• SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi ? 

  Sigortalı olarak çalışan kişinin SSK’lı, Bağ – Kur’lu ya da devlet memuru olacak şekilde aynı zaman zarfı içinde birden çok yerde çalışması halinde öncelikle devlet memuru kapsamında sayılmaktadır. Aynı zaman zarfı içinde hem SSK’lı hem de Bağ – Kur’lu olarak çalışılması durumunda çalışan kişi SSK’lı sayılmaktadır.


  Sigortalı çalışanların sigortalılık hallerinin birbiri ile çakışması nedeni ile SSK kapsamındaki sigortalı olma hali esas alınanlar, yazılı bir talepte bulunmak kaydı ile esas alınmayan sigortalı olma statüsü kapsamında talep tarihinden itibaren prim ödeyebilmektedirler. Bu durumda istendiği takdirde hem Bağ – Kur’lu olarak hem de SSK’lı olarak prim ödenebilmektedir.

  Yukarıda anlatılan şekilde ödenen primler, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta türünden sağlanan haklar yönü ile Bağ – Kur statüsünde, uzun vadeli sigorta kolları tarafından sağlanan yardımlar ve kısa vadeli sigorta kolları tarafından sağlanan yardımlar yönü ile ise SSK kapsamında sigortalı  olma statüsünde değerlendirilmektedir.

  SSK’lı olarak çalışan birey, kendi hesabına iş yeri açarsa, SSK’lı olma durumu devam etmektedir ve kesintiye uğrayıncaya kadar da Bağ – Kur’a geçme zorunluluğu bulunmaz.

  SSK’lı olma durumunun bir gün bile olsa kesintiye uğraması halinde artık bu kişi Bağ – Kur kapsamında sigortalı sayılmaktadır. Fakat rapor nedeni ile primin yatmamış olması ise kesinti sayılmaz. Örneğin, işçi olan kişiye bir ay için otuz gün prim beyanı yerine yirmi dokuz gün prim beyanı yapılırsa bu kesinti sayılmaktadır. Çalışan işçi ayda on günü raporlu geçirdiyse ve kalan yirmi günde çalışmış ise bu durum kesinti sayılmamaktadır. SSK’lı olma hali bu durumda devam etmektedir. İş yerlerinin, şirketlerin çalışan işçiyi girdi çıktı yapması durumunda bu durum kesintiye neden olmaktadır. Hal böyle iken Bağ – Kur’a geçiş mecburi olacaktır. İş kanununda ücretsiz olan izin ile alakalı bir düzenleme bulunmadığı için iş verenin ya da çalışan işçinin kendi isteklerine göre ücretsiz olan bir izin koymaları halinde, SSK’lı olma hali kesintiye uğrar. Bu durumda Bağ – Kur’a geçiş işlemi zorunlu hale gelir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasası uyarınca iş yeri sahibi ya da iş yerinin ortağını kendi şirketinde SSK’lı olarak göstermek imkan dahilinde değildir. Fakat kişi bu tarihten önce kendi iş yerinde SSK’lı olarak gösterildiyse kazanılan haklarını korumuş olur. Bu durumda 01.10.2008 tarihinden önce kendi iş yerinde SSK’lı çalışan olan kişiler kazandıkları haklarını iş yerinin sahibi olsalar da korumaktadırlar. Bu hakların korunmasında aranacak tek şart ise, kişinin prim ödemelerinin hiçbir şekilde kesintiye uğramama şartıdır. Bir ay prim ödemesi gecikmesi yaşanması halinde iş yerinin sahibinin önceden kazandığı tüm SSK hakları kaybedilmiş olur. Bir daha SSK’lı olarak gösterilemez.  tıkla sorunu sor

  SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi ?  İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Salih Turhan dedi ki:

   Merhaba SSK prim gün sayım doldu yaşım da Kasım 2019 da dolacak. Fakat e ticaret sitesinden satış yapmak istiyorum. Şahış şirketi kurarsam Bağ-Kur’dan mı yoksa SSK dan mı emekli olurum. İkinci sorum da emekli olduğumda emekli maaşımda kesinti olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olacağınız sigorta son 7 yıla bakılarak hesaplanıyor. Bu 7 yılın yarısından fazlası hangi sigorta kapsamında ise o kapsamda emekli olunuyor. 1 seneden az süre kalmış emekliliğinize. bu nedenle ssk dan emekli olursunuz. İş yeri açtığınızda da herhangi bir kesinti olmaz.

  2. Vefo dedi ki:

   Merhaba uluslararası global bir büyük firmada 13 yıldır çalışıyorum.yalnız 25 yıl çalışma sürecime ise sigorta baslangicim staj kanununa göre 2001 yılı gözüküyor,Şuan prim gün sayım 4450, 50 gün sonra 4500 olacak.Bu gün sayısını doldurduğum gün emeklilige hak kazanmış olup süresini ve yaşı bekleyecegim.Ben bu durumda burda çalıştığım sürede firma kurabilirmiyim? Çünkü yapılan sözleşmelerde çalıştığın firmada dışında ek iş, veya firma açmak başka işlerde çalışmak kanuni olarak yasak olduğunu biliyor ve duyuyorum.
   Ben burda çalıştığım sürede firma kurmak istesem nasıl ne şekilde firma kurabilirim.
   4500, gün doldu firma kurdum diyelim, devamında bağkur lu olduk diyelim peki bu durumda SSK emekliliğim etkilenir mi .veya hem hemde bağkur emeklisi olunabilir mi.
   .

  3. Ömer Aydın dedi ki:

   Merhaba,

   Kamu kurumunda sözleşmeli personel olarak çalışmaktayım. E-ticaret sitemiz için sanal pos alacağımızdan dolayı şahıs şirketi kurmam gerekiyor.. Hukuki olarak herhangi bir engel var mı?

   Özel sektörde ssk lı çalışan birisi şahıs şirketini üzerine açabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bir işyerinde sigortalı olarak çalışan kişi aynı zamanda işyeri de açabilir. Şirket ortağı da olabilir. Herhangi bir engel yok. Sigorta açısından da sıkıntısı yok.

  4. Burhan ERTÜRK dedi ki:

   25 senedir sigortalıyım, son bir yıldır sigortam Yok, işyeri açmak istiyorum, kendi açtığım işyerinde SSK olarak devam edebilirmiyim?
   Yoksa Bağkur a mı geçmem gerekir. Bağ-Kur’a geçersem önceki sigorta pirimlerim zarar görürmü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi işyerinizde SSK lı gözükemezsiniz. Bağkur sigortalığı devreye girer. Başka bir işyerinde ssk lı çalışırsanız işyeri açsanızda bağkur olmama durumunuz var. Eğer emekliliğinize 3,5 yıldan fazla var ise Bağkur şartlarında emekli olursunuz yani 9000 gün primle. Eğer zaten bu kadar primim var diyorsanız bir sakıncası olmaz. yatacak bağkur primleri maaşınızı artırır.

  5. Gökhan Çotul dedi ki:

   Sigortalı olarak çalıştığım sirketi satin alip kendi şahıs firmam altinda çalışmaya devam etmek istiyorum. Sigortalı olarak çalışmamda engel varmi. Yanimda eleman da çalışacak.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi şirketinizde sigortalı olarak çalışamazsınız. Şirket değil Şahıs firması ise devam edebilirsiniz.

  6. Ayten dedi ki:

   Merhaba, SGK gün sayımı doldurdum. Hala çalışmaktayım.
   Sorum şu şahıs firması kursam hiç Bağkur’a geçmeden kendimi orada sgk lı olarak gösterebilir miyim? Kurduğum firmadan yatırılacak sgk vergisi düşük olacağı için emekli olduğumda maaşımı çok düşürür mü? Yaştan emekli olunduğunda tüm sgk lı çalışma süresinin ortalaması mı alınmaktadır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  7. Sancar Tekin dedi ki:

   Merhaba ;

   Ben plastik fabrikasında sigortalı olarak çalışmaktayım. Hemde kendi işimi yapmak istiyorum ek iş olarak. Mesela dışardan ucuza hammadde bulup başka firmalara satmak tabi fatura kesilecek vs.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Sorun teşkil edermi benim için Artı ve Eksi durumları nelerdir.

   Teşekkürler

  8. Funda Demirtop dedi ki:

   Merhaba
   SGK emeklisiyim ve halen çalışmaktayım. Şahıs şirketi kurmak istiyorum , herhangi bir kesintiye uğrar mıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kesintiler son yasalarla kalktı. Mükellefiyetinizden dolayı maaşınızda bir kesinti olmayacaktır.

  9. Volkan ELVER dedi ki:

   Merhaba Üstad.. Bende sigortalı olarak kurumda çalışmaktayım. Yazları ORGANİZASYON işleri yapıyorum en makul şirket benim için hangisidir Masrafsız olanı birde açacağım şirkete birden fazla sıfat koyabilirmiyim fatura kesebilirmiyim devlet katkısının yararlanma bilirmiyim. Teşekkür ederim saygılar sunarım…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şirket veya şahıs firması kurabilirsiniz. En masrafsızı gelir vergisine tabi sahıs firması kurmaktır. Dilekçe ile açılır dilekçe ile kapanır. Kuruluş veya tasfiye işlemleri ile uğraşılmaz. İlla da şirket açacaksanız. Limited şirket diğerlerine göre daha uygundur.

  10. Artun dedi ki:

   Selam,
   ltd şirket kurmak istiyorum ve ssk primim çalıştığım şirket tarafından ödeniyor.

   Benim sorum, kurduğum şirkette birini çalıştırmak zorunda mıyım? sadece kendim çalışabilir miyim? ssk lı başka bir şirkette çalışan biri olarak başka birini şirketimde çalıştırma zorunluluğum var mı?

   Teşekkürler

  11. Fatma dedi ki:

   Merhaba ben 3 yildir kurumsal firmada calisiyorum ve devam edecegim. Adima acmayi dusundugum gida sirketi bulunuyor. Burada herhangi bir sikinti teskil edermi kase cikicak ve vergi lehvasi olacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı olarak başka bir işyerinde çalışırken şirket ortağı veya şahıs firması açabilirsiniz. Herhangi bir kanuni engel yok.

  12. METEHAN dedi ki:

   MERHABALAR UMARIM TEKRAR BİR SORU OLMAZ, BEN SGK LI ÇALIŞIYORUM ANCAK ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAK İSTİYORUM ANLADIĞIM KADARIYLA SGKLI OLMA HALİM DEVAM ETTİKÇE SORUN TEŞKİL ETMİYOR. ANCAK, ŞAHIS ŞİRKETİMİ AÇTIKTAN SONRA SGKLI OLARAK ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDEN AYRILIRSAM DİREK BAĞKUR DEVREYE GİRECEK, PEKİ YENİDEN BAŞKA BİR İŞ BULDUĞUMDA SGK LI OLMAYA DEVAM EDEBİLİR MİYİM? BAĞKURLU OLMAM BAŞKA SGKLI İŞLERE BAŞVURMAMA ENGEL OLUR MU?

  13. ANIL dedi ki:

   merhaba,

   SSK’lı olarak bir firmada çalışıyorum, ancak kendi şirketimi kurup firmadan ayrılmak istiyorum. işlerin tamamen oturmasını beklerken mevcut işyerimde sigortalı olarak çalışmaya devam etmek istiyorum.
   çalıştığım firmanın durumdan haberdar olmasını istemiyorum. Bu durumda şirklet kurabilir miyim ve bu nasıl bir etki oluşturur.
   konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

   1. cihangir dedi ki:

    bu sorunuza cevap bulabildiniz mi . bende aynı durumdayım bilgi verirseniz sevinirim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    SSK 4a sigorta priminiz yatmaya devam ettiği sürece bağkurlu olmanıza gerek yoktur. Hem çalışıp hemde vergi mükellefi olunabilir. Bunu iş yerine bilgi vermenize gerekte yok. Zaten bir yerden görme şansları da yok. Ancak işyerini açtıktan sonra bağkura ssk lı olarak çalıştığınızı Bağkur kaydı açtırmayacağınızı bildirmeniz gerekmektedir.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK 4a sigorta priminiz yatmaya devam ettiği sürece bağkurlu olmanıza gerek yoktur. Hem çalışıp hemde vergi mükellefi olabilirsiniz. Bunu iş yerine bilgi vermenize gerekte yok. Zaten bir yerden görme şansları da yok.

  14. dilara dedi ki:

   daha önceden ssklı olarak çalıştım ama bir sene ara verdim şimdide basit usülde iş yeri açıcam ama ssklı olarak açmak istiyorum bunun için araştırma yaptım araştırmalarıma göre ssklı olarak çalışıp kesinti olmadan açılış vermem gerekiyormuş
   buna göre benim yine ne kadar sürede ssklı çalışmalıyım ki daha sonra basit usülde işyeri açabileyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Basit usulde işyeriniz varken de eğer başka bir iş yerinde ssk lı olursanız. Bağkuru dondurabilirsiniz. İşten ayrıldığınızda tekrar devreye girer. Eğer sürekli ssk lı olmak istiyorsanız. Başka bir işyerinde ssk lı olarak çalışmalısınız. Şuna dikkat etmek lazım. Bunu vergi dairesine danışın. Başka bir işyerinde çalışırken İşyeri açsam Basit Usule tabi olabilir miyim? Yoksa gerçek usul mü geçerli olur.

  15. tuna saygan dedi ki:

   Eşimin kurdugu sahış şirketi büyümesinden dolayı LTD şirkete çevirmeyi düşünüyoruz. Bende 18 yıldır uluslararası bir şirketde yönetici olarak çalışmaktayım. LTD şirkete benim de ortak olmam çalıştıgım şirket ile hukuksal bir sıkıntı oluştururmu? Ne yapmalıyım? Biri Tarım digeri marka patent ve tasarım şirketi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    LTD şirketi ortağı olmanız çalıştığınız şirket için SGK yönünden bir sıkıntı oluşturmaz. SSK lı olarak çalışmaya devam ettiğiniz sürece de Bağkur lu omanıza gerek yok. Hukuksal açıdan bir sıkıntı yok.

  16. barış dedi ki:

   selamlar
   devlete ait kamu kuruluşunda ssk lı olarak kadrolu biçimde çalışıorum ( 4857 sayılı iş kanununun 5510 sayılı yasasının 4/1a kapsamında ) kendi çalıştığım iş kolundan farklı bir alanda basit usul şahıs şirketi kurmak istiyorum ,hukuki olarak buna engel var mı?

  17. Altuğ dedi ki:

   Merhaba,
   SGK’dan gün sayımı doldurdum,emeklilik için yaşımı bekliyorum.Yaklaşık 1.5 yıldır bir işyerinde 6 gün part time olarak çalışıyor ve bu gün sayısından tavandan prim ödüyorum.Yeni işyeri kurmak istiyorum.Ancak bağkura geçip sgk dan kazanılmış haklarımdan da mahrum kalmamak istiyorum.Part time olarak çalıştığım için(işyeri bildirim kodu 7)işyeri kurduğumda sistem kalan 24 günü eksik görüp beni otomatikman bağkura geçirir mi?Geçirirse siz ne tavsiye edersiniz?Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet eksik günlerde Bağkur ödenir. Kurum geçişlerinde son 3,5 yıla bakılıyor. Eğer 3,5 yıldan fazla ise konu hakkında tekrar bir araştırma yapıp dönüş sağlayalım.

  18. Emre dedi ki:

   Ne kadar kotu bir site yorum yazdik cevap gelmedi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlandı.

    Biz olumsuz eleştirilere de açığız. Sitemizden kurulduğundan beri 40.000 (kırkbin) soruya cevap verildi. Takdir edersiniz ki günde yüzlerce soru gelmektedir. Hepsine cevap veremediğimiz için üzgünüz. 🙁

  19. Yunus emre dedi ki:

   Ssk li calisanim sozlesmelerimiz 3 yil uzerinden imzalaniyor 3 yilda bir girdi cikti yapiliyor bu 1 gunluk surede bagkura geciyormuyum geciyorsam gecmemek icin ne yapmaliyim o gün icin rapor alsam olurmu ticaretle ugrastigimiz icin maasimdan kesinti oluyormu tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortalık işten çıkışı takip eden 10. günde sonlanır bu nedenle 1 gün için bağkura geçmezsiniz. Ticaretle uğraşmanız maaşınızı kesintiye uğratmaz.

  Sorunuzu Yazın