ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS Borçları Silinecek Mi 2018

GSS Borçları Silinecek Mi 2018
GSS
03.05.2018

GSS borçları 2018 için geçtiğimiz haftalar içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından gelir testine giren kişiler için Genel Sağlık Sigortası borçları yani diğer bir deyişe GSS Borçları silinecek dedi. Bu GSS borçlarının silinmesi için ise tarih verdi. Verilen tarihe göre 2 Nisan da süre doluyor. 2 Nisan’a kadar gelir testine giren kişilerin Genel Sağlık Sigortası borçları silinebilecek.

GSS borcu bulunan kişiler tarafından sıklıkla merak edilen sorulardan birisi de, özellikle içinde bulunduğumuz günler içerisinde GSS borçları silinecek mi? Sorusudur. Bu sorunun cevabını ise yazımızda veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde devlet tarafından yapılan açıklamalara göre bu borçların silinebilmesi için 2 Nisan’dan evvel gelir testi yaptırılması gerekiyor. Peki, her gelir testi yaptıranın GSS borçları silinecek mi?

GSS Borçları Silinecek Mi 2018

GSS borcu bulunan kişiler, borçlarının silinebilmesi için 2 Nisan son gün. Gelir testini 2 Nisana kadar yapmış olan kişiler, gelir testi sonuçlarına göre borç silinme işlemlerine tabi tutulacaktır. Bu işlemlere göre eğer kişinin gelirine göre değerlendirilmektedir. Buna göre brüt olarak dikkate alınan asgari ücretin 3’te 1’inden daha az bir gelire sahip olunması gerekiyor. Eğer gelir bu 3’te 1’lik tutarın altında ise borçlar silinecek. Ancak çıkan tutar 3’te 1’den fazla ise de borçlar düşecek.

GSS borçları 2018 ile ilgili olarak devlet kanadından yapılan açıklamalarda daha önce hiç gelir testine başvurmamış bireyler için önemli bir düzenleme yapıldığı belirtilmiştir. Daha önce hiçbir şekilde gelir testine girmeyen milyonlarca vatandaş bulunduğunu ve 2 Nisan’a kadar yapılması gereken bu geliri testinin bu kişiler için büyük bir şans olduğunu belirtmişlerdir.

Gelir Testi Yaptırın

GSS borçları silinecek mi? Sorusu GSS borcu bulunan bireyler tarafından özellikle bugünlerde sıklıkla sorulmaktadır. Bu soruya cevaben Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı yaptığı açıklamalarda yapılan bu düzenleme ile birlikte gelirleri 676,5 TL’nin altında olan ya da diğer bir deyişle brüt asgari ücretin 3’te 1’inin altında olanların şimdiye kadar hiçbir şekilde ödenmeyen borçlarının silindiğini belirmiştir. Ancak bu silinmenin gerçekleşebilmesi için 2 Nisan gününe kadar gelir testi bildiriminin yapılması gerekmektedir.  Daire Başkanı Ünalan bu düzenlemenin, herhangi bir şekilde GSS borcu bulunan bireyler için büyük bir şans olduğunu da belirtti.

Gelir Testi Nedir

Günümüzde hala sosyal güvencesi bulunmayan kişiler bulunmaktadır. Bu gibi herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere yönelik olarak, bu kişilerin prim ödeyip ödemeyeceklerini belirlemek için gelir testi uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra gelir testi, herhangi bir sağlık sigortası olmayan kişilerin, şayet prim ödeyecekler ise ne kadar ödeyeceklerini belirlemek için de yapılmaktadır. GSS borçları silinecek mi? Diye sormakta olan bütün vatandaşların hemen ardından sorduğu diğer bir soru ise Gelir Testinin ne olduğudur.

GSS borçları 2018 silinme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bakanın belirttiği gibi 2 Nisan tarihine kadar bu gelir tespit işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Peki, gelir testi nasıl yapılır? Herhangi bir şekilde sosyal güvencesi bulunmayan kişiler, genel sağlık sigortasına sahip olmaya başladıkları tarihten beri oturdukları yerin, ikamet ettikleri evin bulunduğu il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Bu başvurular esnasında gelir testi yapılabilir. Bu gelir testini 2 Nisan tarihine kadar yapmanız varsa GSS borçları 2018 silinmesini ya da düşürülmesini sağlayabilir.

GSS Prim Borcu Sorgulama

Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için düzenlenmekte olan GSS borçları silinme uygulaması için GSS borçlarını öğrenmek isteyen kişiler bulunabilir. GSS prim borcu sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Yapmanız gereken e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yapmak ve gerekli sorgulamaları yapmak. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak borcunuzun olup olmadığını varsa ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sistemine şifre, TC Kimlik Kartı, İnternet Bankacılığı, e-imza ya da mobil imza gibi seçeneklerden birini seçtikten sonra girmeli ve gerekli adımları takip etmelisiniz. Sorgulama işlemleri için WEB tahsilat bölümüne gitmeniz ve gerekli sorgulamaları yapmanız gerekmektedir.

Gerekli sayfaya geldikten sonra sicil no, sorgu tipi ve sorgu türü seçildikten sonra Borç Sorgula seçeneğine tıklatmalısınız. Herhangi bir borç varsa bu borç karşınıza çıkacaktır şayet yoksa herhangi bir borç gözükmeyecektir. GSS borçları silinecek mi? Diye merak eden vatandaşlar eğer borçlarının ne kadar olduğunu veya olup olmadığını öğrenmek için bu adımları takip ederek sonuca ulaşabilir.

Prim Ödemelerinde Taksit

Yapılan haberlere göre mesleki, zirai ya da mesleki işleri sebebiyle kurumlar vergisi ya da yıllık gelir borç yükü bulunmakta olan kişilere özel olarak eğer son bir yıl içerisinde borçlarını ödeyemediyse ve de uyumlu bir şekilde prim borçlarını ödemekte olan bir kişi ise kimi kolaylıkların sağlanacağı belirtilmiştir. Yılbaşından itibaren yapılan borçlanmalara özel olarak borç taksitlendirme ve ertelemelerin uygulanacağı belirtilmiştir. GSS borçları 2018 ile ilgili uygulamaları bu şekilde ifade edebiliriz. Bireylerin özelliklerine göre borçlarını erteleme, taksitlendirme ya da silinme işlemleri uygulanabilmektedir.

Yorumlar

 1. Serkan SEZER dedi ki:

  GSS borcum var borcumu en yakın tarihte yatırlaması gerektiğini sölediler yılbaşından sonra çok faiz alacağını sölediler. Gelir testi sonucum yok öğrenciyim Mudurnu Süreyya Astarcı MYO da okuyorum borcumun silinmesi için ne yapmam gerek ödeyecek durumumuz yok bu konu ile ilgilenmesini rica ediyorum

 2. alp dedi ki:

  ali tezel..abı gss zaman aşımı süresi 3 yılk içinde doluyor. bu konudan hiç bahsetmıyorsun. 5510 sayılı kadınla yürürlüge giren gss 10 yıl içinde ödenemezse zaman aşımından borçlar sıfırlanmak zorunda.yoksa borçlu olan herkes devleti mahkemeye vericektir. devletin çok acil bir şekilde bu yasayı iptal etmesı gerekiyor. yoksa milyonlarca borçlu devleti mahkemeye vericektir.

 3. Ersin uçal dedi ki:

  Benim test sonucum ücretsiz çıktı eski gss borcum silinecekmi nereye başvurmalıyım

 4. cenk saba dedi ki:

  yok mu cevaplayacak birileri

  yasa kapsamına girmiyor muyuz anlamadım tam olarak
  2017 öncesi döneme ait borçların son ödemesi 2018 30 Nisandı

  bende ödemedim gecikme faizleriyle toplam 1560 dan 322 fazile 1880 lere dayandı

 5. cenk saba dedi ki:

  yeni torba yasa ile 2018 nisan öncesi GSS prim borçlarının gecikme faizi silinecek mi 1500 olan borç 300 tl faizle 1800 olmuş
  2018.nisan son ödeme tarihi idi ödemedim hala faiz işliyor sürekli
  hani yasaya göre silinecekti gecikme faizi

 6. Yeşim ERÇETİN dedi ki:

  1970 doğumluyum. 1,5 yıl siğorta eksiğim var. iş bulamıyorum. eksik siğorta primini borçlanarak emekli olmak istiyorum. bana bilgi verebilirmisiniz. sayğılarımla.