SSK

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

Eşinden boşanan kadınlar için dul maaşı söz konusu değildir. Sadece eşi vefat etmiş ve hiçbir maddi gelire ihtiyacı olmayan kadınlar dul maaşından faydalanabilirler. Ayda 2500 TL olan maaşı alan kadınlar çalışmaya başladıklarında maaşları kesilir. Başka biriyle evlenen kadınlar da dul maaşı alamazlar. İşgücüne katılamayan kadınlara devlet tarafından tanınan bir ayrıcalık olan bu maaş sayesinde pek çok kadın geçimini idame ettirmektedir.


Dul Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dul maaşı almak için gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dilekçe
 • Veraset ilamının orijinali ve noter onaylı bir kopyası
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vefat eden eşin nüfus cüzdanı ve iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Emekli maaş sistemi katılım formu
 • Muhtaçlık belgesi

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı hesaplama aşağıdaki kriterlere göre yapılır:

 • Vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşının %75’i kadarı eşe verilir.
 • Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %25’i çocuğa yada çocuklara verilir.
 • Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %50’si eşe verilir.

Tüm bu bilgiler ışığında dul maaşının en düşük değeri 2020 senesi için 650 TL’dir. Bu maaş iki ayda bir ödenmektedir ve maaşa her sene belli bir oranda zam yapılmaktadır. Dulluk maaşı hem kadınlar hem de erkekler için geçerli bir maaş sistemidir. Engelli kişiler bu maaşı ömür boyu alabilmektedir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan bir raporla birlikte engelli olduğunu ispat eden kişiler bu fırsattan yararlanabilirler.

Dul Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşı sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu işlem için başvuruda bulunan kişiler işlemin sonucuna www.turkiye.gov.tr üzerinden erişebilirler. Sisteme giriş yapmak için kişilerin bir e-Devlet şifresine sahip olması gerekir. Daha evvel bu sistemi kullanmamış kişiler en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifrelerini alabilirler. Alınan bu şifre ve kimlik numarası ile birlikte sisteme girilir. Başvuru yapılan işlemin adı arama çubuğuna yazılınca gerekli sayfa açılır ve sonuç öğrenilir.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı sigortalı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi durumunda çocuklarına bağlanan maaştır. Kişilerin çalışırken aldıkları maaşa göre endekslenen bu maaştan pek çok çocuk faydalanmaktadır. Çocuklara dair herhangi bir cinsiyet ayrımı söz konusu değildir, hem erkek hem de kız çocukları bu maaşı alabilirler. Aradaki tek fark ise yaşla alakalıdır. Bekar ve çalışmayan kız çocukları ömür boyu bu parayı alabilirler. Erkek çocuklarında ise eğitim durumu devreye girer. İlkokul mezunu erkek çocuklar 18, ortaöğretim mezunu erkek çocuklar 20, üniversite mezunu erkek çocuklar ise 25 yaşına dek maaş alabilirler.

Dul Maaşının Şartları Nelerdir?

Dul maaşı başvuru koşulları şu şekildedir:

 • Vefat eden eş en az beş sene boyunca sigortalı olarak çalışmış olmalıdır.
 • Vefat eden eşin an az 9000 günlük primi ödenmiş olmalıdır.
 • Vefat eden eşin prim borcu bulunmamalıdır.

Bu kıstasları sağlayan kişiler dul maaşı alabilirler.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi muhtarlıklar aracılığıyla alınır. Muhtarlık yoksa çeşitli yerel yönetimler aracılığıyla bu işlem gerçekleştirilebilir. Muhtaçlık belgesinin temel amacı devlet tarafından verilen çeşitli yardımlardan faydalanmak için kullanılmasıdır. Dul aylığı da bunların arasında yer almaktadır. Bu belgeyi almak için gerekli tek belge kimlik kartı yada nüfus cüzdanıdır. Başvuruyu yapan kişiler şayet öğrenci ise öğrenci belgesi de talep edilebilir. Yapılan sorgu işlemleri esnasında kişinin aylık geliri kontrol edilir. Üzerine kayıtlı ev, araba yada arsa bulunan kişiler bu belgeyi alamazlar.

Muhtaçlık Belgesi Alma Kriterleri Nelerdir?

Fakirlik belgesi alma koşulları şöyle sıralanabilir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Bir işte çalışmıyor olmak
 • Mal varlığa sahip olmamak
 • İkamet adresinin başvuru yapılan muhtarlığa bağlı olması

Gerekli şartlar sağlandığı vakit muhtaçlık belgesi almak oldukça kolay bir işlemdir. Yapılan basit bir başvuru işlemiyle kısa süre içerisinde bu belge alınabilir. Muhtarlar genellikle bu belgeyi verirken belgenin hangi amaçla kullanılacağını da bilmek ister.

Dulluk Maaşı Niye Kesilir?

Dulluk maaşının kesilme nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Maaşı alan eşin evlenmesi yada işe başlaması
 • Muhtaçlık durumunu ortadan kaldırabilecek herhangi bir sebep
 • Evlenmese bile bir başkasıyla beraber yaşanması durumunda maaş kesintisi söz konusu olabilir.

Dul aylığının kesilmesi oldukça bariz nedenlerle gerçekleşmektedir. Başvuru yapılan kurum maaş verdiği kişilerin durumlarını periyodik aralıklarla kontrol eder. Elde edilen bulgular ışığında maaş ödenmeye devam edebilir.

Boşanan Kadınlar Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Boşanan kadınlar için yetim aylığı almak bahsi geçen kadınların anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda mümkündür. 25 yaşın üstündeki erkekler bu fırsattan faydalanamazlar. Boşanmış bir erkeğin bu nedenden ötürü yetim maaşı alması pek olası değildir. Boşanan kadınların herhangi bir dul aylığı alması mümkün olmadığı için pek çok kadın yetim maaşı almak için başvuruda bulunur ve bu fırsattan faydalanır. 2020 senesi için açıklanan yetim maaşı tutarı 293 TL’dir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yada bizzat Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılabilir.

SGK’ya direkt olarak yapılacak başvurularda gerekli belgeler şu şekildedir:
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru dilekçesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ölen kişilerin (anne veya baba) ölüm belgesi
 • 25 yaş altı erkekler için öğrenci belgesi
 • Kimlik araştırma belgesi

Bu başvuru işlemi bizzat SGK şubesine giderek gerçekleştirilir. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte e-Devlet üzerinden de başvuru gerçekleştirmek mümkündür.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Muhtaçlık maaşı çeşitli kriterleri sağlayan vatandaşların faydalandığı bir hizmettir. Boşanmış olan kişilerin değerlendirebileceği ihtimaller arasında kabul edilir. Özellikle ekonomik özgürlüğü olmayan, iş bulmakta zorlanan ve nafaka alamayan kadınlar bu fırsattan yararlanırlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu maaş 2020 senesi itibariyle 679.64 TL olarak belirlenmiştir. Engelliler ve yetim çocukları için bu meblağ 914.49 TL’dir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra maaşın verilip verilmeyeceği kararlaştırılır. Başvuru esnasında yalan beyanatta bulunmak tolere edilen bir durum değildir.

Fakirlik Maaşı Şartları Nelerdir?

SGK’ya direkt olarak yapılacak başvurularda gerekli belgeler şu şekildedir:
 • Başvuru sahipleri başka bir yerden maaş yada yardım almamalıdır.
 • Kişiler herhangi bir işte çalışmıyor olmalıdır.
 • Kişinin üzerinde herhangi bir mal varlık bulunmamalıdır.
 • Engelli olan kişiler sağlık durumları doktor raporuyla teyit etmelidir.

Başvuru işlemleri hem internet üzerinden hem de Vakıflar Genel Müdürlüğünün en yakın şubesinden gerçekleştirebilir. Buradaki en önemli nokta formun eksiksiz bir biçimde doldurulmasıdır. Yapılan incelemeler sırasında bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olan kişilerin maaş elde etme ihtimali artabilir.

Belediyeler Boşanmış Kadınlara Hangi Yardımları Yapar?

Belediyelerin eşinden ayrılan kadınlara yaptıkları yardımlar şehirden şehire ve hatta ilçelere göre değişmekle birlikte genellikle nakit para şeklindedir.

Aşağıdaki özelliklere sahip kişiler bu yardımlardan faydalanabilir:
 • Sigorta güvencesi olmamak ve bir işte çalışmıyor olmak
 • Hastalık sebebiyle çalışamıyor olmak
 • Belediye incelemesi sonucunda desteğe ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi

Nakit yardımlara ek olarak yemek yardımı, ilaç yardımı veya eğitim giderlerinin karşılanması gibi yardımlar da söz konusudur. Çoğu belediye doğrudan doğruya dul maaşı vermez ancak eşini kaybetmiş kişiler de ihtiyaç duydukları takdirde çeşitli yardımlardan faydalanabilirler.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Oldu?

Enflasyona bağlı olarak her altı ayda bir dul ve yetim aylıklarına yapılan zamların ardından güncel olarak belirlenen dul ve yetim aylığı tutarı en düşük 390 TL ve en yüksek 4 bin 500 TL’ye kadar yükselmiştir. Buna göre son zamlar ve enflasyon oranlarına göre dul aylığı 650 TL olurken, yetim aylığı ise 293 TL olarak belirlenmiştir.

Dul veya yetim aylığı almaya hak kazanan vatandaşlar için belirli sürelerde ödenen dul ve yetim aylıkları eşi vefat etmiş kişilerin geride kalan eşi ve çocukları için belirli şartları sağlamalarının ardından ödenen aylık ücretler olarak tanımlanır. E – devlet üzerinden dul ve yetim aylığı sorgulaması yapılabilir.

SSK Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba,

   Eğer hane geliri kişi başına düşen 701 tl den düşük ise Kaymakamlıklara bağlı Sosyal yardımlaşma birimlerine başvurabilirsiniz.

 1. Merhaba ben sigorta emeklisi dul bir bayanım. Ben vefat eden annemin Bağkur emeklisi maaşını alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

 2. 13 yıl önce boşanmış hiç evlenmemiş biri ölen babasının maaşına müracaat ettiğinde eskiye dönük birikmiş maaşları alabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı