SSK

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim? Günü ve zamanı geldiğinde emekli olmak her çalışanın hayali olmaktadır. Her çalışan vatandaştan emekli olmak için istenen belirli şartlar ve koşullar bulunmaktadır. Emekli olmak için istenen üç temel şart vardır. İstenen bu şartları sağladığını ispatlayan sorunsuz bir şekilde emekli olmaya hak kazanmaktadır.


Fakat bazen öyle durumlar olur ki çalışan vatandaş istenilen üç şartı da birlikte olarak sağlayamaz. İşte bu durumda emeklilik hayali için biraz daha beklemesi ya da eksik olan şartı tamamlaması gerekmektedir.

Normal şartlarda emekli olmak için istenen koşullar çalışan bir vatandaştan,

 • Emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresini sağlaması,
 • Emeklilik için gereken prim gün sayısını sağlaması,
 • Emeklilik için gereken yaş şartını taşıması, olarak gösterebiliriz.

SSK’lı kollarına bağlı olarak çalışan bir vatandaştan, emekli olabilmesi için normal şartlarda istenen şartlar yukarıdaki gibi olmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz ve sunduğumuz şartlardan bir tanesinin eksik ya da hiç olmaması emekli olmaya engel teşkil etmektedir. Yukarıda saydığımız emeklilik gerekçelerinden eksiği olan vatandaşlarımızın son zamanlarda en çok yaptığı araştırmaların başında SSK’dan birikmiş olan paramı nasıl geri alabilirim olmaktadır.

Emekli olabilmek için istenen şartlardan sigortalılık süresini ve istenen prim gününü dolduran kişiler, kendilerinden istenen yaş şartını sağlayana kadar emeklilik işlemlerini başlatarak, emeklilik hayaline kavuşamazlar. Fakat emekli olabilmek için istenen üç şarttan sadece yaş şartına takılan kişiler ise SSK’ya adına ödenmiş olan primlerini talep ederlerse geri toplu olarak alabilmektedirler.

Yine SSK kollarına bağlı olarak çalışan kişilerden yaş şartını sağladığı takdirde diğer istenen şartlardan istenen prim günü ve sigortalılık süresini sağlayamadığı halde emeklilik işlemi sağlanamamaktadır.

SSK’da Adıma Ödenmiş Olan Primimi Nasıl Geri Alabilirim?

SSK’da Adıma Ödenmiş Olan Primimi Nasıl Geri Alabilirim? SSK kollarına bağlı olarak çalışan kişiler kendilerinden istenen yaş şartını doldurmalarına rağmen, prim ödeme günü ve SSK hizmet süresi yetmeyen vatandaşlar, SSK’da adlarına ödenmiş olan primi toplu olarak geri alabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

SSK’dan toplu olarak iade ödeme almanın iki seçeneği bulunmaktadır.

 • İlk seçeneğiniz birden fazla iş yerinde çalışanların prim ödemeleri yüksekten ödenmiş ise burada yüksek pirimde belirtilmek istenen, çalışan kişinin adına ödenen prim toplamının asgari ücretinin 6,5 katından fazla olmasıdır. Bu anlamda SSK’dan fazla ödeme yaptıkları tutarı geri alabilmektedirler.
 • İkinci seçeneğiniz ise yaş şartını doldurmuş olmanıza rağmen, prim ödeme gün sayısını ya da istenen sigortalılık süresini doldurmamış olan çalışanlar, adlarına ödenen primleri SSK’dan topluca iade talebinde bulunabilirler.

Sağlanan bu imkanlardan faydalanabilecek kişiler ise,

 • Eski adı SSK olan ve yeni adıyla 4/A kapsamında işçi olarak çalışanlar,
 • Eski adı Bağ-Kur ve yeni adı 4 / B kapsamında kendi adına ve memur olarak çalışanlar,

Emekli olabilmek için gereken yaş şartını sağlasalar dahi emeklilik aylığı almaya hak kazanamazlar. Adlarına ödenmiş primleri toplu olarak geri almak için iade talebinde bulunabilirler. SSK’dan yapılan toplu iade talebine yaşlılık toptan ödemesi denilmektedir.

Yapılan yaşlılık ödemesi genelde herhangi bir nedenden dolayı çalıştığı bir işyerinden ayrılan personele verilen ödemedir. Bağ-Kur’lu olarak kendi iş yerini kapatanlara verilmektedir. SSK’ya müracaat etmeleri halinde o güne kadar ödedikleri ve adına ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm primlerini geri alabilmektedirler.

SSK’dan Toplu Olarak Para İadesi Almanın Şartları Nelerdir?

SSK’dan Toplu Olarak Para İadesi Almanın Şartları Nelerdir? Emekli olamadığınız takdirde adınıza çalıştığınız zaman zarfında ödenen ya da kendi işinizde adınıza ödediğiniz prim tutarını toplu olarak geri alabilmek için gereken şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • SGK’lı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olmak,
 • Bağ-Kur’lu olarak kendi işini yapıyor olmamak,
 • Erkekler için 25 yaşını aşmış olmak,
 • Kadınlar için de 20 yaşını geçmiş olmak.

Yukarıda saydığımız şartları sağlayan ve primleri tam olan kişiler yaşları geldiğinde emekliliğe hak kazanabiliyorlar. Fakat prim günü eksik olan ve yaş şartını sağlamış kişiler ise talep etmeleri halinde, adlarına ödenmiş olan prim tutarını iade olarak topluca alabilmektedirler. Sadece adına ödenen primleri yaş ve prim günü eksik olan çalışanlar adlarına ödenmiş primi geri talep etmiyor.

Bu durumda bulunan ve vefat eden kişilerin kanunu olarak mirasçıları da bu talepte bulunarak geri iade ödemesi talebinde bulunabiliyorlar. Mirasçıların geri iade primini talep edebilmeleri için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir.

İstenen bu şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Mirasçılara dul aylığı bağlanmamış olmalı,
 • Mirasçılara yetim aylığı bağlanmamış olması gereklidir.

SSK’da Birikmiş Paranın Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SSK’da Birikmiş Paranın Hesaplaması Nasıl Yapılır? SSK kurumunda birikmiş olan paranız hesaplaması yapılırken, adınıza primlerin ödendiği yıldaki kat sayısı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. SSK’dan toplu iade ödeme başvurusunda bulunacak kişilere göre farklı hesaplama yöntemleri mevcut olmaktadır. SSK’ya toplu ödeme için iade talebinde bulunduğunuz günden itibaren en fazla bir ay içerisinde toplu ödemenizi alabilirsiniz.

SSK’da toplu iade ödemeleri 2008 yılına kadar olan zaman zarfında, faiz hesaplaması yapılmadan ödenen prim tutarının % 20 bir bölümü geri ödenmekteydi. 2008 sonrasında da aynı işlem geçerli olmasına karşın, enflasyon rakamları ve kat sayıları güncellenerek hesaplama yapılmaktadır.

2008 yılından sonraki geri ödeme talepleri bu şekilde hesaplanarak gerçekleştirilmektedir. Talep ettiğiniz geri ödemenizi iade olarak aldıktan sonra kalan bölümler için borçlanma yapabilirsiniz. Kalan bölümlere borçlanma yapabilmek için toplu para iadesi aldığınız tarih ve başvuru tarihi arasında borçlanma yapmak istediğinizi belirten dilekçenizi SSK’ya vermeniz gerekmektedir.

SSK’da Birikmiş Olan Toplu Paranın İade Almanın Hükmü Nedir?

SSK’da Birikmiş Olan Toplu Paranın İade Almanın Hükmü Nedir? Birikmiş olan toplu paranın iadesi için 5510 Sayılı Kanuna göre toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunanlardan, yeniden belirtilen Kanuna tabi olarak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirmiş olanlar, yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, aldıkları toptan iade ödemesin, iade tarihi ile yazılı istek tarihi arasında geçen yıllar için her yılın gerçekleşen güncelleme kat sayısı ile güncellenerek bulunan tutarın, ilgiliye tebliğ tarihini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, bu hizmetler ihya edilerek yeniden emeklilik hesabında dikkate alınmaktadır.

SSK’da Birikmiş Olan Toplu Paranın İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

SSK’da Birikmiş Olan Toplu Paranın İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılır? Toplu iade ödemesi için başvurunuzu, son çalışmanız Bağ-Kur’lu olarak ise Bağ-Kur dosyanızın bulunduğu SSK’ya, en son çalışmanız SSK’lı olarak ise çalıştığınız iş yerinin bağlı olduğu SSK’ya, en son çalışmanız Emekli Sandığına bağlı olarak ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı – Ankara adresine başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvurunuzu dilekçeniz ve kimlik fotokopisi ile yapabilirsiniz.

SSK, SGK Prim Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır ?

Ölüm Aylığı Şartları ve Gerekli Belgeler

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

332 Yorum

 1. Meraba iyi günler ben 2005 yılında sigortam başlamıştı yaşım 36 toplamdada 2270 gün sigorta primim var benim emeklilikten artık hiç umudum yok bu primi alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Emeklilik yaş ve süresini doldurmadan prim iadesi alamazsınız. 60 yaşından sonra iade için başvurabilirsiniz.

 2. Merhaba ben 1979 doğumluyum 1998 sigorta girişim var şuanda sigortam yok 1979 günüm var sigorta paramı almaya hak kazanıyor muyum ?

  1. Merhaba,

   1998 sigorta başlangıcı ile – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

   54 yaşına gelmeden iade alamazsınız

 3. Merhabalar Yaşım 15.01.1989 doğumluyum ve sigorta giriş tarihim 26.12.2006 toplam gün sayım 3017 gün. Ve 4a sigortada farklı şirketlerde çalıştım sigorta pirimimi geri alabilir miyim..

 4. Merhaba;
  1978 doğumluyum,2005 yılı sigorta girişim yapıldı ve 2019 yılı eylül ayında çalıştığım şirketten istifa ettim,toplamda 2.500 gün çalışmışım. ve şuana kadar biriken paramı alabilirmiyim ?

  1. Merhaba,

   Sigortadan prim iadesi alabilmek için Emeklilik yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bu nedenle iade alamazsınız.

  2. Merhaba,

   Emeklilik yaşınızı doldurmadan iade alabilme hakkınız bulunmuyor.

 5. Meehabalar iyi günler.sigortaya 2013 yilinda girdim ve 746 günüm var.25 yaşındayım.Bu yilin mart ayinda coronadan dolayi işten cikarildim ve calismiyorum.Sigortadaki parami cekebilir miyim?

  1. Merhaba

   Prim iade alabilmeniz için emeklilik yaş ve sürenizi doldurmuş olmanız ve emekli olmak için yeterli prime sahip olmamanız gerekir. Dolayısıyla mevcut durumda alamazsınız.

 6. Eşim 27.04.1962 doğumlu.2003ile 2007 arası 1220 gün ssk primi var.ssk ya müracat ettik ne kadar zamanda parayı alırız.selamlar.

 7. slm benim babam 1934 dogumlu suan 86 yasında babamın 1969 yılından 14 gun 1989 yılından 104 gun sigortası var babam emekli filan degil yaşli maaşi alıyo sadece bu 1228 gun yatan pirimi alabilirmiyiz nekadar alırız

 8. merhaba 1971 doğumluyum 1987 iş başlangıcı 1406 gün pirimim var pirimimi geri almak istiyorum alırsam kaç para geçer elime şimdiden ilginize teşekür ederim

  1. Merhaba,

   18 yaşına girdiğiniz 1989 başlangıca göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

   Buna göre 51 yaşınızı doldurduğunuzda prim iadesi alabilirsiniz. Hesaplama yapamıyoruz.

  2. 1860 gün pirimim var işe giriş tarihim 1986 52 yasındayım emekli olma durumum yuk sigorta pirimimi almak istiyorum alabilirmiyim

  3. Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

   Prim iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Hayır alamazsınız. Ancak emeklilik yaşı geldiği halde emekli olma şansı kalmayanlar prim iadesi alabilmektedir.

 9. Merhaba. Kayınvalidem 01.03.1962 doğumlu yaklaşık 1 ay sonra 58 yaşına giriyor. Kendisi Nisan 2007 yılında 4A sigortalı işe başladı ve 11 yıldır aynı firmada çalışıyor. Prim 4500 e dayandı. Yaşıda tutuyor fakat sigortalılık süresi 25 yılmış. Kendisi yaşında vermiş olduğu yorgunluktan sebep işten ayrılmak istiyor ama 11 yıllık tazminatından da vazgeçmek istemiyor. Tazminatı nasıl alır. Ayrıca işten tazminatı almadan ayrılırsa eğer SSK’dan birikmiş parasını da alma gibi bir şansı var mıdır? Teşekkürlerler

  1. Merhaba,

   2007 sigorta başlangıcı olduğu için 4500 gün 25 yıl hizmet süresine tabi. Ancak heyete girip en az % 60 engel raporu alırsa 58 yaşında malulen emekli olabilir. Ancak bu şekilde tazminat alır. Siz kuruma bir başvur yapın sonuçta yaşı ve primi doldurmuş hizmet süresini bekleyecem deyip yazı alabilir. İşyerinin bağlı bulunduğu sigorta kurumuna başvursun.

 10. merhabalar, % 40 engelliyim sgk girişim 27.12.2002 sgk prim günüm 5000 küsur, şu an işsizim, kamuda 12,5 yıl özelde de 1,5 yıla yakın primim mevcut doğum tarihim 22.11.1976.kamuda 4/a lı olarak çalıştım.yatan prim ücretlerimi alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Maalesef emeklilik için yeterli priminiz bulunduğu için iade almanız mümkün değil.

  1. Merhaba,

   Sigorta başlangıcına göre emeklilik yaş ve süreyi doldurduysanız yatan primin emeklilik için olan kısmını talep edebilirsiniz. Burada önemli olan emeklilik yaşınızı doldurmuş olmak. Çünkü prim iadesi emeklilik yaş ve süresini doldurmasına karşı emekli olma imkanı kalmayanlara yapılmaktadır.

 11. 2006 girişliyim 2300 günlük primim var 60 yaşındaydım ssk basvurdum 1 ay içinde paraniz ziraat yatar dedi acaba ne kadar yatar genelde asgarî ucretin üstünden odendi primim 2300 güne hesapladım 70 bin tl ödenmiş

  1. Merhaba,

   1999 sonrası maaş bağlanma katsayıları düştü. 1400 tl civarında bir maaş bağlanabilir.

  2. Merhabalar efendim ben 59 yaşında sigorta ilk giriş tarihim 1978 1 .rinci ayında 2362 gün ödenmiş pirimim var isten çıkartıldım şu anda bu pirimlerimi geri alabilirmiyim basvuru yapsam ne kadar ödeme yapılır teşekkür ediyorum

  3. Merhaba,

   Emekli olmak için en az 3600 günü doldurmanız gerekir. % 60 engel raporu alabilirseniz bu primle de 60 yaşında emekli olabilirsiniz. Ya da talep ettiğiniz gibi prim iadesi alma hakkınız da var. En yakın sosyal güvenlik merkezine başvurmalısınız. Geri ödeme ile ilgili hesaplama yapabilmemiz mümkün değil.

 12. 3.01.2002 bu tarihde ise girdim 2012 yılına kadar calistim sağlık nedeni ile bıraktım hastaneye gittim ve yüzde 77 engeli raporu verdiler 2 buçuk seneye ihtiyacım var malulen emekli olmaya nasil yapabilirim bilgi alabilirmiyim bu arada 1963 doğumluyum

  1. Merhaba,

   Askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. Hem hizmet süresini geriye çeker hem de prim günü katkısı olur.

 13. Merhaba 09.03.1991 ise baslama tarihim 2553 gün primim var şuan 28 yaşındayım geri iade alabilirmiyim tesekürler

  1. Merhaba,

   Emeklilik yaşını doldurmadan prim iadesi alması mümkün değil.

 14. Slm 1970 doğumluyum bayanım 2017 sigorta girişim var 7500 gün pirimim var birikmiş pirimlerimi alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   emeklilik hakkını elde ettiğiniz için primleri iade alabilme hakkınız bulunmuyor. Ancak emekli olma imkanı kalmayanların primleri iade ediliyor.

 15. Merhaba kolay gelsin
  1961 doğumluyum
  2008 sigorta girişim var 2200 gün prim var ben parayı geri iade istiyorum olurmu
  Ve %de kaçını alabilirim kesiliyormuş heralde

 16. Merhaba
  Peki emeklilik yaşı gelmemiş 3-4 sene çalışmış ama artık çalışmayan ev hanımı parasını çekmek istese çekebiliyormu _?
  Teşekkürler

 17. Yaşım 25 bayanım yaklaşık bin gün prim günlerim var,2 tane cocugum var zaten calisamiycam o yuzden bin gunluk prim gunlerimi alabilirmiyim

 18. Merhabalar ben1978 dogumluyum ve 530 gunum var sigorta baslangicim 1998 su andada almanyada yasiyorum turk vatandasiyim acaba ben sigorta primlerimi alabilirmiyim.

 19. 26/01/1970 doğumluyum sigorta başlangıcı 01/03/1988 4300 günüm var ben alabilirmiyim biriken primlerimi.

  1. Merhaba,

   SSK primlerin iade alınabilmesi için emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olabilme imkanı kalmamış olmalıdır. Sizin 3600 den emekli olabilme hakkınız var. Bu nedenle prim iadesi yapılmaz.

 20. merhaba 26/01/1970 doğum ilk işe başlama sigorta 01/03/1988 4300 günüm var iade hakkım oluyormu teşekkürler.

  1. Merhaba,

   emeklilik primini doldurduğunuz için iade işlemini gerçekleştiremezsiniz.

 21. merhaba 11,03,1966 doğumluyum 11,03,1984 tarihinde sigorta girişim ve 245 günüm var. sgk kayıtlarına baktığımda da böyleydi son baktığımda böyle bir kayıt gözükmüyor elimdeki sicil no bile böyle bir no yok gözüküyor benim giriş kaydım ve günlerim ne oldu.

 22. ilk sigorta girisim 1986 yaklasik 1650 gun prim odenmisligim var toplam primlerimin tutarini geri alabilirmiyim 1961 dogumluyum

 23. Merhaba 1965 dogumlu yum. Almanyada yasiyorum. 1992-1996 kadar TR de prim calistim ve SSK ya prim ödedim. Simdi toplu parami geri almak istiyorum. En erken kac yasinda talep de bulunabilirim. Saygilar

 24. Merhaba 1971 doğumluyum SSK girişim 2000 yılında birikmiş SSK pirim iadesi ala bilirmiyim çalışamıyorum yasım geregi bayanlar da aynı mı bu olay

 25. Selam acil yardım lütfen 1965 doğumluyum 1989da sigorta başladı 702gunum var bunu kaç yaşında iade alabilirim

 26. Ben eşimden bosandim babamda öldü onun masini alıyorum ama babam ölmeden once sikortasi çalışıyordum o pirimlerimi alabilirmiyim

 27. merhabalar.1988 ile 1991 seneleri ve 1996 ile 1998 seneleri arasinda calismis oldugum bir isyeri vardi fakat ne alakaysa hic bir sekilde bu seneler arasi bir prim odemesi yapilmamis.sirket kapali sahibi olmus arastirmalarimda,ben simdi ne yapmam gerek nereye dilekce yazayim,istanbul sgk ya mi yoksa firmanin kayitli oldugu izmit sgk mudurlugunemi,ve dilekce ornegi varmidir acaba,elimde sadece o firmada calisirken almis oldugum defterli bonservis var,giris tarihi yaziyor cikis tarihi yazmiyor ,devam ediyor yaziyor,bu yeterli olurmu.saygilar

 28. merhabalar,Annem,rahmetli babamin emekli sandigindan maasini aliyor,annem 72 yasinda,gecen baktigimda annem 1981 senesinde ssk girisi var yaklasik 1500 gun,biz bu icerdeki biriken primi toptan odeme olarak alabilirmiyiz,yada anneme yastan emeklilik maasi alabilirmiyiz,bizi aydinlatmaniz dilegiyle.
  saygilarimla

 29. merhaba ben 1981 doğumluyum ve 2002 de sigorta başlangıcım var toplam 1000 gün primim var prim iadesi alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Emeklilik yaşını doldurmadan prim iadesi alamazsınız.

 30. Hayırlı günler ben 1965 doğumluyum 1989 yılında işe girdim 720 günüm var bunu SSK dan alabilirmiyim teşekkür ederim

 31. Merhaba
  1972 doğumluyum .1989 SGK girişim var fakat ilk prim 1993 yılında yatırılmış(çalıştığım firmalar yatırmamış ve firmalar şu an yok) prim gün sayım yaklaşık 8000.Halen çalışıyorum.
  Sorularım;
  -Benim sigorta başlangıcım 1989 mu dur yoksa 1993 mü dür ?
  -1989-1993 arasındaki boşluğu ödemelimiyim ?
  -Ödersem yaklaşık ne kadar öderim ?
  -ödersem avantajım ne olur ?Emeklilik yaşı geri çekilirmi ?
  -ödemezsem ne olur ?
  Teşekkürler

 32. Merhaba.. Birikmiş ssk primlerimi almak istesem edevletten yazılı olarak başvurabiliyormuyuz..Nasıl başvuruda bulunabilirim.. Ve gerekli yaş şartı nedir

  1. Merhaba benim 1259 gunum var yas 25 ben ssk parami cekmek istiyorum sartlari nedir nasil cekebilirim.

  2. Slm ben 1970 doğumlu bir bayanım 750 gün pirimim var çalışmıyorum birikmiş birikimimi alabilirmiyim.tşk

  3. Merhaba,

   Emeklilik yaşını dolduruncaya kadar primleri iade alabilme hakkınız bulunmuyor. Ancak emekli olma imkanı kalmayanların primleri iade ediliyor.

 33. SSK da yaklaşık 2600 günüm var normale 5300 gün 49 yaş ında emekli olabiliyom ama malesef yaşım 51 ve çalışmaya elverişli değilim imkanımda yok dışarıdan ödiyeyim askerliği mi yatırsam bile faydası yok gibi duruyor şu anda çok borcum var günlerimi 0 latıp parasını almak istiyorum alabilirmiyim alırsam müracatdan sonra kaç işgününde alırım veya. Sizin tavsiyeniz varmıdır şimdiden teşekkür ederim dört gözle cevabınızı beklicem hayırlı akşamlar

 34. merhaba,annem 1934 doğumlu.1060 gün sgk primi var.prim karşılığını toplu olarak alabilr mi.(ya da 2 doğum yapmış ve şu anda engelli raporu var toplu ödeme yapsak emekli olabilir mi )teşekkür ederiz cevap için

 35. Mrb sigorta girisim 2004 3256 günüm var ve paraya çok sikisigim yatan primlerinden 1 yillik olani nakit olarak kullanma sansim varmi

  1. Merhaba,

   Maalesef emeklilik yaşına gelinceye kadar prim iadesi alamazsınız.

 36. merhaba 1994 dogumluyum 1339 gun prımım vsr iade alabılırmıyım işe ilk gırıs 2014
  ayrıca babam yuzde 55 engelli raporu var 300 gun ssk var 295 gun bagkur var yası 50 malulen emekli olabilmesi için kac gun gereklı asgarı borclanmauı yapmalımıyız 18 ay askerlık yapmıs 1969 dogumlu.
  esım hamıle saglık ocagına muaneye guderken sosyal yardımlasmaya vermek suretıyle bı form vermısler dogum yapana kadar maas alıcaksın dıe adıma kayıtlı bı arac 2 motorsıklet var dıe gorevlı bu maası alamazsın basvurunu bosuna yapma demıs boyle bişi varmı teşekur ederım

  1. Merhaba,

   Emeklilik yaşınıza kadar prim iadesi alamazsınız. Babanız malulen emeklilik için en az 1800 gün prime ihtiyacı var. Eşinizin üzerinde araç varsa muhtaçlık durumu doğmaz ve şartlı gebelik yardımını alamaz. Ancak yine de başvuru yapmasında fayda var.

  2. ben primi sıfırlamak istiyorum paraya ihtiyacım var emekli olamiyacağım için biriken paramı almak sevgili danışman sen yanlış hesap yapiyorsun sıfırlamak isteyen alabiliyor benim 1575gündür 1977 doğumlu

  3. Merhaba,

   Prim iadesi emeklilik yaş şartını doldurmasına rağmen yeterli prime sahip olamayanlara yapılmaktadır. Siz alabiliyorsanız biz size engel olmayalım.

 37. merhaba ben iki işyerinde birden calistim vardiyali bir sekilde sabitledim iki tarafdanda sigaortam yatti simdi budurumda diger işyerimden ayrildim ve 4 yil calisdim simdiki yerimde devam ediyorum geriye donuk 4 yil sigortami alabilirimiym ssk dan saygilar

  1. Merhaba,

   Eğer iki işyerinde birden yatan prim brüt ücreti tavanı aşıyor ise tavanı aşan kısmın işçi hissesini iade alabilirsiniz.

 38. Selam ben askeri personelim giriş tarihim 09.05.2016 .sun an 3sene sözleşmem bitti .3sene kesintisiz prim gunüm var. Bu miktarı toplu olarak alabilirmiyim

 39. 1.3.1998 sigorta başlangıcım var 1983 doğumluyum 1881 prim ödeme günüm var prim iadesi alabilirmiyim.

 40. özel sektörde 700 günlük pirimim var 25.09.1967 doğumluyum sigorta başlangıçım 1996 700 günlük pirimi geri alabilirmiyim

 41. Yani devletimiz tarafından açıkça dolandırıldık kandırıldık aldatıldık benim sigorta girişim 2008 ve o tarihte başkanımız tayyip erdoğan bangır bangır 2008 yılının aralık ayına kadar sgk girişi sağlayan vatandaşlarım bayanlar 45 yaşında erkekler 55 yaşında emekli olacaklar nutukları atmaktaydı .İnananlardan bir aptalıda benim ve bugün 170 adlı işe yarama sözde danışma hattını aradığımda 7000 gün ve 58 yaş emeklilik tarihiniz cvb ı alıyorum .ödenen prim iademide 61 yaşında alabiliyormuşum .Kandırılmak bu işte kendi devletimiz tarafından yıllardır biz kandırılıyoruz .PARAMIZIN ÜZERİNE YATAN TÜRLÜ BAHANELER ÜRETEN BİR DEVLETİN MENSUBUYUM .TÜRK OLMAKTAN GURUR DUYSAMDA DEVLETİMDEN UTANIYORUM .ALLAHA HAVALE EDİYORUM HAKKIMI HELAL ETMİYORUM OYLARIMIZA YAZIK OLMUŞ İNANDIĞIM İÇN DE KENDİMDEN UTANIYORUM.

  1. ??? çıkarlar yine devletten üstün 40 yaşında emekli olanlarada ben hakkımı helal etmiyorum

 42. Meraba bn 1996 doğumluyum ve 1450 günluk sigortam var geri iyade yapıp bu gunlerimin parasını alabilirmiyim .

 43. 1970dogumluyum. 1986 ssk girisim var toplamda 1450 gunum var birikmis pirimlerimi geri almam mumkunmu.tesekkurlrr.

 44. Ben 1986 doğumluyum 2013 de sigortam yatmaya başladı 864 günüm var çalışmıyorum bu gunlerimin parasını ne zaman alabilirim teşekkür ederim

 45. BENİM 327 GÜN UZUN VADE GÜNÜM VAR SİGORTA GİRİŞİM 2016 KASIM 20 YAŞINDAYIM NASIL ALABİLİRİM ?

 46. merhaba 27 05 1985 sigorta başlangıcım 2453 gün primim var 1966 doğumluyum iade almam için kaç yaşında olmam gerekiyor

 47. merhaba 30/11/1963 dogumluyum ilk işe gırıs tarıhım 19.11.2007Uzun Vade Gün Sayısı
  2220 ben geri iade ala bılırmıyım

  1. Merhaba,

   2007 tarihli sigorta başlangıcınıza göre 60 yaşından önce iade alamazsınız.

 48. Merhaba 2016 ve 2017 yılında staj yapmıştım. Sigortam yapılmış 2 binküsür para gösteriyo ben bu parayı çekebiliyor muyum. Yaşım 23 öğrenciyim

 49. Selam iyi geceler 1976 Doğum tarihim 6160 Yatırılan prim günü Bu şartlara göre olasılık nedir acaba ?

 50. Mrb benim sorum şu annem 4 sene önce vefat etti babamda 10.09.2017 de vefat etti babam ssk emeklisiydi ben bu süreçte sigortalı çalıştığım için maaşından yararlanamadım yaklaşık 2 ay önce işten ayrıldım ve sigortaya başvurdum emeklisi bağlandı bana geriye dönük almadığım maaşlar içinde bi form dolduttular bana yatırılan geriye dönük para 1200 civarı 2sene almadığım maaşın geriye dönük ödemesi sizce bukadarmı ediyor neye göre hesap yapılıyor cevap bekliyorum teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Çalıştığınız sürede zaten annenizin maaşını hak etmezsiniz. Geriye dönük dediği sigortanız bittikten sonraki dönemdir.

 51. Ben 20.07.1975 dogumluyum 01.01.1992 sigorta girişim var şu anda 3000 gün ödenmiş primin var ben bu günleri mi geri satabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   01.01.1992 sigorta başlangıcına göre – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir. 53 yaşında emekli olabiliyorsunuz. 53 yaşına gelmeden pim iadesi alamazsınız.

 52. Merhaba 1973 doğumluyum işe giriş tarihim 1989 3400 iş günüm var artık çalışamıyorum pirimlerimi toplu alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   1989 tarihli başlangıca göre 18 yaşını doldurduğunuz tarih baz alınacak ve 1991 tarihine göre de emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir

   53 yaşından önce iade alamzsınız.

 53. Merhabalar annem 04.05.1995 ilk işe başlama tarihi 18000 küsür günü var ve artık çalışmıyor şuan 49 yaşında geriye dönük prim ödemelerini alabilirmi ve alabiliyorsa bu tutarı nasıl hesaplıyoruz acaba yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu