• 2019 SSK Doğum Parası Başvurusu

  2019 Yılında doğum parası almak ve başvurmak, SSK yani yeni ismiyle 4A güvencesinde çalışan kadınlar için mümkün olmaktadır. Doğum izni çalışan kadınlar için verilmiş olan yasal bir haktır ve doğum izni süresince çalışamayan kadınlar için SGK tarafından doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Yasa kapsamında analık iş göremezlik ödeneği olarak geçen SGK doğum parasının alınabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir.


  Ülkemizde yasal olarak verilen doğum izni hakkı doğum önce 8, doğum sonrası 8 hafta olarak verilmektedir. Bu süreler çalışan kadınların İş Kanunu kapsamında hakkıdır. Bu sürelerde çalışan kadınlar ücretsiz olarak izin alır ve çalışamadığı süreler SGK tarafından ödenir.

  Doğum Yardımı Ve Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Doğum yardımı ve doğum parası çok sık karıştırılan iki ödenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat iki ödenek birbirinden çok farklı şartlara sahiptir. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tek sefere mahsus olarak yapılan bir yardım ödemesidir. Bu yardım çalışan, çalışmayan ve Türk vatandaşı olan her kadına verilmektedir. Doğum yardımı alınabilmesi için şartlar;

  • Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olunması,
  • Doğum olayının gerçekleşmiş ve bebeğin hayatta olmasıdır.

  Doğum yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olacak şekilde tek seferlik ödenmektedir. Doğum parası ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir ve bu paranın alınabilmesi için SSK (4A) kapsamında çalışılıyor olunması gerekmektedir. Doğum parası aktif olarak çalışan SSK’lı kadınların doğum izni sırasında çalışamadığı günler için mağdur olmaması adına verilmektedir.

  Kimler SSK Doğum Parası Alabilir?

  Doğum parası 2019 SSK kapsamında aktif olarak çalışan ve doğum yapan tüm kadınlar için verilmektedir. Bu ödenek bir yardım parası değildir. Bu ödenek SSK kapsamında çalışan kadınlara yasal olarak verilmiş olan bir haktır. İş Kanunu’nun 74. Maddesi kapsamında doğum yapacak olan ve SSK kapsamında çalışan kadınların doğum iznine ayrıldığı yasal süreler için ödeme yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

  Çalışan anneye doğum parası SGK tarafından verilmekte olup yine SGK tarafından belirlenen şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum parası alınabilmesi için kişinin hala aktif şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni için alınan raporun başlangıç tarihi itibariyle iş yerinde SSK kapsamında çalışmaya devam ediliyor olmalıdır. Yani işten çıkışın gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.
  • Yasal doğum izni sürelerinde kendi iş yerinde ya da herhangi başka bir işte çalışılmıyor olması gerekmektedir. Rapor alındığı tarihten itibaren ilgili istirahat gün sayısı boyunca kişinin çalışmaması gerekmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Düşük yapan SSK’lı kadınlar bu ödenekten faydalanamazlar. Bunun yanı sıra doğum gerçekleştikten sonra bebek ölü doğmuş olsa dahi bu ödeme alınabilmektedir.
  • Doğum parası alınabilmesi için doğumu yapan kişinin SSK’lı olması gerekmektedir. Eşi SSK’lı olanlar bu ödenekten faydalanamazlar.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası başvurusu günümüzde otomatik olarak sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Doğumun gerçekleştiği hastane iş göremezlik raporunu e-rapor sistemi üzerinden işlemektedir. Bu işlemden sonra iş yerine başvurulması ve rapor onaylatılmalıdır. İş yerleri SGK sistemi üzerinden raporu onayladıktan sonra herhangi başka bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Faka bazı iş yerleri SGK sistemini kullanmadığı ya da kullanamadığı zamanlarda SGK il müdürlükleri ile resmi yazışmalar yaparak başvuruyu onaylatmalıdır. Böyle bir süre yaşanırsa takibinin yapılması daha sağlıklı olacaktır.

  Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası hesaplama 2019 yılında çalışan kadınının izin almadan önceki son 3 aylık brüt ücretler toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. Son 3 aylık brüt ücret toplamı ile yapılan hesaplamayla günlük brüt ücret bulunur ve kişi bu ücretin 3’te ikisi kadar günlük doğum parası alabilmektedir. Asgari ücret ile çalışan SSK’lı bir kadının doğum parası hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

  • 2019 yılı asgari brüt ücret 2558 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda kişinin günlük brüt ücretinin hesaplanabilmesi için öncelikle 3 aylık brüt ücretinin toplamı gerekmektedir. 7674 TL 3 aylık toplam brüt ücrettir.
  • Çalışan SSK’lı kadının günlük brüt kazancı 85,26 TL (7674/90) olarak hesaplanmaktadır.
  • Çalışan SSK’lının alabileceği günlük doğum parası ise günlük brüt ücretinin 3’te ikisidir. Bu durumda alabileceği doğum parası günlük 56,84 TL (85,26 x 2/3)’dir.
  • Doğum izninin normal şartlarda alındığı düşünülürse doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Toplam 112 gün alınabilecek olan doğum parası 6.366,08 TL’dir.
  • Çalışan anne ikiz bebek sahibi olacak olan bir anne için doğum parası ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı ise;
   • İkiz bebek sahibi olunacaksa alabileceği doğum iznine doğum öncesi ve doğum sonrası 2’şer hafta eklenmektedir. 20 haftalık izin için 140 gün üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu durumda kişinin alacağı toplam doğum parası 7.957,6 TL’dir.

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine uğrayarak 2 TL karşılığında temin etmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra telefon aracılığıyla da sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için Alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz.

  SGK ile ilgili tüm sorgulamalarınız ve detaylı bilgi talepleriniz için Alo 170 hizmet vermektedir. E-Devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına geçilmelidir.
  • E-Devlet şifresi ile ya da diğer alternatif kimlik doğrulama seçeneklerinden biriyle sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama otomatik olarak yapılacaktır.
  • Sorgulama sonucunu inceleyebilir, doğum paranızın yatıp yatmadığını detayları ile görebilirsiniz.

  2019 Yılında Çalışan Bir Annenin Alabileceği Destekler

  2019 yılında çalışan bir anne devlet tarafından verilen üç yardım ve haktan faydalanabilmektedir. Bunlardan birincisi yukarıda detaylıca anlattığımız doğum parası yani iş göremezlik ödeneğidir. İkincisi ise doğum yardımıdır. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımı olarak;

  • Birinci çocuğu için 300 TL
  • İkinci çocuğu için 400 TL
  • Üçüncü çocuğu için 600 TL yardım ödeneği alabilmektedir.

  Çalışan bir anne bir diğer yardım ödeneği olan süt parası yani emzirme ödeneği olarak da 149 TL alabilmektedir. 2019 yılında çalışan bir anne doğum yardımları kapsamında en az;

  • Asgari ücret üzerinden en az 6.366,08 TL doğum parası,
  • İlk çocuğu ise en az 300 TL doğum yardımı,

  Emzirme ödeneği olarak ise 149 TL yardım ile toplamda 6815,08 TL en az olacak şekilde yardım alınabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ   tıkla sorunu sor

  2019 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Seda dedi ki:

   Merhaba 5 haftalık hamileyim 2 aydır sigortalı çalışıyorum çalışmaya devam edersem günü gelince doğum parası alabilirmiyim tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar çalışır ve raporlu olduğunuz dönemde iş akdiniz feshedilmezse rapor ödeneği alabilirsiniz.

  2. Işıl dedi ki:

   Merhaba iş yeri 17 Temmuz 2019 itibari ile işten çıkarıcaklar ve ben suan 26 haftalık hamileyim başka bir işe başlarsam ve 32 haftamda rapor alsam toplam 4 ayın Doğum parasını alabilirmiyim ? Toplam 4 ayın parasını alabilmek ve hakkımı kaybetmemek için 17 Temmuz’dan itibaren kaç gün içinde sigortamın başlaması gerekmektedir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor almadan 1 gün önce dahi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız rapor ödemesi alabilirsiniz.

  3. Selda dedi ki:

   Merhaba 28 haftalik hamileyim geriye donuk 90 gun sigortam var 32.haftaya kadar yeniden calısmaya baslasam dogum parası alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya gelmeden yeniden çalışmaya başlarsanız rapor ödeneği alabilirsiniz.

   2. Selda dedi ki:

    Tesekkur ederim peki ödeneği alabilmem icin 32.haftadan ne kadar önce işe başlamam lazım yani 30 haftalikken olabilir mi ?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet olabilir.

  Sorunuzu Yazın