• Belediye’den Kömür Yardımı Nasıl Alırım?

  Devletin sağlamış olduğu yardımlara ilişkin kararlar, muhtaç ailelerin merak ettiği ve takip ettiği konular arasında yer alır. Muhtaç olan bireyler, konuyla alakalı bilgilere ulaşmak için devletin kurumlarından bilgi alırlar. Bunların içinde, yakacak ve kalacak yer yardımı en popüler yardımlar arasında yer alırlar. Belediye kömür yardımı nasıl alırım diye sorulan sorularda; bu tarz hususlara yönelik kararlarda, resmi gazetedeki yürürlük detaylı şekilde incelenebilir. Yürürlüğe giren bu konu üzerindeki şartlar, dikkatli bir şekilde okunmalıdır.


  11 Ocak’ta Bakanlar Kurulu tarafından verilen karara bağlı olarak; ilçe ve il dayanışma vakıfları ve sosyal yardımlaşma kurumları vasıtasıyla belirlenen kurallar çerçevesinde, yardıma muhtaç aileler, yardımla alakalı talepte bulundukları takdirde, 500 kg. bedelsiz kömür alma hakkını elde edebilecekler.

  Karara uygun durum; Bakanlar Kurulu’nun 11 Ocak’ta alınan kararı kapsamında, 13 Ocak 2005 tarihinde ve 25699 sayılı Resmi Gazete’de yer alan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine tabi olacak şekilde işleyiş gösterir. Kömür sevkiyatları valiliklere yapılacaktır ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uyarınca belirtilen kriterlerde; bağlı olan kurumlar tarafından belirlenen durumlara yönelik olarak, sevkiyat düzeni kapsamında belirlenecek.

  Muhtaç Ailelere Yönelik Kararların Teslimat Durumları

  Kömür sevkiyatının yakacak ihtiyacı olan muhtaç ailelere dağıtımı; il içinde dağıtımını valilikler yaparken, kömür teslimatı valilikler tarafından belirlenen teslimat noktalarına gönderilmesi işlemi, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlükleri tarafından halledilir. Sevkiyat yerlerine taşınan kömürün getirilme işlemleri, aynı kuruluşların sorumluluğu altına alınacak ve gönderilecek yerlerin konumuna göre görevlendirilme nakil araçları bu konuda yardımcı olacaklar.

  Dayanışma ve de il ile ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları vasıtasıyla ayarlanan valiliklere söylenecek muhtaç ailelere, başvuruları karşılığında en az 500 kg bedelsiz kömür dağıtılır. 2016 senesinde bu karar dahilinde valiliklere bırakılan kömür dağıtımları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bildirilecek koşullara göre, kuruluşlar tarafından ayarlanan sevkiyat programı dahilinde çözüm bulur.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kömür İhtiyacının Organizasyon Dağılımı

  Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlükleri vasıtasıyla CİF satış şartlarında; valilikler tarafından belirlenen teslim yerlerine kadar gönderilecek kömür, gönderilecek konumların ulaşacağı noktalara göre ayarlanan nakil araçlarıyla sorumlu olan kuruluşların dahilinde nakil işlemleri yapılır.

  Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu; bu hüküm dahilinde dağıtılan ihtiyaç hizmetini, yöneteni kim olursa olsun kendinin sahip olduğu alanlar le bağlı ortaklıklara ait mekanlardan da teslim sağlanabilir ve yakacağın kendi sorumluluğu kapsamında valiliklere erişilmesini sağlar. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla sevkedilecek olan kömüre; kuruluş sayesinde verilen öncelik hakkı, ilgili kurumlar ve taşınacak kömüre bu kuruluş tarafından öncelik verilecek olup, ilgili kuruluşlar ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları arasında sevkiyat ve öncelik konusunda protokol hazırlanmasını sağlar. İl içinde yapılacak olan sevkiyatlara, valilikler bakar.

  Kömürün sevkiyat işlemleriyle alakalı yapılan mutabakatlar; ilgili kurumlarla valilikler arasında belirlenen tutanak ve protokoller kapsamında belirlenir. Sevkedilen kömürün özelliği; 13/1/2005 tarihince belirlenen ve 25699 sayılı Resmi Gazetede belirlenen, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine bağlı olmalıdır. Valilikler tarafından yapılan yakacak teslimatından doğan vergiler de, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlükleri tarafından ödenir.

  Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlükleri vasıtasıyla oluşturulan bu karar; CİF satış şartlarına göre, valiliklere sevkiyat yapılacak kömüre ait ödemeler görev zararı kabul edilir ve 233 sayılı kararnamenin otuz beşinci maddesi gereğince alakalı kurumlara ödenir. Bu hususa bağlı usul ve durumlar; Hazine Müsteşarlığı vasıtasıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının fikirlerine dayanarak, bu kararın geçerlilik tarihinden en geç bir ay içinde düzenlenir. Kararın hükümleri, Bakanlar Kurulu tarafından yürütülür.

  Kömür Yardımı Alma Esasları ve Başvuruları

  Devletin ihtiyacı olanlara sağladığı hizmetler, kimseyi muhtaç hale getirmemek üzere planlanır. Maddi yetersizliği olan ve soğuk günlerin başlangıcıyla verilen kömür yardımında; ihtiyacın olanların durumları araştırılır ve sonuç olarak, yardım kendilerine ivedi bir şekilde ulaştırılmaya çalışılır. Kömür yardımı yapan kurumlar, ihtiyaçları biraz da olsa aza indirgemek amacıyla çalışırlar. Kömür yardımını alabilmek için de, bazı şartlar vardır. İhtiyacı olan kişiler ya da aileler, muhtarlar sayesinde öğrenilir.

  Muhtarlar; mahallelerinde yaşayan yardıma ihtiyacı olan aileleri araştırıp, isimlerini çıkarır. Oluşturmuş oldukları listeyle de; belediyeler ve Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan kurumlar, bu hususta devreye girer. İhtiyaç kapsamındaki tüm araştırmalar, muhtarlık tarafından belirlenen listeye göre şekillenir. Muhtarlar tarafından belirlenen listedeki kişiler, asıl ihtiyaç sahipleridir. Kömür yardımı almak isteyen bireyler; yeterli güce sahip olmadıklarını belirtmek için, muhtarlığa da başvuru sağlayabilirler.

  Muhtarlık başvurusu sonrasında; maddi gücün araştırılması dahilinde, bu yardımı almak mümkün hale gelir. Her kuruluşun kömür yardımı miktarlarında, ufak değişiklikler söz konusu olabilir. Ama genel kapsamda ve kurallar dahilinde bakıldığı zaman, bir aileye 500 kg dolaylarında yardım verildiği görülür. İnternet sitelerinden ve yayınlanan haberlerden de, konuyla alakalı bilgiler almak ve şartları öğrenmek son derece kolaydır. İstenen talepler ya da belirlenen şartlar; ailelerin profilini oluşturuyorsa, kömür yardımı hususunda herhangi bir sorun yaşanmaz. Gerekli başvuruları muhtarlıklara yapan kişiler, konuyla ilgili detaylara rahatlıkla ulaşırlar.  tıkla sorunu sor

  Belediye’den Kömür Yardımı Nasıl Alırım? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Behiye acar dedi ki:

   Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

  2. Behiye acar dedi ki:

   Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

  3. Fatma dirlik dedi ki:

   Komur yardimi almak istiyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Kömür yardımı alabilmek için, bağlı olduğunuz kaymakamlığa gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  4. Büşra dedi ki:

   Meraba ben esimden ayrıldım çocuğum var annemle kalıyorum nafaka almıyorum babamdan maaş alıyorum ama az yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim

  5. Nuri dedi ki:

   Babam vefat etti 3 ay oldu annem tek kaliyor kömür yardımı alabilirmi

  6. Fatmagül damar dedi ki:

   Mrb benim eşim günlük 50tl ye çalışıyor iki yaşında bir çocuğun var bezi maması şimdide 2 aylık hamileyim evimiz kira ben calisamiyorum hamile olduğum için eşimi de parası yetmiyor ben kömür yardım başvurusu yapmak istiyorum.ancak bugün sosyal yardımlaşmaya gittim kömür yardımı bitti dedi ufak çocukla soğukta oturmak adalet mi muhtacım olmayan insanlar alıyor ben ise yararlanamıyorum yardımcı olur musunz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Umarım buradan bir sonuç alırsınız. Mahalle muhtarlığına da müracaat edebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın