• 2019 E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

  2019 yılında e-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama işlemi bu yönde talep sahibi olan çiftler tarafından oldukça merak edilen bir işlem olmakla beraber, çeyiz parasının nasıl alınacağıyla ilgili detaylar da bir hayli önemlidir.


  Çeyiz Parası Nedir?

  Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen ve devlet tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan bu ödeme evlilik yardımı olarak da isimlendirilebilmektedir. Devlet tarafından verilen bu ödenekten sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve çeyiz parası alabilme şartlarını taşıyan kadınlar yararlanabilirken, erkeklerin bu ödenekten faydalanma şansları bulunmamaktadır. Sadece bir kereye mahsus olarak ödenen çeyiz parası daha önceden anne ve babasını kaybetmiş ve evlenene kadar halihazırda yetim ve ölüm maaşı alan kadınların yararlandığı bir ödenek olmakla beraber, evlenene kadar SGK tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarının başvurusuyla evlenme akitleri sonucunda 2019 çeyiz parası alabilmeleri mümkün hale gelmektedir.

  Çeyiz Parası Alabilmek İçin Gerekli Olan Hususlar

  2019 yılı itibariyle yeni evlenecek olan kadınların bazı şartları taşımaları durumunda çeyiz parası alma hakları bulunmakla beraber, erkekler için bu durum söz konusu değildir.

  • Evliliğe adım atacak olan kadınların çeyiz parası alabilmeleri için evlenene kadar halihazırda SGK’dan yetim maaşı alıyor olmaları ve evlilik nedeniyle aldıkları bu maaşın da kesilecek olması gerekmektedir.
  • 2019 yılı çeyiz parası hesaplamasında esas, yetim aylığı almakta olan kadınların son aldıkları yetim aylığı tutarının iki yıllık tutarı kadar (24 katı) kadar ödeme yapılmasıdır. Yetim aylığı tutarı vefat eden sigortalının çocuklarına ödenen %25’lik kısımdan hareketle örneğin aylık 375 TL yetim aylığı olan bir kadının evlenmesi durumunda 9 bin TL gibi bir çeyiz yardımı alması anlamına gelmektedir.
  • 2019 çeyiz parası ödemeleri bir defada ve peşin olarak ödenirken, bu yardımdaki amaç hem yetim aylığı olan kız çocuklarının bu aylığının kesilmesindeki mağduriyetin giderilmesi hem de evliliğine devlet tarafından bir katkı yapılmasıdır. Mevzuatta bu durum evlenecek olan çiftlerin kuracakları yuva için devlet desteği olarak tanımlanmıştır.

  2019 Yılı İçin Çeyiz Parası Alabilme Şartları

  Sosyal devlet ilkesi gereğince özellikle son yıllarda oldukça artan sosyal yardımların önemli bir başlığını oluşturan evlenme yardımı 2019 için spesifik anlamda çiftlerin yerine getirmeleri gereken herhangi bir husus bulunmamaktadır. Çeyiz parası devlet tarafından peşin, bir kereliğine ve sadece kadınlara ödenen bir yardım olmakla beraber bu sayede yetim aylığı almakta olan kadınların kesilecek olan maaşları nedeniyle yaşayacakları mağduriyetin bir nebze de olsa engellenmesi; aynı zamanda kurulacak yuva için devlet tarafından önemli bir maddi yardım olarak da ifade edilebilir. Bu yönde;

  • Evlenecek olan kadınların çeyiz parası alabilmeleri için evlendikleri tarih itibariyle ölmüş anne ya da babalarından yetim aylığı almış olmaları gerekmektedir. Evlendikleri tarih itibariyle almakta oldukları yetim aylıkları kesilecektir. Bir bakıma bunun bir telafisi olarak da nitelendirilebilecek olan çeyiz parası son alınan yetim aylığının 24 katı olarak ödenmektedir.
  • Çeyiz parası alabilmek için kadınlarda alt ya da üst sınır olarak herhangi bir yaş haddinden bahsetmek doğru değildir. Halk arasında dile getirilen çeyiz parası alabilmek için 25 yaş altında bulunma durumu doğru bir tanımlama değildir. Çeyiz parası yaş sınırı var mı sorusu için çeyiz parası alabilmek için evlenecek olan kadınların kaç yaşında oldukları önemli olmamakla beraber evlendikleri güne kadar anne ya da babalarından fiili olarak yetim aylığı almaları yeterlidir. Bu noktada önemli olan tek husus kadınların ilk evliliklerini yapıyor olmalarıdır. İkinci ya da üçüncü evliliğini yapan kadınlar halihazırda yetim aylığı alıyor olsalar bil evlendikleri esnada çeyiz yardımı almaya hak kazanamazlar.

  2019 Yılı Çeyiz Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

  2019 yılı çeyiz parası başvuruları evlilik akdi gerçekleştikten sonra 5 yıl (60) ay süreyle kadınlar tarafından yapılabilmektedir. Bu süre içerisinde yapılmayan başvurular ile alakalı kadınların bu hak edişleri otomatikman iptal edilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Çeyiz parası başvurusu yapacak olan kadınların SGK bünyesinde 4A ya da 4B kapsamında çalışmaları durumunda yapacakları başvurular bulundukları il ve ilçelerdeki SGK müdürlükleri vasıtasıyla alınmaktadır. Bunun haricinde daha önce hiç sigortalı olarak çalışmamış kişiler ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulundukları ilçelerdeki kaymakamlıklar ya da Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği vasıtasıyla başvurularını iletebilmektedirler.

  Çeyiz Parası Başvuruları Esnasında Başvuru Sahibinden İstenen Belgeler Nelerdir?

  2019 yılı çeyiz parası başvurularında SGK İl ve İlçe Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde kadınlar tarafından şahsen yapılacak başvurularda;

  • Başvuru dilekçesi (Evlenme ödeneği talep dilekçesi)
  • Evlilik cüzdanı aslı (evlilik akdinin henüz nüfus kütüğüne işlenmediği durumlarda) istenmekte olup, bazı durumlarda vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazı da talep edilmektedir.
  • Yapılan başvuru kurum yetkilileri tarafından ivedi olarak incelenerek, çeyiz parası alması uygun bulunan kadınların bilgileri ve T.C kimlik numaraları ödeme için Ziraat Bankası’na gönderilmektedir.
  • Çeyiz parası ödemeleri başvuru yapılan ayı takip eden ay içerisinde Ziraat Bankası aracılığıyla hak sahibi kadınlara ödenmektedir. Hak sahibi kadınlar üzerinde T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanlarıyla birlikte herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek ödemeleri alabilmektedirler.

  E-Devlet Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi

  Hak sahibi kadınlar tarafından yapılan çeyiz parası başvuruları e-devlet aracılığıyla kolaylıkla takip edilebilirken, başvuruyla ilgili her detaya da kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür. T.C kimlik no ile çeyiz parası sorgulama işlemi için öncelikle T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi vasıtasıyla e-devlet girişinin yapılması gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olmayan kadınlar herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilirken, sisteme giriş yapılmasının ardından gelen ana sayfa üzerindeki arama bölümüne “şahıs ödeme durumları” yazılmalıdır. Bu adımın ardından “Sosyal Güvenlik Kurumu/Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme” linki ortaya çıkacak, (https://www.turkiye.gov.tr/ sgk-sahis-odeme-goruntuleme) buraya tıklanması durumunda şahıs ödeme durumları görüntüleme sayfasına giriş yapılacaktır. Burada;

  • Başlangıç ve bitiş tarihi seçilmesi gerekmektedir. (gün, ay ve yıl olarak) Tarih aralığı için herhangi bir kısıtlama yoktur.
  • Tarih aralığı seçilip “sorgula” butonuna basıldıktan sonra ilgili T.C kimlik numarası için kişiye yapılacak ödeme bilgilerine ulaşılabilir.
  • Ödeme listesi adı altında erişilecek bu bilgiler evrak varide no, başvuru tarihi, ad soyad, ödeme tipi, ödeme durum, muhasebe durum, tutar, katılım payı ve net tutar gibi detaylar başvuru sahibi tarafından erişilebilen diğer bilgiler olarak göze çarpmaktadır.
  • Bu detaylar kişinin başvuru tarihi itibariyle başvurusunun ne durumda olduğu, ödeme miktarı, ödeme tarihi gibi tüm bilgilerden oluşmaktadır.

  2019 Yılı Çeyiz Parası Tutarı Ne Kadar?

  2019 yılı çeyiz parası tutarı için belli bir spesifik rakamdan bahsetmek mümkün değildir. Burada kıstas kişinin ölen anne ya da babasının maaş hak edişidir. Burada yetim aylığı almakta olan kadın anne ya da babasının maaş hak edişi tutarının %25’i oranındadır.  Alınmakta olan yetim aylığı için kişinin son hesabına yatan yetim aylığının 24 misli tutarında ödeme kişiye Ziraat Bankası aracılığıyla ödenmektedir.

  E-Devlet Doğum Parası ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

  E-Devlet İmar Barışı Kayıt Başvurusu Sorgulaması

  E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama  tıkla sorunu sor

  2019 E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tuba dedi ki:

   emekli sandığı üzerinden babam vefatı nedeniyle yetim maaşı almaktayım. sigortalı bir işe girdiğim takdirde yetim maaşım kesiliyormu? 3 ay sonra düğünüm olacak ve sigortalı bir işe girdiğim takdirde çeyiz parası alabilcekmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığından dolayı maaş alıyorsanız ssk lı çalışsanız da yetim maaşı almaya devam edersiniz. Yetim maaşı alırken evlenirseniz çeyiz parası da alabilirsiniz.

  2. Gulkiz dedi ki:

   Ben evleneli 15 yıl oldu evlenirken yetim aylığı alıyordum başvuru yapabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK da zaman aşımı süresi 5 yıldır. Başvuru yapabilme hakkınız zaman aşımına uğramış.

  3. Melek dedi ki:

   Eşim 8 yıllık astsubay idi 14 ay evli kaldık ve 1 oğlum var intahar ederek öldü. Ben ve oğlum maaş alıyoruz emekli sandığından. Ben 2. Evliliğimi yapmayı düşünüyorum çeyiz parasindan yararlanabiliyor muyum acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için anne veya babanızdan maaş alıyor olmanız gerekiyor. Dul maaşında çeyiz parası ödenmiyor.

  4. Nazli dedi ki:

   Merhaba Ben Ilk evliligimde baba maasi almiyordun bosandim baba Maasi almaya basladim1.5 senedir aliyorum simdi 2. Evlilik yapicamc ceyizz parasi alabiliyor muyum alirsam ilkkk kiz aliyor olucammm bana yardimci olabilir misiniz

  5. Esra akbay dedi ki:

   1 yıl oldu ve hala ceyiz ödeneğinı alamadim bir haberde yok iki sefer muracaat bulundum ne yapmayalim

  6. Buse dedi ki:

   Merhaba, yetim aylığı alıyorum. Birkaç ay içinde evlenmeyi düşünüyorum. Başvuru yapacağım fakat vergi borcum var. Tüm banka hesaplarım kapalı. Çeyiz parası yatınca vergiden dolayı çekilir mi? Teşekkür ederim.

  7. Didem dedi ki:

   2016 yılında eşimden ayrıldım. Ayrıldıktan bir buçuk yıl sonra annem vefat etti ve yetim aylığı almaya başladım. İkinci evliliğimi yapacağım. Çeyiz parası alma hakkım varımdır.

  8. Nazmiye dedi ki:

   Merhaba ben 2 hafta önce başvuru yaptım ama e devlette herhangi bir basvurum görünmüyor bu normal mi acaba orada gözükmesi için zaman mı gerekiyor

  9. Elvan dedi ki:

   Merhaba.Babam rahmetli oldu ve sgk dan hic bir şey alamıyoruz sigortali olmadığı için.Ceyiz yardiminsan yararlanablr mıyız?

  10. Deniz dedi ki:

   E devletten ceyiz parasini sorgularken baslangic ve bitis tarihi yaz diyo o nasil oluyo anlamadim yardci olurmisunuz

  11. Sevda dedi ki:

   Merhabalar, ben eskişehir de sgk müdürlüğü ile görüştüm babamdan emekli sandığına bağlı yetim aylığı aldığım için 24 aylık değil 12 aylık çeyiz parası alacağım söylendi acaba böyle bir ayrım var mıdır?

  12. Zeliha dedi ki:

   Merhaba ben çeyiz parası için başvuru yaptım yanliz 7 ay geçmesine rağmen hiç dönüş olmadı bize dilekceyle beraber evlilik cüzdanını gönderdik üstelik iki defa gondermemize rağmen hala dönüş olmadı 170i aradığımız zamanda evinize tebligat gelecek artık 170 i aramaniza gerek yoktur deniliyor

  13. Aysel dedi ki:

   Birinci evlilikde alinmayan ceyiz parasi ikinci evlilikde yetim maasi alirken evlendigimde alabilirmiyim

  14. esma irdim dedi ki:

   MErhabalar .Ben hem babamdan kalan emekli maaşını hemde ölüm aylığı alıyordum.Yatan 2 maaşın toplanının 24 katımı ödenecek tarafıma?

  15. Nisa dedi ki:

   Şuan sigortalı bir işte çalışıyorum. Mayısta düğünüm var. Martın 5inde çıkışımı verecekler.Nikahtan sonra çeyiz parasına başvuru yapsam alabilir miyim sigortalı işte çalışmadığım için ve yetim aylığım bağlanmış olduğu için.

  16. esragül dedi ki:

   meraba 23.09.2018 tarihinde evlendim çeyiz parası için evraklarımı yolladım başvuru yaptm aylarıdr bi haber yok 170 arıyorum işlemde diyolar ne maaşımı alabiliyorum ne çeyiz parasını daha nekdr beklicem alanlar nasıl aldılar yazarsa sevinirim

   1. Damla dedi ki:

    Ne zaman başvuru yaptınız acaba bende başvuru yaptım bekliyorum

  17. Zeynep dedi ki:

   Evlilik dışı çocuğu olan çeyiz parası alabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası alabilmeniz için resmi nikah olması şart. Çocukla ilgili değil evlilikle ilgili bir durum.

  18. Sema dedi ki:

   Merhaba ben 11.01.2019 da çeyiz parası için başvuru yaptım ortalama nekadar bi sürede sonuç alabilirim.

  19. Defne dedi ki:

   Merhaba, yaklasik 3 yildir yetim maasi aliyorum ve ise girme durumunda kesilecegi icin ceyiz yardimi almaya hakkim oluyor mu? Yani calisirken bunu talep edebiliyor muyum?

  20. Kader dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyordum evlendim 2 kez çeyiz parası dilekçesi gönderdim 170 aradığımda nikah çüzdanı eki ile dilelçenizi gönderin dediler 2 seferde gönderdim eksik bişeymi yazıyorum acaba nikah oldugum ayda maaş yattı hala çekilmedi ne yapmam gerekiypr

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan maaş için siz bildirim yapmışsınız. Çeyiz parası başvurularının sonuçlnması 75-90 gün arasında sürmektedir.

   2. bahtsiz dedi ki:

    170 i aramayin aynisini bende yasadim sadece bekleyin edevletten takip edin yatinca cekersiniz

  21. Nalan akka dedi ki:

   Merhabalar 3 sene önceki başvurum 09.11.2018 de ziraat bankasına yatırılmış. Ben ozellikle hesap numarası tanıdığım halde hesabında para yok.Ne bir belge aldim yattığına dair nede bir msj.Ne yapmam gerekiyor? Alo 170 deki arkadaş 2 ay çekme hakkınız var dedi.

  22. Hilal Can dedi ki:

   Merhaba ben emekli sandığından yetim.maaşı alıyorum çeyiz ödeneği 12 ay mi alırım.24 ay mj ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emekli sandığında çeyiz ödeneği 12 aydır.

  23. Susan elmas dedi ki:

   Merhaba ben 1431 TL maaş aliyodum babamdan kalma 24 katını almam gerekiyordu çeyiz parası yaklaşık 3500 eksik aldım nedeni ne olabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda 24 katının verilmesi gerektiği açık. Eksiklik var ise itiraz ile açıklama talep etmelisiniz.

   2. Damla dedi ki:

    E devlet üzerinden maşının tamamına bak ek ödemeyi katma ben görüştüğümde ek ödeme katılmadan hesaplanıyor dendi

   3. Damla dedi ki:

    Merhabalar ben 29 Mart’ta çeyiz parası için başvuru yaptım e devlet üzerinden baktığımda ödeme sistemine gönderilebilir diyor acaba bu işlem ne kadar sürer..?

   4. Merve dedi ki:

    Ne kadar sürede yattı acaba çeyiz paranız ben bekliyorum ama daha yatmadı 😧

  24. derya gergin dedi ki:

   Babamı 1992 yılında kaybettim. 1994 yılında evlilik yaptım ve 2000 yılında boşandım. yeni bir kişiylev2019 yılında evlilik yapacağım. çeyiz parası hakkım var mı?

  25. Gizem dedi ki:

   Merhaba. Ceyiz parası için başvuru yaptıktan sonra işe başlayınca ceyiz parasını alabiliyor muyuz

  26. Nagihan dedi ki:

   Ben çeyiz parası için başvuracagım ama anneden kesinti oluyormu

  27. Gizem dedi ki:

   Ben daha önce yerim aylığı alıyordum çalışmaya başlayınca kesildi. Şimdi tekrar isten ayrildigim icin aylığa basvuru yaptim. Çeyiz parası alabilmek icin yetim aylığını kaç ay almam gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim aylığı bağlandıktan sonra 1 ay dahi alsanız ceyiz parası almaya hak kazanırsınız.

  28. Neriman dedi ki:

   Merhaba . Evlenip Ceyiz parasına başvuru yaptiktan sonra işe başlarsak çeyiz parasını alabiliyor muyuz .

  29. Esin dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 6 yaşımdayken babam vefat etti. Hayat şartları gereği ve anneme bakmam sebebi ile hiç evlenmedim. 2014 yılında emekli oldum.
   17 Kasım’da evlendim çeyiz parası alma hakkım var mı?
   Bilgi verirseniz sevinirim.

   Saygılarımla,

  30. Esin dedi ki:

   Merhaba,
   Ben emekliyim ilk defa 17 Kasım’da evlendim çeyiz parası emekliler alabiliyor mu?

  31. Tugba dedi ki:

   Ben 2015 yilnda evlendim hala ceyiz parasi alamadm

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz paralarında zaman aşımı 5 yıldır başvuru yapabilirsiniz.

  32. Sumeyra dedi ki:

   Başvuru yaptıktan sonra adına bildiri geldi 24 11 2018 tarihinden sonra ziraat bankasından adınıza yapılan birikmiş tutarı alabilirsiniz diye ama hala hesabıma para yatmamış necmi ne olabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aralık ayı 8-14 ü arasında bankadan tekrar sorgulatın.

  33. Murat guven dedi ki:

   Merhaba evlendim 6 ay oldu eşim 18 den gün aldı öyle evlendim eşim babasından veya annesinden maaşı yok babası ceza evinde ve uzun yıllardır görmüyor babasından. Hiç bir şekilde destek de yok çeyiz parası alabilirsiniz nasıl alırız bize de cevap yazarmisiniz eşimin annesi babasından maaş alıyordu ama artık oda evlendi bize yardım edin teşekkürler

  34. burcu dedi ki:

   merhaba. annem kendi babasının emeklı maaşını alıyor. bende kendi babamın maaşının tamamını alıyorum.
   1- çeyız yardımı alacağım zaman hesaplama yapılırken babamın maaşının tamamını aldığım için tamamı uzerınden mı hesaplanacak. yoksa bana düşen yuzde uzerınden mı. yanı ben babamın maaşnın tamamını alıyorum 1400 tl x24 aydan mı hesaplanıp ceyız yardımı alıcam. yoksa bana düşen pay ne kadarsa ondanmı.

   2- 24 aylık kesıntı babamın maaşından olacağı için annem babamın maaşını alamayacak. fakat annem kendı babasının maaşını aldığı için ben ceyız yardımı alsam bıle evlendıkden sonra annem kendı babasının maaşını almaya devam edebilirmi yanı 2 maaş arasında seçim olcaksa babasının maaşını almaya devam edebilirmi. yoksa ceyız parası almış olduğum kendı babamın maaşınımı almak zorunda.

  35. Sultan dedi ki:

   27 agustosta ceyiz parası başvurusu yaptım henüz haber yok nasıl ogrenebilirim????

  36. TUĞBA dedi ki:

   MERHABA
   BEN ŞUAN SSKLI CALIŞIYORUM EVLENDİKTEN SONRA İŞTEN ÇIKACAGIM YİNEDE ÇEYİZ PARASI ALABİLİYOR MUYUM?

  37. Havva Toplu dedi ki:

   Merhabalar babam vefat ettiğinde ben boşanmıştım yetim maaşım işe girdiğim için kesildi şimdi tekrar iş bulamadığından başvuru yapıcam merak ettiğim ben yetim maaşı alırken evlenmem halinde çeyiz parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önce çeyiz ödeneği almadığınız için yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

  38. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben 4a üzerinden ceyiz yardimina basvurdum fakat bunun sonucuna nasil bakabilirim

  39. Derya tuncer dedi ki:

   Merhaba.emekli sandigindan yetim maasi alıyordum. arastirdigim kadariyla 1 ekim 2008 den sonra yetim ayligi alınmaya baslanildiysa maasin 24 katı verilir deniyor. Fakat başvuru yaptıktan sonra emekli sandigi in 12 katı ödediği söylendi. Bunun 24 katı olması için yapabileceğim birsey varmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığında kanun değişmedi. Yanlış bil bilgilendirme almışsınız halen 12 maaş tutarından ödenmektedir.

   2. Ayşegül dedi ki:

    merhaba ,

    bende 28 eylül de başvurumu yaparken sgk da ki görevli 24 maaş yatacağını belirtti. rahmetli babam emekli sandığından idi. 12 maaş mı alacağım yani. birde annenize maaş 24 ay sonra geri dönecek sizin hakkınız ona devredecek dediler. 24 ay mı 12 ay mı hangisi doğru. birde aylarca yıllarca parası yatmayanlar var. bu gibi durumun önüne geçmek hızlandırmak için ne yapmalıyız?

  40. mehmet dönmez dedi ki:

   çeyiz parası kızın hakkımı annesının mı

  41. Elvan dedi ki:

   vefat eden babam uzerinden yetim ayligi aliyordum mart ayinda evlendim. Maasim kesildi ceyiz parası almasam annemin maasinda artma olur mu

  42. Gamze dedi ki:

   Merhabe ben 28 haziranda ewlendim 3 temmuzda ceyiz parasi odenigine bas wurdum babamdan yetim ayligi aliyordum ve aldigim maas kesildi ve hala cewap gelmedi olumlu yada olumsuz nasil bilgi alabilirim

  43. ASLIHAN dedi ki:

   Merhaba,
   Yetim aylığı alırken işe girdim ve maaşım kesildi. Çalıştığım süre zarfında evlendim. Bu durumda çeyiz parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlendiğinizde yetim aylığı alıyor olmadığınız için çeyiz parası alamazsınız.

  44. AHSEN DEMIR dedi ki:

   Çeyiz parası için nezaman gerekir? Resmi olarak evlendiğimde mi yatar para hesabıma?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuruyu resmi nikah yaptıktan sonra yapıyorsunuz. Sonrasında incelemeler sonucunda 75-90 gün içinde ödeniyor.

  45. Seval İşcan dedi ki:

   Çeyiz parası ne zaman yatarilir iki ay önce evlendim fakat henüz bir haber yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz Parası 75-90 gün arası sonuçlanmaktadır.

   2. Sibel GEMİCİ dedi ki:

    Çeyiz parası müraacatında bulundum. 3 ayı geçti cevap gelmedi. Daha önce çeyiz parası almadım. Hakettiğimi nasıl öğrenebilirim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    E devlette https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama da çıkmıyor ise başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçmelisiniz.

  46. çakır ayça dalyan dedi ki:

   BEN HAZİRANIN BAŞINDA BAŞ VURU YAPTIM FAKAT DAHA HABER GELMEDİ AARIYORUM İŞLEM AŞIMINDA DİYORLAR VARMI BİLDİĞİNİZ NE KADAR SÜREDE GELİYOR

  47. Melis dedi ki:

   Merhabalar. Ben kısa süre içerisinde evleneceğim. Çeyiz parasına evlenmeden önce mi yoksa sonra mı başvurmam gerekiyor ?

  48. şahinaz yaman dedi ki:

   ceyız parası hıc almadım.ıkıncı evlılıgımde alabılır mıyım bagkurdan

  49. ceylan dedi ki:

   yetim maaşı alıyorum evlendim çeyiz parasına başvurmasam ne kadar süre maaş alabilirim hemen kesilir mi maaşım

  50. Hatice dedi ki:

   Çeyiz parası başvuru yapıldıktan sonra ne kadar sürede alıyoruz

   Yada bunu nereden öğrenebilirim e-devlet te görünmüyor

   1. Nesliham dedi ki:

    Ben başvuru yapalı 1 buçuk ay oldu hala haber yok

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası işlemleri 45-90 gün arası sürmektedir.

   3. Nalan Kara dedi ki:

    Tamm 2 sene oldu ve hala inceleme asamasinda deniyor.Ulasamiyorum da kimseye.Bize kim yardim edecek?

   4. çakır ayça dalyan dedi ki:

    valla ayn şekilde bizde göremiyoruz size ne kadar sürede geldi

  51. Fadime dedi ki:

   Ben yetim maaşı alıyorum ve evlilik yaptım evlenme ödeneği için başvuru yaptım ve hiç bir şekilde bilgi verilmedi ilk kez alacağım SGK bilgi yok

  52. Fadime dedi ki:

   Yetim maaşı alıyorum ve evlilik yaptım ilk defa alacağım SGK başvuru yaptım ama hiç şekilde bilgi yok ulaşılamıyor nasıl öğrenebilirim

  53. MELTEM AKSU dedi ki:

   MERHABA
   Benim babam öğretmendi.Babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyordum. 2004 yılında evlendim .o zaman çeyiz parası yardımı yoktu şimdi başvursam alabilir miyim.

  54. Ilknur şimşek dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti ve ölüm aylığı aldım evlendigimde bu aylığı aliyordum ben evleneli 3 yıl oldu daha önce böyle bi ceyiz parasından haberdar değildim.şimdi haber kanallarında iki kez rastladım.ilk 5 yıl alınabileceğini duydum.haber dogru mu ben şimdi basvursam alabilecekmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çeyiz parasında zaman aşımı yıldır. Başvurduğunuz takdirde çeyiz parası alabilirsiniz.

  55. Semiha Ezgi dedi ki:

   Babamdan kalan maaşı yalnızca ben alıyorum. Annem herhangi bi hak talep etmedi. O da kendi babasından maaş alıyor. Yani babamın maaşı anneme ve bana olmak üzere bölünmüyo, tamamını ben alıyorum. Bu durumda alacağım çeyiz parası halihazırda almış olduğum miktarın 24 katı şeklinde mi hesaplanacak? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

   1. Semiha Ezgi dedi ki:

    Babamdan kalan maaşı yalnızca ben alıyorum. Annem herhangi bi hak talep etmedi. O da kendi babasından maaş alıyor. Yani babamın maaşı anneme ve bana olmak üzere bölünmüyo, tamamını ben alıyorum. Bu durumda alacağım çeyiz parası halihazırda almış olduğum miktarın 24 katı şeklinde mi hesaplanacak? Yardımcı olursanız sevinirim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet mevcut maaşınızın 24 katını alacaksınız.

  56. Serkan dedi ki:

   Mehabalar. 20.08.2013 tarihinde evlendik. Eşim evlilik öncesi babasından yetim maaşı alıyordu. O zaman almamıştı . Su an almak istiyor . Alma Hakkımız devam ediyor mu. Eğer devam ediyorsa izlenecek yol nedir. Ayrıca ceyiz hesabı actirmamisti bu engel mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK çeyiz parası zaman aşımı süresi 5 yıldır. Yetim maaşı alırken evlendi ise çeyiz parası alma hakkı hala mevcut. İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

   2. Serkan dedi ki:

    Teşekkürler.. bi sorum daha var. 2018 yılı yetim aylığı ne kadar

  57. Munevver dedi ki:

   Ceyiz parasi alcam ama benim bankadan hacizlik olaylarim vergi borcum falan var ceyiz parasi yatinca el koyarlarmi

  58. Derya dedi ki:

   Kız kardesım çeyiz parası aldımı onu merak ediyorum nasıl ögrenebilirim kendisi söylemiyor eger aldıysa boşanırsam 2 sene babamın maaşını alamayacagımı söylüyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    bu konu hakkında bilgi sağlayabilmeniz mümkün değil. Ancak kardeşiniz çeyiz parası aldı ise Yetim maaşını kendisi 24 ay alamaz. Siz boşandıktan sonra başvurduğunuzda yetim maaşı alabileceksiniz. Kardeşiniz eğer çeyiz parası aldı ise sizin maaşınız, kardeşinizin çeyiz parası aldığı tarihten 24 ay sonra artış gösterecek.

  59. Alime dedi ki:

   Merhaba,
   Ben evlenirken çeyiz parası almıştım. Sonra boşandım. Tekrar başka biri ile evlenirken çeyiz parası alabiliyor muyum ?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası tek seferlik verilmektedir.

  60. zeynep şahinli dedi ki:

   merhaba eşimle boşandım 2 yıl ayrı kaldık sonra barışıp tekrar evlendik yetim aylığı alıyordum evlenince çeyiz parasın başvurdum 1 seneyi geçti hala bir cevap gelmedi sonucu nasıl öğrenebilirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Boşanıp tekrar evlilikte denetim uzun sürmektedir. Başvurduğunuz kurumu arayarak cevap alabilirsiniz.

  61. Burcu dedi ki:

   Merabalar.
   Ben ceyiz parası başvuralı 7 ay oldu fakat hala işlemde sonuçlanmadı diyolar bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim ne kadar sürüyo bu süreç ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz Parası başvuruları 2-4 arasında sürmektedir. Denetime takılmış olmalı.

   2. bahar gonul dedi ki:

    ben basvurali 2 ay oldu ne zaman ceyiz parasini alabilirim

   3. Ece dedi ki:

    Denetime takılsa bile bu kadar uzun sürüyomu tahminen ne kadar sürede sonuçlanır

  62. Nalan Kara dedi ki:

   Merhaba gecen sene basvurmustum ayrildigim esimle tekrar evlendigim icin denetim yapilacak dendi.en sin 20.11.2017 de denetmen raporu diye bir ibare var e devlette ama icerigini bilmiuorum.Nasil ogrenicem sonucunu?

  63. bahar gonul dedi ki:

   bende basvurdum ama daha belli olmadi ne zaman belli olur seyiz parasi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz paraları 3 ay içinde sonuçlanmaktadır.

   2. bahar gonul dedi ki:

    tesekkur ederim tahmininiz ne kadar verirler babam vefat edeli 15 yil oldu

   3. bahar gonul dedi ki:

    ben ceyiz parasini ne zaman alabilirim

   4. bahar gonul dedi ki:

    benim daha ceyiz param belli olmadi ne zaman belli olcak ocagin 15’de tam 3 ay olcak bana yardimci olurmusunuz lutfen

  64. Eda dedi ki:

   İyi günler benim babam iki sene önce vefat etti annem emekli maaşını aldı benim maaşımsa annemle birleşti bir hafta önce dvlndin çeğiz parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenmeden önce yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz. Yetim maaşı almıyorken evlendiyseniz alamazsınız.

  65. Gul dedi ki:

   4c emekli yetim ayligi alıyorum hibe veriliyormu ceyiz parasi olarak yoksa maaşın kaç katı kadar alıyoruz ceyiz parasi bilginiz varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlendiğiniz zaman 12 aylık tutarında çeyiz parası alabileceksiniz.

   2. gül dedi ki:

    hibe ne oluyor peki ?

  66. XxAydın dedi ki:

   14.06.2017 tarihinde çeyiz odemesi icin başvurdum hala bir dönüş olmadı mağdurum bu konuda ne yapabilirim .Alo.170 ten sorguluyorum ama bi sonuç yok.

  67. Aslı dedi ki:

   Annemle babam ayrı ve babamdan hiç bir desteğin yok evlenmek istiyorum çeyiz parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı almanız gerekmektedir. Bunun için de vefat nedeni ile anne veya babanızdan maaş kalması gerekiyor.

  68. Elçin Çakırcalı dedi ki:

   1 ay önce çeyiz parasına başvurdum. yetim aylığım 600tl idi yatacak para hesaplarıma göre 14.600 tl olması gerekirken 5.000 tl kadar yatmış bu durumda ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elçin Hanım merhaba,

    Konu ile ilgili dilekçe ile tekrar başvurduğunuz kuruma başvuru da bulunabilirsiniz. Bunu İadeli Taahhütlü posta ile de yapabilirsiniz.

   2. Nudem dedi ki:

    Suan sigortali ozel bi sektorde calisiyorum normal olarakdan da 3 yildir babamin yetim maasini alamiyorum ceyiz parasi alma durumum var mi bu sekilde yoksa sigortali isten ayrilmam mi gerekiyor yardimci olun lutfn ee isten ayrilsam bile sistemde bi kac ay kendi calisan (sigortali) olarak goruyorum ne yapmam lazim

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı almadığınız bir dönemde evlenirseniz çeyiz parası alamasınız. Evlenmeden önce yetim maaşına başvurmuş ve aktif olarak maaş almaya başlamış olmanız gerekiyor.

  Sorunuzu Yazın