emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma Cezası

2022 Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma Cezası
SGK
26.04.2022

2022 sigortasız kaçak işçi çalıştırma cezası tutarı minimum 10.008 TL’dir. Sigortasız kaçak işçi çalıştırmanın cezası çalışan sayısına ve diğer koşullara bağlı olarak farklı tutarlarda hesaplanır. Koşullara göre değişen tutarları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

2022 Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma Cezalarının Değişen Tutarları Neler?

2022 sigortasız kaçak işçi çalıştırma cezaları şöyle;

İdari Para Cezaları2022
Çalışma izni olmayan yabancı çalıştıran işverene veya işveren vekiline (her bir yabancı için).16.066 TL
Çalışma izni olmaksızın bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya6.421 TL
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya12.854 TL
Bildirim yükümlülüğünü, yasanın 22. maddesinde belirtilen sürelerde yerine getirmeyen;  

– Bağımsız veya süresiz çalışma izni ile çalışan yabancıya

– Yabancı çalıştıran işverene (her bir yabancı için)
1.067 TL

2022 Yılında Bir Kaçak İşçi Başına Ödenecek Ceza Ne Kadar?

2022’de bir kaçak işçi için ödenen ceza, 16.066 TL olarak belirlenmiştir. Kaçak işçi çalıştıran işverenlerin ödeyecekleri ceza tutarı aynı zamanda kaç sigortasız ve kaçak işçi çalıştırdıklarına göre değişir. 16.066 TL toplamda ödenecek olan ceza değildir.

Bu ceza sadece 1 kaçak işçi için ödenir. İşveren işletmesinden eğer 2 kaçak işçi çalıştırıyorsa, 32.132 TL, eğer 3 kaçak işçi çalıştırıyor ise 48.198 TL idari para cezası öder. Bu tutar sayıya göre artmaya devam eder.

Sigortasız Türk İşçi Çalıştıranlara Ne Kadar Para Cezası Kesilir?

Sigortasız Türk işçi çalıştıranlara kesine para cezası, 16.066 TL’dir. Eğer bir işveren Türk işçiyi usule aykırı şekilde sigortasız çalıştırıyor ve işçi bunu şikayet ediyor ise işverene 16.066 TL idari para cezası kesilir. Yabancı kaçak işçi çalıştırma cezası ile aynı koşullar geçerlidir.

2022 Sigortasız Kaçak İşçi Çalışan Kuruma Kapatma Cezası

2022 sigortasız kaçak işçi çalışan işletmeye kapama cezası, işletmenin bir yabancıya ait olması ve işletmenin herhangi bir kaydının yapılmamış olması halinde verilen cezadır. Bir yabancı Türkiye’de ‘’Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanuna’’ bağlı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirim yapmadan işletme açmış ve içinde yabancı çalıştırmışsa kapatılır.

Bildirim kapsamında çalışma izin belgesi almayan ve üzerine kaçak işçi çalıştıran yabancılara ait işletmeler, kaça işçi başına 16.066 TL ceza öderler. Bu işyerleri hem sigortasız işçi çalıştırma cezası ile karşı karşıya kalırlar hem de ek olarak kapatılırlar.

2022 Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma Cezasından Muaf Olanlar Kimlerdir?

2022 sigortasız kaçak işçi çalıştırma cezasından muaf kişiler şu şekilde sıralanır:

 • Türkiye’nin taraf sayıldığı çoklu sözleşmeler ise ulusal ve uluslararası kuruluşta çalışacak işçilerin ekstradan çalışma izin belgesi almaları gerekmez ve cezadan muaftırlar.
 • Aynı şekilde bu anlaşma ile program dahilinde yer alan işletmelerin işverenleri de cezai işlemlerden muaftır.
 • Türkiye Futbol Federasyonunda bulunan yabancı futbolcular ve onlarla anlaşma sağlayan kulüpler, herhangi bir bildirim yapmadıklarında kaçak işçi cezasından muaf olurlar. Çünkü bu futbolcular, program kapsamında hali hazırda ilk adımda sigortalı sayılırlar.
 • Türkiye’deki fuarlar veya sirklerde sadece 6 aylık bir çalışma döneminde olacak yabancılar kaçak işçi çalıştırma para cezasından muaftırlar.
 • Türkiye ile özel bir anlaşma çerçevesinden staj için buraya gelmiş olan yabancı uyruklu öğrenciler bir kamu kuruluşunda staj yaparken cezai işlemlerden muaftırlar.

Sigortasız Kaçak İşçi Tarafından İhbar Yapılabilir mi?

Sigortasız, kaçak işçi tarafından ihbar yapılması mümkündür. Bir kurum tarafından kendisine kaçak olarak çalışılması teklif edilen bir kişi bunu SGK’ya bildirebilir. Bildirim halinde cezaya tabi olunmaması için ise işe başlamamış olmak gerekir.

Kişi eğer işe başlayıp bir süre ardından bunu bildirir ise sigortasız ve kaçak olarak çalıştığı için kendisi de ceza alır. Böyle bir teklif ile karşılaşılması halinde hemen aynı gün SGK’ya ihbarın yapılması uygun görülür. Bu kapsamda kurum bu iş yerini denetleyecek ve sigortası çalışma koşullarını tespit ederek para cezasını uygulayacaktır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştıran Nereye Şikayet Edilir?

Sigortasız kaçak işçi çalışmasının şikayet edildiği yer, ALO 170 hattıdır. Kişi kaçak işçi çalıştırılan bir yeri öğrendiğinde veya kendisine kaçak, sigortasız çalışması teklif edildiğinde ALO 170 hattını arar. Burada vatandaş temsilcilerine işletmenin adresi veya adı iletilir. SGK bu kapsamda denetlemeyi sağlar.

Sigortasız Kaçak İşçi İhbarı SGK’ya Nasıl Yapılır?

Sigortasız kaçak işçi ihbarını SGK’ya yapmak için izlenen adımlar:

 • Kişi sigortası veya kaçak işçi çalıştıran bir kurumu dilekçe ile SGK’ya ihbar eder.
 • Bunun için işletmenin adının yer aldığı ve kaçak işçi çalıştırdığını ifade eden bir metin kağıda yazılır.
 • Altına tarih ve imza atılarak dilekçe ilçede yer alan SGK kurumuna elden teslim edilir.
 • Bu adımlar ile dilekçe üzerinden şikayet yapılır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma Cezası Sorgulama

sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İşletme sahipleri hakların şikayet olup olmadığını ve ceza alıp almadıklarını ALO 170 üzerinden sorgularlar.
 • İşçi veya işveren telefon ile ALO 170 hattını arar.
 • Aramayı yanıtlayan vatandaş temsilcisine TC kimlik numarası verilip, sorgulama talep edilir.
 • Temsilci sistemde ilgili aramayı yaparak kişi adına ceza olup olmadığı hakkında bilgiyi sunar.

Bu adımlar ile yapılan sorgulama da cezai bir işlem olduğu öğrenilir ise en kısa sürede cezanın ödenmesi ve davranışın tekrarlanmaması gerekir.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası PTT’den Ödenir mi?

Sigortasız işçi çalıştırma cezasını PTT’den vermek mümkündür. Bunun için işveren kendisine en yakın konumdaki PTT şubesine TC kimlik kartı ile gider.

Vezneden kimliğini gösterip, TC kimlik numarasını söyleyerek kaçak işçi çalıştırma cezası ödeyeceğini belirtir. Ardından ceza tutarını nakit olarak verir. Bu adımlar ile sigortasız kaçak işçi çalıştırmanın cezası kapatılır.

İşçi Çalışanların Yükümlülükleri Nelerdir?

İşçi İşveren Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Başvurma Zorunluluğu

SSK’sı Ödenmeyen İşçilerin Yapması Gerekenler

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Kamyonda baba ogul sigortasızlıktan ceza varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kamyonun vergi kaydı var ise şoförün sigortalı olması gerekmektedir.

 2. ramazan dedi ki:

  merhaba ben 4,5 yıl sigortasız çalıştırdılar ha bu gün ha yarın ssk yapacaz die oyaladılar sonunda ayrıldım işten ben bunları şikayet etsem bir sonuç alırmıyım faturalarda imzam var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet hizmet tespit davası açabilirsiniz.

  2. M. Gizem ŞAHİN dedi ki:

   elbette. Dava açmak için zamanaşımı süresi var.

 3. Ahmet Eravcı dedi ki:

  Ben akrabamın kamyonetini emanet aldım yakınım olduğu için hastaneye giderken polis çevirdi ve ceza yazdı bunun için SSK dan sigortasiz şoför çalıştırıyor diye ceza geldi akrabamın ölüm raporu var aynı gün bunun için ne yapabilirim lütfen yardım edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sgk dan gelen cezadan dava açarak kurtulma hakkınız var. Bunun haricinde rapor ile dilekçe ile bu ceza kalkmaz. SGK ya dava açmanız şart.

 4. Hüseyin dedi ki:

  Sigortasiz soforluk yapiyorum emniyet Kemerden Céza yetim bu Céza maliyede gorundu ceza islem olurmu muhasebeye ihtar kayidi gonderdiler olursa ceza miktari ne olur bu caza mal sahibine mi yoksa soforemi oder

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ceza sizin adınıza yazılmış ise sizin ödemeniz gerekmektedir. Araç plakasına yazıldı ise de sizin kusurunudan kaynaklı olduğu için yine ödemelisiniz. ancak sigortasız çalışmanız veya çalıştırılmanız da ayrıca kanunen yasaktır.

 5. Cihan dedi ki:

  Merhaba. Part time kaçak işçi çalıştırana da aynı ceza miktarları mı uygulanır

 6. Sema dedi ki:

  Merhabalar ben 25.03.2020 tarihinde işe başladım ve bana sigortamın 2 hafta sonra başlayacağını söylediler 2 ay 14 gün oldu ve defalarca söylediğime rağmen sigortam yapılmadı bende 08.06.2020 tarihinde işten çıktım ve asgari ücretten daha da az maaş alıyordum aldığım maaş da 1200 bayram gününden ve virusten dolayı kesildiğini söyledi bildiğim kadarıyla dükkan sahiplerine bi miktar para yatıyor ve hangi dükkana sorsam personellerinin maasi tam ve sigortası da yapılıyor benim çalıştığım dükkanda 3 kişi daha sigortasız çalışıyor sabahtan akşama kadar emeğimizi yiyorlar ben bu kurumdan nasıl hakkımı alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Önce işkura şikayette bulunun sonra da noterden ihtarname çekerek hakkınızı talep edin. Vermezler ise himet tespit davası ile birlikte alamadığınız maaşları da talep etmelisiniz.

 7. Elif dedi ki:

  İş yeri açmak için hiçbir şekilde gerekli izin ve evraklar alınmamış.
  Vergi levhası, sgk bağkur kaydı ve belediyeden izin olmadan 2 yıldır alım satım işi yapan ve yapmaya da devam eden bir ticarethane var.
  Biliyorum net bir rakam vermek mümkün değil ama tahmin olarak ne kadara yakın bir cezası olur?.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sadece bağkur ücreti 20 bin tl civarında tutar tahmini 50 bin tl civarında bir vergi ve bağkur çıkabilir. SSK sı çalıştırdığı işçi ve geriye dönük süresine göre hesaplanabilir.

 8. Ugur kaja dedi ki:

  Sigortasız işçi çalıştıranların evet bir suç işlediği ve benim gözümde devletten çalarak hırsızlık sucu işlediği aşikardır, şu an için bile bildiğim işletmeler var ve çalıştırdıkları mekanlarında tek bir çalışanın dahi sigortasını yatırmıyorlar, bunları ihbar eden 3.kişiler özellikle kimlikleri konusunda maddi ve manevi olarak zarara uğramamaları için ihbar edenin birden fazla olması durumunda kimliklerinin gizlenmesi ve bu durumdada birden fazla şikayetçi bulunduğu için ihbar edene bir ödül verilmeyecek olması, ihbar eden bir kişi ve üçüncü bir şahıs olmasına rağmen kesilebilecek cezaların miktarları belli olmadına rağmen ödül konusunda bir açıklayıcı bilgi olmamasından ve ihbarı yapan vatandaşa da bir ödül mahiyetinde mükafat olmamasından dolayı daha çok mu çok çalarlar vu milletten, hadi desen ki vatandaşlık görevi, kimliğin gizlenmez, hadi teşfik desen oda yok,,eeee? O zaman çalan çalana desenize içinden çıkılmaz ve böyle gelmiş böyle gider deyiminin tekerrüründen başka bir şey değil…

 9. Bahar özcan dedi ki:

  Ben bir hastaya bakıyorum ve hasta Alzheimer hastası yakınlarına bana sigorta yapmalarını istedim dedilerki annemin yatalak olması lazımmış ve de maaşı 800tl olucakmış dediler bende siz bana maaş vermeyin devlet zaten teşfik veriyormuş dedim emekliğime 3yıl var ne yapmam lazım şimdiden çok teşekkür ederim

 10. Sabahattin Demir dedi ki:

  Selam Ben %42 engelli olarak 1.bucuk yıl çalıştım ama 1 yılını yatırılması yüzünden işten çıktım günde 10 saat son 8 ayı gece vardiyasindaydim. Maaşımı banka yoluyla aldım. İse giriş çıkış masaj saatlerimin imzasını attım. Yalnız bir problemim var. Mahkemeye gitmek için. Isyerinden şahit bulamıyorum ne yapmam gerekiyor acaba. Çıkış tazminatı felan haliyle almadım. Bayram mesai yıllık izin Vs..nasil bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

 11. Erol Kurtlu dedi ki:

  Çalışmış olduguum iş yerinde 2019 yılına ait aylarda bilgimiz olmadan 3 defa sigortamızı 1 ay 5 gün ve 22 gün olarak çalıştıgımız halde bizden habersiz çıkış ve girişlerimiz yapılmıştır iş yeri işten çıkartı yıllık izinimi kullandım yıllık izinim bitmeden sigortamı iptal etmişler geriye dönük ödenmemiş olan sigorta haklarımı talep etmek için nereye bildirmeliyim

 12. İlker dedi ki:

  1yıldır çalıştığım şirketten geçtiğimiz bayrama bağlayarak yıllık iznimi kullanıp çıkıp aynı zamanda istifa ettim istifamın şeb-i ise 1 yıldır toplasan 2 veya 3 kere zamanın maaş aldım ve mal sahibimle aram bozuldu bende bunu kendisine söyledim ve aynı zamanda oğlumun üniversite kaydı İçin Karabük’e gittim dönüşte alacağım olan maaşın bi kısmını almaya gittim fakat o benim yine çalışmak istediğini maaşımı zamanında yatıracağını söyleyip tekrar işbaşı yapmamı söylede ve ertesi gün iş başı yaptım 10 gün çalıştım sigorta bildirmemiş ve para alamadığım içim 10gün sonra işi bıraktım ben burdan hak talep edebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   maaşıun zamanında yatmaması haklı nedenle fesih sebebidir. ancak bu fesihleri işten ayrıldığınız 3 gün üçünde noterden bildirmeniz gerekiyor. İsterseniz yine noterden iş akdinizi haklı nedenle fesih ile noterden bilidirin. sonrasında ödeme olmaz ise dava açmanız gerekebilir.

 13. Süleyman dedi ki:

  Ben bir cafede çalışıyorum 14.03.2019 Tarihinde Başladım Ve Ogün den bu yana 03.05.2019 Tarihinde Sigorta mı Başlattılar Sürekli Geçiştirme Yapıp İş kur Üzerinden Yapacağız Dediler Ve ben Israrla İş kur istemediğimi Dile getirdim Ve normal Sigorta İstediğimi Dile Getirdim 47 Gün beni Sigortasız Çalıştırdılar Ve 3 Aya yakındır Çalışıyorum İzin Den Doğru Düzgün Kulandirmadilar Sigorta Paramı ve İzin. paramı İstiyorum Vermezlerse Napmam Gerekir

 14. Mehmet dedi ki:

  Ben 3 aydır çalışmakta olduğum iş yerinde sigortasiz olarak çalışmaktayım ve maaşımı alamıyorum şikayet durumunda maaş ve geriye dönük sigorta ücretlerimi alabilirmiyim acaba ?

 15. Tuncay Yıldırım dedi ki:

  Ben 20.12.2016 yılında iş kazasi geçirdim fakat ise giriş tarihim 25.03.2016 iş veren ise giriş tarihim 15.05.2016 ve iş veren 23.07.2016 da SGK mi kapatmış yani beni işten çıkmış gibi göstermiş ve ben 20.12.2016 saat 04:00 da iş kazasi geçirdim hastaneye kaldırıldım beni hastaneden daha ileri teknolojiye sahip başka bir özel hastane ye götürdüler kaza günü yaklaşık 8 hastane dolaştırıp amaliyat maliyeti yüksek olduğunu görünce mecburen yine eğitim araştırma hastanesi olan bir hastaneye kaldırıldım amaliyat edildim kaza sonrası elime 4 vida 4 platin 4 çivi ve yapay kemiklerle amaliyat oldum elimde sakatlık oluştu ve daha sonra öğrendim ki iş veren benim sskmi ödememek için işten çıkmış gibi göstermiş şikayetçi oldum benim ise giriş ve son kaza geçirdim tarihinde tüm günlük çalışma belgelerim vardı iş müfettişleri konuya inceledi ve benim işten hiç cikmadigim tespit edildi sskam işlendi ve benim kaza tarihi olan 20.12.2016 tarih de başlayıp 11.07.2017 tarihine kadar devam eden raporlarim var SGM müdürlüğü geçici iş göremezlik ödeneği alamiyacagimi bildiriyor nedeni ise kaza geçirdim tarihe kadar benim çalıştığım kesinleşti fakat kaza tarihinden başlayıp hastane ve tedavi süresinde iş yerinde olmayışından dolayı iş müfettişleri benim cikisimi 20.12.2016 olarak belirlemiş oysa ben o işyerinde kaza geçirmiş olsaydım filen çalışıyor olacaktım raporların sonuna kadar o firma da aktif olarak neden gözükmesi gerekmez mi buradaki hata iş müfettişlerinin eksik işlem yapması değilmidir ve bu hatayı hangi makam mekanizması denetleme yaparak düzeltir acaba

 16. ARZU KAZAN dedi ki:

  HİZMET VE MAL ALIMI İLE İLGİLİ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN BİR FİRMA İŞ YERİNİ ÜST İŞVEREN ADI VE ADRESİ İLE AÇMIŞTIR.RESMİ KURUMDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİNDE SİGORTA GİRİŞLERİ BU İŞ YERİ GÖZÜKMEKTEDİR.ANCAK İZİNLİ RAPORLU VB DURUMLARDA BU RESMİ KURUMDA BAŞKA BİR İŞÇİ ÇALIŞACAK .BU DURUMDA BU İŞÇİNİN FİRMACA SİGORTALI OLAN BİR İŞÇİ OLMASI VE GÖREVLENDİRME İLE BU RESMİ KURUMDA ÇALIŞMASI MÜMKÜM OLURMU.YADA SADECE CT-PAZAR İŞ YOĞUNLUĞU NEDENİ İLE ÜST İŞVERENİN İŞ YERİNDE ÇALIŞACAK FAZLA BİRKAÇ KİŞİ İÇİN EXTRA İŞE GİRİŞ BİLDIGESİ YAPILMALIMI.YOKSA GÖREVLENDİRME YAZISI İLE BU FİRMANIN HALİHAZIRDA SİGORTALI OLAN İŞÇİLERİ ÇALIŞTIRILABİLİRMİ.
  TEŞEKKÜRLER

 17. pınar dedi ki:

  Merhabalar,2006-2013 yılları arasında takside sigortasız işçi çalıştırmanın plaka sahibine maliyeti nedir ve taksilerde sigortalı şöfor çalıştırmak ne zaman mecburi oldu bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar…