• Engelli İhtiyaç Kredisi


  Belirli sebeplerden dolayı engelli durumunda olan vatandaşlarımızın hayatlarını en iyi şekilde sürdürebilmeleri, haklarının en iyi şekilde temsil edilebilmesi ve engelli olduklarını asla hissetmemeleri amacıyla birçok düzenlemenin gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Burada yapılan düzenlemeler, sosyal hayatlar ile alakalı olmakla birlikte, son dönemlerde ekonomik alana da yönelmiş durumdadır. Engelli olduklarından dolayı maaş alan kişilere, daha iyi geçim sağlayabilmeleri için zaman zaman belirli oranlarda zamlar yapılmış, bunun dışında da bankalar vasıtası ile kredi kullanmalarının önü açılmış durumdadır. Şuan engellilere kredi kapsamında her ne kadar kısıtlı sayıda imkan bulunsa da, ihtiyaç kredileri ile bir nebze de olsa kişilerin ihtiyaçlarına cevap verildiği görülmektedir.


  Engellilere Kredi Veren Bankalar

  Engelli konumundaki bireylerin kredi kullanabilmeleri amacıyla ilk çalışma PTT tarafından yapılmıştır. Bilindiği gibi PTT hem bünyesinde bulundurduğu mevduatlar hem de resmi olarak anlaşma sağladığı bankalar ile kredi başvurularını kabul etmektedir. Engelli bireyler aldıkları maaşları genellikle PTT aracılığı ile tahsil ettiğinden dolayı, kolay bir şekilde kredi başvurusu yapabilmektedirler. Bunun için engelli maaşlarının ya da herhangi bir gelirlerinin olması yeterlidir. Sonrasında PTT şubelerine giderek, anında kredi başvurularını tamamlayabilmektedirler. PTT aracılığı ile verilecek kredilerde, genel olarak alınan maaşın 10 katına kadar ihtiyaç kredisi verilmektedir. Ancak, anlaşmalı bankaların vereceği kararlar da son derece önemlidir. Banka politikalarına aykırı bir durum olduğunda, PTT aracılığı ile de ne yazık ki kredi alınamayacaktır.

  PTT dışında engellilere kredi veren bankalara bakacak olursak, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank ve Halkbank’ı örnek gösterebiliriz. Ancak bu bankalar, emekli olan ya da kira ve faiz geliri olan kişilere hizmet sunmaktadır. Alınan engelli maaşının miktarının düşük olmasından dolayı, söz konusu bankalardan hem istenen düzeyde kredi alınması zor olacak hem de onay alma konusunda bir takım problemler yaşanacaktır. Bu sebepten dolayı eğer kişiler emekliyse, herhangi bir kira gelirleri varsa, bankadaki mevduatlarından da faiz gelirleri varsa, ancak bu şekilde kredi başvurusunda bulunabilirler.

  Engellilere Kredi Şartları Nelerdir?

  Engelli bireylerimiz bankalar aracılığı ile kredi kullanacaklarında, ister engel durumlarından dolayı isterlerse de normal şartlarda aldıkları gelirleri bankaya ibraz ederek kredi başvurusu yapabilmektedirler. Burada bankaların temel beklentisi, kredi başvurusu yapacak olan kişinin belirli bir geliri olması ve bu gelirin de kişinin eline düzenli olarak geçecek olmasıdır. Eğer düzenli bir gelir yoksa ya da gelir durumu bankaya belgeli bir şekilde ispat edilemiyorsa, ne yazık ki kredi başvurusu işleme alınmayacaktır.

  Genel olarak engellilere kredi veren bankaların aradıkları kriterler ve bankaya sunulması gereken belgeleri, şu şekilde sıralayabiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Başvuru işlemlerinde kişilerin kimlikleri ile birlikte şubelerde olması gerekmektedir.
  • Gelir bilgisinin resmi belge halinde sunulması gerekmektedir. Eğer düzenli maaşınızı aldığınız bankada başvuru yapacaksanız, bu belgeye gerek kalmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü bankaların maaş müşterilerinden bu şekilde bir beklenti bulunmamaktadır.
  • Dönem dönem engellilere yönelik çıkarılan özel kredi paketlerine başvuru yapılacağında, kesinlikle engel durumunu gösteren belgeler dahilinde başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Gelir durumunuz göz önünde bulundurularak belirli bir sınıra kadar kredi imkanından faydalanabileceksiniz. Bundan dolayı, aylık olarak hesaplanan geliriniz ile doğru orantılı bir başvuru yapmalısınız.
  • Kredibilite yani kredi notu ve banka sicili sorgulamanızın sorunsuz çıkması gerekmektedir. İcralık, idari ya da yasal takibe düşmüş bir borcunuz varsa ya da geçmişte bu şekilde bir durum yaşamışsanız, kredi alma ihtimaliniz oldukça düşüktür.
  • Eğer bankaya güvence olarak yani ipotek ettirebileceğiniz bir taşınmazınız varsa, kredi başvuru işlemlerinde hem daha yüksek limitlerde başvuru yapabilir hem de onay alma şansınızı biraz daha arttırabilirsiniz.

  Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Engellilere kredi kapsamında hangi bankalardan destek alınabileceği, bankaların şartlarının neler olduğu ve ne kadar kredi kullanılabileceğini yukarıda bahsettik. Son olarak, kişilerin nasıl başvuruda bulunacaklarını ele alalım. Öncelikle, kredi başvurusu için sizden istenen gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgahınızı gösteren belgeleri alarak şubeler üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun dışında da belge şartı bulunmadan kredi imkanı sunan bazı bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Söz konusu belgesiz kredi veren bankalar, internet üzerinden sizden gelecek başvuruları incelemekte, kredi notu, gelir durumu ve banka kredi geçmişini inceleyerek, sizlere bir geri dönüş yapacaktır.

  Şubelerden yapılan başvurularda yukarıda da belirttiğimiz gibi genel olarak nüfus cüzdanı sureti, gelirinizi gösteren resmi belge ve ikametgah durumunuza dair belgeler talep edilmektedir. İkametgah için muhtarlıktan ya da e-devlet üzerinden belge temin edebilir ya da adresinize gelen ve adınıza kayıtlı olan faturalardan birisini yanınızda getirebilirsiniz. Fakat, engelli maaşı üzerinden kredi almak isterseniz, banka sizden ek belge ya da şart talebinde bulunabilecektir. Burada genellikle kefil şartı karşımıza çıkmaktadır. Gelir durumunun düşük olmasından dolayı borcunuza kefil olacak bir kişi bulabilir ya da tamamen size ait olan ev, arsa, tarla ya da iş yerinin tapusunu bankaya getirerek ipotek şartı ile kredi alabilirsiniz.

  Hangi Bankalara Başvuru Yapabilirsiniz ?

  Ziraat Bankası Engelli İhtiyaç Kredisi İçin TIKLAYINIZ

  Garanti Bankası Engelli Kredisi İçin TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  Engelli İhtiyaç Kredisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tarık Karacay dedi ki:

   saglık durum raporu %61 dir benim konut kredisi başvurum olur mune kardar indirim söz konusu olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tarık Bey merhaba,

    Bankalar ayrıca kendi kriterlerinize da bakarak onay verebilecektir. Ziraat bankasının Engelsiz kredi kampanyasına başvurabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın