Memur Haberleri

Ek Ders Ücretleri Ne Kadar?

Ülkemizde öğretmen olarak birçok kişi çalışmaktadır. Öğretmenler okulda verdikleri normal derslere ek olarak da ders verebilmektedir. Bu durumda, girdikleri ek ders kadar ödeme alırlar. Bu ek ders ücretleri çeşitli oranlara göre belirlenmektedir. Ek ders ücretlerinin oranları, derslerinin hafta içinde ya da hafta sonunda verilmesine, ayrıca öğretmenin eğitim durumuna göre değişebilir. Biz de bu yazımızda ek ders ücretleri ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.


Öğretmen adayları, belirli eğitimlerden sonra ve sınavlardan sonra tercihler sonucunda öğretmen olarak atanmaktadırlar. Öğretmenlik yaptıkları süreler içerisinde normal verdikleri derslere ilaveten ek dersler de vermektedirler. Verdikleri bu ek dersler karşılığında belirli bir ödeme alırlar. Şimdi ek ders ücretleri ne kadar konusunu inceleyelim.

Öğretmenlere ödenmekte olan ek ders ücretleri ile ilgi bilgiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirlenmiştir. Buradaki hükümler ışığında, ek ders ücretleri aylık katsayı alarak hesaplanmaktadır. Öğretmenlere ödenmekte olan ek ders ücretlerinin miktarları, ek ders veren öğretmenin eğitim durumuna, dersteki görevine, eğitimin yer ve zamanına göre değişebilmektedir.

Ek ders ücretlerinin hesaplanmasında yukarıda belirttiğimiz gibi değişiklikler olmaktadır. Örneğin, hafta içinde ve gündüz yapılan ek derslerde 140 gösterge rakamı aylık katsayısı ele alınırken, 18.00’dan sonra yapılan ek derslerde bu katsayı 150’ye çıkar. Yarıyıl tatilinde ve tatil günlerinde yapılan ek derslerde de bu katsayı 150 olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi öğretmenin eğitim durumuna da göre ek ders ücretlerinde değişiklik olmaktadır. Yüksek lisans eğitimini tamamlamış olan bir öğretmen %5, doktorasını yapmış olan öğretmen % 15 artırımlı olarak ek ders ödemesi almaktadır.

Özel eğitime muhtaç olan öğrencilere verilen ek dersler de ödeme miktarları değişiklik gösterebilmektedir. Bu öğretmenlere % 25 artırımlı olarak ek ders ödemesi yapılır. Cezaevlerinde görev yapmakta ve ek ders vermekte olan öğretmenlerde de bu oran % 25’tir. Bunlara ek olarak destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitim vermekte olan öğretmenlere ise % 100 artırımlı olarak ek ders ücreti ödemesi yapılır. Şimdi de bu oranlarda birlikte ek ders ücretleri ne kadar sorusunun hesaplanmasına bakalım.

Ek Ders Ücretleri Miktarı

Şimdi de yukarıda belirttiğimiz oranlarla birlikte ek ders ücretleri ne kadardır sorusuna cevap verelim.

Ek ders ücretleri ne kadar sorusu kapsamında ek ders ücretlerinin hesaplanması da önemlidir. Buna göre, ders saatinin başına belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı sonucu ek ders ücretleri hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalara ve oranlara göre 2017 yılında öğretmenlere ödenecek olan ek ders ücretlerinin hesaplanması aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Yukarıdaki tabloya göre ek ders ücretleri ne kadardır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi, öğretmenlerin eğitim durumlarına ve nerede ek ders verdiklerine göre ek ders ücretleri değişiklik göstermektedir. Buna göre örgün ve yaygın eğitim kurumlarında gece, hafta sonu ya da tatillerde ek ders veren öğretmenlerden eğitim durumu doktora olan öğretmen 13,96 Türk Lirası ile en yüksek ders ücretini almaktadır. Özel sınıf ve cezaevinde ek ders vermekte olan öğretmenlerden eğitim durumu lisans olan öğretmen 14,16 TL, yüksek lisans yapmış olan öğretmen 14,87 TL, doktora yapmış olan öğretmen ise 16,28 TL ek ders ücreti almaktadır.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında hafta içi ek ders veren öğretmenlerde eğitimi durumu lisans olanlar 22,66 TL, doktora olan öğretmenler ise 26,06 Türk Lirası ek ders ücreti almaktadır. Gece, hafta sonu ya da tatillerde ek ders vermekte olan öğretmenlerin ek ders ücretleri ise diğerlerine göre daha yüksektir. Yani hem eğitimi doktora olan hem de destekleme ve yetiştirme kurslarında gece, hafta sonu ve tatillerde ek ders veren öğretmenler, en yüksek orandaki ek ders ücreti almaktadır.

Ek ders ücretleri ne kadar sorusu bu tablo ile yanıtlanabilmektedir. Bu tabloya bakarak verdiğiniz ek dersin ne zaman olduğuna ve eğitim durumunuza göre ek ders ücretinizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu