SGK

2019 Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Nelerdir ?

Sigortasız kaçak işçi çalıştırmanın cezası  sektör ve iş kollarına göre belirlenmektedir. Sigortasız olarak kaçak işçi çalıştırmak, yasalar kapsamında engellenmiştir. Bu yasalara karşı gelen işverenlere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.


Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezaları Nasıl Belirlenir?

Sigortasız işçi çalıştırma cezaları sektöre göre belirlenmektedir. Şirket, firma ya da ofisler çalıştırdıkları elemanlara ilk günden sigorta yapmakla yükümlüdür. Bu yasal zorunluluğa uymayan işverenlere cezai yaptırımlara tabi tutulmaktadır. İş başlama bildirgesi yapılmamışsa, işçi ya da işçiler için en az 2 asgari ücret ceza kesilmektedir.

Şayet şirket ya da ofisler çalışanların işe başladıklarını ücret bordrosu kapsamında göstermemişse, bu durumda yarım asgari ücret ceza kesilmektedir. Bunun dışında şirket ya da firmalar çalışanlarını yasal deftere kaydetmezlerse, bu durumda her ay için asgari ücret ödemek zorunda kalmaktadır. Bu cezalar bir sene kapsamında hesaplandığında, toplamda 38 asgari ücret tutarında olmaktadır.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Nasıl Yapılır?

Sigortasız işçi çalışan işverenler Alo 170 üzerinden ihbar edilebilmektedir. Sigortasız şekilde çalışan işçiler, durumu Alo 170 üzerinden şikayet edebilmektedir. Fakat tek bir kişinin şikayet etmesi durumunda kimlik gizli tutulmamaktadır.

Toplu olarak yapılan şikayetlerde, ihbar eden vatandaşın kimliği açıklanmamaktadır. Şirket, işyerleri ya da ofislerin sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilirse, işverenlere para cezası kesilmektedir. İhbar edilen şirketler aynı zamanda yasal takibe alınmaktadır. Şirketin sigortasız olarak işçi çalıştırdığının tespit edilmesi durumunda, işverene kesilen cezai yaptırım artmaktadır.

Sigortasız İşçi Çalıştıran Firmalar Mahkeme Kararı ile Nasıl Tespit Edilir?

Sigortasız şekilde işçi çalıştıran firmalar mahkeme kararıyla tespit edilmişse, bu durumda sigortasız olarak işçi eski işine geri dönme hakkı kazanmaktadır. İşveren mahkeme kararıyla bu işçiyi sigortalı olarak çalıştırmak ve geçmiş döneme ait zararlarını karşılamakla yükümlü tutulmaktadır. Mahkeme tarafından yapılan araştırmalar ve incelemeler kapsamında sigortasız şekilde çalıştırılan işçilerin banka hesaplarına ödeme yapılmışsa, işveren suçlu bulunmaktadır. Bu durumda işverenlere 26 asgari ücret ödeme cezası kesilmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Ne Kadar 2019?

Sigortasız işçi çalıştırma cezası asgari ücret üzerinde hesaplanmaktadır. Sigortasız şekilde işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler için kesilen cezai yaptırımlar:

 • Bilanço kapsamında defter tutmakla yükümlü olan işverenler, sigortasız olarak işçi çalıştırıyorsa 1 sene ve bir sigortasız işçi için 38 asgari ücret ödemek durumundadır. 2019 senesi için bu tutar 97 Bin 219 TL olmaktadır.
 • Diğer defterleri tutmakla sorumlu olan işverenler, sigortasız olarak işçi çalıştırmaları durumunda 1 sene ve bir sigortasız işçi için 32 asgari ücret ödemek durumundadır. 81 Bin 869 TL olmaktadır.
 • Defter tutmakla yükümlü olmayan işverenler sigortasız olarak işçi çalıştırmaları durumunda 1 sene ve 1 işçi için 19 asgari ücret ödemek durumundadır. Bu tutar 2019 senesi için 74 Bin 194 TL olarak belirlenmiştir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Ödül Var mı?

Sigortasız olarak çalışan ofis, işyeri ya da fabrikaları şikayet eden vatandaşlara herhangi bir ödül verilmemektedir. Vatandaşların sigortasız işçi çalıştırma ihbarında bulunması ahlaki bir sorumluluktur. Tüm işverenler, çalışan sayısı kaç olursa olsun çalışanlarına sigorta yapmakla yükümlüdür. Aksi halde, yasal olarak cezai yaptırımlarını karşılamak durumundadır.

Sigortalı çalışmak, tüm TC vatandaşlarının yasal kapsamında en temel hakkıdır. Bu hak kapsamında emeklilik yaşı, emeklilik aylığı ve sağlık güvencesi elde etmektedir. Vatandaşların sigortasız işçi çalıştıran işverenleri ihbar etmesi için ödül verilmez.

Fakat bu durum ahlaki bir sorumluluktur. Sigortasız kaçak işçi çalıştırmanın cezası için yetkililerin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Nasıl Kanıtlarım?

Sigortasız olarak çalışan ya da çalıştırılan vatandaşların bu durumu kanıtlama sorumluluğu bulunmaktadır. Vatandaşların öncelikli olarak Alo 170 hattı üzerinden durumu ihbar etmesi gerekmektedir. Bu ihbar sırasında iş yeri ve ihbar eden vatandaşın bilgileri sorulacaktır.

Şikayet alındıktan sonra iş yeri incelemeye alınacaktır. Yapılan incelemeler kapsamında iş yerinin durumu ispatlanabilir. Fakat iş yerinin sigortasız olarak işçi çalıştırdığına dair uzaktan bir kanıt bulunamıyorsa, sigortasız işçilerin kanıt göstermesi istenecektir. Bu durumda:

 • Hesaba iş yerinden yatan para,
 • Telefon üzerinden yazışmalar,
 • Maaş alındığına dair belgeler,
 • İş yerinde çalışan diğer kişilerin şahitliği,
 • Çalışma sırasında kamera kayıtları,
 • İş yerinden gelen mailler kanıt olarak kabul edilmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Sigortasız şekilde işçi çalıştıran işyerlerin şikayet etmek için dilekçe hazırlanabilmektedir. Bu dilekçe www.alo170.gov.tr adresi üzerinden ya da direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binalarına iletilebilmektedir. Sigortasız işçi çalıştırma şikayet dilekçesi:

 • Vatandaşın ilk olarak nüfus bilgilerini dilekçede yazması gerekmektedir.
 • Ardından sigortasız işçi çalıştırdığı iddia edilen iş yeri bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
 • İşçi sayısı, iş yeri kuruluş tarihi ve vatandaşın şikayet etme sebepleri açıkça belirtilmelidir.
 • Ardından imza ve tarih bilgileri girilerek şikayet dilekçesi hazırlanmalıdır.

İşyerinde Çalıştığımı Nasıl Kanıtlarım?

Vatandaşın iş yerinde çalıştığını kanıtlaması için birçok yöntem bulunmaktadır. Yasal olarak kabul edilen ispatlar ise:

 • İş yerine çalıştığını ifade eden mailler, yazışmalar,
 • İş yeri ve işe ilgili WhatsApp konuşmaları,
 • Banka hesabına iş yerinden gelen ödemeler ya da maaş alındığına dair belgeler,
 • İş yerinde çalışan diğer çalışanların ifadeleri,
 • İş yerinde kamera kayıtları iş yerinde çalışıldığını ispat eden unsurlar olarak kabul edilmektedir.

1 Ay Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Nedir?

1 ay sigortasız işçi çalıştırma cezası, bir sene sigortasız işçi çalıştırma cezası ile aynıdır. İşçinin sigortasız olarak çalıştığı tüm süreye ait sigorta primleri, işverenden gecikme zammı ve cezası ile beraber alınmaktadır. Kayıt dışı çalışan işçinin hastalanması ya da iş kazası geçirmesi durumunda vatandaşın tüm sağlık ödemeleri de işverenden tahsil edilmektedir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Nasıl Hesaplanır?

Sigortasız işçi çalıştırma cezası yasalar kapsamında hesaplanmaktadır. Buna göre:

 • Bilanço kapsamında defter tutmakla yükümlü olan işverenlerin sigortasız olarak işçi çalıştırması halinde 38 asgari ücret ödemesine karar verilmiştir.
 • Diğer defterleri tutmakla yükümlü olan işverenler 32 asgari ücret ödemekle yükümlüdür.

Sigortasız İşçi Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigortasız şekilde çalışan işçilerin İş Mahkemesi kapsamında dava açması durumunda çift tazminat hakkı doğmaktadır. İşçinin sigortasız olarak çalıştırılması halinde yasal haklarından mahrum kalması söz konusudur.

Aynı zamanda emeklilik için SGK’ya ödenmesi gereken yasal ödemeler yapılmamaktadır. Durumu şikayet eden ve hakkını arayan vatandaşlara çift tazminat ödenmektedir. Tazminat ödemeleri, vatandaşın aldığı maaşlara göre hesaplanmaktadır.

Sigortasız İşçi Çalıştıran Firmalardan Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Sigortasız işçi çalıştıran firmaların durumu kabul etmesi ve telafi etmesi durumunda cezai yaptırımları indirilmektedir. Bunun için mahkemeye sunulacak belgeler ise:

 • Bilanço esasları,
 • İşyerine dair tutulan tüm yasal defterler,
 • İş yeri ile ilgili mahkeme tarafından talep edilen özel belgeler.

Sigortasız kaçak işçi çalıştırmanın cezası  tüm işverenler için standart olmaktadır. İşçinin aldığı maaş dikkate alınmadan, işverenlere aynı ceza kesilmektedir. İşçinin aldığı maaş, işverenden alacağı tazminatı belirlemektedir. Sigortasız olarak işçi çalıştıran işverenler, işçilere çift tazminat ödemek durumundadır.

İşçi Çalışanların Yükümlülükleri Nelerdir?

İşçi İşveren Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Başvurma Zorunluluğu

SSK’sı Ödenmeyen İşçilerin Yapması Gerekenler

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Sigortasız işçi çalıştıranların evet bir suç işlediği ve benim gözümde devletten çalarak hırsızlık sucu işlediği aşikardır, şu an için bile bildiğim işletmeler var ve çalıştırdıkları mekanlarında tek bir çalışanın dahi sigortasını yatırmıyorlar, bunları ihbar eden 3.kişiler özellikle kimlikleri konusunda maddi ve manevi olarak zarara uğramamaları için ihbar edenin birden fazla olması durumunda kimliklerinin gizlenmesi ve bu durumdada birden fazla şikayetçi bulunduğu için ihbar edene bir ödül verilmeyecek olması, ihbar eden bir kişi ve üçüncü bir şahıs olmasına rağmen kesilebilecek cezaların miktarları belli olmadına rağmen ödül konusunda bir açıklayıcı bilgi olmamasından ve ihbarı yapan vatandaşa da bir ödül mahiyetinde mükafat olmamasından dolayı daha çok mu çok çalarlar vu milletten, hadi desen ki vatandaşlık görevi, kimliğin gizlenmez, hadi teşfik desen oda yok,,eeee? O zaman çalan çalana desenize içinden çıkılmaz ve böyle gelmiş böyle gider deyiminin tekerrüründen başka bir şey değil…

 2. 1yıldır çalıştığım şirketten geçtiğimiz bayrama bağlayarak yıllık iznimi kullanıp çıkıp aynı zamanda istifa ettim istifamın şeb-i ise 1 yıldır toplasan 2 veya 3 kere zamanın maaş aldım ve mal sahibimle aram bozuldu bende bunu kendisine söyledim ve aynı zamanda oğlumun üniversite kaydı İçin Karabük’e gittim dönüşte alacağım olan maaşın bi kısmını almaya gittim fakat o benim yine çalışmak istediğini maaşımı zamanında yatıracağını söyleyip tekrar işbaşı yapmamı söylede ve ertesi gün iş başı yaptım 10 gün çalıştım sigorta bildirmemiş ve para alamadığım içim 10gün sonra işi bıraktım ben burdan hak talep edebilirmiyim

  1. Merhaba,

   maaşıun zamanında yatmaması haklı nedenle fesih sebebidir. ancak bu fesihleri işten ayrıldığınız 3 gün üçünde noterden bildirmeniz gerekiyor. İsterseniz yine noterden iş akdinizi haklı nedenle fesih ile noterden bilidirin. sonrasında ödeme olmaz ise dava açmanız gerekebilir.

 3. Ben bir cafede çalışıyorum 14.03.2019 Tarihinde Başladım Ve Ogün den bu yana 03.05.2019 Tarihinde Sigorta mı Başlattılar Sürekli Geçiştirme Yapıp İş kur Üzerinden Yapacağız Dediler Ve ben Israrla İş kur istemediğimi Dile getirdim Ve normal Sigorta İstediğimi Dile Getirdim 47 Gün beni Sigortasız Çalıştırdılar Ve 3 Aya yakındır Çalışıyorum İzin Den Doğru Düzgün Kulandirmadilar Sigorta Paramı ve İzin. paramı İstiyorum Vermezlerse Napmam Gerekir

 4. Ben 3 aydır çalışmakta olduğum iş yerinde sigortasiz olarak çalışmaktayım ve maaşımı alamıyorum şikayet durumunda maaş ve geriye dönük sigorta ücretlerimi alabilirmiyim acaba ?

 5. Ben 20.12.2016 yılında iş kazasi geçirdim fakat ise giriş tarihim 25.03.2016 iş veren ise giriş tarihim 15.05.2016 ve iş veren 23.07.2016 da SGK mi kapatmış yani beni işten çıkmış gibi göstermiş ve ben 20.12.2016 saat 04:00 da iş kazasi geçirdim hastaneye kaldırıldım beni hastaneden daha ileri teknolojiye sahip başka bir özel hastane ye götürdüler kaza günü yaklaşık 8 hastane dolaştırıp amaliyat maliyeti yüksek olduğunu görünce mecburen yine eğitim araştırma hastanesi olan bir hastaneye kaldırıldım amaliyat edildim kaza sonrası elime 4 vida 4 platin 4 çivi ve yapay kemiklerle amaliyat oldum elimde sakatlık oluştu ve daha sonra öğrendim ki iş veren benim sskmi ödememek için işten çıkmış gibi göstermiş şikayetçi oldum benim ise giriş ve son kaza geçirdim tarihinde tüm günlük çalışma belgelerim vardı iş müfettişleri konuya inceledi ve benim işten hiç cikmadigim tespit edildi sskam işlendi ve benim kaza tarihi olan 20.12.2016 tarih de başlayıp 11.07.2017 tarihine kadar devam eden raporlarim var SGM müdürlüğü geçici iş göremezlik ödeneği alamiyacagimi bildiriyor nedeni ise kaza geçirdim tarihe kadar benim çalıştığım kesinleşti fakat kaza tarihinden başlayıp hastane ve tedavi süresinde iş yerinde olmayışından dolayı iş müfettişleri benim cikisimi 20.12.2016 olarak belirlemiş oysa ben o işyerinde kaza geçirmiş olsaydım filen çalışıyor olacaktım raporların sonuna kadar o firma da aktif olarak neden gözükmesi gerekmez mi buradaki hata iş müfettişlerinin eksik işlem yapması değilmidir ve bu hatayı hangi makam mekanizması denetleme yaparak düzeltir acaba

 6. HİZMET VE MAL ALIMI İLE İLGİLİ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN BİR FİRMA İŞ YERİNİ ÜST İŞVEREN ADI VE ADRESİ İLE AÇMIŞTIR.RESMİ KURUMDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİNDE SİGORTA GİRİŞLERİ BU İŞ YERİ GÖZÜKMEKTEDİR.ANCAK İZİNLİ RAPORLU VB DURUMLARDA BU RESMİ KURUMDA BAŞKA BİR İŞÇİ ÇALIŞACAK .BU DURUMDA BU İŞÇİNİN FİRMACA SİGORTALI OLAN BİR İŞÇİ OLMASI VE GÖREVLENDİRME İLE BU RESMİ KURUMDA ÇALIŞMASI MÜMKÜM OLURMU.YADA SADECE CT-PAZAR İŞ YOĞUNLUĞU NEDENİ İLE ÜST İŞVERENİN İŞ YERİNDE ÇALIŞACAK FAZLA BİRKAÇ KİŞİ İÇİN EXTRA İŞE GİRİŞ BİLDIGESİ YAPILMALIMI.YOKSA GÖREVLENDİRME YAZISI İLE BU FİRMANIN HALİHAZIRDA SİGORTALI OLAN İŞÇİLERİ ÇALIŞTIRILABİLİRMİ.
  TEŞEKKÜRLER

 7. Merhabalar,2006-2013 yılları arasında takside sigortasız işçi çalıştırmanın plaka sahibine maliyeti nedir ve taksilerde sigortalı şöfor çalıştırmak ne zaman mecburi oldu bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu