KOSGEB

2019 Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Devlet hibe kredisi 2019 yılında farklı kurumlar aracılığıyla ve artarak verilmeye devam edecektir. KOSGEB, İŞKUR, Tarım ve Orman Bakanlığı ve daha birçok kurum tarafından devlet destekli olarak hibe ve kredi seçenekleri sunulmaktadır. En büyük hibe destekleri KOSGEB tarafından verilmekte olup 2019 yılında da yeni projelerle verilmeye devam edecektir. Devlet hibe kredi başvurusu için KOSGEB merkezlerine gidilebilmektedir.


KOSGEB Hibe ve Kredisi Nedir, Kimlere Verilir?

1990 yılında bu yana hizmet veren KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB’in amacı;

 • Türkiye’de faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü arttırmak,
 • KOBİ’lerin rekabet ortamında ayakta kalması ve büyüyebilmesi için destek olmak,
 • Girişimciliğin maddi ve manevi olarak desteklenmesi,
 • Sanayide entegrasyonu uygun şekilde geliştirmektir.

KOSGEB başvuru şartlarına uygunluk sağlayan herkes başvuruda bulunabilmekte olup şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir.
 • KOSGEB desteklerine başvuru yapılabilmesi için öncelikle KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması gerekmektedir. Eğitim sonunda alınacak olan Girişimcilik Sertifikası olmadan başvuru yapılamamaktadır.
 • Şirketin kurulmuş olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin şirketinin fiilen açık olması yani vergi levhasının bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin kurulan şirkette en az %30 hissesi olması gerekmektedir.
 • KOSGEB desteklerinden faydalanılabilmesi için ilgili iş kolunun KOGSEB desteklenen sektörler listesinde yer alması gerekmektedir.
 • KOSGEB destelerinin alınabilmesi için başvuru yapılan bölgenin KOSGEB tarafından desteklenen bölgeler arasında olması gerekmektedir.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi Nedir?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler, 18.09.2009 tarihinde resmî gazete yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiştir. Desteklenen sektörlerin tamamının listesine www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu listede yer alan sektörler alt kollara ayrılmış olup her sektör için farklı bir iş kolu ve konusu bulunmaktadır. Bu iş kolları ayrı ayrı kodlara sahiptir ve başvuru sırasında bu kodlar kullanılmaktadır. Kodlar NACE kod olarak adlandırılmaktadır. NACE kodlar için bazı örnekler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • ‘S’ NACE kodu; ‘Diğer Hizmet Faaliyetleri’ sektörünü simgelemektedir.
  • 95 NACE kodu ‘Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı’ iş koluna aittir.
  • 1 NACE kodu ‘Bilgisayarların ve iletişim araç ve gereçlerinin onarımı’ iş koluna aittir.
  • 23 NACE kodu ‘Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı’ iş koluna aittir.
  • 29.05 NACE kodu ‘Bisiklet onarımı’ iş koluna aittir.

KOSGEB desteklerine başvuruda bulunulabilmesi için ilgili iş kolunun bu listede yer alması gerekmektedir. Bu listede yer almayan iş kolları için destek başvurusu yapılamamaktadır. KOSGEB Desteklenen Bölgeler ve Destekleme Oranları

KOSGEB tarafından desteklenen bölgeler 6’ya ayrılmış olup bölgelere göre destek oranları değişiklik göstermektedir. 19.06.2012 tarihinde yayımlanan resmî gazete yer alan bölgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Birinci bölge kapsamında bulunan iller; Eskişehir, Muğla, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara, Antalya ve İstanbul’dur.
 • İkinci bölge kapsamında bulunan iller; Adana, Aydın, Bolu, Edirne, Denizli, Isparta, Kırklareli, Kayseri, Konya, Yalova, Tekirdağ, Çanakkale (Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri hariçtir.) şeklinde sıralanabilmektedir.
 • Üçüncü bölge kapsamında bulunan iller; Balıkesir, Burdur, Bilecik, Gaziantep, Karabük, Manisa, Karaman, Mersin, Trabzon, Samsun ve Zonguldak’tır.
 • Dördüncü bölge kapsamında bulunan iller; Amasya, Afyonkarahisar, Bartın, Artvin, Çorum, Düzce, Elâzığ, Hatay, Erzincan, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Rize, Nevşehir, Malatya ve Sivas’tır.
 • Beşinci bölge kapsamında bulunan iller: Yozgat, Tokat, Tunceli, Sinop, Osmaniye, Kilis, Niğde, Kahramanmaraş, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Erzurum, Çankırı, Adıyaman, Aksaray ve Bayburt’tur.
 • Altıncı bölge kapsamında bulunan iller: Ağrı, Batman, Ardahan, Bingöl, Diyarbakır, Bitlis, Hakkâri, Iğdır, Mardin, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van, Bozcaada ve Gökçeada’dır.

Birinci ve ikinci bölgelerde yer alan erkek başvuru sahipleri %60 oranında destek alabilmektedir. Başvuru sahibi kadın girişimci, engelli girişimci, şehit ya da gazi yakını ise %80 oranında destek verilmektedir. Kalan diğer bölgelerde ise erkek başvuru sahipleri için %70 oranında destek verilmektedir. Kadın ya da engelli girişimci, şehit ya da gazi yakınları için ise %90 oranında destek verilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni herkese açık ve ücretsiz olarak vermektedir. Eğitimlerle ilgili duyurular KOSGEB resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kursa kayıt olmak için ise E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. E-Devlet üzerinden kurs kaydı için https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-bavurusu-2727 adresine giriş yapılması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimci Geliştirme Destek Programı

KOSGEB tarafından verilen hibe desteği ‘Girişimcilik Destekleri’ adı altında sunulmaktadır. 2018 yılında verilen ve 2019 yılında da verilmeye devam edilecek olan girişimci desteklerine bir yenisi daha eklenmiştir. 2019 yılında verilmeye başlanacak olan ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ kapsamında 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Verilen bu destek programının amacı; girişimcilerin işlerini kurabilmeleri ve yürütebilmeleri, gelişip büyüyebilmeleridir.

Girişimci Geliştirme Destek Programı; kendi işini kurmak isteyenlere devlet desteği olarak sağlanan KOSGEB hibe ve kredi seçenekleri arasında yenidir. Bu program dahilinde geleneksel girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, ileri girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Bu kapsamda ödenecek hibeler ve verilecek kredi seçenekleri şu şekildedir;

 • Kuruluş desteği olarak 5 bin TL ila 10 bin TL arasında hibe olarak ödeme yapılacaktır.
 • Sonrasında işletmenin performansının ilerleyişine göre verilecek hibeler değişiklik göstermektedir.
 • 300 bin TL’ye kadar ise makine, teçhizat ve yazılım desteği olarak kredi desteğinde bulunulmaktadır. Bu kredi seçeneği geri ödemeli olarak verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

Bu destek kapsamında 50 bin TL’ye kadar hibe, 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli kredi seçeneği sunulmaktadır. Şartlara uygunluk sağlayan herkes başvuruda bulunabilmektedir. Bu destek kapsamında İşletme Kuruluş Desteği olarak geri ödemesiz 2 bin TL verilmektedir.

Kuruluş döneminde ihtiyaç olacak makine, teçhizat ve donanım için geri ödemesiz olarak 18 bin TL’ye kadar ödeme yapılmaktadır. İşletme giderlerine destek olunabilmesi için ise 30 bin TL’ye varan geri ödemesiz destekler verilmektedir.  Bunun yanı sıra 100 bin TL’ye kadar da oldukça uygun şekilde ve geri ödemeli kredi seçeneği sunulmaktadır.

KOSGEB Desteklerine Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuru işlemleri öncelikle online olarak internet üzerinden yapılmaktadır. KOSGEB resmî web sitesine giriş yapılarak, veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Veri tabanı kaydından sonra KOBİ beyannamesi verilmelidir. Bu işlem için E-Devlet sistemine giriş yapılması ve gerekli formun orada doldurulması gerekmektedir. Ardından iş planı ve gerekli belgeler hazırlanarak, KOSGEB il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir.

Başvurular en fazla 2 ay içerisinde değerlendirilmekte olup olumlu sonuçlanır ise ödemeler anında yapılmaya başlanmaktadır. KOSGEB destekleri için değerlendirmeler, KOSGEB uzmanları tarafından yapılmaktadır. İş planı ve projesi hazırlama ile ilgili tüm detaylar Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde öğretilmektedir.

KOSGEB Başvuru Formu Örneği

E-Devlet Üzerinden Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Nevşehir ili mustafapaşa köyünde butik otel inşaatı yPıyorum yüzd doksanı bitti hibe yardım alma ihtimali var mı saygılar

 2. Merhaba 5 kişi bir okul açmak istiyoruz.Kadın olarak sermayem az KOSGEB desteği ve hibe desteği alabilir miyim

 3. KOSGEB’in sunmuş olduğu bu şartlardan faydalanmak için belli bir üst yaş sınırlaması var mı?

 4. Ben mobilya ustasıyım yeni işyeri kurmak istiyorum kosgebten nasıl yararlanabilirim yardımcı olursanız memnun olurum

 5. Çalışmakta olan eczaneyi büyütüp çalışan sayısını artırıp daha iyi hizmet vermek için hibe yada faizsiz kredi alabilirmiyim.

 6. MERHABA ;

  SIFIRDAN BİR İŞ KURMAK İSTEYENE HİBE KREDİ VERİLMİYOR MU ?

  EĞER VERİLİYORSA ŞARLAR NASIL AYRINTILI YAZAR MISINIZ ??

 7. Afyonkarahisar da bakkal devir aldım vergi levhası falan çıktı KOSGEB tarafından yapılan hibe desteğinden nasıl faydalanabilirim

 8. Merhabalar biz abi kardeş olarak çalışmaktayız bizim amacımız dükkan açıp işletmek ama maddi sıkıntılardan dolayı yapamıyoruz kendimiz mekanik sıhhi tesisatçı olarak çalışıyoruz makina almayı düsüsünüyoruz devletten destek almamız için ne yapmamız lazım bilgiederseniz ederseniz seviniriz teşekürler

 9. ben ev elmak iştiyorum engeliyim rapor %49 bende faydalapilirmiyim sadese 60000 lira lazım pulmadım bankalar engeliye kıradi vermiyor 4 cocuk var okuyor ne yamalıyım

 10. Halihazırda kurulmuş olan küçük bir işletmemiz var bu KÖSGEB eğitimini alarak bu krediden faydalanabilirmiyiz?

  1. Merhabalar,

   Kosgeb eğitimi aldıktan sonra var olan desteklere başvuru yapabilirsiniz. Devlet hibe kredilerinin içeriği her 2-3 ayda bir değişmektedir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra, size en uygun olana başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı