SSK

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?

2020 Çeyiz parası yardımına başvuru, resmi nikahın ardından yapılmalıdır. Kişiler, resmi nikahtan  sonra zaman aşımına dikkat ederek bu destekten yararlanabilmektedir. Yetim kızların borçsuz bir şekilde evlenmesini hedefleyen bu destek ile kişilerin evlenirken borç yükü altına girmemesi, evliliğin rahat bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenir.


Dolayısıyla kızın anne ve babasından yetim maaşı alması şartı, bu yardımın talep edilmesi sırasında aranmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen destekte toplu para alımı sağlanmaktadır. Evliliğin devam etmesi durumunda kişi çeyiz parasına başvuru yapmamışsa, zaman aşımı durumunda başvuru hakkı yanar.

Çeyiz Parası Almada Başvuru Adımları Nelerdir?

Çeyiz parası alırken yapılacak işlemler şu şekildedir:

 • Çeyiz parası resmi nikahtan sonra verilir. Bu nedenle ilk adım resmi nikahın kıyılmasıdır. Sadece dini nikah olması durumunda, şahit sayısına ya da kişilerin gerçekten evlilik hayatı yaşayıp yaşamamasına bakılmaksızın çeyiz parası alınamaz.
 • Kişilerin bekarlıklarında yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir. yetim maaşının kesilmesinin tek nedeni evlilik olmalıdır.
 • Çeyiz parasının başvuruları direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. Online olarak başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.
 • Çeyiz parasının başvurusu sırasında kişilerden bir form doldurmaları istenmektedir. Doldurulan form sayesinde kişinin evliliği de tescillenerek çeyiz parası almasına karar verilir. Ayrıca başvuru sahiplerinin formu teslim ederken yanlarında gerekli belgeleri de bulundurması gerekmektedir.

Çeyiz Parasına Başvururken Hangi Evraklar İstenir?

Çeyiz parası başvurusu için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru sırasında doldurulan form, ‘Evlilik Ödeneği Talep Dilekçesi’ olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu binalarından alınabilecek bu dilekçe, alındığı yerde doldurulur, eve getirilmez. Dilekçenin bir örneği Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde bulunur. Kişiler, buradan çıktı alarak dilekçeyi daha önceden inceleme fırsatı bulmuş olabilirler.
 • Dilekçe üzerinde tahsis kodu denen bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme kişinin almakta olduğu yetim maaşına ait SGK kodu girilmektedir.
 • Dilekçe üzerinde verilen soruların tam yanıtlanması gerekir. Dilekçede kişilerin sicil tahsil numarası gibi detaylı SGK işlem kodları istenmektedir.
 • Dilekçenin sonuna, başvuru sahibi tarafından doldurulduğuna dair imza atılması gerekmektedir. imzasız dilekçeler geçerli kabul edilmez.
 • Başvuru sahiplerinin yanında T.C. kimlik belgeleri bulunmalıdır.
 • Kişilerin sahip oldukları nikah cüzdanı, başvuru sırasında yanlarında olmalıdır.

Çeyiz Parası Ne Zaman Alınır?

Çeyiz parasının alınma zamanı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Kişiler, resmi nikahlarının kıyılmasının ardından 5 yıl içerisinde çeyiz parası alma talebinde bulunabilmektedir. Bu yıllar içinde kişinin çocuğunun olması gibi değişiklikler önemli değildir. Ancak kişi bu 5 yıllık süreyi geçirirse, çeyiz parası alma hakkı sona erer. Ayrıca bahsedilen 5 yıllık süre, resmi nikahın kıyıldığı gün başlamaktadır.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz parası alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Anne, baba ya da her ikisi birden vefat etmiş olan kişiler bu destekten yararlanır.
 • Ölen anne babası sigortalı olan kişiler bu desteği alabilmektedir. Anne babası sigortalı değilse, kişi bu parayı alamaz.
 • Anne ya da babasından; ya da ikisinden de yetim maaşı alan kişiler bu desteğe başvurabilir. Yetim maaşı alma önünde engel varsa, aynı engel bu  paranın alımında da ortaya çıkacaktır.
 • Evlenerek bu parayı almak isteyen kişinin, evlilik öncesinde bildirimde bulunması gerekmektedir. evlilik tarihinden önce yapılacak bildirim ile işlemlerin hızlandırılması sağlanmaktadır.
 • Evlenen kızın herhangi bir yüz kızartıcı suça karışmamış olması gerekmektedir.
 • Formların hatasız olarak doldurulması şartı bulunmaktadır.
 • Evlenen kişi kadın olmalıdır. Çeyiz parasını sadece kadınlar alabilir.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Çeyiz parası ne kadar, kişinin aldığı yetim maaşının oranına göre belirlenmektedir. Yetim maaşının miktarına göre kişiye verilecek çeyiz parasına karar verilir. çeyiz parası, alınan yetim maaşının miktarına göre belirlenir. Kişilerin aldıkları maaş tutarının katları, çeyiz parası olarak verilir.

Alınacak Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parası hesaplama işlemi alınan yetim maaşı üzerinden yapılmaktadır. Yetim maaşının verilebilmesi için kişinin anne babasından aldığı maaş, 4/A ya da 4/B türünden sigortaya tabi olmalıdır. Çeyiz parası, kişinin aldığı aylık yetim maaşının 24 ile çarpılmasından elde edilen rakamdır. Kişi, 2 yıllık yetim maaşını çeyiz parası kapsamında alır. Dolayısıyla aylık alınan miktar 24 ile çarpılarak alınacak çeyiz parası bulunabilir.

Çeyiz Parasının Ödemesini Hangi Kurum Yapar?

Çeyiz parasının ödemesini yapmaya yetkili kurum PTT ve Ziraat Bankası’dır. Bu iki kurumun hesaplarından ve veznelerinden kişilerin çeyiz parası alması sağlanmaktadır. Paranın banka şubelerini kullanarak farklı hesaplara aktarılması söz konusu olamaz. Tek seferlik toplu olarak verilen miktar, kişinin hesabı varsa hesabına, yoksa veznelere başvurarak alması şeklinde ayarlanmıştır. Miktarın yatırılıp yatırılmadığını sorgulama araçları ile öğrenmek mümkündür.

Çeyiz Parası Nereden Sorgulanır?

Çeyiz parasının sorgulanabileceği yerler:

 • E-devlet sistemi
 • ALO 170 SGK hattı
 • SGK binaları şeklinde düzenlenmiştir.

Çeyiz Parası E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Çeyiz parasının e- devlet sisteminden sorgulanması için yapılması gereken işlem, öncelikle sisteme giriş yapmaktır. E- devlet sistemine giriş yapılması ile kişiler, en alt kısımda bulunan ‘Hizmetler’ bölümüne tıklamalıdır. Bu bölümde Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetleri kısmı bulunmalıdır.

Çeyiz Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bu bölüme tıklanmasının ardından yapılan çeyiz başvurusunun bulunduğu bölüme gelinir. Herhangi bir form doldurulmasına gerek  yoktur. E- devlet sisteminin hafızalı olması nedeniyle kişiler bilgilerine form doldurmadan ulaşır. Buradan yatırılacak çeyiz parasının miktarı, hangi hesaba yatırıldığı ve yatırılma tarihi sorgulanabilir.

Çeyiz Parası Telefon Hattından Nasıl Sorgulanır?

Cep telefonu hattı kullanarak çeyiz parası sorgulamak için kişiler, ALO 170 hattını aramalıdır. Hattın aranmasının ardından görevlinin istediği bilgileri vererek sisteme erişim sağlanabilmektedir. Buradan da çeyiz parasının miktarı, hangi hesaba yatırıldığı gibi bilgilere erişilebilir.

Boşanan Kişi İkinci Evlilikte Çeyiz Parası Alır Mı?

Boşanma durumunda ikinci evliliğin yapılmasında, çeyiz parası almak mümkün değildir. Çeyiz parası, sadece 1 defa verilen toplu bir paradır. Miktar, kişilere sadece ilk evliliklerinde ulaştırılır. Ayrıca paranın alınabilmesi için kişilerin belirli bir yaşta bulunmasına gerek yoktur. Yaş sınırı olmadan çeyiz parasına başvuru yapılmaktadır. Kadınlar, hangi yaşta evlenirse evlensinler, çeyiz parasına başvurma hakları bulunmaktadır.

Çeyiz  Parası Alan Kişi Boşandığında Tekrar Yetim Maaşı Alabilir Mi?

Çeyiz parası alan kişinin boşanması durumunda tekrar yetim maaşı alması mümkündür. Ancak çeyiz parası, 2 yıllık yetim maaşı tutarında verilmektedir. Bu nedenle kişiler, evliliklerini 2 yıldan az sürdürmüşlerse, yetim maaşı almaya hemen başlayamazlar.

Evlenme ve Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ

Evlilik ne kadar sürerse sürsün, tekrar yetim maaşı almak için kişinin resmi nikahının üzerinden en az 2 yıl geçmelidir. 2 yıldan kısa süren evliliklerde kişiler, nikah tarihi baz alınarak 2 yıl süre ile maaş almazlar.

Başkasının Yerine Çeyiz Parası Başvurusu Yapılır Mı?

Çeyiz parasında başkasının yerine başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Çeyiz parası almak isteyen kişinin, zaman aşımı süresi olarak belirlenen 5 yıl içinde çocuğu dahi olsa, kişi kendi çeyiz parası hakkı için başvurusunu kendisi yapmalıdır.

İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

İlgili Makaleler

1.320 Yorum

 1. Merhaba. Babam vefat etmişti ve ben yetim maaşı aliyordum. Evlendikten sonra da çeyiz parası için başvuru yaptım Ocak ayında başvuru yaptım ocağın ilk haftasi. Şubat ayı basindada bir posta geldi . Posta da Kasım ayında çeyiz parasini istemedigimi belirtmisim. Fakat ben böyle bişey belirtip başvuru kesinlikle yapmadim. Sadece Ocak da başvuru yaptım oda çeyiz ödeneğini almak için . 170 i aradim. İslemlerin hala sürdüğünü söyledi yani alabiliyor muyum. Durumu anlattim tekrar başvuru yapmamim daha iyi olacagini söyledi ama işlem devam ediyormus. Alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Size gelen yazıya cevaben bir dilekçe ile çeyiz parası istemediğimle ilgili bir talebim olmamıştır. Evlenme ödeneği başvurumun devam ettrilmesini diye belirterek dilekçe yazın. İadeli taahhütlü posta ile gönderin.

 2. Benim evlenmek üzere olduğum bir kız arkadaşım var ve babası olmadığı için annesi tarafından yetim parası alıyor. Yalnız sorum şu bu kızın bide ablası var, ablası daha önce bu ödeneği aldı, bu ödeneği ablasının almış olması benim kız arkadaşımı etkiler mi? o alamıyor mu ablası aldı diye, ?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parasını het yetim maaşı hak sahibi aldığı maaş üzerinden alır. Yani ablasının alması kendisinin almasına engel değil. Evlenmeden önceki aldığı maaşın 24 aya tekabül eden kısmını çeyiz ödeneği olarak alır.

 3. Merhaba çeyiz yardımı için e devletten bakınca paranızı çekebilirsiniz diyor bankaya gittiğimizde şubatın 20 sinde çekebilirsiniz diyorlar eskiden 20 sinde yatıyordu maaş onun içinmi ama SSK ödemeleri 8 i ile 14 ü arasında yatırılmıyormuydu yorumlarda öyle görmüştüm bilgi verir misiniz lütfen teşekkürler

  1. Merhaba,

   8 ile 14 ü arasında eskiden yatıyordu. Şimdi o durum değişti. Paranızı 20 sinde çekebilirsiniz.

  2. Üç yıl boyunca yetim maaşı aldım sonrasında işe girdim aylık kesildi hemen arkasından evlendim maaşı Bi daha bağlatmadan evlenmeden önce aktif almadığım için maaş bağlanır mı

  3. Merhaba,

   Çeyiz parasını almak için evlenmeden önce yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Mevcut durumda alamazsınız.

 4. merhaba,

  babamdan kalan emekli maaşını tek hesaba yatsın diye biz maaşını böldürmeden annemin hesabına yatmasına istedik (örn;1000TL maaş ise 750 annene 250 sana demişlerdi bize bizde bölmeden tek hesap olsun aynı şeye çıkıyor dedik
  Şuanda 3 aylık evliyim. baban vefat ettiği için 5 yıl içerisinde çeyiz parası alabilirsin diyorlar. 170i aradığımda adınıza yatmadığı için alamazsınız diyorlar. babamdan kalan bir maaş var ortada ve böyle bir imkanım var fakat yararlanamayacağım söz konusu. Konu hakkında bilgi verirmisiniz.

  1. Merhaba,

   Siz zaten baştan yanlış düşünmüşsünüz. Emekli vefat ettikten sonra kalan varislere maaş bağlanma oranları var. Anneniz mevcutta % 80 maaş alıyor. Eğer siz de başvursaydınız anneniz %60 siz ise % 30 alarak toplamda % 90 maaşını alabilecektiniz. Bu nedenle de eksik almışsınız. Çeyiz parası için de yetimin evlenmeden önce mutlaka yetim maaşı alıyor olması şartı var. Alo 170 doğru bir bilgi vermiş. Yanlış yolu takip ettiğiniz için bu haktan yararlanamazsınız.

 5. Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü giden evrak servisi nde görünüyor evrak giden evrak kayıtlı diyor sonraki hangi birime gider evrak yada eve kağıt mı gelecek denetim bitmişti ankaraya gitmişti evrak ne zaman sonuçlanır

  1. Merhaba,

   İşlemler 75 90 gün arasında sürer toplamda. Sizin ki 15 güne kadar sonuçlanır gibi gözüküyor.

 6. Çeyiz parası yardımı için 5 kasımda Ankara ya dilekçe gönderdik bugün 170 i aradık onlarda Adana sigorta müdürlüğü ne gönderilmiş evraklar dediler Ne yapmam gerekiyor anlamadım

  1. Merhaba,

   Süreç devam ediyor. Bu ayın sonuna kadar sonuçlanması beklenir.

 7. merhaba
  Ben 2017 yıında çeyiz parası aldım temmuz ayında nikahım oldu iki ay sonra çeyiz parası aldım iki yıl sonra yani 2019 ylında geri anneme ve bir kız kardeşime dönmesi gerekiyor yüzde kaçı baglanması gerekiyor iki yerden maaş aliyorum yüzde kaçı dönüyor acaba

  1. Merhaba,

   Babadan dolayı aldığınız maaşın tamamı anne ve kardeşinize eklenir.

 8. Ben yetim maaşı alıyordum 2011 de ben işe girdiğim için anneme devir ettim bu şuanda evliyim çeyiz parası alabilirmiyim 4. Yıl oldu evleneli

 9. Merhaba yetim aylığı alıyorken evlendim, evliliğimin ilk yılında da evlenirken de çalışmıyordum.Evliliğimin ikinci yılında çalışmaya başladım bağkurluyum. Başvuru yapmam halinde ödemeyi alırmıyım?

  Teşekkürler

 10. MERHABA BEN 16 AGUSTOSTA BAŞVURUD BULUNDUM MESAJ GELDİ BAŞVURUNUZ SONLANDIRILMIŞTIR 170 ARIYORUM HALA DEVAM ETMEKTEDİR DEDİLER. ACABA NET BİLGİ NERDEN ALABİLİRİM BU KONU HAKKINDA KİMİNLE GÖRÜŞEBİLİRİM. HESABA BAKIYORUM AMA HİÇBİRŞEY YOK VE BABAM 4 C EMEKLİ SANDAIĞINDAN EMEKLİ OLDU BEN NE KADAR ÇEYİZ ÖDENEĞİ ALABİLİRİM

 11. Merhaba annem ve babam sgk emeklisiydi ikiside vefat etti ikisindende yetim maaşı alıyordum 26 ağustosta evlendim ve çeyiz parası için her iki maaşada başvurdum çünki bulunduğum şehirde sgk ya sorduğumda her ikisindende çeyiz parası alırsın dediler ama sadece yüksek olan maaştan çeyiz parasını ödediler diğerini hala ödemediler 170 i arayıp sorduğumda ikiside sgk emeklisi olduğundan sadece yüksek olandan çeyiz parası alırsınız dediler bu gerçekten doğrumu burda sgk ya şahsen gidip sorduğumda ikisinide alırdınız diyerek ikisininde sicil numaralarını ayrı dilekçe lere yazarak bana nikahtan sonra ankaraya gönder diye verdiler bende öyle yaptım şimdi napmalıyım hangi bilgi doğru cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 12. Merhaba herkese ,Emekli sandığından 10 yıldır yetim aylığı alıyordum .19/08/2019 da evlendim ve Evlilik cüzdanımın fotokobisini ekleyip dilekçemi direk aps yoluyla Ankaraya gönderdim ve 01/09/2019 maaşım aynı şekilde yattı…. hala dönüş olmadı …lütfen aranızda emekli sandığından çeyiz parası alan varsa nekadar zamanda yattığını ve 12 ay -24 ay üzerinden mi hesaplandığını yazabilir mi???

  1. Merhaba,

   emekli sandığı yetim aylığı alanların çeyiz parası 12 ay olarak yatmaktadır. 45 -60 gün içinde sonuçlanması beklenir.

  2. ÇİGDEM HANIM MERHABA SONRA ÇEYİZ PARASI ÖDENDİ Mİ? FAZLADAN ÖDEDİKLERİ O EYLÜL MAAŞINI DÜŞTÜLER Mİ? BİLGİ ALABİLİR MİYİM

 13. iyi günler ilk evliligimde siğortalı oldugum için çeyiz yardımı alamadım ikinci evliligimi yapıcam yetim aylıgı baglı evlendigimde yeni başvuru yaptıgımda çeyiz yardımı hakkım varmıdır

  1. Merhaba,

   İlk evliliğinizde çeyiz parası almadığınız için kinci evlilikte bu hakkınız var.

 14. Merhaba,
  Yetim maaşını belli bir süre almak gerekiyor mu çeyiz parasına hak kazanmak için örneğin ben sigortalı işimden ayrıldım 2aydır yetim maaşı alıyorum alabiliyor muyum acaba ilginize teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı bağlandıktan 1 ay sonra bile evlenseniz alabiliyorsunuz. Mevcut durumda da alırsınız.

 15. Merhaba, çeyiz parasına başvurduktan sonra mı yetim aylığım kesilir yoksa para ödedikten sonra mı kesilir? başvuru-onay sürecinde yetim aylığı almaya devam edebilir miyim?

  1. Merhaba,

   Evlendiğiniz tarihten itibaren yetim aylığı kesilir. Çeyiz başvurusunu da zaten evlendikten sonra yapacaksınız. Bu nedenle çeyiz parası ödenene kadar evli olacağınız için maaş ödenmez.

 16. MERHABA BEN 16.08.2019 TARİHİNDE NİKAHIM OLDU BU SÜREÇTE BABAMDAN YETİM MAAŞI ALIYORDUM 21.08.2019 TARİHİNDE ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURDUM BU SÜREÇTE SİGORTAMIN YATMASI ÇEYİZ PARASI ARAŞTIRMASINDA HERHANGİ BİR SORUN TEŞKİL EDER Mİ????????????????????????

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası başvurusundan sonra olan sigortalı çalışmalarınız çeyiz parasını etkilemez.

 17. Merhaba, emekli sandığından yetim aylığı alırken evlendim. Başvuruyu posta yoluyla yapmam gerektiğini söylediler bulunduğum ilçedeki sgk kurumu. Doğru mu?

  1. Merhaba,

   Evet emekli sandığı başvuruları iadeli taahhütlü posta ile Ankara ya yapılmaktadır.

 18. Merhaba,
  Sgk dan yetim aylığı alıyordum 28/6/19 da evlendim evlenme ödeneğine başvurdum evraklar 01/07/19 da işleme alınmış evrak takip numarası verdiler ancak evlenme ödeneği ile ilgilenen birim telefonlara bakmıyor. E devlette şahıs ödemeleri kısmında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan şahıs ödemeleri aşağıda yer alan ödeme tiplerini kapsamaktadır.
  4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim
  4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim
  Bağ-Kur Mahkeme Kararı ile Maaş Ödemesi
  Bağ-Kur Tütün Ödemesi
  Bloke Konulan Emekli Maaşı
  Çölyak Metabolizma Ödemesi
  Emekli Hareketsiz İadesi
  Emsan Devir Öncesi Emanet İade
  Emzirme Yardımı Ödemesi
  Geçici İşgöremezlik Ödemesi
  Gelirlerden Red ve İadeler
  Şahıs Diş Ödemesi
  Şahıs İlaç Ödemesi
  Şahıs Sağlık Yolluğu Ödemesi
  Şahıs Tıbbi Malzeme Ödemesi
  Tedavi Sağlık İadesi
  Bunlar mevcut evlenme ödeneğini nerden sorgulayabilirim ? takip ve ne zaman ödeneceği hakkında nasıl bilgi alabilirim

 19. Merhaba ben 17 yaşındayım annemin imzası ile evleneceğim fakat annem çeyiz parasının kendi hesabına yatırılması için dilekçe vermemde baskı yapıyor dilekçe verdikten hemen sonra ki gün dilekçeyi iptal etme şansım var mı?

  1. Merhaba,

   Babanızdan yetim aylığı alıyorsanız evlendiğiniz de çeyiz parası alabilirsiniz.

 20. merhabalar, babam emekli sandığı çalışanıydı vefat etti bende sigortalı olarak çalışıyorum babamdan yetim aylığı alıyorum çeyiz parası başvurusunda bulunmak istiyorum. bunun için nereye başvuru yapmalıyım

 21. Ablam çeyiz parası alamadı,15 gün sonra evlenmişsin dediler,çeyiz parası vermediler,çok mantıklı değil bence,bir insan 2 gün sonra evlense bile,çeyiz parası alabilmeli bence,bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı,teşekkürler….

 22. Merhaba ikizim 2016 senesinde evlendi babamdan yetim naaşı aldığı için çeyiz parasını aldı. Ve kardeşim iki sene geçtikten sonra dilekçe verdi anneme geçsin para dir lakin geçmedi. Ben se 2018 yılında evlendim başvuru yapm çeyiz parası için yattı param çektim. Ama annem kuruma giderek benn maaşım cok düştü iki kızımdan biri iki sene oldu evlenelim neden hala parası yatmadı bana dedi görevli ise sizin ilk kızınınızn parası yatmaz teyze ikinci kızının evliliğinden iki sene gececek ole alacaksınız dendi ne derece doğru bilgi verirmisiniz teşekkürler

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası almanız için işten çıkıp başvuru yapmanız ve nikaha kadar maaş bağlanıp alıyor olmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   Evet alabilirsiniz. Ancak aynı kişi ile evlenmede denetim süreci daha uzun sürmektedir.

 23. Merhabalar mayıs ayında nikah yaptım ve ceyiz parasına basvurdum ancak herhangi bir bilgi vs. bişey gelmedi acaba ne zaman yatar para veya takip edebilecegim bir sayfa mevcut mudur ?

 24. Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü sigortalı dosya arşiv şube müdürlüğü: Gelen evrak iade edilmiş 08/03/2019
  En sonda su yazıyor
  Bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi:Gelen evrak beklemede yazıyor tarih yok acaba Ankara dan neden gönderilmiş olabilir

 25. Çeyiz parasına Mart ayında başvurduk Mayıs’ta evrak eksik dediler evlilik cüzdanı fotokopisi ni de gönderdik acaba başvurduğumuz Mart ayından itibaren mi yoksa mayıstan itibaren mi inceleme süreci başlar annemle babam 15 yıl sonra tekrar evlendiler Nisan Mayıs haziran 3 ay oluyor ne kadar daha sürer teşekkürler

  1. Merhaba,

   İnceleme süreci Marttan itibaren zaten başlamış. Mart ayı baz alınarak ödeme yapılır.

 26. Merhaba babam olelı dort yıl olucak ama sadece dul maası alıyor annem ben veya kardeslerım yetim maası almadık evlenıcem bir ay sonra ceyız parasına basvursam olur mu?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşına bağlanmış ve aylık alıyor olmanız gerekir. Şimdiden yetim maaşı için başvursanız bile bağlanması için yeterli süre yok.

 27. Merhaba ben kamu çalişanıyım hiç yetim aylığı almadım babam 1.5 yıl önce vefat etti yeni evlendim çeyiz parası alaniliyormuyum ?

 28. Merhaba,

  Ben 2 yıl önce dilekçe ile başvurdum ve parayı aldım şimdi iki yıldan sonra benim maaşımın annemim maaşına eklenmesi için ayrıca dilekçe vermem gerekiyormu.

  1. Merhaba,

   Evet yetim maaşı almaya devam ederken ilk evliliğinizde almadığınız için 2. evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  2. Merhaba ben de aynı durumdayım çeyiz parası alabilir miyim ilk evliliğimde almadım 2. Evliliğimi yapıcam alabilirim sanırım birde ben puan baba maaşı alırken sigortalı bir işte çalışabiliyor muyum yüksek öğretim de okuyorum

 29. Merhaba ben basvuru yaptim suan sahis odemelerinde miktar var fakat odeme islemi devam ediyor. Odeme durum detay kisminda odeme sistemine gonderile bilir diyor ne zaman elime gecer

  1. Merhaba,

   Verdiğini bilgilere göre hesaplamalar ve onay aşaması tamamlanmış. Ödemenin gönderilmesi 15 günlük bir süreyi bulabilir.

  2. Merhaba şahıs ödeme durumlarında ben göremiyorum paranın yatıp yatmadıgını sizin para ne kadar sürede yattı birde orda başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yazıyor oraya ne yazmamız gerekiyor

  3. 2018 yılında eşim için evlenme ödeneği aldık. Evlendikten hemen sonra e-devlet üzerinden başvuru yaptık. 1-1,5 ay içerisinde ödememiz gerçekleşmişti.

 30. Merhabalar 583 tl yetim aylığı alıyorum yaklaşık 13.900 tl gibi bir miktar çeyiz yardımı almam lazım. Bunun ne kadarı kesinti olur acaba ? Vergi kesintisi yüzde kaçın üzerinden hesaplanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu