E-Devlet

2019 Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

2019 Fakirlik belgesi almak ve devlet tarafından sağlanan yardımlardan faydalanmak için bazı şartlara uyum sağlanması gerekir. Fakirlik belgesi devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanmayı kolaylaştırmak adına alınması gereken önemli bir belgedir.


Dar gelirli vatandaşlara sağlanan birçok sosyal yardım programı bulunmakta ve bunlardan yararlanmak için muhtaçlık sınırının altında gelir düzeyine sahip olmak gerekmektedir.  Ülkemizde yaşayan vatandaşların bir bölümü refah içersinde yaşarken önemli bir bölümü yoksulluk ve içerisinde maddi sıkıntılar çekerek yaşamaktadır.

Birçok vatandaş çocuklarının eğitimini sürdürebilmek ve yaşamlarını biraz olsun rahat devam ettirebilmek adına sosyal yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Sosyal yapıya sahip olan devletimiz tarafından verilen birçok yardım türü bulunmakla birlikte devlet yardımından nasıl yararlanacağını bilmeyen birçok vatandaş bulunmaktadır. Bu noktada geliri muhtaçlık sınırı altında olan vatandaşların devlet yardımlarından yararlanmak için başvuruda bulunacağını söylemek aydınlatıcı olacaktır.

Devlet yardımında faydalanmak için yapılacak başvurularda ise öncelikle fakirlik belgesi alınması gerekir. Fakirlik belgesi ile yapılan başvuruların sonuçlarının olumlu olması olasılığı oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple fakirlik belgesi ile ne yapılır diyorsanız başvuru sırasında işlemlerin olumlu ve hızlı sonuçlanması açısından oldukça önem kazandığı söylenebilir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınmaktadır?

Fakirlik belgesi almak için görevli olan kişiler muhtarlardır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi fakirlik belgesi 2019 yılında muhtarlar tarafından verilmeye devam etmektedir. Fakirlik belgesi almak için vatandaşların bağlı bulundukları yerlerdeki görevli muhtarlıklara giderek başvuruda bulunmaları gerekir. Muhtar uygun şartlara sahip olan kişilerin fakirlik belgesinin vermektedir.

Muhtarlıklara yapılacak başvurularda kimlik belgesi bulundurulması gerekmektedir. Kimlik belgesi olmadan yapılan başvuruları muhtar kabul etmez. Fakirlik belgesi almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en önemlisi;

 • Başvuru sahibinin SSK, Bağ kur ya da Emekli Sandığına bağlı olmaması ve sosyal güvenliği olmaması gerekir.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı herhangi bir mala sahip olmaması gerekir.
 • Üzerine kayıtlı bir mal varlığı bulunan kişilerin fakirlik belgesi alması mümkün olmaz.

Özellikle küçük yerleşim yerlerinde başvuru sahibini tanıyan muhtar kişinin muhtaçlık durumludan emin oluyor ise kimlik belgesi ile başvuruları yeterli görerek fakirlik belgesinin vatandaşa verebilir. Ancak büyük yerleşim yerlerinde muhtarların herkesi tanıma gibi bir durumu söz konusu olmadığı için gerekli belgeleri talep ederek kişi hakkında gerekli araştırmaları yapmaktadır.

 

Bu noktada tam yetki muhtarlara verilmiştir eğer muhtar kişinin muhtaçlık durumu olduğuna kanaat getirir ise fakirlik belgesinin başvuru sahibine verir. Muhtarlık fakirlik belgesi formu için ücret talep etmemektedir. Muhtarların verdikleri belgelerde para talep etme hakları bulunmakta ancak fakirlik belgesi verirken herhangi bir ücret talep etme hakları kesinlikle olmamaktadır.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Fakirlik belgesi nasıl alınır 2019 yılında geçerli olan şartlar nelerdir sorusu sosyal yardım başvurularında bulunmak isteyen kişilerin merak ettikleri önemli sorular arasında bulunmaktadır. Yazımız başında belirtildiği gibi fakirlik belgesinin muhtarlar tarafından verilmektedir. Fakirlik belgesi vermekte yetkili olan kişiler muhtarlardı. Fakirlik belgesi almak için gerekli olan şartlar ise;

 • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 18 yaş altında bulunan kişiler belgeyi almak için müracaat edemezler.
 • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekir. Sigortalı olan kişiler fakirlik belgesi alamazlar.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunmaması gerekir.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı araç ve benzeri mal varlığına sahip olmaması gerekir.

Fakirlik Belgeleri Nasıl Doldurulur?

Fakirlik belgesi almak için müracaat eden kişilerin belgeleri muhtarlar tarafından doldurulmaktadır. Kişilerin kendileri de fakirlik belgesi formunu doldurabilir. Kişiler doldurdukları belgeleri muhtara götürerek imzalatabilirler. Belgelerini kendileri doldurmak isteyen kişiler internet üzerinden fakirlik belgesi formunu bilgisayara indirerek çıktısını alabilir ve noktalı yerleri doldurabilirler. Ayrıca fakirlik belgelerinin dolduruluş örneklerini internetten inceleyip formu daha kolay ve doğru bir şekilde doldurmak mümkün olmaktadır. Ayrıca Fakirlik belgesi e-devlet sisteminden yararlanarak indirebileceğiniz bir belgedir. Doldurulan belgeler muhtar tarafından incelenerek onaylanıp imzalanmasının ardından başvuru sahibine teslim edilmektedir.

E-devlet sistemi fakirlik belgesi formu alabileceğiniz bir sistemdir. Ayrıca E-devlet sisteminden yararlanacak sosyal yardım başvuru sorgulamalarını yapmak mümkün olmaktadır. Sosyal yardım sorgulamaları için sahip olduğunuz e-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapmak oldukça kolay olmaktadır. Sisteme giriş yapan kişiler yardım başvurusu sonuçlarını görmek için sorgulama yapabilirler.

Fakirlik Belgeleri Nerelerde Kullanılabilir?

Fakirlik belgesi sosyal yardım almak isteyen vatandaşların başvuruları sırasında kullanabildikleri belgelerdir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kanunu uyarınca devletin çeşitli kurumları tarafından yardıma muhtaç ihtiyaç sahibi ailelere yapılan sosyal yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için yapılan başvurularda bazı belgelerin olması gerekir. Fakirlik belgesi genellikle istenen belgeler arasında yer almaktadır. Fakirlik belgesi fakirlik maaşı almak için yapılan başvurularda da istenen bir belgedir. Fakirlik belgesinin talep eden kurumlar şunlardır;

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı
 • Belediyeler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü (fakirlik maaşı başvurularında istenmektedir)

Fakirlik Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde belirlenen geçim sınırı rakamlarından daha düşük gelire sahip olan aileler geçim sıkıntısı yaşadıklarının belirleyicisi olarak fakir belgesi almaktadırlar. Fakir belgesi ailenin maddi sıkıntısı yaşadığının belirlendiği bir belgedir.  Bu belgeye sahip olan kişiler;

 • Devletin sağladığı sosyal yardım imkanlarından daha kolay faydalanabilirler.
 • Fakirlik belgesi ile yapılan yardım başvurularının kabul edilmesi ihtimali oldukça fazla olmaktadır.
 • Başvuruların onaylanması sürelerinin kısaltmaktadır.
 • Yardımların daha hızlı alınmasına destek olan bir belgedir.
 • Fakirlik belgesi olan kişiler devlet hastanelerinin hepsinde ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.
 • Fakirlik maaşı almak için istenen bir belgedir.
 • %40 engelli raporu bulunan muhtaç çocukların devlet tarafından bakıma alınmasını sağlar.

Fakirlik belgesine sahip olan ve gereken şartlara uyum sağlayan her vatandaş devlet tarafından verilen sosyal yardımların hemen hemen hepsinden faydalanabilirler.

Öğrenci Fakirlik Belgesi Neden Alınır?

Ailesinin yaşadığı maddi sıkıntılar nedeni ile muhtaçlık durumunu düşünerek okuluna bir süre ara vermek ve çalışmak isteyen öğrenciler okudukları okulları dondurmak isterler. Okul dondurma işlemini gerçekleştirmek için gerekli olan belgeler;

Okulunu donduran öğrenciler bu sürede ailelerine maddi destek sağlamak için çalışabilirler. Fakirlik belgesi olan öğrenciler bulundukları il ya da ilçelerdeki kaymakamlıklara giderek burs başvurusunda bulunabilirler. Fakirlik belgesi olan öğrenciler burs almaya hak kazanmaktadırlar. Fakirlik belgesi bulunan öğrencilerin kaymakamlıklardan almış oldukları burslar bir kereye mahsus verilmektedir. Öğrenci fakirlik belgelerinin geçerlilikleri öğrencilik hayatının bitmesi sonunda sona ermektedir. Öğrenci fakirlik belgeleri geçerlilik sürelerinin bulunmasına karşı fakirlik belgesinin son bulma süresi yoktur. Fakirlik belgesinin geçerliliğinin sona ermesi için;

 • Belge sahibinin herhangi bir mal varlığına sahip olması
 • Sigortalı bir işte çalışmaya başlaması sonucunda belge geçerliliğini yitirmiş olmaktadır.

İhtiyaç sahibi muhtaç aileler ikamet ettikleri bölgelerdeki ilgili kurum v belediyelere fakirlik belgeleri ile başvuruda bulunarak gerekli yardımları almaya hak kazanabilirler. Devletimiz tarafından verilen birçok yardım bulunmakta ve bu yardımlar her yıl verildiği gibi 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba ben sosyal yardımlaşma ya fakirlik maasina yazilmak istiyorum dedigimde boyle bir sey yok dediler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu