GSS

2020 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) başvurusu almak için yetkilendirilmiş kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kaymakamlıklar nezdinde faaliyet yürütmektedir. Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak isteyenler kişilerin ikametgah adreslerinin bulunduğu kaymakamlık nezdinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurusu yapmak gerekmektedir. GSS için online olarak başvuru imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle başvuru işlemlerinin bizzat gidilerek yapılması gerekmektedir.


Genel Sağlık Sigortası için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası’na online olarak değil, bizzat ilgili kuruma giderek başvuru yapmak isteyen kişilerin başvuru sırasında teslim etmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Belgeleri başvuru sırasında yanınızda götürmeniz başvuru işleminizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Aksi takdirde kurum yetkilileri tarafınıza belge listesini vererek tamamlayıp tekrar başvuru yapmanızı talep edecektir.

Genel Sağlık Sigortası başvurularında talep edilen belgeler ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Genel Sağlık Sigortası başvuru formu
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi ve kimlik belgesi fotokopisi

Genel Sağlık Sigortası başvuru formunu doldurarak ilgili Vergi Dairesi’nde imzalatmanız gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası başvuru formunda yalnızca ilgili kişinin değil, başvuru sahibinin ikametgah adresinin bulunduğu mahalle muhtarının da doldurması gereken alanlar bulunmaktadır. Bu alanları da muhtarınıza giderek doldurmanız gerekecektir. Belgenin doldurulmuş halini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na teslim etmeniz gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası, ülkenin tüm nüfusu için oluşturulan bir sağlık sigortası sistemidir. Ülkemizde bu sistem oluşturulmadan önce yalnızca bir sigorta koluna mensup kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmaktaydı. Günümüzde ise Genel Sağlık Sigortası sistemiyle ülkede bulunan herkesin sağlık hizmetinden faydalanması sağlanmaktadır. Bu sistem 01/01/2012 tarihinden beri uygulanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamına Kimler Girmektedir?

Genel Sağlık Sigortası güvencesinden faydalanabilecek kişiler şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Sosyal güvence sahibi olmayan kişiler
 • Sosyal Sigorta Kurumu ve Emekli Sandığı prim ödemesi yapmayan kişiler
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan yabancı kişiler
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık ve gelir alan kişiler
 • Stajyer avukatlar
 • İşsizlik ödeneği alan kişiler

Genel Sağlık Sigortası, ülkede bulunan herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanılabilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu nedenle genel olarak herkesin hizmet alması esastır.

Gelir Testi İşlemi Nedir?

Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak isteyen kişilerin prim ödeyip ödemeyecekleri ve prim ödemeleri yapması gerekiyor ne kadar ödeme yapacakları, gelir testi sonucunda belirlenmektedir. Genel Sağlık Sigortası ilk yürürlüğe girdiğinde gelir testi herkes için zorunlu olarak belirlenmiştir. Vatandaşların bu konuda bihaber olmaları sebebiyle, birçok kişi yüksek prim ödemelerine maruz kalmış ve bu nedenle SGK borcu birikmiştir. 2017 yılında ise bu olumsuzluğun önüne geçmek için torba yasa ile gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. 2017 yılından beri ise kişilere tebliğ gönderilmektedir. Gelir durumunun düşük olduğunu düşünen kişiler 1 ay içerisinde ilgili kuruma müracaat ederek gelir testi talep etmektedir.

Gelir Testi İşlemi Nerede Yaptırılır?

Gelir testi işlemi yaptırmak için kişinin bizzat Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu konuda yetkili kurum, kişinin ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki kurumdur.

Gelir Testi Yenilenmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Gelir testi yenilemesi gerektiren durumlar şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Hane içerisindeki birey sayısında bir değişiklik söz konusu olması halinde gelir testi yenilemesi talep edilebilmektedir.
 • Primlerini devletin ödediği kişiler ve asgari ücretin 1/3’ü kadar prim ödeyen kişilerin evlerine her sene kurum yetkilileri tarafından ziyaret yapılarak gelir testi yenilemesine gerek olup olmadığı kontrol edilmektedir.
 • Gelir durumunda bir değişiklik olduğunda gelir testinin yeniden yapılması gerekmektedir.

Gelir Testine İtiraz Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası için yapılan gelir testinde bir yanlışlık olduğunu düşünen kişilerin gelir testine itiraz etme imkanları bulunmaktadır. Genel Sağlık Sigortası kararları ilgili kişiye tebliğ yoluyla bildirilmektedir. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilmesi gerekmektedir. Bu süre hak düşürücü olarak belirlenmiştir.

Yani kişilerin bu süre içerisinde itiraz etmemeleri halinde itiraz hakları sona ermektedir. Süresi içerisinde itiraz etmesi gereken kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek dilekçe vermeleri gerekmektedir. İtiraz üzerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde heyet toplanmakta ve itirazı değerlendirmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarı Ne Kadar?

Genel Sağlık Sigortası prim tutarları, kişilerin yaşadıkları hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelir miktarı dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Aylık prim tutarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelir miktarı 592,50 TL’nin altında olan kişilerin Genel Sağlık Sigortası primi ödemesine gerek bulunmamaktadır. Bu kişilerin prim ödemeleri devlet tarafından yapılmaktadır.
 • Geliri asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken aylık prim tutarı 76,75 TL olarak belirlenmiştir.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama işlemi, e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem üzerinden Genel Sağlık Sigortası tescil ve prim borcu sorgulama işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra sistemin ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesine tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemin ardından görüntülenecek olan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri görüntülenecektir.
 • Hizmetler arasından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” hizmetine tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu linkine tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu durumda da öncelikle kimlik doğrulaması yapmanız talep edilecektir. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayarak kimlik doğrulaması yapabilir ve hizmetten faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Gelir Testi Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gelir testi sonucu sorgulama işlemi, kuruma gitmeye gerek olmaksızın online olarak gerçekleştirilebilen işlemlerden bir diğeridir. Bu hizmetten faydalanabilmek için de öncelikle e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak gerekmektedir.

Daha sonra izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

Gelir Testi Sonucu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • “Kurumlar” sekmesinden “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” hizmetlerine tıklamak gerekmektedir.
 • Bakanlığın listelenen online hizmetleri arasından “Gelir Testi Sonucu Sorgulama” hizmetine tıklanarak gelir testi sonucu sorgulaması yapılabilmektedir.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama linkine tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan sağlık sigortası, belirli limitler halinde belirli sağlık hizmetleri için kullanılabilmektedir. Geri kalan limit ve hizmetler içinse giderleri ödeme yükü kişilerin sorumluluğu altındadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan hizmetler için geliştirilmiş bir sigorta seçeneğidir. Devlet destekli olarak sunulmaktadır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamındaki hizmetlerin giderleri kişilere yansıtılmamakta ve sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, devlet tarafından desteklense de zorunlu olarak belirlenen bir sigorta seçeneği değildir. Bu nedenle Genel Sağlık Sigortası seçeneğinde olduğu gibi net bir fiyat belirlemesi bulunmamaktadır. Sigorta şirketleri tamamlayıcı sağlık sigortası paketlerinin kapsamına göre fiyat belirlemesini kendi nezdinde yapmaktadır. Bunun yanında tamamlayıcı sağlık sigortasına kişinin kendi tercihiyle eklenen teminatlar da fiyat değişikliğine sebep olabilmektedir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

İlgili Makaleler

71 Yorum

  1. Merhaba,

   Lise öğrencileri 20 yaşına kadar gss kapsamında sağlıktan yararlanabilir. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine öğrenci belgenizle müracaat etmelisiniz.

 1. Merhabalar;

  İki kısa sorum olacak: 1 – Benim GSS için başvuru yapmam ve ardından onaylanmış olması yeterli midir, bu sigorta eşimi de otomatikman kapsar mı? 2- Başvurumdan ne kadar zaman sonra sonuç belli olur? Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Başka bir sosyal güvanceniz yok ise zaten otomatikman başlar. Primleri yatırarak bakmakla yükümlü olduğunuz tüm kişilerin sağlıktan yararlanmasını sağlarsınız.

 2. merhaba 23 yasındayım unıversıte ogresıyım babamın saglık sıgortası olmasına ragmen bende gozukmuyor e devletten bunu duzeltebılırmıyım

 3. Merhaba ben 20 yaşındayım eczacılık okuyorum baba yada annemin sigortası yok hastaneden geri çevrildim sağlık güvencem olmadığı gerekçesiyle gss ye nasıl başvur malıyım sgk dan mı il sağlığı müdürlüğünden mi

 4. merhaba 28 yaşındayım İsmek’e part time olarak çalışıyordum 30 haziranda işimize son verildi. 296,74 TL gss prim borcumun olduğu tarafıma sms ile bildirildi. bu tutarı ödemem gerekiyormu. Çalışmadığımdan dolayı GSS’yi babamın üzerine aldırabilirmiyim? bunun için nereye başvurmalıyım?

 5. MERHABA ,
  BABAMIN BAĞKUR BORCUNDAN DOLAYI ,ANNEM VE BABAMIN SAĞLIK GÜVENCESİ YOK.ANNEME GENEL SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRINCA BABAM DA FAYDALANABİLİR Mİ ?

  1. Merhaba,

   Hiçbir geliriniz yok ise kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yaparak gelir testiniz yapılacak değerlendirmeye göre ya 78 tl ya da primsiz sağlıktan yararlanabileceksiniz.

 6. Merhaba, öğrenci belgesi ile nereye başvurmam gerekiyor? Bir de başvurduktan sonra kaç gün içinde aktif oluyor?

 7. Merhaba, 22 yaşında üniversite öğrencisiyim. Gelir testine girmeden genel sağlık sigortası başvurusu yapabiliyor muyum? Bir de başvuru yaptıktan sonra sonucu ortalama kaç gün içinde belli olur ?

  1. Merhaba,

   25 yaşına kadar varsa baba ve annenizin sigortasından yoksa devlet güvencesi ile sağlıktan yaralanmanız mümkün. Öğrenci belgeniz ile aktivasyon yaptırabilirsiniz. 25 yaşından sonra zaten otomatikman başlar.

 8. Merhabalar,
  Ailemden kimsenin sigortası yok. 21 yaşında üniversitede öğrenciyim. GSS’den faydalanıyor muyum yoksa başvurmam gerekli mi?

 9. merhaba, kktc de ikamet etmekteyim ve kktc vatandaşıyım . 2016 yılında TC vatandaşı oldum . 2017 de geçirdiğim trafik kazası sonucu omurilik felci oldum. Türkiyede sgk ile anlaşması olan özel bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde tedavi olmak istiyorum. Çalışmıyorum , engelli maaşı dışında bir gelirim de yok. GSS yaptırabilir miyim ? ve GSS rehabilitasyonu karşılar mı? İkametim KKTC DE olduğu için gelir testi nasıl yapılır? Gelir testi yaptırmadan üst pirimle başvursam gss ye hemen tedavime başlayabilir miyim?

 10. Merhaba,
  2019 şubat ayından itibaren işsizim ve herhangi bir sağlık güvencem bulunmamaktadır. Şu anda otomatik olarak sistem beni gss sistemine geçirmiş midir ? Herhangi bir yere başvuru yapmam gerekir mi ?
  Hastanelerden sağlık hizmeti alabilmem için ne yapmam gerekir ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba,

   İşsizlik maaşı almıyorsanız GSS başlatılmıştır. e devletten görebilirsiniz.

 11. Merhabalar esim ssk olarak calisiyordu isten cikti ve 100 gunluk sureyi bitirdik.ve genel saglik sigortasina basvurmak istiyoruz.benim sorum su gelir testi yaptirmadan odeme yapmak istiyoruz bu durumda sagliktan ne kadar sure icerisinde faydalanmaya baslayabiliriz.tesekurler

 12. Merhaba öğrenciydim 25 yaşını doldurdum dün hastahaneye gittim sağlık güvencem olmadığını söylediler gss otomatik başlamıyormuydu neden böyle oldu ?

 13. Selamun Aleykum. Ramazan-ı Şerifimiz Kutlu Olsun.

  Kızım şu anda Bolu Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalışıyor. Eğer sözleşme tarihi bittikten sonra, sözleşmesi feshedilirse GSS işlemini hemen başlatması mı lazım?

 14. Merhaba,

  Annem yabancı vatandaş.
  T.C. Vatandaşı olarak, Annem’in sağlık hakkından yararlanması için SGKlı çalışan olarak benden destek almasını istiyorum.

  Annemin yabancı kimlik bilgileri, benim T.C. bilgilerim ve doğum belgemin tercümesinin yeterli olacağı söylenmiş idi.

  Eksik kalan bir husus var mıdır?
  Desteğinizi rica ederim.

 15. Hollandada yasayan mavi kartli bir vatandasim. Yakinda turkiyeye donmeyi dusunuyorum. Yerlestigimde saglik sigortasi yaptirtmam gerekiyor. E devlet sifresi defalarca aldim ama calismiyor. Bu yuzden gelir sorgulamasi nasil yapilicak?? Yurt disi gelirimi bildirmek zorundamiyim???

 16. Merhaba iyi çalışmalar bu yeni çıkan yasaya göre gss borcu ve bağkur borcu olanlar 31 aralık tarihine kadar ücretsiz olarak sağlık bakanlığına bağlı olan hastanelerden ücretsiz olarak faydalanacak diye bi kanun çıktı fakat bugün hastaneye gittim ama sağlıktan faydalanamadım şuan bağkurluyum bağkura borcum yok fakat gss ye borcum var ne yapmam gerekir acaba bilginiz varmı

 17. Merhaba

  Gelir testi yaptirmadan yukarida belirttiginiz şekilde sabit ucret ile gss yaptirmak istiyorum. Nereye-nasil basvurmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Genel Sağlık sigortası için Gelir testi şart. Ancak test yaptırmadan tavan primden ödeyebilirsiniz. Bir SGK güvenceniz yok ise sistem Otomatikman başlatır.

  2. 2 ay sonra işsizlik ödemem bitiyor.gss yi test yaptırmadan ödemek istiyorum.evliyim 20 yaşında öğrenci bir kızım var.nasıl,nereye müracaat etmeliyim.ne kadar ödemem gerekiyor. Ekim 2021 de emekli olacağım inşallah.ödemelerimi peşin toptan ödeyebilirmiyim.nereye ödeme yapmam gerekiyor.teşekkürler

 18. Merhaba, 2019 gss başvurusu için gereken evraklar nelerdir. Başvuru nereden yapılıyor. Sigorta işten çıkışı kasım 2018 ilk defa gss’den yararlanılacaktır. Teşekkürler.

 19. Merhaba ben 23 yasındayım askerden geldim ve 3 aydır çalşmoyrum ve bir rahatsızlıgımdan dolayı hastaneye gittim doktorumun bana amaliyat olmamgerektigini söyledi gss yaptırsam herhangibi bir ücret ödermiyim yada nekadar bir kısmını öderim teşekkür ederim.

 20. slmm benim tarım bağkuruna 6tl borcum var acil hastaneye yatmam gerekiyor saglık hizmeti alamıyom 6bindde ödeyeeck durum yok gss yeşil kart vb.. bişey li olamazmıyım borcu yapılndırma sansım varmı bagkuru dondurma vb.. saglık hizmeti alabilmem için en kestrme ekonomik ne yapabilirm lütfen bi yardımcı olun bilgilendrrn

 21. Merhaba, benim babam esnaf ancak iflas etti bağkur kaydı var ancak ödemesini yapamıyor. Dolayısıyla sağlıktan yararlanamıyorlar. Ben sgklıyım kendi üzerime almak istedim ancak bağkur kayıtları olduğu için kabul görmedi. Peki ben annemi babamı genel sağlık sigortasına dahil edebilir miyim? Hiçbir gelirleri yoktur.

 22. Merhaba,
  Ben rahmetli babamdan yetim maaşı alıyorum, 60 yaşındayım ama sigortam yok, sigortadan faydanabilirmiyim ? Neler gerekiyor, nereye başvurmalıyım,
  Şimdiden teşekkürler
  TT

 23. Merhaba,

  7 sene kadar önce gss yaptırmıştım. Daha sonra işe başladım 6 sene çalıştım. 1 aydır işsizim yeniden. Gss ‘den faydalanmak için ne yapmam gerekiyor?

  Teşekkürler.

 24. Benim ve eşimin herhangi bir sağlık güvencesi yok ve ben 5 aylık hamileyim.
  Eşimi gss yaptırırsam bende faydalanabiliyor muyum? Gss özel hastanede doğum ücretinde indirim sağlıyor mu? Gss başvurusunu nereye nasıl yapmalıyız? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Kendinize yaptırdığınızda tüm aile fertlerinde geçerli oluyor. GSS ile diğer ssk lı kişilerin tüm haklarına sahip olabiliyorsunuz. İlçe kaymakamlıklarına giderek aile ve sosyal Hizmet müdürlüklerinde gelir testi yaptırarak GSS başvurusu yapabilirsiniz.

 25. Merhaba ben 18 yaşında lise son sınıf öğrencisiyim. Babamın sigortası yok benimde yok muayene olurken ücret ödüyorum. Nasıl sigortalı olabilirim bana yardımcı olur musunuz?

 26. Merhaba ben genel sağlık sigortası yaptırdim bitti şimdi tekrar yaptirmam için pttye para yaturmammi gerekiyor yoksa tekrar sosyal hizmetleremi gitmem gerekiyor bide benim adıma aile fertlerinden birisi bu işlemi ben olmadan yapabiliyormu

 27. Selamlar,

  3 Aralık tarihinde işten ayrıldım.Sorularım,

  1-Gss yaptırmak için gelir testi yaptırmam gerekir mi?
  2-Eşim benim Gss den faydalanır mı?Yoksa ona ayrıca Gss yaptırmalımıyım?

 28. Merhaba annemin babamın sigortası yok önlisans mezunuyum şuanda açık öğretimden devam ediyorum 21 yaşındayım sigortadan yararlanma durumun varmı ?

 29. Merhaba; 30 kasım 2018 itibari ile son işsizlik ödeneğim bitti,3 aralık 2018 tarihinde sosyal yardımlaşma kurumunda gelir testi yaptırdım,ben bekar 39 yaşında anne ve babamla yaşıyorum.gelir testi yapılırken babamın üzerine olan rayiç bedeli 39.000 tl ev,benim üzerime olan rayiç bedeli 34.000 tl olan araç,bababın 1.700 tl emekli maaşı görünüyordu.benim sormak istediğim sosyal yardımlaşma kurumu gelir testi yaparken 8 ay önce işten çıkarıldığım işsiz olduğum halde sgk hizmet dökümündeki son maaşımı ve bir daha alamayacak olduğum işsizlik maaşımıda dikkate alarak hesap yapıldı.son aldığım maaş içinde tazminatımda olduğu için yüksek görünüyormuş ve bu yüzden gss ödemesi çıkabilirmiş.
  Benim sorum şu;bu gelir testi yapılırken işten çıkarılmadan önceki maaşımı ve işsizlik maaşımı neden dikkate alındı,zaten işten 8 ay önce çıkarıldım yani 8 aydır çalışmıyor maaş almıyorum.bir diğer konuda son aldığım işsizlik maaşından sonra bir daha işsizlik maaşı alamayacağım (bir iş bulana kadar) neden son aldığım işsizlik maaşı hesaba katılıyor.
  Yapılanlar doğrumu yoksa yanlış bir prosedürmü uygulanmış.teşekkürler

 30. Merhaba.
  Ben KKTC uyrukluyum. İstanbul Üniversitesine 4/9/2018 tarihinde kayıt oldum ve 04/12/2018 tarıhinde (yarın) 3 aylık sürem doluyor. Fakat 18 yaşımı 06/12/2018 tarihinde dolduracağım için Nüfus Müdürlüğü bana 99 ile başlayan kimlik numarası vermiyor. Ben şimdi 2 gün için Genel Sağlık Sigortamı yaptıramıyorum. Ne yapabilirim?
  LÜTFEN BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ!!!!!

 31. Merhaba
  20 yasindayim Universitede hemsirelik bolumunde staj goruyorum saglik sgortam yok daha onceden bir yerden sigortali olarak hic calismadim annemin ve babaminda sigortalari yok SGK dan yararlanmam için ne yapmaliyim

  1. Merhaba,

   Lise mezunları 20 yaşına yüksek okul veya üniversite mezun veya öğrenciliği devam edenler 25 yaşına kadar Ücretsiz GSS kapsamındadır. Belirttiğim durumlara uyuyorsanız sağlık hizmetinden yaralanbilirisiniz

 32. yaşım 33 en son işsizlik maaşı aldığımdan işsizlik sigortası vardı şuan onun süresi bitti (2012 yılında gelir testi yaptırmıştım sonra çalışmaya başladım) GSS yaptırmak istiyorum. gelir testi yaptırmadan başvurabilrmiyim .çalışmıyorum ve en düşün prim ücretini ödeyerek nasıl başvurabilirim

  1. Merhaba,

   En düşük prim ile ödeyebilmek için tekrar gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

 33. Merhaba ben gssden daha önce faydalandım yurt dışında üniversite okuduğum zaman adresimi taşıdım şimdi Türkiye ye döndüm tekrar nasıl aktif hale getirebilirim

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan GSS brimlerine müracaat edip gelir testi yaparak aktive edebilirsiniz.

 34. Merhaba,45 yaşında erkek kardeşim çalışmadığı için gss ödüyorduk fakat yazın dr gittiğinde sistemde çıkmamış muayene olamamış. Biz araştırdık aylık odemeler için gittiğimizde borç görünmüyor dediler.yazdan beri durum bu. 170 i aradık net cevap alamadık. Şimdi ise 1450 tl borç olduğu söyleniyor. Yapabileceğimiz bir şey var mı bu durumda acaba. Üç kişilik bir aile ve sadece babamın emekli maaşı var eve giren. Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   En yakın SOsyal güvenlik merkezine müracaat edip ödemelerinizin dökümünü çıkarttırın GSS çok sağlıklı çalışan bir sistem değil.

 35. bu doğru mu yoksa yanlış mı?

  Yeni sistemde artık gelir testi yaptırmak zorunlu değil. Bunun yerinde herkes için sabit bir genel sağlık sigortası primi öngörülüyor. Bu tutar ise asgari ücretin %3’ü oranında belirlendi. 2018 yılı için bu rakam 60,89 TL’dir.

  1. Merhaba,

   Bu konuda bir çalışma var ancak alen gelir testi yapılması şartı devam ediyor. 2019 için bir çalışma mevcut. Netleştiğinde sitemizden güncel durumu paylaşacağız.

 36. Merhabalar yaklaşık 3 4 aydır çalışmıyorum ve sigortam yok gelir testi yaptırmadan genel sağlık siğortasından yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba kardeşim 20 yasında erkek üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve ameliyat olacak ancak sigortası yok GSS başvurusu yapsak olur mu ve hemen kullanabilir miyiz?

  2. Merhaba,
   Genel Sağlık Sigortası kapsamında, sigortalı olarak çalışanların veya kapsama dahil olanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 30 günlük primlerini ödemiş olmaları gerekmektedir.

 37. Eşim işsizlik maaşı alıyor bende yeni başka bir işte sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım.eşim benim sigortamdan yararlanabilirmi işsizliği kesilirmi ve hemen yararlanmaya başlarmı

  1. Merhaba,

   Eşiniz işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde kendi sağlık haklarından yararlanır. Maaş bittikten sonar sizden yararlanmaya başlar.

 38. Merhabalar,
  Ben Yurt disinda calisiyorum ve cifte vatandasligim var. Bir yil once Esim ve cocuklarimi Turkiye’ye yerlestirdim ve onlar da cifte vatandas. Fakat benim 15 yasinda uvey bir kizim var Turk vatandasligi henuz yok. Kendisi Ortaokul 8. Sinif Turkiyede basladi ve bitirdi, simdide Lise 1. Sinifa basliyor;
  -Esimin Turk vatandasligi var, Genel Saglik Sigortasi yaptirirsa 15 yasindaki Turk Vatandasligi olmayan (Esimin oz kizi) kizim bundan yararlanabilirmi?
  -Kendi Genel Saglik Sigortasi yaptirabilir mi?
  -Genel Saglik Sigorta Uzmanlari olarak sizin tavsiyeniz nedir?

 39. Ben de bunun için Alo 170 birkaç kez aradım fakat farklı şeyler söylediler. Birisi sizin söylediğiniz gibi, diğeri de anne/baba tarafından bir güvence olması gerektiğini söylüyor. Eğer sizin dediğiniz gibiyse internetten öğrenci belgesi çıkartıp, sadece SGK ya mı gitmem gerekiyor?
  Ve bu sigorta ne kadar günde işleme alınır?

  Teşekkürler.

 40. İyi günler, babam 2007 yılında vefat etti. Evde 4 kişiyiz. Babamın sigorta günleri eksik ve annem part time çalışıyordu, sigortası yok. Ben 18 yaşındayım ve açık lise öğrencisiyim. Kasım 2017 1 günlük primim var. Bu yüzden SSK kesilmiş. Şuan çalışmıyorum. Acil olduğu için;
  Öğrenci olmam durumu değiştirir mi, anne-baba SSK olmadan ücretsiz yararlanabilir miyim?
  Gelir testine girmeden GSS 61 TL primi direk ödeyip, ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

  1. Merhaba,

   anne ve babanızın sigortası olmasa da lise eğitimine devam ettiğiniz sürece 20 yaşını doldurana kadar sağlıktan yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu sosyal Güvenlik merkezine başvurunuz.

  2. Merhaba 25 yaşındayım üniversite bitti ama derslerim olduğu için dondurdum askere gitmek için ,bugün gözümle ilgili hastaneye gittim muayene olamadım muayene olabilmem için ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu