Emeklilik

E-Devlet Emekli Maaşı Banka Değiştirme İşlemleri

E-Devlet emekli maaşı banka değiştirme işlemleri için e-Devlet şifresine ihtiyaç vardır. Şifre ve kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır. Bu sayede e-Devlet emekli maaşı banka değiştirme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir.

Emeklilerin istedikleri bankadan maaş alma hakkı vardır. Belli bir bankadan maaş alanlar, daha sonradan değişiklik yapabilir. Emekliler, bankadan ya da PTT şubelerinden maaş alabilir. Banka seçimi, farklı kriterlere göre belirlenebilir. Bankaların verdiği promosyonlar, ikamet adresinin şubeye yakınlığı gibi kriterler dikkate alınmalıdır.

Emekli Maaş Hesabı Taşımanın Avantajları Nelerdir?

Emekli maaş hesabını taşımanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Maaş hesabı taşıma işlemi ile bankaların verdiği promosyonlardan yararlanmak mümkün olur.
 • Emekliler, adreslerine daha yakın bir noktada olan banka şubesini maaş almak için tercih edebilir.
 • Maaş hesabı taşıyarak düşük faizli kredilerden, emeklilere özel kredi kartı fırsatlarından yararlanılabilir.
 • Emekli maaşını başka bankaya taşıyanlara özel bankaların farklı uygulamaları olabilir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar

Emekli maaşı banka değişikliği için gerekli evraklar arasında kimlik belgesi vardır. Ancak bu belge sadece banka şubelerinden yapılacak başvurularda gereklidir. Banka şubesi yerine e-Devlet’ten başvuru yapılırsa herhangi bir evraka ihtiyaç duyulmaz.

Emekli maaşı banka değişikliği için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapılabilir. Bu dilekçede kimlik numarası, emekli sicil numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

E-Devlet Emekli Maaşı Banka Değişikliği

E-Devlet emekli maaşı banka değişikliği yapmak isteyenler, e-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Bunun için girilmesi gereken adres turkiye.gov.tr şeklindedir. Bu adrese girmek için ilk olarak kimlik numarası yazılmalıdır. Kimlik numarasından sonra e-Devlet şifresi yazılır.

E-Devlet sitesine girildikten sonra arama alanına “4A Banka ve Adres Değişikliği” yazılır. Bu kısımdan banka değişikliği işlemleri yapılmalıdır. Banka değişikliği için ilk olarak ilgili bankadan hesap açmak gerekir. Hesap açılış işlemleri yapıldıktan sonra e-Devlet üzerinden emekli maaşı taşınabilir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İçin Dilekçe Örneği

Emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneğinde ilk olarak sigortalılık statüsü belirtilmelidir. Ardından hangi banka ve şube aracılığıyla ödeme almak istediğinizi ifade etmelisiniz. Dileyen sigortalılar, PTT şubeleri aracılığıyla da ödeme talebinde bulunabilir.

E-Devlet emekli maaşı banka değiştirme işlemleri yerine SGK’ya dilekçe verme yöntemi de tercih edilebilir. Dilekçenin sol alt kısmında şu bilgiler yer almalıdır:

 • Emeklinin adı-soyadı
 • T.C. kimlik numarası
 • Emekli maaşının ödeneceği banka

Banka Değişikliği Yaptım, Maaşım Yatmadı?

Banka değişikliği yapmasına rağmen maaşı yatmayanların yapması gereken konuyla ilgili SGK’dan bilgi alınabilir. Banka değişikliği mevcut ay içerisinde gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle bir sonraki ay gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

Maaş değişikliği konusunda bankadan da bilgi alınabilir. Hesapla ilgili bir sıkıntı olması da muhtemeldir. Bu nedenle bankaya da müracaat etmekte fayda vardır.

Emekli maaşları her ay belli tarihlerde yatar. Hesabınızda para olmamasının nedeni henüz maaş ödemesinin yapılmaması olabilir. Bu nedenle maaş ödeme tarihlerini de bilmek gerekir. Emekli memurlar, ayın 15’inde maaş alır. Özel sektör emeklilerinin maaş ödeme tarihi ise sigorta tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir.

Banka değişikliği yaptıktan sonra gelen ödeme tarihinde yeni banka üzerinden ödeme yapılır. Banka değişikliği işlemlerinin e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür. Banka değişikliği yapıldıktan sonra maaşınızı her ay düzenli olarak bankanızdan alırsınız.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşı banka değişikliğinin süresi genellikle bir aydır. Yani başvuru yapılan aydan bir sonraki ayda maaş için banka değişikliği yapılır. Emekli maaşı banka değişikliği yapmak isteyenlerin pek çok nedeni olabilir.

Emekli Maaşı Bloke Kaldırma : https://www.ssk.biz.tr/emekli-maasi-uzerindeki-bloke/

Emekliler, maaşlarını aldıkları bankaya kolay bir şekilde ulaşmak ister. Bu nedenle taşınma gibi durumlarda banka değişikliği yapılır. Aynı zamanda banka şubesinin taşınması ya da ATM’lerin yerinin değişmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Emekli maaşını farklı bir bankadan almak isteyenler, banka şubelerine müracaat edebilir. Banka şubelerindeki yetkililer, kimlik belgesini alarak gerekli değişiklikleri yapar.

Promosyon Süresi Dolmadan Banka Değişikliği Yapılır mı?

Promosyon süreci dolmadan banka değişikliği yapılması mümkündür. Ancak böyle bir durumda promosyon tutarının kalan kısmı iade edilmelidir. Promosyonlar 3 yıllık olarak verilir. Örneğin bir yıl tamamlanınca başka bankaya geçilirse 2 yıllık promosyon tutarı kalır. Bu tutarın iade edilmesi gerekir.

Promosyon tutarını geri ödemek istemeyenler, ilk olarak sürenin dolmasını beklemelidir. Süre dolduktan sonra yapılan değişikliklerde bir ceza ödemesi yapılmasına gerek kalmaz. Banka değişikliği yaparken hangi bankanın daha yüksek promosyon verdiğine dikkat edilmelidir.

Bazı bankalar; otomatik fatura talimatı, kredi kartı açtırma karşılığında daha yüksek tutarda promosyon verir. Yüksek tutarda promosyon almak isteyenler genellikle özel bankalara yönelir. Özel bankalar, kamu bankaları ile kıyaslandığında daha yüksek tutarda promosyon verir.

Promosyon tutarları 2023 yılı için 4500-12.500 TL arasında değişiklik gösterir. Bu tutarların zaman içerisinde daha fazla artması beklenmektedir. Emekli maaşlarındaki artışa bağlı olarak promosyonlar da artabilir.

Kredi Borcu Olan Emekli Banka Değişikliği Yapabilir mi? 

Kredi borcu olan emeklinin banka değişikliği yapması mümkündür. Banka hesabı ve kredi işlemleri bağımsız olarak yürütülür. Başka bankaya maaş taşınsa bile kredi borcu ödemeleri sürdürülmelidir.

Kredi kullananlar, kredi borcunu kapatarak da banka değişikliği yapabilir. Ancak böyle bir olanak yoksa maaşı başka bankaya taşısanız bile ödemeleri sürdürmelisiniz. E-Devlet emekli maaşı banka değiştirme işlemleri ile istediğiniz her an yeni bir banka belirleyebilirsiniz.

Shares:

10 Yorumlar

 • enver erçetin
  01.09.2023

  Sistemde aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz deniyor. Bu yüzden banka değiştiremiyorum.Benden habersiz ziraat bankasında adıma hesap açılmış kim açmış belli değil bunu değiştirmeye çalışıyorum e-devlette ne yazık değişikliğe sistem izin vermiyor. Bu nasıl bi saçmalıktır.

  Cevapla
 • Yuksel
  05.09.2022

  Bir aydan fazladır sgk banka değişikliğini onaylamamış. Sanırım çok yoğunlar. Ancak vatandaşın azda olsa bu ekonomik bunalımda sıkıntısını giderecek bu promosyon rakamlarına sgk neden önemsemiyor. Alacağımız bu para kur ‘an kursuna gidecekti. Lütfen i sanların mağduriyetini giderin.

  Cevapla
 • Ciler yavuz
  25.08.2022

  2 maasim var 2 iksinide farkli bankalara tasidim malesef yine maasi eski bankama yatmis suan promosyonumu alamiyorum sgk onay vermemis banka degisikligime daha anlicaniz keyfinizi bekliyoruz onay veeilmesi icin..

  Cevapla
 • erkan
  24.08.2022

  merhaba emekli maaşı alınan banka e devletten değiştirildikten sonra ayrıca yeni banka şubesine gitmeye gerek varmı otomatik hesap açılıp eve maaş kartı geliyormu cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar

  Cevapla
 • Emekli
  16.08.2022

  İki ayrı bankadan maaş alıyorum. İkisinde de e-devlette “Sistem kapalı olduğundan banka şube değiştirilemez! ” yazıyor. Borcum vs. yok. Neden böyle yazıyor bilen var mı?

  Cevapla
 • ali
  02.08.2022

  e-devlet üzerinden emekli 4c banka değişikli yaptım bir kaç gündür sistemde banka banka şubesi değiştirebilir yazıyor banka henüz daha gitmedim ne yapmam gerekiyor ?banka değişikliği kabul edildi mi edilmedi mi onu da anlamadım beni birisi bilgilendirirse sevinirim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   04.08.2022

   Merhaba,

   Değiştirdiğiniz şubeyi arayarak öğrenebilirsiniz.

 • Süleyman
  30.07.2022

  SGK emekli maaşını bankaya
  Kac gun önce yatırır.? Bir önceki bankayla geçiş yapmak istediğim banka arasında en az kaç gün olmalı.?

  Cevapla
 • LÜTFİ TAŞCIOĞLU
  10.07.2019

  DENİZBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİ MAAŞIMI TAŞIMA TALEBİMİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR

  Cevapla
  • LÜTFİ TAŞCIOĞLU
   10.07.2019

   DENİZBANK İLE PROMOSYON ANLAŞMAM 19 HAZİRANDA DOLDU.HALA NİYE TALEBİMİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR ANLAMIŞ DEĞİLİM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir