SSK

2020 SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2020 SSK çeyiz parası ödemeleri, sadece yetim aylığı alan kız çocuklarına verilmektedir. Çeyiz parası ödeme tutarları, kişilere verilen yetim aylığı limitine göre değişiklik göstermektedir. Kız çocuklarına verilen çeyiz parası, 2 yıllık yetim aylığının toplamı olacak şekilde hesaplanmaktadır.


Çeyiz parası başvurusu yapan kişiler, evlilik öncesinde çeyiz parası ödemesi alabilirler. Çeyiz parası ödeneği için gerekli şartları yerine getiren kızların, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru yapması gerekir. Başvurunun ardından, alınacak çeyiz parasının tutarı belirlenecektir.

Çeyiz Parası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Çeyiz parası ödemeleri, SSK üzerinden yetim aylığı alan kız çocuklarına, bir defaya mahsus olarak verilen toplu ödeneğin adıdır. SSK’lı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi durumunda, kız ve erkek çocukları için ölüm aylığı hazırlanmaktadır. Ölüm aylığı kapsamında yetim maaşı kullanma hakkı bulunan kız çocuklarına, çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır.

Çeyiz parası için geri ödeme talep edilmez ve kişilere toplu olarak ödeme yapılır. Çeyiz parasının limiti 2 yıllık yetim maaşı toplamı olduğundan, diğer kardeşlerin maaşının artması için en az 2 yıl beklenmelidir. En son evlenen kız çocukları, en yüksek tutarda çeyiz parasını alacaktır. Yetim aylığı almayan kız çocukları ya da yetim aylığı alan erkek çocukları, çeyiz parasından faydalanamazlar.

Çeyiz Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Çeyiz parasından faydalanmak için kurum tarafından gerekli görülen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kişilerin anne ya da babalarının vefatının ardından, SSK yetim aylığı alması gerekir.
 • Çeyiz parası başvurusu yapmak için gerekli olan tüm evraklar tamamlanmalıdır.
 • Çeyiz parası başvurusu, resmi nikahın kıyılmasının ardından gerçekleştirilmelidir. Resmi nikahı olmayan kişilere, çeyiz parası ödemesi yapılmayacaktır.
 • Yetim aylığı için belirtilen şartların tamamının yerine getirilmeli ve yetim aylığı alma hakkının devam etmesi gerekir.
 • Kızların SGK kapsamında çalışmaya başlaması durumunda, yetim aylığı alma hakkı sona erer ve çeyiz parası başvurusu geri çevrilir.
 • Çeyiz parası, sadece bir defa verilmektedir. Kişilerin hangi evliliğinde çeyiz parası talep ettiğine dikkat edilmezken, daha önce evlenme ödeneği almış kişilere ikinci defa çeyiz parası verilmeyecektir.
 • Yetim aylığı alan erkek çocukları için çeyiz parası ödemesi yapılmayacaktır.

SSK sigortasının haricinde, 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı) sigorta kolları üzerinden yetim aylığı alan kişilere de çeyiz parası ödemesi yapılabilir.

SK Çeyiz Parası Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Çeyiz parası başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilen evraklar şunlardır:

 • Çeyiz parası başvurusu yapan kıza ait kimlik belgesi ya da sürücü belgesi fotokopisi
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan evlenme ödeneği başvuru formu
 • Resmi nikahın kıyıldığını gösteren evlenme belgesi ya da yeni nüfus cüzdanı
 • Yetim aylığı alındığını gösteren belge

Belirtilen evraklarla birlikte Sosyal güvenlik Kurumuna gidilmesi ve başvuru aşamasında evrakların kuruma teslim edilmesi gerekir.

SSK Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK çeyiz parası başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat gidilmesi gerekir. Evlenme ödeneği başvuru formu ve diğer evraklarla birlikte kuruma gidildikten sonra, evlilik ödeneği için başvuru işlemi tamamlanacaktır. Çeyiz parası başvurusunun, evlenen kız tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Çeyiz parası başvurusu işleme alındıktan sonra, 15 gün ila 90 günlük süreç içerisinde çeyiz parası ödeneği çıkarılacaktır.

SSK Çeyiz Parası Başvuru Sorgulaması Detayları Nelerdir?

SSK çeyiz parası başvuru sorgulaması, e-devlet sistemi zerinden gerçekleştirilmektedir. Evlenme ödeneği başvuru sorgulamasının detayları aşağıda açıklanmıştır:

Çeyiz Parası Başvuru Sorgulama

 • Sisteme giriş yapabilmek için ana sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” ya da “Giriş Yap” seçeneklerinden bir tanesi kullanılarak, giriş sayfası açılmalıdır.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak, e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Sorgulama sayfası açıldıktan sonra, şahıs ödemeleri bölümünden “Evlene Ödeneği” seçimi yapılmalıdır.
 • Evlenme ödeneği başvuru ekranı üzerinden, çeyiz parası ödemesinin tüm detaylarına ulaşılabilir.

Çeyiz parası alma hakkı bulunmayan kişiler, sorgulama sayfasında hiçbir bilgiyle karşılaşmayacaktır.

SSK Çeyiz Parasının Limiti Nasıl Hesaplanır?

SSK çeyiz parasının limiti hesaplanırken dikkat alınan faktörler, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Kişilerin çeyiz parası başvurusu yapacağı döneme göre, çeyiz parasının tutarında artış görülmektedir.
 • Kardeş sayısı ve alınan maaşın tutarı, çeyiz parasını doğrudan etkileyen faktörlerdir.
 • Çeyiz parasının limiti, evlilik öncesinde en son alınan maaşa göre hesaplanır.
 • En son alınmış maaşın 24 katı kadar, toplu para ödemesi yapılacaktır.
 • BAĞ-KUR ve SSK üzerinden yetim aylığı alan kız çocukları, çeyiz parası için maaşın 24 katı kadar evlilik ödeneği kullanacaktır.
 • Emekli sandığı üzerinden yetim maaşı alan kızlara, son alınan maaşın 12 katı tutarında evlilik ödeneği verilecektir.

Vefat eden sigortalının 2 ve üzerinde kız çocuğu bulunduğu zaman, her kız için evlilik ödeneği oluşturulacaktır. Evlilik ödeneğinin limiti, kardeşler evlendikçe yükselmektedir. Bunun sebebi, evlenen kızlara verilen yetim aylığının diğer kardeşlere pay edilmesidir. Evlilik ödeneği için belirlenen 2 yıllık süre dolduktan sonra, evlenen kardeşin maaşı diğer kardeşlere verilmektedir. 2 yıl dolduktan sonra yetim aylığı yükselen kızlar, evlendikleri zaman daha yüksek oranda evlilik ödeneği kullanacaktır.

SSK Yetim Maaşının Dağılımı ve Çeyiz Parasına Etkisi Nasıl Hesaplanır?

SSK üzerinden sigortalı olan kadın ya da erkek çalışanların vefat etmesi durumunda, alacağı maaşı ölüm aylığı olarak ailesine pay edilmektedir. Resmi nikahlı eşi, kız çocukları ve erkek çocuklarına pay edilen ölüm aylığı, çocuklar için yetim maaşı olarak ödenmektedir.

Yetim aylığının oransal dağılımlar aşağıdaki gibidir:

 • Sigortalının birden fazla çocuğu olduğu zaman, SSK maaşı kapsamındaki toplam tutar, her çocuk için %25 olacak şekilde pay edilmektedir.
 • Başka kardeşi olmayan kişilere, %50 oranında yetim aylığı verilmektedir.
 • Anne ve babanın her ikisi de öldüğü zaman, ölüm aylığı tüm kardeşlere pay edilmektedir.
 • Ölüm aylığı kapsamında, çocuğu bulunan eşlere de %50 oranında ölüm aylığı verilmektedir.

Yetim aylığı ve dul maaşı oranlarının toplamı, vefat eden SSK’lı için belirlenen tutarın %90’ından fazla olmaması gerekir.

SSK Çeyiz Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

SSK evlilik ödeneğini kullanmak için Ziraat Bankası hesabına sahip olmak gerekir. Bankada hesabı olmayan kişiler, çeyiz parası başvurusunun ardından hesap oluşturmalıdır. Çeyiz parası ödeneği onaylandıktan sonra, Ziraat Bankası hesabına yatırılacaktır. Hesaba yatırılan çeyiz parası, aynı gün içerisinde kullanılabilir. Çeyiz parası için Ziraat Bankası hesabı bulunmayan kişiler, Ziraat Bankası veznelerine giderek de çeyiz parasını çekebilirler. Vezne üzerinden çeyiz parasını çekmek için kimlik belgesi ya da sürücü belgesi kullanılmalıdır.

Boşanan Kızlar Tekrardan Yetim Aylığı Alabilir Mi?

SSK yetim aylığı aldıktan sonra evlenen kızlar, evliliklerinin sonlanması durumunda tekrardan yetim aylığı kullanabilirler. Yetim aylığı ödemeleri, kızlar için süresiz olarak verilmektedir. Yetim aylığı kapsamında, evlilik yapan kızlar çeyiz parası kullanmaktadır. SSK çeyiz parasının tutarı 24 aylık maaş miktarı kadar olduğundan, kişiler adında 24 ay boyunca yetim aylığı bağlanmayacaktır.

Evlilik süresi gibi bir şart bulunmazken, çeyiz parasının kullanma süresinin üzerinden en az 24 ay geçen kişiler, boşanma durumunda yetim aylığı alabilirler. Diğer kardeşler ve ebeveynler için belirlenen ölüm aylığı kullanma hakkı sonlanmışsa, kişilere verilecek yetim aylığının tutarı da artacaktır.

Doğum Borçlanması Şartları Ne Oldu?

SSK Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. 19 şubat 2019 tarihinde evlendim . 22 şubat tarihinde sgk ya çeyiz parası için başvurdum. ancak bu tarihe kadar hiç bir ödeme yapılmadı. neden yapılmadığına dair tarafıma bilgi verilmedi. bunu nasıl öğrenebilirim. teşekkür ederim

 2. Mrb ben babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. Kafama takılan bırsey var evlenmeden 5 yıl öncemı işlem yapılması gerekir yoksa nikaha 2 ay once yapılsa sorun olurmu

 3. Merbaha annem 16 yıl önce vefat etti 5 kardeşlerimle yaşıyoruz babam yok herhangi bi sigortamizda yok yetim maaşı almiyoruz çeyiz parası almamiz için ne yapmamiz gerekiyor veya herhangi bi yardım için yardimci olurmusunuz acaba?

 4. Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü sigortalı dosya arşiv şube müdürlüğü: Gelen evrak iade edilmiş 08/03/2019
  En sonda su yazıyor
  Bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi:Gelen evrak beklemede yazıyor tarih yok acaba Ankara dan neden gönderilmiş olabilir

 5. merhabalar kolay gelsin öncelikle benim nişanlım şuanda yetim aylığı alıyor annesini ve babasını kaybetti. ekim ayında düğünümüz var şimdiden başvuru yapabiliyor muyuz acaba

 6. Merhaba biz annemin maaşı bölünmesin diye imza attik ve sadece annem alıyor maaşı ozamanlarda kendim sigortalı çalışıyordum.suanda issizim ve annemin maaşını böldüğüm zaman evlenecegim zaman benimde çeyiz parası alma hakkım var mı

  1. Merhaba,

   Evet evlenmeden önce yetim aylığı almaya başlarsanız çeyiz parası almayı hak edersiniz.

 7. Merhaba,
  2016 yılından beri babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum.Yakında ilk evliliğimi gerekleştireceğim. Benin aldığım %25lik kesimin annemin üzerene devri için dilekçe vereceğim.Müracaat ettikten sonra aldığım çeyiz parasının 24 ayı dolduktan sonra benim aldığım yetim parası annemin üzerine geçebiliyor mu? ya da nasıl bir uygulama var.Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Uygulama tam da anlattığınız gibi 24 ay sonra maaşınız annenize eklenecektir.

 8. Merhaba, yetim maaşı aldığım tarih her aynı 22’siydi 3 aydır İşkur aracılığıyla işte çalışıyorum ve sürem 8 Temmuz 2019 da çalışma bitiyor nikah tarihim de 15 Eylül 2019 işten çıktıgımda babamın maasına başvuru yapsam 1 aylık yetim maaş almış olacam sonrası zaten eylül ayı gelecek nikahı yapmış olacam çeyiz parasına başvuru yapmam icin 1 aylık yetim maaşı almak yeterli olur mu ?

 9. çeyiz ödemeleri 3 hafta en fazla 4 haftada sonuçlanmalıdır yazıyor kendi genel kurallarında neden şuanda 75-90 gün dediniz merak ediyorm benim işlemlerim de bitmiş en son 9 nisanda gelen evrak dosyasına kaldırılmıştır yazıyor dys takip taşra giden evrak bölümü sisteminde

 10. Merhaba ben çeyiz parasına başvuruda bulunmak istiyorum. Yetim maaşımı anneme bağladık yani annem alıyor biz bölünmesin diye imza attık yinede alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı almıyorsanız çeyiz parası da alamzsınız. Çeyiz parası alabilmeniz için fiilen yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir.

 11. Merhaba benim annem vefat etti ama babaminda herhangi bi geliri yok bnm 14 yasinda bi kiz kardesim var nereden yardim alabilir

 12. Merabalar bende babamdam aylik alıyorum ikincin evliligim olcak fakat ilkte maas almiyodum simdi hakkim varmi bide yas sınırı varmi.. tesekurler simdiden

 13. Merhaba. Annem tarım ssk’lı olarak emekli olmuş. 02.03.2019 tarihinde evlendim. Yetim maaşım kesildi. Çeyiz yardımı almak için başvurdum sgk onaylamadı. Anneniz tarım ssk dan emekli olmuş diye bir neden sundular. Anlayamadım hani yetim maaşı alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde çeyiz yardımı verilecekti. Bu durumu açıklar mısınız oradan gelecek para ile bir takım eşyalarımızı alırız diyordum. Biraz moralim bozuldu. Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

 14. Merhabalar ben çeyiz parası başvurusu yapalı iki ay oldu fakat e devlette halen ödeme gözükmüyor ya da herhangi bir bilgilendirme gelmedi yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası işlemleri 75 – 90 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

 15. 2. Evliliğimi yapıcam ilk evliliğimde babam hayattaydı. Babam vefat ettikten sonra boşandım. Şimdide 2evliliğimi yapıcam babam hayatta olduğu için ilk evliliğimde çeyiz parası almadım. Şimdi alabiliyor muyum. İnternette çeyiz parası almak için ilk evlilik şart diyor yardımcı olursanız sevinirim

 16. Merhaba ben ikinci evliliğimi yapacağım ilk evliligimde babam hayattaydı vefatından sonra maaş bağlandı çeyiz parası almaya hak kazanabiliyormuyum

  1. Merhaba,

   İlk evliliğinizde almadığınız için alabilirsiniz.

 17. merhabalar 07.01 2017 yılında babam vefat etti sonra Emekli Sandığı üzerinden yetim aylığı almaya başladım en son adığım maaş 1.700 TL idi. 24.08.2018 tarihinde evlendim sonra evlenme ikramiyesi başvurusunda bulundum Kamu Görevlileri Ödemeler Dairesi Başkanlığının 22.02.2019 tarihinde bana yatırdığı toplam ödenen tutar 18.115,67 lira kesinti toplamı ise 1.719,01 lira yapılmış 24 katı ödenmesi gerekirken, 12 katı üzerinden bana ödeme yapılmış 24 katı üzerinden yapılması için ne yapmam gerekiyor, nereye başvuru yapmam gerekiyor. Öneriz için şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 18. Merhaba ben 30 01 2019 basvuru yaptim sgkya islemimi yapan kisiyle gorustum bana mart aynin 25 de yaticak dedi yatar mi acba o tarihte

 19. Çeyiz yardımı almam için yetim maaşı almamız mı gerekir gayri başka şekilde yardım olunmuyor mu şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Evet çeyiz yardımı yani evlenme ödeneği alabilmeniz için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir.

 20. Bir evlilik yaptım boşandım. Babam vefat ettikten sonra boşandım. Şimdi başkasıyla evlenecem hiç çeyiz parası almadım ben de bu çeyiz parasından yararlanabiliyor muyum

 21. Merhaba bende Rahat 8 yildir babam vefat ettigi icin yetim ayligi aliyorum 2019 yili icersinde dugunum olucak bende yararlanabiliyorum dimi bunu ogrenmek istedim birde 2 ay icersinde kesin donus oluyor mu simdi den tesekkurler

 22. 01.04.1987 sigorta girişim var askerlik borçlanmasını yatırdım 04.06.1992 tekrar sigorta girişim var devamında 09.12.1993 ‘ten itibaren emekli sandığına tabiyim halen devam ediyorum 14.02.1969 doğumluyum.. Ne zaman emekli olurum.. ilginiz için teşekkür ederim

  1. Mhb ben 07.02 2019 da ceyiz parasi icin basvurdum edevletden baktigimda 12.400 tl gorunuyo ve aylik odemedede gorunuyo odeme gunu 22 si yani aylik gunu yaziyo fakat hesaba yatmadi sahis odemesindede tc ziraat bankasi merkesi odemeden cekebilirsiniz yaziyo hesap tanimlamistim ama yatmadi nedendir tsklr

 23. Merhaba iyi çalışmalar dilerim ben annemden yetim aylığı alıyodum ama 2002 yılında evlilik yaptım ozaman bana toplu para geldi fakat 2013 yılında ayrıldık iki tane çocuğum var. .5 yıl sonra tekrar birleştim eski eşimle tekrar toplu para alabilirmiyim..

 24. Merhaba iyi çalışmalar dilerim. .Ben 2002 yılında evlilik yaptım annenden yetim aylığı alıyodum. .ozaman bana bi miktarda para yardımı yapıldı ..fakat eşimle anlaşamadık 12.yıl sonra ayrıldım. .tekrar sigortaya başvurdum bana yetim aylığı bağlandı. . İki tane çocuğum olduğu için tekrar birleşmek zorunda kaldım yani tekrar çocuklarımın babasınla yani ilk eşimle evlendim ben tekrar para yardımı alabilirmiyim

 25. Merhaba. Babam herhangi bir yerden emekli değil Bağkur ssk veya emekli sandığın dan ama kız kardeşim SYDV den yetim maaşı alıyordu. Evlendi ve geriye yönelik Çeyiz yardımı alabilir mi ?

 26. 23/06/2018 tarihinde evlendik eşim 3 yıldır sgk çalışan annesi halen aylık almaktadır çeyiz parasından bizim yararlanma durumumuz varmıdır egerki var ise annenin aylığından kesinti oluyormu şimdiden tesekkurler

 27. İyi günler ben ve kız kardeşim babamızdan yetim aylığı alıyorduk.Kız kardeşim evlendi çeyiz parası hakkından yararlandı.Temmuzda ben de evleneğim çeyiz parası hakkından bende yararlanabiliyor muyum yoksa kardeşlerden sadece birisi mi yararlanabiliyor?İlginizden dolayı teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Her çocuk kendi maaşı üzerinden ayrı ayrı çeyiz parası alma hakkına sahiptir. evlendiğiniz takdirde siz de çeyiz parası alacaksınız.

 28. Merhaba ben ve kız kardeşim babamızdan yetim aylığı alıyorduk.Kız kardeşim evlendi çeyiz parası aldı.Temmuzda bende evleneceğim benimde çeyiz parası alma hakkım var mı yoksa kardeşlerden sadece birisi mi bu haktan yararlanabiliyor?İlginize teşekkür ediyorum.

  1. Eylul 7 2019 da nikahlaniyorm sonrasinda
   basvuru yapicam
   ama eylul 15 de ise baslicam ginede cegis param yatarmi

 29. ben 17.02.2016 tarıhınde esımle evlendım ama ben boyle bır ceyız yardımı oldugunu bılıyordum ama boyle sartların oldugunu bılmıyordum ben ısten cıktım 2 gun sonra esımle evlendım oyuzde bıze bu yardım verılmedı ne yapmam gerekır

 30. Ben 2010’da sigortalı işe başladığım için babamdan kalan maaş kesildi. Duyduğuma göre sigortalı işte çalısanlar da artık çeyiz parası alabiliyormuş. Doğruluk payı var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 31. Annem 2008 den önce vefat etti ancak 18 yaşımı doldurmadığım için maaşı babam alıyordu. 2011 de maaşımı kendim almaya başladım. Bu durumda çeyiz parası 12 ay üzerinden mi yoksa 24 ay üzerinden mi hesaplanır ?

 32. merhabalar 37 yaşındayım ilk evliliğim olucak 2015 te babam vefat etmiştir çalışıyorum sigortalı olarak çeyiz parasından yararlanabiliyormuyum ? teşekkürler..

 33. merhaba eşimden 1 yıl oldu ayrılalı. Babamın maaşına 18 aralık 2017 de almak için müracaat ettim.Ne zaman maaş bağlanır bilgi verirseniz sevinrim. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu