• E-Devlet Fakirlik Belgesi


  Türkiye sosyal bir devlettir ve sosyal devlet olduğundan dolayı halk için çeşitli yardımlarda bulunur. Eğer kişi kazandığı para ile ailesinin ihtiyacını karşılayamıyorsa ve bu durumu da belgeleyebiliyorsa, devlet bu kişiye yardımda bulunur. Bu yardımın yapılıp yapılmayacağını ise fakirlik belgesi belirler. Biz de bu yazımızda E-devlet fakirlik belgesi konusunu işleyeceğiz.


  E-devlet fakirlik belgesine geçmeden önce fakirlik belgesinin ne olduğuna, alırken hangi şartların arandığına  ve neden alınması gerektiğine bakalım.

  Fakirlik Belgesi Nedir?

  Kişilerin kazançlarının belirlenmesi ve belgelenmesi için fakirlik belgesi kullanılmaktadır. Türkiye, sosyal bir devlettir ve bu kapsamda da ülkemizde, fakirlik belgesi ile durumunu belirlemiş olan kişilere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Yoksulluk belgesi olarak da adlandırılan fakirlik belgesini alabilmek için ise bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

  Ülkemizde, fakirlik belgesini muhtarlıklar vermektedir. Fakirlik belgesini almak isteyenler bulundukları yerdeki muhtarlıklara şahsen başvurmalıdır. Müracaat sırasında sizden bir dilekçe istenir. Sonrasında ise üzerinizde taşınır ya da taşınmaz malın olup olmadığını kanıtlamak için tapudan ve vergi dairesinden belge almanız gerekmektedir. Fakirlik belgesi alırken yapılması gereken diğer bir işlem de Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek sigortalı olunmadığına ve herhangi bir işte çalışmıyor olunduğuna dair belge alınmasıdır.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmalarına göre ülkemizde dört kişilik bir ailenin geçim sınırı 1.400 TL olarak belirlenmiştir. Bu sınırın altında kalan aileler fakir olduklarını belgelemek için fakirlik belgesi almalıdır. Fakirlik belgesi yukarıda da belirttiğimiz gibi kişinin maddi durumunu belirten belgedir. Yani kişinin kazandığı para ile konut, sağlık ve gıda harcamalarını karşılayamadığını gösteren belge fakirlik belgesidir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Fakirlik belgesi almak için gereken şartlardan birisi 18 yaşının doldurulmuş olunmasıdır. Bildiğiniz gibi yasalar kapsamında 18 yaşını doldurana kadar herkes çocuk sayılmaktadır ve sorumluluk altında değildir. Bu yüzden yaş şartını sağlamak önemlidir.

  Fakirlik belgesi talebinden sonra çeşitli araştırmalar ve incelemeler yapılır. Eğer kişinin fakir olduğu kabul edilmişse, fakirlik belgesi alınabilir. Fakirlik belgesi ile birlikte devletin sağladığı yardımlardan yararlanılabilir. Ayrıca fakirlik belgesine sahip olan kişilerin zorunlu olan primlerini devlet karşılamaktadır. Bunlara ek olarak fakirlik belgesi olan kişilere fakirlik aylığı adı verilen ve üç ayda bir verilen nakit yardım da yapılmaktadır.

  Fakirlik belgesi için gerekli şartlar bu şekildedir. Yukarıda da fakirlik belgesi alırken dikkat edilmesi gereken şartlardan birisi üzerinize herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülkün ve malın bulunmamasıdır. Aksi takdirde kurallara uyulmadığı gerekçesiyle fakirlik belgesi almanız engellenebilir. Aşağıda yer alan linke tıklayarak fakirlik belgesi dilekçesini indirebilirsiniz.

  E-Devlet Fakirlik Belgesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  E-Devlet Fakirlik Belgesi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın