emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor

Staj Sigortası ve Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlayabiliyor
SSK
18.09.2020

Emekli olmak tüm çalışanlar için ortak bir hayal olsa da emekli olmak için gereken şartlar yerine getirilmesi pek çok kişi için zor olabilmektedir. Ancak özellikle kadın çalışanlar staj sigortası ve doğum borçlanması ile birlikte erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

Kadınlar İçin Erken Emeklilik İmkânları

Kadınların çalışmasını engelleyen en büyük etmenlerden birisi de doğum nedeniyle çalışmaya ara vermeleri oluşturuyor. Özellikle doğum sonrasında bir kısım kadınlar iş yaşamına geri dönerken, bir kısım ise tekrardan iş yaşamına farklı gerekçeler ile dönüş yapamıyor. Özellikle çalışmaya ara vermiş olan kadınlar emeklilik için gereken prim gün sayısını doldurmakta oldukça zorluk yaşayabiliyorlar.

Bu açıdan kadınların bu konuda yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırmak sebebiyle üç çocuk için her birinde iki yıla kadar süreyle borçlanma hakkı veriliyor. Bu bakımdan ücretsiz doğum ya da annelik izni süreleri ve doğum tarihinden sonra boşta geçen sürelerin iki yıla kadar olacak kısımları için doğum borçlanması yapılabiliyor. Doğum borçlanması talebinde bulunulması için ise kadınların işçi, esnaf ya da memur statüsünde çalışmaları gerekiyor. Buna göre 4A kapsamında sigorta girişi olan kısa ya da uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim bildirilen kadınlar, 4B kapsamında prim ödemiş olup olmadığına bakılmaksızın tescil edilen ve prim tahakkuk eden kadınlar, 4C kapsamında tescil edilen kadınlar doğum borçlanması yapabiliyorlar. Ayrıca staj sigortası da doğum borçlanmasına imkân verebiliyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar

Staj Sigortasının Önemi

Diğer yandan doğum borçlanması şartı olarak en önemli nokta çalışmaya sigortalı olarak başladıktan sonra doğacak çocuklar için geçerli olmasıdır. Fakat ilk kez sigortalılığı kısa vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde prim bildirilmiş halde başlamış kadınlar, daha sonra uzun vadeli sigortaya dahil olarak çalışmaları durumunda, iki tarih arasında doğacak çocukları için de doğum borçlanması yapabilmektedirler. Kısa vade sigorta ile kastedilmekte olan iş kazası ya da meslek hastalığı sigortası olmaktadır. Örneğin öğrenciliği esnasında staj sigortası yaptırmış kişiler sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödemektedirler.

Staj Tarihi Dikkate Alınmalı

Staj sigortası kapsamında normal çalışma tarihinin arasında doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılmış olması halinde, sigorta başlangıç tarihi borçlanma yapılan süre kadar geriye çekilebilmektedir. Bu açıdan bir günlük staj günü dahi etkili olabilmektedir. Örneğin 1990 yılında bir ay staj yapılması durumunda kısa vade sigorta primi ödenmiş olan kadın için 1994 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlaması halinde, bu iki tarihin arasında doğan çocukları için 720 güne kadar doğum borçlanması yapabilme hakkına sahip olmaktadır. Emeklilik için şayet bu durumdaki kişinin primi yetersiz kalıyorsa kadın sigortalı bu süre sürenin tamamı için borçlanma yapabilmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Staj sigortası yapmış olan kadınlar, prim eksiklikleri bulunmasa dahi borçlanma yaparak emeklilik yaşını öne çekebilirler. Örneğin kadın sigortalı sadece 1 gün borçlanma yaptığında dahi bu süre emekli olma yaşında önemli sonuçlar yaratabilmektedir. Staj sigortası ve doğum borçlanmasını kullanmak için ise en avantajlı dönem 1999 öncesidir.

Birden fazla çocuğu için ise borçlanma hakkı olan kadınların, tercih edecekleri doğumları veya en fazla borçlanılacak süreye imkân verecek olan doğumları borçlanma olarak kullanılmaktadır. Bu bakımdan 1992’de sigortalı olarak çalışmaya başlamış kadın 1995, 2001, 2009 yıllarında üç çocuk sahibi olmuşsa, üç çocuk için de borçlanma hakkına sahiptir. Ancak borçlanma yapılması için 1995 yılında doğan seçilmelidir. Çünkü 1999 öncesi prim günün artış göstermesi, emekli olunduğunda daha yüksek emekli aylığı almaya imkân verecektir.

Hamileyken İşten Çıkarıldım, Ne Yapmam Gerekiyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.