SSK

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?

2020 Çeyiz parası yardımına başvuru, resmi nikahın ardından yapılmalıdır. Kişiler, resmi nikahtan  sonra zaman aşımına dikkat ederek bu destekten yararlanabilmektedir. Yetim kızların borçsuz bir şekilde evlenmesini hedefleyen bu destek ile kişilerin evlenirken borç yükü altına girmemesi, evliliğin rahat bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenir.


Dolayısıyla kızın anne ve babasından yetim maaşı alması şartı, bu yardımın talep edilmesi sırasında aranmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen destekte toplu para alımı sağlanmaktadır. Evliliğin devam etmesi durumunda kişi çeyiz parasına başvuru yapmamışsa, zaman aşımı durumunda başvuru hakkı yanar.

Çeyiz Parası Almada Başvuru Adımları Nelerdir?

Çeyiz parası alırken yapılacak işlemler şu şekildedir:

 • Çeyiz parası resmi nikahtan sonra verilir. Bu nedenle ilk adım resmi nikahın kıyılmasıdır. Sadece dini nikah olması durumunda, şahit sayısına ya da kişilerin gerçekten evlilik hayatı yaşayıp yaşamamasına bakılmaksızın çeyiz parası alınamaz.
 • Kişilerin bekarlıklarında yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir. yetim maaşının kesilmesinin tek nedeni evlilik olmalıdır.
 • Çeyiz parasının başvuruları direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. Online olarak başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.
 • Çeyiz parasının başvurusu sırasında kişilerden bir form doldurmaları istenmektedir. Doldurulan form sayesinde kişinin evliliği de tescillenerek çeyiz parası almasına karar verilir. Ayrıca başvuru sahiplerinin formu teslim ederken yanlarında gerekli belgeleri de bulundurması gerekmektedir.

Çeyiz Parasına Başvururken Hangi Evraklar İstenir?

Çeyiz parası başvurusu için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru sırasında doldurulan form, ‘Evlilik Ödeneği Talep Dilekçesi’ olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu binalarından alınabilecek bu dilekçe, alındığı yerde doldurulur, eve getirilmez. Dilekçenin bir örneği Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde bulunur. Kişiler, buradan çıktı alarak dilekçeyi daha önceden inceleme fırsatı bulmuş olabilirler.
 • Dilekçe üzerinde tahsis kodu denen bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüme kişinin almakta olduğu yetim maaşına ait SGK kodu girilmektedir.
 • Dilekçe üzerinde verilen soruların tam yanıtlanması gerekir. Dilekçede kişilerin sicil tahsil numarası gibi detaylı SGK işlem kodları istenmektedir.
 • Dilekçenin sonuna, başvuru sahibi tarafından doldurulduğuna dair imza atılması gerekmektedir. imzasız dilekçeler geçerli kabul edilmez.
 • Başvuru sahiplerinin yanında T.C. kimlik belgeleri bulunmalıdır.
 • Kişilerin sahip oldukları nikah cüzdanı, başvuru sırasında yanlarında olmalıdır.

Çeyiz Parası Ne Zaman Alınır?

Çeyiz parasının alınma zamanı 5 yıl olarak belirlenmiştir. Kişiler, resmi nikahlarının kıyılmasının ardından 5 yıl içerisinde çeyiz parası alma talebinde bulunabilmektedir. Bu yıllar içinde kişinin çocuğunun olması gibi değişiklikler önemli değildir. Ancak kişi bu 5 yıllık süreyi geçirirse, çeyiz parası alma hakkı sona erer. Ayrıca bahsedilen 5 yıllık süre, resmi nikahın kıyıldığı gün başlamaktadır.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz parası alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Anne, baba ya da her ikisi birden vefat etmiş olan kişiler bu destekten yararlanır.
 • Ölen anne babası sigortalı olan kişiler bu desteği alabilmektedir. Anne babası sigortalı değilse, kişi bu parayı alamaz.
 • Anne ya da babasından; ya da ikisinden de yetim maaşı alan kişiler bu desteğe başvurabilir. Yetim maaşı alma önünde engel varsa, aynı engel bu  paranın alımında da ortaya çıkacaktır.
 • Evlenerek bu parayı almak isteyen kişinin, evlilik öncesinde bildirimde bulunması gerekmektedir. evlilik tarihinden önce yapılacak bildirim ile işlemlerin hızlandırılması sağlanmaktadır.
 • Evlenen kızın herhangi bir yüz kızartıcı suça karışmamış olması gerekmektedir.
 • Formların hatasız olarak doldurulması şartı bulunmaktadır.
 • Evlenen kişi kadın olmalıdır. Çeyiz parasını sadece kadınlar alabilir.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Çeyiz parası ne kadar, kişinin aldığı yetim maaşının oranına göre belirlenmektedir. Yetim maaşının miktarına göre kişiye verilecek çeyiz parasına karar verilir. çeyiz parası, alınan yetim maaşının miktarına göre belirlenir. Kişilerin aldıkları maaş tutarının katları, çeyiz parası olarak verilir.

Alınacak Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parası hesaplama işlemi alınan yetim maaşı üzerinden yapılmaktadır. Yetim maaşının verilebilmesi için kişinin anne babasından aldığı maaş, 4/A ya da 4/B türünden sigortaya tabi olmalıdır. Çeyiz parası, kişinin aldığı aylık yetim maaşının 24 ile çarpılmasından elde edilen rakamdır. Kişi, 2 yıllık yetim maaşını çeyiz parası kapsamında alır. Dolayısıyla aylık alınan miktar 24 ile çarpılarak alınacak çeyiz parası bulunabilir.

Çeyiz Parasının Ödemesini Hangi Kurum Yapar?

Çeyiz parasının ödemesini yapmaya yetkili kurum PTT ve Ziraat Bankası’dır. Bu iki kurumun hesaplarından ve veznelerinden kişilerin çeyiz parası alması sağlanmaktadır. Paranın banka şubelerini kullanarak farklı hesaplara aktarılması söz konusu olamaz. Tek seferlik toplu olarak verilen miktar, kişinin hesabı varsa hesabına, yoksa veznelere başvurarak alması şeklinde ayarlanmıştır. Miktarın yatırılıp yatırılmadığını sorgulama araçları ile öğrenmek mümkündür.

Çeyiz Parası Nereden Sorgulanır?

Çeyiz parasının sorgulanabileceği yerler:

 • E-devlet sistemi
 • ALO 170 SGK hattı
 • SGK binaları şeklinde düzenlenmiştir.

Çeyiz Parası E- Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Çeyiz parasının e- devlet sisteminden sorgulanması için yapılması gereken işlem, öncelikle sisteme giriş yapmaktır. E- devlet sistemine giriş yapılması ile kişiler, en alt kısımda bulunan ‘Hizmetler’ bölümüne tıklamalıdır. Bu bölümde Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetleri kısmı bulunmalıdır.

Çeyiz Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bu bölüme tıklanmasının ardından yapılan çeyiz başvurusunun bulunduğu bölüme gelinir. Herhangi bir form doldurulmasına gerek  yoktur. E- devlet sisteminin hafızalı olması nedeniyle kişiler bilgilerine form doldurmadan ulaşır. Buradan yatırılacak çeyiz parasının miktarı, hangi hesaba yatırıldığı ve yatırılma tarihi sorgulanabilir.

Çeyiz Parası Telefon Hattından Nasıl Sorgulanır?

Cep telefonu hattı kullanarak çeyiz parası sorgulamak için kişiler, ALO 170 hattını aramalıdır. Hattın aranmasının ardından görevlinin istediği bilgileri vererek sisteme erişim sağlanabilmektedir. Buradan da çeyiz parasının miktarı, hangi hesaba yatırıldığı gibi bilgilere erişilebilir.

Boşanan Kişi İkinci Evlilikte Çeyiz Parası Alır Mı?

Boşanma durumunda ikinci evliliğin yapılmasında, çeyiz parası almak mümkün değildir. Çeyiz parası, sadece 1 defa verilen toplu bir paradır. Miktar, kişilere sadece ilk evliliklerinde ulaştırılır. Ayrıca paranın alınabilmesi için kişilerin belirli bir yaşta bulunmasına gerek yoktur. Yaş sınırı olmadan çeyiz parasına başvuru yapılmaktadır. Kadınlar, hangi yaşta evlenirse evlensinler, çeyiz parasına başvurma hakları bulunmaktadır.

Çeyiz  Parası Alan Kişi Boşandığında Tekrar Yetim Maaşı Alabilir Mi?

Çeyiz parası alan kişinin boşanması durumunda tekrar yetim maaşı alması mümkündür. Ancak çeyiz parası, 2 yıllık yetim maaşı tutarında verilmektedir. Bu nedenle kişiler, evliliklerini 2 yıldan az sürdürmüşlerse, yetim maaşı almaya hemen başlayamazlar.

Evlenme ve Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ

Evlilik ne kadar sürerse sürsün, tekrar yetim maaşı almak için kişinin resmi nikahının üzerinden en az 2 yıl geçmelidir. 2 yıldan kısa süren evliliklerde kişiler, nikah tarihi baz alınarak 2 yıl süre ile maaş almazlar.

Başkasının Yerine Çeyiz Parası Başvurusu Yapılır Mı?

Çeyiz parasında başkasının yerine başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Çeyiz parası almak isteyen kişinin, zaman aşımı süresi olarak belirlenen 5 yıl içinde çocuğu dahi olsa, kişi kendi çeyiz parası hakkı için başvurusunu kendisi yapmalıdır.

İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

İlgili Makaleler

1.315 Yorum

 1. Merhaba. Babam vefat etmişti ve ben yetim maaşı aliyordum. Evlendikten sonra da çeyiz parası için başvuru yaptım Ocak ayında başvuru yaptım ocağın ilk haftasi. Şubat ayı basindada bir posta geldi . Posta da Kasım ayında çeyiz parasini istemedigimi belirtmisim. Fakat ben böyle bişey belirtip başvuru kesinlikle yapmadim. Sadece Ocak da başvuru yaptım oda çeyiz ödeneğini almak için . 170 i aradim. İslemlerin hala sürdüğünü söyledi yani alabiliyor muyum. Durumu anlattim tekrar başvuru yapmamim daha iyi olacagini söyledi ama işlem devam ediyormus. Alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Size gelen yazıya cevaben bir dilekçe ile çeyiz parası istemediğimle ilgili bir talebim olmamıştır. Evlenme ödeneği başvurumun devam ettrilmesini diye belirterek dilekçe yazın. İadeli taahhütlü posta ile gönderin.

 2. Benim evlenmek üzere olduğum bir kız arkadaşım var ve babası olmadığı için annesi tarafından yetim parası alıyor. Yalnız sorum şu bu kızın bide ablası var, ablası daha önce bu ödeneği aldı, bu ödeneği ablasının almış olması benim kız arkadaşımı etkiler mi? o alamıyor mu ablası aldı diye, ?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parasını het yetim maaşı hak sahibi aldığı maaş üzerinden alır. Yani ablasının alması kendisinin almasına engel değil. Evlenmeden önceki aldığı maaşın 24 aya tekabül eden kısmını çeyiz ödeneği olarak alır.

 3. Merhaba çeyiz yardımı için e devletten bakınca paranızı çekebilirsiniz diyor bankaya gittiğimizde şubatın 20 sinde çekebilirsiniz diyorlar eskiden 20 sinde yatıyordu maaş onun içinmi ama SSK ödemeleri 8 i ile 14 ü arasında yatırılmıyormuydu yorumlarda öyle görmüştüm bilgi verir misiniz lütfen teşekkürler

  1. Merhaba,

   8 ile 14 ü arasında eskiden yatıyordu. Şimdi o durum değişti. Paranızı 20 sinde çekebilirsiniz.

 4. merhaba,

  babamdan kalan emekli maaşını tek hesaba yatsın diye biz maaşını böldürmeden annemin hesabına yatmasına istedik (örn;1000TL maaş ise 750 annene 250 sana demişlerdi bize bizde bölmeden tek hesap olsun aynı şeye çıkıyor dedik
  Şuanda 3 aylık evliyim. baban vefat ettiği için 5 yıl içerisinde çeyiz parası alabilirsin diyorlar. 170i aradığımda adınıza yatmadığı için alamazsınız diyorlar. babamdan kalan bir maaş var ortada ve böyle bir imkanım var fakat yararlanamayacağım söz konusu. Konu hakkında bilgi verirmisiniz.

  1. Merhaba,

   Siz zaten baştan yanlış düşünmüşsünüz. Emekli vefat ettikten sonra kalan varislere maaş bağlanma oranları var. Anneniz mevcutta % 80 maaş alıyor. Eğer siz de başvursaydınız anneniz %60 siz ise % 30 alarak toplamda % 90 maaşını alabilecektiniz. Bu nedenle de eksik almışsınız. Çeyiz parası için de yetimin evlenmeden önce mutlaka yetim maaşı alıyor olması şartı var. Alo 170 doğru bir bilgi vermiş. Yanlış yolu takip ettiğiniz için bu haktan yararlanamazsınız.

 5. Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü giden evrak servisi nde görünüyor evrak giden evrak kayıtlı diyor sonraki hangi birime gider evrak yada eve kağıt mı gelecek denetim bitmişti ankaraya gitmişti evrak ne zaman sonuçlanır

  1. Merhaba,

   İşlemler 75 90 gün arasında sürer toplamda. Sizin ki 15 güne kadar sonuçlanır gibi gözüküyor.

 6. Çeyiz parası yardımı için 5 kasımda Ankara ya dilekçe gönderdik bugün 170 i aradık onlarda Adana sigorta müdürlüğü ne gönderilmiş evraklar dediler Ne yapmam gerekiyor anlamadım

  1. Merhaba,

   Süreç devam ediyor. Bu ayın sonuna kadar sonuçlanması beklenir.

 7. merhaba
  Ben 2017 yıında çeyiz parası aldım temmuz ayında nikahım oldu iki ay sonra çeyiz parası aldım iki yıl sonra yani 2019 ylında geri anneme ve bir kız kardeşime dönmesi gerekiyor yüzde kaçı baglanması gerekiyor iki yerden maaş aliyorum yüzde kaçı dönüyor acaba

  1. Merhaba,

   Babadan dolayı aldığınız maaşın tamamı anne ve kardeşinize eklenir.

 8. Ben yetim maaşı alıyordum 2011 de ben işe girdiğim için anneme devir ettim bu şuanda evliyim çeyiz parası alabilirmiyim 4. Yıl oldu evleneli

 9. Merhaba yetim aylığı alıyorken evlendim, evliliğimin ilk yılında da evlenirken de çalışmıyordum.Evliliğimin ikinci yılında çalışmaya başladım bağkurluyum. Başvuru yapmam halinde ödemeyi alırmıyım?

  Teşekkürler

 10. MERHABA BEN 16 AGUSTOSTA BAŞVURUD BULUNDUM MESAJ GELDİ BAŞVURUNUZ SONLANDIRILMIŞTIR 170 ARIYORUM HALA DEVAM ETMEKTEDİR DEDİLER. ACABA NET BİLGİ NERDEN ALABİLİRİM BU KONU HAKKINDA KİMİNLE GÖRÜŞEBİLİRİM. HESABA BAKIYORUM AMA HİÇBİRŞEY YOK VE BABAM 4 C EMEKLİ SANDAIĞINDAN EMEKLİ OLDU BEN NE KADAR ÇEYİZ ÖDENEĞİ ALABİLİRİM

 11. Merhaba annem ve babam sgk emeklisiydi ikiside vefat etti ikisindende yetim maaşı alıyordum 26 ağustosta evlendim ve çeyiz parası için her iki maaşada başvurdum çünki bulunduğum şehirde sgk ya sorduğumda her ikisindende çeyiz parası alırsın dediler ama sadece yüksek olan maaştan çeyiz parasını ödediler diğerini hala ödemediler 170 i arayıp sorduğumda ikiside sgk emeklisi olduğundan sadece yüksek olandan çeyiz parası alırsınız dediler bu gerçekten doğrumu burda sgk ya şahsen gidip sorduğumda ikisinide alırdınız diyerek ikisininde sicil numaralarını ayrı dilekçe lere yazarak bana nikahtan sonra ankaraya gönder diye verdiler bende öyle yaptım şimdi napmalıyım hangi bilgi doğru cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 12. Merhaba herkese ,Emekli sandığından 10 yıldır yetim aylığı alıyordum .19/08/2019 da evlendim ve Evlilik cüzdanımın fotokobisini ekleyip dilekçemi direk aps yoluyla Ankaraya gönderdim ve 01/09/2019 maaşım aynı şekilde yattı…. hala dönüş olmadı …lütfen aranızda emekli sandığından çeyiz parası alan varsa nekadar zamanda yattığını ve 12 ay -24 ay üzerinden mi hesaplandığını yazabilir mi???

  1. Merhaba,

   emekli sandığı yetim aylığı alanların çeyiz parası 12 ay olarak yatmaktadır. 45 -60 gün içinde sonuçlanması beklenir.

 13. iyi günler ilk evliligimde siğortalı oldugum için çeyiz yardımı alamadım ikinci evliligimi yapıcam yetim aylıgı baglı evlendigimde yeni başvuru yaptıgımda çeyiz yardımı hakkım varmıdır

  1. Merhaba,

   İlk evliliğinizde çeyiz parası almadığınız için kinci evlilikte bu hakkınız var.

 14. Merhaba,
  Yetim maaşını belli bir süre almak gerekiyor mu çeyiz parasına hak kazanmak için örneğin ben sigortalı işimden ayrıldım 2aydır yetim maaşı alıyorum alabiliyor muyum acaba ilginize teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı bağlandıktan 1 ay sonra bile evlenseniz alabiliyorsunuz. Mevcut durumda da alırsınız.

 15. Merhaba, çeyiz parasına başvurduktan sonra mı yetim aylığım kesilir yoksa para ödedikten sonra mı kesilir? başvuru-onay sürecinde yetim aylığı almaya devam edebilir miyim?

  1. Merhaba,

   Evlendiğiniz tarihten itibaren yetim aylığı kesilir. Çeyiz başvurusunu da zaten evlendikten sonra yapacaksınız. Bu nedenle çeyiz parası ödenene kadar evli olacağınız için maaş ödenmez.

 16. MERHABA BEN 16.08.2019 TARİHİNDE NİKAHIM OLDU BU SÜREÇTE BABAMDAN YETİM MAAŞI ALIYORDUM 21.08.2019 TARİHİNDE ÇEYİZ PARASI İÇİN BAŞVURDUM BU SÜREÇTE SİGORTAMIN YATMASI ÇEYİZ PARASI ARAŞTIRMASINDA HERHANGİ BİR SORUN TEŞKİL EDER Mİ????????????????????????

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası başvurusundan sonra olan sigortalı çalışmalarınız çeyiz parasını etkilemez.

 17. Merhaba, emekli sandığından yetim aylığı alırken evlendim. Başvuruyu posta yoluyla yapmam gerektiğini söylediler bulunduğum ilçedeki sgk kurumu. Doğru mu?

  1. Merhaba,

   Evet emekli sandığı başvuruları iadeli taahhütlü posta ile Ankara ya yapılmaktadır.

  1. Merhaba,

   Babanızdan yetim aylığı alıyorsanız evlendiğiniz de çeyiz parası alabilirsiniz.

 18. merhabalar, babam emekli sandığı çalışanıydı vefat etti bende sigortalı olarak çalışıyorum babamdan yetim aylığı alıyorum çeyiz parası başvurusunda bulunmak istiyorum. bunun için nereye başvuru yapmalıyım

 19. Ablam çeyiz parası alamadı,15 gün sonra evlenmişsin dediler,çeyiz parası vermediler,çok mantıklı değil bence,bir insan 2 gün sonra evlense bile,çeyiz parası alabilmeli bence,bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı,teşekkürler….

 20. Merhaba ikizim 2016 senesinde evlendi babamdan yetim naaşı aldığı için çeyiz parasını aldı. Ve kardeşim iki sene geçtikten sonra dilekçe verdi anneme geçsin para dir lakin geçmedi. Ben se 2018 yılında evlendim başvuru yapm çeyiz parası için yattı param çektim. Ama annem kuruma giderek benn maaşım cok düştü iki kızımdan biri iki sene oldu evlenelim neden hala parası yatmadı bana dedi görevli ise sizin ilk kızınınızn parası yatmaz teyze ikinci kızının evliliğinden iki sene gececek ole alacaksınız dendi ne derece doğru bilgi verirmisiniz teşekkürler

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası almanız için işten çıkıp başvuru yapmanız ve nikaha kadar maaş bağlanıp alıyor olmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   Evet alabilirsiniz. Ancak aynı kişi ile evlenmede denetim süreci daha uzun sürmektedir.

 21. Merhabalar mayıs ayında nikah yaptım ve ceyiz parasına basvurdum ancak herhangi bir bilgi vs. bişey gelmedi acaba ne zaman yatar para veya takip edebilecegim bir sayfa mevcut mudur ?

 22. Emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü sigortalı dosya arşiv şube müdürlüğü: Gelen evrak iade edilmiş 08/03/2019
  En sonda su yazıyor
  Bartın sosyal güvenlik ıl müdürlüğü sosyal güvenlik denetmenleri servisi:Gelen evrak beklemede yazıyor tarih yok acaba Ankara dan neden gönderilmiş olabilir

 23. Çeyiz parasına Mart ayında başvurduk Mayıs’ta evrak eksik dediler evlilik cüzdanı fotokopisi ni de gönderdik acaba başvurduğumuz Mart ayından itibaren mi yoksa mayıstan itibaren mi inceleme süreci başlar annemle babam 15 yıl sonra tekrar evlendiler Nisan Mayıs haziran 3 ay oluyor ne kadar daha sürer teşekkürler

  1. Merhaba,

   İnceleme süreci Marttan itibaren zaten başlamış. Mart ayı baz alınarak ödeme yapılır.

 24. Merhaba babam olelı dort yıl olucak ama sadece dul maası alıyor annem ben veya kardeslerım yetim maası almadık evlenıcem bir ay sonra ceyız parasına basvursam olur mu?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşına bağlanmış ve aylık alıyor olmanız gerekir. Şimdiden yetim maaşı için başvursanız bile bağlanması için yeterli süre yok.

 25. Merhaba ben kamu çalişanıyım hiç yetim aylığı almadım babam 1.5 yıl önce vefat etti yeni evlendim çeyiz parası alaniliyormuyum ?

 26. Merhaba,

  Ben 2 yıl önce dilekçe ile başvurdum ve parayı aldım şimdi iki yıldan sonra benim maaşımın annemim maaşına eklenmesi için ayrıca dilekçe vermem gerekiyormu.

  1. Merhaba,

   Evet yetim maaşı almaya devam ederken ilk evliliğinizde almadığınız için 2. evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  2. Merhaba ben de aynı durumdayım çeyiz parası alabilir miyim ilk evliliğimde almadım 2. Evliliğimi yapıcam alabilirim sanırım birde ben puan baba maaşı alırken sigortalı bir işte çalışabiliyor muyum yüksek öğretim de okuyorum

 27. Merhaba ben basvuru yaptim suan sahis odemelerinde miktar var fakat odeme islemi devam ediyor. Odeme durum detay kisminda odeme sistemine gonderile bilir diyor ne zaman elime gecer

  1. Merhaba,

   Verdiğini bilgilere göre hesaplamalar ve onay aşaması tamamlanmış. Ödemenin gönderilmesi 15 günlük bir süreyi bulabilir.

  2. Merhaba şahıs ödeme durumlarında ben göremiyorum paranın yatıp yatmadıgını sizin para ne kadar sürede yattı birde orda başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yazıyor oraya ne yazmamız gerekiyor

  3. 2018 yılında eşim için evlenme ödeneği aldık. Evlendikten hemen sonra e-devlet üzerinden başvuru yaptık. 1-1,5 ay içerisinde ödememiz gerçekleşmişti.

 28. Merhabalar 583 tl yetim aylığı alıyorum yaklaşık 13.900 tl gibi bir miktar çeyiz yardımı almam lazım. Bunun ne kadarı kesinti olur acaba ? Vergi kesintisi yüzde kaçın üzerinden hesaplanıyor

 29. 39 yaşındayım annemi ve babamı kaybettim babamdan hem annemin payı ni hemde kendi payimi alıyorum yakında evleneceğim çeyiz parası alabilir miyim bu para ne zan yatar 1500 hesabıma maaş yatıyor ne kadar bir para elime geçer bir boşanma durumunda maaş tekrar bağlanır mı bu işlemler ne kadar sürer

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı alıyorsanız evlendiğinizde çeyiz parası da alabilirsiniz.

 30. merhaba
  benım babamda sağ annemde çok şükür şuan çalışıyorum evlendiğim zaman işyerindeki tazminattan sonra çeyiz parası alabiliyormuyum cvp veririseniz sevinirim teşekkürler

 31. Merhaba evlenmeden 2 ay önce koruma ve bakım altındaydım is dilekçemi vermek için koruma kararım kaldırılsın diye dilekçe verdim sonra evlenmeye karar verdim ve nikah olmadan önce mahkemeyi sosyal hizmetleri felan aradım koruma kararım kalktı mi diye kalmadıklarını söylediler sonra nikah oldum çeyiz yardımı için başvuru yaptım 3 ay oldu defalarca aradm dönüş gelmedi felan diye beni geliştirdiler sonra döndüler ben 20.12.2018 de evlenmişim ama Koruma kararım 18.12.2018 de kalkmış söylenene göre ama ben dilekçe verdigimde kuruma gelmemis bakanlığa yazı yazdik diyorlar çeyiz parası alabilir miyim diye ama hala kimsed3n ses yok koruma altinda olmak lazimmis ceyzi yardimi alabilmek icin nerden ogrenecem ben bunu alabilecek miyim ya da yattı mi para yardımcı olursaniz sevinirim

 32. Merhaba ben üniversite okurken geri ödemeli aldığım kredi borcum var şimdi çeyiz parası için başvuruda bulunucağım krediden dolayı alamama durumum var mı yada bi kesinti olur mu ?

 33. Merhabalar ben 06.08.2017 de evlendim çeyiz ödeneğimi aldım. Annem bu ay ikinci evliliğini bitirdi. Bir geliri olmadığı için babamdan maaş bağlatmak istiyor. Acaba hemen bağlanır mı yoksa benim çeyiz ödeneğinin 24aylık zaman dilimi bitince mi bağlanır? Şimdiden teşekkürler

 34. : aralık 16 da evlendim aralik 19unda evrak gönderdim
  21 aralıkta iletildi
  17 Ocakta da ziraat bankası merkezi ödemeden çekebilirsiniz dedi 22 maas odeme gunumde bankaya gidip parayi hesabima gecirdim toplamda 1 ayda aldim

 35. 07:09:2018 tarihinde çeyiz yardımına başvuru da bulundum ama hala tarafıma para yatmadı sizce kaç ay sürüyor bilgi verebilimisiniz

 36. Mrb. Babamdan yetim aylığı alıyorum 4 yıldır ve 1 yıldır nişanlıyım nişanlım ve ben arada ailesini yanına gidiyorum normal bi nişanlı çift gibiyiz hatta büyük nişan oldu kamera foto felan var şimdi bize bi haftaya evlencez düğün ve nikahimiz olacak bende bu haktan faydalanmak istiyorum ilk evliliğim olacak bende çeyiz parası alabilirmiyim

 37. Meraba ben kktc den yeni geldim türkiyeye kıbrıstan yetim maaşı alıyordum burdan ceyiz parası alabilirim yim ben Türk vatandaşıyım

 38. kolay gelssin annem memur emeklisiydi evlilik ödeneği için 19/11 tarihinde başvurdum para nezamana yatar ikinci bir soruda emekli sandığından 12 aylık parayımı yoksa 24 aylık parayımı alıcam…

 39. İyi günler yetim aylığını normal siğortalı bir işte
  Çalısırken alamıyorum, çünkü kesildi.peki siğortalı
  Çalısırken çeyiz parası alabilir miyim?

  1. Merhaba

   Yetim aylığı alıyorsanız çeyiz parası da alabilirsiniz. Çalışırken yetim aylığı aldığınıza göre emekli sandığı emeklisinden maaş alıyor olmalısınız. aksi halde yetim maaşı alamazdınız.

 40. Mrh babam vefat ettiyi icin annemle birlite cehiz parasin basvuru yaptik cehiz parasi aldin bize denilen 2 yil icinde massiniz anneniz üzerine gececek ama gecmedi ne yapmamiz lazimm

  1. Merabalar şubatın 5 de evlendim evleneli iki buçuk ay oldu evlenme ödenegi icin sgk ya başvurdum iki sefer iki seferdir bana ist sosyal güvenlik kurumundan evlenme ödeneği istiyorum veya istemiyorum şeklinde imzalı dilekçeniz ile sosyal güvenlik il merkezine müracaat etmeniz gerekmektedir diyor ben bulunduğum ildeki sgk gidip kağıdı gösterip bana boyle kagit geldi boyle yazıyor bana yine bi kağıt veriyorlar bunu doldur bu adrese yolla diyorlar yolluyorum ama yine aynı şekilde cevap geliyor bn nasıl evlilik ödenegi alabilirim nasl basvuru yapmam lazm

 41. merhaba babamdan yetim aylıgı alıyorun ilk evliligimde çeyiz parası almadım 2. evliligimde bu yardımdan yararlana bilirmiyim

  1. Merhaba,

   Evet yetim maaşı alırken evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

 42. iyi günler 22.10.2018 tarihinde evlendim belgelerimi 30.10.2018 tarihinde gönderdim bana ne zaman cevap gelir yada cevap yerine direk hesabıma mı para yatar bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası işlemleri 60-75 gün arasında sürmektedir. Size bilgilendirme hem posta hem de mesaj olarak yapılır.

 43. Meraba ben çeyiz parası için basvurdum 1 ay olcak nerdeyse halen yatmamıs ne kadarda sürede yatıyor yada 170 dısında nerden baska bilgi alabilirim ?

 44. Merhaba,ben babamdam yetim aylığı almaktayım.Bu paranın içinde annemin dul maaşıda var annemin isteği üzerine bana bağlandı.Ben bu para üzerinden mi çeyiz parasını hesaplamam lazım yoksa içinden annemin maaşını çıkarıp kalan parayla mı hesaplamam lazım ?

  1. Merhaba,

   Annenizin talebi olmadığı için size biraz daha yüksek oranda maaş bağlanır. Evlenince de çeyiz parasını mevcut aldığınız maaştan alacaksınız.

 45. Merhaba,
  2009 dan beri babamdan ssk parası alıyorum. fakat 10 gün önce evlendim çeyiz parasına başvurmak için sgk gittim. onlarda siz 2009 dan sonra aldığınız için ankaraya dilekce yazmanız ve onu ankara kargo yapmanız lazım dediler. bu arada izmirde oturuyorum.

 46. Merhaba , çeyiz parası başvurum tam 60 gün oldu yatmadı
  bir tane yetkili ile iletisime gecemiyorum ne zaman yatar insanları bu denli mağdur etmeleri doğru mu ??

 47. Merhaba babamdan sadece ben yetim aylığı almaktayım anneme bölünmüyor yanı maaşım SSK dan 1400 tl alıyorum.çeyiz parası hesaplandığımda 24 katı 33 küsür bişey yapıyor ama bana bu kadar yüklü miktar yatmaz dedi SSK dan arkadaş ikilemde kaldım yardımcı olabilirmisiniz. Alan varmı bu kadar yüksek miktar?

  1. Merhaba,

   Evlenme ödeneğinin aldığınız maaşın 24 katı olarak ödeneceği aşağıda ki kanun maddesinde açıkça belirtiliyor. Kişilerin söylediklerine itibar etmeyin.

   1.2. Evlenme ödeneği başvurusu ve miktarı
   Evlenme ve cenaze ödeneği (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
   Kanunu)
   MADDE 37- (Değişik: 17/4/2008-5754/23 md.)
   Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına
   evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık
   tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği
   alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi
   olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda
   olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı
   sayılır.
   Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme
   ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye
   göre yeniden belirlenir.
   Evlenme ödeneği (Sosyal Sigorta Ġşlemleri Yönetmeliği)
   MADDE 64 – (1) Sigortalının, ölüm aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı
   kesilen kız çocuklarına, Kanunun 37 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen usul
   ve esaslarla evlenme ödeneği ödenir.
   (2) Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kuruma başvurması
   gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte evlenme cüzdanının
   bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.

 48. Mrb 3 yıldır babam dan ssk emekli maaşını alıyorum üniversite bitirdim atamam geldi uzak diye kardeşim de yalnız diye gitmedim evlensem bende alabiliyor muyum çeyiz parası acaba ?

  1. Mrh babam vefat ettiyi icin kiz kardesim cehiz parasi talep ettik 2 gecti ama annemin uzerine para gecmedi ne yapmamiz lazim

 49. Merhaba. Ben babamdan yetim aylığı alıyorum biz iki kardeşiz ablam çalıştığı için şuan ablamın aylığı da benim üzerimde benim yakında düğünüm olucak ve çeyiz parası alıcam çeyiz parası alırken sadece kendime düşen paradan mı hesaplıycam yoksa şuan aldığım ablamın parasıyla beraber olan paradan mı hesap yapıcam? Bir de ben yetim aylığım üzerinden kredi çekmiştim bu para çeyiz paramdan kesilir mi? Yoksa kredi bitene kadar elden mi öderim?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası mevcut aldığınız maaştan ödenecek. Kredinizin tamamı kesilmez. Bankaya taksit kadarını yatırabilirsiniz.

  2. Merhaba Bende yetim maasimdan kredi çektim mevcut aldığınız maaş derken ben normalde 540 aliyordum ama kredi çektiğim için 350 TL alıyorum 350 TL üzerinden mi çeyiz parası alacağım ?

  3. Merhaba,

   Devletin ödediği. Hak sahibi olduğunuz kredi düşülmeden önceki 540 TL üzerinden çeyiz parası alacaksınız.

 50. Emekli sandığından şubat 2013 tarihinden itibaren yetim aylığı almaktaydım,ekim 2018 tarihinde evlendim,bu durumda kaç aylık maaş karşılığı çeyiz parası alabilirim. Çeyiz parası dilekçesini bulunduğum ilçede sgk müdürlügüne elden mi teslim etmeliuim yoksa emekli sandığı genel müdürlüğüne posta yoluyla mı göndermeliyim.

 51. Ben 2014 yılımda evlendim babamdan sadece bir ay emekli maaşı aldım sonra evlendim ve bulundugum yerdeki SGK çalışanı dilekçeye gerek yok dedi ve 4 sene boyunca benim maaşım ne anneme geçti ne de ben çeyiz parası almadım geçenlerde yeni başvurdum şimdi ben 4 sene toplamını mı alcam yoksa evlendiğim zamandan iki yılı mı yoksa şimdiki iki yıl üzerinden ödenekalırım acaba cevaplarsanız çok sevinirim

 52. Merhaba 2007 yılında 3 aylık bir evliliğim oldu boşandım. Çeyiz parası almadım yetim maaşı alıyorum halen. 20 yıl sonra ikinci kez evlenicem yakında çeyiz parası alabilirmiyim

 53. İyi günler 170 i arıyorum çeyiz ödeneğiniz bankaya yatmış görünüyor diyolar ama bankaya gidiyoruz bizde görünmüyor diyorlar bu süreçte ne yapmamız gerekiyor

  1. Merhaba ne kadar surede yatti ceyiz paraniz ben basvuru yaptim 1 ay olcak baktim bugun maasim yatmis ceyiz parasi yatmadi bir sikinti olur mu acba

 54. Ben 2005 yılında evlendim. 2009 yılında da boşandım. 2012 yılında babamın vefatından sonra yetim aylığı bağlandı. Evlendigim zaman çeyiz parası alma hakkım var mı?

  1. Merhaba,

   Evet ilk seferinde alamadığınız için bu evlilikte çeyiz parası alabilirsiniz.

 55. merhaba 16 temmuz 2018 tarihinde çeyiz yardımına başvurdum 170 i aradığımda hala bir gelişme olmadığı söyleniyor tahmini ücretin yatma tarihi ne zaman olur bilgi alabilir myim teşekkürler

 56. Babam vefat etti emekli maaşı bağlandı ve ben evlendim. Başvurdum çeyiz parasına. Ancak bi de üvey annem var babamın eşi yani. Yarı yarıya alıyoruz. Ona bu durumla ilgili mektup vs gider mi

  1. Merhaba,

   Babanızın eşine bir bildirim gitmez. Çeyiz parası sonunda maaşında sizin maaşınızın yarısı kadar artış olur.

  2. Bir soru daha soracağım. Emekli maaşı 2000 lira 24 aylık 48 bine denk geliyo devlet hepsini verir mi kesinti olur mu olursa tahmini ne kadar

 57. bende 3 ay oldu başvuru yapalı daha ses soluk çıkmadı kimseden bunu kimden öğrene bilirim.Bilen varsa bana haber verebilir mi bur dan ben sık sık girip bakıyorum yorumlara fakat hiç yarımı dokunan biri çıkmadı

 58. Bende çeyiz parası almak istiyorum fakat şuan sigortalı bir işte çalışıyorum ne zaman işten çıkmam lazim yani kaç ay babamdan para aliyor olmam gerek öğrenirsem çok memnun olurum birde dilekceyi kendimizmi yazacaz

  1. Merhaba,

   Yetim maaşı bağlanması 45-60 gün sürüyor. Yetim maaşı bağlanıp 1 ay ödenmesi sizin için yeterli olacaktır.

 59. Evlenme ödeneği için başvurdum. Emekli sandığından yetim maaşı alıyordum. Evrak takipte bunlar yazıyor.
  Evlenme ödeneğini ne zaman alabilirim. Evlenme ikramiyesi gönderildi diyor fakat banka hesabında gözükmüyor. Telefon ile de ulaşımıyorum.
  2018-09-28 KURUM İÇİ YAZIŞMA
  2018-09-28 KARAR ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞINA 2018-09-28 DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ
  02/10/2018 EVRAK DUL YETİM AYLIKLARI SERVİSİNE
  2018-09-28 EVLENME İKRAMİYESİ GÖNDERİLDİ

  1. Bende emekli sandığından yetim maaşı alıyorum.siz 12 aylık mi yoksa 24 aylık olarak mi.aldınız çeyiz odeneginizi

 60. Mrhb ben babam ölmeden önce evlendim hiç yetim aylıgı almadım ve yaş sınırı varmı birde ben yani şuan alabilir miyim acaba,,,

 61. Merhaba ben hem anem uzerinden sigorta babam uzerinde emekli sangidi icin ceyiz yardimina basvurmustum bugun edevlette baktigimda 4c evrak islemlerine baktigimda bugun tarihli evlenme ikramiyesi gonderildi yaziyor nezaman nereye yatar acaba birde 4q sigorta yattimi bunu nereden sorgulayabilirim edevlette boyle bir sorgulama yok simdiden tesekkurler

 62. iyi günler 3 yıl önce evlendim. o zaman çeyiz yardımı almadım. maasın kesilmesi için bildirim yaptıgımda evleneceğimi ve ceyiz yardımı istemediğimi belirttim. lakin şuan bu parayı almak istiyorum. samsun sgk ya gittim siz daha önce almak istemediğiniz söylediğiniz için alamazsınız dediler. bulundugum şehirdeki sgk ise 5 yıl içinde alabirsiniz bu hakkınız diyor. başvuru dilekçesini samsun sgk ya postaladım. aradıgımda söylenen ilk beyan geçerlidir her zaman alamazsınız diyor. anlaşılan sgknın çalışanlarında büyük bir kopukluk var. rica etsem benim böyle bir hakkım varmı, maaşın kesilmesi için verdiğim dilekçede ceyiz parası istemiyorum demem suan almama engel mi, değilse nasıl bir yol izlemem gerekiyor cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 63. merhaba
  45 yaşındayım eşimden şubat 2017 tarihinde boşandım. ölen babamın maasına basvurdum 1.5 yıldır maaş alıyorum.eski eşim yeniden evlenmek istiyor. tekrar evlensem çeyiz parası alabilir miyim?

 64. merhaba
  45 yaşındayım eşimden şubat 2017 tarihinde boşandım.ölen babamın yetim aylığına başvurdum 1.5 yıldır maaş alıyorum.eski eşim tekrar barışmak istiyor tekrar evlensem çeyiz parası alabilir miyim ?

 65. Merhaba bendebabamdan yetim aylığı alıyorum arkadasim evlendi bi ay önce ve parasi kesintili olarak yatmış acaba herkese bu şekildeki yapiliyor?

 66. Merhaba,
  Ben annem üzerinden SGK dan ve babam üzerinden bağkurdan yetim aylığı alıyordum.1 ay önce evlendim ve çeyiz parası için her iki bölüme de başvuruda bulundum.yaptığım araştırmalarda her iki bölümden de çeyiz parası alabileceğim bilgisine ulaştım.170 i de defalarca arayıp sorduğumda aynı bilgiyi aldım.bu bilgi doğru mudur?hem annemin hemde babamın maaşı üzerinden çeyiz yardımı alabilir miyim?cevaplarsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 67. merhaba..
  ben şuan çalışıyorum ve yaza doğru evleneceğim. çeyiz parasından yararlanmak istiyorum. zaten şehir değiştireceğim için işten 2-3 ay önce çıkmam gerekecek. bu süre zarfında yetim maaşı bağlatsam 2 ay kadar yetim maaşı alsam yeterli olur mu çeyiz parası almam için. yani belirli bi süresi var mıdır yetim maaşı almanın?

 68. merhaba..
  ben şuan çalışıyorum ve yaza doğru evleneceğim. çeyiz parasından yararlanmak istiyorum. zaten şehir değiştireceğim için işten 2-3 ay önce çıkmam gerekecek. bu süre zarfında yetim maaşı bağlatsam 2 ay kadar yetim maaşı alsam yeterli olur mu çeyiz parası almam için. yani belirli bi süresi var mıdır yetim maaşı almanın?

 69. Merhaba ben babamı kaybetmeden önce birkez evlenip ayrıldım Ozaman maaş yoktu seneler Sonra babamı kaybettim maaş almaya başladım ve şimdi maaş alırken evlendim çeyiz parası alabilirmiyim. Yoksa sadece ilkkez evlenecek olanlara mı veriliyor ?Yani maaş bağlandığında ilkkez evlenmiş oluyorum ilkkez başvurucam bilgi verirmisiniz?Teşekkürler…

 70. Merhaba
  22 yaşındayım ve açıktan yükseköğrenimime devam ediyorum babam üzerinden yetim aylığı alıyorum. Eğer okumaya devam ederken özel sektörde işe başlarsam yetim aylığım kesilir mi? Kesilmezse ben 25 yaşına kadar yetim aylığı alırken ve çalışıyorken evlenirsem çeyiz parasına hak kazanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Son düzenlemelere göre Yüksek öğrenim öğrencileri okumaya devam ederken çalışsa da yetim aylıkları kesilmez. Dolayısıyla da evlendiklerinde çeyiz parası hakkı vardır.

 71. meraba 2 yıl önce çeyiz ödeneği için başvuru da bulundum aynı zamanda kapanış verdik 1 yıl boyunca aradım dosya işlemde bekleyin dedi ler 1 yılın sonunda dosya kaybolmuş tekrar dilekçe vermeniz gerekiyor dedi ler yeni dilekçe verdik şimdi 2 yıl doldu bu süre de maaş da yatmıyor ödeme de yapılma di sgk da ki yetkili kişi bu gün 2 yıldır neden yatmamış diye beni azarliyo sanki almışım gibi nerden şikayet edebilirim ve ne yapabilirm bu konu da

 72. Merhaba 22 yaşındayım ve açıktan üniversiteye devam diyorum babam üzerinden yetim aylığı alıyorum özel sektörde işe başlasam yetim aylığım kesilir mi kesilmezse ve bu işte çalışırken evlenirsem de çeyiz yardımı alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   evlenmeden önce yetim maaşı alıyor ve evliliğin üzerinden 5 sene zaman aşımı geçmedi ise çeyiz parasına başvurabilir.

 73. Merhaba ben aylığı 2 kere aldım ve işe girdiğimden dolayı maaşım kesildi. Evlenmeden 1 hafta önce işten ayrıldım. Yani evlendiğimde yetim maaşı tekrar bağlanmadan evlenmiş oldum. Bu şartlarda başvuru durumunda çeyiz parası alabilir miyiz.

  1. Merhaba,

   Evlenmeden önce yetim maaşının bağlanması gerekiyordu. Mevcut durumda yetim maaşı alırken evlenemdeğinizden çeyiz parası alamazsınız.

 74. 05.03.2011 tarihinde evlendim.24.09.2014 tarihinde bosandim. iki kiz kardesiz.kardesim annemden(emekli sandigi) ve babamdan(ssk) maas aliyor bolunmesin diye ben maasa basvurmadim. bosandiktan sonra maas baglattim.ceyiz parasi almak icin evlilik tarihimi gecerli?
  bu durumda gecmise donuk ssk ve emekli sandigindan her ikisindende ceyiz parasi talep edebilirmiyim

 75. Merhaba. Haziran 25te çeyiz parasına başvuru yaptım. Ben babamdan, annemde kendi babasından tam maaş almaktayız. Yani babam ssk emeklisi olduğu için maaşın 24 katı 30 bin tl civarı olmaktadır. Miktarın yüksek olması, çeyiz parasının ödenmesi konusunda herhangi bir engel teşkil eder mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba,

   Tutarın yüksek olması bir engel teşkil etmez. süreç normal şekilde işleyecektir.

 76. Merhaba ben 35 yaşındayım bir defa evlilik yaptım 2 evliliğimi yapacam 4yıldır çalışıyorum çeyiz parasından faydalana bilirmiyim

  1. Merhaba,

   ilk evlilikten çeyiz parası almadıysanız alma hakkınız var. Ancak çalıştığınız için yetim maaşı da alamıyorsunuzdur. Buna göre de yetim maaşı almadığınız için de çeyiz parası alamazsınız. Çeyiz parası almak için ilk şart evlenmeden önce yetim maaşı alıyor olmaktır.

 77. Merhabalar ben 1995 yılında evlendim o zaman çeyiz paramı almadım babamdan yetim maaşı alıyordum.Evlendikten bir yıl kadar sonra o zaman Kocaeli deki kütüğüme bildirdim çeyiz paramı istediğimi bana maaş cüzdanımı göndermemi söylediler bende o zaman asıllarını göndermiştim bir daha haber alamadım size sormak istediğim acaba şu an dilekçe yazsam bu hakkımı alabilirmiyim lütfen bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz çok teşekkür ederim

 78. Merhaba iyi çalışmalar,

  Kuzenim Almanya’da ikamet ediyor. Belli dönemlerde Türkiye’ye geliyor. Dayımın vefat durumundan dolayı 2017 ekim ayında çeyiz parası için başvuruda bulundu. Ancak hala sonuç alınamadı. Bilgi alabileceğimiz birim ya da yapmamız gerekenler nelerdir.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 79. merhaba, babamdan yetim maaşı alıyordum fakat ssklı işe başlayınca kesildi, anneme aktarıldı benim miktarım. Sigortam olduğu için ve şu an yetim maaşı almadığım için Çeyiz parası alma hakkım olmuyor dolayısıyla doğru mudur ?

 80. Merhaba ben yetim aylıgı alıyordum işe basladım nisan 2018 de isten ayrıldım maas dilekcesi verdim maas tekrsr bağlandı simdi nikah yaptım çeyiz parası alabilirmiyim ?

  1. Merhaba,

   Evet maaşınız tekrar bağlanıp evlendiğiniz için çeyiz parası alabileceksiniz.

 81. Merhaba ekim 2017 de çeyiz parası almak için başvuru yaptım yaklaşık 3 ay sonra belgeniz eksik dediler kuruma gidip tekrar belgeleri hazırlayıp yolladım alı 170 hattından takibini gerçekleştiriyorum şuan da paramın hesabıma yattığını söylüyor fakat banka da hesaba yatan bi para olmadığını söylüyor tekrar aradığımda bi sonuca varamadık konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ben de belge gönderdim ama henüz cevap alamadım. Siz hangi belgeleri göndermiştiniz de eksik dendi

 82. Merhaba ben evleneli iki sene oldu çeyiz parasına başvurdum hala bir sonuç çıkmadı ne kadar sürede sonuçlanıyor acaba teşekkürler

 83. ben mayıs 2 de nikah kıyıp çeyiz yardımına basvurdum 2 ay oldu hala bir cevap yok sorgulama sayfasında da 11 mayıstan beri hareket yok ulaşabileceğim bir telefonda bulamıyorum .para ne zaman elime geçer

 84. Annemin maaşının üzerine aktarılsın diye dilekçe vermiştim tekrar dilekçe verip çeyiz yardımı alabilir miyim

 85. Merhaba benimde babam 2013 de vefat etti ben üç sene kesintisiz maaş aldım ama son iki sene ben kendim çalıştım ve ayligimi annemin üstüne aktardım şimdi de nikahim oldu yetim aylığı almaya hakkım varmı?

 86. Evlenirken çeyiz yardımı aldım şuan boşanmaya karar verdik eşimle anlaşamıyoruz evleneli1.buçuk sene oldu 2sene dolmadan boşanmış olacağım SSK nın geri para isteme gibi bir ceza uyguluyor mu acaba

  1. Merhaba,

   Hayır SSK verdiği evlenme ödeneğini geri talep etmez. Hatta bu sürede çalışmanızın da sakıncası yok. Çalışmadığınız takdirde ise 24 ayı doldurduktan sonra yetim maaşını tekrar alabileceksiniz.

 87. Ya bisey oyren mek istiyorum 3 sene once evlendim duyunumde babam oldu düğünüm de ceyiz parasi ala bilirmiyim

 88. Merhaba;

  Ben babamın üzerinden yetim aylığı alıyorum cüzi bir miktarda annemden bölünüyor. Evleneceğim için çeyiz parası almak istiyorum. Fakat yaşım 26. bu konuda yaş sınırlaması var mıdır? ben yararlanabiliyor muyum ?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parasında yaş sınırlaması bulunmuyor ssk veya bağkurdan emekli maaşı alıyorsanız 24, Emekli sandığı emeklisinden alıyorsanız 12 kat maaş tutarında çeyiz parası alabilirsiniz.

 89. Merhaba kız kardeşim annemden dul olduğu için maaş alıyordu.2 yıl önce evlendi.ceyiz parası almadı fakat annem hala 2 yıldır eksik maaş alıyor.maas iademizi dilekçeyle defalarca istedik yanıt dahi almadık.yardimci olurmusunuz.

 90. merhabalar ben daha önce rahmetli babamın maaşı almıyordum evlendikten sonra çeyiz parasında haberim oldu daha önceden böyle bilgim yoktu şımdı başvuru yapsan alabilirmiyim

 91. merhaba benim babam 2013 yılında vefat etti ve bana yetim aylığı bağlandı.ben 2017 yılında evlendim ve çeyiz parası için başvuru yaptım.ve 12 aylık tutar yatırdılar.babamın emekli sandığından emekliliği 2007 yılında dolmuştu fakat babamın vefat etmesi dolayısıyla 2013’te emekli olmuş oldu.benim 12 aylık daha bir hak talep etme durumum varmıdır? teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Emekli sandığı emeklisinden dolayı çeyiz parası tek sefer alınabilir. Tekrar alma hakkınız bulunmuyor.

  2. Ben çeyiz parası yardımına bulunduk rahmetli annemden aylık alıyordum evlendin sgk ya başvurdum çeyiz parası için ama 2 aydır cevap alamıyorum nezaman ödem e cikar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı