• Engelli Annesine SSK’dan Erken Emeklilik

  Toplum hayatına yavaş yavaş daha çok katılım sağlayan kadınlar, birçok yollarla sosyal güvence altına girebilmektedirler. Toplum tarafından omuzlarında hissettiği yüklerin çeşitleri artsa da aslında kolaylıklar da bulunmakta. Devlet, artık başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelere erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Fakat erkek çalışanlar bu haktan yararlanması şimdilik mümkün değil.


  Sürekli bakıma ihtiyaç duyan bir çocuğa sahip olan annelerin erken emekli olma hakkı bulunuyor ve böylece belki de birçok anne çocuklarına bakmak için erkenden emekli olacak ve rahata erecekler. Kısacası engelli annesine SSK’dan erken emeklilik hakkı var.

  ‘Sürekli Bakıma Muhtaç’ Kavramı

  Aslında burada önemli olan noktalardan birisi de sürekli bakıma muhtaç kavramının nasıl şekillendirildiğidir. Çünkü bir kısım engel oranları bu konu kapsamına girmediği için bazı engelli çocuğa sahip anneler emeklilikten faydalanamayabilir. Bu kavramın hukuki açıklaması SGK tarafından yayınlanan ‘Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde belirtilmiştir.

  Bu yönetmeliğe göre;

  • Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalık ve arızalar,
  • Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar,
  • İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı,
  • İki elin kaybı,
  • Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı,
  • Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı,
  • Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler

  Sponsorlu Bağlantılar


   

  1 Ekim 2008 Öncesi Sayılmıyor

  SGK’nın yaptığı değişikle ‘başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede malul ibaresi’, ‘başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli’ olarak değiştirildi. Ama başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelerin erken emeklilik hakkı sadece 1 Ekim 2008 sonrasını kapsamaktadır. Bu yüzden annelerin 1 Ekim 2008 öncesi çalışmaları için erken emeklilik söz konusu değil. Sağlık kurulu raporu da erken emeklilik hakkının başlayacağı tarihi belirler. Eğer sağlık raporu tarihi 1 Ekim 2011 ise 1 Ekim 2008 – 1 Ekim 2011 arasındaki çalışmalarından emeklilikte faydalanamazlar.

  Şartlar

  Tabii ki de bu haktan yararlanmak için de bazı şartlar gerekiyor. Engelli çocuklarına yatılı bir kuruma veren anneler bu erken emeklilik hakkından faydalanamazlar, zira böyle bir durumda bakımını üstlenmiş olarak sayılmamaktadırlar. Eğer engelli çocuk aileye evlatlık olarak katılmışsa; o anneler de bu haktan yararlanabilir. Engelli çocuğun evlenmesi halinde annenin erken emeklilik hakkı, evlilik ile sona erer. Engelli çocuğun çalışması durumu ise annenin bu hakkı kullanmasına engel değildir.

  Başvuru Zamanları

  SSK’dan erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen anneler çalıştıkları dönemde yada emekli olacakları dönemde yapabilirler fakat başvurunun sağlık raporunun alındığı dönemde yapılması (1 Ekim 2008 sonrasında) daha uygun olacaktır.

  Annelerin engelli çocukları için rapor alabilmeleri için en son çalıştıkları yerin kaydının olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Başvurulan yer, engelli çocukları hakem hastaneler olarak adlandırılan ve bünyesinde sağlık kurulu barındıran hastanelere sevk edecektir.

  20 Yıl Çalışma Süresi Yeterli

  Bu hak ile anneler 53 yaşında emekli olabilecekler. Daha önce hiç çalışmamış olan ve çocuğu 1 Ocak 2016 tarihinde ‘başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli’ olduğu tespit edilen kadın sigortalı bu tarihte isteğe bağlı sigortalı olmuşsa, 9.000 gün ve 58 yaş şartıyla emekli olabilecektir. Bu durumdaki kadınların çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak kabul edilir ve böylece 20 yıl çalışması yeterli olacaktır. 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları ger gün 1.25 gün olarak hesaplanır ve bu da emeklilik yaşını 1 gün öne çeker.  tıkla sorunu sor

  Engelli Annesine SSK’dan Erken Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın