KOSGEB

2021 Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Devlet hibe kredisi almak için hibe kredi veren devlet kurumlarına başvuruda bulunulması gerekmektedir. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, KOSGEB, kamu bankaları gibi kurumlardan hibe kredi alınabilmektedir. Hibe kredi başvurusu yapılabilmesi için 18 yaşın doldurulmuş olması gerekmektedir. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterecek olanların ÇKS belgelerinin olması gerekmektedir.

Hibe kredi alınabilmesi için hibe kredi verilen alanlarda faaliyet gösterildiğinin devlete belgelenmesi gerekmektedir. Ayrıca hibe kredi başvurusu yapanların sigortalı olarak başka bir işte çalışmıyor olmaları istenmektedir. İşletme ve yatırım kredisi adı altında hem işletme giderlerinin karşılanabilmesi hem de verilen hizmetin iyileştirilebilmesi için devlet hibe kredi vermektedir.

Devlet Hibe Kredisi Kimlere Verilmektedir?

Devletten hibe kredi almak için başvuru yapabilecek olanlar aşağıda verilmiştir:

 • Hayvancılık faaliyet sürdüren çiftçilere hibe kredi verilmektedir.
 • Tarımsal örtü altı ve üst bitkisel üretim yapanlar hibe kredi talep edebilmektedirler.
 • İş fikrine yönelik proje üreten yeni girişimcilere hibe kredi desteği verilmektedir.
 • Esnaflar devletten hibe kredi alabilmektedirler.
 • KOBİler devletten hibe kredi almak için başvuru yapabilmektedirler.

Yeni İş Kuracaklara Verilen Devlet Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni bir iş fikri bulan ve yeni iş yeri kuracak olan girişimcilerin devletten hibe kredi alabilmeleri için öncelikle KOSGEB’in desteklediği sektörlerde bir iş fikrinin olması gerekmektedir. Bunun için KOSGEB’in web sitesinden desteklenen sektörlere bakılmalıdır. Ardından KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimlerine kayıt olup bu eğitimi başarı ile tamamlayıp sertifika almalıdırlar. Hibe kredi almak istedikleri iş fikrine yönelik bir iş planı hazırlamaları ve işletmelerini kurmaları gerekmektedir.

Bu süreçte işletmelerine yaptıkları masrafı belgelemelidirler. KOSGEB’e başvuru yaptıktan sonra eğer KOSGEB başvurularını olumlu sonuçlandırır ise; işletmeye yapılan masrafları karşılamaktadır. Geleneksel ve ileri girişimcilik destek programlarından yararlanılabilmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Kredi Nedir?

Kırsal kalkınmayı desteklemek amacı ile Genç Çiftçi Projesi kapsamında genç çiftçilere hibe kredi verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bir kredidir. Genç çiftçi hibe krediyi alabilmek için önce https://gencciftci.tarim.gov.tr adresine giriş yapıp ön kayıt yaptırılması istenmektedir. Sisteme üye olanlar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak ön kayıt işlemini tamamlayabilmektedirler. Sisteme üye olmayanlar ise; ÇKS kaydı yaptıktan sonra sisteme giriş yapabilmektedirler.

Başvuru yapacak olan genç çiftçilerden istenen belgeler ise aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesinin fotokopisi talep edilmektedir.
 • Taahhütname istenmektedir.
 • Genç çiftçinin okur yazar olduğunun belgelenebilmesi için diploması istenmektedir.
 • Genç çiftçi projesi başvuru dilekçesi gerekmektedir.
 • Proje tanıtım formu talep edilmektedir.
 • Ücret karşılığında bir işte çalışılmadığı belgelenmelidir. Bunun için SGK’dan sigortalı olarak bir işte çalışılmadığına dair belge alınmalıdır.
Genç Çiftçi Hibe Kredisi Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Hayvancılık, Bitkisel Üretim ve Turizm Kapsamında Hibe Verilen İşletmeler Nelerdir?

IPARD-2 kapsamında hayvancılık, bitkisel üretim ve turizm sektöründe hizmet verip hibe kredi alabilecek işletmeler aşağıdaki gibidir:

 • Meyve ve sebzelerin işlenerek pazarlanması için geri ödemesiz %50 oranında hibe kredi verilebilmektedir.
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanlarında faaliyet gösterenlere en az %50 oranında geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • Süt üreten tarımsal işletme kuranlara %60 oranında hibe yardımı yapılmaktadır.
 • Et üreten işletmeler %65 oranında geri ödemesiz destek alabilmektedirler.
 • Kırsal alanda turizm faaliyeti sürdürülecek olması durumunda; en az %50 oranında geri ödemesiz hibe kredi alınabilmektedir.
 • Yerel ürünlerin ve mikro işletmelerin geliştirilmesi için hibe kredi verilmektedir.
 • Çiftçilik faaliyetlerinin daha fazla yaygınlaştırılması amacı ile arıcılık sektörüne geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • Kültür balıkçılığının teşvik edilmesi için hibe kredi verilmektedir.

Hayvancılık, bitkisel üretim ve turizm sektörlerinde faaliyet gösterip devlet hibe kredisi talep eden işletmeler; yatırımlarının %50’si ile %70’si arasında değişen oranlar ile geri ödemesiz kredi alabilmektedirler.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi Nedir?

Desteklenen sektörlerin tamamının listesine www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu listede yer alan sektörler alt kollara ayrılmış olup her sektör için farklı bir iş kolu ve konusu bulunmaktadır. Bu iş kolları ayrı ayrı kodlara sahiptir ve başvuru sırasında bu kodlar kullanılmaktadır. Kodlar NACE kod olarak adlandırılmaktadır.

NACE kodlar için bazı örnekler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • ‘S’ NACE kodu; ‘Diğer Hizmet Faaliyetleri’ sektörünü simgelemektedir.
 • 95 NACE kodu ‘Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı’ iş koluna aittir.
 • 1 NACE kodu ‘Bilgisayarların ve iletişim araç ve gereçlerinin onarımı’ iş koluna aittir.
 • 23 NACE kodu ‘Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı’ iş koluna aittir.
 • 29.05 NACE kodu ‘Bisiklet onarımı’ iş koluna aittir.

KOSGEB desteklerine başvuruda bulunulabilmesi için ilgili iş kolunun bu listede yer alması gerekmektedir. Bu listede yer almayan iş kolları için destek başvurusu yapılamamaktadır. KOSGEB Desteklenen Bölgeler ve Destekleme Oranları

KOSGEB tarafından desteklenen bölgeler 6’ya ayrılmış olup bölgelere göre destek oranları değişiklik göstermektedir. 19.06.2012 tarihinde yayımlanan resmî gazete yer alan bölgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Birinci bölge kapsamında bulunan iller; Eskişehir, Muğla, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara, Antalya ve İstanbul’dur.
 • İkinci bölge kapsamında bulunan iller; Adana, Aydın, Bolu, Edirne, Denizli, Isparta, Kırklareli, Kayseri, Konya, Yalova, Tekirdağ, Çanakkale (Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri hariçtir.) şeklinde sıralanabilmektedir.
 • Üçüncü bölge kapsamında bulunan iller; Balıkesir, Burdur, Bilecik, Gaziantep, Karabük, Manisa, Karaman, Mersin, Trabzon, Samsun ve Zonguldak’tır.
 • Dördüncü bölge kapsamında bulunan iller; Amasya, Afyonkarahisar, Bartın, Artvin, Çorum, Düzce, Elâzığ, Hatay, Erzincan, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Rize, Nevşehir, Malatya ve Sivas’tır.
 • Beşinci bölge kapsamında bulunan iller: Yozgat, Tokat, Tunceli, Sinop, Osmaniye, Kilis, Niğde, Kahramanmaraş, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Erzurum, Çankırı, Adıyaman, Aksaray ve Bayburt’tur.
 • Altıncı bölge kapsamında bulunan iller: Ağrı, Batman, Ardahan, Bingöl, Diyarbakır, Bitlis, Hakkâri, Iğdır, Mardin, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Bozcaada ve Gökçeada’dır.

Birinci ve ikinci bölgelerde yer alan erkek başvuru sahipleri %60 oranında destek alabilmektedir. Başvuru sahibi kadın girişimci, engelli girişimci, şehit ya da gazi yakını ise %80 oranında destek verilmektedir. Kalan diğer bölgelerde ise erkek başvuru sahipleri için %70 oranında destek verilmektedir. Kadın ya da engelli girişimci, şehit ya da gazi yakınları için ise %90 oranında destek verilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni herkese açık ve ücretsiz olarak vermektedir. Eğitimlerle ilgili duyurular KOSGEB resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kursa kayıt olmak için ise E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

KOSGEB Girişimci Geliştirme Destek Programı

KOSGEB tarafından verilen hibe desteği ‘Girişimcilik Destekleri’ adı altında sunulmaktadır. 2018 yılında verilen ve 2019 yılında da verilmeye devam edilecek olan girişimci desteklerine bir yenisi daha eklenmiştir. 2019 yılında verilmeye başlanacak olan ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ kapsamında 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Verilen bu destek programının amacı; girişimcilerin işlerini kurabilmeleri ve yürütebilmeleri, gelişip büyüyebilmeleridir.

Girişimci Geliştirme Destek Programı; kendi işini kurmak isteyenlere devlet desteği olarak sağlanan KOSGEB hibe ve kredi seçenekleri arasında yenidir. Bu program dahilinde geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, ileri girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Bu kapsamda ödenecek hibeler ve verilecek kredi seçenekleri şu şekildedir;

 • Kuruluş desteği olarak 5 bin TL ila 10 bin TL arasında hibe olarak ödeme yapılacaktır.
 • Sonrasında işletmenin performansının ilerleyişine göre verilecek hibeler değişiklik göstermektedir.
 • 300 bin TL’ye kadar ise makine, teçhizat ve yazılım desteği olarak kredi desteğinde bulunulmaktadır. Bu kredi seçeneği geri ödemeli olarak verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

Bu destek kapsamında 50 bin TL’ye kadar hibe, 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli kredi seçeneği sunulmaktadır. Şartlara uygunluk sağlayan herkes başvuruda bulunabilmektedir. Bu destek kapsamında İşletme Kuruluş Desteği olarak geri ödemesiz 2 bin TL verilmektedir.

Kuruluş döneminde ihtiyaç olacak makine, teçhizat ve donanım için geri ödemesiz olarak 18 bin TL’ye kadar ödeme yapılmaktadır. İşletme giderlerine destek olunabilmesi için ise 30 bin TL’ye varan geri ödemesiz destekler verilmektedir.  Bunun yanı sıra 100 bin TL’ye kadar da oldukça uygun şekilde ve geri ödemeli kredi seçeneği sunulmaktadır.

KOSGEB Desteklerine Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuru işlemleri öncelikle online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB resmî web sitesine giriş yapılarak, veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Veri tabanı kaydından sonra KOBİ beyannamesi verilmelidir. Bu işlem için E-Devlet sistemine giriş yapılması ve gerekli formun orada doldurulması gerekmektedir. Ardından iş planı ve gerekli belgeler hazırlanarak, KOSGEB il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir.

Başvurular en fazla 2 ay içerisinde değerlendirilmekte olup olumlu sonuçlanır ise ödemeler anında yapılmaya başlanmaktadır. KOSGEB destekleri için değerlendirmeler, KOSGEB uzmanları tarafından yapılmaktadır. İş planı ve projesi hazırlama ile ilgili tüm detaylar Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde öğretilmektedir.

30 Koyun Hibe Başvurusu Nereye Yapılır?

İl Tarım Müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Türkvet’e kayıtlı olan, 36 aylıktan küçük ve en fazla 1 kere doğum yapmış hayvanlar için hibe verilmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Ne Kadardır?

Devlet hibe kredisi kapsamında genç çiftçilere 30.000 TL verilmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Nevşehir ili mustafapaşa köyünde butik otel inşaatı yPıyorum yüzd doksanı bitti hibe yardım alma ihtimali var mı saygılar

 2. Merhaba 5 kişi bir okul açmak istiyoruz.Kadın olarak sermayem az KOSGEB desteği ve hibe desteği alabilir miyim

 3. KOSGEB’in sunmuş olduğu bu şartlardan faydalanmak için belli bir üst yaş sınırlaması var mı?

 4. Ben mobilya ustasıyım yeni işyeri kurmak istiyorum kosgebten nasıl yararlanabilirim yardımcı olursanız memnun olurum

 5. Çalışmakta olan eczaneyi büyütüp çalışan sayısını artırıp daha iyi hizmet vermek için hibe yada faizsiz kredi alabilirmiyim.

 6. MERHABA ;

  SIFIRDAN BİR İŞ KURMAK İSTEYENE HİBE KREDİ VERİLMİYOR MU ?

  EĞER VERİLİYORSA ŞARLAR NASIL AYRINTILI YAZAR MISINIZ ??

 7. Afyonkarahisar da bakkal devir aldım vergi levhası falan çıktı KOSGEB tarafından yapılan hibe desteğinden nasıl faydalanabilirim

 8. Merhabalar biz abi kardeş olarak çalışmaktayız bizim amacımız dükkan açıp işletmek ama maddi sıkıntılardan dolayı yapamıyoruz kendimiz mekanik sıhhi tesisatçı olarak çalışıyoruz makina almayı düsüsünüyoruz devletten destek almamız için ne yapmamız lazım bilgiederseniz ederseniz seviniriz teşekürler

 9. ben ev elmak iştiyorum engeliyim rapor %49 bende faydalapilirmiyim sadese 60000 lira lazım pulmadım bankalar engeliye kıradi vermiyor 4 cocuk var okuyor ne yamalıyım

 10. Halihazırda kurulmuş olan küçük bir işletmemiz var bu KÖSGEB eğitimini alarak bu krediden faydalanabilirmiyiz?

  1. Merhabalar,

   Kosgeb eğitimi aldıktan sonra var olan desteklere başvuru yapabilirsiniz. Devlet hibe kredilerinin içeriği her 2-3 ayda bir değişmektedir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra, size en uygun olana başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu