• Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır?


  KOSGEB, küçük ve orta ölçekli olan işletmelerde ve sanayi geliştirme idare başkanlığı tarafından her yıl belli bir dönemlerde düzenlenen KOSGEB desteği, girişimci kişilere faizsiz bir şekilde kredi sunarak gençlere yeni bir iş olanağı sunmaktadır. Ancak bu kredi sistemi genelde geri ödemeli şeklinde olmaktadır.


  KOSGEB Kredisini Almak İsteyen Adayların Amacı

  KOSGEB sisteminin genel amacı ise ekonomi durumundan dolayı sıkıntı çekenler için belli bir işletmeyi yani küçük ve orta ölçekli işletmeleri ayakta tutmasını sağlayarak veya yeni bir işletme kurması için yardımcı olan sisteme denilmektedir. Bu sistem ile her yıl milyonlarca gençler bu kredi ile yeni bir iş kurarak kendi işletmesini açmasına yardımcı olmakta veya işletme sahiplerinin paraya ihtiyaçları olması durumunda KOSGEB’e başvurarak işletmesinin kapatılmasını engellemiş olmaktadır. Bu sistem ile her yıl bir çok işletmeler sürekli gelişerek yepyeni iş ağını oluşturmaktadır.

  KOSGEB Kredisini Almak İçin Gerekenler?

  İnsanlar bu krediyi almak için bazı eğitimlerden ve bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. KOSGEB kredisini almak isteyen kişiler öncelikle girişimci kursuna katılarak bu kursu başarıyla tamamlaması sonucu bu krediyi alma hakkı tanınmaktadır. Ancak bu kursu başarıyla tamamlayan kişiler sertifikasını alarak kredi başvurusunu bazı şartlar içinde yapma hakları bulunmaktadır. Bu eğitimde ise işletme açacak kişilere özel olarak düzenlenen bu kurs, işletmesinin yönetilmesi, girişimcilik konuları detaylı olarak anlatılarak, kredi almak isteyen kişiler kredileri nasıl kullanılması hakkında bilgiler verilerek ve bazı programlar hakkında bilgi verildikten sonra ve bu kurstan başarılı olan adaylara sertifika verilmesi ön görülür.

  Eğitim Sertifikasının Geçerliliği

  Türkiye’ nin her yerinde KOSGEB kredisi alınarak ve bu kurs ülkemizin her illerinde var olarak 32 saat görülen eğitimle yapılmaktadır. Eğitimde başarılı olan adaylar ise aldığı sertifika ülkemizin her yerinde geçerli olmaktadır. KOSGEB kredisini almaya başarılı olan adaylar en fazla 100 bin kredi alma hakları bulunmaktadır. Bazen bu kredi geri ödemeli alınarak, bazen ise bu krediyi alan adaylar geri ödemesiz şekilde alma haklarına sahip olabilmektedir.

  KOSGEB Kredisini Vermeyen Alanlar

  Kredi almak isteyen adaylar bazı alanlar içerisinde bu krediyi alma hakları bulunmaktadır. Bazı şartları yerine getirenler ve şarttaki işletmeler uyuşarak krediyi alabilmektedir. Ancak krediyi almak için başvuru yapan adaylar bazı şartlarını yerine getirse bile, açacağı işletme uyumsuz olduğunda hiçbir şekilde kredi verilmemektedir. KOSGEB kredisi için uyumsuz olan alanlar ise, Hayvancılık sektöründe yani büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta alım satım işletmeleri için , araç satış ve kiralama merkezleri ve otobüs işletmeciliği yapmak isteyen adaylar, emlakçılık sektöründe uğraşanlar, alkollü içecekleri ve tütün satış yapacak alanlarda, reklam tanıtım gibi alanlarında hiçbir şekilde kredi verilmemektedir. Bu alanlar haricinde başvuru yapan adaylar bazı şartları da yerine getirdikten sonra krediyi alma hakları bulunmaktadır. Geri ödemeli kredi alan adaylar bu ödemeyi tekrar 2 yıl sonra krediyi ödemeye başlamaktadır. Alınan kredi 2 yıl sonra başlayarak ve 3 ayda bir ödemesi yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Genç Adaylar Krediyi Nasıl Alabilir?

  Ülkemizde bu sistem sürekli gelişerek ve genç adaylar için bu sistem çok faydalı hale gelmektedir. Genç adaylar kendi işletmesini açmak için yeterli miktarda parayı bulamadığında KOSGEB kredi sistemiyle genç adaylar bu krediyi alma haklarından yararlanmaktadırlar. Özellikle genç girişimciler bu krediyi almak için bazı eğitimleri alarak ve aldığı eğitimleri İş-kur aracılığıyla aldıktan sonra eğitimin sonunda başarılı olmuş adaylar Uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikasını aldıktan sonra bu krediden yararlanma haklarına sahip olmaktadır. Ancak başarısız olan adaylar ise bu krediyi alamamaktadır.

  Eğitim Sürecinin Başarılı Sonuçlandıktan Sonraki Aşamalar

  Eğitimlerini başarıyla gerçekleştiren adaylar kredi başvurusunu yaparak belli bir süre bekledikten sonra açıklanan duruma göre genç girişimcilere kredi verilip verilmediği açıklanacaktır. Kredi başvurusu olumlu açıklanan adaylar, öncelikle KOSGEB’in resmi sayfasına giriş yaparak ve verilen bu kullanıcı adı ve şifresiyle birlikte giriş yaptıktan sonra sistemdeki bazı şartları onayladıktan sonra bankadan parasını alabilmektedirler.

  Hayvancılık Kredisi Almak Gerekli Şartlar

  Günümüzde hayvancılık sektöründe gelişmeler olmaktadır. Bu gelişmeler sayesinde insanlar hayvan sektörüne girerek kendi işletmesini açmak istemektedir. Ancak bu işletmeyi açmak isteyen adaylar maddi yetersizlikten dolayı açamamaktadır. Devletimiz ise bu kişilerin kendi işletmesini açmak için bazı şartlar altında kredi vermektedir. Öncelikle ülkemizde tavuk çiftliği, inek, dana, deve, koyun ve keçi gibi hayvanları satın alıp kendi işletmesi için devletimiz vatandaşlara sıfır faiz ile kredi vermektedir. Ancak vatandaşlara KOSGEB haricinde bazı bankalarda hayvan kredisi vererek vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Genelde hayvan kredisini sorunsuz şekilde veren Ziraat bankası diğer banka kurumlarına göre vatandaşlara çok avantajlı fırsatları sunarak vatandaşları sevindirmektedir. Ziraat bankası, kamu bankası olduğundan dolayı devletin hayvancılığı destekleme proje girişimleriyle birlikte çok fazla avantajları sunmaktadır. Ziraat bankası, vatandaşlara hem kredi vermesi ile yardımcı olarak hem de ziraat bankasından kredi alan vatandaşlara, zirai kredisini yüzde sıfır ile vatandaşlara vererek yem, hayvan, traktörleri, mazotlar ve araç gereçleri almak için %0 kredi almayı vatandaşlara sunmaktadır.

  Hayvan Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

  Ziraat bankası öncelikle krediyi vermek için kendini garantiye alması gereklidir. Vatandaşların hayvanlarını ipotek olarak göstermesi, kredi almak isteyen kişiye en az 2 kişi kefil olması gereklidir. Bu şartlarla birlikte kredi alınabilmektedir.  tıkla sorunu sor

  Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın