SSK

SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi ? 

Sigortalı olarak çalışan kişinin SSK’lı, Bağ – Kur’lu ya da devlet memuru olacak şekilde aynı zaman zarfı içinde birden çok yerde çalışması halinde öncelikle devlet memuru kapsamında sayılmaktadır. Aynı zaman zarfı içinde hem SSK’lı hem de Bağ – Kur’lu olarak çalışılması durumunda çalışan kişi SSK’lı sayılmaktadır.


Sigortalı çalışanların sigortalılık hallerinin birbiri ile çakışması nedeni ile SSK kapsamındaki sigortalı olma hali esas alınanlar, yazılı bir talepte bulunmak kaydı ile esas alınmayan sigortalı olma statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilmektedirler. Bu durumda istendiği takdirde hem Bağ – Kur’lu olarak hem de SSK’lı olarak prim ödenebilmektedir.

Yukarıda anlatılan şekilde ödenen primler, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta türünden sağlanan haklar yönü ile Bağ – Kur statüsünde, uzun vadeli sigorta kolları tarafından sağlanan yardımlar ve kısa vadeli sigorta kolları tarafından sağlanan yardımlar yönü ile ise SSK kapsamında sigortalı  olma statüsünde değerlendirilmektedir.

SSK’lı olarak çalışan birey, kendi hesabına iş yeri açarsa, SSK’lı olma durumu devam etmektedir ve kesintiye uğrayıncaya kadar da Bağ – Kur’a geçme zorunluluğu bulunmaz.

SSK’lı olma durumunun bir gün bile olsa kesintiye uğraması halinde artık bu kişi Bağ – Kur kapsamında sigortalı sayılmaktadır. Fakat rapor nedeni ile primin yatmamış olması ise kesinti sayılmaz. Örneğin, işçi olan kişiye bir ay için otuz gün prim beyanı yerine yirmi dokuz gün prim beyanı yapılırsa bu kesinti sayılmaktadır. Çalışan işçi ayda on günü raporlu geçirdiyse ve kalan yirmi günde çalışmış ise bu durum kesinti sayılmamaktadır. SSK’lı olma hali bu durumda devam etmektedir. İş yerlerinin, şirketlerin çalışan işçiyi girdi çıktı yapması durumunda bu durum kesintiye neden olmaktadır. Hal böyle iken Bağ – Kur’a geçiş mecburi olacaktır. İş kanununda ücretsiz olan izin ile alakalı bir düzenleme bulunmadığı için iş verenin ya da çalışan işçinin kendi isteklerine göre ücretsiz olan bir izin koymaları halinde, SSK’lı olma hali kesintiye uğrar. Bu durumda Bağ – Kur’a geçiş işlemi zorunlu hale gelir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasası uyarınca iş yeri sahibi ya da iş yerinin ortağını kendi şirketinde SSK’lı olarak göstermek imkan dahilinde değildir. Fakat kişi bu tarihten önce kendi iş yerinde SSK’lı olarak gösterildiyse kazanılan haklarını korumuş olur. Bu durumda 01.10.2008 tarihinden önce kendi iş yerinde SSK’lı çalışan olan kişiler kazandıkları haklarını iş yerinin sahibi olsalar da korumaktadırlar. Bu hakların korunmasında aranacak tek şart ise, kişinin prim ödemelerinin hiçbir şekilde kesintiye uğramama şartıdır. Bir ay prim ödemesi gecikmesi yaşanması halinde iş yerinin sahibinin önceden kazandığı tüm SSK hakları kaybedilmiş olur. Bir daha SSK’lı olarak gösterilemez.

İlgili Makaleler

72 Yorum

 1. SSK lı olarak bir firmada çalışırken ltd şirketi açtım.Korona virüs nedeniyle çalıştığım firma kısa çalışma ödeneği için işkura başvuracak .Çalıştığım firmaya şirket açtığımıda bildirmedim. İşkur benim durumumu çalıştığım firmaya bildirirmi bu çalışanın şirketi var buna ödeme yapamayız(yada yapabilirz gibi)

  1. Merhaba,

   Kısa çalışma ödeneğinde 9. günün sonunda 4/a sigortanız pasife düşmez ise ödenek alırsınız. Ancak işyeri prim ödemese de hizmet bildirgelerinde ssk ya bildirim yapacak. bu nedenle ödenekte de sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

 2. Merhaba,
  Mevcut durumda SSK lı çalışıyorum. Yürüttüğüm bir proje kapsamında kendi şirketimi kurmam gerekiyor. Hali hazırda 28 yaşındayım ve daha önce hiç şirket kurmadım. Devletin 29 yaşı aşmamış, ilk şahıs şirketini kuranlara sağladığı 75.000 ₺ ye kadar gelir vergisi muafiyetinden faydalanabilir miyim?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar,

  1. Merhaba,

   Yaralanma şartları arasında;

   Kendi işinde bifiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi. var

   bu nedenle başka yerde sigortalı çalışan olarak bu muafiyettetn yaralanma hakkınız bulunmuyor

 3. Merhaba,
  şu an özel bir şirkette ssk lı olarak çalışmaktayım ve e ticaret işine girebilmem için kendi adıma şahıs şirketide kurmam gerekiyor.
  ssk lı çalıştığım firmada çalışmaya devam edeceğim. Yukarıdaki cevaplarınızdan anladığım kadarıyla ücretsiz izin kullanmam gerektiğinde,
  sadece 1 gün kullansam prim günüm 29 güne düştüğünden otomatik bağkura geçiyorum doğru mudur ? Ya da ssk lı olarak devam edebiliyor muyum ? sorum şu : kaç gün ücretsiz izin kullanırsam ssk dan düşürülüyorum ? Cevaplamınızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba,

   9 günü geçmeyen ücretsiz izinlerde sigortanız pasife düşmez. Bu durumda da bağkura geçişiniz olmaz.

 4. merhaba,
  Aktif 4a sigortalılığım devam ederken bir market açtım. 4a sigortalılığım halen devam etmekte ve markette emekli olmuş olan ve beraber yaşadığımız ayrıca benden maaş almayan babam çalışmakta. yinede sigortalı çalışan olmak zorunda mı bu durum yasal bir sıkıntı doğurur mu ?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Emekli olsa da sosyal güvenlik destek primi altında ödeme yapılması lazım. Ama eğer şikayet olmaz ise sıkıntı olmaz. Yardım eden olarak gözükebilir. Aileden olduğu için

 5. Merhabalar
  14 yıldır 4A sigortalı çalışıyorum ve 4 ay önce limited şirket kurdum. 4B sigortalılığım başladığına dair bir yazı aldım. Hem 4A hem 4B olabilir mi? Bu bir sorun teşkil eder mi ? (hem şu an hem de emeklilik zamanı için)

  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   İsterseniz hem 4 a hem 4b sigortalısı olmanız mümkün. Gün olarak 2 ile çarpılmaz. Ancak o ayda yüksek prim yatırıldığı için emekli maaşınızın yüksek bağlanmasını sağlar. Ayrıca eğer isterseniz dilekçe vererek 4 b sigortalığınızı sonlandırabilirsiniz. 4 a sigortalığınız devam ettikçe 4b sigortalısı olmanıza gerek kalmaz. Tercih sizin.

 6. Merhaba.
  Mevcut bir işletmede sskli olarak çalışmaktayım.
  Kosgeb girisimcilik egitimini bitirdim. Ayrica inovasyon programina katılıp elektronik cihazlar uretmek istiyorum. Kendim yazilimciyim.
  Bir isletme kursam kendi markamda kosgebten destek ve hibe almak icin ssk calistigim yerden cikmam mi gerekiyor.
  Simdiki çalıştığım yerde devam edip actigim isletme üzerinden destek alabilirmiyim.
  Mevzuati inceledigimde bu olmaz veya şöyle olmasi gerekiyor diye bir ibare bulamadim. İşin doğrusu nedir.?

  1. Merhaba,

   Firma açtığınızda aynı zaman da başka iş yerinde sigortalı çalışmanızda bir engel yok. Kosgeb desteğin zsağlayacak proje ile firma kurup destek de alabileceüğinizi düşünüyoruz. Kosgeb bölge danışmanınından da görüş alabilirsiniz.

 7. Halihazirda 2012 yilindan beri sskli calisanim. Arkadasim ile birlikte bir limited sirketi kurmak istiyoruz. Ikimiz de sskliyiz. Kanuna gore normal sartlarda bagkurlu olmamiza da gerek yok. Ancak bazen mazeret izni kullaniyoruz ve bu bordro gununden dusuyor, ve saniyorum ki oyle bir durumda sigorta primi 30 gunde 29 gun yatmis oluyor. Bu acikta kalan gun icin bagkur primi odemek gerekiyor. Bunu oderiz sikinti yok ancak mazeret izninden sonraki ayda tam calisiyoruz. Eksik gun icin bagkur primi odendikten sonra sirket sgkyi yatirirken bir problem cikiyor mu? Veya sirket bu eksikkalan gunu gorebiliyormu?

  1. Merhaba,

   Mazaret izinlerinden dolayı bağkur primini ödemeniz gerekmez. 10 günü geçmeyen ücretsiz izinlerde 4 a ssk nız aktif olduğundan 4 /b ye geçiş olmaz. dolayısıyla da bağkura dönüş olmyacaktır. Çalıştığınız şirket için de bir sorun teşkil etmeyecektir.

 8. 2013 11.aydan beri bir şirkette 4/a lı olarak çalışıyorum. 1 yıldır kendi şirketimi de kurdum. Fakat şimdi bir anonim şirkete de ortak oldum ancak yönetim kurulunda değilim. Bu anonim şirkette de 4/a lı olarak prim ödenebilir mi ?

  1. Merhaba,

   Kurucu üyeyseniz bağkurlu olmak zorundasınız. Kurucu üye değil de sonradan ortak olduysanız 4a lı olabilirsiniz.

 9. Merhaba özel sektör de çalışıyorum.ssk.liyim. üzerime şirken kuruldu şirket 2012 iflas etti.bende 2016 işten çıktım hep 4 a çalıştım bagkurla bir alakam olurmu

  1. Merhaba,

   Şirketin faal olduğu dönemde ssk lı 4a olduğu için bağkur ile ilgili bir durum oluşmaz.

 10. Merhaba,
  Özel bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım, şahıs şirketi kurmak istiyorum. Bunun yasal olarak bir engeli var mıdır?

  1. Merhaba,

   Hayır yasal bir engel yok. Hem çalışıp hem şahıs firması açabilirsiniz. SSK lı olarak da devam edebilirsiniz. Bağkura dönmenize gerek yok.

 11. İyi günler. Emekli olan bir kişinin şahıs şirketi kurmasının emekli maaşında değişikliğe (kesintiye)yada tekrardan bağkurlu olmasını doğuran bir durum var mıdır?

  1. Merhaba,

   son değişikliklerle emekli maaşında kesinti olmuyor. emekli olduğu için bağkurlu olmasına da gerek yok.

 12. Sgklı olarak çalışıyorken şahıs şirketi kurup sigortam kesintiye uğramaksızın ssklı olarak çalıştığım işyerinden ayrılıp kendi şirketimde çalışmaya başlarsam ssk devam eder mi yoksa bağkura mı geçerim

 13. merhaba,
  Şahıs şirketi kuracağımı var sayalım:
  a-yıllık izin kullandığımda bağkura borçlanıyormuyum.
  b-özel izin aldığımda bağkura borçlanıyormuyum?

 14. Merhaba,
  Eşim özel bir şirkette doğum sonrası yarı zamanlı çalışıyor.
  Eşimin üzerine şahıs firması açmayı düşünüyoruz. Yarı zamanlı çalıştığı için aylık primleri de yarı zamanlıya uygun olarak yatıyor. şahıs firması kurulursa, eksik prim ödeme nedeni ile bağkura geçiş olur mu?
  Bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkür ederim.

 15. Merhaba ben bir şirkette 7 yıldır çalışıyorum ve aynı zamanda farklı sektörde başka bir işletme açıp eşimin bakmasını istiyorum. İş yeri haberdar olsun diye bilgilendirdim ama patron hayır senin adına olmasın diye karşı çıktı. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim buna rağmen iş yerini açarsam sonradan iş feshi mi tazmınatsız verebilir mi?

  1. çalıştığınız yerde iş sözleşmenizde madde yazılı ise tazminatsız fesh oluşabilir

 16. Part TİME ssk li olarak çalışmaktayım. Bağkur a tabi olmadan kendi isletmemi kurabilir miyim.
  Yanitlarsaniz çok sevinirim. Kolaylıklar diliyorum.

 17. Merhaba.
  Eşim çalıştığı şirketten ayrilarak sgk gun kaybi olmadan arkadasi ile ortak sahis firmasi kuracak. Ortak olarak asacagi şahıs firmasında SGK gün kaybı olmadigindan dolayi SGK olabilir mi?
  Olamiyor ise SGK gün doldu. Yas bekliyor yaklaşık 15 yıl var emekli olmasina Bağkur başlatır sa fayda ve zararı neler olur
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Eşiniz ssk gün kaybı olmasa da ara vermiş olacak. Bu nedenle kendi işyerinde ssk lı olarak devam edemez. Bağkurlu olmasının bir sıkıntısı olmaz. 3,5 yılı geçtiğinde bağkur şartlarında yani 9000 günü doldurduğunda emekli primini doldurur. Yüksek primden ödeyerek maaşını da yükseltme şansı var.

 18. Merhaba, emeklilikten 7 yıl önce ödenen sigorta priminin miktarının hiç bir önemi yok mu? Örneğin 20bin tl maaş alıyorsun priminde buna göre yatıyor. Son 10 yıl bağkurdan en düşükten sigorta primini yatırdın, 20bin lik ssk lı olmanın emekliliğe hiçbir faydası olmayacak mı?
  Çok teşekkürler..

 19. Merhaba, sgklı olarak bir yerde çalışıyorum, bir de dükkanımız var mükellefi olduğum. Sgk yattığı için Bağkuru ödemiyorduk mevzuat gereği fakat Bağkur 10 bin tl borç çıkarmış. Bunu düzeltemiyorlarda, ne yapmamız gerek. Üst mercilere şikayet edersek dükkanı denetlerler mi?

 20. sayın üstadım
  limited şirket ortagı bir kişi başka bir iş yerinde sigortalıdır.bu kişi 10.01 de çalıştıgı işyerinden ayrılsa.10.01 de 11.01 de ssk ya baglı çalışmaya başlayacağı bildirilse aynı gün çıkıp aynı gün işe başlamamsından dolayı bagkurlu olmak zorunda mı
  üsaygılar

 21. Merhaba, inşaat mühendisiyim, kozmetik alanında şahıs firması kurmak istiyorum. aynı zamanda farklı bir firmada şantiye şefliği yapabilir miyim?

 22. Benim ssk olarak pirim günüm doldu yas olarak dahavar sahis sirketi kursam bagkur ödemek zorundamiyim. Cavpiniz icin tesekkürler

 23. Merhabalar
  Bir kamu kuruluşunda ssk lı olarak kadrolu biçimde çalışıyorum (4857 sayılı iş kanununun 5510 sayılı yasasının 4/a kapsamında ). Kendi branşımda Ar-Ge yapan bir şirket kurmak istiyorum ,hukuki olarak bir engel var mıdır? İyi çalışmalar dilerim.

 24. Merhaba SSK prim gün sayım doldu yaşım da Kasım 2019 da dolacak. Fakat e ticaret sitesinden satış yapmak istiyorum. Şahış şirketi kurarsam Bağ-Kur’dan mı yoksa SSK dan mı emekli olurum. İkinci sorum da emekli olduğumda emekli maaşımda kesinti olur mu?

  1. Merhaba,

   Emekli olacağınız sigorta son 7 yıla bakılarak hesaplanıyor. Bu 7 yılın yarısından fazlası hangi sigorta kapsamında ise o kapsamda emekli olunuyor. 1 seneden az süre kalmış emekliliğinize. bu nedenle ssk dan emekli olursunuz. İş yeri açtığınızda da herhangi bir kesinti olmaz.

 25. Merhaba uluslararası global bir büyük firmada 13 yıldır çalışıyorum.yalnız 25 yıl çalışma sürecime ise sigorta baslangicim staj kanununa göre 2001 yılı gözüküyor,Şuan prim gün sayım 4450, 50 gün sonra 4500 olacak.Bu gün sayısını doldurduğum gün emeklilige hak kazanmış olup süresini ve yaşı bekleyecegim.Ben bu durumda burda çalıştığım sürede firma kurabilirmiyim? Çünkü yapılan sözleşmelerde çalıştığın firmada dışında ek iş, veya firma açmak başka işlerde çalışmak kanuni olarak yasak olduğunu biliyor ve duyuyorum.
  Ben burda çalıştığım sürede firma kurmak istesem nasıl ne şekilde firma kurabilirim.
  4500, gün doldu firma kurdum diyelim, devamında bağkur lu olduk diyelim peki bu durumda SSK emekliliğim etkilenir mi .veya hem hemde bağkur emeklisi olunabilir mi.
  .

 26. Merhaba,

  Kamu kurumunda sözleşmeli personel olarak çalışmaktayım. E-ticaret sitemiz için sanal pos alacağımızdan dolayı şahıs şirketi kurmam gerekiyor.. Hukuki olarak herhangi bir engel var mı?

  Özel sektörde ssk lı çalışan birisi şahıs şirketini üzerine açabilir mi?

  1. Merhaba,

   Bir işyerinde sigortalı olarak çalışan kişi aynı zamanda işyeri de açabilir. Şirket ortağı da olabilir. Herhangi bir engel yok. Sigorta açısından da sıkıntısı yok.

 27. 25 senedir sigortalıyım, son bir yıldır sigortam Yok, işyeri açmak istiyorum, kendi açtığım işyerinde SSK olarak devam edebilirmiyim?
  Yoksa Bağkur a mı geçmem gerekir. Bağ-Kur’a geçersem önceki sigorta pirimlerim zarar görürmü?

  1. Merhaba,

   Kendi işyerinizde SSK lı gözükemezsiniz. Bağkur sigortalığı devreye girer. Başka bir işyerinde ssk lı çalışırsanız işyeri açsanızda bağkur olmama durumunuz var. Eğer emekliliğinize 3,5 yıldan fazla var ise Bağkur şartlarında emekli olursunuz yani 9000 gün primle. Eğer zaten bu kadar primim var diyorsanız bir sakıncası olmaz. yatacak bağkur primleri maaşınızı artırır.

 28. Sigortalı olarak çalıştığım sirketi satin alip kendi şahıs firmam altinda çalışmaya devam etmek istiyorum. Sigortalı olarak çalışmamda engel varmi. Yanimda eleman da çalışacak.?

  1. Merhaba,

   Kendi şirketinizde sigortalı olarak çalışamazsınız. Şirket değil Şahıs firması ise devam edebilirsiniz.

 29. Merhaba, SGK gün sayımı doldurdum. Hala çalışmaktayım.
  Sorum şu şahıs firması kursam hiç Bağkur’a geçmeden kendimi orada sgk lı olarak gösterebilir miyim? Kurduğum firmadan yatırılacak sgk vergisi düşük olacağı için emekli olduğumda maaşımı çok düşürür mü? Yaştan emekli olunduğunda tüm sgk lı çalışma süresinin ortalaması mı alınmaktadır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 30. Merhaba ;

  Ben plastik fabrikasında sigortalı olarak çalışmaktayım. Hemde kendi işimi yapmak istiyorum ek iş olarak. Mesela dışardan ucuza hammadde bulup başka firmalara satmak tabi fatura kesilecek vs.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Sorun teşkil edermi benim için Artı ve Eksi durumları nelerdir.

  Teşekkürler

 31. Merhaba
  SGK emeklisiyim ve halen çalışmaktayım. Şahıs şirketi kurmak istiyorum , herhangi bir kesintiye uğrar mıyım ?

  1. Merhaba,

   Kesintiler son yasalarla kalktı. Mükellefiyetinizden dolayı maaşınızda bir kesinti olmayacaktır.

 32. Merhaba Üstad.. Bende sigortalı olarak kurumda çalışmaktayım. Yazları ORGANİZASYON işleri yapıyorum en makul şirket benim için hangisidir Masrafsız olanı birde açacağım şirkete birden fazla sıfat koyabilirmiyim fatura kesebilirmiyim devlet katkısının yararlanma bilirmiyim. Teşekkür ederim saygılar sunarım…

  1. Merhaba,

   Şirket veya şahıs firması kurabilirsiniz. En masrafsızı gelir vergisine tabi sahıs firması kurmaktır. Dilekçe ile açılır dilekçe ile kapanır. Kuruluş veya tasfiye işlemleri ile uğraşılmaz. İlla da şirket açacaksanız. Limited şirket diğerlerine göre daha uygundur.

 33. Selam,
  ltd şirket kurmak istiyorum ve ssk primim çalıştığım şirket tarafından ödeniyor.

  Benim sorum, kurduğum şirkette birini çalıştırmak zorunda mıyım? sadece kendim çalışabilir miyim? ssk lı başka bir şirkette çalışan biri olarak başka birini şirketimde çalıştırma zorunluluğum var mı?

  Teşekkürler

 34. Merhaba ben 3 yildir kurumsal firmada calisiyorum ve devam edecegim. Adima acmayi dusundugum gida sirketi bulunuyor. Burada herhangi bir sikinti teskil edermi kase cikicak ve vergi lehvasi olacak

  1. Merhaba,

   Sigortalı olarak başka bir işyerinde çalışırken şirket ortağı veya şahıs firması açabilirsiniz. Herhangi bir kanuni engel yok.

 35. MERHABALAR UMARIM TEKRAR BİR SORU OLMAZ, BEN SGK LI ÇALIŞIYORUM ANCAK ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAK İSTİYORUM ANLADIĞIM KADARIYLA SGKLI OLMA HALİM DEVAM ETTİKÇE SORUN TEŞKİL ETMİYOR. ANCAK, ŞAHIS ŞİRKETİMİ AÇTIKTAN SONRA SGKLI OLARAK ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDEN AYRILIRSAM DİREK BAĞKUR DEVREYE GİRECEK, PEKİ YENİDEN BAŞKA BİR İŞ BULDUĞUMDA SGK LI OLMAYA DEVAM EDEBİLİR MİYİM? BAĞKURLU OLMAM BAŞKA SGKLI İŞLERE BAŞVURMAMA ENGEL OLUR MU?

 36. merhaba,

  SSK’lı olarak bir firmada çalışıyorum, ancak kendi şirketimi kurup firmadan ayrılmak istiyorum. işlerin tamamen oturmasını beklerken mevcut işyerimde sigortalı olarak çalışmaya devam etmek istiyorum.
  çalıştığım firmanın durumdan haberdar olmasını istemiyorum. Bu durumda şirklet kurabilir miyim ve bu nasıl bir etki oluşturur.
  konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba

   SSK 4a sigorta priminiz yatmaya devam ettiği sürece bağkurlu olmanıza gerek yoktur. Hem çalışıp hemde vergi mükellefi olunabilir. Bunu iş yerine bilgi vermenize gerekte yok. Zaten bir yerden görme şansları da yok. Ancak işyerini açtıktan sonra bağkura ssk lı olarak çalıştığınızı Bağkur kaydı açtırmayacağınızı bildirmeniz gerekmektedir.

  2. Merhaba,

   SSK 4a sigorta priminiz yatmaya devam ettiği sürece bağkurlu olmanıza gerek yoktur. Hem çalışıp hemde vergi mükellefi olabilirsiniz. Bunu iş yerine bilgi vermenize gerekte yok. Zaten bir yerden görme şansları da yok.

 37. daha önceden ssklı olarak çalıştım ama bir sene ara verdim şimdide basit usülde iş yeri açıcam ama ssklı olarak açmak istiyorum bunun için araştırma yaptım araştırmalarıma göre ssklı olarak çalışıp kesinti olmadan açılış vermem gerekiyormuş
  buna göre benim yine ne kadar sürede ssklı çalışmalıyım ki daha sonra basit usülde işyeri açabileyim

  1. Merhaba,

   Basit usulde işyeriniz varken de eğer başka bir iş yerinde ssk lı olursanız. Bağkuru dondurabilirsiniz. İşten ayrıldığınızda tekrar devreye girer. Eğer sürekli ssk lı olmak istiyorsanız. Başka bir işyerinde ssk lı olarak çalışmalısınız. Şuna dikkat etmek lazım. Bunu vergi dairesine danışın. Başka bir işyerinde çalışırken İşyeri açsam Basit Usule tabi olabilir miyim? Yoksa gerçek usul mü geçerli olur.

 38. Eşimin kurdugu sahış şirketi büyümesinden dolayı LTD şirkete çevirmeyi düşünüyoruz. Bende 18 yıldır uluslararası bir şirketde yönetici olarak çalışmaktayım. LTD şirkete benim de ortak olmam çalıştıgım şirket ile hukuksal bir sıkıntı oluştururmu? Ne yapmalıyım? Biri Tarım digeri marka patent ve tasarım şirketi.

  1. Merhaba,

   LTD şirketi ortağı olmanız çalıştığınız şirket için SGK yönünden bir sıkıntı oluşturmaz. SSK lı olarak çalışmaya devam ettiğiniz sürece de Bağkur lu omanıza gerek yok. Hukuksal açıdan bir sıkıntı yok.

 39. selamlar
  devlete ait kamu kuruluşunda ssk lı olarak kadrolu biçimde çalışıorum ( 4857 sayılı iş kanununun 5510 sayılı yasasının 4/1a kapsamında ) kendi çalıştığım iş kolundan farklı bir alanda basit usul şahıs şirketi kurmak istiyorum ,hukuki olarak buna engel var mı?

 40. Merhaba,
  SGK’dan gün sayımı doldurdum,emeklilik için yaşımı bekliyorum.Yaklaşık 1.5 yıldır bir işyerinde 6 gün part time olarak çalışıyor ve bu gün sayısından tavandan prim ödüyorum.Yeni işyeri kurmak istiyorum.Ancak bağkura geçip sgk dan kazanılmış haklarımdan da mahrum kalmamak istiyorum.Part time olarak çalıştığım için(işyeri bildirim kodu 7)işyeri kurduğumda sistem kalan 24 günü eksik görüp beni otomatikman bağkura geçirir mi?Geçirirse siz ne tavsiye edersiniz?Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Evet eksik günlerde Bağkur ödenir. Kurum geçişlerinde son 3,5 yıla bakılıyor. Eğer 3,5 yıldan fazla ise konu hakkında tekrar bir araştırma yapıp dönüş sağlayalım.

  1. Merhaba,

   Sorunuz yanıtlandı.

   Biz olumsuz eleştirilere de açığız. Sitemizden kurulduğundan beri 40.000 (kırkbin) soruya cevap verildi. Takdir edersiniz ki günde yüzlerce soru gelmektedir. Hepsine cevap veremediğimiz için üzgünüz. 🙁

 41. Ssk li calisanim sozlesmelerimiz 3 yil uzerinden imzalaniyor 3 yilda bir girdi cikti yapiliyor bu 1 gunluk surede bagkura geciyormuyum geciyorsam gecmemek icin ne yapmaliyim o gün icin rapor alsam olurmu ticaretle ugrastigimiz icin maasimdan kesinti oluyormu tesekkur ederim

  1. Merhaba,

   Aktif sigortalık işten çıkışı takip eden 10. günde sonlanır bu nedenle 1 gün için bağkura geçmezsiniz. Ticaretle uğraşmanız maaşınızı kesintiye uğratmaz.

  2. Belediye iştiraki olan bir şirket te ssk lı olarak çalışıyorum aynı zamanda 2019 aralık ayında limited şirketi devir aldım ve şuan devam etmek teyim belediye deki görevime bu süreçte 3 gün rapor alırsam ssk dan düşüp bağkur geçişi olurmu veya sözleşme yenilemede işe giriş çıkış tan dolayı ssk dan bağkura geçermiyim ayrıca şirket ten dolayı ileride tazminat almada sorun çıkarmı Teşekkürler

  3. Merhaba,

   Ortağı olduğunuz firma haricinde başka bir firmada ssk lı olarak çalıştığınız sürece bağkur işlemez. Ancak bu durumu dilekçe ile sgk müdürlüklerine bildirm yapmalısınız. aksi halde hem ssk hem bağkur işlemeye devam eder. Bunu da geriye dönük iptal ettiremez bağkuru ödemek zorunda kalırsınız. Rapor aldığınızda ssk nız aktif görüneceğinden bağkura geçiş olmaz. iş akdiniz fesih edildiğinizde bağkurunuz tekrar devreye girer. Tekrar çalışmaya başladığınızda yine sgk ya bildirim yapın. Tedbirli olmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı