ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Motor Ehliyeti Fiyatı, Kaç Yaşında Alınır?

2023 Motor Ehliyeti Fiyatı, Kaç Yaşında Alınır?
20.01.2023

2023 Motor ehliyeti alma yaşı ve ücreti ehliyet sınıfına göre farklı seyreder. Yeni yılda motor ehliyet fiyatı, yeniden değerleme oranında artırıldı. En düşük motor ehliyet harcı yapılan son zamdan sonra 825,70 TL’ye yükselirken, bu rakamlara ek olarak sürücü kursu için yapılacak ödemeler de maliyete eklenmelidir.

Motor ehliyeti almak için en az 16 olarak belirlenen yaş ise ehliyet sınıfına göre 24’e kadar yükselmektedir. Ortalama 2 bin liralık MEB onaylı sürücü kursu ücreti de eklendiğinde, motor ehliyeti almak için en az 2 bin 400 lirayı gözden çıkarmak gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğine yapılan değişiklik ardından motosiklet ehliyetleri konusunda yaşanan tüm değişiklikler ile ilgili ayrıntılı bilgi için rehber yazımıza başvurabilirsiniz.

Motor Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motor ehliyeti almak isteyen bireyler, ilk olarak aralarında yaş kriterinin de bulunduğu gerekli şartları sağlamalıdır. Motor ehliyeti almak için gerekli şartların sağlandığına emin olunduğunda ise her ehliyet sınıfında olduğu gibi teorik ve uygulama aşamalarından oluşan ehliyet sınavının verilmesi gereklidir. Sürücü kursu ile başlayan ve alınan eğitimle birlikte yazılı ve sürüş sınavlarını kapsayan motor ehliyeti alma süreci dört aşamada aşağıda detaylandırılmıştır:

 • Sürücü Kursuna Kaydolmak

Sürücü kursu kaydı, motor ehliyeti alma sürecinin başlangıcıdır. Alınacak ehliyet sınıfına uygun yaş koşulunu sağlayan adaylar gerekli belgeler ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı özel sürücü kurslarına başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

 • Yazılı Sınava Girmek

Yazılı sınav süreci kursun tamamlanması ardından MEB tarafından belirlenen tarihte yapılır. Yazılı sınavda adaylara, trafik kuralları ve diğer teorik bilgiler ile ilgili sınav yapılır. Bu aşamayı tamamlayan adaylar sürüş sınavına girmeye hak kazanır.

 • Uygulama Sınavına Girmek

Uygulama sınavı ehliyete hak kazanmak için son aşamadır. Yine tarihini ve yerini MEB’in belirlediği sürüş sınavına yazılı sınavdan başarılı olan adaylar katılır. Belirlenen parkur alanında ve trafiğe açık alanda motosiklet kullanımı başarı ile tamamlayan adaylar motor ehliyeti alma hakkı kazanır.

 • Motor Ehliyetini Teslim Almak

Motor ehliyetini teslim almak için Trafik Şubeye başvurulması gereklidir. Ehliyet almaya hak kazanan kişiler, belirlenen süre içinde ödemelerini yaparak ehliyetlerini Trafik Şubeden alabilirler.

Motor Ehliyeti İçin İstenen Belgeler

Motor ehliyetinde gerekli belgeler şunlardır:

 1. T.C. Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 2. Sağlık raporu
 3. Adli sicil kaydı
 4. İki adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş)
 5. Varsa öğrenci belgesi ya da diploma
 6. Varsa ehliyet fotokopisi
 7. Veli muvafakatnamesi (18 yaşını doldurmayan adaylar)

2023 Motor Ehliyeti Fiyatları

Motor ehliyeti ücretleri 2023 yılında yeniden değerleme oranında artırıldı. Sürücü kursu ödemeleri hariç tutulmak üzere ehliyet sınıfına göre motor ehliyeti fiyatı aşağıda listelenmiştir:

 1. A2 sınıfı ehliyet harcı 825,70 TL
 2. A1 sınıfı ehliyet harcı 825,70 TL
 3. A sınıfı ehliyet harcı 825,70 TL
 4. B sınıfı (Engelli “B” Sertifikaları da dahil) ehliyet harcı : 2.489,90 TL
 5. B1 sınıfı ehliyet harcı 4.154,70 TL
 6. M sınıfı ehliyet harcı 4.154,70 TL

Motor Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Motor ehliyeti alma yaşı alınacak ehliyet sınıfına göre değişir. Sınıfına göre en düşük 16 yaşını dolduran adaylar ehliyet alabilirken, bazı ehliyet sınıfları için yaş kriteri 24 yaş olarak belirlenmiştir. 18 yaşından küçük olanlar için motor ehliyeti başvurularında veli muvafakatnamesi verilmesi gerekmektedir.

Motor ehliyet sınıflarına göre alınabilecek yaşlar aşağıda paylaşılmıştır:

 1. M sınıfı motor ehliyeti almak için 16 yaşın doldurulmuş olması gereklidir.
 2. B1 sınıfı motor ehliyetine 16 yaşını dolduran adaylar başvurabilirler.
 3. A1 sınıfı motor ehliyetinde yaş kriteri 16 yaş olarak belirlenmiştir.
 4. A2 sınıfı motor ehliyetini 18 yaşını doldurmuş adaylar alabilir.
 5. A sınıfı motor ehliyeti için en az 24 yaşın doldurulmuş olması gerekmektedir.

16 Yaş Motor Ehliyeti

Motor ehliyetinde 16 yaş kriteri üç farklı sınıf için geçerlidir. 16 yaşını dolduran adaylar, veli muvafakatnamesi ve diğer evraklarını tamamlamaları halinde M, B1 ve A1 sınıfı motor ehliyeti alabilmektedirler. Bu üç sınıfın yani 16 yaşını doldurmuş bireyin kullanabileceği motorlar ise şu şekilde paylaşılabilir:

 1. Moped olarak adlandırılan iki, üç ve dört tekerlekli motosikletler
 2. Gücü 125 cc ile 11 kW arasında ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen iki tekerlekli motosikletler
 3. Gücü 15 kW’yı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler
 4. Ağırlığı 400 kg’ı ve gücü 15 kW’yı geçmeyen 4 tekerlekli motosikletler

A1 Motor Ehliyeti Fiyatları ve Kaç CC

A1 motor ehliyet ücreti için kurslara ve ehliyeti almak için Trafik Şubeye harç ödemeniz gereklidir. 2023 yılında A1 sınırı motor ehliyet harcı 825,70 TL olarak belirlenmiştir. 14 saat direksiyon dersi ve 34 saatlik teorik dersten oluşan bu kurs programına 16 yaşını doldurmuş adaylar katılabilmektedir. A1 sınıfı ehliyet sahibi olan sürücüler, 15 kW’yı geçmeyen (11 kW ile 14 HP) güçte olan tüm motosikletleri kullanabilmektedirler.

A2 Motor Ehliyeti Fiyatları ve Kaç CC

A2 sınıfı motor ehliyeti ücretleri A1 sınıfı ile benzerdir. A2 sınıfı motosiklet ehliyeti için 2023 yılında belirlenen harç tutarı 825,70 TL’dir. Gerekli şartları sağlayan, teorik ve uygulama sınavından geçerek A2 sınıfı ehliyetini alan sürücüler 11 – 35 kW motor gücüne sahip ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen tüm iki tekerlekli motosikletleri kullanabilmektedirler.

Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar Hangileri?

Ehliyetsiz sürülebilen motorlar güncellenen Karayolları Trafik Yönetmeliği ile azaldı. Hemen hemen tüm motosiklet türleri için son yönetmelik değişikliği ile birlikte ehliyet şartı getirildi. Ehliyetsiz kullanılabilecek motosikletler içinse 250 W altında güce sahip olan ve maksimum 45 kilometre/saat hız yapabilen şartı getirildi.

Bu şartlara altında ehliyet gerektirmeyen motorlar şu şekilde güncellendi:

 1. 50 cc altında olan araçlar
 2. Mobilet
 3. Bisiklet
 4. Elektrikli kaykay
 5. Elektrikli scooter
 6. Motor takılan bisiklet
 7. Mopet

Elektrikli Motorlar Ehliyet İster mi?

Elektrikli motorlarda ehliyet zorunluluğu değiştirilen Karayolları Trafik Yönetmeliği ile getirildi. Geçmiş yıllarda elektrik motorlar için ehliyet alma zorunluluğu bulunmamaktaydı. Yeni düzenleme ile birlikte ehliyet sınıfları yeniden şekillendirilirken, elektrikli bisiklet sürebilmek için M sınıfı motosiklet ehliyet sahibi olma şartı yürürlüğe girdi.

A2 Ehliyetle Hangi Motorlar Kullanılır?

En az 18 yaşında alınan A2 sınıfı ehliyet ile 11-35 kW güç aralığında ve gücünün ağırlığına oranı 0.2’yi geçmeyen iki tekerlekli tüm motosikletler kullanılabilir.

B Sınıfı Ehliyetle Hangi Motorlar Kullanılır?

16 yaşını doldurunca alınabilen B1 sınıfı ehliyetle 400 kg ağırlığı geçmeyen ve 15 kW motor gücündeki 4 tekerlekli motosikletler kullanılabilir.

ATV Kullanmak İçin Ehliyet Gerekli Mi?

ATV kullanabilmek için ehliyet gereklidir. Geçmiş yıllarda ATV kullanmak için A2 sınıf ehliyet yeterli olurken, yapılan yeni düzenleme ile ATV kullanmak için ehliyet sınıfı B1 sınıfına yükseltildi.

Yorumlar

 1. Zübeyir dedi ki:

  Motor kaç lira