• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;


  Sponsorlu Bağlantılar


  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sule dedi ki:

   Dogum öncesi paramin bi kismi yatirildi dogum sonrasi param ne zaman yatirilir16 haftalik izinim bitti

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tahminen aralık ayının 8-14 ü arasında yatar.

  2. Sultan dedi ki:

   Merhabalar. Ben 2013 yılından bagkurluyum prim borclarımı ödemedi. Yeni çıkan yasa ile mayıs 2018 itibaren borclarımı 10. Ayda ödedim 27 temmuz tarihinde Dogum yaptım Dogum raporum 24 temmuz itibaren baslatıldı. Dogum raporu girişimi yaptırmamıştum. Suan rapor için başvuru yapabilir iyim. Dogum ödeneği alma imkanım varmı. Ödeme nasıl hesaplanıyor bagkur lu için. Bilgi için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu anda rapor alma imkanınız bulunmuyor. Ayrıca o tarihlerde borcunuzun olması da başka bir engel.

  3. Cansu dedi ki:

   Merhabalar ben 06.02.2018 de doğum yaptım bebeğim 9 aylık oldu ve 2 gün oldu başvurdum doğum parası için eşim SSK lı doğum parası ve süt parası alabilicekmiyim yoksa geçmi kaldık

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası eşinizin adına PTT ye otomatikman yatar. Başvuruya gerek yok. Alo 170 den sorgulatın. Kaymakamlıklara başvrusu yapılan Doğum yardımının süresi yok. Alabileceksiniz.

  4. Umut arslan dedi ki:

   Merhaba 1hafta önce işten çıktım ve hamile oldugumu öğrendim çalışmıyorum şuan , hamileykende nasıl işe alırlar orasıda ayrı bir soru, çalışmayan hamile ler herhangi bir para alıyormu devlet desteği var mı doğum parası olarak süt parasını biliyorum ama doğum için bi destek var mıdır teşekkürerler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum için bir destek yok. Ancak doğumdan sonra bir seferliğine alacağınız doğum yardımı var. ilk çocuk için 300 2. çocuk için 400 3. çocuk için 600 thttps://www.ssk.biz.tr/dogum-yardimi-parasi-nereden-ve-nasil-alinir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  5. Linda dedi ki:

   Merhaba, dogumdan once isten ayrıldığım tarih 16.07.2018 , dogum 24.08.2018 ,
   Ise baslama tarihim 05.11.2018 . Ama rapor gununu 1 gun eksik yatirilmis ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçe ile bağlı olduğunuz SGM ye itiraz da bulunabilirsiniz.

  6. emrullah dedi ki:

   merhabalar esim ssk lı olarak calısıyor 13/06/2018 de dogum ıznıne ayrıldı 01/08/2018 de dogum gerceklestı dogum ıznı 08/10/2018 de bıttı dogum rapor parası hala yatmadı nereye basvurabılırım yardımcı olursanız sevınırım

  7. G. K dedi ki:

   Merhaba, ben çalışmıyorum. Eşim 30 ekim’de işten ayrıldı. Doğum tarihim aralık ortası. Doğum parası ve süt parasına hakkım oluyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    149 tl süt parası ve Kaymakamlıklara başvurarak alabileceğiniz 300 TL doğum yardımı alma hakkınız var.

  8. Mert dedi ki:

   Merhaba esim 15.11.2018 de ise basladi. Ve 18 haftalik hamile. Doğum nisan 2019 başı gibi. İsgörmezlik ödeneği almasi icin 90 gunluk sgk primini sekiz haftalik dogum oncesi iznine cikmadan mi tamamlamasi gerekiyor. Bilgi icin teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşverenler raporlu olduğu dönemde prim yatırmadığı için her ne kadar doğum öncesi dense de rapordan önce doldurması gerekiyor.

  9. Ayberk dedi ki:

   Eşimin doğum raporu 02 12 2018 de bitiyor bu tarihden sonra bir 3 ay daha yarım gün çalışmak istiyor işkur 2 ay daha yarım maaş ödeme yapabiliyormuş bu haktan nasıl faydalanabiliriz muhasebecimi ayarlıcak işkura mı basvurmamız lazim birde rapor parası aralık ayı içinde yatarmı ocak ayınamı sarkar teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aralık ayının 8-14 ü arası raporun bir kısmı yatabilir. Çalışan annelerin doğumdan sonra ki haklarını ve yarım çalışma ile ilgili konuyu https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Faydalı olacağını düşünüyorum.

  10. Nazmiye dedi ki:

   ben 14 nisan tarihinde ise girdim. 22 ekim de dogum yaptim. 2. cocugum dogumdan onceki raporlari ve dogumdan sonraki raporlari verdim. raporda iznin bitecegi tarih sistem tarafindan belirlenecektir yaziyo. benim tekrar rapor alman gerkiyor mu? yoksa o rapora gore ne zaman ise baslamam gerekiyo. ve 2. cocuk oldugu icin dogumdan sonra ne kadar sureyle rapor gecerli.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce ve sonra 8 + 8 16 hafta izniniz var. Çocuk sayısı bu konuya etki etmiyor. En geç 15 gün sonra sistemde rapor bitim tarihini görebileceksiniz.

  11. Alper dedi ki:

   Merhaba eşim Ssk lı olarak çalışıyor 06.08.2018 de Doğum iznine ayrıldı .20.09.2018 de Doğum yaptı Doğum parası ne zaman yatar ve nasıl takip edebiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor ödemesinı bu ayın 8-14 ü arası takip edin. e devletten görüntüleme yapabilirsiniz.

  12. Selda dedi ki:

   Merhaba ben doğum izni için rapor almadan önce yıllık iznimi kullandım yıllık izni bitimindede aynı gün doğum için çalışamaz raporu alacağım. Bu sebeb benim ödeme almama engel değil dimi. Ödeme alabilirim. (Bir yerde doğum önce işten çıkarsa alamaz yazıyordu o kısım muhtemelen işten ayrılma istifa manasında ama yine de merak ettim)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş akdiniz fesih edilmediği sürece doğum rapor parası almanıza bir engel yok. Yıllık izin kullanmanızda bir sakınca yok.

  13. Begum dedi ki:

   Merhaba 2018 mayısta doğum iznine ayrıldım 4 aylık olarak doğum iznindeyken isterim fesih verdi ve kapandı ilk 2 ayda 2000 tl yatırdılar analık hakkı diye şimdi üstünden 2 aya yakın geçti başka para yatmadı ben iznindeyken iş yeri kapandı diye geriye kalan doğum parasını iptal mi ediyorlar yoksa alabiliyormuyum lütfen acilen cvp verebilirmisiniz çok önemli!!!teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinde çıkan yönetmelik ile hastalık ve doğum nedeni ile raporlu olanların iş akdi ne sebeple olursa olsun feshedilirse bu tarihten 10. güne kadar ödeme yapılır maddesi eklendi. Bu nedenle de işyerinin sözleşmenizi feshettiği tarihten sonra ki rapor için ödeme yapılmayacak.

  14. Çilem dedi ki:

   Mrb
   Şu an 23 haftalık hamileyim doğumun 22 Şubat 2019 gibi görünüyor iş yerinde Aralık 2 itibari ile 2 yıllik çalışan oluyorum 32. haftadan sonra çalışır raporu alarak 35. Haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum sizce doğum parası alabilirmiyim ve Bu aylarda ara ara rapor almak doğum parasına almaya sorun olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık ve doğum raporları farklı değerlendirilir. Bu nedenle doğum rapor parasını etkilemez. Rapor ödeneği alabilirsiniz.

  15. Gürsel Ulusal dedi ki:

   Merhaba 22 haftalık hamileyim 12 ekimde işe başladım tahmini doğumum 25 şubat 2019 gözüküyor 32.haftama kadar 90 gün prim günüm dolmadığı için 37.haftama kadar çalışır raporu almayı düşünüyorum doğum parasından yararlanma durumum nedir acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar 90 günü tamamlarsanız doğum rapor ödeneği alabilirsiniz.

  16. Gülşah dedi ki:

   Merhaba.11 aydır calıştıgım is yerimde.26 eylülde işten çıktım .12 aralıkta doğum iznim basliyor.kasımın sonuna doğru ufak bir işyerinde calışmaya başlıycam sigortam tekrar yapılacak.sgk dan dogum parası alabilirmiyim.

   1. Gülşah dedi ki:

    Merhaba.11 aydır calıştıgım is yerimde.26 eylülde işten çıktım .12 aralıkta doğum iznim basliyor.kasımın sonuna doğru ufak bir işyerinde calışmaya başlıycam sigortam tekrar yapılacak.sgk dan dogum parası alabilirmiyim.rapordayken sigorta pirimim ödeniyormu

  17. okan dedi ki:

   merhaba eşim 27 ağustosta doğum iznine ayrıldı 1 ekimde doğum yaptı ama henüz doğum parası yatmadı e- devlette görünmüyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kasım ayının 8-14 ünde yatabilir.

  18. ilker dedi ki:

   Eşim şuan 26 haftalık hamile tahminlere göre 10 ocak 2019da doğum izine çıkıcak 2 mayıs 2019 da izini bitiyor
   Doğumu 30 ocak 2019da tahmin ediliyor doğum parası izin bittikten sonra mı yatırılıyor yoksa doğumdan sonra mı yatırılıyor, evlilik yilimiz 14 şubatta doluyor evlilik tazminatı için başvuruda bulunacak evlilik tazminatı alırsa dogum parası geri istenir mi yoksa tazminat alamaz mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor doğum yaptıktan sonra; doğum sonrası rapor ise rapor bittikten sonra ödenir. Evlilikten dolayı çıkış rapora denk geliyor. dolayısıyla aktif sigortalığı sona eriyor. 2017 Aralık ayında çıkan yönetmeliğe göre aktif sigortalığı sona erdiğinde takip eden 10 güne kadar rapor ödemesi alabiliyor. Kıdem tazminatınızda sıkıntı olmaz ancak rapor ödemesini eksik alırsınız.

  19. Bilgen yarbaş dedi ki:

   Merhaba. 1 Ekim 2018 tarihinde işe girişim oldu. Şuan 20 haftalık hamileyim. Şubat 25 te doğum yapacağım. Doğum tarihine kadar primim ödendiği takdirde doğum parası hakkına sahip olabiliyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar 90 gün primi sağlayabileceğiniz görülüyor. 32. hafta rapor alıp iş akdiniz rapor süresi boyunca fesih olmaz ise rapor ödeneğini alabilirsiniz.

  20. Leylaaa dedi ki:

   Mrb benim 90günden fazla sigortam var ve hala.çalışıyorum 32 haftalıkken çalışabilir raporu almayı düşünüyorum 38.hafta tekrar çalışamaz raporumu almam gerekiyor ayrıca ben doğumdan 20gün sonra tekrar calismaya baslayacagim sskda tekrar baslayacak haliyle bu durumda rapor parası alabilecek miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldığınızda 37. hafta otomatikman çalışamaz raporu da veriliyor. doğumda tekrar almalısınız. ancak doğum sonrası da 8+5 13 hafta raporunuz olacak. Raporluyken çalışamazsınız. ancak raporlu olduğunuz dönemde prim ödense de ödenek alabilirsiniz.

  21. yasemin dedi ki:

   merhaba,
   ikizlere gebeyim, durumum tehlikeli olduğu için 1 ay + 1 ay heyet raporu alma durumum var sonrasında doğum öncesi verilen raporum verilecek.sorum şu bu 2 aylık istirahat raporu dışında doğum sonrası 18 haftalık doğum raporumun parasında eksik yatma veya yatmama durumu olur mu?
   son 120 gün raporlu olmuş olacağım çünkü bu doğum öncesindeki aldığım heyet raporu eksik para almama neden olur mu?
   TEŞEKKÜRLER…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son aldığınız maaşlardan hesaplama yapılacak. Önceki raporunuz doğum rapor ödeneğini etkilemez.

  22. dildre dedi ki:

   merhabalar
   ocak şubat mart 2018 sigortam ödendi
   31 mart 2018 is çıkışı verildi.
   1 kasim 2018 tarihli tekrar sigortam başlıyor.
   17 aralik 2018 tarihli 32. hafta doğum iznine hak kazaniyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre prim yeterli gözüküyor. Rapor ödenek hakkınız var.

  23. Emrullah dedi ki:

   eşim ssk li olarak çalışıyor doğum izni haziran 17 de başladı ekim 8 de bitti doğum parası kaç gün içinde yada ne zaman yatar ve nerden alınır cevaplarsaniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kasım ayının 8-14 ünde eğer e devletten tanımlatırsanız eşinizin banka hesabına. Diğer durumlarda PTT ye yatmaktadır.

  24. gözde dedi ki:

   merhaba özel sektörde asgari ücretli olarak çalışıyorum doğum parası alabilmem için ne zamana kadar çalışmam lazım doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum çıkışımın yapılması doğum parası almamı etkiler mi

  25. özge dedi ki:

   merhabalar,
   ben şuan 17 haftalık hamileyim mart 2019 da doğumum gerçeklşicek 90 günlük sigortamı yatırsam doğum ücreti alabilirmiyim??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya girmeden 90 gün öncesinde işe başlayarak prim ödenmesi ve rapor süresi boyunca iş akdinizin fesih edilememesi gerekmektedir. Rapor süresi boyunca prim yatırılmasına gerek yoktur

  26. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba benimde bir sorum olucaktı ben kısmi zamanlı çalışıyrum o yüzden 2017 de 124 gün 2018 yılında ise 72 gün sigortam var şuan 30 hafta lık hamileyim doğumuma 2 ay kaldı ve tekrar doğuma kadar çalışmaya devam edicem doğum parası alabilirmiyim

  27. Etel dedi ki:

   Birde nelerden yararlanıb yararlanıcamı sormak istiyorum. 28 haftalığım ve 3 hafta sonra işten ayrılmayı düşünüyorum. 8 artı 8 demişssiniz o ödeneği almam için patronumun benım çıkışımı yapmaması için ne yapmalıyım. Birde o parayı devletmı verıyor y8ksa patronumdanmı kesontı yapıcaklar. Bem turızımde özel şahısta çalışıyorum

  28. Etel dedi ki:

   Merhabalar ben şu an 28 haftalık hamıleyım 20 gun sonra işten çıkıcam. Bu kadar hafta yeterlımı işten ayrılmama çunku bu hafta doktoruma gıdocem ve doğum raporu verıb vermiceni sorcam. Verdığı taktırde doğum parasını alabilecekmıyım. Birde toplu ödenen paranın devlettenmı yoksa iş verendenmı çıkıcağını öğrenmek istiyorum. Çunkü furızımde özel şahısta çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta rapor alacağınız zaman sigortalı olarak devam ediyor ve rapor sonuna kadar da iş akdinizin fesih olmaması gerekiyor. İşten çıkarsanız rapor parasını alamazsınız. Rapor ödeneği SGK tarafından yapılır. İş yeri raporlu olunan süre boyunca hem ssk hem de maaş ödemesi yapmaz. Yani siz raporlu iken iş yerine bir maliyetiniz olmuyor. Sistemden sadece raporunuzu onaylayacak.

  29. Büşra taşkın dedi ki:

   Merhab ben doğumdan sonra 26 günlük ilk rapor paramı aldım fakat yanlış hesaplanmış son 3 aylık brüt maaşıma göre yatmamış ödeme bu konuda ne yapabilirim ben brüt maaşım 4100 tl adıma yatan ödeme 1700 tl 26 günlük

  30. ŞEYMA dedi ki:

   Merhabalar,
   Çalışamaz doğum raporunu 32.haftanın içinde mi yoksa 32. hafta tamamlandıktan sonra mı alınmalı?

  31. Gülay dedi ki:

   Merhaba ben birşey sormak istiyorum. Ben doğum yapalı 26 gün oldu. Doğum parası başvurusunu ne zamana kadar yapabilirim. Belirli bir süresi var mı.

  32. Gülay dedi ki:

   Merhaba ben çalışmıyorum doğum yapalı 26 gün oldu. Doğum parası başvurusunu ne zamana kadar yapabilirim. Belirli bir süresi var mı

  33. eda dedi ki:

   kolay gelsin ben şuan 20 haftalık hamileyim işkur bünyesinde 5aydır çalışıyorum 05.11.2018 de çıkışım verilecek 05.12.2018 de tekrar giriş sağlanacak 32.hatfa raporu aldığımda aktif sigortalı ve çalışan oluyorum 40.haftaya kadar fakat 40.haftadan sonra çıkışım verilecek doğumdan sonraki 8 hafta boyuncada çalışan ve sigortalı olmam gerekiyormu doğum parası alabilmem için

  34. esra dedi ki:

   kolay gelsin ben şuan işkur bünyesinde çalışıyorum 5aydır 20 haftalık hamileyim 05.11.2018 tarihinde çıkışım verilecek 1ay sonra 05.12.2018 de tekrar işe girişim olacak 3ay müddetle 32.haftamda rapora ayrıldığımda aktif sigortalı olacağım 40.haftam 18.02.2019 da dolacak o tarihtete iş çıkışım olmayacak yanlız 40.haftadan sonra iş çıkışım olacak bu şartlarda doğum parası alabilirmiyim rapor süresi 16 hafta boyunca yani doğumdan sonraki 8 hafta boyuncada çalışan olmak durumundamıyım

  35. Caner dedi ki:

   Esim toplum yararina proje kapsaminda iskurda gorev yapmaktadır. Suan itibari ile 31 haftasi ve primi 72 oluyor toplamda 90 gunu geçtiğinde dogum parasından yararlanabilmekte midir?
   Yararlanabiliyor ise evraklari nereye teslim etmemiz gerekmektedir.

  36. Rabiadesa dedi ki:

   13 temmuzda sigortam başladı ama oncesinde de sigortam vardı 8 ekimde izne ayrılacağım dogum rapor parasi alabilir miyim? Birde rapor alıp istifa etsem rapor parasını yinede alabilir miyim?

  37. kübra dedi ki:

   ıyı gunler ben işkurdan toplum yararına projeden gırdım 31. haftamdayım 90 gunu prim doldurdugumdamı dogum parası alacagım yoksa 120 gun mu?

  38. Hülya dedi ki:

   Merhaba ben 16 haftalık hamileyim şuan çalıştığım yerde sigortam geçen hafta başladı öncesinde de is-kur elemanı programı adı altinda 3 aydir aynı yerde çalışıyorum.Dogum parasından yararlanabilmem için kaç prim günü olması gerekiyor.Ve asgari ücretli bi çalışanın alacağı doğum parasi ortalama ne kadardir..
   Sımdiden teşekkür ederim

  39. ayşe dedi ki:

   merabalar.hamileliğim 32.hafta suanda 30,09,2018 itibariyle yalnız işten ayrılma tarihim 01,05,2018 öncesinde 2yıl günüm var doğum ücretinden yararlanmak için nasıl bir yol izlemem lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif Sigortalığınız devam etmediği için doğum rapor ödemesi alamazsınız.

   2. Zubeyda gezer dedi ki:

    05.05.2018 tarihinde hame kaldim 01.07.2018 tarihinde ise basladim 05.02.2019 yilinda tahmini digum dolacak ben hangi haklardan yararlana bilirim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     8+8 16 hafta doğum izninden faydalanarak bu sürelere ait rapor ödeneği, 140 TL süt parası ve aile ve sosyal hizmet müdürlüklerine müracaat ederk eğer ilk çocuksa 300 tl doğum yardımı alma hakkınız var doğum sonrası haklarınızı da https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  40. Musa dedi ki:

   Telefonla sizinle iletişime geçebilir miyiz tel numaranınız o verebilir misiniz

  41. Musa dedi ki:

   Merhaba esim 28 haftalık hamile ev hizmetleri kapsamında sigorta primi yatircaz doğuma kadar 90 gün prim yatırıp doğumdan sonra rapor alıp doğum parası alabilir miyiz….

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tebliğde Ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalışanların analık sigortasından ve yardımlarından yararlanabileceği belirtiliyor. doğuma kadar 90 günü sağlarsanız doğum sonrası raporunuzun ödemesini alabileceksiniz.

  42. Ayşe dedi ki:

   Merhaba ben 32.hafta raporumu verdim Ekim 24 de 37 hafta raporumu verecem.4 aylık ücretli izinde paramı ay ay alabilmek için ne yapmam gerekiyor lütfen bilgilendirir misiniz.İs yerinde bizden sorumlu kişiye soruyorum bilmediğini söylüyor.

  43. Burak dedi ki:

   Merhaba…eşim 32. Haftayı doldudu ancak iyi hissediyor ve calışmaya devam etmek istiyor…dogum parası almamıza bir engelmidir 32.haftadan sonra calışması..is göremezlik parası alirken sıkintı cıkarmi

  44. Nurşen dedi ki:

   Suan 25 haftalık gebeyım lise acıktan okuyorum stajerlik yapıyorum 1 haftadır simdi kacınca hafta da izne cıkabılcem ne doğum parasından faydalabılıyrmuyum en son 2016 da 4 aylık prim ödemem var baska yok

  45. Faruk EYİGÜN dedi ki:

   Merhabalar bnm eşim 4 haftalık hamile ve ise başlayacak doğum ve annelik haklarından bu süreçte faydalanabilir mu?Toplamda 1 yıllık sigortası bulunuyor geçmişe dönük.

  Sorunuzu Yazın