ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 SGK Çocuk Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

2023 SGK Çocuk Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları
SGK
14.01.2023

2023 SGK çocuk parası miktarı ve başvuru şartları her yıl değişiklik gösterebilir. Güncel durumda çocuk parası her anneye ödenen, tek seferlik bir paradır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler, başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, nüfus müdürlüklerinden gerçekleştirebilir. 2023 SGK çocuk parası miktarı ve başvuru şartları her yıl değişse de özellikle yeni bir bebek sahibi olmanın getirdiği maliyetlerin altından kalkabilmek için oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

Çocuk parası, sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak çalışan, çalışmayan tüm annelere ödenir. Bu sayede her kadın devlet eliyle yapılan bu yardımdan yararlanabilir. Yardımın tek seferlik olması, maddi anlamda çok büyük bir destek sağlamasa da belirli ölçüde ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur. Siz de yeni doğum yaptıysanız ya da çocuk parası almak için uygun yaşta bir evladınız varsa başvurunuzu yaparak destekten yararlanabilirsiniz.

SGK Çocuk Parası Nedir?

SGK çocuk parası, çocuk sahibi olan ailelere yönelik yapılan bir yardımdır. Bu yardım ödemesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. Böylece her anne ve çocuk yardımdan yararlanarak maddi anlamda bir rahatlama elde eder. Ödeme miktarı çocuk sayısına bağlı olarak farklılık gösterir. İlk çocuk ve daha sonraki doğan çocuklar için yapılacak ödeme miktarı farklıdır.

Çocuk parası daha önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardan bağımsız olarak 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlayan bir destek türüdür. Bu yardım ile amaçlanan yeni doğanın ihtiyaçlarının sorunsuz bir şekilde karşılanmasıdır. Çocuk parası almak isteyenlerin belirli başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir. Aksi takdirde yardımdan yararlanmak mümkün olmayabilir.

SGK Çocuk Yardımı Başvurusu

SGK çocuk parasına başvurmak için e-Devletten işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Başvuru için turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekir. Bu adreste işlem yapabilmek için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. e-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. e-Devleti kullanmak için şifrenizin olmasına gerek yoktur. Bunun yerine e-imza ya da mobil imza kullanarak da sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

Çocuk Parası İçin E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapmak

Çocuk parası için e-Devlet üzerinden başvuru yapmak bazı adımları takip etmeyi gerektirir. Belli adımları takip ederek kısa sürede başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet’e giriş yaptığınızda sağ kısımda bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız.

15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için yapılacak yardımlar için başvurular nüfus müdürlükleri; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılır. Sosyal yardım başvuru ekranına ulaşmak için arama alanına sosyal yardım yazmalısınız. Ardından “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” kısmına tıklamalısınız.

Arama kısmına sosyal yardım yazdıktan sonra gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamalısınız.

Çocuk Parasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Çocuk parasından yararlanma şartları çok fazla sınırlama yoktur. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenler için herhangi bir gelir kısıtlaması bulunmaz. Yani farklı gelir gruplarında yer alan kişiler de çocuk parasından yararlanabilir. Buradaki tek şart çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra doğmasıdır. Bu tarihten önce doğanlar için herhangi bir yardım söz konusu değildir.

Çocukların doğum tarihi sıralamanın belirlenmesinde dikkate alınır. Örneğin 15.05.2016 tarihinde doğan bir çocuğunuz ve 15.05.2014 tarihinde doğan başka bir çocuğunuz olduğunu varsayalım. Bu durumda ikinci çocuklar için ödenen miktar kadar yardım alırsınız. İkinci ve üçüncü çocuklar için ödenen yardım daha yüksektir.

2023 Çocuk Parası Ne Kadar

2023 Çocuk parası miktarı çocuğun kaçıncı sırada yer aldığına göre değişiklik gösterir. İlk, ikinci ve üçüncü çocuk için ödenen miktar farklılık gösterir. Ancak üçüncü çocuktan sonra ödenen tutar aynıdır. Ödenecek tutarlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Birinci çocuk için 350 TL
 • İkinci çocuk için 450 TL
 • Üçüncü çocuk için 650 TL

Çocuk Parası Ne Zaman Yatırılır?

Çocuk parasının yatırılma zamanı başvuru tarihi neticesinde belli olur. Başvurunuzu yaptığınız aydan sonra gelen diğer ayın 25’ine kadar ödemeniz PTT üzerinden yapılır. Bu sayede yaklaşık bir ay içerisinde paranızı alabilirsiniz.

Çocuk Parası Nereye Yatırılır?

Çocuk parasının yatırılma yeri PTT’dir. PTT’ye paranızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için e-Devletten sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına PTT yazmanız yeterlidir.

Arama alanına PTT yazdıktan sonra açılan listede “PTT Genel Müdürlüğü/PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ve Hesaba Aktarma” seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu sayede kurum ödemenizin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çocuk Parası Kaç Kere Ödenir?

Çocuk parası ödeme sayısı birdir. Yani sadece tek seferlik olarak bu ödemeden yararlanabilirsiniz. Ödeme anne adına PTT’ye yatırılır. Bu nedenle para çekme işleminin de anne tarafından yapılması gerekir. Babaya ya da diğer yakınlara ödeme yapılması mümkün değildir.

ÇOCUK PARASI DIŞINDA YAPILAN DİĞER SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

Çocuk parası dışında yapılan diğer sosyal yardımlardan da yararlanma şansınız vardır. SGK çocuk parası miktarı ve başvuru şartları dışında diğer yardımları da araştırarak daha fazla gelire ulaşabilirsiniz. Diğer yardımlar genellikle muhtaçlık durumuna göre ödenir. Bu nedenle çalışanların ve gelir seviyesi yüksek olanların bu yardımlardan yararlanması mümkün değildir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kişinin gelir durumunu hem yerinde hem de belge üzerinden inceler. Ardından kişilerin yardım için uygun olup olmadığına karar verilir. Uzmanlar tarafından yapılacak inceleme neticesinde yardım talebi yerinde görülürse çeşitli yardımlar yapılır.

Şartlı Gebelik Yardımı

Şartlı gebelik yardımı tek seferlik yapılan ödemeler içerisinde yer alır. Bu ödeme bebeğin canlı ya da ölü doğmasından bağımsız olarak yapılır. Ödeme tutarı tek seferlik 75 TL’dir. Bu tür ödemelerden yararlanmak için e-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapılması gerekir.

Öksüz Yetim Yardımı

Öksüz / yetim yardımı, 18 yaş altındaki kişilere yönelik olarak yapılan bir yardımdır. Bu yardımdan yararlanmak için çocuğun annesini ya da babasını kaybetmiş olması gerekir. Aynı zamanda her ikisini birden kaybeden çocuklar da vasileri aracılığıyla yardımdan yararlanabilir. Yardımdan yararlanmak isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunması gerekir. Çocuğun vasisi yoksa akrabaları tarafından da başvuru yapılabilir.

Aile Yardımları

Aile yardımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen desteklerden biridir. Bu yardım kapsamında farklı yardımlar verilebilir.

Yapılan yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal afetler durumunda yapılan yardımlar
 • Terör mağdurlarına yönelik yapılan yardımlar
 • Kömür yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Salgın yardımı
 • Şehit yakınları ve gazilere yönelik yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan elektrik yardımları
 • Fatura yardımları

Bu yardımlar yapılırken hane içinde kişi başına düşen gelir miktarı esas alınır. Buna göre sigortalı olarak çalışmanızdan ziyade hanede kişi başına ne kadar gelir düştüğü önemlidir.

Şartlı Eğitim Yardımları

Şartlı eğitim yardımları, ailelere okul çağında çocukları olması durumunda ödenir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin çocuklarının okul hayatına düzenli olarak devam etmesi gerekir. Bir diğer şart ise ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapılmamasıdır.

Şartlı Çocuk Sağlık Yardımları

Şartlı sağlık yardımları sağlık hizmetlerine ulaşmakta güçlük çeken kişilere yapılır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık almaması gerekir. Bu yardım 0-6 yaş arası çocuklar için yapılır. Yapılan yardımlardan yararlanmanın şartı çocuğun sağlık kontrollerinin, tedavilerinin düzenli olarak yaptırılmasıdır.

Çoklu Doğum Yardımları

Çoklu doğum yardımları çoğul gebelik durumunda söz konusudur. Bu yardım 0 ila 24 ay arasında olan çocuklar için yapılır. Bu yardımdan yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmak gerekir. Bu yardım iki ayda bir olacak şekilde yapılır. Miktarı ise 150 TL’dir. Ödemeler PTT aracılığıyla alınabilir.

SGK TARAFINDAN YAPILAN ÇOCUK YARDIMLARI

SGK tarafından yapılan çocuk yardımları emzirme ödeneği ve geçici iş göremezlik ödeneğidir. Doğum yapan kadın sigortalıya sağlanan bu yardımlar sayesinde doğum sonrası süreci gelir kaybı olmadan atlatmak daha kolay hale gelir. Kurum tarafından muhtaçlık durumu tespit edilirse çoğul doğum yapan anneye ödeme yapılır.

 • Emzirme Ödeneği

Emzirme ödeneğinden yararlanmanız için canlı doğum yapmanız gerekir. Canlı doğum yapan kadın sigortalının ya da sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin geriye dönük 120 gün primi olmalıdır. Bu primlerin son 15 ay içerisinde ödenmesi şarttır. Sigortalılığı bitenler ise doğumun 300 gün içerisinde gerçekleşmesi halinde bu haktan yararlanabilir. Güncel emzirme ödeneği miktarı 316 TL’dir.

 • Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Geçici iş göremezlik ödeneği kadın sigortalıya gebelik öncesi ve sonrasında yapılan bir yardımdır. Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta süreyle anneye yardım yapılır. Gebe annenin doğuma üç hafta kalana kadar çalışma şansı vardır. Bu durumda doğumdan önceki beş haftalık süre doğum sonrasına eklenir. Geçici iş göremezlik ödeneğinin beş haftalık kısmı da doğum sonrasında ödenir. Çoğul gebeliklerde bu sürelere iki hafta eklenir.

 • İzinler

İzinler, çalışan kadınların çocuğuyla daha fazla vakit geçirebilmesi için verilen bir haktır. Anne adayları gebelik döneminden başlayarak çeşitli izin haklarını kullanır. Gebelik süresince kadının doktor kontrolüne gitmesine işveren tarafından izin verilmesi zorunludur. Bunun yanı sıra hamile ve emziren kadınlar için de çalışma süresi günlük 7,5 saat ile sınırlandırılmıştır.

Doğum yapan ve evlat edinen kadınların izinleri bitikten sonra yarım gün çalışma hakkı vardır. Yarım gün çalışma süresi 60 ila 360 gün arasında değişiklik gösterir. Bu destekten yararlanmak için doğum öncesi 600 günlük prim ödemesinin olması gerekir. Burada bahsi geçen prim işsizlik sigortası primidir. Kadın sigortalı analık izni bitince İŞKUR’a başvuru yapmalıdır.

Yarım gün çalışma hakkı ilk doğumda 60, ikincide 120, diğer doğumlarda ise 180 gün olarak uygulanır. Kadın sigortalı, izin haklarının tamamını bitirdikten sonra dilerse ücretsiz izin de kullanabilir. Ücretsiz izin hakkı 6 aydır.

Süt Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

Okul Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar, Başvuru Şartları

PTT Yardım Parası Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

Yorumlar

 1. Hatice dedi ki:

  Benim beş çocuğum var beside okuyor beşide18 yaş atında eşim ssklı olduğundan dolayı alamıyorum neyapmam gerekiyor bilenler bana bilgi verir misiniz

 2. Sevda bayrambey dedi ki:

  Benim 3taneorencimvar çocuk parami alamıyorum allah rizasi icinbanayardim edin eşimonlarayetmiyor

 3. Hülya tetik dedi ki:

  Çocuk parası alamıyorum lütfen yardımcı olun 4 öğrencim var destek alabilirmiyim eşim yetişemiyor.yardımcı olun

 4. Engin dedi ki:

  3 çoçok parasını almak istiyorum

  1. Şeyhmus dedi ki:

   Çok zor geçiyorum nolur bana yardım edin 🙏🙏🙏

 5. Ilknur celik dedi ki:

  Benim de 3 cocugum var bes kisilik aileyiz ve ben calismiyorum esim losemi oda asgari ucretli mecburen calisiyor evde tek basina o calisiyor nasil yardimci olabilirsiniz

 6. hasan metin dedi ki:

  eşim yabancı uyruklu ilk doğumunu yaptı sgk daki görevli 180 tl ödeme olacak dedi burada 300 tl diyor hangisi doğru

 7. eyllmrv dedi ki:

  koroyucu aile olunan bir çocuk için yardım parası alınabilir mi?

 8. Elif dedi ki:

  Benim dort cocugum var ucu okula gidiyor 1 gitmiyor uzerimde tapu var bu cocuk yardimindan faydalana bilirmiyim bagkurluyuz ama borclu faydalanamiyoruz ben ev hanimiyim

  1. Eylull dedi ki:

   3 çocuğumu war bez ve mama yardımına ihtiyacım war ne yapmalıyım nereye baswurmaliyiml