E-Devlet

2020 E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

2020 yılında e-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulamak için yapılması gereken, öncelikle bir e- devlet şifresine sahip olmaktır. Şifrenizin var olması durumunda sistem üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. sorgulama işlemi tekrarlanabilme özelliğine sahiptir. Çeyiz parası sorgusunu belirli aralıklarla tekrarlayabilir, hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol edebilirsiniz.


Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi E- Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E- devlet sistemini kullanarak çeyiz parası sorgulamak için işlem adımları, e- devlet’e giriş ile başlamaktadır. Sisteme giriş yapabilmeniz için T.C. kimlik numarası ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Yukarıda bulunan “E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama” link adresinden yapacağınız işlemlerde eğer e-devlet şifreniz yoksa, PTT aracılığıyla temin etmeniz gerekecektir. Şifrenizi ilk defa giriyorsanız önce şifre değiştirme işlemi yapıp, sonra yeni şifrenizle tekrar giriş yapmanız gerekecektir.

Bu girişleri yapmanızın ardından ekranda bulunan e-hizmetler menüsüne tıklamalısınız. E-hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu menülerine tıklamanız gerekmektedir. açılacak sayfa, sorgulama sayfasıdır. Bu nedenle sayfa üzerinde prim borcu sorgusundan gün sayısı sorgusuna kadar tüm sorgulama çeşitleri görülecektir.

Sorgulama seçenekleri arasından çeyiz parası sorgulama şıkkına tıklanmalıdır. Buradan açılacak sorgu sonucunda çeyiz parasının miktarı, hak kazanıp kazanmadığınız ve hangi merciden alabileceğiniz gibi sorulara yanıt verebilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde herhangi bir bilgi vermeniz gerekmez. Sistem, size ait tüm bilgileri içerisinde bulunduran bir platformdur. Başta giriş yaparken kullandığınız T.C kimlik numaranız üzerinden size ait tüm bilgiler belirlenmekte, bu nedenle çeyiz parası sorgulama işleminde de ek bilgi istenmemektedir.

Çeyiz Parası Nerelerden Sorgulanır?

Çeyiz parası sorgulama mercileri şu şekilde sıralanabilir:

 • E-devlet sistemi
 • Alo 170
 • SGK il ve ilçe müdürlükleri

Bunların haricinde herhangi bir web sitesinden veya kurumdan çeyiz parası ile ilgili bilgi almak mümkün değildir.

Telefonla Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Alo 170 ile çeyiz parası sorgusu yapmak için, numarayı aradıktan sonra sizden istenen bilgileri vermeniz gerekmektedir. Telefon kullanarak yapılacak sorgulama işlemi, e-devlet sistemi gibi hafızalı değildir. Bu nedenle sadece T.C. kimlik numarası ile çeyiz parası sorgusu yapılması olanaksızdır. Numarayı aradığınızda yönlendirileceğiniz görevliye, görevlinin talep ettiği bilgileri vermeniz durumunda çeyiz parası durumunuz size bildirilecektir.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası alabilmek için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çeyiz parası alınabilmesi için kişinin yetim olması gerekmektedir.
 • Başvurunun, yetim kız tarafından evlenme öncesinde yapılmış olması gerekmektedir. bu bir hak olsa da, başvuru yapılmaması durumunda doğum yardımı gibi otomatik olarak yatmaz.
 • Çeyiz parası başvurusu , evlenme sonrası en fazla 5 yıl içinde yapılmalıdır.
 • Evlendikten sonra 5 yılın doldurulması halinde kesinlikle itiraz ya da tekrar başvuru hakkı bulunmamaktadır.
 • Ödeneğe başvuru sırasında yetim aylığı alınıyor olması gerekmektedir. herhangi bir nedenle yetim aylığının kesilmiş olması durumunda çeyiz parasından yararlanılamaz.
 • Sadece kız çocukları, çeyiz desteğinden yararlanabilir.
 • SSK ve Bağ-Kur haricindeki sigorta türlerinde bu ödenekten yararlanılamaz.

Bu destekte amaç, yetim kız çocuklarının borçsuz bir şekilde evlenmesini sağlamaktır.

Çeyiz Parası Almada Yaş Sınırı Var Mıdır?

Çeyiz parası almak için yaş koşulu bulunmamaktadır. Bu konuda tek koşul, kızın ilk evliliğini yapıyor olmasıdır. ikinci evliliklerde çeyiz parası alınması mümkün olmayacaktır. Ancak bu ilk evlilik, hangi yaşta yapılırsa yapılsın, başvuru halinde çeyiz parası alınması sağlanır.

Destek, sadece 1 defa toplu olarak verilir. Kızın boşanması durumunda yetim aylığı alınabilir, ancak ikinci kez evlenme durumunda çeyiz parası alınamaz.

Çeyiz Parası Almak İçin Nerelere Başvurulur?

Çeyiz parasında başvuru mercii Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile ilçe müdürlükleridir. Ayrıca merkez müdürlükleri de çeyiz parası alımı için uygun şekilde başvuru kabul etmektedir. Bu desteğe internet üzerinden başvuru yapılması olanaksızdır. her ne kadar sorgulama işlemi e- devlet sistemi üzerinden yapılıyor olsa da, kişinin bizzat gidip Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına, kimlik ile başvuru yapması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Çeyiz parası desteğinde başvuru evrakları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Evlenme ödeneği talep dilekçesi: Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait merkezlerden bu dilekçenin boş bir form halinde olan taslağını alabilirsiniz. ayrıca internet üzerinden de dilekçenin bir örneğini bulabilir, buna göre kendi dilekçenizi oluşturabilirsiniz. Eğer başvurunuzu internetten araştırarak bulduğunuz dilekçe örneği ile yaparsanız, bu belgenin yasal ve gerçek olduğuna dair imza vermeniz gerekecektir. İmzanız, Sosyal Güvenlik Kurumu görevlileri tarafından alınacaktır.
 • Nüfus kütüğü aracılığıyla alınmış, evliliğin gerçekleştiğine dair belge gereklidir.
 • Başvuru sahibinin kimliği talep edilmektedir.

Çeyiz Parası Nereden Alınır? Hangi Bankaya Yatırılır?

Çeyiz parasının yatacağı hesap, Ziraat Bankası’na ait hesaplardır. Eğer kişinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmuyorsa, Ziraat Bankası veznelerinden para çekilebilmektedir. Çekim sırasında kişinin kendisinin çekim işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu ödeneğin başka bir hesaba ya da bankaya devredilmesi mümkün değildir. Eğer kişinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunuyorsa, otomatik olarak bu hesaba para gönderilmektedir.

Çeyiz Parası Ödemesi Hak Sahibi Dışındaki Kimseye Yapılır Mı?

Çeyiz parasını hak sahibi dışında alabilecek kişi, bulunmamaktadır. Hak sahibinin kendi kimlik belgesi ile başvurması, Ziraat Bankası’na da kendi kimlik belgesi ile bizzat gitmesi gerekmektedir. hak sahibi dışındaki kişiler, üzerinde hak sahibinin kimliği bulunsa ve birinci dereceden yakını olsalar dahi ödeneği alamazlar.

Çeyiz Parası Miktarı Ne Kadardır?

Çeyiz parası miktarı, alınmakta olan yetim maaşı ile orantılıdır. Çeyiz parası 2 yıl baz alınarak verilir. bu nedenle aylık olarak verilen yetim maaşının 24 ile çarpılması ile kişilere verilecek  çeyiz parasının tutarı ortaya çıkar.

Bu çarpımdan elde edilen tutar, tek seferde evlenen kıza verilir. örnek olarak bir hesaplama yapmak gerekirse, aylık 500 TL yetim maaşı alındığını düşünelim. Bu durumda 500 x 24 üzerinden, alınacak çeyiz desteği tutarı 12.000 TL olarak hesaplanacaktır.

Ödeneğe başvuru  yapan kişinin, ödeneği alma şartı bulunmaktadır. Kişi, bu desteğe başvurduktan sonra, Ziraat Bankası üzerinden adına gönderilen bu ödeneği almalıdır. Veznelerden alınması durumunda dahi, ödeneğin parçalı olarak verilmesi söz konusu değildir.

Kişinin hesabının bulunmaması durumunda vezneden alımlarda, bahsedilen yaklaşık 12.000 TL’lik tutar toplu olarak verilir. kişinin bu miktarı hesaba aktarma veya başka bir kişiye gönderme hakkı bulunmamaktadır.

Çeyiz Parası Alındıktan Sonra Yetim Aylığı Alınır Mı?

Çeyiz parası alınmasından sonra yetim aylığının durumu, belirli bir zaman şartına bağlanmıştır. Evlilik üzerinden en az 2 yıl geçmesi halinde, boşanma gerçekleşirse, kişiler tekrar yetim aylığı alabilecektir. Ancak çeyiz desteği ikinci kez alınamaz. Evliliğin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen evlilik devam ediyorsa da yetim aylığı alınamaz.

Çeyiz Parası Geri Ödenir Mi?

Çeyiz parasının geri ödenmesi  mümkün değildir. Evlilik kısa süreli olsa dahi, çeyiz parası kişilere verilmektedir. Evlilik sonrası 5 yıl içinde başvuru yapılması gereken çeyiz parası, bu 5 yıl içinde boşanma gerçekleşmesi durumunda talep edilemez. Eğer kişi, başvurudan önce boşanmışsa, çeyiz parası alamaz.

E-Devlet Doğum Parası ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

E-Devlet İmar Barışı Kayıt Başvurusu Sorgulaması

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

İlgili Makaleler

135 Yorum

  1. Merhaba,

   Başvuru yaptığınız tarihte sigortalı çalışan olmadığınız için çeyiz paranız kesilmez. Bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz.

 1. Iyi günler babadan 2 aydır yetim aylığı almaktayım evlendim başvuru yapacağım ceyiz parasi için hafızlık durumum var el koyabilirler mi gelen paraya? Ne kadar sürede gelir??

  1. Merhaba,

   Başvuru yapın çeyiz paranızı alabilirsiniz. Bir sıkntı çıkmayacaktır.

 2. Merhaba iki ay önce çeyiz parası başvurusunda bulunmuştum e-devletten sorgulama yaptığımda hiç bir bilgiye ulaşamıyorum

 3. Merhaba
  Ceyiz ödeneği için başvurumu 02.08.2019 tarihinde yaptım nerdeyse 3 ay oldu ve hala bir dönüş olmadı alo 170 aradığımda ise başvuru yapın diyor sgk ya gidiyorum başvurunuz var diyor anlamadım ne olacak

 4. emekli sandığı üzerinden babam vefatı nedeniyle yetim maaşı almaktayım. sigortalı bir işe girdiğim takdirde yetim maaşım kesiliyormu? 3 ay sonra düğünüm olacak ve sigortalı bir işe girdiğim takdirde çeyiz parası alabilcekmiyim?

  1. Merhaba,

   Emekli sandığından dolayı maaş alıyorsanız ssk lı çalışsanız da yetim maaşı almaya devam edersiniz. Yetim maaşı alırken evlenirseniz çeyiz parası da alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı