SGK

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

yeni dogan cocuk parasi nasil alinir 1

Yeni doğan çocuk parası doğum yapan tüm annelere Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımıdır. Tüm annelerin faydalanabileceği bu yardım devlet tarafından yeni doğum yapan annelere yönelik bir yardımdır.

Yeni doğu yapan annelere yönelik tek yardım çocuk parası değildir. Bunun yanı sıra bez ve mama yardımı da yapılmaktadır. Yeni doğan çocuk parası alına bilmesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru esnasında bazı evrakları eksiksiz olarak götürmek yeni doğan çocuk parası alma sürecini hızlandıracaktır.

Yeni Doğum Parası Yardımı İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu için öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Eğer anne kedisi başvuru yapamayacak durumda ise eşi ya da akrabası onun için başvuruda bulunabilmektedir. İlde ikamet eden çalışmayan anneler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıi2na ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. İlçede yaşayan anneler ise ikamet ettiği yerin kaymakamlıklarına başvuruda bulunabilirler.

Yeni Doğum Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yeni doğum yapan annelerin doğum yardımından yararlanabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Doğum yapan kişinin doğum yardımından yararlanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Kişinin doğum yardımından yararlanabilmesi için bizzat kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Doğum yardımı 15.05.2015 sonrasında yapılan doğumları kapsamaktadır. Bu tarihten önce yapılan doğumlar için doğum parası yardımı yapılmamaktadır.

Yukardaki şartları karşılayan tüm yeni doğum yapan anneler devletin sağladığı yeni doğan çocuk parasını alabilirler.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm anneler bu yardımdan yararlanabilir. Hiçbir sınırlama ve kısıtlama yoktur. Ayrıca Mavi kart sahipleri de bu haktan yararlanabilmektedir. Doğum yardımından yaralanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Bir annenin bu yardımı alabilmesi için öncelikle kesinlikle başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuruda bulunulmaması durumunda ödeme alınamamaktadır.
 • Ölü olarak gerçekleşen doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
 • Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler yararlanabilmektedirler. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakları bulunmamaktadır.
 • Kamu Personeli olan memur annelerin, memurların çalışmayan eşlerin, SSK’ya ya da Bağ-Kur’a tabi olarak çalışanları vs. herkesin bu haktan yararlanma hakkı bulunmaktadır.

Doğum Parası Ne Kadardır?

Çalışan ya da çalışmayan annelere yönelik olan doğum parası doğan çocuğun sayısına göre değişkenlik gösterir. İlk çocuk, ikinci çocuk, üç ve daha fazla çocuk doğuran annelere verilen ücret farklıdır. Belirtilen kanuna göre 2022 yılına ait yeni doğan çocuk paraları aşağıdaki gibidir:

 • İlk çocuk için ödenecek tutar 300 TL’dir.
 • İkinci çocuk için ödenecek tutar 400 TL’dir.
 • Üç ve daha fazla çocuk için ödenecek tutar 600 TL’dir.

Yukarıda belirtilen tutarlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen tutarlarıdır.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası PTT üzerinden alınmaktadır. Herhangi bir banka ile uğraşmadan doğum parası PTT üzerinden alınır. Annenin parasını alabilmesi için bizzat kendisinin gitmesi gerekmektedir. Kendi adı ve soyadı olduğu için PTT üzerinden doğum parası rahat bir şekilde alınabilir.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum parası almak isteyen yeni doğum yapan annelerin bazı evrakları yanlarına alarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Doğum yaptıktan sonra istenilen bir zaman diliminde çocuğu ait kimlik belgesi ya da doğum belgesiyle başvuruda bulunulabilir.

Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler Nelerdir?

Kadınların istihdamının devamlılığı için devlet tarafından doğum yapan annelere bazı destekler verilmektedir. Doğum yapan ve aynı zamanda çalışan annelere doğum yardımı emzirme ve süt yardımı, kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği gibi destekler verilmektedir. Doğum yapan ve çalışan anneye ödenecek tutar 7.500 TL ile 11.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

Tutarlar çocuk sayısına ve brüt maaşa oranla belirlenmektedir. Çalışan ve doğum yapan kadınlar desteklenecek alanların neler olduğunu, desteklenme başına ne kadar ödeme alacaklarını bilmemektedirler ve ununla ilgili çok fazla araştırma yapmaktadırlar. Doğum yapan ve toplumun istihdamına katkı sağlayan annelere verilen destekler aşağıdaki gibidir:

 • Çocuk parası desteği,
 • Süt ve emzirme ödeneği desteği,
 • Yarım gün çalışma desteği,
 • İş görmezlik ödeneği,
 • Bakıcı parası.

Süt ve Emzirme Desteği Ödeneği Nedir?

Süt parası doğum yapan kişinin kendisine ya da eşine devlet tarafından ödenen destektir. Bunun için kişilerin SGK veya Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri almaktadır. Aile süt parası almak için başvuru esnasında bebeğin nüfus cüzdanını yanında bulundurmalıdır.

Ayrıca isteyenler yeni doğan bebeğin T.C. kimlik numarasıyla Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesi üzerinden başvurularını yapabilirler. Emzirme Ödeneği 2020 yılı için 202 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneğinden eşler de yararlanabilmektedir. Ödenek çalışan annenin kendisine çalışmayan annelere ise SGK veya Bağ-Kur çalışanı olan eşleri üzerinden verilmektedir.

Yarım Gün Çalışma Desteği Nedir?

Kadınlara yönelik olan yarım gün çalışma desteği kadınların doğum sonrası işyerlerinde yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olma olanağı sağlar. Bir kısmı işveren bir kısmı da İŞKUR tarafından ödenerek yarım gün çalışan annelere tam maaş verilmektedir. Bu haktan yararlanmak için çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması şartı aranmaktadır. Çalışan kadın bu haktan yararlanırsa günlük süt izninden mahrum kalmaktadır. Kadın isterse onun yerine bu haktan eşi de yararlanabilmektedir.

İş Görmezlik Ödeneği Nedir?

İş görmezlik ödeneği, çalışan ve doğum yapan annelere verilen bir destektir. Doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin kullanılabilir. Çoğul gebelikler için bu süre 18 haftaya çıkmaktadır. İş görmezlik ödeneğini alabilmek için doğum yapan annelerin doğumdan önce 1 yıllık sürede en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir. Asgari ücretli çalışan ve 16 hafta boyunca iş görmezlik ödeneği alacak olan kişiler için 4.424 TL toplam destek verilmektedir. Ancak bu ödeneğin hesaplanmasında ayakta ve yatarak tedavi oranları baz alınmaktadır.

Bakıcı Parası Nedir?

Çalışan annelere verilen destekler arasında bakıcı parası da bulunmaktadır. Bakıcı parası ülkemizde henüz pilot iller aşamasında. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan ve sigortalı olarak çalışan annelere 300 Euro’dan başlayıp 400 Euro’ya kadar ödeme yapılmaktadır. 1.500 TL olarak hesaplanan bakıcı parası desteği almak için bu illerden birinde yaşama şartı bulunmaktadır. Pilot ilde başarılı olarak uygulanmasının ardından yurtiçinde diğer illerde de uygulamaya geçecek olan bakıcı parası çalışan annelerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkan bir uygulamadır.

Doğum Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı alınıp alınamayacağının sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Doğun Parası” yazarak arama yapılmalıdır. Arama sonucunda çıkan sonuçlardan “Doğum Parası Sorgulama” seçeneği tıklanmalıdır ve işlem gerçekleştirilmelidir. Ancak yeni doğan çocuk parası sorgulamanın başka yöntemleri de vardır. İlgili bakanlıkların “183” ve “144” numaralı çağrı merkezleri aranmalıdır. Bu hatlardan doğum parası sorgulama işlemleri yapılabilir ve gerekli tüm bilgilere ulaşılabilir.

Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?

Shares:

3 Yorumlar

 • Hatice
  15.12.2018

  Dogum iznine ayrılacağım 16 hafta fakat daha sonra iş veren iş çıkısı verecek işsizlik maaşı alabilirm iyim. işsizlik maaşında son 4 ay alınan ücret esas alınıyormuş benim rapor üretim mi esas alınacak

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   15.12.2018

   Merhaba,

   İşsizlik maaşı için diğer şartları sağlıyorsanız. Evet alabilirsiniz. son 120 gün ü rapor etkilemiyor. Rapordan önceki 120 güne bakılacaktır.

 • ismail mengir
  23.07.2018

  doğum raporu otomatik sğk ya bildiriliyormu doğum parasını aşlabilmek için belli bi süreç varmı

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir