• 2018 E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama


  Maddi imkanı kısıtlı olanları devlet tarafından son yıllarda yardım ve destek amaçlı birçok uygulama getirilmiştir. Çeyiz parası yardımı evlenmek isteyenlere fakat maddi imkanı olmayanlara devlet tarafından verilen destektedir. Çeyiz parası yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alan anne veya babası ölmüş kız çocuklarına verilen maddi destektir. Erkek çocukları için böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Evlenen kız çocuğuna devlet tarafından verilen yetim aylığı kesilmektedir. Bunun yerine toplu olarak çeyiz parası verilmektedir. Ancak anlaşamayan ve tekrar boşanan kız çocuğu SGK’ya başvuru yaptığı taktirde boşanmayı takip eden 2 yıl içinde tekrar yetim aylığı bağlanmaktadır. Çeyiz parası e-devlet üzerinden rahat bir şekilde sorgulanmaktadır.


  E- Devlet Sistemi Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama

  E-devlet sistemi birçok kurumsal bilgiyi içinde barındıran bir sistemdir. Birçok konuda bu sistem insanlara kolaylık sağlamaktadır. Son dönemlerin en çok merak edilen konularından biri olan çeyiz parası sorgulama işlemi e- devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet çeyiz parası sorgulama 2018 için ilk başta PTT’den T.C kimlik belgesi ile kişiye özel şifre alınması gerekmektedir. Bu şifreyi edinmek için 2 TL. işlem ücreti ödemek gerekmektedir. Alınan şifrenin ardından e- devlet sistemine giriş yapılmaktadır. Giriş için sistem T.C kimlik numarası ve PTT’den alınan şifreyi istemektedir. Sisteme girişin ardından SGK sayfasına açılmakta ve  çeyiz parası hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda sağ üst köşede bulunan arama butonuna çeyiz parası sorgulama adı yazılarak çıkan ekranda merak edilen soruların cevapları net bir şekilde bulunmaktadır.

  Çeyiz Parası Müracaatı

  Çeyiz parası alma yolları merak edilen diğer konulardan biridir. Kanunla belirlenmiş olan bu yardımı alabilmek için kişinin yetim aylığı alma şartı bulunmaktadır. Çeyiz parası almak için 4A ve 4B çalışanlarının bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü veya SGK hizmet merkezine başvuru yapmaları gerekmektedir. 4C tabi olarak çalışanların ise yine başvuruyu SGK İl Müdürlüğüne veya SGK hizmet merkezine yapması gerekmektedir. Çeyiz parası müracaatı için gerekli belgeler:  • Çeyiz parası talep dilekçesi
  • Evlilik cüzdanı (Yapılan evlilik nüfus kütüğüne işletilmiş ise evlilik cüzdanına gerek kalmamaktadır).

  Yapılan başvuru kısa sürede incelenip geri dönüş yapılmaktadır.

  Çeyiz Parası Miktarı

  Çeyiz parası yapılan ilk evliliklere verilmektedir. Anlaşamayan ve ayrılan kız çocuğuna ikinci evliliği için bu yardım imkanı bulunmamaktadır. Bu parayı almak için evliliğin yapıldığı tarihten itibaren yani resmi nikahın yapıldığı tarihten itibaren başvuru süresi 5 yıl olarak belirtilmiştir. 5 yıl içinde başvuru yapmayanların bu hakkı kaybolmaktadır. Çeyiz parası miktarı kız çocuğunun aldığı yetim parasına göre belirlenmektedir. Verilen bu yardım en son alınan yetim aylığının 2 yıllık toplam tutarı kadardır. Yani en son aldığı yetim aylığının 24 katı devlet tarafından toplu olarak ödenmektedir. Bu durumda örnek olarak 600 TL. yetim aylığı alan kız çocuğuna 14.400 TL. tutarında çeyiz parası peşin olarak ödenmektedir. Çeyiz parasının ne kadar olacağını öğrenmek isteyenler yetim aylığı x 24= formülü ile belirleyebilmektedir. Aynı zamanda çeyiz parası miktarı e-devlet çeyiz parası sorgulama 2018 ekranından öğrenilmektedir.


  Sponsorlu Bağlantılar


  Çeyiz Parası Hakkında Merak Edilenler

  • Çeyiz parası alabilmek için resmi nikah şartı aranmaktadır.
  • Çeyiz parası başvurusu sadece talep dilekçesi ile yapılmaktadır.
  • Çeyiz parası çalışan kişinin kendi banka hesabına yatarken, çalışmayan kız çocuklarına SGK tarafından kendi adına açılan hesaba yatırılmaktadır.
  • Beş yıl içinde talep edilmeyen çeyiz parası alma hakkı düşmektedir.
  • Resmi nikahı belgeleri ile kanıtlayamayan kişiye bu para ödenmemektedir.
  • Çeyiz parası genellikle SGK ile anlaşmalı olan Ziraat Bankası üzerinden ödenmektedir.

  Çeyiz Parası Uygulamasının Sağladığı Avantajlar

  • Yapılan çeyiz parası yardımı ile imkanı olmayan gençlere düğün yapmaları konusunda kolaylık sağlanmaktadır.
  • Yapılan toplu maddi yardım, borca girmeden kolaylıkla düğün yapma avantajı sağlamaktadır.
  • Anne veya babası olmayan yetim kimselerin çaresiz hissetmemeleri sağlanmaktadır.
  • Aile kurumunun kurulmasında devlet desteği sağlanmaktadır.
  • Borçsuz yapılan düğünün ardından gençlere huzurlu bir gelecek imkanı sunulmaktadır.

  Yetim Aylığı Nedir

  Çeyiz yardımı almanın ilk şartı olan yetim aylığı, ölen anne veya babanın ardında kalan kız veya erkek çocukları ile birlikte ölen kişinin eşine SGK tarafından verilen paradır. Yetim aylığı özürlü olan çocuklara ömür boyu verilmektedir. Özür durunun %60 ve yukarı olması halinde bu kanun geçerli sayılmaktadır. Engelli kişinin işe girmesi veya evlenmesi yetim aylığını etkilememektedir. Ancak sağlığı yerinde olan kız çocuğuna verilen bu para işe girmesi halinde, evlenmesi veya eski eşi ile bir arada yaşaması halinde kesilmektedir. İlk nikahta kesilen bu paranın yerine toplu çeyiz parası adı altında ödeme yapılmaktadır. Erkek çocuklarına ise 18 yaşına kadar yetim aylığı ödenmektedir.

  Erkek çocuk sigortalı işe girdiği taktirde yine yetim aylığı kesilmektedir.Yetim aylığının belirlenmesi ölen kişinin ölüm tarihine bağlıdır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölen kişinin çocuklarına yetim aylığı o tarihlerde yürürlükte olan Bağ-kur, SSK ve Emekli Sandığı Kurumları uygulamasına göre ödenmektedir. Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ölen kişinin yakınlarına bu aylık 5510 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda bağlanmaktadır. Bağlanan bu paraya hiçbir şekilde el koyulamamaktadır.

  E-Devlet Doğum Parası ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

  E-Devlet İmar Barışı Kayıt Başvurusu Sorgulaması

  E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

  tıkla sorunu sor

  2018 E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Havva Toplu dedi ki:

   Merhabalar babam vefat ettiğinde ben boşanmıştım yetim maaşım işe girdiğim için kesildi şimdi tekrar iş bulamadığından başvuru yapıcam merak ettiğim ben yetim maaşı alırken evlenmem halinde çeyiz parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önce çeyiz ödeneği almadığınız için yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

  2. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben 4a üzerinden ceyiz yardimina basvurdum fakat bunun sonucuna nasil bakabilirim

  3. Derya tuncer dedi ki:

   Merhaba.emekli sandigindan yetim maasi alıyordum. arastirdigim kadariyla 1 ekim 2008 den sonra yetim ayligi alınmaya baslanildiysa maasin 24 katı verilir deniyor. Fakat başvuru yaptıktan sonra emekli sandigi in 12 katı ödediği söylendi. Bunun 24 katı olması için yapabileceğim birsey varmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığında kanun değişmedi. Yanlış bil bilgilendirme almışsınız halen 12 maaş tutarından ödenmektedir.

  4. mehmet dönmez dedi ki:

   çeyiz parası kızın hakkımı annesının mı

  5. Elvan dedi ki:

   vefat eden babam uzerinden yetim ayligi aliyordum mart ayinda evlendim. Maasim kesildi ceyiz parası almasam annemin maasinda artma olur mu

  6. Gamze dedi ki:

   Merhabe ben 28 haziranda ewlendim 3 temmuzda ceyiz parasi odenigine bas wurdum babamdan yetim ayligi aliyordum ve aldigim maas kesildi ve hala cewap gelmedi olumlu yada olumsuz nasil bilgi alabilirim

  7. ASLIHAN dedi ki:

   Merhaba,
   Yetim aylığı alırken işe girdim ve maaşım kesildi. Çalıştığım süre zarfında evlendim. Bu durumda çeyiz parası alabilirmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlendiğinizde yetim aylığı alıyor olmadığınız için çeyiz parası alamazsınız.

  8. AHSEN DEMIR dedi ki:

   Çeyiz parası için nezaman gerekir? Resmi olarak evlendiğimde mi yatar para hesabıma?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuruyu resmi nikah yaptıktan sonra yapıyorsunuz. Sonrasında incelemeler sonucunda 75-90 gün içinde ödeniyor.

  9. Seval İşcan dedi ki:

   Çeyiz parası ne zaman yatarilir iki ay önce evlendim fakat henüz bir haber yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz Parası 75-90 gün arası sonuçlanmaktadır.

    1. Sibel GEMİCİ dedi ki:

     Çeyiz parası müraacatında bulundum. 3 ayı geçti cevap gelmedi. Daha önce çeyiz parası almadım. Hakettiğimi nasıl öğrenebilirim?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      E devlette https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama da çıkmıyor ise başvuruda bulunduğunuz kurum ile iletişime geçmelisiniz.

  10. çakır ayça dalyan dedi ki:

   BEN HAZİRANIN BAŞINDA BAŞ VURU YAPTIM FAKAT DAHA HABER GELMEDİ AARIYORUM İŞLEM AŞIMINDA DİYORLAR VARMI BİLDİĞİNİZ NE KADAR SÜREDE GELİYOR

  11. Melis dedi ki:

   Merhabalar. Ben kısa süre içerisinde evleneceğim. Çeyiz parasına evlenmeden önce mi yoksa sonra mı başvurmam gerekiyor ?

  12. şahinaz yaman dedi ki:

   ceyız parası hıc almadım.ıkıncı evlılıgımde alabılır mıyım bagkurdan

  13. ceylan dedi ki:

   yetim maaşı alıyorum evlendim çeyiz parasına başvurmasam ne kadar süre maaş alabilirim hemen kesilir mi maaşım

  14. Hatice dedi ki:

   Çeyiz parası başvuru yapıldıktan sonra ne kadar sürede alıyoruz

   Yada bunu nereden öğrenebilirim e-devlet te görünmüyor

   1. Nesliham dedi ki:

    Ben başvuru yapalı 1 buçuk ay oldu hala haber yok

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Çeyiz parası işlemleri 45-90 gün arası sürmektedir.

     1. Nalan Kara dedi ki:

      Tamm 2 sene oldu ve hala inceleme asamasinda deniyor.Ulasamiyorum da kimseye.Bize kim yardim edecek?

   2. çakır ayça dalyan dedi ki:

    valla ayn şekilde bizde göremiyoruz size ne kadar sürede geldi

  15. Fadime dedi ki:

   Ben yetim maaşı alıyorum ve evlilik yaptım evlenme ödeneği için başvuru yaptım ve hiç bir şekilde bilgi verilmedi ilk kez alacağım SGK bilgi yok

  16. Fadime dedi ki:

   Yetim maaşı alıyorum ve evlilik yaptım ilk defa alacağım SGK başvuru yaptım ama hiç şekilde bilgi yok ulaşılamıyor nasıl öğrenebilirim

  17. MELTEM AKSU dedi ki:

   MERHABA
   Benim babam öğretmendi.Babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyordum. 2004 yılında evlendim .o zaman çeyiz parası yardımı yoktu şimdi başvursam alabilir miyim.

  18. Ilknur şimşek dedi ki:

   Merhaba babam vefat etti ve ölüm aylığı aldım evlendigimde bu aylığı aliyordum ben evleneli 3 yıl oldu daha önce böyle bi ceyiz parasından haberdar değildim.şimdi haber kanallarında iki kez rastladım.ilk 5 yıl alınabileceğini duydum.haber dogru mu ben şimdi basvursam alabilecekmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çeyiz parasında zaman aşımı yıldır. Başvurduğunuz takdirde çeyiz parası alabilirsiniz.

  19. Semiha Ezgi dedi ki:

   Babamdan kalan maaşı yalnızca ben alıyorum. Annem herhangi bi hak talep etmedi. O da kendi babasından maaş alıyor. Yani babamın maaşı anneme ve bana olmak üzere bölünmüyo, tamamını ben alıyorum. Bu durumda alacağım çeyiz parası halihazırda almış olduğum miktarın 24 katı şeklinde mi hesaplanacak? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

   1. Semiha Ezgi dedi ki:

    Babamdan kalan maaşı yalnızca ben alıyorum. Annem herhangi bi hak talep etmedi. O da kendi babasından maaş alıyor. Yani babamın maaşı anneme ve bana olmak üzere bölünmüyo, tamamını ben alıyorum. Bu durumda alacağım çeyiz parası halihazırda almış olduğum miktarın 24 katı şeklinde mi hesaplanacak? Yardımcı olursanız sevinirim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Evet mevcut maaşınızın 24 katını alacaksınız.

  20. Serkan dedi ki:

   Mehabalar. 20.08.2013 tarihinde evlendik. Eşim evlilik öncesi babasından yetim maaşı alıyordu. O zaman almamıştı . Su an almak istiyor . Alma Hakkımız devam ediyor mu. Eğer devam ediyorsa izlenecek yol nedir. Ayrıca ceyiz hesabı actirmamisti bu engel mi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK çeyiz parası zaman aşımı süresi 5 yıldır. Yetim maaşı alırken evlendi ise çeyiz parası alma hakkı hala mevcut. İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

    1. Serkan dedi ki:

     Teşekkürler.. bi sorum daha var. 2018 yılı yetim aylığı ne kadar

  21. Munevver dedi ki:

   Ceyiz parasi alcam ama benim bankadan hacizlik olaylarim vergi borcum falan var ceyiz parasi yatinca el koyarlarmi

  22. Derya dedi ki:

   Kız kardesım çeyiz parası aldımı onu merak ediyorum nasıl ögrenebilirim kendisi söylemiyor eger aldıysa boşanırsam 2 sene babamın maaşını alamayacagımı söylüyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    bu konu hakkında bilgi sağlayabilmeniz mümkün değil. Ancak kardeşiniz çeyiz parası aldı ise Yetim maaşını kendisi 24 ay alamaz. Siz boşandıktan sonra başvurduğunuzda yetim maaşı alabileceksiniz. Kardeşiniz eğer çeyiz parası aldı ise sizin maaşınız, kardeşinizin çeyiz parası aldığı tarihten 24 ay sonra artış gösterecek.

  23. Alime dedi ki:

   Merhaba,
   Ben evlenirken çeyiz parası almıştım. Sonra boşandım. Tekrar başka biri ile evlenirken çeyiz parası alabiliyor muyum ?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası tek seferlik verilmektedir.

  24. zeynep şahinli dedi ki:

   merhaba eşimle boşandım 2 yıl ayrı kaldık sonra barışıp tekrar evlendik yetim aylığı alıyordum evlenince çeyiz parasın başvurdum 1 seneyi geçti hala bir cevap gelmedi sonucu nasıl öğrenebilirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Boşanıp tekrar evlilikte denetim uzun sürmektedir. Başvurduğunuz kurumu arayarak cevap alabilirsiniz.

  25. Burcu dedi ki:

   Merabalar.
   Ben ceyiz parası başvuralı 7 ay oldu fakat hala işlemde sonuçlanmadı diyolar bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim ne kadar sürüyo bu süreç ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz Parası başvuruları 2-4 arasında sürmektedir. Denetime takılmış olmalı.

    1. bahar gonul dedi ki:

     ben basvurali 2 ay oldu ne zaman ceyiz parasini alabilirim

    2. Ece dedi ki:

     Denetime takılsa bile bu kadar uzun sürüyomu tahminen ne kadar sürede sonuçlanır

  26. Nalan Kara dedi ki:

   Merhaba gecen sene basvurmustum ayrildigim esimle tekrar evlendigim icin denetim yapilacak dendi.en sin 20.11.2017 de denetmen raporu diye bir ibare var e devlette ama icerigini bilmiuorum.Nasil ogrenicem sonucunu?

  27. bahar gonul dedi ki:

   bende basvurdum ama daha belli olmadi ne zaman belli olur seyiz parasi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz paraları 3 ay içinde sonuçlanmaktadır.

    1. bahar gonul dedi ki:

     tesekkur ederim tahmininiz ne kadar verirler babam vefat edeli 15 yil oldu

    2. bahar gonul dedi ki:

     ben ceyiz parasini ne zaman alabilirim

    3. bahar gonul dedi ki:

     benim daha ceyiz param belli olmadi ne zaman belli olcak ocagin 15’de tam 3 ay olcak bana yardimci olurmusunuz lutfen

  28. Eda dedi ki:

   İyi günler benim babam iki sene önce vefat etti annem emekli maaşını aldı benim maaşımsa annemle birleşti bir hafta önce dvlndin çeğiz parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlenmeden önce yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz. Yetim maaşı almıyorken evlendiyseniz alamazsınız.

  29. Gul dedi ki:

   4c emekli yetim ayligi alıyorum hibe veriliyormu ceyiz parasi olarak yoksa maaşın kaç katı kadar alıyoruz ceyiz parasi bilginiz varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlendiğiniz zaman 12 aylık tutarında çeyiz parası alabileceksiniz.

    1. gül dedi ki:

     hibe ne oluyor peki ?

  30. XxAydın dedi ki:

   14.06.2017 tarihinde çeyiz odemesi icin başvurdum hala bir dönüş olmadı mağdurum bu konuda ne yapabilirim .Alo.170 ten sorguluyorum ama bi sonuç yok.

  31. Aslı dedi ki:

   Annemle babam ayrı ve babamdan hiç bir desteğin yok evlenmek istiyorum çeyiz parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı almanız gerekmektedir. Bunun için de vefat nedeni ile anne veya babanızdan maaş kalması gerekiyor.

  32. Elçin Çakırcalı dedi ki:

   1 ay önce çeyiz parasına başvurdum. yetim aylığım 600tl idi yatacak para hesaplarıma göre 14.600 tl olması gerekirken 5.000 tl kadar yatmış bu durumda ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elçin Hanım merhaba,

    Konu ile ilgili dilekçe ile tekrar başvurduğunuz kuruma başvuru da bulunabilirsiniz. Bunu İadeli Taahhütlü posta ile de yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın