• 2018 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır


  Devlet desteği almak isteyen evleneceklerin merak ettikleri soruların başında çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası kimlere verilir gibi sorulardır. Esas ismi evlenme yardım ödeneği olsa da halk arasında çeyiz yardımı olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda çeyiz parası ne kadar oldu sorusu dahil olmak üzere yukarıdaki tüm sorulara yanıt arayacağız. İşte yanıtlar!


  2018 Yılında Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Çeyiz parası sadece evlenecek olan kızlara verilecek olan bir ödenek olarak tanımlanır. Söz konusu yardımı SGK aracılığıyla yetim aylığı almakta olan kızların evlenmelerin ardından yetim aylıklarının kesiliyor olmasından kaynaklı olarak verilmektedir. Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre yetim aylığı ala çocuklar ölüm sigortası kolundan faydalanarak yetim maaşı almaktadır. Söz konusu maaşın evlenme sonrasında kesildiği bilinmektedir. Devlet yetim aylığının kesilmesi sonucu evlenecek kızlara; çeyiz parası ödemektedir. 2018 Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtına gelince;

  • Bu yardımdan faydalanacak olan mutlaka kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir.
  • Şayet evlendikleri tarihten sonra 5 yıl süresi içerisinde söz konusu ödeneği almak için müracaat etmezlerse bu hakkı kesin olarak kaybedeceklerdir.
  • Söz konusu yardım, için SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi ‘’Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi’’ doldurmalıdır.
  • Başvuruda Evlilik Cüzdanı da duruma göre talep edilmektedir. Şayet evliliğiniz nüfus kütüğünde görünüyorsa; evlilik cüzdanına gerek kalmamaktadır.

  Bütün bu bilgiler ışığında çeyiz parası başvurusu 2018 yılı itibariyle; evlenme ödeneği talep dilekçesiyle yapılabilmektedir. Yine de evlilik cüzdanınızın yanında bulunmanız önemlidir.

  Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Tanımlanır?

  Çeyiz parası, SGK aracılığıyla yetim maaşı alan kız çocuklarına sadece bir defaya mahsus şekilde verilen paradır. Söz konusu para; devletten alınan yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar olabilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için; bizzat başvuruda bulunmak gerekli olmaktadır. Esasında bu yardımın veriliyor olmasının en temel sebebi; evlenecek olan kızların; evlendikten sonra yetim aylıklarının kesiliyor olmasıdır. Çeyiz Parası Nedir? Sorusu kapsamında verilebilecek en kapsamlı yanıt yukarıda sıralanmaktadır.

  Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir?

  En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir? Sorusudur. Bu yardımın aşağıdaki koşullara sahip olanlara verildiği bilinmektedir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Annesi ya da babası vefat etmiş olan kız çocuklarının ölüm – yetim aylıklarının kesilmesi sonucunda bu yardım verilmektedir.
  • Yardımın erkek çocuklarına verilmediği bilinmektedir. Söz konusu yardımdan sadece kız çocukları yararlanmaktadır.
  • Evlenme yardımına başvuracak kilinin yetim aylığı alıyor olması şarttır.
  • Çeyiz parasından yararlanmak isteyenler; öncelikle 4/A SGK ya da 4/B Bağ – Kur kapsamında hak sahibi olmaları gerekmektedir.
  • Başvuruların SGK Müdürlükleriyle Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine yapıldığı bilinmektedir. ü

  Kimlerin çeyiz parası alabileceklerini kısa bir şekilde özetleyecek olursak; yetim aylığı alıyor olmak ve söz konusu aylığı alıyor olurken evlenme şartını kapsayan tüm kızlar çeyiz parası alabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

  Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Sorusu kapsamında yanıtı merak edilen sorulardan birisi de; bu yardımdan dul kimselerin de yararlanıp yararlanmadığıdır. Ancak ikinci evliliğini yapacak olan bireyler dul aylıkları kesilecek olsa da söz konusu yardımdan yararlanmak hakkı bulunmamaktadır.

  Yine çeyiz parası alabilmek için bir yaş sınırının bulunup bulunmadığı da merak edilmektedir. Evlenme yardımından yararlanmak için herhangi bir şekilde yaş sınırı bulunmamaktadır. Farklı kaynaklarda 25 yaş sınırının bulunduğu yer alsa da bu bilginin aslı yoktur. Çeyiz parası alabilmekte temel alınan şey ise; ilk defa evlenmektir.

  2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu?

  Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de 2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu? Sorusudur. Bu sorunun yanıtı esasında başvuru sahibinin almış olduğu yetim aylığında gizli olmaktadır. Zira söz konusu yardımın hesaplanmasında; temel kıstas en son alınan yetim aylığı miktarıdır. Söz konusu maaşın bir aylık tutarı 24 ile çarpılarak; ne kadar para alınacağı ortaya çıkar. Yani evlenmeden önce 500 TL yetim maaşı alan birisi; 500 x 24 = 12.000 TL kadar çeyiz parası yardımı alabilmektedir. Görüldüğü üzere söz konusu yardım yüksek tutarlı bir destektir. Bundan dolayı çeyiz yardımı hakkındaki merak gayet doğaldır.

  Son olarak yanıtı en çok merak edilen sorular arasında çeyiz parası nereye yatar sorusu yer almaktadır. Bu doğrultuda evlenme yardımı ya da çeyiz yardımı olarak isimlendirilen yardım; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Söz konusu yardımın alınacağı banka ise; Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’ndan bireysel hesabı bulunan bireyler parasını bu hesaptan çekebilmektedir. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmayan bireyler ise; T.C. kimlik numaralarını vererek; ilgili Ziraat gişelerinden evlenme yardımı desteklerini alabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Çeyiz parası alabilmek için belirli kriterlerin bulunduğunu ve bu yardımın alınması için bizzat hak sahibinin başvurması gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

  Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?  tıkla sorunu sor

  2018 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hatice dedi ki:

   Merhaba babam öldükten sonra annem aylık alıyordu oda vefat edince ben de boşanmıştı ben alıyordum şimdi yeniden evlendim çeyiz parası için başvuru yaptım bu haktan yararlana bilirmiyim bilgi verir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önceki evliliğinizde çeyiz yardımı almadıysanız ikinci evliliğinizde çeyiz yardımı alabilirsiniz.

  2. Hülya dedi ki:

   Ben kirk yasinda bir bayanim ucuncu evliligimi yapmak istiyorum ilk evliligimde anneden ceyiz parasi aldim fakat simdi ikisindende yetim maasi almaktayim ve babadan almadigim ceyiz parasini alabilirmiyim

  3. Selma dedi ki:

   Merhaba ben baba maaşı alıyordum geçen ay evlendim ve ankaraya dilekçeyi yolladim çeyiz parası için yanlız 1 aydır daha cevap gelmedi neticeyi öğrenebilmek için ne yapmam gerek bana geri dönüş yaparlardı ne kadar daha bekliycem??

  4. Esin dedi ki:

   İyi günler merhaba babam bu yıl vefat etti malulen emekli oldu iki kız kardeşiz ben evliyim esimle siddetli gecimsizlik var ayrilma derecesindeyiz, ablam bekar yetim maasi bağlandı bu yaz dugunu var ablam evlenip çeyiz parası aldiginda toplu para aldığı icin benim iki yıl beklemem mi gerekiyor maaş bağlanması icin yoksa hemen babamin maaşi alabiliyormuyum başka gelirim yok çünkü calismiyorum bosandigimda tabiki

  5. Güler dedi ki:

   Çeyiz parasına nasıl başvuru yapacağız ornek dilekçe var mi ?

  6. Ceylan dedi ki:

   Merhabalar ben evlenmeden önce işten cıktım evliliğime iki ay kalmıstı tekrar maas almak için basvuru yapmadım ve yapmadığım için ban cetiz parasını vermediler ama bir cok insan aldığını duyuyorum bıyle bir hakkım var mı yok mı acaba tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer yetim maaşı bağlatsaydınız vardı. ancak bağlatmadığınız için yok.

  7. Melis dedi ki:

   20.06.2016 babamı kaybettim ozamandan beri yetim maaşı alıyorum hiç sigortalı çalışmadım 16.03.2018 de evlendim başvuru yapicam nezaman gelir devlet para almaya gelince hemen alıyorda verirken neden bu kadar geç veriyor

  8. Zeynep Güler dedi ki:

   47 yaşındayım daha önce hiç resmi evlilik yapmadım 2009 yılımdan beri ölen babamın üzerinden yetim maaşı alıyorum Evleniceğim bende bu hakka sahip olabilirmiryim birde biz evde üç kız kardeşiz ve maaş bize 450 tl kişi başına alıyoruz benim alacağım çeyiz parası 450 tl üzerinden hesaplanacak .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet alabilirsiniz. Toplam ödenek mevcut aldığınız maaşın 24 katı olacak yani 450*24 =10800 TL

  9. Sevda dedi ki:

   Efendim Çeyiz parası ayın kaçında yatıyor

  10. BİHTER DURANOĞLU dedi ki:

   Ben babamdan yetim aylığı alıyordum.2014 yılında kamu hastanesine devlet memuru olarak atandım.2015 yılında evlendim.çeyiz parası yardımı alabiliyor muyum?

  11. Hatice dedi ki:

   Ben çeyiz ödeneğini başvurdum maaşım 300 tl 24 katı 6 bin falan yapıyor fakan bu rakamdan fazla alabilme gibi bir durum varmı benim çeyiz ekranımda ödenek 16 bin tl olarak görünüyor nasıl oluyor peki

  12. Ayşe dedi ki:

   Çeyiz parası için başvuruda bulundum şubat ayında ne zaman yatar çeyiz parası ödeneği ve yattığını nereden öğrenebilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası yatma süresi 60-90 gün arasındadır. D-Sonucu yine başvuru yaptığınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

    1. Sevda dedi ki:

     Çeyiz parası ayın kaçında yatıyor

  13. Rabia Çelik dedi ki:

   Babamdan yetim aylığı alıyordum üç ay süreli bir işe girdim,işten çıktıktan sonra tekrar sgk ya bildirmedim iki aylık paramı almam gereken sürede de evlendim çeyiz parası alabilmek için ne yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı alıyorken evlenmeniz gerekirdi. Şu anda çeyiz parası alabilmeniz mümkün değil.

    1. Fatih dedi ki:

     Insanlari yanlis yonlendirmeyin burada okudum yazilari bende gitmekten vazgectim esim en son 2014 de almis yetim aylığını ve evlendigimiz tarihe kadar almamis gittim basvuru yaptım basvurumun onaylandigini ve ceyiz yardiminin 1 2 ay icinde ziraat bankasına yatacagini soylediler

  14. Sezen çakal dedi ki:

   Merhabalr ben 02.02.2018 de evlendim 05.02.18 ded e belgelerimi hazirlayip ankaraya gonderdim babamdan yrtim maaşı aliyodum emekli sandigi olarak kesildi nikah oldugu icin. Tarafima odeme ne zaman yapiliryani belirli bir tarihi varmi birde maasim anneme aktarilacak saniriyorumki alamadigimiz aylarda toplu olarak anneme mi yatirilacak tesekkur ederim simdiden kolay gelsin.

  15. cansu dedi ki:

   Merhaba 2010 yılında babamı kaybettim.1 yıl yetim maaşımı aldım sonrasında sgklı bir işe girdim ve aylık annemin üzerine geçti.işten çıkıyorum yarın. 4 ay sonrada dügünüm var maaşı tekrar üzerime alsam çeyiz parasını alabilirmiyim

  16. Serkan dedi ki:

   Mehabalar. 20.08.2013 tarihinde evlendik. Eşim evlilik öncesi babasından yetim maaşı alıyordu. O zaman almamıştı . Su an almak istiyor . Alma Hakkımız devam ediyor mu. Eğer devam ediyorsa izlenecek yol nedir. Ayrıca ceyiz hesabı actirmamisti bu engel mi.

  17. Nezaket tezcan dedi ki:

   Merhaba sorum şu:nikah kıyılıp başvuru yapıldıktan ne kadar süre sonra çeyiz parası alınıyor? Teşekkürler

  18. Nermin dedi ki:

   Merhabalar geriye dönük çeyiz parası da alınabiliyor mu şöyleki benim babam 2006 Ocak ayındavefat etti bende 2007 temmuz ayında evlendim bende bu haktan yararlanabiliyor muyum.

  19. İnci dedi ki:

   19 yıllık evliyim hiç ceyiz parası almadım alabilir miyim?

  20. Ece dedi ki:

   Merhaba,
   Bende 27 yaşımı doldurmadan evlendim geçen yıl, babadan dolayı maaş alıyordum ben evlendikten sonra sgk ya basvurup maaşın anneme bağlanmasını istedik ve çeyiz parası almadım, eğer şimdi çeyiz parası için başvurursam anneme bağlanan aylık kesilir mi?
   Şimdiden teşekkürler.

  21. Günel dedi ki:

   10.11.2012 evlendim 5 yıl 3 ay oldu evleneli şuan çeyiz parasına başvuru yapsam alabilir miyim süre aşımından dolayı alamaz mıyım lütfen cevap

  22. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Zaman aşımı süresi olayın gerçekleştiği yılın sonundan itibaren başlar yani 31/12/2012 yılından itibaren bu da 31/12/2017 yılı olarak hesaplanır. Yine de bir iş hukuk avukatına danışabilirsiniz.

  23. Şuranur dedi ki:

   Iyi gunler ben maasimi sigortali ise girdigim icin annemin uzerine devrettim ve nikahim kiyildi çeyiz parasi alabiliyormuyum ?

  24. Özlem dedi ki:

   47 yasındayım babam sag ıken evlendim Babam olduktan sonra bosandım. Babamın 2 yıldır emekli maaşını almaktayım. Sımdı tekrar evlenmeyı dusunuyorum ceyız parası alabılırmıyım

  25. Dilek dedi ki:

   Merhaba iyi gunler ceyiz parasi icin dilekce gonderdim bunun onaylanip onaylanmadigini nerden ve nasil ogrenebilirim .

  26. Munevver dedi ki:

   Ceyiz parasi alcam ama bankadan hacizligim vergi borcum var banka ceyiz parama el koyarmi

  27. mehmet dedi ki:

   Merhaba, Eşimin babası 2017 yılında vefat etti fakat hiç yetim ayılığı almadı, biz evleneli 1 ay oldu şuan da sigortasız SGK ya sormuş alamazsın demişler. Bu konu hakkında bir bilgi verebilir misiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim aylığı alıyorken evlenmediği için çeyiz parası alamaz. Çeyiz parası alması için yetim maaşı alırken evlenmesi gerekliydi.

  28. Emel dedi ki:

   Merhaba babam emekli sandığı emeklisi 1987 de vefat etti bana yetim maaşı bağlandı 1990 da evlendim hesabima otomatik olarak toplu para yattı 1996 da boşandım ozamandan beri yetim maaşımı alıyorum şimdi tekrar evlenirsem çeyiz parası alma hakkım varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk evliliğinizde çeyiz parası aldıysanız tekrar alma hakkınız bulunmuyor.

  29. Tuğba dedi ki:

   Merhaba. Ben evlendim ama Çeyiz parası alamadım babam vefat etti maaş alıyordum sonra sigortalı ise girdim ve maaş kesildi evlenirkende başvuru yapmayI unuttum başka yapacak bir şey yok mudur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef bu hakkınızı kaybettiniz. Çeyiz parası alabilmek için Evlenmeden önce yetim maaşı almak şart.

  30. emel berna dedi ki:

   merhaba, ben babamdan dolayı ölüm aylığına bağlandım. Bir maaşim 300 küsür, diğer maaşım 1300(kaza maaşı) bu durumda ikisinin toplamının 24 katını mı yoksa sadece bir maaşın 24 katını mı alacağım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Size bağlanan yetim maaşı ne kadarsa o tutarın 24 katını alabileceksiniz.

  31. elif dedi ki:

   babam vefat etti ve ben yetim maaşı alıyordum daha sonra devlet memuru oldum maaş kesildi ve sonrasında evlendim bende çeyiz parası alabilir miyim ve
   maaşım hiçbir şekilde anneme aktarılmadı aktarılma olasılığı var mı
   teşekkürler

  32. Sinem dedi ki:

   Merhaba 11 yillik evliyim ceyiz parasini yeni duydum ben evlendigim zaman oyle bi sey yoktu suan 27 yasindayim acaba ceyiz parasindan yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası talep etmek için zaman aşımı 5 yıldır. Mevcut durumda talep etme hakkınız bulunmuyor.

  33. kübra dedi ki:

   merhaba,
   ben de yetim aylığı alıyordum. işe girdiğim için bu aylık kesilmişti. nisan ayında evleniyorum. ben de çeyiz parası alabiliyor muyum? bazı yerlerde yetim aylığı almaya devam edilirken evlenilirse bu paranın alınabileceği yazıyor. benim yetim aylığım kesileli birkaç yıl oldu.

  34. Sultan dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyorum aylık 1300 nakadar çeyiz parası alırım bide kaç ayda cevaplanir tesekkurler

  35. Buse dedi ki:

   Sorumu neden sürekli yanıtlamayıp sonrada siliyorsunuz kaç kere yazdım 3. kez sormıcam bu sefer… İyi ki bi soru sorduk bilgi almak istedik…

  36. Gülnur dedi ki:

   Merhabalar 60 yaşında bi tanıdığım var 2001 yılında boşandı 2.5 yıl önce babası vefat etti ve ve yaklaşık 2 yılı geçkin süredir babasının bağ-kur maaşını alıyordu. Bu ay tekrardan 15 yıl önce boşandığı eşi ile tekrardan evlendi. Oda çeyiz parasından yararlanabilir mi?

  37. CanseL dedi ki:

   Merhaba
   Babam vefat etti maaşını alıyordum ve evlendim basvurumuda yaptim babamdan aldığım maaş çok azdı. aldığım maaşa göre mi çeyiz parası veriliyor??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çeyiz parası aldığınız maaşa göre ödenmektedir.

    1. CanseL dedi ki:

     Ama devlet bana çeyiz parası için para desteği vermiyor mu??

  38. ŞENAY dedi ki:

   MERHABA EYLÜL AYINDA EVLENDİM O AY İÇERİSİNDE EVLİLİK BİLDİRİMİNİ YAPTIM AMA HENÜZ HERHANGİ BİR GELİŞME OLMADI 90 GÜNÜDE AŞTI BUNU NASIL VE NEREDEN SORGULATABİLİRİM DÖNÜŞ YAPARSANIZ SEVİNİRİM..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ile ilgili ancak başvurduğunuz kurumdan bilgi alabilirsiniz.

    1. Burak dedi ki:

     Merhabalar nisanlim ceyiz parasi almak istiyor 2018 nisan ayinda evlencez nisanlimin ablasi ceyiz parasi almis nisanlimda ceyiz parasi alabilirmi babalari oldu 2 side maas aliyor ablasi ceyiz parasini aldi nisanlimda alabilirmi tesekkurler

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Nişanlınızın da aldığı maaş üzerinden çeyiz parası alma hakkı bulunmaktadır. Evlendikten sonra müracaat etmesi gerekmektedir.

  39. Ayşe dedi ki:

   İyi günler ben babam vefat ettgi içn maaş alıyorum ve 1 eylülde dügünüm var ne kadae önce nikah kıyılması gerekiyor acaba teşekkrler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası için süre yok nikah yaptıktan sonra istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

  40. Dilara dedi ki:

   Mrb ben babamdan 1300 aliyorum suan.kiz kardesim almıyor ama ben evlendikten sonra o alacak oda 1300 mu maaş alacak eksilme falan olcakmi bide.ben maaşımın 24 katinimi alicam baya yüksek rakam çıkıyor da dogrumu

  41. Buket TUNç dedi ki:

   Merhaba ben şubatın 20 de evleniyorum babamdanda yetim aylığı alıyorum nikahtan sonra çeyiz parasına başvurcam birincisi çeyiz parasını en geç ne zaman alırım ikinciside nikahtan sonra sigortalı işe gircem bu durumda alcam çeyiz parasını etkilermi nikahtan sonra işe girmemin bi süresi varmı ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası 75-90 gün arasında sonuçlanmaktadır. Evlendikten sonra çalışmanız çeyiz parasını etkilemez.

  42. Sema dedi ki:

   Annem ya da babam emekli değil ve devletten herhangi bir yardım, maaş almıyorlar. Bu durumda başvuru yapabilir miyim? Resmî nikahım var

  43. Sinem dedi ki:

   4yıllık evliyim şimdi çeyiz yardımı talep etsem annemin babamdan kalan aylığından kesinti oolurmu.ben evlenmeden önce 175 lira aylık alıyodum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çeyiz parası alırsanız anneniz siz evlenmeden önce ne maaş alıyor ise onu alır. sizden kesilen maaş annenize aktarıldı ise kesinti olur.

  44. Ayse dedi ki:

   Merhabalar ben 2009 Ağustos ayında çeyiz paramı aldım babam memur du fakat bana verilen miktar 2000 TL oldu ama benim a an aklıma gelmedi neden az diye daha sonra yakınlarınızdan da çeyiz parası alan oldu 10000 ve üzeri neden bukadar verildi yeniden itiraz etme hakkım varmıdır ne yapabilirim bu konu hakkında teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplama aldığınız maaşın 12 katı olmalı. Eğer daha düşük almışsanız. 5 yıl içinde itiraz etmeniz gerekirdi. İşlem zaman aşımına uğramış. İtiraz etseniz de sonuç çıkmaz.

  45. Yasemin dedi ki:

   Merhabaları ben baban vefat ettikten sonra emekli sandığından aldığımız maşı enneme ablama bana ortak yatıyordu biz dilekçe yazıp anne yatmasını istedik ben evlendim Çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı almadığınız için çeyiz parası da alamazsınız.

  46. dilek aksoy dedi ki:

   merhabalar babamdan vefat ettiği için yetim maaşı alıyordum 26 temmuz da evlendim ağustos 1 de tekrar maaş yattığını gördüm. Bu hakkım olan bir para mı değilse nereye başvurmam gerekiyor acaba ?

  47. Seda dedi ki:

   Merhabalar 1 ekimde evlendim emekli sandigimdan babamdan aylik aliyodum 19 ekimde iadeli tahutlu ptt yoluyla basvuruda bulundum 24 ekimde kagit geri geldi yalniz ceyiz parasi hala yatmadi ben maasimi ziraat bankasindan aliyodum maas yattiginda bankadan geri cekildi. 90 gun icerisinde yattigini yazmissiniz bankaya yatan bir para hala yok ptt yoluyla basvurdugum icin ordanmi yaticak e devlettede bisi gozukmuyor nereden bilgi alicam bu konuyla ilgili?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası başvurulan kurum haricinde sorgulanılamıyor. Genellikle 90-120 gün içinde sonuçlanıyor. Başvuru sonucunuz posta ve sms yolu ile bildirilir. Ödemeniz adınıza ptt ye yatacaktır.

  48. Meva dedi ki:

   Merhaba 17 yıllık evliyim evlenmeden önce babam vefat etti onun maaşını alıyorduk 2001 yılında evlendim çeyiz parası almadım şimdi alabilir miyim??

  49. Tulay dedi ki:

   Merhaba babam oleli 3 yil oldu ben de 2 yil once evlendim bu durumda nasil basvuru yapip nasil ceyiz parasi alabilirim olabiliyormu bilmiyorum bu arada califiyorum babamin maasinida ben almiuorum annem aliuor

  50. Şehnaz dedi ki:

   Merhaba,
   ben özel sektörde sgk lı olarak çalışıyorum.Daha önce evilik yaptım 2012 yılında ve sigortadan bir defaya mahsus 350 TL gibi bir ek ödeme aldım.
   1 yıl sonra ayrıldım,şimdi yeniden bir evlilik yapıyorum.sigortadan böyle bir ödeme yapılıyor mu,yapılacaksa bunun için ne yapmam gerekiyor.
   Teşekkürler

  51. özlem dedi ki:

   merhabalar 37 yaşındayım ilk evliliğim olucak 2015 te babam vefat etmiştir çalışıyorum sigortalı olarak çeyiz parasından yararlanabiliyormuyum ? teşekkürler..

  52. Özlem dedi ki:

   Merhaba 34 yaşındayım ve bir oğlum var eşim rahmetli oldu ve resmi nikâhımız yapılamadı babamın maaşını alıyorum bu çeyiz parasını evlenince alma hakkım oluyor mu

  53. Melek ASLAN dedi ki:

   Babam 1980 de BAGKUR emeklisi idi vefat etti. Ben tek çocuğu olduğum için maaş bana bağlandı 4-5 yıl maaş aldım 1993 te evlendim evlenme cüzdanı ile Bağkura dilekçe verdim ve çeyiz parası istediğimde yok dediler. Halen evliyim.Çeyiz parası alabilirmiyim. Başvuru yapayım mı TEŞEKKÜR EDERİM.

  54. Sevgi dedi ki:

   Merhba ceyiz parasından yeni haberim oldu benım sorum ceyız parası evlendıkten ne.kadar sonra son buluyor yanı ceyiz parasını evlendıkten ne kadar sonra da alabılıyoruz

   teşekkur ederım

   1. Sevgi dedi ki:

    merhaba ben babamdan dolayı bagkurdan yetim parası alıyordum

  55. Sibel dedi ki:

   2014 te evlendim evlendigim zaman ölüm ayligi aliyordum yanliz suan almiyorum ceyiz parasi icin basvuranilirmiyim

  56. Sevda çetin dedi ki:

   17 yıl önce evlendim babamın öldüğünden ve böyle bir maaştan ve çeyiz parasından haberim yoktu ta ki annemden sonraki esinden olan kız kardeşlerim beni bulana kadar ben ne yetim maaşı nede çeyiz parası almadım bunun için 10 yıl önce dilekçe yazdım zaman aşımına uğradığını öğrendim ama benim bu maaştan ve babamın öldüğünden haberim olmadığı için hakkımı arayamadım bunun icin ne yapmam lazim hakkımı geri almak için

  57. seda ak dedi ki:

   geçen gün anne ve babası ayri kiz cocuklarininda alabilecegini duydum anne ve babam 2000 de bosandilar
   20 yasindayim anne ve babadan bi yardim almiyorum kendim yasiyorum calismiyorum benimde alma hakkim oluyormu veya bosanan aile kizlarina veriliyorsa sartlar nelerdir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası yetim aylığı alan kız çocuklarına verilmektedir.

  58. özlem dedi ki:

   Merhabalar ..
   bende çeyiz parası alıcağım ama birşeyi merak ediyorum . Çeyiz parası için başvuru yaptıktan sonra almadan nikah olursa bir sıkıntı olur mu ..?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasına evlendikten sonra başvurabilirsiniz.

  59. Zerya dedi ki:

   24 aylık toplu çeyiz parasını alırsam 2 yıl sonra benim maaşım annemin ve kardeşlerimin maaşına eklenir mi ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası bitiminde yani 24 ayın sonunda maaşınız anne ve kardeşinize eklenecektir.

  60. Meryem dedi ki:

   Merhaba ben yetim dul maaşı alıyorum.evlendikten sonra 2 yıllık çeyiz parasını almazsam yani başvuru yapmazsam maaşım annemin maaşına eklenir mi ? 24 aylık parayı almazsam benim maaşıma ne olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Eğer çeyiz parası almazsanız maaşınızın yarısı annenize eklenir. Tamamı eklenmez. Emekli maaşı pay oranları ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  61. SEDA dedi ki:

   merhaba bende bu haktan yararlanabilirmiyim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Babam emekliydi rahmetli oldu ben kızı olarak maaşını bağlatmadım ve daha sonrada evlendim şimdi geçen gün haberlerde gördüm geriye dönük 5 yıl içinde 26 yaşını aşmamış kişilere bu çeyiz parası verileceği söylendi. bi yerde de maaşı bağlatmasam bile alabileceğimi okudum bu nekadar doğrudur acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ancak yetim maaşı almakta iken evlenenlere verilmektedir. Geriye dönük alma hakkınız yok. Ayrıca çeyiz parası için yaş şartı da bulunmamaktadır.

  62. Sema dedi ki:

   Merhaba ben annemle babam vefat ettiği için yetim maaşı alıyordum ama ben 2014 yılında evlendim çeyiz parasıni kardesim in aylığı kesilmesin diye almadımbeni. Ayligim kardeşimin üstüne geçsin diye dilecekce verdim ve ben 650tl aylık alırken kardeşimin üstüne 232₺ aylık bağlamışlar ve bunu da keserk 166tl olarak görünüyor ben bu aylığı hiç almadım ben tekrardan dilecekce versem çeyiz parası alabilirmiyim ilginiz için teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sema Hanım merhaba,

    Evlenme ödeneğinin belirlendiği kanunda;

    1.4. Zamanaşımı
    Zamanaşımı, hakkın düşmesi ve avans (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık
    Sigortası Kanunu)
    MADDE 97-

    Kısa vadeli sigorta kollarından ve ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar, hakkın
    doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşer. denilmektedir.

    Bu nedenle hala başvuru için süreniz var. Başvuru yapabilirsiniz.

    1. Sema dedi ki:

     Teşekkür ederim peki ben böyle dilekçe yazdığım için bu sıkıntı olmaz demi alabilirmiyim çeyiz parami daha beş sene olmadı zaten yardımcı olursanız çok sevinirim

  63. Sema dedi ki:

   Merhaba benim annem ve babam 2006yilinda vefat ettiler ve ben yetim aylığı alıyordum ve 2014 yılında evlendim çeyiz parası alıp kardeşimin aylığı kesilmesini diye çeyiz parasını almadım ve 600 TL lik aylıktan 232tl aylık bağladılar kardeşimin üzerine ama ben bunu hiç çekmedim ben tekrardan çeyiz parası almak için dilekçe yazabilirmiyim olur mu cevap verirseniz çok sevinirim

  64. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar ben annemden yetim aylığı alıyorum fakat kardeşime de kesiliyor ve kredime . Evlilik yaptığımda bende Çeyiz parasından faydalanabiliyormuyorum.

  65. Flzvrt dedi ki:

   Merhaba 27 /10/ 2017iadeli taahhüt lü dilekçemi yolladım 170 i aradigimda.
   12 /12/ 2017 tarihinde bilmem kaç sayılı yazıyla tarafıma tebligat gönderildiğini ilettiler fakat hala ne tebligat geldi. Nede bir ödeme. Tebligat bu kadar gecikirmi

  66. Serap dedi ki:

   Merhabalar ben babamdan dolayı maaş alıyorum çeyiz parası için başvurdum fakat evlendikten bir hafta sonra iş teklifi aldım sigortalı olarak işe başlasam bu benim çeyiz parasını almamı engeller mi?

  67. Zeynep dedi ki:

   Merhaba benim kucuk kizim yetim maaşı alıyor büyük kizim çalıştığı icin yetim maaşı almıyor evlilik yapacak hazırlıklar icin işten çıkacak çeyiz parası alabilir mi ve alırsa bu aldığı para kardeşinin maaşının düşüşüne sebeb olurmu ? Şimdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kızınızın evlenmeden önce işten çıktıktan sonra fiilen yetim maaşının bağlanması gerekiyor. Yetim maaşı bağlanmadan evlenirse çeyiz parası alamaz. Pay oranı maaş alanların sayısına göre değişir. Bunun için https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  68. GÜL dedi ki:

   BENİM BABAM 2013 SENESİNDE VEFAT ETTİ SSK PRİM EKSİKLİĞİ YÜZÜNDEN EMEKLİ MAAAŞINA BAĞLANAMADIK ŞUAN BİR YERDE ÇALIŞMIYORUM GEÇMİŞ DÖNEMLERDE ÖDEDİĞİM SSK SAĞLIK PRİMLERİMİ EVLENİRKEN BORÇLANARAK ALABİLME HAKKIM VARMIDIR ACABA

   1. GÜL dedi ki:

    BENİM BABAM 2013 SENESİNDE VEFAT ETTİ SSK PRİM EKSİKLİĞİ YÜZÜNDEN EMEKLİ MAAAŞINA BAĞLANAMADIK ŞUAN BİR YERDE ÇALIŞMIYORUM GEÇMİŞ DÖNEMLERDE ÖDEDİĞİM SSK SAĞLIK PRİMLERİMİ EVLENİRKEN BORÇLANARAK ALABİLME HAKKIM VARMIDIR ACABA

  69. Tahire dedi ki:

   Merhaba
   Ben annem ve babamdan yetim maasi alıyordum temmuz ayında evlendim ve çeyiz parasi için başvuruda bulundum.iki maaşimin toplami 1600 fen fazla olduğu halde bana 10 .000 e yakin eksik para gönderildi.. bu hesaplama da bir yalnislik varsa ben bunu nereye başvuruda bulunarak çözebilirim. Normalde 1608 TL x24 ay= 38.568 TL almam gereken para 29.000 TL civarindaydii.bu konuda bana yardimci olursaniz çok sevinirim.simdiden tsk ler.iyi günler.

  70. mehmet dedi ki:

   Merhaba, bir soru sormak istiyorum yorumlarda kafam karıştı biraz.Nişanlımın babası 2017 yılında vefat etti ama hiç yetim maaşı almadı ve halen yarı zamanlı çalışıyor 1 ay sonra evlenmeyi düşünüyoruz. Bu bağlamda nişanlım çeyiz yardımı alabilir mi ?

  71. Melisa kar dedi ki:

   4 kasimda basvuru yaptim fakat hala hic bir yerden haber alamıyorum 170 bekleniyor diyor hala bana yardimci olurmusunuz basvurdgum kurum baska kuruma yonlendiriyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası başvurusu sonuçlanması 75-90 gün sürmektedir.

    1. Esranur dedi ki:

     Ben babamdan ssk dan maas aliyordum ise girdim kesildi sonra evlendim ceyiz ödeneği alamadim maasim şimdi annemin uzerine gecse kesilen aydan itibaren toplu mu alır yoksa sadece aylik mi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Esranur Hanım,

      Çalışmaya başladığınızdan itibaren Otomatikman annenizin maaşını yükselmesi gerekirdi. Eğer yükselmediyse bir dilekçe yazın.

      1. Esranur dedi ki:

       Maas yukselmedi ben simdi dilekce yazsam almadigim gerideki aylari toplu alirmiyim

  72. Vildan dedi ki:

   Merhaba!. 2014 eylül ayında evlenip çeyiz parası aldım ama 2016 mayıs ayında boşandım. Yani 20 ay evli kaldım. 2 sene 2016 eylülde doluyordu. Yani yetim maaşını 2016 ekimiden itibaren mi yoksa boşandıktan 2 sene sonra mı yani 2018 mayısından sonra mı alabiliyorum…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2016 ekim ayından itibaren yetim maaşı alma hakkınız var. Hesaplama çeyiz parası aldığınız tarihten itibaren başlar.

    1. Vildan dedi ki:

     Cevap için teşekkür ederim. Bir şey daha sormak istiyorum. Peki geriye dönüş olan birikmiş maaşları alabiliyor muyum acaba.??

  73. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar şu an 31 yaşındayım 13 yaşında babamı ve annemi kaybettim.babam bağkurdan emekli şu an maaşı sadece ben alıyorum.çok kısa bi süre sigortalı çalıştım ama şu an maaşı almaya devam ediyorum.evlenirsem çeyiz parası hakkından yararlanabiliyormuyum?cvp verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenirseniz 24 aylık çeyiz parasından yararlanabileceksiniz. Çalıştığınz dönemde maaşınız kestirmeniz gerekiyordu. Bunun bilgisini vermeyi ihmal etmeyin yersiz ödemeden dolayı sonradan ödenen maaşları da iade isteyebilirler.

  74. Flzvrt dedi ki:

   Merhaba 27 /10/ 2017iadeli taahhüt lü dilekçemi yolladım 170 i aradigimda.
   12 /12/ 2017 tarihinde bilmem kaç sayılı yazıyla tarafıma tebligat gönderildiğini ilettiler fakat hala ne tebligat geldi. Nede bir ödeme.

  75. Hatice dedi ki:

   Merhaba 29 Kasım tarihinde çeyiz parası için başvuru yaptım fakat hala sonuç gelmedi acaba nerden bilgi alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası sonuçları 75-90 arasında sonuçlanmaktadır.

  76. Zehra dedi ki:

   Merhaba

   Emekli sandığından emekli babamı 2004 yılında kaybettik.Sonrasında annem ve 4 kız kardeş olarak maaş aldık.3 ablamın evlenmesi sebebiyle şuan annem ve ben maaş almaktayız. 1. sorum ben evlendiğimde annem maaş oranının ne kadarını alabilecek. 2. sorum 26 yaşındayım 25 yaşında üniversitem bitti.Şubat ayında evleneceğim. Çeyiz parası alabilecek miyim?

   Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

  77. Gizem dedi ki:

   Merhaba,

   15 kasım ptt yolu ile iadei taahhütlü dlekçemi yolladım ama nereden haber alacağımı bilmiyorum para nereye yatacak ve haber verilecek mi cevaplarsanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım merhaba,

    Para adınıza ptt ye yatacaktır. Başvuru yaptığınız kurumdan bilgi alabilirsiniz.

   2. Sevda dedi ki:

    4 ay oldu 2.dilekçeyide yolladık Hale’n yatmadı

  78. hasibe dedi ki:

   merhaba benim sorum suan sigortalı çalışıyorum 5 ağustosda düğünüm var düğünden 4 ay öncesi işten çıkıcam annemden alıcam yetim aylığım ne kadar sürede bağlanır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasibe Hanım merhaba,

    yetim maaşları ortalama 60-75 gün arasında sonuçlanır.

    1. bahar gonul dedi ki:

     ben ceyiz parasi icin basvurdum 2.5 ay oldu daha haber gelmedi ne yapmamlazim yardimci olurmusunuz

  79. gül dedi ki:

   Merhaba
   Çeyiz parasi için basvuru yaptiktan sonra yattigini nasil anlariz bize bilgi nasil verilir birde bu denetlemeyi anlayamadim ne demek oluyor ilk kez duydum da
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ile ilgili anlaşmalı evlilikler ve boşanmalar olduğu için konu ile ilgili detaylı bir denetime tabi tutuluyor. Başvuru yaptıktan sonra kurumu arayarak bilgi alabilirsiniz.

  80. Selma Odabaşı (Yumrukaya) dedi ki:

   95te yetim aylığı almaya başladım 2000de evlendim fakat çeyiz parasi almadim suan alma şansım var mi haberim yoktu çeyiz parası alacagimdan babam THY’DE Çalışıyordu nereye basvurabilirim ne kadar alabilirim iyi günler teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ile ilgili başvuru zaman aşımı 5 yıldır maalesef şu anda başvuru yapamazsınız.

   2. Selma Odabaşı (Yumrukaya) dedi ki:

    Peki başvurup alamadığım çeyiz ödeneği devlete mi kalacak ben neden alamïyorum çok üzüldüm valla o zamanlar bilmiyorduk.Ben yinede dilekçe gönderdim.Şansımı deniyim dedim teşekkürler

  81. Ayşe dedi ki:

   Ben 2001 yılında evlendim evlendiğide yetim maaşı alıyordum o zaman ceyiz parası almadım şimdi başvuru yapsam alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    SGK da zaman aşımı 5 yıldır. Bu süreyi geçmişsiniz bu nedenle şu anda başvuru yapıp çeyiz parası alamazsınız.

  82. Emine dedi ki:

   Merhabalar benim kızım 2015 yılında evlendi ve çeyiz parası aldı. İki yıldır bu ödeme maaşımdan kesiliyor. Bu kesilen miktar tekrar maaşıma eklenir mi. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emine Hanım merhaba,

    çeyiz parası aldıktan 24 ay sonra maaşınız güncellenerek artış olarak yansıyacaktır.

  83. Ezgi dedi ki:

   Babam vefat etti ama bn yetim maaşı almak istrmedim benim yerime annem ve kardeşim alıyor bn çeyiz parası alabilirmiyim birde annemle kardeşimin aldığı para eksilirmin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ezgi Hanım,

    Yetim maaşı almadan çeyiz parası alamazsınız. Yetim maaşı alırsanız ve devamında çeyiz parası alırsanız annenizin ve kardeşinizin aldığı maaşlar düşer. emekli maaşı pay oranları için ; https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir makalemizi okuyabilirsiniz.

  84. Esma dedi ki:

   Merhaba basvurumu yaptim ben ceyiz parasi icin peki basvurumun isleme alinip alinmadigini nasil ogrenebilirim

  85. Sevim dedi ki:

   İyi akşamlar babam ssk emeklisi 2005 yılında vefat etti.2008 yılında boşandım.O zamandan bu yana yetim aylığı alıyorum.2014 yılında da annem vefat etti.Şu an tek maaş alan benim.Merak ettigim bosanmis olan yetim de 2. Evlilikde ceyiz parasindan yararlanabilir mi.Çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevim Hanım merhaba,

    Eğer 1. evlilikte çeyiz parası almadıysanız 2. evlilikte alabilirsiniz.

    1. Sevim dedi ki:

     Çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için. 1.evliligimde babam yaşıyordu.Şu an tek hak sahibi ben olduğum için 1.300 maaş aliyorum.Öğrendiğim kadariyla ssk li 24 aydan hesap ediliyor.Güzel miktar evlenmeyi düşünürsem bu hakkımı kesinlikle kullanmak isterim 🙂

  86. Sevgi dedi ki:

   Merhaba babamdan yetim aylığı alıyordum 6 aralık 2017 evlendim çeyiz ödeneği için baş vurdum ama maaşın üzerine 2 tane kıredi çektim kredilerin bitimine daha çok var çeyiz param yattığında banka kredi tutarlarının toplamını çeyiz paramdan alırmı ? Yada banka çeyiz paramdan çekmezse ben kredileri elden ödemeye devam edebilirmiyim bunun için bankayla görüşmem gereklimi ? Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

  87. Müge dedi ki:

   2005ten beri emekli sandığı yetim aylığı alan ve 2017de evlenmiş bir bayan ne kadar çeyiz parası alır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Müge Hanım merhaba,

    Mevcut aldığınız maaşın 12 katını alacaksınız.

  88. ARZU dedi ki:

   Denetime takıldığımiz ve mirasçı gözüktüğümüz söyledinsi bu ay arayip listeye alinicakmisiz bu bizm için engel olurmu çeyiz parası alma konusunda

  89. deniz dedi ki:

   5 mayis 2018 tarihinde evleniyorum.yetim maasi aliyorum. suan 37 yasindayim daha önce hic evlenmedim ve ceyiz parasi almadim taleptede bulunmadim. sorum su; yas siniri var mi ?
   teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Deniz Hanım merhaba,

    Çeyiz parasında yaş şartı yok. Nikahtan sonra talep edip alabilirsiniz.

  90. Selda dedi ki:

   Merhaba kuzenim iki yıldır evliyi ama resmi nikah yapmadı annesinin maaşı kesilmesin diye şimdi başvursa denetimde resmi nikah yapmadı diye bir sıkıntı cikarmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda hanım merhaba,

    Kendi maaşı kesilmesin diye nikah yapmamıştır. Denetimde tespit edilirse tabi ki sıkıntı olacaktır.

  91. Gamze dedi ki:

   Merhaba. Babam 2011 yılında vefaat etti. O tarihten günümüze kadar yetim maaşı başvurusunda hiç bulunmadım. Şuan sadece annem alıyor. Ben işten ayrıldım ve çeyiz parasına başvuru yapacağım. Ama öncesinde maaş başvurusu yapmam gerekiyor sanırım. Sorum şu; çeyiz parasını alabilmek için “şu kadar süredir yetim maaşı almış olmanız gerekli” gibi bir süre şartı var mı? Yoksa 1 kere maaş aldığımda hemen başvuru yapabiliyor muyum? Ve evlenmiş olmam mı gerekiyor yoksa sadece evlilik başvurumuzu yaptığımızda tarih beklediğimiz süreç içinde de başvuru yapabiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Yetim maaşını bir kere bile alsanız çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parasına başvuruyu ancak Evlilik cüzdanı ile yapabilirsiniz. Dolayısıyla resmi nikahın olması şart.

  92. Merve dedi ki:

   Merhaba. Ekim ayında evlendim. Çeyiz yardımı için başvurdum. Şuan hamileyim ve eşim çalışamıyor. ne zaman ssk sı olacagı belli degil . Ben babamdan sağlık,hizmetlerinden yararlanabilirim dimi. Doğumu ve bebeğin kontrollerinide kapsıyormu acaba. Lütfen cevap verin

  93. Seda dedi ki:

   Merhaba ben 1987 den 2000 yılına kadar yetim maaşı aldım. 2000 yılından sonra sigortalı olarak çalışmaya başladım ve 2010 yılında evlendim ve halen evliyim. Şuan çeyiz parasına başvurabilirmiyim ?

  94. Tuğba dedi ki:

   Merhaba ben evlenmeden 5 ay önce sigortali çalışıyordum yetim ayligim kesildi sonra işten çıktım yetim aylığı için başvuru yapmadım 5 ay sorada evlendim Çeyiz parası alabilirmiyim birde alırsam annemin ayligindan kesinti olurmu teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Evlendiğiniz zaman yetim aylığı alıyor almanız gerekirdi. Şu anda çeyiz parası alamazsınız.

  95. Melis dedi ki:

   Merhaba,

   Hem SSK’lı annemden, hem bağkurlu babamdan yetim aylığı alıyordum. Evlendikten sonra çeyiz yardımı için başvuruda bulundum. Fakat gelen çeyiz yardımı, bağkur üzerinden 24 aylık olarak yapıldı. SSK üzerinden 24 aylık olması gerekmiyor muydu?

   Yardımınızı rica ediyorum.

   Teşekkürler,

  96. Cevriye dedi ki:

   20 ekimde dilekçemi gönderdim hala bi haber yok ne bilgilendirmede gelmedi ne zaman haber alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    çeyiz parası sonuçları 60-90 günü bulabilmektedir.

  97. Sseda dedi ki:

   Merhaba benim babamda 2013 de vefat etti ben yetim maasi aliyorum annemle bosanmislardi vefat etmeden once. Eger ceyizparasi icin basvurursam babamin kac senesinde emekliye baglandigi onemli mi yoksa bir tarih gerekmiyor mu?

  98. Serpil dedi ki:

   Merhabalar benim maaşım 1200 dü en son aldığım yeni başvuru yaptım ssk dan alıyordum bunun 24 katı mı olacak yoksa 12 mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK için 24 aylık tutar ödenmektedir.

    1. Serpil dedi ki:

     Teşekkür ediyorum

  99. Zeynep dedi ki:

   Ne olur cevap 65 gün oldu neden cevap verilmiyor kimi diyor işlem yapılmış cevap bekleyin 10 güne kadar alırsınız kimi diyor bilmiyoruz kim ne diyor bizde bilmiyoruz gidip ANKARA ya kapıyamı dayanalım yalvaralımmı ne yapalım evsizim gidecek yerim yok bu yardıma cok ihtiyacım var hemde çok

  100. Arzu dedi ki:

   Lütfen yukarıda yazmış olduğum soruma karşılık bana yardımcı olur musunuz? Danışma birimi olarak bu konuda sizden yardım talep ediyorum. Lütfen.. İnanın bu durum benim için önemli. Diğer vatandaşlar gibi bana da şu son sorum için destek olun..

  101. Arzu dedi ki:

   Hımm.. Bende Ocak ayının ortasında yetim maaşı için başvuru yapmayı düşünüyorum çünkü o süre zarfında ihbar sürem bitmiş olacak. Durum böyle olursa Mart ayının ortalarında maaşım bağlanmış olur değil mi? Yani kış dönemi dediğiniz gibi hızlı ilerler diye varsayarsak.. Tahmini olarak bu şekilde olur mu?
   Çok soru sordum lütfen kusuruma bakmayın.. Bu durum inanın benim için çok önemli.

  102. Kubra dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandigindan yetim maasi aliyordum
   Evlendim ceyiz parasi kac aylik yatacak birde annemede yatacakmi sadece bana mi yatacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece sizin için 12 aylık tutarında ödenecektir.

  103. ARZU dedi ki:

   Merhabalar çeyiz parasi için başvurduk işleme alındı sadece denetleme için gün bekliyoruz daha önce baba tarafından 2 kere küçük miktar miras ödemesi aldik bu bizim için bir engel olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Miras ödemesi çeyiz parasına engel olmayacaktır.

    1. ARZU dedi ki:

     Teşekkürler peki mirasçı olarak gözükmemiz soruj yaratır mi

     1. ARZU dedi ki:

      Bize o yüzden denetime takıldığımiz söyledi de

      1. ARZU dedi ki:

       Bilginiz varmı bu konuda

    2. Zeynep dedi ki:

     Merhaba ben Eylül 25 de evlendim 26 da dilekçe yazdım Emekli sandığına 60 gün oldu ve hâlâ cevap gelmedi evsizim eşim çalışmıyor bende emekliliğimizde yok ne olur söyleyin ne zaman alırız ev tutmamız lazım çok zordayız

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Zeynep Hanım merhaba,

      Çeyiz parası sonuçları yaklaşık olarak 60-90 gün içinde sonuçlanmaktadır.

      1. Zeynep dedi ki:

       Teşekkür ederim..

  104. Arzu dedi ki:

   Anladım ama ben bugün bağlı bulunduğum sgk birimini aradım.Oradan konuştuğum yetkili kişi bana yetim aylığınız 1 yada 1.5 ay içerinde bağlanır dedi. 75-90 gün diye de hiç belirtmedi. Yarın ben çıkışımı verecektim ama şimdi kararsız kaldım. 1.5 ayı bulmaz mı sizce? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Emeklilik bağlanma süresi normalde 45-60 gün dür. Kış aylarında devlet memurları izinli olmayıp tam kadro çalıştığından biraz daha işler hızlı ilerler.

  105. Arzu dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben şuan sigortalı bir işte çalışıyorum.2018 Nisan başında nikahım olacak. İşten çıkıp yetim maaşı almam gerekli ki onun sonrasında çeyiz parasına başvurabileyim.. Buraya kadar doğru. Benim için şuan önem ve ciddiyet taşıyan durum yetim aylığının kaç ay içinde bağlandığıdır? Süre kısmı benim için önemli denk getiremezsem boşuna da tazminatımı yakmış olurum.Ona göre iş yerine çıkışımı verip 1.5 aylık ihbar süremi dolduracağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
   Teşekkürler.

   İyi Çalışmalar,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Yetim maaşı 75-90 arasında bağlanmaktadır. Tabi ki bu kesin ortalama tarih. Kurum inceleme ve işlem süresini tam olarak tahmin etmemiz mümkün değil.

  106. cansu dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası için başvurdum ve sgk dan geri bildirim aldım ancak hesapladıkları para, benim son aldığım maaşın 24 katına denk gelmiyor. 1200 lira gibi bir eksik söz konusu. Benim merak ettiğim yatırılan çeyiz parasından kesinti yapılıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasından herhangi bir kesinti yapılmaz. Eksik olduğunu düşünüyorsanız başvurduğunuz kuruma itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

    1. cansu dedi ki:

     teşekkür ederim

   2. Sümeyye Kol dedi ki:

    merhaba müracat ettikten nekadar sonra alabildiniz?

    1. cansu dedi ki:

     sümeyye hanım dilekçeyi yolladıktan 2hafta sonra ödeme bildirimi tebliğ edildi (yani 1 kasımda) ve 19 kasımda paramı çekebileceğim yazıyordu.

  107. Özgen dedi ki:

   Merhaba babam öldükten sonra aldığım maaş çalışmaya başladığım için kesildi. Şu an hala çalışıyorum.ceyiz parası alabilir miyim? Alabilirsek nikahtan sonra mi alabiliyorum.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özgen Hanım merhaba,

    Çeyiz parası ancak yetim maaşı alırken evlenen kızlara ödenmektedir. Mevcut durumda almanız mümkün değil.

  108. serap dedi ki:

   kız yetim maaşı alıyorum 4-c den ceyiz parası alırken 24 aylık mı 12 aylık mı alacagım ve nerden basvuracam almak için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serap hanım merhaba,

    5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu
    Madde 90 – (Değişik: 14/3/1985 – 3166/3 md.)
    Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir
    defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık tutarı
    evlenme ikramiyesi olarak ödenir.

    Ancak Emekli sandığında maaş alan diğer hak sahiplerine 12 ayın bitmesini beklemeden maaş arışı sağlanıyor. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

    1. Serap dedi ki:

     Yani sadece benim maaşım mi annemle birlikte aldığımız toplam maaşın 12 katı mi ayrca hemen döndüğünüz için çok teşekkür ederim

     1. Serap dedi ki:

      550 ben 1100 annem alıyor tahminen ne kadar yani ?

     2. Danışma Birimi dedi ki:

      Serap Hanım merhaba,

      Sadece sizin maaşınıza göre çeyiz parası ödenecektir.

  109. Senem dedi ki:

   Merhaba 33 yaşındayım nişanlıyım babadan yetim maaşı alıyorum ve hiç evlenmedim başvurmak istiyorum acaba herhangi bir yaş sınırı var mı çeyiz parası almamda ? Yazıda çeyiz parasının 24 yaşa kadar olduğunu anladım ama soru cevap kısmında yaş sınırının olmadığı yazıyor.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem hanım merhaba,

    24 yaş sınırı banka hesabına para yatırarak devletten %15 destek alma sınırı. Bahsedilen farklı bir ödenek. Yetim maaşı alanların çeyiz parası alması için bir yaş sınırı bulunmuyor. Evlendiğiniz takdirde çeyiz parası alma hakkınız bulunuyor.

  110. Hüsna dedi ki:

   Mrb k.bkmayin bnmde bir sorum olucak bende ceyiz parasi için başvuru yapmıştım geçen kağıt geldi açık bir şekilde ceyiz parasini istdginizi beyan edin dye bgn aradılar erkk krdsnz gidip öğrenci belgesi falan alsın ssk dan diye böle bir aşama varmı yoksa bna mi denk gelir bu tarz seyler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüsna Hanım merhaba,

    Nasıl bir dilekçe ile başvurdunuz bilmiyoruz ama aşağıdaki örnek dilekçeyle başvurabilirsiniz. Öğrenci belgesini kardeşinize yetim maaşı bağlamak için istemiş olabilirler. evlenme ödeneği (çeyiz parası) başvuru dilekçesi örneği

    T.C.
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    …..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
    …..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

    Kurumunuzdan …………………………… tahsis numarası ile gelir/aylık almaktayım.

    …./…./20… tarihinde evlenmem nedeniyle tarafıma evlenme ödeneği ödenmesini arz ederim.

    …./…./20…

    Adı Soyadı
    İmza

    T.C. Kimlik No :
    (Sosyal Güvenlik Sicil No):
    Adres :
    Telefon :

    EK: Evlenme Cüzdanı Örneği

  111. zehra dedi ki:

   çeyiz parası başvurusu yaptım onaylandığını nerden öğrenebilirim eğer onaylandıysa parayı nasıl alırım

  112. Sewda dedi ki:

   29 eylül tarihinde başvuru yaptım henüz bir sonuç yok başvurunun hangi aşamada olduğunu nasıl takip edebilirim birde SGK ödemeyi nasıl bana ulaştıracak şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda Hanım merhaba,

    Çeyiz parası başvuruları 45-90 içinde sonuçlanır ve PTT ye yatar.

    1. Merve dedi ki:

     Takıp edebılıcrgımız bı yer YÖK mü

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      ancak başvurduğunuz kurumla irtibata geçerek takip edebilirsiniz.

  113. cansu dedi ki:

   merhaba
   agustos ayında ceyiz parası için dilekçe yazıp ilgili ssk kurumuna gönderdim yalnız hala bir haber gelmedi yardımcı olabilirmisiniz suan o paraya çok ihtiyacımız var da!..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cansu Hanım merhaba,

    Çeyiz parası denetimlerden geçtiği için 45-90 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuru tarihine göre yakında sonuçlanacaktır.

  114. bahar dedi ki:

   hayırlı günler.. daha önce dul maaşı almaktaydım. evlenme sebebiyle maaşım kesildi.çeyiz parası için başvurdum.3 ay oldu başvuru yapalı. alo 170 en sorgulama yaptığımda işbankasındaki maaş hesabına ödenek yatmış denildi. lakin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hesabımda para görünmüyor. lütfen yardımcı olun.

  115. Büşra dedi ki:

   16.01 2008 tarihinde annemden aldıgım yetım maaşım ustume gecti reşit oldum uc ay once evlendim basvurumu yaptım 12 ay olarakmı alıcam 24 ay olarakmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24 aylık maaşınız kadar ödeme alacaksınız.

    1. Büşra dedi ki:

     Emekli sandığı emeklisi olarak maas aldım ve ptt demıssınız ış bankası hesabıma yatmasını ıstemiştim otomatik olarak pttyemı yonlendırılıyor

  116. Tuğçe dedi ki:

   Merhabe ekimin 6 sında dilekçe göndermiştim çeyiz parası için daha gelmedi ne zaman gelir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası sonuçları 45-90 gün arasında sonuçlanmaktadır.

    1. Tuğçe dedi ki:

     Bir ay içinde geliyormuş diye duydum ve emekliydi babam

     1. Tugba dedi ki:

      Tugce hanım benim 4 ay oldu 2.dilekcemi tekrar gonderdim ses soluk yok sizde bir çok kişi gbi baya belersiniz bu aylardir işler yavaş ilerliyor Devlette .. malum ohal muhabbeti.

  117. merve dedi ki:

   iyi akşamlar nişanlıyım ama evlenmeme daha var fakat şuan çalışmıyorum ve güvenlik işinde çalışma ihtimalim var. Eğer sigortalı iste çalışırsam çeyiz parası alamıyorum diye biliyorum.10 yıl önce babam vefat etti yetim aylığı alıyorum annemde alıyor. Benım merak ettiğim eger ben sigortalı işte çalışmaya başlarsam çeyiz parası alabilirmiyim.Yoksa başlamadan işe nikahlanmam mı gerekıyor cunku 2 yıl var düğünüme ve ben evlendıkten sonra benım maaşım anneme direk mi geçecek yoksa dilekçe mi yazmam mı gerekıyor şimdiden teşekkürler

  118. Fidan dedi ki:

   Mrb ben fidan bu hafta çeyiz hakkına başvuru yapıcam ve pazartesi sigortalı bir işte çalışmaya başlıyacam.sigortalı iş çeyiz hakkına engel olur mu

  119. DilaraT. dedi ki:

   Merhaba 23.08.2017 de ceyiz parasi icin basvurdum 05.10.2017 de evrak kapandi yaziyor evrak takibinde henuz hic bir haber yok ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15-20 gün içinde sonuç ile ilgili yazı tarafınıza posta yolu ile ulaşacaktır.

    1. DilaraT. dedi ki:

     Tesekkur ederim sonuc elime ulasti iyi gunler.

  120. Nebiye dedi ki:

   İyi günler. Ben ve annem babamın ölümünden dolayı ölüm aylığı alıyorduk ben evlendim ve çeyiz ödeneği başvurusu yaptım biz yetim aylığına bağlanırken benim engelli kardeşimi bağlatmadık yetim maaşına çünkü annemin ona vasi olması gerekiyordu şuan vasi oldu bağlattık sorum şu annem yine aldığı parayı alır mı yoksa bi düşüş olur mu kardeşim bağlandı diye

  121. Fatma dedi ki:

   Kizim 2016 maayis ayinda ceyiz parasi aldi kesilen maasi nezaman tekrar mas almaya basliyacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 Haziran ayından itibaren maaşınız yükselecektir.

    1. Fatma dedi ki:

     Peki mas direk kizmama geccek yoksa banami aktarilcak cunku kizim bosandi 1yil oldu

  122. Tugba dedi ki:

   Nikâh parasini alamayan arkadaşlar 10 temmuzda gönderdiğim evraklari tekrar gonderilmesini istiyor Ankarada ki isini yapamayan memurlar sizde tekrar gönderin eskiyi arar olduk kimse isini yapmıyor anca masada oturup paralarini alıyorlar.

  123. Güler dedi ki:

   MErhaba. Babam ölmeden önce boşandığı için annem maaş almıyor ben tek başıma yetim maaşı alıyorum bu sebepten, yetim maaşımdan kredi çekebildim. Kredi bitmesine daha var ama ben bir kaç ay sonra evlenicem. Kredi çeyiz parası almamı engellermi.? Ya da maaşımın yattığı tutarı kadar mı çeyiz parası alırım. Krediyi dışardan ödemeye devam mı ederim.( kredi maaşımdan otomatik kesiliyor)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kredi çeyiz parasını etkilemez. Banka çeyiz parasına bloke koyamaz. Siz ayrıca ödeyebilirsiniz. Maaşınızın güncel tutarının 24 aylık toplamını alacaksınız.

  124. Aynur dedi ki:

   Merhaba 2017 mart ayindan berk bekliyorum ceyiz yardimini hala denetmenler servisinde bekliyor ne yapmamiz gerekiyor bukadarmi yavaş sistem

  125. Zeynep dedi ki:

   Ben 2005 te evlendim 2012 de boşandım.şimdi başka biriyle evlenicem .yetim maaşı alıyorum .çeyiz parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk evliliğinizde yetim maaşı almadıysanız ikinci evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  126. Hande Sözer dedi ki:

   Merhaba ;
   Ben 06.08.2017 tarihinde evlendim fakat patronumla calısma sartlarımız uymadığı icin ayrılmak zorunda kaldım. Annem ve babam sağ. Evlilik parası alabilirisiniz?

  127. Gulcihan dedi ki:

   Ben çeyiz parasini aldim fakat eksik yatmis aylik maaşim 364 tl idi ama bna çeyiz parasi 7920 tl yatti bunun sebebi ne olabilir.

  128. funda dedi ki:

   Merhaba 7 Mayıs 2017 de Çeyiz ödeneği için başvuruda bulundum hala daha denetmenlere yazı halinde tekrar evlilik halinde gelen evrak beklemede deniliyor acaba ne kadar süre de gelir daha önce almamıştim yetim maaşını 2 yıl aldıktan sonra başvuru yaptım

   1. Buket dedi ki:

    Merhaba , ceyız odenegının guncel durumunh nerden sorgulayabılıyjru ?

   2. Aynur dedi ki:

    Benimde ayni sekilde oldu 2017 martta basvurdum denetmenlerde bekliyor ne yapmamiz gerrk hic bilmiyorum bi sonuc alabildinizmi?

    1. funda dedi ki:

     Yok canim hiç bir cevap alamadım 1 ile 3 ay diyordu şimdi çok sık araştırma içinde olduklarını belki de 6 ay sonunda dediler tam net ne bir gün nede tarih belli arıyorum denetmenlere yazı halinde siz 1 ay sonra yine arayın dediler hala aynı

     1. Aynur dedi ki:

      Sizin aradiginiz bir numara varmi rica etsem böyle nereye kadar bekleyecegiz bilemiyorum

      1. funda dedi ki:

       170 aradım birde evraklar şu an antalya sgk da orayı aradım internetten buldugum telefonla ama yinede birşey değişmedi

  129. Tugba dedi ki:

   3 ay oldu başvuru yapalı Ankara ya 170 de bi cvp veremiyor Ankara genel mud aradim 4 tane numara verdiler bi cvp yok en son bi numara verildi hic cvp yok mud Emine hanima ulaşmaya çalıştım ulaşamadım nedir bu böyle anlamadim sorularımı yanıtlayacak kimseyi bulamadım e devlette de bi cvp yok ne olucak böyle anlamadim.

  130. Esma dedi ki:

   Iyi gunler bir sorum olcakti ben ve annem babamdan dolayi maas aliyoruz ben ceyiz parasina basvurunca annemin maasindan herhangi bir kesinti olacak mi ? Cevaplarsaniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin çeyiz parası başvurunuz annenizin maaşını düşürmez. 24 ay sonra annenizin maaşı sizin maaşınızın yarısı kadar artacaktır.

  131. Mehtap dedi ki:

   merhaba

   evlendim ve Emekli sandığı çeyiz parası talebinde bulundum, bu durumda Anneme ve diğer kardeşlerimin maaşına ücret yansımayacak mı ?

   Yardımlarınızı rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap Hanım,

    Çeyiz parası size 24 aylık tutarında ödenecek. bu nedenle 24 ayın bitiminden sonra diğer hak sahiplerinin maaşları yükselecektir.

  132. Esra dedi ki:

   Merhaba be 29 yaşındayım ilk evliligimi 20 yasinda yaptım ceyiz parasi almadim 24 yasinda esimden ayrildim 2 yil once babam vefat etti yetim aylığı alıyorum 1 yil sonra tekrar evlenecegim ceyiz parasi alabilrmiyim ve yas sınırı var mi suan 29 yasindayim teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Çeyiz parasında yaş şartı bulunmamaktadır. Önceki evliliğinizde çeyiz parası almadığınızdan bu evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  133. Tugba dedi ki:

   10.07.2017 de nikâhım oldu aynı gün başvuru yaptim ssk dan dilekçe yazıp Ankara ya 2.5 ay oldu hala parami alamadim 170 i aradim durdum 5 defa dosya numaramdan sorgulattim bi çözüm yok cvp bekleniyor vs vs diyorlar bi akrabamin başına da geldi 4 ay önce 1 ayda 2 ayda gelmiyor ceyiz parasi 3 ayı bulucak siz siz olun nikahinizi düğünden 4.5 ay önce yapın Devlete güvenmek hata oluyor sonuçta ihyiyacimiz olmasa başvuru yapmayiz 5 yıl öncede ablam almıştı onunki 1 ayda geldi artık eskisi gbi hizli yürümüyor isler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım,

    İhraçlarla birlikte memur sayısında ciddi bir düşüş var. İşlemlerin uzun sürmesi hem bu durumdan hem de daha sıkı denetleme yapılmasından kaynaklanıyor.

  134. ayşegül karatepe dedi ki:

   benım annem babam sağ fakat ayrılar yinede çeyiz parası alabiliyor muyum ve nikahım kıyıldı sadece düğünüm olmadı yinede geçerli olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyor olmanız gerekiyor. Yani emekli maaşı alan anne veya babanın vefat etmiş olması gerekmektedir.

  135. Nejat dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından dolayı çeyiz parası almak istiyorum. Başvuru yapmak için nikah şartı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için öncelikle yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Sonrasında da resmi nikahınız sonrasında başvuru yapabilirsiniz.

  136. Elif dedi ki:

   Merhaba..
   Ben yaklaşık iki buçuk üç sene önce evlenmek için babamın emekli maaşından çeyiz parası aldım ama aynı sene içerisinde tekrar boşandım. Daha sonra İşkur aracılığı ile bir işe başladım ve ordan maaş aldım bir ay sigortamda babamın üzerinden işkur sigortasına taşındı daha sonra o işten de ayrıldım fakat babamın maaşından almadım hiç. Öümüzdeki ay tekrar evleneceğim tekrar çeyiz parası alabilir miyim ?
   Teşekkürler şimdiden..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Çeyiz parası bir sefere mahsus verilmektedir. Tekrar evlendiğinizde çeyiz parası alamazsınız.

  137. Gizem POLAT dedi ki:

   Emekli sandığına tabi babamın vefatı nedeniyle maaşını almaktayım 2 Ağustos 2017 tarihinde evlendim 7 Ağustos 2017 tarihinde PTT APS ile gönderdiğim bir dilekçe ile SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden çeyiz parası talep ettim ancak bugüne kadar herhangi bir gelişme olmadı.Bilgilendirmenizi rica ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım merhaba,

    Kurum işlemleri 1-3 ay arasında sürmektedir. Memur sayılarındaki düşü nedeni ile işlemler uzun sürmektedir.

  138. Sibel dedi ki:

   Mehaba,
   Babam SSK emeklisi ve vefat etti. Annem, ben ve kız kardesim yani 3 kisi babamin emekli maasini sırasıyla %50,%25,%25 oranlarda aliyoruz. Iki sorum olucak.
   1) Ben evlendigimde çeyiz yardımı almazsam, anneme ve kız kardesime yatan para miktarları artarmi, ne kadar artar ve yeni oranlar ikisi icin ne olur?
   2) Ben evlendiğimde çeyiz yardımı alırsam, yukaridaki sorumun cevabinda belirttiginiz artis, iki sene gectikten sonra mi yoksa direkt olarak mi anneme ve kiz kardesime yatmaya baslar?
   Tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Evlendiğinizde çeyiz parası almazsanız Anneniz % 60 kardeşiniz % 30 alacak
    2- Çeyiz parası alırsanız 2 sene sonra aynı orana ulaşabilecekler.

  139. Midy dedi ki:

   Merhaba , ben 1986 yılında evlendiğimde babam vefat etmişti.Yetim aylığı alıyordum evlenene kadar.Evlendikten sonra Çeyiz parası otomatik hesabıma yatmıştı.2014 yılında boşandım.Annem de 10 yıl önce vefat etti.Şimdi her ikisinden yetim maaşı alıyorum ve önümüzdeki ay tekrar evleneceğim.İlk Evliliğimi yaparken Babamdan dolayı aldığım yetim maaşı üzerinden Çeyiz parası aldığım gibi bu kez Annem üzerinden Çeyiz parası alma hakkım var mı diye merak ediyorum? Cevap alabilirsem çok sevinirim .
   Saygularımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne veya babanızdan herhangi biri eğer emekli sandığı emeklisi ise ikinci kez çeyiz parası alabilirsiniz.

  140. Nuray FEYZIOGLU dedi ki:

   07.10.2017 tarihinde ceyiz ödeneği için başvuruda bulundum e devletten baktimda paranız yatirilmistir ptt den çekebilirsiniz yazio ama gidip sorduğumda yatmadi deniyor bununla ilgili bilgi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuray Hanım merhaba,

    Rapor ve çeyiz paraları her ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. 8 inden itibaren sorgulayabilirsiniz.

   2. Melike dedi ki:

    E devletten bir türlü bulamadım sorgulamayı emekli sandığı üzerinden babamdan maaş alıyordum ağustosta başvurdum ama paranın nereye yatacağı nereden haber alacağım konusunda bir bilgim yok yardımcı olur musunuz

  141. Havva dedi ki:

   Merhabalar cevabiniz icin simdiden tesekkurler. Ben babami 2016 yılında kaybettim, calistigim icin yardim almadim ama evlenecegim zaman isten çıkıp yardim parasi alarak ceyiz parasindan yararlanmak istiyorum sonrasinda yani ben evlendikten sonra benim aldigim aylık kesilerek anneme eklenebilir mi yoksa annem dusuk maas almaya mi devam eder?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Havva Hanım,

    Size yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenerek çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parası almanız durumunda annenizin maaşı 24 ay sonunda yükselecektir. Ancak annenizin maaşı sizin aldığınız aylık kadar düşmez. Sizin alacağınız maşın yarısı kadar düşer. Yani anneniz 750 tl alıyor olsun. Siz maaş talebinde bulunursanız anneniz 600 siz 300 tl alacaksınız. Yani siz 300 tl maaş alırken annenizin maaşı 150 tl düşecek.

  142. Merve dedi ki:

   Selam ben başvuru yaptım denetmenleri falan hallettik 1 ay oldu sonucu ne zaman öğrenebiliriz ve nerden nasıl şekilde bilgi alabiliriz e devlet ten nasıl öğreniriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım merhaba,

    E devlette çeyiz parası ile ilgili sekme henüz yok. 15-45 gün arasında çeyiz paranız yatacaktır.

  143. nur dedi ki:

   çeyiz yardımı için başvuruyu haziran ayında yapmıştım, hala bir cevap gelmedi ne zaman yatar veya bununla ilgili bilgiyi nerden alabilrim

  144. Elif dedi ki:

   Babam 4 ay önce vefat etti bir sene sonra düğünüm var yani 24 ayı doldurmamış olacağım yinede çeyiz parasından yararlananilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    Yetim maaşı almaya başladıysanız herhangi bir süre şartı olmadan evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz. Konuda belirtilen 24 ay farklı bir durumun süresi.

  145. Fatma dedi ki:

   Merhaba Ben babamdan yetim ayligi aliyorum ssk ya bagli olarak aliyorum eylul ayinda evlendikten hemen sonra basvurmayi dusunuyorum tahmini olarak ne kadar surede sonuclanir ve ben basvurmasam annem ve iki kardesim maas aliyor onlarin maasi artar mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Çeyiz parası başvuruları normal şartlarda 1-3 ayda sonuçlanıyor. Başvuru yapmamanız durumunda maaşınız diğer maaş alanlara aldıkları maaş oranında pay edilerek arttırılır.

  146. Derya dedi ki:

   Merhabalar ben şuan emekli sandigindan babamdan maaş alıyorum evlenicem bu konu hakkında tam anlamadıklarım var yardımcı olursanız sevinirim ?

   İlk olarak ben şuan almakta olduğum maaşın 12 katini mi alacağım yoksa annemin aldigi kısmın 12 kati mi ?

   Başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra bu para elime geçer ?

   Daha sonrasında benim kesilen maaşımın ne kadarı anneme geçer ve ne kadar süre sonra geçer ?

   Şimdiden teşekkür ederim.

   1. nermin dedi ki:

    merhaba
    2 yıl önce kızım çeydiz parası aldı. vadesi doluyor acaba kızımın aldığı maaş bana döner mi şu an maaşım düşük. geri dönüyorsa nereye başvurabilirim.

  147. Ozlem dedi ki:

   Merhabalar. Sgk’yı aradıgımda agustos ayinin 19unda ceyiz parasinin yatirilacagi soylenmisti. Bugun ayin 20si hesabima hala yatmamis. Neden olabilir? Ne yapmam gerekiyor?

  148. Gg dedi ki:

   Merhabalar , ben 6 yildir yurtisinda ikhamet ediyorm,Ssk li bit isim yok ve iki ay once yabanci bir adada yabanvi uyruklu biri ile evlendim yazadigimiz ulke icin muhur alip kayit yaptik fakat Turkiye konsolosugu muhuru vermiyor, bu Durumda suban icin Türkiye sartlatinda kayitli evlilik gozukmuyor…massi kestirmem gerekli mi ? Evlilik belgemiz Turkce deil nasil bir yol izlememngerekli tavsiyelerinizi bekliyorum cok tesekkurler

  149. Nazlı aydın dedi ki:

   31 yaşındayım yetim aylığı alıyorum.Evlenicem 31 yaşında olduğum için çeyiz parası alabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası almak için yaş şartı bulunmamaktadır. Çeyiz parası iiçin müracaat edebilirsiniz.

  150. aysel dedi ki:

   merhaba
   çeyiz parasına başvuralı yaklaşık 18 ay oldu fakat hala alamadım sgk yı aradığımda araştırıldığı söyleniyor fakat şu ana kadar araştılma olmadı nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  Sorunuzu Yazın