HaberlerSSK

SSK’lı İşçi Hazine Prim Desteği

Bilindiği üzere ülkemizde devlet tarafından desteklenen birçok sigortalı kolu bulunmaktadır. Bu sigorta kolları sayesinde vatandaşlar emeklilikleri için prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanırlar ve sağlık hizmeti gibi indirimli hizmetlerden yararlanabilirler. Bu sigorta kolları SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve isteğe bağlı özel sigortalardır. Bu yıl açıklanana göre devlet tarafından prim desteği uygulanacaktır. SSK’lı işçi hazine prim desteği hakkındaki ayrıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.

SSK, Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinmektedir. Gelir ya da kazanç sıkıntısı gibi sorunlar yaşayan vatandaşlarımızın başka bir şeylere muhtaç olmamasını amaçlayan bir kurumdur. Aslında devletin indirimli olarak hizmete sunduğu hastane ya da kişinin hak kazandığı emeklilik maaşını almasını sağlar. Bu kurum, vatandaşların sahip oldukları haklarla alakalı onları bilgilendirmekle yükümlüdür.

Devlet tarafından 2016 yılı için belirlenen bir aylık asgari ücretin tutarı 1.647 TL’dir. Net olarak ise 1.300 TL olarak belirtilmiştir. Net asgari ücretin ve bir aylık asgari ücretin böyle açıklanmasından sonra asgari ücrette görülen %30’luk bir artış işverenlerin ödedikleri prim maliyetlerini de bu oranda artırmıştır. Bu da işverenlere artı bir yük olarak görülmektedir. %30’luk artışın işverene maliyetinin de çok olacağı için ve de işçilik maliyetine de yük getireceği için iş dünyası tarafından devletten prim desteği talep edilmiş ve bu talep devlet tarafından olumlu sonuçlanmıştır.

SSK’lı işçiye hazine prim desteği bu şekildedir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşüldükten sonra kabul edilen bu hak, 5510 sayılı kanuna geçici madde eklenerek belirtilmiştir. Bu geçici maddeye göre; işverenlerin rekabet gücünün artırılması ve kayıtlı olan istihdamların teşvikinin artırılması, asgari ücretle çalışanların yoğunlukta bulunduğu ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için bu işletmelere hazine tarafından prim desteği sağlanacaktır. Açıklanana göre işverenlerin sigorta primlerinden 100 TL’lik bir indirime gidilecek ve bu tutar da hazine tarafından karşılanacaktır.

Bu SSK’lı işçiye hazine prim desteğine göre, işveren 2016 yılı içerisinde çalıştırmış olduğu her sigortalı için sigorta primi üzerinden 100 TL tutarında bir indirim alacaktır. Diğer bir madde ise, 2015 Aralık ayı içerisindeki brüt kazancı 2.550 TL civarı olan sigortalı işverenler de bu 100 TL oranındaki prim desteğinden faydalanmaya hak kazanmış sayılacaktır. Bu prim desteği için sınırlandırılmış bir işçi sayısı yoktur.

Elbette bu prim desteğinde herkes faydalanamıyor. İşverenlerin hazine tarafından karşılanan bu prim desteğinden, yani SSK’lı işçiye hazine tarafından yapılan prim desteğinden faydalanmaları için bazı şartlar bulunmaktadır. Hazine tarafından karşılanan prim desteğinde yararlanabilmek için gerekli olan şartları şöyle sıralayabiliriz:

 • Söz konusu olan işverenlerden, aylık prim ve hizmet belgesini gereken süre içerisinde teslim etmeyen işverenler hazine tarafından karşılanan prim desteğinden faydalanamayacaktır.
 • Eğer işverenin vadesi geçen prim borcu, bunlara ilişkin gecikme zammı, gecikme cezası ya da idari para cezası gibi borçları varsa hazine tarafından karşılanan prim desteğini alamayacaktır.
 • Sigorta kaydı olmayan işçi çalıştırdığı ya da sigorta kaydı olan işçinin fiilen çalışmadığı gibi durumlar tespit edilen işverenler de bu destekten faydalanamazlar.
 • Hazine katkısından yararlanabilmek için belirli şirketler arasında istihdamların kaydırılması durumlarında da işveren prim desteğinden faydalanamaz.
 •  Şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi gibi muvazaalı işlem tesis edilmemesinde de prim desteği sağlanamaz.

Hazine prim desteğinde, her sigortalı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na belirlenen zamanlarda bildirilmiş olan gün sayısının 3,67 ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar işverenden prim indirimi yapılacaktır. Hesaplanan bu tutar da 110 TL’ye denk gelmektedir. Yer altında çalışmakta olan sigortalılar içinse prime esas kazanç tutarı iki kat olarak ele alınacaktır.

Shares:

2 Yorumlar

 • feyzi eroğlu
  24.12.2016

  ssk hizmet ım tamamen dolmuş ve yaşım dolmuş ancak pırim günüm eksik olduğndan dolayı emekli hakı olmiyor

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   10.02.2017

   Askerlik borçlanması ve varsa yurt dışı borçlanması yaparak gününüzü tamamlayabilirsiniz. Lütfen bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir