GSS

2023 GSS Prim Borçları Sildirme ve Yapılandırma

gss prim affi

2023 GSS prim borçlarının yapılandırma süreci son günlerde milyonlarca vatandaşımızın yakından takip ettiği bir konu. Yükümlülerin borçlarının bir kısmından kurtulmaları ve bir kısmı için taksitlendirme imkanına sahip oldukları anlamına gelen GSS prim borçları sildirme ve yapılandırma sürecini içeren Torba Kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) onaylandı ve gözler detaylara çevrildi.

Pek çok detayın belirlendiği yeni GSS affı ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi hedefleniyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımız için af süreci ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızda derledik.

Gelir Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

GSS vatandaşların tamamının ekonomik koşullarından bağımsız olarak sağlık hizmetlerinden yararlanılması için getirilen hizmettir. 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile tüm vatandaşlarımız zorunlu GSS kapsamına alınırken, herhangi bir sigorta kolunda çalışmayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için GSS prim ödemesi şartı getirildi. GSS prim borcu bulunan vatandaşlarımız, kanuna göre sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır.

Kimler GSS Kapsamındadır?

GSS kapsamı belirlenirken herhangi bir istisna belirlenmeyerek nüfusu tamamı bu kapsama dahil edildi. Herhangi bir sigorta koluna bağlı çalışanların GSS primleri işverenlerce ödenirken, sigortası yatmayan vatandaşlar için gelir testi şartı koşuldu. Gelir testi yapılacak kişiler 18 yaş kriterine göre belirlendi.

rapor parasi hesaplama gorseli1
2023 gss prim borçları sildirme ve yapılandırma 7

GSS Kimler İçin Zorunludur?

Zorunlu GSS uygulaması bakmakla yükümlülük kriterine göre belirlendi. Sigortalı çalışan ile sigortalı çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirken, yükümlülük kalktığında gelir testi yaptırılarak test sonucuna göre GSS prim ödemesi öngörülen vatandaşlarımız için sağlık hizmetlerinden yararlanılması adına bu ödemeler zorunlu tutuldu. 18 yaş kriterine göre belirlenen ve bazı durumlarda 18 yaş kriterinin esnetilebildiği GSS zorunluluğu ile ilgili detaylar şu şekildedir:

 • Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ve okumayan 18 yaşını doldurmuş bireyler için GSS zorunludur.
 • Lisede okuyan öğrenciler 20 yaş, üniversite öğrenimi gören öğrenciler ise 25 yaş sonrası zorunlu GSS kapsamında yer alır.
 • Kız çocukları, evlenmemeleri halinde yaş kriterinden bağımsız olarak GSS’den muaf tutulmaktadır.

2023 GSS Borcu Affı Çıktı Mı?

2023 Yılında GSS prim borç affı Şubat ayında çıkması bekleniyor. 2022 Aralık ayında gündeme gelen GSS borç affı kanunu 2023 Şubat ayında netlik kazanarak yürürlüğe girilmesini bekliyoruz.

2023 GSS Affından Kimler Yararlanabilecek?

GSS affından yararlanabilecekler belirlenirken, mevcut GSS prim borçları nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımız baz alındı. Bağ-Kur’lu çalışanlar kapsam dışında tutuldu. Kanun teklifinin yasalaşması halinde, takip eden 1 yıllık süre zarfında prim borcunun yüzde 50’sini ödeyen vatandaşlarımız, geriye kalan borçlarından muaf olabilecekler. GSS prim borçlarının yüzde 50’lik kısmı için peşin ödeme ile birlikte taksitli ödeme imkanı da tanınacağı kanun teklifi ile ilgili paylaşılan detaylarda öne çıktı.

GSS Prim Borcunun Tamamı Silinecek Mi?

GSS prim borçlarının %90 oranında silinmesi beklenmektedir. Henüz resmileşen bir süreç olmadığından dolayı buradaki oran değişebilir.

GSS Prim Borcu Nedeniyle Açılan Davalar Ne Olacak?

GSS prim borcu bulunanlara açılan davalar son teklifin yasalaşması ile birlikte ödeme durumuna göre şekillenecek. GSS prim borçları sildirme ve yapılandırma kapsamında borcunu peşin ödeyenler hakkında açılan davalar düşecek. Taksitli ödeme yapanların ise davaları taksit ödemeleri tamamlanıncaya kadar durdurulacak.

GSS Prim Borcu Affı İçin Nereye Başvurmalıyım?

GSS prim borcu affı başvurusu için gelir testi yapılması gereklidir. Af ve yapılandırma kapsamından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) müracaat ederek gelir testine girebilirler.

Test sonucu ise kapsamca belirlenen tutar altında prim borcu olanlar af kapsamından yararlanarak sağlık hizmetlerinden yeniden ücretsiz yararlanabilecek. İlgili tutarı aşan GSS prim borcu bulunan vatandaşlarımız ise peşin ya da taksitle ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek.

2023 GSS Prim Borçları Yapılandırma Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu yapılandırma işlemi de tıpkı af kapsamında olduğu gibi benzer prosedürde ilerleyecek. GSS prim borcu bulunan vatandaşlarımız, yapılandırma için ikamet ettikleri il veya ilçedeki kaymakamlıklarda hizmet veren SYDV’lere başvuruda bulunacak.

SYDV’lerde yapılacak gelir testi sonrası başvuru sahibinin 31 Aralık 2023 tarihine kadar olan borcu çıkartılacak. Yasa kapsamında 5 bin ya da 10 bin liralık kısım toplam borçtan düşülecek ve kalan tutar için ödeme opsiyonları sunulacak. Başvuru sahipleri taksitli ödeme fırsatından yararlanarak GSS prim borçlarını yapılandırabilecek.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu sorgulaması SYDV’ler üzerinden yapılabildiği gibi e-Devlet aracılığı ile birkaç dakikada tamamlanabilmektedir. GSS affı kapsamında ne kadarlık bir borcu olduğunu ve ne kadarı için yapılandırmadan yararlanacağını öngörmek isteyen okurlarımız, e-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulaması ile güncel borç bilgilerine ulaşabilirler.

GSS Primi Ödeyerek Nasıl Emekli Olunur?

GSS Borç İtirazı Nereye Nasıl Yapılır? İtiraz Dilekçesi

Öğrenciler Sağlıktan Nasıl Yararlanır, Şartları Neler?

Shares:

21 Yorumlar

 • Gökhan
  25.05.2023

  Benim şuan 2900 lira GSS borcum var peşin ödediğimde ne kadar olur yardımcı olursanız sevirim

  Cevapla
 • Mert
  17.03.2023

  Yapılandırmayla internet bsnkacılıgıyla borcu kapattım sadece 2012 yılına ait olan yapılandırılmamıs 10 aylık borc e devlette kalan borc olarak gorünüyor ama saglık müstehaktır provızyonum var ve ziraattan ödenmemiş bırcunuz yoktur deniyor 2012 yılındaki borc silinecek deniyordu o yüzden mi acaba?

  Cevapla
 • Figen
  05.02.2023

  2012 de gelir testi yaptırdık.düşük çıktı.2017 de oglum 25 yaşı geçti mezun oldu zorunlu gss yapmışlar.borç var.300 tl ödeyemiyorum.emekliyim 1 evim var oturıyorum.gelirim düşük.önceleri53 sonra 194 tl oldu.şimdide 300 tl.300 tl çok insanlar ödeyemiyor.asgsri ücrete her zam geldiginde gss ye zam geliyor.işsiz gençler ve aileleri magdur oluyor.uygun fiyat yapılsa ayda 100 tl yada 150 tl olsun 300 tl bu zor dönemde çoktur.zengin olsak çocugumuza işyeri açar bagkurlu yaparız.orta gelirli aileler faturalarını ödeyemezken bu borcu hiç ödeyemezler.buna çözüm bulunmalı.

  Cevapla
 • Cahid
  13.01.2023

  Yurt dışında yaşayan biri olarak meraktan e devletten GSS borcuna bakayım derken bir de baktım borcum var kısa süreliğine adresimi Türkiye’ye aldırmıştım acaba ondan dolayı mı GSS borcum çıkıyor.
  Bir de şöyle bir durum olduğunu söylediler, yurt dışında yaşadığımı ispatlarsam geçmişe dönük GSS borcum silinir deniyor bunun doğruluk payı var mı?

  Cevapla
 • rıza
  27.12.2022

  Aralık 2022 de ilk defa gelir testi yaptırdım ,12,000,TL gss borcum gözüküyor , hiç gelirim yok test sonucu 0 cıktı asgari ücretin 3/1 ine kadar, hastanelerden sağlık hizmetlerinden de faydalanmadım ,.bu borç nasıl silinir hiç de helal etmiyorum..

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.12.2022

   Merhaba,

   Seçimden önce yeni bir af çıkması bekleniyor. bu affı takip etmenizde fayda var.

 • Sercan
  25.12.2022

  10 bin TL altı GSS borcun af çıkdımı nereye müracaat yapmalıyım

  Cevapla
 • Yasin
  25.12.2022

  Sene sonu geldi. Bu af resmi gazetede yayımlandı mı? Şu an başvuru yapabilir miyiz?

  Cevapla
 • Cahit
  23.12.2022

  Adıma gss borcu var 2800 lira, ödeyecek durumum yok ben işsizim ve eşimde işsiz, bu borcu nasıl silebilirim yada silinir mi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.12.2022

   Merhaba,

   Yakın zamanda af ve taksitlendirme çıkacak. İçinde gss borçları içinde bir düzenleme olur. Biraz daha beklemenizde fayda var.

 • Savaş
  16.12.2022

  Ben 2020 den bu yana yurt dışında yaşayan biriyim devletten geciniyorum 4000 TL GSS borcum var buradan nasıl halledebilirim

  Cevapla
 • öğretmen
  30.11.2022

  ağustos 1995 tarihinde devlet memuru (öğretmen) olarak atandım. Hiç ara vermeden halen de görevdeyim. Benim adıma 2012 yılının ocak ayına ait 14 günlük GSS prim borcu tebligatı düzenlenip adresime postayla göndermişler. Devlet memuru olduğum için göreve ilk başladığım tarihten itibaren hiç ara vermeden halen de görevime devam ediyorum. Böyle bir borcun çıkmasına anlam veremedim. Kurumuma bu yanlışlığın düzeltilmesi için üç hafta önce dilekçe verdim. Hala cevap gelmedi.
  e-devlet ten kontrol ettiğimde borç hala görünüyor. Ama devlet memuruna böyle bir borç çıkmaması gerektiğini düşünüyorum. bu borcu sildirmek için ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.12.2022

   Merhaba,

   Dilekçe vermeniz yeterli işleme konduğunda silinir. Alo 170 den de bilgi alabilirsiniz.

 • Derya
  29.11.2022

  Merhaba Gss borçları için af ve yapılandırma ne zaman çıkıcak bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   30.11.2022

   Merhaba,

   Aralık ayında veya Ocak ayı içerisinde çıkması bekleniyor.

 • Erdinç
  24.11.2022

  Bağkur borcum var birde gss borcumuz bağkurlu olan bu indirimlerden faydalanamıcekmiş birini sillinde birini ödeyelim sırtlanlar gibi insanların heryerinden koparıyorsunuz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.11.2022

   Merhaba,

   Eğer beklenen af çıkarsa tüm borçlar için çıkacak.

 • İsmail tasdemir
  12.10.2022

  Ne zamana kadar devam eder son basvu tarih

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.10.2022

   Merhaba,

   Hanüz yasalaşıp resmi gazete de yayınlanmadı. Yayınladıktan sonra yine sitemizden bilgilendirme yapılacaktır. Bizi takip edin.

 • HASANOZARICI
  17.07.2019

  SAYIN YETKİLİ BEYİM.1950 DOĞUMLUYUM 1975 YILLARINDA KARAYOLLARIN 4-5 ÇALIŞTIM.BAŞKA SİĞORTAM YOK HİÇ EVLENMEDİM ÇOLUK ÇOCUGUMDA YOK.EVİMDE YOK YANİ İKAMETGAHIM BELLİ DEĞİL BİR DOST BÜROSU VARDI BANA VERDİ BAZAN ORADA YATIP KALKIYOM.ŞİMDİDE HASTALANDIM BEN NASIL SAĞLIKTAN FAYDALANACA.YARDIMINIZ BEKLİYOM.

  Cevapla
 • BURAK YILDIZ
  09.12.2018

  sayın yetkili. rahatsızlığımdan dolayı çalışamayn biriyim GSS SAĞLIK SİĞORTASI 53.33 TL AYLIK OLARAK KANUN GEREĞİ BELİRLENDİ ANCAK B2018 YILI İÇİN BANA GELEN GSS BORCU 1114 TL GELDİ
  BU NASIL BİR HESAPLAMA BİLEMİYORUM
  OYSA 53X12 _- YILLIK 636 TL BUNUN DÜZELTİLMESİNİ TALEP EDİYORUM BU NASIL BİR HESAPLAMAKİ . 1.114 TL GSS BORCU GELİYOR . LÜTFEN BU YALNIŞLIĞI DÜZELTİLMESİ VE ACİL TARAFIMA BİLDİRLMESİNİ ARZ EDİYORUM .

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir