• Ssk Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi


  Türkiye’de yaşamayan Türk vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu emekli olduktan sonra ülkemize dönüp hayatını burada idame ettirmektedir ve tıpkı Türkiye’de yaşayan bizler gibi emeklilik hayali kurmaktadırlar. Artık 11. 09. 2014 tarihi itibariyle Türkiye’de bir gün bile sigorta primi bulunanlar için bu durum hayal değildir. İster çifte vatandaş olsun ya da isterse ikinci defa emeklilik hak etmiş olsun, durum değişmiyor, sonuç hep aynı.


  İster yurt dışında yaşasın ister yurtiçinde… Vatandaşlarımızın ülkemize tekrar dönmeleri halinde sosyal güvenliklerini sağlayabilmek için en son olarak 1985 yılında kanun yürürlüğe alınmıştır. Bu kanuna göre yurt dışı hizmet borçlanması yapabilmeleri için kesin dönmeleri şart değildir. Ancak, bu zorunluluk yurt dışında yaşayanların Türkiye’ de emekli olması için gereklidir.

  İade Edilen Primler

  Türkiye’nin bir takım ülkeler ile sosyal güvenlik anlaşması yapmış olması sonucunda, bu ülkelerden prim iadesi talep edilebilir. Ancak, her ülkenin emeklilik şartlarına göre prim iadesi de farklı olmaktadır. Yurt dışından kesin olarak Türkiye’ye dönmüş olan kişilerin, yurt dışında sigortalarının bittiği süreden itibaren 2 yıl süre doldurmaları gerekmektedir. Bu süreye bekleme süresi denilmekte olup bu sürenin sonunda prim iadesine başvurulabilir. Eğer 2 yılını doldurmadan ülkemizde bir sigortalı işe girilirse sigorta bitiminden itibaren 2 yılın beklenmesi gerekir. Ancak, dul ve yetimler için istisnai durum söz konusu olmakta olup 2 yıl şartı aranmamaktadır. Ayrıca 18 yaşından küçük olan yetimler 18 yaşını doldurana kadar öğrenim gören yetimler, ayrıca fiziksel ya da ruhsal engelli olan yetimler 27 yaşını doldurmadan prim iadesi talep edebilir.

  Yurt dışı emeklilik borçlanması hesaplama işlemi yapılırken o döneme ait asgari ücreti brüt tutarına göre hesaplama yapılır. Örneğin, 2017 yılı için günlük borçlanma tutarı 18,96 TL olmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

   

  İade Edilmeyen Primler

  Prim iadesine başvuran kişilere ait çocuk yetiştirirken geçirilen sürelerin primleri, işverenlerin hisseleri, işsizlikten gelen ücretler vb. için primler, emeklilik sigortası tarafından alınan yardım varsa bu primler iade edilmez.

  Prim İadesine Başvuru

  Yurt dışından prim iadesinde bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanları ile birlikte bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı emeklilik sorgulama işlemi de SGK İl Müdürlükleri’nden yapılmaktadır.  tıkla sorunu sor

  Ssk Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Emeklilik Prim İadesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Dr.Süleyman Mehmet Tan dedi ki:

   Avusturya`da emeklilik islemlerinin tamamlanabilmesi icin Türkiye`de calistigim sürelere ait SGK`den bilgi istenmektedir.SGK Türkiye`de sigortalilk sürelerim mevcut olmadigini yazdi.14.10.1976-01.09.1980 arasinda Ege Univ.Tip Fakülteside,
   30.11.1980-30.11.1981 Tabib Atgm ,19.04.1982-01.09.1982 ODTÜ,10.1982-06.1984 SSK Izmir Buca Hastanesi hekimi olarak Tepecik Hastanesinde calistim.SKK Kurum Sicil No:DR57122.ODTÜ bildirilen Sigorta sicil No.14991165.Ege Üniv. bana gönderdigi bilgide özlük dosyamin 29.03.1983 tarihinde SSK Personel Dairesi baskanligina gönderilmis oldugunu yazdi.
   SGK dan sigortalik sürelerim ait bilgi edinebilmem icin na yapmam gerekiyor ?
   Saygilarimla

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.