• PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?


  Engelli maaşı alan ya da bilinen diğer bir ismi ile 2022 aylığı alan kişiler, zaman zaman artan ihtiyaçlarını aldıkları maaş ile ne yazık ki karşılayamamaktadırlar. Durum böyle olunca bankalardan kredi desteği almak isteseler de, ne yazık ki onlara özel olarak hazırlanan bir kredi paketi karşılarına çıkmayacaktır. Ancak, engelli maaşı alan kişilerin ihtiyaçları PTT tarafından dikkate alınmış ve hem onların durumları hem de gelirleri göz önünde bulundurularak bir engelli kredisi paketi hazırlanmıştır. PTT engelli kredisi alabilmek için en temel şart, kişilerin 2022 aylığı alıyor olmasıdır. Bunun nedeni ise, %40 ve üzerinde bir engel durumu olan kişilere bu kredi paketi ile hizmet sunulmak istenmesidir.


  Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

  PTT engelli kredisi için detaylara geçmeden önce, 2022 olarak da adlandırdığımız engelli maaşını kimlerin alabileceğinden söz edebiliriz. Öncelikli olarak kişilerin bulundukları il ya da ilçe merkezinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından engel teşkil ettiklerinin tespit edilmesi gerekecektir. Bu durum tamamlanıyorsa da, aşağıda belirteceğimiz şartlar dahilinde, engelli maaşı almaya hak kazanabilecektirler.

  • 18 yaşını tamamlamış ve engelli olmak.
  • Eğer 18 yaş tamamlanmıyorsa, ona velilik yapacak bir kişinin başvuru yapması.
  • Kişilerin engel durumlarını tam teşekküllü bir rapor ile beyan etmesi gerekmektedir. Düzenlenecek raporda ise, engel durumunun en az %40 olması gerekmektedir.
  • Kişilerin kanuni olarak bakmakla yükümlü olduğu bir kişinin bulunmaması istenmektedir.
  • Nafaka ya da mahkeme kararı ile alınan bir gelir bulunmamalıdır.
  • Haneye giren gelirler göz önünde bulundurularak, muhtaçlık sınırının altında olmak gerekecektir.

  Bu şartları tamamlayan kişiler, devlet tarafından verilen engelli maaşını almaya hak kazanacak, sonrasında ise PTT engelli kredisi için başvuruda bulunabilecektir.

  PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

  Engelli maaşı alan kişiler, her 3 ayda bir olacak şekilde bu maaşlarını teslim almaktadırlar. Devlet tarafından ya da bazı vakıflar tarafından verilen bu maaşlara ise, şuan için kısıtlı bir kredi imkanı bulunmaktadır. Birçok detayın bulunduğu ve PTT tarafından verilen bu kredide, öncelikli olarak engel durumunuzu teşkil eden raporun güncel tarihine bakılacak ve geçmiş tarihli bir rapor bulunuyorsa bunu güncellemeniz istenecektir. Ayrıca, kişilerin engel durumu geçici ise, bu durumda ne yazık ki kredi hizmeti sunulmamaktadır.

  Alınan engelli maaşı, PTT ya da herhangi bir banka üzerinden alınıyorsa, bu son derece olumlu bir durumdur. Çünkü, engellilere yönelik bir kredi olmasına rağmen, kişilerin kredi notları üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Banka kayıtlarında para akışının olması da, kredi notunu etkileyen temel durumlardan sadece bir tanesidir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  PTT tarafından verilen bu krediye başvuru yapmak isteyen kişiler, doğrudan PTT merkezlerine gitmelidirler. Ancak, burada unutulmaması gereken bir durum vardır. PTT her ne kadar bankacılık sektörüne giriş yapmış olsa da, sunduğu kredileri farklı bankalar ile yaptığı anlaşmalar sonrasında sunmaktadır. Bundan dolayı, başvuru yapılan diğer bankanın kriterlerine göre bir değerlendirme söz konusudur. Başvuru işlemleri sırasında daha avantajlı olan kişiler, maaşını devletten alan kişilerdir. Çünkü, bu şekilde maaşını alan kişiler E-Devlet sistemi üzerinden maaş bordrosu alabilmekte ve bu da kredi başvurularında onları daha öncelikli kılmaktadır.

  Engellilerin alabilecekleri kredilerde ise, yine genel kredi şartları bulunmaktadır. Bunlar tamamlandıktan sonra, aylık olarak ellerine geçen para miktarı dikkate alınmakta ve başvuru sırasında seçilecek miktar da bu işlem sonrasında belirlenmektedir. Kredi tutarı belirlenirken, aylık gelirin yarısının, ödenecek kredi taksitinden daha fazla olması şartı aranmaktadır. Bu durumu dikkate alarak bir limit belirlemeniz, sonrasında da başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

  Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

  PTT engelli kredisi ve bu hizmet ile ilgili detaylar yukarıdaki gibidir. Kişiler PTT’den istedikleri gibi bir sonuç elde edemediklerinde, farklı alternatifleri elbet de değerlendirebilirler. Burada Koç Finans, Denizbank ve Halkbank tercih edilebilecek bankalar arasında yer almaktadır. Ancak, özel ya da kamu güvencesindeki bankalar aracılığı ile kredi başvurusu yapmaya karar verirseniz, maaşınızı taşımak durumunda kalacağınızı kesinlikle unutmamalısınız. PTT ya da farklı bir banka üzerinden engelli maaşınızı alıyorsanız ve maaş aldığınız kurum dışında bir bankadan başvuru yapacaksanız, aynı gün içerisinde bir dilekçe yazarak taşıma işlemini başlatabilirsiniz.

  Bankadan bankaya farklı oranlar ile kredi sunuluyor olsa da, genel itibari ile alınan engelli maaşının 10 katına kadar kredi desteği sunulduğunu bilmelisiniz. Bu da sizin ihtiyaçlarınızı tam anlamı ile karşılamayabilir. Eğer bu durum söz konusu ise, sizden gelir belgesi gibi şartlar talep etmeden kredi hizmeti sunan bankalardan yardım alabilirsiniz. Size en kolay şekilde hizmet sunacak banka ise Aktifbank’tır. Sadece internet ortamından başvuru yapmanızın yeterli olduğu bu hizmette, 30 bin TL’ye kadar kredi hizmeti alabilirsiniz. Ancak, Aktifbank’ın sunacağı kredi paketinde, faiz oranlarının diğer bankalara oranla daha fazla olduğunu bilmelisiniz. Tüm bu şartları kabul ediyorsanız, PTT ya da bahsedilen diğer alternatifleri değerlendirebilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Berat dedi ki:

   Meraba ben yuzde 42 engelliyim ptt den aylik 433 tl engelli ayligi aliyorum hic ssk ya girisim yok ihtiyac kredisi cekebilirmiyim

  2. murat durgunöz dedi ki:

   merhabalar benim %80 1.nci derece’ de ağır engell’ i rapor’um var.ptt kredi verir’mi acaba

  3. Hatice dedi ki:

   Evde bakim parasi aliyorum kizimin ozuru yuzde 62 kredi kullanabilirmiyim

  4. esra dedi ki:

   Merhaba annnemin %40 raporu var acaba ptt kredi verirmi pttye gittik biz vermiyoruz dedi bunla ilgili ne yapabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınızı PTT den alıyorsanız PTT yardımcı olabilir. Ziraat bankası ve Halk bank ta bu konularda daha duyarlı kredi notunuzda olumsuzluk yoksa alabilirsiniz.

  5. murat varlı dedi ki:

   herkes yazmış ama nedense bi cevap bile veren yok

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Gün içerisinde 50’den fazla yoruma cevap vermeye çalışıyoruz. Bu süre zarfı içerisinde, yetişemediğimiz kısımlar mutlaka oluyor. Engelli kredisi için PTT’e başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bazı dönemlerde, bankalarda engelli kredisi kampanyası yapmaktır.

    Bilginize

  6. Oğuz dedi ki:

   S.aleyküm %45 engelli maası alıyorum ondsan baska gelirim yok maaslar her ay oldu 433Lira bisey alacagm kredi nasıl ckerim 2Bin Lira kadar gmailime cevabı gönderiresenz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet bankaları ve PTT şubeleri bu konuda size yardımcı olabilirler. Maaşınıza göre vade seçeneği yapılabilir

  7. Dilara dedi ki:

   Mrb abimle yasiyorum 19 senedir ben babamdan maas aliyorum abim 65 yasinda ozurlu ptt den maas aliyor simdi aylik oldu 3000 tl kredi cekebilirmi 6 aylik odeme sartiyla ihtiyaclari var cevap yazarsaniz sevinirim 100/80 ozurlu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    PTT Aktif Bank la anlaşmalı olarak kredi verebiliyor. Kredi sicili temiz ise 24 aya kadar kredi alabilir.

  8. Selma dedi ki:

   Ucaylik maaşlar heraya döndüğü pitten kredi çekme imkanına varmi heray 757tl alicam buna kredi verir mi artik ptt şubeleri

  9. Gulay dedi ki:

   2022 maaşı alıyorum beş bin lira kadar kredi çekebilir miyim acil cevap lütfen raporun yüzde 60

  10. Esra kula dedi ki:

   %82 engelli ve süreklidir raporun var 3ayda bir 1750tl maaş alıyorum PTT den kredi kullanabilirim ne kadar kullanabilirim cevap verirseniz çok ihtiyacım var şimdiden tesekkurler

  11. Taner Altun dedi ki:

   69 engelliyim 15 bin kredi nasıl alırım yardımcı olurmusunuz

  12. zEYNEP dedi ki:

   Merhaba ;

   Annem 97 engelli raporu çıktı 2 ay sonra maaşa bağlanacağı bilgisi tarafımıza ulaştı . Merak ettiğimiz annem ptt kredi çekebiliyormu ,çekebiliyorsa bu maaş üzerinden oran nedir ?

   Ögrenmek istiyorum teşekkürler.

  13. TUNÇ ÇALIŞAN dedi ki:

   5 YILDIR 2022 ENGELLİ MAAŞI ALIYORUM VE MAAIMI 5 YILDIR AYNI PTT ŞUBESİNDEN ÇEKİYORUM . SİGORTAM VE İPOTEK EDECEK HİÇ BİR ŞEYİM YOK . BANKALARLA HİÇ ALIŞ VERİŞİM OLMADI . KIREDİ KARTIM HİÇ OLMADI . BUNA RAĞMEN PTT KESİN OLARAK YANLIZCA ENGELLİ MAAŞIMA İSTİNADEN BANA 10 000 TL KIREDİ VERİRMİ

  14. Fahri özgün dedi ki:

   Iyi günler ben 140.engell raporum var bende ptt den kredi çekebilirmiyim 3 ayda bir engelli maaşı alıyorum

  Sorunuzu Yazın