• İkiz Çocuklara Doğum Yardımı


  Tüm dünyada dünden bugüne değişmeyen tek güç, nüfusun gücüdür. Devletler genç nüfusları olduğu, birileri ürettiği, çalıştığı sürece güçlü kalabilir ve varlıklarını sürdürebilirler. Her ne kadar Çin gibi nüfusu çok fazla olan ülkelerin fiziksel varlıkları nüfuslarının ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıp nüfusu azaltıcı politikalara gidilse de, Türkiye nüfusunu artırmaya çalışan ülkelerden. Genç nüfusun artması da tamamen doğum oranına bağlı olduğu için uzun süredir Türkiye doğurganlığı artırmaya çalışıyor. Bu yolda ilk adım 2008 Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında çıkan yasalarla atıldı. Ailelere ödenmeye başlayan süt yardımı gerekli etkiyi sağlayamayınca politikaların daha iyi işlemesi için teşvik mantığına gidildi. 2015 yılının Mayıs ayında çıkan kanun kapsamında devlet çocuk sahibi olan ailelere aşağı yukarı bir altın tutarında olan 300 TL doğum yardımı yapmaya başladı. İkiz çocuklara doğum yardımı da bu yardım kapsamına girmektedir.


  15 Mayıs 2015 itibariyle yürürlüğe giren 6637 sayılı kanun kapsamında artık Türkiye vatandaşı olmak dışında hiçbir şart aranmaksızın, bu tarihten sonra doğan bebeklere doğum yardımı yapılmaya başlandı. Emzirme yardımının aksine, doğum yardımında anne ya da babanın çalışıyor olması yahut sigortalı olması şartı aranmıyor. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da mavi kartlılar (yani daha önce Türk vatandaşı olup belirli bir sebepten dolayı vatandaşlıktan çıkanlar) bu haktan yararlanabilecek. İkiz çocuklar doğum yardımında, her iki ebeveynin de Türkiye vatandaşı olması durumunda ödeme anneye, annenin Türkiye vatandaşı olmadığı durumlarda babaya yapılacak. Ayrıca, ikamet şartı aranmadığı için yurt dışında yaşayan aileler de bu haktan yararlanabilecek.

  İkiz çocuklara çoğum yardımı almak isteyen ailenin nüfus cüzdanı ve doğum belgesiyle birlikte bulunduğu ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurması yeterli. Ancak yoğunluktan doğabilecek mağduriyeti engellemek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2016 itibariyle doğum yardımı başvurularının kaymakamlıklara da yapılabileceğini açıkladı. Başvuru yapıldıktan sonra para kişinin adına anlaşmalı bankalara ya da PTT’ye yatırılıyor, anne babalar da yalnızca nüfus cüzdanlarıyla giderek ödemelerini alabiliyorlar.

  Doğum yardımının temel amacı kişileri daha çok çocuk sahibi olmaya teşvik etmek olduğu için, ilk çocuktan sonraki çocuklara ödenen doğum yardımı tutarında bir artış söz konusu. İlk çocuğa 300 TL doğum yardımı ödenirken ikinci çocuğa 400, üçüncü çocuğa 600 TL yardım ödeniyor. Hal böyle olunca ikiz çocuk doğuranlar daha çok doğum yardımı almış oluyor çünkü hesaplama 300+400 şeklinde yapılıp ikiz çocuklara doğum yardımı 700 TL oluyor. Buna bakılınca ikiz çocuklar doğum yardımının daha fazla olduğu görülüyor. Üçüncü çocuktan sonra doğum yardımında herhangi bir artış olmamakla birlikte kısıtlama da bulunmuyor. Yani ister 3 çocuğunuz olsun ister 10, bir sonraki çocukta 600 TL yardım alacaksınız.

  Aynı emzirme yardımında olduğu gibi ikiz çocuklar için doğum yardımında da geriye dönük ödeme alınabiliyor ancak bu noktada çocuğun doğumunun 15 Mayıs 2015’ten sonra gerçekleşmiş olması esas alınıyor. Bu tarihten sonra doğan tüm çocuklar için doğum yardımı alınabiliyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yukarıda söylediğimiz gibi, doğum yardımı için annenin ya da babanın çalışıyor olma şartı aranmıyor. Ancak bazı şirketler ya da kamu kurumları, çalışanlarına doğum yardımı hakkını kendi istekleriyle sağlayıp sözleşmelerinde bunu belirtebiliyor. Eğer böyle bir durumunuz varsa ve çalıştığınız yerin sözleşmesinde belirtilen doğum yardımı tutarı devletten alacağınızın altında kalıyorsa başvuru yaparak aradaki miktarı alabilirsiniz. Fakat sözleşmedeki tutar devletin verdiği tutarın üstünde ise alamazsınız.  tıkla sorunu sor

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Vedat dedi ki:

   Merhaba yukarı da yazılan doğum ve süt parası harici olarak şu anda çoklu doğumlarda 4 yaşına kadar devlet desteğinin olacağı haberleri var kimler hangi şartlarda faydalanabiliniyor bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  2. Çağla dedi ki:

   Merhaba!
   Benim 4,5 yaşında 2013 aralık doğumlu bir oğlum var şimdi 2 aylık ikiz gebeyim ocak subat gibi doğum olcak toplam n kadar alabiliyorum şimdiden tşkrler kolay gelsin…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Allah tamamına erdirsin…. 400+600 toplamda 1000 tl doğum yardımı alacaksınız.

  3. Ebru dedi ki:

   19.06.2017 doğumlu ikizlerim var bugun çıkan habere göre devlet ikiz çocuğa 4 yaşına kadar 300 tl yardım yapacakmış ne şart var bu senden sonrami geçerli eşim memur biz faydalanabilirmiyiz

  4. Selda dedi ki:

   Merhabalar benim ikizlerim ocak 2015 te dogdular geriye donuk dogum parasi alabiliyormuyum 150 lira vermislerdi o zaman.birde annenin cocuk sayisinami babanin cocuk sayisinami bakiliyor.benim ilk cocuklarim ikiz ama esimin ilk evliliginden 1 cocugu var.ikizler sonra.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    son evlilikteki çocuk sayısına bakılır. Ancak kanun Mayıs 2015 yen sonra ki doğumları kapsıyor. Bu durumda yardımdan faydalanamazsınız.

  5. elif bektaş dedi ki:

   merhaba ben 23 haftalık ikiz gebeyim asgari ücretle çalışmaktayım ikizler için doğum ücreti ne kadar ödeniyor ayrıca kaymakamlıktan alınan ücret ne kadar ve süt parası ne kadar alınıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim

  6. Suna dedi ki:

   Merhaba.12 ve 13 yaşında iki oglum var şuan bir buçuk aylık ikizlere hamileyim ve aktif olarak çalışmaktayım bu durumda ben rapor,şut,ve rapor parasi nekadar alabilirim şimdiden vereceğiniz cvp için çok teşekkkürler.

  7. Admin dedi ki:

   Mrb benim ikiz çocuklarım oldu bende eşim de sigortalı değiliz onlara doğum parası dışında herhangi bir yardım alamaz miyim

  8. Görkem dedi ki:

   Merhabalar ben 16 haftalık yani 3 buçuk aylık hamileyim ikiz bebek bekliyorum . Benim yardım alabimmem için doğumdan öncemi başvurmam gerek acaba bide bu yardımlar neyere yatmaktarı ikiz beneklerin bakıcı yardımı olabiliyormu ?! Çalışan bir anneyim bu yüzden öerak ediyorum bana mail atarsanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. doğumdan sonra istenildiği zaman başvurulur bir süre yok.

  9. Mukadder dedi ki:

   Merhaba temmuz 2017 de ikizlerim dogdu 700 lira dogum.parasi aldik ptt ye yattı. Birde sut parasi varmış babalarin almasi icin bunu nasil alacagiz ve ne kadar bilginiz varmı.

  10. Gökhan dedi ki:

   Meraba benim 3 çocuğum var şimdide 2 kiz olacak toplamda 5 oluyor ne kadar alirim

  11. cansu dedi ki:

   Merhaba ben cansu bir çocuğum var ikiz çocuğum doğacak ne kadar aliriz

  12. emrah dedi ki:

   Merhabalar benim ikiz cocugum olacak ne kadar aliriz

   1. emrah dedi ki:

    Bir çocuğum var dogacak olanlarla 3 oluyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    400+600 toplamda 1000 tl olarak doğum yardımı alabileceksiniz.

  13. Halime dedi ki:

   Benim ilk çocuğum 2013 doğumlu ve 2. çocuğum da Mart ayında yani 2018 doğumlu olacak eşim de Bağkur ben 2 çocuk parası mı alırım yoksa tek cocukmu ilk çocuğum ilk esimden bu cocukta 2.esimden

  14. Meltem sever dedi ki:

   Benim üçüzlerim var şuan ikiz hamileyim yani 4. Çocuk + ikiz oluyor ne kadar para Alacam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meltem Hanım merhaba,

    600+600 1200 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  15. Necmettin dedi ki:

   ikizlerimiz var 1000 tl yardım aldık daha sonra aile Bakanlığından yardım yokmu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Necmettin Bey merhaba,

    Doğum yardımı her doğum için tek sefere mahsus ödenmektedir.

  16. Gülsüm Saraç dedi ki:

   Merhabalar .
   Ben İstanbul Ümraniyede oturuyorum Mayıs 2018 de inşallah ikiz bebek doğuracağım .
   Doğum parası için hangi yolu takip edeceğim .?
   -sgk yamı gideceğim lohusa halde iken yada eşim benim yerime gidebilirmi ? hemen veriyorlarmı ?
   Teşekkürler .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
    Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

    Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

  17. Tugba dedi ki:

   Bi tane kizim var simdide ikizlerim olcak sadece esim calisiyor bizede yardim olabiliyor mu?simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba hanım merhaba,

    Kaymakamlıklardaki Sosyal hizmetler brimlerine başvuru yaparak 400+600 toplamda ikiz çocuklar için 1000 tl doğum yardımı alabileceksiniz.

  18. Yeni bebek dedi ki:

   Ilk doğum ve ikiz doğum yapti esim yeni sisteme gore dogum ucreti ne olur saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı 1. ve 2. çocuk için verilen 300+400 = 700 TL doğum yardımı alacaktır.

  19. Mustafa durma dedi ki:

   Merhaba benim eşim dördüncü doğumunu yaptı ve ikizlerimiz oldu ve toplam 5 çocuk oldu ne kadar yardım alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,

    3. çocuktan sonra her doğum için 600 tl verilmektedir. Dolayısıyla 1200 TL doğum yardımı alma hakkınız bulunmaktadır.

  20. T dedi ki:

   Merhaba benim dört cocum var şimdide ikiz çocuklarım olacak ne kadar ala bilirim yardim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. çocuktan sonra 600 TL yardım ödeniyor bu durumda 1200 TL doğum yardımı alacaksınnız.

  21. Olgun dedi ki:

   Merhaba eşim memur ( anne memur) ve ben (baba) özel sektörde çalışıyorum. İkiz bebeklerimiz olcak. İlk bebeklerimiz ne yardımları alacaz onları bilmiyorum ve haklarımız nedir izin haklarımız bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

  22. özlem dedi ki:

   merhaba şuanda 3. kez doğum yapacak eşim ama ikiz olacaklar yani 3. ve 4.cocuk olacaklar doğan ikizler bu konumda ne kadar ödeme yapilacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3. doğum ve sonrakiler için 600 tl doğum yadımı yapılmaktadır. Toplamda 1200 TL doğum yardımı hakkınız mevcut.

  23. Havanur dedi ki:

   İyi gunler ben çalışan anneyim su an 8 aylık ikizlere hamileyim 3.ve 4. Çocuk alacaklar bu durumda 1200 tl mi alcam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 3. çocuk ve sonrasına 600 tl verilir diyor. Dolayısı ile 1200 tl alacaksınz.

  24. Bülent dag dedi ki:

   Merhaba 11 yasında Bı çocuğum var 5 mayıs 2017 de ikizlerım oldu ne kadar yardım alacağım tesekkkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2.ve 3. çocuk için 400+600 TL toplamda 1.000 TL doğum yardımı hakkınız var.

  25. irem dedi ki:

   Merhabalar
   Şuanda 8 aylık ikiz gebeyim 2015 de cıkan yasadan dolayısıyla yararlanabılıyorum tek bebek 300 ıkı bebek 400 ikiz ve diğer cocul gebelık lere 1000 tl dıye duydum doğru mudur acaba ? Değilise ikiz cocuklara ne kadar acaba? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiz doğum için iki çocuk parası yani 300+400 toplamda 700 tl doğum parası ödeniyor.

    1. Hüseyin dedi ki:

     Merhaba benim iki kızım var bu kizlarimin biri 2008 biri 2011 dogumlu28/07/2017 tarihinde ikizlerim oldu bu duruma göre TC devletinden benim hak ettiğim doğum yada emzirme parası ne kadar olacak bu arada anne çalışmıyor ve aile olarak KKTC de yaşıyoruz.
     Teşekkürler..

     1. Mehmet bey dedi ki:

      Merhaba 2007 dogumlu bir kizim var ben calisiyorum esim ev hanimi 4 mayis 2018 de ikizlrim oldu devletin sut parasini aldim dogum parasini aldim baska bilmedigimiz basvurabilecegimiz yardum varmi acaba birde ikizlere 4 yasina kadar 150+150 devlet yardim veriyormus varni böyle bisi cevaplarsaniz sevinirim maddi cok sıkıntıdayim tesekürler

  Sorunuzu Yazın