• SSK DOĞUM PARASI


  DOGUM PARASI

  SSK Doğum Parası Ne Demektir?

  Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımıdır. SSK Doğum Parası Analık parası, Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler. Fakat doğumdan sonra 6 ay izin alan kadın işçinin izinden sonra çalıştırılıp çalıştırılmayacağı iş verene kalmıştır. Doğum parası almak için şartlar şu şekilde sıralanmıştır;

  • Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
  • Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

  2

  Erken Doğum Halinde Uygulama Nasıldır?

  Doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılan fakat erken doğum yapan sigortalı kadın vatandaşlarımız, erken doğum sebebiyle doğum öncesi kullanamadıkları toplan süreyi doğum sonrası 8 haftalık izin ile birlikte kullanabilirler. Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar iş yerinde çalışabileceğine dair doktordan rapor almadan çalışan kadınların erken doğum yaptığı takdirde kullanamadığı SSK Doğum Parası, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilecektir ve ona göre SSK Doğum Parası alacaktır. Doğumdan önce hamilelik izninin başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, hamilelik izni süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdi sona ermiş olsa bile doğum öncesindeki ve sonrasındaki SSK Doğum Parası verilmek zorundadır.

  SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Eğer sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsa kocasının doğumdan önce ki bir sene içinde 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çalışan kadın vatandaşlarımız, doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurduğunda SSK Doğum Parası alabilir. SSK Doğum Parası’nı doğumdan sonra işlemler tamamlanınca gidip alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  SSK Doğum Parasını hesaplamak oldukça basittir. Çalışan kadın vatandaşların günlük kazancının 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; günlük 30 TL’ye çalışan bir kadına 30 TL’nin 2/3’ü SSK tarafından ödenmektedir. Yani 20 TL analık parası alacaktır. Doğum izni parası hesaplama işlemlerine buna göre yapabilirsiniz.

  2017 yılında belirlenmiş olan SSK doğum parası 2016 yılının son günlerinde belirlenmiş olup halka da Resmi Gazete aracılığı ile sunulmuştur. Buna göre anneler ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır. Bununla birlikte ikiz ya da üçüz doğuran annelere ayrıca ödenmesi gereken doğum parası tutarları belirlenmiştir. Buna göre ikiz çocuğu olan annelere ilk iki çocuğun doğması halinde ödenecek olan tutarların toplamı bir anda verilmektedir. Yani ikiz çocuk doğuran anne toplamda 700 TL tutarında doğum parası alır. Bununla birlikte üçüz doğuran annelere 300 TL, 400 TL ve 600 TL’nin toplamı yani 1.300 TL tutarında doğum parası ödenecektir.

  Yazımızın devamında SSK doğum parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

  Sayfanın sonunda size vereceğimiz internet adresine girip birkaç işlemi tamamladıktan sonra SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle bir adet e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişilerin öncelikle kimlikleri ile birlikte bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında bir adet e-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sahip olduğu geçici şifre ile sisteme giriş yapan kişiler, yalnızca kendilerine özgü ve kimseyle paylaşmaması gereken bu şifre ile birlikte birçok işlemini gerçekleştirebilir. Bu işlemlerden birisi de SSK doğum parası sorgulama işlemleridir.

  1. Adım

  İlk adım olarak resimde gösterildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Adsız

  2. Adım

  Daha sonra karşınıza gelen “e-devlet şifresi” bölümünde yer alan boşluklara, E-Devlet Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız, SSK Doğum Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

  Adsız

  Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

  SSK doğum parası ödemesi genellikle doğumdan sonra bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olan bir ödemedir. Doğum parası PTT üzerinden verilmekte olan bir yardım olup, yine aynı şekilde doğum parası sorgulama işlemi de PTT üzerinden ya da yukarıda yer alan anlatımda da görmüş olduğunuz üzer e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Zira doğum parası sorgulaması yapmayan ve ödemesini almayan kişilerin paraları geri iade edilebilmektedir. Bu nedenle de bireylerin tekrar ödeme alabilmek için aynı evrak işleri ile uğraşması meşakkatli olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz başvurusunu yapmış olduğunuz SSK doğum parasının takibini yapmanız olacaktır.

  SGK Süt Parası

  Anneler tarafından oldukça merak edilen konulardan biri de SGK süt parasıdır. Süt parasını alacak olan kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortala ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan 16. maddeye göre tertip edilmiştir. Bahsi geçen bu mevzuata göre sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine ya da sigortalı olan annelere SGK süt parası ödenecektir. SGK süt parası için gereken şart ise son bir yılda en az 120 günlük primlerinin yatırılması gerektiğidir. Prim borcu olan Bağ-kurlular ise süt parası ödeneğinden yararlanamayacaktır.

  2017 yılı için belirlenmiş olan süt parası, 132 TL’dir. Süt parası almaya hak kazanan kişilerin, hak kazanılan andan itibaren 5 yıl süresince bu parayı banklara başvurarak alabilirler. Süt parası sadece bir kez ödenmekte olan bir ödenektir. 4A sigortalı olan anneler ya da ebeveynlerin doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından ilgili bilgiler girildiği için herhangi bir talepte bulunmadan Ziraat Bankası’na giderek süt parası ödeneklerini alabilirler. Fakat şartların farklı bir şekilde gerçekleştiği durumlarda Sosyal İl Müdürlüğü’ne talep dilekçesi, kimlik belgesi ve doğum raporu ile başvurabilirsiniz. 4B Sigortalılar süt parası almak için bulundukları yerdeki İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına belirlenmiş olan evraklar ile birlikte dilekçe vermelidir. Bu dilekçede çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu ek olarak koyulmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süt parası ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılır.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

  tıkla sorunu sor

  SSK DOĞUM PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Fatma dedi ki:

   Doğum parası bayramdan önce mi veriliyor sonra mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödemeleri her ayın 8-14 ü arası Ziraat bankasına, adınıza yatar.

  2. kübra dedi ki:

   32, haftada izne ayrıldım dogumdan önce 8 hafta dogum dan sonra 8 hafta olmak uzere 16 hfta roporlu sayılıyorum ve bu dogum parasının yarınısını dogumdan önce alma gibi bi durum varmıdır acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut sistemde Doğum öncesi ve sonrası rapor toplamını doğum sonrası raporu bittikten sonra alabiliyorsunuz.

  3. yasemin dedi ki:

   merhaba 7 aydir sigortali olarak calismaktayim 5 aylik hamileyim dogum iznine cikmasam istifa etsem sgk dan is gormezlik odenegi alabilirmiyim ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalı olmanız gerekmektedir. Sigortanız sona ererse analık iş göremezlik ödeneği alamazsınız.

  4. Didem dedi ki:

   Merhabalar,
   SSK dan doğum parası alabilmek için bütün özel hastanelerden alınan doğum raporu geçerli olmakta mıdır? Yoksa sadece SGK anlaşması olan özel hastanelerin mi raporları geçerli olmaktadır?Herhangi bir hastane ayrımı yapılmakta mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ssk anlaşmalı özel hastaneler dışındaki Hastanelerden aldığınız raporlar için kurum tarafından Devlet hastanesi onayı istenir. Sgk hastalık servisini dilekçe ile raporunuzu bildirin. Sizi en yakın kurum hastanesine sevk eder. Raporunuzu onaylatabilirsiniz.

  5. Yüksel dedi ki:

   Merhaba
   Eylul 2016 da işyeri değişikliği yaptim. Özel bir okulda öğretmenim. 9 mayıs 2017 itibariyle 32. Haftam doldu ve rapor aldim. Çalıştığım kurum haziran sonunda istifa etmemi istiyor etmezsem işten çıkarmakla tehtit ediyor. Rapor sürem bitmeden istifa edersem yada işten çıkarılırsam SSK dogum parasi (analik geçici iş göremezliği) alma hakkım devam ediyor mu?
   Ve 2. Sorum: Doğum parasi, SSK doğum parasi ve süt parasi dışında başka alabileceğimiz devlet yardimi var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izninde olduğunuz tarihlerde işyeri sizi işten çıkaramaz. İstifa etmeyin. İşyeri sizi çıkardığı takdirde dava açarak tazminat alma hakkınız var. Bu konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

  6. Serpil dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 4c’li 399 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı devlet kurumu çalışanıyım. 10 Temmuz tarihinde yani 37.haftamda doğum iznine ayrılacağım. Yalnız biraz kafam karıştı. Doğum parasını (300 TL) herkes alabiliyor sanırım. Onun için nereye başvurmak gerekiyor? SGK mı? bu ödeme dışında başka doğum parası var mı? Benim maaşım izinde olduğum sürece yatmaya devam edecek. Süt parasından da yararlanabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımını almak için sigortalı olma şartı yok. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekiyor. 4c li çalışanların süt parası hakkı bulunmamaktadır. Süt parası 4a ve 4b li sigortalılara tanınan bir ödenektir

  7. mehmet.e dedi ki:

   merhebalar eşim hamile 22 ocak 2017 tarihinde doğum yapacak eşim çalışmıyor ben sgk lı ol rak çalışıyorum sorum şu eşimi doğumdan 3 ay öncesine ssk lı olarak göstersem kendisi isg uzmanı geçici iş görememezlik olan 16 haftalık rapor ücretini alabilirmiyiz rica ediyorum yardımcı olursanız sevınırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu şartlarında doğum tarihinden önceki 1 yılda 90 gün prim ve doğum iznine çıkarken sigortalı olma şartı aranıyor. doğumdan önceki 90 gün ssk lı olarak çalışmaya başlar ise doğum iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanırsınız.

  8. Azad tekin dedi ki:

   Merhabalr sayin ilgili kisiler benim bir sorum olcakti sizlere
   Benim.bir cocugum oldu 13/10/2014 tarihin’de ve ozaman esimle resmi nihak olmadigi icin cocuk parasini alamadim şuanda almak isterim ama nasil alabilcagim konusunda hicbir bilgim yok bana yardimci olabilrmisiniz

   Azad tekin
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez.

  9. tuğba dedi ki:

   merhabalar 1 yıl içersinde primim yatırıldı şuandada işe devam etmekteyim temmuz ayında 32. haftam dolucak doğum iznine ayrılıcam doğum izin süresi öncesi ve sonrası 8+8 hafta seklinde toplam 16 hafta ya hani bu süre zarfında erken doğum olayında o süreç nasıl olucak doğum parası almama engel değil dimi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumlarda doğum öncesi kalan izini günleriniz doğum sonrasına ekleniyor. Yani 16 hafta için bir hak kaybınız olmayacak

  10. elif dedi ki:

   merhabalar ;
   ben şu an 25 haftalık gebeyim ve sigortalı olarak 7 aydır çalışıyorum 23 haziran 2017 de işten çıkışım olacak 32 haftalık olması için arada 5 haftam var bu süre zarfında ben işten çıkışım olduktan sonra 30 haftalıkken falan başka bir yerde işe girişim olsa ve 32 haftalık rapor hakkımı kullansam doğum parasından yararlanabilir miyim yani aradaki giriş çıkış bunu etkilermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün şartını sağlıyorsunuz. Doğumdan önce tekrar giriş yaparsanız rapor alacağınız tarihte çalışıyor olacağınızdan Analık geçici iş görmezlik ödeneği ”Doğum rapor parası” alabilirsiniz.

    1. elif dedi ki:

     işten çıkışın ardından yapılan 2 haftalık sgk sorun olmaz öylemi illa 1 aylık yani 30 iş günü şartı aranmaz yani aradaki 3 hafta işdençıkış sorun olmaz kusura bakmayın sonradan sorun yaşamamak için soruyorum teşekkür ederiz.

  11. pelin apa dedi ki:

   Merhaba
   dogum yapan anneye odenen dogum parasi yani gecici is goremezlik odenegi ile bu mevcut 16 haftanin raporu ayni midir yani iki farkli odeme mi alabiliyoruz yoksa sadece gecici is goremezlik odenegi mi karsilanacak ??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardım parası ve Analık geçici iş göremezlik ödeneği farklı ödeneklerdir. Analı k geçici iş göremezlik ödeneği sadece çalışanlara verilirken, doğum yardımını doğum yapan tüm anneler alabilir. İş göremezlik ödeneğini Sosyal güvenlik kurumu öderken, Doğum yardımını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurarak alabilirsiniz.

  12. kemalettin dedi ki:

   mrb benim 3 çocuğum var
   2011-2013-ve 2015 dogumlu.
   ben sadece birinden süt parası aldım ptt üzerinden.
   diğer çocuklarım için ne doğum parası nede süt parası almadım.
   bu paranın bana ödeme yapılıp yapılmayacağını nerden ögrenebilirim ve süt parası ile doğum parası ayrımı oluyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası adınıza Ziraat bankası veya Postaneye gönderilir. İkametgahınızın bağlı bulunduğu S.G.Merkezinden adınıza ödenek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doğum rapor parası , doğum yardımı ve süt parası ayrı ödenekler Doğum rapor parasını sadece çalışan kadınlar alabilir diğerlerinde çalışma şartı bulunmamaktadır. Doğum yardımı 15/05/2015 tarihinden itibaren doğum yapanlara verilen bir ödenek. Süt parası içinse başvuru şartı yoktur.

  13. fulya dedi ki:

   Merhaba, ben 2016 ocak ayından beri özel bir şirkette sigortalı olarak çalısıyorum. 25 haftalık hamileyim. 3 hafta kala doğum iznine ayrılacağım, doğum izni bitince işe geri döneceğim.
   sgk nın vereceği iş göremezlik parası çocuk parası ve süt parasını alabilmek için önceden başvuru yapılmalı mı ?
   Asgari ücret için sgk nın vereceği para yaklaşık olarak ne kadar oluyor?
   Ben bu sırada işyerinden kendi normal maaşımı almaya devam ediyor muyum?
   şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sgk nın vereceği Geçici iş göremezlik ödeneği için iş yerine raporunuzu vermeniz yeterli.
    Süt parası için başvuru yapmanıza gerek yoktur. Adınıza Ziraat bankasına yatar takip etmelisiniz.
    Doğum yardım parası için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gereklidir.

    İş yerinizden maaş alma hakkınız yok. Fakat rapor parası Brüt ücretin 2/3 olarak hesaplandığından asgari ücret civarında ödeme alırsınız.

  14. Meraklı mimar dedi ki:

   10 yıldır sigortalı çalıştığım iş yerinden Kasım 2016 da anlaşarak ayrıldım ve işsizlik maaşı almaktayım.
   Aralık 2016 da hamile kaldım şu anda 25 haftalık hamileyim 32. Haftama kadar eşimin işyerinde sigortalı olarak gözükerek rapor alsam sadece bu şirkette 8 hafta sigortalı olmuş oluyorum ama 1 yıl içerisinde işten ayrıldığım diğer şirkette de sigortalı sürem ile birleşerek 8+8 den Yararlnabiliyormuyum. Yoksa tek bir şirketten 90 gün şartı mı bulunuyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihinden 1 yıl içinde 90 günlük prim ödeme şartınız var. Tek işyeri olması şart değil.

    İzine çıkacağınız tarihte de sigortalı olmanız gerekli

  15. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 19 Nisan 2017 de sigortalı olarak çalışmaya başladım. şuan için herhangi bir sıkıntım yok. eğer doktorum da uygun görürse 37. haftaya kadar çalışmak istiyorum. 37 den sonra rapor başlatarak izne çıkmayı düşünüyorum. bu da temmuzun 20 sine denk geliyor. 90 günlük sigorta primini tamamlayarak izne çıkmış oluyorum. doğum izni ve diğer haklardan yararlanabilir miyim?

   170 den görüştüğüm bayan 32.haftada rapor verilir ve 32. haftadan önce 90 günü tamamlamış olmanız gerekiyor dedi.

   yardımcı olurasanız çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda;

    İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, yeterli görülüyor. ”Doğum izni alırken” demiyor.

    Sonuç olarak Doğum tarihine kadar 90 günlük priminiz olursa analık Geçici iş görmezlik ödeneği alabilirsiniz.

    1. Ayşegül dedi ki:

     Tekrar merhaba ve çok teşekkür ederim.

     İnternet üzerinden araştırdığımda da sizin yazdıklarınızla aynı bilgilere ulaşıyordum ama 170 den görüştüğüm bayan biraz kafamı karıştırdı.
     Sonuç olarak doğum yapıldığı ana kadar 90 gün olması gerekiyor bunu da sağlıyor şuan ki tarihlere göre bi aksilik olmazsa.

     Tekrar çok teşekkür ederim.

     Kolaylıklar diliyorum.

  16. Melek dedi ki:

   merhaba, 4.5 yıllık sigortalı olarak aynı firmada çalışıyorum, şu an 22 haftalık hamileyim 32. haftamda doktordan istirahat raporu alacağım ve iş yerimden istifa edeceğim, istifa ettiğim takdirde analık parası alabiliyor muyum? hem doğumdan önceki hem de sonraki 8 hafta toplamda 16 haftalık analık parası için hakkım var mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalı olma şartınız yok. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prpim yatırmış olmanız yeterli. 16 Haftalık Geçici iş göremezlik ödeneğinizi alırsınız.

    1. Melek dedi ki:

     teşekkürler bilgi için, analık parasını almak için doğum belgesi ile birlikte rapor tarihinin bitiminde mi ssk ya başvurmamız gereklidir? öncesinde yapmamız gereken herhangi bir işlem var mıdır?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Yukarıdaki yoruma düzeltme olarak; Doğum iznine çıktığınız tarihte sigortalılık durumunuzun olması gerekiyor. Raporu almadan istifa etmeyin. Sorunuza gelirsek; sizin yapmanız gereken aldığınız raporu işyerine bildirmek. İşyeriniz ve Doğum yaptığınız hastane kuruma bildirim yapacaktır.

      1. Melek dedi ki:

       merhaba

       anlayamadım, doğumdan önce işyerimden istifa etmiş olacağım,yani işyeri ile bir bağlantım kalmıyor, raporu istifa etmeden önce mi işyerine vermem gerekiyor, bidiğim kadarı ile doğumdan sonra bu işlemin yapılması gerekiyor, eşim veya ben direk ssk ya başvuramıyor muyuz? başvurabiliyorsak bu işlemleri ne zaman yapmamız gereklidir?

      2. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Doğum izninizi hakettğiniz tarihte sigortalı olmanız gerekiyor. Doğum izni süresince işyeriniz sizi raporlu gösterip sgk ya yine bildiriminizi yapacak. Doğum izni bitiminde istifa etmelisiniz. Sizin sgk ya başvurmanıza gerek yok. Zaten işyeri ve hastane raporlarınızı sisteme giriyor. Siz sadece rapor bitiminde ödenek almak için e devlet üzerinden veya Sgk hizmet birimlerinden sorgulama yapacaksınız.

  17. damla dedi ki:

   merhabalar 3hafta sonra 32. hafta çalışamaz raporu alıcam. doğum sonrasındada işe devam etmiyeceğim. işverenimin bilgisi var. sormak istediğimiz ise rapor aldıktan sonra doğuma kadar olan süreçte ssk primimi yatıracak mı ? yatırmasa ne olur? bu rapor ücretimi etkiler mi?

  18. Aslı dedi ki:

   Doğumdan hemn sonramı doğum parasına başvurmamaz gerekiyo ne kadar süre içinde başvurmamız gerekiyo

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parasından kastınız yazımızda geçen ” ilk kez anne olan ve ilk çocuğunu doğuran anneler 300 TL tutarında, ikinci çocuğunu doğuranlar 400 TL tutarında ve üçüncü çocuğunu doğuranlar 600 TL tutarında ödeme alacaktır.” ise hemen doğum sonrası başvurmanıza gerek yok. Başvuru için bir zaman aşımı bulunmamaktadır.

  19. Naz dedi ki:

   14 Mart 2017 tarihinde işe başladım ve şu an 24 hafta 4 günlük hamileyim doğum parası için şimdiden hamile olduğumu bir yere bildirmeme gerek vaar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta doğum izni kullanma hakkınız var. Şuanda bir bildirim yapmanıza gerek yok. Doktorunuzdan istirahat raporu aldığınızda iş yerine bildirmeniz yeterli.

  20. Sinem dedi ki:

   Merhabalar;
   23 Ocak 2017 de Doğum yaptım Doğum iznine 16 aralık 2016 da çıkmıştım Doğum öncesi rapor parası analık ve emzirme olarak belirli miktar bir para aldım ücretli iznim 7 Nisa’n da sona erdi 23 Ocak ile 7 Nisa’n arası olan Doğum sonrası paramı ne zaman alabilirim şu anda e devlette herhangi bir bilgi Yok benim iş yerimde 4 ay düzenli maaşımı yatırdığı için aldığım ücreti iş yerimin hesabına yatıracağım.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danisman dedi ki:

    Merhaba,
    Raporunuz bittikten sonra 20 ile 45 gün arasındaki süre zarfında doğum parası SGK tarafından bankaya gönderilmektedir.
    Doğum parası her ayın 8 ila 14’ü arasında nüfus cüzdanıyla birlikte Ziraat Bankası’na müracaat edilerek alınabilmektedir.

  21. cigdem dedi ki:

   Merhabalar dogum iznime ayrilmadan once isyerim kapanicak yani devir edilicek sigorta kapanisim yapilmis olucak yani.
   Bu durumda dogum iznime kadar baska herhangi bir yere ise girsem yinede bu dogum izninden faydalanabiliyormuyum yani aradaki bu sigortamin tekrar baslayana kadarki bikac gunluk sigortasiz gunlerim dogum parasi almama engel olurmu suan icin 1.5 yillik kesintisiz sigortaliyim

   1. cigdem dedi ki:

    Yani demek istedigim bu 90 gun icin izne cikmadan once son 3 ay kesintisiz sigortamin odenmis olmasi sartmidir.cunku son 3 ayimdayim sigortamdaki bu giris cikis gun sayisinin eksikligi etkilermi yoksa sadece son 1 yil icinde 90 gun yeterlimidir

  22. Aynur dedi ki:

   Anladigim kadariyla O zaman calisan yabanci bayanlar da tum haklardan yararlana biliyorlar. Dogrumu? Dogum raporu ucreti dahil

  23. EBRU dedi ki:

   MERHABA
   08/02/2017 TARIHINDE 32, HAFTAM DOLDU. 28 /02/2017 TARIHINDE 35 HAFTADA DOGUM IZNINE CIKABILIR RAPORU ALDIM .ANCAK 01/03/2017 TARIHINDE TAMAMEN İŞTEN AYRILMAK ISTIYORUM İŞVERENIM SSK BILDIRDIKTEN SONRA CIKISIMI GOSTERSE DOGUM PARASI ALABILIYORMUYUM TEŞEKKÜRLER.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum raporunuzu işyerinde çalışırken alınması veya işten çıkış yapılması halinde çıkış tarihinden itibaren 9 gün içerisine raporunuzun başlaması halinde rapor ücretlerinizi kuruma ileterek alabilmektesiniz.

  24. Aynur dedi ki:

   Merhaba. 2 sorum var.

   1. Yabancı uyrukluyum. Calişma iznim var ve calışıyorum. yabancılar 16 haftalık dogum izni ve dogüm izni ücretinden yararlana biliyormu?

   2. Ablam ve kocası yabancı uyruklu. Ablam calısmıyor ama eşi sıgortalı çalısan. Calısmadıgı halda dogum izni ücretinden yararlana bilirmi?

   Önceden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İlk sorunuz,kısa vadeli sigorta kapsamında rapor izinlerinden yararlanabilirsiniz.
    İkinci sorunuz, çalışamayanlar doğum rapor ücreti nden yararlanamaz.

    1. Aynur dedi ki:

     O zaman calisan yabanci bayanlar da tum haklardan yararlana biliyorlar. Dogrumu?

  25. Ömer dedi ki:

   Merhaba,
   eşim 24 haftada Hamile. Eşim Kırgız vatandaşı. 1 yıl icerisinde 90 günlük Prim ödemesi var ama şuan evde. doğum tahmini Haziranın ortasında.

   soru 1.= Eşim yabancı vatandaşı olduğu icin herhangi farklı başvuruya gerek var mı ?

   S2= Doğuma kadar calışmasına gerek var mı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kişinin yabancı olması sorun değildir. Tüm sigorta kollarına tabi çalışıyor ise hastane tarafından sisteme giriş yapılır. İşveren tarafından onay verilir. SGK tarafından her ayın 8-14 ödeme tarihleri arasında ödeme gerçekleşir. Yararlanabilmesi için işten çıkış tarihi itibari ile 9 gün içerisinde 32. haftanın başlıyor olması gerekir.

  26. Ayse dedi ki:

   Hayırlı aksamlar ben 5aylık hamıleyım. Hıc sıgorta gunumyok sıgorta baslagıcı yapmak istiyorum gerı kalan dort ay sıgortalı olarak gostersem cocuk parası alabılırmıyım ne kadar ve nezman kadar alabılırım sımdıden teskurler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çocuk parası alabilirsiniz. Ancak miktar çocuk sayısı ve sırasına gire değişmektedir. Detaylı bilgi için lütfen alo 170 SGK danışma hattını arayınız

  27. EMRE dedi ki:

   EŞİM İŞKURLU OLARAK BİR YILDIR ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYOR,24.02.2017 TARİHİ İTİBARİ İLE İŞ-KUR SÜRESİ BİTİP BU TARİHTEN İTİBAREN NORMAL SİGORTALI OLARAK AYNI İŞYERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK VE 22 MAYIS 2017 TARİHİNDE DOĞUM GERÇEKLEŞECEK DOĞUM PARASI ALABİLRMİYİZ ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık rapor ödemesi alabilmesi için analık raporunun başlangıç tarihinden önce geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük ödenen primi bulunuyorsa sgk dan rapor ödemesi alabilmektedir

  28. Sinem dedi ki:

   Babaanne ye veya anneannelere çocuk baktıkları için verilecek olan ücret şartları neler dir? Ne kadar. Ayrı olarak bu ücretin werilmesi için 4 saatlik yarı gün çalışılması yeterli mı teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Büyükanne Projesi kapsamında, annenin fiilen çalışyor olması kaydıyla, 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere 12 ay süreyle 425 TL karşılıksız maddi destek verilecektir.

  29. Sinem dedi ki:

   4saat yani yarım gün çalışmak için doğum izni olan ücretli izin 8 haftalık bittikten sonra mı başvurulmalı yoksa ücretsiz izin oan6 ay bittikten sonra mı başvurulmalı.2. sorunda bu 4 saatlik çalışmanın içinde mı emzirme saati olan 1. 5 saat yoksa nasıl kullanabiliyoruz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yarım çalışma ödeneği süresi boyunca Emzirme izninden yararlanamazsınız

  30. ilknuronaran dedi ki:

   merhaba ben yaklaşık 2yıldır özel sökterde çalışıyorum 5aylık hamileyim haziranda işten çıkmayı düşünüyorum. haziranda işten çıktıgım zaman işyerinden tazminat alabiliyorum. dogum parasından da faydalanabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İşten ayrılmanız durumunda faydalanamazsınız

  31. Merwe dedi ki:

   Merhaba şu an 5 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım şirket değişikliği olucak yeni evliyim 2 aylık da hamileyim. Şirketten eşim çalışmamam izin vermiyor diyr şirkettrn istifa etmem durumunda doğum parası alanilr miyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parasından kastınız raporlu ücretse işten ayrılmanız durumunda alamamaktasınız. Ancak çocuk parasından faydalanmak için alo 170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz

  32. yasemin dedi ki:

   Merhaba 15yıldır çalıştığım işyerimde brüt ücretim 9bin tlden yatıyor. 112 gün izin hakkım var ise 112*200=22400 tl doğum parası Bu parayı aylık olarak alabilir miyim bunun için ayrı bir bildirim şekli var mı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum parasindan katınız tam olarak anlaşılmadığı için lütfen alo 170 hattını arayarak bilgi alınız.

  33. mihriban dedi ki:

   İyi günler. Ben 30 haftalik hamileyim.dogumdan sonra calismasam hamilelik parasindan faydalanabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Diğer analık durumunudan işgörmezlik bilgilerinizi bilmediğimizden dolayı lütfen alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi aliniz.

  34. merve dedi ki:

   merhaba 27 kasım 2016 da sigorta girişim oldu doğum 8 nisan 2017de sezeryan ile olacak. 27 şubat 2017 de 90 gün primim doluyor. fakat 32. hafta 20 şubata denk geliyor. primi doldurmak için çalışabilir raporu almalımıyım(çalışabilir rapor alınınca günler prim olarak sayılıyormu?) yoksa 90 gün dolduktan sonra herhangi bir zamanda rapor alıp izine ayrılabilirmiyim.birde doğum, doktorun makinesine göremi yoksa sezeryan tarihine göremi hesaplanıyor.kısaca bu durumda rapor parası alabilirmiyim

  35. Halil dedi ki:

   İyi akşamlar. Eşim son dört yıldır çalışıyordu. Şimdi sözleşmesi bitti çalışmıyor ve 3 aylık hamile. Doğum izin ödeneği olan 4 aylık iZin parasını alabiliyormu. Doğum parasımı yoksa doğum ödeneğimi oluyor bilmiyorum. Yani doğum yaptıgında son bir yıl içerisinde 90 günlük primi bulunuyor. Bu doğum izin ödeneği olan 4.000 küsür lirayı alabiliyormu. Veya benim bağkurlu 3 yıllık esnaf olmamın bir faydası olurmu.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum rapor ücreti için annenin sigortalı çalışan olması gerekmektedir. Rapor başlangıcında çalışıyor veya işten ayrılmış ise takip eden 9 gün içinde rapor alınmaı halinde rapor ücreti alabılmektedir

  36. esra dedi ki:

   merhaba ben 01.06.2016 da özel sektörde işe girdim halen calışıyorum ve 3 aylık hamileyim.200 gün primim var.doğum olana kadar çalışıp dogumdan sonra çalışmamayı düşünüyorum.tahmini dogum 2017 eylül başı görünüyor.doğumdan snra işi bırakırsam doğum parası emzirme ödenegi rapor parası falan alabiliyomuyum?
   tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum rapor ücreti için rapor başlangıcından önce son 1 yıl içinde 90 günlük priminizin olması gerekır rapor başlangıcında çalışıyor veya işten ayrılmış iseniz takip eden 9 gün içinde rapor alınmalıdır.Bu şartı sağlamanız halinde rapor ödemesi alabilirsiniz. Emzirme ödeneği için ise doğumdan önce 120 günlük prim gereklidir

    1. Fatmaa dedi ki:

     Inşallah saglikli bir şekilde doğumun gerçekleşirse 20 Elinde doğum olacak. Sözleşmeli çalıştığım için eylül ayında sözleşmem bitecek . Sözleşmeyi yenilemeye durumunda ssk çocuk parası alabilirmiyiz.

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Çocuk parasından kastrttiğiniz tam olarak anlaşılamadığından lütfen alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alınız

  37. BÜŞRA dedi ki:

   MERHABA ŞU AN 16 HAFTALIK HAMİLEYİM VE 32 HAFTAYA KADAR ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM TOPLAMDA 32 HAFTAMA KADAR ,21 AYLIK 630 GÜNLÜK SİGORTAM OLMUS OLUYOR SORUM SU RAPORU ALDIKTAN SONRA DOĞUMDAN SEKİZ HAFTA ÖNCE İZNE ÇIKTIĞIM TAKDİRDE İŞYERİM SGK PRİMİMİ İZNE ÇIKTIĞIMDAN İTİBAREN YATIRMASA DOĞUM PARASINDAN YARARLANABİLİRMİYİM BİE DE BASVURU İÇİN HANGİ YOLU İZLEMELİYİM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Başvuru şartı bulunmaksızın raporunuzun başladığı tarihten önce 90 günlük priminiz var ise rapor ödemenizi alabilirsiniz.Ayrıca işveren raporlu olduğunuz süre boyunca priminizi yatırabilir.

  38. Fatma aydin dedi ki:

   26 haftalık hamileym. Işten ayrılmayı düşünüyorum. 90 gün primim var 32 haftada rapor alıp doğum parasından yararlanabilir miyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet. Lütfen başvuruda bulununuz.

    1. tugba dedi ki:

     bende 26 haftalık hamileyim çalışıyorum 32.haftada doğum izine ayrılmak istiyorum.doğumum 31 agustos 2017 gözüküyor Benim size sorum şu.. Bayramdan hemen sonra yıllık iznimin 1 haftasını kullanmak istiyorum bunu kullanmamda her hangi bir sıkıntı olur mu yada doğum iznimden mi kesilir? Doğumdan sonra da izinlerim bittikten sonra çalışmayı düşünmüyorum doğum parasından yararlana biliyor muyum ve nereye nasıl başvurabilirim bunun için hangi evrak gerekir ???

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Doğum öncesi izinlerinizi 32. haftadan önce kullanamazsınız. Doğum izninden sonra işten ayrılmanız doğum rapor paranızı almanıza engel teşkil etmez.

  39. merve dedi ki:

   merhaba 27 kasım 2016 da sigorta girişim oldu doğum 8 nisan sezeryan ile olacak. 27 şubat 2017 de 90 gün primim doluyor. fakat 32. hafta 20 şubata denk geliyor. primi doldurmak için çalışabilir raporu almalımıyım(çalışabilir rapor alınınca günler prim olarak sayılıyormu?) yoksa 90 gün dolduktan sonra herhangi bir zamanda rapor alıp izine ayrılabilirmiyim.birde doğum, doktorun makinesine göremi yoksa sezeryan tarihine göremi hesaplanıyor.kısaca bu durumda rapor parası alabilirmiyim

  40. Leyla dedi ki:

   20 aylık bebeğim var doğum yardımı almadım nereye başvurmam gerekiyor ? Şu an başvursam alabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum yardımından kastınız tam anlaşılmadıgı için lütfen alo 170 sgk bilgi hattını arayarak detaylı bilgi alınız. Ancak çocuk parası alma hakkina sahipsiniz.

  41. Büşra uysal dedi ki:

   Merhaba ben suan bi iş yerinde çalışıyorum hamile olduğumu yeni öğrendim doğumdan 1 yıl önce en az 90 iş gününü tamamlamış olmam gerekiyo bunu tamamladıktan sonra işten ayrılırsam izin alıp yani hamilrliğimiz 3. 4. Ayında bırakırsam işi yararlanabiliyomuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor ücreti için raporun başlangıç tarihi itibari ile geriye dönük 1 yıl içerisinde 90 gün priminizin olması gerekir. Ayrıca rapor alacağınız zaman sigortalı olarak çalışıyor olmanız yada işten çıkış tarihi itibari ile 9 gün içerisinde raporun başlıyor olması gerekir.

  42. Gülten karadağ dedi ki:

   Doğum rapor parası ne zaman yatar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Başvuru tarihinize bağlı olarak yatmaktadır. Takip için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  43. berna dedi ki:

   merhaba,suan 34 haftalik hamileyim, doktor calisbiilr rapor verdi bana, 38 de sezarzyan ile dogum yapacam, 37 haftalgi kadar calismaya düsünuyorum, dogum parasinda hakim var dimi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet diğer şartları da sağladığınız durumda hakkınız vardır. Detaylı bilgi almak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  44. Songül Kuş dedi ki:

   Merhabalar,

   Şu an hamileyim 26 haftalık, ve bellirtiğiniz bütün şartlar tamam
   1. Fakat doğumu yurtdışında düşünüyorum, ve
   2. doğum sonrası işime son vermeyi düşünüyorum,

   Yine de bunlara rağmen doğum parası alabilecek iyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  45. Simge dedi ki:

   Ben şuan 22 haftalık yani 4 buçuk aylık hamileyim. Rahatsızlığimdan dolayı 2 buçuk ay ücretsiz izne ayrıldım. Şuan da hamileligim boyunca 1 buçuk aylık sigortam var. İşyeri değişikliği nedeniyle de haklarımız verilip iş cikislarimiz yapılacak. Ben sigortami başka bir yerden göstermeye devam etsem doğum parami alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Halinden Geçici işgöremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  46. Gonca dedi ki:

   Merhaba , ben özel bir okulda ögretmen olarak çalışmaktayım, sigortam düzenli olarak ödenmektedir.Ancak sözleşmem 31 Ağustos ta sona erecek ve o tarihe kadar da sigortam ve maaşım ödenecek.Bir aksilik olmazsa doğumum 7 eylül de gerçekleşecek.Doğum parası alabilir miyim , alabilmek için raporlu olduğum dönem için kurumla konuşmam mi gerek?Maaş ve sigortanin raporlu olduğum dönemde ödenmemesi mi gerekiyor ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hamileliğiniz 32. haftasında çalışa bilir veya çalışamaz rapor almanız gerekmekte bu raporu aldığınız da geriye doğru dönük bir yıl içinde 90 gün priminiz olursa rapor ücreti alabilirisiniz.

  47. Derin dedi ki:

   İyi günler 32 haftalık hamileyim. Raporumu aldım. Ancak iş yerim başka bir şirkete devredeceğini söyledi. Raporluyken işten çıkarma olmuyor diye biliyorum ama bu durum doğum parası almama engel olur mu ? Ve işten çıkarılırsam doğumdan sonra kullacağım 8 haftalık rapor parasını alamıyor muyum ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hesaplama işlemi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  48. Sinem dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftalık hamileyim çalışıyorum ve raporumu aldım. Raporu alalı 3 gün oldu ancak rahatsız olduğum için iş yerine bırakamadım ne kadar sürede iş yerine teslim etmem gerekiyor bu raporu ? Ve e devlette iş göremezlik ödeneğiyle yada raporumla ilgili bir bilgi görünmüyor. Raporu henüz teslim etmediğim için mi görünmüyor?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sorgulama yapmak için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  49. Belinay dedi ki:

   Merhaba ise giriş tarihi 19.12.2016 ve 37.haftaya kadar çalışabilir raporu aldım 27.02.2017 doğum izni başlıyor prim sayımı bu tarihe kadar olan sgk mi yoksa muhtemel doğum tarihim olan 16.03.2017 sgk prim sayımı dikkate alınır?bu durumda doğum parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  50. Fatos dedi ki:

   Merhaba lar benim 90 gün prim 38 hafta da doluyor ozaman rapor alsam dogum parasından yararlanabilirmiyim

  51. osman dedi ki:

   Doğum parası nasıl alabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Hali Geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  52. Simge dedi ki:

   Ben şuan 22 haftalık yani 4 buçuk aylık hamileyim. Rahatsızlığimdan dolayı 2 buçuk ay ücretsiz izne ayrıldım. Şuan da hamileligim boyunca 1 buçuk aylık sigortam var. İşyeri değişikliği nedeniyle de haklarımız verilip iş cikislarimiz yapılacak. Ben sigortami başka bir yerden göstermeye devam etsem doğum parami alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık Halinden Geçici işgöremezlik ödeneğinin ödenebilmesi için;
    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması,
    > Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  53. esma dedi ki:

   2 aylık hamileyim. Sigortamı kendi imkanlarımla 90 gün yatırsam doğum parası almaya hak kazanabilir miyim. Ayrıca hesaplama yaparken kaç aylık para alacağımı nasıl hesaplarım.
   Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Geçerli yasada borçlanma süreleri şöyledir:
    – Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
    – Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
    – Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
    – Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
    – İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.
    Ayrıca SSK DOĞUM İZNİ için 1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Daha detaylı hesaplama işlemi için SSK DOĞUM PARASI SORGULAMA sayfasına gidiniz.

  54. merve dedi ki:

   merhaba 26-11-2016 da sigorta girişim oldu 08-04-2017 de kısmet olursa doğum yapacağım. 26-02-2017 de 90 günlük prim doluyor, fakat doğum öncesi 8 haftalık izin 08-02-2017 de başlıyor yani 90 günün dolması son 8 haftaya denk geliyor. bu durumda son 3 haftaya kadar çalışabilir raporu almalımıyım yoksa bu şekilde doğum rapor parası alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve diğer şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  55. Emine dedi ki:

   Merhaba suan bir buçuk yıldır çalışıyorum ve suan 14 haftalık hamileyim işten 15 haftalıkken cıkısımı versem ve cıksam sigortam kesilse doğum yaptıgımda doğum parası alabilir miyim alabilirsem nasıl alabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    1 yıl içinde en az 90 gün Kısa Vadeli Sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir. Geçerli şartları sağlarsanız alırsınız. Başvuru ve Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  56. Hatice dedi ki:

   Nereye başvuru yapabiliyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  57. Hatice dedi ki:

   Merhabalar
   Ben kadrolu memurum 15.05.2016 doğum yaptım. İzinlerim bitince işi başladım bende bu analık parasından yararlanabiliyor muyum aydınlatırsanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  58. Senay Demir dedi ki:

   Meraba benim 2.5 yasinda bir kizim var ama doqumdan once 90 qunluk siqortam vardi su an basvursam doqum parasini alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.