• Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

  Genel olarak Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda Genel sağlık sigortası nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır, gelir testi nedir, kimler bu testi yaptırmak zorundadır ve son olarak Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır sorularını cevaplandırmaya çalışacağız. Ülkemizde SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı ayrı ayrı hizmetler vermekte iken bu üç kurum 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleşmiştir. Bu yapılan önemli değişikliğin ardından 2008 yılında Sosyal Güvenlik konularında birçok köklü değişiklik yapan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun içinde yer almasına rağmen Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması ertelenmiş 2012 yılının Ocak ayında ancak yürürlüğe girebilmiştir.


  Peki, Genel Sağlık Sigortası (GSS) dediğimiz bu uygulama nedir? Genel Sağlık Sigortası, çalışan ya da çalışmayan ülkemiz nüfusunun hepsini kapsayan bir sağlık sigorta sistemi diyebiliriz. Kapsamı açısından tanımda çalışan ya da çalışmayan diye belirttik ancak çalışanların sigorta primleri çalıştığı kurum tarafından ödendiği için hem çalışan hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sigorta kapsamında yer almaktadır. Burada asıl amaçlanan ise, herhangi bir şekilde sosyal güvencesi olmayanların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir.  İşte burada da Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır sorusunun cevabı ortaya net olarak çıkmaktadır. Genel sağlık sigortasından Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) yaşlılık, malullük, ölüm, dul ve yetim aylığı almayanlar ile geliri olmayan veya burada belirttiklerimizin herhangi birinin bakmakla yükümlü olduğu kişi durumunda olmayan, yani herhangi bir şekilde sağlık sigortasından yararlanamayan, aynı zamanda da yeşil kartı dahi olmayan vatandaşlar faydalanabilecektir diyebiliriz. Bu arada Genel Sağlık Sigortası sadece devlete ait sağlık kurumlarında geçerli bir sağlık sigortasıdır.

  Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır ve faydalanmak için neler yapılması gerekir?

  Genel Sağlık sigortası konusunda en çok kafaları karıştıran sorulardan bir tanesi Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır? Tüm ülke nüfusunu kapsamasına rağmen burada da yine sorulara neden olan kısım çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayanlarla ilgili kısımdır. Çalışmayan kişilerin bu sistemin içinde yer alıp sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için kendi sağlık primlerini kendileri SGK’ ya yatırmaları gerekmektedir. SGK’ ya ödeyecekleri primlerin tutarını ise zorunlu olan gelir testini yaptırarak öğreneceklerdir. Zorunlu olan bu gelir testi kişinin ikamet ettiği yerde bulunan genellikle kaymakamlık binaları içerisinde yer alan ve Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır sorusuna da resmi olarak cevap veren bir kurum olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır.

  Yapılan bu test ile kişinin herhangi bir geliri olup olmadığına, geliri varsa ne kadar bir geliri olduğu belirlenip kişinin SGK’ ya ödeyeceği sağlık primi tutarı da ona göre belirleniyor. Gelir testi yaptırmak zorunlu diye belirtmiştik. Gelir testi yaptırmayanlar sağlık primlerini en yüksek Genel Sağlık Sigortası (GSS)prim tutarını ödemek zorunda kalacaklardır. Gelir testi yaptırdığınızda herhangi bir geliriniz yoksa veya geliriniz asgari ücretin 3’te 1’inden daha az ise hiç prim ödemeyebilirsiniz. Ayrıca belirtmek gerekirse dul ve yetim aylığı alanlar GSS primi ödemek zorunda olmadıkları gibi sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirler. Çocukların Genel Sağlık Sigortasından faydalanmaları için ek bir şart gerekmemektedir. 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar zaten günümüzde uygulanan bu sistemde GSS kapsamı içerisinde yer aldıklarından sağlık hizmetlerinden otomatik olarak yararlanmaktadırlar. Ancak çocuk ya da çocuklar ortaöğretim öğrencisiyse ve 20 yaşını aşmamışsa, yükseköğrenim öğrencisiyse ve 25 yaşını aşmamışsa eski sistemde de olduğu gibi aileleri ya da bakmakla yükümlü olan kişiler üzerinden sağlık hizmeti almaya devam etmektedirler.

  Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır ve istisnai durumları nelerdir?

  Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır, kimleri kapsamamaktadır ve bu konuda istisnai durumlar nelerdir? Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile alakalı bilinmesi gerekenler hakkında yazdığımız bu yazımızda kimlerin bu sigorta kapsamında olduğunu kimlerin olmadığını yukarıda kısaca belirttik. En son çocukların da bu sağlık sigortası kapsamında olduğunu belirtmiştik. Ancak çocuk ya da çocuklar konusunda istisnai bir durum söz konusudur. 18 yaşını doldurmuş olup çalışmayan veya öğrenciliği devam etmeyen bu kapsamda bulunan çocuk ya da çocuklarda 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren gelir testi yaptırmış olmaları ve GSS Primlerini ödemek zorunda olmalarıdır. Yüksek lisans ve Doktora öğrencilikleri GSS kanunu kapsamında öğrencilik olarak sayılmadığından 25 yaşını doldurmuş olan yüksek lisans ve doktora öğrencileri de GSS primi ödemek zorundadırlar. Bir istisnai durumda 25 yaş altı yükseköğrenim gören öğrencilerle ilgilidir. 25 yaş altı yükseköğrenim öğrencisi hem okuyup hem de part-time olarak çalışıyorsa, çalıştığı süre kadar sigorta primi ödendiğinden bu öğrencilerde gelir testi yaptırıp Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek zorundadırlar.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Çalışanlar için ise, ay içerisinde aldıkları raporlar neticesinde raporlu oldukları günler için GSS primi ödemek zorunda değiller. Ancak ücretsiz izin kullananların izin süreleri 1 aydan fazla ise diğer izinli olduğu süreler için GSS primi ödemeleri gerekmektedir. Peki son olarak, Genel sağlık sigortası kimleri kapsamaktadır, gelir testi yaptırmayıp GSS prim borcu olanlar da bu sisteme dahil midir ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler mi sorularına cevap olarak, gelir testi yaptırmak zorunlu bir işlemdir ve GSS prim borcunuz 1 kuruş dahi olsa sağlık hizmetlerinden faydalanmanız mümkün değildir.  tıkla sorunu sor

  Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Serpil dedi ki:

   İyi günler ben 13 aydır Sgk lı 4A lı olark çalışıyorum ondan önce eşimin üzerinden bakiniyordum gelir testi hiç yaptirmadim e devlet üzerinden internetten baktım GSS kaydınız bulunmamaktadır yazıyor bu bir sorun oluşturur mu borç çıkar mı bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  2. Zülkarneyn ŞANLI dedi ki:

   Ben bağkurluyum.prim borcum nedeniyle sağlık hizmeti alamıyorum.Kızım 19 yaşında ve üniversite öğrencisi.Benim bağkur prim borcum olduğu için O da sağlık hizmeti alamıyor.Kızım GGS LI OLABİLİRMİ?

  3. serkan güngör dedi ki:

   iyi çalışmalar. şu anda çalışmıyorum 4 ay önce çalıştığım iş yerinden ayrıldım. herhangi bir gelirimde yok. GSS için başvuru yaptım fakat gelirim olmadığından pirimleri yatıramadım. Eşim hastaneye gitti pirim borcu olduğu için muayene olamadı.
   (Gelir testi yaptırdığınızda herhangi bir geliriniz yoksa veya geliriniz asgari ücretin 3’te 1’inden daha az ise hiç prim ödemeyebilirsiniz.)
   şeklinde bir yazı var bundan faydalanmak için ne yapmam gerekiyor. gelir testi yaptırmadım. sadece GSS için SGKya müracaat ettim.
   ilginize şimdiden teşekkür ederim

  4. Ertuğrul Koçak dedi ki:

   Merhabalar. Ben sihortalı bir işte calışmıyorum. Ben gss yatırsam eşimde heöen yararlanabilir mi genel sağlık sigortamdan. Teşwkkür ederim şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendinize yaptırmış olduğunuz GSS aile bireylerini de kapsayacaktır.

  5. rasim dedi ki:

   esnafım bağkur yatıramıyorum ve gss yararlanmak istiyorum yararlanabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur sigortloğı mevcut iken GSS yaptıramazsınız.

   2. rasim dedi ki:

    iyide ödeyemiyoruz bağkuru ne yapalım muayne olamıyacakmıyız ? şimdi siz ödeyeceksin kardeşim başka yolu yok diyorsunuz belki ama calıstıgım caddede 10 esnafın 8 i bu durumda

  6. mustafa dedi ki:

   4/1-c devlet memuruyum 1989 işe giriş tarihim bordromda gss kesintisi var bu kesinti normal midir. değilse ne yapmalıyım?

  7. Suleyman dedi ki:

   Ben eşimden ayrıldım 6 sene oldu.ev eşimin olduğu için.ikametgah adresim yok.halen otelde yatıyorum.sabit bir ikametgahiikametgahim yok.gss.nasil yaptirabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Otelde kaldığınızı belgeleyerek GSS için başvuru yapabilirsiniz. Bu duruma göre gelir durumu tespit edilecektir.

  8. MUSTAFA KOCA dedi ki:

   isteğe bağlı bağkurlunun gss primi düşermi

  9. hüseyin dedi ki:

   Merhaba,ben uzun süredir Almanyada ikamet ediyorum gecen sene izine geldigimde muhtarlikta yapilan bir yanlisla ikametim Türkiyeye alinmis dolayisiyla bana GSS prim borcu yazilmis ben burdaki konsolosluga basvurarak adresimi tekrar buraya aldim ancak GSS Prim borcu silinmedi ne yapmam lazim bana ne önerirsiniz?
   saygilarimla

  10. Yasar dedi ki:

   Iyi Gunler
   Ben Yasar 1970 dogumluyum
   1978 den beri Danimarkada yasiyorum 18yasindan beri calismaktayim.2006yilinda 6 ay turkiyede bagkurlu oldum.2001de,1 ay askerlik yaptim.

   turkiyede ne zaman emekli olabilirim.?
   ve borcum ne kadar cikar.?

   Saygilarimla

  11. Raşit İzgi dedi ki:

   Bağ kur’lu olmama rağmen GSS kaydım olmadığı gerekçesi ile işlem
   yaptıramadım. Bana GSS kaydımın olmamasından dolayı ancak ücretli hizmet verilebileceği söylendi (Çekmeköy ADSM). Bunu düzeltmek için ne yapabilirim

  12. Cansel Ülker dedi ki:

   19 yaşındayım.üniveriste 1.sınıfım babamın genel sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşına kadar genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Konuyla ilgili https://www.ssk.biz.tr/2017-yeni-mezun-olan-ogrencilerin-sagliktan-yararlanma-sureleri/ makalemizi okuyabilirsiniz.

  13. Muhammet dedi ki:

   Ben muhammet ilk SGK girişim 01/05/2008 kısa bir müddet çalışdım sonra çıkdım çıkış tarihi 20/05/2008 bir sonraki SGK girişim 07/07/2010 ve halen devam etmekteyim şimdi kızım 18 yaşına girdi öğrenci liği bitti üniversiteye hazırlanıyor benim SGK dan faydalanamıyor GSS yaptırdım neden faydalanamıyor.lütfen yardımcı olun bir açıklama bekliyorum .(saygılarımla)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Muhammet Bey merhaba,

    Kız çocukları evlenene veya çalışmaya başlayıncaya kadar babanım sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Bir hata olmalı Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezinde aktivasyon yaptırabilirsiniz

   2. Muhammet dedi ki:

    2008 yılında çıkan bir kanunla 01/10/2008 tarihli kanun gereği o tarihten önce en az 120 gün SGK olmalı diyorlar bimere yazdım şu cevap geldi

    sayılı 15/01/2018 tarihli BİMER başvurunuz: yapılan inceleme neticesi 01/10/2008 tarihinden önce 120 gün ssk 240 gün bağkur kaydınız olmadığından ve kızınızın öğrenciliği olmadığından sizden sağlık yardımı alma hakkı bulunmamaktadır. bilgilerinize arz ederiz.

  Sorunuzu Yazın