SSK

Dul ve Yetim Aylığı Alanlar İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir mi?

Ev kadınları başta olmak üzere herhangi bir işte çalışmayanlar isteğe bağlı sigorta primi ödenerek emekli olma hakkı elde edebilmektedirler. Bu konuda özellikle dul ve yetim aylığı alanların emekli olabilmeleri de merak edilmektedir.


İsteğe Bağlı Emekli Olma İmkânı

Herhangi bir işte çalışmayanlar isteğe bağlı sigorta primleri ödeyerek emekli olma hakkı elde etmektedirler. Sigortalı çalışma süreleri eksik olanlar da yine eksik prim günlerini isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabilmektedirler. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verilerinde Türkiye’de 15 yaş üzerinde 61 milyon 507 bin kişi bulunuyor. Bu rakamın 31 milyon 117 binini ise kadınlar oluşturuyor. Sadece 9 milyonluk kesimi ise çalışıyor. Dolayısıyla üç kadından birisi iş yaşamında yer alıyor.

Bu bakımdan özellikle kadınların emeklilik durumunda önemli sorunlar bulunuyor. Bu durumda ise isteğe bağlı sigortalılık büyük önem taşıyor. Kadınlar başta olmak üzere herhangi bir işte çalışmayanlar ya da ayda 30 günden az çalışan veya farklı sebeplerden ötürü prim günü emeklilikleri için yetersiz olanlar için isteğe bağlı sigortalı olmak büyük bir avantaj yaratıyor. 2008 yılı öncesinde isteğe bağlı sigortalılık hangi statü kapsamında çalışılmışsa o statüde kabul edilmekteydi. Başka bir deyişle SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı dahilinde isteğe bağlı sigorta olunabiliyordu.

2008 yılında yapılan düzenleme kapsamında ise sadece isteğe bağlı sigortalılık 4B yani Bağkur kapsamında yaptırılıyor. İsteğe bağlı sigorta primlerini 4A kapsamında ödeyenler ise hem emekli aylığını daha yüksek alma hem de daha erken yaşta emekli olma haklarına sahiptiler. İsteğe bağlı sigorta günümüzde 4B kapsamına alındığın için görece daha zor şartlar taşıyor. Buna göre daha fazla prim ödemesi yapılıyor ve daha geç yaşta emekli olunabiliyor. Yine de isteğe bağlı sigortalılık çalışmayanlar için emekli olabilmeleri için tek yol olarak beliriyor. Aynı zamanda isteğe bağlı sigorta ile başlayarak daha sonra çalışma yaşamına geçenlerin prim günleri de sayılıyor.

İsteğe Bağlı Sigortayı Kimler Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için belirli şartları taşımak gerekiyor. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve aynı zamanda Türkiye’de ikamet etmek gerekiyor. Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay bazında 30 günden daha az çalışanlar ya da tam gün çalışmayanlar da isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyorlar.

İsteğe bağlı sigorta prim tutarları da kişilerin kendisine göre belirlenebiliyor. Buna göre prim brüt asgari ücret ile bu tutarın 7,5 katı arasında belirlenen yüzde 32 oranında ödeniyor. Ödenecek prim tutarları söz konusu limitler tarafından asgari ve azami tutar üzerinden kişilere sunuluyor. Daha yüksek prim ödeyenler emekli olduklarında daha yüksek emekli aylığı alabiliyorlar.

Dul ve Yetim Aylığı Alanlar İsteğe Bağlı Emekli Olabilir mi?

Dul ve yetim aylığı alanlar için isteğe bağlı sigortalılık kapsamında emekli olabilmek mümkün. İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için kendi sigortası nedeniyle malul aylığı ya da yaşlılık aylığı almamak gerekiyor. Vefat eden eşinden ya da anne babasından ötürü dul ve yetim aylığı alanlar isteğe bağlı sigorta yaptırabilirler. Örnek olarak bir kadın aynı anda dul ve yetim aylığı alıp hem de isteğe bağlı sigortası primlerini ödeyebilir. Özellikle bu durumda olanlar için isteğe bağlı sigortalılık büyük bir avantaj sağlıyor.

Kadınlar için sunulan bir diğer fırsat da ev içinde havlu, oya, çarşaf, çorap, halı, kilim gibi üretim yapan isteğe bağlı ev hanımları daha az prim tutarları ödeyerek emekli olma imkânı bulabiliyorlar. Bunun için vergi tutarları daha düşük seviyeden belirleniyor.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu