emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır
01.01.2023

Emekli maaşı banka değişikliği yapmak isteyenler için belirli şartlar bulunur. Emekli maaşı banka değişikliği için gerekli süre ve şartları taşıyorsanız aylık taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda ‘’Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır?’’ ve ‘’Emekli maaşı banka değişikliği süresi ne kadar?’’ sorularının cevaplarını hazırladık.

4A, 4B ve 4C statüsünde emekli olanlar için bankalar arası maaş transferi hakkı bulunuyor. Emekli maaşı transferi için belli şartları taşıyanlar, bu haktan faydalanabiliyorlar. Emekli maaşı banka değişikliği hakkında detayları yazımızın devamından inceleyebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

 1. E-Devlet’e giriş yapınız.
 2. Arama kısmına ‘’Banka değişikliği’’ yazınız.
 3. Emeklilik statünüze göre 4/A, 4/B ya da 4/C’yi seçiniz.
 4. ‘’Banka/Şube bilgilerinizi değiştirmek için tıklayınız.’’ kısmına gidiniz.
 5. Geçmek istediğiniz bankaya dair hesap bilgilerinizi doğru şekilde giriniz.
 6. Son olarak ‘’Güncelle’’ düğmesine tıklayınız.

Bu şekilde kolaylıkla emekli maaşı banka değişikliği işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Hangi Durumlarda Yapılamaz?

 1. Maaş alımını iptal edeceğiniz bankaya kredi borcunuz olursa,
 2. Maaş alımını iptal edeceğiniz bankaya kredi kartı borcunuz varsa,
 3. Maaş alımını iptal edeceğiniz bankanın ek hesabından kullanıyorsanız emekli maaşı banka değişikliği yapamazsınız.

UYARI-1: Kredi, kredi kartı borçlarınızı ve ek hesap eksi bakiyenizi kapatarak emekli maaşı banka değişikliği yapabilirsiniz.

UYARI-2: Banka ile emekli maaşı alımına dair bir sözleşmeniz varsa ve bu süre net olarak sözleşmede belirtildiyse emekli maaşı banka değişikliği yapamazsınız.

UYARI-3: Banka ile yaptığınız sözleşmede belirtilen süreden önce banka değişikliği için belirtilen yaptırımları kabul ediyorsanız emekli maaşı banka değişikliği yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değiştirme Şartları

Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyen emekliler, banka değiştirme şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Emekli maaşı alınan banka ile yapılan sözleşme süresinin dolması.
 • Bankaya ait kredi kartı borcunun olmaması.
 • Bankaya ait kredi borcunun bulunmaması.
 • Bankanın ek hesabından kullanım yapılmış olmaması.

Bu durumlardan herhangi biri ya da birilerine şartlarınız uymuyorsa yukarıda belirttiğimiz ‘’UYARI-1-2-3’’ kuralları geçerlidir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi Ne Kadar?

Emekli maaşı banka değişim süresi sözleşmede öngörülen süre kadardır. Genelde bankalar 3 yıllık emekli maaşı sözleşmesi yapmaktadırlar ve bu süre için de belli bir promosyonu emekli maaşı alana ödemektedirler. Sözleşmede belirtilen süre esas alınır. Sözleşmenin dolması durumunda dilediğiniz zaman banka değişikliği yapabilirsiniz.

UYARI: Kredi, kredi kartı ve ek hesap kullanım durumları istisna oluşturabilir. Bunun için banka ile yaptığınız sözleşmenin detaylarına bakmalısınız.

Örneğin;

Banka ile 3 yıl önce emekli maaşı alımı için sözleşme yaptıysanız ve sözleşme kapsamında avantajlı kredi kullandıysanız. Kullandığınız kredi 60 ay vadeli ise ve bankaya verdiğiniz taahhütte bu süre boyunca maaşınızı aynı bankadan almaya devam edeceğinizi onayladıysanız banka değişikliği yapamazsınız. Kullandığınız kredinin ödemelerinin tamamlanması gerekir. Kredi ödemeleri dolmadan yapılacak değişiklikte bankanın sözleşmede belirttiği yaptırımlar geçerlidir.

E-Devlet Emekli Maaşı Taşıma İşlemi

E-Devlet emekli maaşı taşıma işlemleri sayesinde kolayca yeni bankanıza geçiş yapabilirsiniz. Emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi için ilk önce turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Giriş için e-Devlet şifrenizi temin etmelisiniz. PTT şubelerine giderek şifrenizi öğrenebilirsiniz.

E-Devlet’e giriş için farklı alternatifleriniz de vardır. Bu alternatifler arasında en sık kullanılan e-imzadır. Bunun yanı sıra mobil imza ya da internet bankacılığı da kullanabilirsiniz.

E-Devlet’e turkiye.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Bu adrese girenler sağ kısımda bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalıdır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelir.

Arama alanına “Banka ve adres değişikliği” yazdığınız takdirde karşınıza yukarıdaki seçenekler çıkar. Emeklilik türünüz hangisine uygunsa onu tercih etmelisiniz. Örneğin 4A, özel sektör emeklilerini ifade eder. Buna uygun şekilde seçiminizi yapmalısınız.

Emekli Maaşı Başka Bankaya Taşıyabilir miyim?

Emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi sayesinde daha yüksek komisyon tutarlarından ya da farklı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bazı bankalar sundukları olanaklar yönüyle daha caziptir. Emekliler farklı bankaların sunduğu seçenekleri inceleyerek kararını verebilir.

Emekli maaşı taşıma işlemlerinin e-Devlet üzerinden yapılması sayesinde vakit kaybetmeden değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Banka seçiminizi size cazip gelen durumları nazara alarak yapabilirsiniz.

Taşıma işlemlerinden önce cayma bedelini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Cayma bedeli aldığınız promosyon tutarını iade etmenize yol açabilir. Öte yandan maliyet açısından böyle bir ödeme yapmak size zor gelebilir. Yapmanız gereken doğru zamanda geçiş işlemlerini tamamlamaktır.

Garanti Bankası Emekli Maaşı Taşıma Adımları

Garanti Bankası emekli maaşı taşıma adımlarını tamamladığınız takdirde çok sayıda fırsatla karşılaşırsınız. Banka belirli dönemlerde taşıma işlemini yapan emeklilere özel avantajlar sunar. Promosyon tutarına ek olarak yapılan ödemeler buna örnek olarak gösterilebilir.

Garanti Bankasının sunduğu olanaklar arasında ücretsiz EFT ve havale gibi fırsatlar da vardır. Başvurularınızı bankanın internet sitesi üzerinden yaparak promosyonlardan kolayca yararlanabilirsiniz.

Kredi Borcu Varken Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Yapılır mı?

Kredi borcu varken emekli maaşı taşıma işleminin yapılması mümkün değildir. Bankalarda hesabı olan emekliler, farklı işlemler yaparak nakit ihtiyacını karşılar. Bu işlemlerden biri kredi çekmektir. Kredi çeken kişiler belirli bir ödeme planı oluşturarak zamanla borçlarını kapatır.

Kredi borcu kapatılmadan emeklilerin hesap taşıma işlemi yapması mümkün değildir. Hesap taşıma gibi bir düşünceniz varsa krediyi yeni bankanızdan çekmeniz daha doğru olur. Böylece kredi nedeniyle hesap taşıma işlemini ertelemek zorunda kalmazsınız.

SSK Emekli Maaşı Taşıma Şartları

SSK emekli maaşı taşıma şartları, mevcut bankaya borçlu olmamak şeklindedir. Mevcut bankaya borcu olanlar için taşıma yapma şansı yoktur. Ancak borçlar kapatıldıktan sonra böyle bir işlem yapılabilir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Taşıma Şartları

BAĞ-KUR emekli maaşı taşıma şartları farklı bankalara göre değişiklik gösterir. Bankalar, emeklilerin kendilerine borcu olması halinde taşıma işlemine onay vermez. Bu nedenle kredi, kredi kartı gibi nedenlerle borçlanma sürecine girmeden önce iyi düşünmenizde fayda vardır.

Emekli Maaşımı PTT ‘e Nasıl Taşıyabilirim?

Emekli maaşınızı PTT’ye taşımak için e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. PTT Bank kullanıyorsanız e-Devlet banka ve adres değişikliği kısmından gerekli işlemleri yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden ya da SGK’ya dilekçe vererek maaşınızın PTT üzerinden ödenmesini isteyebilirsiniz.

Ziraat Bankasına Emekli Maaşı Taşıma

Ziraat Bankasına emekli maaşı taşıma işlemi için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. “Banka ve Adres Değişikliği” kısmından gerekli işlemleri yapma şansınız vardır. Öncelikle Ziraat Bankasından hesap açılış işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Ardından taşıma işlemini yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İçin Dilekçe Örneği

Emekli maaşı banka değişikliği için dilekçe örneği ile başvurunuzu kuruma dilekçe vererek yapabilirsiniz. Dilekçeyi aşağıdaki örnekteki gibi düzenleyebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İçin Dilekçe Örneği

Emekli maaşı banka değişikliği için dilekçe örneği ile başvurunuzu kuruma dilekçe vererek yapabilirsiniz. Dilekçeyi aşağıdaki örnekteki gibi düzenleyebilirsiniz.

Emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemi için dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmelisiniz.

Süresi Dolmadan Emekli Maaşı Taşınır mı?

Emekli maaşınızı bankaya herhangi bir borcunuz olmadığı takdirde istediğiniz zaman taşıyabilirsiniz. Süresi dolmayan taşımalarda cayma bedeli ödemeniz gerekir.

Bankaya Gitmeden Emekli Maaşı Taşınır mı?

Bankaya gitmeden e-Devlet üzerinden taşıma işlemi yapılabilir.

Yorumlar

 1. Yuksel dedi ki:

  Bir aydan fazladır sgk banka değişikliğini onaylamamış. Sanırım çok yoğunlar. Ancak vatandaşın azda olsa bu ekonomik bunalımda sıkıntısını giderecek bu promosyon rakamlarına sgk neden önemsemiyor. Alacağımız bu para kur ‘an kursuna gidecekti. Lütfen i sanların mağduriyetini giderin.

 2. Ciler yavuz dedi ki:

  2 maasim var 2 iksinide farkli bankalara tasidim malesef yine maasi eski bankama yatmis suan promosyonumu alamiyorum sgk onay vermemis banka degisikligime daha anlicaniz keyfinizi bekliyoruz onay veeilmesi icin..

 3. erkan dedi ki:

  merhaba emekli maaşı alınan banka e devletten değiştirildikten sonra ayrıca yeni banka şubesine gitmeye gerek varmı otomatik hesap açılıp eve maaş kartı geliyormu cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar

 4. Emekli dedi ki:

  İki ayrı bankadan maaş alıyorum. İkisinde de e-devlette “Sistem kapalı olduğundan banka şube değiştirilemez! ” yazıyor. Borcum vs. yok. Neden böyle yazıyor bilen var mı?

 5. ali dedi ki:

  e-devlet üzerinden emekli 4c banka değişikli yaptım bir kaç gündür sistemde banka banka şubesi değiştirebilir yazıyor banka henüz daha gitmedim ne yapmam gerekiyor ?banka değişikliği kabul edildi mi edilmedi mi onu da anlamadım beni birisi bilgilendirirse sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Değiştirdiğiniz şubeyi arayarak öğrenebilirsiniz.

 6. Süleyman dedi ki:

  SGK emekli maaşını bankaya
  Kac gun önce yatırır.? Bir önceki bankayla geçiş yapmak istediğim banka arasında en az kaç gün olmalı.?

 7. LÜTFİ TAŞCIOĞLU dedi ki:

  DENİZBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİ MAAŞIMI TAŞIMA TALEBİMİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR

  1. LÜTFİ TAŞCIOĞLU dedi ki:

   DENİZBANK İLE PROMOSYON ANLAŞMAM 19 HAZİRANDA DOLDU.HALA NİYE TALEBİMİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR ANLAMIŞ DEĞİLİM.