• 2019 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  2019 Çeyiz parası nasıl alınır ? öncelikle kız çocuğu olmak ve ebeveynlerinden kalan yetim aylığından yararlanmak şartları bulunur. Evlenecek olan kız çocukların çeyiz parasından yararlanabilmeleri için yetim aylığı alıyor olmaları ve nikâh öncesinde çeyiz parası almak için başvuruda bulunmaları gerekir. Çeyiz parası olarak verilen ödenekler 1 defaya mahsus olarak hak sahiplerine verilmektedir. Devletin sağladığı bu sosyal güvenlik ödeneğinde yapılan ilk evliliklerde de alınması şartı bulunmaz.


  Çeyiz Parası Nedir Ve Kimlere Verilir?

  İnsanlar tarafından evlilik yardımı olarak da bilinen çeyiz parası, evlilik nedeni ile yetim aylıkları kesilecek olan kız çocuklarına devlet tarafından verilen yardım olarak ifade edilebilir. Çeyiz yardımları bir defa verilmektedir ve bu destek ödeneğinden yalnızca kız çocukları yararlanabilir. Çeyiz parası kimlere verilir ve bu ödenekten yararlanma hakkına kimler sahiptir şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Anne veya babasını kaybetmiş olan kız çocukları şayet onlar tarafından yetim aylığı alıyorlarsa çeyiz parası yardımından yararlanabilirler.
  • Aynı durumu yaşayan erkek çocukların böyle bir hakka sahip değildirler.
  • Çeyiz parası yardımını alabilmek için yetim aylığı alınması gerekli olup çeyiz parası şartları içerisinde bulunan önemli bir detaydır.
  • Çeyiz parası yardımından yetim aylığı almak koşulu ile birlikte işlerinden ayrılmış olan kız çocukları da yararlanmaktadır.
  • Çeyiz parası yardımlarından yararlanma hakkına sahip olan 4A ve 4B kapsamındaki yetim aylığı sahibi kız çocukların başvurularını SGK Merkez Müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapmaları gerekir.
  • Çeyiz parası yardımından sadece ilk evliliğini yapacak olan kişiler yararlanabilirler.
  • Dul olan kişiler ikinci evliliğini yaparken çeyiz parası yardımından yararlanamazlar. İkinci evliliklerini yapacak olan kişilerin çeyiz parası yardımı almaya hakkı bulunmaz.
  • Çeyiz parası yardımı alan kişiler için yaş sınırı bulunmaz. Çeyiz yardımı almak için gereken temel esaslar arasında ilk evliliğin yapılacak olması gelir.

  Çeyiz Parası Almanın İlk Şartı Olan Yetim Aylığı Nedir?

  Çeyiz parası almanın en önemli şartları arasında bulunan yetim aylığı, anne veya babası vefat eden kız ve erkek çocuklarına ve ölen kişinin eşine SGK tarafından ödenen paradır. Vefat eden kişinin %60 ve daha üzeri oranda özürlü çocukları varsa bu özürlü çocuklar ömürleri boyunca yetim aylıklarından faydalanabilirler.

  Engelli kişinin evlenme durumu gerçekleşirse veya işe girerse dahi yetim aylığını etkilemez ve faydalanmaya devam edebilirler. Ancak sağlığı yerinde olan kız çocuklarını aldıkları yetim aylıkları işe başlamaları durumunda veya evlendikleri zaman kesilmektedir. İlk evliliğin gerçekleşerek nikahın kıyılması ile kesilen yetim aylıklarının yerine devlet yetim kız çocuklarına çeyiz parası yardımında bulunmaktadır.

  Yetim erkek çocuklarında durum daha farklıdır. Yetim aylığı alan erkek çocukları 18 yaşına geldikleri zaman veya sigortalı bir işe başladıkları zaman yetim aylıkları kesilmektedir. Yetim aylıklarının belirlenerek ödenmeye başlaması vefat eden kişinin ölüm tarihine göre ayarlanarak bağlanmaktadır. Buna göre yapılan ödemelerde;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden kişilerin çocuklarına bağlanan yetim aylıkları o esnada yürürlükte olan Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağkur ve Emekli Sandığı uygulamalarına istinaden yapılır.
  • 1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etmiş olan kişilerin çocuklarına bağlanan yetim aylıkları ise 5510 sayılı kanuna göre uygulanarak yapılmaktadır.

  Çeyiz Parası Başvuruları Nasıl Yapılır?

  Çeyiz parası başvurusunda bulunmak için gerekli belgeleri temin hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekir. Çeyiz parası yardımından yararlanmak için mutlaka başvuruda bulunulması zorunluluğu vardır. Evlilik tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde başvuruda bulunulabilir. 5 yıl süresince başvuruda bulunmayan hak sahipleri çeyiz parası yardım haklarını kaybetmiş olurlar.

  Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

  Çeyiz parasından yararlanmak için nikâh tarihinden sonra müracaat edilmesi gerekir. Müracaat sırasında talep edilen çeyiz parası için gerekli evraklar fazla sayıda değildir. Başvuru sırasında hak sahiplerinden Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi ve evli olunduğunu kanıtlayacak resmi bir belge istenmektedir. Bu belge nüfus kütüğü kaydı veya evlilik cüzdanı olabilir. Başvuruların ardından 2 ay süre içerisinde ilgililere ulaşan taleplerde bazı zamanlar gecikmeler yaşanmakla birlikte genellikle bu süre içerisinde neticelendirilmektedir.

  Çeyiz Parası Ne Kadar Verilir?

  Evlenme yardımı veya Çeyiz parası ne kadar olur ve nasıl belirlenir sorusuna cevap arayan hak sahipleri için yapılan hesaplamalar şu şekilde açıklanabilir:

  • Hak sahiplerine verilen çeyiz parası yardımları kişinin almış olduğu yetim maaşına göre hesaplanarak belirlenmektedir. Yapılan hesaplamalara göre;
  • En son alınan yetim aylığı üzerinden hesaplanır.
  • En son alınan yetim aylığının 2 yıllık tutarı hesaplanır.
  • 2 yıllık tutar bir aylığın 24 katı olarak hesaplanır.
  • Ortaya çıkan tutar hak sahibine toplam olarak 1 defada peşin ödenir.

  Örneğin; güncel maaşını 500 bin TL olarak alırken müracaatta bulunan hak sahibinin alacağı peşin tutar 500 bin TL x 24 Ay = 12 bin TL olmaktadır. Aynı işlem 700 bin TL alan birisi için ise 700 bin TL x 24 ay = 16.800 TL olmaktadır. Yetim maaşının miktarı alınan çeyiz parasının tutarını doğrudan etkilemektedir.

  Çeyiz parası ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahipleri adına Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.  Ziraat Bankasından alınabilen ödeneklerde şahsi hesap sahipleri kendi hesapları üzerinden çeyiz paralarını alabilirler. Şahsı hesabı olmadan çeyiz parası alanlar ise Banka veznesinden T.C kimlik numaraları ile çeyiz paralarını alabilirler.

  Çeyiz Parasının Avantajları Nelerdir?

  Devletin sağladığı desteklerden birisi olan çeyiz parası yardımının gençlere sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Evlilik esnasında imkânı olmayan gençler için düğün yapmalarında kolaylık sağlar.
  • Elde edilen toplu para ile borca girmeden eşya sahibi olunabilir. Yetim çocuklar hayal ettikleri düğünleri bu yardım ile kolayca gerçekleştirebilirler.
  • Ebeveynleri olmayan yetim çocukların kendilerini çaresiz hissetmemelerini sağlar. Devletin kanatları altında olduklarını bilerek kendilerini daha güvende hissederler.
  • Aile kurumunun kurulmasına katkı sağlar ve sağlam temelli evliliklerin başlangıcında yardımcı olur.
  • Borçsuz olarak gerçekleştirilen evliliklere destek olarak gençlere huzurlu ve mutlu bir geleceğe adım atmaları için imkân sunar.

  Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Çeyiz parası sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden kolaylıkla ve rahatça yapılabilir. E-Devlet sistemi üzerinden çeyiz parası sorgulaması yapmak için öncelikle PTT’den kimlik numarası ile alınabilen şifreye sahip olmak gerekir. 2 TL işlem ücreti ödenerek alınan özel şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapılarak sorgulama için SGK sayfasını seçmek gerekir.

  SGK sayfasından arama butonuna çeyiz parası sorgulama yazarak ekranın takip edilmesi gerekir. E-Devlet sisteminde yönlendirilen sayfalara kolayca girerek sorgulama işlemini online olarak yapmak mümkün olmaktadır. E-Devlet sisteminden yararlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili her türlü soru ve sorgulamalarına kolayla erişilmesi mümkün olmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurulu iletişim merkezini arayarak çalışma hayatı ve SSK hakkında her türlü öneri, soru, eleştiri, ihbar, şikâyet, talep ve başvurularının yapılması mümkün olmaktadır. ‘ALO 170’i her gün 7/24 arayarak SSK ile ilgili bilgi alınabilir ve sorgulamalar yapılabilir.

  Doğum Borçlanması Şartları Ne Oldu?

  SSK Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

  Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?  tıkla sorunu sor

  2019 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sevgi dedi ki:

   Merhaba biz annemin maaşı bölünmesin diye imza attik ve sadece annem alıyor maaşı ozamanlarda kendim sigortalı çalışıyordum.suanda issizim ve annemin maaşını böldüğüm zaman evlenecegim zaman benimde çeyiz parası alma hakkım var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet evlenmeden önce yetim aylığı almaya başlarsanız çeyiz parası almayı hak edersiniz.

  2. nur dedi ki:

   Merhaba,
   2016 yılından beri babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum.Yakında ilk evliliğimi gerekleştireceğim. Benin aldığım %25lik kesimin annemin üzerene devri için dilekçe vereceğim.Müracaat ettikten sonra aldığım çeyiz parasının 24 ayı dolduktan sonra benim aldığım yetim parası annemin üzerine geçebiliyor mu? ya da nasıl bir uygulama var.Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Uygulama tam da anlattığınız gibi 24 ay sonra maaşınız annenize eklenecektir.

  3. Seda Öztürk dedi ki:

   Merhaba ben çeyiz parasına başvuruda bulunmak istiyorum. Yetim maaşımı anneme bağladık yani annem alıyor biz bölünmesin diye imza attık yinede alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı almıyorsanız çeyiz parası da alamzsınız. Çeyiz parası alabilmeniz için fiilen yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir.

  4. Remziye dedi ki:

   Merhabalar ben çeyiz parası başvurusu yapalı iki ay oldu fakat e devlette halen ödeme gözükmüyor ya da herhangi bir bilgilendirme gelmedi yardımcı olur musunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası işlemleri 75 – 90 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

  5. Yağmur dedi ki:

   Merhaba ben ikinci evliliğimi yapacağım ilk evliligimde babam hayattaydı vefatından sonra maaş bağlandı çeyiz parası almaya hak kazanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk evliliğinizde almadığınız için alabilirsiniz.

  6. Emel DALGIÇ KOÇ dedi ki:

   merhabalar 07.01 2017 yılında babam vefat etti sonra Emekli Sandığı üzerinden yetim aylığı almaya başladım en son adığım maaş 1.700 TL idi. 24.08.2018 tarihinde evlendim sonra evlenme ikramiyesi başvurusunda bulundum Kamu Görevlileri Ödemeler Dairesi Başkanlığının 22.02.2019 tarihinde bana yatırdığı toplam ödenen tutar 18.115,67 lira kesinti toplamı ise 1.719,01 lira yapılmış 24 katı ödenmesi gerekirken, 12 katı üzerinden bana ödeme yapılmış 24 katı üzerinden yapılması için ne yapmam gerekiyor, nereye başvuru yapmam gerekiyor. Öneriz için şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  7. Gamze dedi ki:

   Merhaba ben 30 01 2019 basvuru yaptim sgkya islemimi yapan kisiyle gorustum bana mart aynin 25 de yaticak dedi yatar mi acba o tarihte

  8. Filiz dedi ki:

   Merhaba çeyiz yardımı net olarak iki yıllık tutar olarak mı ödenir yoksa daha az olabilir mi?

  9. Züleyha dedi ki:

   Çeyiz yardımı almam için yetim maaşı almamız mı gerekir gayri başka şekilde yardım olunmuyor mu şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çeyiz yardımı yani evlenme ödeneği alabilmeniz için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir.

  10. Gül dedi ki:

   Bir evlilik yaptım boşandım. Babam vefat ettikten sonra boşandım. Şimdi başkasıyla evlenecem hiç çeyiz parası almadım ben de bu çeyiz parasından yararlanabiliyor muyum

  11. Kadriye dedi ki:

   Merhaba bende Rahat 8 yildir babam vefat ettigi icin yetim ayligi aliyorum 2019 yili icersinde dugunum olucak bende yararlanabiliyorum dimi bunu ogrenmek istedim birde 2 ay icersinde kesin donus oluyor mu simdi den tesekkurler

  12. 01.04.1987 sigorta girişim var askerlik borçlanmasını yatırdım 04.06.1992 tekrar sigorta girişim var devamında 09.12.1993 ‘ten itibaren emekli sandığına tabiyim halen devam ediyorum 14.02.1969 doğumluyum.. Ne zaman emekli olurum.. ilginiz için teşekkür ederim

  13. Ayşegül Aksöl dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar dilerim ben annemden yetim aylığı alıyodum ama 2002 yılında evlilik yaptım ozaman bana toplu para geldi fakat 2013 yılında ayrıldık iki tane çocuğum var. .5 yıl sonra tekrar birleştim eski eşimle tekrar toplu para alabilirmiyim..

  14. Ayşegül Aksöl dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar dilerim. .Ben 2002 yılında evlilik yaptım annenden yetim aylığı alıyodum. .ozaman bana bi miktarda para yardımı yapıldı ..fakat eşimle anlaşamadık 12.yıl sonra ayrıldım. .tekrar sigortaya başvurdum bana yetim aylığı bağlandı. . İki tane çocuğum olduğu için tekrar birleşmek zorunda kaldım yani tekrar çocuklarımın babasınla yani ilk eşimle evlendim ben tekrar para yardımı alabilirmiyim

  15. Serap dedi ki:

   Merhaba. Babam herhangi bir yerden emekli değil Bağkur ssk veya emekli sandığın dan ama kız kardeşim SYDV den yetim maaşı alıyordu. Evlendi ve geriye yönelik Çeyiz yardımı alabilir mi ?

  16. ozhan ışık dedi ki:

   23/06/2018 tarihinde evlendik eşim 3 yıldır sgk çalışan annesi halen aylık almaktadır çeyiz parasından bizim yararlanma durumumuz varmıdır egerki var ise annenin aylığından kesinti oluyormu şimdiden tesekkurler

  17. İlknur dedi ki:

   İyi günler ben ve kız kardeşim babamızdan yetim aylığı alıyorduk.Kız kardeşim evlendi çeyiz parası hakkından yararlandı.Temmuzda ben de evleneğim çeyiz parası hakkından bende yararlanabiliyor muyum yoksa kardeşlerden sadece birisi mi yararlanabiliyor?İlginizden dolayı teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her çocuk kendi maaşı üzerinden ayrı ayrı çeyiz parası alma hakkına sahiptir. evlendiğiniz takdirde siz de çeyiz parası alacaksınız.

  18. İlknur dedi ki:

   Merhaba ben ve kız kardeşim babamızdan yetim aylığı alıyorduk.Kız kardeşim evlendi çeyiz parası aldı.Temmuzda bende evleneceğim benimde çeyiz parası alma hakkım var mı yoksa kardeşlerden sadece birisi mi bu haktan yararlanabiliyor?İlginize teşekkür ediyorum.

  19. bayramıye koşar dedi ki:

   ben 17.02.2016 tarıhınde esımle evlendım ama ben boyle bır ceyız yardımı oldugunu bılıyordum ama boyle sartların oldugunu bılmıyordum ben ısten cıktım 2 gun sonra esımle evlendım oyuzde bıze bu yardım verılmedı ne yapmam gerekır

  20. Azize Arslan dedi ki:

   Ben 2010’da sigortalı işe başladığım için babamdan kalan maaş kesildi. Duyduğuma göre sigortalı işte çalısanlar da artık çeyiz parası alabiliyormuş. Doğruluk payı var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  21. Cemre dedi ki:

   Annem 2008 den önce vefat etti ancak 18 yaşımı doldurmadığım için maaşı babam alıyordu. 2011 de maaşımı kendim almaya başladım. Bu durumda çeyiz parası 12 ay üzerinden mi yoksa 24 ay üzerinden mi hesaplanır ?

  22. özlem dedi ki:

   merhabalar 37 yaşındayım ilk evliliğim olucak 2015 te babam vefat etmiştir çalışıyorum sigortalı olarak çeyiz parasından yararlanabiliyormuyum ? teşekkürler..

  23. çiğdem altunay dedi ki:

   merhaba eşimden 1 yıl oldu ayrılalı. Babamın maaşına 18 aralık 2017 de almak için müracaat ettim.Ne zaman maaş bağlanır bilgi verirseniz sevinrim. Teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın