• SSK ÇEYİZ PARASI


  SSK çeyiz parası, devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı da olarak bilinen uygulamasıdır. Emekli annesi veya babası vefat eden ve SSK’dan yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası alabilirler. SSK çeyiz parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yani yetim maaşınızın kesintisiz size veriliyor olması gerekmektedir ancak hak edipte yetim maaşı almayan vatandaşlarımız çeyiz parası uygulamasına başvuru yapabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz parası annesi ya da babasını kaybetmiş olan ve bu nedenle ölüm aylığına bağlanmış olan kız çocuklarına verilmekte olup erkekler bu tür bir ödenek alamazlar. Bununl birlikte çeyiz parası alabilmek için bir diğer şart, kız çocuklarının ölüm aylığını almaya devam ettiği sırada evlenmesi gerektiğidir. Bununla birlikte dul olan eşler tekrar evlenmeleri halinde çeyiz parasından faydalanamayacaktır.  Çeyiz parası almak istiyorsanız kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

  SSK Çeyiz Parası İle İlgili 5510 Sayılı Kanun Şöyledir;

  “Evlenmeleri sebebiyle aylıklarının ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının evlenmek için talepte bulunmaları halinde almakta oldukları gelirlerin ve aylıkların iki yıllık tutarı ne kadarsa bir keze mahsus olmak üzere evlenme ödeneği dahilinde peşin olarak verilecektir. Evlenme ödeneği alan vatandaşlar aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde tekrar hak sahibi olunca, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylıkları bağlanmaz. Bu durumda olan vatandaşlar bu süre içinde Genel Sağlık Sigortalısı olarak görünürler. SSK çeyiz parası alan kişilerin gelir ve aylıkları çeyiz parası aldığı süre bitince tekrardan belirlenir.”

  Reklam

  ssk çeyiz parası soru cevapları

  SSK Çeyiz Parası Ne Kadardır?

  Bu konu hakkında sorulan birçok sorudan bir tanesi de çeyiz parası ne kadar sorusudur. Çeyiz parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir ya da aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada verilmektedir. Örneğin, 500 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğunun evlendiğinde alacağı miktar 12.000 TL’dir. Bu tutar tek seferde evlenme ödeneği olarak verilecektir.

  SSK ve BAĞ-KUR’a kayıtlı vatandaşlar, aldığınız yetim maaşının 24 katı, Emekli Sandığı için ise 12 katı olarak ödeme yapılmaktadır. Çeyiz parasında zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır. SSK çeyiz parası sorgulamasını nasıl yapabilirim diyorsanız online olarak yapılmadığını belirtmek isteriz.

  SSK Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Eğer SSK ve BAĞ-KUR’dan (4A veya 4B) yetim maaşı alıyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne, eğer Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alıyorsanız Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvurunuzu yapmanız gerekir.

  Başvuru yapmanız için SSK çeyiz parası dilekçesini doldurup size vereceğimiz adrese göndermiş olunması gerekir. SGK çeyiz parası dilekçe örneğine aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu dilekçeyi kişisel bilgilerinizle, eksiksiz bir biçimde doldurduğunuz takdirde SGK Müdürlükleri’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

  Adresi: Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara

  Çeyiz Parası Yaş Sınırı

  Çeyiz parası yaş sınırı konusunda en fazla 24 yaşında ve henüz evlenmemiş gençler ile birlikte 18 yaşını henüz geçmemiş olan çocuğa sahip aileler çeyiz hesabı açtırabilmek için bankalara başvurabilecektir. Çeyiz hesabına aylık ya da 3 aylık aralıklarla en az 3 sene boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapacak kişilere devlet tarafından yapılacak olan en yüksek katkı değeri 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Çeyiz parası yaş sınırı konusunda hesap sahibi olan kişilerin devlet katkısına hak kazanabilmesi için hem 27 yaşından önce ilk evliliğini gerçekleştirmesi hem de evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 ve 1.000 TL arasında düzenli ödemelerde bulunması ve bu ödemeleri hiçbir şekilde aksatmaması gerekmektedir. Zira ödemelerini üç defadan fazla aksatan kişilere devlet katkısı verilmeyecektir.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tugba dedi ki:

   Nikâh parasini alamayan arkadaşlar 10 temmuzda gönderdiğim evraklari tekrar gonderilmesini istiyor Ankarada ki isini yapamayan memurlar sizde tekrar gönderin eskiyi arar olduk kimse isini yapmıyor anca masada oturup paralarini alıyorlar.

  2. Güler dedi ki:

   MErhaba. Babam ölmeden önce boşandığı için annem maaş almıyor ben tek başıma yetim maaşı alıyorum bu sebepten, yetim maaşımdan kredi çekebildim. Kredi bitmesine daha var ama ben bir kaç ay sonra evlenicem. Kredi çeyiz parası almamı engellermi.? Ya da maaşımın yattığı tutarı kadar mı çeyiz parası alırım. Krediyi dışardan ödemeye devam mı ederim.( kredi maaşımdan otomatik kesiliyor)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kredi çeyiz parasını etkilemez. Banka çeyiz parasına bloke koyamaz. Siz ayrıca ödeyebilirsiniz. Maaşınızın güncel tutarının 24 aylık toplamını alacaksınız.

  3. Aynur dedi ki:

   Merhaba 2017 mart ayindan berk bekliyorum ceyiz yardimini hala denetmenler servisinde bekliyor ne yapmamiz gerekiyor bukadarmi yavaş sistem

  4. Zeynep dedi ki:

   Ben 2005 te evlendim 2012 de boşandım.şimdi başka biriyle evlenicem .yetim maaşı alıyorum .çeyiz parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk evliliğinizde yetim maaşı almadıysanız ikinci evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  5. funda dedi ki:

   Merhaba 7 Mayıs 2017 de Çeyiz ödeneği için başvuruda bulundum hala daha denetmenlere yazı halinde tekrar evlilik halinde gelen evrak beklemede deniliyor acaba ne kadar süre de gelir daha önce almamıştim yetim maaşını 2 yıl aldıktan sonra başvuru yaptım

   1. Aynur dedi ki:

    Benimde ayni sekilde oldu 2017 martta basvurdum denetmenlerde bekliyor ne yapmamiz gerrk hic bilmiyorum bi sonuc alabildinizmi?

    1. funda dedi ki:

     Yok canim hiç bir cevap alamadım 1 ile 3 ay diyordu şimdi çok sık araştırma içinde olduklarını belki de 6 ay sonunda dediler tam net ne bir gün nede tarih belli arıyorum denetmenlere yazı halinde siz 1 ay sonra yine arayın dediler hala aynı

     1. Aynur dedi ki:

      Sizin aradiginiz bir numara varmi rica etsem böyle nereye kadar bekleyecegiz bilemiyorum

      1. funda dedi ki:

       170 aradım birde evraklar şu an antalya sgk da orayı aradım internetten buldugum telefonla ama yinede birşey değişmedi

  6. Tugba dedi ki:

   3 ay oldu başvuru yapalı Ankara ya 170 de bi cvp veremiyor Ankara genel mud aradim 4 tane numara verdiler bi cvp yok en son bi numara verildi hic cvp yok mud Emine hanima ulaşmaya çalıştım ulaşamadım nedir bu böyle anlamadim sorularımı yanıtlayacak kimseyi bulamadım e devlette de bi cvp yok ne olucak böyle anlamadim.

  7. Esma dedi ki:

   Iyi gunler bir sorum olcakti ben ve annem babamdan dolayi maas aliyoruz ben ceyiz parasina basvurunca annemin maasindan herhangi bir kesinti olacak mi ? Cevaplarsaniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin çeyiz parası başvurunuz annenizin maaşını düşürmez. 24 ay sonra annenizin maaşı sizin maaşınızın yarısı kadar artacaktır.

  8. Mehtap dedi ki:

   merhaba

   evlendim ve Emekli sandığı çeyiz parası talebinde bulundum, bu durumda Anneme ve diğer kardeşlerimin maaşına ücret yansımayacak mı ?

   Yardımlarınızı rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap Hanım,

    Çeyiz parası size 24 aylık tutarında ödenecek. bu nedenle 24 ayın bitiminden sonra diğer hak sahiplerinin maaşları yükselecektir.

  9. Esra dedi ki:

   Merhaba be 29 yaşındayım ilk evliligimi 20 yasinda yaptım ceyiz parasi almadim 24 yasinda esimden ayrildim 2 yil once babam vefat etti yetim aylığı alıyorum 1 yil sonra tekrar evlenecegim ceyiz parasi alabilrmiyim ve yas sınırı var mi suan 29 yasindayim teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Çeyiz parasında yaş şartı bulunmamaktadır. Önceki evliliğinizde çeyiz parası almadığınızdan bu evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  10. Tugba dedi ki:

   10.07.2017 de nikâhım oldu aynı gün başvuru yaptim ssk dan dilekçe yazıp Ankara ya 2.5 ay oldu hala parami alamadim 170 i aradim durdum 5 defa dosya numaramdan sorgulattim bi çözüm yok cvp bekleniyor vs vs diyorlar bi akrabamin başına da geldi 4 ay önce 1 ayda 2 ayda gelmiyor ceyiz parasi 3 ayı bulucak siz siz olun nikahinizi düğünden 4.5 ay önce yapın Devlete güvenmek hata oluyor sonuçta ihyiyacimiz olmasa başvuru yapmayiz 5 yıl öncede ablam almıştı onunki 1 ayda geldi artık eskisi gbi hizli yürümüyor isler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım,

    İhraçlarla birlikte memur sayısında ciddi bir düşüş var. İşlemlerin uzun sürmesi hem bu durumdan hem de daha sıkı denetleme yapılmasından kaynaklanıyor.

  11. ayşegül karatepe dedi ki:

   benım annem babam sağ fakat ayrılar yinede çeyiz parası alabiliyor muyum ve nikahım kıyıldı sadece düğünüm olmadı yinede geçerli olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyor olmanız gerekiyor. Yani emekli maaşı alan anne veya babanın vefat etmiş olması gerekmektedir.

  12. Nejat dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından dolayı çeyiz parası almak istiyorum. Başvuru yapmak için nikah şartı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için öncelikle yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Sonrasında da resmi nikahınız sonrasında başvuru yapabilirsiniz.

  13. Elif dedi ki:

   Merhaba..
   Ben yaklaşık iki buçuk üç sene önce evlenmek için babamın emekli maaşından çeyiz parası aldım ama aynı sene içerisinde tekrar boşandım. Daha sonra İşkur aracılığı ile bir işe başladım ve ordan maaş aldım bir ay sigortamda babamın üzerinden işkur sigortasına taşındı daha sonra o işten de ayrıldım fakat babamın maaşından almadım hiç. Öümüzdeki ay tekrar evleneceğim tekrar çeyiz parası alabilir miyim ?
   Teşekkürler şimdiden..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Çeyiz parası bir sefere mahsus verilmektedir. Tekrar evlendiğinizde çeyiz parası alamazsınız.

  14. Gizem POLAT dedi ki:

   Emekli sandığına tabi babamın vefatı nedeniyle maaşını almaktayım 2 Ağustos 2017 tarihinde evlendim 7 Ağustos 2017 tarihinde PTT APS ile gönderdiğim bir dilekçe ile SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden çeyiz parası talep ettim ancak bugüne kadar herhangi bir gelişme olmadı.Bilgilendirmenizi rica ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım merhaba,

    Kurum işlemleri 1-3 ay arasında sürmektedir. Memur sayılarındaki düşü nedeni ile işlemler uzun sürmektedir.

  15. Sibel dedi ki:

   Mehaba,
   Babam SSK emeklisi ve vefat etti. Annem, ben ve kız kardesim yani 3 kisi babamin emekli maasini sırasıyla %50,%25,%25 oranlarda aliyoruz. Iki sorum olucak.
   1) Ben evlendigimde çeyiz yardımı almazsam, anneme ve kız kardesime yatan para miktarları artarmi, ne kadar artar ve yeni oranlar ikisi icin ne olur?
   2) Ben evlendiğimde çeyiz yardımı alırsam, yukaridaki sorumun cevabinda belirttiginiz artis, iki sene gectikten sonra mi yoksa direkt olarak mi anneme ve kiz kardesime yatmaya baslar?
   Tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Evlendiğinizde çeyiz parası almazsanız Anneniz % 60 kardeşiniz % 30 alacak
    2- Çeyiz parası alırsanız 2 sene sonra aynı orana ulaşabilecekler.

  16. Midy dedi ki:

   Merhaba , ben 1986 yılında evlendiğimde babam vefat etmişti.Yetim aylığı alıyordum evlenene kadar.Evlendikten sonra Çeyiz parası otomatik hesabıma yatmıştı.2014 yılında boşandım.Annem de 10 yıl önce vefat etti.Şimdi her ikisinden yetim maaşı alıyorum ve önümüzdeki ay tekrar evleneceğim.İlk Evliliğimi yaparken Babamdan dolayı aldığım yetim maaşı üzerinden Çeyiz parası aldığım gibi bu kez Annem üzerinden Çeyiz parası alma hakkım var mı diye merak ediyorum? Cevap alabilirsem çok sevinirim .
   Saygularımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne veya babanızdan herhangi biri eğer emekli sandığı emeklisi ise ikinci kez çeyiz parası alabilirsiniz.

  17. Nuray FEYZIOGLU dedi ki:

   07.10.2017 tarihinde ceyiz ödeneği için başvuruda bulundum e devletten baktimda paranız yatirilmistir ptt den çekebilirsiniz yazio ama gidip sorduğumda yatmadi deniyor bununla ilgili bilgi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuray Hanım merhaba,

    Rapor ve çeyiz paraları her ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. 8 inden itibaren sorgulayabilirsiniz.

   2. Melike dedi ki:

    E devletten bir türlü bulamadım sorgulamayı emekli sandığı üzerinden babamdan maaş alıyordum ağustosta başvurdum ama paranın nereye yatacağı nereden haber alacağım konusunda bir bilgim yok yardımcı olur musunuz

  18. Havva dedi ki:

   Merhabalar cevabiniz icin simdiden tesekkurler. Ben babami 2016 yılında kaybettim, calistigim icin yardim almadim ama evlenecegim zaman isten çıkıp yardim parasi alarak ceyiz parasindan yararlanmak istiyorum sonrasinda yani ben evlendikten sonra benim aldigim aylık kesilerek anneme eklenebilir mi yoksa annem dusuk maas almaya mi devam eder?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Havva Hanım,

    Size yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenerek çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parası almanız durumunda annenizin maaşı 24 ay sonunda yükselecektir. Ancak annenizin maaşı sizin aldığınız aylık kadar düşmez. Sizin alacağınız maşın yarısı kadar düşer. Yani anneniz 750 tl alıyor olsun. Siz maaş talebinde bulunursanız anneniz 600 siz 300 tl alacaksınız. Yani siz 300 tl maaş alırken annenizin maaşı 150 tl düşecek.

  19. Merve dedi ki:

   Selam ben başvuru yaptım denetmenleri falan hallettik 1 ay oldu sonucu ne zaman öğrenebiliriz ve nerden nasıl şekilde bilgi alabiliriz e devlet ten nasıl öğreniriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım merhaba,

    E devlette çeyiz parası ile ilgili sekme henüz yok. 15-45 gün arasında çeyiz paranız yatacaktır.

  20. Elif dedi ki:

   Babam 4 ay önce vefat etti bir sene sonra düğünüm var yani 24 ayı doldurmamış olacağım yinede çeyiz parasından yararlananilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    Yetim maaşı almaya başladıysanız herhangi bir süre şartı olmadan evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz. Konuda belirtilen 24 ay farklı bir durumun süresi.

  21. Fatma dedi ki:

   Merhaba Ben babamdan yetim ayligi aliyorum ssk ya bagli olarak aliyorum eylul ayinda evlendikten hemen sonra basvurmayi dusunuyorum tahmini olarak ne kadar surede sonuclanir ve ben basvurmasam annem ve iki kardesim maas aliyor onlarin maasi artar mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Çeyiz parası başvuruları normal şartlarda 1-3 ayda sonuçlanıyor. Başvuru yapmamanız durumunda maaşınız diğer maaş alanlara aldıkları maaş oranında pay edilerek arttırılır.

  22. Nazlı aydın dedi ki:

   31 yaşındayım yetim aylığı alıyorum.Evlenicem 31 yaşında olduğum için çeyiz parası alabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası almak için yaş şartı bulunmamaktadır. Çeyiz parası iiçin müracaat edebilirsiniz.

  23. aysel dedi ki:

   merhaba
   çeyiz parasına başvuralı yaklaşık 18 ay oldu fakat hala alamadım sgk yı aradığımda araştırıldığı söyleniyor fakat şu ana kadar araştılma olmadı nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  24. Hcr dedi ki:

   boşandıktan 7 sene sonra aynı eşimle evlendim. Bu süreçte babamdan yetim aylığı alıyodum. Evlendikten sonra maaşının kesilmesi için dilekçe verdik.memur çeyiz parasıda istiyomusun diye sordu ve Çeyiz parasına başvurduk.ifadeye çağırdılar ifade verdik ben boşandıktan sonra eşimin iş yerinde kaldığını biliyodum ve böyle bilgi verdim.orda kalmıyomuş bu durumda ne olacak 7 sene aldığım parayı gerimi ödemem gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz ile beraber kalmadığınız müddetçe aldığınız yetim maaşını geri ödemeniz talep edilmez.

  25. Hatice dedi ki:

   Merhaba babamdan kardeşlerim yetim aylığı alıyor fakat ben sigortalı çalıştığım için bana aylık verilmedi. Çeyiz parası için başvuru yapabilir miyim bana çeyiz parası verirler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım,

    Çeyiz parasını almak için yetim maaşı alıyor olmanız gerekiyor. Mevcut durumda çeyiz parası alamazsınız.

  26. Duygu dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandığındaki yetim aylığı alıyordum. Daha sonra özel bir firmada işe başladım. Aylığım kesilmedi. Nisan ayında başvurduğum çeyiz parası için hala bir sonuç almadım. Bu durumda çeyiz parasından faydalanma ihtimalim nedir? Alo 170 dışında bilgi alabileceğim bir yer yok mu acaba?
   İyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Duygu Hanım,

    Eğer emekli sandığı emeklisinden dolayı yetim maaşı alıyor iseniz çalışsanız da yetim maaşı kesilmez. Ancak SSk veya Bağ-Kurdan dolayı yetim maaşı alıyorsanız. Bildirim yapın aksi takdirde faiziyle geri ödersiniz.

    Çeyiz parasına gelince Eğer evlenmeden önce çalışmıyorken yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parası alırsınız. Yine eğer emekli sandığı emeklisinden yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parası alırsınız.

  27. Derin dedi ki:

   Merhaba ben 2aydır babamdan maaş alıyorum ve 1ay sonra evlenicem evlencegim kişi türk degil ceyiz parası için bir sıkıntı olur mu acaba teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derin Hanım,

    Evleneceğiniz kişinin Türk vatandaşı olması sorun teşkil etmez. Çeyiz parası alabilirsiniz.

  28. Nesibe küçük dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylığı alıyordum annemle ortak ve şuan bir evlilik yaptım 10 temmuz 2017 itibariyle ceyiz parası dilekçesini ankaradaki sgk kurumuna bizzat başvurdum.hala bir dönüş olmadı babam memur emeklisi ve maaşımin kaç katı alacağım acaba biyerde 12 ay biyerde 24 ay yazıyor 170 soruyoruz onlarda ikili cvb veriyor her aradığımız da farklı cvb lar alıyoruz bir sorum daha var bu dilekceyi verirken maaşımin anneme dönmesi içinde bi yazı yazdık maaş hemenmi döner yoksa 12 yada 24 ay hangisini alicaksam o aydan sonrami döner teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesibe Hanım;

    Emekli sandığı emeklisi hak sahipleri ile ilgili evlenme ödeneği ( Çeyiz parası)
    Madde 90

    (Değişik: 14/3/1985

    3166/3 md.)
    Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının
    oniki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir. Bunlardan evlenme tarihinden itibaren oniki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesini n oniki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları
    ödenmez. Der.

    Dolayısıyla 12 aylık maaş bedelini alacaksınız. Anneniz maaşını yükselmesi için 12 ayın dolmasını bekleyecek.

  29. Gaye dedi ki:

   Ben haziranın 19evlilik yaptım daha bİ haber yok . Bunu alo170 aradığımda onaylanmış ama haber bekleniyor diyorlar alabilmem için napmam gerekiyor erkenden bıde pttdemı. Ziraat mı bİ bılgı hangi günler yatıyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gaye Hanım,

    işlemi hızlandırabileceğiniz bir işlem yok. Kurum ödemeleri her ayın 8-14 ü arasında yapar. Ptt ve Ziraat bankası tarafından size mesaj gelecektir. Ona göre adınıza yatan parayı çekebilirsiniz.

    1. Gaye dedi ki:

     Yetim maaşım gecen ay kesilmiş kesildikten sonramı. 1 yada 3ay bekliyecegim

  30. Gizem dedi ki:

   Merhaba 25 ağustosta düğünüm var şu an denizbanktan babamın ölümünden dolayı anneme ve bana ayrı ayrı para yatıyor. Nikahtan sonra başvuru yaptığımda 2 yıllık yetim parası yine denizbank hesabıma mı yatacak. Bilgi verebilir misiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım,

    Çeyiz parası başvurusu yaparken banka hesap bilgisi tanımlaması yaparsanız. O bankaya yatmasını sağlayabilirsiniz.

  31. Aydanur dedi ki:

   Çeyiz parası için yaş sınırı var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aydanur Hanım,

    Çeyiz Parası için yaş sınırı bulunmamaktadır.

  32. Sühendan dedi ki:

   08.05. 2012 tarihinde boşandım. Babam 08.11.2013 tarihinde vefat etti. O dönemde çalışıyordum. Bana aylık 22.04.2014 tarihinde bağlandı işten ayrıldıktan sonra. 18. 08.2017 tarihinde eski boşandığim eşimle tekrar evleneceğim. Ceyiz parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şu anda yetim aylığı alıyorsanız veya işi bıraktıktan sonra yetim maaşı bağlandıktan sonra nikah yaparsanız çeyiz parası alabilirsiniz. Yanlız eski eş ile tekrar evlenme durumlarında işlemleriniz Kurum araştırması biraz uzun süreceğinden uzayabilir 3-6 aya kadar sonuçlanır.

  33. Deniz dedi ki:

   Merhaba biz 2 kız kardeş babamizdan yetim aylığı aliyoruz ben işe basladim ilk aydan itibaren kardeşimin maaşında artış olurmu

  34. Ceylan dedi ki:

   Meraba. Ben bu ceyiz olayini pek anlamadim. Ben suan 18 yaşindayim öğrenciyim. Daha evlenmeme var . Bu ceyiz parasini simdide alabiliyor muyum? Alirsamda ne zaman yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasını yetim aylığı almakta iken evlenenler Nikahtan sonra başvuru yaparak alabilirler.

  35. Sema dedi ki:

   Merhaba ben ceyiz parasi almak istiyorum. Ağustosta nikahim var. Ben eylulde ogretmenlik yapacagim dogal olarak maasjm.kesilcek. nikahtan hemen sonra ceyiz parasi icin başvuru yapsam ceyiz parasi gelmedende eylulde de ise girsem bir sıkıntı olurmu yani.parayi alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenmeden önce yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parasını hak edersiniz. Evlendikten sonra çalışmanız çeyiz parasını etkilemez. Nikahtan sonra istediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak ne kadar çabuk başvurursanız o kadar çabuk sonuçlanır.

  36. Deniz dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum. 2 gün ssk lı bir işte çalıştım aylığım kesilmişmidir tekrar mi başvuru yapmam geremiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum SGK girişi gördüğü anda maaşı keser. Siz sıkıntı olmaması için giriş ve çıkış bildirgesini kuruma bildirin.

  37. Meral dedi ki:

   Merhaba 24/03/2017 de eski eşimle yeniden evlendim.bir ay sonra çeyiz yardımı için başvuruda bulundum. Basvurum ellerine ulasmis .fakat hala para ödenmedi.nereden bilgi alabilirim. Bu kadar gecikmesi normal mi..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz paraları normal şartlarda 1-3 ay arasında sürüyor. Ancak siz eski eşinizle tekrar evlendiğinizden sgk araştırması ve sonuçlandırılması daha uzun sürebilir.

  38. Derya dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim aylığı alıyorum. Kiz Kardeşim çalıştığı için almıyor. Annem de boşanma sebebi ile hak sahibi değil. Şu an tek maaş alan benim Nika h sonrası ben çeyiz parası aldığım da Kardeşime çalışmadığı takdirde hemem aylık bağlanır mı?. Yoksa tüm maaşı ben alırken evlendim ve 2 yıllık maaşı aldığım için kardeşim 2 yıl sonunda mi maaş talebin de bulunabilir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız kardeşinizin maaş alması sizinle bağlantılı değil. Yani kız kardeşiniz çalışmadığı durumda siz maaş alırken de alabilirdi. Etkilenen kısım Maaş oranları. Siz yetim maaşı alırken % 50 oranla alıyordunuz. Kız kardeşinizle birlikte alsaydınız %40 alacaktınız. Dolayısıyla kardeşiniz yetim maaşı almak isterse siz çeyiz parası alacağınız için bu dönemde %40 alacak çeyiz parası bittikten sonra % 50 alacak. Yani sizin alacağınız çeyiz parasından dolayı kardeşinizin maaşı çok fazla etkilenmez

    1. Derya dedi ki:

     Ben evlenip toplu çeyiz parası aldıktan hemen sonra kardeşim yeni başvuru yapıp maaş alabiliyor. Ancak ben 24 aylık toplu para aldığım için onun maaşının yukselmesi 24 ayı buluyor doğru anladım öyle değil mi

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Evet 24 ay sonra kardeşinizin maaşı yaklaşık % 15 artacak.

  39. Sevil Omur dedi ki:

   Merhabalar… 31 yaşında halen yetim maaşı alan ve hiç evlenmemiş olan kız evlat çeyiz parası alabiliyor mu? Üstteki yazıda 24 yaş gibi bir ifade okudum ama daha ileriki yaşlarda çeyiz parası alan yakınlarım var bilgilendirir misiniz lütfen…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasında yaş şartı bulunmamaktadır. 24 Yaş devletin çeyiz yardımı için koyduğu yaş sınırı o farklı bir konu yazıda ek bilgilendirme mevcut.

  40. Esma dedi ki:

   Merhaba nikah yapildiktan sonra hemen ertesi gunu basvuru yapmak mi gerekiyor yani nikah yapildiktan sonra su kadar gun icinde basvuru yapabilirsiniz diye bir sey var mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası almak için zaman aşımı süresi 5 yıldır. Yani nikahtan sonra hemen başvuru yapmanız gerekmez.

  41. Canan dedi ki:

   Merhabalar, ceyiz parasi almak icin basvuruda bulundum. E devletten kontrol ettiginde ziraat bankasi merkezi odemeden paranizi cekebilirsiniz yaziyor fakat hesabimi kontrol ettigimde para gorunmuyor ne yapmam lazim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yaparken hesap numaranızı tanımlatmadıysanız Adınıza Ziraat Bankasına yatmıştır. Şubeye giderek kontrol ediniz.

  42. funda dedi ki:

   Merhaba 07.05.2017 de aynı eşimle evlilik yaptım Çeyiz ödeneği almadım daha önce. başvuru yaptım gelen evrak beklemede denemeleri yazı halinde tekrar evlilik halinde yazıyor acaba ödeme yapılır mı yada ne kadar sürede cevap gelir teşekkür ederim şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı kişi ile tekrar evlenme durumu sorun olmuş olabilir. İlk evliğinizde yetim maaşı alıyor muydunuz ? Eğer almıyorsanız çeyiz parası alma hakkınız da yoktu. Bu durumu SGK anlaşmalı yapılmış gibi değerlendirebilir.

    1. funda dedi ki:

     Hayır almıyordum çalışıyordum o zaman annem alıyordu yetim maaşını çalışırken evlilik oldu Boşandıktan sonra 2 yıl aldım sadece sonra

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Boşanmanızdan uzun süre sonra evlilik kararı almışsınız. Problemli bir durum gözükmüyor. Ama kurum araştırıp değerlendirme yapacaktır. Süreç normal işlemleri göre biraz uzun sürebilir. Bekleme den kasıt inceleme aşamasında olduğu.

  43. Esra aydogan dedi ki:

   2 kiz kardes babamdan maas aliyorduk 5 yil once ablam evlendi ceyiz parasini aldi. Seneye dugunum var ceyiz parasini bende alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de evlenirken maaşınızın 24 katı kadar çeyiz parası alabilirsiniz.

  44. NURGÜL dedi ki:

   MERHABA;

   BEN BİR TEKSTİL FİRMASINDA ÇALIŞIYORUM EYLÜL DE NİKAHIM OLACAK NİKAH OLANA KADAR TOPLAMDA 33 AY ÇALIŞMIŞ OLUYORUM.NİKAH OLDUĞUNDA İŞ YERİ GİRDİ ÇIKTI YAPARAK NİKAH PARASI ALINDIĞINI BİLİYORUM AMA BU KANUN KALKTI MI ACABA ARAŞTIRIYORUM AMA KARŞIMA HEP ÇEYİZ PARASI ÇIKIYOR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nikah kıyıldıktan sonra 1 yıl içinde işten ayrılmak isterseniz kıdem tazminatı alma hakkınız var. Çeyiz parası yetim maaşı alan kadınlar için verilen bir ödenek. Sizin alacağınız ödenek kıdem tazminatı. Onu da iş yerinden alacaksınız.

  45. Esra dedi ki:

   Merhaba 17.07.2017 tarihinde çeyiz parası icin başvuru yaptım ne zaman yatar param

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal şartlarda 30-45 gün içinde yatar. Fakat kurumdaki yoğunluktan dolayı süreç biraz uzamaktadır. en geç 2-3 ay içinde yatacaktır.

    1. Gaye dedi ki:

     Bizimde 19 06 2017 de baswurduk ıncelenıyor dedi daha erken alabilme sansım nedır

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Gaye Hanım,

      Kurum işlemlerinin bitmesini beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

  46. Damla dedi ki:

   Merhaba
   2000 yilinda ilk evliligimi yaptim babam vefat ettigi icin ceyiz yardimi aldim gecen sene once annem vefat etti sonra ben bosandim ve yetim ayligi aliyorum hem annemden hem babamdan simdi esimle aramiz duzeldi ve tekrar nikah yapacagiz annemden dolayi ikinci defa ceyiz yardimi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz ve babanız farklı kurumlardan Örneğin Biri SGK diğeri emekli sandığı emeklisi ise hangisi adına talep etmediyseniz ondan talep edebilirsiniz.

  47. Murat Acar dedi ki:

   Herkese merhaba, mali açıdan sıkılmış mısınız? Kredileri ve borçları ödemek için para istiyor musunuz? Kendi İşletmenizi kurmak için finansman mı arıyorsunuz? Çeşitli amaçlar için özel veya İş Kredisine mi ihtiyacınız var? Büyük Projeleri gerçekleştirmek için kredi istiyor musunuz? Bugün bizden bir kredi sağlayın ve ödüllendirici bir şeyle başlayın. İşlemlerimiz, müşterilerimizle samimi bir ilişki kurduğumuzdan% 100 garantilidir. Kredili çekler, teminat yok, kolay adımlar, hızlı fonlama ve düşük faiz oranı% 2 olan krediler sunuyoruz. Mali arıza neden devam ediyor? Bugün e-posta ile bize ulaşın: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

  48. Fatma dedi ki:

   Merhaba.
   Ben 13.05.2017.de evlendim.çeyiz parası için başvuru yaptım.çeyiz parasının yattığı yazıyor.ama birde şöyle birşey yazıyor pek anlayamadım.yardımcı olursunuz İnşaallah.Evlenmeniz nedeniyle sosyal yardım zammı hariç almakta olduğunuz aylığın iki yıllık tutarı (Fuzulen ödeme nedeniyle yardımınızdan düşülen 18.05.2017. 17.06.2017. süresi aylıklarınızı almadı iseniz ilgili bankaya başvurmanız gerekmektedir.) bu denen aylık iki aylık mı,yoksa tek aylık mı.bir de alırsan aylığı herhangi bir cezası olur mu.evlendiğin andan itibaren aylık kesiliyor diyor lar ama gelen kağıt ta alın diyor anlayamadım.cevap bekliyorum.teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasının 24 aylık yatıp yatmadığını kontrol edin. Eğer 1 aylık eksik ise maaş aldığınız bankada maaşınızı kontrol edip yatan söz konusu döneme ait maaşınızı alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 24 aylık maaşı geçirmeyin.

   2. Canan dedi ki:

    Fatma hanim merhaba, basvuru cevabiniz adresinize geldi yoksa tlfn ile mi ulastilar ? Bende mayis ayinda basvuru yaptim henuz bi sonuc cikmadi merak ediyorum

  49. Burcu bulut dedi ki:

   Babam 2013yilinda vefat etti 2015e kadar yetim aylığı aldım daha sonra çalışmak zorundaydım ve ise başladım ayligim anneme geçti ben hala çalışıyorum 1ay sonra dugunum var çeyiz parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla çeyiz parası alamazsınız.

  50. Nazlı Eroğlu dedi ki:

   Merhaba 08.09.1989doğumluyum annem 1996yılında vefaat etti ve kesintisiz maaş aldım şimdi evlenmek istiyorum ve çetiz yardımı almak istiyorum yaş sınırı önceki kazanılmış hakkım olduğu için sorun çıkartır mı çeyiz yardımından yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazıda belirtilen yaş sınırı bankada hesap açıp para yatırılması sonucunda devletin vereceği destek ile ilgili. Yetim maaşı alırken alınan çeyiz parasında yaş sınırı bulunmamaktadır.

  51. Şukran karaduman dedi ki:

   1defa çeyiz parasını yazılı olarak reddettim tekrar başvursam alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önce çeyiz parası almadığınız için. 5 yıl içinde Talebiniz halinde çeyiz parası alabilirsiniz.

  52. sezen dedi ki:

   gecen yine yazdım cevap verilmedi denetim için bekliyor diyor hala 2013 kasımdan beri emekli sandığı yetim aylığı alıyordum evlendim çeyiz parasına başvurdum evraklarımın alındığına dair belge de geldi aylar geçmesine rağmen yatmadı ne zaman yatar ve nereye yatar bilgilendirir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası ödemeleri uzun sürüyor. Normal şartlarda 45 gün içinde yatması gerekiyor. Çeyiz parası ya maaş almış olduğunuz hesaba ya da adınıza Ziraat bankası hesabına yatmaktadır.

  53. Deniz Ertekin dedi ki:

   ben ceyiz yardimi icin basvuru yaptim dilekcem sgknin denetleme servisine gitmis benide ifadeye cagiriyorlar bunun nedeni nedir? Cok arastirmistim hic ifadeye cagirma durumunu duymamistim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sgk şüpheli olarak gördüğü bazı durumlarda bilgi isteyebilir. Bilgilendirmeniz sonrasında çeyiz paranızın ödemesi yapılır. İfadeye çağırma yı bilgi isteme olarak düşünebilirsiniz.

  54. Feyza dedi ki:

   Merhaba ben ilk evlendiğimde yetim aylığı alıyordum çeyiz parasını bilmediğim için almadım boşandım babamdan maaş alıyorum evlenirsem çeyiz parası alabilirmiyim yada bu geçmiş hakkımı kullanabilirmiyim evlenmeden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası için evlendikten sonra 5 yıl içinde müracaat etmeniz gerekiyor. Eğer zaman aşımı süresini geçirmediyseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Şu anda evlenme durumunuz mevcut ise yine evlendikten sonra çeyiz parasına başvurabilirsiniz. Ssk ve Bağkur emeklileri için 24 ay Emekli sandığı emeklileri için 12 aylık maaş ödenir. Ancak bu ödeneği bir defaya mahsus alabilirsiniz

  55. esra ataoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   babamdan emekli aylığı alırken evlendim, kurumdan evlenme ödeneği talebim bulunuyor.
   Ancak örnek dilekçede talep edilen “tahsis numarası”nı e-devlette bulamadım. 170 hattı da yardımcı olamadı. Babamın ve benim TCKN bilgilerimizle sizden öğrenebilir miyim?

   ek olarak 35 yaşındayım, bu ödenekte yaş sınırı yok değil mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bizim bahsettiğiniz bilgilere erişim yetkimiz yok. Çeyiz parasında yaş şartı bulunmamaktadır.

  56. Şükran dedi ki:

   Merhaba ben babamdan kalan yetim maaşı alıyordum eylül’de evlendim ve çeyiz parası istemedim direk anneme aktarılmasını istedim .Dilekçe yazdım hala gelmedi ve şu an soruyorum SGK ya çeyiz parası alman gerekiyor yoksa maaş annene aktarılamaz diyorlar ben şu an evleneli 9 ay oldu çeyiz parasını alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası talep etmediyseniz, annenizin maaşında yükselme olmalı. İsterseniz çeyiz parası talep hakkınız mevcut.

  57. Esra Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar.. Ben 2 yıl öncesine kadar babamdan yetim maaşı alıyordum ise girince kesildi . Fakat altı ay önce işten çıkmış ve sigortamin kesilmiş olmasına rağmen yetim maaşım bağlanmadı. 1 ay sonra nikâhım var bu çerçevede ceyiz parası alabilmem ne kadar mümkün yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen yetim maaşı alma hakkınız doğduğundan çeyiz parası da alabilirsiniz. Tavsiyemiz yetim maaşı için tekrar kuruma dilekçe ile başvurun. Hak kaybına uğramayın

  58. Tuba dedi ki:

   Nisan da çalışmaya başladım mayısta evlendim ceyiz parasi alabiliyormuyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için. Evlendiğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Nisan ayında çalıştığınız için yetim maaşınız kesilir. Dolayısı ile evlendiğiniz tarihte yetim maaşınız olmadığından çeyiz parası alamazsınız.

  59. Sultan dedi ki:

   Merhaba ben Sultan benim babam yaklaşık 1yıl önce vefat etti babam ssk dan emekliydi babamın maaşını annem erkek kardeşim ve ben alıyorum bu durumda çeyiz parasi alman mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşını anneniz ve kardeşinizle beraber almanız çeyiz parası almanıza engel değil. Evleneceğiniz tarihte aldığınız maaşın 24 aylık toplam tutarını alırsınız.

  60. Sema Nur dedi ki:

   Çeyiz parasını annesi babası sağ olan biri alamıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz içim yetim aylığı alıyor olmanız gerekli. Yani annenizden veya babanızdan size maaş bağlanmış olmalı

  61. Pınar dedi ki:

   Merhaba ben 2010 yılında eşimden boşandım babam 2014 yılında vefat etti yetim aylığı almaya başladık annem ben kız kardeşim kız kardeşim evlendi çeyiz yardımı aldı kardeşimin payı anneme geçermi ( Nisan ayında bende 2 ci evliligimi aynı eşle yaptım çeyiz yardımı için başvurdum ankara ‘aradığımda aynı eşle tekrar evlendiğim için bulunduğum ilin SSK kurula soruşturmaya gönderdiklerini söylediler bu durumda çeyiz yardımı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk önce 1. sorunuza cevap verelim Kardeşiniz 24 aylık tutarında çeyiz parası aldığından annenizin maaşı 24. ayın bitiminde tekrar hesaplanarak artış meydana gelir.

    İkinci sorunuzda ise SGK bazı durumlarda Muvazaalı (Anlaşma, Hile) olduğunu düşünerek soruşturma sonucuna göre karar verir. Çeyiz parası için soruşturmanın bitmesini beklemelisiniz.

  62. sinem dedi ki:

   merhabalar,ben babamın vefatı üzerine yetim aylığı alıyordum.fakat şuan sigortalı olarak çalışıyorum.çalışırken çeyiz parası alabilirmiyim???yada yakın zamanda da işten ayrılacağım.tekrar babamın maaşını ne zaman alabilirim. ve yetim maaşı eger başlarsa o süreçte nikah yapıp çeyiz parası alabilir miyim?ve bu çeyiz parasının bağlanması ne kadar zaman alır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası almanız için yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir. Çalışırken çeyiz parası alamazsınız. Yetim maaşı başvurunuzdan 45 günlük sürede tekrar yetim aylığınız bağlanır. Çeyiz parası almanın süresi yok. Yetim aylığı alıyorken Evlenmeniz yeterli.

  63. NUR dedi ki:

   iyi günler babam 2008 de vefat etti ben aylık alıyorum, şuan nişanlıyım, çeyiz parası için yaş sınırı var mı. 31 yaşındayım ben. şimdiden teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    SGK’dan yetim aylığı almakta olan yetim kız çocuklarının evlenmeleri halinde yaşlarına bakılmaksızın bir defaya mahsus aylık gelirlerinin iki yıllık tutarı evlenme ödeneği ”çeyiz parası” olarak ödenmektedir.

  64. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu, genel bir topluluğa, özel bir kredi verme yetkisine sahip olan Bayan Jane Alison’ın mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını bildirmek içindir. Bireylere, firmalara ve şirketlere açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar altında% 2 faiz oranıyla kredi veririz. Kredi koşullarını size verebilmemiz için bugün e-posta ile bize ulaşın: (saintloanss@gmail.com)

  65. ysmn dedi ki:

   5 yıllık toplu para ne kadar eder ??

  66. Bahar dedi ki:

   Annem babam ayrı ve ikisinden de maddi gelirim yok. Evleneceğim her hangi bir devlet yardımı alabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eger babanızın sigortası dolayısıyla yetim aylığı alıyorsanız Çeyiz yardımı alabilirsiniz. Diğer sorularınız için alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz

  67. Damla dedi ki:

   Bağkur dan maaş alanlarin ceyiz paraları maaş gününde mi yatiyor acaba 25 inde maaş aliyordum 25 inde kontrol etmelimiyim acaba çünkü 8 14 şubat arası alın dediler yatmamis ziraata

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz emzirme rapor ödemeleri ikramiyeler her ayın 8-14 ödeme tarihleri arasında yatırılır. Lütfen kontrol ediniz

  68. zerrin dedi ki:

   2016 ekim ayında evlenddim kasımda çeyiz parasına başvuruda bulundum bildirimi geldi 2 tane şimdi 2017 şubat 8 daha çeyiz param yatmamış ne yapmalıyım. yardıcı olurmusunuz detaylı bir bilgi istiyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz parası Ziraat Bankasına yatmaktadır. Durumunuzu takip için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  69. Sema ak dedi ki:

   Merabalar kolay gelsin. Ben 2 yil once babamdan dolayi yetim ayligi aliyordum fakat 2 yil once memur olarak atandim. Memur oldugumde maasim kesilmisti. Ve bu yaz dugunum olcak ins. Ben ceyiz parasi alabilir miyim acaba?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz yardım ödeneği alabilmeniz için aktif yetim aylığı almakta iken evlenmeniz doğrultusunda ödemeler yapıla bilmektedir.
    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  70. Menşure sözen dedi ki:

   2006 da babam öldü biz üç kız kardeştik ben ilk eşimle evliydim 2011de ikinci eşimle evlendim 6000 tl aldım üç sene sonra kız kardeşim evlendi ve16000 tl aldı kardeşler arasında bu kadar fark olurmu şu anda yetim maaşını ablam alıyor evlense o daha fazla mı alır teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz ödeneğinde ek ödeme hariç hesaplama yapılmakta, yetim aylığı hesaplaması kurum tarafından yapılmaktadır. Konu ile ilgili Detaylı bilgi ve BAŞVURU için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  71. nejla ercan dedi ki:

   Merhaba ben babamdan 726tl annemdende 375 tl yetim aylığı alıyorum. öğrenmek istediğim şey şu ben evlenicem ve çeyiz maaşı alıcam. ama aldığım yetim aylığı üzerinden kredi çekmiştim. kredi borcum çeyiz maaşımdan kesilirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Konu hakkında yargı kararı ile bir müracaat olursa kesinti uygulanabilir.Ancak aylık ve kurum ödemelerinde 1/4 haczedilebilir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  72. GÜLİZAR dedi ki:

   MERHABA ,

   ŞUAN YETİM(EMEKLİ SANDIĞI)MAAŞI ALIYORUM.
   VE ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIM,
   BAŞVURUYU NİKAHI KIYDIKTAN SONRAMI YAPACAĞIM YOKSA ÖNCESİNDEMİ YAPACAĞIM.
   ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN BİR YOL HARİTASI VERİRİMİSİNİZ
   TEŞEKKÜLRER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nikah sonrasında belgenizle birlikte SGK ya bir dilekçe vererek başvurmanız gerekir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.