ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 BAĞ-KUR En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 BAĞ-KUR En Düşük ve En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?
23.03.2023

2023 BAĞ-KUR en düşük ve en yüksek emekli maaşı miktarı, son yapılan düzenlemelere göre 7.500 TL – 24.973 TL olarak uygulanır. Her yıl emekli maaşlarında belirli oranlarda artış yapılır. 2023 yılı için BAĞ-KUR en düşük ve en yüksek emekli maaşı miktarında artış yapılarak 7.500 TL ve 24.973 TL arasına çekilmiştir.

BAĞ-KUR sigortalıları kendi primlerini kendileri yatırır. Primlerini yüksek yatıran sigortalıların maaşları da haliyle daha yüksek olur. Yüksek emekli maaşı almak isteyenler, bu detaya dikkat etmelidir.

Esnaf BAĞ-KUR’unda en düşük prim tutarı 3.044 TL’dir. Çeşitli teşviklerden ve indirimlerden yararlanabilenler, indirimli tutardan prim yatırabilir. İndirimli prim tutarı 2.063 TL’dir. Çiftçiler, bağımsız çalışanlar, şirket sahipleri de BAĞ-KUR primi yatırarak emekli olabilir.

Emeklilik hakkından yararlanabilmek için primler düzenli yatırılmalıdır. Düzenli prim ödenmemesi halinde borçlu durumdayken emekli olmak mümkün değildir. İlk olarak borçların kapatılması gerekir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Nasıl Belirlenir?

BAĞ-KUR emekli maaşı belirleme yapılırken sigorta başlangıç tarihi dikkate alınır. Burada üç farklı dönemden bahsetmek mümkündür. 2000 öncesi, 2000-2008 arası dönemlerin yanı sıra 2008 sonrası dönem de vardır.

2000 yılından önce sigorta başlangıcı yapanlar için hesaplamalarda gösterge sisteminden yararlanılır. 2000’den sonra sigortalı olanlar içinse güncelleme katsayısı ile emekli maaşı hesaplama yapılır. BAĞ-KUR’luların prim ödeme sisteminde basamak hesabı dikkate alınmıştır. Bu sistem, 2008 yılında değiştirilerek yerini asgari ücret esaslı olana bırakılmıştır.

BAĞ-KUR emekli maaşında özellikle 2000 öncesi primler, maaşın yüksek olmasını sağlar. O dönemki hesaplama sistemine göre yüksek prim yatıranların maaşı da yüksektir.

Yukarıdaki tabloda zamlı BAĞ-KUR maaşlarına ilişkin örnekler yer alır. 2023 zamları ile beraber en düşük emekli maaşı 7.500 TL olmuştur.

2023 BAĞ-KUR Emekli Maaşı Ne kadar?

2023 Mart ayında en düşük emekli maaşı düzenlemesi ile birlikte BAĞ-KUR emekli maaşı 7.500 TL olarak belirlenmiştir.

2023 Mart ayında yapılan zam, 7.500 TL ve üstü maaş alanları kapsamıyor. Maaşı 7,500 TL ve altı olan tüm emeklilerin maaşları 7.500 TL olarak belirlendi.

2023 En Düşük BAĞ-KUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 en düşük BAĞ-KUR emekli maaşı miktarı 7.500 TL’dir. Maaş miktarlarında ocak ve temmuz dönemlerinde artış yapılabilir. Yapılacak artışa göre maaşınız yeniden hesaplanır. Mart ayı zam tutarları Nisan maaşında ödenmeye başlayacaktır.

BAĞ-KUR en düşük ve en yüksek emekli maaşı miktarını detaylı bir şekilde hesaplamanız da mümkündür. Hesaplama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ancak hesaplama yapabilmeniz için en az 5400 gün prim ödemeniz bulunmalıdır.

BAĞ-KUR emekli maaşı için çalışırken üst sınıra yakın bir şekilde ödeme yapmakta fayda vardır. Hesaplama işlemleri ile emeklilik döneminde ne kadar gelir elde edileceği tahmini olarak bulunur. Bu sayede ekonomik olarak geçiminizi sağlayıp sağlayamayacağınızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hesaplama işlemi, emeklilik başvurusundan önce yapılmalıdır.

2023 En Yüksek BAĞ-KUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

2023 en yüksek BAĞ-KUR emekli maaşı 24.973 TL olarak belirtilebilir. Bu maaş miktarına ulaşmak yüksek tutardan prim ödediğiniz takdirde mümkün olabilir. Yüksek tutarlı emekli maaşlarını görmek için aşağıda yer alan tabloyu inceleyebilirsiniz.

12 Basamaklı BAĞ-KUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

12 basamaklı BAĞ-KUR emekli maaşı miktarı sigortalının prim ödemelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Prim ödemelerinin yüksek olması halinde maaş da artışa geçer.

Basamak sistemi, 2008 yılından önce kullanılmaktadır. Basamak sistemine göre ne kadar emekli maaşı alınacağının anlaşılması için kanun değişikliklerinin olduğu dönemlere dikkat edilmelidir. 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası için hesaplama yöntemleri farklıdır.

BAĞ-KUR’lular için 2000 yılından önceki sürecin daha avantajlı olduğunu ve daha yüksek getirisi olduğunu söylemek mümkündür. 2000-2008 arasındaki dönem ise kat sayı sistemi getirildiği için basamak sistemine göre daha dezavantajlıdır. 2008 sonrası dönemin ise aylık bağlama oranı noktasında en az getiriyi sunan dönem olduğu söylenebilir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

BAĞ-KUR emekli maaşı sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet sistemine şifre, e-imza, mobil imza gibi yöntemleri kullanarak girebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanına emekli aylık bilgisi yazarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz. Açılan listede “4B emekli aylık bilgisi” seçeneğine tıklamak gerekir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplaması yapmak için e-Devlet sistemine girebilirsiniz. E-Devlet sistemine girdikten sonra sağ tarafta yer alan “Giriş Yap” kısmına tıklamanız gerekir.

Giriş yaptıktan sonra “Emekli Aylığı Hesaplama” modülünü kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

2023 BAĞ-KUR En Düşük Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

2023 BAĞ-KUR en düşük dul ve yetim aylığı hisse oranına bağlı olarak değişiklik gösterir. %75 hisseli dul ve yetim aylığı için en düşük tutar 5.625 TL’dir. %25 hisse söz konusu olduğunda ise en düşük tutar 1.875 TL şeklindedir. Dul ve yetim aylığı için en az 1800 gün prim ödemesi gerekir.

Sigortalı hayattayken gerekli prim ödemesini yaparsa hak sahipleri de dul ve yetim aylığı alabilir. Sigortalının eşi çalışıyorsa hissesi %75’ten %50’ye düşer. BAĞ-KUR en düşük ve en yüksek emekli maaşı miktarı yapılacak zamlar neticesinde değişikliğe uğrar. Her yıl yapılan zamlar, aylıkların daha avantajlı hale gelmesini sağlar.

BAĞKUR Erkek / Kadın Emeklilik Şartları Hesaplama Tablosu

Bağkur 5400 Günden Emeklilik Şartları (Erkek, Kadın)

En Düşük ve En Yüksek Bağkur Primleri Ne Kadar Oldu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.