emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Misafirhane Ücretleri

Devlet Misafirhane Ücretleri

Misafir ve konukevleri sözlükte, geçici olarak barınma hizmet veren bina anlamına gelmektedir olarak tanımlanmaktadır. Devlet kurumlarının misafirhaneleri ise, çok düşük bir ücret karşılığında personel ve aileleri tarafından otel yerine kullanılabilmektedir. Lojman olarak düşünmek yanlıştır, otel odası olarak kafada canlandırılması daha doğru olacaktır.

Türkiye’nin belli başlı yerlerinde devlet kurumlarına bağlı misafirhaneler ve konukevleri bulunmaktadır. Misafirhane dendiğinde beklentileriniz çok yüksek olmayabilir ama tahmin edildiğinden çok daha yüksek kalitede ve konforda hizmet ve konaklama imkanına sahip olduğunuzu göreceksiniz. Yüksek konfor ve konaklama imkanı da akla hemen yüksek fiyatları getirir. Fakat tahmin edildiğinin aksine, fiyatları gayet uygundur. Misafirhanelerin bağlı bulunduğu devlet kurumlarına örnek vermek gerekirse; Adalet Bakanlığı Hakimevleri, İçişleri Bakanlığı, Vilayetler Evi, Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Şehircilik Bakanlığı, Devlet Su İşleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık ve Diyanet Vakfı verilebilir. İllere göre de arama yapma imkanına sahip olmaktasınız.

Misafirhane ve konuk evlerinin fiyatları her yıl değişmektedir ve bu değişim Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bu değişim resmi gazetede yayınlandıktan sonra kesinleşir. Yazımızın devamında devlet misafirhane ücretleri hakkında detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz.

Gruplandırarak fiyatları verelim. Fiyatlar öğretmenler, kamu çalışanları ve siviller olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Onun dışında ücreti ödendiği takdirde herkes eşit olarak yaralanabilmektedir.

Eğer eğitim ve dinlenme tesislerinde konaklamak isterseniz, gece başına konaklama bedeli 5-10 TL arasında değişmektedir. Misafirhanelerde kalmak isterseniz gece başına en az 8,30 TL ücretlendirilir. Kreş ve çocukevleri bakımevleri ücretleri aylık en az 150 TL olarak ücretlendirilir. Spor tesisleri ise, 5-10 TL arasında değişmektedir.

Bunlar gibi tesislerin özelliklerinden bahsetmek gerekirse, tesisler genellikle deniz kenarında veya termal alanlarda bulunmaktadır. Kişilerin kendilerine ait tuvalet ve banyoları, telefon etme imkanları bulunmaktadır. Konaklayanların faydalanması için, lokanta, müzik yayını, mutfak, dinlenme ve oyun salonu, çay bahçesi, çocuk bahçesi, revir, hamam, sauna vb. imkanlar da sağlanmaktadır.

Devlet misafirhanelerinin ve konaklama evlerinin amacı, bu kuruluşların tasarrufta bulunmalarıdır. Devlet hiç bir şekilde bu kurum ve kuruluşlardan maddi bir destek almamaktadır. Ancak, her yıl büçteden ayrılan belli bir miktar bakım onarım adı altında ayrı bir hsapta tutulmaktadır. Kar amacı güden kuruluşlar bu yerlere doğrudan ya da dolaylı olarak katkıda bulunamaz, bu konuda kesin kurallar bulunmaktadır.

Büyük illerimizden birkaç tane misafirhane adresleri verelim.

Ankara

1) Devlet Su İşleri Misafirhanesi

Eskişehir Yolu, ODTÜ’nin karşısı

2) Başkent Öğretmenevi

3) PTT Misafirhanesi

4) Türkiye Cumhuriyeti Devlet DEmiryolları Misafirhanesi

Beştepe Konya Yolu, Teknik Okullar yanı

İstanbul

1) Polisevleri (İstenildiği takdirde oldukça uygun fiyatlarda konaklamanın yanı sıra restaurant, düğün/nişan/kokteyl organizasyonları gibi etkinlikler de yapılabilmektedir. Tabi ki, polis ve polis yakınları bu imkanlardan faydalanabilmektedir.)

2) Devlet Su İşleri Misafirhanesi

Libadiye Caddesi Üsküdar. Yine kurum çalışanları ve yakınlarının faydalanabildiği konaklama ve restaurant hizmetleri mevcuttur.

3) Tapu Kadastro Vakfı Misafirhanesi

4) Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Misafirhanesi

İzmir

1) Karşıyaka Öğretmenevi (Aynı zamanda akşam sanat okulu olarak hizmet vermektedir.)

2) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Misafirhanesi

3) Gaziemir Köy Hizmetleri Misarifhanesi

4) Hasan Sağlam Öğretmenevi

Bursa

1) Bursa Karacabey Öğretmenevi

Tabaklar Mahallesi No:28 Karacabey

2) Bursa Uludağ Üniversitesi Misafirhanesi

3) Maden İş Sendikası Misafirhanesi

Vidaş Kükürtlü Tesisleri İntam Karşısı Bursa

4) Tübitak- Butal Misafirhanesi

5) TEDAŞ Misafirhanesi

6) Bursa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Bu saydıklarımız yüzlerce misafirhane arasından seçilmiş sadece birkaç tanesidir. İnternet üzerinden çok daha fazlasını bulmanız mümkündür. Misafirhanelerin tercih edilme nedenleri hem sundukları imkanların çok uçuk fiyatlar vererek kalabileceğiniz beş yıldızlı bir otelden farksız olması ve bunu yok denebilecek kadar az bir tutarla karşılayabilecek olmanızdır.

Yorumlar
 1. Ali KABALAY dedi ki:

  Eski SSK şimdi SAĞlık Bakanlığı personeliyim,Üsküdar SGK Misafirhanesinde 19.08.1920 tarihinden itibaren 3 kişilik ailemle 5 günlük rezervasyon yaptıracağım,ücretlerinizi öğrenmek istiyorum.

 2. gönül sarı dedi ki:

  ptt de taşeron olarak çalışıyorum devlet misafirhanelerini kullanbilirmiyim

 3. meliha mehmetoglu dedi ki:

  ssk hastasınde çaliştim şimdi devlet hastanesinde çalişiyorum istan bul üskudar ssk misafirhanesinde kalmak istiyorum ücretler nedir nasıl kalabilirim

 4. Erol Hüsamettin Karsaklı dedi ki:

  Tedaş emeklisiyim. Tedaş’ın Bursa misafirhane telefonu hiçbir şekilde cevap vermemektedir. Özelleştirilme nedeniyle hizmetini durdurmuş olabilir. Bursa merkezde misafirganeler Tedaş emeklisi kabul eder mi. Emekli sandığının misafirhanesi varmıdır. Saygılar