• Bağkur Hizmetini Ssk’ya Aktarma Dilekçe Örneği


  Hizmet Aktarma Dilekçe Örneği

  Birden fazla sosyal güvenlik kurumunda hizmetiniz varsa emekliliğinize 6-12 ay gibi bir süre varken Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu hizmetleri birleştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Kesinlikle bu birleştirme işleminin size dezavantajı olduğunu düşünmeyiniz. Aksine sizin lehinize, sizin yararınızadır. Çünkü birçok insanın bildiği üzere SSK’dan emekli olmak BAĞKUR’ dan emekli olmaktan daha kolay ve daha avantajlıdır. Bu nedenle eğer hizmet birleştirme işlemine başvuru yapmak gibi bir düşünceniz var ise bu konu ile ilgili yazımızı okuduktan sonra kararınızın doğrulunu görebilirsiniz.

  Bahsetmiş olduğumuz hizmet birleştirme uygulamasından faydalanabilmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Bunun için gerekli olan şey bir adet “Bağkur Hizmetini Ssk’ya Aktarma Dilekçe Örneği“dir. Bu başvuru dilekçesi için de öncelikli ihtiyacınız, size önceden verilmiş olan SSK ve BAĞKUR hizmet numaranızdır. Hizmet numaranızı ilgili kurumdan öğrenip Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalısınız.

  BAĞKUR hizmetini SSK’ya aktarma uygulaması 2008 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu tarih itibari ile SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı gibi kurumlar birleştirilmiştir. Böylece hizmet birleştirme gibi prosedürler de ortadan kaldırılmış oldu. Fakat 2008 tarihinden önce sigorta girişi olan vatandaşlar için emekliliklerinden önce bu hizmet birleştirme işlemini yapmalılar. Aksi takdirde sorunlarla karşılaşacaklardır, mağdur olabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağkur’u Neden SSK’ya Bağlamak İçin Talepte Bulunuruz?

  Çoğumuzun aklındaki sorulardan biri de budur. SSK’yı BAĞKUR’dan daha avantajlı yapan şey nedir? SSK’nın aylık bağlama oranı hem daha yüksektir hem de emekli olabilmek için gerekli tutulan şartlar daha az zorlayıcıdır. Örneğin BAĞKUR’ da kadınlarda emeklik için 7200, erkeklerde emeklilik için 9000 gün prim istenmekte iken SSK’da bu sayılar 5000 ile 5975 gün arasında değişim göstermektedir. Benzer farklılık emeklilik için şart koşulan yaş doldurma konusunda da bulunmaktadır. SSK’dan birkaç yıl daha erken emekli olunabilmektedir.

  Peki Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır ?

  Hizmet birleştirme işlemi sürecinde her yıl 360 gün ve her ay 30 gün üzerinden değerlendirilir. Herhangi bir sebepten dolayı (malullük, meslek hastalığı, ölüm ve iş kazaları gibi) durumunda hizmet birleştirme sistemi yürütülmez. Birleştirme işlemi yalnızca başvuran kişinin bu gibi sebepler halinde aylığa hak kazanması şartı ile yürütülebilir. Bilmeniz gereken bir diğer unsur da hizmet birleştirme işleminin uzunluğudur. Sonuçlanması oldukça zaman alan bir işlemdir. Hizmet birleştirme sisteminden yararlanmak gibi bir düşünceniz var ise tavsiyem bu işleme bir yıl gibi uzun bir süre öncesinde başlamanızdır. İşlemin daha hızlı sonuçlanması için ise hizmet birleştirme işleminden kaynaklı olarak ortaya çıkacak olan prim borçlarınızı veya basamak farkını ödemenizde fayda olacaktır. Hizmet birleştirme işleminin uzunluğundan dolayı emekli olma süreniz de uzayacaktır.

  Başvuruda bulunduğunuz kurum öncelikle şahsın diğer sigorta kurumlarında geçen hizmet sürelerini ve kendine göre gerekli bulduğu tahsis belgelerini temin edecektir. Fakat şahıs aylık bağlanmaya hak kazanmış ise hizmet birleştirme işlemi gerçekleştirilmez. Yani talebiniz reddedilir. SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı birleşimine gidilmeden önce yani 2008 yılından öncesi için başvuru yaptığınız kurum geriye dönük prim veya kesenek ödeyerek geçirdiğiniz son yedi yıllık süreyi esas alır. Özetlemek gerekirse son yedi yılınızın son üç buçuk ayı primlerinizi hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırdıysanız o kurumdan emeklilik hakkı kazanmaktasınız. Hizmet birleştirme işleminin yürütülemeyeceği koşullardan birine sahip iseniz fakat emeklilik hak ediyorsanız son yıllık hizmet sürecinizin son ayında hangi kuruma tabi iseniz o kurumdan emekli olursunuz.

  Unutmayınız ki tüm borçlanmalar ve hizmet zamları, hizmet birleştirme işleminde son derecede önemli olup kesinlikle dikkate alınır.

  Bağkur Hizmetini Ssk’ya Aktarma Dilekçe Örneği’ni aşağıda yer alan linke tıklayarak elde edebilirsiniz.

  “Bağkur Hizmetini Ssk’ya Aktarma Dilekçe Örneği”ni indirmek için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Bağkur Hizmetini Ssk’ya Aktarma Dilekçe Örneği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Süleyman özden dedi ki:

   1999 /2003 arası sigortam var 2010/2012 arası bağkurum var şuan sigortalı çalışıyorum 58 yaşa tabiyim emekliliğe 12 yılım var bağkur hizmetini ssk ya nezaman birleştirmeliyim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Süleyman Bey,

    Emekli olacağınız zaman birleştirme yapılacaktır. Şu anda herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

  2. nefise sarıkaya dedi ki:

   17.03.1987 de sigortalandım.toplamda 649 gün sigortam var. sonrası bagkur kaydım ve son 4 yıldır da isyege bağlı bagkur yatırıyorum.1642 bagkur prim günüm var.1 yıl önce istege bağlı sigortaya geçmek istedim ama sgk daki bayan o takdirde emekli sandığından aldığım 500 tl dulyetim maaşımın kesileceğini söyledi bagkurda kaldım.engelli oğlum var ve bakım maaşıda alıyorum.kendim emekli olmak istiyorum ama bağkurla bu 6-7 yıl daha geç olucak.sizden öğrenmek istediğim bu hizmet günlerimi sigorta uzerine birleştirme şansım var mı? 91-95-99 doğumlu 3 çocuğum var onları da doğum borçlandırmasına saydırabilirmiyim.sigortadan emekli şansım olabilir mi bu şartlarda.şimdiden tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda isteğe bağlı ssk zaten 4b yani bağkur primi olarak yatırılmaktadır. eğer prim günleriniz yetersiz ise doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  3. cemil uğurlu dedi ki:

   İyi günler
   Daha önce de yazmıstım ama cevaben dönüş olmadı.

   Benim sizden öğrenmek istediğim konu ise;
   1968 Temmuz doğumluyum..01.12.1986 tarihinde ssk’lı olarak ilk defa işe basladım.1991 yılında üniversiteyi bitirdim.1992-1994 tarihlerinde askerliğimi yaptım.2016 yılı Ekim ayı itibariyle işten ayrılırken 5425 gün prim ödemem var.(50 yas ve 5375 gün’ tabı olarak görünüyorum)
   2016 Aralık ayında 3713 sayılı terörle mücadele kapsamında kamu kurumunda 657’ye (4-c) tabı GİH sınıfı memur kadrosunda atanarak işe başladım.
   Bu durumda;

   1-)Hizmet birleşimi yaparsam emeklılık tarihinde nasıl bir değişiklik olacaktır.Veya Avantajlı olan hangisidir.4-a veya 4-c
   2-)4-a ya göre 2018 temmuz ayında emeklilik hakkı kazanıyorum.
   Son 3,5 yıldan fazlasını 4-c’li olarak geçirirsem;emeklılık durumu hangi yıla sarkabilir.
   3-)GİH sınıfından Tekniker olarak THS sınıfa gecmemim bana ne gibi avantajı olur?
   Ve/Veya bu anlattığım konularda nasıl bır yol izlemem gerekir.
   Lütfen bu konularda cevap verebilirseniz sevinirim. İlgilerinize şimdiden çok teşekkür ederim.
   Konuyu bılgılerınıze iletir saygılarımı sunarım.

  4. Cemaynur Çelik dedi ki:

   Merhaba,

   4A sicil numaram: 0577363252, 4A sicil numaram: 3402199723926
   Halen “isteğe bağlı” olarak primlerimi yatırıyorum.
   Şu an Tuzla (İstanbul’da ikamet ediyorum. Takribi 3 yıl önce SGK Tuzla İlçe Şubesine dosyamın gelmesi için müracaat yaptım. “Dosyamın “Bağcılarda göründüğünü, ama yapılan aramada bulunamadığını” ifade ettiler. Bağcılar ilçesi ile hiç bir zaman ilgim olmadı. Nasıl oraya gitmiş olabilir ve neden bulunmamış olabilir?
   Cevap verebilirseniz memnun olurum.

  5. ferhat aslan dedi ki:

   27.10.1967 doğmluyum 05.15.1985 ssk girişiliyim 3750 günüm ssk da var 990 bakurum var 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.