E-Devlet

2020 E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

2020 yılında e-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulamak için yapılması gereken, öncelikle bir e- devlet şifresine sahip olmaktır. Şifrenizin var olması durumunda sistem üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. sorgulama işlemi tekrarlanabilme özelliğine sahiptir. Çeyiz parası sorgusunu belirli aralıklarla tekrarlayabilir, hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol edebilirsiniz.


Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi E- Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E- devlet sistemini kullanarak çeyiz parası sorgulamak için işlem adımları, e- devlet’e giriş ile başlamaktadır. Sisteme giriş yapabilmeniz için T.C. kimlik numarası ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Yukarıda bulunan “E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama” link adresinden yapacağınız işlemlerde eğer e-devlet şifreniz yoksa, PTT aracılığıyla temin etmeniz gerekecektir. Şifrenizi ilk defa giriyorsanız önce şifre değiştirme işlemi yapıp, sonra yeni şifrenizle tekrar giriş yapmanız gerekecektir.

Bu girişleri yapmanızın ardından ekranda bulunan e-hizmetler menüsüne tıklamalısınız. E-hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu menülerine tıklamanız gerekmektedir. açılacak sayfa, sorgulama sayfasıdır. Bu nedenle sayfa üzerinde prim borcu sorgusundan gün sayısı sorgusuna kadar tüm sorgulama çeşitleri görülecektir.

Sorgulama seçenekleri arasından çeyiz parası sorgulama şıkkına tıklanmalıdır. Buradan açılacak sorgu sonucunda çeyiz parasının miktarı, hak kazanıp kazanmadığınız ve hangi merciden alabileceğiniz gibi sorulara yanıt verebilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde herhangi bir bilgi vermeniz gerekmez. Sistem, size ait tüm bilgileri içerisinde bulunduran bir platformdur. Başta giriş yaparken kullandığınız T.C kimlik numaranız üzerinden size ait tüm bilgiler belirlenmekte, bu nedenle çeyiz parası sorgulama işleminde de ek bilgi istenmemektedir.

Çeyiz Parası Nerelerden Sorgulanır?

Çeyiz parası sorgulama mercileri şu şekilde sıralanabilir:

 • E-devlet sistemi
 • Alo 170
 • SGK il ve ilçe müdürlükleri

Bunların haricinde herhangi bir web sitesinden veya kurumdan çeyiz parası ile ilgili bilgi almak mümkün değildir.

Telefonla Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Alo 170 ile çeyiz parası sorgusu yapmak için, numarayı aradıktan sonra sizden istenen bilgileri vermeniz gerekmektedir. Telefon kullanarak yapılacak sorgulama işlemi, e-devlet sistemi gibi hafızalı değildir. Bu nedenle sadece T.C. kimlik numarası ile çeyiz parası sorgusu yapılması olanaksızdır. Numarayı aradığınızda yönlendirileceğiniz görevliye, görevlinin talep ettiği bilgileri vermeniz durumunda çeyiz parası durumunuz size bildirilecektir.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası alabilmek için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çeyiz parası alınabilmesi için kişinin yetim olması gerekmektedir.
 • Başvurunun, yetim kız tarafından evlenme öncesinde yapılmış olması gerekmektedir. bu bir hak olsa da, başvuru yapılmaması durumunda doğum yardımı gibi otomatik olarak yatmaz.
 • Çeyiz parası başvurusu , evlenme sonrası en fazla 5 yıl içinde yapılmalıdır.
 • Evlendikten sonra 5 yılın doldurulması halinde kesinlikle itiraz ya da tekrar başvuru hakkı bulunmamaktadır.
 • Ödeneğe başvuru sırasında yetim aylığı alınıyor olması gerekmektedir. herhangi bir nedenle yetim aylığının kesilmiş olması durumunda çeyiz parasından yararlanılamaz.
 • Sadece kız çocukları, çeyiz desteğinden yararlanabilir.
 • SSK ve Bağ-Kur haricindeki sigorta türlerinde bu ödenekten yararlanılamaz.

Bu destekte amaç, yetim kız çocuklarının borçsuz bir şekilde evlenmesini sağlamaktır.

Çeyiz Parası Almada Yaş Sınırı Var Mıdır?

Çeyiz parası almak için yaş koşulu bulunmamaktadır. Bu konuda tek koşul, kızın ilk evliliğini yapıyor olmasıdır. ikinci evliliklerde çeyiz parası alınması mümkün olmayacaktır. Ancak bu ilk evlilik, hangi yaşta yapılırsa yapılsın, başvuru halinde çeyiz parası alınması sağlanır.

Destek, sadece 1 defa toplu olarak verilir. Kızın boşanması durumunda yetim aylığı alınabilir, ancak ikinci kez evlenme durumunda çeyiz parası alınamaz.

Çeyiz Parası Almak İçin Nerelere Başvurulur?

Çeyiz parasında başvuru mercii Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile ilçe müdürlükleridir. Ayrıca merkez müdürlükleri de çeyiz parası alımı için uygun şekilde başvuru kabul etmektedir. Bu desteğe internet üzerinden başvuru yapılması olanaksızdır. her ne kadar sorgulama işlemi e- devlet sistemi üzerinden yapılıyor olsa da, kişinin bizzat gidip Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına, kimlik ile başvuru yapması gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Çeyiz parası desteğinde başvuru evrakları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Evlenme ödeneği talep dilekçesi: Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait merkezlerden bu dilekçenin boş bir form halinde olan taslağını alabilirsiniz. ayrıca internet üzerinden de dilekçenin bir örneğini bulabilir, buna göre kendi dilekçenizi oluşturabilirsiniz. Eğer başvurunuzu internetten araştırarak bulduğunuz dilekçe örneği ile yaparsanız, bu belgenin yasal ve gerçek olduğuna dair imza vermeniz gerekecektir. İmzanız, Sosyal Güvenlik Kurumu görevlileri tarafından alınacaktır.
 • Nüfus kütüğü aracılığıyla alınmış, evliliğin gerçekleştiğine dair belge gereklidir.
 • Başvuru sahibinin kimliği talep edilmektedir.

Çeyiz Parası Nereden Alınır? Hangi Bankaya Yatırılır?

Çeyiz parasının yatacağı hesap, Ziraat Bankası’na ait hesaplardır. Eğer kişinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmuyorsa, Ziraat Bankası veznelerinden para çekilebilmektedir. Çekim sırasında kişinin kendisinin çekim işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu ödeneğin başka bir hesaba ya da bankaya devredilmesi mümkün değildir. Eğer kişinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunuyorsa, otomatik olarak bu hesaba para gönderilmektedir.

Çeyiz Parası Ödemesi Hak Sahibi Dışındaki Kimseye Yapılır Mı?

Çeyiz parasını hak sahibi dışında alabilecek kişi, bulunmamaktadır. Hak sahibinin kendi kimlik belgesi ile başvurması, Ziraat Bankası’na da kendi kimlik belgesi ile bizzat gitmesi gerekmektedir. hak sahibi dışındaki kişiler, üzerinde hak sahibinin kimliği bulunsa ve birinci dereceden yakını olsalar dahi ödeneği alamazlar.

Çeyiz Parası Miktarı Ne Kadardır?

Çeyiz parası miktarı, alınmakta olan yetim maaşı ile orantılıdır. Çeyiz parası 2 yıl baz alınarak verilir. bu nedenle aylık olarak verilen yetim maaşının 24 ile çarpılması ile kişilere verilecek  çeyiz parasının tutarı ortaya çıkar.

Bu çarpımdan elde edilen tutar, tek seferde evlenen kıza verilir. örnek olarak bir hesaplama yapmak gerekirse, aylık 500 TL yetim maaşı alındığını düşünelim. Bu durumda 500 x 24 üzerinden, alınacak çeyiz desteği tutarı 12.000 TL olarak hesaplanacaktır.

Ödeneğe başvuru  yapan kişinin, ödeneği alma şartı bulunmaktadır. Kişi, bu desteğe başvurduktan sonra, Ziraat Bankası üzerinden adına gönderilen bu ödeneği almalıdır. Veznelerden alınması durumunda dahi, ödeneğin parçalı olarak verilmesi söz konusu değildir.

Kişinin hesabının bulunmaması durumunda vezneden alımlarda, bahsedilen yaklaşık 12.000 TL’lik tutar toplu olarak verilir. kişinin bu miktarı hesaba aktarma veya başka bir kişiye gönderme hakkı bulunmamaktadır.

Çeyiz Parası Alındıktan Sonra Yetim Aylığı Alınır Mı?

Çeyiz parası alınmasından sonra yetim aylığının durumu, belirli bir zaman şartına bağlanmıştır. Evlilik üzerinden en az 2 yıl geçmesi halinde, boşanma gerçekleşirse, kişiler tekrar yetim aylığı alabilecektir. Ancak çeyiz desteği ikinci kez alınamaz. Evliliğin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen evlilik devam ediyorsa da yetim aylığı alınamaz.

Çeyiz Parası Geri Ödenir Mi?

Çeyiz parasının geri ödenmesi  mümkün değildir. Evlilik kısa süreli olsa dahi, çeyiz parası kişilere verilmektedir. Evlilik sonrası 5 yıl içinde başvuru yapılması gereken çeyiz parası, bu 5 yıl içinde boşanma gerçekleşmesi durumunda talep edilemez. Eğer kişi, başvurudan önce boşanmışsa, çeyiz parası alamaz.

E-Devlet Doğum Parası ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

E-Devlet İmar Barışı Kayıt Başvurusu Sorgulaması

E-Devlet GSS Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

İlgili Makaleler

132 Yorum

 1. Iyi günler babadan 2 aydır yetim aylığı almaktayım evlendim başvuru yapacağım ceyiz parasi için hafızlık durumum var el koyabilirler mi gelen paraya? Ne kadar sürede gelir??

  1. Merhaba,

   Başvuru yapın çeyiz paranızı alabilirsiniz. Bir sıkntı çıkmayacaktır.

 2. Merhaba iki ay önce çeyiz parası başvurusunda bulunmuştum e-devletten sorgulama yaptığımda hiç bir bilgiye ulaşamıyorum

 3. Merhaba
  Ceyiz ödeneği için başvurumu 02.08.2019 tarihinde yaptım nerdeyse 3 ay oldu ve hala bir dönüş olmadı alo 170 aradığımda ise başvuru yapın diyor sgk ya gidiyorum başvurunuz var diyor anlamadım ne olacak

 4. emekli sandığı üzerinden babam vefatı nedeniyle yetim maaşı almaktayım. sigortalı bir işe girdiğim takdirde yetim maaşım kesiliyormu? 3 ay sonra düğünüm olacak ve sigortalı bir işe girdiğim takdirde çeyiz parası alabilcekmiyim?

  1. Merhaba,

   Emekli sandığından dolayı maaş alıyorsanız ssk lı çalışsanız da yetim maaşı almaya devam edersiniz. Yetim maaşı alırken evlenirseniz çeyiz parası da alabilirsiniz.

 5. Ben 1 yıl once evlendim ve 1 yıl sonra ceyiz parasina basvurdum,aldim.Bu surecte annemin maas orani hâlâ %50 kaldi.Ödemeden 24 ay sonra annenin maaşı %75 oluyormuş ama annemin bu 1 yil icinde zaten maasi artmadi hic.Bu surecte 1 sene sonra mi artar annemin maasi yoksa yinede 2 sene sonra mı?

 6. Ceyiz parasi icin başvuru yaptim ama maasimizda kredi var bana yatacak olan para aldigim net parayla 500 tl ile mi hesaplanir yoksa kesintili yatan aldigim paraylami hesaplanir

  1. Merhaba,

   SGK da zaman aşımı süresi 5 yıldır. Başvuru yapabilme hakkınız zaman aşımına uğramış.

 7. Ceyiz parasi aldim ben i zmn maasim 450 tl ona gore hesaplandi ama gelen maas zamlarindan kesilen 450 tl olan maasima yansimiyormu yansiyorsa 24 ayda bitmesi gereken odeme daha erken bitmesi gerekmiyomu ?

 8. Bu yetim aylığı nasıl oluyor benim babam 5 ocakta 2019 da vefat etti ben ekimde evlendim ama maaş almıyorum maaş bağlanırken sormuşlar maaş kimin üstüne olucak diye annem demisler ben ayri bir sehirde idim ve bazi kisiler maas ayri oluyor diyor sizce ?

 9. Merhaba , 5-6 ay yetim aylığı aldım.şuan işe girdim kesildi 1 yıl sonra evlenmeyi düşünüyorum. İşimden istifa ettikten sonramı çeyiz aylığı alabiliyorum yoksa çalışırken evlenirsem de alabilir miyim?
  istifa için bir süre varmı,teşekkürler

 10. Eşim 8 yıllık astsubay idi 14 ay evli kaldık ve 1 oğlum var intahar ederek öldü. Ben ve oğlum maaş alıyoruz emekli sandığından. Ben 2. Evliliğimi yapmayı düşünüyorum çeyiz parasindan yararlanabiliyor muyum acaba ?

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası alabilmeniz için anne veya babanızdan maaş alıyor olmanız gerekiyor. Dul maaşında çeyiz parası ödenmiyor.

 11. Merhaba Ben Ilk evliligimde baba maasi almiyordun bosandim baba Maasi almaya basladim1.5 senedir aliyorum simdi 2. Evlilik yapicamc ceyizz parasi alabiliyor muyum alirsam ilkkk kiz aliyor olucammm bana yardimci olabilir misiniz

 12. Merhaba, yetim aylığı alıyorum. Birkaç ay içinde evlenmeyi düşünüyorum. Başvuru yapacağım fakat vergi borcum var. Tüm banka hesaplarım kapalı. Çeyiz parası yatınca vergiden dolayı çekilir mi? Teşekkür ederim.

 13. 2016 yılında eşimden ayrıldım. Ayrıldıktan bir buçuk yıl sonra annem vefat etti ve yetim aylığı almaya başladım. İkinci evliliğimi yapacağım. Çeyiz parası alma hakkım varımdır.

 14. Merhaba ben 2 hafta önce başvuru yaptım ama e devlette herhangi bir basvurum görünmüyor bu normal mi acaba orada gözükmesi için zaman mı gerekiyor

 15. Merhaba.Babam rahmetli oldu ve sgk dan hic bir şey alamıyoruz sigortali olmadığı için.Ceyiz yardiminsan yararlanablr mıyız?

 16. Merhabalar, ben eskişehir de sgk müdürlüğü ile görüştüm babamdan emekli sandığına bağlı yetim aylığı aldığım için 24 aylık değil 12 aylık çeyiz parası alacağım söylendi acaba böyle bir ayrım var mıdır?

 17. Merhaba ben çeyiz parası için başvuru yaptım yanliz 7 ay geçmesine rağmen hiç dönüş olmadı bize dilekceyle beraber evlilik cüzdanını gönderdik üstelik iki defa gondermemize rağmen hala dönüş olmadı 170i aradığımız zamanda evinize tebligat gelecek artık 170 i aramaniza gerek yoktur deniliyor

  1. E devletten şahıs ödemeleri kismindan kontrol ediniz.Belki de yatmistir. 7 ay cok uzun bir süre.

 18. MErhabalar .Ben hem babamdan kalan emekli maaşını hemde ölüm aylığı alıyordum.Yatan 2 maaşın toplanının 24 katımı ödenecek tarafıma?

 19. Şuan sigortalı bir işte çalışıyorum. Mayısta düğünüm var. Martın 5inde çıkışımı verecekler.Nikahtan sonra çeyiz parasına başvuru yapsam alabilir miyim sigortalı işte çalışmadığım için ve yetim aylığım bağlanmış olduğu için.

 20. meraba 23.09.2018 tarihinde evlendim çeyiz parası için evraklarımı yolladım başvuru yaptm aylarıdr bi haber yok 170 arıyorum işlemde diyolar ne maaşımı alabiliyorum ne çeyiz parasını daha nekdr beklicem alanlar nasıl aldılar yazarsa sevinirim

  1. Merhaba,

   Çeyiz parası alabilmeniz için resmi nikah olması şart. Çocukla ilgili değil evlilikle ilgili bir durum.

 21. Merhaba, yaklasik 3 yildir yetim maasi aliyorum ve ise girme durumunda kesilecegi icin ceyiz yardimi almaya hakkim oluyor mu? Yani calisirken bunu talep edebiliyor muyum?

 22. Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyordum evlendim 2 kez çeyiz parası dilekçesi gönderdim 170 aradığımda nikah çüzdanı eki ile dilelçenizi gönderin dediler 2 seferde gönderdim eksik bişeymi yazıyorum acaba nikah oldugum ayda maaş yattı hala çekilmedi ne yapmam gerekiypr

  1. Merhaba,

   Yatan maaş için siz bildirim yapmışsınız. Çeyiz parası başvurularının sonuçlnması 75-90 gün arasında sürmektedir.

  2. 170 i aramayin aynisini bende yasadim sadece bekleyin edevletten takip edin yatinca cekersiniz

 23. Merhabalar 3 sene önceki başvurum 09.11.2018 de ziraat bankasına yatırılmış. Ben ozellikle hesap numarası tanıdığım halde hesabında para yok.Ne bir belge aldim yattığına dair nede bir msj.Ne yapmam gerekiyor? Alo 170 deki arkadaş 2 ay çekme hakkınız var dedi.

 24. Merhaba ben emekli sandığından yetim.maaşı alıyorum çeyiz ödeneği 12 ay mi alırım.24 ay mj ?

 25. Merhaba ben 1431 TL maaş aliyodum babamdan kalma 24 katını almam gerekiyordu çeyiz parası yaklaşık 3500 eksik aldım nedeni ne olabilir

  1. Merhaba,

   Kanunda 24 katının verilmesi gerektiği açık. Eksiklik var ise itiraz ile açıklama talep etmelisiniz.

  2. E devlet üzerinden maşının tamamına bak ek ödemeyi katma ben görüştüğümde ek ödeme katılmadan hesaplanıyor dendi

  3. Merhabalar ben 29 Mart’ta çeyiz parası için başvuru yaptım e devlet üzerinden baktığımda ödeme sistemine gönderilebilir diyor acaba bu işlem ne kadar sürer..?

 26. Babamı 1992 yılında kaybettim. 1994 yılında evlilik yaptım ve 2000 yılında boşandım. yeni bir kişiylev2019 yılında evlilik yapacağım. çeyiz parası hakkım var mı?

 27. Ben daha önce yerim aylığı alıyordum çalışmaya başlayınca kesildi. Şimdi tekrar isten ayrildigim icin aylığa basvuru yaptim. Çeyiz parası alabilmek icin yetim aylığını kaç ay almam gerekir?

  1. Merhaba,

   Yetim aylığı bağlandıktan sonra 1 ay dahi alsanız ceyiz parası almaya hak kazanırsınız.

 28. Merhaba,

  Ben 6 yaşımdayken babam vefat etti. Hayat şartları gereği ve anneme bakmam sebebi ile hiç evlenmedim. 2014 yılında emekli oldum.
  17 Kasım’da evlendim çeyiz parası alma hakkım var mı?
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba,

   Çeyiz paralarında zaman aşımı 5 yıldır başvuru yapabilirsiniz.

 29. Başvuru yaptıktan sonra adına bildiri geldi 24 11 2018 tarihinden sonra ziraat bankasından adınıza yapılan birikmiş tutarı alabilirsiniz diye ama hala hesabıma para yatmamış necmi ne olabilir?

 30. Merhaba evlendim 6 ay oldu eşim 18 den gün aldı öyle evlendim eşim babasından veya annesinden maaşı yok babası ceza evinde ve uzun yıllardır görmüyor babasından. Hiç bir şekilde destek de yok çeyiz parası alabilirsiniz nasıl alırız bize de cevap yazarmisiniz eşimin annesi babasından maaş alıyordu ama artık oda evlendi bize yardım edin teşekkürler

 31. merhaba. annem kendi babasının emeklı maaşını alıyor. bende kendi babamın maaşının tamamını alıyorum.
  1- çeyız yardımı alacağım zaman hesaplama yapılırken babamın maaşının tamamını aldığım için tamamı uzerınden mı hesaplanacak. yoksa bana düşen yuzde uzerınden mı. yanı ben babamın maaşnın tamamını alıyorum 1400 tl x24 aydan mı hesaplanıp ceyız yardımı alıcam. yoksa bana düşen pay ne kadarsa ondanmı.

  2- 24 aylık kesıntı babamın maaşından olacağı için annem babamın maaşını alamayacak. fakat annem kendı babasının maaşını aldığı için ben ceyız yardımı alsam bıle evlendıkden sonra annem kendı babasının maaşını almaya devam edebilirmi yanı 2 maaş arasında seçim olcaksa babasının maaşını almaya devam edebilirmi. yoksa ceyız parası almış olduğum kendı babamın maaşınımı almak zorunda.

 32. MERHABA
  BEN ŞUAN SSKLI CALIŞIYORUM EVLENDİKTEN SONRA İŞTEN ÇIKACAGIM YİNEDE ÇEYİZ PARASI ALABİLİYOR MUYUM?

 33. Merhabalar babam vefat ettiğinde ben boşanmıştım yetim maaşım işe girdiğim için kesildi şimdi tekrar iş bulamadığından başvuru yapıcam merak ettiğim ben yetim maaşı alırken evlenmem halinde çeyiz parası alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Daha önce çeyiz ödeneği almadığınız için yetim maaşı bağlandıktan sonra evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz.

 34. Merhaba.emekli sandigindan yetim maasi alıyordum. arastirdigim kadariyla 1 ekim 2008 den sonra yetim ayligi alınmaya baslanildiysa maasin 24 katı verilir deniyor. Fakat başvuru yaptıktan sonra emekli sandigi in 12 katı ödediği söylendi. Bunun 24 katı olması için yapabileceğim birsey varmi?

  1. Merhaba,

   Emekli sandığında kanun değişmedi. Yanlış bil bilgilendirme almışsınız halen 12 maaş tutarından ödenmektedir.

  2. merhaba ,

   bende 28 eylül de başvurumu yaparken sgk da ki görevli 24 maaş yatacağını belirtti. rahmetli babam emekli sandığından idi. 12 maaş mı alacağım yani. birde annenize maaş 24 ay sonra geri dönecek sizin hakkınız ona devredecek dediler. 24 ay mı 12 ay mı hangisi doğru. birde aylarca yıllarca parası yatmayanlar var. bu gibi durumun önüne geçmek hızlandırmak için ne yapmalıyız?

 35. vefat eden babam uzerinden yetim ayligi aliyordum mart ayinda evlendim. Maasim kesildi ceyiz parası almasam annemin maasinda artma olur mu

 36. Merhabe ben 28 haziranda ewlendim 3 temmuzda ceyiz parasi odenigine bas wurdum babamdan yetim ayligi aliyordum ve aldigim maas kesildi ve hala cewap gelmedi olumlu yada olumsuz nasil bilgi alabilirim

 37. Merhaba,
  Yetim aylığı alırken işe girdim ve maaşım kesildi. Çalıştığım süre zarfında evlendim. Bu durumda çeyiz parası alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Evlendiğinizde yetim aylığı alıyor olmadığınız için çeyiz parası alamazsınız.

  1. Merhaba,

   Başvuruyu resmi nikah yaptıktan sonra yapıyorsunuz. Sonrasında incelemeler sonucunda 75-90 gün içinde ödeniyor.

  1. Çeyiz parası müraacatında bulundum. 3 ayı geçti cevap gelmedi. Daha önce çeyiz parası almadım. Hakettiğimi nasıl öğrenebilirim?

 38. BEN HAZİRANIN BAŞINDA BAŞ VURU YAPTIM FAKAT DAHA HABER GELMEDİ AARIYORUM İŞLEM AŞIMINDA DİYORLAR VARMI BİLDİĞİNİZ NE KADAR SÜREDE GELİYOR

 39. Merhabalar. Ben kısa süre içerisinde evleneceğim. Çeyiz parasına evlenmeden önce mi yoksa sonra mı başvurmam gerekiyor ?

 40. yetim maaşı alıyorum evlendim çeyiz parasına başvurmasam ne kadar süre maaş alabilirim hemen kesilir mi maaşım

 41. Çeyiz parası başvuru yapıldıktan sonra ne kadar sürede alıyoruz

  Yada bunu nereden öğrenebilirim e-devlet te görünmüyor

  1. Tamm 2 sene oldu ve hala inceleme asamasinda deniyor.Ulasamiyorum da kimseye.Bize kim yardim edecek?

 42. Ben yetim maaşı alıyorum ve evlilik yaptım evlenme ödeneği için başvuru yaptım ve hiç bir şekilde bilgi verilmedi ilk kez alacağım SGK bilgi yok

 43. Yetim maaşı alıyorum ve evlilik yaptım ilk defa alacağım SGK başvuru yaptım ama hiç şekilde bilgi yok ulaşılamıyor nasıl öğrenebilirim

 44. MERHABA
  Benim babam öğretmendi.Babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyordum. 2004 yılında evlendim .o zaman çeyiz parası yardımı yoktu şimdi başvursam alabilir miyim.

 45. Merhaba babam vefat etti ve ölüm aylığı aldım evlendigimde bu aylığı aliyordum ben evleneli 3 yıl oldu daha önce böyle bi ceyiz parasından haberdar değildim.şimdi haber kanallarında iki kez rastladım.ilk 5 yıl alınabileceğini duydum.haber dogru mu ben şimdi basvursam alabilecekmiyim ?

  1. Merhaba,

   Evet çeyiz parasında zaman aşımı yıldır. Başvurduğunuz takdirde çeyiz parası alabilirsiniz.

 46. Babamdan kalan maaşı yalnızca ben alıyorum. Annem herhangi bi hak talep etmedi. O da kendi babasından maaş alıyor. Yani babamın maaşı anneme ve bana olmak üzere bölünmüyo, tamamını ben alıyorum. Bu durumda alacağım çeyiz parası halihazırda almış olduğum miktarın 24 katı şeklinde mi hesaplanacak? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  1. Babamdan kalan maaşı yalnızca ben alıyorum. Annem herhangi bi hak talep etmedi. O da kendi babasından maaş alıyor. Yani babamın maaşı anneme ve bana olmak üzere bölünmüyo, tamamını ben alıyorum. Bu durumda alacağım çeyiz parası halihazırda almış olduğum miktarın 24 katı şeklinde mi hesaplanacak? Yardımcı olursanız sevinirim

 47. Mehabalar. 20.08.2013 tarihinde evlendik. Eşim evlilik öncesi babasından yetim maaşı alıyordu. O zaman almamıştı . Su an almak istiyor . Alma Hakkımız devam ediyor mu. Eğer devam ediyorsa izlenecek yol nedir. Ayrıca ceyiz hesabı actirmamisti bu engel mi.

  1. Merhaba,

   SSK çeyiz parası zaman aşımı süresi 5 yıldır. Yetim maaşı alırken evlendi ise çeyiz parası alma hakkı hala mevcut. İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

 48. Ceyiz parasi alcam ama benim bankadan hacizlik olaylarim vergi borcum falan var ceyiz parasi yatinca el koyarlarmi

 49. Kız kardesım çeyiz parası aldımı onu merak ediyorum nasıl ögrenebilirim kendisi söylemiyor eger aldıysa boşanırsam 2 sene babamın maaşını alamayacagımı söylüyorlar

  1. Merhaba,

   bu konu hakkında bilgi sağlayabilmeniz mümkün değil. Ancak kardeşiniz çeyiz parası aldı ise Yetim maaşını kendisi 24 ay alamaz. Siz boşandıktan sonra başvurduğunuzda yetim maaşı alabileceksiniz. Kardeşiniz eğer çeyiz parası aldı ise sizin maaşınız, kardeşinizin çeyiz parası aldığı tarihten 24 ay sonra artış gösterecek.

 50. Merhaba,
  Ben evlenirken çeyiz parası almıştım. Sonra boşandım. Tekrar başka biri ile evlenirken çeyiz parası alabiliyor muyum ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Ben Ilk evliligimde baba maasi almiyordun bosandim baba Maasi almaya basladim1.5 senedir aliyorum simdi 2. Evlilik yapicam ceyizz parasi alabiliyor muyum alirsam ilkkk kez aliyor olucammm bana yardimci olabilir misiniz

 51. merhaba eşimle boşandım 2 yıl ayrı kaldık sonra barışıp tekrar evlendik yetim aylığı alıyordum evlenince çeyiz parasın başvurdum 1 seneyi geçti hala bir cevap gelmedi sonucu nasıl öğrenebilirim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Boşanıp tekrar evlilikte denetim uzun sürmektedir. Başvurduğunuz kurumu arayarak cevap alabilirsiniz.

 52. Merabalar.
  Ben ceyiz parası başvuralı 7 ay oldu fakat hala işlemde sonuçlanmadı diyolar bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim ne kadar sürüyo bu süreç ?

  1. Merhaba,

   Çeyiz Parası başvuruları 2-4 arasında sürmektedir. Denetime takılmış olmalı.

 53. Merhaba gecen sene basvurmustum ayrildigim esimle tekrar evlendigim icin denetim yapilacak dendi.en sin 20.11.2017 de denetmen raporu diye bir ibare var e devlette ama icerigini bilmiuorum.Nasil ogrenicem sonucunu?

  1. benim daha ceyiz param belli olmadi ne zaman belli olcak ocagin 15’de tam 3 ay olcak bana yardimci olurmusunuz lutfen

 54. İyi günler benim babam iki sene önce vefat etti annem emekli maaşını aldı benim maaşımsa annemle birleşti bir hafta önce dvlndin çeğiz parası alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Evlenmeden önce yetim maaşı alıyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz. Yetim maaşı almıyorken evlendiyseniz alamazsınız.

 55. 4c emekli yetim ayligi alıyorum hibe veriliyormu ceyiz parasi olarak yoksa maaşın kaç katı kadar alıyoruz ceyiz parasi bilginiz varmı

 56. 14.06.2017 tarihinde çeyiz odemesi icin başvurdum hala bir dönüş olmadı mağdurum bu konuda ne yapabilirim .Alo.170 ten sorguluyorum ama bi sonuç yok.

  1. Aslı Hanım merhaba,

   Çeyiz parası alabilmek için yetim maaşı almanız gerekmektedir. Bunun için de vefat nedeni ile anne veya babanızdan maaş kalması gerekiyor.

 57. 1 ay önce çeyiz parasına başvurdum. yetim aylığım 600tl idi yatacak para hesaplarıma göre 14.600 tl olması gerekirken 5.000 tl kadar yatmış bu durumda ne yapmalıyım?

  1. Elçin Hanım merhaba,

   Konu ile ilgili dilekçe ile tekrar başvurduğunuz kuruma başvuru da bulunabilirsiniz. Bunu İadeli Taahhütlü posta ile de yapabilirsiniz.

  2. Suan sigortali ozel bi sektorde calisiyorum normal olarakdan da 3 yildir babamin yetim maasini alamiyorum ceyiz parasi alma durumum var mi bu sekilde yoksa sigortali isten ayrilmam mi gerekiyor yardimci olun lutfn ee isten ayrilsam bile sistemde bi kac ay kendi calisan (sigortali) olarak goruyorum ne yapmam lazim

  3. Merhaba,

   Yetim maaşı almadığınız bir dönemde evlenirseniz çeyiz parası alamasınız. Evlenmeden önce yetim maaşına başvurmuş ve aktif olarak maaş almaya başlamış olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı