• SSK ÇEYİZ PARASI


  SSK çeyiz parası, devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı da olarak bilinen uygulamasıdır. Emekli annesi veya babası vefat eden ve SSK’dan yetim maaşı alan kız çocukları çeyiz parası alabilirler. SSK çeyiz parası alabilmeniz için evleneceğiniz tarihte yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yani yetim maaşınızın kesintisiz size veriliyor olması gerekmektedir ancak hak edipte yetim maaşı almayan vatandaşlarımız çeyiz parası uygulamasına başvuru yapabilirler.

  SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz parası annesi ya da babasını kaybetmiş olan ve bu nedenle ölüm aylığına bağlanmış olan kız çocuklarına verilmekte olup erkekler bu tür bir ödenek alamazlar. Bununl birlikte çeyiz parası alabilmek için bir diğer şart, kız çocuklarının ölüm aylığını almaya devam ettiği sırada evlenmesi gerektiğidir. Bununla birlikte dul olan eşler tekrar evlenmeleri halinde çeyiz parasından faydalanamayacaktır.  Çeyiz parası almak istiyorsanız kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

  SSK Çeyiz Parası İle İlgili 5510 Sayılı Kanun Şöyledir;

  “Evlenmeleri sebebiyle aylıklarının ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının evlenmek için talepte bulunmaları halinde almakta oldukları gelirlerin ve aylıkların iki yıllık tutarı ne kadarsa bir keze mahsus olmak üzere evlenme ödeneği dahilinde peşin olarak verilecektir. Evlenme ödeneği alan vatandaşlar aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içinde tekrar hak sahibi olunca, iki yıllık sürenin sonuna kadar aylıkları bağlanmaz. Bu durumda olan vatandaşlar bu süre içinde Genel Sağlık Sigortalısı olarak görünürler. SSK çeyiz parası alan kişilerin gelir ve aylıkları çeyiz parası aldığı süre bitince tekrardan belirlenir.”

  Sponsorlu Bağlantılar

  ssk çeyiz parası soru cevapları

  SSK Çeyiz Parası Ne Kadardır?

  Bu konu hakkında sorulan birçok sorudan bir tanesi de çeyiz parası ne kadar sorusudur. Çeyiz parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir ya da aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada verilmektedir. Örneğin, 500 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğunun evlendiğinde alacağı miktar 12.000 TL’dir. Bu tutar tek seferde evlenme ödeneği olarak verilecektir.

  SSK ve BAĞ-KUR’a kayıtlı vatandaşlar, aldığınız yetim maaşının 24 katı, Emekli Sandığı için ise 12 katı olarak ödeme yapılmaktadır. Çeyiz parasında zamanaşımı hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır. SSK çeyiz parası sorgulamasını nasıl yapabilirim diyorsanız online olarak yapılmadığını belirtmek isteriz.

  SSK Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Eğer SSK ve BAĞ-KUR’dan (4A veya 4B) yetim maaşı alıyorsanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne, eğer Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alıyorsanız Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvurunuzu yapmanız gerekir.

  Başvuru yapmanız için SSK çeyiz parası dilekçesini doldurup size vereceğimiz adrese göndermiş olunması gerekir. SGK çeyiz parası dilekçe örneğine aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu dilekçeyi kişisel bilgilerinizle, eksiksiz bir biçimde doldurduğunuz takdirde SGK Müdürlükleri’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

  Adresi: Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara

  Çeyiz Parası Yaş Sınırı

  Çeyiz parası yaş sınırı konusunda en fazla 24 yaşında ve henüz evlenmemiş gençler ile birlikte 18 yaşını henüz geçmemiş olan çocuğa sahip aileler çeyiz hesabı açtırabilmek için bankalara başvurabilecektir. Çeyiz hesabına aylık ya da 3 aylık aralıklarla en az 3 sene boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapacak kişilere devlet tarafından yapılacak olan en yüksek katkı değeri 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Çeyiz parası yaş sınırı konusunda hesap sahibi olan kişilerin devlet katkısına hak kazanabilmesi için hem 27 yaşından önce ilk evliliğini gerçekleştirmesi hem de evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 ve 1.000 TL arasında düzenli ödemelerde bulunması ve bu ödemeleri hiçbir şekilde aksatmaması gerekmektedir. Zira ödemelerini üç defadan fazla aksatan kişilere devlet katkısı verilmeyecektir.

  SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Müge dedi ki:

   2005ten beri emekli sandığı yetim aylığı alan ve 2017de evlenmiş bir bayan ne kadar çeyiz parası alır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Müge Hanım merhaba,

    Mevcut aldığınız maaşın 12 katını alacaksınız.

  2. ARZU dedi ki:

   Denetime takıldığımiz ve mirasçı gözüktüğümüz söyledinsi bu ay arayip listeye alinicakmisiz bu bizm için engel olurmu çeyiz parası alma konusunda

  3. deniz dedi ki:

   5 mayis 2018 tarihinde evleniyorum.yetim maasi aliyorum. suan 37 yasindayim daha önce hic evlenmedim ve ceyiz parasi almadim taleptede bulunmadim. sorum su; yas siniri var mi ?
   teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Deniz Hanım merhaba,

    Çeyiz parasında yaş şartı yok. Nikahtan sonra talep edip alabilirsiniz.

  4. Selda dedi ki:

   Merhaba kuzenim iki yıldır evliyi ama resmi nikah yapmadı annesinin maaşı kesilmesin diye şimdi başvursa denetimde resmi nikah yapmadı diye bir sıkıntı cikarmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda hanım merhaba,

    Kendi maaşı kesilmesin diye nikah yapmamıştır. Denetimde tespit edilirse tabi ki sıkıntı olacaktır.

  5. Gamze dedi ki:

   Merhaba. Babam 2011 yılında vefaat etti. O tarihten günümüze kadar yetim maaşı başvurusunda hiç bulunmadım. Şuan sadece annem alıyor. Ben işten ayrıldım ve çeyiz parasına başvuru yapacağım. Ama öncesinde maaş başvurusu yapmam gerekiyor sanırım. Sorum şu; çeyiz parasını alabilmek için “şu kadar süredir yetim maaşı almış olmanız gerekli” gibi bir süre şartı var mı? Yoksa 1 kere maaş aldığımda hemen başvuru yapabiliyor muyum? Ve evlenmiş olmam mı gerekiyor yoksa sadece evlilik başvurumuzu yaptığımızda tarih beklediğimiz süreç içinde de başvuru yapabiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Yetim maaşını bir kere bile alsanız çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parasına başvuruyu ancak Evlilik cüzdanı ile yapabilirsiniz. Dolayısıyla resmi nikahın olması şart.

  6. Tuğba dedi ki:

   Merhaba ben evlenmeden 5 ay önce sigortali çalışıyordum yetim ayligim kesildi sonra işten çıktım yetim aylığı için başvuru yapmadım 5 ay sorada evlendim Çeyiz parası alabilirmiyim birde alırsam annemin ayligindan kesinti olurmu teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Evlendiğiniz zaman yetim aylığı alıyor almanız gerekirdi. Şu anda çeyiz parası alamazsınız.

  7. Cevriye dedi ki:

   20 ekimde dilekçemi gönderdim hala bi haber yok ne bilgilendirmede gelmedi ne zaman haber alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    çeyiz parası sonuçları 60-90 günü bulabilmektedir.

  8. Serpil dedi ki:

   Merhabalar benim maaşım 1200 dü en son aldığım yeni başvuru yaptım ssk dan alıyordum bunun 24 katı mı olacak yoksa 12 mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK için 24 aylık tutar ödenmektedir.

    1. Serpil dedi ki:

     Teşekkür ediyorum

  9. Arzu dedi ki:

   Lütfen yukarıda yazmış olduğum soruma karşılık bana yardımcı olur musunuz? Danışma birimi olarak bu konuda sizden yardım talep ediyorum. Lütfen.. İnanın bu durum benim için önemli. Diğer vatandaşlar gibi bana da şu son sorum için destek olun..

  10. Arzu dedi ki:

   Hımm.. Bende Ocak ayının ortasında yetim maaşı için başvuru yapmayı düşünüyorum çünkü o süre zarfında ihbar sürem bitmiş olacak. Durum böyle olursa Mart ayının ortalarında maaşım bağlanmış olur değil mi? Yani kış dönemi dediğiniz gibi hızlı ilerler diye varsayarsak.. Tahmini olarak bu şekilde olur mu?
   Çok soru sordum lütfen kusuruma bakmayın.. Bu durum inanın benim için çok önemli.

  11. Kubra dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandigindan yetim maasi aliyordum
   Evlendim ceyiz parasi kac aylik yatacak birde annemede yatacakmi sadece bana mi yatacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece sizin için 12 aylık tutarında ödenecektir.

  12. ARZU dedi ki:

   Merhabalar çeyiz parasi için başvurduk işleme alındı sadece denetleme için gün bekliyoruz daha önce baba tarafından 2 kere küçük miktar miras ödemesi aldik bu bizim için bir engel olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Miras ödemesi çeyiz parasına engel olmayacaktır.

    1. ARZU dedi ki:

     Teşekkürler peki mirasçı olarak gözükmemiz soruj yaratır mi

     1. ARZU dedi ki:

      Bize o yüzden denetime takıldığımiz söyledi de

      1. ARZU dedi ki:

       Bilginiz varmı bu konuda

    2. Zeynep dedi ki:

     Merhaba ben Eylül 25 de evlendim 26 da dilekçe yazdım Emekli sandığına 60 gün oldu ve hâlâ cevap gelmedi evsizim eşim çalışmıyor bende emekliliğimizde yok ne olur söyleyin ne zaman alırız ev tutmamız lazım çok zordayız

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Zeynep Hanım merhaba,

      Çeyiz parası sonuçları yaklaşık olarak 60-90 gün içinde sonuçlanmaktadır.

      1. Zeynep dedi ki:

       Teşekkür ederim..

  13. Arzu dedi ki:

   Anladım ama ben bugün bağlı bulunduğum sgk birimini aradım.Oradan konuştuğum yetkili kişi bana yetim aylığınız 1 yada 1.5 ay içerinde bağlanır dedi. 75-90 gün diye de hiç belirtmedi. Yarın ben çıkışımı verecektim ama şimdi kararsız kaldım. 1.5 ayı bulmaz mı sizce? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Emeklilik bağlanma süresi normalde 45-60 gün dür. Kış aylarında devlet memurları izinli olmayıp tam kadro çalıştığından biraz daha işler hızlı ilerler.

  14. Arzu dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben şuan sigortalı bir işte çalışıyorum.2018 Nisan başında nikahım olacak. İşten çıkıp yetim maaşı almam gerekli ki onun sonrasında çeyiz parasına başvurabileyim.. Buraya kadar doğru. Benim için şuan önem ve ciddiyet taşıyan durum yetim aylığının kaç ay içinde bağlandığıdır? Süre kısmı benim için önemli denk getiremezsem boşuna da tazminatımı yakmış olurum.Ona göre iş yerine çıkışımı verip 1.5 aylık ihbar süremi dolduracağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
   Teşekkürler.

   İyi Çalışmalar,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    Yetim maaşı 75-90 arasında bağlanmaktadır. Tabi ki bu kesin ortalama tarih. Kurum inceleme ve işlem süresini tam olarak tahmin etmemiz mümkün değil.

  15. cansu dedi ki:

   Merhaba, çeyiz parası için başvurdum ve sgk dan geri bildirim aldım ancak hesapladıkları para, benim son aldığım maaşın 24 katına denk gelmiyor. 1200 lira gibi bir eksik söz konusu. Benim merak ettiğim yatırılan çeyiz parasından kesinti yapılıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasından herhangi bir kesinti yapılmaz. Eksik olduğunu düşünüyorsanız başvurduğunuz kuruma itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

    1. cansu dedi ki:

     teşekkür ederim

   2. Sümeyye Kol dedi ki:

    merhaba müracat ettikten nekadar sonra alabildiniz?

    1. cansu dedi ki:

     sümeyye hanım dilekçeyi yolladıktan 2hafta sonra ödeme bildirimi tebliğ edildi (yani 1 kasımda) ve 19 kasımda paramı çekebileceğim yazıyordu.

  16. Özgen dedi ki:

   Merhaba babam öldükten sonra aldığım maaş çalışmaya başladığım için kesildi. Şu an hala çalışıyorum.ceyiz parası alabilir miyim? Alabilirsek nikahtan sonra mi alabiliyorum.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özgen Hanım merhaba,

    Çeyiz parası ancak yetim maaşı alırken evlenen kızlara ödenmektedir. Mevcut durumda almanız mümkün değil.

  17. serap dedi ki:

   kız yetim maaşı alıyorum 4-c den ceyiz parası alırken 24 aylık mı 12 aylık mı alacagım ve nerden basvuracam almak için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serap hanım merhaba,

    5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu
    Madde 90 – (Değişik: 14/3/1985 – 3166/3 md.)
    Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir
    defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık tutarı
    evlenme ikramiyesi olarak ödenir.

    Ancak Emekli sandığında maaş alan diğer hak sahiplerine 12 ayın bitmesini beklemeden maaş arışı sağlanıyor. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

    1. Serap dedi ki:

     Yani sadece benim maaşım mi annemle birlikte aldığımız toplam maaşın 12 katı mi ayrca hemen döndüğünüz için çok teşekkür ederim

     1. Serap dedi ki:

      550 ben 1100 annem alıyor tahminen ne kadar yani 🤔

     2. Danışma Birimi dedi ki:

      Serap Hanım merhaba,

      Sadece sizin maaşınıza göre çeyiz parası ödenecektir.

  18. Senem dedi ki:

   Merhaba 33 yaşındayım nişanlıyım babadan yetim maaşı alıyorum ve hiç evlenmedim başvurmak istiyorum acaba herhangi bir yaş sınırı var mı çeyiz parası almamda ? Yazıda çeyiz parasının 24 yaşa kadar olduğunu anladım ama soru cevap kısmında yaş sınırının olmadığı yazıyor.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem hanım merhaba,

    24 yaş sınırı banka hesabına para yatırarak devletten %15 destek alma sınırı. Bahsedilen farklı bir ödenek. Yetim maaşı alanların çeyiz parası alması için bir yaş sınırı bulunmuyor. Evlendiğiniz takdirde çeyiz parası alma hakkınız bulunuyor.

  19. Hüsna dedi ki:

   Mrb k.bkmayin bnmde bir sorum olucak bende ceyiz parasi için başvuru yapmıştım geçen kağıt geldi açık bir şekilde ceyiz parasini istdginizi beyan edin dye bgn aradılar erkk krdsnz gidip öğrenci belgesi falan alsın ssk dan diye böle bir aşama varmı yoksa bna mi denk gelir bu tarz seyler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüsna Hanım merhaba,

    Nasıl bir dilekçe ile başvurdunuz bilmiyoruz ama aşağıdaki örnek dilekçeyle başvurabilirsiniz. Öğrenci belgesini kardeşinize yetim maaşı bağlamak için istemiş olabilirler. evlenme ödeneği (çeyiz parası) başvuru dilekçesi örneği

    T.C.
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    …..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
    …..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

    Kurumunuzdan …………………………… tahsis numarası ile gelir/aylık almaktayım.

    …./…./20… tarihinde evlenmem nedeniyle tarafıma evlenme ödeneği ödenmesini arz ederim.

    …./…./20…

    Adı Soyadı
    İmza

    T.C. Kimlik No :
    (Sosyal Güvenlik Sicil No):
    Adres :
    Telefon :

    EK: Evlenme Cüzdanı Örneği

  20. Sewda dedi ki:

   29 eylül tarihinde başvuru yaptım henüz bir sonuç yok başvurunun hangi aşamada olduğunu nasıl takip edebilirim birde SGK ödemeyi nasıl bana ulaştıracak şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda Hanım merhaba,

    Çeyiz parası başvuruları 45-90 içinde sonuçlanır ve PTT ye yatar.

    1. Merve dedi ki:

     Takıp edebılıcrgımız bı yer YÖK mü

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      ancak başvurduğunuz kurumla irtibata geçerek takip edebilirsiniz.

  21. cansu dedi ki:

   merhaba
   agustos ayında ceyiz parası için dilekçe yazıp ilgili ssk kurumuna gönderdim yalnız hala bir haber gelmedi yardımcı olabilirmisiniz suan o paraya çok ihtiyacımız var da!..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cansu Hanım merhaba,

    Çeyiz parası denetimlerden geçtiği için 45-90 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuru tarihine göre yakında sonuçlanacaktır.

  22. Büşra dedi ki:

   16.01 2008 tarihinde annemden aldıgım yetım maaşım ustume gecti reşit oldum uc ay once evlendim basvurumu yaptım 12 ay olarakmı alıcam 24 ay olarakmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24 aylık maaşınız kadar ödeme alacaksınız.

    1. Büşra dedi ki:

     Emekli sandığı emeklisi olarak maas aldım ve ptt demıssınız ış bankası hesabıma yatmasını ıstemiştim otomatik olarak pttyemı yonlendırılıyor

  23. Tuğçe dedi ki:

   Merhabe ekimin 6 sında dilekçe göndermiştim çeyiz parası için daha gelmedi ne zaman gelir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası sonuçları 45-90 gün arasında sonuçlanmaktadır.

    1. Tuğçe dedi ki:

     Bir ay içinde geliyormuş diye duydum ve emekliydi babam

     1. Tugba dedi ki:

      Tugce hanım benim 4 ay oldu 2.dilekcemi tekrar gonderdim ses soluk yok sizde bir çok kişi gbi baya belersiniz bu aylardir işler yavaş ilerliyor Devlette .. malum ohal muhabbeti.

  24. DilaraT. dedi ki:

   Merhaba 23.08.2017 de ceyiz parasi icin basvurdum 05.10.2017 de evrak kapandi yaziyor evrak takibinde henuz hic bir haber yok ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15-20 gün içinde sonuç ile ilgili yazı tarafınıza posta yolu ile ulaşacaktır.

    1. DilaraT. dedi ki:

     Tesekkur ederim sonuc elime ulasti iyi gunler.

  25. Fatma dedi ki:

   Kizim 2016 maayis ayinda ceyiz parasi aldi kesilen maasi nezaman tekrar mas almaya basliyacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 Haziran ayından itibaren maaşınız yükselecektir.

    1. Fatma dedi ki:

     Peki mas direk kizmama geccek yoksa banami aktarilcak cunku kizim bosandi 1yil oldu

  26. Tugba dedi ki:

   Nikâh parasini alamayan arkadaşlar 10 temmuzda gönderdiğim evraklari tekrar gonderilmesini istiyor Ankarada ki isini yapamayan memurlar sizde tekrar gönderin eskiyi arar olduk kimse isini yapmıyor anca masada oturup paralarini alıyorlar.

  27. Güler dedi ki:

   MErhaba. Babam ölmeden önce boşandığı için annem maaş almıyor ben tek başıma yetim maaşı alıyorum bu sebepten, yetim maaşımdan kredi çekebildim. Kredi bitmesine daha var ama ben bir kaç ay sonra evlenicem. Kredi çeyiz parası almamı engellermi.? Ya da maaşımın yattığı tutarı kadar mı çeyiz parası alırım. Krediyi dışardan ödemeye devam mı ederim.( kredi maaşımdan otomatik kesiliyor)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kredi çeyiz parasını etkilemez. Banka çeyiz parasına bloke koyamaz. Siz ayrıca ödeyebilirsiniz. Maaşınızın güncel tutarının 24 aylık toplamını alacaksınız.

  28. Aynur dedi ki:

   Merhaba 2017 mart ayindan berk bekliyorum ceyiz yardimini hala denetmenler servisinde bekliyor ne yapmamiz gerekiyor bukadarmi yavaş sistem

  29. Zeynep dedi ki:

   Ben 2005 te evlendim 2012 de boşandım.şimdi başka biriyle evlenicem .yetim maaşı alıyorum .çeyiz parası alabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk evliliğinizde yetim maaşı almadıysanız ikinci evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  30. funda dedi ki:

   Merhaba 7 Mayıs 2017 de Çeyiz ödeneği için başvuruda bulundum hala daha denetmenlere yazı halinde tekrar evlilik halinde gelen evrak beklemede deniliyor acaba ne kadar süre de gelir daha önce almamıştim yetim maaşını 2 yıl aldıktan sonra başvuru yaptım

   1. Aynur dedi ki:

    Benimde ayni sekilde oldu 2017 martta basvurdum denetmenlerde bekliyor ne yapmamiz gerrk hic bilmiyorum bi sonuc alabildinizmi?

    1. funda dedi ki:

     Yok canim hiç bir cevap alamadım 1 ile 3 ay diyordu şimdi çok sık araştırma içinde olduklarını belki de 6 ay sonunda dediler tam net ne bir gün nede tarih belli arıyorum denetmenlere yazı halinde siz 1 ay sonra yine arayın dediler hala aynı

     1. Aynur dedi ki:

      Sizin aradiginiz bir numara varmi rica etsem böyle nereye kadar bekleyecegiz bilemiyorum

      1. funda dedi ki:

       170 aradım birde evraklar şu an antalya sgk da orayı aradım internetten buldugum telefonla ama yinede birşey değişmedi

  31. Tugba dedi ki:

   3 ay oldu başvuru yapalı Ankara ya 170 de bi cvp veremiyor Ankara genel mud aradim 4 tane numara verdiler bi cvp yok en son bi numara verildi hic cvp yok mud Emine hanima ulaşmaya çalıştım ulaşamadım nedir bu böyle anlamadim sorularımı yanıtlayacak kimseyi bulamadım e devlette de bi cvp yok ne olucak böyle anlamadim.

  32. Esma dedi ki:

   Iyi gunler bir sorum olcakti ben ve annem babamdan dolayi maas aliyoruz ben ceyiz parasina basvurunca annemin maasindan herhangi bir kesinti olacak mi ? Cevaplarsaniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin çeyiz parası başvurunuz annenizin maaşını düşürmez. 24 ay sonra annenizin maaşı sizin maaşınızın yarısı kadar artacaktır.

  33. Mehtap dedi ki:

   merhaba

   evlendim ve Emekli sandığı çeyiz parası talebinde bulundum, bu durumda Anneme ve diğer kardeşlerimin maaşına ücret yansımayacak mı ?

   Yardımlarınızı rica ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehtap Hanım,

    Çeyiz parası size 24 aylık tutarında ödenecek. bu nedenle 24 ayın bitiminden sonra diğer hak sahiplerinin maaşları yükselecektir.

  34. Esra dedi ki:

   Merhaba be 29 yaşındayım ilk evliligimi 20 yasinda yaptım ceyiz parasi almadim 24 yasinda esimden ayrildim 2 yil once babam vefat etti yetim aylığı alıyorum 1 yil sonra tekrar evlenecegim ceyiz parasi alabilrmiyim ve yas sınırı var mi suan 29 yasindayim teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Çeyiz parasında yaş şartı bulunmamaktadır. Önceki evliliğinizde çeyiz parası almadığınızdan bu evliliğinizde çeyiz parası alabilirsiniz.

  35. Tugba dedi ki:

   10.07.2017 de nikâhım oldu aynı gün başvuru yaptim ssk dan dilekçe yazıp Ankara ya 2.5 ay oldu hala parami alamadim 170 i aradim durdum 5 defa dosya numaramdan sorgulattim bi çözüm yok cvp bekleniyor vs vs diyorlar bi akrabamin başına da geldi 4 ay önce 1 ayda 2 ayda gelmiyor ceyiz parasi 3 ayı bulucak siz siz olun nikahinizi düğünden 4.5 ay önce yapın Devlete güvenmek hata oluyor sonuçta ihyiyacimiz olmasa başvuru yapmayiz 5 yıl öncede ablam almıştı onunki 1 ayda geldi artık eskisi gbi hizli yürümüyor isler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım,

    İhraçlarla birlikte memur sayısında ciddi bir düşüş var. İşlemlerin uzun sürmesi hem bu durumdan hem de daha sıkı denetleme yapılmasından kaynaklanıyor.

  36. ayşegül karatepe dedi ki:

   benım annem babam sağ fakat ayrılar yinede çeyiz parası alabiliyor muyum ve nikahım kıyıldı sadece düğünüm olmadı yinede geçerli olur mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegül Hanım merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için yetim maaşı alıyor olmanız gerekiyor. Yani emekli maaşı alan anne veya babanın vefat etmiş olması gerekmektedir.

  37. Nejat dedi ki:

   Merhaba babamın vefatından dolayı çeyiz parası almak istiyorum. Başvuru yapmak için nikah şartı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için öncelikle yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Sonrasında da resmi nikahınız sonrasında başvuru yapabilirsiniz.

  38. Elif dedi ki:

   Merhaba..
   Ben yaklaşık iki buçuk üç sene önce evlenmek için babamın emekli maaşından çeyiz parası aldım ama aynı sene içerisinde tekrar boşandım. Daha sonra İşkur aracılığı ile bir işe başladım ve ordan maaş aldım bir ay sigortamda babamın üzerinden işkur sigortasına taşındı daha sonra o işten de ayrıldım fakat babamın maaşından almadım hiç. Öümüzdeki ay tekrar evleneceğim tekrar çeyiz parası alabilir miyim ?
   Teşekkürler şimdiden..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Çeyiz parası bir sefere mahsus verilmektedir. Tekrar evlendiğinizde çeyiz parası alamazsınız.

  39. Gizem POLAT dedi ki:

   Emekli sandığına tabi babamın vefatı nedeniyle maaşını almaktayım 2 Ağustos 2017 tarihinde evlendim 7 Ağustos 2017 tarihinde PTT APS ile gönderdiğim bir dilekçe ile SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden çeyiz parası talep ettim ancak bugüne kadar herhangi bir gelişme olmadı.Bilgilendirmenizi rica ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım merhaba,

    Kurum işlemleri 1-3 ay arasında sürmektedir. Memur sayılarındaki düşü nedeni ile işlemler uzun sürmektedir.

  40. Sibel dedi ki:

   Mehaba,
   Babam SSK emeklisi ve vefat etti. Annem, ben ve kız kardesim yani 3 kisi babamin emekli maasini sırasıyla %50,%25,%25 oranlarda aliyoruz. Iki sorum olucak.
   1) Ben evlendigimde çeyiz yardımı almazsam, anneme ve kız kardesime yatan para miktarları artarmi, ne kadar artar ve yeni oranlar ikisi icin ne olur?
   2) Ben evlendiğimde çeyiz yardımı alırsam, yukaridaki sorumun cevabinda belirttiginiz artis, iki sene gectikten sonra mi yoksa direkt olarak mi anneme ve kiz kardesime yatmaya baslar?
   Tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Evlendiğinizde çeyiz parası almazsanız Anneniz % 60 kardeşiniz % 30 alacak
    2- Çeyiz parası alırsanız 2 sene sonra aynı orana ulaşabilecekler.

  41. Midy dedi ki:

   Merhaba , ben 1986 yılında evlendiğimde babam vefat etmişti.Yetim aylığı alıyordum evlenene kadar.Evlendikten sonra Çeyiz parası otomatik hesabıma yatmıştı.2014 yılında boşandım.Annem de 10 yıl önce vefat etti.Şimdi her ikisinden yetim maaşı alıyorum ve önümüzdeki ay tekrar evleneceğim.İlk Evliliğimi yaparken Babamdan dolayı aldığım yetim maaşı üzerinden Çeyiz parası aldığım gibi bu kez Annem üzerinden Çeyiz parası alma hakkım var mı diye merak ediyorum? Cevap alabilirsem çok sevinirim .
   Saygularımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anne veya babanızdan herhangi biri eğer emekli sandığı emeklisi ise ikinci kez çeyiz parası alabilirsiniz.

  42. Nuray FEYZIOGLU dedi ki:

   07.10.2017 tarihinde ceyiz ödeneği için başvuruda bulundum e devletten baktimda paranız yatirilmistir ptt den çekebilirsiniz yazio ama gidip sorduğumda yatmadi deniyor bununla ilgili bilgi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nuray Hanım merhaba,

    Rapor ve çeyiz paraları her ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. 8 inden itibaren sorgulayabilirsiniz.

   2. Melike dedi ki:

    E devletten bir türlü bulamadım sorgulamayı emekli sandığı üzerinden babamdan maaş alıyordum ağustosta başvurdum ama paranın nereye yatacağı nereden haber alacağım konusunda bir bilgim yok yardımcı olur musunuz

  43. Havva dedi ki:

   Merhabalar cevabiniz icin simdiden tesekkurler. Ben babami 2016 yılında kaybettim, calistigim icin yardim almadim ama evlenecegim zaman isten çıkıp yardim parasi alarak ceyiz parasindan yararlanmak istiyorum sonrasinda yani ben evlendikten sonra benim aldigim aylık kesilerek anneme eklenebilir mi yoksa annem dusuk maas almaya mi devam eder?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Havva Hanım,

    Size yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenerek çeyiz parası alabilirsiniz. Çeyiz parası almanız durumunda annenizin maaşı 24 ay sonunda yükselecektir. Ancak annenizin maaşı sizin aldığınız aylık kadar düşmez. Sizin alacağınız maşın yarısı kadar düşer. Yani anneniz 750 tl alıyor olsun. Siz maaş talebinde bulunursanız anneniz 600 siz 300 tl alacaksınız. Yani siz 300 tl maaş alırken annenizin maaşı 150 tl düşecek.

  44. Merve dedi ki:

   Selam ben başvuru yaptım denetmenleri falan hallettik 1 ay oldu sonucu ne zaman öğrenebiliriz ve nerden nasıl şekilde bilgi alabiliriz e devlet ten nasıl öğreniriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merve Hanım merhaba,

    E devlette çeyiz parası ile ilgili sekme henüz yok. 15-45 gün arasında çeyiz paranız yatacaktır.

  45. nur dedi ki:

   çeyiz yardımı için başvuruyu haziran ayında yapmıştım, hala bir cevap gelmedi ne zaman yatar veya bununla ilgili bilgiyi nerden alabilrim

  46. Elif dedi ki:

   Babam 4 ay önce vefat etti bir sene sonra düğünüm var yani 24 ayı doldurmamış olacağım yinede çeyiz parasından yararlananilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım,

    Yetim maaşı almaya başladıysanız herhangi bir süre şartı olmadan evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz. Konuda belirtilen 24 ay farklı bir durumun süresi.

  47. Fatma dedi ki:

   Merhaba Ben babamdan yetim ayligi aliyorum ssk ya bagli olarak aliyorum eylul ayinda evlendikten hemen sonra basvurmayi dusunuyorum tahmini olarak ne kadar surede sonuclanir ve ben basvurmasam annem ve iki kardesim maas aliyor onlarin maasi artar mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Çeyiz parası başvuruları normal şartlarda 1-3 ayda sonuçlanıyor. Başvuru yapmamanız durumunda maaşınız diğer maaş alanlara aldıkları maaş oranında pay edilerek arttırılır.

  48. Derya dedi ki:

   Merhabalar ben şuan emekli sandigindan babamdan maaş alıyorum evlenicem bu konu hakkında tam anlamadıklarım var yardımcı olursanız sevinirim ?

   İlk olarak ben şuan almakta olduğum maaşın 12 katini mi alacağım yoksa annemin aldigi kısmın 12 kati mi ?

   Başvuru yaptıktan ne kadar süre sonra bu para elime geçer ?

   Daha sonrasında benim kesilen maaşımın ne kadarı anneme geçer ve ne kadar süre sonra geçer ?

   Şimdiden teşekkür ederim.

  49. Ozlem dedi ki:

   Merhabalar. Sgk’yı aradıgımda agustos ayinin 19unda ceyiz parasinin yatirilacagi soylenmisti. Bugun ayin 20si hesabima hala yatmamis. Neden olabilir? Ne yapmam gerekiyor?

  50. Gg dedi ki:

   Merhabalar , ben 6 yildir yurtisinda ikhamet ediyorm,Ssk li bit isim yok ve iki ay once yabanci bir adada yabanvi uyruklu biri ile evlendim yazadigimiz ulke icin muhur alip kayit yaptik fakat Turkiye konsolosugu muhuru vermiyor, bu Durumda suban icin Türkiye sartlatinda kayitli evlilik gozukmuyor…massi kestirmem gerekli mi ? Evlilik belgemiz Turkce deil nasil bir yol izlememngerekli tavsiyelerinizi bekliyorum cok tesekkurler

  51. Nazlı aydın dedi ki:

   31 yaşındayım yetim aylığı alıyorum.Evlenicem 31 yaşında olduğum için çeyiz parası alabiliyormuyum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası almak için yaş şartı bulunmamaktadır. Çeyiz parası iiçin müracaat edebilirsiniz.

  52. aysel dedi ki:

   merhaba
   çeyiz parasına başvuralı yaklaşık 18 ay oldu fakat hala alamadım sgk yı aradığımda araştırıldığı söyleniyor fakat şu ana kadar araştılma olmadı nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.