SSK

SSK MÜSTEHAKLIK SORGULAMA

SGK; Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir yapıdır. Her işe giren vatandaşın işveren tarafından bu sigortayı yaptırması zorunludur. Eğer ilk bir ay içerisinde sigortanız yaptırılmış olmaz ise gerekli yerlere başvurarak sorunu çözebilir çalıştığınız iş yerine belli bir miktarda para cezası uygulanmaktadır.Kamu idareleri arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak,sosyal güvenlik politikalarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak,sosyal güvenliğe ilişkin konularda uluslar arası gelişmeleri izlemek,Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek gibi SSK’nın görevleri bulunmaktadır.Sigortanız yaptırılmamış ise,Sigorta Müdürlüklerine veya Sigorta İl Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Müstehaklık belgesi, bir kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalıştığını kanıtlayan bir belgedir. Bireylerin SGK’nın hizmetlerinden yararlanabilmesi için müstehaklık belgesini almak zorundadır. Ayrıca müstehaklığın bir diğer yanı, kişinin eşinin ve çocuklarının aynı haklarından yararlanması anlamına da gelmektedir. Bireyler bu gibi bilgileri ise SSK müstehaklık sorgulama işlemi yardımıyla öğrenebilirler. SGK müstehaklık sorgulama işlemini internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-SGM ile de bu işlemlerini yapabilmekteydiniz fakat şu an E-SGM sitesi hizmet vermediği için işlemlerinizi şifreli bir şekilde E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. SGK müstehaklık sorgulama işlemleri hakkında daha çok bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.Aşağıda sizlere E-Devlet üzerinden sorgulama işlemi nasıl yapılır onu anlatmış bulunmaktayız.


E-Devlet Üzerinden Şifreniz İle SSK Müstehaklık Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

E-Devlet üzerinden SSK müstehaklık sorgulama işleminiz için şifreye ihtiyacınız vardır. Şifrenizi, kimlik bilgilerinizle PTT şubelerine başvuru yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlem için 2 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Şifrenizi edindikten sonra SGK müstehaklık sorgulama işlemi yazımızın sonunda bulunan bağlantıya tıklayınız.

  • Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız.
  • Değişmiş olan ekran üzerinden TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Sisteme giriş yap butonuna tıklayarak SGK müstehaklık sorgulama işlemi için sisteme girebilirsiniz ve bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Şifre İle SSK Müstehaklık Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu