Genel

Yeni Hızlı Covid-19 Tanı Kiti Türk Mühendisler Tarafından Üretildi

ODTÜ Teknokent’te çalışma gerçekleştiren mühendisler tarafından geliştirilen ve %97 güvenilir sonuç verdiği tespit edilen Covid-19 PCR tanı kiti, pratik kullanımı ve hızlı kurulumu dolayısı ile büyük talep görmeye başladı.

Yüksek virüs yükü taşıyan hastalarda 15 dakika içinde tanı sunan ‘’n-FasT’’ tanı kiti, düşük virüs yükünü ise yüksek güvenilirlik oranı ile tespit ediyor.

Açıklamalar Ne Yönde?

n-FasT tanı kitinin geliştiriciliğini yapan Ahlatcı Holding iştiraki Nanografi Nano Teknoloji A.Ş’nin Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Emre Deli açıklaması kapsamında, tüm dünyayı etki altında bırakan Covid-19 salgınına karşı önleyici aşılama çalışmaları devam ederken, yeni vakaların tespiti için daha pratik çalışmalar yürütüldüğünü, bu kitin kısa sürede tespite imkan tanıyacağını belirtti.

ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren şirkette geliştirilen ‘’n-FasT’’ tanı kiti, bağımsız klinik testler ardından %97 doğruluk payı verdi. Testler arasında en yüksek doğruluk oranını veren proje olduğu açıklanan n-FasT, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından onay aldı. Kit’in Türkiye Tıbbi Cihaz Kurumundan ise satışa yönelik gerekli izinleri alması ardından yurt içinde ve yurtdışında kullanılmaya başlandığı bildirildi.

Kit’e Ait Kullanım Avantajları

Deli, Türk mühendislerin katkıları ile üretilen kite yönelik bilgileri verirken, ‘’ Geleneksel PCR tanı test ve kitlerinden farklı olarak daha pratik bir ön hazırlık ile kullanılmaktadır. 30 dakika inkübasyon süresiyle kapıda, hasta başında, yoğunluğun olduğu acil durumlarda sağlık çalışanlarının tarama evresinde büyük kolaylık sağlayacak. Pratikliği ile öne çıkan bu test kiti, erken hızda teşhis ihtiyacımızı karşılayacak. Tarama merkezlerinden en hızlı şekilde 1 saat 30 dakikada tamamlanan PRC testlerinin yerine geçerek, 15 dakika içinde sonuç almayı sağlayacak. Düşük virüsler ise en yüksek güvenilirlik oranı ile tespit edilebiliyor.’’ sözlerini kullandı.

Bu yeni testin 15 dakikada sonuç verme özelliği ve PRC tabanlı Lamp teknolojisi ile üretilmesi, Covid-19 ile mücadele kapsamında yeni bir sayfa açıyor. 30 dakika sonunda düşük virüs tespitinde reaksiyon süresini tamamlayan test, dünyanın en hızlı PCR kitleri arasında yerini aldı. Aynı zamanda diğer projelere göre çok daha düşük maliyet ile üretiminin yapıldığı belirtildi.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Satışı Yapılacak mı?

Yerli teknoloji ile oluşturulan bu kit’in tercih edilme sebebi ise yoğunluk bulunan bölgelerde hazırlık ve kurulum aşamasın en pratik adımları ne yüksek hızda sunması olarak açıklandı. Kit’e Afrika’dan Amerika’ya kadar birçok kıtada kullanım için talep geldi. IVD ürün standartlarına sahip olan kit diğer ülkelere ihraç edilebilirken, ilk olarak Orta Asya Cumhuriyetleri, Afrika ülkeleri, Amerika kıtasındaki devletler için planlı satışlar yapılmaya başlandı.

Türk asıllı mühendislerin hem kit hem de aşı üzerinden yakaladıkları başarı ise dünya kamuoyunda takdir gördü. Bu kit daha yoğunluk olarak geniş nüfusa sahip olan ülkelerde teşhis sürecini en iyi şekilde hızlandırmak ve aşılama planlarına daha hızlı şekilde geçmek için kullanılacak. Bu kapsamda Afrika kıtasından gelen taleplerin yüksek olduğu belirtiliyor.

Kapıda Uygulanabilecek mi?

Sadece sağlık çalışanları için değil hastalar için de konfor sunan ve kaygının düşürülmesi için evde test uygulamalarını yapabilmeye imkan sağlayan kit, virüs taşıdığından şüphe duyan vatandaşlara kapılarında uygulanabilecek. Kısa süre içerisinden kurulum yapılması ardından adresinin kapısında test yapılan kişinin sonuçları ise 15 ila 30 dakika sonunda açıklanabilecek.

Testin hastalar üzerinde her hangi bir yan etkisi olmadığı, doğruluk payının %97 olduğu ise kit piyasaya sürülmeden önce açıklandı. Bu kitin çıkışı ile birlikte 1 saat 30 dakika sonunda ilk verileri vermeye başlayan kit modelleri ise geleneksel seçenekler arasına dahil oldular.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir