SGK

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları

İkiz çocuklar için doğum yardımı almak devlet tarafından ikiz bebekleri olan vatandaşlara verilen destekten faydalanmak için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes ikizi olana destek yardımı için başvuruda bulunabilir. İkiz ve üçüz gibi çoğul bebek hamilelik durumu yaşayan anneler tarafından yapılan başvurular yeni düzenlemeye göre babalar tarafından da yapılabilmektedir.


Çoğul bebek sahibi olan ailelere verilen desteğin temel amacı ebeveynlerin daha fazla artan giderlerini biraz olsun hafifletmektir. Çoğul bebek sahibi olan vatandaşların aylık olarak alacakları yardım paraları çocuklar iki yaşına gelene kadar düzenli olarak her ay ödenmektedir. 0-2 yaş aralığında ödenecek olan destek yardımı tutarı en son belirlemelere göre 2020 yılında çocuk başına 150 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2020 yılı projeleri arasından bulunan ikiz çocuk yardımı için başvuru il müdürlüklerine yapılmaktadır. İkiz bebek sahibi olan ailelerin maddi olarak desteklenmesi ve iki bebeğe bakacakları için zorlanmamaları hedeflenmektedir. 2020 yılında başlayan bu proje çifte mutluluk yaşayan aileler için ilaç niteliğinde olacaktır.

İkiz Çocuklar İçin Verilen Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası başvurusunda bulunmak için çoğul çocuk sahibi vatandaşların bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne gitmeleri gerekir. Başvuru sırasında müdürlük tarafından verilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve istenen evraklar ile birlikte müdürlüğe teslim edilmesi gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ikiz bebek yardımı parasından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru sırasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklar şunlardır:

 • Anneye ait kimlik belgesi
 • Çocuklara ait kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Ödemesi Nereye, Ne Zaman Yapılır?

İkiz bebek doğum parası 2020 yılında aylık olarak çocuk başına 150 TL olarak ödenmektedir. İkiz bebek doğum parası şartlara uyum sağlayarak destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bildirilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine başvuruda bulunan ailelerin başvuru sonuçları müdürlüğe bildirdikleri telefon numaralarına gönderilmektedir.

Telefonlarına gelen SMS mesajı ile ilgili yardımı aldıklarını öğrenen hak sahipleri ikiz bebek destek ödeneklerini alabilirler. İlgili yardım ödeneği bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalara aracılığı ile ödenmekte ya da PTT şubelerine yatırılmaktadır. Yardım ödenekleri isteğe bağlı olarak anne adına ya da baba adına yatırılmakta olup ödenekleri almak için kimlik belgesi ile ilgili banka şubesine ya da PTT şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkiz çocuklar doğum yardımı sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden ve telefonla yapılabilmektedir. Telefonla sorgulama yapılabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattı olan Alo 144 aranmalıdır.

E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için ise izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Çocuk ve Doğum Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
 • Kimlik doğrulama işlemi E-Devlet şifresi ile ya da alternatif kimlik doğrulama seçenekleri ile yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama sonucu otomatik olarak görüntülenebilecektir.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları 2020

Devlet tarafından doğum yapan annelere birçok destek verilmekte ve yardımlar yapılmaktadır. Her annenin faydalanabileceği, muhtaç olan annelerin faydalanabileceği ve çalışan annelerin faydalanabileceği farklı destekler verilmektedir. Devlet tarafından verilen doğum yardımlarından bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Doğum Yardımı: Ülkemizde Türk vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan ve doğum yapan her annenin faydalanabileceği bir yardımdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardım için başvurular il müdürlüklerine yapılmaktadır. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için verilmektedir. Öncesinde olan doğumlar için bu yardımdan faydalanılamamaktadır. 2015 yılından bu yana verile doğum yardımı;
  • Birinci çocuk için alınacaksa 300 TL,
  • İkinci çocuk için alınacaksa 400 TL,
  • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için alınacaksa 600 TL olarak ödenmektedir.

Normal doğumlar için olan bu rakamlar çoklu doğumlarda değişiklik göstermektedir. Çoklu doğum yardımı şartlarına uygunluk sağlayan yani Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olan anneler farklı miktarlarda yardım almaktadır. Çoklu doğumlar için doğum yardımı hesaplaması örneği şu şekilde olacaktır;

 • Annenin ikiz bebek sahibi olduğu ve ilk defa anne olduğu düşünülürse alacağı doğum yardımı ödeneği 700 TL olacaktır. Bu hesaplamada ikiz bebeklerden bir tanesi birinci çocuk, bir tanesi ikinci çocuk olarak sayılacaktır.
 • Annenin ikiz bebek sahibi olduğu ve ikinci kez anne olduğu düşünülürse alacağı doğum yardımı ödeneği 1000 TL olacaktır. Bu hesaplamada anne daha önce çocuk sahibi olduğu için ikiz bebeklerden bir tanesi ikinci çocuk, bir tanesi üçüncü çocuk olarak sayılacaktır.
 1. Doğum Parası: Doğum parası genelde doğum yardımı karıştırılmaktadır. Doğum parası SGK kapsamında çalışan annelerin doğum izni süresince çalışamadığı günler için SGK’dan alınmaktadır. Ülkemizde İş Kanunu kapsamında çalışan annelerin doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanma hakkına sahiptir.

Bu haftalar için doğum parası hesaplanarak anneye ödenmektedir. Verilen doğum izni çoklu gebeliklerde doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 10 hafta olmak üzere 2’şer hafta fazlalaştırılmaktadır. Doğum parası alınabilmesi için doğum önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. 2020 yılında bir anne en düşük 6815,08 TL doğum parası alabilmektedir. Çoklu doğumlarda izin süresi arttığı için alınan doğum parası da artış göstermektedir.

 1. Süt Parası: Süt parası kanun kapsamında emzirme ödeneği olarak geçmektedir. İkiz bebek süt parası alınabilmesi için anne ya da babanın SGK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Yani anne sigortalı olarak çalışmıyor ise babanın mutlaka sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Süt parası tek seferlik olarak ödenmekte olup 2020 yılında 180 TL olarak verilmektedir.

SYDV Şartlı Sağlık Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

Muhtaç olan annelerin doğum yapması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartlı sağlık yardımı desteği verilmektedir. Hanede kişi başına düşen gelirin güncel asgari ücretin 3’te birinden az olması durumunda bu yardımdan faydalanılabilmektedir.

0 ila 6 yaş aralığında çocukların sağlıkları konusuna dikkat edilmesi ve muayenelerinin düzenli şekilde yapılabilmesi için nakdi ve düzenli şekilde yardımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan nakdi yardımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eğer ki doğum hastanede gerçekleşirse bir kereye mahsus olarak 75 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum öncesi sağlık kontrolleri düzenli şekilde yaptırılır ise aylık 35 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Doğumdan sonra iki kereye mahsus olarak 35 TL’lik ödeme yapılmaktadır.

Çocuk altı yaşına gelene kadar gerekli muayenelerin yaptırılması durumunda aylık düzenli olarak 30 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum Parası Ne Kadar ?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İlgili Makaleler

145 Yorum

 1. Merhaba üstümüze ait evimiz var 6 aylik ikiz bebeklerim var birde 5 yasinda oğlum var eşimin maasi 2600 yardimi alabilirmiyim acaba

  1. Merhaba,

   Bu yardım gündeme gelmiş komisyonda görüşülmüş. ancak gerçekleşmemiştir. Tekrar gündeme geldiğinde bilgilendirme yapacağız.

 2. Merhaba ikiz annesiyim dogum yardimi parası aldım fakat şartlı sağlık adı altında verilen yardim parası hakkında hiç bir bilgimiz yoktu şuan inişlerin 2.5 yaşında.. Geriye dönük bi ödeme alabilirmiyiz yardımcı olabilirmisiniz..Alabilirsekte nereye başvurmamız gerekir…

  1. Merhaba,

   Şartlı sağlık ve gebelik yardımları gebelikten itibaren takipli yapılır. Mevcut durumda alamazsınız.

 3. merhabalar efendim ben ücretli yeşilkartlıyım ikiz çocuklarım oldu aylık çoçuk başına 150 tl vermeleri lazım degil mi.ya da nereye başvuru yapmam lazım.

 4. Merhabalar;
  Bizim 8 ve 13 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. 1 ay içinde doğum yapacak. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Sosyal yardımlaşma müdürlüklerinde şartlı doğum yardımı mevcut. Ayrıca yine doğumdan sonra 600+600+600 doğum yardımı alacaksınız.

 5. 1 aylık ikiz bebeklerimiz doģdu.657/4B sözleşmeli olarak çalışmaktayım.Sosyal yardımlaşma kurumu başvuru yapamazsınız dediler. Böyle bir hakkımız yokmu.

  1. Merhaba,

   300 ve 400 tl doğum yardımına başvuru yapabilirsiniz. Bu yardım çalışan, çalışmayan tüm annelerin hakkıdır.

 6. merhabalar ;
  benim ikizlerim olacak çoçuk başına 150 tl onaylandımı ?

  dogum parası ilk doğum 700 tl güncelmi ?

  çocuk duzenli kontrolleri yapıldığında 35 tl yatırıldığı doğrumu doğruysa nereye mürecat edilmeli ?

  süt parası 149 tl güncellmi ?

 7. Merhabalar kolay gelsin 21.12.2018 tarihli ikiz bebek doğumum gerçekleşti acaba aylık 300 tl ikiz bebek yardımından faydalanibeleckmiyim ?

 8. Kardeşim zamanında söylemiyorlar nasıl gelir olacağını sonra baş vurdum kabul etmediler asgari ücretten fazla aliyomusum yani yalan söylüyorlar seçimi kaybedince de kuzu oluyorlar kimsenin kimseden haberi yok bilgi verme yok yüz kişiyi aradım kimseyle gorusemedim eve bakmaya geliyor bakmadan gidiyor bu kadar geri zekalilar

 9. Merhabalar;
  Bizim 7 ve 12 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

 10. İkiz Bebek dünyaya geldi. Doğum yardımı almam İçin gelirimin ne kadar olması gerekiyor. Eşim öğretmen bende özel sektörde çalışıyorum . Doğum yardımı alabilirmiyim.

 11. MERHABA ,
  BEN İKİZ ÇOÇUK İÇİN YARDIM BAŞVURUSUNDA BULUNDUM OCAK .10.2019 TARIHİNDE BAŞVURU KABUL EDİLDİ ANCAK BANA SÖYLENEN TEK RAKAMLI AYLARDA YATACAĞINI BELİRTİLER YANİ ( OCAK , MART . MAYIS VS. ) GİBİ AYLARDA YATACAĞINI BELİRTTİ ANCAK HESABIMIZA YATAN HİÇ BİR ŞEY YOK SORDUM İLÇEDE İLK BEN BAŞVURUDA BULUNUP KABUL OLUNCA KİMSEDE NE YAPACAĞINI BİLMİYOR TAM ANLAMIYLA … YANİ BEN ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM BU BİZE HAK EDİLDİMİ EDİLMEDİMİ ? EDİLDİYSE NEDEN YATMADI , EDİLMEDİYSE NEDEN HALA GÖRÜNÜYÖR ..?

 12. Merhaba
  17 aylık ikiz bebeğim var eşim ve bende asgari ücretli olarak çalışıyoruz.Sosyal yardımlaşma vakfına gittiğimizde geliriniz limitlerin üstünde kaldığı için başvurunuzu alamıyoruz dediler.Yapılan uygulama doğrumudur.

  1. Merhaba,

   İkiz çocuklar için 150 tl yardım geçan aylarda gündeme gelmişti ama taslak olarak kaldı. Mevcut yardımlar geliri olmayan muhtaç ailelere yapılmaktadır.

 13. merhaba bizim 01,05,2018 de ikiz bebegimiz oldu. 10 ocak 2019 ta başvuru yaptık kabul edildi dediler fakat bi sonuç yok önce sms mi gönderilecek acaba bir bilginiz varmı…

  1. Merhaba,

   Konu komisyonda halen görüşülüyor. Yardım ile ilgili henüz meclisten bir karar çıkmadı.

  2. ikiz veya üçüz farketmez bebek yardımı başvuruları kaymakamlık sosyal yardımlaşma vakfına yapılıyor.Fakat kişi başına düşen gelir ortalamasının 609 TL altında olması gerekiyor.

 14. ÇOKLU DOĞUM YARDIMI BENİM ONAYLANDI YALNIZ NE ZAMAN ÖDEME YAPILACAK BİLGİNİZ VARMI BAŞVURUM 20 KASIM 2018

  1. Merhaba 16.05.2019 da ikiz bebeklerimiz oldu. Ben kamu dairesinde memurun, eşim ev hanımı. 0-2 Yaş arasında her ay ödenecek çocuk başı 150 TL yardımdan faydalanabilir miyim?

 15. Merhaba, eşim devlet memuru , ben de özel sektörde mühendisim. İkiz bebeklerimiz olacak, bu konuda alacağımız haklar nelerdir? 700 TL yardımı alabiliyor muyuz? Teşekkürler

 16. Merhabalar 14/12/2018 tarihinde ikinci kez ikiz bebeklerim dünyaya geldi. Az önce sosyal yardımlaşma vakfına gittin müracaat etmek için ama sigortalı çalıştığım ailede kişi başına düşen gelirimin 440 tl nin üstünde olduğu için çoklu doğum yardımını alamayacağım söylendi. Bu konuyla ilgili net bir bilgi yok çok fazla bilgi kirliliği var maalesef. Doğru bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar…

 17. Iyi günler ikiz doğum yardımı her aymı yoksa 3 ayda bir mi veriliyor cevaplarsanız sevinirim daha önce de yazdım fakat sizden cevap alamadım

  1. Merhaba 3 ay önce ikiz bebeğimiz dunyaya geldi başvuru yaptık ama reddedildi değerlendirme neye göre yapılmaktadır
   Aylık kişi başı gelirimiz asgari ücretin 3/1 ini altında
   Başvuru şartları tam olarak nedir bilgilendirebilir misiniz

 18. Bebeklerden dolayı çalışamıyorum. Yani sgk lı değilim. Eşim engelli. Sgk lı değil. Bu yardımdan faydalanamıyormuyum

 19. Merhaba,
  benim 22 aylık ikiz bebeklerim var. Çalışıyorum ama eşim çalışmıyor sigortası yok haliyle. benim aldığımda yetmiyor. ikiz bebeklere ve bez mama yardımı için kaymakamlığı aradım. Sosyal hizmetlere başvuru yapın dedi. Orayı aradığımda ise bana yazı henüz çıkmadı diyor. Bez mama yardımı da yokmuş. Başından mı savdı ne yaptı anlamadım. Yardım gerekiyor. Ne zaman yardım parası alabiliriz bilgi verirseniz sevinirim. Tarih verebilir misiniz kaçırmayalım.

 20. Merhaba benim biri 8 biri 4 yaşında iki evladım var şimdi üçüzlere hamileyim eyer yasa çikarsa nasıl bir ücret bana verilir şimdiden çok teşekkür ederim
  Dogum parası dahil ben çalışmıyorum eşim sgk LI.

  1. Merhaba,

   Yasa taslağı her çocuk başına 0-2 yaşa kadar 150 tl verilmesi. ancak kimleri kapsayacağı tarih henüz netleşmedi.

 21. Merhaba 28 09 2018 doğumlu ikiz bebeklerim var yeni çıkan yasa ile 300 tl yardımı nasıl alırım şartları nelerdir

 22. Bu yardım 2019 da başlayacak diye okudum doğru mu ?bide 0-2 yaş demişti bakan burda 4 yasa kadar diye yazıyor düzeltme yapılması gerekiyor sanki yazıda

 23. S.a benim ikiz cocugum oldu 1.5 yasina gircek ben bu haktan yararlanabilirmiyim aldigim aylik gelirle alakali bir durum varmi

 24. Yeni çıkacak yasa da ikiz çocuklar için 300lira yardım alabilmek için sigortalı olma şartı varmı.genel sağlık sigortası olan biri bundan faydalanabilecek mi acaba

  1. Merhaba,

   Yapılan açıklamada böylr bir şart belirtilmedi ayrıntılar henüz belli değil. Netleşince açıklayıcı bir yazı yazacağız.

  1. Merhaba,

   Henüz komisyonda görüşüldüğünü biliyoruz. Ancak Ne zaman oylanır ve geçer net bir tarih veremiyoruz. Geçtiği anda sitemizden duyuracağız.

 25. Konu içeriğinde bu uygulama 2015 yılı Mayıs itibariyle geçerli diye yazmışsın sorulara komisyonda diye cevap veriyorsun milletle dalga mı geçiyorsunuz bu ülkede dürüst insan kalmadı.

 26. merhaba üçünün var üstüme ev yok sadece araba var 22 aylık oldular yararlana bilirmiyim acaba 4 yaşına kadar mi bu yardim

 27. Merhaba 13 08 2018 tarihinde ikiz kızlarım dünyaya geldi asgari ücretle çalışıyorum aile sosyal politikalar bakanlığınaa gittim sgklıyım diye sen alamazsın dediler SGK lıyız ama zor geçim yapıyoruz kira elektrikler su asgarı ücreti geçiyor ikiz bebeklerin giderini hesaba bile katmıyorum 2 yaşına kadar bende bu ücreti alabilirmiyim komisyon ne zaman onaylayacak ?

 28. merhaba,

  6 yaşında erkek çocugum ve allah nasıp kısmet ederse 1 ay sonrada 1 kız 1 erkek evladım olacak,eşim çalışıyordu ve işi bıraktı herhangı bır işsizlik maaşıda almıyacaktır,konuya cok hakım olmamakla bırlıkte cocuklarım ıcın ne gibi yardımlar alabılırım ve hangı kurumlara basvuruda bulunmam gerekmektedır,ücretleri hakkında da bilgilendirme yapabilirmisiniz.

  teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Çoğul gebeliklerde çocuk yardımı henüz komisyonda görüşülüyor. Hangi tarihleri kapsayacağı netleşmedi.

 29. Benm ikiz cocugum oldu. 700 tl verdiler. 1000 tl değilmiydi?. Birde bu ikiz yardımı ne zaman karara bağlanır net tarih belli mi?

  1. Merhaba,

   İlk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 ödeniyor. Eğer 2. ve 3. çocuğunuz olsaydı 400+600 1000 tl alacaktınız. ikiz yardımı henüz komisyonda hangi tarihleri kapsayacağı netleşmedi.

  1. Merhaba,

   İkiz yardımı ile ilgili henüz yönetmelik çıkmadı. Hangi tarihleri kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizde güncel yazımızı paylaşacağız. Bizi takip edin 🙂

  1. Merhaba,

   Mevcut yasaya göre eğer ilk çocuklarınız ise 300 + 400 = 700 tl doğum yardımı alacaksınız. Aile Bakanının açıkladığıı yardım her çocuk için 2 yaşına kadar aylık 150 tl ödeme yapılacağı. Ancak bu yönetmelik komisyonda görüşülüyor. Henüz netleşmedi.

  1. Merhaba,

   Aile Bakanının açıkladığı yardım her çocuk için 2 yaşına kadar aylık 150 tl ödeme yapılacağı yönünde. Ancak bu yönetmelik komisyonda görüşülüyor. Henüz netleşmedi. Konu yu takip ediyoruz. Yönetmelik çıktığında yayınlayacağız.

  1. Merhaba,

   İkiz çocuklara devlet yardımı önerisi şuan komisyonda. Netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

 30. Merhaba benim 31 aylik ikizlerim var esim.memur ben ogretmenim ama calismiyorum aylik 150 tl lik yardimdan yararlanabilir miyim. Asi karti suresi diye bir aciklama oldugu icin soruyorum

  1. Merhaba,

   Kanun henüz netleşmemesine rağmen konuşulan 0-2 yaşa kadar verilmesi yönünde Çocuklarınız 31 aylık ise bu süreyi aşmış gözüküyor.

 31. Bn ikiz bebeklere hamileyim aralikta dogum yapcam ama esim sigortali degil insatta calistigi icin ama bn yesil kartliyim

  1. Merhaba,

   ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

 32. İkiz bebeklerim Haziran 2017 doğumlu bende bu yardımdan faydalanabiliyormuyum acaba ???
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   Aile bakanının yaptığı son açıklamaya göre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

 33. merhaba ben belediyede temizlik gorevlisi olarak calisiyorum su an ikiz bebek bekliyoruz dogum parasi ve sut parasi haricinde mama ve bez yardimi ayrica bu devletim 4 yasina kadar veriliyor dediginiz cocuk basi 150 tl yardimida alabilirmiyim simdiden tsklr hayirli gunler…

 34. 5 yaşında 1 kızım var şimdide ikiz oldu 1000 bi de süt yardımı alacakmışım BAŞKA yardım alcakmiyim her hagi bi kurumdan şimdi calismiyorum 300 bide yardım varmış 4 yasa kadar alabilecekmiyim

  1. Merhaba,

   Kanunen söylediğiniz gibi 1000 tel artı 149*2 süt parası alacaksınız. Bunun haricinde yine Belediye ve Kaymakamlıkların Sosyal yardımlaşma brimlerine başvuru yaparak destek talep edebilirsiniz. Ancak bu desteklerin kesin bir sonuca varmama olasılığı da mevcut.

 35. Merhaba! İyi günler. Benim üçüz bebeklerim oldu ve ben işsizlik maaşi alıyorum (800)tl sosyal yardımlasma vakfına ve aile sosyal yardımlaşma kurumuna beledıyelere valilige başvuruda bulundum. Bez mama yardımı için veyahut çogul beneklerde çoçık basına 150 tl için. Ama hepsi işsizlik maaşi alıyorum dıye gerı çevirdiler ne yapmam gerekir lutfen yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba,

   size yardım etmek için tamamen aç kalmanızı mı bekliyorlar. Keşke ülkemize gelen mülteciler kadar kendi halkımıza da yardım etseler. siz başvuracak her yere başvuru da bulunmuşsunuz. Bimer cimere de bu konuda ki durumunuzu bildirir yazı yazın.

 36. Benim bir kızım birde oglum var şimdide 7 aylık ikiz bebeklerimize hamileyim bu çogul dogumlarda 4 yaşına kadar devletten destek yazıyor çocuk başına 150 tl ne zaman yasalaşıyor yada verilmeye başlandımı? Ev hanımıyım eşimde asgari ücretli çalışan, evimiz kira eger böyle bişey varsa çok ihtiyacımız var lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba,

   Aile Bakanınının son yaptığı açıklamaya göre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

 37. merhaba;

  2016 eylül ayında ikiz kızlarım oldu eşim ve ben sigortalı bir işte çalışıyoruz yarın başvuru yapsam aylık 300 tl yardımı alabilir miyiz?

  teşekkürler

 38. Iyi günler. 2 aylık ikiz bebeklerimiz var. 300+400=700 lira olan yardımı aldik. Kendim devlet memuruyum eşim çalışmıyor. Lakin bu bahsettiğiniz cocuklarin 4 yasina kadar her ay 300 tl yapilan yardim bizim icinde gecerlimidir. Ilcede oturdugum icin ilce Kaymakamliktaki yetkili birime durumu anlattim boyle biseyin olmadığını soylediler ne yapmam lazim bu haber doğru mudur teşekkürler

  1. Merhaba,

   Sosyal yardımlaşma müdürlükleri önceliği işsiz hiç geliri olmayan ailelere vermektedir. Sizin bu konuda ki başvurunuz değerlendirmeye alınmaz.

  2. Hem anne yada baba sigortalı olmalı şartı var demişsiniz hem de öncelik hiç geliri olmayan ailelerin demişsiniz çok çelişkilisiniz yada kendinizde değilsiniz

 39. Merhabalar
  Ben 28.09.2018 ikiz bebek dünyaya getirdim
  Böyle bir hakkımız olduğunu bilmekteyim
  Fakat bize yapılan açıklama da henüz yürürlüğe girmediği söylendi
  Yardımcı olursanız çok sevinirim

 40. Merhaba iyi günler benim önceden 3 çocuğum vardı şimdi ikiz bebeklerim oldu acaba ne kadar daha ücret alacam konuyu cevaplarsanız sevinirim

 41. Mrb 4 ay önce ikiz bebeklerimiz oldu.ama başvuruda bulunmamıza ragmen .bebek.yardımı.alamıyoruz fabrika işçisi yım ssk var eşim ev hanımı ne yapmam lazım acaba

 42. Merhaba 2.5 yaşında 1 kızım var 2 gün önce üçüz bebeklermiz doğdu yani 4 çocuğumuz oldu devleten ne gibi bir yardım alabiliriz.

  1. Merhaba,

   Allah Bağışlasın. Eğer 120 günlük priminiz var ise Çocuk başına 140 tl toplamda 420 tl süt parası ödemesi otomatikman yapılacak. E devletten takip edin. Doğum yardımı olarak da ikinci çocuk için 400 Üçüncü ve dördüncü çocuk için 600 er lira toplamda 1800 tl doğum yardımı yapılacak. Bunun için Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmalısınız.

 43. İkiz bebeğimiz olucak esim kurumsal da çalışıyor ssut ve doğum parası ne kadar alabiliriz bir arkadaşım 2 sene önce doğumdan 1 ay sonra 5 bin tl almış ama o kurumsal da çalışmıyor doğum yaptığı hastanede heyet imzası alıp başvuru yaptım dedi bilgilendirir seniz memnu kalırız

 44. Bir kizim var 300 lira yardm parasi almistik.5 aylik ikizlere hamileyim ne kadar dogum parasi alcam şu anda eşiminde benmde sigortam yok dogum parasindan ve ikizler icin her ay verilcek olan yardm parasindan eşimin sigortasi oldugu zaman basvuru yapsak faydalanabilirmiyiz

 45. 5 aylik ikizlerim var aylik 150 +150 yardim ne zaman basliyor ariyorum hala öyle bisey yok diyolar nerden ögrenecegim basladigini yardimci olurmusunuz.

 46. Benim 3 yasinda ikizlerim var 4 yasina kadar devlet yardim ediyor diyorlar bu yardimdan para alan varmi.en kisa surede bilgi verirseniz sevinirim nereye basvurmaliyim lutfen yardim

 47. Merhba bizim üçüz bebeklerimiz oldu süt parası ve doğum yardımına başvuru yaptık lakin mama ve bez yardımını nasıl alacağız söylediğiniz kurumlar bez ve mama yardımı diye öyle bir uygulamanın olmadığını söylediler

 48. Merhabalar ben ikiz cocuk annesiyim ve 2.5 yasindada bir oglum var.. Dediginiz gibi ikiz cocuk yardimi icin aile ve sosyal politikalar a gittim ama bana boyle bir yazi elimize ulasmadi dediler.. Cok zor durumdayim.. Bebeklerim mama yiyor.. Bez ve mama alamiyorum tabi digeri de sut iciyor.. Lutfen yardimci olun ne yapmam lazim.. Ilginiz icin tesekkur ederim

 49. Merhaba benim 10 aylik ikizlerim var yeşilkartliyiz. Kaymakamliga ikiz bebeklere odenecek olack 150+150 verilecek olan paradan haberleri yok. Basvuru yapmaya gittim ama geri ginderdiler beni oyle bisey bize gelmedi diye

 50. ikiz bebeklerim oldu 4 yaşına kadar aylık verilen 300 tl para için beykoz sosyal dayanışma vakfını aradım. bize yazı gelmedi dediler.

  siz yukarıda alabilirsiniz yazmışsınız.

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurarak 300+400=700 tl doğum yardımı alabilirsiniz. Hakkınızı kaybetmediniz.

 51. Benim ikiz çocukların oldu.siz 150+150 devlet yardımı var diyorsunuz yazınızda.fakat ben baş vurmaya gittim böyle bir yasa yok dediler kaymakamlıktan.ne yapmam gerekiyor.

 52. Slm benim ikiz kızlarım var sonra bir kızım daha oldu şu anda da ikiz oğulları oldu çalışan bi anneyim ne kar dar ücret alabilirim bide raporluyum su an

  1. Merhaba

   Yeni doğan ikiz oğullarınız için 600+600 toplamda 1200 tl doğum yardımı alacaksınız.

 53. Merhabalar coklu dogumlarda yani ikiz ucuz vs devlet aydan aya 4 yasina kadar cocuk basina 150 tl odeme yapacakmis. Benim sorum ne zaman basliyor bu yardim.. Benim ikizler oldu ve bu yardima ihtiyacim var..

 54. Merhabalar 6 yaşında 2012 dogumlu bir kizim var şimdide 6 aylik ikiz gebeyim kasımda dogum yapcam ne kadar dogum parasi ve emzirme parasi alırım..

 55. mrb iki kızim ve 2 aylik ikizlerim var devletin verdigi toplamda 1.200 lirayı aldık bundan baska yardim yok mu ?

 56. Merhaba yukarı da yazılan doğum ve süt parası harici olarak şu anda çoklu doğumlarda 4 yaşına kadar devlet desteğinin olacağı haberleri var kimler hangi şartlarda faydalanabiliniyor bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

 57. Merhaba!
  Benim 4,5 yaşında 2013 aralık doğumlu bir oğlum var şimdi 2 aylık ikiz gebeyim ocak subat gibi doğum olcak toplam n kadar alabiliyorum şimdiden tşkrler kolay gelsin…

  1. Merhaba,

   Allah tamamına erdirsin…. 400+600 toplamda 1000 tl doğum yardımı alacaksınız.

  2. 1000 lira çocuk yardımı 299 lira süt yardımı alacaksınız. Allah şimdiden yardımcınız olsun uykusuz geceler ama

 58. 19.06.2017 doğumlu ikizlerim var bugun çıkan habere göre devlet ikiz çocuğa 4 yaşına kadar 300 tl yardım yapacakmış ne şart var bu senden sonrami geçerli eşim memur biz faydalanabilirmiyiz

 59. Merhabalar benim ikizlerim ocak 2015 te dogdular geriye donuk dogum parasi alabiliyormuyum 150 lira vermislerdi o zaman.birde annenin cocuk sayisinami babanin cocuk sayisinami bakiliyor.benim ilk cocuklarim ikiz ama esimin ilk evliliginden 1 cocugu var.ikizler sonra.

  1. Merhaba,

   son evlilikteki çocuk sayısına bakılır. Ancak kanun Mayıs 2015 yen sonra ki doğumları kapsıyor. Bu durumda yardımdan faydalanamazsınız.

 60. merhaba ben 23 haftalık ikiz gebeyim asgari ücretle çalışmaktayım ikizler için doğum ücreti ne kadar ödeniyor ayrıca kaymakamlıktan alınan ücret ne kadar ve süt parası ne kadar alınıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

 61. Merhaba.12 ve 13 yaşında iki oglum var şuan bir buçuk aylık ikizlere hamileyim ve aktif olarak çalışmaktayım bu durumda ben rapor,şut,ve rapor parasi nekadar alabilirim şimdiden vereceğiniz cvp için çok teşekkkürler.

 62. Mrb benim ikiz çocuklarım oldu bende eşim de sigortalı değiliz onlara doğum parası dışında herhangi bir yardım alamaz miyim

 63. Merhabalar ben 16 haftalık yani 3 buçuk aylık hamileyim ikiz bebek bekliyorum . Benim yardım alabimmem için doğumdan öncemi başvurmam gerek acaba bide bu yardımlar neyere yatmaktarı ikiz beneklerin bakıcı yardımı olabiliyormu ?! Çalışan bir anneyim bu yüzden öerak ediyorum bana mail atarsanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. doğumdan sonra istenildiği zaman başvurulur bir süre yok.

 64. Merhaba temmuz 2017 de ikizlerim dogdu 700 lira dogum.parasi aldik ptt ye yattı. Birde sut parasi varmış babalarin almasi icin bunu nasil alacagiz ve ne kadar bilginiz varmı.

  1. Merhaba,

   400+600 toplamda 1000 tl olarak doğum yardımı alabileceksiniz.

 65. Benim ilk çocuğum 2013 doğumlu ve 2. çocuğum da Mart ayında yani 2018 doğumlu olacak eşim de Bağkur ben 2 çocuk parası mı alırım yoksa tek cocukmu ilk çocuğum ilk esimden bu cocukta 2.esimden

  1. Meltem Hanım merhaba,

   600+600 1200 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  1. Necmettin Bey merhaba,

   Doğum yardımı her doğum için tek sefere mahsus ödenmektedir.

 66. Merhabalar .
  Ben İstanbul Ümraniyede oturuyorum Mayıs 2018 de inşallah ikiz bebek doğuracağım .
  Doğum parası için hangi yolu takip edeceğim .?
  -sgk yamı gideceğim lohusa halde iken yada eşim benim yerime gidebilirmi ? hemen veriyorlarmı ?
  Teşekkürler .

  1. Merhaba,

   Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

   Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
   Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

   Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

  1. Tuğba hanım merhaba,

   Kaymakamlıklardaki Sosyal hizmetler brimlerine başvuru yaparak 400+600 toplamda ikiz çocuklar için 1000 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  1. Merhaba,

   Doğum yardımı 1. ve 2. çocuk için verilen 300+400 = 700 TL doğum yardımı alacaktır.

 67. Merhaba benim eşim dördüncü doğumunu yaptı ve ikizlerimiz oldu ve toplam 5 çocuk oldu ne kadar yardım alabilirim

  1. Mustafa Bey merhaba,

   3. çocuktan sonra her doğum için 600 tl verilmektedir. Dolayısıyla 1200 TL doğum yardımı alma hakkınız bulunmaktadır.

  1. Merhaba,

   3. çocuktan sonra 600 TL yardım ödeniyor bu durumda 1200 TL doğum yardımı alacaksınnız.

 68. Merhaba eşim memur ( anne memur) ve ben (baba) özel sektörde çalışıyorum. İkiz bebeklerimiz olcak. İlk bebeklerimiz ne yardımları alacaz onları bilmiyorum ve haklarımız nedir izin haklarımız bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

 69. merhaba şuanda 3. kez doğum yapacak eşim ama ikiz olacaklar yani 3. ve 4.cocuk olacaklar doğan ikizler bu konumda ne kadar ödeme yapilacak

  1. Merhaba,

   3. doğum ve sonrakiler için 600 tl doğum yadımı yapılmaktadır. Toplamda 1200 TL doğum yardımı hakkınız mevcut.

 70. İyi gunler ben çalışan anneyim su an 8 aylık ikizlere hamileyim 3.ve 4. Çocuk alacaklar bu durumda 1200 tl mi alcam

  1. Merhaba,

   Kanunda 3. çocuk ve sonrasına 600 tl verilir diyor. Dolayısı ile 1200 tl alacaksınz.

 71. Merhaba 11 yasında Bı çocuğum var 5 mayıs 2017 de ikizlerım oldu ne kadar yardım alacağım tesekkkurler

  1. Merhaba,

   2.ve 3. çocuk için 400+600 TL toplamda 1.000 TL doğum yardımı hakkınız var.

 72. Merhabalar
  Şuanda 8 aylık ikiz gebeyim 2015 de cıkan yasadan dolayısıyla yararlanabılıyorum tek bebek 300 ıkı bebek 400 ikiz ve diğer cocul gebelık lere 1000 tl dıye duydum doğru mudur acaba ? Değilise ikiz cocuklara ne kadar acaba? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   İkiz doğum için iki çocuk parası yani 300+400 toplamda 700 tl doğum parası ödeniyor.

  2. Merhaba benim iki kızım var bu kizlarimin biri 2008 biri 2011 dogumlu28/07/2017 tarihinde ikizlerim oldu bu duruma göre TC devletinden benim hak ettiğim doğum yada emzirme parası ne kadar olacak bu arada anne çalışmıyor ve aile olarak KKTC de yaşıyoruz.
   Teşekkürler..

  3. Merhaba 2007 dogumlu bir kizim var ben calisiyorum esim ev hanimi 4 mayis 2018 de ikizlrim oldu devletin sut parasini aldim dogum parasini aldim baska bilmedigimiz basvurabilecegimiz yardum varmi acaba birde ikizlere 4 yasina kadar 150+150 devlet yardim veriyormus varni böyle bisi cevaplarsaniz sevinirim maddi cok sıkıntıdayim tesekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu