• Gelir Testi Nasıl Yapılır 2018


  Gelir testinin, kişilerin ve ailelerinin genel sağlık sigortası primlerini kimin ödeyeceğini ve primin ne kadar olacağını belirlemek amaçlı yapılmaktadır. Gelir testi kavramını anlamak için bağlantılı olan genel sağlık sigortasını da işin içine katmak gereklidir. Kişiler hastalandığında ya da hastaneye gitme ihtiyacı duyduklarında yapılan hizmetlerin ücretlerini SGK’nın karşılayabilmesi için kişinin genel sağlık sigortası olmalıdır. Herhangi sigortalı bir işte çalışmayan kişilerin yıllık belli bir miktar ücret ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanması mümkünken gelir testi yaptırarak hiçbir ücret ödemeden de genel sağlık sigortasından yararlanması mümkündür. Gelir testi nasıl yapılır 2018, gelir testi başvurusu için neler gereklidir, gelir testine kimler başvurabilir gibi tüm soruların ayrıntılı cevapları yazıda bulunmaktadır.


  Gelir Testi Nedir?

  Gelir testi nasıl yapılır 2018 sorusuna cevap vermeden önce gelir testinin ne olduğunu bilmek gereklidir. Sosyal güvenliğe göre işçi olan, bağkura bağlı ya da memur olarak çalışan kişiler genel sağlık sigortasından direkt olarak yararlanabilmektedir. Ayrıca 65 yaş maaşı alan kişiler, terörler mücadele aylığına sahip kişiler, malullük aylığı alan kişiler, işsizlik veya kısa süreli çalışma yardımı alan bazı kişilerin de genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı olabilmektedir. Gelir testi ise genel sağlık sigortasından herhangi bir işe sahip olmadığı için yararlanamayan kişiler için uygulanan ve sonuca göre kişiye ücret ödemeden bir genel sağlık sigortası sağlayan testtir.

  Gelir Testi Hangi Kurum Tarafından Yapılır?

  Gelir testlerini valilik ya da kaymakamlığa bağlı olarak çalışan sosyal yardım ve dayanışma vakıfları uygulamaktadır. Gelir testi yaptıracak kişi hangi il veya ilçede ikamet etmekte ise orada bulunan sosyal yardım ve dayanışma vakfında gelir testi yaptırabilir. Peki, gelir testi 2018 nasıl yapılır? Eğer mümkünse gelir testi başvurusunu kişinin kendisi yapmalıdır. Testin yaptırılacağı ve ikametgâhın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından alınacak formun doldurulması ve teslim edilmesi sonucunda gelir testi için başvuru gerçekleştirilmiş olur. Ancak mecburi durumlarda gelir testi yapılacak kişinin birinci dereceden akrabaları tarafından da başvuru sağlanabilmektedir.

  Gelir Testi Başvurusu Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

  Gelir testi başvurusu yapıldıktan sonra kaymakamlıktan kişiye bazı belgeler verilmektedir ve bu belgeler ikamet edilen bölgenin muhtarlığına götürülüp onaylatılır. Muhtardan onay almış belgeler, kimlik ve kimliğin fotokopisi ayrıca 2 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte tekrar kaymakamlığa gidilir ve tüm belgeler teslim edilir. Sonuçlar ise başvuru sayısı ve yoğunluğa göre değişebilmekle birlikte en geç 1 haftaya kadar belli olmaktadır.

  Gelir Testi Nasıl Yapılır, Kriterler Nelerdir?

  Gelir testi nasıl yapılır 2018 sorusuna gelinecek olursa, testin asıl uygulama amacı kişilerin ücretsiz olarak genel sağlık sigortasından yararlanabilmesi olduğundan gelir testi için kişinin gelirine, harcamalarına ve mallarına bakılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Gelir test Nasıl Yapılır 2018 için kişilerde bakılan durumlar:

  • Ailenin aylık toplam gelirine
  • Aile kendi evine sahip ise ev değerinin 240’ta birine,
  • Ailenin sahip olduğu farklı konutlar varsa her biri için bu konutların da 240’da birine,
  • Ailenin sahip olduğu bir ev varsa ve bu ev kiraya verilmiş ise kira bedeline,
  • Arazi, tarlalar ve dükkânlar için rayiç bedeli olan miktarın 240’ta birine,
  • Büyük ya da küçükbaş hayvanlara sahip ise tarım müdürlüğü tarafınca tespit edilmiş olan aylık gelire,
  • Sürekli alınan aylıklar, yardımlar ya da burslar var ise bunların aylık ortalamasına,
  • Ve bunların dışında herhangi bir aylık kazanç varsa bu kazançların ortalamasına bakılır.

  Gelir Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

  Gelir testi nasıl yapılır 2018 sorusunun cevabını verdikten sonra gelir testinin nasıl değerlendirildiğine geçilecek olursa, kişiler yukarıdaki kriterlere göre değerlendirilir ve konutta yaşayan kişi başı aylık gelir, asgari brüt ücret üçte birinden daha az miktarda ise, hane sakinleri ek hiçbir ücret ödemeden genel sağlık sigortasına sahip olabilecek ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir.

  Gelir Testi Yaptırılması Zorunlu Mudur?

  Normalde 2017 senesine kadar gelir testi yaptırılması işsiz ve 18 yaş üzeri kişiler için mecburiyet taşımaktaydı ancak Nisan 2017’de yapılan bir değişiklik dolayısıyla artık bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. İşsiz kişilerin artık gelir testi yaptırmak mecburiyeti yoktur. Artık genel sağlık sigortasına sahip olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak isteyen kişiler 2018 yılı için her ay 60,78 TL ücret ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Ancak maddi durumu yeterli olmadığından ya da farklı sebeplerden bu ücreti ödemek yerine gelir testi yaptırmayı seçecek kişiler ve ailesinin aylık kişi başı gelir ücreti, asgari ücret brüt ücretinin üçte birinden daha az olduğu takdirde hiçbir ek ücret ödemeden genel sağlık sigortalı olmaları mümkündür.

  Gelir Testi Yapılırken Hane Halkı Olarak Kimler Değerlendirilir?

  Gelir testi nasıl yapılır 2018, gelir testi sonucu nasıl belirlenir sorularına cevap bulunduktan sonra akla ilk gelen sorulardan biri gelir testinde sonucu belirleyen hane halkının kimleri kapsadığıdır. Hane halkı, aynı konutta yaşamakta olan eş, çocuklar, anne, baba ve 25 yaş altı eğitim sebebiyle farklı bir şehirde bulunan çocuklar olarak değerlendirilmektedir. Gelir testi nasıl yapılır 2018, gelir testi için istenen belgeler nelerdir 2018, gelir testi sonucu nasıl belirlenmektedir sorularına cevap alındıktan sonra ücretsiz genel sağlık sigortası sahibi olmak isteyen kişiler gelir testi yaptırmalıdır.

  GSS Gelir Testi Formu Örneği

  Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

  Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?
  tıkla sorunu sor

  Gelir Testi Nasıl Yapılır 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Semra Özer dedi ki:

   Merhaba, Oğlum 25 yaşında ikinci bölümünü bitirmek üzere birkaç dersi kaldı.Mezun olduktan olduktan sonra yüksek lisans yapmak istiyor.Ben SSK den emekliyim ve eşimden bağlanan dul maaşımı almaktayım.Oğlum adına GSS ye müracatta bulundum.18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği oğluma yapılandırma kapsamında 500 bin borç çıkardılar.Benim devlete borcum yoktu alacağım vardı 5-6 yıl önce iki oğlum için 600 bin ödeme ypmıştım.Gelen affla benim alacağım silindi.Ben kimseden birşey dilenmek istemiyorum sadece haksız yere borçlandırıldığımı düşünüyorum bunun düzeltilmesi için ne yapmalıyım?

  2. Hatice Kırmızı dedi ki:

   18 yaşını doldurmus oğlum liseden mezun oldu. Üniversiteye hazırlık kursuna gidiyor. Ben ve eşim emekliyiz. ama parttime calısıyoruz. oturdugumuz ev icin kredı taksıtlerı ödüyoruz. Kullandıgımız arac yıne kredı ıle alınmıs ödemelerı var. Oglum unıversıte hazırlık kursuna gıdıyor her ay 1400 lıra gıbı bır ödemesı var. Gelir testi yapılırken ev-araba kredısı ve eğitim icin ödenen kurs ücreti gelırden ındırılıyormu.

  3. Yalçın küçükay dedi ki:

   Merhaba. Ben yurtdisinda calismaktaydim. Türkiye’ye dondum. Uzerime kayitli bir evim var ve suan issizim. Daha once gelir testi yaptirmadim. Gelir testi yaptirmak ve saglik sigortasindan ucretsiz yaralanmak istemekteyim. Evimin olmasi gelir testinde G-0 seviyesine cikmasina engel olur mu ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  4. irfan Erdem dedi ki:

   2022 kanunun son haline göre özürlü adına özürlü aracı olarak kayıtlı bulunan aracın gelir tespitinin hesaplanmasında hangi değeri ( Vergi indirimli değerimi yoksa vergi indirimsiz fatura değerimi) göz önüne alınıyor
   ilgileriniz için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelliler için ÖTV muafiyeti, hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 200 bin TL’yi aşmayan araçlar için uygulanıyor.

  5. HÜSEYİN dedi ki:

   BEN 28 YAŞINDA BEKAR BİR ERKEĞİM.
   2018 ŞUBAT AYINDA İŞSSİZ KALDIM VE HALA İŞSİZİM. ŞU AN AYNI İKAMETTE ANNEM BABAM 27 YAŞINDA KIZKARDEŞİM 22 YAŞINDA ERKEK KARDEŞİMLE YAŞIYORUM.

   GENEL SAĞLIK SİGORTASI İÇİN BAŞVURU YAPSAM GELİR TESTİNDE GENE AİLEMİN MALVARLIKLARI DEĞERLENDİRİLİR Mİ BEN 28 YAŞINDAYIM 18 FALAN GEÇTİM.
   KENDİ ÜZERİME SADECE 25 BİN TL LİK 2. EL BİR ARABA VAR ?

  Sorunuzu Yazın