GSS

GSS Geçmiş Dönem Prim Borcu Sorgulama Ekranı E-Devlet

GSS geçmiş dönem prim borçlarını sorgulamak isteyenler, E-devlet platformunu kullanarak borç sorgulama işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirler. 5510 sayılı kanun kapsamında GSS’nin şartları belirlenmektedir.

GSS sisteminin başlangıcı 1 Ocak 2012 tarihine dayanmaktadır. GSS borcu olanlar bu borcu ödemekle yükümlüdürler. Nakit veya taksit ile ödeme seçeneği bulunmaktadır.

Öderken kredi kartı kullanılabilmektedir. Ödenmediği sürece borca faiz binmektedir. Bu yüzden daha fazla tutarda borç ödememek için ya borç kapatılmalıdır ya da borçtan muaf olunmalıdır.

GSS borçlarına itiraz edebilmek mümkündür. İlerleyen tarihlerde GSS borç affının olacağına dair bir açıklama yapılmamıştır. Ancak borç affının çıkması durumunda, borçlular borçlarından muaf olabilmektedirler.

GSS Nedir?

GSS, Genel Sağlık Sigortası’dır. İnsanların sağlıklarını tehdit eden bir durum ile karşılaşması halinde oluşan harcamaları karşılayan sigortaya verilen isimdir. Kişilerin ekonomik güçlerine, isteklerine, karşı karşıya oldukları sağlık risklerine bakmadan; herkese eşit imkanlar sağlanmaktadır. Ayrıca herkes bu sağlık imkanlarına kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

GSS Geçmiş Dönem Borçları İçin Bilinmesi Gerekenler

GSS prim borçları ödenmediği sürece ortadan kalkmamaktadır. Ödenmedikçe de gecikme zammı ve faiz uygulanmaktadır. Dolayısı ile borç ile karşılaşmamak için ödemenin yapılması gerekmektedir.

Hastane işlemlerinden yararlanmış olmak veya yararlanmamış olmak, GSS borcunun çıkmasında bir önem arz etmemektedir. Faiz binmeden borcu ödeyebilmek için devamlı olarak borcun sorgulanması gerekmektedir.

GSS Prim Borcunu Öğrenmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

GSS geçmiş dönem borcunu sorgulayabilmek için izlenebilecek yöntemler şu şekildedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek sorgulama işlemi yapılabilmektedir.
 • E-devlet sistemi aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir.

GSS Geçmiş Dönem Prim Borcunun Çıkmasının Nedenleri

GSS prim ödemesi 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile zorunlu hale gelmiştir. İstisna sayılabilecek grubun dışındaki herkes bu ödemeyi yapmak zorundadır. 60/g kapsamında GSS sigortalısı olanlar tescil işlemi yaptıktan sonra her ay düzenli olarak bu sigorta borcunu ödemelidir. 2 aydan daha uzun süre ödeme yapmayanların sağlık yardımı alabilmeleri mümkün değildir. Bunun için GSS borçlarını kapatmaları gerekmektedir.

GSS Geçmiş Dönem Prim Borcu SGK Aracılığı İle Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek ne kadar GSS prim borcu olduğuna dair bilgi edinebilmeleri mümkündür. Islak imza vererek borcu taksitlendirebilme ve ödeme işlemini gerçekleştirebilmeleri mümkündür.

GSS Geçmiş Dönem Prim Borcu Sorgulaması E-Devlet

E-devlet sistemini kullanarak internet üzerinden GSS geçmiş dönem prim borcunu sorgulayabilmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

E devlet üzerinden gss borç sorgulama nasıl yapılır ?

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve edevlet şifresi ile giriş yapabilmek mümkündür.
 • Bunun için PTT şubesinden 2 TL ödeyerek e-devlet şifresi alınmalıdır. Ayrıca mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı aracılığı ile de sisteme giriş yapılabilmektedir.
 • E-hizmetler butonuna tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Ardından Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada ne kadar prim borcu olduğu yer almaktadır.

GSS prim sorgulama işleminizi e-devlet üzerinden yaparak ödeme işleminizi de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Prim Borcu Sorgulama

GSS Geçmiş Dönem Prim Borcu Çıkması Durumunda Neler Yapılabilir?

GSS prim borcu sorgulama için izleyebileceği yollar aşağıda sıralanmıştır:

 • Sorgulama sonucunda çıkan GSS borcunun haksız olduğunu düşünenler borca itiraz edebilmektedirler.
 • Gelir testi aracı ile GSS borcundan muaf olunabilmektedir.
 • Çıkan borcun ödemesi yapılabilmektedir. Peşin veya taksitle ödeme kabul edilmektedir.

GSS Geçmiş Dönem Prim Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

GSS geçmiş dönem borcunu ödemek isteyenlerin bu borcu peşin ödemesi gerekmektedir. Ancak taksitle ödemek istemeleri durumunda, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 48. maddesi gereği taksitlendirebilmeleri mümkün olmaktadır.

Taksit yapılması durumunda ise yıllık %22 oranında faiz uygulaması bulunmaktadır. E-devlet sisteminden gss sorgulama yaptıktan sonra borcun ödemesi yapılabilmektedir.

GSS Prim Borcu Öde

GSS Geçmiş Dönem Prim Borcu İçin İtiraz Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu için itirazda bulunulabilmesi için bir neden gerekmektedir. Neden sunmadan itiraz edebilmek mümkün değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi ile başvuruda bulunulabilmektedir.

Borcun tebliğ edildiği müdürlüğe itirazda bulunabilecekleri gibi, başka ildeki müdürlüğe de dilekçe verebilmektedirler. Dilekçede itiraz nedeni açıkça belirtilmelidir.

GSS Geçmiş Dönem Borcuna İtiraz Ederken Gerekçe Olarak Sunulabilecekler Nelerdir?

GSS geçmiş dönem borcu olarak çıkan tutara itiraz etmek isteyen kişilerin itiraz etmesini gerektirecek durumlar aşağıda verilmiştir:

 • Borcun ait olduğu dönemde aslında bakmakla yükümlü olan birinin üzerinden sağlık yardımı alma hakkının bulunması durumunda, borca itiraz edilebilmektedir.
 • Askerde olan erkeklerin GSS borçları devlet tarafından ödendiği için bu dönemdeki borçlara itiraz edilebilmektedir.
 • GSS borcunun ait olduğu dönemde yurt dışında bulunan veya yurt dışında ikamet eden kişiler eğer nüfus kayıt sistemi kapsamında Türkiye’de ikamet ediyor gözüktüğü için borç çıkıyor ise; buna itiraz edilebilmektedir.
 • İşsizlik aylığı alanların GSS prim ödemelerini İŞKUR yaptığı için bu dönemde çıkan borçlara itiraz edebilmeleri mümkündür.
 • GSS prim borcu 30’a tamamlanması gereken kişiler arasında olmayanların 30 günden az bildirilen primleri için borç çıkartılması durumunda, itiraz hakları bulunmaktadır.
 • Devletten aylık alırken GSS borcu çıkartılamamaktadır.
 • Kendi sosyal güvenlik sandığı olan bir kurumda veya kuruluşta çalışılması durumunda, GSS prim borcu olmamaktadır.
 • Sistem hatasından kaynaklanan borçlara itiraz hakkı bulunmaktadır.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testine göre kişinin gelir durumu tespit edilmektedir. GSS borçlarından kurtulmak için de gelir testi yaptırılabilmektedir. İlk kez gelir testi yaptıracak olanlar için geçerli olan bir durumdur. GSS geçmiş dönem borçlarının silinebilmesi için ailedeki kişi başına düşen aylık gelir tutarının, dönemin brüt asgari ücretinin üçte birinden daha az tutarda olması gerekmektedir.

Bu durumda başvurulan tarihten sonraki bütün güncel prim borçları silinmektedir. Ancak başvuru tarihinden önceki borçların silinmesi söz konusu değildir. SGK gelir testi yaptırması gerekenlere tebligat göndermektedir. Bu tebligat kişinin adresine gönderilmektedir.

Kişinin adreste bulunamaması durumunda, kapıya haber verme kağıdı yapıştırılmaktadır. Ardından tebligat muhtarlığa bırakılmaktadır. Kapıya yazı bırakıldığı için tebligat kişiye teslim edilmiş sayılmaktadır. Dolayısı ile tebligatın kişinin eline geçmemesinden SGK sorumlu değildir.

Eğer kişi SGK’nın gönderdiği tebliğ doğrultusunda gelir testi yaptırır ise; bu durumda tebliğ tarihinden sonraki borçlar silinmektedir. Ayrıca daha önceden gelir testi yaptırmış olup, sonradan maddi durumunda bozulmalar olanlar tekrar gelir testi yaptırabilmektedirler. Gelir testinden olumlu bir yanıt alamayan, yani hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan; GSS borcunu ödemek zorunda kalmaktadır. Borcu silinmemektedir.

Hiçbir Sağlık Yardımı Almayanlar GSS Borcu İçin İtiraz Edebilir Mi?

GSS geçmiş dönem borcunun çıkması için SGK’dan sağlık yardımı alınmasına gerek yoktur. Kişi herhangi bir sağlık yardımı almasa da borç işlemektedir ve bunu sebep olarak göstererek itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Yıl içerisinde aylık ödenmesi gereken GSS tutarı 76 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın düzenli olarak ödenmesi tavsiye edilmektedir. SGK tarafından kabul edilebilecek bir neden ile borca itiraz edildiğinde ise borç silinmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Başvurusu Nasıl Yapılır?
GSS Gelir Testi Formu Nasıl Yapılır, Doldurulur ?
GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

236 Yorum

 1. Merhabalar. 2014 ekim ayından bu yana bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. İşe başlamadan önce 5000 tl civarında birikmiş bir gss borcum vardı. 2014 aralık ayında borcumu peşin olarak ödedim. Borcumu ödedikten sonra gss borç sorgulamasında artık borçlu görünmüyordum.Ancak bugün e-devlet uygulamasına girip gss borç sorgulaması yaptığımda şok oldum.1 nisan 2017 öncesi döneme ait 4028 tl borçlu görünüyorum.3 ay içerisinde ödenmezse gecikme faizi uygulanacağı yazıyor.Bulunduğum ildeki SGK’yı telefonla aradım durumu sordum. TC kimlik numaramı istediler ve sonra borcumun olmadığını;eski borcumu ödemiş olduğumu söylediler.Muhtemelen yeniden yapılandırma durumundan dolayı eski borcum tekrar hesaplanmış. Borcumu ödediğime dair dekontum elimde. Bu yanlışlık nasıl düzeltilebilir?Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Kuruma konu ile ilgili dilekçe verip borcu yoktur yazısı talep edin. En garantili bu şekilde olur. Memurlar bugün var yarın yok. Elinize alacağınız borcu yoktur yazısı kafanızı rahatlatacaktır.

 2. Merhaba, 1Nisan 2017den itibaren uygulanan yeni düzenleme ile gss borçları yapılanmıştı. Mevcut borçlar 53TL den işlem görüp, faizleri silinmişti. Şimdi e devletten kontrol ettiğimizde gözüken bu düzenlenmiş borçları 1Nisan 2018 kadar ister toptan ister parça parça ödeme seçeneğimiz mi var? Yani tekrardan SSK ya gidip yapılandırma için başvurmak gerekiyor mu?

  1. Merhaba,

   Borcu ister peşin, isterseniz de 12 aylık taksitle ödeyebilirsiniz. Geçmiş borçları yapılandırmak için tanınan süre ise 12 ay. Yani, 1 Nisan 2017’den, 1 Nisan 2018’e kadar süre içinde SGK’ya müracaat edip, bu haktan yararlanabilirsiniz.

 3. Merhaba;

  1988 doğumluyum. Üniversiteden Ocak 2013’te mezun olduktan sonra Ekim 2014’e kadar sigortalı çalıştım. Bu süreden itibaren Nisan 2015’e kadar 6 ay işsizlik maaşı aldım. Ağustos 2015’te askere gittim ve Şubat 2016’da terhis oldum. Yani Ekim 2014’ten Aralık 2016’ya kadar hiçbir yerde çalışmadım. Fakat e-devlette gss prim borcu sorgulaması yaptığımda hiçbir borcum gözükmüyor. Bunun nedeni ne olabilir, yardımcı olabilir misiniz? Bu konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor?

  İlginiz için teşekkür ederim.

 4. Eşim ssk+isteğe bağlı bağkur olmak üzere toplam 3069 günü var. 1955 doğumlu, 11.02.2000 yılında i,lk sigorta tarihi, halen isteğe bağlı bağkur’lu gözükmektedir. Ancak mali olanaklar elvermediği için aylık primi ödememekte. Borçlanarak emekli olmak istedi ama verdiği dilekçeye iki ay olduğu halde cevap verilmedi. Eşim nasıl emekli olur.

 5. İşsizken gss’ye başvuru yaptım. Her ay elden ödüyordum. Daha sonra sigortalı işe girdim ama çalıştığım halde gss her ay borç çıkarmaya devam ediyor. Sanırım çalıştığım döneminde gss ücretini yatırmuşım. Ödediğim fazla paraları almanın ve gss’yi iptal etmenin bir yolu var mı? Sigortaya gitmek için işimden istifa mı etmeliyim? İşe devamsızlık yaparsam işten çıkaracaklarını söylüyorlar. Daha önce devamsızlıklarım olduğu için izin alamıyorum.

 6. E-devlet üstünden önceki aylarda sigorta primi ödemeleri ve son ödeme tarihlerini ayrıntılı görebiliyordum. Şimdi o bölümü kaldırmışlar ya da değişmiş. GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranından detay olmadan sadece yılları veriyor. Bunun ay dökümü ve faizli ya da faizsiz ödemeyi ayrıntılı nereden görebilirim. Yardımcı olur musunuz.

 7. Selam, ben işyerimi ortağım yüzünden kapatmak zorunda kaldım. Battım kısacası. Resmiyette tüm yükümlülükler bana aitti ve tüm borçlar bana kaldı. Kısmen ödeyebildim. ATO’dan kaydımı sildiremediğim için (3-4 bin tl gerekiyor) bağkur borçlu olarak devam ediyor. Hastahanelerden faydalanamıyorum. Bu durumda gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Şu anda borçlardan dolayı da çalışamıyorum. Tek başıma yaşamaya çalışıyorum.

 8. Ben 2015 in Eylül’ü 25 yaşına girdim yani 01.09.1990 doğum tarihliyim.üniversiteyi haziran 2013 te bitirdim.ben babamın üzerinden gorunebilirmiyim yoksa gss odemek zorundamiyim? Gelir testi yaptirmalimiyim?

  1. Babanızın sigortası bulunuyorsa üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz, Merve Hanım.

  1. Sigortalı bir işte çalışmıyor ve herhangi birinin sigortasından yararlanmıyorsanız GSS borcu çıkabilir, Vahide Hanım.

  2. 3 yildir ucretsiz faydalaniyorum bir kac ay once biraz para yatirdim bankaya acaba yeni bir gelir testimi yaptirmam gerekiyor

  1. 54 yaş ve 5675 prim günü şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz, Mazhar Bey.

 9. 29.10.1997de doğdum sigorta gelir testi bişeyler diyorlar yaptır diye.ben hiç bilmiyorum bu konuları.ne yapmalıyım?

  1. Öğreniminiz devam etmiyorsa gelir testi yaptırmalısınız. 18 yaşınızı doldurduğunuzda sigortalı değilseniz borç işlemeye başlamaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yaptırabilirsiniz.

 10. Sayin Ilgili yurtdisindan borclanmak icin gereken evraklari gönderdim henüz bie cevap alamadim acaba gönderdigim evraklar elinize gectimi isleme alindimi bunlari nereden ögrenebilirim

  Saygilar Kenan Yildirim

 11. 01.01.1998 yılında işe başladım.05.05.1998 yılında ücretsiz izine çıkarıldım.aynı ay içinde tekrar aynı şirketin başka bir departmanında işe başladım .3yıl boyunca çalıştım ve bu üç yıl bouyunca ssk primlerim hiç yatmadı.hala kesintisiz olarak aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum.hiç çıkış almadım.sadece 2012 yılında 15 yıl 3600 gün kanununundan kıdem tazminatını aldım .sigorta primlerimin ödenmesi için dava açma sürem hangi tarihte başlar acaba hala aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum

 12. merhaba ben gss pirimini her ay düzenli olarak ödüyorum suana kadar bir tek dişhastanesine gittim orda herhangi bir şekilde sigortanız yok dendi bana özel muayene ücreti gibi ödeme yaptım sorum şu gss dişhastanelerini kapsıyormu

 13. bir senedir gss primi oduyoruz (aylik 45-50 tl civarı). bunu her sene yeniletmemiz mi gerekiyor acaba? (gelir testi yaptirarak)

 14. 18 yasina yeni girdim universiteye bu sene gitmedim tekrardan hazirlaniyorum hastaneye gidebilir miyim gidebilmek icin ne yapmam gerekiyor

 15. EFENDİM GELİR TESTİ YAPTRDIM 30 EYLÜLDE YALNIZ BUGUN 2 KASIM BORÇ YAPILANDIRMANIN SON GÜNÜ FAKAT BENİM DAHA GELİR TESTİM BELLİ OLMADIGINDAN BEN YAPILANDIRMA YAPAMIYORUM NE YAPMAM GEREK…

 16. Merhabalar, Ben 23 yaşında öğrenciyim, bir süre çalıştım sigortalı olarak. Sonra işten çıktım. 23 Yaşında olmama rağmen ve öğrenciliğim sürdüğü halde bana borç çıkmış. Ne yapabilirim, 25 yaş altına çıkmaması gerekiyormuş?

  1. Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğüne giderek borcu sildirebilirsiniz.

 17. Merhaba,

  5 senedir çalışıyorum sigortam vardı gelir testi yaptırmadım. Askere gittim askerdede sig. yaptılar geldim hemen işe başladım ancak sig.başlanğıcı olana kadar bir ödeme çıkarmışlar 12 günlüğüne 89 TL
  ancak sonra durmuş benim test yaptırmama gerek varmı bilgi lütfen. Bu borcu kesin ödeyecekmiyim.

  1. SGK müdürlüğüne giderek borcun hangi tarihlerde olduğunu öğrenin askerlik veya sigortalı olduğunuz zamanda çıkmışsa sildirebilirsiniz.

 18. Merhaba
  2013 – 2014 eğitim yılı sürecinde ücretli öğretmen olarak çalıştım. Ayrıldıktan sonra sgk’dan tekrar babamın üzerine geçtim. Kız çocuklarının sağlık sigortası için babadan faydalandigini biliyorum ama geçenlerde gelir tesbiti yaptirmadigim taktirde borç çıkabileceğini duydum. Bu durum doğru mudur? Babamın üzerinden faydalandigim halde yine borcum çıkar mı?

  1. Hayır babanızın sigortasından faydalandığınız için borç çıkmayacaktır.

 19. Merhabalar, bir yıldır mezunum ve iş arıyorum sigortalı bir iş bulamadım. Borçlanıyorum ne yapmalıyım?

 20. merhaba ben gelir testine başvurdum babam 1038 abim 1000 lira maaş alıyor.aiilede 5 kişiyiz acaba prim borcu ödermiyim? yoksa devleti karşılayacak

 21. merhaba ben bu mayıs ayında 18 yaşıma girdim.gelir testine başvurdum.
  babam 1038 abim 100 lira maaş alıyor acaba prim yatırır mıyım? yoksa devletmi karşılayacak. 5 kişiyiz ailede

  1. https://www.ssk.biz.tr/gss-prim-odemesi/ Yanda verdiğimiz linke tıklayarak ilgili yazıdan prim ödemesi hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

 22. 1989 ylı sigorta girişi olan 41 yaşında bir bayanım halen sigortalı çalışmaktayım ssk ya giriş yapılan tarih te çalıştığımız firma 1989 .11 27 sinde giriş yapmış anacak pirim ödemesii yapmamış…. doğum borçlanması yaparken bu 1 ay 3 günlük ödenmeyen primi ödeyebilirmiyiz

  1. Hayır maalesef ödeyemiyorsunuz. İşyerinin yatırması gerekirdi. Yinede detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 23. 1961 dogumluyum.sigorta girusum yurt disi borçlanması ile1999 yılına gidiyor.4367 gunum var yuzde56raporum var 20 ay askerlgmi borclanirsam ne zaman engelli statusunden emekli olurum.simdiden Teşekkürler

 24. 1996 doğumluyum liseden yeni mezun oldum üniversiteye hazırlanıyorum borç çıkarmı ne yapmam gerek ?

  1. E-Devletten borç durumunuzu sorgulatın gelir testi yaptırmanız gerekir.

 25. merhaba benim abim 7 ay önce askere gitti bugün mesaj attı dedi gss me bak borç var mı şimdi borcu olsa ne yapmalıyım?

  1. Askerlik döneminde borç çıkmaz. Çıkarsa askerlik belgeleri ile sildirebilirsiniz.

 26. kolay gelsin ben 9 aydır calışmıyorum ama eşim yaptırmış gelir testi bende yaptırmam lazımmı acaba ? orda sormuşlar eşin ne iş yapıyor diye oda çalışmıyor demiş ??

 27. Merhabalar. Ben 97 yılının kasım ayında doğdum. Liseyi haziranda bitirdim fakat 18 yaşımı doldurmadım. Ayrıca sınava tekrar hazırlanmak için üniversiteye kayıt yaptırmadım. Gelir testi için son gün. Ben test kapsamına giriyor muyum ? yaptırmak için yaşımın dolmasını mı beklemeliyim yoksa bugün mü yaptırmalıyım ?

  1. Askerlik belgeleriniz ile SGK müdürlüklerine gidip borcu sildirebilirsiniz.

  2. valla hiç uğraşamam iki gündür yağmur altında VAKIF(!)a gidip geliyorum en son ne zaman hastaneye gittim hatırlamam sağlıklı insanı hasta eder bunlar. 5 metre kare alanda 5 bin kişi vardı bu sabah gittim bide 18 sayfa form verdiler utanmasalar Atatürk zamanından akrabaların varlıklarını soracaklar. uğraşmaya değmez.

  1. Ailede herhangi biri üzerinden sigortalı görünüyorsa yaptırmasına gerek yoktur.

 28. Merhaba
  1997 doğumlu Kızım
  1995 Doğumlu Erkek çocuğum var
  ikiside bu yıl üniversite öğrencisi
  Bu güne kadar Hiç bir işte ücretli çalışmadılar
  Ayrıca ben devlet memuruyum
  gelir testi yaptırmalımıyım(Çocuklar ) için saygılar

 29. Merhaba, ben sözleşmeli personel olarak çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. Eşimin GSS gelir testi yaptırması gerekir mi?

  1. Eşinizin sizin üzerinizden sigortalı görünebilir. Gelir testi yaptırmasına gerek yoktur.

 30. ben 23 yaşındayım üniversiteyi bu yıl açıktan kazandım gelir testi yaptırmam gerekiyormu?? 1.800 tl civarında borç çıkarmışlar bu borcun hepsini sildirebilirmiyim.??gelir testi formunu nerden alabilirim.??öğrenci belgesinin herhangibir işime faydası olurmu?? cevaplarsanız çok sevinirim.teşekkürler.

 31. Merhaba. Ben 97 yılının kasım ayında doğdum ve liseden haziran ayında mezun oldum. Liseden mezun oldum fakat daha 18 yaşımı doldurmadım. Bu durumda benim bugün gelir testi yaptırmam gerekir mi?

  1. Bu arada açıklamayı unutmuşum. Sınava yeniden hazırlanmaya karar verip üniversiteye kayıt yaptırmadım. SGK ya bugün mü yoksa yaşımı doldurduğumda mı başvurmalıyım ?

  1. Gelir testi yaptırıp borcunuzun yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz.

 32. Selam Benim kız arkadaşımın GSS borcunu öğrenmeye çalışıyorum fakat kız arkdaşım e-devlet şifresini kaybetmiş yardımcı olabilirmisiniz

  1. E-Devletten şifre değişimi yapabilirsiniz. PTT şubelerine danışabilirsiniz.

  1. Eşinden veya herhangi biri üzerinden sigortalı görünmüyorsa yaptırmalı.

 33. mrb ben 91 doğumluyum ve üniversitede okuyorum babamın sigortasından hala yararlanabiliyor muyum ?Ayrıca yazları biraz sigortalı işte çalıştım gss borcu doğar mı?

  1. Babanızın sigortasından yararlanırsınız. Herhangi bir gss borcu çıkmaz. Kontrol işlemi için E-Devleti kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu