Yardımlar

Kömür Yardımı Başvurusu ve Sorgulama Ekranı

Kömür yardımı, dar gelirli ailelerin kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak amacıyla devlet tarafından sağlanan bir destektir. 2024 yılında da bu yardımın devam etmesi beklenmektedir. Kömür yardımı başvurusu yapan dar gelirli vatandaşlar bu destekten faydalanabilir.

Kömür yardımı şartları nelerdir, kimlere bu yardım verilir? Kömür yardımı için müracaat edenlere kaç torba kömür yardımı yapılır? Devletin dar gelirli vatandaşların ısınma sorununu çözmek için verdiği kömür yardımı hakkında detayları okuyabilirsiniz.

KÖMÜR YARDIMI NEDİR?

Kömür yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koordinasyonunda, ihtiyaç sahibi ailelere ısınma amaçlı kömür sağlanmasıdır. Bu yardım, kış aylarında ailelerin ısınma giderlerini hafifletmek için yapılmaktadır. Yardım, kış ayları başlamadan yetkililer tarafından vatandaşlara teslim edilir.

KİMLERE KÖMÜR YARDIMI YAPILIR?

Kömür yardımı, gelir seviyesi belirli bir sınırın altında olan ve sosyal güvencesi bulunmayan ailelere yapılır. Bu yardımdan faydalanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Şartları taşıyan her T.C. vatandaşı yardım müracaatında bulunabilir. Kömür yardımı alma koşullarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Kimlere Kömür Yardımı Verilmez?

Kömür yardımı; sosyal güvencesi olan, vergi kaydı bulunan ve belirli bir gelir seviyesinin üzerinde olan vatandaşlara yapılmaz. Bu özellikleri taşıyanların kömür yardımı başvurusu yapmasına gerek yoktur.

KÖMÜR YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kömür yardımı başvurusu, ilgili belediyeler veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla yapılmaktadır. Kömür yardımı başvurusunu şu yollarla yapabilirsiniz:

 1. E-devlet üzerinden,
 2. Belediyelerin sosyal yardım birimine başvuru,
 3. İlinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat başvuru,
 4. İlçenizdeki kaymakamlığa başvuru.

NOT: Bu yollardan hiçbirini yapamayacak durumda olan yaşlılar, mahalle muhtarı ile iletişime geçebilir.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu yapmak için gerekli adımlar şunlardır:

 1. E-Devlet sayfasına giriş yapın.
 2. “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” hizmetini bulun ve tıklayın.
 3. “Kömür Yardımı” seçeneğini seçin ve başvurunuzu tamamlayın.

Maddi Yardım Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/sosyal-yardimlasma-para-yardimi-nasil-alinir/

NOT: E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek şifre alabilirsiniz.

KÖMÜR YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Kömür yardımı alabilmek için başvuru sahibinin gelir durumu, sosyal güvence durumu ve ikametgâh gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Kömür yardımı şartları şu şekilde sıralanabilir:

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. Asgari ücretin altında gelire sahip olmak,
 3. Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak,
 4. Yardıma/bakıma muhtaç olmak.

NOT: Belediyelerin istediği şartlar farklılık gösterebilir.

KÖMÜR YARDIMI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kömür yardımı başvurusunun durumunu E-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Kömür yardımı sorgulama e-devlet üzerinden şu şekilde yapılır:

 1. turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.
 2. Ana ekrandaki arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazınız.
 3. “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” menüsüne tıklayınız.
 4. Buradan sosyal yardımla alakalı detaylara ulaşabilirsiniz.

NOT: E-devlet üzerinden sadece Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı kömür yardımına ulaşılabilir. Belediye kömür yardımı için belediyenizin sorgulama sayfasına gidebilirsiniz ya da ilgili sosyal yardım birimini arayabilirsiniz.

NE KADAR KÖMÜR YARDIMI YAPILIR?

Yardım miktarı, aile bireylerinin sayısına ve ihtiyaç durumuna göre değişiklik gösterir. Kaç torba kömür yardımı alabilirim konusunda yetkililerden daha net bilgi alabilirsiniz. Genel itibariyle en az 10 torba kömür yardımı yapılır. En fazla yapılan kömür yardımı miktarı için bir rakam söylemek mümkün değildir.

KÖMÜR YARDIMI NE ZAMAN GELİR?

Kömür yardımı genellikle kış aylarının başında dağıtılmaya başlanır. Ekim-Kasım aylarında yardımlar ev adresinize teslim edilmeye başlar. Bölgesel niteliklere bağlı olarak daha erken ya da geç zamanda kömür yardımı gelebilir.

BELEDİYELER KÖMÜR YARDIMI YAPIYOR MU?

Evet, belediyeler kömür yardımı yapmaktadır. Bağlı bulunduğunuzu belediyenin sosyal yardım dairesine başvuruda bulunarak kömür yardımı alabilirsiniz.

SOSYAL YARDIMLAŞMA KAÇ TORBA KÖMÜR VERİYOR?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, ihtiyaç sahibi ailelere genellikle 1 ton kömür yardımı yapmaktadır.

KÖMÜR YARDIMI ALANLARA PARA YARDIMI YAPILIR MI?

Kömür yardımı alan ailelere ek olarak bazı durumlarda nakdi yardım da yapılabilmektedir. Kömür yardımı dışında para yardımı da alıp alamayacağınızı bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak öğrenebilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu hakkında detayları anlattık. Kömür yardımı şartları, miktarı ve süreç hakkında verdiğimiz bilgiler dışında merak ettiklerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Shares:

24 Yorumlar

 • Sibel yatmaz
  05.11.2023

  Eşim inşaattan düştü vefat etti iki cocugum var çalışmıyorum evim kira depremden dolayı kombim yandı matdi duumum iyi değil soba kuracam kömür yardımı istiyorum

  Cevapla
 • Hasmık
  09.09.2023

  kömür yardım ihtyacım var. 68 yaşındayim. yaşlilik maaş aliyorum

  Cevapla
 • Selvi
  29.07.2023

  Kömür yardımı nakdi yardım istiyorum

  Cevapla
 • Yıldız Uncu
  07.06.2023

  Kömür yardımı nakdi yardım istiyorum zor durumdayim çalışanım yok eşim hasta piskolojik tedavi görüyor kiraciyim torunlarım yanımda kalıyor torunlarım için yazıyorum size lütfen rica ediyorum yardımcı olun bana

  Cevapla
 • Sultan bilim
  12.02.2023

  Eşim kronun sijofren hastası ayrıca /0 de40 engelli çok borcumuz olduğundan ve bazı ilaçları paramızla aldığımız için kömür alamiyoz lütfen hiç kömürüm yok lütfen yalvarırım kömür yardımı yapın sadece kömür yardımı istiyor lütfen yalvarırım lütfen slm kar saygılar tsk ler.

  Cevapla
 • NEVİN KARTAL
  04.02.2023

  Kömür yardımı ve kıyafet yardimi çocuklarım için nakit yardımı istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz çok ihtiyacımız var

  Cevapla
 • Fatma kartal
  04.02.2023

  Maddi yardım gıda yardımı ve kömür ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz kömürümüz bitmek üzere yardımcı olmanızı rica ediyorum

  Cevapla
 • Zeliha
  18.11.2022

  Yardım istiyorum

  Cevapla
 • İrfan ipek
  19.08.2022

  Kömür yardımı almak istiyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.08.2022

   Merhaba,

   sosyal yardım müdürlüklerine müracaat etmelisiniz.

 • Antika
  14.08.2022

  Merhaba ben ev hanimiyim kiraciyim 4 çocuğum var aylık bebeğim var eşim çalışmıyor rahatsız kömür yardımıni istiyorum

  Cevapla
 • Birgül akat
  31.05.2022

  Kömür almak istiyorum engeli bir kızım var

  Cevapla
 • Şükran mançur
  18.12.2021

  Kömür yardımı istiyorum 3 tane çocuğum var evim yok arabam yok benim Küçük kızım çok üşüyor bazen battaniyenin altında kalıyoruz Kayseri Melikgazi Turan Yunus Bekir caddesi no 34 lütfen habersiz bırakmayın

  Cevapla
 • Sadık çam
  11.08.2021

  Kömür yardımı istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Behiye acar
  13.11.2018

  Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
 • Behiye acar
  13.11.2018

  Mrb ben kömür almak istiyorum sadece bir evim var ama evimden aldigim para kirada oldugum icin kiraya gidiyor baskada hicbir gelirim yok oglum var eşimden ayriyim oglum benle kaliyor ve calismiyor yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
 • Fatma dirlik
  12.07.2018

  Komur yardimi almak istiyorum

  Cevapla
  • Yonetici
   12.07.2018

   Merhabalar,

   Kömür yardımı alabilmek için, bağlı olduğunuz kaymakamlığa gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 • Büşra
  13.03.2018

  Meraba ben esimden ayrıldım çocuğum var annemle kalıyorum nafaka almıyorum babamdan maaş alıyorum ama az yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Nuri
  15.01.2018

  Babam vefat etti 3 ay oldu annem tek kaliyor kömür yardımı alabilirmi

  Cevapla
  • Şükran
   26.05.2023

   3 tane öğrencim var durumum yok evin kira Iğdır sobalı evde oturuyorum lütfen bana yardım edin ben kiramı bile ödeyemiyorum zorlanıyorum kömür istiyorum Turan mahallesi Yunus Bekir caddesi 34 numara kapımız

  • Danışma Birimi
   29.05.2023

   Merhaba,

   Belediye sosyal yardım müdürlüklerine başvurmalısınız.

 • Fatmagül damar
  05.12.2017

  Mrb benim eşim günlük 50tl ye çalışıyor iki yaşında bir çocuğun var bezi maması şimdide 2 aylık hamileyim evimiz kira ben calisamiyorum hamile olduğum için eşimi de parası yetmiyor ben kömür yardım başvurusu yapmak istiyorum.ancak bugün sosyal yardımlaşmaya gittim kömür yardımı bitti dedi ufak çocukla soğukta oturmak adalet mi muhtacım olmayan insanlar alıyor ben ise yararlanamıyorum yardımcı olur musunz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.12.2017

   Fatma Hanım merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Umarım buradan bir sonuç alırsınız. Mahalle muhtarlığına da müracaat edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir