ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları

İkiz ve Üçüz Çocuklara Çoklu Doğum Yardımı Şartları
SGK
10.01.2020

İkiz çocuklar için doğum yardımı almak devlet tarafından ikiz bebekleri olan vatandaşlara verilen destekten faydalanmak için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes ikizi olana destek yardımı için başvuruda bulunabilir. İkiz ve üçüz gibi çoğul bebek hamilelik durumu yaşayan anneler tarafından yapılan başvurular yeni düzenlemeye göre babalar tarafından da yapılabilmektedir.

Çoğul bebek sahibi olan ailelere verilen desteğin temel amacı ebeveynlerin daha fazla artan giderlerini biraz olsun hafifletmektir. Çoğul bebek sahibi olan vatandaşların aylık olarak alacakları yardım paraları çocuklar iki yaşına gelene kadar düzenli olarak her ay ödenmektedir. 0-2 yaş aralığında ödenecek olan destek yardımı tutarı en son belirlemelere göre 2022 yılında çocuk başına 150 TL olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2022 yılı projeleri arasından bulunan ikiz çocuk yardımı için başvuru il müdürlüklerine yapılmaktadır. İkiz bebek sahibi olan ailelerin maddi olarak desteklenmesi ve iki bebeğe bakacakları için zorlanmamaları hedeflenmektedir. 2022 yılında başlayan bu proje çifte mutluluk yaşayan aileler için ilaç niteliğinde olacaktır.

İkiz Çocuklar İçin Verilen Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz bebek doğum parası başvurusunda bulunmak için çoğul çocuk sahibi vatandaşların bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne gitmeleri gerekir. Başvuru sırasında müdürlük tarafından verilen başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve istenen evraklar ile birlikte müdürlüğe teslim edilmesi gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ikiz bebek yardımı parasından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru sırasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklar şunlardır:

 • Anneye ait kimlik belgesi
 • Çocuklara ait kimlik belgesi
 • Doğum belgesi

İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Ödemesi Nereye, Ne Zaman Yapılır?

İkiz bebek doğum parası 2022 yılında aylık olarak çocuk başına 150 TL olarak ödenmektedir. İkiz bebek doğum parası şartlara uyum sağlayarak destek almaya hak kazanan ailelere SMS yolu ile bildirilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine başvuruda bulunan ailelerin başvuru sonuçları müdürlüğe bildirdikleri telefon numaralarına gönderilmektedir.

Telefonlarına gelen SMS mesajı ile ilgili yardımı aldıklarını öğrenen hak sahipleri ikiz bebek destek ödeneklerini alabilirler. İlgili yardım ödeneği bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalara aracılığı ile ödenmekte ya da PTT şubelerine yatırılmaktadır. Yardım ödenekleri isteğe bağlı olarak anne adına ya da baba adına yatırılmakta olup ödenekleri almak için kimlik belgesi ile ilgili banka şubesine ya da PTT şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

İkiz Çocuklar İçin Doğum Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkiz çocuklar doğum yardımı sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden ve telefonla yapılabilmektedir. Telefonla sorgulama yapılabilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı danışma hattı olan Alo 144 aranmalıdır.

E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için ise izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Çocuk ve Doğum Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalı ve kimlik doğrulama sayfasına gidilmelidir.
 • Kimlik doğrulama işlemi E-Devlet şifresi ile ya da alternatif kimlik doğrulama seçenekleri ile yapılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama sonucu otomatik olarak görüntülenebilecektir.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları

Devlet tarafından doğum yapan annelere birçok destek verilmekte ve yardımlar yapılmaktadır. Her annenin faydalanabileceği, muhtaç olan annelerin faydalanabileceği ve çalışan annelerin faydalanabileceği farklı destekler verilmektedir. Devlet tarafından verilen doğum yardımlarından bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Doğum Yardımı: Ülkemizde Türk vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan ve doğum yapan her annenin faydalanabileceği bir yardımdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardım için başvurular il müdürlüklerine yapılmaktadır. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için verilmektedir. Öncesinde olan doğumlar için bu yardımdan faydalanılamamaktadır. 2015 yılından bu yana verile doğum yardımı;
  • Birinci çocuk için alınacaksa 300 TL,
  • İkinci çocuk için alınacaksa 400 TL,
  • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için alınacaksa 600 TL olarak ödenmektedir.

Normal doğumlar için olan bu rakamlar çoklu doğumlarda değişiklik göstermektedir. Çoklu doğum yardımı şartlarına uygunluk sağlayan yani Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olan anneler farklı miktarlarda yardım almaktadır. Çoklu doğumlar için doğum yardımı hesaplaması örneği şu şekilde olacaktır;

 • Annenin ikiz bebek sahibi olduğu ve ilk defa anne olduğu düşünülürse alacağı doğum yardımı ödeneği 700 TL olacaktır. Bu hesaplamada ikiz bebeklerden bir tanesi birinci çocuk, bir tanesi ikinci çocuk olarak sayılacaktır.
 • Annenin ikiz bebek sahibi olduğu ve ikinci kez anne olduğu düşünülürse alacağı doğum yardımı ödeneği 1000 TL olacaktır. Bu hesaplamada anne daha önce çocuk sahibi olduğu için ikiz bebeklerden bir tanesi ikinci çocuk, bir tanesi üçüncü çocuk olarak sayılacaktır.
 1. Doğum Parası: Doğum parası genelde doğum yardımı karıştırılmaktadır. Doğum parası SGK kapsamında çalışan annelerin doğum izni süresince çalışamadığı günler için SGK’dan alınmaktadır. Ülkemizde İş Kanunu kapsamında çalışan annelerin doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanma hakkına sahiptir.

Bu haftalar için doğum parası hesaplanarak anneye ödenmektedir. Verilen doğum izni çoklu gebeliklerde doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 10 hafta olmak üzere 2’şer hafta fazlalaştırılmaktadır. Doğum parası alınabilmesi için doğum önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. 2022 yılında bir anne en düşük 6815,08 TL doğum parası alabilmektedir. Çoklu doğumlarda izin süresi arttığı için alınan doğum parası da artış göstermektedir.

 1. Süt Parası: Süt parası kanun kapsamında emzirme ödeneği olarak geçmektedir. İkiz bebek süt parası alınabilmesi için anne ya da babanın SGK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Yani anne sigortalı olarak çalışmıyor ise babanın mutlaka sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Süt parası tek seferlik olarak ödenmekte olup 2022 yılında 180 TL olarak verilmektedir.

SYDV Şartlı Sağlık Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?

Muhtaç olan annelerin doğum yapması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartlı sağlık yardımı desteği verilmektedir. Hanede kişi başına düşen gelirin güncel asgari ücretin 3’te birinden az olması durumunda bu yardımdan faydalanılabilmektedir.

0 ila 6 yaş aralığında çocukların sağlıkları konusuna dikkat edilmesi ve muayenelerinin düzenli şekilde yapılabilmesi için nakdi ve düzenli şekilde yardımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan nakdi yardımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eğer ki doğum hastanede gerçekleşirse bir kereye mahsus olarak 75 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum öncesi sağlık kontrolleri düzenli şekilde yaptırılır ise aylık 35 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Doğumdan sonra iki kereye mahsus olarak 35 TL’lik ödeme yapılmaktadır.

Çocuk altı yaşına gelene kadar gerekli muayenelerin yaptırılması durumunda aylık düzenli olarak 30 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum Parası Ne Kadar ?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yorumlar

 1. Nur dedi ki:

  20gün önce ikiz bebeklerimiz oldu 630 TL emzirme parası verildi ve ekstradan ikizler için yardım başvurusunda bulundum bişey cikmadi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuk yardımı için sosyal yardımlaşma brimlerine başvurmalısınız 300+ 400 toplam 700 tl de doğum yardımı yapılacak.

  2. Gizem özden dedi ki:

   Bu emzirme parasını nereye başvurdunuz? Doğum yardımı parası haricinde mi bu ?

 2. Sema dedi ki:

  11 aylık kızım var ve şuan ikizlere hamileyim ben ve eşim asgari ücretle çalışıyoruz bu yardımdan bizde faydalanabilir muyuz? Ne kadar alabiliyoruz bilgilendirir misiniz lütfen?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Proje halinde kaldı maalesef gerçekleşmedi. İstanbul belediyesi sınırlarındaysanız il doğum paketi alabilirsiniz.

 3. Turgut dedi ki:

  Benim üçüzler var,şimdiye kadar hiç Bir devlet kurumlarından yardım almadım, alamadım üçüzler oldu 16 yaşında,bu durumda herhangi bir kurumdan yardım destek almam söz konusumudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda herhangi bir destek bulunmamaktadır. Sadece doğum yardımı vardır.

 4. Sedef dedi ki:

  Merhaba ikiz çocuklarimiza oldu ve 6 yaşında kizim var ikizlerim ilk doğunca başvurduk bize çıkmadı eşimin sigortası gözüküyordu evimiz kira ve ben ev hanımıyim Tekrar basvursak olur mu Çıkarmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   sigortalı bir işte çalışan aile bireyi var ise çıkmaz.

  2. İshak dedi ki:

   Çoğul doğum yardımlarında sigorta etkilemez bizde aldık sigortam var.
   Sizin muhtemelen başka bir şeydir
   İyicen sorun eğer size sigorta mani olarak gösterdilerse kabul etmeyin itiraz edin
   Gerekirse dava açın 144 ü arayın

 5. Fatma Aksoy dedi ki:

  Merhaba benim ikizlerim var iki yaşında ben doğum parasını aldım 700tl başka yardımlar allabirmiyim evim kira eşim çalışmiyo şuan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Daha önce düşünülen projeler oldu ancak hayata geçmedi. Mevcut durumda 700 tl den başka bir yardım bulunmuyor.

 6. Mustafa dedi ki:

  5 yaşında oğlum var bir ay önce de ikizlerim Oltu emzirme parası ve doğum parası başvurusunda bulundum ben çalışıyorum eşim Çalismiyor her ay yardım alabilmem icin nabmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklar için belirli yardımlar mevcut. Ancak belirttiğiniz durumla ilgili sürekli bir yardım durumu yok. Kreşe verirseniz kreş destekleri var.

  2. Neslihan dedi ki:

   Şartlı saglıga basvuru 2 ayda 600 tl verıolar

 7. Tugba dedi ki:

  Merhaba 3 yaşına girecek ikizlerim var boyle bi yardımdan haberim olmadi 2018 doğumlular suan başvuruda bulunsam olurmu kaç yaşına kadar veriliyo acaba bu yardımlar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2015 yılı sonrası doğan tüm çaocuklar için yararlanabilirsiniz. Zaman aşımı süresi 5 yıldır. Hala İl veya ilçe sosyal hizmet müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 8. Sündüs dedi ki:

  7 aylık ikiz çocuklarım var çoklu doğum parasına yazıldım bir ay geçti ne zaman cevap verirler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   45 ila 60 gün arasında ödemeler yapılmaktadır.

 9. yonca dedi ki:

  Merhaba ; ben üçüz hamileyim sgklı olarak çalışıyorum. çoğul gebelikte doğum iznindeyken herhangi bir yardım alabiliyor muyum bilgi alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum sonrasında sosyal yardımlardan doğum yardımı alabileceksiniz. bunun haricinde yardım yok. Daha önce bir kaç sefer çoğul gebeliklere ayrı yardımlar projelendi ama yürürlüğe girmedi

 10. Nigar Mercan dedi ki:

  Merhabalar,ben şuan ikiz bebek sahibi olacağız kısmet olursa,ve benim toplam dört çocuk olacak.ben bu yardımlardan faydalanılır miyim acaba,eşim asgari ücretle calisiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet 600+600 1200 tl çocuk yardımı alabilirsiniz. Doğumdan sonra İkametgahınıza bağlı sosyal hizmet müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Süre şartı yok.

 11. Eray Arman dedi ki:

  Merhaba

  5 ocakta ikiz bebeklerim oldu. Kısa çalışma ödeneği alıyorum. Herhangi bir hakkım varmıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal hizmetler müdürlüklerinden 300+400 toplamda 700 tl doğum yardımı ve şartları sağlıyorsanız doğum izin parası alabilirsiniz.

  2. Gamze dedi ki:

   İkiz bebeklerim oldu sosyal yardımlasma vakfına gittim ikiz bebek yardımıma başvuru yapıcaktım dedim benı şartlı sağlık yardımına kaydetmiş o ıkız bebek yardım parası ile aynı mıdır ücret mıktarı nedır

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu yardım daha önce gündeme geldi ancak mevcut durumda diğer yardımlardan yararlandırılabilmektedir.

 12. Özlem dedi ki:

  Mrb ikiz masasına başvurdum ve kabul edilmedi bize nedeni sigortalisiniz denildi ve çocuklarım 17 aylık oldular bu süre zarfında hep başvurumu yeniledim ve sigortamizi veremedik iptal olmuştu şimdi başvurdum ve gene reddedildi dilekçe yaz dediğimde kaynanamın adresi yanımızda gözüküyordu ve onu uyardım kaldırdı çünkü 7 ,yıldır evliyim 2aydan fazla bir evde yasayamadik neyse tekrar başvurdum kabul edildi ve geçen senenin ikiz maaşını toplu vereirlermi yoksa gelecek ayların tekmi verecekler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvuru sonrası ödemeler yatar. Önceki ödemeler yatmaz.

 13. Esma dedi ki:

  Merhaba üstümüze ait evimiz var 6 aylik ikiz bebeklerim var birde 5 yasinda oğlum var eşimin maasi 2600 yardimi alabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu yardım gündeme gelmiş komisyonda görüşülmüş. ancak gerçekleşmemiştir. Tekrar gündeme geldiğinde bilgilendirme yapacağız.

 14. Nadire dedi ki:

  Merhaba ikiz annesiyim dogum yardimi parası aldım fakat şartlı sağlık adı altında verilen yardim parası hakkında hiç bir bilgimiz yoktu şuan inişlerin 2.5 yaşında.. Geriye dönük bi ödeme alabilirmiyiz yardımcı olabilirmisiniz..Alabilirsekte nereye başvurmamız gerekir…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şartlı sağlık ve gebelik yardımları gebelikten itibaren takipli yapılır. Mevcut durumda alamazsınız.

 15. mesut dedi ki:

  merhabalar efendim ben ücretli yeşilkartlıyım ikiz çocuklarım oldu aylık çoçuk başına 150 tl vermeleri lazım degil mi.ya da nereye başvuru yapmam lazım.

 16. Emrah dedi ki:

  Merhabalar;
  Bizim 8 ve 13 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. 1 ay içinde doğum yapacak. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sosyal yardımlaşma müdürlüklerinde şartlı doğum yardımı mevcut. Ayrıca yine doğumdan sonra 600+600+600 doğum yardımı alacaksınız.

  2. Ayse dedi ki:

   Merhaba ben memurum esim asgari ucretli bu benim ikinci fogumum ve ikizlerim oldu bu durumda ben ikiz bebek yardimi alabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ikiz çocuk yardımı komisyonda görüşüldü ancak henüz kesinleşmedi. Tasarı halinde kaldı. Aile sosyal hizmet mürüdlüklerinden 400+600 doğum yardımı alabileceksiniz. bunun için müracaat etmelisiniz. Bu müracaatın süre kısıtlaması yok. Bu nendenel isterseniz salgın sonrası da müracaat edebilisiniz.

 17. M.yıldırım dedi ki:

  1 aylık ikiz bebeklerimiz doģdu.657/4B sözleşmeli olarak çalışmaktayım.Sosyal yardımlaşma kurumu başvuru yapamazsınız dediler. Böyle bir hakkımız yokmu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   300 ve 400 tl doğum yardımına başvuru yapabilirsiniz. Bu yardım çalışan, çalışmayan tüm annelerin hakkıdır.

 18. eray dedi ki:

  merhabalar ;
  benim ikizlerim olacak çoçuk başına 150 tl onaylandımı ?

  dogum parası ilk doğum 700 tl güncelmi ?

  çocuk duzenli kontrolleri yapıldığında 35 tl yatırıldığı doğrumu doğruysa nereye mürecat edilmeli ?

  süt parası 149 tl güncellmi ?

 19. Seher dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin 21.12.2018 tarihli ikiz bebek doğumum gerçekleşti acaba aylık 300 tl ikiz bebek yardımından faydalanibeleckmiyim ?

 20. Mustafa dedi ki:

  Kardeşim zamanında söylemiyorlar nasıl gelir olacağını sonra baş vurdum kabul etmediler asgari ücretten fazla aliyomusum yani yalan söylüyorlar seçimi kaybedince de kuzu oluyorlar kimsenin kimseden haberi yok bilgi verme yok yüz kişiyi aradım kimseyle gorusemedim eve bakmaya geliyor bakmadan gidiyor bu kadar geri zekalilar

 21. Emrah dedi ki:

  Merhabalar;
  Bizim 7 ve 12 yaşlarında 2 çocuğumuz var. Şuan eşim Üçüz bebeklere hamile. Eşim de Ben de her hangi bir yerde çalışmıyoruz. Genel sağlık sigortasından iki yıldır ücretsiz olarak (yeşil kart) faydalanıyoruz.
  -Doğum öncesi veya Doğum sonrası alabileceğimiz bir yardım var mıdır?
  -Varsa nelerdir?
  -Nerelere başvuru yapmak gerekir?

  Şimdiden teşekkürler…

 22. Ersin dedi ki:

  İkiz Bebek dünyaya geldi. Doğum yardımı almam İçin gelirimin ne kadar olması gerekiyor. Eşim öğretmen bende özel sektörde çalışıyorum . Doğum yardımı alabilirmiyim.

 23. HAKAN dedi ki:

  MERHABA ,
  BEN İKİZ ÇOÇUK İÇİN YARDIM BAŞVURUSUNDA BULUNDUM OCAK .10.2019 TARIHİNDE BAŞVURU KABUL EDİLDİ ANCAK BANA SÖYLENEN TEK RAKAMLI AYLARDA YATACAĞINI BELİRTİLER YANİ ( OCAK , MART . MAYIS VS. ) GİBİ AYLARDA YATACAĞINI BELİRTTİ ANCAK HESABIMIZA YATAN HİÇ BİR ŞEY YOK SORDUM İLÇEDE İLK BEN BAŞVURUDA BULUNUP KABUL OLUNCA KİMSEDE NE YAPACAĞINI BİLMİYOR TAM ANLAMIYLA … YANİ BEN ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM BU BİZE HAK EDİLDİMİ EDİLMEDİMİ ? EDİLDİYSE NEDEN YATMADI , EDİLMEDİYSE NEDEN HALA GÖRÜNÜYÖR ..?

 24. Erdi dedi ki:

  Merhaba
  17 aylık ikiz bebeğim var eşim ve bende asgari ücretli olarak çalışıyoruz.Sosyal yardımlaşma vakfına gittiğimizde geliriniz limitlerin üstünde kaldığı için başvurunuzu alamıyoruz dediler.Yapılan uygulama doğrumudur.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkiz çocuklar için 150 tl yardım geçan aylarda gündeme gelmişti ama taslak olarak kaldı. Mevcut yardımlar geliri olmayan muhtaç ailelere yapılmaktadır.

 25. dursun dedi ki:

  merhaba bizim 01,05,2018 de ikiz bebegimiz oldu. 10 ocak 2019 ta başvuru yaptık kabul edildi dediler fakat bi sonuç yok önce sms mi gönderilecek acaba bir bilginiz varmı…

 26. serkan. dedi ki:

  ikizlere yadim parasi her ay mi yatiyo yoksa iki ayda bimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Konu komisyonda halen görüşülüyor. Yardım ile ilgili henüz meclisten bir karar çıkmadı.

  2. hikmet dedi ki:

   ikiz veya üçüz farketmez bebek yardımı başvuruları kaymakamlık sosyal yardımlaşma vakfına yapılıyor.Fakat kişi başına düşen gelir ortalamasının 609 TL altında olması gerekiyor.

 27. ERDOĞAN dedi ki:

  ÇOKLU DOĞUM YARDIMI BENİM ONAYLANDI YALNIZ NE ZAMAN ÖDEME YAPILACAK BİLGİNİZ VARMI BAŞVURUM 20 KASIM 2018

  1. Aydın Şimşek dedi ki:

   Merhaba 16.05.2019 da ikiz bebeklerimiz oldu. Ben kamu dairesinde memurun, eşim ev hanımı. 0-2 Yaş arasında her ay ödenecek çocuk başı 150 TL yardımdan faydalanabilir miyim?

 28. Ömür kaynak dedi ki:

  Çoklu doğum yardımı ödenmeye başlandımı yada nezaman başlayacak bilgi vrrirmisiniz

 29. Serkan dedi ki:

  Merhaba, eşim devlet memuru , ben de özel sektörde mühendisim. İkiz bebeklerimiz olacak, bu konuda alacağımız haklar nelerdir? 700 TL yardımı alabiliyor muyuz? Teşekkürler

 30. Hasan dedi ki:

  Merhabalar 14/12/2018 tarihinde ikinci kez ikiz bebeklerim dünyaya geldi. Az önce sosyal yardımlaşma vakfına gittin müracaat etmek için ama sigortalı çalıştığım ailede kişi başına düşen gelirimin 440 tl nin üstünde olduğu için çoklu doğum yardımını alamayacağım söylendi. Bu konuyla ilgili net bir bilgi yok çok fazla bilgi kirliliği var maalesef. Doğru bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar…

 31. Ekrem dedi ki:

  Iyi günler ikiz doğum yardımı her aymı yoksa 3 ayda bir mi veriliyor cevaplarsanız sevinirim daha önce de yazdım fakat sizden cevap alamadım

 32. Akkiz dedi ki:

  Biri 2013 doğumlu çocuğum var 2 kasımda da ikizlere doğum yaptım doğum parası ne kadar alacağım

  1. Hasan dedi ki:

   Merhaba 3 ay önce ikiz bebeğimiz dunyaya geldi başvuru yaptık ama reddedildi değerlendirme neye göre yapılmaktadır
   Aylık kişi başı gelirimiz asgari ücretin 3/1 ini altında
   Başvuru şartları tam olarak nedir bilgilendirebilir misiniz

 33. Mehtap Yılmaz dedi ki:

  Bebeklerden dolayı çalışamıyorum. Yani sgk lı değilim. Eşim engelli. Sgk lı değil. Bu yardımdan faydalanamıyormuyum