• 2018 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?


  SGK’nın kadınlara sağladığı yardımlardan biri olan çeyiz parası, diğer bir adıyla da evlenme yardım ödeneği anne ya da babası vefat etmiş ve maaş almakta olan kız çocuklarının evlenmesi halinde yapılan maddi yardımdır. SGK Müdürlükleri aracılığıyla çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarına, ebeveynlerinden birinin vefat etmesi durumunda ölüm maaşı bağlanmış olması gerekmektedir. Bu bağlamda erkek çocuklarının çeyiz parası alması mümkün değildir.2018 – SSK Çeyiz Parası alabilmek için bazı gerekli şartlar bulunmaktadır bunlar;


  • Evlenecek olan kız çocuklarının resmi nikah başvurusunda bulunmaları ve nikah tarihinin alınması gerekir.
  • Kız çocuklarının vefat eden anne ya da babasından ölüm maaşı alması gerekir.
  • Kız çocuklarının ölüm maaşını almaya devam ederken evlenmiş olması gerekir.
  • Dul olan eşlerin tekrar yeniden evlenmeleri durumda çeyiz parasından faydalanamazlar.
  • Çeyiz ödeneğinden faydalanmak isteyen kız çocuklarının İl ya da İlçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

  2018 – SSK Çeyiz Parası anne ya da babanın vefatı dolayısıyla aldıkları son ölüm maaşının SSK ve Bağkur için 24 aylık toplamının 24 katı olurken Emekli sandığı için 12 katı olarak ödenmesidir.Örneğin SGK’dan 400 TL ölüm maaş bir kız çocuğu evlendiği zaman 9.600 TL çeyiz parası verilir. Evlenme yardımı alarak evlenen kız çocuklarının ölüm maaşları durdurulur, yalnız kızın boşanması halinde tekrardan ölüm maaşı alınabilir.Peşin olarak ödenen bu rakam tek seferde ödenmektedir.Bu ödenekten yararlanmak isteyen kızların SGK İl ya da İlçe Müdürlüklerine dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçe örneği ise;

  İSTANBUL… SGK İL/ İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE;

  Anne ya da babamın ölümü sebebiyle ölüm yardımı almaktayım. Bu yüzden …. Tarihinde evleneceğim. Tarafıma SGK tarafından çeyiz yardımı yapılmasını talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Şeklinde bir dilekçe örneği yazılmalıdır.

  2018 – SSK Çeyiz Parası başvurusu için gerekli olan belgeler ise;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Çeyiz parası talep dilekçesi
  • Evlenme cüzdanı fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi

  Çeyiz Parası Alan Kız Çocuğunun Ölüm Maaşı Kesilir mi?

  Kız çocuğunun evlenmesi durumunda SGK tarafından almakta olduğu maaş kesilir. Ayrıca evlenen kız 2 yıllık maaşını pesin olarak aldığı için, anne kardeş gibi diğer gelir sahipleri maaşın artması durumunda artan rakamı evlenme tarihinden itibaren ikinci senenin sonunda alır.2018 – SSK Çeyiz Parası alan kız çocuğu eğer 2 yıl dolmadan boşanırsa, maaşı tekrardan 2. Yılın sonunda bağlanır çünkü 2 yıllık maaş peşin olarak alınmıştır. Çeyiz parası alan kız, iki sene sonra boşanır ve çalışmaya başlarsa tekrardan maaş bağlanmamaktadır, yalnız işten ayrıldığı takdirde tekrardan maaş bağlanır.Bunun dışında evlenen kızın eşinin sağlık güvencesi olmadığı takdirde, kendi üzerinden 2 sene boyunca sağlık yardımından faydalanabilir.

  2018 – SSK Çeyiz Parası alabilmek için kız çocuklarının talepte bulunmaları gerekmektedir. Çünkü SGK kişinin talebi olmadan çeyiz parası ödememektedir. Ayrıca bu para 5 sene içerisinde talep edilmezse bu ödeneğin alınma ihtimali ortadan kalkar.Ebeveynlerinden biri vefat ettiği halde çalışan kıza SGK’dan çeyiz parası ödenmez çünkü çalışan kıza anne ya da babasından ötürü herhangi bir yetim maaşı bağlanmaz. Ayrıca dul kişilerinde tekrardan evlenme durumunda çeyiz parası alma imkanı yoktur.Evlenecek kızın haricinde maaş alan evin diğer bireyleri varsa ve kız2018 – SSK Çeyiz Parası almayı istemiyorsa, bu durumda SGK’ya çeyiz yardımı almak istemiyorum ve maaşım anne veya kardeşime devredilmesini istiyorum şeklinde bir dilekçe vermesi gerekir.

  2018 – SSK Çeyiz Parası Ne kadar Zamanda Ödenir?

  2018 – SSK Çeyiz Parası ödemesi talebe göre değişkenlik gösterse de talep edilen tarihten itibaren yaklaşık olarak 2-3 ay arasında ödenmektedir. Emekli sandığı ve SSK kapsamında bulunan 2018 – SSK Çeyiz Parası Ankara’dan ödendiği için bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

  Devlet Destekli Çeyiz Parası

  SSK Çeyiz Parasıdışında devlet evlenmek isteyen ya da evlenen bireylere Devlet destekli çeyiz parası da vermektedir. Bu imkandan faydalanabilmek için aranan şartlar ise;

  • 27 yaşından küçük olmak
  • Destek veren bankalardan birinde TL cinsinden bir çeyiz hesabı açmak (Garanti bankası, Ziraat bankası gibi)
  • 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapmak
  • Bankada açılan hesaba devlet % 20 oranında destek sağlar

  Örneğin 25.000 TL biriktiren bir gence faiz hariç devlet de 5.000 TL katkı sağlar.

  Devlet, evliliğe destek olma ve teşvik etme açısından da ilk kez evlenenlere devlet destekli evlilik kredisi vermektedir. Aranan özellikteki uygun kişilere verilen krediye başvuruda bulunabilmek ve de krediden yararlanabilmek içinse birtakım aranan şartlar vardır bunlar;

  • Evlenmeyi düşünen gençlerin 18-24 yaş arasında olması
  • Türk Ceza Kanununda yer almakta olan herhangi ağır bir suçtan ceza almamış olmak.
  • Evlenecek olan gençlerin maddi imkanlarının evlenmelerine olanak sağlamaması.

  Bu durumları sağlayan tüm gençler evlilik kredisine başvuru yapabilmek ayrıca evlenmek için devlet desteğinden faydalanabilmektedirler.

  Devlet Çeyiz Katkı Rakamı?

  Yukarıdaki şartları sağlayan gençlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her çifte 1 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olarak 10.000 TL devlet destekli evlilik kredisi verilir. Bu kredinin geri ödeme süresi ise 4 yıl olmaktadır. Ayrıca bu krediden faydalanıp evlenip, evlendikleri ilk sene çocukları olan ailelere 1 yıl krediyi öteleyebilme imkanı sağlanmıştır. Alınan bu kredinin geri ödemesi ise 24 eşit taksit olarak ödenmektedir.

  Çeyiz Parası Başvuru Formunu İNDİR
  tıkla sorunu sor

  2018 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Serap dedi ki:

   Merhaba. Babam herhangi bir yerden emekli değil Bağkur ssk veya emekli sandığın dan ama kız kardeşim SYDV den yetim maaşı alıyordu. Evlendi ve geriye yönelik Çeyiz yardımı alabilir mi ?

  2. ozhan ışık dedi ki:

   23/06/2018 tarihinde evlendik eşim 3 yıldır sgk çalışan annesi halen aylık almaktadır çeyiz parasından bizim yararlanma durumumuz varmıdır egerki var ise annenin aylığından kesinti oluyormu şimdiden tesekkurler

  3. İlknur dedi ki:

   İyi günler ben ve kız kardeşim babamızdan yetim aylığı alıyorduk.Kız kardeşim evlendi çeyiz parası hakkından yararlandı.Temmuzda ben de evleneğim çeyiz parası hakkından bende yararlanabiliyor muyum yoksa kardeşlerden sadece birisi mi yararlanabiliyor?İlginizden dolayı teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her çocuk kendi maaşı üzerinden ayrı ayrı çeyiz parası alma hakkına sahiptir. evlendiğiniz takdirde siz de çeyiz parası alacaksınız.

  4. İlknur dedi ki:

   Merhaba ben ve kız kardeşim babamızdan yetim aylığı alıyorduk.Kız kardeşim evlendi çeyiz parası aldı.Temmuzda bende evleneceğim benimde çeyiz parası alma hakkım var mı yoksa kardeşlerden sadece birisi mi bu haktan yararlanabiliyor?İlginize teşekkür ediyorum.

  5. bayramıye koşar dedi ki:

   ben 17.02.2016 tarıhınde esımle evlendım ama ben boyle bır ceyız yardımı oldugunu bılıyordum ama boyle sartların oldugunu bılmıyordum ben ısten cıktım 2 gun sonra esımle evlendım oyuzde bıze bu yardım verılmedı ne yapmam gerekır

  6. Azize Arslan dedi ki:

   Ben 2010’da sigortalı işe başladığım için babamdan kalan maaş kesildi. Duyduğuma göre sigortalı işte çalısanlar da artık çeyiz parası alabiliyormuş. Doğruluk payı var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  7. Cemre dedi ki:

   Annem 2008 den önce vefat etti ancak 18 yaşımı doldurmadığım için maaşı babam alıyordu. 2011 de maaşımı kendim almaya başladım. Bu durumda çeyiz parası 12 ay üzerinden mi yoksa 24 ay üzerinden mi hesaplanır ?

  8. özlem dedi ki:

   merhabalar 37 yaşındayım ilk evliliğim olucak 2015 te babam vefat etmiştir çalışıyorum sigortalı olarak çeyiz parasından yararlanabiliyormuyum ? teşekkürler..

  9. çiğdem altunay dedi ki:

   merhaba eşimden 1 yıl oldu ayrılalı. Babamın maaşına 18 aralık 2017 de almak için müracaat ettim.Ne zaman maaş bağlanır bilgi verirseniz sevinrim. Teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın