emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar? Hesaplama 2022

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar? Hesaplama 2022
25.07.2022

2022 yılı temmuz ayında yapılan %41,69 zam ile öğretmenlerin ek ders ücretleri de netleşti. Millieğitim bakanlığına bağlı görev yapan öğretmenlerin tüm ek ders ücretleri konumuzun devamında belirtilmiştir.

Öğretmen Ek Ders Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Öğretmenler için ek ders ücreti hesaplaması yapılırken kullanılan birçok farklı parametre bulunmaktadır. Yani yalnızca ek ders ücreti hakkında bilgi sahibi olmanız hesaplama işlemini gerçekleştirebilmeniz için yeterli olmayacaktır.

Ek ders ücreti hesaplaması yaparken kullanılan parametreler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Unvan ( Kadrolu / Sözleşmeli / Öğretim Görevlisi ) Katsayısı
 • Eğitim Durumu ( Lisans / Yüksek Lisans / Doktora )
 • Bütçe Dönemi
 • Özel Eğitim Gündüz Süresi
 • Özel Eğitim Gece Süresi
 • Nöbet Süresi
 • Yetiştirme Kursu Gece Süresi
 • Yetiştirme Kursu Gündüz Süresi
 • Vergi Dilimi ( %15 – %20 )
 • Asgari Geçim İndirimi
 • Merkezi Sınav Görevi

Genel hatlarıyla ek ders ücreti hesaplama işlemi için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Geçerli maaş katsayısının gündüz ve gece dersleri için ayrı ayrı belirlenen gösterge ile çarpılması gerekmektedir. Bu noktada gündüz dersinin göstergesi 140, gece dersinin göstergesi ise 150 olarak belirlenmiştir.
 • Ardından maaş katsayısını gösterge ile çarparak bulduğunuz tutardan gelir vergisini ve damga vergisini hesaplayarak düşmeniz gerekmektedir.
 • Gelir vergisi ve damga vergisi bulunduğunuz vergi dilimi oranına göre ayrı ayrı belirlenmektedir. Bu nedenle vergi diliminizi ayrıca bilmeniz gerekmektedir.
 • Gelir vergisi ve damga vergisi çıkarıldıktan sonra kalan ücret ek ders ücreti olarak öğretmenlere verilen net ücrettir.

2022 Sözleşmeli Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti belirlemeleri noktasında pek çok kişi ayrı belirleme yapıldığı yanılgısına düşmektedir. Bununla birlikte böyle bir ayrım söz konusu değildir. Hem kadrolu hem de sözleşmeli öğretmenler için belirlenen ek ders ücretleri aynıdır. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin SGK kesintileri daha fazladır. Bu nedenle net ücretler farklı belirlenmektedir.

2022 Temmuz – Aralık için %15 vergi diliminde belirlenen sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti;

 • Gündüz Ek Ders Ücreti : 33,79 TL
 • Gece / Hafta Sonu Ek Ders Ücreti : 36,20 TL
 • Gündüz Takviye Kursu : 67,57 TL
 • Gece Takviye Kursu : 72,40 TL

orarak belirlenmiştir.

2022 Yüksek Lisans Mezunu Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Yüksek lisans yapmış öğretmenlerin ek ders ücreti, 2022 yılı Temmuz – Aralık dönemi için açıklanmıştır. Ek ders ücreti belirlemelerinde öğrenim durumunun yanı sıra vergi dilimleri ve gece / gündüz zamanları da önem arz etmektedir. Bu nedenle ayrı ayrı belirlenmeleri gerekmektedir.

Buna göre yüksek lisans mezunu bir öğretmen için ek ders ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Gündüz Net ( %15 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 36,14 TL
 • Gündüz Net ( %20 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 34,00 TL
 • Gece / Haftasonu Net ( %15 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 44,34 TL
 • Gece / Haftasonu Net ( %20 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 41,71 TL
 • Gündüz Takviye Kursu Net ( %15 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 69,95 TL
 • Gündüz Takviye Kursu Net ( %20 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 65,79 TL

2022 Doktora Mezunu Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Doktora yapmış öğretmenlerin ek ders ücreti, 2022 yılı Haziran – Aralık dönemi için açıklanmıştır. Doktora mezunları için de önemli olan yalnızca öğrenim durumu değildir. Bunun yanında vergi dilimi ve gece / gündüz zamanı gibi belirlemelerin de yapılması gerekmektedir. Bu nedenle gece ve gündüz dersleri için ek ders ücreti belirlemeleri vergi dilimlerine göre ayrı ayrı yapılmıştır.

Doktora mezunu bir öğretmen için 2022 ek ders ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Gündüz Net ( %15 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 40,54 TL
 • Gündüz Net ( %20 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 38,13 TL
 • Gece / Haftasonu Net ( %15 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 42,24 TL
 • Gece / Haftasonu Net ( %20 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 39,73 TL
 • Gündüz Takviye Kursu Net ( %15 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 73,85 TL
 • Gündüz Takviye Kursu Net ( %20 Vergi Dilimi ) Ek Ders Ücreti : 69,46 TL

30 Saat Derse Giren Öğretmenin Maaşı Nasıl Hesaplanır?

30 saat derse giren öğretmen maaş hesaplaması yapılırken öğretmenin kadrolu veya ücretli olarak eğitim vermesi önem arz etmektedir. Çünkü ücretli olarak eğitim veren öğretmenlere her saat için ek ders ücreti ödemesi yapılmaktadır.

30 saat derse giren kadrolu bir öğretmeni ise ayrıca değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü kadrolu öğretmenlerin 30 saatlik ders süresinin 18 saati aylıklarının karşılığı olarak üstlendikleri görev olarak kabul edilmektedir. Bu kabule göre ise 12 saat ek ders ücreti olarak ayrıca verilmektedir.

Bu noktada değinilmesi gereken bir diğer konu ise hazırlık ve planlama görevleridir. Buna göre öğretmenlerin her 10 saat ders için 1 saat hazırlık ve planlama görevi aldığı kabul edilmektedir. Bu 1 saatin ücreti ise ek ders ücreti olarak ayrıca verilmektedir. Yani haftada 30 saat derse giren bir öğretmene hazırlık ve planlama görevi kapsamında 3 saatlik ek ders ücreti ayrıca verilecektir.

Nöbet Ek Ders Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nöbet ek ders ücreti hesaplama işlemi, saatlik olarak yapılmaktadır. Nöbet ek ders ücreti, öğretmenlere toplu sözleşmeler ile sağlanan haklardan birisidir. İlgili mevzuata göre okulda fiili olarak nöbet tutan öğretmenlere haftada maksimum 3 saat olacak şekilde ek ders ücreti ödemesi yapılmaktadır. Aylık olarak ise toplamda maksimum 12 saatlik ek ders ücreti nöbet görevinin karşılığı olarak alınabilmektedir.

Raporlu Öğretmenin Ek Ders Kesintisi

Rapor alan öğretmenin ek ders kesintisi hesaplamaları öğretmenin raporlu olduğu gün sayısı dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu noktada örnek üzerinden açıklama yapmak oldukça önemlidir. Bir öğretmenin haftalık 18 saatlik dersi aylık maaş görevi olarak sayılmaktadır. Yani haftada 30 saat derse giren bir öğretmen, 12 saat ders vermektedir. 2 gün raporlu olduğu düşünüldüğünde öğretmen 12 saat derse girmemiş olacaktır. Geri kalan 18 saat ise maaşının karşılığı için ek ders ücreti bulunmayacaktır.

Bununla birlikte hazırlık ve planlama görevi kapsamında aldığı ek ders ücretinin ayrıca hesaplanması gerekmektedir. Öğretmenlere her 10 saat için 1 saat hazırlık ve planlama görevi ek ders ücreti verilmektedir. Buna göre 2 gün raporlu olan bir öğretmen, eğitim verdiği 3 gün yani 18 saat için 1 saat ek ders ücretine hak kazanacaktır.

Rapor alan öğretmenlerin ek ders kesintisi hakkında değinilmesi gereken son nokta ise nöbet ek ders ücretleridir. Öğretmenlere nöbet süreleri için haftada maksimum 3 saat olacak şekilde ek ders ücreti ödemesi yapılmaktadır. Fakat ücrete hak kazanmak için nöbetin fiili olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle nöbeti rapor aldığı güne denk gelen öğretmenin nöbet ek ders ücreti bulunmamaktadır.

Sınıf Öğretmenleri Kaç Saat Ek Ders Alır?

Sınıf öğretmeni için ek saat hesaplaması yapılırken öğretmenin fiili olarak derse girme süresi, hazırlık ve planlama görevi ek dersleri gibi parametreler dikkate alınmaktadır. Buna göre bir sınıf öğretmenin haftada 30 saat ders verdiği bilinmektedir. 30 saatin 18 saati aylık görevi olarak kabul edilirken 12 saat ise ek ders olarak değerlendirilmekte ve ek ders ücretine tabi olmaktadır.

Bunun yanında öğretmenin toplam ders saati dikkate alınarak hazırlık ve planlama görevi ek ders ücreti de ayrıca belirlenmektedir. 10 saat eğitim veren öğretmene hazırlık ve planlama görevinin 1 saat olarak verildiği kabul edilmekte ve ek ders ücreti verilmektedir. Bu nedenle 30 saat fiili olarak derse giren bir sınıf öğretmenin 3 saatlik hazırlık ve planlama görevi ek ders ücreti olacaktır. Tüm bu hesaplamalara göre sınıf öğretmenlerinin haftalık ek ders saati 15 saat olarak kabul edilmekte ve ek ders ücreti verilmektedir.

Ek Ders Ücretleri Ne Zaman Ödenir?

Ek ders ücretleri ödeme zamanı konusunda net bir gün belirlenmesi bulunmamaktadır. Bununla birlikte ödemeler için belirlenen zaman aralığının her ayın 1 – 7 aralığında olduğu bilinmektedir.

Bu aralıkta ödeme sürelerini değiştiren hususlarsa şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Eğitim kurumlarında ek ders ücreti girişlerinin yapılma zamanı
 • Mal Müdürlüğü onayının yapılma zamanı
 • Çalışılan bankanın maaşları hesaba yatırma günü

Bu gibi sebeplerle ülkemizde ek ders ücretlerinin yatırılma zamanı ilden ile hatta ilçeden ilçeye değişiklik göstermektedir. Genel bir çerçeve çizmek gerekirse ödemeler büyük çoğunlukla her ayın ilk haftasında yapılmakta ve en geç ayın 15’ine kadar hesabınıza yatırılmaktadır.

2022 Öğretim Görevlisi Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Öğretim görevlileri ek ders ücreti belirlemeleri unvan, vergi dilimi ve eğitim zamanı gibi parametrelere göre değişiklik göstermektedir. Öğretim görevlisi / okutman olarak görev yapanlara Temmuz – Aralık 2022 dönemi için belirlenen ek ders ücreti şu şekilde sıralanabilmektedir:

GörevN.Ö. GündüzN.Ö. Gece ve Tatillerdeİ.Ö. Gece
Öğretim Görevlisi53,38 TL85,40 TL170,80 TL
Okutman53,38 TL85,40 TL170,80 TL

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur, Şartları ve Maaşı Ne Kadar?

Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşından Kesinti Olur mu?

MEB – Memur, Öğretmen Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.