• SSK Bilgileri Güncelleme

  Sosyal Sigortalar Kurumu 1946 yılında Türkiye’de, insanlara sosyal, sağlık alanında birtakım hizmetler vermek amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Eskiden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekteydi ama 2006 yılından itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında hizmetlerine devam etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bireylere birtakım alanda sunduğu hizmetler vardır. Bunlardan biri SSK bilgileri güncelleme hizmeti olarak yer alır. İnsanlar eğitimini aldıkları bölümlerden mezun olduktan sonra, kamu kuruluşları ya da özel sektör gibi iş alanlarında aktif olarak yer alırlar. İşe başlama tarihlerinden itibaren işvereni tarafından sigortalılık işlemleri başlanır ve bu tarihten itibaren bireyler görev aldıkları sektöre göre belirlenen sigorta güvencelerinden birine bağlı olurlar ve sigortalı olarak çalışmaya başlarlar. Sigortalı oldukları süre boyunca sosyal, sağlık alanında birtakım hizmetlerden yararlanırlar. Sigortalı oldukları andan itibaren internet üzerinden de, sigorta ile ilgili her bilgiye ulaşabilirler, SSK bilgileri güncelleme işlemini çok kısa sürede yapabilirler. Sigortalı olarak çalışan bireyler devlet hastaneleri, dal hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri, sağlık ocakları gibi sağlık kurumlarından herhangi birisinde ücretsiz olarak muayene olabilir. Özel sağlık kuruluşlarında ise, ödemiş olduğunuz prim ücretine göre tedavi olmak istediğiniz sağlık kuruluşundan ya ücretsiz olarak yararlanırsınız ya da muayene ücretinin sigortanızın ödemediği bir miktar kısmını ödersiniz. Aynı durum tedavi amaçlı doktorların reçete ile yazmış olduğu ilaçlarda da geçerlidir. Bazı ilaçlar ücretsizdir, sosyal devlet ilacın ücretinin tamamını ödemektedir ama bazı ilaçlardan fark almaktadır, çıkan bu farkı sizin ödemeniz gerekmektedir.


  SSK Bilgileri Güncelleme Hangi Konularda Geçerlidir?

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışanlar için kurmuş olduğu internet sitesi aracılığı ile sigorta konusundaki her türlü bilgi ve belgeyi kolayca temin edebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kurulan ve sonrasında yapılandırması devam eden site bireyler için büyük bir kolaylık olmaktadır. Kolay bir şekilde yapabileceğiniz işlemlerden biri SSK bilgileri güncelleme işlemidir. SGK bilgileri güncelleme işlemi genelde cep telefonu şeklinde bir güncelleme olarak yapılır. Cep telefonunuzu Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine, size özel olarak yapılan profilinize eklediğinizde ya da SSK bilgileri güncelleme işlemi yaptığınızda SSK ile ilgili her türlü bilgi cep telefonunuza kısa mesaj şeklinde gelecektir. SGK bilgileri güncelleme işlemi ile sigortayla ilgili her türlü bilgiyi SGK’ya gitmeden kısa mesaj aracılığı ile elde edebilirsiniz.

  Kısa mesaj şeklinde konu olarak cep telefonunuza gelecek olan konular şunlardır; bireylerin SSK sigorta tescil işlemi, bireylerin şahıs ödemeleri, onların çölyak ödemeleridir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip bireyler; tescil işlemi, Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan bireylerin sigorta tescil işlemi, SSK sosyal güvencesine sahip bireylerin işten ayrılması, BAĞ-KUR olarak sigortalı olan bireylerin işten ayrılması, Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip bireylerin işten ayrılması işlemi, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR, SSK gibi sosyal güvencelere sahip olan bireylerin toptan ödeme işlemi, emekli olma şartlarını sağlamış olan bireylere emekli aylığı bağlanması işlemi, BAĞ-KUR ve SSK sosyal güvencelerinin bireylere iş göremezlik ödeme işlemi, sigortalı olarak çalışan bireylerin emzirme yardımı ödemesi işlemi, bireylerin hizmet borçlanmaları, emekli olmaya hak kazanmış olan bireylerin aylık olarak emekli ödemeleri, sigortalı olarak çalışan ya da emekli olmuş bireylerin cenaze ödemeleri gibi konulardan kısa mesaj aracılığı ile bilgi alabilirler. Aynı zamanda SSK bilgileri güncelleme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

  SSK Bilgileri Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK bilgileri güncelleme işlemi için ilk olarak cep telefonu sisteme nasıl eklenir onu bilmemiz lazım. Önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekiyor, yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak SSK bilgileri güncelleme işlemi için kurulan sayfaya kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Açılan sayfada tablo halinde, sırasıyla TC kimlik numarası, Nüfus İl, Cilt No, Doğum Yılı ve sayfada yer alan Güvenlik Kodunu sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktararak İleri butonunu tıklayarak, bir sonraki sayfada yer alan boşlukları doldurduğunuzda SSK bilgileri güncelleme işleminiz ile cep telefonu ekleme isteğiniz tamamlanmış olacaktır.

  1

  Sponsorlu Bağlantılar


  Daha önce cep telefonunuzu sisteme aktarma işlemini yaptıysanız, yeni bir cep telefonu numarası ya da SSK bilgileri güncelleme ile istediğiniz herhangi bir bilgiyi güncelleyebilirsiniz. SSK bilgileri güncelleme işlemi için ilk olarak SGK’nın internet sitesini açmanız gerekmektedir. Açılan sayfadaki bilgileri sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktardıktan sonra İleri butonu tıklayarak SGK bilgileri güncelleme işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

  SSK Bilgileri Güncelleme/Ekleme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK Bilgileri Güncelleme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. aykut gunes dedi ki:

   e devlet kayıtlarında sgk hizmet dokumunde yer alan bilgiler hangi sıklıkla ve hangi tarihlerde guncellenir?

  2. Nadi Ceylan dedi ki:

   1998 yılının 4.ayından başlayıp 2008 yılının 9. ayı dahil e-devlet sisteminde bilgilerim eksik görünüyor, ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sgm ye giderek hizmet dökümü alarak itirazda bulunabilirsiniz.

  3. Raziye dedi ki:

   Tc girilmeden onceki gunlerim gorulmuyor ne yapmam gerek

  4. Sema dedi ki:

   merhaba,
   eşimden ayrıldığım için soyadım değişti. kimlik kartımı da değiştirdim. yeni işe başladım. ama ssk da halen eski soyadım görünüyor. Yapmam gereken nedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni kimliğinizi de ekleyerek dilekçe ile kuruma da bildirebilirsiniz.

  5. Yalcin dedi ki:

   Merhaba ssk ya gittim eşimin soy adı güncellemesini yapmamistik sskli ise başladığında yeniden ise giriş görünüyor evlenmeden önce ssk görünmüyor dedim hiç bir belge istemeden pc den güncelleme yaptım dedi e devlette bakıyorum ama görüyorum başka nasıl yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yalçın bey merhaba,

    Konuyu ssk ya dilekçe ile iadeli taahütlü posta ile gönderin. Bu durumda ellerindeki belgeye göre işlem yapmak zorundalar. Size de konu ile ilgili dönüş yapmak zorundalar.

  6. Ali Kocaoğlu dedi ki:

   Ben 23 09 2014 tarihinden itibaren yurtdışında çalışıyorum ssk kaydım yok ne yapmalıyım

  Sorunuzu Yazın