emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS Prim Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır? 2021

GSS Prim Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır? 2021
GSS
08.06.2021

GSS prim borcu yapılandırma işlemi, öncelikle GSS kullanarak sağlık hizmetlerinden yararlanan vatandaşlar için çok önemli bir konudur. GSS prim borcu yapılandırması bu hususta oldukça sevindirici bir haberdir. Zira söz konusu düzenleme işlemi ile vatandaşların faiz borçları silinecektir. GSS prim borcu yapılandırması için öncelikle GSS’den bahsetmek gerekmektedir.

GSS Prim Borcu Nedir?

1 Ocak 2012 tarihinde, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesi düzenlenerek genel sağlık sigortası zorunlu hale geçmiştir. Türkiye vatandaşı olan herkes sigorta kapsamına alınmıştır. Sigorta kapsamında Türkiye’de ikamet eden ve sigortası, emekliliği, sosyal yardım güvencesi olmayan, 18 yaşını geçmiş ve aile üzerinden yardım kapsamından çıkmış her birey GSS kapsamında sisteme geçmektedir.

Sisteme geçen bireylerin ilk ayın sonunda GSS primi başlatılmış olur. Ayrıca sağlık hizmetlerinden hiç yararlanmamış olan kişiler de bu primi ödemekle yükümlüdürler. Sağlık hizmeti alıp almamaları durumu değiştirmemektedir. Her ay bu prim kişi istese de istemese de sisteme geçmektedir.

Belirtilen borç bir sonraki ayda ödenmeyip ikinci borç geldiğinde ise GSS borcunuza faiz işlemeye başlar. GSS prim borcunuzu ödemediğiniz her ayın sonunda faiz de borcunuz ile birlikte birikmeye başlar. Toplam 60 gün içerisinde prim borcunu ödemeyen kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

Herhangi bir sigortaya sahip olmayan kişi işe başladığı andan itibaren artık GSS borcunu işvereni ödemeye başlar.

GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borçlarınız hakkında net bilgiye ulaşmak için artık SSK binalarına gidip, sıra beklemenize gerek yok. GSS Prim Borcu sonuçlarınıza e-devlet üzerinden kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yapmanız halinde ekranda çıkan arama motoruna GSS prim borcu sorgulama yazmanız yeterlidir.

Karşınıza çıkan GSS Prim Borcu Sorgulama seçeneğine tıklayarak bu zamana kadar birikmiş ve ödenmiş tüm işlemlerinizi görebilirsiniz.

GSS Prim Borcu Nasıl Hesaplanır?

Birikmiş borçlarının son durumunu merak eden vatandaşlar, Yİ-ÜFE üzerinden borçlarının kalanını rahatlıkla hesaplayabilirler. Yİ-ÜFE sistemi, geriye dönük borcu olan vatandaşlar için kesin sonuç sağlar.

GSS Prim Borcu Ne Zaman Başlar?

GSS primi ödemesinin başlama tarihi, aileleri üzerinden yardım gören 18 yaş altı bakıma muhtaç durumda olan bireylerin reşit olması halinde aile destekli sosyal güvenceleri sonlanmaktadır. Kişilerin GSS prim borçları lise öğrencilerinin 20, üniversite öğrencilerinin 25 yaşına girmelerinin ve herhangi bir iş sahibi olmamaları durumunda birinci aydan itibaren başlar.

Kişilerin iş sahibi olmaları durumunda ise artık sigorta primlerini işvereni ödemektedir. Çalışmayan kişiler sigorta primlerini kendileri yatırmak durumundadır. Bir diğer merak edilen konulardan biri de işten ayrılma durumunda sigorta borçlarının başlama zamanıdır.

Çalışan vatandaşlar işten ayrıldıkları zaman yani sigortalarının bitiş tarihinden 10 gün sonra sigorta kapsamındaki hizmetlerden yararlanamazlar. Yalnızca bu 10 günlük süre içerisinde sigortası biten kişi ve bakmakla sorumlu olduğu aile üyeleri bu 10 günlük süre içerisinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu 10 günlük süre bir yıl içerisinde 90 gün ve üzeri GSS prim borcunu ödememiş kişiler içindir.

GSS prim borç yapılandırmasını 90 gün ödemiş olanlar ise 100 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Bu sebeple GSS prim borcu düzenli ödemek ileride yaşanacak olan sigortasızlık durumunda daha uzun süreli hizmet sağlamaktadır.

GSS Prim Borcu Ne Kadar?

2021 yılı içerisinde asgari ücretin zamlanması ile GSS prim borçları da zamlanmıştır. 2020 yılı GSS prim borcu 88,29 TL iken 2021 yılı yeni zamları ile 107,32 TL olmuştur. GSS prim tutarı kişinin brüt asgari ücretinin üçte birinin üzerinde olması halinde prim ücreti asgari ücretin %3’ü değerindedir. Yani yeni zamlarla birlikte GSS prim borcu bu şekilde belirlenmiştir.

GSS Prim Borcu Nasıl Ödenir?

Kalan borcunuzu Yİ-ÜFE üzerinden peşin ödeme yapacak olanların borçları hesaplanmış olan tutarın %90’ı silinmektedir. Borcu iki taksit halinde ödemek isteyenler için de hesaplanan borcun %50’si silinmektedir.

GSS Prim Borcu Nereye Ödenir?

GSS prim borcu ödemekle yükümlü kişiler borçları e-devlet üzerinden sorgulatarak öğrenebilirler. Sorgulanmış olan borçların nereye ödeneceği ise merak konusudur.

Bu konuda pek çok seçenek mümkündür. Bunlardan biri SGK kart ile prim ödeme sistemi üzerinden borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile ödemelerini yapmak isteyenler için devletin anlaşmalı olduğu bankalar bulunmaktadır.

Bu bankalar ise:

 • Akbank,
 • Alternatif Bank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Aktifbank,
 • Anadolu Bank,
 • Citibank,
 • Denizbank,
 • Finansbank,
 • Fibabanka,
 • HSBC Bank,
 • Halk Bankası,
 • ICBC Turkey Bank,
 • ING Bank,
 • İş Bankası,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Odeabank,
 • Şekerbank,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Burgan Bank,
 • Ziraat Bankası gibi bankalardan GSS prim tutarınızın ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bu bankalardan birinin müşterisi iseniz bankaların internet sitelerinde, ATM’lerinden ve mobil bankacılık uygulamalarından kredi çekmeden sadece banka aracılığı ile de prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Hangi noktalardan nasıl ödeme yapılacağı konusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

gss prim ekrani sgk

Kredi kartı ile GSS ödemesi yapmak için öncelikle e-devlet şifrenizi oluşturmuş olmanız gerekmektedir. SGK kart ile prim ödeme sayfasına giriş sağladıktan sonra kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi girerek ödeme ekranına geleceksiniz.

Karşınıza Sorgu Türü bölümü gelecek buradan DİĞER Tahsilatlar ve Sorgu Türü kısmını seçin. Ekranınıza GSS Prim menüsü gelecektir.

Buradan kart bilgilerinizi eksiksiz girerek GSS prim borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kişiler yalnızca kendi borçlarını ödeyebilirler, başkasına ait GSS borcu ödenemez. Kart sahibi yalnızca kendi prim borcunu kredi kartı ile ödeyebilmektedir.

ATM ile GSS prim borcunuzu ise, yukarıda belirtilen bankalardan herhangi birini seçerek ödeme yapabilirsiniz. Bunun için izlenecek olan adımlar, SGK Ödemeleri seçeneğini seçmeniz ve ardından karşınıza çıkacak olan GSS Prim Borcu Ödemeleri menüsünden kimlik numaranızı girerek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT ile GSS prim borcunu yatırmak isteyen kişiler yine ATM ödemelerinde olduğu gibi bir PTT ATM’sine giderek aynı şekilde ödemelerini gerçekleştirebilirler.

GSS Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Devlet geciken GSS borçları için ilk öncelikle borcun ödenmesi için uyarılar yapar. Ardından kişi borcunu ödemediği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hakkında haciz ve icra işlemi başlatılır. Başlatılan bu işlemden sonra kişi borcunu hala ödememesi durumunda açılacak olan dava sürecinde avukat masraflarını da kendi tahsil etmek durumundadır.

Kişinin borcunu ödememesi halinde sağlık hizmetlerinden faydalanmasına sınırlama getirilir. Kişi borcunu ödediği takdirde tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanabilir fakat bu işlem için öncelikle borcun tamamını ödemesi gerekir. Kişi borcunun bir kısmını ödeyip bir kısmını ödemezse yine sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. GSS prim tutarının yatırılmaması halinde bu gibi durumlar meydana gelmektedir.

GSS Prim Borcu İtirazı Nasıl Yapılır?

GSS primleri yıllar içerisinde değişen zam oranları ile kişilerin borç durumlarında bazı hatalara neden olabilmektedir. Bu hatalar zamanında ödenmemiş olarak görülen borçlar ya da ödeme yapılması halinde ödenmemiş gibi görünen borçlardır.

Böyle bir durum karşısında kalan kişiler yaşadıkları şehrin SGK kurumuna giderek borçlarının hesaplamasını talep eder ardından karşılaşılan hata sonucu GSS prim borcu itiraz haklarını kullanabilirler. Yapılan itiraz sonucu SGK tarafından bir inceleme başlatılır bu inceleme sonucu eğer kişi haklı ise üzerine kayıtlı borçları silinir.

Bir diğer GSS borcuna itiraz hakkı da gelir testi yapılmasının istenmesidir. Bu testi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi aracılığı ile yaptırabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gelir testinizi yapar ve bu test sonucunda haklı iseniz üzerinize kayıtlı borçlar silinebilir. Test sonucunun aile içi bireylerin tamamının kişi başına düşen gelir oranı hesaplanır.

Bu hesap kişi başına düşen gelirin üçte bir oranından az çıkması durumunda kişinin yine üzerine kayıtlı borçları silinir ve aile üyeleri de Genel Sağlık Sigortasından hiçbir ücret ödemeden yararlanabilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kişinin borcunun silinmesi gelir testine başvurduktan sonraki süreci kapsamaktadır. Önceki borçları silinmez.

Biriken borcu için kişinin eline herhangi bir uyarı belgesi gelmemesi halinde kişi hakkında haciz ve icra işlemleri başlatılabilir. Fakat kişi böyle bir durumla karşı karşıya kaldığını bilmemektedir. Bu doğrultuda kişi yaşadığı şehrin SGK merkezine giderek adına bir tebliğ gelmediğini ve prim borcu olduğunu bilmediğini beyan etmesi gerekmektedir. Söz konusu beyanı hem yazılı hem de sözlü olarak vermesi istenmektedir.

Sosyal güvence durumu olmayan kişiler SGK tarafından re’sen 60 /g (GSS primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanacak olanlar) kapsamına alınabilir. Kişi hakkında GSS prim bedelini ödeyemeyeceğinin tespiti sonucu gelir testine girmesi gerektiği ve GSS bünyesine alındığına dair eline bir tebligat gelmemesi durumunda kişi adına borç çıkması halinde itiraz edebilir.

Yapılan itiraz neticesinde kişinin bu zamana kadar olan tüm borçları silinir. Bir husus daha bulunmaktadır, Sosyal Güvenlik Kurumu kişiye eğer durumu bildiren belgeyi yollamışsa ve belge kişiye ulaşmamışsa bu durumda kişinin borçları başından itibaren değil gelir testi başvurusundan itibaren silinmektedir.

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir?

Daha önce gelir testi yaptırmış ve aile içinde kişi başına düşen miktar asgari ücretin üçte birinden yüksek çıkmış kişilerin maddi durumlarının bozulması halinde tekrar teste başvurabilir. Gelir testi sonucu aile içinde kişi başına düşen gelir üçte birden daha az çıkması halinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkına sahip olurlar. Yeni bir borç tekrar çıkmaz. Kişinin borcu sıfırlanır.

GSS Prim Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Birçok prim borcu olan kişi borçlarını ödemek için düzenleme beklemekteydi. 17 Kasım tarihinde yapılan açıklamada geriye dönük borçlar için ödeme kolaylığı gelmiştir. Vatandaşlar kalan borçlarını diledikleri banka üzerinden ödeme işlemine başlayabilir.

GSS Prim Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Borcunu tek seferde ödeyemeyecek olan kişiler taksitli ödeme seçeneklerinden yararlanmak istemektedir. Fakat şu an yürürlükte olan taksitli ödemeye dayalı bir kanun bulunmamaktadır. Kişilerin taksitli ödeme yapabilmesi için belirlenmiş olan şartlara uyması halinde 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48. maddesine göre söz konusu borcunu taksitlendirebilir ve tescil edebilir.

Taksitli ödeme hakkına sahip olan kişiler 6, 9, 12 ve 18 ay olmak üzere taksit imkânlarından yararlanabileceklerdir. Taksitlerin ödemesi ise 2 ayda bir olmalıdır. En fazla 18 ay taksit taksitlendirilebilir.

Tercih edilen taksit seçeneği ile bilgiler ise şöyledir,

 • 6 eşit taksite bölmek isteyenler için 1,045,
 • 9 eşit taksite bölmek isteyenler için 1,083
 • 12 eşit taksite bölmek isteyenler için 1,105
 • 18 eşit taksite bölmek isteyenler için 1,15 olarak taksitlere göre katsayıları belirlenmiştir.

Borçlar iki ayda bir ödeneceği için taksitler de iki katı sonra bitmektedir. Örnek olarak 18 ay taksit seçeneğini seçen kişinin taksiti 36 ay sonra bitecektir.

Ayrıca 2018 yılında uygulanan yapılandırma kanununa müracaat etmiş ve taksit ödemesi bitmemiş olan kişiler de geriye kalan taksit tutarlarını yapılandırabilme hakkına sahip olacaklardır.

GSS Pirim Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır konulu yazımızda detaylı olarak kişilerin hakları ve izleyecekleri yollar anlatılmıştır.

Yorumlar

 1. Mustafa İnan dedi ki:

  Tepebaşından GSS borcu nerede ödemiyor. Borç taksitlendirmesi yapılıyor mu

 2. veli dedi ki:

  01/07/1997 tarihinde işe başladım 49 yaşınd sigortalı olarak 6300 gunum var ve 6 aydan çalışmiyorum şu anda doktora gittigim zaman ilac alabiliyorum ben sigortaya borçlanirmiyim bni bilgilen dirirseniz sevinirim teşekurler

 3. güniz kesim dedi ki:

  2015te 10 ay süreyle açılan açılan yaşlı bakım işyeri ile yabancı çalışana ödenen primden kalan 2 aylık borcumu yapılandırabilir miyim? ne yapmalıyım?

 4. Ahmet dedi ki:

  Online başvuru imkanı yok mu?