• E Devlet Çeyiz Parası Sorgulama


  çeyiz parası

  Maddi açıdan zorlu olan düğün sürecinde ailesi olmayan, yetim çocuklar için devletimiz halk arasında çeyiz parası denen ödeneği hazırlamıştır. Sosyal Sigorta Kurumları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu yetim gençlerin düğünlerini yapmak, onları da evlendirmek için belirli bir çeyiz parası ayırmıştır. Erkekler için devletin ayırdığı böyle bir bütçe yoktur. Yani çeyiz parası sadece kızlara özel bir bütçedir. Kız çocukları yetim kaldıklarında SGK’ dan düzenli bir ödeme alır. Bu ödeme evlenme vaadiyle gelen kız çocuklarında iki yıl toplu şekilde verilir. Ardından çocuklar Sosyal Güvenlik Kurumuna kız çocuğun ilettikleri dilekçe ile beraber artık yetim paraları kesilir, iki yıllık toplu ücret yatırılır. Bu da hesaplandığında 14.000 lira çeyiz parası alma hakkına sahip olurlar. Bu yazımızda E Devlet çeyiz parası sorgulamayı inceleyeceğiz.

  Ülkemizdeki en büyük üç sigorta kurumlarından biri olan SSK yetim çocuklara tanıdığı bir ayrıcalık olan çeyiz parası ücreti için artık tüm merak ettiklerinizi daha kısa bir yolla öğrenebileceksiniz. SSK Kurumuna giderek boşuna zaman kaybı yaşamadan kendi imkânlar doğrultusunda evinizde bu işlemleri gerçekleştirmeniz artık çok kolay. Yetim kız çocuklarının alacak olduğu bu E Devlet çeyiz parası sorgulama, çeyiz parası ne kadardır, ne zaman alınır, nasıl alınır gibi sorular evlenecek kız çocuklarının merak ettiği sorulardan bazılarıdır. İşte tüm bunların yanıtını almak için SSK kurumlarına vakit harcamanıza gerek yok. Ülke çapında gerçekleştirilen online işlemler sayesinde artık insanlar hem hızlı hem de daha kolay şekilde interneti kullanarak bu bilgilere ulaşabilirler. İnternet sistemi üzerinden bu bilgileri veren sistem E-Devlettir. Tüm merak edilen soruların yanıt bulduğu e-devlet sistemini kullanarak yetişkinler çeyiz parasının detaylarını öğrenebilirler. E Devlet çeyiz parası sorgulama işlemine gelelim.

  E Devlet Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi

  E Devlet çeyiz parası sorgulama işlemine gelelim. Evlenme çağına gelmiş yetim kız çocukların devletten alacakları bu çeyiz parası hakkında bilgiye e devlet girişi yaparak ulaşırlar. E-devlet resmi bir online sorgulama platformudur. Bu platforma giriş yapılabilmesi için öncelikle her vatandaşın postaneye müracaat etmesi gerekir. PTT kurumları ziyaret edilerek nüfus cüzdanınız ve 2 TL işlem ücreti karşılığında e-devlet giriş şifrenizi öğrenebilirsiniz. Sonrasında internet ile erişiminizi sağladığınız bir ortamda e-devlet giriş şeklinde arama sonuçlarına ulaşırsınız. Resmi olan sayfadan sizlerin T.C. kimlik numarasını girmesi istenir. Sonrasında da postanelerden elde etmiş olduğunuz şifreyi de ilgili alana girmeniz gerekir. E Devlet çeyiz parası sorgulama işleminde hemen ardından bilgisayar ekranı üzerinde e-devlet platformunun açıldığını göreceksiniz. E-devlet sistemi üzerinde yüklü olan ve hizmet veren binlerce kurum ve kuruluş vardır. Bu kurumların binlerce işlemi olduğu için sizler ilk olarak yapacak olduğunuz işlemin adını sisteme girmelisiniz. E-devlet üzerinde bulunan sağ üst köşedeki arama bölümüne Çeyiz Parası Sorgulama adını yazınız. Çıkan başlığı tıklayınız. Sonrasında bulunan sayfa üzerinden sorularınızı giderebilir, çeyiz parası sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan linke tıklayarak da E Devlet çeyiz parası sorgulama işlemlerinin yapıldığı sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

  Reklam

  Çeyiz Parasına Nasıl Müracat Edilir?

  Çeyiz parası alacak olan kişiler mutlaka yetim ve kız çocuğu olmalıdır. Bu doğrultuda Türk Kanun ve Hukukuna göre bu çocuklara evlenecekleri zaman evlilik ödeneği ya da çeyiz parası ile adlandırılan bir ücret ödenir. Evlenme talebinde olan bu kız çocukları yaşadıkları bölgedeki il müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Bir dilekçe ile artık evleneceklerini belirtirler. Bu dilekçe sonucunda artık kız çocukları yetim aylığı almak yerine bir kereliğine mahsus toplu çeyiz parası alırlar. Evlenmeleri ile beraber de artık devletten yetim parası gibi bir ücret alamazlar. Bu dilekçe ile gerekli SSK kurumlarına bu bildiri ve talep gider. Müracaat işlemleri de bu şekilde tamamlanmış olur. E Devlet çeyiz parası sorgulama işlemleri de böyledir.

  E Devlet Çeyiz Parası İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  E Devlet Çeyiz Parası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.