ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim?

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim?
SSK
14.01.2018

Sigortalı erkeklere kanunun tanımış olduğu en güzel haklardan birisi, askerlik süresinin borçlanma yapılarak sayılmasıdır. Bu haktan yararlanabilmek için öncelikle askerlik borçlanmasını ne kadar olduğunun borçlanma hesabı yapılarak belirlenmesi, başvurunun yapılması gereken belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Hesaplanan borcu ödeyebilmek için durumum müsait değil, elimde nakit yoksa askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim? Böyle bir hakkım var mı?

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim? Bu Başvuru İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalarla, askerlik borçlanması da dâhil olmak üzere hiçbir Sosyal Güvenlik Borçlanmaları (doğum borçlanması, yurt dışı borçlanması gibi) için kredi verilmesi yönünde bir anlaşması, protokolü yoktur. Bir kişi askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim sorusunun cevabı olarak bunu kendi imkânları dâhilinde çekmesi gerekmektedir. Askerlik borçlanması isteğe bağlı bir borçlanma durumudur. Yani kişi borçlanma talebinde bulunmadan borç çıkarılmaz. Yeni çıkan borçlu kişilerin banka kredisiyle emekli edilmesi kapsamına girmemektedir. Şayet elinizde toplu nakit para yoksa böyle bir durumda yapılacak en doğru hareket eşten dosttan borç almaktır. Böyle bir çözüm yolu bulunamadıysa askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim diye araştıranlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu tür borçların ödenmesi için bankalarla kredi anlaşması olmadığı gerçeği ile tekrar karşılaşır. Bu durumdaki biri sadece bankalardan sıradan herhangi bir borç için alınan tüketici kredisine başvurulabilir.

Askerlik borçlanması için herhangi bir şart yoktur, aktif sigortalı olma şartı da aranmaksızın herhangi bir zamanda borçlanma için başvuruda bulunabilirsiniz. Askerlik borçlanma başvurusu yapabilmek için, askerlik şubesinden borçlanma adına yazı almanız, kimlik fotokopiniz, askerlik borçlanması başvuru formunu doldurmanız ve son çalışma durumunuzla ilgili olan Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Askerlik borçlanması başvuru formuna www.sgk.gov.tr adresinden ulaşıp eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Etrafımızdaki insanlara baktığımızda başvuruda bulundum şimdi bunu nasıl ödeyeceğim diye düşünmekte olduklarını görürüz. Elinde nakit parası olmayanların aklına ilk olarak askerlik başvurusu için banka kredisi çekebilir miyim? SGK’nın anlaşmalı olduğu bir banka var mı? sorusu gelir ki maalesef böyle bir anlaşmalı banka yoktur. Askerlik borçlanması başvuru yerleri;

 • En son çalışmanız 4a SSK ise işyerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na
 • Bağkur’lu iseniz dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na
 • Emekli sandığı ise; Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine doldurduğunuz formu ve belgeleri göndermeniz gerekir.

Askerlik Borçlanması 2017 Yılına Göre Nasıl Yapılır?  Ve Askerlik Borçlanması İçin Kredi Çekebilir miyim?

Askerlik borçlanması için kredi çekebilir miyim diye araştırmadan önce kişinin borçlanmasının ne kadar olduğunu öğrenmesi gerekir ki bunun için de borcun hesaplanması gerekmektedir. Günlük ödenecek en düşük askerlik borçlanması 1 günlük brüt asgari ücret tutarının %32’sidir. En yüksek askerlik borçlanması ise bunun 7,5 katıdır. Hesaplama, borçlanma talebinde bulunulan tarihteki asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. 2017 yılı için 1 günlük askerlik borçlanması en düşük 18,96 TL, en yüksek borçlanma ise 142,20 TL’dir. 2017 yılında en düşük borçlanma tutarları;

 • 30 günlük askerlik borçlanması 568,80 TL
 • 6 aylık askerlik borçlanması 3412,80 TL
 • 1 yıllık askerlik borçlanması 6825,60 TL
 • 15 aylık askerlik borçlanması 8532,00 TL
 • 18 aylık askerlik borçlanması 10238,40 TL
 • 20 aylık askerlik borçlanması 11376,00 TL

Yapılan hesaplamalar 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuru yapanlar için geçerlidir. Bu tarihten sonra başvuranlar ise 2018 yılının asgari ücretine göre hesaplanacaktır. Borcu hesaplananlar artık askerlik borçlanması için kredi çekebilir miyim? Nasıl yaparım diye araştırmalara başlayabilir.

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim? Askerlik Borçlanması Kalkarsa Borçlarımın Durumu Ne Olur?

Bazı basın ve yayın organlarında askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim? kaygı ve düşüncesini ortadan kaldıran askerlik borçlanmasının kaldırılacağı, devlet tarafından ödeneceği yönünde bazı haberler söylenti şeklinde yayınlanmaktadır. Şunu söylemeliyiz ki bununla alakalı yapılan yasal bir düzenleme kesinlikle yoktur. Askerlik borçlanmasının kalkması gibi bir durum söz konusu değildir, askerlik borçlanmasını ödemeden hizmetten saydırmanız mümkün değildir,  bu haberlerin aslı astarı yoktur, askerlik borçlanmanız devlet tarafından ödenmez

İlk sigorta başlangıcınız askerden sonra yapıldıysa askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta başlangıcınız geriye çekilir. Bu durum emeklilik şartlarınızı da değiştirir ve erken emekli olma şansını yakalayabilirsiniz. Şayet ilk sigorta girişiniz askerden önce yapıldıysa yapacağınız askerlik borçlanması sigorta başlangıcını geri çekmez sadece hizmet olarak eklenir emeklilik durumunda ve şartlarında bir değişiklik olmaz.

SGK’nın herhangi bir banka ile anlaşması olmadığını öğrendikten sonra, askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim düşüncesinden vazgeçen kişiler borçlanmasını bir şekilde ödedikten sonra emekli maaşım artar mı diye düşünmeye başlarlar. Askerlik sürenizin ait olduğu yıla göre borçlanma yapmanız emekli maaşınızın yükselmesini sağlayabilir. Emekli maaş hesabı, üç dönem arasında geçen hizmetler için maaş hesabı farklı olarak yapılmaktadır. En yüksek bağlama oranı 2000 yılından önceki hizmetler içindir yani borçlanma yapacağınız süre 2000 yılından öncesi içinse maaşınızın artmasına katkısı olacaktır.

Yorumlar

 1. Mehmet cengiz dedi ki:

  Şu anda 4663 gün prim ödemem var 18 günde Eylül ayı çalışmam var, toplam 4681 gün ediyor 550 gün askerliğim var bu 550 günü kredi çekerek ödeyip emekli olmak istiyorum bu konuda hangi banka kredi verebilir ve bu şartlarda emekli olabilirmiyim
  Saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankaların emeklilik için vermiş olduğu özel bir kredi yok. Krediler düşmeye başladı uygun oranlarda çekebilirsiniz.

 2. adnan alkan dedi ki:

  18 askerlik borçlanmasını yatırırsam wmekli olurum 11800 tl bu parayı bana kredi olarak verecek banka varmı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hükümet bu konuda bir çalışma başlatmıştı ama devamı gelmedi. Devlet bankaları bu konuda diğer bankalara göre daha fazla kolaylık gösterebiliyor.

 3. yunus dedi ki:

  merhaba benim sigorta girişim 01 10 1990 dogum tarihim 27 01 1968 iş günüm 9800 gün 11 ay askerlik borçlanması yaparsam hangi tarihte emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   11 ay askerlik borçlanması yaparsanız 1 yıl geriye çeker ve aşağıdaki şartlara haiz olursunuz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

 4. murat dedi ki:

  09,08,1966 dogumluyum 01,01,1981 sgk girişim var 2789sgk dan günüm var 303 gün bagkurdan günüm var hangi şartlarda emekli ola biliri

 5. Kadir dedi ki:

  Mayıs 2018 de emeklilik işlemi yapacam askerlik borçlanmasıni yapmak için bankadan krediyi ne şartlarda alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet bankaları bu konuda kolaylık sağlıyor ama SGK ile bir anlaşmaları yok 4a lı sigortalılar için. Eğer Bağkur dan dolayı borçlanma yapılacaksa Halkban ve Ziraat bankasından dosya masrafsız uygun faizle kredi çekebilirsiniz.

 6. Halil dedi ki:

  3420 is gunum var ise girisim 1981 dogum tarihim 1959 buna gore ne zaman emekli olurum

 7. Halil dedi ki:

  3420 is gunum.var ise girisim 1982 bunagore nasil emekli olurum dogum tarihim 09.20.1959 dur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Normal emeklilik için

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1980 ile 23.05.1982 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

   Kısmi emeklilik için ise 3600 günü tamalamanız gerekiyor. 180 gün isteğe bağlı ödeyerek 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 8. Sami dedi ki:

  Merhaba babamdan yetim maaşı alıyorum okulum bittiği için kesildi ve annemin üzerine geçeceğini söylediler dilekçe yazdım halen bir cevap gelmedi yardimcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşlemlerin sonucu ile ilgili Alo 170 danışma hattı veya en yakın sgm ye giderek bilgi alabilirsiniz.