• SSK ÇEYİZ PARASI


  SSK CEYIZ PARASI

  SSK çeyiz parası, devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı da olarak bilinen uygulamasıdır. Emekli annesi veya babası vefat eden ve SSK’dan yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası alabilirler. SSK çeyiz parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yani yetim maaşınızın kesintisiz size veriliyor olması gerekmektedir ancak hak edipte yetim maaşı almayan vatandaşlarımız çeyiz parası uygulamasına başvuru yapabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz parası annesi ya da babasını kaybetmiş olan ve bu nedenle ölüm aylığına bağlanmış olan kız çocuklarına verilmekte olup erkekler bu tür bir ödenek alamazlar. Bununl birlikte çeyiz parası alabilmek için bir diğer şart, kız çocuklarının ölüm aylığını almaya devam ettiği sırada evlenmesi gerektiğidir. Bununla birlikte dul olan eşler tekrar evlenmeleri halinde çeyiz parasından faydalanamayacaktır.  Çeyiz parası almak istiyorsanız kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

  SSK Çeyiz Parası İle İlgili 5510 Sayılı Kanun Şöyledir;

  “Evlenmeleri sebebiyle aylıklarının ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının evlenmek için talepte bulunmaları halinde almakta oldukları gelirlerin ve aylıkların iki yıllık tutarı ne kadarsa bir keze mahsus olmak üzere evlenme ödeneği dahilinde peşin olarak verilecektir. Evlenme ödeneği alan vatandaşlar aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde tekrar hak sahibi olunca, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylıkları bağlanmaz. Bu durumda olan vatandaşlar bu süre içinde Genel Sağlık Sigortalısı olarak görünürler. SSK çeyiz parası alan kişilerin gelir ve aylıkları çeyiz parası aldığı süre bitince tekrardan belirlenir.”

  ssk çeyiz parası soru cevapları

  SSK Çeyiz Parası Ne Kadardır?

  Bu konu hakkında sorulan birçok sorudan bir tanesi de çeyiz parası ne kadar sorusudur. Çeyiz parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir ya da aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada verilmektedir. Örneğin, 500 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğunun evlendiğinde alacağı miktar 12.000 TL’dir. Bu tutar tek seferde evlenme ödeneği olarak verilecektir.

  SSK ve BAĞ-KUR’a kayıtlı vatandaşlar, aldığınız yetim maaşının 24 katı, Emekli Sandığı için ise 12 katı olarak ödeme yapılmaktadır. Çeyiz parasında zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır. SSK çeyiz parası sorgulamasını nasıl yapabilirim diyorsanız online olarak yapılmadığını belirtmek isteriz.

  SSK Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Eğer SSK ve BAĞ-KUR’dan (4A veya 4B) yetim maaşı alıyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne, eğer Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alıyorsanız Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvurunuzu yapmanız gerekir.

  Başvuru yapmanız için SSK çeyiz parası dilekçesini doldurup size vereceğimiz adrese göndermiş olunması gerekir. SGK çeyiz parası dilekçe örneğine aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu dilekçeyi kişisel bilgilerinizle, eksiksiz bir biçimde doldurduğunuz takdirde SGK Müdürlükleri’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

  Adresi: Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara

  Çeyiz Parası Yaş Sınırı

  Çeyiz parası yaş sınırı konusunda en fazla 24 yaşında ve henüz evlenmemiş gençler ile birlikte 18 yaşını henüz geçmemiş olan çocuğa sahip aileler çeyiz hesabı açtırabilmek için bankalara başvurabilecektir. Çeyiz hesabına aylık ya da 3 aylık aralıklarla en az 3 sene boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapacak kişilere devlet tarafından yapılacak olan en yüksek katkı değeri 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Çeyiz parası yaş sınırı konusunda hesap sahibi olan kişilerin devlet katkısına hak kazanabilmesi için hem 27 yaşından önce ilk evliliğini gerçekleştirmesi hem de evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 ve 1.000 TL arasında düzenli ödemelerde bulunması ve bu ödemeleri hiçbir şekilde aksatmaması gerekmektedir. Zira ödemelerini üç defadan fazla aksatan kişilere devlet katkısı verilmeyecektir.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Burcu bulut dedi ki:

   Babam 2013yilinda vefat etti 2015e kadar yetim aylığı aldım daha sonra çalışmak zorundaydım ve ise başladım ayligim anneme geçti ben hala çalışıyorum 1ay sonra dugunum var çeyiz parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla çeyiz parası alamazsınız.

  2. Nazlı Eroğlu dedi ki:

   Merhaba 08.09.1989doğumluyum annem 1996yılında vefaat etti ve kesintisiz maaş aldım şimdi evlenmek istiyorum ve çetiz yardımı almak istiyorum yaş sınırı önceki kazanılmış hakkım olduğu için sorun çıkartır mı çeyiz yardımından yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazıda belirtilen yaş sınırı bankada hesap açıp para yatırılması sonucunda devletin vereceği destek ile ilgili. Yetim maaşı alırken alınan çeyiz parasında yaş sınırı bulunmamaktadır.

  3. sezen dedi ki:

   gecen yine yazdım cevap verilmedi denetim için bekliyor diyor hala 2013 kasımdan beri emekli sandığı yetim aylığı alıyordum evlendim çeyiz parasına başvurdum evraklarımın alındığına dair belge de geldi aylar geçmesine rağmen yatmadı ne zaman yatar ve nereye yatar bilgilendirir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ödemeleri uzun sürüyor. Normal şartlarda 45 gün içinde yatması gerekiyor. Çeyiz parası ya maaş almış olduğunuz hesaba ya da adınıza Ziraat bankası hesabına yatmaktadır.

  4. Deniz Ertekin dedi ki:

   ben ceyiz yardimi icin basvuru yaptim dilekcem sgknin denetleme servisine gitmis benide ifadeye cagiriyorlar bunun nedeni nedir? Cok arastirmistim hic ifadeye cagirma durumunu duymamistim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sgk şüpheli olarak gördüğü bazı durumlarda bilgi isteyebilir. Bilgilendirmeniz sonrasında çeyiz paranızın ödemesi yapılır. İfadeye çağırma yı bilgi isteme olarak düşünebilirsiniz.

  5. Feyza dedi ki:

   Merhaba ben ilk evlendiğimde yetim aylığı alıyordum çeyiz parasını bilmediğim için almadım boşandım babamdan maaş alıyorum evlenirsem çeyiz parası alabilirmiyim yada bu geçmiş hakkımı kullanabilirmiyim evlenmeden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası için evlendikten sonra 5 yıl içinde müracaat etmeniz gerekiyor. Eğer zaman aşımı süresini geçirmediyseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Şu anda evlenme durumunuz mevcut ise yine evlendikten sonra çeyiz parasına başvurabilirsiniz. Ssk ve Bağkur emeklileri için 24 ay Emekli sandığı emeklileri için 12 aylık maaş ödenir. Ancak bu ödeneği bir defaya mahsus alabilirsiniz

  6. esra ataoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   babamdan emekli aylığı alırken evlendim, kurumdan evlenme ödeneği talebim bulunuyor.
   Ancak örnek dilekçede talep edilen “tahsis numarası”nı e-devlette bulamadım. 170 hattı da yardımcı olamadı. Babamın ve benim TCKN bilgilerimizle sizden öğrenebilir miyim?

   ek olarak 35 yaşındayım, bu ödenekte yaş sınırı yok değil mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bizim bahsettiğiniz bilgilere erişim yetkimiz yok. Çeyiz parasında yaş şartı bulunmamaktadır.

  7. Şükran dedi ki:

   Merhaba ben babamdan kalan yetim maaşı alıyordum eylül’de evlendim ve çeyiz parası istemedim direk anneme aktarılmasını istedim .Dilekçe yazdım hala gelmedi ve şu an soruyorum SGK ya çeyiz parası alman gerekiyor yoksa maaş annene aktarılamaz diyorlar ben şu an evleneli 9 ay oldu çeyiz parasını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası talep etmediyseniz, annenizin maaşında yükselme olmalı. İsterseniz çeyiz parası talep hakkınız mevcut.

  8. Esra Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar.. Ben 2 yıl öncesine kadar babamdan yetim maaşı alıyordum ise girince kesildi . Fakat altı ay önce işten çıkmış ve sigortamin kesilmiş olmasına rağmen yetim maaşım bağlanmadı. 1 ay sonra nikâhım var bu çerçevede ceyiz parası alabilmem ne kadar mümkün yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen yetim maaşı alma hakkınız doğduğundan çeyiz parası da alabilirsiniz. Tavsiyemiz yetim maaşı için tekrar kuruma dilekçe ile başvurun. Hak kaybına uğramayın

  9. Tuba dedi ki:

   Nisan da çalışmaya başladım mayısta evlendim ceyiz parasi alabiliyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için. Evlendiğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Nisan ayında çalıştığınız için yetim maaşınız kesilir. Dolayısı ile evlendiğiniz tarihte yetim maaşınız olmadığından çeyiz parası alamazsınız.

  10. Sultan dedi ki:

   Merhaba ben Sultan benim babam yaklaşık 1yıl önce vefat etti babam ssk dan emekliydi babamın maaşını annem erkek kardeşim ve ben alıyorum bu durumda çeyiz parasi alman mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşını anneniz ve kardeşinizle beraber almanız çeyiz parası almanıza engel değil. Evleneceğiniz tarihte aldığınız maaşın 24 aylık toplam tutarını alırsınız.

  11. Sema Nur dedi ki:

   Çeyiz parasını annesi babası sağ olan biri alamıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz içim yetim aylığı alıyor olmanız gerekli. Yani annenizden veya babanızdan size maaş bağlanmış olmalı

  12. Pınar dedi ki:

   Merhaba ben 2010 yılında eşimden boşandım babam 2014 yılında vefat etti yetim aylığı almaya başladık annem ben kız kardeşim kız kardeşim evlendi çeyiz yardımı aldı kardeşimin payı anneme geçermi ( Nisan ayında bende 2 ci evliligimi aynı eşle yaptım çeyiz yardımı için başvurdum ankara ‘aradığımda aynı eşle tekrar evlendiğim için bulunduğum ilin SSK kurula soruşturmaya gönderdiklerini söylediler bu durumda çeyiz yardımı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk önce 1. sorunuza cevap verelim Kardeşiniz 24 aylık tutarında çeyiz parası aldığından annenizin maaşı 24. ayın bitiminde tekrar hesaplanarak artış meydana gelir.

    İkinci sorunuzda ise SGK bazı durumlarda Muvazaalı (Anlaşma, Hile) olduğunu düşünerek soruşturma sonucuna göre karar verir. Çeyiz parası için soruşturmanın bitmesini beklemelisiniz.

  13. sinem dedi ki:

   merhabalar,ben babamın vefatı üzerine yetim aylığı alıyordum.fakat şuan sigortalı olarak çalışıyorum.çalışırken çeyiz parası alabilirmiyim???yada yakın zamanda da işten ayrılacağım.tekrar babamın maaşını ne zaman alabilirim. ve yetim maaşı eger başlarsa o süreçte nikah yapıp çeyiz parası alabilir miyim?ve bu çeyiz parasının bağlanması ne kadar zaman alır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası almanız için yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Çalışırken çeyiz parası alamazsınız. Yetim maaşı başvurunuzdan 45 günlük sürede tekrar yetim aylığınız bağlanır. Çeyiz parası almanın süresi yok. Yetim aylığı alıyorken Evlenmeniz yeterli.

  14. NUR dedi ki:

   iyi günler babam 2008 de vefat etti ben aylık alıyorum, şuan nişanlıyım, çeyiz parası için yaş sınırı var mı. 31 yaşındayım ben. şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    SGK’dan yetim aylığı almakta olan yetim kız çocuklarının evlenmeleri halinde yaşlarına bakılmaksızın bir defaya mahsus aylık gelirlerinin iki yıllık tutarı evlenme ödeneği ”çeyiz parası” olarak ödenmektedir.

  15. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu, genel bir topluluğa, özel bir kredi verme yetkisine sahip olan Bayan Jane Alison’ın mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını bildirmek içindir. Bireylere, firmalara ve şirketlere açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar altında% 2 faiz oranıyla kredi veririz. Kredi koşullarını size verebilmemiz için bugün e-posta ile bize ulaşın: (saintloanss@gmail.com)

  16. ysmn dedi ki:

   5 yıllık toplu para ne kadar eder ??

  17. Bahar dedi ki:

   Annem babam ayrı ve ikisinden de maddi gelirim yok. Evleneceğim her hangi bir devlet yardımı alabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eger babanızın sigortası dolayısıyla yetim aylığı alıyorsanız Çeyiz yardımı alabilirsiniz. Diğer sorularınız için alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz

  18. Damla dedi ki:

   Bağkur dan maaş alanlarin ceyiz paraları maaş gününde mi yatiyor acaba 25 inde maaş aliyordum 25 inde kontrol etmelimiyim acaba çünkü 8 14 şubat arası alın dediler yatmamis ziraata

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz emzirme rapor ödemeleri ikramiyeler her ayın 8-14 ödeme tarihleri arasında yatırılır. Lütfen kontrol ediniz

  19. zerrin dedi ki:

   2016 ekim ayında evlenddim kasımda çeyiz parasına başvuruda bulundum bildirimi geldi 2 tane şimdi 2017 şubat 8 daha çeyiz param yatmamış ne yapmalıyım. yardıcı olurmusunuz detaylı bir bilgi istiyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz parası Ziraat Bankasına yatmaktadır. Durumunuzu takip için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  20. Sema ak dedi ki:

   Merabalar kolay gelsin. Ben 2 yil once babamdan dolayi yetim ayligi aliyordum fakat 2 yil once memur olarak atandim. Memur oldugumde maasim kesilmisti. Ve bu yaz dugunum olcak ins. Ben ceyiz parasi alabilir miyim acaba?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz yardım ödeneği alabilmeniz için aktif yetim aylığı almakta iken evlenmeniz doğrultusunda ödemeler yapıla bilmektedir.
    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  21. Menşure sözen dedi ki:

   2006 da babam öldü biz üç kız kardeştik ben ilk eşimle evliydim 2011de ikinci eşimle evlendim 6000 tl aldım üç sene sonra kız kardeşim evlendi ve16000 tl aldı kardeşler arasında bu kadar fark olurmu şu anda yetim maaşını ablam alıyor evlense o daha fazla mı alır teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz ödeneğinde ek ödeme hariç hesaplama yapılmakta, yetim aylığı hesaplaması kurum tarafından yapılmaktadır. Konu ile ilgili Detaylı bilgi ve BAŞVURU için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  22. nejla ercan dedi ki:

   Merhaba ben babamdan 726tl annemdende 375 tl yetim aylığı alıyorum. öğrenmek istediğim şey şu ben evlenicem ve çeyiz maaşı alıcam. ama aldığım yetim aylığı üzerinden kredi çekmiştim. kredi borcum çeyiz maaşımdan kesilirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Konu hakkında yargı kararı ile bir müracaat olursa kesinti uygulanabilir.Ancak aylık ve kurum ödemelerinde 1/4 haczedilebilir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  23. GÜLİZAR dedi ki:

   MERHABA ,

   ŞUAN YETİM(EMEKLİ SANDIĞI)MAAŞI ALIYORUM.
   VE ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIM,
   BAŞVURUYU NİKAHI KIYDIKTAN SONRAMI YAPACAĞIM YOKSA ÖNCESİNDEMİ YAPACAĞIM.
   ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN BİR YOL HARİTASI VERİRİMİSİNİZ
   TEŞEKKÜLRER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nikah sonrasında belgenizle birlikte SGK ya bir dilekçe vererek başvurmanız gerekir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.