• 2019 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

  2019 yılında PTT’den engelli kredisi almak, engelli maaşı alan kişiler, bir diğer adıyla 2022 aylığı alan kişiler için mümkün olmaktadır. Engelli kredisi alabilmek için başvuru yapıldığında, bankaların kredi verme ya da vermeme hakkı saklı olsa dahi, bankalarda herhangi özel bir yaptırım söz konusu değildir ancak PTT, engelli maaşı alan kişilere özel kredi edinebilme imkanı verir. Bunu özel kredi paketi adı altında yapar. 2019 PTT engelli kredisi alabilmek için gereken şartlar;


  • 2022 adı verilen aylığı alıyor olmak,
  • %40 oranında engeli bulunmak,
  • 84 yaşından daha büyük olmamak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Bir kişi tarafından bakım altında olmak,

  Olacaktır. Ancak bu şart sağlandığı zaman engelli paketinden yararlanılır.

  2022 Maaşı Nedir?

  Engelli maaşı, sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, belli bir oranda engeli olan vatandaşlarına vermekte olduğu bir maaştır. Bu maaşın bir diğer adı da 2022 maaşı şeklindedir.

  2019 Engelli maaşı şartları şu şekildedir;

  • 18 yaşının ikmalini tamamlamış olmak,
  • Engel oranının en az %40 olması,
  • Kanuni olarak bir kişi tarafından bakılıyor olmak,
  • Herhangi bir yerden başka bir gelir sağlıyor olmamak,
  • Muhtaçlık sınırının altında olmak

  Bu durumları sağlayan kişi, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından durum tespiti de yapıldığında, engelli maaşı almaya hak kazanır. Engelli maaşları her üç ayda bir defa ödenir. Kişiler, bu maaşı almaya başladıktan sonra, 2019 PTT engelli kredi başvurusunda bulunabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  PTT engelli kredisi alabilmek için, engel durumunun geçici olmaması önemli bir konudur. Eğer engel geçici ise, ya da engelli olunduğuna dair alınmış olan rapor eski tarihli ise, kredi başvurusu yapılamaz, belgenin güncel olması talebinde bulunulur. Aynı zamanda, kişi tarafına ödenen engelli maaşını PTT üzerinden almaktaysa, kredi alabilme imkanı daha fazla olacaktır.

  Kişi maaşını PTT üzerinden almıyorsa bile, maaşını taşıyarak, kredi alabilme olasılığını güçlendirecektir. PTT kredi verirken şu koşulları göz önünde bulundurur;

  • Kişinin maaşının devlet tarafından ödeniyor olması,
  • Kişinin maaş bordrosu gösterebiliyor durumda olması,
  • Kişinin kredi notunun çok düşük olmaması veya kara listede olmaması,

  Kişiler söz konusu şartları yerine getirmektelerse, 2019 PTT engelli kredisi alabilme ihtimalleri de oldukça yüksektir. PTT, kişiden bir kredi limiti belirlemesini talep eder. Belirlenen limite göre, ödenecek olan aylık taksit tutarı, kişinin aldığı aylık maaşın yarısından daha fazla olmamalıdır. Aksi takdirde kredi alma ihtimali ödemenin sorunsuz gerçekleşemeyeceği durumu oluşabileceğinden düşecektir.

  Engelli Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

  Engelli kredisi alabilmek için, yine bazı durumlara uygunluk gösteriyor olmak gerekir. Öncelikli olan konu, zihinsel engelli vatandaşların engelli kredisi alamayacağıdır. Kredi başvurusunda bulunmak için engelin fiziksel olma talebi söz konusudur. Bunun dışında, eğer kişi, belli bir süre sonra hayatını kaybedeceğine dair, doktor tarafından kesinleşmiş bir rapora sahipse, kredi talebi ne yazık ki olumsuz sonuçlanır.

  PTT engelli kredisi 2019 yılı itibari ile başvurabilmek için söz konusu diğer şartlar;

  • Kişinin almakta olduğu maaş kendisine ait olmalıdır. Başkalarına ait olan maaşlarla kredi başvurusu yapmak mümkün olmaz.
  • Kişinin bankalarla olan geçmişi çok kötü olmamalıdır.
  • Kişinin sahip olduğu kredi notu iyi derecede olmalıdır.
  • Kişinin maaşında herhangi bir haciz bulunmamalıdır.

  Kişiler, bu durumları yerine getirdiklerinde kredi alabilme şansları artacaktır.

  PTT Engelli Paketinin Özellikleri Nelerdir?

  Engelli maaşı vatandaşlara üç ayda bir defaya mahsus olmak kaydı ile ödenmektedir. Böyle bir durumda, alınan maaş ile, edinilen krediyi tekrar ödemek bir miktar zor olacaktır. Bu nedenle, PTT engelli kredi paketi ile, düşük faizli kredi çekebilme imkanları sunar.

  Aynı zamanda geri ödeme vade seçenekleri de kişilere kolaylık sağlar. Kişinin maaşını PTT’den alması durumunda, PTT, maaş kişinin hesabına aktarıldığı zaman, o ay ödenmesi gereken taksit miktarını otomatik olarak temin eder.

  PTT kredi verirken, kişilerin engellilik raporlarını belli aralıklarla kontrol etme şartı öne sürer. PTT 2022 maaşına kredi veriyor mu? Sorusunun cevabı ise, belli şartlar dahilinde veriyor olacaktır.

  Engelli Maaşını PTT’ye Taşıma İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

  Maaşı, kredinin edinileceği platformdan alıyor olmak, kredinin onaylanması süreci için avantajlıdır. Söz konusu maaş, eğer başka bir mecradan ediniliyorsa, kişi belli işlemleri yerine getirdiği süreç sonrasında, maaşını PTT üzerinden almaya başlayabilir. Bu süreç şu şekilde ilerler;

  • Kişi, E-Devlet sistemine giriş yapar.
  • Açılan sayfada, 2022 banka değişikliği fasiletisine tıklar.
  • Çıkan değişiklik ekranında, PTT şube adı bilgileri değiştirilerek güncellenir.
  • Güncelleme sonrası, maaş değişikliği yapılmış olur.

  E-Devlet’ten bu işlemi yapmak için, E-Devlet şifresi edinmiş olmak gerekir. Bu şifreler, 2 TL karşılığında PTT’den edinilir. Kişiler, E-Devlet üzerinden işlemi gerçekleştirmek istemiyorlarsa, şubeye bireysel olarak giderek de banka değişikliği yapmak istediklerini belirtebilirler. PTT engelli maaşının, belli bir süre boyunca PTT’den alınacağının taahhüt edilmesi neticesinde, belli bir miktar promosyon verir.

  Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

  Engelli maaşı ile kredi alma talebi PTT tarafından olumlu karşılanmadığında, bu maaşa kredi veren başka bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar;

  • Koç Finans,
  • Denizbank,
  • Halkbank,
  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • Garanti Bankası,
  • Akbank,

  Şeklindedir. Ziraat Bankası, engellilere “Engelsiz Paketi” adı altında, düşük faiz oranları ile kredi edinebilme şansı tanır. Aynı zamanda bireysel emeklilik olanakları da sunar. Bankalar, engelli maaşına verecekleri kredi miktarını en fazla, alınan maaşın 10 katı kadar olacak şekilde belirlerler.

  Yani, kişinin almakta olduğu maaşın 10 katından daha fazla kredi talep etme hakkı bulunmaz.

  Kişilerin kredi ihtiyaçları bu miktardan daha fazla ise, kişiler, gelir belgesi ihtiyacı duymadan kredi veren bankalara başvuruda bulunabilirler. Bu bankalar;

  • CepteTeb,
  • Enpara,
  • Odeabank

  Şeklindedir.

  Engellilere Kosgeb Desteği Nedir?

  Engelli bireylerin kendi işlerini kurmaları adına destek sağlamak için, Kosgeb kredi imkanı tanır. Kendi iş yerini açmak isteyen engelli bireyler Kosgeb’e başvuruda bulunabilirler. Bu başvuru;

  • Kosgeb girişimcilik dersi almak,
  • Hazırlanan iş planını Kosgeb’e sunmak

  Aşamaları ile gerçekleşir. Proje onaylanırsa Kosgeb, hibe ya da faizsiz kredi desteği sağlar.

  Engelli Maaşı İle Taşıt Kredisi Almak Mümkün müdür?

  Engelli maaşı ile, yalnızca ihtiyaç kredisi değil, taşıt kredisi almak da mümkün olmaktadır. Bu konuda engelli bireylere en çok destek veren banka, Ziraat Bankası’dır.

  Ziraat Bankası oldukça düşük faizlerle, taşıt kredisi edinme imkanı sağlar. Vade seçenekleri 60 aya kadar uzanır. Kişilerin taşıt kredisine başvurmak için yapmaları gereken;

  • Bir Ziraat Bankası şubesine gitmek,
  • Maaş Bordrosu ve kimlik bilgileri göstermek

  Olacaktır. Alınan maaş miktarına göre, kişilerin kredi edinebilme şansları artacaktır. Bankanın farklı belge talep etme hakkı saklıdır.

  Engelli Maaşı İle Kredi Kartı Almak Mümkün müdür?

  Bankalar, kredi kartı sağlarken, konuya kişinin kredi notunun düşük olup olmadığı açısı ile bakarlar. Söz konusu kişinin eğer bankalarla ilgili problemi olmuşsa, bankalar kredi kartı verme konusunda çekimser davranırlar. Eğer kredi notu ile alakalı herhangi bir problem yoksa, pek çok banka, 500 TL dolayında düşük limitli kredi kartı verecektir.

  Kredi kartı alan kişilerin 2022 aylıklarının devamlılığında herhangi bir sorun oluşmaz. Engelli maaşı alan birey aynı zamanda öğrenciyse, bankaların öğrenci kredi kartı verme olasılığı daha yüksek olduğundan, kredi kartı edinme olasılığı yüksek olacaktır.

  Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır ?

  Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

  Engelli Erken Emeklilik Şartları  tıkla sorunu sor

  2019 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. dilara dedi ki:

   ptt den 65 yas aylıgı alıyorum yasım 68 kredi cekebilirmiiym

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödeyebilme gücünüze bakılır. Kefil istenebilir.

  2. sami başkaya dedi ki:

   iyi günler dilerim. ben kamu işçisiyim. eşimin %70 oranında sürekli sağlık raporu var ve 2022 aylığı bağlandı. bu ay ilk maaşını alacak. yeni evlendiğimiz için biraz borçla evlendik. onları kapatmak için kredi başvuru yapmak istiyorum. benim 2 tane kredi kartım var ve bazı aylar asgari tutarını ödedim.bundan dolayı kredi notum düştüğünü düşünüyorum. sizin yazınızı okudum ve krediyi eşim üzerinden alabilirmiyim diye sormak istedim. eşimin 2022 aylığı ve benimde maaş bordromu götürsek yardımcı olurlarmı?

   cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2022 aylığını sgk değil de sosyal yardımlaşma ödeneği olarak gördükleri için çok olumlu dönüş olmuyor. Heleki 2 senedir banklara kredi işini çok sıkı tutuyor. Deneyin ama çok olumlu bir dönüş beklemeyin.

  3. kezban dedi ki:

   mehaba engelli çocuğuma bakiyorum 0/98 engeli raporu var 9 yasinda evde bakim maaş aliyorum 1387 tl bunun için fizik tedavi ve diğer ihtiyaçlar icin kredi alabilirmiyim ptt den ve baska

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evde bakım maaşı Sosyal yardımlaşma üzerinden yapılan bir ödenektir. Bankalar sigortalı çalışma veya emekli maaşı gibi bir sabit gelir isteyebilir. Eskiden şartlar daha esnekti.

  4. Erkan dedi ki:

   Iyi günler ptt nin engelli kredisi verdigi dogrumıdur /47 engelli yim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    PTT engelli olanlara farklı oranlar verebiliyor. ancak yine de gelirinize göre onaylıyor.

   2. Cennet dedi ki:

    Merhaba benim % / 80 engelli raporum var raporum da sürekli engelli maaşı alıyorum ptt den zihinsel engelliyim bende ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum mümkün mü acaba

   3. Nadir dedi ki:

    Oncelikle hayirli aksamlar babam aizermir engellisi yatalak 59 yasinda tasit kiredisi cekebilirmiyimiz nasil alabiliriz

  5. Durmuş dedi ki:

   Milleti kandırmayın şimdi PTT den ciktim engellilere k filan yok dediler

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Dönemsel olarak kurumlar, engelli vatandaşlara kredi sağlamaktadır. Şuan PTT engellilere kredi vermiyor olabilir ama ilerleyen zamanlarda tekrar engelli kredisi kampanyasını aktif edecektir.

  6. adnan bingöl dedi ki:

   ssk emeklisiyim 100de100engelli raporum var yardım alabilirmiyim .birde elektrik indiriminden faydalanabilirmiyim.teşekür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olarak sosyal yardım alamazsınız. Engellilere tanınan tüm indirimlerden faydalanabilirsiniz.

  7. birkan dedi ki:

   internette şu bankalar veriyor diyor şubeye gittiğimde yok vermiyoruz diyor.bu nasıl iş o zaman yazmayın arkadaş internete yalan haber

  8. birkan dedi ki:

   vermiyorlar ben gittim ptt memur çalışanına sordum vermiyoz dedi

  9. serap dedi ki:

   %62 sürekli engelli raporum 2022 engelli maaşı alıyorum kredi almam mümkündür?

  10. Nargihan dedi ki:

   Iyi aksamlar benim yüzde 62 raporum var kredi notum iyi değil ama yinede borcumu kapatmak için kredi çekebilirmişim bu arada calisiyorum

  11. Muharrem mavili dedi ki:

   100 de 55raporum var engelli maaşı bağlandı kredi alabilirmiyim

   1. Timur İlhan dedi ki:

    %89 özurum var.. PTT ye gittim 2022 ye kredi Yok dedi 🙄

  12. Berat dedi ki:

   Meraba ben yuzde 42 engelliyim ptt den aylik 433 tl engelli ayligi aliyorum hic ssk ya girisim yok ihtiyac kredisi cekebilirmiyim

  13. murat durgunöz dedi ki:

   merhabalar benim %80 1.nci derece’ de ağır engell’ i rapor’um var.ptt kredi verir’mi acaba

  14. Hatice dedi ki:

   Evde bakim parasi aliyorum kizimin ozuru yuzde 62 kredi kullanabilirmiyim

  15. esra dedi ki:

   Merhaba annnemin %40 raporu var acaba ptt kredi verirmi pttye gittik biz vermiyoruz dedi bunla ilgili ne yapabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınızı PTT den alıyorsanız PTT yardımcı olabilir. Ziraat bankası ve Halk bank ta bu konularda daha duyarlı kredi notunuzda olumsuzluk yoksa alabilirsiniz.

  16. murat varlı dedi ki:

   herkes yazmış ama nedense bi cevap bile veren yok

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Gün içerisinde 50’den fazla yoruma cevap vermeye çalışıyoruz. Bu süre zarfı içerisinde, yetişemediğimiz kısımlar mutlaka oluyor. Engelli kredisi için PTT’e başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bazı dönemlerde, bankalarda engelli kredisi kampanyası yapmaktır.

    Bilginize

  17. Oğuz dedi ki:

   S.aleyküm %45 engelli maası alıyorum ondsan baska gelirim yok maaslar her ay oldu 433Lira bisey alacagm kredi nasıl ckerim 2Bin Lira kadar gmailime cevabı gönderiresenz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet bankaları ve PTT şubeleri bu konuda size yardımcı olabilirler. Maaşınıza göre vade seçeneği yapılabilir

  18. Dilara dedi ki:

   Mrb abimle yasiyorum 19 senedir ben babamdan maas aliyorum abim 65 yasinda ozurlu ptt den maas aliyor simdi aylik oldu 3000 tl kredi cekebilirmi 6 aylik odeme sartiyla ihtiyaclari var cevap yazarsaniz sevinirim 100/80 ozurlu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    PTT Aktif Bank la anlaşmalı olarak kredi verebiliyor. Kredi sicili temiz ise 24 aya kadar kredi alabilir.

  19. Selma dedi ki:

   Ucaylik maaşlar heraya döndüğü pitten kredi çekme imkanına varmi heray 757tl alicam buna kredi verir mi artik ptt şubeleri

  20. Gulay dedi ki:

   2022 maaşı alıyorum beş bin lira kadar kredi çekebilir miyim acil cevap lütfen raporun yüzde 60

  21. Esra kula dedi ki:

   %82 engelli ve süreklidir raporun var 3ayda bir 1750tl maaş alıyorum PTT den kredi kullanabilirim ne kadar kullanabilirim cevap verirseniz çok ihtiyacım var şimdiden tesekkurler

  22. Taner Altun dedi ki:

   69 engelliyim 15 bin kredi nasıl alırım yardımcı olurmusunuz

  23. zEYNEP dedi ki:

   Merhaba ;

   Annem 97 engelli raporu çıktı 2 ay sonra maaşa bağlanacağı bilgisi tarafımıza ulaştı . Merak ettiğimiz annem ptt kredi çekebiliyormu ,çekebiliyorsa bu maaş üzerinden oran nedir ?

   Ögrenmek istiyorum teşekkürler.

  24. TUNÇ ÇALIŞAN dedi ki:

   5 YILDIR 2022 ENGELLİ MAAŞI ALIYORUM VE MAAIMI 5 YILDIR AYNI PTT ŞUBESİNDEN ÇEKİYORUM . SİGORTAM VE İPOTEK EDECEK HİÇ BİR ŞEYİM YOK . BANKALARLA HİÇ ALIŞ VERİŞİM OLMADI . KIREDİ KARTIM HİÇ OLMADI . BUNA RAĞMEN PTT KESİN OLARAK YANLIZCA ENGELLİ MAAŞIMA İSTİNADEN BANA 10 000 TL KIREDİ VERİRMİ

  25. Fahri özgün dedi ki:

   Iyi günler ben 140.engell raporum var bende ptt den kredi çekebilirmiyim 3 ayda bir engelli maaşı alıyorum

  Sorunuzu Yazın