• İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?


  ikiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı almak, 2019 yılında mümkün hale gelecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamaya göre; ikiz ya da üçüz gibi çoğul doğum ile karşılaşıldığında ihtiyaç sahibi olan aileler için aylık olarak maddi destekler verilecektir. Bu yardım programı kapsamında çocuk başına aylık olarak 150 TL ödeneceği ve ödemenin çocuklar iki yaşına gelene kadar devam edeceği açıklanmıştır.


  Çoğul gebelikte devlet yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2019 yılındaki bütçe sunumunda açıklanmış olup yeni bir sosyal yardım programı olarak birçok aileyi sevindirmiştir. Çoklu doğum ile dünyaya gelen çocuklar için hem ailelerinin geçimi hem de çocukların beslenme ve bakım giderlerinin desteklenmesi adına böyle bir program oluşturulmuştur. Bu programdan faydalanılabilmesi için;

  • Doğumun gerçekleşmiş olması ve çocukların hayatta olması gerekmektedir.
  • Sağlık Bakanlığı’nın çocukluk dönemi aşı takviminde yer alan tüm aşıların zamanında yaptırılmış olması gerekmektedir.
  • Anne ya da babadan en az birinin sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
  • Ailenin yardıma muhtaç olması ve çoklu doğum sebebiyle geçiminin zorlanması gerekmektedir.

  Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Çoklu doğum yardımı ile ilgili başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede yaşayan kişiler için ise Kaymakamlığa yapılmalıdır. Başvuruda doldurulması gereken formda annenin bilgileri eksiksiz doldurulmalıdır. Başvuruda doldurulması gereken evrakın eksiksiz şekilde doldurulması oldukça önemli olup eksik olması durumunda başvuru kabul edilmemektedir.

  Doldurulan dilekçe formunda en önemli kısım doğum yapan annenin bilgileri ve yeni doğmuş bebeklerin T.C kimlik numaralarıdır. Başvurunun anne tarafından şahsen yapılması gerekli olup yapamadığı durumlarda anne yerine eşi de başvuruyu yapabilmektedir. Başvuru sonucu ilgili kişinin cep telefonuna SMS olarak gönderilmektedir. Gelen SMS sonrasında ilgili ödeme PTT şubelerinden alınabilmektedir. PTT şubelerinden ödeme alınırken nüfus cüzdanı mutlaka ibraz edilmelidir. İlgili ödeme anne adına yapılmaktadır.

  Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemini hem internet aracılığıyla hem de telefon aracılığıyla yapmanız mümkündür. Online olarak yapacağınız sorgulamalarda E-Devlet sistemini kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama ya da işlem yapılabilmesi için kimlik doğrulama işleminin tamamlanması şarttır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kimlik doğrulama işleminin tamamlanabilmesi için ihtiyacınız olan; T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemini yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladıktan sonra sorgulama işleminiz otomatik olarak yapılmaktadır. Sorgulama sonucunu detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

  E-Devlet üzerinden yapılan online sorgulama haricinde, dilerseniz Alo 144’ü arayarak bilgi alabilir, sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Alo 144, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak hizmet vermektedir. Çoklu doğum yardımı başvurusu ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi Alo 144’ü arayarak öğrenebilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Nedir, Şartları Nelerdir?

  Doğum yapan sigortalı kadınlar doğum sonrasında devletten belirli bir miktarda para yardımı almaktadır. Devlet tarafından annelere doğum sonrasında verilen para yardımını almak için önemli olan ilk şart annenin doğum yapması ve ikinci şart olarak ise en az 90 gün prim ödemelerinin yapılmış olmasıdır.

  SSK kapsamında doğum yapan annelere yapılan doğum yardımı Analı iş görmezlik ödeneği olarak verilmektedir. Bu ödeme sadece sigortalı kadınlara sağlanan bir imkandır. Doğum öncesi ve doğum sonrası annelerin çalışamadıkları süreleri kapsamaktadır. Sadece sigortalı annelere verilen yardım eşlerin sigortalarını kapsamamaktadır ve eşi SSK lı olan ev hanımları doğum yardım parasından yararlanamazlar.

  Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından belirli şartlar dahilinde uygulanan doğum parasını almak için Türk vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak gerekir. Doğum sonrasında ve öncesinde annenin izin hakkı bulunmakta ve ikiz bebek doğumlarında anne adaylarına SGK ikiz bebek yardımına ek olarak 2 hafta fazla izin yapma hakkı verilmektedir. Doğum parası almak için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Annenin doğum izni başladığı esnada sigortalılık halinin devam ediyor olması gerekmektedir.
  • Belirtilmiş olan süreler içersinde iş yerinde çalışmamış olması gerekmektedir.
  • Doğumdan önce 1 yıllık süre zarfında en az 90 gün sigorta prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
  • Annenin doğumunun gerçekleşmiş olması ve çocuğun hayatta olması gerekmektedir.

  Doğum rapor parası ne kadar alınan maaşa göre değişiklik göstermektedir. Annelere devlet tarafından sağlanan doğum yardımı desteği her geçen sene artarak devam etmekte ve annelerin aldığı doğum parası annelere destek olmaktadır.

  Doğum Yardımı Nedir, Şartları Nelerdir?

  Doğum yardım parası devletin annelere ve bebeklerine sunduğu haklardan birisidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında yapılan doğum yardımlarında doğum yardım parası bakanlık tarafından PTT aracılığı ile hak sahiplerinin isimlerine yatırılmaktadır. Devlet tarafından doğum sonrası yapılan doğum yardımını yapan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır ve başvuruları;

  • Sosyal Hizmet Merkezlerine,
  • Aile ve Sosyal İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

  Yurt dışında bulunan vatandaşlar ise başvurularını Konsolosluklar veya büyükelçiliklere yapmaktadırlar. Doğum yardımı ödemeleri için şartlar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak
  • Doğumun gerçekleşmiş olması ve çocuğun hayatta olması

  Doğum yardımında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için ise 600 TL olarak bir defaya mahsus ödeme yapılmaktadır. Doğum çoğul olarak gerçekleşir ise annenin kaçıncı hamileliği olduğuna göre daha yüksek miktarda yardım almaktadır.

  Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; annenin ilk hamileliği ise ve ikiz bebek sahibi olmuş ise bir çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL doğum yardımı alacaktır. Annenin ikinci hamileliği ise ve ikiz bebek sahibi olmuş ise bir çocuk için 400 TL, ikinci çocuk için 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL doğum yardımı alacaktır.

  Süt Parası Nedir, Şartları Nelerdir?

  Emzirme ödeneği veya süt parası yeni bebekleri olan ebeveynlere verilen ödenektir. Sigortalı olan annelerin ve sigortalı babaların eşlerine ödenen süt parası 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. maddesinde düzenlenmiş ve mevzuat dahilinde sigortalı kadınlara, sigortalı erkeklerin çalışmayan eşlerine ödenek hakkı sağlanmıştır.

  Çalışmayan annelerin sigortalı eşlerinden faydalanması için resmi nikahlı olmak şartı bulunmaktadır. Resmi nikahı olmayan eşlerin nikahlarının bebeğin doğumundan önce kıyılması gerekmektedir. SSK ve Bağkur kapsamında çalışanların ve eşlerinin yararlanabileceği süt parasını almak için gerekli olan en önemli şart sigortalıların minimum 120 gün prim ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir. Süt parası başvuruları;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine,
  • Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine,
  • İlçelerde ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

  Başvurular dilekçe ile yapılırken yeni doğmuş olan bebeklerin nüfus cüzdanlarının beyan edilmesi gerekmektedir. Süt parası yardımları bir kere ödenen bir ödenektir ve başvurular sonrasında değerlendirmeye alınan ödemeler anne adına PTT’ye yatırılmaktadır. Süt parası ödeneğini çekme hakkı sadece anneye ait olmaktadır.

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  Doğum Parası Ne Kadar ?

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?
  tıkla sorunu sor

  İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehtap Yılmaz dedi ki:

   Bebeklerden dolayı çalışamıyorum. Yani sgk lı değilim. Eşim engelli. Sgk lı değil. Bu yardımdan faydalanamıyormuyum

  2. Tülay dedi ki:

   Merhaba,
   benim 22 aylık ikiz bebeklerim var. Çalışıyorum ama eşim çalışmıyor sigortası yok haliyle. benim aldığımda yetmiyor. ikiz bebeklere ve bez mama yardımı için kaymakamlığı aradım. Sosyal hizmetlere başvuru yapın dedi. Orayı aradığımda ise bana yazı henüz çıkmadı diyor. Bez mama yardımı da yokmuş. Başından mı savdı ne yaptı anlamadım. Yardım gerekiyor. Ne zaman yardım parası alabiliriz bilgi verirseniz sevinirim. Tarih verebilir misiniz kaçırmayalım.

  3. Elif dedi ki:

   Merhaba benim biri 8 biri 4 yaşında iki evladım var şimdi üçüzlere hamileyim eyer yasa çikarsa nasıl bir ücret bana verilir şimdiden çok teşekkür ederim
   Dogum parası dahil ben çalışmıyorum eşim sgk LI.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yasa taslağı her çocuk başına 0-2 yaşa kadar 150 tl verilmesi. ancak kimleri kapsayacağı tarih henüz netleşmedi.

  4. Yahya dedi ki:

   Merhaba 28 09 2018 doğumlu ikiz bebeklerim var yeni çıkan yasa ile 300 tl yardımı nasıl alırım şartları nelerdir

  5. Sultan dedi ki:

   Bu yardım 2019 da başlayacak diye okudum doğru mu ?bide 0-2 yaş demişti bakan burda 4 yasa kadar diye yazıyor düzeltme yapılması gerekiyor sanki yazıda

  6. Seyhun akpinar dedi ki:

   S.a benim ikiz cocugum oldu 1.5 yasina gircek ben bu haktan yararlanabilirmiyim aldigim aylik gelirle alakali bir durum varmi

  7. ERCAN CATUK dedi ki:

   Yeni çıkacak yasa da ikiz çocuklar için 300lira yardım alabilmek için sigortalı olma şartı varmı.genel sağlık sigortası olan biri bundan faydalanabilecek mi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılan açıklamada böylr bir şart belirtilmedi ayrıntılar henüz belli değil. Netleşince açıklayıcı bir yazı yazacağız.

  8. SİNAN ATİK dedi ki:

   MERHABALAR,

   İKİZ BEBEK VE ÇOKLU BEBEK YARDIMI NE ZAMAN KESİNLEŞİR.
   SON DURUM NEDİR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz komisyonda görüşüldüğünü biliyoruz. Ancak Ne zaman oylanır ve geçer net bir tarih veremiyoruz. Geçtiği anda sitemizden duyuracağız.

  9. Vatanda dedi ki:

   Konu içeriğinde bu uygulama 2015 yılı Mayıs itibariyle geçerli diye yazmışsın sorulara komisyonda diye cevap veriyorsun milletle dalga mı geçiyorsunuz bu ülkede dürüst insan kalmadı.

  10. savas dedi ki:

   merhaba üçünün var üstüme ev yok sadece araba var 22 aylık oldular yararlana bilirmiyim acaba 4 yaşına kadar mi bu yardim

  11. Bünyamin baran dedi ki:

   Benim esim hamile az kaldı ikiz nasil yardim alabilirim dogum parasiz nasil alirim

  12. Tugay dedi ki:

   Merhaba 13 08 2018 tarihinde ikiz kızlarım dünyaya geldi asgari ücretle çalışıyorum aile sosyal politikalar bakanlığınaa gittim sgklıyım diye sen alamazsın dediler SGK lıyız ama zor geçim yapıyoruz kira elektrikler su asgarı ücreti geçiyor ikiz bebeklerin giderini hesaba bile katmıyorum 2 yaşına kadar bende bu ücreti alabilirmiyim komisyon ne zaman onaylayacak ?

  13. CELALİ dedi ki:

   Kolay gelsin iyi günler İkiz bebeklerim 1 yaşında bizde bu yardımdan faydalanacakmıyız, teşekkür ederim.

  14. Adem tanık dedi ki:

   Merhaba 4 aylık ikiz kızlarım 2 yasına kadar olan yardımdan faydalanabılıyormuyum

  15. soner dedi ki:

   merhaba,

   6 yaşında erkek çocugum ve allah nasıp kısmet ederse 1 ay sonrada 1 kız 1 erkek evladım olacak,eşim çalışıyordu ve işi bıraktı herhangı bır işsizlik maaşıda almıyacaktır,konuya cok hakım olmamakla bırlıkte cocuklarım ıcın ne gibi yardımlar alabılırım ve hangı kurumlara basvuruda bulunmam gerekmektedır,ücretleri hakkında da bilgilendirme yapabilirmisiniz.

   teşekkürler…

  16. Çağlar dedi ki:

   Merhaba acaba yasa yürürlükten geçtimi ve benim 17 aylık ikizlerim var ben alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çoğul gebeliklerde çocuk yardımı henüz komisyonda görüşülüyor. Hangi tarihleri kapsayacağı netleşmedi.

  17. Ömer dedi ki:

   Benm ikiz cocugum oldu. 700 tl verdiler. 1000 tl değilmiydi?. Birde bu ikiz yardımı ne zaman karara bağlanır net tarih belli mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 ödeniyor. Eğer 2. ve 3. çocuğunuz olsaydı 400+600 1000 tl alacaktınız. ikiz yardımı henüz komisyonda hangi tarihleri kapsayacağı netleşmedi.

  18. Atilla dedi ki:

   Mrb kasım 2017 dogumlu ikizlerim var bu yardimdan yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz yardımı ile ilgili henüz yönetmelik çıkmadı. Hangi tarihleri kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizde güncel yazımızı paylaşacağız. Bizi takip edin 🙂

  19. Ayse dedi ki:

   Merhaba ben 8 aylık ikiz gebeyim ne kadar doğum parası ve yardım parası alacağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasaya göre eğer ilk çocuklarınız ise 300 + 400 = 700 tl doğum yardımı alacaksınız. Aile Bakanının açıkladığıı yardım her çocuk için 2 yaşına kadar aylık 150 tl ödeme yapılacağı. Ancak bu yönetmelik komisyonda görüşülüyor. Henüz netleşmedi.

  20. Nusret bilen dedi ki:

   Ekiz doğum yapan anneler devlet desteği varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile Bakanının açıkladığı yardım her çocuk için 2 yaşına kadar aylık 150 tl ödeme yapılacağı yönünde. Ancak bu yönetmelik komisyonda görüşülüyor. Henüz netleşmedi. Konu yu takip ediyoruz. Yönetmelik çıktığında yayınlayacağız.

  21. Esra dedi ki:

   Hem sgk ya hem aile politikalar müdürlüğüne soruyorum böyle bişey yok diyorlar

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz çocuklara devlet yardımı önerisi şuan komisyonda. Netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  22. Ozlem dedi ki:

   Merhaba benim 31 aylik ikizlerim var esim.memur ben ogretmenim ama calismiyorum aylik 150 tl lik yardimdan yararlanabilir miyim. Asi karti suresi diye bir aciklama oldugu icin soruyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun henüz netleşmemesine rağmen konuşulan 0-2 yaşa kadar verilmesi yönünde Çocuklarınız 31 aylık ise bu süreyi aşmış gözüküyor.

  23. Tugba dedi ki:

   Bn ikiz bebeklere hamileyim aralikta dogum yapcam ama esim sigortali degil insatta calistigi icin ama bn yesil kartliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  24. Murat Bilen dedi ki:

   İkiz bebeklerim Haziran 2017 doğumlu bende bu yardımdan faydalanabiliyormuyum acaba ???
   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile bakanının yaptığı son açıklamaya göre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  25. ferdii dedi ki:

   merhaba ben belediyede temizlik gorevlisi olarak calisiyorum su an ikiz bebek bekliyoruz dogum parasi ve sut parasi haricinde mama ve bez yardimi ayrica bu devletim 4 yasina kadar veriliyor dediginiz cocuk basi 150 tl yardimida alabilirmiyim simdiden tsklr hayirli gunler…

  26. MAHMUT MARAL dedi ki:

   5 yaşında 1 kızım var şimdide ikiz oldu 1000 bi de süt yardımı alacakmışım BAŞKA yardım alcakmiyim her hagi bi kurumdan şimdi calismiyorum 300 bide yardım varmış 4 yasa kadar alabilecekmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen söylediğiniz gibi 1000 tel artı 149*2 süt parası alacaksınız. Bunun haricinde yine Belediye ve Kaymakamlıkların Sosyal yardımlaşma brimlerine başvuru yaparak destek talep edebilirsiniz. Ancak bu desteklerin kesin bir sonuca varmama olasılığı da mevcut.

  27. Kerem altaş dedi ki:

   Merhaba! İyi günler. Benim üçüz bebeklerim oldu ve ben işsizlik maaşi alıyorum (800)tl sosyal yardımlasma vakfına ve aile sosyal yardımlaşma kurumuna beledıyelere valilige başvuruda bulundum. Bez mama yardımı için veyahut çogul beneklerde çoçık basına 150 tl için. Ama hepsi işsizlik maaşi alıyorum dıye gerı çevirdiler ne yapmam gerekir lutfen yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    size yardım etmek için tamamen aç kalmanızı mı bekliyorlar. Keşke ülkemize gelen mülteciler kadar kendi halkımıza da yardım etseler. siz başvuracak her yere başvuru da bulunmuşsunuz. Bimer cimere de bu konuda ki durumunuzu bildirir yazı yazın.

  28. zehra dedi ki:

   Benim bir kızım birde oglum var şimdide 7 aylık ikiz bebeklerimize hamileyim bu çogul dogumlarda 4 yaşına kadar devletten destek yazıyor çocuk başına 150 tl ne zaman yasalaşıyor yada verilmeye başlandımı? Ev hanımıyım eşimde asgari ücretli çalışan, evimiz kira eger böyle bişey varsa çok ihtiyacımız var lütfen yardımcı olun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile Bakanınının son yaptığı açıklamaya göre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  29. gizem dedi ki:

   merhaba;

   2016 eylül ayında ikiz kızlarım oldu eşim ve ben sigortalı bir işte çalışıyoruz yarın başvuru yapsam aylık 300 tl yardımı alabilir miyiz?

   teşekkürler

  30. Fatih dedi ki:

   Iyi günler. 2 aylık ikiz bebeklerimiz var. 300+400=700 lira olan yardımı aldik. Kendim devlet memuruyum eşim çalışmıyor. Lakin bu bahsettiğiniz cocuklarin 4 yasina kadar her ay 300 tl yapilan yardim bizim icinde gecerlimidir. Ilcede oturdugum icin ilce Kaymakamliktaki yetkili birime durumu anlattim boyle biseyin olmadığını soylediler ne yapmam lazim bu haber doğru mudur teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sosyal yardımlaşma müdürlükleri önceliği işsiz hiç geliri olmayan ailelere vermektedir. Sizin bu konuda ki başvurunuz değerlendirmeye alınmaz.

    1. harun kara dedi ki:

     yani devlet memuru bir kişi aylik 300 tl yardimi kesinlkle alamiyor mu

    2. Zuhal dedi ki:

     Hem anne yada baba sigortalı olmalı şartı var demişsiniz hem de öncelik hiç geliri olmayan ailelerin demişsiniz çok çelişkilisiniz yada kendinizde değilsiniz

  31. BURCU ÖZCAN dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 28.09.2018 ikiz bebek dünyaya getirdim
   Böyle bir hakkımız olduğunu bilmekteyim
   Fakat bize yapılan açıklama da henüz yürürlüğe girmediği söylendi
   Yardımcı olursanız çok sevinirim

  32. selin dedi ki:

   4 yaşına kadar olan aylık 150tl lik ikiz yardımı nasıl alabiliyorum yada alabiliyormuyum ?

  33. Ekrem dedi ki:

   Merhaba iyi günler benim önceden 3 çocuğum vardı şimdi ikiz bebeklerim oldu acaba ne kadar daha ücret alacam konuyu cevaplarsanız sevinirim

  34. İsmet dedi ki:

   Mrb 4 ay önce ikiz bebeklerimiz oldu.ama başvuruda bulunmamıza ragmen .bebek.yardımı.alamıyoruz fabrika işçisi yım ssk var eşim ev hanımı ne yapmam lazım acaba

  35. Ahmet baruğ dedi ki:

   Merhaba 2.5 yaşında 1 kızım var 2 gün önce üçüz bebeklermiz doğdu yani 4 çocuğumuz oldu devleten ne gibi bir yardım alabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah Bağışlasın. Eğer 120 günlük priminiz var ise Çocuk başına 140 tl toplamda 420 tl süt parası ödemesi otomatikman yapılacak. E devletten takip edin. Doğum yardımı olarak da ikinci çocuk için 400 Üçüncü ve dördüncü çocuk için 600 er lira toplamda 1800 tl doğum yardımı yapılacak. Bunun için Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmalısınız.

  36. Batukan tigli dedi ki:

   İkiz bebeğimiz olucak esim kurumsal da çalışıyor ssut ve doğum parası ne kadar alabiliriz bir arkadaşım 2 sene önce doğumdan 1 ay sonra 5 bin tl almış ama o kurumsal da çalışmıyor doğum yaptığı hastanede heyet imzası alıp başvuru yaptım dedi bilgilendirir seniz memnu kalırız

  37. Ümran dedi ki:

   Bir kizim var 300 lira yardm parasi almistik.5 aylik ikizlere hamileyim ne kadar dogum parasi alcam şu anda eşiminde benmde sigortam yok dogum parasindan ve ikizler icin her ay verilcek olan yardm parasindan eşimin sigortasi oldugu zaman basvuru yapsak faydalanabilirmiyiz

  38. Zehra dedi ki:

   5 aylik ikizlerim var aylik 150 +150 yardim ne zaman basliyor ariyorum hala öyle bisey yok diyolar nerden ögrenecegim basladigini yardimci olurmusunuz.

  39. Saadet dedi ki:

   Benim 3 yasinda ikizlerim var 4 yasina kadar devlet yardim ediyor diyorlar bu yardimdan para alan varmi.en kisa surede bilgi verirseniz sevinirim nereye basvurmaliyim lutfen yardim

  40. Üçüz babası dedi ki:

   Merhba bizim üçüz bebeklerimiz oldu süt parası ve doğum yardımına başvuru yaptık lakin mama ve bez yardımını nasıl alacağız söylediğiniz kurumlar bez ve mama yardımı diye öyle bir uygulamanın olmadığını söylediler

  41. Nesibe udurgucu dedi ki:

   Merhabalar ben ikiz cocuk annesiyim ve 2.5 yasindada bir oglum var.. Dediginiz gibi ikiz cocuk yardimi icin aile ve sosyal politikalar a gittim ama bana boyle bir yazi elimize ulasmadi dediler.. Cok zor durumdayim.. Bebeklerim mama yiyor.. Bez ve mama alamiyorum tabi digeri de sut iciyor.. Lutfen yardimci olun ne yapmam lazim.. Ilginiz icin tesekkur ederim

  42. Naciye dedi ki:

   Slm benim 2015 temmuz dogumlu ikiz kızlarım var ev hanimiyim esim ssk li calisan bende bu yardimi alabilirmiyim

  43. Neslihan dedi ki:

   Merhaba benim 10 aylik ikizlerim var yeşilkartliyiz. Kaymakamliga ikiz bebeklere odenecek olack 150+150 verilecek olan paradan haberleri yok. Basvuru yapmaya gittim ama geri ginderdiler beni oyle bisey bize gelmedi diye

  44. onur dedi ki:

   ikiz bebeklerim oldu 4 yaşına kadar aylık verilen 300 tl para için beykoz sosyal dayanışma vakfını aradım. bize yazı gelmedi dediler.

   siz yukarıda alabilirsiniz yazmışsınız.

  45. Didem dedi ki:

   19 aylik ikiz bebeklerim var ve esim de ben de ogretmeniz boyle bir seye basvurma hakkimiz var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurarak 300+400=700 tl doğum yardımı alabilirsiniz. Hakkınızı kaybetmediniz.

  46. Ziya yıldız dedi ki:

   Benim ikiz çocukların oldu.siz 150+150 devlet yardımı var diyorsunuz yazınızda.fakat ben baş vurmaya gittim böyle bir yasa yok dediler kaymakamlıktan.ne yapmam gerekiyor.

  47. Huri dedi ki:

   Slm benim ikiz kızlarım var sonra bir kızım daha oldu şu anda da ikiz oğulları oldu çalışan bi anneyim ne kar dar ücret alabilirim bide raporluyum su an

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yeni doğan ikiz oğullarınız için 600+600 toplamda 1200 tl doğum yardımı alacaksınız.

  48. Cemile dedi ki:

   Benim ikiz bebeklerim var sigortaliyim da caba ne kadar para alabilirim

  49. Nesrin dedi ki:

   Merhabalar coklu dogumlarda yani ikiz ucuz vs devlet aydan aya 4 yasina kadar cocuk basina 150 tl odeme yapacakmis. Benim sorum ne zaman basliyor bu yardim.. Benim ikizler oldu ve bu yardima ihtiyacim var..

  50. mesude dedi ki:

   Merhabalar 6 yaşında 2012 dogumlu bir kizim var şimdide 6 aylik ikiz gebeyim kasımda dogum yapcam ne kadar dogum parasi ve emzirme parasi alırım..

  51. Neslihan Kaya dedi ki:

   mrb iki kızim ve 2 aylik ikizlerim var devletin verdigi toplamda 1.200 lirayı aldık bundan baska yardim yok mu ?

  52. Vedat dedi ki:

   Merhaba yukarı da yazılan doğum ve süt parası harici olarak şu anda çoklu doğumlarda 4 yaşına kadar devlet desteğinin olacağı haberleri var kimler hangi şartlarda faydalanabiliniyor bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  53. Çağla dedi ki:

   Merhaba!
   Benim 4,5 yaşında 2013 aralık doğumlu bir oğlum var şimdi 2 aylık ikiz gebeyim ocak subat gibi doğum olcak toplam n kadar alabiliyorum şimdiden tşkrler kolay gelsin…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah tamamına erdirsin…. 400+600 toplamda 1000 tl doğum yardımı alacaksınız.

   2. ikiz babası dedi ki:

    1000 lira çocuk yardımı 299 lira süt yardımı alacaksınız. Allah şimdiden yardımcınız olsun uykusuz geceler ama

  54. Ebru dedi ki:

   19.06.2017 doğumlu ikizlerim var bugun çıkan habere göre devlet ikiz çocuğa 4 yaşına kadar 300 tl yardım yapacakmış ne şart var bu senden sonrami geçerli eşim memur biz faydalanabilirmiyiz

  55. Selda dedi ki:

   Merhabalar benim ikizlerim ocak 2015 te dogdular geriye donuk dogum parasi alabiliyormuyum 150 lira vermislerdi o zaman.birde annenin cocuk sayisinami babanin cocuk sayisinami bakiliyor.benim ilk cocuklarim ikiz ama esimin ilk evliliginden 1 cocugu var.ikizler sonra.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    son evlilikteki çocuk sayısına bakılır. Ancak kanun Mayıs 2015 yen sonra ki doğumları kapsıyor. Bu durumda yardımdan faydalanamazsınız.

  56. elif bektaş dedi ki:

   merhaba ben 23 haftalık ikiz gebeyim asgari ücretle çalışmaktayım ikizler için doğum ücreti ne kadar ödeniyor ayrıca kaymakamlıktan alınan ücret ne kadar ve süt parası ne kadar alınıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

  57. Suna dedi ki:

   Merhaba.12 ve 13 yaşında iki oglum var şuan bir buçuk aylık ikizlere hamileyim ve aktif olarak çalışmaktayım bu durumda ben rapor,şut,ve rapor parasi nekadar alabilirim şimdiden vereceğiniz cvp için çok teşekkkürler.

  58. Admin dedi ki:

   Mrb benim ikiz çocuklarım oldu bende eşim de sigortalı değiliz onlara doğum parası dışında herhangi bir yardım alamaz miyim

  59. Görkem dedi ki:

   Merhabalar ben 16 haftalık yani 3 buçuk aylık hamileyim ikiz bebek bekliyorum . Benim yardım alabimmem için doğumdan öncemi başvurmam gerek acaba bide bu yardımlar neyere yatmaktarı ikiz beneklerin bakıcı yardımı olabiliyormu ?! Çalışan bir anneyim bu yüzden öerak ediyorum bana mail atarsanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. doğumdan sonra istenildiği zaman başvurulur bir süre yok.

  60. Mukadder dedi ki:

   Merhaba temmuz 2017 de ikizlerim dogdu 700 lira dogum.parasi aldik ptt ye yattı. Birde sut parasi varmış babalarin almasi icin bunu nasil alacagiz ve ne kadar bilginiz varmı.

  61. Gökhan dedi ki:

   Meraba benim 3 çocuğum var şimdide 2 kiz olacak toplamda 5 oluyor ne kadar alirim

  62. cansu dedi ki:

   Merhaba ben cansu bir çocuğum var ikiz çocuğum doğacak ne kadar aliriz

  63. emrah dedi ki:

   Merhabalar benim ikiz cocugum olacak ne kadar aliriz

   1. emrah dedi ki:

    Bir çocuğum var dogacak olanlarla 3 oluyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    400+600 toplamda 1000 tl olarak doğum yardımı alabileceksiniz.

  64. Halime dedi ki:

   Benim ilk çocuğum 2013 doğumlu ve 2. çocuğum da Mart ayında yani 2018 doğumlu olacak eşim de Bağkur ben 2 çocuk parası mı alırım yoksa tek cocukmu ilk çocuğum ilk esimden bu cocukta 2.esimden

  65. Meltem sever dedi ki:

   Benim üçüzlerim var şuan ikiz hamileyim yani 4. Çocuk + ikiz oluyor ne kadar para Alacam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meltem Hanım merhaba,

    600+600 1200 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  66. Necmettin dedi ki:

   ikizlerimiz var 1000 tl yardım aldık daha sonra aile Bakanlığından yardım yokmu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necmettin Bey merhaba,

    Doğum yardımı her doğum için tek sefere mahsus ödenmektedir.

  67. Gülsüm Saraç dedi ki:

   Merhabalar .
   Ben İstanbul Ümraniyede oturuyorum Mayıs 2018 de inşallah ikiz bebek doğuracağım .
   Doğum parası için hangi yolu takip edeceğim .?
   -sgk yamı gideceğim lohusa halde iken yada eşim benim yerime gidebilirmi ? hemen veriyorlarmı ?
   Teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
    Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

    Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

  68. Tugba dedi ki:

   Bi tane kizim var simdide ikizlerim olcak sadece esim calisiyor bizede yardim olabiliyor mu?simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba hanım merhaba,

    Kaymakamlıklardaki Sosyal hizmetler brimlerine başvuru yaparak 400+600 toplamda ikiz çocuklar için 1000 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  69. Yeni bebek dedi ki:

   Ilk doğum ve ikiz doğum yapti esim yeni sisteme gore dogum ucreti ne olur saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 1. ve 2. çocuk için verilen 300+400 = 700 TL doğum yardımı alacaktır.

  70. Mustafa durma dedi ki:

   Merhaba benim eşim dördüncü doğumunu yaptı ve ikizlerimiz oldu ve toplam 5 çocuk oldu ne kadar yardım alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    3. çocuktan sonra her doğum için 600 tl verilmektedir. Dolayısıyla 1200 TL doğum yardımı alma hakkınız bulunmaktadır.

  71. T dedi ki:

   Merhaba benim dört cocum var şimdide ikiz çocuklarım olacak ne kadar ala bilirim yardim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. çocuktan sonra 600 TL yardım ödeniyor bu durumda 1200 TL doğum yardımı alacaksınnız.

  72. Olgun dedi ki:

   Merhaba eşim memur ( anne memur) ve ben (baba) özel sektörde çalışıyorum. İkiz bebeklerimiz olcak. İlk bebeklerimiz ne yardımları alacaz onları bilmiyorum ve haklarımız nedir izin haklarımız bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

  73. özlem dedi ki:

   merhaba şuanda 3. kez doğum yapacak eşim ama ikiz olacaklar yani 3. ve 4.cocuk olacaklar doğan ikizler bu konumda ne kadar ödeme yapilacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. doğum ve sonrakiler için 600 tl doğum yadımı yapılmaktadır. Toplamda 1200 TL doğum yardımı hakkınız mevcut.

  74. Havanur dedi ki:

   İyi gunler ben çalışan anneyim su an 8 aylık ikizlere hamileyim 3.ve 4. Çocuk alacaklar bu durumda 1200 tl mi alcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 3. çocuk ve sonrasına 600 tl verilir diyor. Dolayısı ile 1200 tl alacaksınz.

  75. Bülent dag dedi ki:

   Merhaba 11 yasında Bı çocuğum var 5 mayıs 2017 de ikizlerım oldu ne kadar yardım alacağım tesekkkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2.ve 3. çocuk için 400+600 TL toplamda 1.000 TL doğum yardımı hakkınız var.

  76. irem dedi ki:

   Merhabalar
   Şuanda 8 aylık ikiz gebeyim 2015 de cıkan yasadan dolayısıyla yararlanabılıyorum tek bebek 300 ıkı bebek 400 ikiz ve diğer cocul gebelık lere 1000 tl dıye duydum doğru mudur acaba ? Değilise ikiz cocuklara ne kadar acaba? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz doğum için iki çocuk parası yani 300+400 toplamda 700 tl doğum parası ödeniyor.

    1. Hüseyin dedi ki:

     Merhaba benim iki kızım var bu kizlarimin biri 2008 biri 2011 dogumlu28/07/2017 tarihinde ikizlerim oldu bu duruma göre TC devletinden benim hak ettiğim doğum yada emzirme parası ne kadar olacak bu arada anne çalışmıyor ve aile olarak KKTC de yaşıyoruz.
     Teşekkürler..

     1. Mehmet bey dedi ki:

      Merhaba 2007 dogumlu bir kizim var ben calisiyorum esim ev hanimi 4 mayis 2018 de ikizlrim oldu devletin sut parasini aldim dogum parasini aldim baska bilmedigimiz basvurabilecegimiz yardum varmi acaba birde ikizlere 4 yasina kadar 150+150 devlet yardim veriyormus varni böyle bisi cevaplarsaniz sevinirim maddi cok sıkıntıdayim tesekürler

  Sorunuzu Yazın