SSK

Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

Eşinden boşanan kadınlar için dul maaşı söz konusu değildir. Sadece eşi vefat etmiş ve hiçbir maddi gelire ihtiyacı olmayan kadınlar dul maaşından faydalanabilirler. Yardım maaşı alan kadınlar çalışmaya başladıklarında maaşları kesilir. Başka biriyle evlenen kadında dul maaşı alamaz. İşgücüne katılamayan kadınlara devlet tarafından tanınan bir ayrıcalık olan bu maaş sayesinde pek çok kadın geçimini idame ettirmektedir.

Dul Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dul maaşı almak için gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dilekçe
 • Veraset ilamının orijinali ve noter onaylı bir kopyası
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vefat eden eşin nüfus cüzdanı ve iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Emekli maaş sistemi katılım formu
 • Muhtaçlık belgesi

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı hesaplama aşağıdaki kriterlere göre yapılır:

 • Vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşının %75’i kadarı eşe verilir.
 • Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %25’i çocuğa yada çocuklara verilir.
 • Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %50’si eşe verilir.

Zamlı ve güncel dul maaşı bilgileri için konumuzu inceleyerek rakamları görebilirsiniz. Bu maaş iki ayda bir ödenmektedir ve maaşa her sene belli bir oranda zam yapılmaktadır. Dulluk maaşı hem kadınlar hem de erkekler için geçerli bir maaş sistemidir. Engelli kişiler bu maaşı ömür boyu alabilmektedir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan bir raporla birlikte engelli olduğunu ispat eden kişiler bu fırsattan yararlanabilirler.

Dul Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşı sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu işlem için başvuruda bulunan kişiler işlemin sonucuna www.turkiye.gov.tr üzerinden erişebilirler. Sisteme giriş yapmak için kişilerin bir e-Devlet şifresine sahip olması gerekir.

Daha evvel bu sistemi kullanmamış kişiler en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifrelerini alabilirler. Alınan bu şifre ve kimlik numarası ile birlikte sisteme girilir. Başvuru yapılan işlemin adı arama çubuğuna yazılınca gerekli sayfa açılır ve sonuç öğrenilir.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı sigortalı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi durumunda çocuklarına bağlanan maaştır. Kişilerin çalışırken aldıkları maaşa göre endekslenen bu maaştan pek çok çocuk faydalanmaktadır. Çocuklara dair herhangi bir cinsiyet ayrımı söz konusu değildir, hem erkek hem de kız çocukları bu maaşı alabilirler.

Aradaki tek fark ise yaşla alakalıdır. Bekar ve çalışmayan kız çocukları ömür boyu bu parayı alabilirler. Erkek çocuklarında ise eğitim durumu devreye girer. İlkokul mezunu erkek çocuklar 18, ortaöğretim mezunu erkek çocuklar 20, üniversite mezunu erkek çocuklar ise 25 yaşına dek maaş alabilirler.

Dul Maaşının Şartları Nelerdir?

Dul maaşı başvuru koşulları şu şekildedir:

 • Vefat eden eş en az beş sene boyunca sigortalı olarak çalışmış olmalıdır.
 • Vefat eden eşin an az 9000 günlük primi ödenmiş olmalıdır.
 • Vefat eden eşin prim borcu bulunmamalıdır.

Bu kıstasları sağlayan kişiler dul maaşı alabilirler.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi muhtarlıklar aracılığıyla alınır. Muhtarlık yoksa çeşitli yerel yönetimler aracılığıyla bu işlem gerçekleştirilebilir. Muhtaçlık belgesinin temel amacı devlet tarafından verilen çeşitli yardımlardan faydalanmak için kullanılmasıdır. Dul aylığı da bunların arasında yer almaktadır.

Bu belgeyi almak için gerekli tek belge kimlik kartı yada nüfus cüzdanıdır. Başvuruyu yapan kişiler şayet öğrenci ise öğrenci belgesi de talep edilebilir. Yapılan sorgu işlemleri esnasında kişinin aylık geliri kontrol edilir. Üzerine kayıtlı ev, araba yada arsa bulunan kişiler bu belgeyi alamazlar.

Muhtaçlık Belgesi Alma Kriterleri Nelerdir?

Fakirlik belgesi alma koşulları şöyle sıralanabilir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Bir işte çalışmıyor olmak
 • Mal varlığa sahip olmamak
 • İkamet adresinin başvuru yapılan muhtarlığa bağlı olması

Gerekli şartlar sağlandığı vakit muhtaçlık belgesi almak oldukça kolay bir işlemdir. Yapılan basit bir başvuru işlemiyle kısa süre içerisinde bu belge alınabilir. Muhtarlar genellikle bu belgeyi verirken belgenin hangi amaçla kullanılacağını da bilmek ister.

Dulluk Maaşı Neden Kesilir?

Dulluk maaşının kesilme nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Maaşı alan eşin evlenmesi yada işe başlaması
 • Muhtaçlık durumunu ortadan kaldırabilecek herhangi bir sebep
 • Evlenmese bile bir başkasıyla beraber yaşanması durumunda maaş kesintisi söz konusu olabilir.

Dul aylığının kesilmesi oldukça bariz nedenlerle gerçekleşmektedir. Başvuru yapılan kurum maaş verdiği kişilerin durumlarını periyodik aralıklarla kontrol eder. Elde edilen bulgular ışığında maaş ödenmeye devam edebilir.

Boşanan Kadınlar Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Boşanan kadınlar için yetim aylığı almak bahsi geçen kadınların anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda mümkündür. 25 yaşın üstündeki erkekler bu fırsattan faydalanamazlar. Boşanmış bir erkeğin bu nedenden ötürü yetim maaşı alması pek olası değildir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yada bizzat Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılabilir.

SGK’ya direkt olarak yapılacak başvurularda gerekli belgeler şu şekildedir:

 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru dilekçesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ölen kişilerin (anne veya baba) ölüm belgesi
 • 25 yaş altı erkekler için öğrenci belgesi
 • Kimlik araştırma belgesi

Bu başvuru işlemi bizzat SGK şubesine giderek gerçekleştirilir. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte e-Devlet üzerinden de başvuru gerçekleştirmek mümkündür.

Fakirlik Maaşı Nedir?

Muhtaçlık yada fakirlik maaşı çeşitli kriterleri sağlayan vatandaşların faydalandığı bir hizmettir. Boşanmış olan kişilerin değerlendirebileceği ihtimaller arasında kabul edilir. Özellikle ekonomik özgürlüğü olmayan, iş bulmakta zorlanan ve nafaka alamayan kadınlar bu fırsattan yararlanırlar.

Fakirlik Maaşı Şartları Nelerdir?

SGK’ya direkt olarak yapılacak başvurularda gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru sahipleri başka bir yerden maaş yada yardım almamalıdır.
 • Kişiler herhangi bir işte çalışmıyor olmalıdır.
 • Kişinin üzerinde herhangi bir mal varlık bulunmamalıdır.
 • Engelli olan kişiler sağlık durumları doktor raporuyla teyit etmelidir.

Başvuru işlemleri hem internet üzerinden hem de Vakıflar Genel Müdürlüğünün en yakın şubesinden gerçekleştirebilir. Buradaki en önemli nokta formun eksiksiz bir biçimde doldurulmasıdır. Yapılan incelemeler sırasında bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olan kişilerin maaş elde etme ihtimali artabilir.

Belediyeler Boşanmış Kadınlara Hangi Yardımları Yapar?

Belediyelerin eşinden ayrılan kadınlara yaptıkları yardımlar şehirden şehire ve hatta ilçelere göre değişmekle birlikte genellikle nakit para şeklindedir.

Aşağıdaki özelliklere sahip kişiler bu yardımlardan faydalanabilir:

 • Sigorta güvencesi olmamak ve bir işte çalışmıyor olmak
 • Hastalık sebebiyle çalışamıyor olmak
 • Belediye incelemesi sonucunda desteğe ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi

Nakit yardımlara ek olarak yemek yardımı, ilaç yardımı veya eğitim giderlerinin karşılanması gibi yardımlar da söz konusudur. Çoğu belediye doğrudan doğruya dul maaşı vermez ancak eşini kaybetmiş kişiler de ihtiyaç duydukları takdirde çeşitli yardımlardan faydalanabilirler.

Eşinden Boşanmış Kadının Dul Maaşı Ne Kadar?

Boşanmış kadına dul maaşı bağlanmamaktadır. Yalnızca eşi vefat eden kadınlar maddi durumları göz önünde bulundurularak dul maaşından faydalanabilir.

Nafaka Alan Kadın Dul Maaşı Alabilir mi?

Nafaka alan kadının dul maaşı alması durumu söz konusu değildir. Fakat eşinden ayrılan ve nafaka alan kadınlar annelerinden ya da babalarından yararlanarak yetim maaşı alabilir.

Evlenip Boşanan Kadın Eski Kocasının Maaşını Alabilir mi?

Kadın vefat eden eşinin maaşını alırken evlenirse maaşı kesilir. Fakat kadın ikinci evliliğini sonlandırırsa vefat eden eşinin maaşını almaya devam edebilir.

Boşanan Kadın Ölen Eşinin Maaşını Alabilir mi?

Boşanan kadının ölen eşinin maaşını alması mümkündür. Burada esas olan elbette ki kadının vefat eden eşinden sonra tekrar evlenmesinin ardından boşanması durumudur.

Shares:

55 Yorumlar

 • Meryem
  09.11.2023

  Merhaba 9 yıl önce boşandım yetim maaşı hakkım vardı ama hiç başvurmadım şimdi başvurunca geriye dönük alabiliyormuyuz

  Cevapla
 • Mehmet
  19.10.2023

  Annem babamdan boşandı fakat hiç evlenmedi babam öldü boşanma ve ölüm arasında 14 yıl oldu babamın maşını alabilir mi

  Cevapla
 • Dilek
  14.09.2023

  Eşimden boşandım.Annem sgk’lı olduğu için onun sağlık güvencesinden yararlanıyorum.Fakat şimdi benden zorunlu sağlık sigortası primi ödemem isteniyor.Bu yasal mı?Yoksa bir yanlışlık mı vardır?Bu konuda yönlendirme yapabilir misiniz?

  Cevapla
 • Nurcan
  20.08.2023

  Esimden ayriyim 3 cocugum var 3.970 tl nafaka aliriyorum 13 11 ve 3 yasinda cocuklarim nafaka yükseltme davası açmak istiyorum ne zaman sonuçlanır kazandırmayım esim 70 milyar aylik alıyormuş yurt dışına gitmis bize 4bin tl veriyor sadece evim kira değil tek çalışmıyorum cocuklara bakicak kimsem yok

  Cevapla
 • Asuman
  03.10.2022

  merhaba ben eşimden boşandım 3 sene önce hiç bir yerden bi gelirim yok ne bir nafaka ne bir maaş ssg da yok ne yapabilirim maaş bağlanabilirmi bana Babam vefat etti Babamın emekli maaşını Annem alıyor Annem sağ

  Cevapla
 • Kübra
  09.09.2022

  Merhaba 30 yasındayım esimden şiddet,tehdit,darp,aldatma gorerek bosandık fakat tehditleriyle mahkeme de anlasamadik ayrildik diye geciyor resmi kayitlarda bosanalı 9 yıl oldu 240 tl nafaka bağlandı 9 yıl önce onun da bir kısmı cezaeviyle hic baglantim olmamasina ragmen vergi olarak kesiliyormuş avukatin dedigi böyle ailemle yaşıyorum issizim meslegim ve benzeri işler bulamıyorum heryere basvurular yapmama rağmen bilgi alabilir miyim yardım maaşıyla ilgili ?

  Cevapla
 • Nesrin safi
  31.08.2022

  Kızım eşinden ayrıldı hiçbir güvencesi yok nasıl yardım alabilir yalnız yaşıyor

  Cevapla
 • Burcu
  18.08.2022

  Eşimden boşandım ailemle yasiyorum 2 çocuğum var bunun için bı yardım alabilir miyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.08.2022

   Merhaba,

   Sosyal yardım müdürlüklerine başvurursanız. Nakdi olmasa da gıda vb ayni yardımlar sağlanabilir.

 • Osman
  15.08.2022

  Annem. Babamdan boşandı annemin hiç bir geliri yok üzerine ev tarla vs birşeyi yok dul veya yetim maaşı alabilirmi

  Cevapla
 • Gizem ergin
  02.08.2022

  Merhabalar. Annem ile babam bosandilar babam emekli annemin hic bir geliri yok. Babam boşandıktan 6 ay sonra öldü. 30 yıllık bir biten evlilik söz konusu. Annem babamın emekli maaşını alması durumu söz konusu olabilirmi nasil bir yol izleyebiliriz. Emsal bir dava mevcut mu.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   04.08.2022

   Merhaba,

   Maalesef vefat ettiğinde evli olma zorunluluğu mevcut. Alabileceğini düşünmüyorum.

 • Ebru
  26.04.2022

  Biri 4 diğeri 1 yaşında oğullarım var eşimden ayrildik hangi yardımlardan faydalanabilirim dulluk maaşı alabilir miyim ve 2 evladima ne kadar maaş bağlanır

  Cevapla
 • Gul
  23.04.2022

  Merhaba ben 2005de bosandim elimde karar da var babam 2010da vefat etti nüfusa boşanma kararı düşmedi bir türlü boşandıgim ilden başka ilde çalışıyor dum gücüm olmadığı için halledemedim yetim aylığı almaya başladım 6.7 ay sonra anlaşmalı boşanma diye maaşım kesildi nüfusa 2019da düşmüş hasta olduğum için de çalışamıyorum kararı beyan ettigim halde olmaz deniliyor ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • Gülhan
  11.04.2022

  Eşimden boşamdım 2çocukla baba evinde kalıyorum. Çalışmıyorum. Düşük Nafaka alıyorum ve yetmiyor. Yardım destek alabilir miyim

  Cevapla
 • Eliff
  04.04.2022

  Ben boşandım 1 yıl oluyor şu an 3000 tl maasla sigortasız bir işte çalışıyorum , bir evim var üzerime tapulu onun haricinde sigortam yok sadece sigorta girişim oldu ve eğer calışamazsam da herhangi bir gelirim mevcut değil bu durumda dul aylığı veya baska bir maas alabilirmiyim devletten

  Cevapla
 • Gülsüm
  22.03.2022

  Merhaba ilk eşim öldükten 8 yıl sonra tekrardan evlendim.evliliğimizin3. yılın nın sonunda beni aldattı ayrılmaya karar verdik falat ben nafaka tabinde bulundum nafaka aldığım takdir de ilk eşimden kalan maaşım tekrardan bağlanırmı başka da bir gelirim yok

  Cevapla
 • Ziya
  20.03.2022

  Benim babam köy kurucusuydu operasyonda kalp krizi geçirerek şehit oldu. Ben şehit yakını olarak kamu korumunda çalışıyorum fakat babamın sigortası yoktu.kız Kardeşim eşinden boşanmış maaş için başvuru yapsa maaş bağlanırmı cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  Cevapla
 • nazgül
  26.01.2022

  merhaba..ben ev hanımıyım hiç çalışmam ve sigortam yok ve çalışmıyorum..benim eşim 2021 yılında vefat etti bağkur emeklisiydi ve eşimden % 75 dul ( ölüm ) aylığı bağlandı..babam ise 1988 de vefat etti sigorta statüsü ssk idi annem de babam dan % 75 dul aylığı alıyor..benim sorum şu olucaktı ben yetim aylığı için başvurabilirmiyim? hakkım varmı? teşekkür ederim..

  Cevapla
 • Nazli
  17.01.2022

  Merhaba 2 ay once ihanet dolayisi ile esimden ayrildim kendim sigortadan emekliyim vefa eden ve emekli sandigindan olan babamin maasindan faydalanabilir miyim nereye basvurmam gerekiyor

  Cevapla
 • abuzer tufek
  12.01.2022

  esim vefat etti 1200 gun ssk purimi var ayrica oglum engelli ne yapabilurim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.01.2022

   Merhaba,

   900 gün prim ve en az 5 yıl hizmet süresi emeklilik için yeterli oluyor. Bunları kontrol ederek başvuru yapabilirsiniz.

 • Hayat
  04.01.2022

  Eşim den şiddet gördüğüm için önce çekişmeli sonra onu ikna edip anlaşma lı boşandık iki çocuğumla babamda kalıyorum bu beni çok rahatsızlık veriyor onlara yüküm sanki oğlum çok küçük çalışamıyorum nafaka da almıyorum bana herhangi bir yardım varmı acaba

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   04.01.2022

   Merhaba,

   Belediye ve kaymakamlıklara bağlı sosyal yardım müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 • Tamer erdinc
  08.12.2021

  Merhaba …
  Ablam boşandı tekrar yetim aylığı almak için başvurdu ancak hesabına biriken tutar yatmamış gözüküyor 170 i aramış ve ona 10 haneli bir numara vermişler lakin anlayamamis
  Yardımcı olur musunuz bu 10 haneli numara nedir ne yapması gerek?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.12.2021

   Merhaba,

   Ne numarası verildiğini biz de anlayamadık. Alo 170 e sorup öğrenebilirsiniz.

 • Nazlı
  01.09.2021

  Dul maaşı alabılırmıyım bosandım

  Cevapla
 • Meryem
  31.08.2021

  Ben 13 yıl önce boşandım nafaka almıyorum hiç bir gelirim yok 2 boyun fıtığı ameliyatı geçirdim 1de kadın hastalığından ameliyat oldum ben babamın sadece sosyal güvencesi den yararlanıyor kaç defa yardım başvurusu yaptım ama elde var sıfır kayinbabam ardan 1 evim var orda oturuyorum oda üstüme tapulu

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   31.08.2021

   Merhaba,

   Babanız sağ olduğu için yetim maaşı alma hakkınız bulunmuyor. Hem belediyelerin hem de kaymakamlıklarda sosyal yardım brimleri mevcut. İkisine de başvurmanızı tavsiye ederiz.

  • Derya
   28.10.2021

   Merhabalar. Ben eşimden yeni ayrıldım bosandım. Hiç bir şekilde nafaka ve tazminat talep etmedim. Bir tane cocugum var ailem kirada kendi evleri yok. Onların yanında kalıyorum. Bbam emekli sadece. Ben aylık alabilir miyim bosandıgım için

 • Seda Mete
  10.07.2021

  Merhabalar, Asgari ücretle çalışmaktayım. Ve de aynı zamanda eşimden boşandım. Vefat etmiş olan babamın aylığından faydalalana bilir miyim? Merhum babamın ve benim sigortalı olduğum kurum aynı. İkimizinki de SSK.
  Çok teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.07.2021

   Merhaba,

   Çalışan kız çocukları babadan veya anneden dolayı maaş alamazlar.

 • Ezgi Çıtlak
  17.02.2021

  Merhaba ben 2012 de boşandım babamemekli sandığı emeklisi olduğu için yetim maaşı alıyorum.Diyelimki ben evlendim emekli maaşım kesildi eğer anlaşamazsam ve tekrar boşanırsam 2.kere boşansam bile babamdan bana yetim maaşı tekrar bağlanırmı

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   17.02.2021

   Merhaba,

   Evet boşandığınızda tekrar başvuru yaparak maaşınızı bağlatabilirsiniz.

 • Mehmet
  20.01.2021

  Merhaba ablam 55 yaşında 25 yıl önce boşandı çocuğu yok 73 yaşında annem 80 yaşında babamla beraber oturuyor ablamın hiç bir geliri yok ona herhangi bir maaş verilirmi şartları nedir

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   21.01.2021

   Merhaba,

   Evde geliri bulunan bireyler bulunduğundan ödenek alamaz.

 • Ayşe
  27.11.2020

  2000 oncesi emeķi olan ssk li annem ve emekli sandığı emeklisi babamın ölümüyle maaş almıştım.simdi boşandım üzerime oturduğum evin hissesi ve .nafaka var
  tekrar eski orandan maaş bağlanırmi.o zaman yüzde yetmiş ti ssk maaşım.in oranı. Babamink8 daha çok tu.
  Kardeşim yok.
  Alırsam asgari ne kadar alırım.

  Bide hangi kuruma basvurucam elimde verasetleri var bide sicil nolarini biliyorum

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.11.2020

   Merhaba,

   Nafaka ve ev hissesi maaş almanızı engellemez. Eski oranda maaş bağlanır. Maaşın mevcutta ne kadar olduğunu bilemediğimiz için maaş tutarını hesaplamamız mümkün değil.

 • Ayşe
  12.11.2020

  Merhaba 2007 tarihinden önce babam üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyordum 21 yaşında 2007 tarihinde evlendim ve şuan ayrıldım. Tekrardan babamın sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.11.2020

   Merhaba,

   Vukuatlı nüfus kayıt örneği ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye başvurmalısınız.

  • abuzer tufek
   12.01.2022

   esim vefat etti 1200 gun ssk purimi var ayrica oglum engelli ne yapabilurim sgk hangi destegi alabilurim

 • Zeynep
  05.11.2020

  Ben 2020 şubat 11 de eşimden boşandım 2 tane çocuğum var oğlumun velayeti bende hiçbir maddi gelirim yok dul maaşı yad fakirlik maaşı alabilirmiyim.

  Cevapla
 • Ayşe
  04.11.2020

  Annem 1996 da ,babam 1997 de vefat etti emekliydi ssk ve emekli sandığı. Onlardan maaş alıyordum 2000de evlendim maaşım kesildi.biray oldu boşandım.
  nafaka alıyorum üç çocuğum var ama sağlığım kötü çalışmakta zorlanıyorum kardeşim kimsem yok.basvursam gene maaş bağlanırmi.

  Ozamanlar ssk yüzde 70 oran bağlamıştı ama babamınki daha yüksekti maaşım.simdi uzerime oturduğumuz evin yarisi var.bide babamdan kamca ogullari kullanıyo hisseli tarla kız çocuğuyum diye zaten yaklastirmiyolar…geliri yok .maas bağlarken neyi inceliyorlar.eve geliyorlarmi .ne söylemeliyim …

  Cevapla
 • Ayşegül
  04.11.2020

  Ben 2019 de resmi boşandım . Eşimden 480 tl miktarında nafaka alıyorum. İş bulamadığım için eşimden aldığım maaş masraflarını karşılamıyor. Ev kiram 450 tl. Kalan para diğer ihtiyaçlarıma yetmiyor. Dul maaşi almak için gelir testi yapıldı G 0 sonuçlandi. Ama kaç kere başvuru yapmama rağmen maaş bağlanmadı. Ben nasıl yardım alabilirim. Durumum gerçekten hiç iyi değil.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   06.11.2020

   Merhaba,

   Durumunuz cimere de yazmanız fayda sağlar. ayrıca belediyelerin de sosyal hizmet brimleri var. Onlara da müracaat edebilirsiniz.

  • Hatice
   23.08.2021

   Merhaba ben eşimden sekiz yıl önce ayrıldım evlenmedim eşim mefat etti emekli maaşını bana verilirrmi yada dul maaşı alabilir miyim

 • Saadet
  16.08.2020

  Merhaba ben 2005 yılında eşimden boşandım bir dahada evlenmedim,eski eşim vefat etti , ölmeden önce kızıma annen gelsin nikahlanalım maaşım annene kalsın demiş kızıma ve ertesi gün vefat etti, acaba bende eski eşimde hiç evlenmediğimiz için onun maaşını alabilirmiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   17.08.2020

   Merhaba,

   Eski eşiniz vefat ettiğinde evli olmadığınız için maalesef maaşını alma hakkınız bulunmuyor. Daha sonra evlenmemeniz de durumu değiştirmiyor.

  • Emel
   03.12.2021

   .ablam esinden bosanmak istiyo ve babamin yaninda ikamet edicek babam asgari ucretli calisiyo ama kendine zor bakiyo ablmn bitane cocugu var dul maasi baglanirmi acaba

 • Merve
  20.07.2020

  Ya ben 2019 da boşandım. Dulluk maaşı alablmm için neyapa blrm

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.07.2020

   Merhaba,

   Eğer hane geliri kişi başına düşen 701 tl den düşük ise Kaymakamlıklara bağlı Sosyal yardımlaşma birimlerine başvurabilirsiniz.

 • Ayten Münise Güler
  31.05.2020

  Merhaba ben sigorta emeklisi dul bir bayanım. Ben vefat eden annemin Bağkur emeklisi maaşını alabilir miyim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.06.2020

   Merhaba,

   SSK emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızın maaşını alamazsınız.

  • Nazgul
   01.09.2021

   Merhaba ben dul bır bayanım maas alabılırmıyum

 • Demet
  03.10.2019

  13 yıl önce boşanmış hiç evlenmemiş biri ölen babasının maaşına müracaat ettiğinde eskiye dönük birikmiş maaşları alabilirmi

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir