ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sürekli Engelli Raporu ile Erken Emeklilik Şartları

Sürekli Engelli Raporu ile Erken Emeklilik Şartları
21.10.2023

Sürekli engelli raporu ile erken emeklilik şartları, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi olarak belirtilebilir. Gerekli şartları sağlayanlar, normalden daha kısa bir sürede emekli olma hakkı elde eder. Sürekli engelli raporu ile erken emeklilik şartları, sigorta başlangıç zamanına göre değişiklik gösterir.

Yıllar içerisinde sigorta kanunlarında yapılan değişiklikler neticesinde engellilere yönelik uygulamalar da değişmiştir. Bu nedenle engellilerin kendi tabi oldukları şartları bilmesi gerekir.

Engel durumuna bağlı emeklilik için en az %40 engel durumu söz konusu olmalıdır. Engellilerin emekliliğinde yaş şartı aranmaz. Engel durumunun nasıl ortaya çıktığı, önemli değildir. Ancak malullük aylığında engelin ne zaman ortaya çıktığına bakılır. Sigortalı, sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra çalışma gücünün yüzde altmışını kaybederse malul olur.

Sigortalı olarak çalışan engelli bireyler, gerekli şartları sağladığı takdirde emeklilik hakkını kullanabilir. Emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılmalıdır.

Sürekli Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Sürekli engelli raporu almak isteyenlerin yapması gereken MHRS sistemi üzerinden randevu almaktır. Ardından yapılması gereken işlemler şöyledir:

 • Sağlık Kurulu birimlerinde başvuru dilekçesi doldurulmalıdır.
 • Kurul randevusu sırasında tüm doktor raporları, tedavi belgeleri ibraz edilmelidir.
 • Başvuru sırasında kimlik belgesinin hastaların yanında olması gerekir.
 • Rapor almak için birçok hekim tarafından muayene yapılmalıdır.
 • İşitme engelliler, yabancılar rapor işlemleri sırasında tercüman desteği talep edebilir.
 • Yatağa bağlı olan hastalar için evde sağlık biriminden destek alınabilir.
 • Muayene aşamaları tamamlandıktan sonra tüm belgeler rapor birimine ulaştırılır.
 • Rapor işlemleri sırasında sedyede, tekerlekli sandalyede olan hastalara, bebeklere öncelik tanınır.
 • Rapor hazırlandığı zaman, hastalar konu hakkında bilgilendirilir.

Engelli Raporu Alma Adımları : https://www.ssk.biz.tr/engelli-raporu/

Kimlere Sürekli Engelli Raporu Verilmez?

Sürekli engelli raporu alamayacak kişiler, engel oranı %40’ın altında olan kişilerdir. Engel oranı %40’tan daha az olanlar, süreli olarak rapor alabilir. Sürekli raporlar, kalıcı bir engel durumu olanlara verilir.

Sürekli raporların belli hallerde iptal edilmesi söz konusu olabilir. Usulüne uygun olarak alınmayan raporlar iptal edilir. Aynı zamanda şikayet üzerine raporların iptal edilmesi de mümkündür.

Çalışma gücünü, bir hastalığa bağlı olarak kaybedenler ve sürekli tedavi görenler, süresiz rapor alabilir. Tedavisi mümkün olmayan kronik hastalıklar için rapor alınabilir. Şu durumlarda olan kişiler sürekli engelli raporu alınabilir:

 • Görme engelli bireyler
 • Kronik bir hastalığa sahip olan kişiler
 • Zihinsel engelli olan bireyler
 • Uzun kaybı olan kişiler

Kişiler, engel durumunu sağlık kurulu raporu ile kanıtlar. Engelli kadrosundan işe giriş yapan kişiler, normalden daha erken bir sürede emekli olur. Emeklilik şartlarını ne zaman sağlayacağınızı, E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sürekli Engelli Raporuyla Emeklilik

Sürekli engelli raporuyla emeklilik için belli şartlar vardır. 15.08.1991 öncesinde sigortalı olan emekliler, şu şartlarda emekli olabilir:

 • %40-%59 engel oranı varsa 3600 prim gün ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlanmalıdır.
 • %60-%79 engel oranı varsa 3600 prim gün ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlanmalıdır.
 • %80 ve üzeri engel oranı varsa 3600 prim gün ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlanmalıdır.

06.08.1991-05.08.1994 arasında sigortalı olanlar için şu şartlar uygulanır:

 • %40-%59 engel oranı varsa 3750 prim gün ve 16 yıl sigortalılık şartı sağlanmalıdır.
 • %60-%79 engel oranı varsa 3680 prim gün ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlanmalıdır.
 • %80 ve üzeri engel oranı varsa 3760 prim gün ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlanmalıdır.

06.08.2003-30.09.2008 arasında sigortalı olanlar şu şartları sağlamalıdır:

 • %40-%59 engel oranı varsa 4400 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi gerekir.
 • %60-%79 engel oranı varsa 4000 prim gün ve 18 yıl sigortalılık süresi gerekir.
 • %80 ve üzeri engel oranı varsa 3600 prim gün ve 15 yıl sigortalılık süresi gerekir.

Sürekli engelli raporu ile erken emeklilik şartları, 01.01.2013-31.12.2013 arasında sigortalı olanlar için şöyledir:

 • %40-%59 engel oranı varsa 4600 prim gün ve 18 yıl sigortalılık süresi şartı sağlanmalıdır.
 • %60-%79 engel oranı varsa 3960 prim gün ve 16 yıl sigortalılık süresi şartı sağlanmalıdır.
 • %80 ve üzeri engel oranı varsa 3960 prim gün ve 15 yıl sigortalılık şartı sağlanır.

Yüzde Kaç Engelli Raporuyla Emekli Olunur?

Emekli olmak için gereken engel oranı en az %40’tır. Yüzde kırk engel oranına sahip olanlar, diğer şartları da sağladıkları takdirde emekli olabilir. Engel durumunun emekli raporunda belirtilmesi gerekir.

Engelli raporu almak isteyenler, MHRS üzerinden sağlık kurulu raporu başvurusu yapar. Yapılacak başvuru ve muayeneler sonucunda sağlık raporu hazırlanır. Engelli sağlık raporu, emeklilik başvurularında kullanılabilir. Aynı zamanda işe giriş, okul kaydı gibi işlemler sırasında da kullanılması mümkündür.

Engelliliğe bağlı olarak emekli olmak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmalıdır. Başvuru neticesinde kişinin gerekli şartları sağladığı anlaşılırsa emekliliğe hak kazanılır.

Engelliler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan emeklilik hakkının yanı sıra bireysel emeklilik sisteminden de yararlanabilir. Bu sayede yaşlılık döneminde daha fazla gelir elde edilir. Engellilerin yaptıkları emeklilik başvuruları, genellikle bir ayda neticelenir.

Sürekli Engelli Raporu Silinir mi?

Sürekli engelli raporunun silinmesi, belli durumlarda söz konusudur. Engelli raporunun usule aykırı şekilde düzenlenmesi halinde iptal edilmesi mümkündür. Engelli raporu, şikayet üzerine de iptal edilebilir. Usule aykırı olarak engelli raporu kullananları, Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilirsiniz.

Engelli raporu sahte olan kişilerin, engelli raporuna bağlı aldıkları emekli maaşı iptal edilir. Engelli bireyler, emekli maaşlarını hak ettikleri tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuruları değerlendirerek emekli aylıklarını bağlar.

Belli bir süre emekli maaşı aldıktan sonra engelli raporunun sahte olduğu tespit edilenlerden aldıkları maaşlar geri istenir. Sürekli engelli raporu, ancak kalıcı engel durumunda düzenlenir. Geçici bir engel durumu söz konusu olanlar, süreli engelli raporu alabilir.

Sürekli Engelli Raporu Kaç Yıl Geçerli?

Sürekli engelli raporunun süresi yoktur. Engelli raporu, süresiz olarak verilir. Ancak engel durumunda bir değişiklik olması halinde yenileme işleminin yapılması gerekir. Yenileme işlemi yapıldığı takdirde kişinin yeni engel durumu belirlenir. Rapordaki engel oranında değişiklik meydana gelir.

Uyku Apnesi İçin Sürekli Engelli Raporu

Uyku apnesi için sürekli engelli raporu verilmesi genellikle söz konusu olmaz. Ancak uyku apnesinin ileri seviyede olması durumunda engelli raporu verilir. Uyku apnesinde genellikle %35’e kadar oran verilebilir. Bu oran, ileri seviyede olan rahatsızlık durumunda daha da artar. Uyku apnesi halinde kronik uyku bozuklukları yaşanabilir. Aynı zamanda yorgunluk ve unutkanlık gibi problemler de ortaya çıkabilir.

Uyku rahatsızlıkları türüne göre engel oranı değişebilir. Uyku apnesi olanlar, ehliyet almadan evvel tedavi olmalıdır. Uyku apnesi nedeniyle engelli sağlık raporu almak isteyenler, ilk olarak ilgili sağlık kurumuna başvuru yapmalıdır. Sağlık kurumuna başvuru yapıldıktan sonra muayene aşamaları tamamlanır. Böylece engel oranının ne kadar olduğu tespit edilir.

Uyku apnesi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu nedenle hastaların engelli raporu almadan önce hastalığın tedavisi için gerekenleri yapmalıdır. Hastanın tedavisinin olumsuz olarak neticelenmesi halinde sürekli engelli raporuna başvurulabilir. Sürekli engelli raporu ile erken emeklilik şartları sağlanırsa hastalar, emekli olabilir.

KAYNAK;

Engelli Kanunu : TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. NURULLAH BAŞAR dedi ki:

  01/06/1982 doğumluyum
  4A sigorta başlangıcım askerlik borçlanmasıda yaptım giriş 23/03/2009 dur
  toplam 4207 gündür raporum vergi indirimim yüzde 66 SÜRESİZDİR.
  TEK HASTALIK YÜZDE 65 TIR KARDİYOMEPATİ HİPERTROFİK HASTALIĞIDIR
  ilçe sgk ya gittim yüzde 60 üzeri olursa 15 yıl 3800 gün
  il sgk ya gittim yüzde 60 üzeri olursa 18 yıl 4680 gün emekli olabilirsin hangisi doğru söylüyor şartlar nelerdir

 2. Muhammetkocak dedi ki:

  İşe girls tarih 07-11-2012
  4a sigorta 3921
  Rapor:57
  Ne zaman emekli olurum

 3. levent dedi ki:

  merhaba
  4a sigortalıyım 15.08.2005 tarihinde sigortalıyım 6700 prim günüm var raporum %43 ve vergi indiriminden yaralanmaktayım.
  Ne zaman emekli olurum. Birde tüm ssk primim askeri ücretten yatmış tır alacağım maaş ne kadar olur. Teşekkür ederim

 4. A.İŞLER dedi ki:

  4/a sigortaliyım 13.02.2009 tarih girişim 4750 pirim günüm ve tek hastalıktan yüzde 64 süresiz engelli raporum var. 24.01.2023 tarihinde vergi indirim müracaat sonucum da 64 olarak onaylandı ve halen çalışmakta olup ne zaman emekli olurum ayrıca malulen emekli olursam maaş düşük olurmu pirim yüksekten yatıyor.çok teşekkür ederim.

  Cevap Ver
  Vildan

 5. Mehmet aslan dedi ki:

  Ben dilkökü kanseriyim 100/60 engelli raporum var ama ben emekli olamıyorum SSK 2574 gün SSK var lakin emekli olamıyorum

 6. Murat Önelke dedi ki:

  Vergi indiriminden faydalanmak için heyete girdim %78 onaylandı süreli 1 yıl raporum var elimde 19.01.1984 doğumluyum 2004 sigorta başlangıcım var toplamda 4800 günüm var sgk emekli olabileceğimi söyledi 08koduyla işten çıkış yap dediler işveren çıkışımı yaptı tazminatımı ödedi sgk ya emeklilik müracatında bulundum maaş kaç günde bağlanır rapor süresi dolmadan tekrar gelip hastaneye sevk olmam gerektiğini söylediler raporum 1yıllık olduğu için sigortalı olarak çalışmaya devam edersem 02 koduyla işe girmem gerektiğini söylediler maaşım yatmadan işe girsem sıkıntı olurmu NOT:meslek hastalığı değil koroner by pass tansiyon ve bipolar bozukluk hastalıkları yüzünden aldım 78 raporu

 7. Nur dedi ki:

  Merhaba
  2006 yılında %40 süresiz engelli raporum var. Engellilik vergi indirimine başvurdum, raporumun yenilenmesi gerektiği söylendi. Emekli olmam için engellilik vergi indirimi şart mıdır
  Teşekkürler

 8. Hüseyin dedi ki:

  sa ben Hüseyin engelli raporu 2007 aldim vergi ver sürekli geçerli mi

 9. Necati dedi ki:

  %52 süresiz engelli raporum var işe giriş tarihim 1979 2147 gün sigortam var 62 yaşındayım engelli emeklilik hakkım varmı saygılar

 10. Armağan Yusuf Solmaz dedi ki:

  11.01.2017 4a sigorta girişim var geçirmiş olduğum rahatsızlık sebebiyle %59 sürekli engelim var. Şuan toplam 1059 gün primim var erken emekli olabilir miyim? Olursam ne zaman olurum? Yardımcı olur musunuz?

 11. deniz doğan dedi ki:

  merhaba 4416 sgk prim var
  sağlık sorunlarimdan dolayi çalışamiyorum %42 sureli raporum var ( 2 yillik )
  1996 sgk giris reşit olmadigim icin 2000yilindan sayilmaktayim 3.derece %40 %59 18 yil 4080 prim istenildigini yaziyor emekli olabilmek icin raporum 2 yil gecerli kabul oluyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuz geçerli olur. Vergi dairesinden vergi indirim yazısı almanız gerekiyor. sonrasında emekli olabilirsiniz. ancak iki yıl sonra tekrar raporunuzu yeniletmelisiniz. Aynı oran çıkarsa emekliliğiniz devam eder.

  2. Armağan Yusuf Solmaz dedi ki:

   11.01.2017 4a sigorta girişim var geçirmiş olduğum rahatsızlık sebebiyle %59 sürekli engelim var. Şuan toplam 1059 gün primim var erken emekli olabilir miyim? Olursam ne zaman olurum? Yardımcı olur musunuz?

 12. EYÜP dedi ki:

  Slm
  BEN EYÜP
  24.04.2012 GİRİŞ TARİHİM 3784 PRİM GÜN ÜM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

 13. AYŞE dedi ki:

  MERHABA ben 4/a sigortaliyım 13.02.2009 tarih girişim 4600 pirim günüm ve yüzde 64 süresiz engelli raporum var.24.01.2023 tarihinde vergi indirim müracaat sonucum da 64 olarak onaylandı ve halen çalışmakta olup ne zaman emekli olurum çok teşekkür ederim.

 14. Vildan dedi ki:

  Merhaba 20.01.2012 giriş sigorta girişim şuan 3600 günüm benden istenen şart 4100 gün ve 16 yil 1 buçuk sene sonra 4100 günumu tamamlıyorum tamamlayınca çalışmasam olur mu 16. Yilim dolunca emekli olabilir miyim

 15. Resul dedi ki:

  Sgk Giriş 19.07.2005 Sürekli 43 engelli Emekli olabilirmiyim

  1. RESUL dedi ki:

   NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  2. RESUL dedi ki:

   Doğ.15.12.1966 Sigorta Giriş 19.07.2005 Engeli Raporu 43 Ne Zaman Emekli olurum

 16. SERDAR dedi ki:

  SSK GİRİŞ: 30.11.2004
  GÜN SAYISI: 4.400
  ENGEL ORANI: % 52 (SÜREKLİ)
  Ne zaman emekli olabilirim ?
  Şuan çalışmıyorum yılı doldurana kadar çalışma şartı varmı ?
  Tşk.

 17. İbrahim dedi ki:

  İyi günler
  SSK başlangıcı 01.08.2005
  Memuriyet başlangıcı 15.09.2010
  SSK 2171 prim günü
  Emekli sandığı 2190 prim günü
  Toplam 4321 prim günü
  %88 engelli sağlık kurulu raporu var ne zaman hangi şartlarda emekli olabilirim

 18. Cem Aygun dedi ki:

  Istege bagli sigorta, 4/b giris: 09/10/2012
  Prim odeme gun sayisi: 3713
  Engellilik orani: %45
  Surekli Engellilik
  En erken ne zaman emekli olabilirim?

 19. Harun dedi ki:

  Ssk giris 25/06/2004
  Gun sayisi 5821
  Engellik orani %57
  Sureli engellilik
  Emekli olabilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 20 yıl sigortalılık süresi 4240 prim günü ne tabisiniz. 25/06/2024 yılında emekli olabilirsiniz.

 20. Harun dedi ki:

  Ssk gun sayim 5931
  Engelli rapor %57
  Ise giris tarihim 25/06/2004
  Emekli olabiliyomuyum bilgi alabilirmiyim

 21. Halil İbrahim coslu dedi ki:

  Ben%78 sürekli engelli raporum var1997 de 150gün kendim yatırdığım isteğe bağlı bapkur pirimim var 2008 dede özel sektör de asgari ücretle engelli olarak çalışıyorum benim emekli olmak istediğimde hangi yılı az alırlar ve emekli olduğum zaman elime nekadar maaş geçer

 22. Dilek BAYRAM SARGIN dedi ki:

  Merhaba 18.04.2007 işe başlangıç tarihim ve 1542 gün 4A olarak çalışma günüm var ayrıca 01.08.2011 tarihinde memuriyete geçiş yaptım burada da 4040 gün çalışma sürem var %42 engelli raporum mevcut ne zaman emekli olabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

 23. Günnur dedi ki:

  Merhaba, 2003 Nisan girişliyim, 6765 günüm ve 19 yılım var, %43 sürekli ve kronik engelli raporum var kamuda çalışıyorum, öncesinde vergi indirimi de aldım, emeklilik için müracaat ettim sgk tekrar kurula gönderdi beni, hastalıklarım sabit ama kurul emeklilik talebimi, çalışma gücümü kaybetmedim diye reddetti, bence malülen emeklilik ile karıştırıyorlar, sizce ben erken emekli olabilir miyim?

  1. Erol Abdisoglu dedi ki:

   Bnim. De 47 .di rapor vergi indirim 51 geldi …raporu gönder vergi dairesine hemen Ankara ..emekli olcam de mesela %45 engeli diye bir kitap gelcek vergiden yazılı ancak bnimgibi 19 yıldan olursun …40 gün surmez ..ilave kayadın varsa yola ve emekli ol

 24. Samet dedi ki:

  Babam 4 sene önce kaza geçirdi beli kırıldı yanlış yönlendirilmelerden dolayı malulen emekli olamadı ama 4 ay önce heyete girip %47 sürekli ile engelli raporu aldı 01.9.2001 işe giriş tarihi ve 3736 prim gün sayısı var engelli raporu ile emekli olabilir mi eksik olan prime askerlik borçlanması yapılır mı bilgi verirseniz sevinirim

  1. Şaban Atlıoğlu dedi ki:

   Merhaba benim 3152 gün sigortam var 100 de 64 engelli raporum var vergi indirimim var raporum sürekli şimdiden teşekkür ederim

 25. Emine dedi ki:

  1975 dogumlu %90 engelli wilson hastasi olan ablam icin yaziyorum
  22.08.1995 yilinda hizmet baslangici olup.117 gun primi vardir 96 yilinda dogum yaptiktan sonra wilson hastaligina yakalandi.ve suan %90 engeli devam.etmekte emekli olabilmesi icin ne yapmamiz gerekiyor

 26. Habil dedi ki:

  2005 yılında vergi indirimi raporu var çalıştığım iş yeri sisteminde gözüküyor 20.09.2022 de %72 vergi indirimi var o gecerli oluyor mu tekrar rapor güncel olması gerekir mi

 27. Deniz dedi ki:

  Mehabalar ben 1998 işe girdim 3050 4a iş günün var 2190 tarim bagkur ve 100 günde ek 5 sigortam var toplam 5340 gün sayım var %71 sürekli engelli raporum var engelli emekli olabilirmiyim.

 28. Yusuf altınay dedi ki:

  20 Haziran 1991 bağkur giriş tarihim var. 3894 gün toplam primim ve sürekli engelli 68 raporum var. Emekli olamıyorum nasıl olabilirim rica etsem bilgi verip yardımcı olur musunuz saygılarımla

 29. Süleyman dedi ki:

  Selam %49 engelli raporu 3679 prim günüm le 28. 12.2021 de emeklilik için müracaat ettim geçen hafta sgk dan gelen yazı şöyle idi 2829 sayılı S. G. Kurumlarına tabii hizmetlerin birleştirilmesine ilişkin yasa gereğince sun 7 yıllık fiili hizmet süresinin (1260) kurumumuza tabii olarak geçmesi gerektiği ve ilgili şartı yerine getirmediğiniz tespit edilmiştir bu nedenle tahsis talebinize göre yaşlılık aylığı bağlammadı konusudur…. Ayrıca not olarak 4b borcunuz bulunmaktadır dosyamız geçici olarak kaldırılmıştır diye bir tabligat aldım buna istinaden ilgili 4b ile alakalı sgk kurumuna başvurdum ve şöyle bir yazı verdiler sigortalının 31.5 2018 tarihinde borcu bulunduğundan ve prim borcunu 31.07 2018 tarihine kadar öxemediğinden 7143 sayılı kanunun geçici 76. Maddesi gereği tescil tarihi itibariyle 11.06 2009 durdurulmuş olup bildirilecek 4b hizmeti bulunmamaktadır durdurulan süreyler hizmet dökümü deki gibidir… Konulu yazı.. Şimdi olaylara göre durumum ne olur saygılar

 30. Osman dedi ki:

  İşe giriş 2007 %83raporum mevcut vergi indimide elimde engelli emekli olabilirmiyim olabilirsem tekrar calisabilirmiyim

  1. Selim dedi ki:

   Olursunuz ama SSK pirim gün sayınız nedir SSK gün sayınız tamam ise emekli olursunuz çalışmaya gelince SSK li calisamassiniz

 31. İlkay dedi ki:

  1987 yılında kalbime pil takıldı o zaman % 40 rapor verildi sonradan psikiyatriden de hastalığım oluştu bipolar denezuel bozuk teşhisi konuldu % 52 oldı raporum vergi dairesinden yazı aldım tekirdağ şehir hastanesinden heyete girdim aldığım raporu ankara gönderdim 24.10.1997 yılında sigorta girişim var 29.09.1999 memuriyet başlangıç 24 yıl 5 ay 8 gün çalışmışlığım söz konusu 8110 günüm var bu şartlarda emekli olabilirmiyim ben engelliyim özürpükü yıllardırda verhi indirimi alıyırım bilgi verirsemiz sevinrim bu konuda

 32. hasanözdemir dedi ki:

  %84 işitme engelli rapor olan bir kız çocuğu.hiç bir sigortaya bağlı veya bağkurlu olarak kaydı olmıyan 1971 doğumlu engelli bir kişi nasıl emekli olabili. bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerekmektedir

 33. Davut koc dedi ki:

  Slm benim 4a li olarak 1.10.2001 de 21 gun baslagingicim var 1984 dogumluyum ayrica 4a olarak suan 3900 gunum var birde 4c li emekli sandigi olarak 1800 gunum var bunlar toplanirmi vergi indirimi engelli raporum kac % de kac olmali ve pirimim yilim 18 yas gibi nasil yardimci olabilecek kisi varmi bu drumla ilgili emekli olabilirmiyim sizce

 34. ali dedi ki:

  yüzde % 65 engelli raporu aldım sgk sevkiyle devlet hastanesinden bağkur çalışanı olarak bütün gün ve prim şartlarını fazlasıyla yerine getiriyorum raporum önümüzdeki günlerde il saglık kuruluna girecek raporumun kabul edilmeme durumu olurmu ? böyle durumlar yaşanıyormu ? engelli emeklilik rapor engelli raporu

 35. ali dedi ki:

  5510/28/5 kanun maddesi üzerine yani engelli emeklilik aldığım rapor engelli raporu maluliyet raporu değil ..saygılar

 36. Murat ışık dedi ki:

  Merhaba %48 engelli raporum ve vergi indirimim var bağkur 02/01/1997 başlangıç prim gün sayısı 1051
  Ssk 16/03/2007 prim günü 1534 askerlik yapmadım ne zaman hangi şartlarda emekli olabilirim teşekkürler

 37. Kenan dedi ki:

  Merhaba .bana yardımcı olabilir misiniz. Yaklaşık 24 yıldır MS hastası yım. Hiç engelli raporu almadım. Bir doktor ile tanıştım. Durumumu görünce yüzde 60 rapor alabilir sin dedi. Özel bir şirkette çalışıyorum. Ve 5560 gün SSK primim var. İşe başlama tarihim 23.01.2004.sanirim emekli olabiliyorum. emeklilik için sırasıyla ne yapmam gerekiyor. Okadar çok video izledim ki kafam karıştı. Önce vergi dairesi ne git diyorlar, önce rapor al diyor lar, SGK ya git diyorlar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle bölüm doktoruna engelli raporu için başvuru yapmalısınız. Rapor sonucu çıktıktan sonra % 40 üzeri olmalı işyeriniz vasıtası ile vergi indirim belgesi başvurusu yapmalısınız. Gelecek sonuç da % 40 ve üzeri çıkarsa (işyerinizin E tebligat sistemine düşer) bu belge ile işyerinzin bağlı bulunduğu sgm ye emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 38. Bekir dedi ki:

  Merhaba
  %67 Engelli raporum var
  23.12.2008 sigorta başlangıcım var. 4203 sigorta pirimim var.
  Maliyeden emekli olmak için Vergi indirimi istedim odasıda bana %52 verdi.
  Ben bu durumda hangi şartlarda emekli olabilirim. Saygılar

 39. Ismail Toptaş dedi ki:

  1991 ssk girişim var.bagkur 6200 gün ssk 1315 gün ödemem var.1971 doğumluyum.%40 engelli raporu aldim 7 ay önce.emekli için başvuru yaptim .olumsuz sonuç geldi dediler.bagkur günü çok muş.son 3.5 yıl ssk ödemem lazimmis.4680 gün ile % 40 raporlu olanlar emekli olur diye araştırdım.ne yapmam lazım.tesekkur ederim

  1. İmdat yalçın dedi ki:

   Kendim engeliyim doğuştan ayaklarım yok %88 raporum var emekli olabilirmiyim 2013 ssk dan sigortam var emekli olabilirmiyim

 40. Yeliz dedi ki:

  03.08.2005 tarihinde ilk sigorta girişim yapıldı.SSK lı olarak 888 gün primim bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığına 31.01. 2012 yılında engelli memur olarak atandım. Engelli kadrosunda atamam yapıldığında kullanılan engelli raporum oranı % 49 idi. 18.05. 2012 tarihinde göreve başladıktan sonra vergi indiriminden faydalanmak için tekrardan heyete girdim %52 engelli oranım ile vergi indiriminden yararlandım.16 yıl sssk ve 4500 primim mevcut.Engelli emekli olabileceğim tarihi öğrenebilir miyim?

 41. Sercan dedi ki:

  %40 raporum var Ankara gitse bu rapor düşer mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bazı raporlar olduğu gibi onaylanırken bazı raporlar da düşebiliyor. Kesin birşey söyleyebimemiz mümkün değil.

 42. Erhan dal dedi ki:

  Yüzde 53 engelli raporum var 2550 gün pirimim var nasıl emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta başlangıç tarihiniz nedir ?

 43. Sercan dedi ki:

  Kolay gelsin %40 raporum var Ankara’ya gitse rapor bu oran düşer mi Vergi indirimden rapor oranı düşer mi

 44. sadi dedi ki:

  merhaba. engellı. emeklılık. ıçın. Verdıgınız. Bılgılere. Göre. 4080. günü. Doldurmam. lazım. ama. benım. Şuan. 2256. Günüm. Var. gerı. kalan. Pırım. Günümü. tarım. Bağkur a. Borçlansam. Olurmu. uzerım de. Çay. Bahçesı. Var. Yok sa. SGK ya. Çalışıp. devam. edecegım. Şartları. nasıl. ( verecegınız. Bılgıler. ıçın. şımdıden. Teşekkür ederım

 45. Banu Öz dedi ki:

  Tekrar merhaba, https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresindeki hesaplama da herhangi bir engellik derecesi sormuyor. Acaba engellilikten dolayı emeklilik durumunda oradaki rakam değişir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır değişmez

 46. Banu Öz dedi ki:

  Merhaba. %42 engelli raporum var, zamanında vergi dairesine başvurarak engelli indiriminden de faydalandım. hesaplama tablolarına göre 2025 te emekli olacağım. Beni telaşa sokan bişey var. vergi indirimine hak kazandığıma dair extra bi evrakım yok. Raporum imzalanarak vergi dairesinden tarafıma geri gönderilmişti. O mudur evrakımız? Emeklilik başvurusu zamanı geldiğinde eksik evrakım olmaması adına soruyorum. Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesinden gelen imzalı bir evrak var ise yazı yerine geçer. Mevcutta e tebligatla geliyor.

 47. murat dedi ki:

  12.08.2006 sigorta girişli,süresiz %78 engelli raporum var.3967 gün sigorta primi ile suan çalışıyorum.hangi tarihte veya daha öncesi erken emeklilik gibi bir durum söz konusumudur?teşekkür ederim

 48. Hşim Fikret Uluçay dedi ki:

  Selamlar. Bir Kamu kurumunda memurum. Bazı haklardan yararlanmak için Engelli Raporu alabilecek durumdayım.Ben çalışmak istiyorum. Zorla emekliliğe sevk ederler mi acaba..

 49. Barış dedi ki:

  Mrb babam 3.000 gün SGK 1.000 bagkuru var yüzde 60 engelli raporu var süresiz nasıl emekli ederim yardım edin pls

 50. Barış dedi ki:

  Mrblar babam süresiz yüzde 60 engelli sigorta girişi 2007 300 gün SGK 1000 günü bagkuru var ne yapmam lazım yardım edin emekli olirmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malulen emeklilik için en az 1800 güne ihtiyacı var. 500 gün prim ödemesi yapmanız gerekiyor.

 51. Ümmet dedi ki:

  İyi günler,
  Ben 01.10.2005 girisliyim ve %60 süresiz raporum var. Toplamda 3250 prim günüm mevcut. Ne zaman emekli olabilirim ve emekli olsamda sigortalı çalışmaya devam edebilir miyim. Emekli maaşından kesinti oluyormu ?
  Şimdiden teşekkürler

 52. Suat dedi ki:

  Merhaba 03.09.2009 Siğorta girişim var, Yüzde 47 yedi raporum var Engelli Erken Emeklilik Hak Ettiğim Zaman Vergi indirim Belgesi Almam Şartmı Yoksa Direk SSK ya Emekliliğim için Dilekçe Vermem Yeterlimi 2008 Yılından Sonra Siğorta Başlangıçı Olanlar için Vergi indirim Belgesi Gerekmiyor diye biliyorum Engelli erken emeklilik için Doğrumu yoksa yanlış mı biliyorum beni bilgilendirir seniz sevinirim Nasıl bir yol Almam doğru olur Birde Engelli Raporu ile Normal Şartlar Altında iş yapmam mı doğru yoksa Engelli kadrosunda çalışmam mı uygun ilerisinde engelli erken emekli olmama engel olurmu normal şartlar altında siğortalı çalışmam Teşekürler şimdiden

 53. Suat dedi ki:

  Selamün Aleyküm Yüzde 47 Raporum Vardır Siğorta başlanğıcım 09.03.2009 Ve prim günüm 3947 Ama Engelli kadrosunda iş bulamadım için Normal Şartlar olan iş yerinde çalışıyorum Vergi indirim belgesi için henüz başvuru yapmadım korkuyorum iş yeri beni çıkarır diye bir yol gösterir mısınız vede ne zaman engelli erken emekli hakkım olur Teşekürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   09/03/2009 tarihli sigorta başlangıcına göre 2027 yılında emekli olabilirsiniz. Engelli çalışmada vergi indirimi hakkınız vardı. Mevcut durumda vergi muafiyeti olduğundan engelli vergi indirim belgesini emekliliğinizi hak edene kadar almanıza gerek yok. Vergi indrim belgesinin size bir katkısı olmayacaktır

 54. Mustafa dedi ki:

  merhabalar.Ben 2000 yılında 657 tabi memur olarak işe başladım. yani şu anda 5434 s.k tabi çalışanım. 2021 yılında %58 oranında süresiz engelli raporu aldım. Bununla Gelir İdaresi Başkanlığına başvurarark vergi indirimden faydalanmaya başladım. 2021 aralık ayında emekli olabilmek için sgk ya emeklililk dilekçesi verdim ancak olumsuz sonuçlandı.
  Neden red edildiği hakkında hiç bir fikrim yok açıkcası. Şimdi ne yapabilirim onu öğrenmek istiyorum..

 55. Mustafa dedi ki:

  2000 yılında emekli sandığına bağlı olarak şoför kadrosu ile işe başladım. geçen sene % 58 engelli raporu alıp vergi indiriminden faydalanmaya başladım. Sene sonunda yaptığım emkllik baş vurum red edildi. raporum süresiz. şimdi ne yapabilirim. Normalde şartlarım emekli olmak için yeterli değilmiydi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Reddin sebebi size bildirilmiştir. Neden reddoldu.

 56. Ayşegül dedi ki:

  Ayrıca öğretmenliğe başladıktan sonra engelim gelişti sürekli engelli raporum var.Dilekce yazarken hangi maddenin açılımına göre yazmam lazım 5510 sayılı……..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurum personel müdürlüklerinizin talebi ile öncelikle vergi indirim belgesi almalısınız. Buna göre engelli emeklilik hakkını kazanabilirsiniz.