• Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası


  Sigortasız işçi çalıştırma konusunda birçok kişinin böyle bir durumda uygulanacak kanuni müeyyidelerin ne olduğu konusunda çeşitli soruları ve araştırmaları yer alıyor. Sigortasız olarak işçi çalıştırma oranının ülkemizde fazla olduğu düşünülürse devlet tarafından caydırıcı olması nedeni ile sigortasız bir şekilde işçi çalıştıran şirket ve firmalara birbirinden farklı cezalar uygulanıyor. Sigortasız işçi çalıştıran şirket ve firmalara uygulanacak olan cezalar asgari ücret olarak bağlanılarak şirket ve firmaların sigortasız işçi çalıştırmaması konusunda caydırıcı ve yıldırıcı bir politika izlenmiştir.


  Bu cezalar her 6 ayda bir olacak şekilde asgari ücrete bağlı olarak yükseliş meydana getiriyor. Yaptırım amacı ile sigortasız işçi çalıştırma durumu söz konusu olduğunda yapılacak araştırma ve müfettiş incelemesi sonrasında ilgili şirket ve firmaların kapatılma ve mühürlenme durumları söz konusu da olabiliyor. Sadece müfettişlerin araştırması değil aynı zamanda firma ve şirketlerde sigortasız çalışan kişilerin yapacakları şikayet ve başvurular neticesinde de gerekli yaptırımlar uygulanabiliyor.

  Cezalar Nasıl Belirlenir ve Uygulanır

  Sigortasız işçi çalıştırma durumunda şirket ve firmalar kişilerin işe giriş yaptıklarını bildirme gibi bir durumu yapmamaları çalışanların sigorta girişlerinin yapılmaması anlamına geliyor. Bu nedenle yapılacak bir şikayet ya da şikayet neticesinde müfettişlerin yapacakları incelemeler ile işe başlama bildirim yazısının ve beyanının olmaması durumunda ilgili firma ya da şirketlerin sigortasız işçi çalıştırdıkları tescilli hale gelebiliyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İşe başlama bildirgesi yapılmamasına bağlı olarak çalışanların sigortasız bir şekilde çalıştırılması durumunda verilecek olan ceza ilgili işçi ya da işçiler için 2 asgari ücret olarak belirleniyor. Kısacası sigortasız işçi çalıştıran şirket ve firmalar sigortalarını yapmadıkları işçiler için ayrı ayrı 2 asgari ücret ödemek zorunda kalıyorlar.

  Eğer ki şirket ve firmalar çalışanların işe başladıklarını ücret bordrosunda göstermemişler ise bu sefer de yarım asgari ücret ceza ile cezalandırılıyor. Şirket ve firmalar eğer ki yasal defter kaydetmezler ise her ay için ayrı ayrı yarım asgari ücret ceza ile cezalandırılıyorlar. Bu cezalar yıl bazında ele alındığında bir yıl içerisinde tam 38 asgari ücret ceza ile cezalandırmaları anlamına geliyor ki bu durum ilgili şirket ve firmaların hem maddi anlamda hem de kamusal anlamda zarar ile karşılaşmalarına neden oluyor.

  Sigortasız İşçi Çalıştırma Konusunda Uygulanan Genel Cezalar

  Sigortasız bir şekilde çalıştırılan işçiler çalıştıkları firmaların sigorta girişlerini ve sigorta primlerini ödemediklerini Alo 170’i arayarak ya da bağlı bulundukları ilin SGK İl Müdürlüklerine ya da SGK merkezlerine başvuruda bulunabilirler. Şirket ve firmalar SGK denetmenleri tarafından sigortasız işçi çalıştırdıkları tespit edilirse şirket ve firmalar için uygun görülecek kanuni cezalar her 1 yıl için 1 sigortasız baz alınıyor.

  Eğer ki şirket ve firmalarda sigortasız çalıştırılan işçi sayısında artış meydana gelirse verilecek cezalar işe giriş bildirgesi cezası olarak uygulanıyor. Eğer ki yapılan incelemelerde sigortasız çalışan kişilerin sigortasız çalışma sürelerinde artış meydana gelirse ücret bordrosunda ve defter kayıt belgelerinde kanunlara aykırı olma durumu söz konusu olduğundan şirket ve firmalara verilecek olan cezalar en üst sınıra kadar çıkabiliyor.

  Sigortasız İşçi Çalıştıran Firmaların Mahkeme Kararı ile Tespit Edilmesi

  Eğer ki firma ve şirketlerin sigortasız işçi çalıştırma durumları mahkeme kararı ile ortaya çıkmış ise mahkeme kararı neticesinde çalışan kişiye sigorta hakkı tanınabiliyor. Ancak devreye mahkeme kararının girmesi ile birlikte bu durum hem adli hem de idari yaptırımların ortaya çıkmasına neden olduğu için şirket ve firmaların sigortasız çalıştırdığı işçilere daha yüksek oranda tazminat vermelerine neden oluyor.

  Mahkemenin yapacağı araştırma ve incelemeler neticesinde sigortasız olarak çalıştırılan işçilerin banka hesaplarına ödeme yapılmışsa bankalara gönderilen talep bildirim evrakları ile ilgili kişilerin ilgili iş yerlerinde çalıştıkları belgelendiğinde idari yaptırım olarak da 1 yıl için 1 sigortasız baz alınıyor. Eğer bu inceleme neticesinde çalıştırılan sigortasız sayısında artış meydan gelmiş ise ve sigortasız çalıştırılan kişilerin çalışma gün sayılarında artışlar meydana geliyor ise 26 asgari ücret ödenir. 26 asgari ücret her bir çalıştırılan kişi için ayrı ayrı olarak sigortasız işçi çalıştıran şirket ve firmalardan tahsil edilir. Bu durum şirket ve firmaların maddi anlamda büyük bir çöküntü içerisine girmesini sağlıyor.

  Şirket ve Firmaların Sigortasız İşçi Çalıştırdığını Kendisi Beyan Etmesi

  Şirket ve firmalar sigortasız işçi çalıştırma durumlarını kendileri ibraz etmiş ise 1 yıl için 1 sigortasız baz alınıyor. Ancak sigortasız sayısında artış meydana geliyorsa ve sigortasız olarak çalışan kişilerin ödenmemiş sigorta gün sayısında artışlar meydana geliyorsa bu cezalar bir sene için 28 asgari ücret cezasına kadar yükselebiliyor. Ancak şirket ve firmaların bu başvuruları kendisi yaptığından cezaların taksitlendirilmesi kolaylığı da söz konusu olabiliyor. Şirket ve firmaların kendilerinin yapmış oldukları başvurularda SGK tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan eksikliklerin en kısa sürede düzeltilerek kanunların belirlemiş olduğu düzeye getirilmesi isteniyor.  tıkla sorunu sor

  Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.