SSK ÇEYİZ PARASI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SSK ÇEYİZ PARASI  SSK CEYIZ PARASI

  SSK çeyiz parası, devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı da olarak bilinen uygulamasıdır. Emekli annesi veya babası vefat eden ve SSK’dan yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası alabilirler. SSK çeyiz parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yani yetim maaşınızın kesintisiz size veriliyor olması gerekmektedir ancak hak edipte yetim maaşı almayan vatandaşlarımız çeyiz parası uygulamasına başvuru yapabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz parası annesi ya da babasını kaybetmiş olan ve bu nedenle ölüm aylığına bağlanmış olan kız çocuklarına verilmekte olup erkekler bu tür bir ödenek alamazlar. Bununl birlikte çeyiz parası alabilmek için bir diğer şart, kız çocuklarının ölüm aylığını almaya devam ettiği sırada evlenmesi gerektiğidir. Bununla birlikte dul olan eşler tekrar evlenmeleri halinde çeyiz parasından faydalanamayacaktır.  Çeyiz parası almak istiyorsanız kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

  SSK Çeyiz Parası İle İlgili 5510 Sayılı Kanun Şöyledir;

  “Evlenmeleri sebebiyle aylıklarının ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının evlenmek için talepte bulunmaları halinde almakta oldukları gelirlerin ve aylıkların iki yıllık tutarı ne kadarsa bir keze mahsus olmak üzere evlenme ödeneği dahilinde peşin olarak verilecektir. Evlenme ödeneği alan vatandaşlar aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde tekrar hak sahibi olunca, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylıkları bağlanmaz. Bu durumda olan vatandaşlar bu süre içinde Genel Sağlık Sigortalısı olarak görünürler. SSK çeyiz parası alan kişilerin gelir ve aylıkları çeyiz parası aldığı süre bitince tekrardan belirlenir.”

  ssk çeyiz parası soru cevapları

  SSK Çeyiz Parası Ne Kadardır?

  Bu konu hakkında sorulan birçok sorudan bir tanesi de çeyiz parası ne kadar sorusudur. Çeyiz parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir ya da aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada verilmektedir. Örneğin, 500 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğunun evlendiğinde alacağı miktar 12.000 TL’dir. Bu tutar tek seferde evlenme ödeneği olarak verilecektir.

  SSK ve BAĞ-KUR’a kayıtlı vatandaşlar, aldığınız yetim maaşının 24 katı, Emekli Sandığı için ise 12 katı olarak ödeme yapılmaktadır. Çeyiz parasında zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır. SSK çeyiz parası sorgulamasını nasıl yapabilirim diyorsanız online olarak yapılmadığını belirtmek isteriz.

  SSK Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Eğer SSK ve BAĞ-KUR’dan (4A veya 4B) yetim maaşı alıyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne, eğer Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alıyorsanız Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvurunuzu yapmanız gerekir.

  Başvuru yapmanız için SSK çeyiz parası dilekçesini doldurup size vereceğimiz adrese göndermiş olunması gerekir. SGK çeyiz parası dilekçe örneğine aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu dilekçeyi kişisel bilgilerinizle, eksiksiz bir biçimde doldurduğunuz takdirde SGK Müdürlükleri’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

  Adresi: Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara

  Çeyiz Parası Yaş Sınırı

  Çeyiz parası yaş sınırı konusunda en fazla 24 yaşında ve henüz evlenmemiş gençler ile birlikte 18 yaşını henüz geçmemiş olan çocuğa sahip aileler çeyiz hesabı açtırabilmek için bankalara başvurabilecektir. Çeyiz hesabına aylık ya da 3 aylık aralıklarla en az 3 sene boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapacak kişilere devlet tarafından yapılacak olan en yüksek katkı değeri 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Çeyiz parası yaş sınırı konusunda hesap sahibi olan kişilerin devlet katkısına hak kazanabilmesi için hem 27 yaşından önce ilk evliliğini gerçekleştirmesi hem de evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 ve 1.000 TL arasında düzenli ödemelerde bulunması ve bu ödemeleri hiçbir şekilde aksatmaması gerekmektedir. Zira ödemelerini üç defadan fazla aksatan kişilere devlet katkısı verilmeyecektir.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. esen ergin dedi ki:

   Merhaba ssk ya bagli calisiyorum 2 haziranda dugunum var babam 2006 da vefat etti ceyiz parasi alabiliyormusim

  2. kamile can dedi ki:

   ceyiz nezaman alınacak

   1. Simge dedi ki:

    Merhaba benim babam 2008 de vefat etti annemle boşanmış oldukları için ve ablamda evli olduğu için yetim aylığı bana kaldı hala alıyorum ve hiç çalışmadım şuan nişanlıyım ve temmuzda düğünüm olacak nasipse Çeyiz parasına başvuracağim fakat ne kadar sürede çıkıyor nasıl yapılıyor bir bilgim yok çeyizlerim için birçok taksitim var şuan ve nikah kıyılınca maaşımda gidecek mağdur olmak istemiyorum borçlarımdan dolayı. Bunun için nasıl bir yol izleyebilirim lütfen yardımcı olur musunuz

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  3. KADER ÇELİK dedi ki:

   çeyiz parası ne kadar alıyorum

  4. selcan dedi ki:

   2 sene önce ilk eşimle boşandım bir sefer ceyiz parası aldım ikinci evliliğimi yapmayı düşünüyorum tekrardan ceyiz parası alabilirmiyim???

   1. Fevziye dedi ki:

    Merhaba;
    Ben annemden yetim ayligi aliyodum ekimin 23 de nikah kiydim ekimin 26 da ceyiz parasi icin basvuru yaptim uc dort ay icerisinde cevap gelir diyolar 3 bucuk tl alirsiniz diyo ama ben annemden 520 tl aliyodum ne kadar ceyiz parasi alirim acaba bilgi verir misiniz

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Aldığınız maaşın 24 katını alabilirsiniz.

  5. Aylin dedi ki:

   Merhaba,

   Ben bir konuda yardımınızı rica edicem sizden. Annem ve ben babamın vefatından dolayı maaş alıyoruz. Fakat ben sgk’lı olarak çalıştığım için benim maaşım annemin maaşına kesintili olarak ekleniyor.Yaklaşık bir seneye kadar düğünüm olucak. Sizden ricam ben çeyiz parası alabilicek miyim. Bunun cevabını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yazıda da gördüğünüz gibi, çeyiz parası alacak olan kişinin evleneceği tarihte yetim aylığını KESİNTİSİZ olarak alması gerekmektedir. Ancak yine de SGK’ya başvuru yapmanız da fayda var.

  6. Döne dedi ki:

   1987 yılında babam vefat etti, 2009 yılında ikinci evliliğimi yaptım. Çeyiz parası alabilir miyim ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İlk evliliğinizde çeyiz parası almadıysanız şuan alabilirsiniz. Ancak ilkinde çeyiz parasından yararlandıysanız artık öyle bir hakkınız bulunmamaktadır. Çünkü 1 kez yararlanılabilir.

    1. Zubeyde dedi ki:

     Merhaba ben 42 yasindayim babamdan maas aliyorum ikinci evliligimi yapacagim ilk evliligimde babam yasiyordu hicbi yardim almadim 10 yildir bekarim 4 yildir maas aliyorum merak ettigim su ilk esimle degil baska biriyle evlilik dusunuyorum ve 42 yasindayim bu yardimdan faydalanabilcekmiyim yas siniri varmi bildi verirseniz memnun olurum kolay gelsin iyi calismalar

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Hayır yararlanamıyorsunuz.

  7. mehmet tokur dedi ki:

   2009da kayın pederim vefat etti 1,5 yıl sonra maıştan yetim aylıgı toplu para aldım çeyiz parası alabilirmim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Cinsiyetiniz nedir acaba ? Adınız ile mail adresiniz farklı olduğu için bu konuya kesinlik getiremedik. Ancak erkekseniz , erkek çocuklar çeyiz parasından yararlanamamaktadır.

  8. miray dedi ki:

   Çeyiz parası alabilmek için illa ki yetim maaşı mı almak gerekiyor???

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet Miray Hanım, evlendiğiniz zaman içerisinde yetim maaşı almanız gerekmektedir.

  9. ayşe bilgen dedi ki:

   kardeşim yakın bir tarihte çeyiz parası aldı 6000 lira kadarfakat geçen gün haberlerde sgk genel müdürü açıklama yaptı çeyiz parasının 12000 lira olduğunu söyledi bunu neye göre hesaplıyorlar beni aydınlatırsanız sevinirim tşkler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ayşe Hanım, kişi ne kadar yetim aylığı alıyor ise, bu aylığın 24 katı olarak çeyiz parası ödemesi yapılır. 6000 TL aldıysa, kardeşinizin yetim maaşının 250 TL olması gerekiyor.

  10. fatma dedi ki:

   merhaba

   babam 2003 senesınde vefat ettı. babamın uzerın den ssk dan asgarı ucret alıyorum. asgarı ucretın 24 katını mı alıcam evlendıgım zaman… ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet Fatma Hanım, aldığınız yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar evlenme ödeneği alırsınız.

  11. Gizem dedi ki:

   Merhaba,
   Çeyiz yardımı almak için başvuralı 3 ayı geçti. Genelde ne kadar süre içinde parayı gönderiyorlar, bilginiz var mı?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    2 hafta içerisinde sonuçlanması gerekiyor Gizem Hanım. SGK’ya başvurunuz

  12. Nergiz dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2011 yılında vefat ettiği zaman annem maaşını almaya başladı, ben sgk lı çalıştığım için faydalanamamıştım. fakat 2 ay önce annemde vefat etti. Şimdi yetim maaşından faydalanmak için müracat edeceğim ama Ben ilk evliliğimi 1998 de yaptım 2002 de ayrıldım. ikinci evliliğimi yapmak için hazırlanıyorum. Çeyiz parası almak için ilk evlilik yapılacak diye bir şart varmıdır? bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Tabi ki Nergiz Hanım adı üstünde çeyiz parası. Evlenenlere veriliyor.

    1. Neslihan tonay dedi ki:

     Merhaba ben eşimden ayrıldıktan sonra babmın maaşını aldım fakat ayrılırken hamileymişim eşimle ayrı yaşadım tahmini 3 yıl daha sonra yapamadım 2 çocuğum vardı tekrar evlendim eski eşimle fakat eşimle ayrı yaşadığımı bilirkişilere kanıtladığım halde çeyiz parasını almak için yazdığım çoğu dilekçeye cevap alamadım 2006 da ayrıldım 2009 da evlendim 2 sene öncesine kadar hala dilekçe yazdım olmazsa sgk nın ilgisizliğinden dolayı hukuksal yollara başvurucam bilgilendirirmisiniz beni

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Çeyiz parasının zaman aşım süresi 5 yıldır. Tekrar başvuru için lütfen SGK’ya başvurunuz.

  13. Nergiz dedi ki:

   Merhaba ,

   İlk evliliğimde babam sağ olduğu için çeyiz parası almamıştım. Babam 2 yıl önce vefat etti. Yetim maaşını sgk lı olduğum için almamıştım ama şimdi çalışmıyorum maaş için müracat edeceğim. Kısa süre sonra ikinci evliliğimi yapacağım . Çeyiz parası için de müracat edebilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evlendiğiniz dönem içerisinde yetim aylığı alıyor olursanız evet başvurabilirsiniz.

  14. hande dedi ki:

   merhaba;

   evlendikten ne kadar süre içinde çeyiz parasına başvurabiliyorum. başvurudan ne kadar süre sonra çeyiz parası hesaba geçiyor

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evlenirken başvurabilirsiniz Hande Hanım. 2-3 hafta içinde gerçekleşebilir.

  15. Gizem dedi ki:

   Tekrar merhaba,

   Çeyiz yardımı yetim aylığı*24 şeklinde uygulanmıyor mu?
   1050 TL yetim aylığı alıyordum ve 8545 TL ödeme alacağım bilgisi geldi.
   Doğru mudur? Herhangi bir kesinti uygulanır mı? Böyle aylık saçma sapan bir rakama denk geliyor. Yardımcı olursanız sevirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gizem Hanım SSK üzerinden aylık alıyorsanız, aldığınız aylığın(ek ödeme hariç) bir defaya mahsus olarak 2 yıllık tutarını alırsınız.

  16. fatma dedi ki:

   09.10.2013 de evlendim çeyiz parasına 09.10.2013 de baş vurdum ne kadar sürede bu yardım geliröğrenmek istiyorum.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Normalde 2 3 haftada gelir Fatma Hanım ancak SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

  17. filiz dedi ki:

   Çeyiz parasını almak için baçvuru yaptım ankaraya gitti kağıtlar bir haftaya da cevap geldi almaya hakkınız var işlemleriniz başlatıldı gibi şeyler yazıyodu ama ondan beri bir ay geçti herhangi bir haber yok paranın yatıp yatmadığını nerden öğrenebilirim ayrıca bu parayı alanlar ne kadar sürede nasıl haber aldıklarını yazabilir mi teşekkürler şimdiden .

   1. Aykut Otu dedi ki:

    2 ya da 3 hafta içerisinde paranızın yatması gerekiyor Filiz Hanım ancak işlem süresine göre bu zaman uzayabilir de. SGK ya başvurarak sorabilirsiniz.

  18. özlem dedi ki:

   Meraba ceyiz parası için ankara basvurdum para hesaba yatmıs ama ben 6 ay içerisinde parayı almadıgım için para geri gitmiş ankaraya. onu nasıl geri alabilirim. bide babam ssk dan emekliydi 240 tl para alıyordum evlenmeden önce hesabıma yatırılan para 4.400 tl miş ama almam gereken para 5520 tl olması gerekiyordu neden kesinti olmus acaba..? yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Almış olduğunuz aylık içerisinde ek ödemeler varsa bunlar dışında kalan ücret üzerinden değerlendirilir. Çeyiz parasını geri almak için başvuru yapabilirsiniz.

  19. aslıhan dedi ki:

   ablam 1 ay önce evlendi evlilik dışı 2 çoçugu var şimdi resmi nikahlı evlendi çeyiz parasına başvurdu yararlana bilirmi
   ü

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çeyiz parasından yararlanma şartı : evleneceği dönemde yetim aylığı alıyor olmasıdır Aslıhan Hanım.

  20. ozge dedi ki:

   babamdan dolayı yetim aylıgı alıyordum. 29 eylül 2013 tarıhinde evlendim ve evlenme cüzdanımın fotokopisi ile birlikte sgk evlendindiğimi bildiren ve ceyiz paramı reddedip o paranın anneme aktarılmasını istediğim bir dilekçe yazdım. 3 ay sonra annem ve 17 yasında kı kardeşim toplam 70 liralık bir zamla maaslarını aldılar. sorum su ki acaba benim ceyiz paramdan dolayımı bu zam geldi yoksa almadıgım için güncellendi mi tekrar cegiz paramı alabilirmiyim ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bunu tekrar SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz Özge Hanım, bu noktada neden artış olduğu konusunda herhangi bir bilgilendirme yapamayız.

   2. Aykut Otu dedi ki:

    Bu durumu SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz Özge Hanım.

    1. derya dedi ki:

     Merhaba. Kızkardeşim ve ben yetim maaşı alıyorduk. Kız kardeşim 2 yıl önce evlendi ve Çeyiz parası aldı. Ben de 1 ay sonra evleneceğim ben de Çeyiz parası alabilir miyim. Ben de şu an yetim maaşı alıyorum. İki kız kardeş ten sadece birisi mi Çeyiz parası alabiliyor

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Siz de çeyiz parası alabilirsiniz.

      1. Hilal dedi ki:

       Merhaba 32 yaşındayım yeni evlendim başvurdum 2 haftadır Çeyiz parası için alabilir miyim yaş sınırı var mı?

      2. Yusuf Karataş dedi ki:

       Yaş sınırı bulunmuyor, alabilirsiniz, Hilal Hanım.

  21. deniz dedi ki:

   merhaba şuan ben babamdan yetim maaşı almıyorum fakat başvuru yaptım maaşı aldığım taktirde nikah kıyılmadan öncemi sonramı çeyiz parasına başvuru yapmak gerekiyor ve para nezaman ve nasıl hesabıma yatar nikahım mart ayında kıyılacak bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hemen başvuru yaparsanız nikaha kadar maaşınız bağlanır Deniz Hanım, nikah kıyıldıktan sonra başvuru yapmalısınız.

  22. Nurcan Yılmaz dedi ki:

   31 Ağustos 2013 Tarihinde Evlendim Ve 02 Aralık 2013 Tarihinde Çeyiz Parası İçin Başvuruda Bulundum SGK’yı Aradığımda Evrağınız Size Ulaşması Gerek Dediler Bana Hiç Bir Evrak Gelmedi. SGK’yı Aradığımda Tam Bilgi Vermemekteler. Acaba Çeyiz Parası Nereye Ve Ne Zaman Dilimi İçinde Yatırılır Ve Nasıl Alabilirim. Teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çeyiz parasının yatma işlemi aylar sürmemektedir ancak bu noktada size SGK yardımcı olabilir Nurcan Hanım.

  23. hira dedi ki:

   yetim aylığı alıyordum sigortalı işe girdim. aylığımın kesilmesi için dilekçe verdim ve kesildi ama benim hakkımı annemin maaşına katmamışlar…ne yapmak gerekir ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kesilen maaşınızın annenize aktarılması için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  24. seyda dedi ki:

   merhaba, annem eylül 2012 de vefat etti. Bana ve babama maaş bağlandı fakat ben 2013 ağustos ayında işe girdim ve eylülün sonunda işten ayrıldım. Buarada almış olduğum maaş doğal olarak kesildi ve babama bağlandı. İşten ayrıldıktan sonra yaklaşık 3,5 aydır maaş almıyorum ve şubatta düğünüm var. Çeyiz parası alabilir miyim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmalısınız, hemen başvurup yetim aylığı bağlanmasını sağlayabilirseniz alabilirsiniz.

  25. ceren dedi ki:

   merhabalar.
   ben babamdan yetım maası alıyordumevlendımçeyız yardımıda aldım.daha sonra ablam bırkac yıl sonra esıyle bosandı.babamın maası bukez ona baglan.ve gecen yıl yenıden evlendı ve o da ceyız yardımı aldı.sorum su kı tedavısı mumkun olmayan bır rahatsızlıktan dolayı esımle bosanmak uzereyız.babamın maası ıçın sgk ya basvurabılırmıyım?ablamın nıkahından 24 ay gecmesımı gerekır yoksa o da ceyız yardımı aldıgı ıçın.tesekkurler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ablanızı beklemeniz gerekmiyor şu anda yetim aylığı için başvuru yapabilirsiniz ancak 24 ay sonra ablanızdan kesilen maaş da bağlanacağı için daha fazla almış olacaksınız.

    1. ceren dedi ki:

     Peki ben engellıyım.bu durumun maasıma olumlu bır etkısı varmıdır?tesekkurler.

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Olumlu bir etkisi yok, ancak olumsuz bir etkisi de yok Ceren Hanım, 4500 günden emekliliğe ayrılmış gibi emekli maaşı alırsınız siz de.

  26. pinar dedi ki:

   Merhaba.suan calisiyorum babam sag ama ynede evlilik parasi alablcegmi soyluyolar bir haftaya nikah yapcam boyle bi hakkm varsa kaybetmek istemiyorum ltfen beni bilgilendirirmsnzz..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Pınar hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmalısınız.

  27. ozge dedi ki:

   benim reddetiğim ceyiz parası annemin maasına aylık olarak mı yansır yoksa toplu olarak mı alırlar acaba ?

  28. ozge dedi ki:

   benim reddetiğim cegiz parası annemin maasına aylık olarak mı yansıyacak yoksa annem toplu olarak mı ceyiz paramı alacak acaba?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Aylık olarak yansır Özge hanım.

  29. aylin dedi ki:

   merhaba biz dokuz kız kardeşiz 6 ablam evli bunlardan sadece bir tanesi yetim aylıgı aldı diğerleri daha babamın maaşı çıkmadan önce evlenmişlerdi şimdi bunların çeyiz parasını alabilirmiyiz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alamazsınız, çünkü çeyiz parasının tek şartı evlendiği dönemde yetim aylığı alınıyor olmasıdır.

  30. gurbet dedi ki:

   kardesım 2011 ekım ayında ceyız parası kullandı 2013 ekımdede borcu bıttı ama hala annemın masında bır değişiklik olmadı bır kız kardesım daha var ssk onunda evlenmesı gerektığını annemın maasıında ozaman değişiklil olabılırmıs bekarla ne ılgısı var lutfen bılgı verırmısınız

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Konunun bununla bir ilgisi yok. Tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  31. özlem dedi ki:

   merhaba babam 2002 tarihinde vefat etii.ve fatından sonra yetim aylığı almaktaydım daha sonrasında sigortalı bir işe girdim ve yetim aylığım kesildi.2012 tarihinde evlendim.evlendiğim tarihte sigortam devam ediyordu.fakat şuan işten ayrıldım ve sigortam bulunmamakta.başvuru yaptığım taktirde çeyiz parası alma hakım bulunabilirmi?????

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hayır Özlem hanım, çeyiz parası sadece evlendiği dönemde yetim aylığı alıyor olanlara veriliyor. Eğer bir aylığına da olsa işten ayrılıp yetim aylığı alıyor olarak evlenseydiniz alabilirdiniz.

  32. aylin dedi ki:

   eğer maaşım anneminkine eklenmesse çeyiz parası icin dilekçe yollayacam peki çeyiz parası aldıktan sonra tamamenmi kesilecek yani ondan sonra annemin maaşına hiç yansıma olmayacakmı yardımcı olursanız cok sevinirim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çeyiz parası aldıktan 2 yıl sonra eklenecektir Aylin Hanım.

  33. cansu dedi ki:

   Babam 2006 yılında vefat etti ve yetim maaşı alıyorum. Mayısta evleneceğim. Hala çeyiz parasına başvurabilme şansım var mı? çünkü 5 yılı aştığında talep edilemeyeceği söyleniyor.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    O olay o şekilde değil Cansu Hanım, siz çeyiz parasına evlendikten sonra başvurabiliyorsunuz zaten resmi nikah belgenizi göstermeniz gerekiyor, evlendikten sonra ki 5 yıl içerisinde bu başvuruyu yapabilirsiniz, aksi taktirde zaman aşımına uğrar.

  34. aylin dedi ki:

   çeyiz parası için doldurduğumuz formu sigorta dairesinemi götüreceğiz yoksa postahaneden ankaraya biz mi yollayacağız.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya götürünüz Aylin Hanım.

  35. aysel dedi ki:

   iyi guınler emekli sandıgından annem ben ve kız kardesim toplam 1200 civarı dulyetim alıgı almaktayız sadece ben 340 tl dul yetim aylıgı almaktayım. haziranda dugunum var ne kadar ceyiz parası alabirim.ayrıca bu parayı aldıgımda 2 sene sora maasım annemle kız kardesime mi gececek bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SSK üzerinden yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası için aldığınız aylığın 24 aylık tutarını alırsınız. Ve maaşınızın diğerlerine aktarılması 24 ay sonra olacaktır.

  36. GÜLLÜ dedi ki:

   merhaba aykut bey benim mart da düğünüm var ama ben evlendikden sonra annemin ve kardesimin maası kesileceği için üzülüyorum. bu yüzden dolayı çeyiz paramı almayıp maasları aynı ben evlenmemiş gibi alsınlar istiyorum. ancak benim maasımın tamamı mı aktarılır yoksa bi kesintiye uğrar mı sizce ceyiz parasını alıp vermem mi daha mantıklı olur yoksa almayıp maaslarına aktarılmasımı cevabınız için simdiden tesekkür ederim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çeyiz parası aldığınız taktirde 2 sene sonra anne ve kardeşinize maaşınızı aktarabilirsiniz.

  37. zehra dedi ki:

   aykut bey merhabalar bende babamdan yetim aylıgı alıyorum 800 kusur 24 katı ceyız parası alıcam sanırım basvurumuda yaptım acaba kesıntı falan olmaz degıl mı yanı dıger yorumlarda dıkkatımı cektı bı bayan 1050 tl aylık alıyomus ve 8540 tl gıbı bı para almıs o kesıntı neye gore oluyo acaba

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu noktada kesin bir şey bulunmuyor Zehra Hanım SGK ya başvurarak öğrenebilirsiniz, çeyiz parası sorgulaması yapılamıyor ne yazık ki.

  38. gizem dedi ki:

   5 yıl içinde çeyiz parası zaman aşımı gibi birsey var bu evlendikten sonra 5 yıl içersinde mi basvurmak lazım yoksa maas almaya baslayalı 5 yıl içerinde anlamadım ben 800 tl alıyorum maas babamdan şimdi ne ye göre hesaplıycam babam vefat etti 11 yıldır maas alıyorum yakında evlenicem ne yapmam gerekiyo bilgi verirmşsişnişz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gizem Hanım şu an yetim aylığı aldığınız için evlendikten sonra başvuru yapabilirsiniz, eğer evlendikten sonra 5 yıl içerisinde başvuru yapmazsanız hakkınız gidecektir.

  39. nazlı dedi ki:

   Merhaba ben 3 yaşında annemi kaybettim annemin üzerine emeklisi bulunmuyor babam sag ama sskdan emekli cehiz parası almak istesem bu hak benim ici geçerli olurmu anlayamadim yardimci olursaniz sevinirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nazlı Hanım annenizden yetim aylığı almak için başvurabilirsiniz. Çeyiz parasından sadece evlendiği dönemde yetim aylığı alanlar yararlanabiliyor.

  40. gülcan dedi ki:

   Merhblar ben Gülcan. Babam 18 sene önce vefat etti. Annemde 5 yıl önce vefat etti. Ben ve kizkardşim babmdan bağkur maaşı alıyoruz. Ben evlndim ve bugn dilekce yzarak Çeyiz parası talebinde bulndum. Ne zaman cevap gelir ne zaman bu parayı alabilrm.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Cevabı hakkında net bir şey söylenemez Gülcan Hanım ancak 3-4 hafta arası olabilir.

  41. mahinur dedi ki:

   merhaba benim 30 mayısta düğünüm olucak babamdan yetim aylıgı alıyorum nikahtan hemen sonra basvurdugumda benım çeyız param ne kadar zamanda gelir ? ve 2 yıllık gelen çeyiz parasına dahil olarak 2 yılın maas zammıda ekleniyor mu ? hesaplamayı nasıl yaparız ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ne kadar zaman sonra geleceği hakkında kesin bir durum bulunmuyor. Ne kadar yetim aylığı alıyorsanız bunun 24 katı olarak hesaplsnır.

    1. mahinur dedi ki:

     birsey daha sorucam ben ceyız parası aldıktan snra esımın ssk sı olmadıgını varsayarsak 2 yıl boyunca babamın ssk sından yararlanabiliyor muyum.bunu ben bır sitede de okumustum dogru olup olmadıgını merak ettim

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Evet yararlanırsınız Mahinur Hanım.

      1. mahinur dedi ki:

       birsey sorucam bize is kazasından vefat ettı ve bıze hem ıs kazası maası hemde normal maas baglı ceyız parası ıkısı maas tarafındanda mı degerlendırılıyor yoksa sadece yetım maasından mı degerlendırılır

      2. SGK Merkezi dedi ki:

       Yetim aylığı üzerinden değerlendirilir.

      3. mahinur dedi ki:

       ama bizim maasimiz is kazasi uzerinden tekrar degerlendirildi buna ragmendemi sadece yetim ayligi uzerinden degerlendirilir ?

  42. Nesrin dedi ki:

   Merhaba
   Yetim aylığı alırken 2010 yılında emekli oldum ve yetim aylığım kesildi. Şu anda SSK emeklisiyim ama ilk defa evleneceğim. Evlilik parası alma hakkım var mı.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nesrin hanım yetim ayligini hangi kola bagli olarak aliyordunuz ? Yetim ayligi alirken emekli oldugunuzdan bahsetmissiniz. Eger emekli sandigina bagli olarskmyetim ayligi aliyorsaniz emeklilik halimde ayliginiz kesilmez. Ancak kesildiyse ceyiz parasi alamazsiniz cunku evlendiginiz donemde yetim syligi aliyor olmaniz gerekiyor.

  43. Nesrin dedi ki:

   Aykut Otu
   Şubat 12, 2014, 4:18 pm

   Nesrin hanım yetim ayligini hangi kola bagli olarak aliyordunuz ? Yetim ayligi alirken emekli oldugunuzdan bahsetmissiniz. Eger emekli sandigina bagli olarskmyetim ayligi aliyorsaniz emeklilik halimde ayliginiz kesilmez. Ancak kesildiyse ceyiz parasi alamazsiniz cunku evlendiginiz donemde yetim syligi aliyor olmaniz gerekiyor
   ”Babam SSK emeklisiydi. Ondan dolayı yetim aylığı alıyordum. Sanıyorum şu an böyle bir hakkım yok, teşekkur ederim.”

  44. pınar dedi ki:

   Çeyiz parası alınca annemin parası kesilir mi öğrenebilirmiyim lütfen ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Annenizin parası kesilmez Pınar Hanım, sadece iki yol sonra maaşında artış olur, siz 2 yıllık süre için paranızı peşin alacağınızdan dolayı.

  45. özge dedi ki:

   merhaba arkadaşlar babamın vefatından dolayı 360 tl maaş alıyorum bu oran 24 ile çarpılıp ücretlendirme yapılacak sonuçlandırma ve ücreti alma ne kadar sürer acil cevaplarsanız seninirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özge hanım eğer babanız emekli sandığı emeklisi değilse 24 katını alırsınız, süresi hakkında kesin bir bilgilendirme yapılamamaktadır.

  46. ftm dedi ki:

   meraba ben 2012yilinda evlendim yetim ayligi almiyordum ve bu haktan haberim yoktu simdi ceyiz odenegini almak istiyorum nasil alabilirim yada ne yapmam gerekiyo.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

    1. ftm dedi ki:

     bılmıyodum bana yardımcı olurmusunuz fıkır yada bı dılekcemı yazmam gerek yada baska hakkım varmı sımdıden tsk.

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Hayır bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü yetim aylığı aldığınız dönemde evlenmeniz gerekiyor o şekilde çeyiz parası alabilirsiniz. Şu anda böyle bir şansınız bulunmuyor.

  47. özge dedi ki:

   sgk yani sigortadam emeklii 24 ile çarpılıyor demi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK dan emekli ise 24 ile çarpılıyor Özge Hanım.

  48. özge dedi ki:

   isteğe bağlı sigortadan tavan tabiri ile emekli olmuş şuan 360 tl arasında alıyorum.. martta nikah kıyılacak müracat etsem kaç ay yada hafta da cevap alırımmm

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özge Hanım süresi hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz yoğunluğa göre değişebiliyor bu durum 1 ay da olabilir 3 ay da.

  49. özge dedi ki:

   bilgilendirme için teşekkür ederim…

  50. simge dedi ki:

   iyi gunler ben babamdan dolayı emekli sandıgından dul yetim aylıgı almaktayım ayrıca ssk lı bir iş yerinde calısmaktayım. dul yetim aylıgından dolayı çeyiz parası aliblrimiyim .? alabiliyorsam eger emekli sandıgı dul yetim aylıgının kac katı cevaplarsanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz Simge Hanım. Maaşınızın 12 katı kadar çeyiz parası ödenir.

  51. Sevgi dedi ki:

   Merhaba: Babam 2006 yılında vefat etti. Maaşını annem alıyor. Ablam 2012 yılında evlendi ve çeyiz parasını aldı. Şubat 15de tam 2 sene doldu:Onun maası tekrar bıze eklenecek mı? Yoksa çeyiz parası aldıgı için daha onun adına maas alamayacakmıyız? Eger alabıylıyorsak nereye basvurmamız gerekır. teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    2 sene geçtiyse artık eklenebilir Sevgi Hanım, SGK ya giderek siz veya ablanız, maaşını size ve annenize aktarmak istediğinizi belirten bir dilekçe vermelisiniz.

  52. filiz dedi ki:

   merhaba,babam 1996 da vefat ettı.ben ve annem aylık almaya basladdık .1998 de ben işe basladım,aynı zamanda da yetım aylıgımı almaya devam ettım 2 sene sonra tespıt edıldı ve faiziyle geri odedim.2008 de işten ayrıldım 2009 da evlendim bu arada yetim aylıgımı alamdım ceyiz parası alabilirmiyim.annemin maasından kesılırmı.tesekkur ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Filiz hanım çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Almadığınız için yararlanamazsınız.

  53. ayse dedi ki:

   benim babamın sadece 1 aylık sigortası bulunduğundan yetim aylığı bağlanmadı ve babamın babasından yani dedemin emekli parasından az bir miktarda bağlandı ben çeyiz parası alabilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dededen aylık bağlanması gibi bir durum bulunmuyor Ayşe Hanım.

  54. zekiye dedi ki:

   babam 05.04.2006 vefat etti ..05.05.2006 da maaş bağlandı.ben 13.11.2011 de evlendim fakat 2011/10 da işten çıktım ama bildirmedim anneme de geçmiş olabilir maaş bu durumda alabilir miyim..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Zekiye Hanım eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası alamazsınız.

  55. nilay dedi ki:

   merhaba babam 2008 yılında vefat etti.ve ben şimdi çeyiz parası almak istiorum ben babamın maaşının yuzde yırmı beşini alıyorum yetim maaşı farklı birşey mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır farklı bir şey değil Nilay hanım eğer evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olursanız Çeyiz Parası alabilirsiniz.

  56. nilay dedi ki:

   annemin maaşından kesinti olucakmı peki ? ben ceyiz parası aldıgımda annemın maaşında şimdiki aldığımızdan düşüş olucakmı
   ?teşekkür edrim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır Nilay Hanım kesinti olmayacak, 2 sene sonra kendi maaşınızın annenize aktarılması için dilekçe verebilirsiniz.

  57. elif dedi ki:

   Merhaba babam 1996 Ocak ayında vefat etti Bağkurdan emekliymiş haberi olmadığı için hiç maaş alamadı. 1997 yılı Nisan ayında annemle ayrı olduğu için ben maaş almaya başladım 1998 yılında evlendim ve maaşım kesildi o zaman çeyiz parası almadım şimdi eşimden ayrı sigortalı çalışıyorum haklarım nelerdir öğrenmek istiyorum. (Babamın maaşını bir yıl ben aldım onun dışında alan kimse olmadı)
   Teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Elif Hanım sigortalı olarak çalıştığınız için bir hakkınız bulunmuyor. İşten ayrıldığınız, tekrar yetim aylığı için başvurup almaya başladığınız ve aylık aldığınız dönemde evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

  58. sevil dedi ki:

   merhaba,

   2013 yılında babam vefat etti yakın bi zaman da düğünüm olucak çayiz yardımından yararlanmak istiyorum nitekim kanunen hakkım. fakat ssk da çalıştığım için ve hiç yetim maaşı alamadığım için bu haktan yararlanamazmıyım?

   konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim admin.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sevil Hanım çeyiz parasından yararlanabilmeniz için yetim aylığı alıyor olmanız gerekiyor. Çalıştığınız için de yetim aylığından yararlanamazsınız. Ancak işten ayrılıp yetim aylığına başvurarak almaya başlarsanız çeyiz parasından yararlanabilirsiniz. Evlendikten sonra tekrar işe giriş yapabilirsiniz.

  59. elif dedi ki:

   Merhaba, benim nikahim mayis ayinda olacak. Dugunum ise eylul ayinda olacak. Alacagim ceyiz parasiyla esyalarimi alacagim icin eylul ayina kadar ceyiz parasinin elime gecmesi lazim. Acaba ne kadar surede elimde olur? Tesekkurler simdiden.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Elif Hanım çeyiz parası en geç 1 ayda elinize geçer.

  60. Ali dedi ki:

   iyi çalışmalar, eşimle 2 yıl önce evlendik babasından dolayı yetim aylığı alıyordu evlenince bu maaşı kesildi büyük ihtimal annesine geçti biz o zamanlarda çeyiz parası almadık şu anda başvursak alabilir miyiz? birde eğer alabiliyorsak annesinin maaşından kesinti olacak mı?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ali Bey eğer annesine geçmesi için dilekçe verilmediyse geçmemiştir. Çeyiz parasında zaman aşımı 5 yıldır. Yani hala başvuru yapabilirsiniz. Çeyiz parası aldığınız taktirde eğer 2 yıl önce yapılan kesinti anneye eklendiyse şu anda anneden kesinti olacaktır. Ancak bi ekleme olmadıysa değişen bir şey olmadığı için kesinti olmayacaktır.

    1. Ali dedi ki:

     yani anladığım kadarı ile şöyle mi olacak anneye maaşı geçti ise diyelim geçmeden önce 600 TL alıyordu geçince oldu 900 TL biz çeyiz parası alınca maaşı yine 600 TL ye mi düşecek kesintiyi biraz açabilir miyiz?

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Aynen öyle Ali Bey. Çünkü eşiniz yine hakkını almış olacak. 2 yıllık maaşını peşin almış olacak. Annesinin 2 yıl sonra tekrar maaşında artış olacaktır.

  61. saliha dedi ki:

   ben haziran 2013 de evlendim.babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum.şubat 2014 de maaşımın anneme ve kardeşlerime geçmesi için dilekçe verdim.şimdi çeyiz parası için başvuru yapmış olsam annem ve kardeşlerimin maaşında düşüş olacak mı

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Saliha Hanım sizin aldığınız yetim aylığı oranı kadar bir düşüs olacak yani siz evlenmeden önce aldıkları maaşları alacaklar 2 yıl boyunca. 2 yılın sonunda tekrar artacaktır.

  62. kübra dedi ki:

   Babam ssk dan emekli ( Sağ ) 11 kardeşiz hepsi bekar ve okuyorlar çalışan yok..Ben 1 ay sonra evlenecem..Çeyiz parası için başvurabilirmiyim..?Çeyiz parası alabilirmiyim..?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kübra hanım çeyiz parasından sadece yetim aylığı alanlar yararlanabilir.

    1. yasemin dedi ki:

     Yetim ayligi aliyor ablam evlendi subat ayinda ceyiz parasi almak icin ne yapmasi lazimmmmmmmmmm????? Lutfen yardimci olurmusunuz

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Evlilik cüzdanı ile başvuru yapması gerekiyor Yasemin Hanım.

  63. ceren dedi ki:

   Mrb.ben esimden yeni bosandim.babamdan maasim baglandi.ancak ablam ceyiz yardimi almisti 1 sene once.bu sebeple biraz eksik aliyorum.neyse ben engelliyim.ve bi yerde engellilik orani yuzde yetmisi geciyorsa tekrar evlensem bile babamdan aldigim maas kesilmezmis.bu dogru mudur.

  64. mahinur dedi ki:

   bisey sormak istiyorum benim babam is kazasindan vefat etti ve bizim.maasimiz is kazasi uzerinden tekrar degerlendirildi geriye donuk paramizida aldik ceyiz paramda bu en son aldigim maasa gore gelmez mi ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Mahinur Hanım aldığınız yetim aylığı üzerinden çeyiz parası miktarı hesaplanmaktadır.

  65. durdane dedi ki:

   babam 2013 mart ayında vefat etti.yurtdışında yaşıyorum ve alman olan eşimden ayrıldım ve 2 ay sonra tekrar evlendim (ocak2014).
   hiç yetim maaşına başvurmadım.ikinci evliliğimi yapalı 3 ay oldu.ceyiz parasına başvurabilirmiyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı almadığınız için çeyiz parası hakkınız bulunmuyor.

  66. yasemin dedi ki:

   Ablam subat ayinda evlendi. 2003 yilinda babam vefat etti ve o gunden beri yetim maasi aliyoruz ama ablam ise 6 yil once ise girdiginde maasi kesilmisti ve o para bize aktarilmadi. Ceyiz parasi almak icin ne yapmasi lazim??

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yasemin Hanım ablanız evlendiği dönemde yetim aylığı almıyorsa çeyiz parasından yararlanamaz. Siz onun aldığı oranı kendinize aktarılmasını istiyorsanız dilekçe vermeniz gerekiyor.

    1. yasemin dedi ki:

     Evet evlendigi donemde yetim ayligindan yararlanmiyordu. Onun aldigi orani kendinize aktarmak istiyorsaniz dilekce vermeniz gerekir cumlesinden kastiniz nedir? Alamadigi yetim maasinin tekrar baglanmasimi?

  67. Serpil dedi ki:

   Merhaba, Ben 2003 yılında vefat eden babamdan yetim maaşı alıyordum. 2012 yılında bağkurlu oldum, yetim maaşım kesildi. Şuanda da evlenme hazırlığındayım. Acaba çeyiz parası alabilir miyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız gerekmekte Serpil Hanım.

  68. yasemin dedi ki:

   babamdan yetim aylığı alan kardeşim 21 sene önce evlendi anneme bağlanması için birkaç kere baş vurduk olumlu sonuç almadık ve bizde ihmal ettik peşine düşmedik…şimdi başvurduğumuzda bu geçen 21 senenin parasını alabilirmiyiz

  69. Zeynep AKIN dedi ki:

   1967 doğumluyum. SSK işe başlangıcım 01/12/1989. 3569 prim gün sayım var. Bu arada doğum borçlanması doğumdan sonra çalışılmayan herhangi bir 2 yıl için yapılabilir mi? Öyleyse 2 yıl doğum borçlanması yapabilirim.Bazı sitelerde yaş beklemeden 3600 günden emekli olunabileceği yazıyor. En erken nasıl ve ne zaman emekli olabilirim.
   Teşekkür ederim

  70. semra dedi ki:

   Merhaba .ben ceyiz parasi alabilmek icin bagkura basvurdum.yetim maasi almiyordum.maasimin ayrilmasi icin dilekce verdim daha sonra ceyiz parasina basvuracaktim.bagkurda ki islemlerim cok uzadi basvuruyu izmirden yaptim dilekcem dosyamin bulundugu Adana ya cok gec gonderildi.3 ay surdu bu sure bu arada ben evlendim.evlenmeden once verdigim dilekceyi tekrar isleme koydurabilirmiyim 12 temmuz 2013 de basvurdum 2 eylul 2013 de evlendim,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Semra Hanım çeyiz parası almanız için tek şart var: o da evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız. Almıyorsanız başvuru yapmanıza gerek yok.

  71. amine dedi ki:

   Yetim maasi baglandiktan sonra kac aty gecip cegiz parasi alabiliriz ayni aileden iki kiz kardeste cegiz parasi alabilirmi 12bin tl diye soylenmis sskadan dogrumudur tskler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hanımefendi böyle bir zaman sınırlaması bulunmuyor. Çeyiz parası alabilmeniz için evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyor olmanız yeterli. Tüm yetim aylığı alan kardeşler bu haktan yararlanabilir. Ödemenin kesin bir miktarı bulunmuyor. Aldığınız yetim aylığının 24 katını alırsınız.

  72. ebru dedi ki:

   meerhabalar benim babam 2002 yılında vefat etti ben 18 yaşına girince kendi kartım cıktı benim kendi hesbımdaki parayı anneme aldırıyordum..benim.20.07.2013 tarhnde sigortam basladı ve param kesildi işten cıktıktan sonra bana 1.500 toplu para geldi ve benim aylıgımı annem kendi hesabı olan kartan alıyo ben ceyiz parası alabilir miyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evlendiğiniz dönemde yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

    1. zeynep dedi ki:

     benim babam köy korucusuydu babam vefat eti çeyiz parası alabilirmiyim

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Evli değilseniz yetim maaşı alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  73. melike dikmen dedi ki:

   Merhaba babam 2007 yılında vefat etti.bende 9 aydan beri çalışıyordum tabi işe başlayınca emekli maaşım anneme aktarıldı ama şimdi işten ayrıldım tekrar emekli maaşına başvurabilir miyim bide çeyiz parası alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  74. Can dedi ki:

   İyi geceler birşey soracam kızın evliliği üzerinde 24 ay geçtikten sonra aylık tekrar annenin maaşına eklenirmi ve eklenirse ne kadarı eklenir tamamı mı nasıl olacak beni aydınlatırsanız sevinirim iyi geceler

  75. Gökhan dedi ki:

   İyi günler benimde bi sorum olacak cevap verirseniz sevinirim evlenen kızın 2 yıl sonra tekrar maaşı anneye geçermi bunun için yapacağımız bişi varmı yoksa otomotikmen geçermi teşekkürler

  76. gözde dedi ki:

   Merhaba,iki senedir babamdan yetim aylığı alıyorum.Temmuzda evlenmeyi planlıyorum.Çeyiz parasından yararlanmak istiyorum fakat yeni çıkan kanuna göre emekli sandığından maaş alanlar da 24 aylık tutarı evlenme ödeneği olarak alıyorlar değil mi?Bir de başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra tutarın ödenmesi gerektiği hakkında yardımcı olabilir misiniz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Birkaç hafta içinde yatar Gözde Hanım.

  77. ayşe dedi ki:

   Mrb benim 9 mayısta nikahim oldu 20 mayista sgk ye basvurdum 3 gun once 170 i aradim incelemede oldugu soyleniyor nezaman sonuclanip bankaya yatar ve maas kesildikden sonrami yoksa basvurudan itibariylemi ceyiz parasi isleme giriyor annemden maas aliyorum bilgi verirseniz sevinirim ve incelemede derken anlamadim neyin incelemesi 20 temmuzda dügünüm var gelirmi 15-20 temmuz arasi :-(:-(:-(

  78. Sabahat SAĞLAM dedi ki:

   10.04.2014 TARİHİNDE SGK YA ÖLÜM AYLIĞI TALEBİNDE BULUNDUM 26.06 2014 TARİHİNDE BANKAYA GİTTİĞİMDE TARAFIMA 529 TL PARA ÖDEDİLER BUNDA BİR YANLIŞLIK OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİMDE KESİNTİLER VAR DEDİLER.BENİM BU YETİM AYLIĞIMI NASIL SORGULATABİLİRİM NEKADAR KESİNTİ OLDUĞUNU NASIL ÖÜRENEBİLİRİM.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yapılan kesintinin sebebini SGK ya giderek öğrenebilirsiniz.

  79. derya dedi ki:

   selamlr 4 hafta oldu başuralı çeyiz parasına nezaman ala bilirim saygılar

   1. feyza dedi ki:

    Derya Hanım çeyiz parası genel de 2 hafta içerisinde verilir. Bununla birlikte en geç 2 veya 3 ayda da yatırabilir.

  80. aysun dedi ki:

   ilk eşimden çeyiz parası almadım.2.evliliğimden sonra 9 aylık evliyim. şuanda müraacat etsem.Çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evlenmeden önce yetim aylığı almanız koşulu ile çeyiz parası alabilirsiniz.

  81. halil dedi ki:

   Meraba ..benim ablam yetim maasi aliyor babam bi sene oldu vefat edeli ve ablamin ucuncu evliligi olacak simdi ama hic ceyiz parasi almadi babamdan yetim ayligi aliyor ve ceyiz parasi alacak ama kredi cekmisti babamdan kalan yetim ayligiyla ama yinede yetim ayligi aliyor nikah kiydimi yetim ayligi kesilecek hemen bankayi elden yatiracak ama ceyiz parasi almakta bi sikintisi olurmu kredinin yardimci olurmusunuz detayli bi sekilde ne yapmaliyiz simdiden tesekkur ederiz ilginize iyi geceler

   1. feyza dedi ki:

    Halil Bey yetim aylığı alan kişiler evlenecekleri zaman SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  82. damla dedi ki:

   merhabalr; bızım bır komsumuz yetım aylıgı alıyordu ve ardnndan bırkac zaman sonra emeklı oldu ve aylıgın kesılmesı ıcın basvuruda bulundu kendı talebı ıle. Suan evlılık yaptı ve 1 sene olmadı daha ceyız parası ıcın basvuruda bulunabılır mı ? Tskler

   1. feyza dedi ki:

    Damla Hanım çeyiz ve yetim aylığı emekli aylığı alan vatandaşları kapsamamaktadır.

  83. zeynep dedi ki:

   2 ay sonra evlenicem ve ziraat bankasından 10 bin lira Kredi almıştım,bu durumda ceyiz parasi alabilirmiyim?bende yetim maaşı alıyorum sgk dan.

   1. feyza dedi ki:

    Zeynep Hanım bu konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

  84. aysun dedi ki:

   merhabalar .. ben yetım aylıgı alıorum ama ıse gırdıgımde 3 aylık sıgorta yptılar bana . bu ceyız parası almama engel mı acaba

   1. feyza dedi ki:

    Aysun hanım çalışırken yetim aylığınız kesildiği için çeyiz parası alamama durumunuz söz konusudur. Çeyiz parası almak için başvuru da bulunduğunuz tarihte herhangi bir işte çalışmıyorsanız çeyiz parası almanız ile ilgili herhangi bir engel bulunmamaktadır.

    1. aysun dedi ki:

     feyza hanım kesılmemıstı benm maasım sıgorta gırısı oldugunda .. aylıgım hıc kesılmedı yanı bu drumda alabılıo muyum

  85. Nejat dedi ki:

   Merhabalar nişanlım çalıştığı işten ayrıldı 1 ay önce ve yetim maaşına başvurdu. kağıdı geldi 18 aralıkta maaşını alabileceğini belirtmişler.Çeyiz parasından faydalanabilmesi için nikahımızın ne zaman kıyılması gerekir.1 kez de olsa yetim maaşı almış olması, çeyiz parasına başvurması için yeterlimidir, tşk ederim saygılarımla….

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nejat Bey, çeyiz parası almak için nişanlınızın yetim maaşı alıyorken evlenme durumu olması gerekmektedir. Yani yetim aylığı aldıktan sonra istediğiniz zaman evlenebilirsiniz.

  86. esra dedi ki:

   esra

   merhaba ben 8 aydır calısıyorum ama 5 senelık ssk var 3 ay sonr evlenıcem annemle babam bosanmıs babamdan hıc bır sekılde maddı yardım almıyoruz ben ceyız parasından yararlana bılımıyormuyum sımdıden tesekur ederım 🙂

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Esra hanım çeyiz parası anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocukları için geçerlidir.

  87. beril dedi ki:

   Merhaba babam 18ocak2009da vefat etti Çeyiz parasını alabilmem için vefattan sonra 5yıl içinde mi nikah kıyılması gerekli yoksa nikah kıyıldıktan 5yıl içinde mi başvurmak gerek lütfen cevap verin şimdiden çok teşekkürler…

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Beril hanım çeyiz parasının alınabilmesi için nikahın kıyılmış olması gerekmektedir. Nikahtan sonra başvuru işlemi yapılmalıdır.

  88. emel gören dedi ki:

   merhana babam 2012 de vefat etti babamın emekli maasından yararlanıyorum nişanlıyım seneye düğünüm olacak. ceyiz parası alabilicekmiyim ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Emel Hanım, evlendiğiniz taktirde yetim aylığınız kesilecektir. Çeyiz parası alabilirsiniz.

    1. emel gören dedi ki:

     ölüm tarihi önemli değil yani degil mi

  89. ayşe dedi ki:

   ben babamdan yetim aylığı alıyordum kredi çekmiştim maaşımdan ödeniyordu. şimdi 300 tl maaş alıyorum ve evlendim çeyiz parasına başvurdum. alacağım para normal maaşımdan mı hesaplanır yoksa kesintili maaştan mı hesaplanır öğrenebilirmiyim teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ayşe Hanım, çeyiz parası yetim aylığı ile hesaplanmaktadır.

  90. çiğdem dedi ki:

   Ben babamdan yetim aylığı aliyorum fakat ise girmek istiyorum girdigim taktirde de maasim kesilecek 2 sene sonrda dugunum olacak o zaman isten cikip dilekce yazsam acaba ceyiz parami alabilir miyim ve maasim ceyiz parasi aldktn sonra anneme gecer mi ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Çiğdem Hanım, çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyorken evlenmeniz gerekir.

  91. Inci dedi ki:

   Merhaba, ben yabanci uyruklu birisiyle yurt disinda evleniyorum. Ceyiz parasina yurt disindan yabanci evlilik cuzdanim ile basvurabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu durumu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak sorabilirsiniz.

  92. sevgi dedi ki:

   merhaba ben babamdan yetim aylıgı alıyordum işe girmek zorunda kaldıgım ıcın yetim aylıgımı dilekce vererek anneme gecırttım isten cıktım tekrar bbamdan maas almak için basvuru yapmadım annem alıyor suan dün evlendım ceyiz parası alabılırmıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için en az 1 ay yetim maaşı almış olmanız gerekmektedir.

  93. PELİN dedi ki:

   merhaba babam 2002 de vefat etti ben yetim maaşı alıyorum şuan. ve evlenecem çeyiz parası alabilir miyim ? neye göre hesaplanıyor ? çeyiz parası diyelim verildi annemin maaştan çeyiz parası verdiler diye bi kesinti olacak mı ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Pelin Hanım, çeyiz parası alabilirsiniz. Mevcut yetim maaşınızın 24 katını bir seferde alabilirsiniz. Yetim maaşınız kesilecektir. Annenizin dul maaşında artış olur.

  94. damla dedi ki:

   merhabaa babam 2007 yılında vefat ettı annem dulluk maasından baska bı para yardımı almıyorr we bennn sosyal guwenlık kurumundaan suana kadar bur dahıl hıc bı maddı destek almadmm yetım maası da almadım temuzda dugunum olcak ceyız parası alabılır mıyımm eger alma durumum warsaaa nereye nasl baswurmam lazım yesılkarrtan baskada hc bı sosyal guwencem yokk acıl yardımcı olur musunuz ayrıcaa ben ceyız parası alırsam annemın maasında eklsılme yada kesılme olur muu acıl yardım edınnnnlutfenn

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası almak için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yetim maaşını aldıktan sonra annenizin maaşından bir miktar düşme olacaktır. Çeyiz parasını aldıktan sonra annenizin maaşında herhangi bir düşme yaşanmaz.

  95. AYNUR dedi ki:

   merhaba,babam 2yıl önce vefat etti,ben o dönemden beri ssk lı çalışıyorum,daha önce hiç yetim aylığı baglanmadı, 5ay sonra evlenicem,resmi olarak evlendikten sonra işten çıkıp yetim aylıgı baglatıp, sonrasındada çeyiz parası olarak talep etmemiz mümkün müdür?
   iyiçalışmalar..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evlenmeden önce yetim aylığı almalısınız. Ancak bu durumda çeyiz parası alabilirsiniz.

  96. DUYGU dedi ki:

   Merhaba. Biz 3 kardeş ve annem babamızdan kalan yetim aylığını almaktayız ve bu yaz düğünüm var. çeyiz parasını almak istiyorum. ama bu arada da özel bir işyerinde ssk lı çalışmaktayım. sigorta durumum babam üzerinden emekli sandığı olarak gözükmekte olup, ssk lı olarak çalıştığım halde yetim aylığım yatmaktadır. peki bütün bu durumlarda Çeyiz parasını alabilirmiyim? Teşekkür ederim şimdiden…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenme durumu olmalıdır. Bu durumda çeyiz parası alabilirsiniz.

  97. Nadire ay dedi ki:

   2004 yilinda babam vefat etti babamdan yetim maasi aliyorum 2 bucuk sene önce evlilik disi bir cocuğum oldu simdi ise 25.12.2014 tarihinde cocugumun babasiyla evlendim ceyiz parasi alabilir miyim cocuğum buna engel olur mu lütfen bilgilendirirseniz sevinirim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nadire Hanım, çeyiz parası alabilirsiniz.

  98. miray dedi ki:

   merhaba, babam 2011 de vefat etti, o dönemde ben çalışıyor ssk ödemelerim yapılıyordu. yaklaşık 1 yıl 2 aydır işsizim. nisan ayında evlenmeyi planlıyorum. çeyiz parası alabilme durumum nedir? ve yapılması gerekenleri yazarsanız sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim aylığı alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  99. sevda dedi ki:

   27-04-2011 Evlendim Çeyiz parasını
   dilekçe ile istemedigimi
   belirttim ancak simdi çeyiz parası almam
   Mümkün olurmu yardımcı Olursanız sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evlenmeden önce yetim aylığı almanız koşulu ile çeyiz parasına başvurabilirsiniz. Şuan için hala alabilirsiniz.

  100. büşra dedi ki:

   merhababenbusrababam2006yilindavefatettiannembenveuveykardesimemeklimaasaliyoruz4aysonradugunumolacaksuan220tlmaasaliyorumçeyizparasinekadaralabilirimnikahtankacgunsonraparaveriliyorcevaplarsan

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    24 aylık yetim aylığınızı tek seferde çeyiz parası olarak alırsınız. Yani 5280 tl alabilirsiniz.

  101. büşra dedi ki:

   merhaba ben busra babam 2006yilinda vefatetti annem ben ve uvey kardesim emekli maasaliyoruz 4ay sonra dugunum olacak suan 220tl maas aliyorum çeyizparasi nekadar alabilirim nikahtan kac gun sonra para veriliyor cevaplarsan

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası yetim aylığının 24 katıdır. Yani 220 x 24 = 5280 TL . Gerekli belgeler ile nikahtan sonra başvurabilirsiniz.

  102. merve cansın dedi ki:

   Babam 2010 da vefat etti evliligim oluck ceyiz ucretini aldiktan sonra annem maasimi almaya dewam edebilir mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parasına başvurabilirsiniz. Eğer annenizden başka maaş alan olmazsa ve annenizin başka herhangi bir geliri yoksa sizin maaşınızı da alacaktır.

  103. Esma dedi ki:

   Çeyiz parası için dilekçe gönderdim kaç iş günü içinde para alabilirim bununla ilgili belirli bir süre var mı ? tşkler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sorunuzu Alo 170 SGK hattına sorabilirsiniz.

  104. serpil dedi ki:

   merhabalar babam 2010 mart ayında vefat etti o tarihten beri yetim maaşı almaktayım seneye evlenmeyi düşünüyorum fakat internett yaptığım araştırma sonucunda kafam karıştı hakediş tarihinden itibaren 5 sene içinde başvuru yapmaz isem bu hakkımın otomatikman düşeceği ve alamayacağım konusunda yazılar var bu ne kadar doğru?yani benim 2 ay içinde evlenmem mi gerekiyor ?? ayrıca bi sorum daha olacak annemin sgk ya kişi borcu var ve bnim yetim maaşımdan da kesinti yapılıyor alacağımçeyiz parası otomatik olarak oraya kesilir deniyor böyle bir durum ile karşılaşırmıyım?şimdiden çok teşekkür edrim …

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İstediğiniz zaman evlenebilirsiniz. Herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Aylık alırken evlenme durumunda aylığınızın ortalamasına göre çeyiz parası hesaplanmaktadır.

  105. nurgül dedi ki:

   2008 yılında evlendim ancak çeyiz parası alındıgını bilmiyorduk suan alabiirmiyiz…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya başvurabilirsiniz. Bu konuda kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. Bizzat yetkililerle görüşerek durumunuzu anlatabilirsiniz.

  106. yonca dedi ki:

   Babamdan dolayı yetim aylığı almaktayım. Erkek kardeşim , annem de babamın vefatü dolayısıyla maaş almaktadır. Çeyiz parası kanununa göre ceyiz parası alabilmek için yetim aylığınıñ kesintisiz alınması gerekiyormuş. Ama yetim aylığını kardeşimle bölüşüyorum. Bu durumda.ceyiz parası alamayacakmıyım.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Yonca hanım en doğru bilgiyi SGK’ ya giderek ya da ALO 170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

  107. selin dedi ki:

   babam 21 eylül 2014 tariihinde vefat ettik abim ve bana bağlanacak maaşı redderek anneminkine eklettik mayısta düğünüm olacak bu çeyiz parasından faydalanmam için tekrardan kendime maaş başvurusunda mı bulunmalıyım eğer öyleyse bu durum ne kadar sürer yani maaş için başvursam ne zaman sonuçlanır,maaş almadan çeyiz parası başvurusunda bulunamıyor muyum?birde düğünden ne kadar zaman önce başvuru yapılması gerekiyor? aynı zaman da üniversite öğrencisiyim bu durumumdan dolayı bir yardım alabiliyor muyum?şimdiden teşekkürler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyorken evlenmeniz gerekir. Başvuruda bulunduktan 1 ay sonra maaş bağlanıyor. Maaş aldıktan sonra evlenebilirsiniz. Öğrencilik durumunda burslara başvurabilirsiniz.

  108. meltem dedi ki:

   merhaaba benm haziranda düğünüm var 2 yıldır sigortalı çalışıyorum düğünden sonra işi bırakacağım devlet bana çeyiz parası verirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Çeyiz parası almak istiyorsanız işinizden ayrılıp en az 1 ay yetim maaşı almanız gerekmektedir.

  109. gonca dedi ki:

   Merhaba babam vefaat etti ben erkek kardeşim ve annem maaş aliyorduk kardesim sgk li ise basladi maasi bana baglanacak bu ay benim önümüzdeki ay nikahim var simdi ben hangi paranin 24 katini alicam yani kardesimin maasi baglanmadan 190 tl aliyordum bu ayin 22 sinde 380 alicam 190 in mi 24 kati bu ay alacagim 380 liranın 24 katinimi? Dugunum subat 14?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Kardeşinizin payını siz alamıyorsunuz. Yani her zaman aldığınız maaşın 24 katını alabilirsiniz.

  110. fazilet dedi ki:

   Merhabalar.. Babam emekli sandıgından emekli ve vefat etti. Düzenli olarak yetim aylıgı almakdayım.. Ceyiz parası için sgk’ya gitmem gerekiyor sanırım, onun haricinde yapmam gereken baska birşey varmı?

  111. ayşe dedi ki:

   Meraba ben 29 yasina giricem bekarim yetim maasi aldigim surece evlendigimde ceyiz parasi alabilirmiyim ya da yaş sınırı varmi

  112. Ayşe dedi ki:

   Çeyiz parası için başvuru yapmıştım. 3 ay oldu cevap gelmedi. Bu durumda ne yapmalıyım. Yetim aylığını hala yatırıyorlar. Evililik cüzdanının fotokopisinide gönderdim. Dilekçe ankaraya ulaşmış ancak olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap gelmedi.

  113. hatice dedi ki:

   Ben babam dan yetim aylığı alıyorum . Çeyiz parası için nereye başvurmalıyim. Emekli Sandığı dan emekli babam kaç aylık Çeyiz yardımı alabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hatice hanım size en yakın SGK müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

  114. nurgül yılmaz dedi ki:

   slm ben babam 2006 da vefat eti ben 03.06.2008de evledim bu ceyiz parasından ben yaralanabilitmiyim

  115. GamZe dedi ki:

   Merhaba benim annem ile babam ayrı dogdugumdan beri bi maaş almıyorum annemin üstüne kayıtlıyım buna ragmen çeyiz yardımı alabilirmiyim 1 yıl sonra düğünüm var babamla hiç bir şekilde görüşmüyorum kendisi evli

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    anne ve babadan yetim aylığı yok ise çeyiz parası alamazsınız.

  116. arife dedi ki:

   Babam vefat ettikten sonra 2 yıl yetim aylığı aldım evlendiğimde Çeyiz parası alcaktim ama abim annemden 2 sene benim maaşım kesilecek bundan sonrada zam alamaz diye almamam için bi kağıt imzalattı böyle birşey varmı ben evlendikten sonra annemde vefat etti şu an Çeyiz parası alabilir miyim çünkü hakkımdi diye düşünüyorum

  117. esra dedi ki:

   Merhaba babam 1991 yılında vefat etti annem o yıldan beri maaş alıyor du 18 yaşıma girdiğimde bende almaya başladım 180 tl tutarında annem 2011 yılında vefat etti ve 830 tl bana bağlandı su an kredi çektim ve maaşımdan 10 ay boyunca kesinti olacak 600 tl ve 2016 da evlencem çeyiz parası ne kadar alırım ve pkrediden dolayı bi sıkıntı olur mu ? Şimdiden teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Yetim maaşınızı hangi kurumdan alıyorsunuz ?

    1. esra dedi ki:

     Ssk ,ziraat bankasından

  118. deniz dedi ki:

   Merhaba babamı 6 aralık 2014 te kaybettim, suan yetim aylığı almıyorum bunun herhangi bir yere başvurması, SGK li olarak çalışıyorum SGK olarak çalıştığım için yetim aylığı alabiliyor muyum?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Babanız hangi kurumdan emekli , ssk ? bağkur ? emekli sandığı ? emekli sandığından emekli ise ssk lı olarak çalışmanız olsa bile yetim maaşı alabilirsiniz.

    SSK ve Bağ-Kur da yetim maaşı alamazsınız.

  119. sevda dedi ki:

   merhaba babam 2001 yılında vefat etti ve sigortası yoktu herhangi bir maaş alamadım çeyiz parası alabiliriyor muyum?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Çeyiz parası yetim maaşı olmadan olmaz.

  120. Hatice dedi ki:

   2011 in 7. Ayında evlendim yetim maaşı alıyordum.en son aldığım maaş 250 tl idi çeyiz parasının 5 yıl geçerli olduğunu yeni öğrendim.Bugün çeyiz parası alacak olsam 250 tl üzerinden mi yoksa şuan anneme verilen maaş üzerinden mi toplam para alabilirim annemin şuanki maaşı 900 tl.

  121. özge dedi ki:

   Merhaba. Annemin vefatından dolayı yetim maaşı alıyordum. Sigortalı işe başlayınca yetim maaşımı babama devrettim. Mayıs ayında düğünüm olacak. Ben şu anda işten çıkıp yetim maaşımı tekrar bağlatmak istiyorum. Ancak babamın annemden dolayı aldığı maaş kredili. Ben yine de kendi payıma düşeni yani üçte birini kesintisiz alabilir miyim? Kesintili alsam da çeyiz parası alabilir miyim? Bir de çeyiz parası alabilmek için nikahtan önce mi müraacat etmeliyim?
   Teşekkürler..

  122. Çiğdem dedi ki:

   Şu an sigortalı olarak çalışıyorum annem ve kardeşim babamdan maaş alıyorlar ben almıyorum eylül de düğünüm var çeyiz parası için başvursam alabilir miyim?

  123. tuba dedi ki:

   merhaba babam vefat ettı. sgkdan emeklıydı. babamın maasını alıyorum. ceyız parasıda alabilecegimi soylediler. fakat bana SGK kurumunda maasımın 10 katını alabilecegimi soylediler sayfanızda 24 katı dıyor. bu konuda net bir bilgi verebilirmisiniz. Bır sorum daha var; basvuruyu yaptıktan sonra kac ay sonra netıcelenır.

  124. dursun dedi ki:

   Merhabalar babam vefat ittigi icin emekli sandigindan ben suan yetim maasi aliyorum ve sigortali bir iste calisiyorum.evlenecegim zaman ceyiz parasi alabilir miyim..bunun icin sogortasiz mi olmam gerek yani isten cikmam mi gerek..peki birde ceyiz parasi almayip maasimin devam etmesini isteme gibi bir hakkim varmidir.?Şİmdiden yardmlariniz tesekkurler

  125. recep dedi ki:

   Babam ve annemden dolayi maas aliyorduk ablam evleneli 21 ay oldu ceyiz parasini alali yani ben 480 tl aliyorum ne zaman benim ki artisa gecicek yada iki kati mi olucal ???

  126. özlem dedi ki:

   merhaba babamdan 250 tl yetim aylığı alıyorum toplam ne kadar çeyiz parası alırım ayrıca çeyiz parası almam için 6 ay öncesinden nikah olması gerekıyor diyorlar bunun gerceklik payı var mı yoksa düğüne 1 ay kalımı nikahta yapılsa yine çeyiz parası alabılır mıyım son olarak bu çeyiz parasnın geri ödemesi oluyor mu?şimdiden ilginiz için teşekkür ederim .

   1. melek dedi ki:

    merabalar bende yetım maası alıyordum evledm çeyız parası için bas burdum 1 ay oldu cevap gelmedı işe basladım genede çeyız parasın ala blırmıyım

    1. Selahattin Demir dedi ki:

     alo 170 arayıp müracaatınızla ilgili bilgi alabilirsiniz.

  127. Ekin dedi ki:

   Merhaba, 03.04.2014’de evlendim. Babamdan dolayi Bağkur maaşı alıyordum. Evlendigim hafta başvuru yaptım. Hala alamadım paramı. Paramı almak için ne yapmam gerekiyor. Kime nasıl ulasiyim? Lütfen yardım edin. Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz. Ödemenizin en kısa zamanda yapılması gerekmektedir.

  128. Mehmet dedi ki:

   Merhaba Annem Dedemden (Babasından) Dul Aylığı Alıyordu. Aylık Bağlanmadan Önce Bankadan 6.000 TL Kredi Almıştı Şimdi Ona İstinaden Dul Aylığının İptal Edildiğine Ve Ödenen Aylıkların Toplu Olarak Geri Alınacağına Dair Bir Yazı Geldi Acaba Ne Yapmalıyız. Daha Dul Aylığı Bağlanmadan Çekilen Krediden Dolayı Aylığın Kesilmesi Hukuksuzluk Değilmi Biz Şimdi SGK’ ya Mı Yoksa Mahkemeyemi Başvurmalıyız Acaba? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öncelikle SGK ya başvurup detaylı bilgi almalısınız. Sizi yönlendireceklerdir. Haksızlığın devam ettiğini düşünürseniz duruma itiraz edebilirsiniz.

  129. ozge dedi ki:

   Babamdan yetim maasi aliyordum sigortali ise girincekesildi Ocak 1de isten ayrildimve ankaraya ssk gittim 6 ocakta tekrar basvurdum sonra telefonla aradim 24subatta yaticagini solediler marttada nikahim olcak sonra ceyiz parasina basvurabilirmiyim tek maas almam yeterli olurmu

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    babanız bağkur ve emekli sandığı emekli si ise çeyiz yardımından faydalanırsınız.

  130. Ayse dedi ki:

   Merhaba iyi günler ben annemden yetiş maaşı alıyordum nikahım kıyıldı bir kredi borcum var maaş üzerinden kesilen başvuru yapsam kabul edilir mi ve başvuruma ne zaman geri dönerler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası talebinde bulunabilirsiniz. Yetim maaşı evlendiğinizde kesilir ve başka bir yerde kullanamazsınız.

  131. BERNA Ç. dedi ki:

   merhaba.ben şu an çalışıyorum ssklıyım. babamı agustos 2014 te kaybettik. ssk emeklisi maasını annem alıyor. ben işten ayrılıcam. temmuzda düğünüm var. nisan ayında nikahım olacak.işten ayrıldığımda issizlik parası alma hakkımda oluyor. sorum şu çeyiz parasına basvurucam nikahtan sonra.hem yetim maası hemde issizlik maası alabiliyormuyum aynı anda? yoksa çeyiz parası almam için issizlik maaşı almamam mı gerekiyor ? birde evlendikten sonra kaç yıl içinde çeyiz parasına basvurabiliyorum ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası almak için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yetim maaşı alıyorken işsizlik maaşı alamazsınız. Çeyiz parası almanız sizin için daha iyi olur. Nikahtan sonra istediğiniz zaman çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  132. kursat dedi ki:

   İYİ GUNLER 14.02.2015 tarıhınde evlendık eşim babasında yetim alıgı aldıgı için çehiz parasına basvurduk 23.02.2015 tarıhınde evrakları gönderdik posta aracılıgıyla eşim ssk olarak çalışmak istiyor ssk olarak baslayacagı içn cehiz parasını almada bir sorun yasarmı ? 2 . olarak da parayı aldıgımızda ssk olarak calıstıgında bu parayı geri odeme durumu varmı acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim maaşı aldığı sırada sigortalı olarak çalışmaya başlarsa çeyiz parası alamaz. Yetim maaşı alıyorken evlenme durumu oluyorsa çeyiz parası alabilir. Çeyiz parası aldıktan sonra sigortalı olarak çalışabilir. Geri ödeme durumu olmaz.

  133. naz Demirkaya dedi ki:

   Merhaba ben Amasyada ikamrtgah etmekteyim. İstanbula gelin gideceğim. Nasipse ağustosta çeyiz parasına başvurmak için amasyaya mi gelmem gerekiyor yoksa istanbuldafa başvuru yapıp paramı oda alabilir miyim lütfen acil cevap istiyorum şimdiden teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim maaşınızı amasya dan alıyorsanız istanbul dan dilekçenizi amasyaya posta ile gönderebilirsiniz. istanbula gelmeden amasya dan da müracaat edebilirsiniz.

    1. naz Demirkaya dedi ki:

     Peki paramida istanbuldan alabilir miyim nereye yatıyor yani amasyaya o zaman gitmeme gerek var mı yoksa istanbuldan herhangi bir ziraat şubesinden alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

     1. Selahattin Demir dedi ki:

      alabilirsiniz.

  134. sebiha çatalkaya dedi ki:

   yetimim ama yetim parası almıyorum.başvuru yapsam çeyiz parası alabilirmiyim.ve hangi hattan bilgi alabilirim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim parası alma hakkınız varsa çeyiz parası alabilirsiniz 170 arayabilirsiniz

    1. BERNA Ç. dedi ki:

     merhaba.ben şu an çalışıyorum ssklıyım. babamı agustos 2014 te kaybettik. ssk emeklisi maasını annem alıyor. ben işten ayrılıcam. temmuzda düğünüm var. nisan ayında nikahım olacak.işten ayrıldığımda issizlik parası alma hakkımda oluyor. sorum şu çeyiz parasına basvurucam nikahtan sonra.hem yetim maası hemde issizlik maası alabiliyormuyum aynı anda? yoksa çeyiz parası almam için issizlik maaşı almamam mı gerekiyor ? birde evlendikten sonra kaç yıl içinde çeyiz parasına basvurabiliyorum ?

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. Evlendikten sonra ise yetim aylığı alamazsınız. Evlendikten sonra zaman kaybetmeden başvurmanız yararınıza olur.

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim maaşı anne babanın emekliliği varsa , vefat anında yetim maaşı bağlanacak kadar sigortaları varsa alabilirsiniz.

  135. doğanay dedi ki:

   kız arkadasım 17 yasında annesının ıznı ıle nıkahımız olacak ve kendısı babası rahmetlı oldugundan dolayı yetım maası alıyor. nıkahımız kıyıldıkdan sonra ceyız parası alabılıyormu ve nikahımız kıyıldıkdan sonra ıkametgah degıstırıp kendı yasadıgım sehıre tasınacagız evlendıkden sonra esım17 yasında oldugundan dolayı karar hakları benım uzerıme gececekmı ceyız parası alabılıyorsa annesının herhangı bır ıznı gerekırmı basvuru ıcın ve son olarak ıkametgah degıstırdıgımız yerden muracaat ettıgımız taktırde odeme ıkametgah bulunan ılden alabılıyormuyuz . tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası 18 yaşından büyüklere veriliyor olabilir. Bu konuda Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  136. Seren dedi ki:

   Merhaba,
   Ben yetim aylığı alıyorum. Şu an çalışmıyorum ve 7 Mart 2015 te nikahım olacak. 9 Martta sgk ya başvursam. Sizce çeyiz paramı ne zaman alabilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    2 ay gibi bir süre içerisinde çeyiz parasını alabilirsiniz.

  137. Elif dedi ki:

   Yetim aylığım işe başladığım için kesildi. Bugün işten çıktım, yarın yeniden yetim aylığına başvuracağım ve ay sonunda evleniyorjm. Dolayısıyla aylığımı almadan evlenmiş olacağım. Çeyiz parası alabilir miyim?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim aylığı ve çeyiz içinde müracaatını yap.alırsın

  138. melek dedi ki:

   Merhaba 8ay once babami kaybettim.Babamdan hicbir maas almiyorum.Annem isci emeklisi.Annemin maasi komple krediye kesiliyor.benim aldigim maaslada ev gecindiriyoruz.sgk li olarak calisiyorum.ceyiz parasi alabilir miyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız için babanızdan maaş alamazsınız. Ayrıca yetim maaşı almadan çeyiz parası alamazsınız.

  139. KEZBAN dedi ki:

   08,02,2008 babamı kaybettim 18,12,2014 nikahım kıyıldı evlilik ıcın cehız parasına başvuruda bulundum butun evraklarımı yaptırdım . cehiz paramı ne zaman alabilirim bilgilerinizi bekliyorum

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    müracaat ettiğiniz bölümle görüşün veya 170 den durumunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

  140. HAKAN dedi ki:

   merhaba, ablam babamdan maaş alıyordu evlendi ve çeyiz parası için başvurdu. iki hafta sonra cevap geldi ancak miktar 24 ay değil 12 aylık tutarı karşılıyor. babamız öğretmendi. emekli sandığı. bilgi verir misiniz?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    emekli sandığında 12 ay alabilir.ssk ve bağkur da 24 ay.

  141. nehir dedi ki:

   benim annem 2003 te vefaat etti ana ben yetim maaşı almıyorum ve 2 ay sonra nikahım kıyılıcak ben çeyiz parası alabiliyormuyum

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim maaşı almayınca çeyiz yardımıda alamazsınız.

  142. nehir dedi ki:

   benim annem 2003 te vefaat etti 3ay sonra nikahım var ama benim ssk m yok ve yetim maaşıda almıyorum ben çeyiz parası alabiliyormuyum

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    çeyiz yardımı almak için yetim maaşı almanız gerekir.

  143. tuğçe dedi ki:

   Yetim aylığı almamaktayım.Annem veya babamdan da bir aylık almamaktayım.?çeyiz parası alıyor muyum acaba ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    anne babadan yetim aylığı almıyorsanız çeyiz parası alamazsınız.

  144. İsmail cinar dedi ki:

   Slm eşim çeyiz parası alçak durumda almak istiyoruz ama geri ödemesi var mi bu yardımın varsa ödeme sekli nasıl teşekkürler…

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    geri ödemesi yok.

  145. HAKAN dedi ki:

   Lütfen benim soruma da yanıt verin. merhaba, ablam babamdan maaş alıyordu evlendi ve çeyiz parası için başvurdu. iki hafta sonra cevap geldi ancak miktar 24 ay değil 12 aylık tutarı karşılıyor. babamız öğretmendi. emekli sandığı. bilgi verir misiniz?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    SSK ve Bağkur için aldığınız yetim maaşının 24 katı .Emekli sandığı için ise 12 katı

  146. İsmail cinar dedi ki:

   Çeyiz parasının geri ödemesi var mi. Varsa ödeme sekli nasıl

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yok.

  147. Hakan dedi ki:

   Merhaba
   Eşim çeyiz parası almak için başvuru yaptı başvurduktan ne kadar süre sonra elimize ulaşır
   Cevaplandırırsanız seviniriz
   Kolay gelsin…

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    müracaat ettiğiniz yere sorabilirsiniz. Normali 1 aydır.

  148. ayşe dedi ki:

   merhabalar,

   4 aydır babamdan yetim maaşı almaktayim..10gun sonra nikahlanır nikahlanmaz Çeyiz yardimina basvuracagim .nikahin hemen ardindan da birkac gun icinde ssk li bir işe başlamayı planliyorum….. ssk li ise girmek için bana ceyiz yardımıni hak ettigime dair geri dönüşü ya da parayi beklemem mi gerekiyor yoksa şartlar uygun diyip direk baslayabilir miyim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Başvuru yaptığınız zaman sigortalı olarak çalışmıyor olmanız yeterlidir.

  149. Senanur Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar, benim durumum şu; annemle babam boşandılar, İki kız kardeşiz, babamssk emeklisiydi geçen yıl vefat etti ve benim üzerime işyeri olduğu için babamın maaşının %70’i ablama bağlandı. Ablam 900 TL maaş alıyor, ben iflas etmek üzereyim, dükkanı kapatıp babamın maaşına başvurmayı düşünüyorum.
   Aynı zamanda da 4-5 ay sonra evlilik planım var. İlk evliliğimi babam sağ iken yapmıştım ve yine babam sağ iken boşandım eşimden. Sormak istediğim sorular şunlar;

   1-) Ben maaşa başvurunca ablamın aldığı maaş yarıya düşüp bana 450 TL mı bağlanacak?

   2-) Bana 450 TL bağlanırsa ve ben maaşa başvurup, maaşı almaya başladıktan sonra evlenirsem 24×450=10800TL mi çeyiz parası alacağım?

   3-) Ben maaşa bağlanmadığım takdirde ablam şu anda evlense 900×24=21600 TL mi çeyiz parası alacak?

   4-) Bu sorulara cevabınızın evet olduğunu varsayarsak asıl şunu sormak istiyorum; diyelim ki bana maaş bağlanmadan önce ablam sigortalı bir işe girdi ve onun 900 TL olan maaşı kesildi, ben maaşa başvurdum ve bana 900 TL bağlandı ve benevlenip çeyiz parası için başvurdum, 900×24=21600 TL mi çeyiz parası alacağım?

   Alakanıza şimdiden teşekkür ederim..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    4.sorunuz için cevap veriyorum 2 sene boyunca 450 TL alacaksınız. Ablanızın evlenmesi durumunda. Yani ablanız evlense bile 2 yıl maaş alıyormuş gibi olacaktır. Diğer sorularınız doğru

  150. Özge dedi ki:

   Merhaba,
   evlilik ödeneği için yaş sınırlaması var mı? nikah öncesinde başvuru yapılabilir mi?
   Teşekkürler. .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yaş sınırlaması 18 yaş üstüdür. Evlilik sonrası gerekli belgeler ile başvuru yapılır.

  151. hande yılmaz dedi ki:

   Merhaba bu çeyiz parası durumu pek iyi olmayan ailelerinde yararlanabildigi birsey mi yoksa sadece yetim maasi alanlar mi yararlanabiliyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim aylığı alanlar içindir.

  152. hayal dedi ki:

   bekarken ankarada yaşıyordum istanbula gelin geldim çeyiz ödeneğine şubatta başvurdum martta cevap geldi fakat çeyiz paramı nisan ayında ve ankara şubesine yattığı yazıyor almak için ankarayamı gitmeliyim buradan almam mümkün değilmi ? Bilgi verirmisiniz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattına sorabilirsiniz.

  153. güneş dedi ki:

   Merhaba

   Benim babam öleli uzun zaman oldu ve annem maaş almadi bizde almıyorz ben Çeyiz parasi alabilirmiyim? Almak için ne yapmam gerekir? Bilgi verirseniz cok sevinirim teşekkürler…

  154. güneş dedi ki:

   Merhaba
   Benim babam öleli uzun zaman oldu ve annem maaş almadi bizde almadik bu durumda baswuru yaparsam Çeyiz parasi alabilirmiyim? Lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  155. hilal dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyorum emekli sandığın dan yalnız kartı min arkasında aylık türü 5510 falan yazıyor kaç aylık bağlanır öğren e bilir miyim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  156. ceren dedi ki:

   17 şubat 2015 tarihinde evlilik ikramiyesi için başvurdum. e devlet evrak takibinden evrağımı takip ediyorum.2 nisan da ‘ EVLENME İKRAMİYESİ GÖNDERİLDİ’ açıklaması girilmiş sisteme fakat hala adıma bir ödeme yok. hiç bir yerden bilgi alamıyorum. Evlenme ikramiyesi gönderildi dendikten kaç gün sonra adıma ödeme alabileceğim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  157. Sevgi dedi ki:

   Merhaba ben iki yıllık üniversite okuyorum ve yaza düğünüm. olacak bu çeyiz parasını almam için illa anne babamın vefat etmiş olmasımı gerekiyor? Ayrıca babam çalışmıyor şu an bir yan geliri yok. Ben çeyiz parası alamayacak mıyım bilgi verirseniz sevinirim. iyi günler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmek için Sigortalı olan anne veya babanızın vefat etmiş olması ve yetim aylığı alıyor olmanız gerekmektedir.

  158. Beyza nur dedi ki:

   Merhabalar ben ilk evlendiğimde çeyiz parasını istemiyorum diye dilekçe vermiştim şuan alabiliyormuyum evleneli dört sene oldu tekrar çeyiz parası alamazmıyım eşimde ayrılmadan

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu durum biraz karışıktır. SGK ya giderek başvuru yapın.

  159. yakup dedi ki:

   Merhaba. Ablam ve ben yetim maaşı alıyoruz. İkimize de 395 tl yatmakta. Ablam bi ay sonra evlenecek. . Çeyiz parası talebinde bulunabilir mi . Çeyiz parası alabilir mi. Resmi nikahtan önce dilekçe göndersek olur mu.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilir. Nikahtan sonra dilekçe verebilirsiniz.

  160. Hacer Yıldız dedi ki:

   Merhaba ben babamı 2007 yılında kaybettim 2014ün ağustos ayına kadar babam üzerinden para alıyordum.Şuan evlenme aşamasındayım.Ne yapmam gerekir çeyiz parası için?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Nikahtan sonra gerekli belgeler ile çeyiz parası için SGK ya başvurabilirsiniz.

  161. sevgi dedi ki:

   slm kolay gelsin size zahmet birşey soracaktım ben babamdan ölüm aylığı alıyordum resmi nikah yaptım dilekçeyi vecüzdan fotokopisini ankaraya gönderdim 03.03.2015 te halen bana haber gelmedi bilgi verebilrmisinz rica etsem

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK ya bildirmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  162. Sevda dedi ki:

   Merhaba ben evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum.bir ay sonra 3yıllık evli olacağım yetim aylığından yeni haberim oldu .alabıliyormuşum fakat benim sorum ben yetim aylığı aldıktan sonra annemin maaşında kesinti olurmu?nasıl oluyor söylerseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evli olduğunuz için yetim aylığından faydalanamıyorsunuz.

  163. Sevda dedi ki:

   Merhaba 3yıllık evliyim yetim aylığı alırsam annemin maaşında kesinti olurmu ?yardımcı olursanız sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evli olduğunuz için yetim aylığı alamıyorsunuz.

  164. şükran dedi ki:

   Slm babam bağkurdan emekliydi vefat etti annemle ayrılar babamım maaşını ablamla beraber yarı yarı aldık ablam çeyiz parası aldı üç yıl oldu bende işe başladım ve ağlığım kesildi bende evlenecem seneye şimdi şu anda çıksam maaşın yarısınımı alıcam yoksa tamamınımı alıcam çeyiz parasınıda o maaş üzerinden mi alıcam ne kadar maaş ve ne kadar çeyiz parası alırım ortalama bir bilginiz varmı teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Ablanız ve sizin aldığınız maaş toplamı üzerinden çeyiz parası alabilirsiniz.

  165. serkan tatar dedi ki:

   Merhaba esim evlendigi zamanda emekli sandigi annesinden yetim maasi aliyordu fakat alirkende son 1yildirda sgk li calisandi evlendigi sirada sgk calistigi icin yetim maasi almaya hak kazaniyormu.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evlilik durumunda yetim maaşı alınamıyor.

  166. suna dedi ki:

   slm ben yetim aylığı almakta iken boşandığım eski eşimle 12 şubatda tekrar nikah yaptık aynı gün çeyiz parası için başvurduk ama hala bir habe yok benim ikamet adesim izmir şu anda nevşehirde eşimle beraberim 170 i arıyoruz evraklar izmide denetimde diyor denetim nasıl oluyor bize bilgi verirsenin memnun oluruz teşekürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Denetim, yetim aylığı için gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrolüdür. Detaylı bilgi için İzmir SGK ile iletişime geçebilirsiniz.

  167. ışıl dedi ki:

   meraba ben suan ssklı çalıyorum babam vefat etti yetim maası almayacagım. fakat 1 sene sonra evlenmeyi düşünüyorum evlenmeden kaç ay önce ssklı işimden ayrılmalıyım. yani çeyiz parası için belirli bir süre mi yetim maası almam gerekir 1 ay alsamda yeterli olur mu ? ayrıca suan almam gereken maası annemin üzerine aktarmak istiyorum işten ayrıldığımda tekrar maas alabilir miyim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için evlenmeden önce yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Bir ay bile alsanız olur. Sadece anneniz maaş alacaksa ve herhangi bir geliri yoksa yüksek miktarda maaşı alır.

  168. Gizem dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben hem annemden hem babamdan yetim maaşı alıyorum. Her ikisi de SSK’dan emekli, evlendiğim zaman her ikisinden de çeyiz parası alabiliyor muyum? Eğer birinden alıyorsam bu neye göre belirleniyor acaba bu konuda yardımcı olur mudunuz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında anlatabilirsiniz.

  169. Sude Can dedi ki:

   Babam yaklaşık 11 yıldır kayıp , geçen yıl evlendim fakat maaşım veya babamla ilgili benzeri bir gelirim bulunmuyor. çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim maaşı alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  170. ebrar dedi ki:

   Ceyiz parasi aldim 24 ay sonra annemin ve ablamin maaşinin tekrar artmasi için dilekce mi yazmam gerek yoksa otomatik olarak mi artar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Otomatik olarak artacaktır. Artmazsa dilekçe verebilirsiniz.

  171. sevfa dedi ki:

   Merhabalar ben Sevda b babam sgk emeklisiydi.Vefatından sonra anneme bağlandi.Annemde vefat edince bekar oldugum icin ben aliyorum suan nisanliyim ve almis oldugum maastan kredi çektim.Acaba evlendikten sonra ceyiz parasi talebinde bulundugumda yatacak olan miktar o kredi miktari dusulupte mi yatacak acaba bilginiz icin simdiden tesekkur ederim.Orneğin maas 600 diyelim kesilen tutar 180 diyelim
   600×24 olarakmi yoksa 600-180:420×24 olarak mi degerlendirilir.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası, evlilik durumunda 24 maaşın tek seferde verilmesidir. Bu durumda normalde 600 tl den hesaplanması gerekmektedir. Ancak farklı bir durumunuz söz konusu. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  172. sevfa dedi ki:

   Tesekkur ederim

  173. filiz dedi ki:

   Ben babamdan dolayı yetim aylığı alıyordum 3 nisan 2013 te işe başladım maaşım otomatikman kesildi , 22 nisan 2014 tarihinde işten ayrıldım maaşım otomatikman yatar diye başvurmadım. 31 temmuz 2014 te evlendım düğünden sonra çeyiz parasına başvurunca oyle bır hakkın yok dediler ben bu parayı almak ıstıyorum bu benim hakkım. ne yapabilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşten ayrıldıktan sonra yetim aylığına başvurmanız gerekiyordu. Yetim aylığı alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası hakkınız olmaktadır.

    1. filiz dedi ki:

     ama benim böyle bir bilgim yoktu ayrıca ssk işten ayrıldığımı goruyo çunku sigortam kesiliyor neden direk bağlamıyorda bızım başvurmamız beklenıyor? başvurmasak bu şekılde sahip olduğumuz haklardan bızı uzakmı tutacaklar?

  174. funda karacı dedi ki:

   Iyi gunler ben esimden ayrildiktan sonra yetim ayligi almaya basladim ve cocuklarim yuzunden tekrar eski esimle birlesmeyi düşünüyorum ceyiz parasi alabilir miyim, eski eşim oldugu için bi sorun yaşar miyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tekrar aynı kişi ile evlenilmesi durumunda çeyiz parası alma hakkı bulunmuyor.

    1. funda karacı dedi ki:

     Emin misiniz

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      http://www.ssk.biz.tr/ayni-kisiyle-tekrar-evlenene-ceyiz-parasi-yok/ bu yazımızı okuyabilirsiniz. Detaylı bilgi isterseniz Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  175. sevda dedi ki:

   Ceyiz parasi için 3 kasim 2014 yılında sgk ya başvuru yaptım 3 ay içinde haber geleceği söylendi halen haber gelmedi nerden nasıl ogrenirm ve ne zamn alabilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Biraz gecikebilmektedir. SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  176. filiz dedi ki:

   Hurcan Hanım yukarda belirttiğim sorunla ilgili bana yardımcı olmanızı beklıyorum. bunun ıcın hukukı bir yola başvurabilirmiyim veya ne yapmam gerekiyor.?

   1. filiz dedi ki:

    hurcan hanım benim bu sorunum nasıl çözülebilir hukuki yola başvurmak istiyorum yardımcı olun lütfen

  177. sultan dedi ki:

   Merhabalar babam 2008 yılında vefat etti ben 2012 de evlendim yetim ayliğim vardi çeyiz parasina başvurdum verilen miktar birbuçuk milyar neden bu kadar düşük ve ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çeyiz parası aldığınız yetim aylığının 24 katıdır. Hesaplarda düşük görünüyorsa SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  178. Nihal Çınar dedi ki:

   Ben esimden ayrildiktan sonra babamin bagkurdan yetim maasini almaktayim.haziran ayinda ikinci evliligimi yapicam.babamin maasindan yalnizca ben yararlanmaktayim ve simdiye kadar ben de dahil hic ceyiz parasi alinmadi.ikinci evliligimi yaparken ceyiz parasi icin basvurup 24 aylik maas bedeleni aldiktan sonra (pirim borcum tamam yaşa takildim kendi sigortamdan emeklilik hakkim var)eylul ayinda kendi sigortadan emeklilik hakkimi kullandigimda benden 24 aylik alinmis parayi iade isterlermi.yada kendi sigorta maasimi baglamak icin bu 24 ayin dolmasini mi bekletirler.babamdan aldigim maas aylik567tl kendi ssk emekliligimden alacagim daha yuksek bir tercih mi yapmaliyim

   1. Nihal Çınar dedi ki:

    Belirtmeliyimki bosandigim sure 18 ay ve ikinci evlilik tekrar ayni kisi ile bu durum ceyiz parasina engelmidir ayni kisi ile evlenmek.

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

     Daha önce çeyiz parası almadığınız için alabilirsiniz.

   2. Hurcan Karatas dedi ki:

    24 ayın dolmasını bekleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  179. Meltem İdil dedi ki:

   Merhaba. 5 Mayısta evlendim ve ayni gün evlilik cuzdanimla sgk ya basvurdum. Ankara’ya dilekçe gitti. İslemin gerceklesmesi 20 günü bulur dediler. 15 gun icinde eve yazili belge gelir yaziyo internette de. gelmedi. Sgk yı aradim 8-14 haziran arasi gerceklesir diyolar. Kesin bi sure yok mu bunun icin? En fazla ne kadar sürüyodur? Haberimiz olmadan banka hesabimiza yatirma gibi durum soz konusu olabilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bir kaç ay sürebilmektedir. SGK ile iletişimde kalmaya devam ediniz.

  180. EBRU ULUTAŞ dedi ki:

   MERHABA DEVLET HASTANESİNDE SGK LI OLARAK ÇALIŞIYORUM EVLENİNCE ÇEYİZ PARASI ALIRSIN DEDİLER BU SADECE YETİMLER İÇİN Mİ GEÇERLİ YOKSA YENİ Bİ YASAMI ÇIKTI.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yetim aylığı alanlar içindir. Yetim aylığı alırken evlenilmesi durumunda yetim maaşının 24 katı tek seferde verilir.

  181. GÜLŞAH AYDIN dedi ki:

   MERHABA Ben bir konuda yardımınızı rica edicem sizden. babamın vefatından sonra Ben ssk lı olarak çalışmaktayım bana düşen maaş hakkımı da annem maaşına ekli olarak alıyor..16 haziranda nikahım oldu Sizden ricam ben çeyiz parası veya nikah parası alabilicek miyim. Bunun cevabını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  182. ezgi dedi ki:

   Merhaba babam ssk calisaniydi babam vefat ettiğinden dolayi aldığım yetim maaşı mi işe basladigim için kesildi şimdi işten tekrar ayrılıp yetim maaşı için başvuru yapicam daha önceden çalıştığım için yetim maaşı mi kesilmesi ceyiz parasi almama engel mi ve yetim maaşı icin başvuru yaptığım sürede o maaşı almadan ceyiz parasına başvuru yapabiliyormuyum bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim yada bu konu hakkında net bilgi nerden alabilirim…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alıyorken evlenmeniz gerekir. Yani işten çıkıp aylığa başvurmanız ve aylığı aldıktan sonra evlenebilirsiniz.

  183. ezel box dedi ki:

   Merhaba, babam vefat edeli 2 yil oluyor yeni emekli yaptk.bnde 1.5 yillik evliyim dolayisiyla yetim maasi alamadm.simdi ceyiz parasi alabikirmiyim acaba?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz.

  184. Çiğdem Aydoğan dedi ki:

   Meraba… Abim 18 yaşını doldurduğu zaman maaşı annem ve bana paylaştırıldı. Daha sonra annem evlenerek tüm maaşlar bana aktarıldı, şuan maaşım 890tl. Bu durumda evlendiğim zaman 890tl nin 24 katını mı çeyiz parası olarak alıcam veya içerisindeki kendi maaşım tutarında mı alıcam?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    809 tl üzerinden çeyiz parası hesaplanacaktır.

  185. selmaibis@hotmail.com dedi ki:

   Babam emekli sandığına bağlı idi.Yetim maaşı alıyorum.Çeyiz yardımı almak için 27 yaş sınırı olduğunu duydum . Doğru mudur?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu ayrı bir durumunda bankalarda çeyiz hesabı açılması durumunda 27 yaş koşulu geçerlidir. Yetimlerin aldığı çeyiz parası ile alakası yoktur.

  186. Meltem dedi ki:

   Merhaba ben babam vefat ettiğinden dolayı yetim Aylığı alıyordum 23 Mayıs’ta evlendim çeyiz parası istemiyorum annemin almasını istediğimden dolayı bunun için sigortaya başvurmak mı gerekiyor evlendiğimi geç bildirdiğim için para cezası var mı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasına başvurmadığınız sürece maaşını annenize aktarılmaktadır. Evlendikten sonra maaş yatmaya devam ederse maaşı almadan durumu SGK müdürlüklerine bildiriniz.

  187. Murat YILMAZ dedi ki:

   Merhaba nişanlım çeğiz parasını aldıktan sonra alınan meblanın annesinin maaşından kesileceğini düşünüyor.SSK ya sordum herhangi bi geri ödeme olmadığını söylediler fakat sormayı unuttuğum bir şey var acaba nişanlımın aldığı %25 lik maaş farkını annesinin maaşına hemen eklenirmi merak ediyoruz.teşekkürler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    2 yıl boyunca eklenmemektedir.

  188. gamze ilgazi dedi ki:

   merhaba ben 14 mayısta evlendım 22 mayısta dılekce.evlenme cuzdanı ve kımlık fotokopisiyle ankarya evraklarımı yolladım.25 mayısta dılekçe ellerıne ulasmıs haberını aldım ama olumlu olumsuz hıcbırsey gerceklesmedi daha ne kadar süreçte bana dönecekler bır bılgısı olan varmı? bu paranın yatıp yatmayacafını nerden sorulayabılırım e devlet şifresiyle maas durumum aylık gelir
   durdurulmustur dıyor luten benı aydınlatacak bır bılgısı olan varsa paylassın.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu tür işlemler biraz uzun sürebiliyor. Kuruma telefonla ulaşmayı deneyiniz. Ve evraklarınız hakkında bilgi almak istediğinizi belirtiniz.

  189. esma dedi ki:

   Merhaba, yengem çeyiz parasını evleneceği zaman almış fakat annesinin maaşından bu belirli miktarla kesilmiş, biz bunu tekrar tahsil edebilmek için sgk ya sorduğumuzda sgk başkanlığı ememeklilik hizmetleri genel müdürlüğüne dilekçe yazın demişler. sizce bu mantıklımı yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası yetim aylığı alan kişinin aylığına göre hesaplanır. Annenin aylığını etkilemez. Kesinti varsa duruma itiraz ediniz.

  190. asli dedi ki:

   Benim babam vefat etti 3 sene oldu 21 yasindayim nisanliyim kismetse tenmuzda dugunumuz olucak fakat babam sigortasiz calisdigi icin hic bir sekilde yardim alamiyorum burda en cok magdur olan benim evimiz kira devlet benim gibi yetim kizlari mahrum birakmamali bu haksizlik hic bir cehizim yok ne olurdu sanki benim gibi madur olanlarada verilse haksizlik yapilmasin artik benim hakkimida versinler bi yasa cikartiyolar hic dusunmeden halbuki nasil umutlanmisdim cehiz alabilecegim diye rabbim benim gibi mağdur olanlarin yardimcisi olsun !!

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Babanızın sigorta primleri 900 prim gününe ulaşmışsa emekli olabilir. Bu sayede sizde yetim aylığı alabilir ve yetim aylığı alırken evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Öncelikle vefat eden babanızın emekli olması gerekir.

  191. Şerife dedi ki:

   Ben yetim aylğmı annem alıyodu çeyiz parası çkar ddiniz ama çeyiz parasını henüz alamadım ve şimdide ailemden ayrıyım babam yok annem lede konşmuyoruz küsüz bn nasıl alcam bu çeyiz parasını ve bide ben olmadan annem almışmıdr parayı

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evlendikten sonra çeyiz parasına müracaat etmeniz gerekir. Daha sonra çeyiz parasını alabilirsiniz. Bankalara adınıza yatırılır, sizden başkası alamaz.

  192. hicran dedi ki:

   mrb babam vefat edince sskdan maaşa baglandım yetim maaşı alıyorum 16 hazıranda evlendim 17 hazıranda ceyiz parasına başvurdum sizce ne kadar süre içinde ceyiz parası yatar ve nerde nasıl yattıgını ögrenebilirim çok uzun sürermi bilgilendirirseniz cok memnun olucam

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 ay kadar sürebilir. Bankalardan alabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  193. Damla dedi ki:

   Ben 03.06.2015 tarihinde oda nikahyla evlendim düğünüm 14.06.2015 te oldu düğün telasindan dolayi evlendigimi bildiremedim bankaya 26sında aylığım yattı ama çekmedim simdi çeyiz parası için başvurcam ama aylık yattktan sonra bildirdoğim için ceza gelir mi acaba

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Aylığı çekmediğiniz için sıkıntı olmayacaktır.

  194. CEREN dedi ki:

   7 Mayısta evlendim 21 mayısta başvurdum işleme alındığı söylendi fakat hala bir gelişme yok. Alo sgk bir yardımda bulunamıyor. Gaziantep sgk Ankaraya yönlendirdiği için işlemimi ankaradan takip etmek zorundayım gaziantepte yaşamama rağmen. Ankara Sgk’ya telefonla ulaşmanın imkanı yok. Yüzüme kapatıyorlar. 1.5 ayı geçkindir bir yenilik olmadı. Bu aşamada ne yapmamı tavsiye edersiniz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşlemler biraz uzun sürebiliyor. Ancak Ankara SGK müdürlüğü ile irtibata geçip durumu sorabilirsiniz.

  195. FİLİZ dedi ki:

   merhaba benim sorum annemin maaşıyla ilgili babam vefat etti onun bağkurdan emekli maaşını alıyoruz 4 kardeşiz 230 lira düşüyor her bir kardeşe bütün kardeşlerin yaşları dolduğu için maaşın bir kısmı anneme döndü ama yinede çok az maaş alıyor 500 lira falan oldu benim sorum acaba anneme geri dönmedimi kardeşlerimin aylıklarından pay nerden öğrenebilirim bir hata olup olmadığını

  196. gamze dedi ki:

   çeyiz parasının yatıp yatmadığını nereden sorgulayabiliriz.? Alo 170 bu konuda hiç yardımcı olmuyor.bilgileriniz için teşekkür ederim.Ben başvuru yapalı iki ay oldu hala dönüş olmadı daha nekadar sürebilir acaba?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Başvuru yaptığınız SGK müdürlüğüne giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  197. Busra dedi ki:

   Ben annemin emekli maaşını aliyorum emekli sandığı ndan annem memur emeklisiydi 21 haz da başvurdum ceyiz parasi için ama hala ödeme yapılmadı ne yapmalıyım ve 600 tl aliyorum ne kadar ceyiz parasi alırım acaba

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Başvuru işlemlerinden sonra biraz zaman alabiliyor. 600 x 24 = 14400 TL çeyiz parası alırsınız.

   2. gülca dedi ki:

    Busra hanım. başvuruyu nasil yaptiniz . başvuru için ne gerekli soyleyebilir misiniz?

  198. betul dedi ki:

   4Merhaba babamdan yetim maasi aliyordum heray evlendim 22temmuz 2015de basvuru yaptim ne zaman alirim ceyiz odenegini bilgi verirseniz sevinirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşlemler 1 ay civarı sürebiliyor. Aylık alırken evlendiyseniz çeyiz parası alabilirsiniz. Bir sorun olmaz.

  199. ayşegül yaşakbak dedi ki:

   merhaba ben evlilik parası alabilliyormuyum sigortalı bir iste calısıyorum annem ve babam sağ devletten evlilik parası alabilrmiyim şimdiden cevapladıgınız için teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı alanlar bu yardımı alabilir. Siz alamıyorsunuz.

  200. ecenur dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından dolayı yetim maaşı alıyordum 12 haziranda evlendim ve 20 haziranda çeyiz parası için başvuru yaptım hala bir sonuç alamadım emeklilik işlemleri daire başkanlığını aradığımda uzman tarafından inceleniyor diyorlar bu inceleme ne kadar sürer bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 aydan daha uzun sürebilmektedir. Durumu E-Devletten sorgulayabilir ya da SGK müdürlüklerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  201. Esraaa dedi ki:

   merhaba’ babam 2010 yılında vefat etti ve ben yetim aylığı almaya başladım şu an özel bir bankanın çağrı merkezinde sözleşmeli olarak çalışmaktayım 9 aydır ama yetim maaşım kesilmedi ve bunu alma hakkım olduğu söylendi şimdi altı ay sonra tekrardan işten çıkacağım sormak istediğim soru bir maaşı almam normalmidir iki çeyiz parasına başvursam alabilirmiyim ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Maaşı almanızda sakınca olmadığı söylenmişse ve maaş kesilmemişse sıkıntı olmaz. Maaş alıyorken evlenirseniz, çeyiz parası alabilirsiniz.

  202. derya dedi ki:

   merhaba,

   Babamdan yaklaşık 10 aydır yetim maaşı alıyorum. çalışmıyorum. 27 yaşındayım ve bir sene için de evlenmek istiyoruz.çeyiz parası yardımında yaş sınırı var mı ? evlendikten sonra müraccat edebilirmiyim. Bilgilerinizi rica ediyorum.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sınır bulunmuyor. Evlendikten sonra gerekli belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  203. Aleyna dedi ki:

   Merhaba ben babamdan dolayi yetim maasi aliyorum ve turk vatandasiyim eger turk vatandasligindan cikarsam maas kesilirmi yoksa farketmiyormu yabanci vatandasda olsam alabilme imkanim varmi

   1. Aleyna dedi ki:

    Merhaba ben babamdan dolayi yetim maasi aliyorum ve turk vatandasiyim eger turk vatandasligindan cikarsam maas kesilirmi yoksa farketmiyormu yabanci vatandasda olsam alabilme imkanim varmi

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Türk vatandaşı olmayan yetim aylığı alamaz.

   2. Hürcan Karataş dedi ki:

    Türk vatandaşı olmayanlar yetim maaşı alamıyor.

  204. Songül dedi ki:

   Ben eşimden boşandı iki sene yetim aylığı aldım ise başladım artık almıyorum esimde barışmak istiyo işten çıkıp yetim maaşı alırsam çeyiz parası alirmiyim eşimle eklendiğinde çeyiz parasını almamistim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Aynı kişi ile tekrar evlenme durumunda çeyiz parası alınamayabiliyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  205. Yüsra dedi ki:

   merhaba. benim babam vefat etti. ben bir özel firmada çalışıyorum. çeyiz parası alabilir miyim?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öncelikle sigortalı olmamanız ve yetim maaşına başvurmanız gerekir. Yetim maaşı alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  206. Özge dedi ki:

   Ablam 4 yıldır babamın maaşını alıyor para aynı eve girdiği için ben yazilmadim maaşa ama şimdi ablam evlenecek ben maaşa yazilabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Dilekçe vermeniz durumunda sizde maaş alabilirsiniz.

  207. Gamze dedi ki:

   Merhabalar ,
   Babam vefat ettiği için bende mecbur olarak çalışmak zorunda kaldım sigortalı olmama ragmen bı kanuna göre bana yetim maaşı bağlandı şuan alıyorum yakın zamanda da düğünüm olucak . Çeyiz parası almam için sigortalı olmamam gerekiyormuş bu doğru mu ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası almak için sigortanızın olmaması gerekir. Yetim maaşı alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz. Evlendikten sonra çalışmaya tekrar başlayabilirsiniz.

  208. Nihan Serra dedi ki:

   Merhaba babam 98yilinin Şubat ayında vefat etti o tarihten 14 Aralık 2014e evlendiğim tarihe kadar yetim aylığı aldım. Şubat 2015’te bursa sgk ya çeyiz parası için başvurdum. Hala bekliyorum. Önce kadıköy sgk dan bir ay önce cagirikdim denetmen tarafından oradan kagitlarimin vergi dairesi ne gidip Temmuz ayı içerisinde paramı alabileceğim söylendi. Bir hafta önce bursa sgk yi aradığımda paranın yatmış olduğu ve ziraat bankasından alabileceğim söylendi. Bugün bankaya gittiğimde böyle bir paranın olmadığı söylendi. Tekrar bursayi aradım aynı hanımefendi belgelerimin gelir testine gittiğini söyledi. Ben ne yapabilirim lütfen yardımcı olabilir misiniz?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu belirtiniz. Gelir testiyle alakası olmayan bir durum.

  209. Aleyna dedi ki:

   Merhaba ben bisey daha sorucaktim annemde babamdan dolayi maas aliyordu ve babam vefat etti annem yeniden evlendi ve bosandi 1kereligine mahsusda olsa yeniden basvurabiliyormu oparaya yoksa baska birisi ile evlendigi icin daha vuramazmi

  210. arife dedi ki:

   Merhabalar,ben daha öncede yazmıştım haziranın 19 undan itibaren çeyiz paranın yazılarına dair ödeme bildirimi geldi fakat hala yapmadı 170 de başvuru oluşturduk ve ordanda ödemenin aktarildigini söylüyor fakat banka dan param yapmamış gözüküyor SGK müdürlüğüne gittim ankaraya aramam söylediler aradığında ise görevliler siz ssk dan maaş almadığını kayıtlarda olmadığını söylüyorlar ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

  211. arife dedi ki:

   Merhabalar,ben daha öncede yazmıştım haziranın 19 undan itibaren çeyiz paranın yatdigina dair ödeme bildirimi geldi fakat hala yatmadı 170 de başvuru oluşturduk ve ordanda ödemenin aktarildigini söylüyor fakat banka dan param yatmamış gözüküyor SGK müdürlüğüne gittim ankarayi aramam söylediler aradığımda ise görevliler benimssk dan maaş almadığımı kayıtlarda olmadığımi söylüyorlar ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

  212. bahar dedi ki:

   yetim aylığı alıyordum evlendim sağlık güvencem yok babamın ssk sından yararlanabiliyormuyom

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eşinizin sigortası varsa yararlanabilirsiniz.

  213. pelin dedi ki:

   ben yetim maaşi alıyordum ewlendm ceyiz parası için basvuru yaptım nekadar sürede para bana ödenır acaba

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 aydan uzun sürebilmektedir. E-Devletten durumu kontrol edebilirsiniz.

  214. Kader dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 2013 yılında annemi kaybettim ve yetim maaşı nedir çeyiz parası nedir hiç duymadım ve böyle bi hakkımın olduğunu öğrendim evlendikten sonra. yani annemi kaybettikten sonra 1yıl içerisinde duydum. Böyle bir hakkı hiç almamış olarak dilekçe yazmam gerekiyor mu sizce? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eğer evlenmemiş olsaydınız yetim aylığı için başvuru yapabilirdiniz. Ancak evlendikten sonra yetim aylığı verilmez. Çeyiz parası da yetim aylığı alırken evlenme durumunda ödenmektedir.

  215. maral dedi ki:

   oğlum 4 ağustosta 18 yaşına girdi dolayısıyla yetim aylığı kesildiğini bankamatiğe gittiğimizde öğrendik ama özel üniversiteye bu yıl başlayacak aylığı yeniden bağlanabilinir mi. ne yapmak gerekiyor. teşekkurler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Üniversiteye başladığında aylık tekrar bağlanır. Ancak sizin SGK müdürlüğüne gidip başvuru yapmanız gerekecektir.

  216. damla dedi ki:

   Merhabalar bnm öğrenmek istediğim şuan çalışıyorum SSK li olarak çıkış yapıldığı zmn bu paradan yyararlanabileceğim söyleniyor bunun doğruluk payı nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    çalışmayı bıraktıktan sonra yetim aylığına başvurmanız ve aylık alıyorken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  217. hülya dedi ki:

   Benim babam 2012 de vefaat etti 2014 de ben evlendim ve çeyiz parasını da aldım fakat annem şuan benim maaşı mi alamiyor. Maaş tekrar bağlanır mi anneme?? Yardımcı olur musunuz??

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evlendikten 2 sene sonrasına kadar sizin payınız aktarılmaz. 2 sene sonunda SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  218. Gülo dedi ki:

   Mrb bnm babam 2006 da vefat etti babamdan maas almiyorum yetim maasi alabilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Babanız emekli ise alabilirsiniz.

  219. Burçak dedi ki:

   2014 ün mayıs ayında kuzenim evlendi ve kuzenimin annesi ve babasi sağ.buna rağmen 2000 bin tl çeyiz parasi aldı.bu durumda sadece yetimler alabiliyorsa benim kuzenim bu parayı nasl aldı???

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Bu mümkün değil. Çeyiz parası, yetim aylığı alırken evlenilmesi durumunda aylığın 24 katının tek seferde ödenmesidir. Başka bir ödeme olabilir.

  220. Sevim adiguzel dedi ki:

   Mrb ben 14 agostosta ceyiz parasi icin muracaat ettim. Halen haber gelmedi ve düğünüm ekimde acaba nekadar surede belli olur

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 ay kadar sürebilmektedir.

  221. sevda dedi ki:

   Ben yetim maaşı alıyorum babadan ssk nikah parası icin başvurdugumda en kisa surede ne zaman alabilirim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    1 aydan uzun sürebilmektedir.

    1. sevda dedi ki:

     Çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için iyi gunler

  222. zeynep dedi ki:

   Merhaba ablam beş yıl önce evleri ve Çeyiz parası aldı iki yılın tutarı bu süre dolduran sonra hak sahibi olan ablam hakini anneye devr edebilirmiyiz o ödenekten anne faydalanabilirmi bu için ne yapmak gerek şimdiden tsk

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Anneniz ve siz maaş alıyorsanız devir işlemi gerçekleşmez. Sadece anneniz alacaksa başvuru yapınız.

  223. Sevim adiguzel dedi ki:

   Birsey daha sorucam bu ceyiz parasi haberi telefonlami geliyor yoksa ptt yoluylami cvp verirseniz sevinirim.

  224. Sevim adiguzel dedi ki:

   Sonucu nerden alcaz demek istedim

  225. ahmet dedi ki:

   Eşim yetim mayisi almiyor ama diyer iki kiz kardesi aliyor babanin olumunden dolayi ceyiz parasi alabilirmi alirsa kardeslerinin mayisi kesilirmi anneside dul mayisi aliyor peki bunda kesinti olurmu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eşiniz evlendiği için artık yetim aylığı alamaz. Dolayısıyla çeyiz parası da alamayacak.

  226. Yeşim dedi ki:

   İki kız kardesZ.ikimzde yetim ması alıurz.ben bir aya evlenıcem ceyız parası alcm.peki kardesm de alabılıyor mu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    maaş alırken evlenirse kardeşinizde alabilir.

  227. ali genç dedi ki:

   nışanlım suan calıyor 1 ay sonra evlencez yetim aylığı alıyordu vakat calıştıgı için aylık alamıyor işten cıkıp tekrar yetim aylığına basvuru yapması gerekırmı ceyiz parası almak için veya bu ceyız parası kayınvaliden kesinti oluyormu öle bırsey söylediler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası almak için Yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir. Eğer annesi tek başına maaşı alıyorsa maaşın 3’te 1’i kesilir, kızına verilir. Bu miktarında 24 katı çeyiz parası olarak verilir.

  228. cigdem dedi ki:

   merhaba 13 mayis 2015 te evlendim ve 1 hafta icerisinde basvurumu yaptim ama hala bir cvp gelmedi 170 ten sorgulattiriyorum islemde oldugunu soyluyorlar sizce bir sorun mu vardir haketmeme durumum olma ihtimali varmidir evlendigim tarihe kadar cegiz parasi aldim nikahtan sonra otomatik kesildi ne yapmam gerekiyor . simdiden tesekkurler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. Beklemeniz gerekecek.

  229. Bülent Bektaş dedi ki:

   Anneme maaş evlilik ikramiyesi çıktı.Ama haber elimize 8-14 ağustos yerine 16sında ulaştı .Bir dahaki ayı beklememiz söylendi ziraatta.Eylül ayında gittiğimiz ise para emanete alınmış denildi.Bu emanetteki parayı sgkya gidip dilekçe ile başvuru yapmamız söylendi.Hesap numarası isteniyormuş.Sorum şu bu hesap illa para sahibinin mi olmak zorunda yoksa benim hesap olsa sorun olur mu ?Ve son olarak sgkda dilekçeyi nereye göndereceğim söyleniyor mu ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  230. Özlem dedi ki:

   2006.yilinda evlendim ve yetim aylığı alıyordum cehiz parasini bilmiyordum ne.yapmaliyim ala bilirmiyim

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK ya aylık belgesi ve evlilik belgesi ile başvurabilirsiniz.

  231. Nermin dedi ki:

   Merhaba brn annemi küçükken kaybettim babamdan ayrı büyüdüm ceyiz parasi alablirmiyim yardımcı olurmusunuz.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Anneniz emekli ise alabilirsiniz.

  232. ayşem dedi ki:

   Merhaba ben eşimden yaklaşık 3 yıl önce boşandım yetim maaşı alıyorum ve eski eşimle yeniden evlenicem çeyiz parası alabiliyormuyum

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Tekrar evlenmelerde çeyiz parası alma durumu olmuyor.

  233. emrecan dedi ki:

   İyi gunler. Sorum eşim için olucalti .öncelikle yeni evli bir cift iz ve eşimin babası 2004 yılında vefat etti fakat yetim maasi alınması için herhangi bi girişim yapılmadı buna istinaden eşimin eşimin çeyiz parası almaasi mumkun mudur.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Hayır mümkün değildir. çeyiz parası alabilmesi için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir.

  234. pelin dedi ki:

   Ben ceyiz parasi için 28 agustosta başvurdum eve bir evrak mi gelecek alacagima dair acaba ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-devletten durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  235. yasemin dedi ki:

   ben part time çalışmak istiyorum 1 ayda 15 günlük sigortam yatıcak yani tam sigorta olmayacak yetim aylığı alıyorum bu durumda yetim aylığım kesilir mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  236. Sevgi dedi ki:

   Merhaba
   Ben yetim aylığı alıyorum.Evlendiğim Zaman ceyız parası
   almadığım takdırde benim maaşım anneme kalırmı ?
   Ceyız parası alırsam Nasıl olur. Bılgılendırırsenız sevinirim
   Teşekkür ederım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alırsanız, evlenmediğiniz zaman alacak olduğunuz 24 aylık yetim aylığını tek seferde alıyorsunuz. Bu yüzden çeyiz parası aldığınızda sizin maaşınız annenize aktarılmaz. 2 yıl sonra annenize maaşınız aktarılır.
    Çeyiz parası almazsanız, sizin payınız annenizin maaşına eklenir ve anneniz bundan sonra iki maaşı da alır.

  237. seda gul dedi ki:

   ismim seda 26.03.2015 evlendım 30.03.2015 sogortaya geçip işe başladım çeyız başvurusu yaptım ama halen daha haber gelmedı ssk gıttıgımde sıgorta geçış yaptıgınız için dılekçenızı takıbe aldık dıyorlar aradan beş ay geçtı halen daha cevap yok

  238. Ayse dedi ki:

   Mrb. Ben suan 17 yasımdayım nişanlıyım aralıkta 18 giricem ve 18 girdikten 2 gün sonra nikah kıyıcaz ceyız parasından yararlanabilirmiyim babamı 2000 yılında kaybettk

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Babanız emekli ise yetim aylığına başvurabilirsiniz. Yetim aylığı bağlandıktan sonra evlenirseniz çeyiz parasına başvurabilir ve alabilirsiniz.

  239. Hatice Ağüzüm dedi ki:

   Merhaba

   Haziran 2015 ten sonra yetim aylığımı tekrar almaya başladım ama Haziran 2015 ten önce sigortalı çalıştığım için yetim aylığımı alamıyordum. Sorum şu çeyiz parası alabilmem için nikahtan 5 ay önce yetim aylığımı almam yeterli mi?Şimdiden teşekkürler.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evlenmeden önce sadece 1 kez bile yetim aylığı almanıza yeterlidir.

  240. Barıs dedi ki:

   Benım kız kardesım var engellı raporumuz var benım babam 2002 de vefat ettı 2010 yılında sosyal gıvenlık uzmanı dedıkı kardesını emeklı edecegız ve kac senedır olmaadı sureklı torba yasa su bu dıe erteledı sımdı yılbası dıyor ben sunu soracagım benım babam bagkurda ölmeden belkı bı sene sanmıyorum da prım odemıstır acaba gercekten emeklı olabılırmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    900 prim günü tamamlanırsa emekli olabiliyor. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  241. Sevil dedi ki:

   Merhabalar ben 22 yaşındayım şuan üç yaşında bir kızım malesefki resmi nikahım henüz bir bucuk ay önce oldu eşimin boşanması vs. Yıllar sürdü sonuc olark evlendim babamdan.yetim maaşı alıyordum başvurdum şimdi ise araştırılıyor emniyet tarafından denildi benim resmi nikah yapmadan cocuk sahibi olmam bir sorunmu evlendiğim kişi zaten kızımın babası nüfustada böyle kimliğide neden araştırılıyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  242. Esra dedi ki:

   Bir sorum olucakti cevaplarsaniz sevinirim.Ben evlenince ceyiz parasini aldim ve 6 ay sonra bosandim ve simdi babamin sigortasindan yararlanmak istiyorum yararlana bilirmiyim acaba..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    ALO 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  243. ESRA dedi ki:

   Merhaba,
   babam 2012 yılında vefat etti. Sigortalı işte çalıştığım için aylık bağlatmadık. Babamın aylığını annem alıyor. Ben evlilik hazırlığı içerisindeyim ve şuan sigortalı işte çalışmaya devam ediyorum. Eğer benim hakkım annemin üzerine devredilmiş ise çeyiz parası alabiliyor muyum ? Birde benim hakkımın annemin üstüne devredilip edilmedğini nasıl öğrenebilirim.

   Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız yettim aylığı bağlanmaz ve çeyiz parası alamazsınız. Sigortanız bulunmazsa maaşa başvurmanız halinde yetim aylığı alabilirsiniz.

  244. fatma sahin dedi ki:

   Merhaba 930 TL SSK dan yetim maaşı alıyorum ve bankadan kredi cekmistim çeyiz parası aldigimda kesilirmi birde 930 TL x 24 ay toplamı alacağına gore net 930 TL den mi hesaplanacak çeyiz parası saygilar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet 24 x 930 şeklinde hesaplanır. Bankayla durum hakkında görüşebilirsiniz.

  245. fatma sahin dedi ki:

   Bi sorum daha olacak annem vefat ettikten sonra babam ve ben dul yetim maaşı almaya başladık fakat babam evlendi maaşı kesldi.onun maaşını kendi üzerime geçirmek için dilekçe vermem gerekiyormu . yoksa otomatikman benim üzerime geçiyormuş kesilen maaş.. Bu arada babam evleneli 7yil oldu ben şimdi dilekçe vermem kendi üzerime gecirbilirmiyim maaşı. .şimdiden tekler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Dilekçe vermeniz gerekebilir. SGK müdürlüklerine müracaat ediniz.

  246. sevgi dedi ki:

   merhaba.bnde babamdan aylık alıyordum.2 ay önce evlendim.dilekçe yazdım. çeyiz paramı ne zaman alabilirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  247. Hhalime dedi ki:

   Merhabalar babam vefat eedeli 15 yil oldu yetim maasi almiyoru oncelikle yetim maasini nerden ve nasil alacam bi de annem iki ayda bir dul maasi aliyor bu durumda ceyiz yardimina bas vurabilir miyim tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne yetim maaşı için başvurmanız gerekir. Maaş bağlandıktan sonra ise evlilik yapabilir ve çeyiz parası alabilirsiniz.

  248. Esra dedi ki:

   Merhabalar üç kardeşiz babamın vefatından sonra
   yetim aylığını bölüşmüyorduk sadece ablam aliyordu 24000 çeyiz parası aldı evlenmeden önce de o maaş üzerinden 40000 kredi çekmişler 30.05.2015 te evlendi ablam şuan bize 2016 ya kdar alamazsınız diyor başvursam alabilirmiyim yada ne kdar alablirim lütfen cvp bekliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaş talep edemiyorsunuz.

  249. Sevil dedi ki:

   İyi günler. Babacığımı 2013 yılında kaybettim. Babacığım memur emeklisi yani emekli sandğ. tabiydi.Bekarım. Bende devlet dairesinde memurum. Evleneceğim zaman çeyiz yardımı alabilecekmiyim ???

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sevil hanım çalıştığınız için alamazsınız.

  250. songül dedi ki:

   evlendikten sonra sigortalı bir işte çalışmam evlilik ödeneği almama engel olur mu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır olmaz.

  251. sevcan dedi ki:

   Merhabalar. Babamdan yetim aylığı alıyordum şuan bir işte çalışıyorum ve o aylık kesildi düğünümden 2 ay önce işten çıkacağım ve tekrardan babamn maaşına başvuru yapacağım ama hemen bağlanmıyor daha öncede yapmştım 3 ay sonra maaş bana geçmişti şimdi düğünümden önce sigortasız ve babamın maaşının bana geçmesini bekleyeceğim çeyiz parası alabilirmiyim ? yoksa daha öncemi işten ayrılmam gerekıyor ? ilginiz için teşekkürler

   1. sevcan dedi ki:

    Birde okuyor olmamız gerekiyormu ? Okumadan da yetim aylığı alabiliyormuyuz ?

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Okumadan ve sigortalı olarak çalışmadan da yetim aylığı alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  252. Esra dedi ki:

   Ablam iki yı alamıyor kardşlerdemi talep edemiyor

  253. Deniz dedi ki:

   Merhaba çeyiz parasını e devletten nasıl kontrol edebiliyoruz emekli ayligi kismindan mi

  254. yasemin tosyalı dedi ki:

   babam vefat etti annem maasini aliyor benbosandim 2 cocugum var 940 tl maas aliyor ben ne kadarını alirim tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaşa başvurmanız durumunda maaşın 3’te 1’ini siz alırsınız.

  255. bet dedi ki:

   iyi günler.çeyiz parası alabilmek için yaş sınırlaması varmı acaba?bır ıkı kısıden 27 dıye duydum doğrumu acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet çeyiz parası alabilmek için yaş sınırı vardır, detaylı bilgi için ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

  256. meryem dedi ki:

   2014 aralık ayında kıbrısta evlendim o tarihe kadar yetim aylığı alıyordum bağkurdan fakat çeyiz parası için başvurduktan 7 ay sonra bana ikametimin yurt dışında olduğunu orda çalışmadığıma dair belge istediler belgeyi aldım tekrardan istediler sürekli çeşitli bahenlerle çeyiz parası alamıyorum acaba avukatamı vereyim böle keyfi uygulamaları ?dava mı açmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  257. Aylin dedi ki:

   Merhabalar şu anda babamın üzerinden yaklaşık üç yıldır emekli maaşını alıyorum ve bir ay içerisinde evlilik yapıcam ama maaşını tam alamıyorum kredi kesintileri var bu yüzden çeyiz parası alamazmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası almanızda sıkıntı olmaz.

  258. burcu dedi ki:

   mrb bende babamdan yetim aylığı alıyorum 850 tl ama bundan 4 ay önce ablam ssk lı çalışmaya başladı benim maaşım 1350 oldu şimdi bu 24 aylık maaş hangisi üzerinden hesaplanıcak şimdiki maaşım mı 850 mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan ki maaşınızdan hesaplanır.

  259. burcu dedi ki:

   iyi günler annem babamdan ayrıldığı için yetim maaşı alıyordu daha önce çeyiz parası almadı şimdi babamla tekrardan evlendiler biz çeyiz parası için başvurduk bir geri dönüş olmuyor bildiğim kadarıyla ama bunu nereden sorgulayabiliriz onu bilemedim bana bi yol gösterirseniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Burcu hanım SGK’ ya danışmanızda fayda var.

  260. aysegul dedi ki:

   merhabalar annem emekli sandığından emekliydi ve vefatı dolayısıyla maaşı bana bağlandı. ben sigortalı işte çalışıyorum . bu şartlarda çeyiz parasından yararlanabiliyormuyum eğer yararlanabiliyorsam nereye başvurmam gerekiyor. şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız çeyiz parası alamazsınız.

  261. Fatma dedi ki:

   Mrb ben 2014 eylülde çeyiz parası için başvurdum param gelmiş ve ben o süre içinde gidip yatmış mı diye bakmadım ve parayı çekmediğim için geri girmiş para.parayı tekrar almak için ne yapmam lazım ilk gönderdiğim dilekçeden mi göndereceğim yoksa farklı bir dilekçe mi? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK’ ya başvuru yaparak geri alabilirsiniz.

  262. Mina dedi ki:

   Merhabalar,şuan babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum ve öğrenciyim.Öğrenci olmam hasebiyle normal maaşımdan sanırım 100 TL daha fazla ekleniyor maaşıma.Birinci sorum evlendiğim takdirde bu öğrencilik yardımı hariç tutulup ana maaşım üzerinden mi çeyiz yardımı yapılacak yani 100 TL eksik ? İkinci sorumsa çeyiz yardımı babamdan bize kalan maaşın toplamının yani annem ve benim aldığım aylığın toplamının 24 katı mı olucak ? Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş sağolun…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  263. meral dedi ki:

   Ben babadan maaş alıyorum ve evlenecem yaklaşık 20 senedir aliyorum
   Ve bas vuru yaptimda kac gunde alirim ceyiz parasi bide kacpara alcam
   Bilgilendire bilirmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ne kadar maaş alıyorsanız 24 katını tek seferde alırsınız. 1 aydan biraz uzun sürebilmektedir.

  264. hakan dedi ki:

   Eşim için ağustosun 15 inde çeyiz parası için başvuru yaptık.babasının hisseli tarlası olduğu için o tarladan gelir almadığına dair yazı talep ettiler.ancak. 3 ay geçti o yazı gelmeden işlem yapmayacaklarini söylediler.maaş alırken hiç sigortali çalışmadım.okulun bitti evlendim. Bu araştırma ne için ve nekadar sürecek? 40 hisesli beş para etmez tarla için neden biz bekliyoruz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  265. Yaprak dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. Ben babamdan emekli sandığından yetim ayligi aliyodum 30 eylulde evlendim daha sonrasnda basvuru yaptim. Dilekce iletilmis ama 1 kasimda hesaba baktıgimda param yatmamisti. Daha dogrusu nezamn yattıgini nereye yattığını bilmiyorum. Bir bilginiz varsa yardimci olursaniz sevinirim. Yorumlarda okudum 2 hafta icerisinde yatmasi gerekiyomus.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  266. ebrar dedi ki:

   Merhaba çeyiz yardimi aldim iki sene üç ay geçti anneme ve ablama otomatik olarak tekrar maaş bağlanmadi dilekçe yazdim ama yinede bağlanmadi sebebi nedir acaba lütfen yardımcı olur musunuz

  267. Gamze dedi ki:

   Merhaba ceyiz parasi icin 2kez bas vuru yaptim ama bir sonuc alamadim bir kac ay sonra sigortayi arayip sordugumda ise paramin ziraat bankasina yatirildigini soylediler ve bankaya gittigimde paranin yatmadigini soylediler nedeni ne olabilirki yardimci olabilirmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  268. Ayşe dedi ki:

   merhaba çeyiz parası için başvuru yaptıktan sonra sigortalı işe girmemiz durumunda parayı almakta herhangi sorun yaşarmıyız ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır yaşamazsınız.

  269. ayşe dedi ki:

   sanırım başka bir Ayşe sorusu var benden sonra. bu yüzden gözden kaçmış olabilir. Sorum:
   ayşe
   Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Kasım 2, 2015, 6:20 pm
   Merhaba. Babam hayattayken Ekim 2013 te eşimden boşanmıştım. Bir yıl sonra Eylül 2014 te babamı kaybettim. Sgk ya yetim maaşı için başvuru yaptım ve Kasım 2014 ten beri bamdan yetim maası alıyorum. Sorum şu:
   2013te boşandığım ve kızımın babası olan eski eşimle yakın zamanda evleneceğim. Eski eşim (vefattan önce boşandığım) ile evlenmem çeyiz yardımı hakkımı sınırlar mı sınırlamaz mı?
   saygılarımla.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

  270. Oznur dedi ki:

   Annem ssk dan emekliydi ve kaybettik.1 aydir yetim maasi aliyorum ve 1 ay sonra evlenicem ceyiz parasina basvursam alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  271. ÖZGE dedi ki:

   Merhaba, şubat 2011 de babam vefat etti anneme bana ve iki kız kadesime yetim aylığı bağlandı.. 2 yıldır calısıyorum. benım aylıgım anneme ver kardeslerıme gecti.. önümüzdeki ay işten ayrılacagım.. işten ayırılıp babamın maaşını üzerime daha sonra nikah tarihi bildirip çeyiz parasına başvurabilir miyim??? Evlennip ceyız parası aldıktan sonra maaşım anneme tekrar nezaman geçer ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet tekrar başvurup maaşı alabilirsiniz. Evlendiğinizde de çeyiz parası alırsınız. 2 sene sonra annenizin ve kardeşlerinizin maaşı artar.

  272. ökkeş dedi ki:

   Merhaba eşimle çeyiz parası için başvuru yaptık, yalnız eşimin çeyiz parasıyla ilgili işlemlerin bulunduğu evraklar daha önceki ev adresine gidiyormuş. Tebligat olmadan çeyiz ödeneği alınabilir mi ve hangi bankadan alınıyor? Sorgulamayı nereden yapabiliriz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  273. Mustafa takas dedi ki:

   Merhaba
   Ben 25 yasindayim asgari ucretle calisiyorum. Nisanlim yetim ikimizinde durumu yok ne ev ne araba uzerimize hic bisey yok. Sadece annemin evi var. Suan ailemle kaliyorum ceyiz parasi alabilirmiyiz ? Nisanlim da alabilirmi nasil imkanlardan yararlanabiliriz soylermisiniz ? Tesekkurler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  274. Ayse dedi ki:

   SSK li çalışan çeyiz parası alabilir mi

  275. Elif Yıldirim dedi ki:

   Merhaba.4 ay önce yetim aylığı alırken resmi olarak evlendim ceyiz parasi basvurusu uzakta oldugum icin daha yapamadim ama yapıcam.bu sure icinde benim hesabima maas yatmaya devam ediyormuş ben yanlışlıkla cektim cezasi var midir? Toplu ödemeden düsmez mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  276. atas dedi ki:

   merhaba ıyı gunler annemden aylık alıyorum.evlendıkten sonra ceyız parası ıcın basvuruda bulundum.ve nıkah kıydıktan sonra hesabıma aylıgım yatmıstı ve ıhtıyacım oldugu ıcın o parayı cektım ceyız param yatar mı acaba? ceyız parasını aldıktan sonra odemem mumkun olur mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

  277. Pınar dedi ki:

   Merhaba benim babam vefat ettiğinden şuan bağkurdan emekli maaşı alıyorum ve nişanlıyım evlenince çeyiz parası aldıktan sonra benim maaşım kesileceği için annemin maaşına ne zaman eklenir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

    1. Dilan dedi ki:

     Benim anem ve babam ayrı oldugu için çeyiz parasını almak istiyorum ancak kaç yaş için gerekli oldugunu biliyorum bana yardımcı ola bilirmisiniz

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Anne veya babanız sağ iken yetim aylığı ve çeyiz parası alamazsınız.

  278. Hilal dedi ki:

   Merhabalar . Ben 24 yaşımdayım annemi 2005 yılında kaybettim. Babam sağ sigortalı şuanda. Lakin annem vefat ettiğinde annemin üstüne sigorta ya da emekli maaşı vs. birşey yoktu ev hanımıydı. ben bu durumda yetim aylığı için başvursam onaylanır mı sonrasında çeyiz parası alabilirmiyim bilgilendirirseniz seinirim. simdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı alabilmeniz için annenizin emekli olması gerekirdi. Eğer 900 prim günü varsa emekli edip maaş alabilirsiniz.

  279. feride dedi ki:

   Merhaba
   2008 yilindan 2014 yilina kadar yetim ayligi aliyordum fakat 2014 te sigortali bi ise basladim icin maasimin anneme devredilmesi icin dilekce yazdim suanda annem maasimi aliyor fakat nisan ayinda nikahim olucak ben suan isten ciksam yetim ayligina tekrar basvursam ayni ay icerisinde ceyiz parasi icnde basvuruda bulunup tekrar bi sigortali iste calissam bu haktan yararlanabilirmiyim herhangi bir sorun olurmu yoksa maasin bana baglanmasini beklemeliyim… birde en son aldigim maas 370 tl idi suanda yine ayni miktardanmi alicam maasi smdiden tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-ceyiz-parasi-soru-ve-cevaplari/ yazımızdan gerekli bilgileri alabilir ve soru sorabilirsiniz, Feride Hanım.

  280. Hilal dedi ki:

   Mrb yeni evlendim Çeyiz parası için 2 hafta oldu basvurali 1984 luyum yaş sınırı var mı para için bilgilendirirseniz çok mutlu olurum çok teşekkür ediyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaş sınırı bulunmamaktadır. 1 aylık gibi bir süre sonunda paranızı alabilirsiniz.

  281. Nazli cekem dedi ki:

   Merhaba babam 1989 yilinda vefat etti annem ve ben de maas aliyorduk.Eylul ayinda evlendim basvuru yaptim fakat suan denetleme surecinde oldugu belirtildi. Bu durumun 1 seneyi bulabilecegi ,ceyiz parasinin denetlemeye gore alip alamayacagim soylendi .neye gore denetleme yapildigi hakkinda bilgi verirmisiniz sonucta zaten calismiyordum maas alirken evlendm ve basvuru yapali 3 ay oldu hala hic bi sonuc yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Nazlı Hanım.

  282. Zeynep Bym dedi ki:

   Merhaba. 1997 aralık ayında babam vefat etti. Emekli sandığından şu an ben ve babaannem maaş almaktayız. Erkek kardeşim yaşını doldurduğu için maaşı kesildi. En son aldığım aylık 680 tl. İki sorum olacak size;
   1. Babaannem vefat ederse maaşıma ne kadar ilave olur?
   2. Evlenmeyi düşünüyorum 12 aylık çeyiz yardımı mı alabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babaanneniz vefat ederse şuanki maaşın iki katını alırsınız. Çeyiz parası aldığınız maaşın 24 katını tek seferde almanızdır, Zeynep Hanım.

  283. Derya dedi ki:

   Selam, on yıl önce boşandığım eşimle yeniden evlenirsem, çeyiz parası almam mümkünmü?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce almamışsanız alabilirsiniz, Derya Hanım.

  284. yildiz dedi ki:

   Meraba, 25.12.2015 de evlendim ceyiz parasi almak istiyorum babam 2006 yilinda vefat etti yaklasil 10 yil maas aldim fakat calistigim icin annemin uzerine aktarmistik.3 aydir. Calismiyorum kendi uzerime almadim.bu durumda ceyiz parasi alabilirmiyim..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyorken evlenmeniz gerekir. Çalışırken evlenmişseniz çeyiz parası alamazsınız, Yıldız Hanım.

  285. yildiz dedi ki:

   Meraba, 25.12.2015 de evlendim ceyiz parasi almak istiyorum babam 2006 yilinda vefat etti yaklasil 10 yil maas aldim fakat calistigim icin annemin uzerine aktarmistik.3 aydir. Calismiyorum kendi uzerime almadim.bu durumda ceyiz parasi alabilirmiyim.. Alirsamda ne kadar surede alabilirim yRdimci olursaniz cok sevinirim..simdiden teskkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilmeniz için evlenmeden önce sigortalı olarak çalışmıyor olmanız ve yetim maaşı alıyor olmanız gerekirdi, Yıldız Hanım. Böyle bir durum yoksa çeyiz parası alamıyorsunuz.

  286. Derya guven dedi ki:

   Merhaba esimden ayrildik yetim ayligina baglandim simdi eski esimle tekrar evleniyorum sonucta ilk evliligimde almadim eski esle evlenilmede ceyiz parasi mumkunmu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Daha önce alınmadıysa çeyiz parası alabilirsiniz, Derya Hanım.

  287. TUĞÇE dedi ki:

   merhaba; babamı 2006 yılında kaybettim. bir sure aylık aldıktan sonra çalışmaya başladım ama işten gecen ay ayrıldım. bu ay yeniden aylığım bağlanacak. şu anda nişanlıyım bir kaç ay içerisinde evlenmeyi düşünüyorum. çeyiz parası alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evlenmeden önce yetim aylığı alırsanız, evlenince çeyiz parası da alabilirsiniz, Tuğçe Hanım.

  288. Sinem soyad dedi ki:

   Mrba benim annem ve babam ayrı annem de kalıyorum ve annem maaş almıyor babam da bakmıyor ben yetim maaşından yararlanabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı, emekli olan anne veya babanın vefatı halinde kalan hak sahiplerine verilmektedir, Sinem Hanım.

  289. seda gul dedi ki:

   annem ve baban vefat ettıler ben evlenıp boşandım ve onların dul maaaşı alıyordum 2015 mart ayından evlenıp çeyız parası başvuruda bulundum ama alen daha cevap gelmedı aradan 8 ay geçtı haber daha yok

  290. Ayşe dedi ki:

   Selam bende şu an babamın emekli parasından yararlanıyorum… Yakında evlenicem 29 yaşındayım bende bu durumdan yararlanabiliyormuyum? Yaş sınırlaması var mı varsa kaç yaş? Bilgilendirirseniz sevinirim! Şimdiden teşekkürler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Yetim aylığı alırken evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz, Ayşe Hanım.

  291. Merve dedi ki:

   Ablam ve ben babamdan yetim maaşı alıyorduk ablam evlendi ve çeyiz parası aldı kısa süre önce bende evlendim çeyiz parası için başvuru yapıcam fakat biz maaşı anneme aktarmak istiyoruz ben çeyiz parası alırsam annem 24 ay daha beklemek zorunda mı kalacak

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet çeyiz parası alırsanız 24 ay annenize maaş aktarılmaz, Merve Hanım.

  292. Zohre dedi ki:

   Merhaba,

   Ceyiz parasi nasil alinir diye SGK bir memura danismistim. Kendisi bu talepte bulundugum takdirde yetim maasimin anneme devri mumkun olmayacaktir diyerek beni cok yanlis yonlendirdi. Ben ceyiz parasi almaktan vazgecmistim bu sebebe dayanarak. Benim maasimin anneme devri imkansizmis fakat ben bunu dilekceme geri donduklerinde anladim. Benim bir sekilde yetim olarak faydalanmam gereken bir durumdan, bir aldatma sebebiyle faydalanamadim.

   Sizden ricam sudur ki nasil bir yol izlemeliyim bu durumun ustune giderken. Hakkimi yediklerini dusunuyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası, yetim aylığınızın 24 katının tek seferde size verilmesidir. Bu durumda 24 ay boyunca sizin maaş miktarınız annenize devredilmez. Memur yanlış bir şey söylememiş ancak hakkınızın yendiğini ve bilerek bu durumun sizden saklandığını düşünüyorsanız, şikayet edebilir, dava açabilirsiniz.

    1. Zohre dedi ki:

     Merhaba,

     Yanitiniz icin tesekkur ederim. Memur ceyiz parasi talebinde bulunmadigim durumda annemin maasinin kesilmeyecegini dile getirmisti. Bu nedenle ben de istemedigimi dilekcelendirdim.

     24 aylik toplu maas karsiligina gelen ceyiz parasini alamadim netice de. Bu durumda neden kesilme oluyor?

  293. Kubra dedi ki:

   Mrblar babam bir sene önce vefat etti emekli sandığı olduğu için çalıştığım halde 340 lira bana ve kız kardeşime maaş bağlandı 6 ay önce de evlendi ve su an çeyiz parasına basvurcam merak ettiğim iki şey var bu çeyiz parasi ni aldığım taktirde annemin kardeşimin maaşından mi kesinti olcak yoksa öyle bise olmuycak mi ikinci sorumda emekli sandgi için maaşın 12 katı mi 24 katı mi çeyiz parası olarak veriliyor..tesekkur ederim şimdiden

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Siz çeyiz parası aldığınızda diğer alan kişilerin maaşından herhangi bir kesinti olmaz. Çeyiz parası memurlar içinde yetim aylığının 24 katıdır, Kübra Hanım.

  294. Derya dedi ki:

   Mrb anem babam bi seneden fazla ayrı lar ben annemle yaşıyorum bekarım sigortalı bi işte çalışıyom bende çeyiz parasından yararlaniyo muyum tsk ler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı, emekli olan anne veya babanın vefatı halinde kalan hak sahiplerine verilmektedir, Derya Hanım.

  295. Suheda dedi ki:

   Merhabalar, 1996 yılında babam vefat etti, annem ve ben aylık alıyoruz nisanliyim ağustos ayında düğünum var, düğünden önce almak için ne kadar önce nikah yapmam gerek ve ne kadar zamanda olabilirim yardımcı olursaniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  296. Deniz dedi ki:

   Ben ilk evliligimde ceyiz parasi almadim yetim ayligi aliyordum suan kirk yasindayim ikinci evliligimde ceyiz parasi alabilirmiyim suanda yetim ayligi aliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz, Deniz Hanım.

  297. Hatice dedi ki:

   Biz 2015 ayinda ceyiz yardimi icin başvuru yaptik bilgilendirme icin kagit geliomu bize dediler gelmis gitmis suan internettn baktigimda dosyamin denetleme servisinde oldugu gözüküyor denetleme servisi ne. Anlama geliyor yardmci olursaniz sevinirm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten paranın durumunu kontrol edebilirsiniz, Hatice Hanım. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  298. Aysel ERGUN dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey;

   Ben 04.02.2016 tarihinde evlendim evlenmeden önce yetim maaşı alıyordum. Nikah dairesinden sonra hemen ptt den ankaraya dilekçe gönderdim. 10.02.2016 tarihinde de öğretmen olarak atamam oldu fakat henüz göreve başlamadım maaş ve sgk bu günden başlamayacak.

   Evrak takibi yapıyorum hala incelenmekte yazıyor. Acaba yetişebildim mi:) çeyiz parasını alabilecek miyim. evrak inceleme bittikten sonra onay çıkarsa onay kararından sonra göreve başlarsam para çeyiz parasını yatırırlar mı ? Yatırırlar sa geri isterler mi?

   Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Paranız yatacaktır herhangi bir sıkıntı olmaz işe başlayabilirsiniz, Aysel Hanım.

  299. Sevcan dedi ki:

   Mrb. Ben bsy sorcktm babam öldügünde 900 tl maas baglandi simdi ise 1000 tl maas aliyorum ikisinin 24 katini mi alicam acaba . ve bu ceyiz parasindan kesin faydalanabilicekmiyim seneye dugunum olck nikahim erken kiyilcak ve ne kadr bi surede para elime ulasir . tesekkurler …

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı alırken evlenirseniz aldığınız maaşın 24 katını tek seferde alırsınız. Başvuru yaptıktan sonra 1 aylık bir süre içerisinde parayı alabilirsiniz.

  300. Ebru dedi ki:

   Benim babam 2013 yılında mefat etti 2 yıl kadar yetim aylığı aldım.Biz eşimle 19 .01.2015 tarihinde evlendi ardından 1 ay geçmedi başvuru yaptık ama herhangi bir sonuç çıkmadı.ne yapmam gerektiğini söyler misiniz nasıl alabiliriz çeyiz parasını evleneli 14 ay oldu hala alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilirsiniz, SGK müdürlüklerine başvurunuz, Ebru Hanım.

  301. vasfiye dedi ki:

   Ben 10 yıllık evliyim şu anda başvursam çeyiz parası alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef alamıyorsunuz, Vasfiye Hanım.

    1. Meral dedi ki:

     hak sahibi olduktan sonra 5 yıl süre içinde talep etmezseniz alınamaz yazıyor sgkda

  302. Munire dedi ki:

   Merhaba. Bu yaz evlenmeyi düşünüyorum. Çeyiz parası için bir yaş sınırlaması mevcut mu acaba? 28 yaşındayım ve 1 yıldır babamdan maaş alıyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir sınırlama bulunmuyor, çeyiz parası alabilirsiniz.

  303. sultan dedi ki:

   Merhaba ben hiç evlenmedim ama1hafta sonra evlenecegim babamdan kalan yetim maasim var ama kesinti oluyor bu etkilermi ve evlendikten sonra ne kadar sürede olabilirim acil yardımcı olur musunuz bana. Tesekkur ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Aylığı alabiliyorsanız sıkıntı olmaz. Nikahtan sonra SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. 1 aylık bir süre sonra parayı alabilirsiniz, Sultan Hanım.

  304. zübeyde dedi ki:

   Merhaba;
   Benim annem ve babam da sağ ‘dır. Çeyiz parası alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yetim aylığı, emekli annesi veya babası vefat eden kişilere verilmektedir. Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekiyor. Bu durumda siz çeyiz parası alamıyorsunuz, Zübeyde Hanım.

  305. SELİN dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey şu an babamdan yetim aylığı almaktayım ağustos ayında nikahım var çeyiz parası almak için başvurabilir miyim?.32 yaşındayım.2016 da yeni kanuna göre 27 yaşından büyük olmamak bankada en az 3 yıl para giriş çıkışı olması ve belli bir miktar para olması gerekiyormuş devlet çeyiz katkı payı olarak üst sınır 5.000 tl ödeyebiliyormuş. Çeyiz para mı alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Selin Hanım, o başka bir çeyiz yardımı. Bankaya para yatırmanızla ilgili. Yetim aylığı alıyorsanız yaş sınırı olmadan çeyiz parası alabilirsiniz.

  306. HAZAL dedi ki:

   İYİ GÜNLER BEN ŞUAN İŞKUR BÜNYESİNDE ÇALIŞIYORUM NİSAN SONUNDA ÇIKIŞIM VERİLECEK MAYISTA DÜĞÜNÜM VAR BİR AYLIK YETİM AYLIĞI ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN YETERLİ OLUR MU

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 1 ay bile yetim aylığı alsanız çeyiz parası alabilirsiniz, Hazal Hanım.

  307. Yaren dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maasi aliyorum sigortali ise girmek istiyirum maasim kesilecek fakat isten ayrildigim zaman tekrar yetim maasi alabilirmiyim birde ceyiz parasi alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet işten ayrıldığınızda SGK müdürlüğüne başvurarak tekrar maaş almaya başlayabilirsiniz. Çeyiz parası almanız için yetim aylığı alırken evlenmeniz gerekiyor, Yaren Hanım.

  308. hatice dedi ki:

   MERHABA ŞUBAT 14 DE NİKAHIM OLDU ÇEYİZ PARASI İÇİN 22 ŞUBATTA EVRAK GÖNDERDİM.MERKEZE 29 ŞUBATTA ULAŞMIŞ HANGİ TARİH BAZ ALINARAK NE KADAR ZAMANDA GELİR PARA ÖĞRENEBİLİRMİYİM?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    45 günlük bir süre içerisinde işleminiz sonuçlanacaktır, Hatice Hanım.

  309. Tugbaa dedi ki:

   Merhabalar ben babamdan yetim maasi aliyorum 7 yil once ablam evlenince ceyiz parasi almisti benimde suan mayis gbi dugunum olucak ceyiz parasini bende alabiliyomuyum? Yani yetim maasi alan her kiz cocuguna ceyiz parasi veriliyor mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet çeyiz parası alabilirsiniz.

  310. Tugbaa dedi ki:

   Bir sorum daha olucak bn ceyiz parasi alirsam kardesim var birda babamdan maas alan onun parasi kesilicek mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır kardeşinizin maaşı kesilmez, Tuğba Hanım.

  311. esra dedi ki:

   Iyi gunler ben 26 Şubat 2016 da evlendim 10 martta ceyiz parasi için başvurusu yaptım bugün elime kagit geldi evrak tarandı diye e-devletten nasıl kontrol edicem baktım ama nereye bakmam gerekiyor bilmiyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten görünmeyebiliyor. Kesin bilgiyi Alo 170 SGK hattından alabilirsiniz, Esra Hanım.

  312. ELİF dedi ki:

   Merhaba Babamin 1984 den sigortaya girisi var 1650 is gunu odenmis. Aralik 2015 de vefat etti yetim ayligi alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızı emekli etmeniz gerekiyor, Elif Hanım. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Babanız emekli edildikten sonra yetim aylığı için başvurabilirsiniz.

    1. ELİF dedi ki:

     1650 İş günü ile emekli olması için yeterli mi peki ?

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Yeterlidir Elif Hanım.

  313. Hilal dedi ki:

   Babamin 1984 den sigortaya girisi var 1650 is gunu odenmis. Aralik 2015 de vefat etti yetim ayligi alabilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öncelikle babanızı emekli etmeniz gerekir. Daha sonra yetim aylığı için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  314. esra dedi ki:

   Iyi gunler ben 26 Şubat 2016 da evlendim 10 martta ceyiz parasi için başvuru yaptım bugün elime kagit geldi evrak tarandı diye e-devletten nasıl kontrol edicem baktım ama nereye bakmam gerekiyor bilmiyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından gerekli bilgileri alabilirsiniz, Esra Hanım.

  315. Ayse dedi ki:

   Merhaba,
   Ceyiz yardimina basvurmak istiyorum ihtiyacim var babami yeni kaybettim bazi forumlarda bu paranin 6-7 ayda verildigi yaziyor siz 1 ay icinde hesaba yatiyor diyorsunuz tanidigim bazi kisilerdende duyuyorum en az 4-5 ay diye.bu konuyla alakali kesin bir bilgi almam mumkunmudur?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kesin bir bilgi verilmiyor maalesef. İşlemler uzayabiliyor. Bu süre değişkenlik gösteriyor, Ayşe Hanım.

    1. hafide dedi ki:

     Babam emekli sandigindan emekli. 8 ay once vefat etti. Dugunum agustosta oldu ve eylul 1 de ceyiz parasina basvurduk. Sonuc ne zaman aciklaniyor ve maasimin kac katini alicam ne zaman para hesabima yatiyor? Bilgilendirirseniz sewinirim.

  316. ozgen dedi ki:

   merhaba ben çeyiz parası alabilmek için bir yaş sınırı olup olmadıgını ogrenmek ıstıyorum.30 yasındayım ve ilk evliliğimi yapacagım.dort yıldır olum maası alıyorum.gerekli sartlar nelerdır ve ne kadar sürede ceyız parası tarafıma ulastırılabılıyor.iyi calısmalar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaş sınırlaması yoktur. Yetim maaşı alırken evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz. Başvurduktan sonra 45 gün içinde paranızı alabilirsiniz.

  317. Gurbet dedi ki:

   Merhaba
   Ben 26 Subat tarihinde yurtdisinda evlendim, posta yoluyla ceyiz parasi dilekcesi ve aile cuzdani fotokopimi yollamayi dusunuyordum, cunku cok kisa bir zamanda Turkiye’ye donemeyecegim. Ama sanirim ceyiz parasi maasimin yattigi hesaba yatmayacak ve sadece ziraat bankasindan bireysel olarak cekilebilecek ama bulundugum ulkede Ziraat bankasi subesi yok. Ayrica yurtdisina yakinda tasindigim icin bu paraya cok ihtiyacim var. Eger yetim maasimi simdilik almaya devam etsem ve sonra Turkiye ye gidecegim zaman ceyiz parasi istesem, o zamana kadar cektigim maaslar ceyiz paramdan kesilerek mi odenir? Nasil olur, gec bildirip o surecte ceyiz parasi almamin bir cezasi olur mu acaba? Cok tesekkurler.

   1. Gurbet dedi ki:

    MERHABA
    Durumum acil yardimci olur musunuz? En yakindaki ziraat bankasi Newyorkta, istedigim subeye yollatabilir miyim ceyiz parasini? Eger yollarlarsa ne kadar surer ve bana haber verirler mi cunku Newyork yakin olsa da hergun gidip gelebilecegim bir yer degil. Yardimci olun lutfen, tesekkurler

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasını çekmenizin cezası olur. Faiziyle geri ödemek durumunda kalırsınız. Durumu konsolosluğa bildirerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  318. burcu dedi ki:

   yaş sınırlaması var mı ? bazı sitelerde 27 yaşına kadar olduğunu okudum.28 yaşındayım 🙁

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaş sınırlaması bulunmuyor.

  319. Nil dedi ki:

   Merhabalar babamı 1998 yılında kaybettim. O zaman evliydim, sonra boşandım. 6 senedir babamdan dolayı maaş alıyorum. Şimdi ikinci bi evlilik yapmak üzereyim çeyiz parası alabilirmiyim. Yaş sınırı varmı..Teşekkürler..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet alabilirsiniz.

  320. ilknur dedi ki:

   merhaba 2001 yılında boşandım ve 2009 yılından itibaren babamın emekli maaşını alıyorum.tek hak sahibi benim.nişanlıyım ve kısa süre sonra evleneceğim 46 yaşındayım çeyiz parasından yararlanabilir miyim? evlendikten hemen sonramı müracaat etmek gerekiyor? maaşımı ptt den alıyorum aldığım maaş gelir olarak gösterillerek ptt den kullandığım krediler var bunlar benden tek seferde mi talep edilir

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası alabilirsiniz. Evlendikten sonra müracaat edebilirsiniz. Süresi bulunmuyor. Detaylı bilgi için bankayla görüşebilirsiniz.

  321. azra dedi ki:

   Merhabalar ben babamda çeyiz parası aldıktan sonra Annem maaşı ne kadar kesintiye uğrar ben evlendikten sonra ssk lı çalışmaya başlarsam yine de Annem e iki yil sonra maaşım eklensin dilekçesi verebilirmiyim ve Annem maaşı 2 yil süreliğine zamsiz mi alır yoksa sadece kendi Maasini mi alır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Anneniz maaşı tek başına alıyorsa, maaşın 3’te 1’i size bağlanır. Çeyiz parası alırsanız anneniz 2 yıl kadar kendi maaşını alır. Daha sonra maaşı artar.

  322. Gül Aktas dedi ki:

   Merhaba ben 2 yil once babami kaybettim yetim maasi almiyorum hic istekte de bulunmadim. Babamin emekli maasinin bi kismi bana bölündü kalan kisminida annem aliyor. Ben evlendigim takdirde bu parayi almam mumkun mu ve eger alirsam bana bölünen babamin maasi anneme gecermi yoksa tamamen kesilir mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parasına başvurursanız alabilirsiniz. Ancak evlenmeden önce yetim aylığı almaya devam ediyor olmanız gerekir. Çeyiz parası aldıktan sonra 2 yıl boyunca maaşınız annenize devretmeyecektir.

  323. Özlem dedi ki:

   Merhaba. Ben Çeyiz yardımına başvuralı 2 ayı geçti. 170 i arıyorum işleme alınacak diyor ne zaman yatar lütfen yardımcı olurmusunuz.ben 1040 tl maaş alıyorum ne kadar ceyiz yardımı alırım. .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Aldığınız maaşın 24 katı tek seferde size verilir. İşlemler biraz uzun sürebilmektedir.

  324. Selin dedi ki:

   Ben babamdan yetim ayligi aliyordum nisan ayinda nikahim oldu ssk ya gittim basvurmaniza gerek yok otomatik geliyor dediler daha sonra ankaraya gittim orda ssk ya gittim basvuru yapmaniz gerekiyor dediler nikahtan 1 ay sonra basvuru yaptim ankarada ki memur bana evliliginiz arastirilcak onay gelirse alicaksiniz dedi esim asker ve doguda ben yanina gidemiyorum ailemle yasamaya devam edicem bana baglanmaya bilir dediler boyle birsey varmi bide ne kadar zamanda gelir ceyiz parasi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Araştırmalar ve işlemler dolayısıyla çeyiz parasının yatması birkaç ayı bulabilmektedir.

  325. deniz dedi ki:

   Ablam ve ben anneden yetim aylığı alıyorduk ablam evlendi ve çeyiz parası aldı 2 yıl da doldu ben ablamin maaşını da alabilir miyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Annenizde maaş aldığı için siz aynı aldığınız maaşı alamaya devam edersiniz.

  326. Busra dedi ki:

   Merhaba ben bi soru daha sormak istiyorum yardimci olurmusunuz. Ceyiz parasi hesaplanirken son aylik uzerinden mi hesaplaniyo. Ornek veriyorum benim bu ay doktor islem oldu sigorta 40 liraya yakin kesti normalde 317 lira aliyorum bu ay 280 lira aldim ve nikah kiydim para hesaplanirken en son 280 aldigim icin 280 mi 24le carpilcak yoksa genel param uzerinden mi 317 olarak mi

  327. Aylin ipek dedi ki:

   Merhabalar babamizi 97 yılında kaybettik kız kardesimin biri 2 yıl önce evlendi diğeri ise temmuz ayında evlenicek yusuf bey annem hepimizin maaşını alıyor kardeslerim ceyiz parası alabilirlermi alabilirlerse annemin maaşı kesintiye ugrayacagim yoksa devlet hibe olarak mı veriyor şimdiden teşekkür ediyorum bu arada iki kız kardesimde sigortalı olarak çalışıyorlar iyi akşamlar diliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kız kardeşiniz sigorta olarak çalışıyorken evlilik yaparsa çeyiz parası alamaz. Sigortalı olarak çalıştığı işten çıkıp maaşa başvurması gerekir. Maaş bağlandıktan sonra evlilik gerçekleşirse çeyiz parası alabilir. Bu durumda annenizin maaşının 1/3 kardeşinizin maaşı olacaktır.

  328. zuhal nural dedi ki:

   zuhal nural
   ıyı gunler ben 30 yaşındayım evlik
   lik yapıcam temmuzda. ben babamdan aldığım yetim aylığıma biraz kredi kullandım ve hala paramdan kesilmektedir. çeyiz parası için başvuru yaptığım zaman bu kredi nasıl odeniyor. bana yardımcı olur musunuz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Normalde aldığınız maaşın 24 katını tek seferde çeyiz ödeneği olarak alırsınız. Kredi durumunuz varsa değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  329. Tugce dedi ki:

   Merhaba babam 21.12.2012 de vefat etti. Yetim maasi aliyorum 420 tl. Sigortali işe baslicam şimdi. 20.01.2017 de düğün um var. Çeyiz parasindan yararlanamicakmiyim işe girersem..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı işe girdikten sonra evlenirseniz çeyiz parası alamazsınız.

  330. Fatma dedi ki:

   Merhaba 1 yıldır yetim maaşı alıyorum ilk aldıgımda 350 TL aldım daha sonra ise 170 TL oldu ve bir yıldır alıyorum şimdi nişanlıyım çeyiz parasına başvuru yapıcam ama benim maaşım ın 24 aylık toplamı verildikten sonra maaşım annemin maaşına eklenir mi eklenmezse Eger ki çeyiz parası almamalı mıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Çeyiz parası aldıktan 2 sene sonra maaşınız annenize eklenir.

  331. Ayşegül dedi ki:

   Acaba çeyiz yardımı alabilmek için bir yaş sınırı varmıdır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yaş sınırı bulunmuyor.

  332. Fatih dedi ki:

   Merhaba,ssk genel müdürlüğünde çeyiz parasının anneye dönmesi için dilekçe yazılması gerektiği, anneye otomatik olarak geçmediği iletilmiş. Kafamız biraz karıştı. Webde araştırmalarımda heryerde otomatik geçer yazıyor fakat dilekçe gerekiyor ise örnek dilekçe paylaşabilir misiniz ?

   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerinde gerekli belgeleri bulabilirsiniz.

   2. Yasemin dedi ki:

    anneye otomatik olarak geçmiyor. Sgk ya gitmeniz gerekiyor dilekçe örneğine gerek yok orada size form veriyorlar dolduruyorsunuz takip numarası veriyorlar 2 ay anneye geçer maaş

  333. Filiz dedi ki:

   Merhaba;benim sorum şu ben babamdan yetim aylığı aliyodum sskdan malülen emekli oldu babam , çeyiz parası için başvuruda bulundum. Maaşım 483 tl 24 ayla carptıgımız zaman 11.590 küsür tl olması lazım ancak hesabıma 10.33 tl yatırılmış bunun nedeni ne olabilir ve konuyla ilgili benim ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İlgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek durumunuzu belirtebilirsiniz.

  334. Mine dedi ki:

   3 Ay Oldu Çeyiz Parası İçin Başvuralı , Ama Hiç haber yok .Nasıl Öğrenebilirim.Mesaj Geliyormu .Nasıl Bize Bildiriliyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Başvurduğunuz SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  335. gülsüm dedi ki:

   GÜLSÜM BEN SGKLI CALISIYORUM CEYİZ PARASI ALMAK İCİN İSTEN CIKMAMI GEREKIYOR YAS SINIRI VARMI

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşten ayrılıp en az bir kere yetim aylığı almanız gerekir.

    1. Ceylan demir dedi ki:

     Yusuf bey bende işten cıkmıştım 3ay için yetim maaşını basvuru yapmamıştım sonta evlendim basvuru yaptım red verdiler bana ama onun öncülerinden hep alıyordum sırf o 3aylık için basvurmadıgun için alamadım yeni düzenleme geldimi acaba

  336. Hüseyin Koç dedi ki:

   SSK Emeklisiyim, evleneceğim, evlilik yardımı alabilirmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Emekli iseniz alamazsınız.

  337. Mumine dedi ki:

   Babam 17 kasım 2014 te vefat etti bende bu ayın 19 u evlenicem çeyiz parası alabilir miyim bir süresi var mi ne zaman başvurmam gerek ve ne zaman alabilrim ne kadar sonra

  338. Ezoo dedi ki:

   Yusuf bey merhaba. Bi sorum olacakti size.ben suan yetim ayligi aliyorum. 2 ay sonra nikahim kiyilicak. Nikah kiyildiktan hemen sonra ceyiz parasini almak icin basvuruda bulunacagim. Ceyiz parasi elime gecmeden calismaya baslarsam sigortali bi sekilde yine alabilirmiyim yani o basvurum olumlu sonuclanir mi??

  339. hulya dedi ki:

   merhaba babamdan dolayı 1500 lira maaş alıyorum ve evlenmeyi düşünüyorum evlendiğimde son elime geçen paranın 24 katı yazmışsınız fakat 170 i aradım net maaşınızın 24 katı dedi tabi ki kesintileriniz olacak dedi ama net cevap vermedi şimdi ben 1500 lira üzerinden mi 24 katı evlilik ödeneği alıcam? şimdiden teşekkür ederim

  340. Kübra dedi ki:

   Merhaba benim babam 2000 yılında vefat etti aylık maaşımız 1300 tl benim kendi adıma babamdan aldığım maaş 350 tl şuanda öğrenciyim 1 yıl sonra düğünüm olacak adıma ait sigortam yok sadece babamdan aldığım maaş var sorum su ki ben evleneceğim zaman mi başvuru yapacağım yani evliyken mi yetim aylığı almam gerekiyor . Ben evlenince babamdan aldığım maas anneme aktarılacak diye biliyorum . Birde şunu sorayim aylik 350 tl yetim maasi aliyorum demiştim başvurumu yaptıktan sonra 350 tl 24 ay ile çarpılıp bana tek seferde ödeme yapılacak ya hani bu sırada 1300 tl olan annemin maaşında kesilme olacakmı yani 950 tl ye düşermi bu maaş yoksa devlet bu parayı karşılıksız mi veriyor .teşekkürler
   .

  341. Elif dedi ki:

   2002 de babam vefat etti emekli değildi , ben yetim aylığı almadim su an öğretmenim ve yeni evlendim çeyiz parası alabilir miyim ? [[ Daha sonra Annem çiftçilik üzerinden babamin üzerinden sattığımız domatesin faturaları ile sanırım bagkurdan daha sonradan emekli oldu , bunu bi not olarak belirttim ]]

  342. Nuran Duran dedi ki:

   Merhaba..babam 1995 de vefat etti.hasta olan agabeyim halen maas aliyor ben esimden ayrildim ve dul ve yetim maasi icin basvuracagim.bu arada bir iki sene sonrada emekli olma durumum var.yeniden evlilik yaptigimda ceyiz parasi alma hakkim var m? Daha oncesinde almamistim

  343. BURCU dedi ki:

   MERHABA BEN 4 SENE ÖNCE 371 LİRA YETİM AYLIĞI ALDIM O ZAMAN ÇALIŞMIYORDUM ŞİMDİ SSKLI BİR İŞTE ÇALIŞIYORUM EVLENECEĞİM ZAMAN SSKLI OLMAM MI GEREKİYOR YOKSA İŞSİZ OLMAM MI GEREKİYOR ACABA? BABAMDAN 2 AY YETİM AYLIĞI ALMIŞTIM AMA ÖNCESİNDE

  344. BURCU dedi ki:

   merhaba ben babamdan 450 annemde 450 lira alıyorsa ben çeyiz parası alınca annem 450 almaya mı devam edicek yoksa 900 lira alır mı bunun bir zamanı varmı ben dilekçeyi verdikten sonra hemen anneme geçmez mi para?

  345. Sultan dedi ki:

   Benim elime sgk dan bi bilgi teblikati geldi bagkurdan emekliyiz babam vefat etti çeyiz parası için başvuru yapmıştım bi bilgi gönderdiler ne kadar para alacağıma dair fakat 05.10.2016 tarihinde alacakmissn daha erken alma imkanım varmı 16 gün sonra düğünüm var bana lütfen yardım edin

  346. Sibel dedi ki:

   Slm ben 1970 doğumluyum 1997 yılından bu yana babamdan yetim aylığı alıyorum hiç evlenmeddim evlenmeyi düşünüyorum çeyiz parası alabilir miyim..?.

  347. aysel dedi ki:

   merhaba ben aysel çeyiz parasına 8 ay önce basvuru yaptım fakat olumlu ve ya olumsuz bi cevap alamadım hala sgk yı aradıgımda araştırmada oldugu soylenıyor nasıl yapmalıyım ve ne zaman gelir yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkurler

  348. HATİCE KÜÇÜK dedi ki:

   merhaba ben ocak ayında evlendim yaklaşık 2 ay içinde çeyiz yardımı hesabıma yattı fakat acil ihtiyacım olmadığı için nasılsa hesabıma yattı diyerek çekmekte acele etmemiştim; fakat para yattıktan 6 -7 ay sonra paramı çekmeye gittiğimde hesabımda para yoktu acaba yatırılan parayı gerimi aldılar, aldılarsa geri alabilirmiyim. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  349. mine dedi ki:

   5 ay oldu çeyiz parası için Başvuralı .telefonla aradığımda evrak sosyl güvenlik denetmenliğinde olduğunu söylediler. Anlamadım bukadar uzunmu sürüyor.

  350. meliha dedi ki:

   merhaba i günler babamın yetim maşını almaktaydım fakat bir ay önce düğünüm oldu çeyiz hakkına basvurdum kendi küçük işletmem var bagkur yatıryorum bu durum bu yetim hakkını almama engel mi

  351. ayfer dedi ki:

   merhaba,
   abalam 5 aylık hamile sigortası yok sigortası yapılırsa doğum parası alabilir mi?

  352. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu Bayan Jane Alison, özel bir kredi borç veren herhangi bir mali yardıma ihtiyacı herkes için bir mali fırsat açmak vardır kamuoyunu bilgilendirmektir. Biz açık ve anlaşılır terimler ve durumu bir altında bireyler, firmalar ve şirketler için% 2 faiz oranıyla kredi veriyoruz. E-posta ile bugün bize ulaşın biz sizlere kredi şartlarını ve koşullarını verebilir böylece: (saintloanss@gmail.com)

  353. canan dedi ki:

   babamdan yetim aylıgı alıyordum evlendım basvuru yaptım aldıgım maas 499 tl kadardı emeklı sandıgından alıyordum hesabıma yatan mıktar 5.360 tl kadardı bu mıktar az olmuyormu emeklı sandıgı 12 katımı alıyor babam 2010 yılında emeklı oldu ben 2015 yılında maas almaya basladım bu durumda ne yapmalıyım tesekkurler.

  354. Fatoş dedi ki:

   Merhabalar ben bu ay evlenicem maaşım 1700 tl ama annem babam vefat etti ve birini yüksek diğerini daha az alıyorum biri bağkur biri ssk peki ben hangisinin miktarına göre 24 ay ile çarpacağım. Ve başvuru yaptıktan 2 3 hafta sonra dönüş mü yapılıyo yoksa paramı hesaba yatırılıyo bununla ilgili bilgi alırsam sevinirim

  355. Büşra dedi ki:

   Merhaba

   Babam 2010 tarihinde vefat etti yetim aylığı alıyordum ve 7 eylül de nikahım oldu çeyiz yardımı için başvuralı bir buçuk ayı geçti hala sonuçlanmadı ne zaman sonuçlanır?

  356. yaseminy dedi ki:

   Merhaba,
   babam vefat edeli 5 sene oldu.bir süre yetim aylığı aldım lakin bir işte çalışmak zorundaydım işe başladım, yetim aylığını annemin üstüne geçirdim. ekim 2017 de evleneceğim. çeyiz parasını almam için ne gibi işlemler yapmam lazım ? ne kadar süre sigortasız olmam lazım? gerekli bilgileri verebilir misiniz ?

  357. doğan dedi ki:

   merhaba, annem 2 sene once ”öz” babamla evlendi. ve babasından aldıgı aylıkla 24 katı ceyız parası aldı. ve 2 sene doldu. tekrar bosanırsa , annemın babasından kalan maas devam edermı ?

   1. doğan dedi ki:

    ve dul maaşı baglanırmı ? ben ve kardesım var benim işim sıgortam yok. tesekkurler.

  358. Büşra dedi ki:

   Merhaba babam 2015de vefat etti annem ve kızkardeşim babamın maaşından alıyorlar ben ssklı çalışan olduğum için bna bağlamadılar
   Ama ben ceyiz maaşı alabiliyormuyum ?

  359. Serpil dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyordum 21 eylülde evlendim maaşım kesildi 30 eylülde çeyiz parası almak için başvuruda bulundum Ankara ya dilekçe örneği gönderdim acaba cvp nezaman gelir birde paramı nasıl alabilirim

  360. Zeynep Akcanca dedi ki:

   Çeyiz parası krediye kesilir mi çeyiz parama bloke koyuldu çeyiz paramı alamıyorum

  361. Enrah dedi ki:

   Nişanlımın annesi babası ayrı nişanlımın velayeti annesinde biz evlendikten sonra çeyiz parası alabilirmiyiz
   Şimdiden teşekkürler

  362. Kazım Taşay dedi ki:

   Boşanmış olan eşlerin tekrar evlenmesi halinde evlenme yardımı (çeyiz parası ödeniyor mu?

  363. Aliye Şahin dedi ki:

   Uc kiz kardes ve annem babamdan maas aliyorduk. Ben evlenecegim icin ceyiz yardimina basvurdum fakat baban tarim sigortadan emekli oldugu icin ceyiz yardimi alamiyorsunuz dedi. Alo 170 hatti. Sgk mudurlukleride maas aliyorsaniz yardimda alabilirsiniz diyor lutfen yrdimci olun.

  364. Murat Acar dedi ki:

   Merhaba, iş kredileri, kişisel krediler, konut kredileri, araba kredileri, öğrenci kredileri, borç konsolidasyon kredileri, teminatsız krediler vb. Arayan hızlı bir kredi başvurusu yapın: (muratacarfinancialservice@gmail.com). Veya bir veya daha fazla banka veya Bir kredi reddetti finansal konfigüre etme daha var mıydı. Veya kredi çözümleri! E-posta @: (muratacarfinancialservice@gmail.com) ile bize ulaşın.

  365. Ceylan demir dedi ki:

   Merhabalar ben ceyız paramı alamadım evlilik yarınım 26nisanda ama ama onun oncesinde yetim aylığı alıyordum işe girdim cıktım o iki aylık surette basvurmadııgunız için vermediklerini söylediler acaba hala alamayacakmıyum

  366. Meliha dedi ki:

   Kızım babasından yetim maaşı alıyor. Emekli sandığına bağlı işçi maaşı alıyoruz. 500tl maaş alıyor nekadar ceviz yardımı alır.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hesaplama işlemini biz yapamamaktayız.Lütfen bilgi için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  367. Pelin dedi ki:

   Merhaba ben evlenirken çeyiz parası almış olsam ve iki yıllık süre dolmadan sifırtalı işe girsem maaşımdan kesinti olur mu acaba bunu öerak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  368. Zeynep Demirci dedi ki:

   Merhaba,
   Şu an babamın maaşını sgk ‘lı olduğum için alamıyorum. Ocak ayında işten çıkacağım ve düğünüm nisan ayında. İşten çıkar çıkmaz çeyiz parası için başvursam alabilir miyim ?
   Bir de benim için daha önemli bir soru ; Ben evlendikten sonra annemin maaşı kesintili mi olacak bana çeyiz parası verildiği için. Ne zamana kadar kesintili olur ? Bilgi rica ediyorum.

  369. ebru dedi ki:

   Merhaba,
   ceyiz yardımına başvurmak istiyorum,babam vefat etti ama ben yetim aylığı için başvuruda bulunmadım sadece annem alıyor 1100 TL şimdi başvursam yetim aylığı aldığımda annemin maaşı yarıya düşecek ve 24 ay boyunca da ceyiz yardımı aldığım için annem yarı maaş alacak doğrumu anladım, yani annem 550 tl alacak.
   doğrumudur

  370. Kübra dedi ki:

   Merhaba ben 3 ay önce evlendim babamdan emekli maşı alıyordum söylenildiği adrese evrakları yolladım 1buçk aydır emekli sandığında inceleniyor dio kaç güne sonuçlanır kaç gün beklemem gerekiyo 170 tam bilgi vermiyor. Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu süreç kurumun incelediği sürede biter. Kesin olarak bir tarih veremeyiz. Lütfen takibini sağlayın en kısa sürede işleminiz yapılacaktır.

  371. Yasemin dedi ki:

   Kolay gelsin. Yetim maaşı için 08/11/2016 da başvuru yaptım. Sgk yı aradım başvurunuz onaylanmış yetim aylığınız bağlanmış para hesabınıza geçmemiş dedi. Her ayın 17 sinde maaş alıyorum. 17 ocakta yatacak maaşım. Düğünden önce çeyiz parasını almak için nikahı 5 ocakta yapmayı düşündüm ama hesabıma para yatmadığını için çeyiz parası almama olasılığım var mı? Çeyiz parasını ne kadar süre içinde alabilirim? Babam sgk emeklisiydi.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5 yıl içinde başvuru yaptığınız zaman alabilirsiniz. Nikah belgenizi dilekçe ile birlikte kurumunuza iletiniz.

  372. Hande dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından sonra maaşı yazılı olrak annemin üzerine aldık yani tek hesaptan aldık ben ayrı olarak yetim aylığı almadım hepsi annemn üzerne yattı ve şmdi evlendim yinede çeyiz parası alma hakkım warmı acaba ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Vardır. Lütfen başvuru için kurumunuza dilekçe veriniz.

  373. Hayat dedi ki:

   Babam vefat etti emekli veya ssk dan bir maaş almıyoruz fakat devletin verdiği yetim maaşı alıyor annem oda 18 yaşına girince kesildi çeyiz parası alabiliyor muyum nasıl hesap yapacağım yardımcı olur musunuz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilir. Ancak Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  374. Elif dedi ki:

   Iyi aksamlar evlenmeden once annem 1050 tl maas aliyodu sskdan babam vefat ettigi icin ben evlenince maasi 700 dustu ben simdi ceyiz parasi alsam annemin bu parasindan kesinti olurmu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    YASADA:
    BAŞVURU (2) Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.
    Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir. Bunlardan evlenme tarihinden itibaren oniki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin oniki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.
    AYRICA daha Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  375. Münevver dedi ki:

   20 yildir evliyim. Babam ben evlenmeden önce vefat etmişti. Ve ben 1-2 yıl boyunca yetim maaşı aldım. Bütün kiz kardeşlerim çeyiz parasını aldılar.ama benim ceyiz parasindan daha yeni haberim oldu . Benim şimdi bu çeyiz parasını verme hakkım varmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Münevver Hanım evlilik tarihinizden itibaren 5 yıl içerisinde talep etmeniz gerekmekteydi.
    ANCAK Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayabilirsiniz.

  376. GÜLİZAR dedi ki:

   MERHABA ,

   ŞUAN YETİM(EMEKLİ SANDIĞI)MAAŞI ALIYORUM.
   VE ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIM,
   BAŞVURUYU NİKAHI KIYDIKTAN SONRAMI YAPACAĞIM YOKSA ÖNCESİNDEMİ YAPACAĞIM.
   ÇEYİZ PARASI ALMAK İÇİN BİR YOL HARİTASI VERİRİMİSİNİZ
   TEŞEKKÜLRER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Nikah sonrasında belgenizle birlikte SGK ya bir dilekçe vererek başvurmanız gerekir.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  377. nejla ercan dedi ki:

   Merhaba ben babamdan 726tl annemdende 375 tl yetim aylığı alıyorum. öğrenmek istediğim şey şu ben evlenicem ve çeyiz maaşı alıcam. ama aldığım yetim aylığı üzerinden kredi çekmiştim. kredi borcum çeyiz maaşımdan kesilirmi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Konu hakkında yargı kararı ile bir müracaat olursa kesinti uygulanabilir.Ancak aylık ve kurum ödemelerinde 1/4 haczedilebilir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  378. Menşure sözen dedi ki:

   2006 da babam öldü biz üç kız kardeştik ben ilk eşimle evliydim 2011de ikinci eşimle evlendim 6000 tl aldım üç sene sonra kız kardeşim evlendi ve16000 tl aldı kardeşler arasında bu kadar fark olurmu şu anda yetim maaşını ablam alıyor evlense o daha fazla mı alır teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz ödeneğinde ek ödeme hariç hesaplama yapılmakta, yetim aylığı hesaplaması kurum tarafından yapılmaktadır. Konu ile ilgili Detaylı bilgi ve BAŞVURU için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  379. Sema ak dedi ki:

   Merabalar kolay gelsin. Ben 2 yil once babamdan dolayi yetim ayligi aliyordum fakat 2 yil once memur olarak atandim. Memur oldugumde maasim kesilmisti. Ve bu yaz dugunum olcak ins. Ben ceyiz parasi alabilir miyim acaba?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz yardım ödeneği alabilmeniz için aktif yetim aylığı almakta iken evlenmeniz doğrultusunda ödemeler yapıla bilmektedir.
    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  380. zerrin dedi ki:

   2016 ekim ayında evlenddim kasımda çeyiz parasına başvuruda bulundum bildirimi geldi 2 tane şimdi 2017 şubat 8 daha çeyiz param yatmamış ne yapmalıyım. yardıcı olurmusunuz detaylı bir bilgi istiyorum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz parası Ziraat Bankasına yatmaktadır. Durumunuzu takip için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  381. Damla dedi ki:

   Bağkur dan maaş alanlarin ceyiz paraları maaş gününde mi yatiyor acaba 25 inde maaş aliyordum 25 inde kontrol etmelimiyim acaba çünkü 8 14 şubat arası alın dediler yatmamis ziraata

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çeyiz emzirme rapor ödemeleri ikramiyeler her ayın 8-14 ödeme tarihleri arasında yatırılır. Lütfen kontrol ediniz

  382. Bahar dedi ki:

   Annem babam ayrı ve ikisinden de maddi gelirim yok. Evleneceğim her hangi bir devlet yardımı alabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eger babanızın sigortası dolayısıyla yetim aylığı alıyorsanız Çeyiz yardımı alabilirsiniz. Diğer sorularınız için alo 170 danışma hattını arayabilirsiniz

  383. ysmn dedi ki:

   5 yıllık toplu para ne kadar eder ??

  384. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu, genel bir topluluğa, özel bir kredi verme yetkisine sahip olan Bayan Jane Alison’ın mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını bildirmek içindir. Bireylere, firmalara ve şirketlere açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar altında% 2 faiz oranıyla kredi veririz. Kredi koşullarını size verebilmemiz için bugün e-posta ile bize ulaşın: (saintloanss@gmail.com)

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.