Genel

Belediye’den Kömür Yardımı Nasıl Alırım ?

Belediyeler aracılığıyla kömür desteğinden yararlanmak için belediyelerin ilgili birimlerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. başvurunuz değerlendirmeye alınacak, durumunuzun değerlendirilmesi için evinize bir sosyal çalışma ekibi gönderilecektir. Bu ekibin değerlendirmesi doğrultusunda belirli bir miktarda kömür yardımı yapılır. Yapılacak yardım, kişilerin yoksul ve yakacak ücretlerini karşılayamayacak durumda olduklarını ispat etmelerinin ardından verilir.


Belediyeden Kimler Kömür Yardımı Alabilir?

Belediyeden kömür yardımı alabilecek kişiler, başvuru yapan kişiler arasından yardıma ihtiyacı olanlardır. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek tutarda kömür, her yıl vilayetlere dağıtılır ve ihtiyacı olan kişilere iletilmesi istenir.

Başvuru yapanlar arasından yardıma ihtiyacı olanlar listelenerek kömür yardımı alabilmeleri sağlanır. Bu nedenle tam olarak kömür yardımı alabilme şartları kesin değildir. Ancak kişilerin kömür sobası ile ısınıyor olması, araştırmalarda desteğe ihtiyaçları olduğunun belirlenmesi gibi kriterler baz alınmaktadır.

Bu kriterlerin yanında kendi evleri olanlar da bu destekten yararlanabilir. Ancak kişinin, içinde bulundukları konut haricinde herhangi bir mal varlığının bulunmuyor olması şartı aranmaktadır. Ayrıca herhangi bir maaş geliri bulunmamalı, kişiler kira benzeri bir gelire sahip olmamalıdır.

Emekli olma durumu, bu destekten yararlanma konusunda engel teşkil etmez. Bu nedenle emekliler ve sigortalılar da kömür yardımı alabilmektedir.

Belediyeden Kömür Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Kömür yardımı için başvuru mercii belediyelerin bünyesinde yer alan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’dır. Ancak kaymakamlık, muhtarlık gibi devlet yönetimine bağlı kurumlara yapılacak başvurularda, kişiler doğru adreslere yönlendirilir. Ancak bu yardım, her zaman başvuru ile alınmayabilir. Kaymakamlıklar tarafından mahallede yapılacak incelemede yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen haneler belirlenir.

Bu kişilerin evlerine sosyal çalışmacı ve araştırmakla görevli yetkili gönderilir. Araştırma sonucunda gerçekten ailenin yardıma ihtiyacı olduğu belirlenirse, ailenin evine bir numara gönderilir. Bu numara, bir tür sorgu numarasıdır.

Numara, yetkili tarafından aileye teslim edilir. Aile, kömür desteğinin tam olarak ne zaman geleceğini bu numara ile sorgulama yaparak öğrenir.

Belediyeden Kömür Yardımı Alırken Hangi Evraklar Kullanılır?

Kömür yardımından yararlanmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilere ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğer muhtarlık harici başvuru yapılıyorsa başvuru dilekçesi

Kişiler, eğer muhtarlık muhtaç vatandaş listesinde yer alıyorlarsa, herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Bu listede olduğunuzu sadece yardım alıp almamanızdan anlayabilirsiniz. Muhtarlık kaynaklı giyim, erzak gibi yardımları alıyorsanız, yüksek ihtimalle muhtaçlık listesinde bulunuyorsunuzdur. Eğer herhangi bir yardım almıyor, ancak kömür yardımından yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken kimlik ve dilekçe ile belediyeye başvurmak olmalıdır.

Belediyenin Verdiği Kömür Yardımı Nasıl Dağıtılır?

Belediyenin kömür yardımı verme şekli direkt olarak kapıya bırakmaktır. Belediye görevlilerinin kamyonla gelerek kapı önüne kömürleri sıralaması şeklinde işleyen hizmette, eğer hazır bir kömürlüğünüz bulunuyorsa görevlilerden rica ederek kömürünüzü kömürlüğe aldırabilirsiniz. Kömürünüz gelmeden bir gün önce, muhtarlık ve belediyede kayıtlı numaranızdan aranırsınız.

Aynı zamanda kömür mahallelere göre dağıtılır. Sıra mahallenize geldiğinde de duyuru yapılır. Kömürünüz, eğer evde yoksanız direkt olarak kapınızın önüne yığılır. Komşularınızın rahatsız olması gibi durumlara karşı evde olmanız tavsiye edilir.

Belediyenin Verdiği Kömür Yardımı Kimlere Verilemez?

Kömür yardımının verilmeyeceği kişiler, oturduğu ev haricinde kira geliri sağlayan eve sahip olan kişilerdir. Kişinin emekli olması ya da çalışıyor olması kömür yardımı için engel teşkil etmez. Ancak maddi durumunun kötü olmadığı kanısına varılması durumunda kişiler, kömür yardımı alamayacaktır.

Bunun yanında evin doğalgazla ya da merkezi ısınma ile ısınması durumunda kömür yardımı verilmez. Kişiler, kayıtlı olmadıkları bir belediyeden kömür yardımı alamaz. Kömür yardımında ikamet adresi esastır.

Kömür Yardımı İle gelen Kömürü Satmak Yasal Mıdır?

Belediye tarafından verilecek kömürün satılması yasal değildir. Aynı zamanda verilen kömürün sahibi dışında biri tarafından kullanılması da yasal değildir. Kömür, belediye baskılı kömür torbalarında sahiplerine ulaştırılır.

Bu nedenle bu torbaların para ile satılması, kömürün hak etmeyen biri tarafından alındığını gösterir. Yapılan bu faaliyet, sahtekarlığa gireceğinden cezası bulunmaktadır. Kömür, sadece kendi kullanacak yoksul ve kömür yakarak ısınan ailelere verilmektedir.

Kömür Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Kömür yardımı sorgulama işlemi e- devlet sorgulama işlemleri içerisinde yapılabilir. Yapılan sorgu, size verilecek kömür yardımı numarasıyla ya da T.C. kimlik numaranızla da yapılabilmektedir. Bunun yanında sorgulama işlemleri için belediyenizi, muhtarlık biriminizi ya da kaymakamlığı da arayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Sorgu Sonucu Çıktı Alınır Mı?

Kömür yardımı sorgulama sayfasının çıktısını almak için yapmanız gereken, e- devlet sorgusundan sonra ekrana gelecek sayfayı indirmek ve çıktı alma işlemi için yazdır seçeneğine tıklamaktır. Sorgunuzu e- devlet şifresi ve kimlik numarası ile giriş yaparak alabilirsiniz. E- devlet girişinizin ardından yapmanız gereken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın e-hizmetler resmi sayfasına giriş yapmak olmalıdır. Girişinizin ardından yapmanız gereken, yardım ve destekler penceresi üzerinden kömür yardımı kısmına tıklamak olmalıdır.

Kömür Yardımı Sorgu Sonucu Nerede Kullanılır?

Kömür yardımı sorgu çıktısının kullanılacağı alanlar, kömür yardımında herhangi bir sorun nedeniyle sistemde kömür yardımı alınması gerektiğinin görülmemesi durumudur. Bu durumda yetkililere çıktı göstererek sistem hatasını kanıtlayabilirsiniz. Ancak kömür desteği geldiğinde sizden herhangi bir çıktı ya da belge talep edilmez. Yetkililer, kömür yardımını zaten kimlik talebi ile size getirir.

Bu nedenle adresinize gelerek kömür yardımı talebinde bulunan kişinin kimliği sorulur. Kimlik sorgusuna yanıt verilmesi halinde, başvuruda verilecek numara da dahil herhangi bir belge sorulmadan kömür yardımı kişilere teslim edilir. Teslim edilecek kömür miktarı yaklaşık olarak 30 torbadır.

Kömür Yardımı Ne Zaman Kişilere Ulaştırılır?

Kömür yardımının kişilere ulaştırılacağı tarih genellikle kasım ayının sonu, aralık ayının başı şeklinde ayarlanmaktadır. Belediye tarafından verilecek bu yardım, kişilere mahalle mahalle  ulaştırılır. Mahallelere bağlı sokaklarda belirli bir sıra izlenir.

Bu nedenle kömür dağıtımı bir belediye için bir aydan daha uzun sürebilir. Dağıtıma eylül ayında başlayan bir belediyenin dağıtımı kasım ayına kadar sarkabilir. Ancak dağıtım işlemi genellikle kasım sonuna kadar tamamlanır.

Kömür Yardımında Kişilere Hangi Tip Kömür  Gönderilir?

Kömür yardımında gönderilen kömürün özelliği genellikle karışık olmasıdır. soba yakarken büyük parçalı kömürler alta, küçük parçalı ve kolay tutuşanlar üste konur. Ancak belediyenin dağıtımda kullandığı kömür torbalarının tamamı aynıdır.

Bu nedenle büyük ve küçük parçalar arasında ayrım yapılamaz. Bu sorun, belediyenin kömürü karışık olarak dağıtması ile çözülür.

Ancak dağıtılan kömürün özelliği her yıl değişiklik gösterir. Bazı yıllarda ısı kalitesi ölçülmüş ve kullanılabilen bir kömür tipi olan linyit dağıtılırken, bazı yıllar dağıtılan kömürün kalitesi çamur derecesinde kötü olabilir.

Kömür Yardımı Verilirken Evde Yoksam Ne Olur?

Kömür dağıtılırken evde yoksanız, kömür torbaları kapınızın önüne yığılır. Bu durum komşularınızı ve trafiği rahatsız edebilir. Ayrıca kömür dağıtan yetkililer, dağıtımı hızlı bir şekilde yapmak zorunda olduğundan sizin torbalarınızla ilgilenemez.

Bu nedenle dağıtımda torbalarınızın patlaması ve kömürlerinizin yola saçılması gibi durumlar gözlenebilir. Bu nedenle kömür yardımı alınırken evde olmanız önemlidir.

Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?

Asker Ailelerine (Eşlerine) Maaş, Para Yardımı Şartları

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 2. Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 3. Meraba ben esimden ayrıldım çocuğum var annemle kalıyorum nafaka almıyorum babamdan maaş alıyorum ama az yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim

 4. Mrb benim eşim günlük 50tl ye çalışıyor iki yaşında bir çocuğun var bezi maması şimdide 2 aylık hamileyim evimiz kira ben calisamiyorum hamile olduğum için eşimi de parası yetmiyor ben kömür yardım başvurusu yapmak istiyorum.ancak bugün sosyal yardımlaşmaya gittim kömür yardımı bitti dedi ufak çocukla soğukta oturmak adalet mi muhtacım olmayan insanlar alıyor ben ise yararlanamıyorum yardımcı olur musunz

  1. Fatma Hanım merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Umarım buradan bir sonuç alırsınız. Mahalle muhtarlığına da müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu