emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır?

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır?
GSS
27.11.2019

Genel Sağlık Sigortasının kapsamına alınan kişiler, çalışan ve çalışmayan nüfusun tamamıdır. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu hizmetten faydalanabilir durumda olsa da, sigortanın primleri farklı kişilerce ödenir. Eğer kişi çalışıyorsa sigorta primleri kişinin işvereni tarafından ödenir.

Ancak kişi çalışmıyorsa, devlet tarafından ödeme yapılır. Zorunlu olarak her vatandaş, Genel Sağlık Sigortası dahilinde yer almak zorundadır.

Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak için yapılması gerekenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapmak olmalıdır. Prim ödemesi yapılmaması durumunda kişilerin prim borcu katlanarak artar ve hacze kadar varabilir. Bu durum, daha çok sigorta kapsamında herhangi ir faaliyette bulunulmaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvuruda eğer kişi çalışıyorsa, çalıştığına dair belge getirmesi gerekmektedir. Zaten düzenli bir işe sahip olan kişilerin bu tür işlemleri, görev aldıkları kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak kişilerin çalışmıyor olması durumunda, herhangi bir işlerinin olmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortasından Faydalanabilecek Kişiler Kimlerdir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • İşçi, memur ya da serbest meslek erbabı olunması fark etmemektedir. İsteğe bağlı sigortalılar, özel durumları nedeniyle sağlık yardımından sigorta kapsamında yararlanamayan kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır. Bahsedilen özel durum yoksulluk, çıraklık, stajyerlik, muhtaçlık, sığınmacı ya da vatansız olarak kabul edilme gibi durumlardır.
 • Başka ülkelere çalışmak için götürülmüş olanlar da sigorta kapsamındadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, gurbetçi olarak yurt dışına gidilmesi durumunda, gidilen ülkenin sağlık hizmetlerinde sorun yaşayanlar, bu sigorta kapsamına alınmıştır.
 • Görev alınan kurum ya da devlet daireleri tarafından verilen kıstaslara göre, aile geçim durumunun kötü olması halinde bu sigorta kapsamına alınır.
 • Evlenme ödeneği alan kız çocuklarından, eşleri tarafından bakılmakla yükümlü bulunmayanlar, evlilik sonrası iki yıllık süre içerisinde eşlerinden boşanan kızlar bu sigorta kapsamına alınır.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanamaz?

Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamayacak kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Er, erbaş ya da yedek subay okulu öğrencileri,
 • Yabancı ülkelere çalışmak için gurbetçi olarak giden, ancak o ülkenin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için o ülkenin şartlarına göre sigorta yaptırmış olanlar,
 • Yabancı ülkenin vatandaşı olup Türkiye’de yaşayanlar,
 • Kamu idarelerinin yurt dışı temsilciliklerinde istihdam edilen sözleşmeli personel,
 • Bulunduğu ülkenin sosyal güvenlik kurumuna kaydı bulunduğu belgelenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde bulunan yükümlü ve tutuklu konumdaki kişiler,
 • Oturma izni almış yabancı ülke vatandaşları, bu sigorta kapsamına alınmamaktadır.

Genel Sağlık Sigortasının Yapılma Amacı Nedir?

Genel Sağlık Sigortası uygulamasının amacı, sosyal devlet anlayışı ile maddi durumu iyi ya da kötü fark etmeksizin, tüm vatandaşların devletin sağladığı imkanlardan yararlanmasını sağlamaktır. Sigorta, Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye vatandaşlığına tabi olan hiçbir ferdin sağlık koşulları konusunda zor durumda kalmamasını hedefler.

İşçinin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler De Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

İşçinin kendi ile birlikte yakınlarının da sigortadan faydalanması bazı şartlarla mümkün olmaktadır. Kendi parasını kazanan, okumayan ve işçiye muhtaç olmayan aile bireyleri, işçinin tabi olduğu bu sosyal hizmetten yararlanamaz. Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan işçiler, aile bireylerinin tamamını bu kapsamda sigortaya dahil edemeyebilir.

İşçinin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişilerden Hangileri Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir?

İşçinin kendi ile birlikte sigortasına tabi olabilecek aile üyeleri  şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sigortalının eşi bu kişiler arasındadır. Ancak eşin, isteğe bağlı sigorta da dahil olmak üzere herhangi bir sigorta türüne bağlı olmaması gerekmektedir. aynı zamanda eşe yardım aylığı da bağlanmamış olmalıdır.
 • 18 yaşını doldurmamış çocuklar, işçinin himayesi altında sigortadan yararlanabilir. Aynı zamanda lise ve dengi okulları bitirenler 20 yaşına kadar, yükseköğretimde bulunanlar 25 yaşına kadar evlenmemeleri halinde bu sigortadan yararlanabilmektedir.
 • İşçinin, yaşına bakılmaksızın, en az %60 ve üzeri güç kaybına sahip çocukları bu haktan yararlanabilmektedir.
 • Eğer işçinin, tüm gelirleri asgari ücretin net tutarından daha az olan bir anne- babası varsa, bu durumun ispatlanması halinde anne- baba da işçinin sigortasından yararlanabilir.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Öğrenilir?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu sorgulama işlemi, e- devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sistem, devlete bağlı tüm borçların sorgulanmasını mümkün kılmaktadır. Borçların sorgusu için www.turkiye.gov.tr  adresine giriş yapılmalıdır.

Burada ekrana gelen şifre ve T.C. kimlik numarası bölümleri doldurulmalıdır. Bahsedilen bölümlerin doldurulması için gerekli şifre, PTT şubelerinden alınabilir. Girişin ardından https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresinden giriş yapılarak sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir.

Genel Sağlık Sigortası İçin Gelir Testi Gerekli Midir?

Genel Sağlık Sigortası yapılırken gelir testi ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü ailenin gelir testi sonucu, sigorta primlerinin kim tarafından ödeneceğine karar verilmesi konusunda etkili olacaktır. Genel Sağlık Sigortası primlerinin devlet tarafından ödenmesi için kişilerin aile içindeki gelirinin, kişi başı asgari ücretin 1/3’ü seviyesinde olması gerekmektedir.

Bu durum da ancak gelir testi yapılması ile mümkün olur. Muhtarlıklardan yapılması için başvurulabilecek gelir testi, aynı zamanda direkt olarak Sosyal Sigortalar Kurumu eliyle de yaptırılabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Ödemesi Ne Kadardır?

Genel Sağlık Sigortası’na ödenmesi gereken primin tutarı, günlük olarak hesaplanmaktadır. Kişilerin aylık gelir durumlarına göre belirlenen günlük Genel Sağlık Sigortası ödemeleri, üst ve alt limitlerle belirlenmiştir. Buna göre günlük Genel Sağlık Sigortası prim ödemelerinin üst limiti 76.75 TL olarak belirlenmiştir. Alt limit ise asgari ücretin 1/3’ünden az kazanca sahip olunması durumunda ödeme yapılmamasıdır.

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri Genel Sağlık Sigortası Ödemek Zorunda Mıdır?

Yüksek lisans ve doktora durumunda Genel Sağlık Sigortası prim ödemesi , kişilerin yaşına bağlıdır. Eğer öğrencinin yaşı 25’in üzerinde ise ve erkekse, ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sınıfında yer almamaktadır. Ancak kız ise, 25 yaşından büyük bile olsa evlenene kadar işçi üzerinden sigortalı olabilmektedir. Bunun yanı sıra okumakta olan erkek öğrenci, hangi aşamada olursa olsun, 25 yaşını aştığında Genel Sağlık Sigortası ödemesine tabi olur.

Genel Sağlık Sigortası Tescili Nedir?

Genel Sağlık Sigortasının tescili, kişilerin Genel Sağlık Sigortası yaptırmaları gerektiğini öğrenmelerinin sonrasında, Sosyal Sigortalar Kurumu’na giderek yapmaları gereken işlemleri öğrenmeleri aşamasıdır. En yakın Sosyal Sigortalar Kurumu’na gidilerek yapılması gereken işlemler öğrenilebilir.

Genel Sağlık Sigortasına İtiraz Edilir Mi?

Genel Sağlık Sigortası primine itiraz  durumu mümkündür.  Kişiler, kendilerine gelen prim bilgisinden emin olamamaları durumunda itiraz süreçlerini başlatabilirler. Bu süreçler, kişiler tarafından yazılacak itiraz dilekçesi ile başlatılmaktadır. Bu kapsamda en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek itiraz dilekçesi yazılabilir.

Genel Sağlık Sigortası primine itiraz edilmesi için, kişilerin kendilerine tebliğ edilen miktarın belirlenmesine ilişkin gelir testi yaptırmamış olmaları gerekmektedir. bunun yanında tebliğ zamanı sonrasında ödeme dönemi ile tebliğ arasında olması gereken sürenin bulunmaması da Genel Sağlık Sigortası primine itiraz nedenleri arasında yer almaktadır.

GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır ?

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

 1. Orbay kubilay nergiz dedi ki:

  Genel sağlık sigortası yaptırmak için ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sigortanız yoksa otomatikman başlar. Başlamadıysa ilçe sosyal yardımlaşma birimlerine başvurabilirsiniz.

 2. Cüneyt Yüksel dedi ki:

  Merhaba.
  31.12.2020 tarihinde isten ayrıldım.ne zaman hasta hasta yatirmam gerekiyor.evliyim ve 2 çocuğum var.esim ve cocuklarim gss den Yararlanabilirmi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   son 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise işten çıkıştan sonra 100 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz. Borç tahakkuk eder ise E devletten takip edebilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz herkes yararlanabilir.

 3. Burcu dedi ki:

  Merhabalar,
  Eşim GSS borcumuz vardı ve ödedi. Benim GSS ile ilgili herhangi bir kaydım daha önce yapılmadı, yaptırmadım. Provizyon açıldığında doğrudan eşim üzerinden yararlanabiliyor muyum? Herhangi bir işlem yaptırmam gerekiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eşinizin gss si aktif olarak devam ettiği için bakmakla yükümlü olan herkesi kapsar. Sizin işlem yapmanıza gerek yok.

 4. Harun dedi ki:

  Merhaba ben esnaf ım bağkur borcum var bu yüzden hastanelerden faydalanamıyorum fakat eşim hastanelerden faydalanması için genel sağlık sigortası yaptırabilirliyim ?

 5. Nuri Avcı dedi ki:

  Oğlum Almanya’da yüksek lisansa kabul aldı. Genel Sağlık Sigortası bu ülkede geçerli mi?
  Saygılarımla

 6. hande dedi ki:

  Merhaba eşim ssk lı bir işe girdiğinden bağkuru dondu.5 yıl sonra, işyeri 4 ay önce ssk lı işinden çıkarmış . 4 aylık gss prim borcu var. bu durumda bağkur u açtırmamız mı gerekiyor yoksa gss ödesek sağlık hizmetinden yararlanabilir miyiz. bağkur primi ödeyecek gücümüz yok. ne yapmalıyız .

 7. Mete ÜNAL dedi ki:

  25.04.1969 doğumluyum. 4A işe giriş tarihi :11.06.1984 toplam 4ac uzun vade pögs:5502 gün, bağkur tarım toplam 4b uzun vade pögs:2449 gün çalışmam var.
  1) Ne zaman emekli olurum. 2) Önceki 4A üzerinden emekli olmak istersem 4B üzerinden ödediği primler nasıl işleme girecek benim için avantajlı durum nedir ? 3) https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasından hesap edildiğinde AYLIK 4220 TL Bu hesaplama doğru mu ? 4) Tekrar 4A işte çalışan sigortalının prim ödemesi nasıl oluyor ?

 8. Mete ÜNAL dedi ki:

  Merhaba, bir kadın akrabam için yazıp öğrenmek istiyoruz
  Doğum tarihi 21 .09.1966
  İsteğe bağlı siğorta başlangıcı: 26 .08.1999
  İsteğe bağlı siğorta bitişi: 31 .08.2004

  Tarım Bağkur başlangıcı:01.08.2004
  şimdiye kadar devam etti halen tarım bağkur sigortalı .Ne zaman emekli olur.

 9. nuri dindar dedi ki:

  merhabalar..oncelikle boyle bir sayfa actiginiz icin tesekkur ediyorum
  size bir sorum olacak..cevaplarsaniz cok memnun olurum
  20 mayis 2011 yilinda londraya tasindim..ve o tarihten beri londrada calisiyor ve yasiyorum
  2012 yilindan beri adima gss borcu cikarilmis
  1……..bu borcu sildirmek icin hangi evraklari hazirlamaliyim
  2……..bu borcu sildirmek icin benim sahsen sgk kurumuna gitmem gerekirmi
  tesekkurler

 10. BEKİR dedi ki:

  İYİ GÜNLER,25 YAŞINDAKİ OĞLUM 10 GÜN ÖNCE YURT DIŞINDA ÇALIŞMAYA BAŞLADI MART 2019 GSS PİRİMİNİ ÖDEDİMBU AY NİSAN AYINI ÖDİYECEKMİYİM…TEŞEKKÜRLER..

 11. Fazıl Türegün dedi ki:

  Sayin yetkili oğlum yurt dışında yüksek lisans yapiyor. genel sağlik sigortasini yaptırmak istiyorum . nereye ve ne gibi evraklar gerekli yardimci olursaniz sevinirim. Ankarada ikamet etmekteyim. oglum ispanyada yüksek lisan yapiyor.

 12. Soner acar dedi ki:

  Merhaba eşim neredeyse 1 yildir calismiyor bu 1 yil icerisinde 10 ay işsizlik maaşi aldi ve bu maaş kesildikten 2 ay sonra kendisini bankamizin calisanlarina ve aile yakinlarininda faydalanabildigi ozel saglik sigortasina dahil ettim fakat elimize bugun itibari sgk,dan yazi geldi borçlu oldugumuzu gosteren konu hakkinda yardimlarinizi rica ederim

 13. Serpil dedi ki:

  İyi günler ben 13 aydır Sgk lı 4A lı olark çalışıyorum ondan önce eşimin üzerinden bakiniyordum gelir testi hiç yaptirmadim e devlet üzerinden internetten baktım GSS kaydınız bulunmamaktadır yazıyor bu bir sorun oluşturur mu borç çıkar mı bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 14. Zülkarneyn ŞANLI dedi ki:

  Ben bağkurluyum.prim borcum nedeniyle sağlık hizmeti alamıyorum.Kızım 19 yaşında ve üniversite öğrencisi.Benim bağkur prim borcum olduğu için O da sağlık hizmeti alamıyor.Kızım GGS LI OLABİLİRMİ?

 15. serkan güngör dedi ki:

  iyi çalışmalar. şu anda çalışmıyorum 4 ay önce çalıştığım iş yerinden ayrıldım. herhangi bir gelirimde yok. GSS için başvuru yaptım fakat gelirim olmadığından pirimleri yatıramadım. Eşim hastaneye gitti pirim borcu olduğu için muayene olamadı.
  (Gelir testi yaptırdığınızda herhangi bir geliriniz yoksa veya geliriniz asgari ücretin 3’te 1’inden daha az ise hiç prim ödemeyebilirsiniz.)
  şeklinde bir yazı var bundan faydalanmak için ne yapmam gerekiyor. gelir testi yaptırmadım. sadece GSS için SGKya müracaat ettim.
  ilginize şimdiden teşekkür ederim

 16. Ertuğrul Koçak dedi ki:

  Merhabalar. Ben sihortalı bir işte calışmıyorum. Ben gss yatırsam eşimde heöen yararlanabilir mi genel sağlık sigortamdan. Teşwkkür ederim şimdiden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendinize yaptırmış olduğunuz GSS aile bireylerini de kapsayacaktır.

 17. rasim dedi ki:

  esnafım bağkur yatıramıyorum ve gss yararlanmak istiyorum yararlanabilirmiyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur sigortloğı mevcut iken GSS yaptıramazsınız.

  2. rasim dedi ki:

   iyide ödeyemiyoruz bağkuru ne yapalım muayne olamıyacakmıyız ? şimdi siz ödeyeceksin kardeşim başka yolu yok diyorsunuz belki ama calıstıgım caddede 10 esnafın 8 i bu durumda

 18. mustafa dedi ki:

  4/1-c devlet memuruyum 1989 işe giriş tarihim bordromda gss kesintisi var bu kesinti normal midir. değilse ne yapmalıyım?

 19. Suleyman dedi ki:

  Ben eşimden ayrıldım 6 sene oldu.ev eşimin olduğu için.ikametgah adresim yok.halen otelde yatıyorum.sabit bir ikametgahiikametgahim yok.gss.nasil yaptirabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Otelde kaldığınızı belgeleyerek GSS için başvuru yapabilirsiniz. Bu duruma göre gelir durumu tespit edilecektir.

 20. MUSTAFA KOCA dedi ki:

  isteğe bağlı bağkurlunun gss primi düşermi

 21. hüseyin dedi ki:

  Merhaba,ben uzun süredir Almanyada ikamet ediyorum gecen sene izine geldigimde muhtarlikta yapilan bir yanlisla ikametim Türkiyeye alinmis dolayisiyla bana GSS prim borcu yazilmis ben burdaki konsolosluga basvurarak adresimi tekrar buraya aldim ancak GSS Prim borcu silinmedi ne yapmam lazim bana ne önerirsiniz?
  saygilarimla

 22. Yasar dedi ki:

  Iyi Gunler
  Ben Yasar 1970 dogumluyum
  1978 den beri Danimarkada yasiyorum 18yasindan beri calismaktayim.2006yilinda 6 ay turkiyede bagkurlu oldum.2001de,1 ay askerlik yaptim.

  turkiyede ne zaman emekli olabilirim.?
  ve borcum ne kadar cikar.?

  Saygilarimla

 23. Raşit İzgi dedi ki:

  Bağ kur’lu olmama rağmen GSS kaydım olmadığı gerekçesi ile işlem
  yaptıramadım. Bana GSS kaydımın olmamasından dolayı ancak ücretli hizmet verilebileceği söylendi (Çekmeköy ADSM). Bunu düzeltmek için ne yapabilirim

 24. Cansel Ülker dedi ki:

  19 yaşındayım.üniveriste 1.sınıfım babamın genel sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaşına kadar genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

 25. Muhammet dedi ki:

  Ben muhammet ilk SGK girişim 01/05/2008 kısa bir müddet çalışdım sonra çıkdım çıkış tarihi 20/05/2008 bir sonraki SGK girişim 07/07/2010 ve halen devam etmekteyim şimdi kızım 18 yaşına girdi öğrenci liği bitti üniversiteye hazırlanıyor benim SGK dan faydalanamıyor GSS yaptırdım neden faydalanamıyor.lütfen yardımcı olun bir açıklama bekliyorum .(saygılarımla)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Muhammet Bey merhaba,

   Kız çocukları evlenene veya çalışmaya başlayıncaya kadar babanım sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Bir hata olmalı Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezinde aktivasyon yaptırabilirsiniz

  2. Muhammet dedi ki:

   2008 yılında çıkan bir kanunla 01/10/2008 tarihli kanun gereği o tarihten önce en az 120 gün SGK olmalı diyorlar bimere yazdım şu cevap geldi

   sayılı 15/01/2018 tarihli BİMER başvurunuz: yapılan inceleme neticesi 01/10/2008 tarihinden önce 120 gün ssk 240 gün bağkur kaydınız olmadığından ve kızınızın öğrenciliği olmadığından sizden sağlık yardımı alma hakkı bulunmamaktadır. bilgilerinize arz ederiz.