SGK

SGK Sağlık Sigortası

Sosyal Güvenlik Kurumu, bünyesinde hizmet veren SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarının herhangi birine bağlı olarak çalışan kişilere sigorta imkanı sunmaktadır. Bu sigorta sayesinde hem sağlık güvencelerinden yararlanabileceksiniz hem de sigortanızın size sağlığı imkanlar dahilinde sosyal hizmetlerden yararlanabileceksiniz. SGK’ya bağlı olmak için çatısı altında yer alan sigorta türlerine göre gruplandırılmış kollarından biri tarafından sigortaya sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde hem çalışan kişi hem de çalışan kişinin bakmak ile yükümlü olduğu kişiler sigortanın sağladığı her türlü hizmetten yararlanabilir. Sigorta kurumlarından herhangi birine bağlı olarak çalışan kişiler sigortalarının sağladığı sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmeleri için öncelikli olarak sigorta için gerekli şartların yapılıyor olması gereklidir.


SGK sağlık sigortası yani Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bireylere sunduğu Genel Sağlık Sigortası genel olarak bilinen tabir ile GSS ile SGK’nın bünyesinde bulunan bir kuruma bağlı olmayan kişilerin de kişisel hayatlarında sosyal güvenlik imkanlarından yararlanması için düşünülmüştür. Kişilere devlet tarafından sağlanan bu imkandan yararlanmak için gelir testi devamında belirlenen prim sayısını ödemesi yeterli olacaktır. Kişi her ay düzenli olarak primlerini yatırması şartı ile kişin düzenli olarak sigortalı bir şekilde çalışması gözetilmeden GSS kapsamında sosyal güvenlik imkanlarından çok rahat bir şekilde yararlanma imkanı sağlanır.

SGK’nın sigortanın devamlılığı ile gerekli olan primlerin zamanında yatırmayan ve ödemesini belirli bir periyot da gerçekleştirilememesi üzerinde GSS borçları oluşmaya başlayacaktır. Bireyler bu şekilde zamanını geçirdiği bu borçları ödemediği takdirde devlete borçlu olur ve borcuna düzenli olarak her ay belirlenen miktar kadar faiz biner ve aksi birçok durum ile karşılaşılabilinir. Bu şekilde sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına SGK sağlık sigortası borç sorgulama işleminizin önemli bir işlem olduğunu unutmayınız. SGK’nın sağladığı bu hizmet sayesinde Genel Sağlık Sigortası yani GSS kapsamında olan borçlarınızın kontrolünü çok kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Kısa sürede sigorta ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK sağlık sigortası borcu sorgulama işleminizi internet üzerinden E-Devlet sistemi yardımı ile yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden size ait olan E-Devlet şifresi ile SGK sağlık sigortası hakkında bilgi almak için yapacağınız sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SGK Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden SGK sağlık sigortası sorgulama işleminiz için öncelikli olarak E-Devlet şifreniz yok ise temin etme işlemini yapmanız gerekir. En yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz ile başvurunuz sonucunda 2 TL işlem ücreti karşılığında alabilirsiniz. Sonrasında ilk olarak aşağıda yer alan bağlantı linke tıklayınız. Açılan sayfada resimde gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

gss prim

Ardından gelecek olan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

154

Son olarak girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Bu şekilde E-Devlet sistemi üzerinden SGK sağlık sigortası sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

E-Devlet SGK Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı