• SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum


  Ülkemizde bulunan emeklilik sisteminde belli şartlar yer almakta ve bunların tamamının yerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu şartlardan bir tanesinde ufak bir eksiklik olması durumunda dahi kişiler emekli olamamaktadır. Emeklilik şartları arasında ilk sırada sigorta primi bulunmaktadır. Kişiler emekli olabilmek için çalıştıkları süre boyunca prim ödemesi yapmakta ve bunun neticesinde de şartlardan bir tanesini sağlamış olmaktadırlar.


  Bir başka şart ise yaş olup kişilerin sigorta giriş zamanlarına bağlı olarak belli yaşa gelmeleri durumunda emekli olabilmektedir. SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusu bu şartlarla ilgilidir. Emekli olmak amacıyla prim ödemesi yapan kişilerden yaş şartını tamamlayamayanlar emekli olamamakta ve bundan dolayı söz konusu kişiler istemleri halinde yatırdıkları primleri toplu olarak çekebilmektedir.

  SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum ve Alabilme Şartları

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum diyen kişilerden bazı şartlar istenmektedir. Öncelikle söz konusu kişiler yatırmış oldukları paraları çekince primlerinin sıfırlanacağını bilmeleri gerekmektedir. Bundan dolayı da emekli olmamış kişilerin paraları toplu olarak çekmek hakkı bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu kişilerin emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamaları da aranan farklı bir şart olarak dikkat çekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin yatırmış oldukları primleri toplu olarak çekebilmektedir. Burada bahsedilen durum 5510 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. Bu kanun kapsamında ödemeler yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan memurlar emekli sandığına, işçiler SSK’ya ve esnaf, çiftçi, avukat gibi meslek grupları ise BAĞKUR sistemine bağlıdır. Dolayısıyla bu kişilerin sigorta primleri buralara yatırılmaktadır.

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusunda kişilerin toplu ödeme alması için gereken durum genel olarak özetlenmiştir. Yukarıda belirtilen sigorta birimlerine bağlı olan kişilerden yeterinde prim ödemesi yapmadığı için emekli olma hakkı elde edemeyen kişilere söz konusu primlerin geri alınma hakkı tanınmaktadır. Tanınan bu hak kapsamında kişilerin prim ödemelerini geri alması sağlanmaktadır. Toplu olarak alındığından ciddi bir miktar oluştuğundan insanların farklı ihtiyaçlarının bu şekilde giderilmesi de sağlanmaktadır. Emekli olabilmek için gereken prim şatının sağlanmaması söz konusu primlerin herhangi bir işe yaramamasına neden olmaktadır. Böylece kişiler boşa gidecek olan parayı toplu olarak çekerek ciddi bir gelir elde edebilmektedir.

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusunda kişilerin toplu ödemeyi alabilmeleri için yapmaları gereken yazılı başvuru da bulunmaktadır. İnsanlar prim ödemelerini almaya karar verdiklerinde istenilen yaş şartının sağlanmış olması çok önemlidir. Bu şartın sağlanmaması durumunda başvuru yapılsa dahi ilgili birimler tarafından reddedilmektedir. Bundan dolayı kişilerin söz konusu şartları tam olarak sağladığından emin olduktan sonra başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişiler tarafından alınacak olan toplu prim ödemesi ile söz konusu ödemelerin sıfırlanacağının bilinmesi çok önemlidir. Yani kişiler hiç sigorta primi yatırmamış gibi gözükeceklerdir. Bu da emekli olabilmelerini imkansız hale getirmekte olup dikkatli bir şekilde düşünülüp karar verilmesi gereken bir durum olarak dikkat çekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum ve Hizmet Sıfırlanması

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusundaki bir başka husus ise toplu olarak alınan prim ödemelerinin tekrardan borçlanılması ile ilgilidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi prim ödemelerinin toplu olarak alınması durumunda hizmetler tamamen silinmiş olmakta ve insanların emekli olması imkansız hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda alınan paraların tekrar borçlanılarak hizmetlerin tekrar sayılması sağlanmak istenmektedir. Bunun için belli şartlar bulunmaktadır. Öncelikle borçlanılacak olan bölüm için güncel sigorta primi talep edilmektedir. Söz konusu miktar alınan paraya göre fazla olabilmektedir. Yapılan başvuru sonucunda yapılacak olan çalışmanın ardından kişilerin ödemesi gereken miktar belirlenmekte ve insanlara tebliği edilmektedir. Tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde söz konusu ücretin ödenmesi gerekmektedir.

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusundaki bir başka husus ise emekli olan kişilere verilen ikramiyedir. Özellikle 4B’li olan kişiler ikramiye alıp alamayacaklarını merak etmektedir. BAĞKUR sistemine bağlı olan kişiler emekli olduklarında herhangi bir ikramiye alamamaktadır. Bundan dolayı da kişilerin planlamalarını buna göre yapması gerekmektedir. Aksi halde yapılan planlar boşa gidebileceği gibi insanların mağdur olmasına da sebep olabilmektedir. BAĞKUR sisteminden emekli olacak olan kişiler emekli olamasa dahi kişilerin maaşlarının bağlandığı tarih ile ilk maaşlarını çekme tarihleri arasında bulunan maaşlar toplu olarak ödenmektedir. Böylece de insanlar ikramiye kadar olmasa da belli bir miktar parayı toplu olarak alabilmektedir.

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusundaki başka bir husus ise yine ikramiye ile ilgilidir. İkramiye sadece devlet memurlarına ve devlette kadrolu olarak görev yapan kişilere verilmektedir. Bunun haricinde herhangi bir kişiye ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Özellikle devlet memurlarının tamamı söz konusu ikramiyeyi almaktadır. Ayrıca devlette kadrolu olarak görev yapan SSK’lı işçilere de söz konusu toplu ödeme yapılmaktadır. Bunlar dışında herhangi bir ikramiye ödemesi yapılmamakta olup sadece yukarı belirtilen şekillerde toplu ödeme alınabilmektedir.

  SSK birikmiş paramı almak istiyorum konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. İnsanlar gereke şartların sağlanması durumunda daha önce yatırmış oldukları sigorta primlerini toplu olarak alabilmekte ve böylece de hizmetleri sıfırlanmış yani hiç hizmet yapmamış gibi görünmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için ise kişilerin mutlaka emeklilik için istenen yaş şartını sağlamaları gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak olan başvuruların tamamı reddedilecektir.

  2018 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

  Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim?

  2018 -Doğum Yardımı Ne Kadar, 2018 – Doğum Yardımı Şartları Nelerdir
  tıkla sorunu sor

  SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Besir dedi ki:

   merhabalar 1971 dog sigorta girisim 1992 ne zaman emekli olabilirim askerden sonra girisim tskurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1992 sigorta başlangıç ayınıza göre aşağıaki şartlara tabisiniz;

    İlk sigorta girişi 24.05.1991 ila 23.11.1992 arasında ise 25 yıllık sigorta süresi, 5600 ödenmiş prim günü ve 53 yaş,

    veya

    İlk sigorta girişi 24.11.1992 ila 23.05.1994 arasında ise 25 yıllık sigorta süresi, 5675 ödenmiş prim günü ve 54 yaş,

  2. deniz dedi ki:

   1978 doğumluyum 1993 sgk girişim 5800 gun zor durumdayım geriye donuk yatan primlerimi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1993 tarihli başlangıcınıza göre emeklilik prim şartını sağlamış bulunuyorsunuz. bu nedenle prim iadesi alamazsınız. Prim iadesi yaş şartını sağlamakla birlikte prim gününü doldurma imkanı kalmamış sigortalılara yapılmaktadır.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

  3. Olcay çelikkurgan tc dedi ki:

   Marhaba 25.03.1970 dogumlu bayanim sigorta girisim 01.08.1998 yatan pirim 2957 sgk da biriken parami alabilirmiyim hastam var acil ihtiyacim var teşekkürler iyi gunler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaş ve süresini doldurmadan primin iade alınması mümkün bulunmuyor.

  4. Selami dedi ki:

   Slm ben 2001sigorta girişliyim toplam şuanda 1900 günüm var ben emekli olmak istemiyorum sigorta pirimimi çekmek istiyom

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaş ve sürenizi doldurmadan prim iadesi alamazsınız.

  5. Metin ülkü dedi ki:

   Ben 1985 doğumluyum sigorta girişim 2009 prim gün sayım 987 gündür.ben toplu para alabilir miyim.bilgi verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaş ve süre şartını sağlamadan prim iadesi alamazsınız.

  6. Meryem dedi ki:

   Merhaba,
   29.08.2018 tarihinde kardeşim vefat etti. Kendisinin 3750 günlük sigorta prim günü vardı. Annem, babamdan dolayı ölüm aylığı aldığı için kardeşimden dolayı ölüm aylığı talebimize SGK’dan olumsuz cevap verildi. Kardeşimizin sigorta primleri için toptan ödeme talebinde bulunabilirmiyiz.? Bir de kardeşim vefat etmeden önce 17.08.2018 tarihinde biten 2 aylık iş göremezlik raporu mevcuttu. Ödeme aşamasındayken kardeşim vefat etti ve haliyle ödeme yapılmadı. Hak sahibi olarak rapor parasını SGK’dan talep edebilirmiyiz. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölen sigortalının şartları sağlaması halinde geride kalan hak sahipleri sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alabilir

    Buna göre;

    Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması,
    Çocukların; yurt içinde ve yurt dışında sigortalı olarak çalışmaması, kendi çalışmalarından dolayı SGK’dan gelir aylık almaması,
    Ayrıca, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmaması, veya en az % 60 oranında malul olması, kız çocuklarının ise yaşları ne olursa olsun evli olmaması, evli olmakla beraber sonradan boşanmış veya dul kalmış olması,

    Anne ve babanın ise, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması şartıyla gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması. Ayrıca maaşının bağlanmamış olması, şarttır.

  7. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar ben 18.04.1994 SSK girişim var ve şuan 3564 günüm mevcut 01.01.1977 doğumluyum SSK ödeme primlerini geri alma hakkına sahipmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik hakkını sağlayacak priminiz mevcut. İade alamazsınız. İade için emeklilik primi yetecek kadar olmamalı ve emeklilik yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor.

  8. Kenan dedi ki:

   Nisan 1982 sigorta girişliyim,297 gün Sigortam yatmış görülüyor.bu pirimlerimi geri almak istiyorum.sigortalı olduğum yıllar 1993-94-95 ve en son 2007 de Sigortam yatmış durumda.benim yaşım 54.yaşı doldurdum,25 yılda doldu.sadece pirim günüm eksik.size göre ne kadar almam lazım veya nasıl hesaplanıyor alacağım para.bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İade için şartlarınız gerçekleşmiş. Primler güncel katsayılarla çarpılarak hesaplanıyor. Hesaplayabilmemiz mümkün değil.

  9. Fatos dedi ki:

   Slm ben 2003 2010 yılları arasında sigortalı çalıştım evlendim ve çalışmak istemiyorum 900 gun çalışma pirimim var.parami almak istiyorum bu mümkün mü mümkünse nasıl hesaplanıyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaş şartını sağladıktan sonra emeklilik olma durumunuz mümkün olmayacağı duruma gelmeniz lazım. Şimdi prim yatırdım çalışmayacağım geri alayım mümkün olmuyor. Yanı 58 yaşına gelmeden iade alamazsınız.

  10. Arzu dedi ki:

   Merhaba ismim arzu 2006 sigorta girişiliyim 2576 gün sayılı ssk bulunmakta tüm ssk haklarımı iptal edip ssk da olan gün sayılı paramı alabiliyormuyum acaba ssk dan teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK dan prim iadesi alabilmeniz için Emelilik süresi ve yaşını doldurmanız ve buna rağmen primi doldurma şansınızın kalmaması gerekiyor. Bu nedenle prim iadesi alamzsınz Taa ki 58 yaşına kadar.

  11. Kenan dedi ki:

   Ben 2002 girişim var ne zaman emekli olabilirim.doğum tarihim 01 01 1985 tir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    1999 2008 yılları arası sigorta başlanıcı olan erkekler 7000 prim günü ve 60 yaşında emekli olabilmektedir.

  12. Mehmet gullu dedi ki:

   Merhaba .babam vefat etti primi emeklilik icin yeterli degildi 1973 sigorta girisi 250 gunluk primi vardi annem maasa baglanamadi bu primleri iadesi gerceklesirmi. Tesekkurler. Dogum tarihi 1950

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vefatı nedeniyle hak sahiplerine sigortalığı nedeni ile maaş bağlanamayan sigortalıların emeklilik adına ödenen primleri kuruma başvurulması halinde hak sahiplerine ödenmektedir.

  13. Kutlu Koray dedi ki:

   23 şubat 1972 doğumlyum. 01.10 1992 girişliyim ssk dan. 6802 prim gün sayım var. Ne zaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

  14. Serkan dedi ki:

   Merhaba 2003 te giriş tarihim ve 720 gün is günü pirimimi alabilirmiyim saygılar 38 yaşındayım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iadesi alabilmek için emeklilik için yaş ve hizmet süresini sağlamasına rağmen primi tamamlaması mümkün olmayanlara iade edilmektedir. Bu şartları sağlamazsanız prim iadesi gerçekleşmez. Sizin de 60 yaşına gelmeden prim iade alma imkanınız bulunmuyor.

  15. Ümit dedi ki:

   Merhaba 25 yaşındayım 07.09.2010 sigorta girişim var var ve 571 gün gözüküyor parami alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iadesi, emeklilik yaş şartını yerine getirmesine rağmen primi sağlayamayacak durumda olanlara yapılmaktadır. Sizin mevcut durumda prim iadesi almanız mümkün değil.

  16. Hakan dedi ki:

   Merhaba ben 15/05/2000 ssg giriş liyim toplam gün sayım 4415 dır toplam yatan paramı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iadesi, emeklilik yaş şartını yerine getirmesine rağmen primi sağlayamayacak durumda olanlara yapılmaktadır. Sizin mevcut durumda prim iadesi almanız mümkün değil. Doğum tarihini yazmamışsınız. Ancak yaş şartını sağlıyorsanız müracaat edebilirsiniz.

  17. Ufuk dedi ki:

   Merhaba!, ben Ufuk 40 yaşındayım 1996 sigorta girişim var toplamda 1,5 yıl sigorta primim var ben bu 1,5 yıl ödenmiş sigorta prim paralarımı sigorta dan toplu alabilirmiyim?? şuanda sigorta sızım biryerde çalışmıyorum saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum prim iadesini yaş şartını sağlamış ancak prim şartını sağlaması mümkün olmayan sigortalıların emeklilik ile ilgili yatan primlerini iade etmektedir. Bu nedenle sizin prim iadeniz olmaz

  18. ahmet dedi ki:

   1990 sigorta girişliyim halenmemur olarak çalışmaktayım ortalama 25 yıl pirim yatmıştır istifa edip pirimlerimi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik için prim şartını sağlamışsınız. Kurum prim iadesini yaş şartını sağlamış ancak prim şartını sağlaması mümkün olmayan sigortalıların emeklilik ile ilgili yatan primlerini iade etmektedir. Bu nedenle sizin prim iadeniz olmaz

  19. Murat dedi ki:

   Merhaba,
   1970 doğumlu 1993 Ssk girişli ve 6100 gün prim ödemem var. SSK dan ayrılarak toplanan parayı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emeklilik için yeterli primi sağladığınız için prim iadesi almanız mümkün değil. Prim iadesi emeklilik süre ve yaş şartını yerine getirmesine rağmen prim şartını yerine getiremeyecekler için yapılmaktadır.

  20. Halil dedi ki:

   19 yaşındayım 131 gün sigorta primim var alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iadesi, emeklilik yaş şartını yerine getirmesine rağmen primi sağlayamayacak durumda olanlara yapılmaktadır. Sizin mevcut durumda prim iadesi almanız mümkün değil.

  21. erdem dedi ki:

   sgk birikmiş olan paramı almak istiyorum ne yapmam lazım ve nasıl hesaplanır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İade sadece emeklilik için yatan Uzun vadeli sigorta kollarını kapsamaktadır. Brüt maaşın % 20 sine tekabül eder. Kurum prim iadesini yaş şartını sağlamış ancak prim şartını sağlaması mümkün olmayan sigortalıların emeklilik ile ilgili yatan primlerini iade etmektedir. Bu nedenle sizin prim iadeniz olmaz

  22. Murat dedi ki:

   Merhaba.1999.ssk.girisim.5000.uzeri.pirimim.var.ssk.kadan..pirimimi.ortalama.kaç.tl.olarak.alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz prim itibari ile emeklilik hakkını sağlıyorsunuz. Yaş ve süre şartlarınız eksik. Yeterli primi sağladığınız ve bu nedenle de emkliliği hak ettiğiniz için primleriniz size iade edilmez. Bu hak yaş ve süre şartını yerine getirmesine karşın primi şartını sağlaması mümkün olmayan sigortalılara verilen bir haktır.

  23. Pınar dedi ki:

   Merhaba 2015 yılında sigortam oldu fakat şuan 754 gün var ben bu prim parasını alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim iadesi alabilmek için emeklilik için yaş ve hizmet süresini sağlamasına rağmen primi tamamlaması mümkün olmayanlara iade edilmektedir. Bu şartları sağlamazsanız prim iadesi gerçekleşmez.

  24. sebahattin işcan dedi ki:

   1179 günüm var pirimlerimi geri almak mistiyorum kaç para alırım

  25. Ayse dedi ki:

   Sigorta girişim 05/09/1989 toplam 4568 günüm var birikmiş paramı alabilirmiyim. Aynı zamanda yetim aylığı aliyorum

  26. Yusug dedi ki:

   2011 sigorta baslangıcım ve 1098 gün pirimim var yaşım 25 1098 günün parasını geri alabilirmiyim ?

  27. Maaz orhan dedi ki:

   24/10/2010 girişliyim ne zaman emekli olabilirim 1084 günüm var
   Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7200 prim günü ile 60 yaşında emekli olabilirsiniz

    1. Erkan dedi ki:

     Merhaba ben 99 Temmuz ayı girişm var Emeklilik yaşım ve kaç gün primim olması gerekiyor teşekkür ederim

  28. Murat Aydınlı dedi ki:

   Sskya ödenen sikorta parami almak istorum nasil alabilirim
   Saygilarimla

  29. volkan dedi ki:

   yas sınırı kac bırıkmıs paramı gerı almak ıstıyorum emeklı olmak ıstemıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaş ve süresini doldurmak şartı ile emekli olma şansı kalmayanlar iade alma hakkını sahiptir.
    .

  30. Fatma dedi ki:

   Primi toplu olarak alabilmek için yaş sınırından bahşedilmiş bu yaş sınırı ne dir acaba.

  31. yasemin dedi ki:

   1\10\1980girisliyim/yetim masi almaktayim/paraya acil ihtiyacim var(27\04\1965)dogumluyum/birikmis sska parami alabilirmiyim

  32. yılmaz kavak dedi ki:

   2001 girisim var 2500 gun pırımım var nezaman emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999-2008 yılı arası sigorta başlangıcı olan erkekler 60 yaşında emekli olabilmektedir.

    1. yunus dedi ki:

     Merhaba Biriken Prim gün sayım 1035 gün emekli olmak istemiyorum ve biriken primlerimi geri iade almak istiyorum 1962 doğımluyum

  33. CİHAD AKANSEL dedi ki:

   2009 ssk girişliyim 986 gün çalıştım ssk da biriken parayı alma imkanım var mı yaşım 30 yardımcı olursanız sevinirim

  34. Levent Şensuna dedi ki:

   Sigorta ta birikmiş olan parayı nasıl alabilirim şartlar nelerdir .ben 1997. 5 ayin 20 sinde sigortalı olarak başladım gün sayım 5000 den fazladır tam olarak bilmiyorum .1975 doğumluyum. Almak istesem biriken parayı ne kadar geçer elime .beni aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler

  35. HAKAN YIĞIN dedi ki:

   01/09/1989 ssk girişliyim 4627 gün pirimim var 01/03/1975 dogumluyum emekli olmak istemiyorum birikmiş paramı nasıl alabilirim

  36. VEYSEL TAŞ dedi ki:

   Merhaba, eşim 1998 yılından itibaren 7 yıl tekstil firmasında çalışmış fakat sadece 90 gün sigortasını yatırmışlar. Aradan çok yıl geçmiş, firma iki ortakmış biri kapatmış diğeri hala aktif görünmekte (aynı firma da olabilir başka isim altın da da ama şahıs aynı kişi). Biz bu firmadan ya da kişilerden eşimin tüm kaybı için herhangi bir hak talep edebilir miyiz? Nasıl bir yol izleyebiliriz?

  37. Esra Doğan dedi ki:

   Merhaba ben Esra Doğan 1990 Haziran sigorta girşim ve 4150 günüm var 3600 günden ne zaman emekli olabilirim yada birikmiş primlerimi kaç TL olarak ortalama geri alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    23.05.2002 tarihinden önce şartları yerine getirenler istedikleri zaman emekli olma hakkına sahiptirler.
    24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 52 yaşında emekli olabilirler.
    24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 54 yaşında emekli olabilirler.
    24.05.2008-23.05.2011 tarihleri arasında şartları yerine getirenler 56 yaşında emekli olma hakkına sahiptirler.
    24.05.2011 tarihinden sonra şartları yerine getirenler 58 yaşında SSK 3600 günden emeklilik hakkına sahip olabilirler.

  38. İlhan dedi ki:

   Babam 63 doğumlu sigorta girişi edevlet te 88 kendisi 87 diyor her neyse işte 2459 gun primi var yas şartından kastınız giriş tarihine göre mi eğer öyleyse 51 yaşında emekli olması gerekiyor hesaplamada öyle görüyorum fakat günü yetmiyor birde bu 3600 günden emekli olma konusu var oda 55 yas istiyor biz henüz ssk gitmedik öğrenmek istedim yas şartını bilmek eğer yaşı olumluysa bize 2459 gun prime minimum ne kadar bir ücret verilir düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler…

  39. dilek dedi ki:

   merhaba1986 ssk ğirişim var900 gün odenmisliğim varprımlerım ne kadar tutartesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Güncel enflasyon oranları ile tekrar hesaplanacak ve iade de ve sadece emeklilik için ödenen primleri iade alabileceksiniz.

  40. durdu dedi ki:

   gun 1000 giris 2003 . gunumu1800 e tamalasam geriye donuk borclanma olurmu 1961 dogumluyum herkesin sesii cokkk tesekkur ederim .

  41. Süleyman dedi ki:

   Mrb %60engelli Statusünde calisandim Ssk. epeydir calisamiyrum. 16/03/1975 Dogumluyum. 1997sigorta girisim var..toplamda 3243,primim var…askerlikten muaf,im…sskbirikmis parami prim günlerimi bozdurmak istiyorum..geriye dönük primlerimi alabilirmiyum.? Hangi yolu takip etmeliyim..nasik alabilirim.?

  42. Sibel dedi ki:

   Merhabalar, 1995 sigorta gitişliyim.Prim günüm eksik bu şekilde de emeklilik yaşımı beklemek durumundayım bilgi verirseniz sevinirim…

  Sorunuzu Yazın