• İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir 2018


  İkiz çocuklara doğum yardımı henüz yeni bir uygulama olması sebebi ve az kişi tarafından biliniyor olması nedeniyle bu konuyu açıklığa kavuşturacak bir yazı ihtiyacı doğmuştur. Yazımızda ikiz çocuklara doğum yardımı ve ikiz çocuklara doğum yardımı şartları nelerdir izah etmeye çalışacağız.


  Doğum yardımı devlet tarafından bebeklere sunulan bir haktır. Yardım hakkından bebeklerinizin faydalanmasını siz anne babalar sağlayacaksınız. Bu haktan yararlanabilmek için bazı şartlar ve kriterler mevcuttur. Yapılan ikiz çocuklara yardım bebekleriniz için yapılmaktadır ve bebekleriniz 4 yaşına gelinceye kadar bu haktan faydalanabilmektedir. Bebeklerinizi geleceğe hazırlarken bu yardımın sizlere destek olacağını görmelisiniz. Bu yardım 2015 yılının Mayıs ayından itibaren uygulanmaya başlamıştır.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir

  İkiz çocuklara doğum yardımı yapmanın amacı ülkemizdeki genç nüfusun devamlı olarak güncelliğini koruyabilmesini sağlamaktır. 6637 sayılı yasa bu sebepten ötürü gündeme gelmiştir. Bu yasa ile birlikte doğumda ikiz çocuğunuz olmuşsa hiçbir koşul aranmadan ikiz çocuklara doğum yardımından faydalanabilmektesiniz. Sadece yapmanız gereken baba ya da annenin ilgili kuruma müracaat etmesidir. Yardımla ilgili tek şartın baba veya annenin sigortalı çalışan olması lazımdır.

  İkiz çocuklara doğum yardımını alabilmeniz için tek yapmanız gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine gidip başvuru yapmanız olacaktır. İlçede yaşayan kişiler ise ilçe Kaymakamlık binansa müracaat edecekler. Bu başvuru esnasında bir başvuru dilekçe formu doldurmanız istenecektir. Bu formu eksiksiz ve hatasız bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda bu yardımdan yararlanamayabilirsiniz. Dilekçe doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Başvuruyu gerçekleştiren kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve Ad soy ad kısmı hatasız şekilde doldurulmalıdır. Yardım parası annenin adına yatar fakat müracaat işlemini annenin kocası da yapabilmektedir.
  • Doğum yapan annenin bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurulur.
  • Yeni doğmuş olan ikiz çocukların T.C Kimlik numaraları doldurulur.
  • Dilekçenin en alt kısmında ise başvuruyu gerçekleştiren kişinin bilgilerinin doldurulacağı alan vardır. Bu alana kim başvuru yapıyorsa anne ya da baba kendi bilgilerini yazmalıdır.

  4 sene yararlanabileceğiniz bebek yardımı için tek yapmanız gereken bir dilekçe forumu doldurmak. İkiz çocuklara doğum yardımı şarları nelerdir 2018 yılı için tek şart ikiz bebeklerinizin olması ve anne ya da babadan herhangi birisinin sigortalı bir çalışan olması gerekliliğidir. Bu yardımı almaya hak kazanırsanız eğer telefonunuza gelecek olan kısa mesaj ile bilgilendirileceksiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Nereden Temin Edilebilmektedir

  İkiz çocuklara doğum yardımı alabildiğiniz takdirde ödemeler bebeklerin annesine yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yardımdan faydalanabiliyorsunuz. Bebekler 4 yaşına basıncaya kadar her ay bu yardımı alabiliyorsunuz.

  İkiz çocuklar doğum yardımı anneye ödendiği için annenin banka hesap numarası varsa oraya eğer yoksa PTT’ye anne adına yatırılmaktadır. Size en yakın olan PTT binasından yardımınızı alabilmektesiniz. Yardım annenin adına yatmış olacaktır. PTT’den yardımı almaya gittiğinizde yanınızda T.C kimliğini mutlaka götürmelisiniz. Götürmediğiniz durumda ise paranızı alamazsınız.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Ücreti Ne Kadardır

  İkiz çocuklara doğum yardımını almaya hak kazandı iseniz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk başına 150 TL ödeme yapmaktadır. Yani ikiz bebekler için ayda toplam 300 TL yardım parası alacaksınız. Çocuk sayısı arttıkça alacağınız yardım tutarı da aynı oranda artacaktır. Bu yardımı 4 sene alabileceksiniz ve bebeğiniz bebeklik dönemi aşı takviminde bulunan aşı süresinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Çoğu ikiz bebek sahibi aile bu yardımı henüz duymamış durumda. Bu yardımdan haberdar olan aileler ise nereye başvuru yapacaklarını ve hangi şartları karşılamaları gerektiğini bilememekte. İkiz çocuklara doğum yardım şartları nelerdir bu soruyu açıklığa kavuşturmaya çalıştık.

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Konusunda Bazı İstatistikî Veriler

  Doğum yardımlarının içeriği genişlemiş durumadır. Bu yardımdan faydalanan kaç kişi var ve ne kadar yardım alındığına dair bazı istatistikî veriler şöyledir;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu sene 283 bin 916 anneye ikiz çocuklara doğum yardımı gerçekleştirmiştir.
  • Yardımdan faydalanabilen toplam bebek sayısı 293 bin 243’tür
  • Ailelere toplamda bakanlık 124 milyon 698 lira yardımda bulunmuştur.
  • Bebek başına aylık ödenen ücret 150 TL’dir
  • İkiz bebek sahibi annelere ödenen ücret ise 300 TL’dir

  Her anne baba çocuğu için mutlu bir gelecek tasarlamak için çabalar. Çocuğunun rahat bir gelecek geçirmesi için gece gündüz çalışır. Evlatlarının en iyi yere gelmesi, önemli mevkilerde bulunması ve ülkesine iyi bir hizmet verebilmesi her anne babanın isteğidir. Dar gelirli ailelerinin kimi imkânsızlıklar yaşaması ister istemez çocuklarının geleceğine de yansımaktadır. Devlet bu yardım sayesinde yaşanabilecek bazı sorunlara öncesinde tedbir almak istemiştir. Bu ücret çok fazla yüksek bir tutar değildir. Ancak yine de bir garantidir. Bebekleriniz 4 yaşına kadar yaşayabileceğiniz herhangi bir maddi olumsuzlukta bu yardım sayesinde kimi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Herhangi bir nedenden haciz işlemine uğrasanız bile bu yardıma dokunulmamaktadır. Bu sebeplerden ötürü ikiz çocuklara doğum yardımı ücretini için gönül rahatlığıyla başvurabilir ve bu haktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. İkiz çocuklara doğum yardımı şartları nelerdir 2018 yılında bunlardır.

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  Doğum Parası Ne Kadar ?

  Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?  tıkla sorunu sor

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Şartları Nelerdir 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ahmet baruğ dedi ki:

   Merhaba 2.5 yaşında 1 kızım var 2 gün önce üçüz bebeklermiz doğdu yani 4 çocuğumuz oldu devleten ne gibi bir yardım alabiliriz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah Bağışlasın. Eğer 120 günlük priminiz var ise Çocuk başına 140 tl toplamda 420 tl süt parası ödemesi otomatikman yapılacak. E devletten takip edin. Doğum yardımı olarak da ikinci çocuk için 400 Üçüncü ve dördüncü çocuk için 600 er lira toplamda 1800 tl doğum yardımı yapılacak. Bunun için Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmalısınız.

  2. Didem dedi ki:

   19 aylik ikiz bebeklerim var ve esim de ben de ogretmeniz boyle bir seye basvurma hakkimiz var mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurarak 300+400=700 tl doğum yardımı alabilirsiniz. Hakkınızı kaybetmediniz.

  3. Huri dedi ki:

   Slm benim ikiz kızlarım var sonra bir kızım daha oldu şu anda da ikiz oğulları oldu çalışan bi anneyim ne kar dar ücret alabilirim bide raporluyum su an

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Yeni doğan ikiz oğullarınız için 600+600 toplamda 1200 tl doğum yardımı alacaksınız.

  4. Nesrin dedi ki:

   Merhabalar coklu dogumlarda yani ikiz ucuz vs devlet aydan aya 4 yasina kadar cocuk basina 150 tl odeme yapacakmis. Benim sorum ne zaman basliyor bu yardim.. Benim ikizler oldu ve bu yardima ihtiyacim var..

  5. mesude dedi ki:

   Merhabalar 6 yaşında 2012 dogumlu bir kizim var şimdide 6 aylik ikiz gebeyim kasımda dogum yapcam ne kadar dogum parasi ve emzirme parasi alırım..

  6. Neslihan Kaya dedi ki:

   mrb iki kızim ve 2 aylik ikizlerim var devletin verdigi toplamda 1.200 lirayı aldık bundan baska yardim yok mu ?

  7. Vedat dedi ki:

   Merhaba yukarı da yazılan doğum ve süt parası harici olarak şu anda çoklu doğumlarda 4 yaşına kadar devlet desteğinin olacağı haberleri var kimler hangi şartlarda faydalanabiliniyor bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  8. Çağla dedi ki:

   Merhaba!
   Benim 4,5 yaşında 2013 aralık doğumlu bir oğlum var şimdi 2 aylık ikiz gebeyim ocak subat gibi doğum olcak toplam n kadar alabiliyorum şimdiden tşkrler kolay gelsin…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah tamamına erdirsin…. 400+600 toplamda 1000 tl doğum yardımı alacaksınız.

   2. ikiz babası dedi ki:

    1000 lira çocuk yardımı 299 lira süt yardımı alacaksınız. Allah şimdiden yardımcınız olsun uykusuz geceler ama

  9. Ebru dedi ki:

   19.06.2017 doğumlu ikizlerim var bugun çıkan habere göre devlet ikiz çocuğa 4 yaşına kadar 300 tl yardım yapacakmış ne şart var bu senden sonrami geçerli eşim memur biz faydalanabilirmiyiz

  10. Selda dedi ki:

   Merhabalar benim ikizlerim ocak 2015 te dogdular geriye donuk dogum parasi alabiliyormuyum 150 lira vermislerdi o zaman.birde annenin cocuk sayisinami babanin cocuk sayisinami bakiliyor.benim ilk cocuklarim ikiz ama esimin ilk evliliginden 1 cocugu var.ikizler sonra.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    son evlilikteki çocuk sayısına bakılır. Ancak kanun Mayıs 2015 yen sonra ki doğumları kapsıyor. Bu durumda yardımdan faydalanamazsınız.

  11. elif bektaş dedi ki:

   merhaba ben 23 haftalık ikiz gebeyim asgari ücretle çalışmaktayım ikizler için doğum ücreti ne kadar ödeniyor ayrıca kaymakamlıktan alınan ücret ne kadar ve süt parası ne kadar alınıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

  12. Suna dedi ki:

   Merhaba.12 ve 13 yaşında iki oglum var şuan bir buçuk aylık ikizlere hamileyim ve aktif olarak çalışmaktayım bu durumda ben rapor,şut,ve rapor parasi nekadar alabilirim şimdiden vereceğiniz cvp için çok teşekkkürler.

  13. Admin dedi ki:

   Mrb benim ikiz çocuklarım oldu bende eşim de sigortalı değiliz onlara doğum parası dışında herhangi bir yardım alamaz miyim

  14. Görkem dedi ki:

   Merhabalar ben 16 haftalık yani 3 buçuk aylık hamileyim ikiz bebek bekliyorum . Benim yardım alabimmem için doğumdan öncemi başvurmam gerek acaba bide bu yardımlar neyere yatmaktarı ikiz beneklerin bakıcı yardımı olabiliyormu ?! Çalışan bir anneyim bu yüzden öerak ediyorum bana mail atarsanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. doğumdan sonra istenildiği zaman başvurulur bir süre yok.

  15. Mukadder dedi ki:

   Merhaba temmuz 2017 de ikizlerim dogdu 700 lira dogum.parasi aldik ptt ye yattı. Birde sut parasi varmış babalarin almasi icin bunu nasil alacagiz ve ne kadar bilginiz varmı.

  16. Gökhan dedi ki:

   Meraba benim 3 çocuğum var şimdide 2 kiz olacak toplamda 5 oluyor ne kadar alirim

  17. cansu dedi ki:

   Merhaba ben cansu bir çocuğum var ikiz çocuğum doğacak ne kadar aliriz

  18. emrah dedi ki:

   Merhabalar benim ikiz cocugum olacak ne kadar aliriz

   1. emrah dedi ki:

    Bir çocuğum var dogacak olanlarla 3 oluyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    400+600 toplamda 1000 tl olarak doğum yardımı alabileceksiniz.

  19. Halime dedi ki:

   Benim ilk çocuğum 2013 doğumlu ve 2. çocuğum da Mart ayında yani 2018 doğumlu olacak eşim de Bağkur ben 2 çocuk parası mı alırım yoksa tek cocukmu ilk çocuğum ilk esimden bu cocukta 2.esimden

  20. Meltem sever dedi ki:

   Benim üçüzlerim var şuan ikiz hamileyim yani 4. Çocuk + ikiz oluyor ne kadar para Alacam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meltem Hanım merhaba,

    600+600 1200 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  21. Necmettin dedi ki:

   ikizlerimiz var 1000 tl yardım aldık daha sonra aile Bakanlığından yardım yokmu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necmettin Bey merhaba,

    Doğum yardımı her doğum için tek sefere mahsus ödenmektedir.

  22. Gülsüm Saraç dedi ki:

   Merhabalar .
   Ben İstanbul Ümraniyede oturuyorum Mayıs 2018 de inşallah ikiz bebek doğuracağım .
   Doğum parası için hangi yolu takip edeceğim .?
   -sgk yamı gideceğim lohusa halde iken yada eşim benim yerime gidebilirmi ? hemen veriyorlarmı ?
   Teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
    Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

    Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

  23. Tugba dedi ki:

   Bi tane kizim var simdide ikizlerim olcak sadece esim calisiyor bizede yardim olabiliyor mu?simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba hanım merhaba,

    Kaymakamlıklardaki Sosyal hizmetler brimlerine başvuru yaparak 400+600 toplamda ikiz çocuklar için 1000 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  24. Yeni bebek dedi ki:

   Ilk doğum ve ikiz doğum yapti esim yeni sisteme gore dogum ucreti ne olur saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 1. ve 2. çocuk için verilen 300+400 = 700 TL doğum yardımı alacaktır.

  25. Mustafa durma dedi ki:

   Merhaba benim eşim dördüncü doğumunu yaptı ve ikizlerimiz oldu ve toplam 5 çocuk oldu ne kadar yardım alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    3. çocuktan sonra her doğum için 600 tl verilmektedir. Dolayısıyla 1200 TL doğum yardımı alma hakkınız bulunmaktadır.

  26. T dedi ki:

   Merhaba benim dört cocum var şimdide ikiz çocuklarım olacak ne kadar ala bilirim yardim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. çocuktan sonra 600 TL yardım ödeniyor bu durumda 1200 TL doğum yardımı alacaksınnız.

  27. Olgun dedi ki:

   Merhaba eşim memur ( anne memur) ve ben (baba) özel sektörde çalışıyorum. İkiz bebeklerimiz olcak. İlk bebeklerimiz ne yardımları alacaz onları bilmiyorum ve haklarımız nedir izin haklarımız bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

  28. özlem dedi ki:

   merhaba şuanda 3. kez doğum yapacak eşim ama ikiz olacaklar yani 3. ve 4.cocuk olacaklar doğan ikizler bu konumda ne kadar ödeme yapilacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. doğum ve sonrakiler için 600 tl doğum yadımı yapılmaktadır. Toplamda 1200 TL doğum yardımı hakkınız mevcut.

  29. Havanur dedi ki:

   İyi gunler ben çalışan anneyim su an 8 aylık ikizlere hamileyim 3.ve 4. Çocuk alacaklar bu durumda 1200 tl mi alcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 3. çocuk ve sonrasına 600 tl verilir diyor. Dolayısı ile 1200 tl alacaksınz.

  30. Bülent dag dedi ki:

   Merhaba 11 yasında Bı çocuğum var 5 mayıs 2017 de ikizlerım oldu ne kadar yardım alacağım tesekkkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2.ve 3. çocuk için 400+600 TL toplamda 1.000 TL doğum yardımı hakkınız var.

  31. irem dedi ki:

   Merhabalar
   Şuanda 8 aylık ikiz gebeyim 2015 de cıkan yasadan dolayısıyla yararlanabılıyorum tek bebek 300 ıkı bebek 400 ikiz ve diğer cocul gebelık lere 1000 tl dıye duydum doğru mudur acaba ? Değilise ikiz cocuklara ne kadar acaba? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz doğum için iki çocuk parası yani 300+400 toplamda 700 tl doğum parası ödeniyor.

    1. Hüseyin dedi ki:

     Merhaba benim iki kızım var bu kizlarimin biri 2008 biri 2011 dogumlu28/07/2017 tarihinde ikizlerim oldu bu duruma göre TC devletinden benim hak ettiğim doğum yada emzirme parası ne kadar olacak bu arada anne çalışmıyor ve aile olarak KKTC de yaşıyoruz.
     Teşekkürler..

     1. Mehmet bey dedi ki:

      Merhaba 2007 dogumlu bir kizim var ben calisiyorum esim ev hanimi 4 mayis 2018 de ikizlrim oldu devletin sut parasini aldim dogum parasini aldim baska bilmedigimiz basvurabilecegimiz yardum varmi acaba birde ikizlere 4 yasina kadar 150+150 devlet yardim veriyormus varni böyle bisi cevaplarsaniz sevinirim maddi cok sıkıntıdayim tesekürler

  Sorunuzu Yazın