emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Motor Ehliyeti

Motor Ehliyeti

Yeni yasa ile gelen 01.01.2016 tarihli yönetmeliğe göre motor ehliyetinin ismi farklılaştı. Ek olarak A sınıfı ehliyet için 2 yıl (24 yaşından büyük olan kişiler için bu şart aranmaz) deneyim gerekli kılındı.

 

Yeni Yasa Motor Ehliyeti

Eski yönetmeliğe göre yalnızca A1 ve A2 sınıfı ehliyetler varken yeni yasa ile M, A1, A1, A şeklinde sınıflara ayrılmıştır.

M sınıf sürücü belgesi, motosiklet (moped) kullanacak olanlara verilir. 2, 3 veya 4 tekerlekli olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yaş bakımından kişinin en az 16 yaşında olması gerekir. Motor ehliyeti olan kişiler, sınıfı ne olursa olsun motorlu bisiklet kullanabilirken ehliyeti olmayanlar kullanamamaktadır, bu kişilerin en az M sınıfı ehliyet almalar gerekir. Yönetmeliğe göre “Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motorlu bisiklet” şeklinde ifade edilmektedir.

A1 sınıfı sürücü belgesi, 2 tekerlekli veya 3 tekerlekli olmak üzere özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. A1 sınıfı sürücü belgesi olan kişiler ek olarak motosiklet kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için silindir hacmi en fazla 125 santimetreküp, gücü sınır olarak 11 kilovatı aşmayan, kv/kg<0,1 olacak şekilde belirlenmiştir.
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 15 kilovat olarak belirlenmiştir. En az 16 yaşında olma şartı aranır.

A2 sınıfı sürücü belgesi2 tekerlekli veya 3 tekerlekli olmak üzere özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. A2 sınıfı sürücü belgesi olan kişiler ek olarak motor bisiklet ve A1 sınıfı araçları kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 35 kilovat olan, kv/kg<0,2 olacak şekilde belirlenmiştir.
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 15 kilovat olarak belirlenmiştir. En az 18 yaşında olma şartı aranır.

A sınıfı sürücü belgesi, en geniş kapsamlı ehliyet sınıfıdır ayrıca 2 tekerlekli veya 3 tekerlekli olmak üzere özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. A sınıfı sürücü belgesi olan kişiler ek olarak motor bisiklet, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 35 kilovatı aşan, kv/kg>0,2 olacak şekilde belirlenmiştir.  En az 20 yaşında olma şartı aranır.
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için en az 21 yaşında olma şartı aranır. Ayrıca 2 yıl süreli tecrübeli olmak gereklidir.

Motor Ehliyeti ve Eğitim Süreci

Motor ehliyeti için eğitimlerin ilk süreci, genel anlamda motoru tanıma, el-göz ve motor faaliyetlerini koordine etme, motor sürerken denge sağlama gibi eğitimlerdir. Ekipmanlarının da anlaşılması, motor tiplerinin öğrenilmesi üzerine motor üzerinde pratik yapılmaya başlanır. Amaç adaya sürüş deneyimi katmaktır.

Koruyucu Elbiseler-Sürüş Öncesi Kontroller

Motor sürücülerini kendilerini motor sürüşü esnasında güvence altına alabilmesi için vücudu saran kıyafetler giymeleri gerekir. Tercihen dar paça pantolonlar, motora uygun çizmeler seçilebilir. Ek olarak kask mutlaka ihmal edilmemelidir.

Kontrolleri yapmayı alışkanlık haline getirmiş bir motor sürücüsü, kazalara neden olan pek çok nedenin önüne geçer ve güvenli bir sürüş geçirir. Bunun için bakılması gerekenler yakıt seviyesine, motor yağına, lastiklerde bulunacak herhangi bir kesik olmamasına dikkat edilmeli, jantlar bakılmalı, zincir yağlı olmalı, motorda herhangi yağ kaçağı olmamalı, fren ve debriyajın balatalarının sınırlarının aşılmadığına emin olunmalı, far-sinyaller-korna ve fren lambaları gibi bütün elemanlar düzgün çalışmalı ayrıca akü- ayna- civata ve somunların ayarları yapılmış olmalıdır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.