İkiz Çocuklara Doğum Yardımı | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • İkiz Çocuklara Doğum Yardımı  Tüm dünyada dünden bugüne değişmeyen tek güç, nüfusun gücüdür. Devletler genç nüfusları olduğu, birileri ürettiği, çalıştığı sürece güçlü kalabilir ve varlıklarını sürdürebilirler. Her ne kadar Çin gibi nüfusu çok fazla olan ülkelerin fiziksel varlıkları nüfuslarının ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıp nüfusu azaltıcı politikalara gidilse de, Türkiye nüfusunu artırmaya çalışan ülkelerden. Genç nüfusun artması da tamamen doğum oranına bağlı olduğu için uzun süredir Türkiye doğurganlığı artırmaya çalışıyor. Bu yolda ilk adım 2008 Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında çıkan yasalarla atıldı. Ailelere ödenmeye başlayan süt yardımı gerekli etkiyi sağlayamayınca politikaların daha iyi işlemesi için teşvik mantığına gidildi. 2015 yılının Mayıs ayında çıkan kanun kapsamında devlet çocuk sahibi olan ailelere aşağı yukarı bir altın tutarında olan 300 TL doğum yardımı yapmaya başladı. İkiz çocuklara doğum yardımı da bu yardım kapsamına girmektedir.

  15 Mayıs 2015 itibariyle yürürlüğe giren 6637 sayılı kanun kapsamında artık Türkiye vatandaşı olmak dışında hiçbir şart aranmaksızın, bu tarihten sonra doğan bebeklere doğum yardımı yapılmaya başlandı. Emzirme yardımının aksine, doğum yardımında anne ya da babanın çalışıyor olması yahut sigortalı olması şartı aranmıyor. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da mavi kartlılar (yani daha önce Türk vatandaşı olup belirli bir sebepten dolayı vatandaşlıktan çıkanlar) bu haktan yararlanabilecek. İkiz çocuklar doğum yardımında, her iki ebeveynin de Türkiye vatandaşı olması durumunda ödeme anneye, annenin Türkiye vatandaşı olmadığı durumlarda babaya yapılacak. Ayrıca, ikamet şartı aranmadığı için yurt dışında yaşayan aileler de bu haktan yararlanabilecek.

  İkiz çocuklara çoğum yardımı almak isteyen ailenin nüfus cüzdanı ve doğum belgesiyle birlikte bulunduğu ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurması yeterli. Ancak yoğunluktan doğabilecek mağduriyeti engellemek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2016 itibariyle doğum yardımı başvurularının kaymakamlıklara da yapılabileceğini açıkladı. Başvuru yapıldıktan sonra para kişinin adına anlaşmalı bankalara ya da PTT’ye yatırılıyor, anne babalar da yalnızca nüfus cüzdanlarıyla giderek ödemelerini alabiliyorlar.

  Doğum yardımının temel amacı kişileri daha çok çocuk sahibi olmaya teşvik etmek olduğu için, ilk çocuktan sonraki çocuklara ödenen doğum yardımı tutarında bir artış söz konusu. İlk çocuğa 300 TL doğum yardımı ödenirken ikinci çocuğa 400, üçüncü çocuğa 600 TL yardım ödeniyor. Hal böyle olunca ikiz çocuk doğuranlar daha çok doğum yardımı almış oluyor çünkü hesaplama 300+400 şeklinde yapılıp ikiz çocuklara doğum yardımı 700 TL oluyor. Buna bakılınca ikiz çocuklar doğum yardımının daha fazla olduğu görülüyor. Üçüncü çocuktan sonra doğum yardımında herhangi bir artış olmamakla birlikte kısıtlama da bulunmuyor. Yani ister 3 çocuğunuz olsun ister 10, bir sonraki çocukta 600 TL yardım alacaksınız.

  Aynı emzirme yardımında olduğu gibi ikiz çocuklar için doğum yardımında da geriye dönük ödeme alınabiliyor ancak bu noktada çocuğun doğumunun 15 Mayıs 2015’ten sonra gerçekleşmiş olması esas alınıyor. Bu tarihten sonra doğan tüm çocuklar için doğum yardımı alınabiliyor.

  Yukarıda söylediğimiz gibi, doğum yardımı için annenin ya da babanın çalışıyor olma şartı aranmıyor. Ancak bazı şirketler ya da kamu kurumları, çalışanlarına doğum yardımı hakkını kendi istekleriyle sağlayıp sözleşmelerinde bunu belirtebiliyor. Eğer böyle bir durumunuz varsa ve çalıştığınız yerin sözleşmesinde belirtilen doğum yardımı tutarı devletten alacağınızın altında kalıyorsa başvuru yaparak aradaki miktarı alabilirsiniz. Fakat sözleşmedeki tutar devletin verdiği tutarın üstünde ise alamazsınız.  tıkla sorunu sor

  İkiz Çocuklara Doğum Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.