• İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir 2018


  İkiz çocuklara doğum yardımı henüz yeni bir uygulama olması sebebi ve az kişi tarafından biliniyor olması nedeniyle bu konuyu açıklığa kavuşturacak bir yazı ihtiyacı doğmuştur. Yazımızda ikiz çocuklara doğum yardımı ve ikiz çocuklara doğum yardımı şartları nelerdir izah etmeye çalışacağız.


  Doğum yardımı devlet tarafından bebeklere sunulan bir haktır. Yardım hakkından bebeklerinizin faydalanmasını siz anne babalar sağlayacaksınız. Bu haktan yararlanabilmek için bazı şartlar ve kriterler mevcuttur. Yapılan ikiz çocuklara yardım bebekleriniz için yapılmaktadır ve bebekleriniz 4 yaşına gelinceye kadar bu haktan faydalanabilmektedir. Bebeklerinizi geleceğe hazırlarken bu yardımın sizlere destek olacağını görmelisiniz. Bu yardım 2015 yılının Mayıs ayından itibaren uygulanmaya başlamıştır.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  İkiz çocuklara doğum yardımı yapmanın amacı ülkemizdeki genç nüfusun devamlı olarak güncelliğini koruyabilmesini sağlamaktır. 6637 sayılı yasa bu sebepten ötürü gündeme gelmiştir. Bu yasa ile birlikte doğumda ikiz çocuğunuz olmuşsa hiçbir koşul aranmadan ikiz çocuklara doğum yardımından faydalanabilmektesiniz. Sadece yapmanız gereken baba ya da annenin ilgili kuruma müracaat etmesidir. Yardımla ilgili tek şartın baba veya annenin sigortalı çalışan olması lazımdır.  İkiz çocuklara doğum yardımını alabilmeniz için tek yapmanız gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine gidip başvuru yapmanız olacaktır. İlçede yaşayan kişiler ise ilçe Kaymakamlık binansa müracaat edecekler. Bu başvuru esnasında bir başvuru dilekçe formu doldurmanız istenecektir. Bu formu eksiksiz ve hatasız bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda bu yardımdan yararlanamayabilirsiniz. Dilekçe doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Başvuruyu gerçekleştiren kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve Ad soy ad kısmı hatasız şekilde doldurulmalıdır. Yardım parası annenin adına yatar fakat müracaat işlemini annenin kocası da yapabilmektedir.
  • Doğum yapan annenin bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurulur.
  • Yeni doğmuş olan ikiz çocukların T.C Kimlik numaraları doldurulur.
  • Dilekçenin en alt kısmında ise başvuruyu gerçekleştiren kişinin bilgilerinin doldurulacağı alan vardır. Bu alana kim başvuru yapıyorsa anne ya da baba kendi bilgilerini yazmalıdır.

  4 sene yararlanabileceğiniz bebek yardımı için tek yapmanız gereken bir dilekçe forumu doldurmak. İkiz çocuklara doğum yardımı şarları nelerdir 2018 yılı için tek şart ikiz bebeklerinizin olması ve anne ya da babadan herhangi birisinin sigortalı bir çalışan olması gerekliliğidir. Bu yardımı almaya hak kazanırsanız eğer telefonunuza gelecek olan kısa mesaj ile bilgilendirileceksiniz.


  Sponsorlu Bağlantılar


  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Nereden Temin Edilebilmektedir

  İkiz çocuklara doğum yardımı alabildiğiniz takdirde ödemeler bebeklerin annesine yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yardımdan faydalanabiliyorsunuz. Bebekler 4 yaşına basıncaya kadar her ay bu yardımı alabiliyorsunuz.

  İkiz çocuklar doğum yardımı anneye ödendiği için annenin banka hesap numarası varsa oraya eğer yoksa PTT’ye anne adına yatırılmaktadır. Size en yakın olan PTT binasından yardımınızı alabilmektesiniz. Yardım annenin adına yatmış olacaktır. PTT’den yardımı almaya gittiğinizde yanınızda T.C kimliğini mutlaka götürmelisiniz. Götürmediğiniz durumda ise paranızı alamazsınız.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Ücreti Ne Kadardır

  İkiz çocuklara doğum yardımını almaya hak kazandı iseniz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk başına 150 TL ödeme yapmaktadır. Yani ikiz bebekler için ayda toplam 300 TL yardım parası alacaksınız. Çocuk sayısı arttıkça alacağınız yardım tutarı da aynı oranda artacaktır. Bu yardımı 4 sene alabileceksiniz ve bebeğiniz bebeklik dönemi aşı takviminde bulunan aşı süresinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Çoğu ikiz bebek sahibi aile bu yardımı henüz duymamış durumda. Bu yardımdan haberdar olan aileler ise nereye başvuru yapacaklarını ve hangi şartları karşılamaları gerektiğini bilememekte. İkiz çocuklara doğum yardım şartları nelerdir bu soruyu açıklığa kavuşturmaya çalıştık.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Konusunda Bazı İstatistikî Veriler

  Doğum yardımlarının içeriği genişlemiş durumadır. Bu yardımdan faydalanan kaç kişi var ve ne kadar yardım alındığına dair bazı istatistikî veriler şöyledir;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu sene 283 bin 916 anneye ikiz çocuklara doğum yardımı gerçekleştirmiştir.
  • Yardımdan faydalanabilen toplam bebek sayısı 293 bin 243’tür
  • Ailelere toplamda bakanlık 124 milyon 698 lira yardımda bulunmuştur.
  • Bebek başına aylık ödenen ücret 150 TL’dir
  • İkiz bebek sahibi annelere ödenen ücret ise 300 TL’dir

  Her anne baba çocuğu için mutlu bir gelecek tasarlamak için çabalar. Çocuğunun rahat bir gelecek geçirmesi için gece gündüz çalışır. Evlatlarının en iyi yere gelmesi, önemli mevkilerde bulunması ve ülkesine iyi bir hizmet verebilmesi her anne babanın isteğidir. Dar gelirli ailelerinin kimi imkânsızlıklar yaşaması ister istemez çocuklarının geleceğine de yansımaktadır. Devlet bu yardım sayesinde yaşanabilecek bazı sorunlara öncesinde tedbir almak istemiştir. Bu ücret çok fazla yüksek bir tutar değildir. Ancak yine de bir garantidir. Bebekleriniz 4 yaşına kadar yaşayabileceğiniz herhangi bir maddi olumsuzlukta bu yardım sayesinde kimi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Herhangi bir nedenden haciz işlemine uğrasanız bile bu yardıma dokunulmamaktadır. Bu sebeplerden ötürü ikiz çocuklara doğum yardımı ücretini için gönül rahatlığıyla başvurabilir ve bu haktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. İkiz çocuklara doğum yardımı şartları nelerdir 2018 yılında bunlardır.

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  Doğum Parası Ne Kadar ?

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  tıkla sorunu sor

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elif dedi ki:

   Merhaba benim biri 8 biri 4 yaşında iki evladım var şimdi üçüzlere hamileyim eyer yasa çikarsa nasıl bir ücret bana verilir şimdiden çok teşekkür ederim
   Dogum parası dahil ben çalışmıyorum eşim sgk LI.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yasa taslağı her çocuk başına 0-2 yaşa kadar 150 tl verilmesi. ancak kimleri kapsayacağı tarih henüz netleşmedi.

  2. ERCAN CATUK dedi ki:

   Yeni çıkacak yasa da ikiz çocuklar için 300lira yardım alabilmek için sigortalı olma şartı varmı.genel sağlık sigortası olan biri bundan faydalanabilecek mi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılan açıklamada böylr bir şart belirtilmedi ayrıntılar henüz belli değil. Netleşince açıklayıcı bir yazı yazacağız.

  3. SİNAN ATİK dedi ki:

   MERHABALAR,

   İKİZ BEBEK VE ÇOKLU BEBEK YARDIMI NE ZAMAN KESİNLEŞİR.
   SON DURUM NEDİR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz komisyonda görüşüldüğünü biliyoruz. Ancak Ne zaman oylanır ve geçer net bir tarih veremiyoruz. Geçtiği anda sitemizden duyuracağız.

  4. Çağlar dedi ki:

   Merhaba acaba yasa yürürlükten geçtimi ve benim 17 aylık ikizlerim var ben alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çoğul gebeliklerde çocuk yardımı henüz komisyonda görüşülüyor. Hangi tarihleri kapsayacağı netleşmedi.

  5. Ömer dedi ki:

   Benm ikiz cocugum oldu. 700 tl verdiler. 1000 tl değilmiydi?. Birde bu ikiz yardımı ne zaman karara bağlanır net tarih belli mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 ödeniyor. Eğer 2. ve 3. çocuğunuz olsaydı 400+600 1000 tl alacaktınız. ikiz yardımı henüz komisyonda hangi tarihleri kapsayacağı netleşmedi.

  6. Atilla dedi ki:

   Mrb kasım 2017 dogumlu ikizlerim var bu yardimdan yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz yardımı ile ilgili henüz yönetmelik çıkmadı. Hangi tarihleri kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizde güncel yazımızı paylaşacağız. Bizi takip edin 🙂

  7. Ayse dedi ki:

   Merhaba ben 8 aylık ikiz gebeyim ne kadar doğum parası ve yardım parası alacağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasaya göre eğer ilk çocuklarınız ise 300 + 400 = 700 tl doğum yardımı alacaksınız. Aile Bakanının açıkladığıı yardım her çocuk için 2 yaşına kadar aylık 150 tl ödeme yapılacağı. Ancak bu yönetmelik komisyonda görüşülüyor. Henüz netleşmedi.

  8. Nusret bilen dedi ki:

   Ekiz doğum yapan anneler devlet desteği varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile Bakanının açıkladığı yardım her çocuk için 2 yaşına kadar aylık 150 tl ödeme yapılacağı yönünde. Ancak bu yönetmelik komisyonda görüşülüyor. Henüz netleşmedi. Konu yu takip ediyoruz. Yönetmelik çıktığında yayınlayacağız.

  9. Esra dedi ki:

   Hem sgk ya hem aile politikalar müdürlüğüne soruyorum böyle bişey yok diyorlar

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz çocuklara devlet yardımı önerisi şuan komisyonda. Netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  10. Ozlem dedi ki:

   Merhaba benim 31 aylik ikizlerim var esim.memur ben ogretmenim ama calismiyorum aylik 150 tl lik yardimdan yararlanabilir miyim. Asi karti suresi diye bir aciklama oldugu icin soruyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun henüz netleşmemesine rağmen konuşulan 0-2 yaşa kadar verilmesi yönünde Çocuklarınız 31 aylık ise bu süreyi aşmış gözüküyor.

  11. Tugba dedi ki:

   Bn ikiz bebeklere hamileyim aralikta dogum yapcam ama esim sigortali degil insatta calistigi icin ama bn yesil kartliyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  12. Murat Bilen dedi ki:

   İkiz bebeklerim Haziran 2017 doğumlu bende bu yardımdan faydalanabiliyormuyum acaba ???
   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile bakanının yaptığı son açıklamaya göre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  13. MAHMUT MARAL dedi ki:

   5 yaşında 1 kızım var şimdide ikiz oldu 1000 bi de süt yardımı alacakmışım BAŞKA yardım alcakmiyim her hagi bi kurumdan şimdi calismiyorum 300 bide yardım varmış 4 yasa kadar alabilecekmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen söylediğiniz gibi 1000 tel artı 149*2 süt parası alacaksınız. Bunun haricinde yine Belediye ve Kaymakamlıkların Sosyal yardımlaşma brimlerine başvuru yaparak destek talep edebilirsiniz. Ancak bu desteklerin kesin bir sonuca varmama olasılığı da mevcut.

  14. Kerem altaş dedi ki:

   Merhaba! İyi günler. Benim üçüz bebeklerim oldu ve ben işsizlik maaşi alıyorum (800)tl sosyal yardımlasma vakfına ve aile sosyal yardımlaşma kurumuna beledıyelere valilige başvuruda bulundum. Bez mama yardımı için veyahut çogul beneklerde çoçık basına 150 tl için. Ama hepsi işsizlik maaşi alıyorum dıye gerı çevirdiler ne yapmam gerekir lutfen yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    size yardım etmek için tamamen aç kalmanızı mı bekliyorlar. Keşke ülkemize gelen mülteciler kadar kendi halkımıza da yardım etseler. siz başvuracak her yere başvuru da bulunmuşsunuz. Bimer cimere de bu konuda ki durumunuzu bildirir yazı yazın.

  15. zehra dedi ki:

   Benim bir kızım birde oglum var şimdide 7 aylık ikiz bebeklerimize hamileyim bu çogul dogumlarda 4 yaşına kadar devletten destek yazıyor çocuk başına 150 tl ne zaman yasalaşıyor yada verilmeye başlandımı? Ev hanımıyım eşimde asgari ücretli çalışan, evimiz kira eger böyle bişey varsa çok ihtiyacımız var lütfen yardımcı olun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aile Bakanınının son yaptığı açıklamaya göre ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak. Ancak henüz komisyonda. Hangi tarihlerden sonraki doğumları kapsayacağı net değil. Konu netleşince sitemizden bilgilendirme yapacağız. Bizi takip edin.

  16. Fatih dedi ki:

   Iyi günler. 2 aylık ikiz bebeklerimiz var. 300+400=700 lira olan yardımı aldik. Kendim devlet memuruyum eşim çalışmıyor. Lakin bu bahsettiğiniz cocuklarin 4 yasina kadar her ay 300 tl yapilan yardim bizim icinde gecerlimidir. Ilcede oturdugum icin ilce Kaymakamliktaki yetkili birime durumu anlattim boyle biseyin olmadığını soylediler ne yapmam lazim bu haber doğru mudur teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sosyal yardımlaşma müdürlükleri önceliği işsiz hiç geliri olmayan ailelere vermektedir. Sizin bu konuda ki başvurunuz değerlendirmeye alınmaz.

    1. harun kara dedi ki:

     yani devlet memuru bir kişi aylik 300 tl yardimi kesinlkle alamiyor mu

  17. BURCU ÖZCAN dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 28.09.2018 ikiz bebek dünyaya getirdim
   Böyle bir hakkımız olduğunu bilmekteyim
   Fakat bize yapılan açıklama da henüz yürürlüğe girmediği söylendi
   Yardımcı olursanız çok sevinirim

  18. selin dedi ki:

   4 yaşına kadar olan aylık 150tl lik ikiz yardımı nasıl alabiliyorum yada alabiliyormuyum ?

  19. Ekrem dedi ki:

   Merhaba iyi günler benim önceden 3 çocuğum vardı şimdi ikiz bebeklerim oldu acaba ne kadar daha ücret alacam konuyu cevaplarsanız sevinirim

  20. İsmet dedi ki:

   Mrb 4 ay önce ikiz bebeklerimiz oldu.ama başvuruda bulunmamıza ragmen .bebek.yardımı.alamıyoruz fabrika işçisi yım ssk var eşim ev hanımı ne yapmam lazım acaba

  21. Ahmet baruğ dedi ki:

   Merhaba 2.5 yaşında 1 kızım var 2 gün önce üçüz bebeklermiz doğdu yani 4 çocuğumuz oldu devleten ne gibi bir yardım alabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah Bağışlasın. Eğer 120 günlük priminiz var ise Çocuk başına 140 tl toplamda 420 tl süt parası ödemesi otomatikman yapılacak. E devletten takip edin. Doğum yardımı olarak da ikinci çocuk için 400 Üçüncü ve dördüncü çocuk için 600 er lira toplamda 1800 tl doğum yardımı yapılacak. Bunun için Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmalısınız.

  22. Batukan tigli dedi ki:

   İkiz bebeğimiz olucak esim kurumsal da çalışıyor ssut ve doğum parası ne kadar alabiliriz bir arkadaşım 2 sene önce doğumdan 1 ay sonra 5 bin tl almış ama o kurumsal da çalışmıyor doğum yaptığı hastanede heyet imzası alıp başvuru yaptım dedi bilgilendirir seniz memnu kalırız

  23. Ümran dedi ki:

   Bir kizim var 300 lira yardm parasi almistik.5 aylik ikizlere hamileyim ne kadar dogum parasi alcam şu anda eşiminde benmde sigortam yok dogum parasindan ve ikizler icin her ay verilcek olan yardm parasindan eşimin sigortasi oldugu zaman basvuru yapsak faydalanabilirmiyiz

  24. Zehra dedi ki:

   5 aylik ikizlerim var aylik 150 +150 yardim ne zaman basliyor ariyorum hala öyle bisey yok diyolar nerden ögrenecegim basladigini yardimci olurmusunuz.

  25. Saadet dedi ki:

   Benim 3 yasinda ikizlerim var 4 yasina kadar devlet yardim ediyor diyorlar bu yardimdan para alan varmi.en kisa surede bilgi verirseniz sevinirim nereye basvurmaliyim lutfen yardim

  26. Üçüz babası dedi ki:

   Merhba bizim üçüz bebeklerimiz oldu süt parası ve doğum yardımına başvuru yaptık lakin mama ve bez yardımını nasıl alacağız söylediğiniz kurumlar bez ve mama yardımı diye öyle bir uygulamanın olmadığını söylediler

  27. Nesibe udurgucu dedi ki:

   Merhabalar ben ikiz cocuk annesiyim ve 2.5 yasindada bir oglum var.. Dediginiz gibi ikiz cocuk yardimi icin aile ve sosyal politikalar a gittim ama bana boyle bir yazi elimize ulasmadi dediler.. Cok zor durumdayim.. Bebeklerim mama yiyor.. Bez ve mama alamiyorum tabi digeri de sut iciyor.. Lutfen yardimci olun ne yapmam lazim.. Ilginiz icin tesekkur ederim

  28. Naciye dedi ki:

   Slm benim 2015 temmuz dogumlu ikiz kızlarım var ev hanimiyim esim ssk li calisan bende bu yardimi alabilirmiyim

  29. Neslihan dedi ki:

   Merhaba benim 10 aylik ikizlerim var yeşilkartliyiz. Kaymakamliga ikiz bebeklere odenecek olack 150+150 verilecek olan paradan haberleri yok. Basvuru yapmaya gittim ama geri ginderdiler beni oyle bisey bize gelmedi diye

  30. onur dedi ki:

   ikiz bebeklerim oldu 4 yaşına kadar aylık verilen 300 tl para için beykoz sosyal dayanışma vakfını aradım. bize yazı gelmedi dediler.

   siz yukarıda alabilirsiniz yazmışsınız.

  31. Didem dedi ki:

   19 aylik ikiz bebeklerim var ve esim de ben de ogretmeniz boyle bir seye basvurma hakkimiz var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurarak 300+400=700 tl doğum yardımı alabilirsiniz. Hakkınızı kaybetmediniz.

  32. Ziya yıldız dedi ki:

   Benim ikiz çocukların oldu.siz 150+150 devlet yardımı var diyorsunuz yazınızda.fakat ben baş vurmaya gittim böyle bir yasa yok dediler kaymakamlıktan.ne yapmam gerekiyor.

  33. Huri dedi ki:

   Slm benim ikiz kızlarım var sonra bir kızım daha oldu şu anda da ikiz oğulları oldu çalışan bi anneyim ne kar dar ücret alabilirim bide raporluyum su an

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yeni doğan ikiz oğullarınız için 600+600 toplamda 1200 tl doğum yardımı alacaksınız.

  34. Cemile dedi ki:

   Benim ikiz bebeklerim var sigortaliyim da caba ne kadar para alabilirim

  35. Nesrin dedi ki:

   Merhabalar coklu dogumlarda yani ikiz ucuz vs devlet aydan aya 4 yasina kadar cocuk basina 150 tl odeme yapacakmis. Benim sorum ne zaman basliyor bu yardim.. Benim ikizler oldu ve bu yardima ihtiyacim var..

  36. mesude dedi ki:

   Merhabalar 6 yaşında 2012 dogumlu bir kizim var şimdide 6 aylik ikiz gebeyim kasımda dogum yapcam ne kadar dogum parasi ve emzirme parasi alırım..

  37. Neslihan Kaya dedi ki:

   mrb iki kızim ve 2 aylik ikizlerim var devletin verdigi toplamda 1.200 lirayı aldık bundan baska yardim yok mu ?

  38. Vedat dedi ki:

   Merhaba yukarı da yazılan doğum ve süt parası harici olarak şu anda çoklu doğumlarda 4 yaşına kadar devlet desteğinin olacağı haberleri var kimler hangi şartlarda faydalanabiliniyor bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  39. Çağla dedi ki:

   Merhaba!
   Benim 4,5 yaşında 2013 aralık doğumlu bir oğlum var şimdi 2 aylık ikiz gebeyim ocak subat gibi doğum olcak toplam n kadar alabiliyorum şimdiden tşkrler kolay gelsin…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah tamamına erdirsin…. 400+600 toplamda 1000 tl doğum yardımı alacaksınız.

   2. ikiz babası dedi ki:

    1000 lira çocuk yardımı 299 lira süt yardımı alacaksınız. Allah şimdiden yardımcınız olsun uykusuz geceler ama

  40. Ebru dedi ki:

   19.06.2017 doğumlu ikizlerim var bugun çıkan habere göre devlet ikiz çocuğa 4 yaşına kadar 300 tl yardım yapacakmış ne şart var bu senden sonrami geçerli eşim memur biz faydalanabilirmiyiz

  41. Selda dedi ki:

   Merhabalar benim ikizlerim ocak 2015 te dogdular geriye donuk dogum parasi alabiliyormuyum 150 lira vermislerdi o zaman.birde annenin cocuk sayisinami babanin cocuk sayisinami bakiliyor.benim ilk cocuklarim ikiz ama esimin ilk evliliginden 1 cocugu var.ikizler sonra.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    son evlilikteki çocuk sayısına bakılır. Ancak kanun Mayıs 2015 yen sonra ki doğumları kapsıyor. Bu durumda yardımdan faydalanamazsınız.

  42. elif bektaş dedi ki:

   merhaba ben 23 haftalık ikiz gebeyim asgari ücretle çalışmaktayım ikizler için doğum ücreti ne kadar ödeniyor ayrıca kaymakamlıktan alınan ücret ne kadar ve süt parası ne kadar alınıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

  43. Suna dedi ki:

   Merhaba.12 ve 13 yaşında iki oglum var şuan bir buçuk aylık ikizlere hamileyim ve aktif olarak çalışmaktayım bu durumda ben rapor,şut,ve rapor parasi nekadar alabilirim şimdiden vereceğiniz cvp için çok teşekkkürler.

  44. Admin dedi ki:

   Mrb benim ikiz çocuklarım oldu bende eşim de sigortalı değiliz onlara doğum parası dışında herhangi bir yardım alamaz miyim

  45. Görkem dedi ki:

   Merhabalar ben 16 haftalık yani 3 buçuk aylık hamileyim ikiz bebek bekliyorum . Benim yardım alabimmem için doğumdan öncemi başvurmam gerek acaba bide bu yardımlar neyere yatmaktarı ikiz beneklerin bakıcı yardımı olabiliyormu ?! Çalışan bir anneyim bu yüzden öerak ediyorum bana mail atarsanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. doğumdan sonra istenildiği zaman başvurulur bir süre yok.

  46. Mukadder dedi ki:

   Merhaba temmuz 2017 de ikizlerim dogdu 700 lira dogum.parasi aldik ptt ye yattı. Birde sut parasi varmış babalarin almasi icin bunu nasil alacagiz ve ne kadar bilginiz varmı.

  47. Gökhan dedi ki:

   Meraba benim 3 çocuğum var şimdide 2 kiz olacak toplamda 5 oluyor ne kadar alirim

  48. cansu dedi ki:

   Merhaba ben cansu bir çocuğum var ikiz çocuğum doğacak ne kadar aliriz

  49. emrah dedi ki:

   Merhabalar benim ikiz cocugum olacak ne kadar aliriz

   1. emrah dedi ki:

    Bir çocuğum var dogacak olanlarla 3 oluyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    400+600 toplamda 1000 tl olarak doğum yardımı alabileceksiniz.

  50. Halime dedi ki:

   Benim ilk çocuğum 2013 doğumlu ve 2. çocuğum da Mart ayında yani 2018 doğumlu olacak eşim de Bağkur ben 2 çocuk parası mı alırım yoksa tek cocukmu ilk çocuğum ilk esimden bu cocukta 2.esimden

  51. Meltem sever dedi ki:

   Benim üçüzlerim var şuan ikiz hamileyim yani 4. Çocuk + ikiz oluyor ne kadar para Alacam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meltem Hanım merhaba,

    600+600 1200 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  52. Necmettin dedi ki:

   ikizlerimiz var 1000 tl yardım aldık daha sonra aile Bakanlığından yardım yokmu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necmettin Bey merhaba,

    Doğum yardımı her doğum için tek sefere mahsus ödenmektedir.

  53. Gülsüm Saraç dedi ki:

   Merhabalar .
   Ben İstanbul Ümraniyede oturuyorum Mayıs 2018 de inşallah ikiz bebek doğuracağım .
   Doğum parası için hangi yolu takip edeceğim .?
   -sgk yamı gideceğim lohusa halde iken yada eşim benim yerime gidebilirmi ? hemen veriyorlarmı ?
   Teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
    Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

    Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

  54. Tugba dedi ki:

   Bi tane kizim var simdide ikizlerim olcak sadece esim calisiyor bizede yardim olabiliyor mu?simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba hanım merhaba,

    Kaymakamlıklardaki Sosyal hizmetler brimlerine başvuru yaparak 400+600 toplamda ikiz çocuklar için 1000 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  55. Yeni bebek dedi ki:

   Ilk doğum ve ikiz doğum yapti esim yeni sisteme gore dogum ucreti ne olur saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 1. ve 2. çocuk için verilen 300+400 = 700 TL doğum yardımı alacaktır.

  56. Mustafa durma dedi ki:

   Merhaba benim eşim dördüncü doğumunu yaptı ve ikizlerimiz oldu ve toplam 5 çocuk oldu ne kadar yardım alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    3. çocuktan sonra her doğum için 600 tl verilmektedir. Dolayısıyla 1200 TL doğum yardımı alma hakkınız bulunmaktadır.

  57. T dedi ki:

   Merhaba benim dört cocum var şimdide ikiz çocuklarım olacak ne kadar ala bilirim yardim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. çocuktan sonra 600 TL yardım ödeniyor bu durumda 1200 TL doğum yardımı alacaksınnız.

  58. Olgun dedi ki:

   Merhaba eşim memur ( anne memur) ve ben (baba) özel sektörde çalışıyorum. İkiz bebeklerimiz olcak. İlk bebeklerimiz ne yardımları alacaz onları bilmiyorum ve haklarımız nedir izin haklarımız bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

  59. özlem dedi ki:

   merhaba şuanda 3. kez doğum yapacak eşim ama ikiz olacaklar yani 3. ve 4.cocuk olacaklar doğan ikizler bu konumda ne kadar ödeme yapilacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. doğum ve sonrakiler için 600 tl doğum yadımı yapılmaktadır. Toplamda 1200 TL doğum yardımı hakkınız mevcut.

  60. Havanur dedi ki:

   İyi gunler ben çalışan anneyim su an 8 aylık ikizlere hamileyim 3.ve 4. Çocuk alacaklar bu durumda 1200 tl mi alcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 3. çocuk ve sonrasına 600 tl verilir diyor. Dolayısı ile 1200 tl alacaksınz.

  61. Bülent dag dedi ki:

   Merhaba 11 yasında Bı çocuğum var 5 mayıs 2017 de ikizlerım oldu ne kadar yardım alacağım tesekkkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2.ve 3. çocuk için 400+600 TL toplamda 1.000 TL doğum yardımı hakkınız var.

  62. irem dedi ki:

   Merhabalar
   Şuanda 8 aylık ikiz gebeyim 2015 de cıkan yasadan dolayısıyla yararlanabılıyorum tek bebek 300 ıkı bebek 400 ikiz ve diğer cocul gebelık lere 1000 tl dıye duydum doğru mudur acaba ? Değilise ikiz cocuklara ne kadar acaba? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz doğum için iki çocuk parası yani 300+400 toplamda 700 tl doğum parası ödeniyor.

    1. Hüseyin dedi ki:

     Merhaba benim iki kızım var bu kizlarimin biri 2008 biri 2011 dogumlu28/07/2017 tarihinde ikizlerim oldu bu duruma göre TC devletinden benim hak ettiğim doğum yada emzirme parası ne kadar olacak bu arada anne çalışmıyor ve aile olarak KKTC de yaşıyoruz.
     Teşekkürler..

     1. Mehmet bey dedi ki:

      Merhaba 2007 dogumlu bir kizim var ben calisiyorum esim ev hanimi 4 mayis 2018 de ikizlrim oldu devletin sut parasini aldim dogum parasini aldim baska bilmedigimiz basvurabilecegimiz yardum varmi acaba birde ikizlere 4 yasina kadar 150+150 devlet yardim veriyormus varni böyle bisi cevaplarsaniz sevinirim maddi cok sıkıntıdayim tesekürler

  Sorunuzu Yazın