ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Kömür Yardımı Başvurusu ve Şartları

2023 Kömür Yardımı Başvurusu ve Şartları

Muhtaç ailelere kış aylarında ayni bir yardım olarak dağıtılan 2023 Kömür Yardımı Başvurusu kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya valiliklerin ilgili birimlerine yapılır. Kışın gelmesiyle birlikte oluşacak mağduriyetlerin önüne geçebilmek için yapılan yardım başvurularının sonucu e-Devlet Kapısı üzerinden takip edilebilir.

Kömür Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliğiyle sunulan e-Devlet Kapısı hizmetleri kullanılarak sosyal yardım başvuruları yapılabilir ve sonuçlar sorgulanabilir. Ailelere ulaşacak yardımlar resmi ikamet adreslerinin olduğu il veya ilçelerde hizmetlere devam eden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yerine getirilir.

 • İlgili vakıflar
 • E-Devlet Kapısı
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar ve
 • Belediyelerin ilgili birimlerine kömür yardım başvurusu yapılabilir.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru sahibinin il veya ilçe bazındaki ikamet adresine uygun olarak sorumluluk alanındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından karşılanacak ihtiyaçlar dijital ortamda toplanır.

Sosyal yardım hizmetinden yararlanabilmek için;

 • İkamet adresinin yurtiçinde olması
 • Adres gizliliği kararı bulunmaması
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması
 • T.C. vatandaşı olması
 • Son 15 gün içinde farklı bir yardım başvurusu bulunmaması şartları aranır.

Başvuru değerlendirmesi hane bazlı yapılır ve süreç e-Devlet Kapısı üzerinden takip edilebilir.

2023 Kömür Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023 kömür yardım başvurusunu şahsen yapmak isteyenler yaşadıkları il veya ilçede ilgili birime ulaşmalıdır.

Daha sonra;

 1. Bağlı bulunulan vakıfta yardım dosyası açtırılır.
 2. Dosya açılamaması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru gerçekleştirilir.
 3. Belediye başkanlıklarına dilekçeyle müracaat edilebilir.

Kömür yardım talep dilekçesi ilgili makama hitapla başlar. Açık adres belirtilir ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle kışlık yakacak yardım talebi açılır. Tarih, kişisel bilgiler, iletişim bilgileri ve imza atılarak dilekçe yetkili birime elden teslim edilir.

Kömür Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Kömür yardımı almak için yapılacak başvurulara belli kriterler getirilmiştir. İhtiyaç sahibi aileleri doğru tespit etmek için öne sürülen şartlar yardıma muhtaç aileler arasındaki fırsat eşitliğini de gözetir.

Kömür yardımı başvuruları için aranan şartlar arasında;

 • Hane içinde SGK’lı birey bulunmaması
 • Başvuru sahibinin güncel ve geçmiş vergi kaydı bulunmaması
 • Güncel ikamet adresiyle NVİ bilgilerinin aynı olması
 • Muhtarlık tarafından onaylı güncel “Yoksulluk Belgesi” bulunması
 • Başvuru sahibinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında dosyası bulunması sayılabilir.

Bu şartları taşıyan kişi ve aileler kömür yardım başvurusunda bulunabilir. Muhtarlıklar tarafından verilen Yoksulluk Belgesini almak için haneye düşen kişi başı gelirin 852,53 TL’den az olması şartı aranır.

Kömür Yardım Sevkiyatı Nasıl Yapılır?

İl bazında kömür yardım başvuruları alınmaya başlanmıştır. Dağıtılacak kömür miktarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. İl ve ilçe bazlı taleplerin değerlendirilmesinin ardından kömür yardım sevkiyatı planlanır.

 • Muhtaç hane sayısı
 • Bir önceki yılın dağıtım miktarı
 • Beklenen iklim şartları
 • Kömür ısı kalitesi göz önünde tutularak yapılan belirlemeler sonunda dağıtım yapılacak miktar başvurusu olumlu sonuçlanan ailelere bölüştürülür.

Kömür yardımları başvuru sahibi yardıma muhtaç ailelerin ısınma ihtiyacının karşılanması dışında kullanılamaz.

Belediyeler Kömür Yardım Başvurusu Alıyor mu?

Kömür yardımları her yıl sadece başvuru sahipleri arasından seçilerek gerçekleştirilir. Belediyeler de kömür yardım başvurusu alır. Başvuru sahibi hanenin talebi doğrultusunda ekipler ailenin durumuna ve ihtiyaç sahibi olup olmadığına karar verir. Her yıl yapılan kömür yardımı sadece başvurusu kabul edilen adreslere dağıtılır. Kış yakacak yardımı soğuk havalarda artan harcamaların bir nebze azaltılması için önemli bir yardımlaşma aracıdır.

e-Devlet Kapısı Kömür Yardım Başvuru Sorgulaması  

Yardım başvuruları yapılan adrese giderek şahsen sorgulama işlemi yapılabileceği gibi e-Devlet Kapısı üzerinden de sorgulama yapılabilir. Sorgulama işlemine kimlik bilgileri doğrulanarak devam edilebilir. Başvuru yapan kişi kömür yardım talebinin kabul edilip edilmediği hakkında en güncel bilgiye dijital ortamda erişim sağlayabilir.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılır?

Kömür yardımı dağıtım planlaması Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılır. Başvuruların sonbahar aylarında alındığı destek hizmeti başvuruların kapanmasından yaklaşık 2 ay içinde dağıtıma geçilir.

Dağıtım planı il bazında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılır. Kara kış kapıya dayanmadan yardım gönderilecek ildeki hava durumu göz önünde tutularak hazırlanan sevkiyat önceliği muhtaç ailelerin ısınması için öneme sahiptir. 2023 yılı kış ayları için kömür ve elektrik yardımı olarak ayrılan bütçe 2,5 Milyar TL’dir.

 • Kömür yardımı her haneye 700 kilo yani ortalama 25 torba olarak yapılır.

Başvuru ve sorgulama işlemleri ALO 144 Sosyal Yardım hattı üzerinden de oluşturulabilir ve takip edilebilir.

ALO 144 Hizmet Kapsamı Nedir?

Vatandaşın sorunlarına hızlı ve kalıcı çözüm üretmek için çalışan ALO 144 yardım hattı, talepleri karşılar ve varsa gerekli birimlere yönlendirme yapar.

Yurt içinden yapılan aramaların ücretsiz olduğu hat üzerinden Türkçe dışında değişik dillerde de hizmet alınabilir. Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde hizmet vermeyen ALO 144 çalışma saatleri hafta içi günlerde 08.00-21.00 saatleri arasıdır.

ALO 144 hattı üzerinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yürüttüğü hizmetlerle ilgili en doğru bilgiye ulaşılabilir. Şartlı eğitimden sağlığa, kömürden gıda yardımına, engelli aylığından barınma ihtiyacına kadar her türlü destek talebi bu hizmet aracılığıyla ilgili kuruluşa yönlendirilir.

 • ALO 144 hattı işitme ve konuşma engelli bireylerin taleplerinin alınması ve değerlendirilmesi için SMS gönderilerine açıktır.

Tüm operatörler üzerinden kimlik detayı, TC numarası ve adres bilgileri girilerek talep, öneri, şikâyet veya bilgi alma hakkı kapsamında ihtiyaçlar SMS yardımıyla karşılanabilir. Yine 0549 441 2 144 hattı üzerinden bakanlık personeli işitme engelli bireylerle işaret dili üzerinden görüntülü konuşma gerçekleştirebilir. ALO 144 dil desteği her geçen gün ihtiyaca uygun olarak artırılmaktadır.

SGK Kapsamında Bulunanlara Kömür Yardımı Yapılır mı?

Kömür yardımı sadece belirlenmiş şartları taşıyan vatandaşlara yapılır. Bu şartlardan ilki hane halkında SGK’lı bulunmamasıdır. Vergi kaydı bulunanlar ve hane içi kişi sayısına göre yoksulluk sınırı içinde bulunmayanlar devlet destekli sosyal yardımlardan faydalanamazlar. Bu nedenle başvuru aşamasında ilgili muhtarlıktan alınmış yoksulluk belgesinin ibraz edilmesi zorunlu tutulmuştur.

Yakacak Yardımları Hakkında Genel Bilgilendirme

“Biz Büyük Bir Aileyiz” sloganıyla sürdürülen yardımlar, yakacak gereksinimi olan yardıma muhtaç ailelere verilir. Başvuru sahibi ikamet ettiği il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya ALO 144 hattına başvuru gerçekleştirebilir.

Yakacak desteği kapsamında dağıtılan kömürler Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden bedelsiz olarak temin edilir. Her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan bütçe kadar kömür bölgelerin ısınma ihtiyacı göz önünde tutularak yine belirlenen miktar dâhilinde ihtiyaç sahibi olup da başvurusu onaylanmış ailelerin güncel ikamet adresine teslim edilir.

Sosyal Yardımlaşmanın Toplum Üzerindeki Katkısı Nedir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, toplumsal huzurun oluşması üzerinde önemli bir role sahiptir. İnsanlarla olan etkili iletişimi artırırken bir arada yaşamaya imkân veren hizmetler, zor zaman geçiren vatandaşlara umut kapısıdır.

Toplumda yardımsever bireylerin yetişmesine öncü olan çalışmalar problemlerin daha kolay çözülmesi için zemin hazırlar. Her yıl devam ettirilen kömür yardım hizmetleri vakıflar, valilikler, belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından elbirliğiyle uyum içinde sürdürülür.

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar? Başvuru Sorgulama

Maddi Yardım Başvurusu ve Şartları

Yorumlar

 1. Sibel yatmaz dedi ki:

  Eşim inşaattan düştü vefat etti iki cocugum var çalışmıyorum evim kira depremden dolayı kombim yandı matdi duumum iyi değil soba kuracam kömür yardımı istiyorum

 2. Hasmık dedi ki:

  kömür yardım ihtyacım var. 68 yaşındayim. yaşlilik maaş aliyorum

 3. Selvi dedi ki:

  Kömür yardımı nakdi yardım istiyorum

 4. Yıldız Uncu dedi ki:

  Kömür yardımı nakdi yardım istiyorum zor durumdayim çalışanım yok eşim hasta piskolojik tedavi görüyor kiraciyim torunlarım yanımda kalıyor torunlarım için yazıyorum size lütfen rica ediyorum yardımcı olun bana

 5. Sultan bilim dedi ki:

  Eşim kronun sijofren hastası ayrıca /0 de40 engelli çok borcumuz olduğundan ve bazı ilaçları paramızla aldığımız için kömür alamiyoz lütfen hiç kömürüm yok lütfen yalvarırım kömür yardımı yapın sadece kömür yardımı istiyor lütfen yalvarırım lütfen slm kar saygılar tsk ler.

 6. NEVİN KARTAL dedi ki:

  Kömür yardımı ve kıyafet yardimi çocuklarım için nakit yardımı istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz çok ihtiyacımız var

 7. Fatma kartal dedi ki:

  Maddi yardım gıda yardımı ve kömür ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz kömürümüz bitmek üzere yardımcı olmanızı rica ediyorum

 8. Zeliha dedi ki:

  Yardım istiyorum

 9. İrfan ipek dedi ki:

  Kömür yardımı almak istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   sosyal yardım müdürlüklerine müracaat etmelisiniz.

 10. Antika dedi ki:

  Merhaba ben ev hanimiyim kiraciyim 4 çocuğum var aylık bebeğim var eşim çalışmıyor rahatsız kömür yardımıni istiyorum

 11. Birgül akat dedi ki:

  Kömür almak istiyorum engeli bir kızım var

 12. Şükran mançur dedi ki:

  Kömür yardımı istiyorum 3 tane çocuğum var evim yok arabam yok benim Küçük kızım çok üşüyor bazen battaniyenin altında kalıyoruz Kayseri Melikgazi Turan Yunus Bekir caddesi no 34 lütfen habersiz bırakmayın

 13. Sadık çam dedi ki:

  Kömür yardımı istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 14. Behiye acar dedi ki:

  Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 15. Behiye acar dedi ki:

  Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 16. Fatma dirlik dedi ki:

  Komur yardimi almak istiyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Kömür yardımı alabilmek için, bağlı olduğunuz kaymakamlığa gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 17. Büşra dedi ki:

  Meraba ben esimden ayrıldım çocuğum var annemle kalıyorum nafaka almıyorum babamdan maaş alıyorum ama az yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim

 18. Nuri dedi ki:

  Babam vefat etti 3 ay oldu annem tek kaliyor kömür yardımı alabilirmi

  1. Şükran dedi ki:

   3 tane öğrencim var durumum yok evin kira Iğdır sobalı evde oturuyorum lütfen bana yardım edin ben kiramı bile ödeyemiyorum zorlanıyorum kömür istiyorum Turan mahallesi Yunus Bekir caddesi 34 numara kapımız

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediye sosyal yardım müdürlüklerine başvurmalısınız.

 19. Fatmagül damar dedi ki:

  Mrb benim eşim günlük 50tl ye çalışıyor iki yaşında bir çocuğun var bezi maması şimdide 2 aylık hamileyim evimiz kira ben calisamiyorum hamile olduğum için eşimi de parası yetmiyor ben kömür yardım başvurusu yapmak istiyorum.ancak bugün sosyal yardımlaşmaya gittim kömür yardımı bitti dedi ufak çocukla soğukta oturmak adalet mi muhtacım olmayan insanlar alıyor ben ise yararlanamıyorum yardımcı olur musunz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fatma Hanım merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Umarım buradan bir sonuç alırsınız. Mahalle muhtarlığına da müracaat edebilirsiniz.