SGK

Taksi Şoförleri Sigortalılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde her iş kolunun korunabilmesi için yasalar ve kanunlar şekillendirilmiştir. Her bir iş kolu ve kurum kendi bünyesinde bir sigortalılık ve iş güvenliği uygulamasına tabiidir. Bu iş birimlerinin her biri için ayrı uygulama söz konusu olmasa dahi, bunlar bir çatı altında birleştirilmiş şekilde de korumalara ve düzenlemelere tabii tutulurlar. Bunun nedeni de toplumsal açıdan hem işverenin hem de işçinin haklarını korumaktır. Devletin sosyal sorumluluklarından birisi olarak ticari taksi şoförleri için de düzenlemeler söz konusudur ve bu alanda çalışanların sigortalılığı da kanunlar ile düzenlenmiştir.


Ticari Taksi Şoförlüğünde Sigortalılık

Şehir içi ulaşım işinde çalışan kişiler, iş alanında her gün çalışmayabilirler. Bu alanda çalışan kişilerden bir ayda 10 gün ve daha az süre ile çalışanlar için 6111 sayılı kanun 51. madde 4 (a) bendine dahil edilen ek 6 sigorta emeklilik hakkını belirlemiştir. Bu kişiler 5510 sayılı kanunun hizmet akdi kapsamına dahil edilerek sigortalı kabul edileceklerdir.

Bu anlamda ticari taksi şöför sigortası yaptırabilmek için taşınması gereken şartlar ise:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Banka sandıklarına dahil olarak çalışmamak
  • Herhangi bir gelir yahut aylık sahibi olmamak
  • İsteğe dayalı olarak sigorta sahibi olmamak
  • Her hangi bir alanda hizmet akdi, kamu personeli, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmamak olarak sıralanmaktadır.

Başvurular

Bir sigorta koluna dahil olarak çalışmak isteyen kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesinde yer alan şehir içi toplu taşıma araçlarında kısmi süreli çalışanlara ait işe giriş bildirgesini toplu taşıma aracının sahibinin bağlı olduğu meslek odasına yahut kooperatifine onaylatarak şoför ile araç sahibi arasında imzalanan sözleşme ile şoförlük yapılan Sosyal Güvenlik İl veya İlçe Müdürlük/Merkezleri’ne ibraz etmeleri ve başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Bu sayede bu kişilerim prim günlerini ve prim ödemelerini tamamlamaları halinde taraflarına yaşlılık aylığı sağlanacaktır. Ölümleri durumunda da çevrelerinde bulunan hak sahiplerine ölüm aylığı verilecektir. Bunun yanı sıra kişinin bakmak ile yükümlü olduğu kişilere sağlık sigortası da otomatik olarak bağlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu