• GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan gelir testi sonucunda, gelirlerin asgari ücretin 1/3 oranında daha fazla olanlar sağlık ve sigorta işlemlerinden yararlanabilmek için prim ödemekle yükümlü olmuşlardır. Bu uygulamayla hayatımıza “GSS borç sorgulama, GSS prim borcu hesaplama GSS borcu sorgulama” gibi kelimeler, ifadeler girmiş oldu. Genel Sağlık Sigortası borç sorgulamasını yapabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz linkten çok kolay ve ücretsiz bir şekilde SGK borç sorgulama işlemlerinden olan GSS borç sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

  E-Devlet Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile mobil SGK borç sorgulama işlemlerinden olan GSS borç sorgulama işlemi yapabilmek öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün değildir. E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine kimlik bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunduktan sonra 2 TL işlem ücreti ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

  gss gelir testi

  E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir E-Devlet şifresine sahipseniz E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi GSS borç sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz E-Devlet GSS borç sorgulama bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfa aşağıda bulunan resimde olduğu gibidir. Bu sayfada bulunan ve resimde daire içerisine alınarak gösterilmiş olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız.

  GSS Prim Borcu Sorgulama

  GSS geçmiş dönem borç sorgulama için kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirmek için açılacak olan sayfa aşağıdaki resimdeki gibidir. Resimde ok işaretleri ile gösterilmiş olan yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra hemen aşağıda bulunan ve resimde daire içerisine alınarak işaretlenmiş olan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

  Kimlik Doğrulama Platformu

  Bu adımları sırası ile eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda öğrenci GSS borç sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden başarılı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

  E-Devlet Şifresi İle GSS Borç Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  GSS Borç Sorgulamada Bilinmesi Gereken Kurallar

  Genel Sağlık Sigortası, kapsamına girenler ödemekle yükümlü oldukları GSS borçlarını ödemedikleri takdirde prim borçları birikir. Arıca bu prim borçları ödemediğiniz takdirde her zaman karşınıza çıkar. Bu borçlar gecikme gecikme zammı ve faiziyle sizden tahsil edilir. GSS kapsamına alınmışsanız, hastane işlemlerinden yararlanın veya yararlanmayın GSS borcunuzu ödemek zorundasınız. GSS geçmiş dönem borç hesaplama işleminizi sık sık gerçekleştirerek GSS borcu sorgulama işleminizi yapıp borcunuzun olup olmadığından mutlaka haberdar olmanız gerekmektedir.

  GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortası itirazını yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumu açıklayan bir dilekçe ile beraber bu durumu kanıtlayan gerekli belgeler ile başvuru yapılması gerekiyor. Sonuç alınmaz ise GSS borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz. GSS borç affının olup olmayacağı kesinleşmemesine rağmen borç affını da beklemek seçenekler arasındadır.

  GSS Borç Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

  GSS prim borcu sorgulama ve ödeme işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılacak olan sayfada bulunan E-Devlet sistem girişini T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile yapınız. Bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız.

  Daha sonra açılacak olan sayfada bulunan ve sizden istenen gereken bilgiler “Sorgu Türü”,
  “Sorgu Tipi”, “Sicil No” ve sayfada bulunan resimde size verile güvenlik kodunu ilgili yerlere yazmanızdır. İstenen bilgileri ilgili alanlara yazdıktan sonra “Borç Sorgula” seçeneğine tıklayıp GSS borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  GSS Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Genel Sağlık Sigortası tescil bilgilerinizi öğrenmeniz için E-Devlet sitesini kullanmalısınız. E-Devlet sisteminden işlem yapabilmek için Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi için aldığınız E-Devlet şifresini kullanabilirsiniz. GSS sorgulama için yazımızın sonundaki bağlantı sekmesine tıklayınız. Açılan sayfadan kimlik doğrulama işleminizi yapmalısınız. Daha sonra GSS prim borcu sorgulama kısmında aldığınız E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girip sisteme giriş yapınız. Ardından GSS sorgulamanızı tamamlayacaksınız.

  Genel Sağlık Sigortası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar. 2014 ekim ayından bu yana bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. İşe başlamadan önce 5000 tl civarında birikmiş bir gss borcum vardı. 2014 aralık ayında borcumu peşin olarak ödedim. Borcumu ödedikten sonra gss borç sorgulamasında artık borçlu görünmüyordum.Ancak bugün e-devlet uygulamasına girip gss borç sorgulaması yaptığımda şok oldum.1 nisan 2017 öncesi döneme ait 4028 tl borçlu görünüyorum.3 ay içerisinde ödenmezse gecikme faizi uygulanacağı yazıyor.Bulunduğum ildeki SGK’yı telefonla aradım durumu sordum. TC kimlik numaramı istediler ve sonra borcumun olmadığını;eski borcumu ödemiş olduğumu söylediler.Muhtemelen yeniden yapılandırma durumundan dolayı eski borcum tekrar hesaplanmış. Borcumu ödediğime dair dekontum elimde. Bu yanlışlık nasıl düzeltilebilir?Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kuruma konu ile ilgili dilekçe verip borcu yoktur yazısı talep edin. En garantili bu şekilde olur. Memurlar bugün var yarın yok. Elinize alacağınız borcu yoktur yazısı kafanızı rahatlatacaktır.

  2. emrah dedi ki:

   Merhaba, 1Nisan 2017den itibaren uygulanan yeni düzenleme ile gss borçları yapılanmıştı. Mevcut borçlar 53TL den işlem görüp, faizleri silinmişti. Şimdi e devletten kontrol ettiğimizde gözüken bu düzenlenmiş borçları 1Nisan 2018 kadar ister toptan ister parça parça ödeme seçeneğimiz mi var? Yani tekrardan SSK ya gidip yapılandırma için başvurmak gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borcu ister peşin, isterseniz de 12 aylık taksitle ödeyebilirsiniz. Geçmiş borçları yapılandırmak için tanınan süre ise 12 ay. Yani, 1 Nisan 2017’den, 1 Nisan 2018’e kadar süre içinde SGK’ya müracaat edip, bu haktan yararlanabilirsiniz.

  3. S.D. dedi ki:

   Merhaba;

   1988 doğumluyum. Üniversiteden Ocak 2013’te mezun olduktan sonra Ekim 2014’e kadar sigortalı çalıştım. Bu süreden itibaren Nisan 2015’e kadar 6 ay işsizlik maaşı aldım. Ağustos 2015’te askere gittim ve Şubat 2016’da terhis oldum. Yani Ekim 2014’ten Aralık 2016’ya kadar hiçbir yerde çalışmadım. Fakat e-devlette gss prim borcu sorgulaması yaptığımda hiçbir borcum gözükmüyor. Bunun nedeni ne olabilir, yardımcı olabilir misiniz? Bu konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor?

   İlginiz için teşekkür ederim.

  4. Hayati Uçar dedi ki:

   Eşim ssk+isteğe bağlı bağkur olmak üzere toplam 3069 günü var. 1955 doğumlu, 11.02.2000 yılında i,lk sigorta tarihi, halen isteğe bağlı bağkur’lu gözükmektedir. Ancak mali olanaklar elvermediği için aylık primi ödememekte. Borçlanarak emekli olmak istedi ama verdiği dilekçeye iki ay olduğu halde cevap verilmedi. Eşim nasıl emekli olur.

  5. mehmet dedi ki:

   İşsizken gss’ye başvuru yaptım. Her ay elden ödüyordum. Daha sonra sigortalı işe girdim ama çalıştığım halde gss her ay borç çıkarmaya devam ediyor. Sanırım çalıştığım döneminde gss ücretini yatırmuşım. Ödediğim fazla paraları almanın ve gss’yi iptal etmenin bir yolu var mı? Sigortaya gitmek için işimden istifa mı etmeliyim? İşe devamsızlık yaparsam işten çıkaracaklarını söylüyorlar. Daha önce devamsızlıklarım olduğu için izin alamıyorum.

  6. Ahmet dedi ki:

   E-devlet üstünden önceki aylarda sigorta primi ödemeleri ve son ödeme tarihlerini ayrıntılı görebiliyordum. Şimdi o bölümü kaldırmışlar ya da değişmiş. GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranından detay olmadan sadece yılları veriyor. Bunun ay dökümü ve faizli ya da faizsiz ödemeyi ayrıntılı nereden görebilirim. Yardımcı olur musunuz.

  7. Erdoğan dedi ki:

   Eşim 1966 doğumlu 1988 sigorta girişi, toplam 952 gün pirim ödemesi var borçlanma yapabilirmiyiz.

  8. İlker dedi ki:

   Selam, ben işyerimi ortağım yüzünden kapatmak zorunda kaldım. Battım kısacası. Resmiyette tüm yükümlülükler bana aitti ve tüm borçlar bana kaldı. Kısmen ödeyebildim. ATO’dan kaydımı sildiremediğim için (3-4 bin tl gerekiyor) bağkur borçlu olarak devam ediyor. Hastahanelerden faydalanamıyorum. Bu durumda gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Şu anda borçlardan dolayı da çalışamıyorum. Tek başıma yaşamaya çalışıyorum.

  9. servis dedi ki:

   bu ödenmeyen gss borçları hakkında ne yapacaz bilgisi olan varmı

  10. Merve dedi ki:

   Ben 2015 in Eylül’ü 25 yaşına girdim yani 01.09.1990 doğum tarihliyim.üniversiteyi haziran 2013 te bitirdim.ben babamın üzerinden gorunebilirmiyim yoksa gss odemek zorundamiyim? Gelir testi yaptirmalimiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın sigortası bulunuyorsa üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz, Merve Hanım.

  11. vahide dedi ki:

   Merhaba bankada parasi olana gss borcu cikarmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı bir işte çalışmıyor ve herhangi birinin sigortasından yararlanmıyorsanız GSS borcu çıkabilir, Vahide Hanım.

    1. vahide dedi ki:

     3 yildir ucretsiz faydalaniyorum bir kac ay once biraz para yatirdim bankaya acaba yeni bir gelir testimi yaptirmam gerekiyor

  12. Mazhar sevinç dedi ki:

   Merhaba ben 1993 sgk girişim var 3100 gün prim yatmış ne zaman emekli olurum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    54 yaş ve 5675 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz, Mazhar Bey.

  13. DENİZ dedi ki:

   29.10.1997de doğdum sigorta gelir testi bişeyler diyorlar yaptır diye.ben hiç bilmiyorum bu konuları.ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğreniminiz devam etmiyorsa gelir testi yaptırmalısınız. 18 yaşınızı doldurduğunuzda sigortalı değilseniz borç işlemeye başlamaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yaptırabilirsiniz.

  14. Kenan Yildirim dedi ki:

   Sayin Ilgili yurtdisindan borclanmak icin gereken evraklari gönderdim henüz bie cevap alamadim acaba gönderdigim evraklar elinize gectimi isleme alindimi bunlari nereden ögrenebilirim

   Saygilar Kenan Yildirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluktan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  15. okan dedi ki:

   01.01.1998 yılında işe başladım.05.05.1998 yılında ücretsiz izine çıkarıldım.aynı ay içinde tekrar aynı şirketin başka bir departmanında işe başladım .3yıl boyunca çalıştım ve bu üç yıl bouyunca ssk primlerim hiç yatmadı.hala kesintisiz olarak aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum.hiç çıkış almadım.sadece 2012 yılında 15 yıl 3600 gün kanununundan kıdem tazminatını aldım .sigorta primlerimin ödenmesi için dava açma sürem hangi tarihte başlar acaba hala aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  16. cem dedi ki:

   merhaba ben gss pirimini her ay düzenli olarak ödüyorum suana kadar bir tek dişhastanesine gittim orda herhangi bir şekilde sigortanız yok dendi bana özel muayene ücreti gibi ödeme yaptım sorum şu gss dişhastanelerini kapsıyormu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  17. levent önder dedi ki:

   bir senedir gss primi oduyoruz (aylik 45-50 tl civarı). bunu her sene yeniletmemiz mi gerekiyor acaba? (gelir testi yaptirarak)

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  18. Kağan dedi ki:

   18 yasina yeni girdim universiteye bu sene gitmedim tekrardan hazirlaniyorum hastaneye gidebilir miyim gidebilmek icin ne yapmam gerekiyor

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekir.

  19. VEYSEL dedi ki:

   EFENDİM GELİR TESTİ YAPTRDIM 30 EYLÜLDE YALNIZ BUGUN 2 KASIM BORÇ YAPILANDIRMANIN SON GÜNÜ FAKAT BENİM DAHA GELİR TESTİM BELLİ OLMADIGINDAN BEN YAPILANDIRMA YAPAMIYORUM NE YAPMAM GEREK…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. GSS dedi ki:

   Merhabalar, Ben 23 yaşında öğrenciyim, bir süre çalıştım sigortalı olarak. Sonra işten çıktım. 23 Yaşında olmama rağmen ve öğrenciliğim sürdüğü halde bana borç çıkmış. Ne yapabilirim, 25 yaş altına çıkmaması gerekiyormuş?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğüne giderek borcu sildirebilirsiniz.

  21. YAKUP dedi ki:

   Merhaba,

   5 senedir çalışıyorum sigortam vardı gelir testi yaptırmadım. Askere gittim askerdede sig. yaptılar geldim hemen işe başladım ancak sig.başlanğıcı olana kadar bir ödeme çıkarmışlar 12 günlüğüne 89 TL
   ancak sonra durmuş benim test yaptırmama gerek varmı bilgi lütfen. Bu borcu kesin ödeyecekmiyim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek borcun hangi tarihlerde olduğunu öğrenin askerlik veya sigortalı olduğunuz zamanda çıkmışsa sildirebilirsiniz.

  22. Merve dedi ki:

   Merhaba
   2013 – 2014 eğitim yılı sürecinde ücretli öğretmen olarak çalıştım. Ayrıldıktan sonra sgk’dan tekrar babamın üzerine geçtim. Kız çocuklarının sağlık sigortası için babadan faydalandigini biliyorum ama geçenlerde gelir tesbiti yaptirmadigim taktirde borç çıkabileceğini duydum. Bu durum doğru mudur? Babamın üzerinden faydalandigim halde yine borcum çıkar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır babanızın sigortasından faydalandığınız için borç çıkmayacaktır.

  23. mehmet akif dedi ki:

   Merhabalar, bir yıldır mezunum ve iş arıyorum sigortalı bir iş bulamadım. Borçlanıyorum ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekir.

  24. hakan dedi ki:

   merhaba ben gelir testine başvurdum babam 1038 abim 1000 lira maaş alıyor.aiilede 5 kişiyiz acaba prim borcu ödermiyim? yoksa devleti karşılayacak

  25. hakan dedi ki:

   merhaba ben bu mayıs ayında 18 yaşıma girdim.gelir testine başvurdum.
   babam 1038 abim 100 lira maaş alıyor acaba prim yatırır mıyım? yoksa devletmi karşılayacak. 5 kişiyiz ailede

   1. hakan dedi ki:

    abim 1000 lira 100 değil

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    https://www.ssk.biz.tr/gss-prim-odemesi/ Yanda verdiğimiz linke tıklayarak ilgili yazıdan prim ödemesi hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

  26. barış akın dedi ki:

   1989 ylı sigorta girişi olan 41 yaşında bir bayanım halen sigortalı çalışmaktayım ssk ya giriş yapılan tarih te çalıştığımız firma 1989 .11 27 sinde giriş yapmış anacak pirim ödemesii yapmamış…. doğum borçlanması yaparken bu 1 ay 3 günlük ödenmeyen primi ödeyebilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır maalesef ödeyemiyorsunuz. İşyerinin yatırması gerekirdi. Yinede detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. Dilan dedi ki:

   1961 dogumluyum.sigorta girusum yurt disi borçlanması ile1999 yılına gidiyor.4367 gunum var yuzde56raporum var 20 ay askerlgmi borclanirsam ne zaman engelli statusunden emekli olurum.simdiden Teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    %60 rapor olduğunda malulen emekli olabiliyorsunuz.

  28. Mert dedi ki:

   1996 doğumluyum liseden yeni mezun oldum üniversiteye hazırlanıyorum borç çıkarmı ne yapmam gerek ?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    E-Devletten borç durumunuzu sorgulatın gelir testi yaptırmanız gerekir.

  29. hakan hişan dedi ki:

   merhaba benim abim 7 ay önce askere gitti bugün mesaj attı dedi gss me bak borç var mı şimdi borcu olsa ne yapmalıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik döneminde borç çıkmaz. Çıkarsa askerlik belgeleri ile sildirebilirsiniz.

  30. ahmet dağ dedi ki:

   kolay gelsin ben 9 aydır calışmıyorum ama eşim yaptırmış gelir testi bende yaptırmam lazımmı acaba ? orda sormuşlar eşin ne iş yapıyor diye oda çalışmıyor demiş ??

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    ALO 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  31. Yasin dedi ki:

   Merhabalar. Ben 97 yılının kasım ayında doğdum. Liseyi haziranda bitirdim fakat 18 yaşımı doldurmadım. Ayrıca sınava tekrar hazırlanmak için üniversiteye kayıt yaptırmadım. Gelir testi için son gün. Ben test kapsamına giriyor muyum ? yaptırmak için yaşımın dolmasını mı beklemeliyim yoksa bugün mü yaptırmalıyım ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  32. Murat ÖZER dedi ki:

   onun bunun çocukları askerde olduğum dönemde 971.63 tl borç çıkartmışlar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Askerlik belgeleriniz ile SGK müdürlüklerine gidip borcu sildirebilirsiniz.

    1. Murat ÖZER dedi ki:

     valla hiç uğraşamam iki gündür yağmur altında VAKIF(!)a gidip geliyorum en son ne zaman hastaneye gittim hatırlamam sağlıklı insanı hasta eder bunlar. 5 metre kare alanda 5 bin kişi vardı bu sabah gittim bide 18 sayfa form verdiler utanmasalar Atatürk zamanından akrabaların varlıklarını soracaklar. uğraşmaya değmez.

  33. Nilgün karakoç dedi ki:

   Kızım 11 eylül 1990 doğumlu gss doldurması gerekiyormu?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Ailede herhangi biri üzerinden sigortalı görünüyorsa yaptırmasına gerek yoktur.

  34. Muhittin AYDIN dedi ki:

   Merhaba
   1997 doğumlu Kızım
   1995 Doğumlu Erkek çocuğum var
   ikiside bu yıl üniversite öğrencisi
   Bu güne kadar Hiç bir işte ücretli çalışmadılar
   Ayrıca ben devlet memuruyum
   gelir testi yaptırmalımıyım(Çocuklar ) için saygılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  35. Murat T. dedi ki:

   Merhaba, ben sözleşmeli personel olarak çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Eşimin GSS gelir testi yaptırması gerekir mi?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eşinizin sizin üzerinizden sigortalı görünebilir. Gelir testi yaptırmasına gerek yoktur.

  36. MEHMET dedi ki:

   ben 23 yaşındayım üniversiteyi bu yıl açıktan kazandım gelir testi yaptırmam gerekiyormu?? 1.800 tl civarında borç çıkarmışlar bu borcun hepsini sildirebilirmiyim.??gelir testi formunu nerden alabilirim.??öğrenci belgesinin herhangibir işime faydası olurmu?? cevaplarsanız çok sevinirim.teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz.

  37. Yasin dedi ki:

   Merhaba. Ben 97 yılının kasım ayında doğdum ve liseden haziran ayında mezun oldum. Liseden mezun oldum fakat daha 18 yaşımı doldurmadım. Bu durumda benim bugün gelir testi yaptırmam gerekir mi?

   1. Yasin dedi ki:

    Bu arada açıklamayı unutmuşum. Sınava yeniden hazırlanmaya karar verip üniversiteye kayıt yaptırmadım. SGK ya bugün mü yoksa yaşımı doldurduğumda mı başvurmalıyım ?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     18 yaşını tamamladıktan sonra başvurabilirsiniz.

   2. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  38. BEKIR dedi ki:

   GSS BORCUM VAR AMA BANA HER HANGI BI BELGE GELMEDI ONDAN NASIL KURTULABILIRIM CEVAP

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırıp borcunuzun yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz.

  39. Fatih dedi ki:

   Selam Benim kız arkadaşımın GSS borcunu öğrenmeye çalışıyorum fakat kız arkdaşım e-devlet şifresini kaybetmiş yardımcı olabilirmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten şifre değişimi yapabilirsiniz. PTT şubelerine danışabilirsiniz.

  40. Serhat dedi ki:

   Merhabalar

   Annem ev hanımı hiç soligorta başlangıcı olmadı gelir testi yaptirmasi zorunlumudur

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Eşinden veya herhangi biri üzerinden sigortalı görünmüyorsa yaptırmalı.

  41. sadık dedi ki:

   mrb ben 91 doğumluyum ve üniversitede okuyorum babamın sigortasından hala yararlanabiliyor muyum ?Ayrıca yazları biraz sigortalı işte çalıştım gss borcu doğar mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Babanızın sigortasından yararlanırsınız. Herhangi bir gss borcu çıkmaz. Kontrol işlemi için E-Devleti kullanabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.