emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır, Süresi Ne Kadar

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır, Süresi Ne Kadar

Emekli maaşını taşımak isteyenler için emekli maaşının banka değişikliğinde ne kadar sürede taşınacağı merak ediliyor. Emekliler için emekli maaşını almakta oldukları bankaları her zaman değiştirme imkânı bulunsa da belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşını farklı bir bankadan almak istiyorsanız, maaşınızı almak istediğiniz bankaya giderek talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Sözleşmelerin hazırlanması ve imzalanması ile maaş taşıma işlemleriniz aynı gün içinde tamamlanmaktadır. Ancak emekli aylığını aldığınız banka ile sözleşmeniz devam ediyorsa, bu durumda maaşınızı aldığınız bankadan iptal işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu süreç ise 2 ya da 4 günü bulabilmektedir.

4/A Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

4A üzerinden emekli maaşı alan vatandaşlar, banka değişikliği yapmak için emekli aylıklarını almak istedikleri bankaya giderek başvurusunu yapmalıdır.

Bunun için:

 • Şayet yeni emekli olmuşsanız, E-devlet üzerinden emekli maaşınızı almak istediğiniz bankayı seçebilirsiniz.
 • Eğer çalıştığınız bankayı değiştirmek isterseniz, yeni bankanıza giderek emeklilik belgelerinizi teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Yeni bankanız, size emekli aylığını almanız için belirli sözleşmeler imzalatacaktır.
 • Bu sözleşmeler bir senelik olmaktadır.
 • Bir sene boyunca aynı bankadan emekli maaşı alacağınıza dair söz vermeniz gerekmektedir.
 • Sürenin tamamlanmasından sonra yeni bir banka için başvuru yapabilirsiniz.

4/A Kapsamındaysanız E-Devlet Üzerinden Banka Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Promosyon Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı, SGK ile anlaşmalı olan bankalar üzerinden alınabilmektedir. Her banka, müşterilerinin emekli maaşını kendisinden alması için çeşitli promosyonlar yapmaktadır. Bu promosyonlardan yararlanmak için aynı banka ile en az bir sene boyunca çalışacağınıza dair söz vermeniz ve sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Banka değişikliği yapmak için eski bankanızla olan sözleşme süresinin bitmesi gerekmektedir. Aksi halde, sözleşmenin kalan süresine göre para cezası uygulanması mümkün olabilir.

Bankaların verdiği promosyonlar ise:

 • Kredi kartı ve kredi çekme imkanları,
 • Emekli aylığını bankaya taşıyan kişilere nakit para ya da altın,
 • Kişilerin akrabalarına ve çocuklarını kredi çekme imkanı sunulmaktadır.
 • Her bankanın vereceği promosyon farklıdır.

4/B Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

4/B kapsamında Bağkur emekli maaşı alan vatandaşlar, emekli aylığı alacakları bankayı kendi tercihlerine göre değiştirebilmektedir.

Banka değişikliği yapmak için:

 • İlk olarak emekli aylığınızın yattığı banka ile sözleşme süresinin bitmesini beklemeniz gerekmektedir.
 • Tüm bankalar emekli aylığı için bir senelik sözleşme yapmaktadır. Süre bitmeden banka değişikliği yapmak para cezası almanıza yol açabilir.
 • Bir senenin tamamlanmasından sonra, yeni bir sözleşme yapmadan emekli aylığını almak istediğiniz bankaya başvurmanız gerekmektedir.
 • Bankaya emeklilik belgelerini teslim etmeniz ve sözleşme imzalamanız durumunda işlemler tamamlanacaktır.

4/B Kapsamındaysanız E-Devlet Üzerinden Banka Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Maaşı Taşıma Kaç Günde Olur?

Emekli maaşı taşıma işlemleri aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak emekli maaşı aldığınız banka ile sözleşmeniz tamamlanmamışsa, iptal işlemleri iki ya da üç gün sürebilir. Bu süre, bankanın yoğunluğuna göre değişmektedir. Emekli maaşı banka değişikliği yaparken, aynı gün içerisinde yeni bankaya gitmeniz ve belgelerinizi teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Emeklilik belgesi, nüfus cüzdanı ve TC kimlik numarası banka taşıma işlemleri için yeterli olmaktadır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

Emekli maaşı için banka değişikliği dilekçe örneği bankalar tarafından hazırlanmaktadır. Bankaya bizzat başvurmanız durumunda, dilekçe örneğini hazırlayarak sizlere sunacaktır.

Dilekçe içerisinde bulunması gereken bilgiler:

 • Emekli aylığını aldığınız banka bilgileri,
 • Emeklilik bilgileri,
 • İsim ve soy isim dışında TC kimlik numarası ve nüfus bilgileri,
 • Yeni bankanın ismi ve bilgileri,
 • Hesap numarası,
 • Emekli maaşının alındığı kurumun adı ve emeklilik tarihi bilgileri,
 • Emeklinin imzası ve banka yetkilinin imzası dilekçede bulunması gereken belgelerdir.

4/C Kapsamındaysanız E-Devlet Üzerinden Banka Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Banka Şube Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden banka şube değişikliği yapılması mümkün değildir. E-devlet sistemi üzerinden banka belirleme işlemleri, ilk kez emekli olan vatandaşlar için geçerli olmaktadır. Emekli vatandaşların banka seçimi yapana kadar geçen sürede, emekli aylığı PTT şubelerinden yatmaktadır.

Bu süreç içerisinde e-devlet üzerinden banka seçimi yapmak için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra sırasıyla SGK, emeklilik bilgileri ve banka işlemleri alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden hangi bankadan emekli maaşını almak istediğinizi seçebilir ve kaydet tuşuna bastıktan sonra emekli maaşınızı yeni bankaya taşıyabilirsiniz.

Memur Maaş Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Memur maaşları için banka değişikliği yapmak isteyen vatandaşların SGK ile anlaşmalı olan bankalardan birini seçmesi gerekmektedir.

Memurların banka değişimi yapması için:

 • Emekli maaşını ya da memur maaşlarını farklı bankaya taşımak isteyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak durumundadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden memur maaşını almak istediğiniz bankayı ileterek taşıma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
 • Vatandaşlar aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden SGK hizmetleri alanından memur maaşı için banka değişikliği yapabilmektedir.

E-Devlet Banka Şube Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden banka şube değişikliği yapılabilmektedir. Bunun için vatandaşların e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Vatandaşlar TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilmektedir. 4A, 4B ve 4C emeklilerinin banka şubesini değiştirmesi için SGK hizmetler bölümüne tıklaması yeterlidir.

Emekli Maaşı Taşıma Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı taşıma işlemleri bizzat banka şubelerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden emekli maaşı taşıma işlemlerinin yapılması için:

 • E-devlet kapısına giriş yapmak gerekmektedir.
 • Ardından sayfanın sol tarafında yer alan SGK hizmetleri alanına tıklaması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden banka ve adres değişiklikleri işlemleri tamamlanmaktadır.
 • 4A, 4B ve 4C emeklileri bu alan üzerinden banka şube değişikliği işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Emekli Maaşı Taşıma Belgeleri Nelerdir?

Emekli maaşı taşıma işlemleri için gereken belgeler, işlemlerin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır. Belgeleri eksik olan vatandaşların taşıma işlemleri yapılmamaktadır.

Emekli maaşı banka değişikliği için gerekli belgeler:

 • Nüfus cüzdanı,
 • TC kimlik numarası,
 • Emeklilik belgeleri,
 • Eski bankadan verilen emekli aylığı çekme belgeleri ve banka cüzdanı gerekmektedir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Dilekçesi Nasıl Verilir?

E-devlet üzerinden banka değişikliği yapamıyorsanız SGK emekli maaşı banka değişikliği dilekçesi vererek banka değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için dilekçede mevcut hesap bilgilerinize ve banka adına yer verip yeni bankanın da hesap bilgilerini paylaşarak talebinizi iletebilirsiniz. Dilekçenin işleme alınması sonrasında birkaç gün içerisinde, ortalama bir hafta içinde başvurunuz sonuçlanacaktır.

Aynı bankanın farklı bir şubesine alımlarda herhangi bir değişiklik sorunu yaşanmamaktadır. Ancak farklı bankalara emekli maaşı taşımak istiyorsanız bu durumda belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer maaşınızı almakta olduğunuz bankadan emekli maaşınızı teminat göstererek herhangi bir kredi çekmişseniz bu durumda banka değişikliği borcunuzu ödemeden yapamazsınız. Banka değişiklikleri sadece tek taraflı olmayıp değiştirilecek olan bankanın da onayını gerektirmektedir. Kredi ya da başka herhangi bir borç durumu olmadığında bankalar emekli aylığının değişiklik talebine olumlu yanıt vermektedirler. Ancak kredi ya da başka bir borç olması halinde banka değişikliği e-devlet ya da SGK’ya dilekçe verilerek yapılmamaktadır. Bu durumda borcun tamamen kapatılması gerekmektedir.

Banka Değişikliğinde Promosyon Ne Olur?

Bankaların emeklilere sunduğu en önemli avantajlardan birisi promosyon ödemeleri oluyor. En temel tanımı ile birlikte promosyon belirli bir süre bankadan emekli aylığı alan emekliler için bankaların çeşitli tutarlarda yaptıkları ödemeleri ifade ediyor. Halihazırdaki mevzuat kapsamında herhangi bir bankada en az 3 yıl kalan ve emekli maaşı alan emekliler için promosyon ödemeleri 3 yıl sonunda yapılır. Bu sürenin hesaplanmasında kişinin emekli olduğu tarih değil, bankadan ne zaman emekli maaşı almaya başladığına bakılır. Örneğin 2018 yılında bir bankadan emekli maaşı almaya başlamış kimse 2021 yılında tam tarihinde 3 yılı doldurduğunda promosyon ödemesi almaya hak kazanacaktır. Promosyon ödemeleri alınan emekli maaşı tutarlarına göre belirleniyor ve en düşük 750 TL olarak veriliyor. Ancak banka değişikliğinde mevcut promosyon hakkı kaybolur ve 3 yıllık süre en başından başlamaktadır.

Emeklilik Yaş Tablosu Erkek / Kadın

Emeklilere En Yüksek Promosyonu Veren Bankalar

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar Olur?

Yorumlar
 1. LÜTFİ TAŞCIOĞLU dedi ki:

  DENİZBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİ MAAŞIMI TAŞIMA TALEBİMİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR

  1. LÜTFİ TAŞCIOĞLU dedi ki:

   DENİZBANK İLE PROMOSYON ANLAŞMAM 19 HAZİRANDA DOLDU.HALA NİYE TALEBİMİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR ANLAMIŞ DEĞİLİM.