• 2018 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır


  Devlet desteği almak isteyen evleneceklerin merak ettikleri soruların başında çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası kimlere verilir gibi sorulardır. Esas ismi evlenme yardım ödeneği olsa da halk arasında çeyiz yardımı olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda çeyiz parası ne kadar oldu sorusu dahil olmak üzere yukarıdaki tüm sorulara yanıt arayacağız. İşte yanıtlar!


  2018 Yılında Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Çeyiz parası sadece evlenecek olan kızlara verilecek olan bir ödenek olarak tanımlanır. Söz konusu yardımı SGK aracılığıyla yetim aylığı almakta olan kızların evlenmelerin ardından yetim aylıklarının kesiliyor olmasından kaynaklı olarak verilmektedir. Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre yetim aylığı ala çocuklar ölüm sigortası kolundan faydalanarak yetim maaşı almaktadır. Söz konusu maaşın evlenme sonrasında kesildiği bilinmektedir. Devlet yetim aylığının kesilmesi sonucu evlenecek kızlara; çeyiz parası ödemektedir. 2018 Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtına gelince;

  • Bu yardımdan faydalanacak olan mutlaka kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir.
  • Şayet evlendikleri tarihten sonra 5 yıl süresi içerisinde söz konusu ödeneği almak için müracaat etmezlerse bu hakkı kesin olarak kaybedeceklerdir.
  • Söz konusu yardım, için SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi ‘’Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi’’ doldurmalıdır.
  • Başvuruda Evlilik Cüzdanı da duruma göre talep edilmektedir. Şayet evliliğiniz nüfus kütüğünde görünüyorsa; evlilik cüzdanına gerek kalmamaktadır.

  Bütün bu bilgiler ışığında çeyiz parası başvurusu 2018 yılı itibariyle; evlenme ödeneği talep dilekçesiyle yapılabilmektedir. Yine de evlilik cüzdanınızın yanında bulunmanız önemlidir.  Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Tanımlanır?

  Çeyiz parası, SGK aracılığıyla yetim maaşı alan kız çocuklarına sadece bir defaya mahsus şekilde verilen paradır. Söz konusu para; devletten alınan yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar olabilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için; bizzat başvuruda bulunmak gerekli olmaktadır. Esasında bu yardımın veriliyor olmasının en temel sebebi; evlenecek olan kızların; evlendikten sonra yetim aylıklarının kesiliyor olmasıdır. Çeyiz Parası Nedir? Sorusu kapsamında verilebilecek en kapsamlı yanıt yukarıda sıralanmaktadır.

  Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir?

  En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir? Sorusudur. Bu yardımın aşağıdaki koşullara sahip olanlara verildiği bilinmektedir:


  Sponsorlu Bağlantılar


  • Annesi ya da babası vefat etmiş olan kız çocuklarının ölüm – yetim aylıklarının kesilmesi sonucunda bu yardım verilmektedir.
  • Yardımın erkek çocuklarına verilmediği bilinmektedir. Söz konusu yardımdan sadece kız çocukları yararlanmaktadır.
  • Evlenme yardımına başvuracak kilinin yetim aylığı alıyor olması şarttır.
  • Çeyiz parasından yararlanmak isteyenler; öncelikle 4/A SGK ya da 4/B Bağ – Kur kapsamında hak sahibi olmaları gerekmektedir.
  • Başvuruların SGK Müdürlükleriyle Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine yapıldığı bilinmektedir. ü

  Kimlerin çeyiz parası alabileceklerini kısa bir şekilde özetleyecek olursak; yetim aylığı alıyor olmak ve söz konusu aylığı alıyor olurken evlenme şartını kapsayan tüm kızlar çeyiz parası alabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!

  Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Sorusu kapsamında yanıtı merak edilen sorulardan birisi de; bu yardımdan dul kimselerin de yararlanıp yararlanmadığıdır. Ancak ikinci evliliğini yapacak olan bireyler dul aylıkları kesilecek olsa da söz konusu yardımdan yararlanmak hakkı bulunmamaktadır.

  Yine çeyiz parası alabilmek için bir yaş sınırının bulunup bulunmadığı da merak edilmektedir. Evlenme yardımından yararlanmak için herhangi bir şekilde yaş sınırı bulunmamaktadır. Farklı kaynaklarda 25 yaş sınırının bulunduğu yer alsa da bu bilginin aslı yoktur. Çeyiz parası alabilmekte temel alınan şey ise; ilk defa evlenmektir.

  2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu?

  Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de 2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu? Sorusudur. Bu sorunun yanıtı esasında başvuru sahibinin almış olduğu yetim aylığında gizli olmaktadır. Zira söz konusu yardımın hesaplanmasında; temel kıstas en son alınan yetim aylığı miktarıdır. Söz konusu maaşın bir aylık tutarı 24 ile çarpılarak; ne kadar para alınacağı ortaya çıkar. Yani evlenmeden önce 500 TL yetim maaşı alan birisi; 500 x 24 = 12.000 TL kadar çeyiz parası yardımı alabilmektedir. Görüldüğü üzere söz konusu yardım yüksek tutarlı bir destektir. Bundan dolayı çeyiz yardımı hakkındaki merak gayet doğaldır.

  Son olarak yanıtı en çok merak edilen sorular arasında çeyiz parası nereye yatar sorusu yer almaktadır. Bu doğrultuda evlenme yardımı ya da çeyiz yardımı olarak isimlendirilen yardım; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Söz konusu yardımın alınacağı banka ise; Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’ndan bireysel hesabı bulunan bireyler parasını bu hesaptan çekebilmektedir. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmayan bireyler ise; T.C. kimlik numaralarını vererek; ilgili Ziraat gişelerinden evlenme yardımı desteklerini alabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Çeyiz parası alabilmek için belirli kriterlerin bulunduğunu ve bu yardımın alınması için bizzat hak sahibinin başvurması gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

  Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

  tıkla sorunu sor

  2018 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Songül dedi ki:

   Merhaba babamdan sadece ben yetim aylığı almaktayım anneme bölünmüyor yanı maaşım SSK dan 1400 tl alıyorum.çeyiz parası hesaplandığımda 24 katı 33 küsür bişey yapıyor ama bana bu kadar yüklü miktar yatmaz dedi SSK dan arkadaş ikilemde kaldım yardımcı olabilirmisiniz. Alan varmı bu kadar yüksek miktar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenme ödeneğinin aldığınız maaşın 24 katı olarak ödeneceği aşağıda ki kanun maddesinde açıkça belirtiliyor. Kişilerin söylediklerine itibar etmeyin.

    1.2. Evlenme ödeneği başvurusu ve miktarı
    Evlenme ve cenaze ödeneği (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
    Kanunu)
    MADDE 37- (Değişik: 17/4/2008-5754/23 md.)
    Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına
    evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık
    tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği
    alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi
    olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda
    olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı
    sayılır.
    Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme
    ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye
    göre yeniden belirlenir.
    Evlenme ödeneği (Sosyal Sigorta Ġşlemleri Yönetmeliği)
    MADDE 64 – (1) Sigortalının, ölüm aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı
    kesilen kız çocuklarına, Kanunun 37 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen usul
    ve esaslarla evlenme ödeneği ödenir.
    (2) Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile Kuruma başvurması
    gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte evlenme cüzdanının
    bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.

  2. Ayşegül dedi ki:

   Mrb 3 yıldır babam dan ssk emekli maaşını alıyorum üniversite bitirdim atamam geldi uzak diye kardeşim de yalnız diye gitmedim evlensem bende alabiliyor muyum çeyiz parası acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı alırken evlenirseniz evet alabiliyorsunuz.

  3. Berna dedi ki:

   Merhaba. Ben babamdan yetim aylığı alıyorum biz iki kardeşiz ablam çalıştığı için şuan ablamın aylığı da benim üzerimde benim yakında düğünüm olucak ve çeyiz parası alıcam çeyiz parası alırken sadece kendime düşen paradan mı hesaplıycam yoksa şuan aldığım ablamın parasıyla beraber olan paradan mı hesap yapıcam? Bir de ben yetim aylığım üzerinden kredi çekmiştim bu para çeyiz paramdan kesilir mi? Yoksa kredi bitene kadar elden mi öderim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası mevcut aldığınız maaştan ödenecek. Kredinizin tamamı kesilmez. Bankaya taksit kadarını yatırabilirsiniz.

  4. Evrim dedi ki:

   Ben 2005 yılında evlendim. 2009 yılında da boşandım. 2012 yılında babamın vefatından sonra yetim aylığı bağlandı. Evlendigim zaman çeyiz parası alma hakkım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet ilk seferinde alamadığınız için bu evlilikte çeyiz parası alabilirsiniz.

  5. Jale dedi ki:

   Babam vefat etti emekli maaşı bağlandı ve ben evlendim. Başvurdum çeyiz parasına. Ancak bi de üvey annem var babamın eşi yani. Yarı yarıya alıyoruz. Ona bu durumla ilgili mektup vs gider mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın eşine bir bildirim gitmez. Çeyiz parası sonunda maaşında sizin maaşınızın yarısı kadar artış olur.

    1. Jale dedi ki:

     Bir soru daha soracağım. Emekli maaşı 2000 lira 24 aylık 48 bine denk geliyo devlet hepsini verir mi kesinti olur mu olursa tahmini ne kadar

  6. Güler dedi ki:

   Bende çeyiz parası almak istiyorum fakat şuan sigortalı bir işte çalışıyorum ne zaman işten çıkmam lazim yani kaç ay babamdan para aliyor olmam gerek öğrenirsem çok memnun olurum birde dilekceyi kendimizmi yazacaz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı bağlanması 45-60 gün sürüyor. Yetim maaşı bağlanıp 1 ay ödenmesi sizin için yeterli olacaktır.

    1. Güler dedi ki:

     Ben demek istediğinizi anlamadım

     1. Güler dedi ki:

      1 ay mi para aliyor olmam gerek

  7. Yaprak dedi ki:

   Evlenme ödeneği için başvurdum. Emekli sandığından yetim maaşı alıyordum. Evrak takipte bunlar yazıyor.
   Evlenme ödeneğini ne zaman alabilirim. Evlenme ikramiyesi gönderildi diyor fakat banka hesabında gözükmüyor. Telefon ile de ulaşımıyorum.
   2018-09-28 KURUM İÇİ YAZIŞMA
   2018-09-28 KARAR ÖDEMELER DAİRE BAŞKANLIĞINA 2018-09-28 DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ
   02/10/2018 EVRAK DUL YETİM AYLIKLARI SERVİSİNE
   2018-09-28 EVLENME İKRAMİYESİ GÖNDERİLDİ

  8. Dilek dedi ki:

   Merhaba çeyiz parası başvurusu yaptım 2 ay oldu sonuç yok daha bu süreçte sskli ise başlasam sorun olurmu

  9. Selin hüler dedi ki:

   Mrhb ben babam ölmeden önce evlendim hiç yetim aylıgı almadım ve yaş sınırı varmı birde ben yani şuan alabilir miyim acaba,,,

  10. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben hem anem uzerinden sigorta babam uzerinde emekli sangidi icin ceyiz yardimina basvurmustum bugun edevlette baktigimda 4c evrak islemlerine baktigimda bugun tarihli evlenme ikramiyesi gonderildi yaziyor nezaman nereye yatar acaba birde 4q sigorta yattimi bunu nereden sorgulayabilirim edevlette boyle bir sorgulama yok simdiden tesekkurler

  11. zeynep dedi ki:

   iyi günler 3 yıl önce evlendim. o zaman çeyiz yardımı almadım. maasın kesilmesi için bildirim yaptıgımda evleneceğimi ve ceyiz yardımı istemediğimi belirttim. lakin şuan bu parayı almak istiyorum. samsun sgk ya gittim siz daha önce almak istemediğiniz söylediğiniz için alamazsınız dediler. bulundugum şehirdeki sgk ise 5 yıl içinde alabirsiniz bu hakkınız diyor. başvuru dilekçesini samsun sgk ya postaladım. aradıgımda söylenen ilk beyan geçerlidir her zaman alamazsınız diyor. anlaşılan sgknın çalışanlarında büyük bir kopukluk var. rica etsem benim böyle bir hakkım varmı, maaşın kesilmesi için verdiğim dilekçede ceyiz parası istemiyorum demem suan almama engel mi, değilse nasıl bir yol izlemem gerekiyor cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  12. ayşe gül dedi ki:

   merhaba
   45 yaşındayım eşimden şubat 2017 tarihinde boşandım. ölen babamın maasına basvurdum 1.5 yıldır maaş alıyorum.eski eşim yeniden evlenmek istiyor. tekrar evlensem çeyiz parası alabilir miyim?

  13. ayşe gül dedi ki:

   merhaba
   45 yaşındayım eşimden şubat 2017 tarihinde boşandım.ölen babamın yetim aylığına başvurdum 1.5 yıldır maaş alıyorum.eski eşim tekrar barışmak istiyor tekrar evlensem çeyiz parası alabilir miyim ?

  14. Zeynep dedi ki:

   Merhaba bendebabamdan yetim aylığı alıyorum arkadasim evlendi bi ay önce ve parasi kesintili olarak yatmış acaba herkese bu şekildeki yapiliyor?

  15. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   Ben annem üzerinden SGK dan ve babam üzerinden bağkurdan yetim aylığı alıyordum.1 ay önce evlendim ve çeyiz parası için her iki bölüme de başvuruda bulundum.yaptığım araştırmalarda her iki bölümden de çeyiz parası alabileceğim bilgisine ulaştım.170 i de defalarca arayıp sorduğumda aynı bilgiyi aldım.bu bilgi doğru mudur?hem annemin hemde babamın maaşı üzerinden çeyiz yardımı alabilir miyim?cevaplarsanız sevinirim.
   İyi çalışmalar.

  16. gül dedi ki:

   merhaba..
   ben şuan çalışıyorum ve yaza doğru evleneceğim. çeyiz parasından yararlanmak istiyorum. zaten şehir değiştireceğim için işten 2-3 ay önce çıkmam gerekecek. bu süre zarfında yetim maaşı bağlatsam 2 ay kadar yetim maaşı alsam yeterli olur mu çeyiz parası almam için. yani belirli bi süresi var mıdır yetim maaşı almanın?

  17. gül dedi ki:

   merhaba..
   ben şuan çalışıyorum ve yaza doğru evleneceğim. çeyiz parasından yararlanmak istiyorum. zaten şehir değiştireceğim için işten 2-3 ay önce çıkmam gerekecek. bu süre zarfında yetim maaşı bağlatsam 2 ay kadar yetim maaşı alsam yeterli olur mu çeyiz parası almam için. yani belirli bi süresi var mıdır yetim maaşı almanın?

  18. Nida dedi ki:

   Merhaba ben babamı kaybetmeden önce birkez evlenip ayrıldım Ozaman maaş yoktu seneler Sonra babamı kaybettim maaş almaya başladım ve şimdi maaş alırken evlendim çeyiz parası alabilirmiyim. Yoksa sadece ilkkez evlenecek olanlara mı veriliyor ?Yani maaş bağlandığında ilkkez evlenmiş oluyorum ilkkez başvurucam bilgi verirmisiniz?Teşekkürler…

  19. Yasemin dedi ki:

   Merhaba
   22 yaşındayım ve açıktan yükseköğrenimime devam ediyorum babam üzerinden yetim aylığı alıyorum. Eğer okumaya devam ederken özel sektörde işe başlarsam yetim aylığım kesilir mi? Kesilmezse ben 25 yaşına kadar yetim aylığı alırken ve çalışıyorken evlenirsem çeyiz parasına hak kazanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son düzenlemelere göre Yüksek öğrenim öğrencileri okumaya devam ederken çalışsa da yetim aylıkları kesilmez. Dolayısıyla da evlendiklerinde çeyiz parası hakkı vardır.

  20. medine dedi ki:

   meraba 2 yıl önce çeyiz ödeneği için başvuru da bulundum aynı zamanda kapanış verdik 1 yıl boyunca aradım dosya işlemde bekleyin dedi ler 1 yılın sonunda dosya kaybolmuş tekrar dilekçe vermeniz gerekiyor dedi ler yeni dilekçe verdik şimdi 2 yıl doldu bu süre de maaş da yatmıyor ödeme de yapılma di sgk da ki yetkili kişi bu gün 2 yıldır neden yatmamış diye beni azarliyo sanki almışım gibi nerden şikayet edebilirim ve ne yapabilirm bu konu da

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bimere yazılı Alo 170 hattına da sözlü başvuru yapabilirsiniz.

  21. Yasemin dedi ki:

   Merhaba 22 yaşındayım ve açıktan üniversiteye devam diyorum babam üzerinden yetim aylığı alıyorum özel sektörde işe başlasam yetim aylığım kesilir mi kesilmezse ve bu işte çalışırken evlenirsem de çeyiz yardımı alabilir miyim?

  22. ferdi dedi ki:

   Benim eşimin babası yok Evlenme ödeneği alabilir mi
   Evlenmeden Önce yetim maaşı alıyordu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evlenmeden önce yetim maaşı alıyor ve evliliğin üzerinden 5 sene zaman aşımı geçmedi ise çeyiz parasına başvurabilir.

  23. Büşra dedi ki:

   Merhaba ben aylığı 2 kere aldım ve işe girdiğimden dolayı maaşım kesildi. Evlenmeden 1 hafta önce işten ayrıldım. Yani evlendiğimde yetim maaşı tekrar bağlanmadan evlenmiş oldum. Bu şartlarda başvuru durumunda çeyiz parası alabilir miyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenmeden önce yetim maaşının bağlanması gerekiyordu. Mevcut durumda yetim maaşı alırken evlenemdeğinizden çeyiz parası alamazsınız.

  24. zuleyha akyol dedi ki:

   05.03.2011 tarihinde evlendim.24.09.2014 tarihinde bosandim. iki kiz kardesiz.kardesim annemden(emekli sandigi) ve babamdan(ssk) maas aliyor bolunmesin diye ben maasa basvurmadim. bosandiktan sonra maas baglattim.ceyiz parasi almak icin evlilik tarihimi gecerli?
   bu durumda gecmise donuk ssk ve emekli sandigindan her ikisindende ceyiz parasi talep edebilirmiyim

  25. Elif dedi ki:

   Merhaba. Haziran 25te çeyiz parasına başvuru yaptım. Ben babamdan, annemde kendi babasından tam maaş almaktayız. Yani babam ssk emeklisi olduğu için maaşın 24 katı 30 bin tl civarı olmaktadır. Miktarın yüksek olması, çeyiz parasının ödenmesi konusunda herhangi bir engel teşkil eder mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tutarın yüksek olması bir engel teşkil etmez. süreç normal şekilde işleyecektir.

  26. Ceren dedi ki:

   Merhaba ben 35 yaşındayım bir defa evlilik yaptım 2 evliliğimi yapacam 4yıldır çalışıyorum çeyiz parasından faydalana bilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ilk evlilikten çeyiz parası almadıysanız alma hakkınız var. Ancak çalıştığınız için yetim maaşı da alamıyorsunuzdur. Buna göre de yetim maaşı almadığınız için de çeyiz parası alamazsınız. Çeyiz parası almak için ilk şart evlenmeden önce yetim maaşı alıyor olmaktır.

  27. Funda dedi ki:

   Merhabalar ben 1995 yılında evlendim o zaman çeyiz paramı almadım babamdan yetim maaşı alıyordum.Evlendikten bir yıl kadar sonra o zaman Kocaeli deki kütüğüme bildirdim çeyiz paramı istediğimi bana maaş cüzdanımı göndermemi söylediler bende o zaman asıllarını göndermiştim bir daha haber alamadım size sormak istediğim acaba şu an dilekçe yazsam bu hakkımı alabilirmiyim lütfen bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz çok teşekkür ederim

  28. Ebru dedi ki:

   Mrb benim kagid larım geldi paraniz yatmistir diye fakat bankaya gittiğimde para gözükmüyor ne yapmalıyım

  29. Seda yilmaz dedi ki:

   Çeyiz parasi aldiktan sonra annemin aldığı maaş kesiliyor mu acaba ?

  30. Fadime dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar,

   Kuzenim Almanya’da ikamet ediyor. Belli dönemlerde Türkiye’ye geliyor. Dayımın vefat durumundan dolayı 2017 ekim ayında çeyiz parası için başvuruda bulundu. Ancak hala sonuç alınamadı. Bilgi alabileceğimiz birim ya da yapmamız gerekenler nelerdir.

   Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  31. esraa dedi ki:

   merhaba, babamdan yetim maaşı alıyordum fakat ssklı işe başlayınca kesildi, anneme aktarıldı benim miktarım. Sigortam olduğu için ve şu an yetim maaşı almadığım için Çeyiz parası alma hakkım olmuyor dolayısıyla doğru mudur ?

  32. ayşe dedi ki:

   Merhaba ben yetim aylıgı alıyordum işe basladım nisan 2018 de isten ayrıldım maas dilekcesi verdim maas tekrsr bağlandı simdi nikah yaptım çeyiz parası alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet maaşınız tekrar bağlanıp evlendiğiniz için çeyiz parası alabileceksiniz.

  33. Sevim dedi ki:

   Merhaba ekim 2017 de çeyiz parası almak için başvuru yaptım yaklaşık 3 ay sonra belgeniz eksik dediler kuruma gidip tekrar belgeleri hazırlayıp yolladım alı 170 hattından takibini gerçekleştiriyorum şuan da paramın hesabıma yattığını söylüyor fakat banka da hesaba yatan bi para olmadığını söylüyor tekrar aradığımda bi sonuca varamadık konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

   1. Ayşe dedi ki:

    Ben de belge gönderdim ama henüz cevap alamadım. Siz hangi belgeleri göndermiştiniz de eksik dendi

  34. Emine dedi ki:

   Merhaba ben evleneli iki sene oldu çeyiz parasına başvurdum hala bir sonuç çıkmadı ne kadar sürede sonuçlanıyor acaba teşekkürler

  35. tuba dedi ki:

   ben mayıs 2 de nikah kıyıp çeyiz yardımına basvurdum 2 ay oldu hala bir cevap yok sorgulama sayfasında da 11 mayıstan beri hareket yok ulaşabileceğim bir telefonda bulamıyorum .para ne zaman elime geçer

  36. Emine kahraman dedi ki:

   Annemin maaşının üzerine aktarılsın diye dilekçe vermiştim tekrar dilekçe verip çeyiz yardımı alabilir miyim

  37. Elif dedi ki:

   Merhaba benimde babam 2013 de vefat etti ben üç sene kesintisiz maaş aldım ama son iki sene ben kendim çalıştım ve ayligimi annemin üstüne aktardım şimdi de nikahim oldu yetim aylığı almaya hakkım varmı?

  38. Esra dedi ki:

   Evlenirken çeyiz yardımı aldım şuan boşanmaya karar verdik eşimle anlaşamıyoruz evleneli1.buçuk sene oldu 2sene dolmadan boşanmış olacağım SSK nın geri para isteme gibi bir ceza uyguluyor mu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır SSK verdiği evlenme ödeneğini geri talep etmez. Hatta bu sürede çalışmanızın da sakıncası yok. Çalışmadığınız takdirde ise 24 ayı doldurduktan sonra yetim maaşını tekrar alabileceksiniz.

  39. Saliha dedi ki:

   Merhaba çeyiz parasına başvuru e devletten yapabilirmiyim

  40. Nurhayat dedi ki:

   Ya bisey oyren mek istiyorum 3 sene once evlendim duyunumde babam oldu düğünüm de ceyiz parasi ala bilirmiyim

  41. Nurhayat dedi ki:

   Ben 3yildir evliyim babam duyunumde öldü bana ceyiz parasi verirlermi

  42. yasemin dedi ki:

   Merhaba;

   Ben babamın üzerinden yetim aylığı alıyorum cüzi bir miktarda annemden bölünüyor. Evleneceğim için çeyiz parası almak istiyorum. Fakat yaşım 26. bu konuda yaş sınırlaması var mıdır? ben yararlanabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasında yaş sınırlaması bulunmuyor ssk veya bağkurdan emekli maaşı alıyorsanız 24, Emekli sandığı emeklisinden alıyorsanız 12 kat maaş tutarında çeyiz parası alabilirsiniz.

  43. Emel dedi ki:

   Merhaba kız kardeşim annemden dul olduğu için maaş alıyordu.2 yıl önce evlendi.ceyiz parası almadı fakat annem hala 2 yıldır eksik maaş alıyor.maas iademizi dilekçeyle defalarca istedik yanıt dahi almadık.yardimci olurmusunuz.

  44. leyla dedi ki:

   merhabalar ben daha önce rahmetli babamın maaşı almıyordum evlendikten sonra çeyiz parasında haberim oldu daha önceden böyle bilgim yoktu şımdı başvuru yapsan alabilirmiyim

  45. seyma dedi ki:

   merhaba benim babam 2013 yılında vefat etti ve bana yetim aylığı bağlandı.ben 2017 yılında evlendim ve çeyiz parası için başvuru yaptım.ve 12 aylık tutar yatırdılar.babamın emekli sandığından emekliliği 2007 yılında dolmuştu fakat babamın vefat etmesi dolayısıyla 2013’te emekli olmuş oldu.benim 12 aylık daha bir hak talep etme durumum varmıdır? teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklisinden dolayı çeyiz parası tek sefer alınabilir. Tekrar alma hakkınız bulunmuyor.

   2. Asya dedi ki:

    Ablacım başvuru yaptıktan ne kadar bir süre sonra çeyiz ödeneği aldınız acaba ?

    1. Cakirkara41kara dedi ki:

     Ben çeyiz parası yardımına bulunduk rahmetli annemden aylık alıyordum evlendin sgk ya başvurdum çeyiz parası için ama 2 aydır cevap alamıyorum nezaman ödem e cikar

  Sorunuzu Yazın