emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet’den Yakacak (Kömür) Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Neler

Devlet’den Yakacak (Kömür) Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Neler

Havaların soğumaları ve kış ayının yaklaşması ile birlikte devlet yakacak (kömür) yardımı nasıl alınır sorusu merak ediliyor. Devlet kurumları ve vakıflar tarafından ihtiyaç sahiplerine ise odun ve kömür yakacak yardımı yapılmaktadır.

Devlet Yakacak (Kömür) Yardımları

Devlet yakacak yardımları çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı başta olmak üzere muhtaç ailelere aynı ve nakdi yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Havaların soğumaya başlaması ve kış ayının gelmesi ile birlikte kömür yardımları da bunlardan birisi olarak öne çıkıyor. Ancak yardımlardan yararlanmak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. En temel şart ise sigortalı olarak çalışanlara yakacak yardımı yapılmıyor. Bunun dışında başvuru yapan ailenin muhtaç durumda olduğunu da ispatlaması gerekmektedir. Yardımlar aynı zamanda il ve ilçe merkezlerinde valilik ya da kaymakamlığa bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da yapılıyor.

Buna göre geliri bulunmayan, hasta, yaşlı ve bakıma muhtaç olan kimselere odun kömür yakacak yardımı yapılmaktadır. Yardımların sağlanması için öncelikle muhtarlıklara başvuru yapılması gerekmektedir. Muhtarlıklar belirledikleri listeleri ilgili kurumlara iletmekte ve daha sonra şartların sağlanması halinde yakacak yardımı yapılmaktadır. Bunun yanında bireysel başvurular da doğrudan bakanlık ya da vakıf şubelerine yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi ailelere en az 500 kg olmak üzere kömür yardımı yapılmaktadır. Başvurunun bakanlık ya da vakıflara yapılması için muhtaçlık belgesi ile herhangi bir geliri olmadığını gösteren belge ile dilekçe verilmesi yeterlidir. Kömür ve yakacak yardım başvuruları sene boyunca devam etmekte olup başvuru yapmak için herhangi bir tarih beklemeye gerek bulunmamaktadır.

Belediyeden Kimler Kömür Yardımı Alabilir?

Aynı zamanda belediye yakacak yardımları da ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla sağlanmaktadır. Belediye sınırları içerisinde ikamet etmekte olan muhtaç ailelere kış aylarında sağlanan yardımlarda sabit bir miktar kısıtlaması bulunmaktadır. Yakacak odun ve kömür yardımının oranları hane içerisinde yaşayanlara göre belirlenmektedir. Ancak ortalama en az 1 ton yakacak yardımı yapılmaktadır.

Belediyelerin sunduğu yakacak yardımlarından yararlanmak için başvuru yapacaklar ikametgah bilgileri, nüfus cüzdanları ve belediyeden temin edecekleri başvuru formları ile birlikte ikamet ettikleri bölgede bulunan belediyelere başvuru yapmalıdır. Yapılan başvurunun doğruluğun tespit edilmesi için ise belediye tarafından zabıta ekipleri görevlendirilecek ve bu tespit işlemleri sonrasında yakacak yardımı almaya hak kazanılmaktadır. Konuyla ilgili olarak aynı zamanda mahalle muhtarlarından da bilgi almak mümkündür. Başvurunun olumlu sonuçlanması sonrasında en geç 1 ay içinde belediye ekipleri tarafından haneye yakacak yardımı sağlanacaktır.

Belediyeden Kömür Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Kömür yardımı için başvuru mercii belediyelerin bünyesinde yer alan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’dır. Ancak kaymakamlık, muhtarlık gibi devlet yönetimine bağlı kurumlara yapılacak başvurularda, kişiler doğru adreslere yönlendirilir. Ancak bu yardım, her zaman başvuru ile alınmayabilir. Kaymakamlıklar tarafından mahallede yapılacak incelemede yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen haneler belirlenir.

Bu kişilerin evlerine sosyal çalışmacı ve araştırmakla görevli yetkili gönderilir. Araştırma sonucunda gerçekten ailenin yardıma ihtiyacı olduğu belirlenirse, ailenin evine bir numara gönderilir. Bu numara, bir tür sorgu numarasıdır.

Numara, yetkili tarafından aileye teslim edilir. Aile, kömür desteğinin tam olarak ne zaman geleceğini bu numara ile sorgulama yaparak öğrenir.

Belediyeden Kömür Yardımı Alırken Hangi Evraklar Kullanılır?

Kömür yardımından yararlanmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilere ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğer muhtarlık harici başvuru yapılıyorsa başvuru dilekçesi

Kişiler, eğer muhtarlık muhtaç vatandaş listesinde yer alıyorlarsa, herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Bu listede olduğunuzu sadece yardım alıp almamanızdan anlayabilirsiniz. Muhtarlık kaynaklı giyim, erzak gibi yardımları alıyorsanız, yüksek ihtimalle muhtaçlık listesinde bulunuyorsunuzdur. Eğer herhangi bir yardım almıyor, ancak kömür yardımından yararlanmak istiyorsanız, yapmanız gereken kimlik ve dilekçe ile belediyeye başvurmak olmalıdır.

Belediyenin Verdiği Kömür Yardımı Nasıl Dağıtılır?

Belediyenin kömür yardımı verme şekli direkt olarak kapıya bırakmaktır. Belediye görevlilerinin kamyonla gelerek kapı önüne kömürleri sıralaması şeklinde işleyen hizmette, eğer hazır bir kömürlüğünüz bulunuyorsa görevlilerden rica ederek kömürünüzü kömürlüğe aldırabilirsiniz. Kömürünüz gelmeden bir gün önce, muhtarlık ve belediyede kayıtlı numaranızdan aranırsınız.

Aynı zamanda kömür mahallelere göre dağıtılır. Sıra mahallenize geldiğinde de duyuru yapılır. Kömürünüz, eğer evde yoksanız direkt olarak kapınızın önüne yığılır. Komşularınızın rahatsız olması gibi durumlara karşı evde olmanız tavsiye edilir.

Belediyenin Verdiği Kömür Yardımı Kimlere Verilemez?

Kömür yardımının verilmeyeceği kişiler, oturduğu ev haricinde kira geliri sağlayan eve sahip olan kişilerdir. Kişinin emekli olması ya da çalışıyor olması kömür yardımı için engel teşkil etmez. Ancak maddi durumunun kötü olmadığı kanısına varılması durumunda kişiler, kömür yardımı alamayacaktır.

Bunun yanında evin doğalgazla ya da merkezi ısınma ile ısınması durumunda kömür yardımı verilmez. Kişiler, kayıtlı olmadıkları bir belediyeden kömür yardımı alamaz. Kömür yardımında ikamet adresi esastır.

Kömür Yardımı İle gelen Kömürü Satmak Yasal Mıdır?

Belediye tarafından verilecek kömürün satılması yasal değildir. Aynı zamanda verilen kömürün sahibi dışında biri tarafından kullanılması da yasal değildir. Kömür, belediye baskılı kömür torbalarında sahiplerine ulaştırılır.

Bu nedenle bu torbaların para ile satılması, kömürün hak etmeyen biri tarafından alındığını gösterir. Yapılan bu faaliyet, sahtekarlığa gireceğinden cezası bulunmaktadır. Kömür, sadece kendi kullanacak yoksul ve kömür yakarak ısınan ailelere verilmektedir.

Kömür Yardımı Nasıl Sorgulanır?

Kömür yardımı sorgulama işlemi e- devlet sorgulama işlemleri içerisinde yapılabilir. Yapılan sorgu, size verilecek kömür yardımı numarasıyla ya da T.C. kimlik numaranızla da yapılabilmektedir. Bunun yanında sorgulama işlemleri için belediyenizi, muhtarlık biriminizi ya da kaymakamlığı da arayabilirsiniz.

Kömür Yardımı Sorgu Sonucu Nerede Kullanılır?

Kömür yardımı sorgu çıktısının kullanılacağı alanlar, kömür yardımında herhangi bir sorun nedeniyle sistemde kömür yardımı alınması gerektiğinin görülmemesi durumudur. Bu durumda yetkililere çıktı göstererek sistem hatasını kanıtlayabilirsiniz. Ancak kömür desteği geldiğinde sizden herhangi bir çıktı ya da belge talep edilmez. Yetkililer, kömür yardımını zaten kimlik talebi ile size getirir.

Bu nedenle adresinize gelerek kömür yardımı talebinde bulunan kişinin kimliği sorulur. Kimlik sorgusuna yanıt verilmesi halinde, başvuruda verilecek numara da dahil herhangi bir belge sorulmadan kömür yardımı kişilere teslim edilir. Teslim edilecek kömür miktarı yaklaşık olarak 30 torbadır.

Kömür Yardımı Ne Zaman Kişilere Ulaştırılır?

Kömür yardımının kişilere ulaştırılacağı tarih genellikle kasım ayının sonu, aralık ayının başı şeklinde ayarlanmaktadır. Belediye tarafından verilecek bu yardım, kişilere mahalle mahalle  ulaştırılır. Mahallelere bağlı sokaklarda belirli bir sıra izlenir.

Bu nedenle kömür dağıtımı bir belediye için bir aydan daha uzun sürebilir. Dağıtıma eylül ayında başlayan bir belediyenin dağıtımı kasım ayına kadar sarkabilir. Ancak dağıtım işlemi genellikle kasım sonuna kadar tamamlanır.

Kömür Yardımında Kişilere Hangi Tip Kömür  Gönderilir?

Kömür yardımında gönderilen kömürün özelliği genellikle karışık olmasıdır. soba yakarken büyük parçalı kömürler alta, küçük parçalı ve kolay tutuşanlar üste konur. Ancak belediyenin dağıtımda kullandığı kömür torbalarının tamamı aynıdır.

Bu nedenle büyük ve küçük parçalar arasında ayrım yapılamaz. Bu sorun, belediyenin kömürü karışık olarak dağıtması ile çözülür.

Ancak dağıtılan kömürün özelliği her yıl değişiklik gösterir. Bazı yıllarda ısı kalitesi ölçülmüş ve kullanılabilen bir kömür tipi olan linyit dağıtılırken, bazı yıllar dağıtılan kömürün kalitesi çamur derecesinde kötü olabilir.

Kömür Yardımı Verilirken Evde Yoksam Ne Olur?

Kömür dağıtılırken evde yoksanız, kömür torbaları kapınızın önüne yığılır. Bu durum komşularınızı ve trafiği rahatsız edebilir. Ayrıca kömür dağıtan yetkililer, dağıtımı hızlı bir şekilde yapmak zorunda olduğundan sizin torbalarınızla ilgilenemez.

Bu nedenle dağıtımda torbalarınızın patlaması ve kömürlerinizin yola saçılması gibi durumlar gözlenebilir. Bu nedenle kömür yardımı alınırken evde olmanız önemlidir.

Sivil Toplum Kuruluşları Yakacak Yardımları

Çeşitli sivil toplum kuruluşları yakacak yardımı sağlamaktadır. Sivil toplum kuruluşları tamamen kendi bütçeleri üzerinden yakacak yardımlarını sağlamaktadır. Bu bakımdan bulunulan bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına başvuru yaparak yakacak yardımı almak mümkün olmaktadır. STK’ların bürolarına ya da internet sayfaları üzerinden sundukları başvuru formlarının doldurulması ile birlikte kuruluş görevlileri tarafından inceleme yapılacak ve başvuru sahibinin bilgileri teyit edildikten sonra yakacak yardımı sağlanacaktır.

Yakacak yardımları belediyeler ya da bakanlık gibi sivil toplum kuruluşlarında net bir orana sahip değildir. Sivil toplum kuruluşlarının sağladığı yardımlar belediye ya da bakanlık tarafından verilen yardımlardan daha düşük olmaktadır. Ancak hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenmektedir. Başka bir deyişle 3 kişilik bir aile ve 6 kişilik bir aile için sunulan yakacak yardımları farklılık taşımaktadır. Yakacak yardımlarında aynı zamanda bölgelere göre de farklılık olabilmektedir. Kış aylarının daha sert ve soğuk geçtiği bölgelerde yakacak miktarı daha fazla belirlenmektedir.

Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

Belediye’den Erzak Yardımı Nasıl Alırım?

Asker Ailelerine (Eşlerine) Maaş, Para Yardımı Şartları

Yorumlar

 1. Sadık çam dedi ki:

  Kömür yardımı istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. Behiye acar dedi ki:

  Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 3. Behiye acar dedi ki:

  Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

 4. Fatma dirlik dedi ki:

  Komur yardimi almak istiyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Kömür yardımı alabilmek için, bağlı olduğunuz kaymakamlığa gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 5. Büşra dedi ki:

  Meraba ben esimden ayrıldım çocuğum var annemle kalıyorum nafaka almıyorum babamdan maaş alıyorum ama az yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim

 6. Nuri dedi ki:

  Babam vefat etti 3 ay oldu annem tek kaliyor kömür yardımı alabilirmi

 7. Fatmagül damar dedi ki:

  Mrb benim eşim günlük 50tl ye çalışıyor iki yaşında bir çocuğun var bezi maması şimdide 2 aylık hamileyim evimiz kira ben calisamiyorum hamile olduğum için eşimi de parası yetmiyor ben kömür yardım başvurusu yapmak istiyorum.ancak bugün sosyal yardımlaşmaya gittim kömür yardımı bitti dedi ufak çocukla soğukta oturmak adalet mi muhtacım olmayan insanlar alıyor ben ise yararlanamıyorum yardımcı olur musunz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fatma Hanım merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Umarım buradan bir sonuç alırsınız. Mahalle muhtarlığına da müracaat edebilirsiniz.