emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 GSS Prim Borçları Sildirme ve Yapılandırma

2022 GSS Prim Borçları Sildirme ve Yapılandırma
GSS
30.06.2022

2022 GSS prim borçlarının yapılandırma süreci son günlerde milyonlarca vatandaşımızın yakından takip ettiği bir konu. Yükümlülerin borçlarının bir kısmından kurtulmaları ve bir kısmı için taksitlendirme imkanına sahip oldukları anlamına gelen GSS prim borçları sildirme ve yapılandırma sürecini içeren Torba Kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) onaylandı ve gözler detaylara çevrildi.

Pek çok detayın belirlendiği yeni GSS affı ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi hedefleniyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımız için af süreci ile ilgili merak edilen tüm detayları yazımızda derledik.

Gelir Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

GSS vatandaşların tamamının ekonomik koşullarından bağımsız olarak sağlık hizmetlerinden yararlanılması için getirilen hizmettir. 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile tüm vatandaşlarımız zorunlu GSS kapsamına alınırken, herhangi bir sigorta kolunda çalışmayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için GSS prim ödemesi şartı getirildi. GSS prim borcu bulunan vatandaşlarımız, kanuna göre sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır.

Kimler GSS Kapsamındadır?

GSS kapsamı belirlenirken herhangi bir istisna belirlenmeyerek nüfusu tamamı bu kapsama dahil edildi. Herhangi bir sigorta koluna bağlı çalışanların GSS primleri işverenlerce ödenirken, sigortası yatmayan vatandaşlar için gelir testi şartı koşuldu. Gelir testi yapılacak kişiler 18 yaş kriterine göre belirlendi.

GSS Kimler İçin Zorunludur?

Zorunlu GSS uygulaması bakmakla yükümlülük kriterine göre belirlendi. Sigortalı çalışan ile sigortalı çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirken, yükümlülük kalktığında gelir testi yaptırılarak test sonucuna göre GSS prim ödemesi öngörülen vatandaşlarımız için sağlık hizmetlerinden yararlanılması adına bu ödemeler zorunlu tutuldu. 18 yaş kriterine göre belirlenen ve bazı durumlarda 18 yaş kriterinin esnetilebildiği GSS zorunluluğu ile ilgili detaylar şu şekildedir:

 • Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ve okumayan 18 yaşını doldurmuş bireyler için GSS zorunludur.
 • Lisede okuyan öğrenciler 20 yaş, üniversite öğrenimi gören öğrenciler ise 25 yaş sonrası zorunlu GSS kapsamında yer alır.
 • Kız çocukları, evlenmemeleri halinde yaş kriterinden bağımsız olarak GSS’den muaf tutulmaktadır.

2022 GSS Borcu Affı Çıktı Mı?

GSS borç affı ile ilgili 14 maddelik Torba Yasa TBMM’ye sunuldu. TBMM’De henüz 6 maddesi kabul edilen yasanın tamamı oylanmadı. Yasanın onaylanması ile birlikte uygulamaya geçmesi için Resmi Gazetede yayımlanması beklenecek. Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte GSS borcu affı ile ilgili vatandaşlar müracaatlara başlayarak af ve yapılandırma kapsamından yararlanabilecekler.

2022 GSS Affından Kimler Yararlanabilecek?

GSS affından yararlanabilecekler belirlenirken, mevcut GSS prim borçları nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımız baz alındı. Bağ-Kur’lu çalışanlar kapsam dışında tutuldu. Kanun teklifinin yasalaşması halinde, takip eden 1 yıllık süre zarfında prim borcunun yüzde 50’sini ödeyen vatandaşlarımız, geriye kalan borçlarından muaf olabilecekler. GSS prim borçlarının yüzde 50’lik kısmı için peşin ödeme ile birlikte taksitli ödeme imkanı da tanınacağı kanun teklifi ile ilgili paylaşılan detaylarda öne çıktı.

GSS Prim Borcunun Tamamı Silinecek Mi?

Silinecek GSS prim borçları ile ilgili 5 bin ya da 10 bin liralık bir limitin getirileceğine yönelik detaylar kamuoyuna yansıdı. Paylaşılan detaylara göre yeni GSS borç affı ile 5 ya da 10 bin liranın altındaki prim borçlarının tamamının silineceği ifade ediliyor. 5 ya da 10 bin lirayı aşan borçlar içinse mevcut borcun af kapsamına giren tutarının silinip, kalanının tahsil edileceği ifade ediliyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kanun teklifi yasalaşırsa, 10 bin lira altında borcu olan 87 bin 103 kişinin tüm borçları silinecek. Bu rakamla birlikte 198 milyon 708 bin liralık alacağın 123 milyon 578 bin liralık kısmının affedileceği ifade ediliyor. Affedilecek ya da yapılandırılacak GSS primleri için verilen tarih ise 31 Aralık 2022’dir. Bu tarihe kadar olan GSS prim borçları Kanun tasarısı kapsamında değerlendirilecektir.

GSS Prim Borcu Nedeniyle Açılan Davalar Ne Olacak?

GSS prim borcu bulunanlara açılan davalar son teklifin yasalaşması ile birlikte ödeme durumuna göre şekillenecek. GSS prim borçları sildirme ve yapılandırma kapsamında borcunu peşin ödeyenler hakkında açılan davalar düşecek. Taksitli ödeme yapanların ise davaları taksit ödemeleri tamamlanıncaya kadar durdurulacak.

2022 GSS Prim Borcu Affı İçin Nereye Başvurmalıyım?

GSS prim borcu affı başvurusu için gelir testi yapılması gereklidir. Af ve yapılandırma kapsamından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) müracaat ederek gelir testine girebilirler.

Test sonucu ise kapsamca belirlenen tutar altında prim borcu olanlar af kapsamından yararlanarak sağlık hizmetlerinden yeniden ücretsiz yararlanabilecek. İlgili tutarı aşan GSS prim borcu bulunan vatandaşlarımız ise peşin ya da taksitle ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek.

2022 GSS Prim Borçları Yapılandırma Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu yapılandırma işlemi de tıpkı af kapsamında olduğu gibi benzer prosedürde ilerleyecek. GSS prim borcu bulunan vatandaşlarımız, yapılandırma için ikamet ettikleri il veya ilçedeki kaymakamlıklarda hizmet veren SYDV’lere başvuruda bulunacak.

SYDV’lerde yapılacak gelir testi sonrası başvuru sahibinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan borcu çıkartılacak. Yasa kapsamında 5 bin ya da 10 bin liralık kısım toplam borçtan düşülecek ve kalan tutar için ödeme opsiyonları sunulacak. Başvuru sahipleri taksitli ödeme fırsatından yararlanarak GSS prim borçlarını yapılandırabilecek.

2022 GSS Primleri Ne Kadar?

GSS primleri yeni yılda asgari ücrete gelen zam oranınca arttı. Hatırlanacağı üzere GSS primleri, brüt asgari ücretin yüzde 3’üne tekabül edecek şekilde hesaplanmaktadır. Paylaşılan hesaplama ile birlikte 2022 yılında asgari ücrete gelen %50,54 zam oranında artan 2022 GSS prim tutarı, bu yıl 161,55 TL’ye 150,12 TL’ye yükseldi.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu sorgulaması SYDV’ler üzerinden yapılabildiği gibi e-Devlet aracılığı ile birkaç dakikada tamamlanabilmektedir. GSS affı kapsamında ne kadarlık bir borcu olduğunu ve ne kadarı için yapılandırmadan yararlanacağını öngörmek isteyen okurlarımız, e-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulaması ile güncel borç bilgilerine ulaşabilirler.

e-Devlet ile öğrenilen GSS prim borçları günceldir ve yasa kapsamı 31 Aralık 2022 tarihi olarak paylaşılmaktadır. Yani okurlarımız, hangi ay için sorgulama yaptılarsa kalan aylar için hesaplanacak olan GSS primlerinin de tahsilata konu olacağını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

GSS Primi Ödeyerek Nasıl Emekli Olunur?

GSS Borç İtirazı Nereye Nasıl Yapılır? İtiraz Dilekçesi

Öğrenciler Sağlıktan Nasıl Yararlanır, Şartları Neler?

Yorumlar

 1. Erdinç dedi ki:

  Bağkur borcum var birde gss borcumuz bağkurlu olan bu indirimlerden faydalanamıcekmiş birini sillinde birini ödeyelim sırtlanlar gibi insanların heryerinden koparıyorsunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer beklenen af çıkarsa tüm borçlar için çıkacak.

 2. İsmail tasdemir dedi ki:

  Ne zamana kadar devam eder son basvu tarih

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hanüz yasalaşıp resmi gazete de yayınlanmadı. Yayınladıktan sonra yine sitemizden bilgilendirme yapılacaktır. Bizi takip edin.

 3. HASANOZARICI dedi ki:

  SAYIN YETKİLİ BEYİM.1950 DOĞUMLUYUM 1975 YILLARINDA KARAYOLLARIN 4-5 ÇALIŞTIM.BAŞKA SİĞORTAM YOK HİÇ EVLENMEDİM ÇOLUK ÇOCUGUMDA YOK.EVİMDE YOK YANİ İKAMETGAHIM BELLİ DEĞİL BİR DOST BÜROSU VARDI BANA VERDİ BAZAN ORADA YATIP KALKIYOM.ŞİMDİDE HASTALANDIM BEN NASIL SAĞLIKTAN FAYDALANACA.YARDIMINIZ BEKLİYOM.

 4. BURAK YILDIZ dedi ki:

  sayın yetkili. rahatsızlığımdan dolayı çalışamayn biriyim GSS SAĞLIK SİĞORTASI 53.33 TL AYLIK OLARAK KANUN GEREĞİ BELİRLENDİ ANCAK B2018 YILI İÇİN BANA GELEN GSS BORCU 1114 TL GELDİ
  BU NASIL BİR HESAPLAMA BİLEMİYORUM
  OYSA 53X12 _- YILLIK 636 TL BUNUN DÜZELTİLMESİNİ TALEP EDİYORUM BU NASIL BİR HESAPLAMAKİ . 1.114 TL GSS BORCU GELİYOR . LÜTFEN BU YALNIŞLIĞI DÜZELTİLMESİ VE ACİL TARAFIMA BİLDİRLMESİNİ ARZ EDİYORUM .