• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ahmet Albayrak dedi ki:

   Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Eşim gerekli şartları yerine getirdi ve 32. haftasında, yani bir ay önce doğum iznine ayrıldı. İş yerinde de sigortası devam ediyor. Ancak iş yerinin bu ay sonunda kapanacağı haberini aldık. Bu durumda rapor ödemesi ile ilgili nasıl bir uygulama yapılır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 tarihinde çıkan yönetmelik ile maalesef işyeri eşinizin sigortasını sonlandırdıktan sonraki 10 güne kadar rapor ödeneği alabileceksiniz.

  2. btlszr dedi ki:

   Merhaba ben 5 yıldır aktif sigortalıyım ama 32.haftamda doğum raporumu farklı bir ilden alsam doğum parası almamda sıkıntı olur mu? İş yerimin bilindiği ilden almak zorunda mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK anlaşamalı hastane olduğu müddetçe farklı ilde olması önemli değil. Herhangi bir sıkıntı olmaz. aynı il olması şart değil.

  3. Canan dedi ki:

   Benim doğum yapacagim tarihı 18 Aralık ama hiç sigortam yok eyer bir yerde bu hafta calismaya başlarsam doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta sigortalı olarak rapor alıp rapor döneminden doğuma kadar da yine prim yatmaya devam eder ve 90 günü tamamlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  4. fatma dedi ki:

   merhaba ben 2018 haziran 26 dan itibaren sigortali gozukuyorum 26 eyluldede 32
   haftam doluyor ve dogum iznine ayrilicam ama dogumdan onceki 2018 toplam primim 65 gun oluyor ama 2017 temmuzdan 11 agustostanda 19 yatirilmis primim var ben dogum izni ucreti alabiliyormuyum dogumdan onceki 1 yila 2017 yilin yatirilmis primleri dahil olucakmi tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 26 Haziranda sigortanız başladı ise 26 eylüle kadar çalışıp rapor alırsanız 90 gün tamamlanmış oluyor. Geriye dönük günlere bakmaya gerek kalmıyor. Hesaplamanıza göre hala eksik kalıyor ise 2017 temmuz ayı sayılmaz. 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. hafta izine çıkabilirsiniz.

  5. Dolunay dedi ki:

   32 inçi haftada rapor aldığımız 4 ay süre boyunca bu ücretin dışında maaş ödemesi almayacak mıyız?Kurumumuz maaşımızı yatırmaya devam ederse Doğum raporu ücreti alamaz mıyız? İlla SGK’dan parayı alabilmemiz için maaşımızın kesilmesi mi lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurumunuz eğer isterse raporunuzu onaylamak şartı ile primlerinizi ödeyerek maaş verebilir. Bu da rapor parası almanıza engel olmaz. ayrıca Emzirme ödeneği ve Aile Sosyal hizmet müdürlüklerine başvurarak doğum yardımı alabileceksiniz.

  6. Beyza dedi ki:

   Merhaba 28 haziranda 32.haftam doldugu icin izne ayrildim yanliz haziran ayi boyuca raadsizligimdan dolayi raporluydum ama isyerim haziran ayinda calismadigim halde 11 gunluk sigortami yatirmis sorucaim soru toplu dogum parasi hesaplanirken 90gunluk brut ucrete bakilio peki bnm haziran ayini baz alicakmi 11 gun calismisligim gozukuo die yoksa mart nisan mayis tam calismisligimi baz alipta hesaplama yapicak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam yatan son 3 aylık brüt maaşınıza göre rapor ödeneğiniz hesaplanacaktır.

  7. Büşra dedi ki:

   Merhaba, ben 5 haftalık hamileyim ama hamileliğim ağır geçiyor işten ayrılacağım. Şuan 1 aylık sigortam var 90 günü tamamlamak için başka bir yerde kendimi sigortalı göstersem doğum parası aşabilir miyim ? Bir de bu 90 günü doğuma yakın mı doldurmam lazım yoksa önümüzdeki 2 ay içinde günleri doldurup çıkışımı verdirsem oluyor mu ? SGK yı aradım böyle bir şeyin(90 gün ) mümkün olmadığını 32 haftayı doldurmam gerektiğini söyledi. Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya yakın bir dönemde bir işyerinde ssk lı olarak çalışmanız 32. hafta rapor almanız ancak raporlu olduğunuz dönemde de yine aktif ssk lı yani çıkışınızın verilmemiş olması gerekmektedir. Raporlu olduğunuz dönemde zaten prim de ödenmemektedir. Ancak işyerinde aktif sigortalı olmalısınız.

  8. Tuğba dedi ki:

   Ben 31+1 günlükken sigortam bitti
   Ücretli öhretmenlik yaptıgım için mecbur
   Bitirildi sigortam.32. Hafta raporumu aldım
   Diğer şartlarımda tmm.şu durumda hiç
   Bi hakkım yok mu acaba bu paraya başvuru
   Yapmak için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef 05/12/2017 tarihli yönetmelik ile artık sigortası sonlandırılanlar ödenek alamıyor.

  9. Elif dedi ki:

   Merhaba mayis sonu dogum yaptim.dogum parasi ve emzirme parami aldim.dogum oncesi ilk ay ücretli izin parami da sgk dan ptt araciligiyla aldim.sorun son 3 aylik is goremezlik parami almam icin isverenin raporunuzu girmesi gerekiyor dendi.ne yapmalari gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporlar işyeri sistemine düşüyor zaten. Giriş yapıp raporu onaylayacaklar.

  10. Burçin balabanlar dedi ki:

   2018 de toplam 94 gün sıgortam var ve işten ayrıldım Doğum a yaklaşık 125 gün var önünüzdeki bu sürede sigorta primim yatsa Doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya ulaşmadan yaklaşık 10 gün önce sigortalı bir işte çalışmaya başlayıp rapor aldıktan sonra da rapor bitimine kadar işten çıkarılmayıp aktif sigortalığı devam ederse rapor parası alabilir. Rapor süresi boyunca prim yatırılmasına gerek yoktur.

  11. Selva dedi ki:

   Mrb ben suan 30 haftalik hamileyim 17 eylulde doktordan calisamaz raporu alicam ama ben 37. Haftaya kadar calismak istiyorum fakat isimin zorlugundan dolayi dayanabilirmiyim bilmiyorum dogum iznine ayrilmak yerine 20 gun hastalik raporu alabilirmiyim 37. Haftaya boyle tamamlama sansim varmi dogum iznim ve sgkdan alacag dogum parasini etkilermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan sonra hastalık raporu alamazsınız. Alırsanız otomatikman doğum izniniz başlar. Siz 32. hafta çalışabilir raporu raporu alın. İlerleyen haftalarda eğer sıkıntıya girerseniz doğum izninizi başlatabilirsiniz. Çalıştığınız kadarı da doğum sonrası kullanabilirsiniz.

  12. Medine dedi ki:

   Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra kaç aya kadar sgk dan hizmet alabilirmiyim doktora gitmek yada ilaç almak

  13. Zeynep dedi ki:

   Merhaba 28+4 günlük hamileyim 600 günlük boşluksuz sigortam var şu an devam ediyor doğumdan sonrada çalışmayı düşünüyorum raporu kaçıncı hafta alıcam aile hekiminde de alınabilir mi doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlar, doğum iznine ayrılması için gereken raporu sadece uzmanlardan alabilirler. Aile hekiminin verdiği rapor geçerli sayılmıyor. Çalışmak isterseniz 32. hafta dolduğunda çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilir; çalıştığınız haftaları doğum sonrası haftalara ekleyebilirsiniz. Doğum öncesi çalışmak istemiyorsanız yine 32. hafta rapor alacaksınız.

    1. Ceylan dedi ki:

     Merhaba,

     Ben de 32. hafta dolduğunda çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalıştım. (Bugün son iş günüm) Doktor tarafından verilen çalışabilir raporum hastane tarafından SGK sisteme “analık” raporu olarak girildi. 37. hafta sonunda almam gereken yada SGK’ya girilmesi gereken farklı bir rapor var mıdır? İzne ayrıldığımı nasıl belgelemem gerekir? Bundan sonra hangi adımları izlemeliyim?

     Çok teşekkürler şimdiden.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Girilen rapor işyeri sitemine otomatikman düşecektir. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

  14. büşra dedi ki:

   iyi günler 1 buçuk senedir bir iş yerinde çalışmaktayım. 20 kasım da 32. haftam doluyr ama ben ekim sonunda işten ayrılmayı kasımda 20 gün rapor almayı düşünüyorum bu 20 günlük rapordan dolayı sgkdan alacağım parada eksiklik olur mu acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık raporu ve doğum raporu ayrı değerlendirilir. Alacağınız ödeme de eksiklik olmaz. Hesaplama rapor öncesi tam aylar baz alınarak yapılacaktır.

  15. Rabia dedi ki:

   01.06.2018 de işten çıkışım verildi ve işsizlik parası almaktayım .17.09.2018 de tekrar işe başlıyacam. Şuan 20 haftalık hamileyim 32.haftaya kadar çalışmayı düşünüyorum yasal olarak doğum parası almaya hak kazanmış oluyormuyum?Yani doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 gün kısa vadeli sigortalılık gününü doldurmuş oluyormuyum.Nasip olursa doğumum 15.01.2019 da olucak günüm dolmuş oluyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre rapor parası almanızda sakınca görünmüyor. 90 gün şartı da 32. hafta rapor alırken aktif sigortalı olma şartı da sağlanmış oluyor.

  16. BİLGE dedi ki:

   Merhabalar şuan 32+9 günlük hamileyim. 2017 yılı nisan ayından beri çalışmaktaydım. 08.08.2018 de hamileyim diye işten çıkarıldım. Çıkarıldığımda 29+4 haftalık hamileydim. Buna göre doğum parası alabilir miyim yad ane yapmam gereklidir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aktif sigortanız devam etmediği için doğum rapor parası alamazsınız. Ancak dava açmak şartı ile https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızda ki haklarınızı talep edebilirsiniz.

  17. ismihan dedi ki:

   Merhaba dogum sonrası 8 haftalıksüreçte işe başlarsa para kesintisi mi oluyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum sonrası rapor süresinde çalışmanız yasak. ancak rapor sonrasında tekrar çalışabilirsiniz.

  18. Medine dedi ki:

   Gebeliğin 32. Haftasındayım ve işten çıkarılıyorum işyerim kapanacak doğum izni ve doğum parasından nasıl faydalanabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef sigortalığınız sona ereceğinden sadece 10 günlük bir rapor parası alabileceksiniz.

  19. Hayriye dedi ki:

   Hamileliğin son 2 haftası nda işe giren bayan 90 gün sigortalı olarak doğum sonrasında gösterilirse hakları nı kullanabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 90 günlük primi doldurması gerekmektedir. Doğum sonrası prim ödemesi şartı sağlamaz.

  20. Gülşah dedi ki:

   Merhaba.26.10.17 tarihinde ise başladım 10 aydir sigortam yatiyor. şuan hamileyim 18.haftamdayım.isyerimle ilgili sıkıntılarim var.isten ayrilicam.32. hafta ya girip izne cikmadan mesela 28.haftada başka bi ise baslasam sigortam başlasa sigortadan gelen doğum parasından yararlanabiliyormuyum ve izin suresince sigortamin yatirilmasi gerekiyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir işyerinde çalışmanız doğum rapor parası için engel değil. 28. hata işe başlayıp 32. hafta rapor alabilirsiniz. izin süresince prim yatırmanz gerekmiyor. ancak sigorta çıkşınızın da yapılmaması şart.

  21. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba ücretli öğretmenlik yapıyorum.32. Haftaya kadar aktif çalıştim 32.haftada rapor aldım.hastane tarafından raporum gönderildi.ben doğum yapalı 1.5 ay oldu e-devletten takip ediyorum ama iş görmezlikten ödeneği ile ilgili kayıt yok diyor.normalmidir merak ediyorum yardımcı olursanız memnun olurum.şimdiden Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz ödeme çıkmamış gözüküyor. Alo 170 hattından sorgulama yapabilirsiniz.

  22. aysen akıncı dedi ki:

   1973 nisan dogumluyum 1989 aralık sgk girişim var.1993 ve 1996 ıkı dogum yaptım.suankı primim 662 gün dogum borclanması ile 3000 günü tamamlayıp emeklılık hak edebilirmiyim

  23. Ebru dedi ki:

   İyi günler son 3 yıldır çalışmıyorum şuan 18 haftalık yani 4.5 aylık hamileyim, akrabamın iş yerinde işe başladım 90 gün primim 30. haftada yani 7.5 aylık iken doluyor 32. Haftaya kadar çalışıp rapor alırsam hak etmiş oluyormuyum. Ayrıca 30. Haftada 90 gün prim dolmuş iken Doğum raporu almadan önceki iki haftayı normal rapor alarak geçirebilirmyim zorunlu isem çalışırım ama prim olarak tehlike varsa diye korkuyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son iki hafta raporlu olmanızda bir sakınca yok. 90 gün primin dolmasına dikkat edin. 32 hafta rapor aldıktan sonrada sigortalığınızın devam etmesi gerekiyor.

  24. Kübra iskenderoglu dedi ki:

   2015 ten 2017 ye kadar sigortam vardi 30.11.2017te cikisim yapıldı tekrar 10.06.2018 te girişim yapıldı şuan 27 haftalık hamileyim doğum parası alabicek miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor alacağınız tarihte 90 günü tamamlamanız gerekiyor. Veya 10/09/2018 tarihinden önce rapor almayın.

  25. Seçil dedi ki:

   Merhaba 30 haftalik hamileyken okulda calisiyordum 8 haziranda işten cikisim verildi isgoremrmezlik raporu alamadım 5 temmuzda ikiz doğum yaptım doğum parası almam için ne yapmalıyım asgari ücretle çalışıyordum geriye dönük rapor alınır mı ya da 1 aylik boslukta sigortayi odeyebiliyor muyum bu 5000 tl tek çocuk için mi ikizlerde de ücret aynı mı yoksa 2 katı mi cevaplardaniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağınız tarihte sigortalı olma koşulu var. Mevcut durumda rapor parası alma hakkınız bulunmuyor. 300+400 tl doğum yardımı alma hakkınız var.

    1. Seçil dedi ki:

     Teşekkürler. Peki çalıştığım okulu mahkemeye verirsem bu tarihlerde hamileydim diye kazanabilir miyim

  26. Meltrm dedi ki:

   Merhaba 32. Haftada rapor ile izine ayrildim. 8+8 toplamda 16 haftalık rapor paramı dpğum gerceklesince mi alabiliyorum yoksa rapor bitiminden sonra mı alabiliyorum yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk 8 haftasını doğumdan sonra, Sonraki 8 haftayı rapor sonunda alabileceksiniz.

  27. Fatma dedi ki:

   Merhabalar, sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyoruz
   Gebeliğin 26. Haftasındayım
   Patronum beni işten çıkarmak istiyor
   Şuan için sigortam devam ediyor ve 515 gündür kesintisiz sigortalıyım
   Patronum 32. Haftaya varmadan beni çıkarsa ve ben de ertesi gün başka bir işyerinde sigortamı yatırmaya devam etsem doğum parası alır mıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir yerde çalışmaya başlarsanız sıkıntı olmaz. 32 hafta rapor alacağınız zaman mutlaka aktif sigortalı olmanız gerekmektedir.

  28. merve şimşek dedi ki:

   merhaba,30 haftalık hamileyim 32. raporumu aldıktan sonra 36.haftamda ayrılmak istiyorum.8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonraki hakkım bittikten sonra 2 ay yarım gün çalışma hakkımı kullanırsam sonrasında 6 ay ücretsiz izin hakkımı kullanabiliyor muyum? yada 16 hafta izin sonrası 6 ay ücretsiz iznimi kullanıp sonra 2 ay yarım gün çalışabiliyor muyum?bunların sıralaması nasıl olmalı,iş yerimi karar verir yoksa ssk mı teşşekür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu bittikten sonra işkurun karşıladığı yarım gün çalışma hakkınızı kullanabilirsiniz. 3 ay bitiminde 3 ay ücretsiz izin kullanabilirsiniz. Doğum sonrası haklarınız için; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  29. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar ben üç aylık hamileyim özel bir hastanede çalışıyorum otuz ikinci haftada izine ayrılmak istiyorum. Doğumdan sonrada evim uzak olduğu için işime devam edemeyeceğimi belirttim bu durumda bana doğum paramin hepsi mi yatar hesaplamama göre toplam dört aylık maaşımı bir defada ssk mi verecek bu nasıl olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    8+8 16 haftalık rapor paranızın 8 haftalığı doğumdan sonra kalan rapor parası ise raporun bitiminde adınıza ödenecektir. İşten çıkışınızın raporlar sonrasında olmasına dikkat edin.

  30. NESRİN dedi ki:

   Merhabalar. 2 yildir aktif sigortam yatmakta 5 eylul 2018 de 32.haftam olacak ve rapor alacağım doğum ise 5 kasım 2018.fakat 31 aralıkta ıs bitiminden dolayı cikis yapacak isyerim. Dogumdan 2 ay onceki iznim oluyor fakat 2 ay sonraki iznim tam dolmuyor.nasil olacak.tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    10 Ocak 2018 tarihine kadar olan raporun ödemesini kurumdan alırsınız. Yani doğumdan sonraki izninizde dolmuş oluyor. Ödemeniz tam yapılır.

  31. Mecaz dedi ki:

   Mrhb eşim hamile ve ona çalışabilir raporu alacağız bu raporu mecburen devlet hastanesinde almamız mi gerek yoksa sgk anlaşması olan bir hastaneden alsak olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGk anlaşmalı hastaneden de alabilmeniz mümkün.

  32. Nil dedi ki:

   Merhaba, 32. Haftamda çalışabilir raporumu aldım, iş yerimebildirdim. Bugün 170 i aradığımda çalışamaz raporunun sistemlerinde gözüktüğünü söylediler. Bunu hastane ile mi görüşmem – düzeltmem gerekiyor? Düzeltilmezse ne olacak? Lütfen cevap yazar mısınız, durumum çok acil çünkü yarın 33. Haftama giriyorum, geç kalmadım değil mi? çok çok teşekkürler şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    HAstaneden düzelttirmeniz gerekmektedir. İş yeri de Kurumdan hastane kayıtlarını görmektedir.

   2. Esra dedi ki:

    Merhaba brut maasi 2300 olan biri ne kadR sigorta parasi alabilir?

  33. öznur dedi ki:

   maaşımda sigortadan haciz kesintisi vardı postaneye yatan miktarda bu kesinti olacakmı? hesap yaparken karışıyor çünkü .işyerine ona göre bildiricem kalan maaşımı almak için
   tesekkurler şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödeneği üzerinden kesinti yapılmaz.

  34. Mesut dedi ki:

   Merhabalar efendim. Eşim ve ben çalışmıyoruz. Benim isteğe bağlı sigortam vat ve eşim de benim üzerimden yararlanıyor. 1 hafta önce kızımız oldu. Rapor parası alabilieir miyim? İyi günler diler, şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası alabilmeniz için eşinizin normal çalışan olarak sigortalı olması gerekmektedir.

  35. Ipek dedi ki:

   Merhaba ben dogum oncesi raporum baska hastahaneden aldim dogum sonrasıni raporumda baska hastahaneden aldim sikinti yapiyorlar ama cozumu nerde bilmiyorum bu yuzdende analik parasini alamiyorun ne yapmam gerekiyor yardim edermisiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sıkıntı yaşamamanız gerekiyor. Kim sıkıntı yapıyor ?

  36. dmerdogan dedi ki:

   İyi günler benim eşim hamileliğinin 26. haftasında yani 31.05.2018 tarihinden asgari ücretli işinden istifa etti. Çalıştığı esnada hamilelikle alalkalı rapor falan hiçbir şey almadı doğum parası ile alakalı ne yapmalı para alır mı ne kadar alır. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor almalı ve rapor aldığı tarihte de aktif sigortalı olması gerekmekteydi. Mevcut durumda rapor ödeneği alma hakkı bulunmuyor.

  37. Seda dedi ki:

   90 vade sıgortam doldu cocuk dusunuyorum dogum parası alabılırmıyım baska neler gereklı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması,

    gerekmektedir.

  38. Merve dedi ki:

   Merhaba hamileligimin 16.haftasinda isyerimden istifa ettim sigortam duzenli odeniyordu istifam 02.05.2018
   2018 yilinda 90 gunden fazla prim yatmis oluyor 26.05.2018 tarihinde tekrar sigortali bir ise basladim suan sigortaliyim 06.08.2018 tarihinde 32.haftam oluyor raporu alip isyerine vericem dogumdan sonrada ayni sekilde bu durumda dogum parasini almaya hak kazaniyormuyum
   Sormak istedigim su dogumdan once son 3 ay
   Yani 90 gunu degilde 70 gun prim yatmis oluyor ama yil icerisinde fazlasiyla 90 gunu geciyorum herhangi bir kesinti yapilirmi tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 gün hesaplanırken doğumdan önceki 3 ay değil 1 yıl içinde 90 gün aranmaktadır. sisizn durumunuzda 90 gün sağlanmış oluyor.

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması,

    gerekmektedir.

  39. Merve dedi ki:

   Hamile kaldigim zaman calisiyordm cok agir islerde calistirildigim icin 02.05.2018 tarihinde hamileligimin 4.ayinda
   Istifa ettim 26.05.2018 yilinda yeni bir isyerinde sigortali olarak calismaya basladim 2018 yilinda ocak ayindan 02.05.2018 tarihine kadar duzenli sigortam odendi arada 24 gunluk sigortam odenmedi suan sigortaliyim 06.08.2018 tarihinde 32.haftaya giriyorum rapor alip muhasebeye vermem gerekiyor bu durumda calisan kadinlarin aldiklari 5000 bin tlye yakin olan dogum parasini almaya hak kazaniyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ödeneği alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız yeterli;

    > İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    > İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    > Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması,

    gerekmektedir.

    Verdiğiniz bilgiler göre de bu şartları sağlıyorsunuz. eğer Asgari ücret alıyorsanız 5.051,20 tl rapor parası 149 tl süt parası ve aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine müraccat ederek ilk çocuk ise 300 tl ödenek alacaksınız.

  40. yakup dedi ki:

   Eşim 3 yıldır iş yerinde çalışıyordu ve şuanda doğum oncesi izninde.
   31 temmuzda dogum yapacak. 1 agustosta ıstıfa ederse sgk dan kalan haftalar ıcın aylık alabılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır kalan haftalar için aylık alamaz. Rapor sonrası işten ayrılması gerekir.

  41. Betul dedi ki:

   Iyi günler sigortam 1 mayıs 2018 giriş şuan 37 haftalık oldum ve iş göremezlik raporumu aldım 90 günüm 1 ağustosta doluyor şuan rapor aldığım için doğum paramı alabilecekmiyim

  42. TARIK ABDULLAH dedi ki:

   MERHABA EŞİM HAMİLE İKEN 3 AY Bİ SİGORTA BOŞLUĞU OLDU DOĞUMA AZ KALDI SOSYAL HAKLARIN HEPSİNDEN YARALANABİLİYORMUYUZ

  43. gonca dedi ki:

   merhaba.
   32 haftalık hamileyim doğum eylül ‘ün 15inden sonra gözüküyor. ancak 1 eylülde iş yeri tarafından çıkışım verilecek anladığım kadarıyla yeni kanuna göre doğum sonrası 8 haftalık parayı alamayacağım bu durumda.
   peki ben çıkışımın verildiği günün ertesi gunu hemen başka yerden sigorta girişim yapılsa bu 8 haftalık parayı alabilirmiyim ?
   acil dönerseniz sevinirim..

  44. didem dedi ki:

   merhaba, bahsedilen doğum ücreti maaş yerine alacağımız ücret mi acaba?
   çalışamayacağımız izinli olduğumuz 4 ay süre boyunca bu ücretin dışında maaş ödemesi almayacak mıyız?
   bu ücreti çalıştığımız kurum mu veriyor yoksa devlet mi ödüyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni süresince işyerinizden ücret alamayacaksınız. bu nedenle de 8 haftalık ödeneği kurumdan rapor parası olarak alabileceksiniz. Bu ücreti sgk veriyor.

    1. Fatoş dedi ki:

     20.haftalık hanileyim. Ücretli öğretmenlik yapıyorum halk eğitimde. 25 haftalıkken 1aylık bi tatil olacak. Tatilde sigorta yatmıyor. Tatilden sonra tekrar çalışmayabilirim. Bu durumda doğum ücreti alabilirmiyim? Yoksa 32.haftaya kadar aktif çalışmam mı gerekiyor??

  45. Sinem dedi ki:

   Merabalar. Ben yaklaşık 1 senedir calisiyodum.fakat hamileliğin 6 haftasinda isimden ayrıldım SGK nin doğum öncesi ve sonrası 2 aylık ödemesinden faydalanabiliyormuyum?tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı olarak rapor alamazsanız. Rapor ödeneği alma hakkınız bulunmuyor. Mevcut durumda alma hakkınız yok.

  46. Nil dedi ki:

   Merhaba, geriye dönük 90 gün primimi tamamlamıştım. 31 haftalık hamileyim. 23.07.2018 de asgari ücret üzerinden sigorta girişim yapıldı. Bir kaç soru soracaktım;
   1- Bu durumda alacağım Doğum parası son 3 aya göre ise ücrette bir kesinti olacak mı?
   2- 32 ile 37 arası çalışabilir raporu mu almalıyım, çalışamaz raporu mu?
   3- İş yerim raporu alıp bildirimde bulunduktan sonra bana herhangi bir iş düşüyor mu?
   4- 37. Haftada da çalışamaz raporunu iş yerime bildirdikten sonra yine bana iş düşüyor mu? Onlar mı SGK’ya bildiriyor ?
   5- Eşim başka şehire tayini çıktı, doğumu orada yapacağım sıkıntı oluşturur mu?
   Sorularıma cevap vereceğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum. Cevaplarsanız çok çok sevineceğim, iyi günler.

  Sorunuzu Yazın