GSS

2020 Gelir Testi Nasıl Yapılır, Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

2020 yılında gelir testi yaptırabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Gelir testi; sosyal güvencesi olmayan bireylerin genel sağlık sigortası için prim ödemesi yapmasının gerekli olup olmadığının tespit edildiği bir testtir. Bu test sonucunda prim ödemesi gerekli olanlara tebliğ gönderilmektedir ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapmaları gerekmektedir. Prim ödemesi yapmasına gerek olmayanların ödemelerini ise devlet karşılamaktadır. Dönemin asgari ücretinin üçte birinden daha az gelire sahip olanların GSS ödemesi yapması gerekmemektedir.


Gelir Testinin Tanımı Nedir?

Gelir testi ile genel sağlık sigortası primini ödemek zorunda olup olmadıkları ile ilgili sorgulama yapılabilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların genel sağlık sigortası priminden muaf olmak için yaptırdıkları bir testtir. 6824 sayılı torba yasanın öncesine bakıldığında; önceden 4 farklı gelir seviyesinin olduğu ve buna göre kişilerin gelirlerinin gruplandırıldığı görülmektedir. Ancak bu torba yasanın çıkması ile beraber bu durum ortadan kalkmıştır.

Gelir Testinin Amacı Nedir?

Gelir testi ile hedeflenene bakıldığında; gelir durumu düşük olan ve muhtaç durumda olan kişilerin tespit edilmesi olduğu görülmektedir. Muhtaç kategorisine dahil olunabilmesi için aylık gelir tutarının, dönemin asgari ücretinin üçte birinden daha az olması gerekmektedir. Bu kişilerin genel sağlık sigortasından ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesi sağlanabilmektedir.

Gelir Testi Yaptırabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gelir testi yaptırmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinden kimlik belgesi talep edilmektedir.
 • Başvuru sahibinin vesikalık fotoğrafı istenmektedir. Bu fotoğrafın son 6 ay içerisinde çektirilmiş güncel bir fotoğraf olması gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi alınması gerekmektedir. Bu belge muhtarlıklardan alınmalıdır.

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir testi başvurusu yapabilmek için muhatap olunması gereken kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’dır. Gerekli belgeler ve formlar ile beraber kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ziyaret edilmesi gereklidir. Gelir testi yaptırmak istendiği söylenmelidir.

Gelir Testi Yapılırken Hesaplamaya Dahil Edilenler Nelerdir?

Gelir testi yapılırken hesaplamaya katılan gelirler, harcamalar ve mal varlıkları aşağıdaki gibidir:

 • Haneye giren aylık gelir hesaplamaya dahil edilmektedir.
 • Ailenin oturduğu evin rayiç bedelinin 240’ta biri hesaplamaya katılmaktadır. Evin ailenin üzerine olması veya evde kiracı olmaları fark etmemektedir.
 • Ailenin eğer oturmadığı bir konutu var ise; bu durumda o konutun rayiç bedelinin 240’ta biri hesaplanmaktadır. Ancak aile oturmadığı konutu kiraya vermiş ise kira bedeli hesaplamaya dahil edilmektedir.
 • Aileye ait dükkan olması durumunda bu dükkanların rayiç bedellerinin 240’ta birinin hesaplanması gerekmektedir.
 • Arazi veya tarla sahipleri için hesaplama yapılırken rayiç bedelinin 240’ta biri üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
 • Binek otomobili veya ticari amaçlı binek aracı olanlar için rayiç bedelinin 120’de biri hesaplamaya dahil edilmektedir.
 • Büyükbaş veya küçükbaş hayvanları olanların bu hayvanlar üzerinden elde ettikleri gelir tespit edilmektedir. Bu gelir tespiti ise; ilçe veya il Tarım Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • Bankada mevduat hesabı olanların, hesaplarındaki paranın aylık faiz getirisinin iki katı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
 • Hane içerisinde burs veya yardım ödemesi alanlar var ise; bu durumda alınan ödemelerin aylık ortalaması hesaplanmaktadır.
 • Aylık olarak giyim, gıda, yiyecek, kira, eğitim, sağlık, ulaşım, sigara gibi harcamalar dahil edilmektedir.

Gelir Testi Sorgulaması Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Gelir testi yaptıran kişilerin testlerinin sonuçlanma aşamasına geçmesi için gerekli belgelerin tamamlanması ve başvuru işleminin yapılmış olması gerekmektedir. Başvuru yapılan kurumun yoğunluğuna bağlı olarak sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Gelir Testi Sonucunu Sorgulamak İçin Yöntemler Nelerdir?

Gelir testi sonucunu öğrenmek için yapılabilecekler şunlardır:

 • E-devlet sistemi üzerinden gelir testi sorgulaması yapılabilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile sorgulama yapılabilmektedir.

Kuruma Giderek Gelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Gelir testi yaptıran kişilerin sorgulama sonuçlarını öğrenebilmeleri için başvuru yaptıkları kuruma gitmeleri gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek sorgulama yapılmalıdır.

E-Devlet Sisteminden Gelir Testi Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden gelir testi sonucu sorgulaması yapmak isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar aşağıda açıklanmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından ana sayfada bulunan e-hizmetler butonu aracılığı ile işlem yapılabilecek olan kurumların listesine ulaşılmalıdır. Bu kurumlar içerisinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçilmelidir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek olan işlemler içerisinden Gelir Testi Sonucu Sorgulama Sonucu seçilmelidir.
 • Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak kimlik doğrulama yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulama yapabilmek için PTT şubesinden e-devlet şifresinin alınması gerekmektedir. E-devlet şifresi haricinde; mobil imza, internet bankacılığı, elektronik imza ve T.C. kimlik kartı ile de doğrulama yapılabilmektedir.
 • Açılan sayfada gelir testi sonucu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Gelir Testi Sorgulama Sonucu Nasıl Yorumlanmalıdır?

Gelir testi sorgulaması yapanların, sorgulama sonucunda gördükleri kodlara göre sonucu yorumlayabilmesi mümkündür. Örnek vermek gerekir ise; G0 veya 60/C-1 kodlamaları var ise, bu durumda dönemin asgari ücretinin üçte birinden daha az bir gelire sahip olduğu anlamına gelmektedir. Yani ailenin yeşil kart alabilmesi mümkün olmaktadır. Dolayısı ile de Genel Sağlık Sigortası Primi ödemekten muaf olmaktadırlar ve primlerini devlet ödemektedir. Primden muaf olmamaları durumunda ise; bu durum gelir testi yaptıran kişiye bildirilmektedir.

GSS Kategorileri Kaç Tanedir?

Genel sağlık sigortasının günümüzde iki kategorisi bulunmaktadır. 1 Nisan 2017 tarihi ile beraber iki tane olarak belirlenmiştir. Bu kategoriler ise şöyledir:

 • G0 kategorisi bulunmaktadır. Hane içerisinde kişi başına düşen gelir tutarının, dönemin brüt asgari ücretinin üçte birinden daha az olması durumunda bu kategoriye dahil olunmaktadır.
 • Aile içerisindeki kişi başına düşen gelirin brüt asgari ücretin üçte birine eşit olması veya üçte birinden fazla olması durumunda; G1 kategorisine dahil olunmaktadır.

Hangi Durumlarda Yapılan Gelir Testinin Yenilenmesi İstenmektedir?

Gelir testinin tekrar yapılmasını gerektiren durumlar aşağıda verilmiştir:

 • Gelir testi yapıldıktan sonra aile içerisindeki birey sayısında bir değişim olur ise; bu durumda tekrar gelir testi yapılması gerekmektedir. Bu değişimler evlenme, boşanma, doğum ve ölüme bağlı olan değişimlerdir.
 • Prim bakımından bir artış veya azalma yaşanması durumunda, yani gelir durumunda bir değişiklik olması halinde; gelir testi tekrarlanmalıdır.
 • Devlet tarafından prim ödemesi yapılanlar ve dönemin asgari ücretinin üçte biri kadar prim ödeyenler için her yıl kontrol yapılmaktadır. Hanelerine ziyaret gerçekleştirilmektedir.

Gelir Testine İtiraz Etmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Gelir testi sonucuna itiraz edebilmek mümkündür. Gelir testi ile ilgili karar çıktıktan ve kişiye bildirimde bulunulduktan sonraki 15 gün içerisinde itiraz edebilmek mümkündür. İtirazlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Yazılı dilekçe ile itiraz başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Yapılan itirazları ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın heyeti değerlendirmektedir. Heyet itiraz ile ilgili bir karara varmaktadır. Vardığı kararı ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmektedir. Tescil işlemleri için SGK’nın bir cevap vermesi beklenmektedir.

GSS Gelir Testi Formu Örneği

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhaba çalışmadığım halde borç çıktı bana şimdi de bsğkurluyjm onla bir alakası olabilirim be ödiycek durumum da yok malul bir annem var onla taşıyorum %85 raporlu o bir maaş alıyor ben çalışmıyorum evlilik dışı bir bebeğim var hiç bir yardımda almıyorum nasıl sildirebilirim bu borcu etşraz ettim bir ken silinmemiş lütfen bana bir yol gösterin birde faiz koymuşlar ve ödeme şansım sıfır kendin zor geçiniyorum

 2. Merhaba, Oğlum 25 yaşında ikinci bölümünü bitirmek üzere birkaç dersi kaldı.Mezun olduktan olduktan sonra yüksek lisans yapmak istiyor.Ben SSK den emekliyim ve eşimden bağlanan dul maaşımı almaktayım.Oğlum adına GSS ye müracatta bulundum.18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği oğluma yapılandırma kapsamında 500 bin borç çıkardılar.Benim devlete borcum yoktu alacağım vardı 5-6 yıl önce iki oğlum için 600 bin ödeme ypmıştım.Gelen affla benim alacağım silindi.Ben kimseden birşey dilenmek istemiyorum sadece haksız yere borçlandırıldığımı düşünüyorum bunun düzeltilmesi için ne yapmalıyım?

 3. 18 yaşını doldurmus oğlum liseden mezun oldu. Üniversiteye hazırlık kursuna gidiyor. Ben ve eşim emekliyiz. ama parttime calısıyoruz. oturdugumuz ev icin kredı taksıtlerı ödüyoruz. Kullandıgımız arac yıne kredı ıle alınmıs ödemelerı var. Oglum unıversıte hazırlık kursuna gıdıyor her ay 1400 lıra gıbı bır ödemesı var. Gelir testi yapılırken ev-araba kredısı ve eğitim icin ödenen kurs ücreti gelırden ındırılıyormu.

  1. Benim anlıyamadığım gelir testi yapılıyorsa acaba o gelir testinde giderler neden gözönüne alınmıyor ben 14.9.2019 dan beri işsizim ve annemle kalıyorum annemin babamdan kalma emekli maaşı var şuan 1750 TL nasıl oluyorsa 1/3 te gelir var diyorlar giderleri neyapacağız sadece işsiz olduğum için kredi taksitim 700 TL bin üstünde kredi kartlarımın ödemeleri hariç annemin bazen altı bağlanıyor bez paraları bile düşülmüyormu ama Suriyeli vatandaşlara her türlü yardım yapılmakta ama TC vatandaşından yardım esirgeniyor

 4. Merhaba. Ben yurtdisinda calismaktaydim. Türkiye’ye dondum. Uzerime kayitli bir evim var ve suan issizim. Daha once gelir testi yaptirmadim. Gelir testi yaptirmak ve saglik sigortasindan ucretsiz yaralanmak istemekteyim. Evimin olmasi gelir testinde G-0 seviyesine cikmasina engel olur mu ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. GSS primini yatiranlar sskli gibi hastanelerden ve özel hastanelerden faydalanıyor mu?

 5. 2022 kanunun son haline göre özürlü adına özürlü aracı olarak kayıtlı bulunan aracın gelir tespitinin hesaplanmasında hangi değeri ( Vergi indirimli değerimi yoksa vergi indirimsiz fatura değerimi) göz önüne alınıyor
  ilgileriniz için teşekkürler

  1. Merhaba,

   Engelliler için ÖTV muafiyeti, hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 200 bin TL’yi aşmayan araçlar için uygulanıyor.

 6. BEN 28 YAŞINDA BEKAR BİR ERKEĞİM.
  2018 ŞUBAT AYINDA İŞSSİZ KALDIM VE HALA İŞSİZİM. ŞU AN AYNI İKAMETTE ANNEM BABAM 27 YAŞINDA KIZKARDEŞİM 22 YAŞINDA ERKEK KARDEŞİMLE YAŞIYORUM.

  GENEL SAĞLIK SİGORTASI İÇİN BAŞVURU YAPSAM GELİR TESTİNDE GENE AİLEMİN MALVARLIKLARI DEĞERLENDİRİLİR Mİ BEN 28 YAŞINDAYIM 18 FALAN GEÇTİM.
  KENDİ ÜZERİME SADECE 25 BİN TL LİK 2. EL BİR ARABA VAR ?

  1. Sorum su olacak,
   Acaba dogrumu anladim bilmek istiyorum…
   Gelir testi yaptirmadan 70/80tl gibi olan ucreti oduyerek GSS yaptirabiliyormuyum? Sskli degilim.
   Cevap evet ise nereye basvurmam gerekiyor?
   Saygilar..

  2. Merhaba,

   Evet 78 tl gibi bir ücreti kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüğünde kayıt açtırarak sgm ye ödüyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu