Engelli

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Nelerdir?

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri

Ülkemizde uzun süredir yenileme ve geliştirme çabalarının sürdüğü alanlardan biri de Engelli ve Yaşlı Hizmetleri’dir. Devlet çeşitli alan ve kapsamlarda yaşlılara ve engellilere hizmetler sağlamakta, her geçen yıl bu hizmetlerin çevresini geliştirmeye ve yenilemeye devam etmektedir. Bu kapsamda yazımızda sizler için “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Nelerdir?” sorusunu yanıtladık.

Engellilere Yönelik Bakım Hizmetleri Nelerdir?

Ülkemizde, resmi ve özel bakım merkezleri tarafından ihtiyacı olan engellilere yatılı ve gündüzlü hizmetler verilmektedir. Bakıma ihtiyaç duyan engellilere bakım merkezlerinin yanı sıra evlerinde de bakım hizmeti sunulmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanmasındaki sorumluluk 2015 yılından itibaren Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün görev alanına verilmiştir.

Resmi ve özel bakım merkezlerine yerleştirilmek veya faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru sürecinde istenilecek belgeler şu şekildedir:

 1. Engelli Sağlık Kurulu raporunun alınması ve engelli bireyin bulaşıcı bir hastalığının olmadığının bu raporda belirtilmesi,
 2. Başvuruyu yapan engelli bireyin 18 yaşını tamamlamamış olması,
 3. Engelli birey için mahkemeden alınacak koruma altına alınması,
 4. Engelli bireyin akıl hastalığı veya akıl zayıflığı nedeniyle kendi işlerini görememesi, sürekli bakıma ihtiyaç duyması ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedeniyle kısıtlanması gerekli engelli bireyler için mahkemeden alınacak olan vesayet altına alınması gereklidir kararı,
 5. Yakını olmayan, kimsesiz veya terk edilmiş engelli bireylerin işlemleri engellilerin bulunduğu İl Müdürlüğünce yürütülür.

Özel ve yatılı bakım evine yerleştirilme işlemleri için ise şu başvuru belgeleri gereklidir:

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılacak başvuru yapılması
 2. T.C Kimlik Numarası beyanı, Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nun alınması
 3. Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan kişinin 18 yaşını doldurmamış olması
 4. Engelli birey için alınacak koruma altına alınması için mahkemeden alınacak vesayet kararı
 5. Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve durumuna ilişkin yazılı beyan ve beyanın içeriğine dair belgeler
 6. 2 adet vesikalık fotoğraf
 7. Varsa öğrenim durumunu gösteren bir belge veya sureti
 8. Engelli bireyin anne-babası boşanmış ise, boşanma belgesi
 9. Engelli bireyin Aile Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Adres Belgesi

Özel bakım merkezlerinden yararlanmak isteyen kişilerin %50 engelli oldukları belgelenmelidir. Ayrıca kişinin kendilerine veya bakmakla yükümlü oldukları birey sayısına göre kendine düşen ortalama aylık gelir tutarının bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’den az olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Özel bakım hizmetlerinin bakım ücretleri yasalarla belirlenir.

Engelli bireylere yönelik ayrıca evde bakım hizmetleri de bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için engelli bireyin engellilik oranı %50 olması gerekmektedir. Evde bakım hizmetlerinin ücretleri yine yasalarla her sene düzenlenir.

Engellilere yönelik hizmetlerden bir diğeri ise 2022 Sayılı Kanun Gereği verilen engelli aylığıdır. Engelli aylığının bağlanması için engelli bireyin 18 yaşının tamamlanmamış olması gerekmektedir. Bu ödemeler üç aylık olarak ödenir. Engellilik oranına göre bu oran değişmektedir. Engelli aylığı şu koşullarda verilir:

 1. Kanunen bakmakla yükümlü kimsenin olmaması,
 2. Sosyal güvenlik kurumuna bağlı herhangi bir gelirinin olmaması,
 3. Nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan,
 4. Devamlı bir geliri olmayan,

kişilerin 18 yaşını doldurmamış olan engelli yakını bulunanlar ve tüm gelirlerin toplamının muhtaçlık sınırının altında olan kişiler faydalanabilmektedir.

Başvuru için ikametgah adresinin bağlı olduğu vakıfa yapılır. Detaylı bilgi için yazının sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

Yaşlı Hizmetleri Nelerdir?

Ülkemizde 60 yaş ve üzeri yaşlarda olan kişiler için birçok hizmet bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni huzurevleri ve yaşlı bakım merkezleridir.

Huzurevlerine Başvuru Yapmak İçin Gerekli Koşul ve Belgeler Nelerdir?

 1. 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak,
 2. Kendi gereksinimlerini (banyo, tuvalet ,yemek yemek vb.) karşılayacak rahatsızlığı bulunmamak,
 3. Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmamak,
 4. Sosyal veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu “Sosyal İnceleme Raporu” ile saptanmış olmak,
 5. Ruhsal sağlının yerinde olması ve bulaşıcı bir hastalığa sahip olmamak,

Huzurevlerinden yararlanmak için kişilerin yaşadıkları mahalledeki Huzurevi veya Merkez Müdürlükleri, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Bakanlık yada İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Bu süreçte istenilen belgeler;

 1. Dilekçe,
 2. 2.Vukuatlı Nüfus Örneği,
 3. Gelir durumunu gösteren belge,
 4. Sağlık Kurulu Raporu,
 5. Sosyal Çalışmacı tarafından düzenlenecek Sosyal İnceleme Raporu gerekmektedir.

Acil bakıma ihtiyacı olan yaşlılar hemen huzurevlerine yerleştirilir.

Huzurevlerinin yanı sıra ayrıca yaşlılar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine de yerleştirilebilirler. Bu merkeze ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı bir hastalığı olmayan, yatağa bağımlı ya da fiziksel ve zihinsel gerilemeleri olması nedeniyle bakıma ihtiyaç duyan kişiler için hizmet vermektedir.

Engelli Bakımı ve Aylığı Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Yaşlı Hizmet ve Bakım İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Ayrıca ayrıntılı bilgi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi 170’i arayabilirsiniz.

Shares:

2 Yorumlar

 • nedret
  07.05.2018

  mrb iki yıl önce anjio oldum ve stent takıldı doktor raporuna göre atar damalardan biri tamamen tıkalı .biri yüzde 60 diğeri ise yüzde 40 tıkalı.ayrıca seker .tansiyon hastasıyım.bunun yanında görme bozukluğu var miyop.doktor tarafından efor testine hiçbir zaman girmemem söylendi.damarlarım çok ince olduğu için baypas olamıyorum. engellik durumum nedir

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.05.2018

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre %35-45 arasında bir oran çıkacaktır. Verilen bilgiler tahminidir. Hastane doktor yorumları oranda farklılık gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir