Genel

İZSU İzmir Fatura Borç Sorgulama Ekranı

İZSU borç sorgulama, online olarak farklı biçimlerde yapılabilir. Bu sayede borcunuzu üzerine faiz eklenmeden ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda hatalı bir ücretlendirme söz konusu olup olmadığını da kolayca anlayabilirsiniz. İZSU borç sorgulama işlemi için kurumun kendi internet sitesini, uygulamasını ya da E-Devlet’i kullanabilirsiniz.

İZSU’nun açılımı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüdür. Şehrin su şebekesinin kontrolünü sağlayan, gerekli bakım ve onarım ihtiyaçlarını karşılayan kurum, fatura tahsilatı da yapar.

İZSU İNTERNET SİTESİNDEN HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

İZSU internet sitesinden yapılan işlemler sadece borç ödemekle sınırlı değildir. Daha pek çok işlemi de bu siteden yapabilirsiniz. Sitede su ile ilgili çeşitli blog yazıları, haberler yer alır. Yeni İZSU internet sitesinden yapılan işlemler sadece borç ödemekle sınırlı değildir.

Daha pek çok işlemi de bu siteden yapabilirsiniz. Sitede su ile ilgili çeşitli blog yazıları, haberler yer alır. Yeni yapılan arıtma sistemleri, yürütülen çalışmalar ile ilgili haberleri İZSU internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Aynı işlemleri mobil uygulama üzerinden de yapma şansınız vardır.

Ana sayfadan “Online İşlemler” sekmesine giriş yaptıktan sonra yukarıdaki ekrandan yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz.

İZSU Borç Sorgulama İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Vardır?

İZSU borç sorgulama için gereken bilgiler, işlemi nereden yapacağınıza göre farklılık gösterir. E-Devlet’ten yapılan sorgulamalar için kimlik numarasına ihtiyaç vardır. İZSU üzerinden yapılan sorgulamalarda ise abone numarası girilmelidir.

İZSU İnternet Sitesinden Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İZSU internet sitesinden borç sorgulama için ilk önce izsu.gov.tr adresine girmelisiniz. Ardından “Online İşlemler” bölümüne ve son olarak “Fatura Bilgi” kısmına tıklamalısınız.

“Fatura Bilgi” kısmına tıkladığınızda karşınıza “Abone No” ve “Güvenlik Kodu” kısmının yer aldığı sorgulama ekranı gelir. Abone No bölümüne faturanızda yer alan numarayı girmeli ve ardından ekrandaki 5 haneli güvenlik kodunu yazmalısınız.

Gerekli bilgileri girmenizin ardından ekranda faturanız görüntülenir.

E-Devlet’ten İZSU Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten İZSU borç sorgulama için ilk önce kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Girişi turkiye.gov.tr adresinden ya da E-Devlet mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Giriş işlemini tamamladıktan sonra arama kısmına İZSU yazarak kurumun E-Devlet’te bulunan sayfasına ulaşmalısınız.

Arama yaptıktan sonra tüm sonuçları görüntülediğinizde “Borç Bilgileri Sorgulama ve Ödeme” kısmına tıklamalısınız. Ardından gelen ekranda mevcutsa fatura bilgileriniz görüntülenir.

İZSU Mobil Uygulaması Üzerinden Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İZSU mobil uygulama üzerinden borç sorgulama yapmak için ilk önce uygulamayı telefonunuza indirin. Uygulamayı indirmek için Android İşletim Sistemi’ne sahip telefonlardan Play Store’a girmeniz gerekir. IOS içinse App Store’u kullanmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra ana ekrandan borç sorgulama bölümüne ulaşma şansınız vardır.

Ana ekranda iki farklı noktadan borç sorgulama yapmanız mümkündür. En altta yer alan “Fatura Tutarım” kısmından ya da sağ üst bölümde bulunan “Fatura Bilgi” seçeneğinden borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Devamında gelen ekranda sorgulama yapabilmek için abone numaranızı yazın. Bu sayede güncel borç tutarına ulaşabilirsiniz.

İZSU Fatura Ödeme

Fatura ödeme işlemini İZSU internet sitesinden yapabilirsiniz. Ödemeyi yapabilmek için ilk önce abone numarasını girmeniz gerekir.

İZSU SMS Bildirim İptali

SMS bildirim iptali, İZSU’nun size mesajla gönderim yapmaması için kullanılan bir işlemdir. İZSU size SMS ile bildirim yaparak borç bilgilerinizi ve ödenmemiş faturalarınızı hatırlatır. Dilerseniz SMS bildirim iptali sonrası faturalarınızın takibini kendiniz yapabilirsiniz.

İZSU E-Randevu

E-Randevu, abonelik işlemlerinizi yapabilmeniz için gereklidir. Randevunuzu alarak İZSU Müdürlüğünde randevu tarihinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan randevu almak için sağ taraftaki kısmı tıklamalısınız. Randevusuz abonelik işlemlerini halletmek için sol taraftaki seçeneği tercih etmelisiniz.

İZSU Talep, Arıza Başvuru Sorgulama

Talep, arıza, başvuru sorgulama ekranından su şebekesinde yaşanan sorunlar için destek talebi oluşturabilirsiniz.

İZSU borç sorgulama dışında yapabileceğiniz işlemlerden bazıları, üst kısımda bulunan ekran görüntüsünde yer alır. Yukarıdaki ekranda talep, arıza, talep sorgulama ve arıza sorgulama şeklinde dört seçenek vardır. Üst kısımda bulunan açıklamalara göre en uygun seçeneğe giriş yapmalısınız.

Eski Abone Borç Sorgulama

Eski abone borç sorgulama işlemi yapmak için İZSU internet sitesini kullanabilirsiniz. Bu sayede aboneliğiniz iptal olsa bile kalan borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Eski abone borç sorgulama ekranına ulaşınca tüm bilgileri eksiksiz şekilde girin. Ardından “Sorgula” butonuna tıkladığınızda kalan borcunuz karşınıza çıkar.

E-DEVLET’TEN İZSU İLE İLGİLİ HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

E-Devlet’ten İZSU ile ilgili yapılabilecek işlemler oldukça fazladır. Bu sayede tek bir platform üzerinden Su İdaresi ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Abonelik Bilgileri Sorgulama

Abonelik bilgileri sorgulama, E-Devlet üzerinden yapılabilecek işlemler arasındadır. Bu sayede abonelik numaranızı ve farklı detayları öğrenebilirsiniz.

Abonelik Devri/İsim Değişikliği Başvurusu ve Takibi

Abonelik devri/isim değişikliği başvurusu ve takibi genellikle ev taşıma ya da satın alma gibi durumlarda yapılır. Bu işlemleri yapmak için sistemde kayıtlı abonelik sözleşmeniz bulunmalıdır. Bunun yanı sıra abonelik devri başvurunuz da olmalıdır. Böylece işlemin sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Abonelik Sözleşme Feshi

Abonelik sözleşme feshi ile aboneliğinizi sonlandırmanız mümkündür. Bu işlem genellikle evini boşaltan kişiler tarafından yapılır. Sözleşme feshi neticesinde toplam borcunuz hesaplanarak sizden tahsil edilir.

Arıza ve Bakım Bilgisi Sorgulama

Arıza ve bakım bilgisi sorgulama, su kesintilerinin sebebini anlamanız için verilen bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında size İzmir merkez ve ilçelerinde nerelerde su şebekesi arızası ve bakımı olduğunu gösterilir. Aynı zamanda arızanın nedeni de belirtilir.

Yukarıdaki ekranda arıza ve bakım bilgisi sorgulama sonuçları gösterilir. Sorgulama yapılan tarihte arızanın mevcut olduğu ilçe, arızanın ne zaman sona ereceğine dair tahmini bilgi ve açıklama yer alır.

Evrak Doğrulama

E-Devlet üzerinden evrak doğrulama şansınız vardır. Evrak doğrulama farklı kurumlar tarafından belge teslimatında kullanılabilir.

İZSU MOBİL UYGULAMA ÜZERİNDEN HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

İZSU mobil uygulama üzerinden yapılacak işlemler ile kurumla ilgili süreçler kolayca tamamlanır. Mobil uygulama, yapacağınız işlemleri daha pratik hale getirir. Mobil uygulama sayesinde şubeye gitmenize ve ekstra zaman ayırmanıza gerek kalmaz.

Fatura ödeme işlemi, İZSU mobil uygulama üzerinden yapılabilecekler arasındadır. Su kesintisi, arıza bildirimi ve takibi gibi sekmeler de yaşadığınız sorunların daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlar.

Su kullanımını takip etmek için de mobil uygulamayı kullanabilirsiniz. Böylece yoğun bir harcama söz konusu olduğunda tasarruf sağlama yoluna gidebilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden itiraz yapma şansınız da vardır. Bu sayede yüksek olduğunu düşündüğünüz faturalara karşı itiraz talebinde bulunabilirsiniz.

İZSU BORÇ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

İZSU borç hesaplama sayaçlar üzerinden yapılır. Sayaçlar okunduktan sonra fatura, her aboneye özel olarak oluşturulur. Fatura hesaplamasına KDV, atık su bedeli gibi tutarlar da dâhil edilir. 4 kişilik bir ailenin günlük tüketim oranı ortalama 0,6666 m3 olarak belirtilir. Abonenin kullandığı m3 miktarı, her abone grubuna özel hesaplanan fiyat ile çarpılır. İZSU borç sorgulama sonucu da bu şekilde ortaya çıkar.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve Yükleme

Aile Destek Programına Başvuru Şartları

PTT Yardım Parası Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir