Genel

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom cihaz sorgulama yapmak için Findeks kredi notu sorgulama servisini kullanmanız gerekir. Bu servisi kullanmak için cep telefonunuzun mesaj bölümüne girmelisiniz. Ardından alıcı kısmına 1122 yazarak mesajınızı yazmalısınız. Türk Telekom cihaz sorgulama mesajını atarak kredi puan aralığınızı öğrenebilirsiniz.

TÜRK TELEKOM CİHAZ SORGULAMA İÇİN HANGİ BİLGİLER GEREKİR?

Türk Telekom cihaz sorgulama için gereken bilgiler, sorgulama yapacağınız alana göre farklılık gösterir. Mesajla sorgulama yapacaklar için gereken bilgiler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihidir.

Yukarıdaki görseldeki gibi mesaj kısmına T.C. kimlik numaranızı yazmalısınız. Ardından doğum tarihinizi gün, ay, yıl sıralamasına uygun şekilde yazmanız gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken doğum tarihinizi, aralara nokta ya da tire işareti koymadan bitişik yazmaktır. Aynı zamanda T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi arasında bir boşluk olmalıdır.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Sonucu Ne Anlama Gelir?

Türk Telekom cihaz sorgulama sonucu size mesaj olarak iletilir. Mesajda belirli bir puan aralığı ifade edilir. 

Görselde bir cihaz sorgulama işleminin sonucu gösterilir. Buna göre Findeks kredi notu 1900 üzerinden hesaplanır. Görselde yer alan Türk Telekom abonesinin puanı ise 1647’dir. Mesajda bu puanın iyi bir seviyede olduğu da ifade edilir. Yapılan sorgulama karşılığı Türk Telekom abonelerinden, 17,5 TL ücret kesilir.

E-Devlet’ten Türk Telekom Cihaz Sorgulama Yapılır mı?

E Devlet’ten Türk Telekom cihaz sorgulama yapılmasa da puanınızın hesaplanmasında kullanılan borçlarınızı öğrenme şansınız vardır. Böylece unuttuğunuz borçları hatırlayarak ödeme için gerekli adımları atabilirsiniz. Aynı zamanda cihaz başvurusu sırasında ibraz etmek için Risk Merkezi Raporu’nu edinebilirsiniz. Bunun için ilk önce T.C. kimlik numaranızı ve E Devlet şifrenizi bilmeniz ve ardından sisteme giriş yapmanız gerekir.

Dilerseniz e imza ya da mobil imza kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna “Risk” yazmanız yeterlidir.

Arama motoruna “Risk” yazdıktan sonra karşınıza yukarıdaki görseldeki seçenekler çıkar. Türk Telekom cihaz sorgulama için ihtiyacınız olan bilgilere, ilk seçenekte yer alan “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kısmına tıkladığınızda açılan ekrandan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Görüntüde okla gösterilen “Yeni Başvuru” kısmına tıklayarak bir sonraki ekranda bilgi kontrolünü sağladıktan sonra “Başvur” butonuna tıklayabilirsiniz.

“Yeni Başvuru” kısmına girdiğinizde yukarıdaki görselde yer alan ekran karşınıza çıkar. Burada kimlik bilgilerinizi ve telefon numaranızı kontrol ederek “Başvur” butonuna tıklayabilirsiniz. Telefon numaranız güncel değilse öncelikle ilgili bölümden numara değişikliği yapmanız gerekir.

“Yeni Başvuru” kısmına tıkladığınızda karşınıza gelen ekran yukarıda yer alır. Raporunuz hazırlandığında sistemde kayıtlı olan telefon numaranıza SMS gönderilir. SMS geldikten sonra “Başvuru Bilgileriniz” kısmına tıklayarak rapora erişebilirsiniz.

Yeni açılan ekranda raporu hangi tarihe kadar görüntüleyebileceğiniz gösterilir. “Raporu Görüntüle” kısmına tıkladığınızda ise görüntüleme için sizden şifre istenir.

Şifrenizi girdikten sonra açılan raporda bankalara olan toplam borcunuz, gecikmiş borçlarınız ve takibe düşenler yer alır. Aynı zamanda çeklere, senetlere ve kredilere ilişkin bilgiler de raporda bulunur.

TÜRK TELEKOM CİHAZ ALMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

Türk Telekom cihaz almak için gereken puan en az 700’dür. Puan aralığınıza göre kefilli ya da kefilsiz olarak cihaz satın alabilirsiniz. Puanınız düşük bir aralıkta yer alıyorsa sadece kefil göstererek Türk Telekom’un taksitli cihaz kampanyalarından yararlanma şansınız bulunur. Yüksek aralıklarda ise kefilsiz olarak kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde Türk Telekom cihaz sorgulama puan aralıkları belirtilmiştir. Bu aralıklara göre eğer:

 • Findeks kredi notunuz 1 ve 700 aralığında ise riskli olarak değerlendirilirsiniz. Bu durumda taksitli cihaz satın alma şansınız olmaz.
 • 700 ve 1500 aralığında ise az riskli statüde olduğunuz için kefilli olarak satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • 1500 puan üzerinde ise kefil şartı yoktur.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Puanları Neye Göre Belirlenir?

Türk Telekom cihaz sorgulama puanı belirleme kriterleri arasında pek çok farklı unsur vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Faturaları zamanında ödeme
 • Ödenmemiş kredi borcu bulunma
 • İcralık borcu bulunma

Bu standartlara göre puanınız düşükse istediğiniz cihazı taksit avantajından yararlanarak satın alma şansınız ortadan kalkar.

Türk Telekom Cihaz Sorgulama Puanları Nasıl Yükseltilir?

Türk Telekom cihaz sorgulama puanını yükseltmek için borçlarınızı düzenli ödemenizde fayda vardır. Sık sık borçlarınızı ödemeyi erteliyor ya da son ödeme tarihlerini unutuyorsanız otomatik ödeme talimatı oluşturmalısınız. Böylece telefon faturalarınızın ve kredilerinizin zamanında ödenmesini sağlayabilir ve gereksiz yere faiz ödemek zorunda kalmazsınız.

Türk Telekom Puanımla Hangi Cihazları Alabilirim?

Türk Telekom puanınızla alabileceğiniz cihazlar oldukça fazladır. Bu cihazlar arasından bütçenize uygun biçimde tercihler yapabilirsiniz. Yüksek bir bütçeniz varsa en teknolojik özelliklere sahip telefonları, tabletleri satın alabilirsiniz. Düşük bütçeli kişiler, alt ve orta segmentte yer alan birçok cihaz arasından kararını verebilir.

Türk Telekom puanınıza göre alabileceğiniz cihaz türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Akıllı telefon
 • Bilgisayar
 • Tablet
 • Ev telefonu
 • Modem
 • Yenilenmiş akıllı cihaz
 • Akıllı saat
 • Kulak üstü, kulak içi, kablosuz kulaklık
 • Robot süpürge
 • Oyun konsolu

TÜRK TELEKOM CİHAZ BORCUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Türk Telekom cihaz borcunu öğrenmek için Türk Telekom mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamada “Ürün ve Paketler” kısmında, güncel ve geçmiş zamanlarda yararlandığınız cihaz kampanyaları yer alır. Borcunuzu faturaya ek olarak ödüyorsanız mobil uygulama üzerinden faturanıza ulaşarak toplam tutarı öğrenebilirsiniz.

SMS İle Türk Telekom Cihaz Borcu Nasıl Öğrenilir?

SMS ile Türk Telekom cihaz borcu öğrenmek için 5555’e mesaj gönderebilirsiniz. Mesaja cevap olarak güncel borcunuz size vergiler dâhil olarak iletilir. Bu sayede gecikmeden ödemenizi yapabilirsiniz. Cihaz borcunuz da faturanızda belirtilen toplam ödeme tutarı içerisinde yer alır.

Türk Telekom Cihaz Borcumu Nasıl Taksitlendiririm?

Türk Telekom cihaz borcunu taksitlendirme sürecinde farklı alternatifleriniz vardır. Peşinat ödeyebilen müşteriler taksit tutarlarını azaltabilir. Peşinat ödeme imkânınız yoksa 3, 6 ve 12 ay gibi Türk Telekom’un sunduğu taksit olanaklarından yararlanabilirsiniz. Cihazın fiyatı arttıkça taksit sayısı azalır. Türk Telekom size peşin olarak cihaz satın alma şansı sunar. Peşin ve taksitli satışlarda ödeyeceğiniz tutar farklılaşır.

Türk Telekom Evde İnternet Üzerinden Cihaz Alınabilir mi?

Türk Telekom evde internet üzerine cihaz alma hakkınız vardır. Evde internet ve mobil müşterileri için satışa sunulan cihazlar, taksit miktarları birbirinden farklı olabilir. Bütçenize uygun bir model seçtiğiniz takdirde ödeme sürecini zorlanmadan tamamlayabilirsiniz.

Türk Telekom Cihaz Başvurusu Nereden Yapılır?

Türk Telekom cihaz başvurusu için Türk Telekom mağazalarına uğramanız gerekir. Mağaza yetkililerine istediğiniz cihazı söyledikten sonra uygun bir şekilde taksit planını oluşturabilirsiniz. Başvurunuz sırasında sizden kimlik fotokopisi talep edilir. Risk Raporu sorgulaması da başvurunuz sırasında yetkili personel tarafından yapılır. Dilerseniz raporu önceden kendiniz sorgulayabilir ve çıktısını alarak başvuru sırasında yetkiliye teslim edebilirsiniz.

Türk Telekom’un Kurumsal Cihaz Kampanyası

Türk Telekom kurumsal cihaz kampanyası seçenekleri de mevcuttur. Bu sayede işletmenizde çalışan personelleriniz için iş amacıyla kullanabilecekleri cihazlar satın alabilirsiniz. Bazı kurumsal cihaz tekliflerinde ön ödeme zorunluluğu bulunabilir. Aynı zamanda taahhüt gibi şartlar da söz konusu olabilir. Türk Telekom cihaz sorgulama sürecinde kurumlara özel puan ve risk değerlendirme şartları da konulabilir.

Online Türk Telekom Faturasız Hat Paketi Sorgula

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom

Vodafone Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanma Yolu

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir