Genel

MEB’den Kurslar İçin Yüz Yüze Eğitim Onayı Geldi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için tercihe bağlı açılan resmi okullardaki yetiştirme ve destekleme kurslarında, özel okullarda bulunan destekleme kurslarında ve 12. sınıflara hitap eden özel eğitim kurslarında yüz yüze eğitim yapılacağı açıklandı. 22 Ocak 2021 itibari ile tercih eden öğrenciler bu destek kurslarında eğitim alabilecekler.

Bakanlık tarafından, yetiştirme kursları ve resmi okullardaki destekleme, özel okul takviye kurslarındaki yüz yüze eğitim hakkında temel açıklamayı içeren ve işlemleri düzenleyen iki farklı yazı illere gönderildi.

Yazıda Neler Var?

Gönderimi yapılan açıklama yazısında, 8. ve 12 sınıf öğrencilerinin ve mezunların bu kurslardan isteğe bağlı olarak yararlanabilecekleri belirtildi. 12. sınıf öğrencileri ve 8. sınıf öğrencileri için resmi ve özel okullarda yapılacak olan bu destek kurslarının ise 22 Ocak itibari ile başlayacağı, öğrencilerin ve kursiyerlerin dersliklerdeki oturma planlarının fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenleneceği aktarıldı.

Bir sınıfta bulunması gereken öğrenci sayısının da fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde ayarlanacağını belirten yazıda, resmi okullardaki kurslara devam etmek isteyen öğrencilerin barınma ihtiyaçları da varsa, salgın tedbirlerine uyum sağlanan ve yönlendirmesi yapılan okul pansiyonlarında kalabilecekleri açıklandı. Özel okullardaki kurslara devam etmek isteyip aynı anda barınma ihtiyacı duyan öğrenciler ise özel barınma hizmeti veren yurt ve pansiyonlarda kalabilecekler.

Düşünceler Neler?

22 Ocak (yarın) itibari ile başlayacak olan kurs eğitimleri için henüz çok erken olduğunu düşünen bir kesim de yer alıyor. Bu yüz yüze eğitimlerin başlaması ile genç nüfusta hasta kişi sayısına ilişkin oranda artış meydana gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Öğrenciler ise üniversite sınavına hazırlandıkları dönemde bilgi açısından çok eksik kaldıklarını ve online derslerin yüz yüze derste kazanılan deneyimi sunamadığını belirtiyorlar. Veliler ve öğrenciler açısından farklı tepkiler bulan destek kurslarında pandemi önlemleri ile eğitim yapılacağının altı çiziliyor.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

MEB bu kurslara katılım sağlayacak öğrencilerin özellikle fiziki mesafeye dikkat etmelerini istedir. Öğrencilerin belirli kurallar çerçevesinde eğitime katılım sağlarken, tüm detaylara uyacaklarından şüphe duymadığını belirten MEB, kurslarda yeni tip Kovid-19 salgın önlemlerine yer verileceğini ifade etti. Bu kapsamda maske kullanımı, fiziki mesafe, temizlik kuralları başta olmak üzere diğer tüm kurallara titizlikle yaklaşılacağı açıklandı.

Kurs Konuları

22 Ocak itibari ile başlayan kurslar kapsamında 8. Sınıf öğrencileri için Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi, Din Kültürü, İngilizce ders dallarında eğitim sunuluyor. 12 sınıf öğrencileri için ise Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Mantık, İngilizce dallarında ihtiyaç duydukları konu hakkında eğitim verilecek.

Diğer yandan özel öğretim kurslarının da yüz yüze eğitime devam etmesi için karar alındı. Salgın önlemleri, fiziki mesafe, hijyen koşulları ideal şekilde uygulanan özel eğitim kursları da öğrencilerini ağırlamaya devam edecekler. Bu kapsamda özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim, hizmet için eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri de salgın tedbirlerine uyma şartı ile yüz yüze eğitime başlayacaklar.

Sınavlar Ne Zaman?

Verilen eğitimler sonunda sertifika teslimleri için sınavların ne zaman yapılacağı hakkında bilginin ucu ise açık bırakıldı. Kurs sonu sınav tarihleri, sınavların online veya yüz yüze yapılması hakkında her hangi bir bilgi paylaşılmadı. Bu tarihlerin kurs süresince yaşanan gelişmelere göre belirleneceği aktarıldı. Diğer yandan burstan yararlanmak isteyen öğrenciler için de sınavların ne zaman yapılacağı konusunda kesin açıklama mevcut değildir. Tespitlere yönelik yapılacak olan tüm erken sınavların Mayıs sonuna kadar uzatıldığı, kesin tarihlerin ise Şubat ayı kapsamında açıklanabileceği ifade edildi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir