SGK

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Doğum parası; çalışan annelere teşvik ve yardım amacıyla, belli şartlara uygunluk sağlanması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen destektir. Doğum parasına ek olarak süt parası adı altında yeni doğan bebekler ve annelerine destekler verilmektedir. Doğum parası hesaplama ile ilgili Bakanlık tarafından herhangi bir açıklama gelmemiş olup 2017 rakamları üzerinden verilmeye devam edilmektedir. Çocuk parası ödemeleri için belli şartlara uygunluk sağlanması ve başvuru yapılması gerekmektedir.


Doğum parası alabilmek için gerekli şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan kişiler doğum parası yardımından faydalanabilmektedirler.
 • Anne veya babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı olması durumunda yardımdan faydalanılabilmektedir. Bunun neticesinde yalnıza annenin Türk vatandaşı olması durumunda yardım alınabildiği gibi, yalnızca babanın Türk vatandaşı olması durumunda da yardım alınabilmektedir.
 • Doğum yardımı alacak annenin veya babanın SSK veya Bağ-KUR’lu olarak çalışması gerekmektedir.
 • Çalışan anne veya babanın en az 120 gün prim ödemesi bulunmalıdır.
 • Çalışan annenin doğum öncesi 8 haftalık izninin başladığı tarihte sigortalılık durumunun sona ermiş olmaması gerekmektedir.

Doğum Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvuru işlemleri için yeni doğan bebeğin kimliği gerekmektedir. Çalışan veya doğum yapan annelerin doğum yardımını alabilmeleri için başvuru yapacağı başlıca noktalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (Kaymakamlık binalarında yer alan)
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri

Bu kurumlara yapılan başvurularda yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı ile başvurular yapılabilmektedir. Çocuk parası başvurusu dilekçesi doldurularak başvurular tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra online olarak da doğum parası başvurusu yapılabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmî web sitesi üzerinden yeni doğan bebeğin T.C kimlik numarası ile başvurular yapılabilmektedir.

Doğum parası sorgulama 2018 yılı için e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Doğum parası almaya hak kazanan ve ödeme yapılıp yapılmadığının kontrolünü yapmak isteyen anneler, sorgulama işlemini e-Devlete giriş yaparak, yapabilmektedirler. Bunun için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp, ‘Sisteme Giriş’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir. T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme girişinizi tamamlayabilirsiniz.

Sisteme giriş yapabilmeniz için e-Devlet şifresine mutlaka sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa, PTT şubelerine uğrayarak şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bölümüne girerek veya arama butonuna yazıp aratarak, ‘Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama’ hizmetini bulmanız gerekmektedir. Bu hizmete giriş yaptıktan sonra, sorgulama işleminizi tamamlayabilir ve sorgulama sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?

Çalışan veya doğum yapan annelere yapılan yardımlar arasında yer alan doğum parası ödemesi 2015 yılından beri ödenen bir teşviktir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı tarafından gerekli görülen durumlarda ödenen tutarlar arttırılabilmektedir. Bunun yanı sıra belediye veya valilikler tarafından yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı yapılabilmektedir.

Devlet tarafından anneye ödenen doğum parası şu şekildedir;

 • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum parası,
 • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum parası,
 • Annenin üçüncü ve sonrasında doğan her çocuğu için 600 TL doğum parası ödenmektedir.

Annenin ikiz veya üçüz bebek sahibi olması durumunda, bebek sayısı kadar ücret ödenmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse; annenin ilk doğumu ise ve ikiz bebek doğurduysa alacağı doğum parası 300×2, yani 600 TL olacaktır. Annenin ikinci doğumu ve bebekler üçüz ise hak edilecek doğum parası ödemesi 400×3, yani 1.200 TL olacaktır.

Doğum parası için ödenen tutar, anne taraşından PTT şubelerinden alabilmektedirler. Yatırılan doğum parası yalnızca anne tarafından çekilebilmekte olup annenin bizzat PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. Doğum parası annenin adına yatırılmaktadır. Bu sebeple anne T.C kimlik kartı ile PTT şubesine giderek, doğum parasını alabilmektedir. Doğum parası hiçbir vergi kesintisine tabi değildir. Bu sebeple annenin borcu sebebiyle haczedilmesi mümkün değildir. Bu nedenle doğum parası alan anne, her koşulda parayı çekme hakkına sahiptir.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum parası alınabilmesi için başvuru sırasında bazı evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Doğum belgesi
 • Yeni doğan bebeğin T.C kimlik kartı
 • Annenin T.C kimlik kartı
 • Doğum raporunun aslı

Gerekli evraklar temin edilerek, ilgili noktalara başvurular yapılmalı ve çocuk parası başvuru dilekçesi doldurulmalıdır. Başvurular e-Devlet üzerinden sorgulanabilirken, ödemeler PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Süt Parası Yardımı Nasıl Alınır, Başvurular Nereye Yapılır?

Süt parası çalışan ve sigortalı olan anneye veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda sigortalı olan erkeğe verilmektedir. Süt parası ödemesi bir defaya mahsus olarak yapılmakta olup 149 TL olarak ödenmektedir. Süt parası başvurusu için ‘Süt Parası Talep Dilekçesi’ doldurulması gerekmektedir. Başvuru için en yakın SGK müdürlüğüne gidilmesi ve dilekçenin teslim edilmesi gerekmektedir. Süt parası ödemeleri Ziraat Bakası üzerinden alınabilmektedir.

Süt parası alabilmek için gerekli şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Süt parası alınabilmesi için bebeğin hayatta olması gerekmektedir.
 • Anne veya babanın sigortalı çalışan olması gerekmektedir.
 • Süt parası yardımı alacak olan annenin, doğum öncesinde resmi olarak evli olması gerekmektedir.
 • Doğum öncesindeki son 4 ay içerisinde, 120 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır.
 • Bağkur borcu olan anne veya baba için bu yardım yapılmamaktadır.

Süt parası alabilmek için gerekli evraklar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Doğum Belgesi
 • Anne ve bebeğim kimlik fotokopisi
 • Süt Parası Talep Dilekçesi

Çalışan Hamile Bayanların İzin Hakları

Çalışan ve hamile olan bayanların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta süreyle çalıştırılması yasaktır. İkiz veya üçüz bebek sahibi olacak bayanla için bu süresinin öncesine ve sonrasına 2’şer hafta eklenmektedir. Bu süreçlerde hamile bayanlar çalışmaya devam etmek isterlerse doktordan çalışabilir raporu alarak, doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmektedirler.

Böyle bir durumda doğumdan önce çalıştığı 5 hafta, doğrumdan sonraki süresine eklenerek, doğum sonrasında 13 hafta boyunca izinli olmaktadır. Bu izinler haricinde, istenildiği takdirde 6 ay boyunca ücretsiz izin yapılabilmektedir. Fakat bu durumda 6 ay izinden sonra, işe dönülüp dönülemeyeceği kararı işverene bağlıdır.

Erken doğum gibi bir durum söz konusu olduğunda izin süresinde herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Doğum öncesinde 8 haftalık izne ayrılan sigortalı bayan vatandaşlar, erken doğum sebebiyle doğum öncesinde kullanamadıkları süreyi doğum sonrasında kullanabilmektedirler. Toplamda kullanılabilen 16 haftalık izin süreci, herhangi bir durumda hak kaybına uğramadan kullanılabilmektedir. Doğum öncesi ve sonrasında izin alınabilecek süreler değişmemektedir.

Yeni doğum anneler için devlet tarafından yapılan yardım ve teşvikler, çalışan annelerin işlerine devam edebilmeleri konusunda büyük yardım sağlamaktadır. Hakları olan izinler sayesinde doğum öncesinde ve sonrasında bebekleriyle ilgilenebilme ve iyileşme süreçleri için faydalı olmaktadır. Verilen doğum parası ve süt parası gibi maddi yardımlarla da bu süreç desteklenmektedir. Yeni doğum anneler, devlet tarafından hem maddi hem de manevi olarak doğum sürecinde desteklenmektedir.

Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Dogum iznine ayrılacağım 16 hafta fakat daha sonra iş veren iş çıkısı verecek işsizlik maaşı alabilirm iyim. işsizlik maaşında son 4 ay alınan ücret esas alınıyormuş benim rapor üretim mi esas alınacak

  1. Merhaba,

   İşsizlik maaşı için diğer şartları sağlıyorsanız. Evet alabilirsiniz. son 120 gün ü rapor etkilemiyor. Rapordan önceki 120 güne bakılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu