÇİN YENİ DÜZENLENEN BİR YARDIM ÖDENEĞİ, VAR MI? CUMHURBAŞKANIMIZ 2019 İÇİN İKİZ VE ÜZERİ ÇOCUĞU OLANLAR AYLIK YARDIM ALACAKLAR ŞEKLİNCE TVDEN BEYANDA BULUNMUŞTU BÖYLE BİR YENİLİK YASA OLUŞTUMU NE YAPMALI NEREYE BAŞVURULMALI, ÇOCUK BAŞINA 150TL OLARAK SÖYLENEN BU YARDIM İÇERİĞİ NEDİR

  25. Dilara dedi ki:

   7 aylık hamileyim.öncesinde riskli gebelik olduğu için 2 aydır heyet raporu ile geçiriyorum.o yüzden son 2 aydaki primlerim yok gibi birşey.ben neye göre hesaplama yapabilirim?32 haftada doğum iznine ayrılacağım.normalde aldığım maaşın brütü 3400 tl civarı oluyor.

  26. Hakan dedi ki:

   Eşim sözleşmeli öğretemen ve doğum iznine ayrilacak.32+4 haftadan sonra dogum iznine ayrılacak. Yalnız doğum iznindeyken kamu kurumu tarafından maaş veriliyor. Çalışan anneye doğum parası ödenir mi? Òdenirse ne kadar ödenir? Döğumdan dolayı İs görmezlik ödeneğiyle ayni şey mi, çalışan anneye doğum parası? çalışan iki arkadaşa 6000 tl ye yakın para yatti. Biri geri verdi.yanlışlik oldu diye.biri hakkimiz dedi.ikisi de sözleşmeli öğretmendi.ptt ye yatmışti. Biz ne yapmalıyiz? Şimdiden cevap icin tesekur ederim.

  27. ZEYNEP dedi ki:

   Merhaba; ben 34+3 günlük hamileyim. Kamu kurumunda daimi işçi (4d’li) olarak çalışıyorum. 2014 yılı ekim ayından beri. yani 5. yılım iş yerimde. Benim sormak istediğim 37. haftada artık çalışamaz raporu alıp izne ayrılıyorum. bununla ilgili çalıştığım kuruma yada sgk yada işkura birşey bildirmeme gerek var mı? Kurumdaki ilgili personel 16 haftalık iznim bitene kadar her ay rapor paramın yatacağını söyledi. Bunun dışında 149 TL süt parası ve 300 TL (ilk cocuk) cocuk parası yardımından da yararlanabiliyor muyum? TEŞEKKÜRLER…

  28. Seda dedi ki:

   Merhabalar.dogum rapor parasi dogum gerceklesincemi yoksa izin bitimi ise donustemi aliniyor.tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor ödeneği doğumdan sonra. Doğum sonrası rapor ödeneği rapor bitiminde yapılmaktadır.

  29. Fatma dedi ki:

   Merhaba
   Rapor alarak 37. Haftaya kadar çalıştım. Yani doğum öncesi 3 hafta raporlu olacaktım. Ancak bebek 1 hafta geç doğarsa, yani doğum öncesi 4 hafta izinli olursam, toplam kullanacağım izin sürem değişir mi? Ayrıca doğum öncesi ve sonrası kaçar haftalık doğum parası alırım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum gecikirse doğum sonrası 8 haftalık izinden kullanılmaktadır. Doğum izni tekil doğumlarda doğum öncesi 8 doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 haftadır. Alacağınız rapor ücreti brüt ücretinizin 2/3 ü ne göre hesaplanır.

  30. Nimet dedi ki:

   Merhaba ben halkegitim de usta öğretici olarak görev yapmaktaydim geçen sene bu süre zarfında hamileydim 32. Haftada Çalisabilir raporu aldım 37.haftada çalışamaz raporu aldım kursum 31mayisa kadar devam ediyor fakat çalışamaz raporunu mayısın 2sinde aldım rapor aldığım gün beni işten çıkarmışlar ssk mi durdurdular ve belirli miktarda doğum parası alacaktım alamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  31. Gülcan dedi ki:

   Merhabalar. Doğum parası ve doğum raporu ücreti aynı şeymi? Çok anlamadığım bir konu merak ediyorum. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aslında ikisinin de doğru adı değil. Halk dilinde bu şekilde geçtiğinden anlaşılır olması için bu başlıklar altında yazıları hazırlıyoruz. Doğumla alakalı iki türl para var. Biri çalışan annenler için Analık geçici iş göremezlik ödeneği (Doğum rapor parası) Diğeri de Doğum yardımı yani Kaymakamlıklara başvuru yapılarak çalışan çalışmayan tüm annenlerin alabileceği 300, 400, ve 600 tl yi bulan doğum yardımı.

  32. Yasemin dedi ki:

   Merhaba, 1 kasim 2018 tarihinde 3 ay sözleşmeli olarak işe başladım. Daha sonra gebe oldugumu ögrendim. Şuan 9 haftalik gebeyim. Işverenim gebe oldugum icin sözleşmemi uzatmayacagini söyledi, bu durumda 1 subat tarihinde işten çikmiş olacagım. Devlet yardımlarından faydalanabilmem için tekrar kacinci ayda işe baslasam faydalanabilirim? Rapor alip ödeneklerden faydalanabilmem icin?

  33. Seher dedi ki:

   Merhaba 2 bucuk aylık hamileyim 2 aydır is ariyorum fakat bulamadım aceba eşim son 3 4 aylık sigortamı yatirsa dogum parası alabilirmiyim esimin isyerindede çalışıyor olarak gösterilsem

  34. Nurcan dedi ki:

   5 yada 6 aylık hamileyken işe girsem doğum parası veya diğer haklardan yararlanbilrimiyim acaba. Teşekkür ederim

  35. SEYİT BİLAL ÇELİK dedi ki:

   mrb ESİM DOGUM İZNİNE AYRILDI. DOĞUM İZNİNDE İŞ YERİ İSTERSEK MAASINI ÖDEYELIM DEDİ.İSTERSENİZ DOĞUM İZNİ BİTTİKTEN SONRA TOPLU ALIRSIN DEDİ.SİZCE HANGİSİ DAHA MANTIKLI,HANGİSİNDE DAHA AZ KESİNTİ OLUR ? SAYGILAR

  36. Özlem dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplama yapılırken son 3 ayın brüt ödemesi demek; raporlu olduğum süre içerisinde (20 hafta) gösterilen maaşım üzerinden mi yoksa 30.haftamdan önce rapor almadan son 3 aylık brüt ödemeye bakılarak mı doğum parası hesaplanıyor?

  37. reyhan dedi ki:

   doğum parası almam için doğum iznim bitince hemen istifamı vermem mi gerekiyor? sekiz aydır işte çalışıyorum: haftaya iş göremezlik raporumu alacağım:

  38. Hicran dedi ki:

   Merhaba,
   Sözleşmeli 4B li memur olarak çalışmaktayım, 36. Haftayı doldurduktan sonra doğum iznine ayrıldım, ben bu bahsettiginiz toplu olarak verilen doğum parasını alabiliyor muyum? Yoksa 8 hafta d.oncesi, 8 hafta. Doğum sonrası ücretli izin olduğu için bu para aylık olarak hesabıma yatan para mı?
   Kısacası 4B li olarak ben hangi doğum yardımlarını alabilirim ?
   Yardımcı olursanız çok sevinirim

  39. Güldane selen dedi ki:

   Merhaba ben 24 haftalık hamileyim 14 Nisan 2018 de işe başladım , şu an çalıştığım işyeri çok fazla soğuk. Doktorumla konuşup rapor almam durumunda doğum parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar raporlu geçirmeniz durumunda da doğum parası alabilirsiniz.

  40. Gizem dedi ki:

   Merhaba, 1 yıldır SSK lı olarak diş polikliniğinde çalışıyorum. 8 haftalık hamileyim. Çalıştığım yerde rötgen çekimi yapılıyor. radyasyona mahruz kalmamak için işten ayrılmayı düşünüyorum. Doğum parası alabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası alabilmeniz için doğum tarihinden 1 yıl geriye kadar 90 gün priminiz olmalı ve 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif ssk lı olmanız gerekmektedir. İşten çıkarsanız 90 günü dolduracak şekilde 32. haftaya gelmeden sigortalı bir işte başlamanız gerekmektedir. Raporlu olduğunuz düre boyunca da iş akdiniz devam etmeli

  41. Merve dedi ki:

   Merhabalar
   Benim raporum 27.11.2017 tarihinde sonlandı fakat benim sgk nın doğum parası önemesinden haberim yoktu yeni haberim oldu bu arada öğretmenim benim sorum geriye dönük bu parayı alabilir miyim?

  42. Esra dedi ki:

   Merhaba ben bağkurluyum her ay Bağ-Kurumu yatırıyorum SGK lının Doğum parasını hesaplamışsınız bağkurlunun alacağı tutar hakkında bilginiz varmı o nasıl hesaplanıyor

  43. Hatice dedi ki:

   ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım son bir yıllık sigorta pirimim 90 günün üzerinde. hamileliğimin 32. haftasında 35. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım yani 08/01/2019 tarihi itibariyle rapor izni başlama tarihim idi. 07/01/2019 tarihinde çalışmakta olduğum okula dilekçe ve ekli raporumuzu sundum ertesi gün 08/01/2019 tarihinde İlçe MEM’i aradığımda 08/01/2019 tarihi itibariyle çıkışımın yapıldığını öğrendim. Muhtemel Doğumum şubatın ilk haftası. Bu durumlarda çıkışımda yapıldığından maddi imkanlardan faydalanabilirmiyim yada doğum öncesi rapor için faydalanabilip doğum sonrası çalışmadığı için faydalanamazmıyım.

  44. sema dedi ki:

   Merhaba
   özel bir bankada çalışıyorum.uygulama bankacıları da kapsamakta mıdır?

  45. Neslihan dedi ki:

   Lütfen cevaplar mısınız 😔Şuan 38 haftalık hamileyim ve 2018 Mart’ta hamile olduğum için işten çıkarıldım. 2018 yılında toplam 90 gün ödenmiş primim gözüküyor. Ve hamile olduğum içinde işe alınmadım başka işyerleri tarafından. Sorum şu ödenmiş 90 günüm için rapor parası alabiliyor muyum???

  46. umude dedi ki:

   merhabalar ben 32. haftada izine ayrıldım ve 41.haftada dogum yaptım sigortalı çalışanım 131 gün sigortam var ve ne zaman dogum parasini alırım nereye muracat etmem gerekiyor sgk ya gittim otomatik görünüyor dediler ama e devletten bakıyorum sonuç ödeme gözükmüyor ve raporum çıkmıyor.

  47. betül dedi ki:

   Merhaba, ben şu anda 26 haftalık hamileyim son bir yıl içersinde 90 gün şartını doldurdum şuan TYP kapsamında çalışıyorum doğum parasıyla ilgili işkurla görüştüm ne şartta olursa olsun 15. gün sistem otamatik işten çıkarıyormuş nasıl bir yol izlemeliyim doğum parası almak için yeni bir işe başlasam 32. haftadan önce alabilirmiyim yada şuan ki işimden annelik işgörmezlik raporu aldıktan sonra işten çıkarılmam rapor parası almama engel mi ?

  48. meltem dedi ki:

   Merhabalar. ben 30 haftalık hamileyim çalışıyorum.2 hafta sonra rapor alacam fakat iş verenim ben raporluyken ssk mı yatırmazsa çıkartırsa doğum parası alabilirmiyim.

  49. semra dedi ki:

   Merhaba, 20 haftalık hamileyim .Genç girişimci istisnası kapsamında şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum. Yaşım 29 dan küçük olduğu için 1 yıl boyunca bağkurum teşvik nedeniyle devlet tarafından ödenecek.Muhtemelen doğuma kadar 130 gün falan bağkurum ödenmiş olcak. Raporlarımı zamanında almış olursam rapor parası alabilir miyim?

  50. Şeyma dedi ki:

   Merhaba
   Valiliğe yapılan doğum yardımı müracatını
   Doğum öncesinde mi sonrasında mı yapıyoruz
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum sonrasında yapılmaktadır. Süresi yoktur.

  51. Vedat dedi ki:

   Merhaba eşimin sigortasını çalıştığım yerde gösterdim 02.10.2018 de girişi oldu ve şu an 90 gün geçti sigortası 18.01.2019 da 32.hafta doğum izni raporu alacağız doktordan ve muhasebeci vereceğiz iş yerinde bi sorun olmaz dimi doğum parası ssk için şimdiden teşekkür ederim

  52. Asuman eryilmaz dedi ki:

   Merhaba kapattigim işyerinden bağkur borcum var. Dogum parası alabilir miyim? Henüz yapilandirmadim yapilandirirsam alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneğiniz öncelikle bağkur borçlarınızdan mahsup edilir. Af kanunu kapsamında yapılandırsaydınız kesinti olmazdı mevcut durumda yine mahsup edilir.

  53. Tuba dedi ki:

   Merhaba ben 10 haftalık hamileyım sgk lıyım calısıyorum doğum parası için kac ay calısmam gerek ve doktor raporunu ne zaman almam gerek 442 gün sigorta pirimim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor almanız gerekiyor bu tarihe kadar 90 gün primi sağlar ve iş akdiniz de devam ederse rapor ödeneği alabilirsiniz. Bununla birlikte rapor sonuna kadarda iş akdinizin devam etmesi gerekmektedir.

  54. Hatice KIZILAY dedi ki:

   Ben ücretli öğretmen olarak bir okulda çalışmaktayım 32. haftamda yani 18.12.2018 tarihinde iş göremezlik raporu aldım ve rapora göre 35. haftaya kadar çalışabilir yani izin başlama tarihi 08.01.2019 olarak belirlendi. Benim doğum ücretlerinden yararlanabilmem için 08.01.2019 tarihinde işten ayrılmam mı gerekir yada 11.01.2019 tarihine kadar çalışabilirmiyim. Ayrıca eğer 08.01.2019 tarihinde işten ayrılmam gerekir ise ve ayrılırsam sigortam kesilerek işten çıkartılacağım için doğumdan sonra doğum ücretlerinden yararlanabilmek için ne yapmalıyım. (Son bir yıllık sigorta pirimim 90 günden fazla)

  55. Gizem dedi ki:

   Merhaba ben ücretli öğretmenlik yapıyorum son bir yıl içersinde 90 günlük primin de fazlasıyla dolduruyor şu an 24 haftalık hamileyim ve 32.haftaya kadar çalışıp doktorumdan alacağım raporla ayrılmayı düşünüyorum.Bu durumda doğum parası alabilir miyim ve ne yapmam gerekiyor

  56. Cennet dedi ki:

   Merhaba Doğumdan sonra rapor ucretimi alamadım 170 ve SGK ya sorduğumda işveren doğum öncesi 3 haftalık raporunu onaylamadigi için yatmamış diyor sadece doğum sonrası rapor onaylanmış görünüyor işveren ve muhasebeci ye sorduğumda onayladiklarini söylüyor rapor biteli 3 ay geçti uğraşıp duruyorum çözüm bulamadım ne yapmam lazım
   Şimdiden teşekkürler

  57. Cennet dedi ki:

   170 i aradigimda ve SGK dan sorguladığımda işveren doğum öncesi raporunu onaylamadigi için doğum parası yatmadigini söylüyor işveren ve muhasebeci ye sorduğumda ise onayladiklarini söylüyor ne yapmam lazım raporum biteli 3 ay oldu halen uğraşıyorum

  58. Küba dedi ki:

   Merhaba ben 35 haftalık gebeyim kendi iş yerim olduğu için bağkur ödemesi yapıyorum doktorum 32. Haftada rapor verdi eşim iş yerini işletmeye devam ediyor en yakın ssk ya başvru yaptığımda doğumdan sonraki rapordan sonra ssk ya gitmemi söyledi rapor şuan bende doğumdan sonra ki raporla braber başvuru yaparak süt parası doğum parası izin parasını sorunsuz alabilirmiyim.

  59. Güldane dedi ki:

   Merhaba ben 23 haftalık hamileyim 14 Nisan 2018 de işe başladım , şu an çalıştığım işyeri çok fazla soğuk. Doktorumla konuşup rapor almam durumunda doğum parası alabilirmiyim.

  60. Kübra Kutlu dedi ki:

   Merhaba. 27.10.2018 – 03.11.2018 tarihleri arasinda dogum oncesi raporum ve 30.01.2019 tarihine kadar dogum sonrasi raporum var. E-devletten bakiyorum raporlarim sistemde gozukmuyor. Bagli oldugum ilcenin ssk mudurlugune gidip ayrica bir basvuru yapmam mi gerekiyor ? Yoksa raporlarin bitiminde mi sistemde gozukecek ?

  61. Seda dedi ki:

   Merhaba, 2018 mart ayından beri sigortam yatıyor. 26 ekimde doğum yaptım, 32. Haftada çalışabilir raporum, 37. Haftada çalışamaz raporım şirkete iletildi. Süt param yatmış onu aldım ancam dopum param hala yatmadı. E-devlet üstünden rapor sorgulama kısmına bakınca doğum raporu bulunamadı diyor. Hastaneden kaynaklı bir durum olduğunu söylediler ve bir sıkıntı yok dediler. Yapmam gereken bir şey var mıdır? Beklemeli miyim? Bir de eşimin adına yatmış olabileceği söylendi, olabilir mi? Çok teşekür ederim yardımınız için.

  62. Alverdi dedi ki:

   Merhaba 25 haftalık hamileyim tahmini Doğum tarihim 25 mart size sormak istediğim soru şu aralık 13 te sigorta girişim yapıldı doktorum 30 haftada rapor vereceğini söyledi sigortamı kendimiz iş yerimizde yatırıyoruz Doğum parası alabilirmiyim Doğumdan sonra birde ikiz doğumlarda ücret değişiyormu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    30. hafta rapor aldıktan sonra sisteme raporunuz girilecek. Ancak siz yine doğuma kadar prim ödemeye devam edebilirsiniz. Bu sayede 90 gün primi doldurarak ödenek alabilirsiniz. İkiz doğumda ödenek değişmiyor. Sadece 2 hafta fazladan izniniz oluyor.

  63. cigdem dedi ki:

   merhaba ben dogum iznim bitmek üzere 4 aylik paramida sgk dan alacam . işveren benii rapor bittiginde cikarirsa eger işe donmessem isveren cikarirsa issizlik maasi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı almanın diğer şartlarını sağlıyorsanız raporlu olmanız işsizlik maaşı almanızı engellemez. Rapor sonrasında işten çıkartılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  64. özlem hoca dedi ki:

   Merhabalar
   Ağustos 14 2018 de doğum yaptım çalışıyordum fakat
   doğum parası için hiç başvuru yapmadım ve 32.hafta dahil hiç bir rapor almadım.hazıranda işten çıktım.acaba geçmişe dönük iş görülmezlik doğum parasına basvurabilirmiyim.90 gunluk sgk var.ve
   devlet hastanesinde doğum yaptım

  65. Leyla dedi ki:

   Merhaba, 32 nci hafta hastaneden çalışabilir raporu alarak çalışmaya devam ettim. Şuan 37 haftalık hamileyim ve doktoruma kontrol olduktan sonra Doğum iznime ayrıldım. Doğum raporu ödemesini 16 hafta olarak mı alacağım yoksa 32.haftadan 37.haftaya kadar olan süre kadar eksik ödememi alacağım?

  66. Fatma dedi ki:

   Merhaba şuan 2018 e ait 90 günlük sgk günüm var 32.haftam şubata denk geliyor çalıştığım yer eksik yatırıyor sigortamı raporu alacagim günden itibaren geriye dönük güne bakılıyor ya atıyorum 2018 şubat ve 2019 şubatı zaman aralığına mi bakacam yoksa 2018 ‘in hepsi dahil mi

  67. murat dedi ki:

   merhabalar eşim 06 haziran 2018 de hamile kaldı. En son işten çıkıs tarihi 05.07.2018 (2018yılındanda 170 gün sigortası var) haziran 2018 ayından 12 gün sigortası var. Kasım 2018 tarihinde başka bir işyerinde işe başlad.Kasım 2018 ayından 23 günlük sigortası var aralık 2018 de 31 gün en son isyerinden 2018 yılı içerisinde toplam 54 günü var. 02 ocak 2018 tarihinden 32 haftalık oluyor. 37inic haftaya kadar çalışmak istiyor. Doğum rapor parası almaya hak kazanır mı ? Ne yapmalıyız ?

  68. Ebru dedi ki:

   Mrb ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 37.haftanın içerisindeyim 32.haftada çalışabilir raporu aldım ve okula verdim şimdi okul benden iş göremez raporu istiyor fakat doktor vermiyor memurlar için 37.haftada verildiğini biz normal işçiler için tekrar rapora gerek olmadığını söylüyor ama okul ısrarla rapor getir diyor bizim tekrar 37.haftada rapor alma hakkımız oluyor mu lütfen bilgi verir misiniz

  69. Esraaaaaa dedi ki:

   Mrb ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 37.haftanın içerisindeyim 32.haftada çalışabilir raporu aldım ve okula verdim şimdi okul benden tekrar iş göremez raporu istiyor fakat doktor vermiyor memurlar için 37.haftada verildiğini biz normal işçiler için tekrar rapora gerek olmadığını söylüyor ama okul ısrarla rapor getir diyor bizim tekrar 37.haftada rapor alma hakkımız oluyor mu lütfen bilgi verir misiniz

  70. Alpay dedi ki:

   Merhaba doğum sonrası ödenek ile doğum yardımı ücretini alamadık bunun ile ilgili herhangi bir evrak oluşturmamız gerekiyor mu?bunlar için zaten gerekli mercilere evraklar verildi hastane muhasebe aile bak. Gibi sadece diğer geri kalan ücret neden yatmadı… rapor bitiş tarihi 05.12.2018 tskler…sgk tarafından soylenen.

  71. Dila dedi ki:

   Merhaba 21 haftalik hamileyim abimin iş yerinde sigortali görunuyorum 2 aydir sigortam yatiyor 3.cü ayı doldurdugumda işten ayrilsam para alabiliyormuyum
   Yoksa 32.ci haftayi beklemem mi gerekiyor .

  72. Fatma dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 34 haftalık hamileyim, işverinim beni 2,5 aylık hamileyken işten çıkardı ve bu geçen süre zarfında herhangi bir iş bulamadım anca şuan buldum ptsi günü işe başlamayı düşünüyorum.1250 iş günü pirimim var ve şuan işsizlik maaşı alıyorum ancak işe başlayınca bu kesilecek, doğumuma da 6 hafta kalmış olacak. Doktorumla konuştuğumda herhangi bir aksilik oluşmazsa 3 hafta kalaya kadar Çalışabileceğimi söyledi. Bu durumda doğum parasından yararlanma şnsım var mı? Bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

  73. Ezgi dedi ki:

   Merhaba 18 haftalık hamileyim ve yeni işe başlayacagım. Daha önceden prim gün sayım 90 ı geçiyor. bu durumda rapor parasını 16 haftalık olarak alabilir miyim? İşe başlamadan önce iş yerine bildirmen gereken farklk bir şey var mı?
   Cevabınız için simdiden teşekkürler.

  74. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba;
   Benim doğum izinim 26.12.2018 tarihinde bitti sgk tarafıma analık rapor parası yaptırmadı 170 den kayıt oluşturdum sgk gelen cvp hekim kontrolü sağlanamadığı için ödeme yapılmayacağı konu ile ilgili kimse beni bilgilendirmedi nasıl yol izlemeliyim
   Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi ve sonrası için rapor almanız gerekirdi. Almadıysanız mevcut durumda yapılabilecek bir durum yok.

   2. murat dedi ki:

    merhabalar eşim 06 haziran 2018 de hamile kaldı. En son işten çıkıs tarihi 05.07.2018 (2018yılındanda 170 gün sigortası var) haziran 2018 ayından 12 gün sigortası var. Kasım 2018 tarihinde başka bir işyerinde işe başlad.Kasım 2018 ayından 23 günlük sigortası var aralık 2018 de 31 gün en son isyerinden 2018 yılı içerisinde toplam 54 günü var. 02 ocak 2018 tarihinden 32 haftalık oluyor. 37inic haftaya kadar çalışmak istiyor. Doğum rapor parası almaya hak kazanır mı ? Ne yapmalıyız ?

  75. Hakan dedi ki:

   Merhaba. Eşim 16 01 2019 tarihine kadar çalışabilir raporu var fakat iş yeri basit usulden ltd ye geçiş yapacak bu süre zarfında 2 3 gün sigortasız kalacaktır sıkıntı olurmu acaba

  76. Hakan dedi ki:

   Merhaba ,
   Eşim tahmini doğum 24 01 2019
   16 01 2019 kadar çalışabilir raporu var toplamda staj zamanı hariç normal SGK li olarak işe giriş tarihi 08 09 2018
   Raporu bitince 16 01 2019 tarihinde iş yerinden çıkış alirsa hangi haklara sahip olur ve çıkış almasında sorun olurmu? Çıkış almazsa işyeri rapor süresi boyunca ne gibi ödemeler yapması gerekir SGK kaza sigortası gibi
   doğum parası
   İşsizlik maaşı
   Süt parası gibi
   Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  77. Sibel dedi ki:

   Merhaba
   4a statusundeki Memurlar SGK doğum yardımından faydalanabilirmi?

  78. meltem dedi ki:

   merhaba ben 6 haftalık hamileyim 10 ocak 2019 da işe başlıycam doğum parası almak için kaç hafta çalışmam gerekiyor acaba

  79. Burçak dedi ki:

   Merhabalar ben 10 haftalık hamileyim işyeri iş sözleşmemi ekonominin kötü gitmesi sebebi ile fesih etti 8 ocak 2019 da sigorta çıkışım yapılacak yaklaşık 30 aylık sigortam var dopuma kadar çalışmazsam hiç bi şekilde doğum parası vs hiç birşey alamaz mıyım

  80. Deniz dedi ki:

   Merhaba 38 haftalık hamileyim.esim öğretmen ben bankaciyim bebek parası die bisey varmi.emekli sandığına bagliyim

  81. KADER dedi ki:

   YAKLAŞIK 8 SENEDEN BERİDİR ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPMAKTAYIM.BU DÖNEMDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK GÖREVİNİ YÜRÜTÜYORUM.ŞU AN HAMİLEYİM VE OCAK 17 DE ÇALIŞMA SÜREM BİTERKEN YİNE OCAK 17 DE DOĞUM ÖNCESİ RAPORUM BAŞLAYACAK.GEREKLİ OLAN 120 GÜNLÜK PRİMİM MEVCUT.ANCAK SOSYAL GÜVENLİK KURUMU 2017 ARAKLI AYINDA YANIMLANAN GENELGEYLE BENİM RAPOR PARASI ALAMAYACAĞIMI BİLDİRDİ.KONU İLE İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

  82. Hatice dedi ki:

   Merhabalar ben 09.06.2018 de dogum yaptım 32 haftalikken de dogum iznine ayrıldım ama isyerim denetlemeye takildigi ve primlerimin yattigi gorunmedigi için . dogum parsini alamadim. Denetleme sonuclaninca alabilirmiyim. Yada napmam lazim hakkımi korumak icin teşekürler

  83. Suzan dedi ki:

   Merhabalar doğum öncesi rapor parasını aldık.doğum sonrası rapor parasını almak için tekrar birşey gerekiyor mu?yani iş yerinin doğum sonrası rapor için onay vermesi gerekiyor mu?teşekkürler

  84. Büşra dedi ki:

   Mrb 30+3 günlük hamileyim geriye dönük son 1 yılda toplam 55 günüm var. Şuan diyanette geçici görevli olarak çalışıyorum sigortam 1 ay boyunca full yatmıyor. En fazla 15 gün yatıyor aylık. Geri kalan günlerimi başka bir yerde çalışıyor olarak gösterip tamamlıyorum. 32. Haftamda çalışamama raporu aldığım zaman 32. Haftama kadar mı 120 gün prim yatmış olması gerekiyor yoksa 32. Haftadan sonrasında yatırılan primlerde sayılıyor mu? Ayrıca iki iş yerinede mi raporu göndermem lazım?

  85. Pınar Erkan dedi ki:

   Merhaba
   Bilgilendirme için teşekkürler. İşverenim hak kazandığım doğum parasını tekrar bana gönderilmek üzere kendilerine göndermemi talep ettiler. Bu şekilde bir uygulama herhangi bir koşulda mümkün olabilir mi?

  86. Sever dedi ki:

   Merhabalar ben 34 haftalık hamileyim ikinci çocuğuma bugün çalışmaya son verdim raporumu iki hafta önce işyerine çalışabilir olarak sunmuştum şimdi ne yapmam gerek bu aşamadan sonra birde bişey daha sormak istiyorum özel hastanede Doğum yaparsam devletten bir destek varmı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  87. Gamze dedi ki:

   Merhaba ben 37 hftalik hamileyim 29araliga kadar calısıcam sonrasi ucretli izine ayrilicam çalıştığım isyerim yıllık zammı nisan 1nde farklariyla birlikte vermekte fakat bana izin ücretim ödenirken arastirdigim bilgilere göre son 3aylik primime göre ücret odendigini öğrendim bunla ilgli olarak bana ait hak kaybı olmuyormu bu konuyla ilgli bilgi alabilirmiyim normalde benim maaşım ocak şubat mart nisan ayı dahil zamlı hesaplanması gerekmiyormu yada bi ücret farki alma şansım yokmu kesintilerin en cok oldugu dönemdeki primime gore bana iznim bittiginde nisan ayinda toplu olarak rapor ucreti odenecek zaten hamilelikten dolayi mesai vs yapamadigimiz icin prim hep dusuk yatıyor devletimizin bununla ilgili ailelerin mağdur olmamasi icin yardimci olması gerektigini düşünüyorum gerekirse bu yasa değiştirilmeli çok büyük haksizlik benim güncel brut ucretime göre hesap yapilmali

  88. Pınar dedi ki:

   Merhaba ıkız gebelıgım mevcut 30.haftamda dogum ıznıne ayrılcam sorum sudur rısklı gebelıgım oldugundan dolayı 4 aydır raporluydum dogum ucretım neye gore hesaplanacak asgarı ucret uzerınden ne kadar ucret alabılıcem .

  89. Rengin dedi ki:

   Merhaba
   Şu anda 29 haftalık hamileyim ve heyet raporluyum. Hamileliğim biraz sorunlu geçiyor bu sebepten çalışamıyorum. Ortalama 7 yıldır da aynı işyerindeyim. İşten çıkmadım ve çıkarılmadım halen aktif sigortalıyım. Heyet raporu ücretimi alıyorum. Doğum parasıda alabilecekmiyim ve ne yapmam gerekli, 32. haftamda tekrar doktor konrolüm var bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum, şimdiden teşekkür ederim.

  90. Smyr dedi ki:

   Merhaba benim daha önceden bağkur borcum var ama şimdi doksan gündür bi yerde sigortalı olarak çalışıyorum 37 haftalığım bu hafta işten ayrılıcağım bağkur borcundan dolayı ödenekte sorun olur mu alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneğiniz Bağkur borcunuzdan mahsup edilebilir. Sistem borç varken ödemeyebilir. Konuyu Alo 170 den de teyit edebilirsiniz.

  91. Rengin dedi ki:

   Merhaba
   29 haftalık hamileyim ve sıkıntılı bir hamilelik geçirdiğim için ilk aylardan beri heyet raporluyum. Yani çalışamıyorum fakat işden ayrılmadım yada çıkarılmadım.Ortalama 7 yıldır aynı şirketteyim. Rapor paramı her ay alıyorum doğum parası alabilecekmiyim? Yada alabilmek için ne yapmam gerekli şimdiden teşekkür ederim.

  92. Seld@ dedi ki:

   Arkadaslar merhaba öncelikle,

   Ben dogumu yurt disinda yaptim ve cocugu dogum yaptigim ulkenin konsoloslugu araciligi ile Tc vatandasligina kayit ettirdim. Burada dogum yaptigim hastaneden aldigim rapor ve dogum belgelerini tecumseh ettirdim ve konsoloslukta onaylattirdim. Simdi Turkiye de calistim il/ilce sgk mudirlugune teslim ederek dogumun kapanmasi ve Sgk Dan 16 haftalik maasimi alabilmem için Bir sakinca var mi? Ve basvuruyu estimated benim adima yapabilir mi? Cunku ben Bir sure daha yurt disinda olacagim. Yardimci oldugunuz için simdiden tesekkurler. Gorusmek uzere.

  93. Ceren dedi ki:

   Merhaba ben 37+3 de doğum yaptım çalışabilir raporumu 32 de değil de 34. Haftada aldığım için 2 hafta ve 39 değilde 37 de doğum yaptığım için 2 hafta olmak üzere toplamda 1 ay kaybım oldu ve 3 aylık raporum var ne kadar ödenek alırım muhtemelen yardımcı olurmusunuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    34. de aldığınız rapora göre 2 haftanız ödenmez. Ancak erken doğumdan dolayı bir kaybınız olmaz. Bürt maaşınızın 2/3 üne tekabül eden tutarda ödenek alabileceksiniz. Bu da hemen hemen net maaşa tekabül ediyor. 14 haftalık ücreti bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

  94. Mehmetcan dedi ki:

   Merhaba,
   Şuan eşim 18+1 günlük hamile önceden son yılda 45 günlük sigortası var ve ben şuan kendi iş yerimde çalışıyor olarak göstermek istiyorum eşimi 45 günlük sigortasını yaptığımda yolda toplam 90 oluyor ödeme hakkı kazanıyor mu kazanmıyor mu? Ve ne kadar tahminen ödeme alır ? şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplama yaparken doğumdan önceki son 1 yıla bakılıyor. 32. hafta rapor alacağı zaman işe başlayıp 90 gün şartını doldurur ve raporlu olduğu süre boyunca iş akdi fesih edilmez ise rapor ödeneği alabilir.

  95. Nurdan dedi ki:

   Merhaba ben 34+6 günlük hamileyim rapor için 32.haftada başvuru yaptım 01.08.2019 da yasal rapor iznim başlıyor peki ben çalıştığım yere rapor iznine ayrılırken tekrar bir kağıt götürmem gerekiyor mu doğum yaptıktan sonra ne götürmem gerekiyor bir de süt parasıyla çocuk yardımını kaymakamlıklara mı başvuru yapıyoruz bir de rapor paranı topluca mı alacağım yoksa ay ay bana maaş ödemesi gibi mi yapılır teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor aldığınızda işyerine bilgi vermeniz yeterli. Hastane sisteme girdiğinde 1-3 gün içinde işyeri sistemine de düşmektedir. Raporunuzu bizzat götürmenize gerek yok. süt parası doğumdan sonra 1 ay içinde otomatikman adınıza PTT ye yatmaktadır. Doğum yardımını (300,400,600) Kaymakamlıklara müracaat ederek alabileceksiniz. Rapor ödemesinde Doğumdan önceki doğumu takip eden ayda. Doğum sonrası ise rapor bitimini takip eden ayda yapılmaktadır.

  96. damla dedi ki:

   Merhaba ,

   Dogum iznine cıktıgım tarihlerde işyerim sigortamı yatırmaya devam ederse bu dogum parasını etkiler mi ?

   Tesekkürler

  97. DAMLA dedi ki:

   Merhaba ,
   Dogum izninde oldugum tarihlerde işyerim sigorta ödememi yatırmaya devam ederse alacagım dogum parasında kesinti olur mu ?
   Tesekkürler

  98. eylül dedi ki:

   Selamlar.tüm yorumlari okudum.sorularin hepsi hemem hemen ayni oldugu halde hepsine tek tek cevap vermissiniz faydali oldugunuz icin tesekkurler.ben su an 18 haftalik hamileyim ve 1 ocaktan itibaren ise baslayacagim,1 yil geriye dönük sigortam yok ama yaptigim hesaplamaya gore 90 günü dolduruyorum.sormak istedigim soru su;isverenim beni calistirirken iskur programindan yararlanmak istiyor ve bazi sartlari saglayarak sigorta priminde indirim saglayacak.bu rapor parasi almama engel olabilir mi?tekrar tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödenek şartları sağlıyorsanız iş verene verilen teşviklerden dolayı rapor ödemesinde bir olumsuzluk oluşmaz. İyi dilekleriniz için de ayrıca Teşekkürler.

  99. Sinan dedi ki:

   Merhaba eşim yeni doğum yaptı ilk olarak ikimiz birden doğum yardımı alıyormuyuz. İkincisi ben eşi olarak SGK ya başvurdum doğum parası alabilmek için 119 gün prim ödenmiş doğum parası alabilirmiyim. Eğer alamıyorsam ilerleyen zamanda prim gün aayjm artar ise doğum yardımını alabilirmiyim. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı olan 300 tl tek kişiye yani eşiniz adına verilir. Rapor parası alabilmeniz için eşinizin de çalışan olması gerekiyor ki sanırım çalışmıyor. Süt parası olan 149 tl için de 120 gün prim olması gerekiyor.

  100. Gaye dedi ki:

   Meraba ben 17 haftalık hamileyim hamileliğinin başından beri sigortam var hala da devam ediyor doğum yaptıktan sonra doğum parası alabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız zaman aktif çalışan olmanız ve rapor sonuna kadar da iş akdinizin feshedilmemesi şartı ile rapor ödeneği alabilirsiniz.

  101. selin dedi ki:

   merhaba;
   32+0 damı rapor almam gerkıyor bı kaç gun gecıkse sorun oluyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir kaç gün geçse de sorun olmaz. Rapor alabilirsiniz.

  102. selin dedi ki:

   merhaba;
   benım sormak stedıgım raporu tam 32+0damı almak gerkıyor bı kac gun gecıkse bır sakıncası varmıdır birde mesela ocagın 20 sınde ızne ayrıldım dogum parası brut uzerınden hesaplanıyorya tam yatan aylar uzerınden mı hesaplama yapılıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir kaç gün geçmesinde bir sakınca yok. Raporunuz tam yatan son 3 ay üzerinden hesaplanmaktadır.

  103. Gizem dedi ki:

   Merhaba ben 7 aylık hamileyim eşim bana kendi dükkânmızda sigorta yaptı ve hamile olmadan önce de 4 aylık sigortam yatıyordu bu durumda 90 gün primini doldurmuş oluyormuyuz?tsk bilgi için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4 aylık sigortanız doğumdan önceki 1 yıl içine denk geliyor veya yeni başlayan sigorta ile 90 günü buluyor ise yeterli olur.

  104. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar eşim 90 günlük süreyi doldurduktan sonra raporunu 25.haftadan itibaren alıp prim ödenmeden doğum parası hakkından yararlanabilir mi?

  105. Selda dedi ki:

   Merhaba. 10.04.2018 de işten ayrıldım.oncesinde kesintisiz 2 yila yakin prim gunum var.su an 28.haftalik hamileyim ve 7 aralık itibariyle tekrar ise başladım.37.Haftaya kadar çalışsam rapor parası almaya hakkim olur mu?tahmini doğum tarihim 13 mart.sınırda mi kalıyorum.lutfen cevap verir misiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    13 Mart 2018 tarihini baz alırsak 27 gün yapıyor + 12 gün sigortanız olmuş 37. hafta bitiminde alacağınıza göre 9 haftanız var yani 9*7 = 63 yapar toplam 63+12+27 = 102 gün yapar. Bu hesaplamaya göre 90 günü doldurabiliyorsunuz.

  106. Kardelen dedi ki:

   Merhaba geçenlerde sordum cevap vermediniz yine sorayım .simdi bu 32.hafta da rapor alıp doğum iznine ayrılsak aradaki 16 hafta boyunca sigortanın yaomtmayacak ve para maaş alamayacagiz galiba peki patronunun isterse hem sigirtamizi yatırıp hem de maaş verebilir mi yani isterse ve böyle bir durumda rapor parası kesilir mi yoksa SGK öder mi yine .patronumuz sigorta ve maaşı verebilecegini öğrendik ama yasal durum nedir..hem maaş hem sigorta hem de rapor parası olur mu.

  107. Cerensu dedi ki:

   Merhaba ben 37 haftalık doğum yaptım ve çalışabilir rağorumu da 34. Haftada aldım 28.09.18/28.12.18 arası analık raporum var ne kadar ödeme alırım acaba yardımcı olurmusunuz

  108. Soner dedi ki:

   Merhaba,
   Benim eşim devlet hastanesinde memur (hemşire) ben ise özel sektörde çalışıyorum. Eşim analık yardımı (iş göremezlik yardımı) alabilir mi? En düşük 5.050 tl diye yazıyor. Alabilirsek nasıl ve nereye başvuru yapmalıyız

  109. havva dedi ki:

   ben mayısın 5 gibi dogum yapacagım nisanın 25 gibi ayrılmayı dusunuyorum benım dogum parası alabılmem için bana verilen 16 haftalık dogum izninin hepsinde yani 16 hafta boyunca iş yerimde calısıyor görünmem mi gerekiyor bu 16 haftalık sürecte sigorta paramı iş verenim mi öder yoksa devlet mi dogumdan sonra cıkısım verilebilir mi

  110. Hamide dedi ki:

   Merhaba ben 20.12.2017 de işe başladım 6. Ayve 8. Ayda sgk dan 15 gun kesıntım oldu 10 kasım 2018 de işten ayrıldım ayrılırken hamıle olduğumu bılmıyordum.pateonum sıgorta gırısı yapsa şuan doktordan rapor alıp halılalıkten dolayı işten ayrılsam bır hafta içinde 90 gunum var 32 hafta beklemeden de işten hamılelıgın 3. Ayında çiksam doğum parası alabılır mıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır alamazsınız. 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif sigortalı olmalı ve rapor boyunca da iş akdinizin fesih edilmemesi gerekiyor.

    1. Zehra gümüş dedi ki:

     Müftülüğe bağlı bir kursa din eğitimi veriyorum
     SSK var SSK mı kursa bağlı dernekler var onlar karşılıyor
     Aralık 25 de Doğum iznime ayrılacam 32.haftam doluyor ama raporlu olduğum bu dört ay içerisinde dernek tarafından sigortam durdurulur sigortam yatmaz ise Doğum parasından faydalanamam mı bide raporlu iken benim çıkışımı verebilirler mi

  111. Sebahat dedi ki:

   Bu doğum parasıni almamız için raporu aldığımız da işten çıkış verilmemesi gerekiyor yani doğru mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet. raporlu olduğunuz süre boyunca işten çıkışınızın olmaması gerekiyor.

  112. Ferhan dedi ki:

   Merhaba. Ben 33 haftalık hamileyim. Çalışmıyorum ama eşimin iş yerinden sigortalı görünüyorum. 8 ekimden beridir eşim sigortamı ödüyor. 90 gün olması için 37.haftama kadar sigortalı görünmem lazım. 37.haftaya kadar çalışabilir raporu almam lazım mı? Doğum parası alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışıp 90 günü tamamlarsanız. Doğum rapor parası alabilirsiniz.

    1. Ferhan dedi ki:

     Şuan doğum parası alamıyor muyum o zaman? 32.haftamı geçtim ama rapor almadım:(

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba.

      32. hafta da çalışabilir raporu almadıysanız 37. haftaya kadar çalışın gününüzü doldurun ve rapor alın. Kalan 11 haftanın rapor parasını alabilirsiniz. 5 haftalık kayıp olr ama ödenek almış olursunuz.

      1. Ferhan dedi ki:

       Çok teşekkür ederim

  113. Leyla dedi ki:

   Merhabalar ben hamileliğin 2.ayında şirketim tartında. İşten çıkartıldım 8 yıldır SSK lıyım.malum hamilelikten dolayı da işe alınmıyorum.bu durumda Doğum parası alır mıyım

  114. Tuğbaa dedi ki:

   Mrb şuan 30 haftalık hamileyim 5 6 aydır çalışmıyordum fakat bu yıl içersinde 134 gün sigorta primim var 1 ay önce tekrar işe başladım ve sigortam tekrar yatmaya başladı 02.01.2019 da 32 haftalık olup doğum iznine ayrılacağım iş göremezlik hakkından yararlana bilir miyim ?

  115. Aylin dedi ki:

   Merhabalar ben 3yildir ayni isyerinde calisiyorm nisan ayinda hamile kaldim ve temmuz ayinda bel rahatsizligimdan dolayi yillik izin ve ucretsiz izin kullanmak zorunda kaldim. 32. haftamdan 1ay once is basi yaptim ve 32.haftam doldugunda dogum raporumu alarak izne ciktim. Bu durumda rapor almadan son 3ay onceki brut tutarami bakiliyor? Kafam iyice karisti. Cevap icin Simdiden tesekkur ederim.

  116. Kardelen dedi ki:

   Merhaba benim sorum şu olacak .doğum iznine ayrıldığım 8+8 haftalık süre de iş verenim isterse benim sigortami yatırmaya devam edebilir mi.ayrica maaş ta verebilir mi .ya i hem rapor parasıni alıp hem sigortam yatıp hemde maaşımı ayni anda alabilir miyim ta i işveren kabul ediyor maaşı vermek istiyor .

  117. Havva dedi ki:

   Merhaba ben 23.04.2018 de işe basladim 23.06.2018 de işten ayrıldım şimdi ise 13.12.2018 de yine girdim işe ama 23 haftalık hamileyim ilk ise girdiğimden 47 gün sigortam var bunu dogum olasıya kadar 90 güne tamamlarsam dogum parası alabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar 9 hafta var bu da 63 gün eder ve 47 günü eklersek 90 günü aşar. Esas olan doğumdan önce 90 gün dolması. Siz de doldurabiliyorsunuz ister 32. hafta isterde çalışabilir raporu alarak 37. hafta izne çıktığınızda rapor parası alabileceksiniz.

  118. Busegül dedi ki:

   Merhaba şuan 31 haftalık hamileyim 32. Haftamda 85 günlük primimi doldurmuş oluyorum 37.haftaya kadar çalışabilir raporu alır isem doğum parasından yararlanabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet. Çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışırsanız 90 günü doldurarak rapor parası alabilirsiniz.

  119. Emir 2009 dedi ki:

   Iyi gunler ben 5 yildir Sgk li olarak calisiyorum 28 haftalik hamileyim dogum iznine ayrilip 2 cocuguma dogum yapacagim insallah dogum yaptiktan sonra 2 cocuk icin dogum yardımı,süt parasi ve sgk li is gorememezlik parasi dışında birde dogum parasi aliniyormus bununla ilgili nereye basvurmamiz gerekiyor. Bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parasından kasıt zaten doğum yardımıdır. Belirttiğiniz ödenekler haricinde mevcutta bir ödenek yok.

  120. Hilal dedi ki:

   Merhaba ben bekarken 1 sene calistim ssk ile smd evlendim yaklasik 4 senedir sskm esimin ustune bagkurluyuz..ilk cocukda dogum parasi alamadim cunku odeme yapilmadi iknci cocukda almak icin 32.haftaya kadarmi calisir gozukmemiz lazim kac ay calismamiz lazim ki dogum.parasi alabilelim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda haktan yararlanmanız için Doğumdan önceki 1 sene içinde 90 gün priminiz olması gerekiyor. Ancak 32. hafta rapor alnıacağı rapor süresinde de prim ödenmeyeceği için 32. haftaya kadar 90 günü tamamlayacak bir tarihte işe başlamanız gerekiyor. Aynı zamanda rapor aldıktan sonra da iş akdinizin fesih olmaması lazım. ancak rapor sonunda isterseniz işten çıkabilirsiniz.

  121. bilall dedi ki:

   MErhaba Doğum raporu almadan iş akdimiz için İhbar ödenmiz başlatıldı. İhbar süresinin sonunda başka bir yerde 2 hafta sigortalı gözüküp rapor alırsak sorun olurmu. Şİmdiden teşekkürler

  122. emir dedi ki:

   Merhaba eşim şuanda çalışıyor. 12.12.2018 tarihi itibari le İhbar süresini başlattılar. NOrmal Şartlarda 17.12.2018 tariinde Doğum iznine ayrılmamız gerekiyor. Biz şimdiki iş yerinden ayrılıp farklı bi iş yerinde 10 gün çalışıp rapor alırsak bu haktan yararlana bilirmiyiz.

  123. Zeynep dedi ki:

   Merhaba. Ben 32 haftalık hamileyim. Çalışmıyorum fakat eşimin iş yerinden sigortalı olarak görünüyorum. 8 ekimden beridir sigortam ödeniyor. 5 ocakta 90 günü tamamlamış oluyorum. Doğum parası alabilir miyim. Benimde doktordan 37.haftaya kadar çalışabilir şeklinde bir rapor almam lazım mı?

  124. Elif dedi ki:

   Merhaba ben 04 aralıkta doğum iznine ayrıldım. E-devlet üzerinden kontrol ettiğimde halen aktif sigortalı olarak görünüyorum ama işten çıkış tarihim de 30 Kasım olarak görünüyor. Bu durumda doğum parasi alabilir miyim?

  125. Seda dedi ki:

   Merhaba ben 23.04.2018 de işten ayrıldım şuan 25 haftalık hamileyim maddi sebeplerden dolayı tekrar işe başlamam gerekiyor 37.haftaya kadar aktif olarak çalışsam doğum parası alabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışırsanız. Ve rapor boyunca da iş akdiniz fesih edilmezse rapor ödemesi alabilirsiniz.

  126. merveeeeee dedi ki:

   merhaba
   doğum iznine 2.5 ay kala iş yeri kapatma kararı aldı. bu durumda ben sigortamı dışardan kendim yatırsam doğum paradi alabilir miyim.

  Sorunuzu Yazın