GSS

GSS Borç Yapılandırma

Açılımı Genel Sağlık Sigortası olan GSS, 2012 yılından itibaren, ülke içinde yaşayan tüm kişileri sağlık güvencesine sahip olması amacıyla sosyal devlet tarafından kurulan bir sosyal güvenlik sistemdir. Genel Sağlık Sigortası’nın amacı her yaş grubunda bulunan bireyleri sağlık açısından güvenceye sahip olmalarını sağlamak ve sahip oldukları sosyal güvenceye göre, hizmet almak istedikleri sağlık kuruluşlarının masraflarını karşılamak, ilaç yardımında bulunmak amacıyla kurulan bir yapıdır. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmek için bireylerden sahip olmaları istenen birtakım şartlar vardır. Bu şartlara sahip olan insanlar başvuru yaparak, Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabiliyorlar. Sistemin bir başka hizmeti ise GSS borç yapılandırma hizmetidir.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanamaz?

Sosyal devlet tarafından ilgili yasalarca belirlenen Genel Sağlık Sigortasına sahip olabilmek için bireylerden bazı şartlara uygunluk göstermeleri gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Yurtdışında çalışan yabancı uyruklu bir birey, Türkiye’ye çalıştığı sektör ile ilgili herhangi bir iş için geldiğinde, bulunduğu ülkede sosyal güvenceye sahip olan ve bu sosyal güvenceye sahip olma durumunu kanıtlayan bireyler Genel Sağlık Sigortasından yararlanamaz.
  • Türkiye’de kendi kurduğu iş yerinde çalışan fakat herhangi bir sebeple yurt dışında yaşamaya başlayan ve oradaki sosyal güvenceye sahip olan bireylere Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanma hakkı tanınmamıştır. Aynı zamanda bu sosyal güvenceden yararlanamadıkları için GSS borç yapılandırması hizmetinden de yararlanamayacaklardır.
  • Türkiye’deki hüküm ve tutuklu olan bireyler GSS borç yapılandırması hizmeti dahilinde olmayacaklardır.
  • Askeri okullarda bulunan askeri mevkilerden olan er, erbaş ve yedek subay okulundaki öğrenciler bu sosyal güvenceden yararlanamaz.
  • Sosyal devletin belirlemiş olduğu 3201 sayılı kanun kapsamında borçlanma şeklinde emekli olan ve ardından yurt dışında yaşamaya başlayan bireyler Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamaz.
  • Yurt dışından herhangi bir sebeple Türkiye’ye gelip, bir yıldan az kalan bireyler bu sigorta şeklinden ve GSS borç yapılandırma uygulamasından da yararlanamazlar.
  • Türkiye’deki hukuk sisteminde en üst kurum olarak görev yapan Anayasa Mahkemesi üyeleri çalışanları Anayasa Mahkemesi emeklileri ve onların bakmakla görevli oldukları aile fertleri Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanamaz.

GSS Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

2014 yılında yeni Torba Yasanın iyileştirilmesi gereken maddeleri iyileştirildikten sonra maddelerin son halini resmi gazete yayınladı ve ardından yasanın ilgili maddeleri yürürlüğe girdi. Yeni Torba Yasası maddeleri için GSS borç yapılandırma konusu da yer almaktadır. Bu maddelere göre, bireylerin kazandıkları maaşa gelir testi yapılması kapsamında, kişinin belirlenen gelir düzeyi üzerinden, bağlı olduğu sosyal güvence kurumuna geçmişte yapmış olduğu sigorta prim ödemesi borcunun hesaplanarak, yeni bir yapılandırma aracılığı ile bireye GSS borç yapılandırma hakkı tanındı. 2014 yılında TBMM’den oy çoğunluğuyla geçen ve yasalaştırılan ilgili maddeler sayesinde üniversite eğitimini tamamlamış ama herhangi bir işte çalışmaya başlamamış olan bireylere iki yıl daha fazla zaman kazanması sağlanmış oldu. Buna göre üniversite eğitimini tamamlamış ama iş bulamamış bireylere GSS borç yapılandırma hizmeti uygulanmayacak, onlara sadece Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinde prim ödememe şeklinde yararlanma hakkı tanınmış oldu. GSS borç yapılandırma kapsamında bulunan ve Genel Sağlık Sigortası Kurumu’na sigorta primi borcu olan bireylere de 30 Haziran 2016 tarihi olarak belirlenen zamana kadar sağlık kuruluşlarına gitmeleri durumunda tedavi masrafı alınmayacak ve onlara GSS borç sorgulaması uygulanmayacak. Eski yasalarda daha önceden sigorta prim ödemesi borcu olan bireyler sağlık kuruluşlarındaki hiçbir hizmetten ücretsiz yararlanamıyordu. Yeni Torba Yasası ile bu sorun tamamen ortadan kaldırıldı.

Yeni Torba Yasa ile gençlerin sigorta prim ödemesi borçlarının silineceği belirtildi. Yeni yasaya göre sigorta prim borcu affından yalnızda gençler yararlanabilecek. Onların sigorta prim borçları tamamen siliniyor. 25 ve daha üzeri bir yaşa sahip olan bireyler sigorta prim borcu affından yararlanamayacaklar. Yeni Torba Yasası ile GSS borç yapılandırma uygulamasından yararlanamayan bireyler, Sağlık Bakanlığı aracılığı ile devlet üniversite hastanelerinden 30 Haziran 2016 tarihine kadar ücretsiz olarak muayene ya da tedavi olabilecekler. Genel Sağlık Sigortası’na sigorta primi borcu bulunan bireylerin 30 Haziran 2016 tarihinden sonra herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeleri durumunda muayene ve tedavi ücreti kendilerinden talep edilecektir ve bu duruma sahip olan bireylerin GSS borç yapılandırma durumuna bakılacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 01/07/1997 tarihinde işe başladım 49 yaşınd sigortalı olarak 6300 gunum var ve 6 aydan çalışmiyorum şu anda doktora gittigim zaman ilac alabiliyorum ben sigortaya borçlanirmiyim bni bilgilen dirirseniz sevinirim teşekurler

  2. 2015te 10 ay süreyle açılan açılan yaşlı bakım işyeri ile yabancı çalışana ödenen primden kalan 2 aylık borcumu yapılandırabilir miyim? ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu