SGK

2020 Evlat Edinme Şartları, Nasıl Evlat Edinebilirim ?

Evlat edinme için, kişilerin belirli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin maddi durumlarına, psikolojik yapılarına ve çocuk için iyi bir aile olup olmayacaklarına dikkat edilmektedir. Kişiler, yalnız başlarına da evlat edinebilir. Ancak çocuğa yeterli maddi ve manevi güveni verebilecek kişilerin bunu yapması istenir. Bekar bir erkek ya da kadın, belirli yaş ve maddi durum şartlarını karşılaması sayesinde evlat edinebilmektedir.


Ancak evlat edinme sonrasında birden fazla kurumdan, birden fazla kez denetleme kararı çıkacaktır. Evlat edinme durumunda kişilerin fazlaca denetlemeye tabi tutulduğu bilinmektedir. Bunun nedeni evlat edinilen çocuğun istismara uğramasını önlemek ve çocuğun kişisel haklarını korumaktır.

Evlat Edinebilecek Kişiler Kimlerdir?

Evlat edinme konusunda uygun görülen kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bekar kadın ve erkekler
 • Çocuk sahibi olma durumu biyolojik olarak mümkün olmayan aileler
 • Çocukları olan, ancak evlat edinmek isteyen aileler
 • Yasal olarak evlat edinmeye engel teşkil etmeyen aileler
 • Daha önce evlatlık çocuk almış ve tekrar almak isteyen aileler
 • Yasal olarak sorumluluk sahibi olduğunu ispat edebilecek kişiler
 • İş anlamında çocuğun geleceğini garanti alan aileler

Evlat Edinecek Ailede Aranan Şartlar Nelerdir?

Evlat edinme için aranan şartlar şunlardır:

 • Kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekir.
 • Evlat edinilecek çocuğun ailesi hayattaysa ailesinden izin alınmalıdır.
 • Evlat edinilecek çocuğun vasileri varsa, vasilerden izin alınmalıdır.
 • Evlat edinilecek çocuğun farık mümeyyiz olması durumunda çocuğun izninin alınması gerekir.
 • Evlat edinmek isteyen kişi ile evlat edinilen kişi arasında en az 18 yaş fark olmalıdır.
 • Evlat edinmek isteyen çiftlerin en az birinin 30 yaşını doldurmuş olması ve evliliklerinin 5 yılı geçmiş olması gerekir.
 • Evlat edinmek isten çocuğun, resmi evlat edinme öncesince en az 1 yıl eğitim ve sağlık yönünden desteklenmesi ve tanınması gerekmektedir.

Evlat Edinmek İsteyen Aileler Nasıl Denetlenir?

Evlat edinme çocuk yada bebek evlat edinmesinde değişiklik göstermez. Tüm evlat edinmelerde bireyler, evlat edindikten sonra ASDEP tarafından denetlenmektedir. ASDEP’in açılımı Aile ve Sosyal Destek Programı’dır. Evlat edinme şartları arasında yer alan 18 yaş fark, 2018 öncesinde 40 yaş olarak uygulanmaktaydı. Ancak bu oldukça ağır bir şart olduğundan, 2018 itibariyle kaldırılmıştır. Böylelikle kişilerin 40 yaşını doldurmadan önce de evlat edinmeleri sağlanmıştır.

Evlat Edinme İçin Kaç Başvuru Yolu Vardır?

Evlat edinme yolları 2 olarak düşünülmüştür. Birinci yol, ailenin direkt olarak durumdan haberdar edilmesi ve kişilerin direkt olarak aile yoluyla evlat edinmesi şeklinde ilerler. Ancak Türkiye’de bu durum oldukça nadir görülür. Daha çok ikinci yol olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla evlat edinmenin gerçekleşmesi şeklindedir. Bu evlat edinme yolu için kişiler,Çocuk Esirgeme Kurumu’nu düzenli olarak ziyaret etmelidir.

Evlat edinmek için aileden direkt olarak çocuk almayı tercih eden kişiler, evlat edinme başvurusu için aile ile birlikte mahkemeye başvurmalıdır. Mahkeme tarafından, evlat edinmek isteyen kişilerin bahsedilen şartları taşıdığından emin olunmaktadır. Kişilerin evlat edinme şartlarını taşıdığı konusunda mahkemeden gelecek onayın ardından evlat edinme işlemi tamamlanmış olur.

Evlat Edinmek İsteyen Aile Nasıl Başvuru Yapmalıdır?

Evlat edinme işlemleri için kişilerin başvurması gereken merci Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Öncelikle kişilerin ikamet adreslerine  en yakın Çocuk Esirgeme Kurumu’na giderek başvurularını yapmaları gerekir. Ardından gerekli kontroller yapılır ve kişilerin çocuk evlat edinme konusunda yeterli olup olmadıklarına bakılır.

Evlat Edinme Başvurusunda İstenecek Belgeler Nelerdir?

Evlat edinme sırasında istenecek belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru sahiplerine ait onaylı vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus müdürlüklerinden alınmalıdır.
 • Başvuru sahiplerinin tümüne ait adli sicil kayıt belgesi kullanılmalıdır.
 • Başvuru sahiplerine ait ikametgah belgesi kullanılmaktadır.
 • Başvuru sahiplerine ait diploma belgeleri kullanılmaktadır.
 • Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait bildirgeleri ve sigorta ödeme düzenleri dikkate alınmaktadır.
 • Kişilerin sağlık raporu almaları gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi çift arasından biri yabancı uyruklu ise oturum belgesi kullanılmalıdır.

Belgelerin başvuru tarihinden sonra en az 2 ay içinde tamamlanarak teslim edilmesi gerekmektedir. Evlat edinme ücreti söz konusu değildir. Başvuru sahiplerinin çocuğa bakabilecek yeterlilikte olmaları dışında herhangi bir kriter aranmaz.

Evlat Edinme Başvurusunda Prosedür Nasıldır?

Evlat edinme sırasında prosedür şu şekilde işler:

 • Aile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Çocuk Esirgeme Kurumu’na başvurusunu yapar.
 • Başvuru sonrasında ailenin evrakları incelenir.
 • Mahkeme kararıyla ailenin çocuk evlat edinmeye uygun olduğu kanısına varılırsa, aile bir çocuk seçer.
 • Seçilecek çocuğa ilişkin işlemler yapılır.
 • Aile düzenli olarak kontrol edilir. Bir sorun yoksa çocuk aile ile kalmaya devam eder.

Evlat Edinme Başvurusu Sonrası Ailenin Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Evlat edinme konusunda değerlendirme işlemleri sosyal hizmet uzmanları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan gelecek görevlilerin aileyi ziyaret etmesi ile gerçekleşmektedir. Yılda 2 kez haberli olarak, yılda en az 3 kez habersiz olarak ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Bu ziyaretler aracılığıyla ailenin çocuk için iyi olup olmadığı gibi durumların açıklanması sağlanır. Bu konuda sadece evlat edinilen çocuğa şiddet uygulamamak yeterli değildir. Ailenin değerlendirilmesinde daha farklı kriterler baz alınmaktadır.

Evlat Edinme Başvurusu Sonrasında Değerlendirme Aşamasında Nelere Dikkat Edilir?

Evlat edinme sonrasında görevliler tarafından dikkat edilecek değerlendirme unsurları şu şekildedir:

 • Ailenin maddi durumu ve çocuğa sağlanan olanaklar hakkında değerlendirme alınmaktadır.
 • Ailenin evlat edinilen çocuğa sağladığı olanaklar, okutabileceği okullar hakkında bilgi sahibi olunması sağlanır.
 • Evlat edinme ile ilgili, ailenin duygu ve düşünceleri, samimi olup olmadığı durumlarına dikkat edilir.
 • Birbiri ile uyumu ve anlaşmalarına dikkat edilir. Çocuğun şiddet ve yüksek ses bulunduran bir ortamda büyümesine izin verilmez.
 • Genel tavırları takip edilerek uyumlu bir aile olup olmadığı gözlemlenir.

Evlat Edinecek Kişilerin Çocuklar Konusunda Dikkat Edebileceği Kriterler Nelerdir?

Evlat edinme sırasında kişilere sağlanan haklar çerçevesinde, aileler çocuklara ait bazı özellikleri seçebilmektedir. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuğun yaşı
 • Cinsiyeti
 • Sağlık durumu
 • Kardeşi olup olmadığı
 • Çocuğun aileyi tanıyıp tanımama durumu
 • Çocuğun kardeşini tanıma durumu
 • Çocuğun kardeşleri ile yakın oturma durumu

Evlat Edinilen Çocuk Aileye Nasıl Teslim Edilir?

Evlat edinme ile çocuk teslimi, ilk olarak ailenin değerlendirilmesi ile başlar. Çocuğun teslim edilmesi adımında öncelikle aile, Geçici Çocuk bakım Sözleşmesi imzalamalıdır. Bu sözleşme ile aile 1 yıl süre ile sıkı gözlem altına alınır. Bu durum, ilk 1 yılda sıklıkla yapılacak ziyaretlerle belgelenmelidir. 1 yılın dolmasından sonra kişiler, çocuğu resmen evlat edinmiş sayılır. Ancak en az 5 yıl süre ile ev ziyaretleri devam eder.

Evlat Edinme Ücretli Midir?

Evlat edinme ücretsizdir. Hiçbir belge ve işlem için ücret talep edilmez. Ancak evlat edinme ile gelecek çocuğa iyi bir gelecek sağlanmasının garantisini verecek kadar gelire sahip olunmalıdır.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar ?

Dul Aylığı Nasıl Bağlanır, Şartları Nelerdir ?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

İlgili Makaleler

99 Yorum

 1. Ben 47 yaşındayım eşim 59 çocuk sahibi olmak istiyorum evim var durumumuz iyi bir sıcak yuvamız var ama çocuk hasretinden dayanamıyorum 10 yaşa kadar kız veya erkek fark etmez yardımcı olursanız sevinirim

 2. Biz 11 senelik evliyiz cocugumuz olmadi esimlen kiz bebek evlat edinmeyi istiyoruz esim sgkli 3 .500 maasaliyor babadan kalma miras evde yasiyoruz yalniz evin tapusu babamizda evlat edinebilirmiyiz

 3. Arkadaşlar merhaba ben 16 17 yaşındayım kendimde evlatlığım ebeveynlerim 50 yaşına gelmiş durumdalar ama hep kardeş istedim. Ne hikmetse şu an kafalarına yatmış durumdalar. Böyle bi r şey mümkün olabilir mi acaba? Lütfen yanıtlar mısınız

 4. 49 yaşındayım kapodokyada yasıyorum devlet memuruyum evliyim hiç çocuğum yok 1 ile 4 yaş arası kız çocuğu veya erkek çocuguda olabilir evlat edinmek istiyorum ilgilenler olursa memnun olurum

 5. Benim adım Bay Fredrick Peterson. Özel ve tüzel kişilere kredi veren özel bir borç vericiyim. Çok fazla banka tarafından geri çevrildiniz mi? İşinizi kurmak için finansmana ihtiyacınız var mı? İşinizi büyütmek için finansmana ihtiyacınız var mı? Yoksa kişisel bir krediye mi ihtiyacınız var? Kredim kişiselden işletme kredisine kadar uzanıyor. Faiz oranım% 2 çok uygun ve kredi işlemlerimiz de çok hızlı. Finansal sorunlarınızı çözüme kavuşturmaya gerçekten hazırsanız, O zaman daha fazla araştırma yapmayın ve bugün bir kredi başvurusunda bulunun. Eğer ilgileniyorsanız, bugün bizimle e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz: (fredrickpetersonloan@gmail.com). Saygılarımla. Bay Fredrick Peterson

  1. Merhaba ben 6 aylık hamileyim. Kız çocuğu bekliyorum
   532 057 **** dilerseniz whatsapp üzerinden yazın görüşelim.

 6. Merhaba benim bir oğlum var 1 ay önce erken doğdu 7 aylık bana yardım edecek birini arıyorum bebeğim şuan hastane de ve küvezde onu benim gibi sevecek bir anne yada ona bakmada maddi açıdan abla mesaj atsın şuan bebeğimi bez alacak param yok lütfen yardım edin email adresim mesaj ne olur
  ozlembursa09@gmail.com

 7. merhabalar 1971 ist dogumluyum eşim 1967 ist dogumlu ben ev hanımıyım emekliyim eşim pilot 8yıllık evliyiz..benim ilk evliligimden 30 yaşında kızım 2tane torunum var.eşimin çoçugu yok menopoza girdigim içinde eşimi baba yapma şansım yok.evlat edinmek istiyoruz bu konuda hiç tecrübemizde de yok nasıl bir yol çizmemiz gerekir çok uzun bir süreçmi yardımcı olursanız sevinirim..saygılarımla

 8. Merhaba 5 yillik evliyim ben 25 yasindayim esim 29 yasinda cocugumuz olmaz raporu verdi doktor bize biz evlat edinmek istiyoruz 0 yaş gurubu bebek istiyoruz biz basvuru yapabilirmiyiz bilgi almak istiyorum lütfen cvp verirseniz cok sevinirim

 9. Ben 1970 doğumluyum. Bayanım eşim 40 yaşında bir kız çocuğu evlat edinmek istiyorsanız Antalya kemerde oturuyoruz olma olasılığı varımdır 3 .4 yaş teşekkürler

 10. Yasın 29 esim 24 yasında 1 ile 4yas arası kız evlat edinmek istiyoruz benim cucugum olmuyor töp bebek yaptık olmadı bize yardımcı olursanız cok mutlu oluruz

 11. Merhaba 1979 doğumluyum hiç evlilik yapmadım. Çocuk sahibi olmayı çok istiyorum. Ailemle birlikte yaşıyorum asgari ücretli çalışıyorum. Bir kız çocuğu evlat edinmem mümkünmüdür?

 12. Yabancı uyruklu bir çocuğu doğduğunda evlat edinmek istiyorum.psikolojik bir rahatsızlığım var ve sürekli ilaç kullanıyorum.bu yüzden çocuk esirgeme kurumuna başvurumu kabul etmediler.şahıstan mahkeme yoluyla evkat edinmede bu rahatsızlığım sorun olur mu

  1. Psikolojik bir rahatsızlığınız varsa eğer evlat edinmeniz hem sizin içın çok yorucu ve yıpratıcı olabilir evlat edinmek yerine neden koruyucu aile olmayı düşünmüyorsunuz?

  2. mrb ben ızmır den hiç evlenmedım bn bır kız çoçugı evlat edınmrek istyrum kız çoçuguna çok aşırı düşkunum hiç kötu alışknlıgım olmadı işçi emerklısı olacam 6 ay sonra maaş ım 4 bın tl ömrumu o kız çoçuguna adamak ıstyrum kuşadasnda vılla ev alacam evlenemdım hayatımda bır kızım olmasnı ısterdım nasip olmadı KADER işte …bnm yasım 30-04-1970–49 yaşındayım anne baba yok vefat ettıler

 13. Meraba eşimle biz 5 yıldır evliyiz ben 22 esim 27 yaşında bizim çocuğumuz olmuyo yani bi sorun yok doktorada gittik zamanı var diyo ama biz yeni dogmus bebek evlat edinmek istiyoruz ne yapmalıyız lütfen yardımcı olun

 14. merhabalar. ben kazakistan vatandaşıyım. eşim türk vatandaşı. 1 sene önce evlendik ama maalesef 8 ay önce eşim ameliyat geçirdi ve belden aşağı felç kaldı. bebeğimiz yok. eşimin ayağa kalkma ihtimali de az. biz evlatlık edşne bilir miyiz acaba? şimdiden teşekkürler

 15. almanyada cifte vatandas olan bir ailede, baba Türk, anne alman, 1975 de evleniyorlar, babanin kendi öz evladi var, ama mahkeme karai cocuk annede, babayla birlikde yasamiyorlar, baba (48 yasinda iken) alman esinin almandan olma cocugunu 23 yasinda iken evlatlik edinmis, bu durum 1989 daki kanunlara göre mümkünmüdür, 2019 yiluinda baba vefat etmis, öz cocugu itiraz ettig halde, aile nüfusuna bu almanin kaydi yapilirmi, kanunlar yürürlüge girdiginde geriye dönük bu durumda isler mi? nuüfusa kaydi önlemenin yolu nedir?

 16. Bizim eşimden kaynaklı hiç bir şekilde çocuğumuz olmuyor maddi durumumuz iyi çocuğa bakabilecek durumdayız manevi acıdanda cocuk hasreti çekiyoruz evlatlık nasıl edinebiliriz

 17. KARDELEN ISMIN; Merhabalar ben 2 yıllık evliyim 45 yaşındayım eşimle birlikte bir çocuğu evlat edinip bakmak ve ona sıcak bir yuva vermek istiyoruz, esim ayni zamanda cifte vatandan izmir ve fransa arasinda mekik dokuyoruz, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

 18. Merhaba,
  Ben almanyada yasiyorum.Bir oglum var 15 yasinda ikinci cocuk istedik olmadi.simdi bir evlat kiz cocugu edinmek istiyorum. Ben 43 esim 52 yasimda calisiyoruz.Türkiyeden evlatlik almak istiyorum.Alabilirmiyiz sartlar ne nasil olabilir. Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

  Songül

 19. Evli çiftler için en az beş yıl evli olmaları gereklilik şartı her iki kişinin 30 yaş üstü olması durumunda da gerekli mi ? Biz karı koca doktoruz 2,5 yıllık evliyiz 39 ve 40 yaşındayız tüp bebek tedavisi gördük ama olmadı beklememiz gerekiyor mu ,başvurabilir miyiz ?

 20. Merhaba benim adim murat sarisoy biz 4 yillik evliyiz almanya münihte yasiyoruz ve bir cucuk sahibi olmak istiyoruz ama olamiyoruz maddi durumumuz gayet yerinde turkiyede ve almanyada kendimize ait evimiz ve araclarimiz var evlat edinmis olsak cocuku avrupaya getirebilmemiz icin her hangi bir zorluk yada puroblem cikarmi acaba bir bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba,

   Yurt dışına çıkarabilmeniz için Yerleşim yeri yurt dışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarını kabul eden Devletin merkezi makamına, yani konsolosluğa müracaat edilmesi gerekmektedir.

  2. Londra’da yasiyorum. Defalarca arama ve emaillerime haftalar sonra cevap alabildim. Konsolosluklar bu konuda bilgi sahibi degiller. Maalesef yardimci olmuyorlar. Yurtdisinda baska basvuru merkezi var mi?

 21. merhaba benım 1 kızım var suan 3 yasında ama ben kimsesiz bır cocuga da bakmak ıstıyorum 5 yaslarında hem kızıma bır abla ya da abı olabılecek kendı evladımdan ayırmayacagım bır çocuk evlat edınmek ıstıyorum ayım 25 eşımın yası 27 illa 30 yasını beklemem gerekıyormu

 22. Ben bekarım ama evlilik düşünmüyorum. Yaklaşık çocukluğumdan beri istediğim bir şey bu. Evlat edinmek ve ona bildiğim bilmediğm her şeyi öğretip onunla yaşamak istiyorum. Yardımcı olur musunuz? Önbaşvuru yaptım. Evrakları hazırlıyorum şu an. 32 yaşındayım

  1. Merhaba Berrin hanım bunu utanarak yazıyorum 11 aylık kızım var tek başıma olduğumdan dolayı bakamıyorum maddi durumum çok kötü kızımı evlat vermek istiyorum istanbulda yaşıyorum

  2. Yani turkiye konsoloslugunami yoksa burda almanyadaki konsoloslukami muracat etmek gerekiyor

  3. Merve Hanım merhaba size ulaşmak istiyorum lütfen nasıl iletişim kurabiliriz. Acil…..

 23. Ben 38 esim 43 yasinda maalesef biyolojik yollardan cocuk sahibi olamiyoruz ve bir kiz cocuk evlat edinmek istiyoruz tabi mumkunse en fazla 1 yada 1.5 yasinda istiyoruz yardimci olursaniz cok seviniriz

 24. 1980 kütahya simav doğumluyum izmir de ikamet ediyorum biz 0 ile 2 yaş arası bebek evlat edinmek istiyoruz.lakin bizim ikiz engelli çocuklarımız var bu uygulamadan yararlanabilirmiyiz

 25. Merhaba arkadaş lar evlilik dişi doğmuş olan 11 aylık bir kız çocuğu var annesi bakamadığın dan evlatlık vermek istiyor bütün yasal hakların dan vazgeçmeye hazır irtibat ************ kesinlike maddi bir konu ile alakalı değil maneviyat şart

  1. İyi çalışmalar. Ben 38 eşim 48 yaşında . 6 yaşında bir kızımız var. İkinci çocuğa sahip olmak için hiçbir sağlık problemimiz yok . 3 yaşını doldurmamış bir kız çocuk evlat edinmek istiyoruz. Ancak eşim yurt dışında çalışıyor , ben Türkiye de çalışıyorum . memurum. Eşim hem TC hemde FR vatandaşı . Eşimin yurt dışında çalışıyor olması bir sorun yaratır mı öğrenmek istiyorum . Yaş , eğitim durumu , maddi gelir ile ilgili koşulları sağlıyoruz . Mailinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
   Başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra kızımız evimize gelebiliyor ? Ve başvuruyu eşler birlikte mi yapmak zorunda ?Şimdiden teşekkür ederim . İyi çalışmalar diliyorum yeniden .

  2. Mrb bir kız cocugu evlat edinmek istiyoruz eșim 40 Ben 47 yașındayım.evlatlik vermek isyenler de ulasabilir.

 26. merhaba 9 sene evliyim ve çocuğumuz olsun çok uraştk ama olmuyor o yüzden bir bebek edinmek istiyoruz ama nasıl oluyor bilmiyorum yardımcı olursunuz sevinirim

 27. Merhaba edirneden hülya ben 39 yasindayim esimde 39 yaşında 10 yıllık evliyiz 3 bebeğimiz oldu ve karnimda öldü 3de artik drlar hamile kalmamı istemiyorlar ama ben küçücük bir yeni doğan bebeğe anne olmak eşimde baba olmak istiyor lutfen bize yardım edin lutfen

 28. 39 yaşındayım 10 yıllık evliyim 3 bebek kaybettim artik deneme şansım kalmadi yeni doğmuş yada doğacak.bebek istiyoruz maddi durumumuz cok iyi banada yardimci olursanız çok mutlu olurum edirne merkezde yasiyorum lutfen yardim edin

 29. Kolay gelsin benim sıkıntım sekiz bucuk aylık hamileyim bir kiz cocugu dunyaya getircem benim bu cocuga bakma imkanim yok vermek istiyorum cocugu olmayan bir aileye esirgemeye vermek istemiyorum bana yardimci olurmusunuz

  1. Lütfen bana verin *********** kız çocuğu evlat edinmek istiyorum ,yaş 11 yaşına kadar olabilir.

 30. Biz Almanyada yasiyoz 10 yillik evliyiz Ben 36 yasindayim esim 47 yasinda 10 Senedir birtürlü bebegimiz olmadi 3 Kere tüp bebek denedik malesef hep negatif sonuc aldik yasal yollarla evlatlik edinmeye karar verdik evlatlik edinecegimiz bebege Iyi bir yasam Iyi bir Baba ve Anne olacagimizdan eminiz yardimci olursaniz seviniriz yardimci olmak isteyenler lütfen Mail yaziniz sevda71nrw@hotmail.de

  1. Yani turkiye konsoloslugunami yoksa burda almanyadaki konsoloslukami muracat etmek gerekiyor

 31. Merhaba biz 9 senelik evliyiz.bi suru tedavilere ragmen çocuğumuz olmuyor.34 yaşındayiz. evlat edinmek istiyoruz.eşim asgari ücretli çalışıyor.asgari ücret geliri olan biri evlat edinebilirmi

 32. Merhaba. Ben Azerbaycan vatandaşıyım. 5 senedir istanbulda ikamet ediyorum. Çocuk esirgeme yurdundan hayata atılmak üzere yetiştirilmiş artık devlet himayesinden çıkması zorunlu olan evlatlarımızdan birini sahiplenmek istetdim. Bunu nasıl yapabilirim

 33. Aydin Sevgican DOGAN 1975 ADIYAMAN Esim 1968 istanbul dogumlu almanyada ikamet etmekteyiz hanimim engelli 2 eli bikekten sol ayagi diz altindan dogustan engelli kendisi calisiyor kendi ihtiyaclarini Allaha sukurler olsunki karsiliyor tr ye izine gidip geliriz ve donusumlu olarak arabayi kullaniriz kendini gelistirmis ve kendine yetiyor bende ozel bir firmada calisiyorum Allaha sukur durumumuz iyi Evladimiz olmadi buralarda evlat edinmek cok zor ileride aile tekrar cocugu isterse vermek zorundayiz alsak basimiza boyle bir sey gelse bizim icin yikim olur esim mavi kart sahibi alman vatandasi oldu tek yada kardesli bir evlatlik edinmek istiyoruz yaslari 3ile5 arasinda bizim boyle bir sansimiz varmi yardimci olursaniz seviniriz

 34. Selamünaleyküm. Eşim ve ben aynı yaştayız. 19 yaşında evlendik. Şimdi 49 yaşındayız. İkimizinde resmi maaşı var. Kendimize ait mülkiyetlerimiz ve ayrıca ek gelirlerimiz var çok şükür. Allah Teala bize bir kız ve bir oğlan evlat nasip etti. Kız mimar oldu evlendi oğlan ise mühendislik okuyor ve kendi işinde çalışıyor. Her ikisi de kendi evlerinde… Biz üçüncü çocuğu istedik ama eşimin sağlık sorunlarından buna cesaret edemedik. Şimdi bu yalan dünyada bir evlat daha edinmek onu okutup büyütmek, aile sahibi yapmak istiyoruz. Hiçbir sabıka ve hastalık durumumuz yok çok şükür. Müracaat etsek kabul olur mu? Yoksa “siz zaten çocuk yetiştirmişsiniz olmaz” denir mi?

  1. Merhaba,

   Daha önce çocuğunuzun olması evlat edinme için engel değil. bilakizs referansınız olur. Şatları sağlayarak müracaat edebilirsiniz.

 35. Ben2 senil evlim ben 43 esim 5t yasinda ve evlat edinmek ıstiyoruz yurtdisinda kaliyoruz tedavi gorduk lakin olmuyor 1 veya 3 ya da 4. Aylik bebek kiz yada erkek farketmezyardimci olurmusunuz

 36. Ben bi evlilik yaptım 2 yıl sürdü ve çocuğum yok. Bi kez daha evlilik düşünmüyorum. Lakin çocuk isteğim çok. Belki evlatlık olarak alamam ama en azından ömür boyunca annelik yapma şansımız oluyor mu? Onunla ilgilenmek, okutmak hayata hazırlamak. Ya da hiç mi alma şansım yok. Bir babaya ihtiyacım yok benim. Benim babam ona babalık yapar. Ama beni anne bilsin istiyorum.

  1. Ben yaklaşık 5 yıldır evliyim ve bir tane kız çocuğum olmasını çok istedim ama nasip olmadı. Bir tane 5 yaş ve üzeri kız çocuğu evlat edinmek istiyorum.
   Kızını evlatlık vermek isteyen aile varsa benimle irtibata geçebilir evim var arabam var çocuğa bakmak için durumum müsait her konuda bakarım

  2. 30 yaşında isen , evli olup olmaman önemli deyil.
   Bir çocuğu evlatlık almak istiyorsan 30 yaşında,
   En az ilkokul mezunu olman ve evlat edinmek istediğin çocuğun önceden eyitim masraflarını karşılaman vs. Evlat edinmek istediğin çocukla en az 18 yaş farkınız olması gerekir. Eyer bütün şartlara uyan bir bireyseniz , evlat edine bilirsiniz.

 37. Merhaba. 22yaşındayım.3 yıldır halam ve eniştemle yaşamaktayım. Halam ve eniştemin çocukları olmadı. yaşları 50 ve 55 . Biyolojij anne babamın olduğu evde ikametgahım duruyor. Eniştem soyadını vermek ve mirasını vermek için beni evlat edinmek istiyor. Ne yapmalıyız? Birde 2 yıl sonra evlenmeyi düşünüyorum bu durum evlat edinme için sakınca yaratırmı? Teşekkürler.

 38. Merhaba daha iki yıllık evlisiniz biraz daha beklemenizi öneririm bende 8.5yillik evliyim ve çocuk evlat edinmek için bir kaç yıldır araştırma yapıyoruz tamamen emin olmadan ve arastirmanizi yapmadan karar vermeyin sonuç olarak bu iş çok ciddi ve önemli bir karar ama tabiki de böyle birşey yapmak mükemmel birşey sonuç olarak çocuğu doğurmak değil onu büyütmek topluma faydalı bir birey insan olarak yetiştirmek önemli dediğim gibi 8.5 yıllık evliyim bu süreçte neler yaşadım tahmin etmeniz zor ama beni anlamanız mümkün sonuç olarak aynı şeyleri yasiyoruz iyice arastirmanizi yapın Hatta biz çocuk esirgeme kurumuna gideceğiz Allah izin verirse ki orayada ayda bir iki kez gitmeyi planlıyoruz ayrıca eşimin halasının oğlu ve benim.yakin iki akrabanın cocuklarida evlatlık tabi bir söz olarak evlatlık diyorum size geldiğinde canınız kanıniz oluyor onlarla birçok defa görüşme sağladım.Hatta çocuklardan Murat var 16yasinda onunla da yüzyüze gorusecegim bizde kararımızı verdik evlat edinecegiz hayırlısı ile Allah izin verirse bizde canımizı bekleyeceğiz hepimizin için Allah hayırlısını nasip etsin..sorulariniz içi. Instagram hesabım umityilmaz53 mesaj atabilirsiniz hiç utanmayin çekinmeyin bunun ayıbı ve utanması olmaz çocuk hasreti yaşayan biz aileler çok güçlüyüz bunu asla unutmayın..

 39. Sosyal hizmetler yardımıyla direkt biyolojik ailesinden mahkemeye başvurup alabiliyormuyuz yeni doğmuş bebek tercihim

 40. Merhaba..35 yasinda karı koca maddi durumu iyi tahsilli insanlariz..11 yasinda bir kizimiz var..ama ondan sonra bir bebegimiz olmadi..ve kizimiz bir kardes istiyor.evimiz yerimiz yurdumuz herseyimiz belli.acaba bizimde yeni dogmus bizim olabilecek bir evlat sahiplenmemiz mümkünmu acaba..yeniden tüp bebeklerle ugrasacagima o emegimi yeni bir bebegi buyutmekle ona anne olmakla harcamak istiyoru.bana yardimci olur yol gösterirseniz cok sevinirim

  1. Hilal Hanım merhaba benimde 2 hafta sonra bir erkek bebeğim olacak evlilik dışı gerçekleşti.Kalacak yerim olmadığı için ve maddi yetersizliklerden dolayı yasal yollarla mecburen evlatlık vermek istiyorum.Eğer ilgilenirim bebek iyi şartlarda büyür derseniz sizinle görüşmek isterim.Bakacak durumum olsa kesinlikle böyle birşeye kalkışmam

  2. Seda hanim biz Almanyada yasamaktayiz bebeginizi verecek Kimse bulamadiysaniz yasal yollarla Almaya haziriz tessekkürler

 41. Ben evli değilim. Öğretim görevlisiyim. Evlenemeden evlat edinip büyütmek istiyorum. Bu benim de hakkım olmalı . Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Bekarken evlat edinilebilir mi hiçbir yerde göremedim resmî bir yazısını varsa paylaşabilir misiniz.

  2. Merhaba biraz bilgi verirmisiniz nasıl aldınız zorluk yaşadınızmı alırken
   Ne kadar zamanda alabildiniz
   İstediğiniz çocuğumu aldınız yoksa onlarmı belirliyor
   Teşekkürler

  3. Şehnaz hanım meraba;
   size nasıl ulaşabilirim yardımcı olur musunuz rica etsem?

 42. Merhabalar 5yıllık evliyiz evlendiğimiz günden beri çocuk istedik ama nasip olmadı . Çok tedavi gördük tüp bebek aşılama bitkisel tedavi vesaire . Ama olmadı ve hiç sanmıyorum olmadığını evlatlık bebek almamızı söylediler. Tabiki başından beri Eğer olmazsa bir bebeğe sıcak bir aile olma isteği vardı içimizde ama önce biraz çaba sarfettik olmadığını iyice anlayınca kessin karar verdik . Minik yeni doğmuş 1 ila 3, 4aylık bebek istiyoruz . Bana bununla ilgili bilgi verebilir misiniz Nereye gitmem gerek randevu almak veya başvuru yapmak için ulaşabileceğim irtibat numarası varmı. Lütfen yardımcı olursanız mutluluğumuza mutluluk katarsiniz. Minik bir bebeğe sıcak sevgi dolu bir aile olmak istiyoruz. Ona elimizden gelenin en fazlasını sergilemek onu mutlubetmek geleceğini planlı ilerlemek hayattaki başarısını görmek istiyoruz. Lütfen irtibata geçebilir misiniz. Instagram hesabım( yuskubay 2013 ) burdan mesaj atabilirsiniz 7.24

  1. Merhaba,

   Evlât edinmede;

   Küçüğün, evlât edinen tarafından en az bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması,
   Evlât edinmenin her halde küçüğün yararına bulunması ve evlât edinenin diğer çocuklarının yararlarının, hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi,
   Evlât edinecek kişi veya eşlerin, evlât edinilenden en az onsekiz yaş büyük olması,
   Ayırt etme gücüne sahip olan küçüğün rızasının alınması,
   22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 311 inci ve 312 nci maddelerinde yer alan hükümler hariç, 309 uncu maddesinde belirtilen şekilde küçüğün ana ve babasının rızasının bulunması,
   Küçüğün vesayet altında olması halinde, Türk Medenî Kanununun 397 nci maddesinde öngörülen vesayet dairelerinin izninin alınmış olması,
   Eşlerin en az beş yıldan beri evli olmaları veya her ikisinin de otuz yaşını doldurmuş bulunmaları,
   koşulları aranır.

   Başvuru yeri:

   Evlat edinmek üzere başvurmak isteyenler:

   Yerleşim yeri Türkiye’de olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yerleşim yerlerindeki kaymakamlıklarda bulunan Aile sosyal hizmetleri İl Müdürlüklerine,
   Yerleşim yeri yurt dışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşları, kabul eden Devletin merkezi makamına,
   Türkiye’de bir yıldan fazla süreyle oturma izni almış yabancı ülke vatandaşları, Merkezi Makama gönderilmek üzere bulundukları yerin İl Müdürlüğüne,
   yazılı başvuruda bulunurlar.

   Evlat Edinme Birimi İletişim Bilgileri:

   0312 705 50 59 Sekreterlik

   0312 705 58 28 Ebru Leyla TOPRAK

   0312 705 51 47 Emine ASLAN

 43. Bekar bir kadınım bir kız çocuğu evlat edinmek isityorum 38 yaşındayım Bekar kişilerin evlat edinme durumu varmı bilgi almak istiyorum… Şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

 44. Ben 2 senelik evliyim yanlız çocuğumuz olmuyor 1991 Zonguldak Devrek nüfusuna kayitliyim 1 kız çocuğum olmasını çok istiyorum gereken şartları yapmaya hazırım ne gerekiyorsa Allah’a şükür durumum çok iyi 2500 TL aylık gelirim var ssklı clişanım eşimde 21 yaşında ama olmayınca olmuyor işte bizde sizlerin sayesinde inşallah çocuk sahibi olmak için sevinçle bekleyeceğiz geri dönüş yaparsanıž çok sevinirim

  1. Merhaba 1979 doğumluyum hiç evlilik yapmadım. Çocuk sahibi olmayı çok istiyorum. Ailemle birlikte yaşıyorum asgari ücretli çalışıyorum. Bir kız çocuğu evlat edinmem mümkünmüdür?

 45. 1964 IZMİR DOĞUMLUYUM EŞİM 1956 TİRE İZMİR DOĞUMLU BİR KIZ ÇOCUĞU EVLÂT EDİNMEK İSTİYORUZ 1LE 4 YAŞ ARASI.BİZLERE YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUZ ŞİMDİDEN TESEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı