emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

2012 yılında uygulanmaya başlayan genel sağlık sigortası, işsiz ve geliri olmayan kişiler için bir avantaj ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için güzel bir fırsattı. Hem sistemin yeni olması hem de gerekli duyuru ve bilgilendirmelerin yetersiz gelmesi neticesinde herkes tarafından anlaşılamadı ve uygulamada prim ödemelerinde güçlükler yaşandı, borçlanmalar oldu. Birkaç defa daha düzenleme geçiren sistem, son torba yasa uygulamasıyla GSS borcu affı olarak yeniden düzenlendi.

Yeni kanunda 1 Nisan 2017 ve 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kuruma başvurarak son beş yılda ödenmeyen genel sağlık sigortası primlerinizi taksitlendirmekte ve aylık 53.33 TL olarak ödeyebilmektesiniz. Bunun için kuruma başvurmanız, GSS borcu sildirme dilekçesi örneğini isteyip doldurmanız, kuruma kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Geriye dönük tüm borçlarınızın faizi ve zaman aşımı ücreti düşülerek ana parayı ister peşin isterseniz taksitlendirerek ödeyebiliyorsunuz. Daha önceki yıllarda taksitlendirme yapmış ve ödeyememiş olmanız sorun teşkil etmemektedir.

Yeni dönem içerisinde tekrar başvuru yaparak taksitlendirme yapabilirsiniz. Taksitinizi öderken de tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu yapılandırmada düşen ana para, daha önceki yıllarda ödediğiniz miktarın altında geçmiş yıllarda ödediğiniz yüksek ücreti ise geri alabilmeniz mümkün olmamaktadır. Geçmiş yıllarda taksitlendirme yaparak ödemeye devam eden kişilerin de yeni torba yasaya göre düzenlenen sistemden yararlanmaları ve dilekçe vermeleri kendi çıkarlarına olacaktır.

GSS borç sildirme 2017 yılındaki son yasada sistem daha oturmuş, düzenleme ve uygulama daha sistematik bir hale girmiştir. Taksitlendirme dilekçesi verirken gelir testine girmemektesiniz. Borcunuzu kabul ederek faizin düşmesini ve ana parayı ödemeyi kabul ederek taksitlendirebilirsiniz. Ancak bu başvuru, sizi tamamen borçtan kurtarmamaktadır.

Bu süre zarfında, yani genel sağlık sigortası sistemi başladığı günden itibaren işsizseniz ve genel sağlık sigortası primi olan 53.33 TL taksiti ödeme gücünüz yoksa kaymakamlığa başvurarak gelir testi yapılması için dilekçe vermeniz ve gelir testine girmeniz gerekmektedir.

Bu test sonucu hanede yaşayan kişi başına eve giren gelir, asgari ücretin 3/1’inden daha az bir rakam teşkil ediyorsa sizin bu primi ödeyemeyeceğinize kanaat getirilerek geçmiş borçlarınız silinmesi ve normal primlerinizin devlet tarafından ödenmesi gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin sonucunda ücretsiz olarak genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
  1. HASANOZARICI dedi ki:

    SAYIN YETKİLİ BEYİM.1950 DOĞUMLUYUM 1975 YILLARINDA KARAYOLLARIN 4-5 ÇALIŞTIM.BAŞKA SİĞORTAM YOK HİÇ EVLENMEDİM ÇOLUK ÇOCUGUMDA YOK.EVİMDE YOK YANİ İKAMETGAHIM BELLİ DEĞİL BİR DOST BÜROSU VARDI BANA VERDİ BAZAN ORADA YATIP KALKIYOM.ŞİMDİDE HASTALANDIM BEN NASIL SAĞLIKTAN FAYDALANACA.YARDIMINIZ BEKLİYOM.

  2. BURAK YILDIZ dedi ki:

    sayın yetkili. rahatsızlığımdan dolayı çalışamayn biriyim GSS SAĞLIK SİĞORTASI 53.33 TL AYLIK OLARAK KANUN GEREĞİ BELİRLENDİ ANCAK B2018 YILI İÇİN BANA GELEN GSS BORCU 1114 TL GELDİ
    BU NASIL BİR HESAPLAMA BİLEMİYORUM
    OYSA 53X12 _- YILLIK 636 TL BUNUN DÜZELTİLMESİNİ TALEP EDİYORUM BU NASIL BİR HESAPLAMAKİ . 1.114 TL GSS BORCU GELİYOR . LÜTFEN BU YALNIŞLIĞI DÜZELTİLMESİ VE ACİL TARAFIMA BİLDİRLMESİNİ ARZ EDİYORUM .