• 2018 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır


  Devlet desteği almak isteyen evleneceklerin merak ettikleri soruların başında çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası kimlere verilir gibi sorulardır. Esas ismi evlenme yardım ödeneği olsa da halk arasında çeyiz yardımı olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda çeyiz parası ne kadar oldu sorusu dahil olmak üzere yukarıdaki tüm sorulara yanıt arayacağız. İşte yanıtlar!


  2018 Yılında Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Çeyiz parası sadece evlenecek olan kızlara verilecek olan bir ödenek olarak tanımlanır. Söz konusu yardımı SGK aracılığıyla yetim aylığı almakta olan kızların evlenmelerin ardından yetim aylıklarının kesiliyor olmasından kaynaklı olarak verilmektedir. Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre yetim aylığı ala çocuklar ölüm sigortası kolundan faydalanarak yetim maaşı almaktadır. Söz konusu maaşın evlenme sonrasında kesildiği bilinmektedir. Devlet yetim aylığının kesilmesi sonucu evlenecek kızlara; çeyiz parası ödemektedir. 2018 Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtına gelince;

  • Bu yardımdan faydalanacak olan mutlaka kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir.
  • Şayet evlendikleri tarihten sonra 5 yıl süresi içerisinde söz konusu ödeneği almak için müracaat etmezlerse bu hakkı kesin olarak kaybedeceklerdir.
  • Söz konusu yardım, için SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi ‘’Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi’’ doldurmalıdır.
  • Başvuruda Evlilik Cüzdanı da duruma göre talep edilmektedir. Şayet evliliğiniz nüfus kütüğünde görünüyorsa; evlilik cüzdanına gerek kalmamaktadır.

  Bütün bu bilgiler ışığında çeyiz parası başvurusu 2018 yılı itibariyle; evlenme ödeneği talep dilekçesiyle yapılabilmektedir. Yine de evlilik cüzdanınızın yanında bulunmanız önemlidir.

  Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Tanımlanır?

  Çeyiz parası, SGK aracılığıyla yetim maaşı alan kız çocuklarına sadece bir defaya mahsus şekilde verilen paradır. Söz konusu para; devletten alınan yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar olabilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için; bizzat başvuruda bulunmak gerekli olmaktadır. Esasında bu yardımın veriliyor olmasının en temel sebebi; evlenecek olan kızların; evlendikten sonra yetim aylıklarının kesiliyor olmasıdır. Çeyiz Parası Nedir? Sorusu kapsamında verilebilecek en kapsamlı yanıt yukarıda sıralanmaktadır.

  Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir?

  En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir? Sorusudur. Bu yardımın aşağıdaki koşullara sahip olanlara verildiği bilinmektedir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Annesi ya da babası vefat etmiş olan kız çocuklarının ölüm – yetim aylıklarının kesilmesi sonucunda bu yardım verilmektedir.
  • Yardımın erkek çocuklarına verilmediği bilinmektedir. Söz konusu yardımdan sadece kız çocukları yararlanmaktadır.
  • Evlenme yardımına başvuracak kilinin yetim aylığı alıyor olması şarttır.
  • Çeyiz parasından yararlanmak isteyenler; öncelikle 4/A SGK ya da 4/B Bağ – Kur kapsamında hak sahibi olmaları gerekmektedir.
  • Başvuruların SGK Müdürlükleriyle Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine yapıldığı bilinmektedir. ü

  Kimlerin çeyiz parası alabileceklerini kısa bir şekilde özetleyecek olursak; yetim aylığı alıyor olmak ve söz konusu aylığı alıyor olurken evlenme şartını kapsayan tüm kızlar çeyiz parası alabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

  Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Sorusu kapsamında yanıtı merak edilen sorulardan birisi de; bu yardımdan dul kimselerin de yararlanıp yararlanmadığıdır. Ancak ikinci evliliğini yapacak olan bireyler dul aylıkları kesilecek olsa da söz konusu yardımdan yararlanmak hakkı bulunmamaktadır.

  Yine çeyiz parası alabilmek için bir yaş sınırının bulunup bulunmadığı da merak edilmektedir. Evlenme yardımından yararlanmak için herhangi bir şekilde yaş sınırı bulunmamaktadır. Farklı kaynaklarda 25 yaş sınırının bulunduğu yer alsa da bu bilginin aslı yoktur. Çeyiz parası alabilmekte temel alınan şey ise; ilk defa evlenmektir.

  2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu?

  Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de 2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu? Sorusudur. Bu sorunun yanıtı esasında başvuru sahibinin almış olduğu yetim aylığında gizli olmaktadır. Zira söz konusu yardımın hesaplanmasında; temel kıstas en son alınan yetim aylığı miktarıdır. Söz konusu maaşın bir aylık tutarı 24 ile çarpılarak; ne kadar para alınacağı ortaya çıkar. Yani evlenmeden önce 500 TL yetim maaşı alan birisi; 500 x 24 = 12.000 TL kadar çeyiz parası yardımı alabilmektedir. Görüldüğü üzere söz konusu yardım yüksek tutarlı bir destektir. Bundan dolayı çeyiz yardımı hakkındaki merak gayet doğaldır.

  Son olarak yanıtı en çok merak edilen sorular arasında çeyiz parası nereye yatar sorusu yer almaktadır. Bu doğrultuda evlenme yardımı ya da çeyiz yardımı olarak isimlendirilen yardım; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Söz konusu yardımın alınacağı banka ise; Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’ndan bireysel hesabı bulunan bireyler parasını bu hesaptan çekebilmektedir. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmayan bireyler ise; T.C. kimlik numaralarını vererek; ilgili Ziraat gişelerinden evlenme yardımı desteklerini alabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Çeyiz parası alabilmek için belirli kriterlerin bulunduğunu ve bu yardımın alınması için bizzat hak sahibinin başvurması gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

  Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?  tıkla sorunu sor

  2018 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben hem anem uzerinden sigorta babam uzerinde emekli sangidi icin ceyiz yardimina basvurmustum bugun edevlette baktigimda 4c evrak islemlerine baktigimda bugun tarihli evlenme ikramiyesi gonderildi yaziyor nezaman nereye yatar acaba birde 4q sigorta yattimi bunu nereden sorgulayabilirim edevlette boyle bir sorgulama yok simdiden tesekkurler

  2. Yasemin dedi ki:

   Merhaba
   22 yaşındayım ve açıktan yükseköğrenimime devam ediyorum babam üzerinden yetim aylığı alıyorum. Eğer okumaya devam ederken özel sektörde işe başlarsam yetim aylığım kesilir mi? Kesilmezse ben 25 yaşına kadar yetim aylığı alırken ve çalışıyorken evlenirsem çeyiz parasına hak kazanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son düzenlemelere göre Yüksek öğrenim öğrencileri okumaya devam ederken çalışsa da yetim aylıkları kesilmez. Dolayısıyla da evlendiklerinde çeyiz parası hakkı vardır.

  3. medine dedi ki:

   meraba 2 yıl önce çeyiz ödeneği için başvuru da bulundum aynı zamanda kapanış verdik 1 yıl boyunca aradım dosya işlemde bekleyin dedi ler 1 yılın sonunda dosya kaybolmuş tekrar dilekçe vermeniz gerekiyor dedi ler yeni dilekçe verdik şimdi 2 yıl doldu bu süre de maaş da yatmıyor ödeme de yapılma di sgk da ki yetkili kişi bu gün 2 yıldır neden yatmamış diye beni azarliyo sanki almışım gibi nerden şikayet edebilirim ve ne yapabilirm bu konu da

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bimere yazılı Alo 170 hattına da sözlü başvuru yapabilirsiniz.

  4. ferdi dedi ki:

   Benim eşimin babası yok Evlenme ödeneği alabilir mi
   Evlenmeden Önce yetim maaşı alıyordu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evlenmeden önce yetim maaşı alıyor ve evliliğin üzerinden 5 sene zaman aşımı geçmedi ise çeyiz parasına başvurabilir.

  5. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben aylığı 2 kere aldım ve işe girdiğimden dolayı maaşım kesildi. Evlenmeden 1 hafta önce işten ayrıldım. Yani evlendiğimde yetim maaşı tekrar bağlanmadan evlenmiş oldum. Bu şartlarda başvuru durumunda çeyiz parası alabilir miyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenmeden önce yetim maaşının bağlanması gerekiyordu. Mevcut durumda yetim maaşı alırken evlenemdeğinizden çeyiz parası alamazsınız.

  6. Elif dedi ki:

   Merhaba. Haziran 25te çeyiz parasına başvuru yaptım. Ben babamdan, annemde kendi babasından tam maaş almaktayız. Yani babam ssk emeklisi olduğu için maaşın 24 katı 30 bin tl civarı olmaktadır. Miktarın yüksek olması, çeyiz parasının ödenmesi konusunda herhangi bir engel teşkil eder mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tutarın yüksek olması bir engel teşkil etmez. süreç normal şekilde işleyecektir.

  7. Ceren dedi ki:

   Merhaba ben 35 yaşındayım bir defa evlilik yaptım 2 evliliğimi yapacam 4yıldır çalışıyorum çeyiz parasından faydalana bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilk evlilikten çeyiz parası almadıysanız alma hakkınız var. Ancak çalıştığınız için yetim maaşı da alamıyorsunuzdur. Buna göre de yetim maaşı almadığınız için de çeyiz parası alamazsınız. Çeyiz parası almak için ilk şart evlenmeden önce yetim maaşı alıyor olmaktır.

  8. Ebru dedi ki:

   Mrb benim kagid larım geldi paraniz yatmistir diye fakat bankaya gittiğimde para gözükmüyor ne yapmalıyım

  9. Seda yilmaz dedi ki:

   Çeyiz parasi aldiktan sonra annemin aldığı maaş kesiliyor mu acaba ?

  10. Fadime dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar,

   Kuzenim Almanya’da ikamet ediyor. Belli dönemlerde Türkiye’ye geliyor. Dayımın vefat durumundan dolayı 2017 ekim ayında çeyiz parası için başvuruda bulundu. Ancak hala sonuç alınamadı. Bilgi alabileceğimiz birim ya da yapmamız gerekenler nelerdir.

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  11. esraa dedi ki:

   merhaba, babamdan yetim maaşı alıyordum fakat ssklı işe başlayınca kesildi, anneme aktarıldı benim miktarım. Sigortam olduğu için ve şu an yetim maaşı almadığım için Çeyiz parası alma hakkım olmuyor dolayısıyla doğru mudur ?

  12. ayşe dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylıgı alıyordum işe basladım nisan 2018 de isten ayrıldım maas dilekcesi verdim maas tekrsr bağlandı simdi nikah yaptım çeyiz parası alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşınız tekrar bağlanıp evlendiğiniz için çeyiz parası alabileceksiniz.

  13. Sevim dedi ki:

   Merhaba ekim 2017 de çeyiz parası almak için başvuru yaptım yaklaşık 3 ay sonra belgeniz eksik dediler kuruma gidip tekrar belgeleri hazırlayıp yolladım alı 170 hattından takibini gerçekleştiriyorum şuan da paramın hesabıma yattığını söylüyor fakat banka da hesaba yatan bi para olmadığını söylüyor tekrar aradığımda bi sonuca varamadık konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

   1. Ayşe dedi ki:

    Ben de belge gönderdim ama henüz cevap alamadım. Siz hangi belgeleri göndermiştiniz de eksik dendi

  14. Emine dedi ki:

   Merhaba ben evleneli iki sene oldu çeyiz parasına başvurdum hala bir sonuç çıkmadı ne kadar sürede sonuçlanıyor acaba teşekkürler

  15. tuba dedi ki:

   ben mayıs 2 de nikah kıyıp çeyiz yardımına basvurdum 2 ay oldu hala bir cevap yok sorgulama sayfasında da 11 mayıstan beri hareket yok ulaşabileceğim bir telefonda bulamıyorum .para ne zaman elime geçer

  16. Emine kahraman dedi ki:

   Annemin maaşının üzerine aktarılsın diye dilekçe vermiştim tekrar dilekçe verip çeyiz yardımı alabilir miyim

  17. Elif dedi ki:

   Merhaba benimde babam 2013 de vefat etti ben üç sene kesintisiz maaş aldım ama son iki sene ben kendim çalıştım ve ayligimi annemin üstüne aktardım şimdi de nikahim oldu yetim aylığı almaya hakkım varmı?

  18. Esra dedi ki:

   Evlenirken çeyiz yardımı aldım şuan boşanmaya karar verdik eşimle anlaşamıyoruz evleneli1.buçuk sene oldu 2sene dolmadan boşanmış olacağım SSK nın geri para isteme gibi bir ceza uyguluyor mu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır SSK verdiği evlenme ödeneğini geri talep etmez. Hatta bu sürede çalışmanızın da sakıncası yok. Çalışmadığınız takdirde ise 24 ayı doldurduktan sonra yetim maaşını tekrar alabileceksiniz.

  19. Saliha dedi ki:

   Merhaba çeyiz parasına başvuru e devletten yapabilirmiyim

  20. Nurhayat dedi ki:

   Ya bisey oyren mek istiyorum 3 sene once evlendim duyunumde babam oldu düğünüm de ceyiz parasi ala bilirmiyim

  21. Nurhayat dedi ki:

   Ben 3yildir evliyim babam duyunumde öldü bana ceyiz parasi verirlermi

  22. yasemin dedi ki:

   Merhaba;

   Ben babamın üzerinden yetim aylığı alıyorum cüzi bir miktarda annemden bölünüyor. Evleneceğim için çeyiz parası almak istiyorum. Fakat yaşım 26. bu konuda yaş sınırlaması var mıdır? ben yararlanabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasında yaş sınırlaması bulunmuyor ssk veya bağkurdan emekli maaşı alıyorsanız 24, Emekli sandığı emeklisinden alıyorsanız 12 kat maaş tutarında çeyiz parası alabilirsiniz.

  23. Emel dedi ki:

   Merhaba kız kardeşim annemden dul olduğu için maaş alıyordu.2 yıl önce evlendi.ceyiz parası almadı fakat annem hala 2 yıldır eksik maaş alıyor.maas iademizi dilekçeyle defalarca istedik yanıt dahi almadık.yardimci olurmusunuz.

  24. leyla dedi ki:

   merhabalar ben daha önce rahmetli babamın maaşı almıyordum evlendikten sonra çeyiz parasında haberim oldu daha önceden böyle bilgim yoktu şımdı başvuru yapsan alabilirmiyim

  25. seyma dedi ki:

   merhaba benim babam 2013 yılında vefat etti ve bana yetim aylığı bağlandı.ben 2017 yılında evlendim ve çeyiz parası için başvuru yaptım.ve 12 aylık tutar yatırdılar.babamın emekli sandığından emekliliği 2007 yılında dolmuştu fakat babamın vefat etmesi dolayısıyla 2013’te emekli olmuş oldu.benim 12 aylık daha bir hak talep etme durumum varmıdır? teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisinden dolayı çeyiz parası tek sefer alınabilir. Tekrar alma hakkınız bulunmuyor.

   2. Asya dedi ki:

    Ablacım başvuru yaptıktan ne kadar bir süre sonra çeyiz ödeneği aldınız acaba ?

  Sorunuzu Yazın