SGK

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları

İkiz çocuklar için doğum yardımı almak devlet tarafından ikiz bebekleri olan vatandaşlara verilen destekten faydalanmak için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes ikizi olana destek yardımı için başvuruda bulunabilir. İkiz ve üçüz gibi çoğul bebek hamilelik durumu yaşayan anneler tarafından yapılan başvurular yeni düzenlemeye göre babalar tarafından da yapılabilmektedir.


Çoğul bebek sahibi olan ailelere verilen desteğin temel amacı ebeveynlerin daha fazla artan giderlerini biraz olsun hafifletmektir. Çoğul bebek sahibi olan vatandaşların aylık olarak alacakları yardım paraları çocuklar iki yaşına gelene kadar düzenli olarak her ay ödenmektedir. 0-2 yaş aralığında ödenecek olan destek yardımı tutarı en son belirlemelere göre 2020 yılında çocuk başına 150 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2020 yılı projeleri arasından bulunan ikiz çocuk yardımı için başvuru il müdürlüklerine yapılmaktadır. İkiz bebek sahibi olan ailelerin maddi olarak desteklenmesi ve iki bebeğe bakacakları için zorlanmamaları hedeflenmektedir. 2020 yılında başlayan bu proje çifte mutluluk yaşayan aileler için ilaç niteliğinde olacaktır.

İkiz Çocuklar İçin Verilen Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası başvurusunda bulunmak için çoğul çocuk sahibi vatandaşların bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne gitmeleri gerekir. Başvuru sırasında müdürlük tarafından verilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve istenen evraklar ile birlikte müdürlüğe teslim edilmesi gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ikiz bebek yardımı parasından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru sırasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklar şunlardır:

 • Anneye ait kimlik belgesi
 • Çocuklara ait kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Ödemesi Nereye, Ne Zaman Yapılır?

İkiz bebek doğum parası 2020 yılında aylık olarak çocuk başına 150 TL olarak ödenmektedir. İkiz bebek doğum parası şartlara uyum sağlayarak destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bildirilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine başvuruda bulunan ailelerin başvuru sonuçları müdürlüğe bildirdikleri telefon numaralarına gönderilmektedir.

Telefonlarına gelen SMS mesajı ile ilgili yardımı aldıklarını öğrenen hak sahipleri ikiz bebek destek ödeneklerini alabilirler. İlgili yardım ödeneği bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalara aracılığı ile ödenmekte ya da PTT şubelerine yatırılmaktadır. Yardım ödenekleri isteğe bağlı olarak anne adına ya da baba adına yatırılmakta olup ödenekleri almak için kimlik belgesi ile ilgili banka şubesine ya da PTT şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkiz çocuklar doğum yardımı sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden ve telefonla yapılabilmektedir. Telefonla sorgulama yapılabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattı olan Alo 144 aranmalıdır.

E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için ise izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Çocuk ve Doğum Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
 • Kimlik doğrulama işlemi E-Devlet şifresi ile ya da alternatif kimlik doğrulama seçenekleri ile yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama sonucu otomatik olarak görüntülenebilecektir.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları 2020

Devlet tarafından doğum yapan annelere birçok destek verilmekte ve yardımlar yapılmaktadır. Her annenin faydalanabileceği, muhtaç olan annelerin faydalanabileceği ve çalışan annelerin faydalanabileceği farklı destekler verilmektedir. Devlet tarafından verilen doğum yardımlarından bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Doğum Yardımı: Ülkemizde Türk vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan ve doğum yapan her annenin faydalanabileceği bir yardımdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardım için başvurular il müdürlüklerine yapılmaktadır. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için verilmektedir. Öncesinde olan doğumlar için bu yardımdan faydalanılamamaktadır. 2015 yılından bu yana verile doğum yardımı;
  • Birinci çocuk için alınacaksa 300 TL,
  • İkinci çocuk için alınacaksa 400 TL,
  • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için alınacaksa 600 TL olarak ödenmektedir.

Normal doğumlar için olan bu rakamlar çoklu doğumlarda değişiklik göstermektedir. Çoklu doğum yardımı şartlarına uygunluk sağlayan yani Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olan anneler farklı miktarlarda yardım almaktadır. Çoklu doğumlar için doğum yardımı hesaplaması örneği şu şekilde olacaktır;

 • Annenin ikiz bebek sahibi olduğu ve ilk defa anne olduğu düşünülürse alacağı doğum yardımı ödeneği 700 TL olacaktır. Bu hesaplamada ikiz bebeklerden bir tanesi birinci çocuk, bir tanesi ikinci çocuk olarak sayılacaktır.
 • Annenin ikiz bebek sahibi olduğu ve ikinci kez anne olduğu düşünülürse alacağı doğum yardımı ödeneği 1000 TL olacaktır. Bu hesaplamada anne daha önce çocuk sahibi olduğu için ikiz bebeklerden bir tanesi ikinci çocuk, bir tanesi üçüncü çocuk olarak sayılacaktır.
 1. Doğum Parası: Doğum parası genelde doğum yardımı karıştırılmaktadır. Doğum parası SGK kapsamında çalışan annelerin doğum izni süresince çalışamadığı günler için SGK’dan alınmaktadır. Ülkemizde İş Kanunu kapsamında çalışan annelerin doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanma hakkına sahiptir.

Bu haftalar için doğum parası hesaplanarak anneye ödenmektedir. Verilen doğum izni çoklu gebeliklerde doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 10 hafta olmak üzere 2’şer hafta fazlalaştırılmaktadır. Doğum parası alınabilmesi için doğum önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. 2020 yılında bir anne en düşük 6815,08 TL doğum parası alabilmektedir. Çoklu doğumlarda izin süresi arttığı için alınan doğum parası da artış göstermektedir.

 1. Süt Parası: Süt parası kanun kapsamında emzirme ödeneği olarak geçmektedir. İkiz bebek süt parası alınabilmesi için anne ya da babanın SGK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Yani anne sigortalı olarak çalışmıyor ise babanın mutlaka sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Süt parası tek seferlik olarak ödenmekte olup 2020 yılında 180 TL olarak verilmektedir.

SYDV Şartlı Sağlık Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

Muhtaç olan annelerin doğum yapması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartlı sağlık yardımı desteği verilmektedir. Hanede kişi başına düşen gelirin güncel asgari ücretin 3’te birinden az olması durumunda bu yardımdan faydalanılabilmektedir.

0 ila 6 yaş aralığında çocukların sağlıkları konusuna dikkat edilmesi ve muayenelerinin düzenli şekilde yapılabilmesi için nakdi ve düzenli şekilde yardımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan nakdi yardımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eğer ki doğum hastanede gerçekleşirse bir kereye mahsus olarak 75 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum öncesi sağlık kontrolleri düzenli şekilde yaptırılır ise aylık 35 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Doğumdan sonra iki kereye mahsus olarak 35 TL’lik ödeme yapılmaktadır.

Çocuk altı yaşına gelene kadar gerekli muayenelerin yaptırılması durumunda aylık düzenli olarak 30 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum Parası Ne Kadar ?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İlgili Makaleler

147 Yorum

 1. Merhaba üstümüze ait evimiz var 6 aylik ikiz bebeklerim var birde 5 yasinda oğlum var eşimin maasi 2600 yardimi alabilirmiyim acaba

  1. Merhaba,

   Bu yardım gündeme gelmiş komisyonda görüşülmüş. ancak gerçekleşmemiştir. Tekrar gündeme geldiğinde bilgilendirme yapacağız.

 2. Merhaba ikiz annesiyim dogum yardimi parası aldım fakat şartlı sağlık adı altında verilen yardim parası hakkında hiç bir bilgimiz yoktu şuan inişlerin 2.5 yaşında.. Geriye dönük bi ödeme alabilirmiyiz yardımcı olabilirmisiniz..Alabilirsekte nereye başvurmamız gerekir…

  1. Merhaba,

   Şartlı sağlık ve gebelik yardımları gebelikten itibaren takipli yapılır. Mevcut durumda alamazsınız.

 3. merhabalar efendim ben ücretli yeşilkartlıyım ikiz çocuklarım oldu aylık çoçuk başına 150 tl vermeleri lazım degil mi.ya da nereye başvuru yapmam lazım.

 4. Merhabalar;
  Bizim 8 ve 13 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. 1 ay içinde doğum yapacak. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Sosyal yardımlaşma müdürlüklerinde şartlı doğum yardımı mevcut. Ayrıca yine doğumdan sonra 600+600+600 doğum yardımı alacaksınız.

  2. Merhaba ben memurum esim asgari ucretli bu benim ikinci fogumum ve ikizlerim oldu bu durumda ben ikiz bebek yardimi alabilirmiyim

  3. Merhaba,

   ikiz çocuk yardımı komisyonda görüşüldü ancak henüz kesinleşmedi. Tasarı halinde kaldı. Aile sosyal hizmet mürüdlüklerinden 400+600 doğum yardımı alabileceksiniz. bunun için müracaat etmelisiniz. Bu müracaatın süre kısıtlaması yok. Bu nendenel isterseniz salgın sonrası da müracaat edebilisiniz.

 5. 1 aylık ikiz bebeklerimiz doģdu.657/4B sözleşmeli olarak çalışmaktayım.Sosyal yardımlaşma kurumu başvuru yapamazsınız dediler. Böyle bir hakkımız yokmu.

  1. Merhaba,

   300 ve 400 tl doğum yardımına başvuru yapabilirsiniz. Bu yardım çalışan, çalışmayan tüm annelerin hakkıdır.

 6. merhabalar ;
  benim ikizlerim olacak çoçuk başına 150 tl onaylandımı ?

  dogum parası ilk doğum 700 tl güncelmi ?

  çocuk duzenli kontrolleri yapıldığında 35 tl yatırıldığı doğrumu doğruysa nereye mürecat edilmeli ?

  süt parası 149 tl güncellmi ?

 7. Merhabalar kolay gelsin 21.12.2018 tarihli ikiz bebek doğumum gerçekleşti acaba aylık 300 tl ikiz bebek yardımından faydalanibeleckmiyim ?

 8. Kardeşim zamanında söylemiyorlar nasıl gelir olacağını sonra baş vurdum kabul etmediler asgari ücretten fazla aliyomusum yani yalan söylüyorlar seçimi kaybedince de kuzu oluyorlar kimsenin kimseden haberi yok bilgi verme yok yüz kişiyi aradım kimseyle gorusemedim eve bakmaya geliyor bakmadan gidiyor bu kadar geri zekalilar

 9. Merhabalar;
  Bizim 7 ve 12 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

 10. İkiz Bebek dünyaya geldi. Doğum yardımı almam İçin gelirimin ne kadar olması gerekiyor. Eşim öğretmen bende özel sektörde çalışıyorum . Doğum yardımı alabilirmiyim.

 11. MERHABA ,
  BEN İKİZ ÇOÇUK İÇİN YARDIM BAŞVURUSUNDA BULUNDUM OCAK .10.2019 TARIHİNDE BAŞVURU KABUL EDİLDİ ANCAK BANA SÖYLENEN TEK RAKAMLI AYLARDA YATACAĞINI BELİRTİLER YANİ ( OCAK , MART . MAYIS VS. ) GİBİ AYLARDA YATACAĞINI BELİRTTİ ANCAK HESABIMIZA YATAN HİÇ BİR ŞEY YOK SORDUM İLÇEDE İLK BEN BAŞVURUDA BULUNUP KABUL OLUNCA KİMSEDE NE YAPACAĞINI BİLMİYOR TAM ANLAMIYLA … YANİ BEN ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM BU BİZE HAK EDİLDİMİ EDİLMEDİMİ ? EDİLDİYSE NEDEN YATMADI , EDİLMEDİYSE NEDEN HALA GÖRÜNÜYÖR ..?

 12. Merhaba
  17 aylık ikiz bebeğim var eşim ve bende asgari ücretli olarak çalışıyoruz.Sosyal yardımlaşma vakfına gittiğimizde geliriniz limitlerin üstünde kaldığı için başvurunuzu alamıyoruz dediler.Yapılan uygulama doğrumudur.

  1. Merhaba,

   İkiz çocuklar için 150 tl yardım geçan aylarda gündeme gelmişti ama taslak olarak kaldı. Mevcut yardımlar geliri olmayan muhtaç ailelere yapılmaktadır.

 13. merhaba bizim 01,05,2018 de ikiz bebegimiz oldu. 10 ocak 2019 ta başvuru yaptık kabul edildi dediler fakat bi sonuç yok önce sms mi gönderilecek acaba bir bilginiz varmı…

  1. Merhaba,

   Konu komisyonda halen görüşülüyor. Yardım ile ilgili henüz meclisten bir karar çıkmadı.

  2. ikiz veya üçüz farketmez bebek yardımı başvuruları kaymakamlık sosyal yardımlaşma vakfına yapılıyor.Fakat kişi başına düşen gelir ortalamasının 609 TL altında olması gerekiyor.

 14. ÇOKLU DOĞUM YARDIMI BENİM ONAYLANDI YALNIZ NE ZAMAN ÖDEME YAPILACAK BİLGİNİZ VARMI BAŞVURUM 20 KASIM 2018

  1. Merhaba 16.05.2019 da ikiz bebeklerimiz oldu. Ben kamu dairesinde memurun, eşim ev hanımı. 0-2 Yaş arasında her ay ödenecek çocuk başı 150 TL yardımdan faydalanabilir miyim?

 15. Merhaba, eşim devlet memuru , ben de özel sektörde mühendisim. İkiz bebeklerimiz olacak, bu konuda alacağımız haklar nelerdir? 700 TL yardımı alabiliyor muyuz? Teşekkürler

 16. Merhabalar 14/12/2018 tarihinde ikinci kez ikiz bebeklerim dünyaya geldi. Az önce sosyal yardımlaşma vakfına gittin müracaat etmek için ama sigortalı çalıştığım ailede kişi başına düşen gelirimin 440 tl nin üstünde olduğu için çoklu doğum yardımını alamayacağım söylendi. Bu konuyla ilgili net bir bilgi yok çok fazla bilgi kirliliği var maalesef. Doğru bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar…

 17. Iyi günler ikiz doğum yardımı her aymı yoksa 3 ayda bir mi veriliyor cevaplarsanız sevinirim daha önce de yazdım fakat sizden cevap alamadım

  1. Merhaba 3 ay önce ikiz bebeğimiz dunyaya geldi başvuru yaptık ama reddedildi değerlendirme neye göre yapılmaktadır
   Aylık kişi başı gelirimiz asgari ücretin 3/1 ini altında
   Başvuru şartları tam olarak nedir bilgilendirebilir misiniz

 18. Bebeklerden dolayı çalışamıyorum. Yani sgk lı değilim. Eşim engelli. Sgk lı değil. Bu yardımdan faydalanamıyormuyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu