ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SSK Emeklisi Bayram İkramiyesi

SSK Emeklisi Bayram İkramiyesi
SSK
02.12.2016

Ülkemizde her sene milyonlarca kişi emeklilik haklarını kullanmakta ve iş hayatını sona erdirmektedir. Günümüzde birçok emeklinin merak ettiği en önemli konulardan birisi de ikramiyedir. Her sene belirli dönemlerde devlet tarafından emeklilere ikramiye verilmektedir. SSK emeklilerine bayram ikramiyesi de bu ikramiyeler arasında bulunmaktadır. Bu ikramiye sayesinde ülkemizdeki birçok SSK emeklisi bayram öncesinde sevinç yaşamakta ve ikramiyeli maaşını çekebilmektedir.

Aslında ülkemizde çok çeşitli ikramiye çeşitleri bulunmaktadır. Özel sektörde çalışanlara işverenleri tarafından yılın belirli dönemlerinde belirli sebeplerle ek ikramiye verildiği görülmektedir ve bu uygulamam zaman zaman devlet kurumlarında çalışanlara da yapılmaktadır. Ayrıca bayram öncesinde Meclis onaylarsa SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı emeklilerine de bayram ikramiyeleri dağıtılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ya da kısa deyişiyle SGK, ülkemizde çalışan kesimi kapsayan ve bu kişilerin emekliliklerini düzene sokmak için gerekli koşulları oluşturmakla görevlidir ve bu konularda çeşitli çalışmalar yapar. Bu sigorta çeşitlerinde de 4A, 4B ve 4C olarak sigorta çeşitleri ayrılmıştır.

4A’nın eski ismi SSK olarak belirtilmişti yani 4A SSK’ya prim ödeyen sigortalıları kapsamaktadır, ayrıca bunlara ek olarak iş yerinde sözleşmeli çalışan kişiler de SSK kapsamında olurlar.

İkramiye Nedir ve Kimlere Verilir?

İkramiye, bir kuruluşta çalışan kişilere, belirli dönemlerde verilen aylık dışı para olarak tanımlanmaktadır. İkramiyeler, genelde maaş dışı olarak verilmektedir ve miktarı işveren tarafından belirlenir. Dönem dönem verilen bu ikramiyeler birçok kişinin sevinci olmaktadır. Bayram ikramiyeleri de bu ikramiyeler kapsamına girmektedir. Bayram ikramiyeleri, maaş alma dönemlerinde maaşlara ek olarak verilir.

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 11 milyon emeklinin maaşı hem kamu hem de belirli olan özel bankalar tarafından emeklilere ödenmektedir ve bu bir yıl olarak düşündüğünde çok büyük bir orana denk gelmektedir. Ülkemizde de bazı seneler Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı gibi bayramlar öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi adı altında çeşitli ikramiyeler verilmektedir. Bu seneki Kurban bayramında da SSK emeklilerine maaşları bayram öncesinde verildi. Normalde maaşlarını her ayın 16 ve 28’i arasında alan SSK emeklileri bu sene bayram ayında daha erken aldı. 8-9 eylül arasında SSK emeklilerin bankalardan emeklilik maaşlarını çekmesine olanak sağlandı.

Temmuz ayındaki Ramazan Bayramı öncesinde de SSK emeklilerine zamlı maaş verildi. Açıklanana göre bu ikramiyede SSK emeklilerine 4 Temmuzda açıklanan enflasyon rakamına göre bayram ikramiyeleri dağıtıldı. Yani diğer bir deyişle Temmuz ayındaki SSK emeklilerin maaşı, bu yılın ilk altı aylık dönemindeki enflasyon kadar artmış oldu.

Emeklilik hayatına adım atan kişiler maaş düşüklüğünden şikayet edebilirler. İşte bunun için devlet yılın belirli zamanlarında bir kereliğine de olsun maaş ikramiyesi vererek bu düşüklüğü onlara yaşatmamaktadır.

Emekli memurlara da yılın belirli zamanlarında ikramiye ya da zam hakkı tanınmaktadır. Bu yıl özellikle 30 yılı aşkın emekli memurlara verilecek olan zam haberi ile sevinmeleri sağlanmıştır. Açıklanana göre, 30 yılın üzerinde çalışması olan memur emeklilerine, ikramiyeleri verilecektir. Ödenecek olan bu ikramiye 30 yılı aşan her yıl için verilecek. Kişinin görevden ayrılmış olduğu tarihteki emekli keseneğine esas olan aylık üzerinden aylıklarının başlatılmış olduğu tarihteki değerler ve emekli ikramiyesinin ödenmesini sağlayan hükümlere göre emekli ikramiyesi hesaplanacaktır.

Yorumlar

  1. Mehmet Cenani Doğan dedi ki:

    170 i aradım,bayram ikramiyesinin iş bankasına gönderildiğini belirtti.iş bankasına gittim,gelmediğini söylediler.sorunu nasıl çözebilirim.

  2. Abdullah YILDIRIM dedi ki:

    Halam vefat eden ssk emeklisi eşinden dolayı dul maaşı almakta. Bayram ikramiyesini 1000 tl değil de 750 tl olarak aldı. Neden bu şekilde oldu?

  3. ilhan turgay kul dedi ki:

    sayın yetkililer benim iyi tanıdığım bir komşum un karısı ssk dan emekli emekli maaşı alıyor. eşininde 65 yaş maaşı allası için anlaşmalı olarak boşandılar ve eşi 3 aydır maaş alıyor ama evlilikleride bu arada devam ediyor ben bu kişileri nereye şikayet edebilirim öğrenmek istiyorum….saygılar