ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS AKTİVASYON

GSS AKTİVASYON
GSS
23.09.2013

Ülkemizde GSS aktivasyon işlemi yeni doğmuş olan çocukların, işe yeni giriş yapanların ve emekli aylığı bağlananların şahsi bilgilerini, nüfus ve kurumun tescil, hizmet, tahsis, ödeme kayıtlarından kontrol ederek sağlık hak sahipliklerini otomatik olarak oluşturulmasını sağlamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası aktivasyon evlenen vatandaşların, boşanan vatandaşların, işten çıkartılan vatandaşların, sigorta kapsamı değişenlerin sağlık hak sahipliklerini yeni durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. İşten çıkanların vatandaşların, emekli aylığı durdurulan vatandaşların ve vefat eden vatandaşların sağlık hak sahiplikleri GSS aktivasyon işlemi ile otomatik olarak sonlandırılabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili işlemlerinizi bir süre önce Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden, istenen bilgilerin girilmesi ile şifresiz olarak yapabilmeniz mümkündü. Fakat artık E-SGM sistemi kaldırılmıştır. Bu sebeple uzun zamandır vatandaşlara pek çok kamu ile ilgili sorgulama işlemlerinde hizmet veren ve vermeye devam eden E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası aktivasyon işlemi gibi GSS ile ilgili neredeyse tüm işlemlerinizi yapmanıza imkan sunulmuştur. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz.

GSS Aktivasyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS aktivasyon sorgulama işlemi için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfa içerisinde sizden istenmekte kimlik doğrulamasını yapmanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfa içerisinde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz istenir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine gidip kimliğiniz ile başvurarak 2 TL işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Sonrasında girilen bilgileri kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Bu şekilde adımları uygulayarak Genel Sağlık Sigortası aktivasyon işleminizi tamamlamış olursunuz.

GSS Aktivasyon İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. malatya haber dedi ki:

    teşekkürler